PDA

Επιστροφή στο Forum : Mισά σκουώτ ή πλήρη;



promitheas
12-03-07, 21:39
Γεια σας

εχω μια απορια και θα ηθελα να ακουσω αποψεις.
Κανω σκουωτ μεχρι τη μεση και οχι full μεχρι κατω.Ο λογος ειναι διοτι με αυτον τον τροπο δεν επιβαρυνονται τα γονατα (ετσι εχω διαβασει).
Σημερα καποιος στο gym μου ειπε οτι ειναι καλυτερα τα full μεχρι κατω.
Βαζει σαν κριτιριο οτι ετσι δεν επιβαρυνεις περισσοτερο το γονατο απο οτι οταν κανεις τα μισα. Ο τραυματισμος των full σκουτ ειναι ενας μυθος.Τραυματιζεσαι περισσοτερο στα μισα διοτι καθεσε σε αυτη τη θεση και δεν πας κατα κατω να χαλαρωσουν οι συνδεσμοι.
επισης αναφερει οτι εχεις καλυτερα μυικα αποτελεσματα απο τα μισα.
Εγω θα ελεγα οτι οτι καλυτερα μυικα αποτελεσματα θα εχεις στα μισα, καθως και τα βαθεια σκουωτ επηρεαζουν τους γλουτιαιους.
Τι λετε??

gpol
12-03-07, 21:45
αυτο που λεει με τα γονατα εχει βαση (κ συμφωνο). Αν στα παραλληλα σκουωτ που κανεις βαζεις πχ 100κιλα (μεγαλη επιβαρυνση) αν κανεις βαθυ καθισμα σιγουρα θα βαλεις λιγοτερα

Teo70
12-03-07, 21:56
Και εγώ έτσι ξέρω. Με τα full έχεις περισσότερα μυικά κέρδη και τα γόνατα επιβαρύνονται λιγότερο.

billys15
12-03-07, 22:04
Εγω ηξερα οτι συμβαινει το αντιθετο.Αφου οταν κατεβαινεις μεχρι κατω,εχεις να πιεσεις τα γονατα σου για περισσοτερο χρονο απ'οτι στα παραλληλα-με-το-πατωμα σκουωτ.Αλλα απ'την αλλη εχετε δικιο σε αυτο που λετε,γιατι οταν μενεις στην παραλληλη θεση πιεζονται παλι τα γονατα αρκετα.Τελικα καποιος μπορει να μας δωσει μια σωστη εξηγηση;

gpol
12-03-07, 22:26
κειμενο απο βιβλιο:
<< ο αντιλογος ερχεται με ενα παραδειγμα: Ποσοι αρσιβαριστες (που αναγκαστικα ερχονται σε θεση βαθεως καθισματος με τεραστια βαρη και μεγαλες ταχυτητες) εχουν τραυματιστει και ποσοι υποφερουν απο προβληματα στα γονατα σε σχεση με τους αλλους αθλητες που κανουν μονο ημικαθισματα; Προσωπικη μας αποψη ειναι οτι τα βαθια καθισματα με τα ημικαθισματα ειναι 2 εντελως διαφορετικες ασκησεις, εξισου ασφαλης που η καθεμια πρεπει να γινεται με διαφορετικο τροπο.
Το σημαντικοτερο για ενα ασφαλες σκουοτ ειναι η αργη εκτελεση της ασκησης. Εαν η προς τα κατω κινηση γινει αργα και παραλληλα διατηρειτε τις πτερνες σας σε επαφη με το πατωμα και τα γονατα σας ακριβως πανω απο τα πελματα, τοτε η πιθανοτητα τραυματισμου ειναι μηδαμινη.
Αν αντιθετα οι πτερνες σας ανυφωνονται απο το πατωμα και τα γονατα σας ωθουνται προς τα μπρος, εξω απο τη βαση στηριξης, οποιοδηποτε τυπο σκουωτ και αν κανετε, ακομα και καθισματα ενος τεταρτου, ο κινδυνος μεγιστοποιειται

winny
13-03-07, 15:13
συμφωνω με τον gpol και συμπληρωνω οτι αυτου του ειδους η ασκηση (και βαθια και ημικαθισματα) καλο θα ειναι να μην γινονται συνεχως. Δηλαδη κανεις 2-3 μηνες και μετα σταματας για κανα μηνα, κανωντας πρεσσα αντι αυτων, και μετα ξαναμπαινεις παλι. Η αλλος τροπος που τειρω προσωπικα ειναι μια βδομαδα κανεις μια οχι. Τα γονατα αναρωνουν καλυτερα ετσι και δεν επιβαρυνονται τοσο. Προσωπικη αποψη παντα

tasosfit
13-03-07, 23:17
Παιδιά...τα βαθειά καθίσματα σε σχέση με τα ημικαθίσματα είναι πιο δυσκολή θέση και για την αρθρωση του γονάτου και για την μέση. Αυτό βέβαια εχει να κάνει μόνο με την δυσκολία στην θέση των συνδέσμων στο βαθύ καθισμα και όχι με το αν τραυματίζεσαι ή όχι.
Ο τραυματισμός έχει να κάνει με την επιβάρυνση και με την σωστή εκτέλεση των ασκήσεων.Δεν σημαίνει οτι κάποιος που κάνει ημικαθίσματα δεν τραυματίζεται.
Το βαθύ κάθισμα προϋποθέτει σοβαρή υποδομή στην άρθρωση του γονάτου και πολύ καλό δείκτη τεχνικής. Πρέπει κάποιος να ξεκινάει με πολύ μικρές επιβαρύνσεις, έστω και το βάρος του σώματος, ώστε να δυναμώσων οι μύες και το συνδεσμικό περιβάλλον σε αυτή την γωνία λειτουργίας. Οτι είναι όμως πιο ασταθής θέση, άρα και πιο δύσκολη, για τα οστα μηριαίο και κνήμης σε ότι αφορά την συνδεσή τους ειναι γεγονός. Μην συγκρίνεται τους αρσιβαρίστες οι οποιοι ειναι για 2 ώρες κατω απο μια μπαρα και με εναν προπονητη απο πάνω τους.Πρόκειται για ατομα με φοβερή εξειδίκευση σε αυτό που κάνουν και με πολύ καλη προπονητική δομή. Και πάλι όμως τα προβλήματα στις αρθρώσεις τους δεν λειπουν.

Πάντα τα κιλά που βάζω ειναι αυτά που μπορώ να ξεκωλήσω απο την πλήρη κάμψη του γονάτου.Βέβαια αυτά ειναι λιγίτερο οφέλειμμα όταν περνάω απο τις 90 μοιρες που ειμαι πιο δυνατός. Να μια εξυπνη ασκηση που λύνει το συγκεκριμένο πρόβλημα :wink:



http://forum.bodybuilding.gr/album_pic.php?pic_id=159

Smart full squat..

To μαύρο ειναι ή ειδικός σάκος με άμμο ή πιο απλά μια αλυσίδα. Οσο ανεβαίνω το βάρος αυξάνεται καθώς σηκώνω περισσότερη αλυσίδα, όσο κατεβαίνω μειωνεται το βάρος γιατι η αλυσίδα ακουμπά κρικο κρικο στο έδαφος....
Τι λέτε....

Gasturb
13-03-07, 23:59
Aρε Τάσο με κάνεις να ψάχνω στα labs κ στα σιδεράδικα τώρα για αλυσίδες κ περίεργες ιστορίες :lol:

Gt

KATERINI 144
30-11-07, 00:41
αυτο που δείχνει ο τασος στο σχεδιάγραμμα, στανταρ το όλο σκεπτικό θα βγει κάποτε σε μηχανή για σκουοτ, τρομερή ιδέα είναι :idea:

ioannis1
30-11-07, 01:53
Πάντως εγω πιστεύω πως τα πληρη σκουωτ ειναι πιο αποτελεσματικά για ολο το ποδι ανεξάρτητα αν εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες τραυματισμου.
:squat:

Gasturb
30-11-07, 01:59
Πάντως εγω πιστεύω πως τα πληρη σκουωτ ειναι πιο αποτελεσματικά για ολο το ποδι ανεξάρτητα αν εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες τραυματισμου.

Συμφωνώ με το πρώτο με το δεύτερο όμως λογω εμπειρίας λεώ nope :)

Στην αρχή έκανα παράλληλο squat κ ένιωθα ενοχλήσεις στο lower back που είναι επικίνδυνο σημείο. Ενώ έκανα αλλαγή με άλλες ασκήσεις για να το ξεκουράσω καθώς γυρνούσα πάλι πίσω πάλι ο ίδιος ο πόνος. Πήρα την απόφαση να το σταματήσω για 2 3 μήνες. Πλέον κάνω μόνο full χωρίς κανένα πρόβλημα. Πρόσεξα ότι με το παράλληλο χωρίς να το καταλάβω έβαζα επιπλέον δύναμη με την πλάτη - οπότε χτυπούσε το lower back- κ όχι στα πόδια κάτι που δεν γίνεται με το full - σε έμενα τούλαχιστον. Έτσι κ περισσότερα πλέον κέρδη έχω κ λιγότερες πιθανότητες για τραυματισμό.

Gt

Gasturb
30-11-07, 17:43
Πάντως εγω πιστεύω πως τα πληρη σκουωτ ειναι πιο αποτελεσματικά για ολο το ποδι ανεξάρτητα αν εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες τραυματισμου.
:squat:

Υποθέτω τώρα Γιάννη ότι εννοείς για τα γόνατα οπότε πιστεύω πως ναι έχεις δίκιο!

Gt

ioannis1
01-12-07, 00:17
ναι γκας για τα γονατα ελεγα.

Vson
01-12-07, 20:59
συμφωνω με τον gpol και συμπληρωνω οτι αυτου του ειδους η ασκηση (και βαθια και ημικαθισματα) καλο θα ειναι να μην γινονται συνεχως. Δηλαδη κανεις 2-3 μηνες και μετα σταματας για κανα μηνα, κανωντας πρεσσα αντι αυτων, και μετα ξαναμπαινεις παλι. Η αλλος τροπος που τειρω προσωπικα ειναι μια βδομαδα κανεις μια οχι. Τα γονατα αναρωνουν καλυτερα ετσι και δεν επιβαρυνονται τοσο. Προσωπικη αποψη παντα

πολυ σωστο κ δωστε εμφαση.
Squat+Deadlifting ειναι ασκησεις που καλυτερα να υπαρχει διαλειμα.
αυτο με μια βδομαδα squat/dead μια βδομαδα οχι ειναι πολυ καλη ιδεα.

Επισης καθε 2-3 μηνες διακοπη για 1 μηνα τουλαχιστον ειναι must.

πολυ καλος winnie και πολυ κριμα που ελαχιστοι προσεχουν την υγεια πριν το BB.

good lifting

KATERINI 144
01-12-07, 21:07
αν και δεν το τηρώ αυτό που λες Vson, έχει βάση και λογική, ιδίως για τις άρσεις. :awesome:

stelios30
08-12-07, 02:26
Γεια σας

εχω μια απορια και θα ηθελα να ακουσω αποψεις.
Κανω σκουωτ μεχρι τη μεση και οχι full μεχρι κατω.Ο λογος ειναι διοτι με αυτον τον τροπο δεν επιβαρυνονται τα γονατα (ετσι εχω διαβασει).
Σημερα καποιος στο gym μου ειπε οτι ειναι καλυτερα τα full μεχρι κατω.
Βαζει σαν κριτιριο οτι ετσι δεν επιβαρυνεις περισσοτερο το γονατο απο οτι οταν κανεις τα μισα. Ο τραυματισμος των full σκουτ ειναι ενας μυθος.Τραυματιζεσαι περισσοτερο στα μισα διοτι καθεσε σε αυτη τη θεση και δεν πας κατα κατω να χαλαρωσουν οι συνδεσμοι.
επισης αναφερει οτι εχεις καλυτερα μυικα αποτελεσματα απο τα μισα.
Εγω θα ελεγα οτι οτι καλυτερα μυικα αποτελεσματα θα εχεις στα μισα, καθως και τα βαθεια σκουωτ επηρεαζουν τους γλουτιαιους.
Τι λετε??
θα ηθελα να πω και γω την ταπεινη μου γνωμη η οποια ειναι οτι βαση της κινησιολογιας η αρθρωση επιβαρυνετε περισσοτερο οταν σταματας στην μεση γιατι αναγκαζεται να κρατησει ολο το φορτιο να φρεναρει και να δωσει παλι στο σηκωμα ενω με την ολοκληρωμενη κινηση επιβαρυνεται λιγοτερο ,αν και στην αρχη θα πεσει καποιος σε κιλα μετα απο λιγο καιρο δυναμωνει περισσοτερο τα ποδια του κατι που τα καθιστα περισσοτερο μυωδη εξαλου αυτο δεν μας ενδιαφερει?η μυικοτητα?!!!!

argyrakis
04-03-08, 00:15
Και εγώ θα συμφωνήσω με τα ολόκληρα σκουοτ και βάζω αυτό το βιντεακι για να δείτε πώς τα κάνω εγώ και μου λέτε την γνώμη σας
http://i216.photobucket.com/albums/cc195/argyrakis1/th_MOV00285.jpg (http://s216.photobucket.com/albums/cc195/argyrakis1/?action=view&current=MOV00285.flv)

toula_nomikou
04-03-08, 00:26
Εχω δει ατομα που καταιβαινουν και πιο βαθια,ομως και εγω ακριβως ετσι εκτελω τα σκουωτ.

Muscleboss
04-03-08, 00:29
καλόοοοοοοοοοοοοοοο! :awesome:

πάντως ο παρτενέρ πρέπει να έδινε λίγο στις τελευταίες. :P :green:

σχετικά με εκτέλεση, νομίζω ότι τα πόδια παράλληλα στο έδαφος είναι το καλύτερο, έτσι όπως το κάνεις δηλαδή. και εγώ αυτή την εκτέλεση κάνω.

ΜΒ

RUHL
04-03-08, 01:55
Ποσα κιλα ειναι κυριε Mod :P :green:


παντως εγω λιγο πιο κατω κατεβαινω

stelios30
04-03-08, 02:54
Στρατο ο Στρουγγας πολυ θηριο εγινε!!!!!!!!!!!!
παντως παιδια τα κιλα ειναι 210!!!! :thumbup: :thumbup:

ioannis1
04-03-08, 17:01
οπωςπαντα εκπληκτικος.το κατεβασα να το βλεπω πριν τα ποδια.ρουλ με ποσα κατεβαινεις πιο κατω δηλ; :nana:

RUHL
04-03-08, 17:16
αχχαχαχαχαχαχαχαχα :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: δεν ειπα οτι σηκωνω περισσοτερα απο αργυρακη μην τρελαθουμε :rolf: :rolf: :rolf: θηρειο ειναι αυτος απλος απο το video βλεπω οτι ειναι πολλα αλλα δεν ξερω ποσα για αυτο ρωτησα :D




τωρα για να σου απαντησω στο ερωτημα :P φετος πηγα μεχρι τα 118 για 6 φορες :geek: :smash: :joker: :bounce: :banghead: δεν ειναι το δυνατο μου σημειο τι να κανουμε :P :P

Να σας ρωτησω κατι αλλο την μπαρα την βαζετε πιο ψηλα απο τους τραπεζιους τους ανω για πανω στους τραπεζιους αμα δεν καταλαβατε θα ποσταρω φωτο αργοτερα να σας πω τι ενοω :geek:

RUHL
04-03-08, 17:45
http://imageshack.gr/files/qaxj1sctz3216zx5frzv.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=qaxj1sctz3216zx5frzv.jpg)
http://imageshack.gr/files/9bh0hdiv5z9h20cytkls.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=9bh0hdiv5z9h20cytkls.jpg)


Discuss :green:

ioannis1
04-03-08, 21:47
σε πειραζω ρε συ :P .νομιζω καλυτερα ειναι οπως στη δευτερη φωτο.αν την βαλω πανω στον λαιμο ζαλιζομαι.

TRIANTAFYLLOU
05-03-08, 00:14
εγω παιδια λόγω του προβλήματος στα γόνατα που αν δεν αποκτουσα τις γνώσεις ακομη θα περπατούσα με τις πατεριτσες επίσης εχω ασχοληθεί και σαν συμβουλος ολυμπιακών αθλημάτων σε διάφορους συλλόγους με αντικείμενο τον στίβο (πάντα σε συνεργασία με τον αναργυρο τσοπουρίδη ο οποιος εργάζετε στην γερμανία πάνω σε θέματα έρευνας και προπονητικης στο πανεπιστημιο του fraiborg ) αλλά πάνω σε θεματα διατροφής συμπληρωμάτων και προπόνησης με βάρη οχι ομως στην προπονητική κάποιου αθλήματος την εξειδικευμένη.
Αυτά απλά τα λέω για να δικαιολογήσω αυτά που γράφω.
Θα ήθελα να πω το εξής βασικός κανόνας της εκτέλεσης αυτών των ασκήσεων ειναι το καλό ζέσταμα πρίν και διατάσεις τόσο στην αρχη όσο και στο τέλος της προπόνησης με μεγάλη υπομονη και επιμονη αν δεν γίνει αυτό τι σωστή εκτελεση και ιστορίες , με μαθηματική ακρίβεια οδηγείται σε φθορά και προβλήματα στην αρθρωση μακροχρόνια αυτό δεν θα μπορούσα να το πω αν δεν το έβλεπα στην πράξη τα χειρότερα λάθη να κάνει κάποιος μπορεί εκείνη την στιγμη να μην πάθει απολύτος τίποτε αλλά μακρόχρονα θα υπάρξει πρόβλημα, μετά έρχετε η σωστή εκτέλεση που πρέπει τουλάχιστον στην αρχη να γίνετε υπο την επίβλεψη ειδικου.
τα βαθιά καθίσματα είναι καλή ασκηση για το bodybuilding αλλά για κάποιον που εχει υγιή γόνατα , αλλά να γινετε σωστή εκτέλεση και με την επίβλεψη οπωσδήποτε κάποιου ειδικού .για κάποιον που έχει προβλημα στους συνδέσμους η στο μυνίσκο δεν ενδεικνυται όπως και σε περιπτώσεις χονδρομαλάκινσης της επιγονατίδας το παράλληλο σκουωτ είναι καταστροφικό και ακόμη χειρότερο απο το βαθύ κάθισμα γιατί το φρενάρισμα δημιουργει μεγαλύτερη επιβάρυνση στο γόνατο και ειδικότερα στην επιγονατίδα .
τώρα το ημικάθησμα που είναι ιδιαίτερα δημοφιλές στα αθλήματα τού στίβου είναι πιο ακίνδυνο αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ευεργετικό για το bodybuilding γιατί δεν γίνετε πλήρη σύπαση και διαστολή στο μυ αλλά στους αθλητές του στίβου βοηθάει στην μέγιστη δύναμη στην εκρηξη και ταχύτητα. εγώ στην κατάσταση που είμαι αν δεν κάνω αυτά που προανέφερα δεν μπορω ούτε να δείξω σε κάποιον την κινηση των ασκήσεων των ποδιών
κάνοντας όμως όλα αυτά που προανέφερα όχι μόνο γυμνάζομαι αλλά κατέβηκα σε πολλούς αγώνες και οχι απλα συμετείχα αλλά κέρδισα και ενα πανευρωπαικό και μια 6η θέση στο universe πριν ενα περίπου χρόνο .
για όσους δεν πρόσεξαν το βιντεο με τον στρατη εγω ήμουν διπλα και ηταν βαθυ κάθισμα με τα 210 κιλα δεν ήταν το βαθύ που κάνουν οι αρσυβαρίστες με το παλάντζο που λέμε αλλά ηταν μια δυναμική εκτέλεση που σκοπό δεν είχε απλά να σηκώσει το βάρος αλλά να φέρει τους μυς σε πλήρη συσπαση και διαστολή με μέγιστη επιβάρυνση με σκοπό να ερθουν οι μυς στα όρια της κοπωσης αλλά με σωστή στάση τού κορμού το γνωστό κλείδωμα της μέσης που λέμε και τα γόνατα να βγαίνουν μέχρι τα δάχτυλα τών ποδιών στο κάθισμα.
αν τώρα δοκίμαζε να φρενάρει στο παράλληλο τότε θα είχε ενοχλήσεις στο γόνατο.

RUHL
05-03-08, 00:32
Mπραβο Ηλια για το κουραγιο που γραφεις τετοιο μεγαλα ποστ εδω μου πηρε ποση ωρα να το διαβασω φανταζομε ποσο σου περνει να τα γραψεις :bowdown:

Αρα εσυ Ηλια συμφωνεις οτι τα πληρη σκουωτ ετσι οπως τα κανει ο στρατος καλη ωρα στο βιντεο ειναι πια ακινδυνα για τα γονατα απο τα μησα?

TRIANTAFYLLOU
05-03-08, 01:15
Mπραβο Ηλια για το κουραγιο που γραφεις τετοιο μεγαλα ποστ εδω μου πηρε ποση ωρα να το διαβασω φανταζομε ποσο σου περνει να τα γραψεις :bowdown:

Αρα εσυ Ηλια συμφωνεις οτι τα πληρη σκουωτ ετσι οπως τα κανει ο στρατος καλη ωρα στο βιντεο ειναι πια ακινδυνα για τα γονατα απο τα μησα?

τι να κάνω ρε ruhl νιώθω οτι πρέπει να τα γράψω οσο πιο αναλυτικά γίνετε γιατί το θεωρώ σαν ευθύνη οταν γνωρίζω κάτι και είμαι σιγουρος να το εκφράσω αλλά πιο σωστό είναι να δείχνω σε κάποιον επι τόπου την άσκηση.
πιο ακύνδυνα είναι τα ημι όπως τα κάνουν οι στιβικοι.
τα βαθιά όπως τα έκανε ο στράτος είναι σιγουρα πιο αποτελεσματικά για την αναπτυξη των ποδιών αλλά με προυποθέσεις γιατί στο θέμα της ασφάλειας παίζει ρόλο η σωστη εκτέλεση και το πριν και το μετα το ζέσταμα και αποθεραπεία .
υπάρχουν όμως bodbuilders που δεν κάνουν σκουωτ και όμως έχουν πολυ καλά ποδια μόνο με πρέσα και χακ σκουωτ.
γι αυτό ποτέ δεν ρωτάμε κάποιον που το σημείο του είναι τα πόδια τι κάνει για να τα φτιάξει
αλλά κάποιον που δεν είχε αλλά κατάφερε και τα εφτιαξε όπως πχ κάποιος ρώτησε τον dorian yates πως έφτιαξε τις γάμπες κι εκείνος του είπε πως παντα είχε καλές γάμπες ας τον ρωτήσει καλύερα για το στήθος. εγώ πρίν το ατύχημα ενώ τα πόδια μου δέν ήταν το δυνατό σημείο απο το 1986 μέχρι το1989 που κέρδισα το πανελληνιο της ifbb όλους τους αγώνες τους κέρδιζα καθαρά με τα πόδια οχι με τον όγκο αλλα με σχήμα και κόντρες μέχρι τους γλουτούς σπάνιο για την εποχή τότε μόνο ο γκασπάρη είχε τέτοια αυτά τα έκανα με το σκουωτ.
Θέλω να τονίσω όμως πως αν σε κάποιον για κάποιο λόγο δεν ενδικνειτε το σκουώτ δεν σημαινει πως δεν μπορεί να κατέβει σε αγώνες η να φτιάξει τα πόδια κάνοντας εναλακτικές ασκήσεις

Muscleboss
05-03-08, 12:46
γι αυτό ποτέ δεν ρωτάμε κάποιον που το σημείο του είναι τα πόδια τι κάνει για να τα φτιάξει
αλλά κάποιον που δεν είχε αλλά κατάφερε και τα εφτιαξε

ακριβώς!

ηλία πολλά ευχαριστούμε για τις δημοσιεύσεις σου, νομίζω ότι "ξεχυλίζουν" από εμπειρία και βοηθούν όλους μας. :clap:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
05-03-08, 16:52
σε πειραζω ρε συ :P .νομιζω καλυτερα ειναι οπως στη δευτερη φωτο.αν την βαλω πανω στον λαιμο ζαλιζομαι.

έχεις δίκιο γιαννη την μπάρα ποτέ δεν την βάζουμε στον αυχένα αλλά πάνω στούς τραπεζοειδής γιατί είναι πολυ επικύνδυνο πιέζει τούς αυχενικούς σπονδύλους και ότι συνεπάγετε αφού μέσα περνούν νοτιαίος μυελός και νεύρα αλλά και για καλύτερη εργονομία και ισοροπία είναι πολύ βασικό.

billys15
06-03-08, 00:31
Ρε παιδια εγω δεν μπορω να κατεβω με τα ποδια παραλληλα στο εδαφος. :( Και δυστυχως,οταν προσπαθω που και που να κανω,ακομα νιωθω ενοχλησεις (με τα ελευθερα ομως λιγοτερες).Υπαρχει τοσο μεγαλος κινδυνος αν βγαινουν τα γονατα πιο μπροστα απο τα δαχτυλα? Αν ειναι ετσι,ξεχναω τα σκουωτ?? :(

Kntrns_MD
06-03-08, 13:52
billy, ναι υπάρχει κίνδυνος όταν βγαίνουν τα γόνατα μπροστά από τις μύτες. παίξε με το άνοιγμα των πελμάτων με τη γωνία του και δοκίμασε να βάλεις και κάποιο πάτημα κάτω από τις φτέρνες. πειραματίσου κα σιγά σιγα θα βρεί την άκρη. κάποιοι δυσκολεύονται αρκετά να πιάσουν την κίνηση αλλά είναι θέμα χρόνου να το κάνουν. :squat:

Vson
07-03-08, 22:27
παιζει καμια φωτο ; δεν το καταλαβα ακριβως billy τα φωτα σου :P

billys15
08-03-08, 12:07
Vson,εννοω οτι τα γονατα πανε πιο μπροστα οταν κατεβαινω απ'οτι θα πρεπε.Δεν σχηματιζω δηλαδη ορθη γωνια.Ελπιζω να καταλαβες τωρα :)

Vson
08-03-08, 16:14
ναι αλλα πρεπει να ενοεις πολυ μπροστα γιατι ειναι στο οριο των δαχτυλων παντα και αναλογα και με το σωματοτυπο εχει ο καθενας.

εγω αλλη απορια εχω κ θελω να μου απαντησει ο Ηλιας αν γινεται η καποιος με πειρα,τα πιασηματα στα γονατα ειναι κατι ανησυχητικο;

TRIANTAFYLLOU
08-03-08, 19:38
[quote="Vson"]ναι αλλα πρεπει να ενοεις πολυ μπροστα γιατι ειναι στο οριο των δαχτυλων παντα και αναλογα και με το σωματοτυπο εχει ο καθενας.

εγω αλλη απορια εχω κ θελω να μου απαντησει ο Ηλιας αν γινεται η καποιος με πειρα,τα πιασηματα στα γονατα ειναι κατι ανησυχητικο;[/quote

εξαρτάτε απο το πως ενοείς το πιάσιμο αλλά θα σου εξηγήσω όπως καταλαβαίνω αν υπάρχει πόνος στα γόνατα αυτό σίγουρα δεν είναι καλό ακόμη και αν είναι ελαφρης ο πόνος γιατί τις περισσότερες φορές η ζημια δεν γίνετε μια και έξω αλλά ξεκινάει απο ενα απλό ερέθισμα και μακρόχρονα αν δεν το λάβουμε υπ όψιν και δεν εντοπίσουμε το λάθος που κάνουμε στην προπόνηση θα εξελιχθεί σε φλεγμονή και στην συνέχεια σε φθορά.
αν ο πόνος εντοπίζετε πάνω στην επιγονατίδα τότε είναι το πρόβλημα στον χόνδρο της επιγονατίδας αν εντοπιζετε μεσα στήν αρθρωση τότε πάλι μπορεί να είναι στους χόνδρους της αρθρωσης λόγω κακής λίπανσης απο τα αρθρικά υγρα σαν συνέπεια ελειπούς ζεστάματος και κακής αποθεραπείας μπορεί να λες ότι κάνεις ζέσταμα αλλά το ζεσταμα που γίνετε μπορεί να είναι αρκετό για τους μυς γιατί οι μυς αιματώνονται γρηγορότερα οχι όμως και οι χόνδροι και οι τένοντες που χρειάζονται περισσότερη διάρκεια γι αυτό και ενα πρόβημα στους μυς περνάει γρηγορότερα απο ότι στούς χόνδρους και τενοντες. επίσης μπορεί να υπάρχει πρόβλημα στους συνδεσμους και στούς χιαστούς απο κακό ζέσταμα ελειπής διατάσεις γιατι χάνουν την ελαστικότητα οπότε τραυματίζοται και κακή προπονητική που σημαίνει οτι δεν σταματάμε να γυμναζόμαστε αλλά εκτος το ζέσταμα και τις διατάσεις δεν ξεκινάμε με ασκήσεις επικύνδυνες για τα γόνατα όπως σκουώτ, χακ σκουωτ η πρέσα για αρχη αλλά εκτάσεις τετρακεφάλων μηριαίους δικεφάλους και μετά τις πιο δυναμικές ασκήσεις μ αυτο τον τρόπο επειδή τα ποδια κουράζονται δεν χρησιμοποιούμε μεγάλο βάρος οπότε δεν επιβαρήνουμε τις κλειδώσεις αλλά οι μυς ερχονται στα όρια κοπωσης χωρίς μεγάλη επιβάρυνση και έχουμε καλύτερο πρίξιμο με λιγότερο βάρος.

Αν τώρα εχεις ενα πιάσιμο όπως λές επειδή δεν καταλαβαίνω πως το ενοείς θα πω το εξής για να σε καλύψω είναι φυσιολογικό μετά απο μια κουραστική προπόνηση ποδιών να νιώθουμε τα γόνατα πιασμένα μετα απο δυο τρείς μέρες υποχωρούν τα συμπτώματα και στην επομενη προπόνηση έχουν υποχωρήση τελείως τότε όλα καλά , αν όμως δεν υποχωρούν και υπάρχουν ενοχλήσεις τότε είναι κάποια σημάδια φθοράς οπότε πέρα απο το ζέσταμα που προανέφερα ποδηλατο διάδρομο που καλύτερα είναι για τα πόδια το ποδήλατο
κάνουμε πολυ καλές διατάσεις με υπομονή και μένουμε τουλάχιστον 10 εως 15 δευτερα σε κάθε διάταση ξεκινάμε όπως προανέφερα και αποφεύγουμε ασκήσεις που αποδεδειγμενα μετα απο σωστη εκτέλεση μας κάνουν ζημια μπορουμε να φτιάξουμε τα πόδια και χωρίς αυτές και καλό είναι να φοράμε και επιγονατίδες ,εγώ με δυαλιμένα γόνατα απο ατύχημα απο το 89 κατάφερα και κατέβαινα ακόμη σε αγώνες ενω οι γιατροί μου έκοψαν κάθε ελπίδα
Γι αυτό η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη.

Vson
09-03-08, 19:42
ακριβως , ειχα πιασηματα αλλα δεν εκανα ζεσταμα καλο,καμια φορα κ καθολου, ευχαριστω Ηλια, θαθελα πολυ να δω ενα topic με οδηγο για ζεσταμα για squat εκτος κ αν υπαρχει και το εχω χασει.

RUHL
11-03-08, 23:27
http://youtube.com/watch?v=vmXtOuvIqzY

στην αρχη πολυ :lol: :lol: :lol: (ο γκας :shifty: δειχνει τις καινουριες ασκησεις που εμαθε απο το mens health :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rolf: :rolf: :P )

billys15
16-03-08, 13:09
Για δειτε ενα αρθρακι απο το exrx για το ερωτημα μου σχετικα με γονατα-μυτες.

:iconlink: http://www.exrx.net/Kinesiology/Squats.html

Διαβαστε την πρωτη παραγραφο απο το torque force.

flexwheeler99
12-05-08, 14:26
Αμα δε πονας κατσε μεχρι κατω αρκει να το κανεις σωστα.Αμα νιωσεις ενοχληση μη το ξανακανεις θα ελεγα!Ο τραυματισμος θα ξαναβγει με την ιδια ασκηση ακομα και αν φαινομενικα εχει περασει.

panagiotisf
22-05-08, 14:52
πιστευω προσωπικα οτι τα ειναι καλυτερα τα αποτελεσματα στα φουλ καθισματα
αν και μπορεις να παθεις πιο ευκολα ζημια
ωστοσο φωναζω σε οποιον κανει αυτην την ασκηση να μην φωρτωνει κιλα κοντα στα ορια
γιατι ειναι πολυ επικινδυνο
προσωπικα βαλω πιο λιγα κιλα και κοιταω να κανω πιο πολλες επαναληψεις
για να αποφυγω τυχον τραυματισμους
αυτα απο μενα

vagg
07-02-09, 20:00
μεγαλε ηλια με κατατοπισες πληρως....και εγω εκανα σκοωτ με πολυ ελαφρυ ζεσταμα(μαλλον ξεμουδιασμα ηταν και οχι ζεσταμα) και χωρισ διατασεις..ημουνα ετοιμος λοιπον να ρωτησω τι και πως αλλα κατατοπιστηκα πληρως και για τωρα και για οτι πρεπει να ξερω μελλοντικα για το γονατο...ευχαριστω και συγχαρητηρια στην ομαδα σου για το ματς του κυπελλου...ελπιζω να τα πατε αυριο με τουσ ψευτοαιωνοβιους ακομα καλυτερα :green:

BRaWNy
07-02-09, 20:12
Και τα 2 κατα καιρούς και ανάλογα το πλάνο.
Απλά η προτεραιότητα να είναι στα βαθιά, να μην λείπουν.
Αν λείπουν τα παράλληλα, δεν πειράζει.

Μπορουν να δουλέψουν και συνδιαστικά.

Exci
07-02-09, 20:16
σαν συνέπεια ελειπούς ζεστάματος και κακής αποθεραπείας μπορεί να λες ότι κάνεις ζέσταμα αλλά το ζεσταμα που γίνετε μπορεί να είναι αρκετό
Τι πρεπει να περιλαμβανει ενα σωστο ζεσταμα για ποδια?

tyler_durden
20-09-11, 19:08
επαναφερω το θεμα του σκουοτ..προσωπικα μια φορα την εβδομαδα που κανω ποδια κανω το λεγομενο "μισο"..
η χρηση μιας επιγονατιδας σαν την παρακατω

http://www.ra1.gr/img/cosmetics2/oas130.jpg

προσφερει κατι στη σταθεροτητα της αρθρωσης;;

Eddie
20-09-11, 21:19
Και εγώ θα συμφωνήσω με τα ολόκληρα σκουοτ και βάζω αυτό το βιντεακι για να δείτε πώς τα κάνω εγώ και μου λέτε την γνώμη σας
http://i216.photobucket.com/albums/cc195/argyrakis1/th_MOV00285.jpg (http://s216.photobucket.com/albums/cc195/argyrakis1/?action=view&current=MOV00285.flv)

wow!!!Πολυ καλος,ωραια κιλα και φορμα :clap::clap: