PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΙΤ και μετριας εντασης σπαστα πρωι απογευμα



trelos
18-05-10, 14:58
ειμαι 19 χρονων,94,6 κιλα....θελω να χασω λιπος και θελω να κανω και ΗΙΤ και μετριας εντασης....μπορω να κανω το πρωι αεροβια μετριας εντασης μετα τα βαροι και το απογευμα ΗΙΤ?ΗΙΤ 3 φορες την εβδομαδα και μετριας εντασης 5 φορες την εβδομαδα???αλλα επειδη δεν εχω και πολυ καλη αντοχη εχετε να μου προτεινετε καποιο τροπο να αυξησω την αντοχη και την φυσικη κατασταση για αρχη?δεν εχω ξανακανει στοιβο οποτε δεν εχω πειρα πανω στο αντικειμενο

Μαρία
18-05-10, 15:02
αλλα επειδη δεν εχω και πολυ καλη αντοχη εχετε να μου προτεινετε καποιο τροπο να αυξησω την αντοχη και την φυσικη κατασταση για αρχη?δεν εχω ξανακανει στοιβο οποτε δεν εχω πειρα πανω στο αντικειμενο

Οποτε ριξε πρωτα μια ματια στα αρθρα περι αεροβιας και αν δεν καταλαβεις κατι εδω ειμαστε...:toast:

killer85
18-05-10, 15:03
Και εγώ κάτι τέτοιο έκανα και έτρεχα όλη μέρα kick boxing, τρέξιμο, μπάσκετ.

Το αποτέλεσμα ήταν άμεση κόπωση και ότι λίπος έχασα στην αρχή...

Αυτό που κάνω εδώ και δυο μήνες τώρα και δουλευεί είναι μισή ώρα διάδρομο μετά τα βάρη μόνο στο 65%, και δουλευεί χωρίς να με κουράζει και έτσι μπορώ να έχω διάρκεια...

trelos
18-05-10, 15:25
Κανω και τωρα πρωινη αεροβια στο 63% της VO2 max αλλα η HIT λενε οτι συνεχιζει το καψιμο λιπους για 3-6 ωρες αφου εχεις τελιωσει....αλλα με τν μετρια ενταση καις (75%λιπος 25% γλυκογονο και υστερα μυεις αλλα στην ΗΙΤ ειναι 50%λιπος 50%γλυκογονο και υστερα μυεις)

Μαρία
18-05-10, 15:48
Κανω και τωρα πρωινη αεροβια στο 63% της VO2 max αλλα η HIT λενε οτι συνεχιζει το καψιμο λιπους για 3-6 ωρες αφου εχεις τελιωσει....αλλα με τν μετρια ενταση καις (75%λιπος 25% γλυκογονο και υστερα μυεις αλλα στην ΗΙΤ ειναι 50%λιπος 50%γλυκογονο και υστερα μυεις)

Για να καψεις μυες οπως λες θα πρεπει να εχεις εξαντλησει ολο το γλυκογονο(που δεν εξαντλειται ετσι με το παραμικρο)να εχεις καψει ποσοτητα λιπους(που παλι με την ΗΙΤ αυτο δεν το πετυχαινεις)η να εισαι σε κετωση αρκετες μερες με τα αποθεματα στα ελαχιστα τοτε ναι χωρις αποθηκες αλλα και εξαντληση του οργανισμου θα " καψεις μυες" γιατι αν εκαιγες με το παραμικρο ολοι οι στιβικοι που κανουν εντασεις 100άρια και παιζουν ΗΙΤ καθε μερα ολοι καμμενοι θα ηταν απο θεμα μυικου.......
Ριξε μια ματια στα αρθρα να ξεκαθαρισεις λιγο τι γινεται και μετα αποφασιζεις και τι προπονηση θα ακολουθησεις...

superman79
18-05-10, 16:03
εγω ειμαι οπαδος της μετριας εντασης... οταν ομως βιαζομαι ή βαριεμαι δουλευω ΗΙΤ.Καλη ειναι για μια φορα στις 15 για να δουλευει καλυτερα και η καρδια.