PDA

Επιστροφή στο Forum : Το φυστικοτο basmati



asdf
12-03-07, 18:43
Αρχικα παιρνουμε την ποσοτητα ρυζιου που εχουμε βρασει, κλασσικα στο κατσαρολακι μας με νερο σκετο χωρις αλατια τπτ. Οταν το ρυζι ειναι ετοιμο το σουρωνουμε. (Mεχρι εδω ειναι η κλασσικη διαδικασια).
Στην συνεχεια παιρνουμε ενα τηγανι αντικολητικο και το ζεσταινουμε αρκετα. Ριχνουμε μεσα μια καλη :wink: κουταλια φυστικοβουτυρο και μια σκελιδα σκορδου πολτοποιημενη και ανακατατεβουμε. Στην συνεχεια μολις δουμε οτι παει να κολησει το φυστικοβουτυρο ριχνουμε το σουρωμενο ρυζι. Το αφηνουμε 5 λεπτα να δεσει με τα υπολοιπα υλικα ριχνοντας λιγο ρηγανη,αλατι και εχετε ενα ρυζακι διαφορετικο απο τα αλλα. (Μην ξεχνατε να ανακατεβεται συνεχεια)

Προαιρετικα οποιος θελει ριχνει μεσα λιγο κατεψυγμενο καλαμποκι,αρακα η και ψιλοκομενο καροτο (αφου βεβαια τα εχει ριξει μεσα σε καυτο νερο για 2 λεπτα για να ξεπαγωσουν).

Chef Asdf

*Ξεχασα να προσθεσω οτι μπορειται να βαλεται και λιγο chili η ενα καυτερο πιπερι ετσι ωστε να γινει πικαντικο.

billys15
12-03-07, 18:53
asdf ωραιο φαινεται,αλλα δεν μου εκατσε καλα εκεινο το σκορδο.... θα χαλασει τη γευση ρε συ! :geek:

asdf
12-03-07, 18:55
Ισα ισα που αναδυκνειεται το πιατο απο το σκορδο δοκιμασε το και θα δεις. Αμα θες βαλε μιση σκελιδα :wink:

asdf
15-03-07, 23:17
Ρε μουτρα το δοκιμασε κανεις σας ??? :???:

wolf
16-03-07, 01:13
Θα το δοκιμασω αυριο καλο ακούγεται αλλα με αναποφλοιοτο ρυζι...Ειμαι καθετος εναντιον στο λευκο

asdf
17-03-07, 18:37
Θα το δοκιμασω αυριο καλο ακούγεται αλλα με αναποφλοιοτο ρυζι...Ειμαι καθετος εναντιον στο λευκο


Τι εγινε τελικα ?

Vson
17-03-07, 19:52
Θα το δοκιμασω αυριο καλο ακούγεται αλλα με αναποφλοιοτο ρυζι...Ειμαι καθετος εναντιον στο λευκο
τι εχει το ασπρο δηλαδη;

BRaWNy
23-03-07, 20:17
Θέλει προσοχή όμως αυτό, διότι περιέχει υδατάνθρακες με μεγάλες ποσότητες λίπους στο ίδιο γεύμα, πράγμα που προάγει την αποθήκευση λίπους.
Σαν γεύση φαίνεται τρομερό.
Θα έλεγα ότι μπορει να χρησιμοποιηθεί σαν cheat meal, κατα την γνωμη μου.

asdf
24-03-07, 00:02
Μια καλη δοση φυσ/ρο δεν νομιζω να ειναι και τοσο τρομακτικο σε λιπος...και αποκλειεται να βγαινει cheat meal, γιατι οπως εχω πει χιλιαδες φορες τις ποσοτητες τις προσαρμοζεται αναλογα με τις αναγκες σας...ετσι πχ εγω που ειμαι 1.98 και 90 κιλα ε μια καλη κουταλια φυσ/ρο τι να μου κανει...τεσπα αν μπορεις απεδειξε οτι ειναι cheat meal η συνταγη γιατι ενδιαφερομε και εγω προσωπικα να μαθω το γιατι (αν μπορεις βαλε κανα πινακα διατροφικων αξιων κτλ ξερεις εσυ :wink: ).

BRaWNy
24-03-07, 20:04
Το "cheat meal" δεν το φτιάχνει η ποσότητα λίπους του, αλλά οι επιλογές των τροφων σε αυτό, και ο συνδιασμός τους.
Δεν νομίζω ότι έχω να αποδείξω κάτι...
Απλά την γνώμη μου γράφω και αυτά που ξέρω απο τις εμπειρίες μου, και όποιος θέλει τα διαβάζει, αν προσέξεις δεν είπα κάτι κακό για την συνταγή σου, είπα απλά ότι θέλει προσοχή και ανάλογα ο καθένας μπορει να δωσει την προσοχή του, με βαση την ατομικοτητα του και σε περίοδο όγκου, γιατι για δίαιτα γράμμωσης το φυστικοβούτυρο δεν κάνει.

wolf
03-04-07, 00:34
Βασικά,δεν ξέρω γιατι,αλλα το φυστικοβούτυρο-πρώτη φορά το δοκίμασα.-εβαλα λιγο σε μια φέτα κ το έφτυσα.
Οποτε δεν την εκανα ποτέ την συνταγή,αφου ανακαλυψα πως δεν μου αρέσει το φυστικοβουτυρο!
Αναρωτιέμαι πως το τρώνε καθε μέρα τα αμερικάνακια.Γουστα.
Για Το ΛΕΥΚΟ ΡΥΖΙ που μου ρωτάς τώρα δεν το προτιμω απτο καφέ ή το αναποφλοίοτο γιατι ειναι υψηλού γλυκαιμικού δεικτη υδατάνθρακας(πατάτες,ζυμαρικά,λευκό ρύζι,λευκό ψωμι,ζαχαρη)κ εχει πολύ λιγότερα θρεπτικά συστατικά.Οι βιομηχανίες,προσθέτουν στο λευκό ρύζι νιασίνη και θειαμίνη κ πλένοντας το ρύζι πριν το μαγείρεμα αφαιρούνται οι ουσίες αυτές.Γιαυτό το ρύζι δεν πρέπει να πλένεται πριν το μαγείρεμά του.Το Καφε περιέχει ινωδες ουσιες πολυσύνθετους υδατάνθρακες βιτ Β.Στον φλοιο περιέχει ορυζανόλη που μειώνει τη παραγωγη χοληστερινης.

BRaWNy
03-04-07, 10:52
Άλλο τα κοινά λευκά ρυζια και άλλο το μπασμάτι όμως.
Ίσως δεν εξηγείτε ακριβως και καλά η διαφορά του, αλλά κάποια στιγμή φαίνεται αλλά και την αισθάνεσε κιόλλας.

Σκεφτείτε επίσης, ότι σε μία δίαιτα, η ενέργεια που παίρνουμε απο κάποιες τροφές που προορίζονται για αυτην, θα πρέπει να είναι απο επιλογες τροψων που είναι αφομοιώσιμες.
Αλλιώς θα υπάρχεια δυσχέρεια στην αποτελεσματικότητα της δίαιτας, του στόχου αλλά και της απόδοσης ενέργειας.
Φυσικά και οι ίνες χρειάζονται, αλλά υπάρχουν τροφές κατάλληλες για αυτές, απο κει θα πάρουμε τις ίνες και απο κάπου αλλού την ενέργεια.
Αυτό κατ' εμέ προσωπικά είναι πιό σημαντικό, παρά τα GIs κ.λ.π., εξάλλου σε δίαιτα όπου τρως κάθε 2,5-3 ωρες και που μιξάρεις τροφές, δεν θα πρέπει να σε απασχολεί αν θα υπάρχει ισοροπία στα επίπεδα ινσουλίνης (διοτι θα υπάρχει).
Όλες οι τροφές μπορουν κατα κάποιον τρόπο να συντελούν το ίδιο στα επίπεδα ισορροπίας της έκκρισης ινσουλίνης, αν προγραμματιστούν κατάλληλα στην διάθεσή τους στον οργανισμό, όμως όλες οι τροφές δεν μπορουν να σε βοηθήσουν στον στόχο (κυρίως γράμμωση), θα πρέπει να γινονται καταλληλες επιλογές, οι οποίες δεν βγαίνουν απο έρευνα ή θα πρέπει να εξηγούνται πως και γιατί, απλά βγαίνουν μέσα απο το ίδιο το αποτέλσμα και την συγκριση των αποτελεσμάτων.
Όσοι το έχουν διαπιστωσει αυτό και το ξέρουν, το χρησιμοποιούν.
Όσοι δεν, θα "ψαχνονται" μέχρι να το διαπιστώσουν κάποια στιγμή.
Το πόσο γρήγορα θα έρθει αυτη η στιγμή, εξαρτάται απο το πως εστιάζεται κανείς σε αυτά που "ψάχνει".
Χωρις το Do it, or just do it μεσα στην υπόθεση της θεωρίας για κάτι, δεν θα υπάρξει η επιβεβαίωση ή το final touch ή η ολοκλήρωση ή η πληρότητα τις θεωρίας, θα είναι απλά θεωρία χωρις πράξη.
Οπότε καλό ειναι όταν μιλάει κανείς για μια θεωρία, αν θέλει να την στηρίζει, να την κάνει πράξη πρώτα, αλλιως ποιό το νόημα να στηρίζεις κάτι απλά και μόνο απο την λογική που έχει.
Για να καταλάβετε, άλλο να την στηρίζει κανείς και άλλο να την βρίσκει λογική, ενδιαφέρουσα ή να την εμπιστεύεται και φυσικά να την δοκιμάζει, για να μην παρεξηγήσετε αυτό που εννοώ με τα όσα γραφω.
Και φυσικά, ειναι διαφορετικό και το να στηρίζει κάποιος μια θεωρία που την έχει κάνει πράξη, στην οποία όμως το αποτέλεσμα θα πρέπει να κριθεί και να συγκριθεί με άλλα αποτελέσματα ίδιας φύσεως, πάντα δεν αρκει απλά ένα αποτέλεσμα καλό, πάντα επιδιώκουμε το βέλτιστο σε κάτι που μας ενδιαφέρει, για αυτό άλλωστε λέμε "εχθρός του καλού ειναι το καλύτερο", και συμπληρωνω και εγω "επίσης εχθρός του καλύτερου είναι το βέλτιστο".
Κατα την γνώμη μου, ότι ειναι να κάνεις κανείς, ας το κάνει προσπαθώντας όσο το δυνατόν να μην χάνει άσκοπα καιρό, και αυτό μπορει να έρθει απο την σωστή εστίαση σε κάποια πράγματα και θέματα που τον ενδιαφέρουν.
Εντάξει αυτη η σωστή εστίαση δεν έρχεται σε όλους το ίδιο και δεν εξελλίσετε σε όλους το ίδιο, πάντως στο τέλος κάποια στιγμή έρχεται, για αυτό βάζω και εγω το "χεράκι" καμμιά φορά με τις "σπόντες" μου και τα πόστς μου, θέλοντας να βοηθήσω σε αυτό.
Δεν ξερω βέβαια κατα πόσο βοηθάω ή πόσο καλά το κάνω (εστω και μόνο ψυχολογικά και άποψης motivation και όχι σωνει και καλά με το αν ισχυουν αυτά που λεω), πάντως αυτή ειναι η πρόθεσή μου, επειδή εμένα μου έλειπε αυτό απο κάποιον άλλον στον καιρό του.

Βρειτε και βάλτε προτεραιότητα στο ποιά πράγματα θα πρέπει να σας απασχολούν περισσότερο απο κάποια άλλα, που πιθανότατα μερικά απο αυτα τα άλλα να μην χρειάζεται να σας απασχολούν και καθόλου πάνω στις επιδιώξεις σας στον χωρο.

stelios30
18-12-07, 00:47
Συμφωνω με το Μιχαλη καμια φορα πρεπει να ακουμε καμια φορα χωρις να σχολιαζουμε αυτους που εχουν γνωσεις

Playmobil
18-12-07, 01:13
Lol που το ξετρύπωσες ρε Στελάρα :D

asdf
18-12-07, 01:39
Οντως ισως να θελουν μια μικρορυθμιση τα ποσοστα λιπους.... :thumbup:

KATERINI 144
18-12-07, 02:10
Lol που το ξετρύπωσες ρε Στελάρα :D
+1
αλλα και ο asdf άμεση αντίδραση :affraid:

απλώς πλάκα κανω παιδιά και παρεμπίπτοντος με λιγο ρύθμιση των λιπαρών καλή φαίνεται η συνταγή, και το σκόρδο μια χαρά είναι :awesome: