PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτείνη & Συνιστώμενη Δοσολογία!



NightCrawler
20-05-10, 11:00
Καλησπέρα παίδες,
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως ξεκίνησα πρόσφατα να ασχολούμαι με τα συμπληρώματα, οπότε μην βαράτε!


Διάβασα στο forum, πως η συνιστώμενη δοσολογία για πρωτείνη είναι 1,5-3gr/κιλό σωματικού βάρους.

Έχω όμως μερικές απορίες.
Όταν λέμε "κιλό σωματικού βάρους" εννοούμε την άλιπη μάζα ή το σύνολου του βάρους;

Επίσης, εγώ που είμαι 105 κιλά, παίρνωντας την ελάχιστη τιμή για την παραπάνω φόρμουλα (1.5g) θα πρέπει να πάρω περίπου 160g. Που αν τα χωρίσω σε 2 ροφήματα μέσα στην μέρα είναι περίπου 80g.

Μου φαίνονται πολλά ή είναι ιδέα μου;


Cheers!

Machiavelli
20-05-10, 11:11
Τόση είναι η πρωτεΐνη που πρέπει να παίρνεις από φαγητά + συμπληρώματα. Τώρα τα 1,5-3γραμμάρια/ κιλό άλιπης ή λιπωμένης μάζας ο καθένας πορεύεται με την κρίση του.

gj
20-05-10, 11:41
Καλησπέρα παίδες,
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως ξεκίνησα πρόσφατα να ασχολούμαι με τα συμπληρώματα, οπότε μην βαράτε!


Διάβασα στο forum, πως η συνιστώμενη δοσολογία για πρωτείνη είναι 1,5-3gr/κιλό σωματικού βάρους.

Έχω όμως μερικές απορίες.
Όταν λέμε "κιλό σωματικού βάρους" εννοούμε την άλιπη μάζα ή το σύνολου του βάρους;

Επίσης, εγώ που είμαι 105 κιλά, παίρνωντας την ελάχιστη τιμή για την παραπάνω φόρμουλα (1.5g) θα πρέπει να πάρω περίπου 160g. Που αν τα χωρίσω σε 2 ροφήματα μέσα στην μέρα είναι περίπου 80g.

Μου φαίνονται πολλά ή είναι ιδέα μου;


Cheers!

Παίρνε το βάρος σου επί 2 ( δλδ 210 γρ) και πιστεύω ότι για αρχάριος είσαι καλημένος ;)
Αυτη την ποσότητα χώρισέ την δια τα γευματά σου και βρες πόσο πρέπει να παίρνεις σε κάθε γεύμα...
Αν κάνεις 2 γευματα τη μέρα συνηδητοποίησε ότι δεν πρόκειται να λάβεις την απαραίτητη πρωτείνη με τπτ γιατί ακόμα και 100 γρ στο γευμα να πάρεις αυτή δεν μπορεί να μεταβολιστεί και πάει χαμένη

superman79
20-05-10, 11:43
Ποσο καιρο γυμνζεσαι?τι υψος εχεις?τι θελεις να πετυχεις?

NightCrawler
20-05-10, 11:54
Είπα 2 ροφήματα, επειδή διάβασα πως σαν αρχάριος αρκούν. Ένα προυνό-προυνό με την δροσούλα, και ένα αμέσως μετά το gym.

Αυτή τη βδομάδα ξεκίνησα τακτική γυμναστική. Είμαι 1,92.
Πιο πριν ήμουν φαντάρος και δεν ήταν αποκλειστικά στο χέρι μου. Βέβαια ήμουν στους καταδρομείς, οπότε είχε τρεξιματάκι και καμιά κάμψη, αλλά μέχρι εκεί.

Την πρωτείνη (ISO-100 της Dymatize) την πήρα κυρίως για λόγους συντήρησης και καλής λειτουργίας των μυών μου.
Εννοείται, πως έχω ξεκινήσει και προγραμματάκι διατροφής.


Απλά έβαλα 80g στο shaker και εξ'όψεως μου φάνηκαν πολλά, γιαυτό είπα να σας ρωτήσω....τι σας έχουμε εδώ; :D

sTeLaKoS
20-05-10, 12:31
Μέχρι 35-40g πρωτεΐνης ανά γεύμα ή ρόφημα. Το παραπάνω δεν αφομοιώνεται

Ramrod
20-05-10, 12:50
Απλά έβαλα 80g στο shaker και εξ'όψεως μου φάνηκαν πολλά, γιαυτό είπα να σας ρωτήσω....τι σας έχουμε εδώ; :D

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Ρε φίλε 210 γραμμάρια την ημέρα συνολικά εννοείται, όχι απο συμπλήρωμα...δηλαδη 30-40 στο πρώτο γευμα, 30-40 στο δευτερο γευμα κλπ. Θα τα μοιράσεις. Αν παίρνεις 2 φορές την ημέρα ρόφημα θα λάβεις 40 από κάθε ρόφημα και τα υπόλοιπα 120 απο το φαγητό μοιρασμένα.

GEORGEXX1
20-05-10, 13:05
Καλησπέρα παίδες,
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως ξεκίνησα πρόσφατα να ασχολούμαι με τα συμπληρώματα, οπότε μην βαράτε!


Διάβασα στο forum, πως η συνιστώμενη δοσολογία για πρωτείνη είναι 1,5-3gr/κιλό σωματικού βάρους.
βαλε σαν μεσω ορο(υποθετικα) τα 2γρ.αρα θες 210 γρ στα κιλα που εισαι
Έχω όμως μερικές απορίες.
Όταν λέμε "κιλό σωματικού βάρους" εννοούμε την άλιπη μάζα ή το σύνολου του βάρους;
ενοουμε την κατασταση που εισαι τωρα η αλιπη μαζα θα προκυψει στην διαδρομη υστερα απο σωστη διατροφη.
Επίσης, εγώ που είμαι 105 κιλά, παίρνωντας την ελάχιστη τιμή για την παραπάνω φόρμουλα (1.5g) θα πρέπει να πάρω περίπου 160g. Που αν τα χωρίσω σε 2 ροφήματα μέσα στην μέρα είναι περίπου 80g.
με 2γρ.ανα σωματικο βαρος θα παρεις 210 γρ.πρωτεινης που θα μειρασεις σε 5-6 γευματα στερεα η ροφηματα.
Μου φαίνονται πολλά ή είναι ιδέα μου;


Cheers!

καλη επυτιχια

noz1989
20-05-10, 14:40
Για μενα η συνιστωμενη δοσολοηια εξαρταται απο την αλιπη μαζα και απο το ποσο ''δραστηριος'' εισαι!

Machiavelli
20-05-10, 15:18
Μέχρι 35-40g πρωτεΐνης ανά γεύμα ή ρόφημα. Το παραπάνω δεν αφομοιώνεται

Αν κάνει συνολικά 2 γεύματα δηλαδή μέσα στη μέρα πρέπει να πάρει max 70-80 γραμμάρια πρωτεΐνη;

sTeLaKoS
20-05-10, 15:26
Αν κάνει συνολικά 2 γεύματα δηλαδή μέσα στη μέρα πρέπει να πάρει max 70-80 γραμμάρια πρωτεΐνη;


Ποιος μίλησε για 2 γεύματα;

Machiavelli
20-05-10, 15:34
Εγώ υπόθεση έκανα. Εσύ ήσουν κάθετος. Δε μίλησε κανείς για γεύματα.

Ramrod
20-05-10, 15:34
Αν κάνει συνολικά 2 γεύματα δηλαδή μέσα στη μέρα πρέπει να πάρει max 70-80 γραμμάρια πρωτεΐνη;

με 2 γευματα δε γίνεται BB. Αν κάνεις 2 γευματα είσαι στα όρια της επιβίωσης όχι της ισορροπημένης διατροφής. Δε σε νοιάζει αν θα είναι πρωτεϊνη υδατάνθρακας ή λίπος....

gj
20-05-10, 16:43
Αν κάνεις 2 γευματα είσαι στα όρια της επιβίωσης όχι της ισορροπημένης διατροφής.

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

manos_
20-05-10, 18:58
3 σκουπ την μερα για νατουραλιστες το υπολοιπο παει χαμενο.

Machiavelli
20-05-10, 19:06
με 2 γευματα δε γίνεται BB. Αν κάνεις 2 γευματα είσαι στα όρια της επιβίωσης όχι της ισορροπημένης διατροφής. Δε σε νοιάζει αν θα είναι πρωτεϊνη υδατάνθρακας ή λίπος....

Ποιος το λέει αυτό; Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αν φας υδατάνθρακα τώρα σε 2-3-4 ώρες θα έχει χαθεί κάθε ίχνος του; Επίσης αν τα γεύματα είναι 2 θα είναι από 1500 θερμίδες (λέμε τώρα), θα είναι πολύ πιο πολύπλοκα στην πέψη και τα συναφή. Στο μόνο που χάνει είναι στο ότι δεν κρατάει ψηλά τον μεταβολισμό, το οποίο σαφώς είναι σημαντικό, αλλά δε σημαίνει ότι κάποιος δε μπορεί να φτιάξει το σώμα του με αυτόν τον τρόπο.

Ramrod
20-05-10, 19:30
Ποιος το λέει αυτό; Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αν φας υδατάνθρακα τώρα σε 2-3-4 ώρες θα έχει χαθεί κάθε ίχνος του; Επίσης αν τα γεύματα είναι 2 θα είναι από 1500 θερμίδες (λέμε τώρα), θα είναι πολύ πιο πολύπλοκα στην πέψη και τα συναφή. Στο μόνο που χάνει είναι στο ότι δεν κρατάει ψηλά τον μεταβολισμό, το οποίο σαφώς είναι σημαντικό, αλλά δε σημαίνει ότι κάποιος δε μπορεί να φτιάξει το σώμα του με αυτόν τον τρόπο.

Μιλας σοβαρά τωρα ή κάνεις πλάκα?

Αν μιλας σοβαρά, θες να μου πεις πως αν σε ένα γευμα φας 100γρ πρωτεϊνης και 300 γρ υδατάνθρακα ο οργανισμός θα τα απορροφήσει όλα απλά θα κάνει περισσότερη ώρα? Γιατί εγώ νομίζω πως θα χρησιμοποιήσει όσα χρειάζεται εκείνη τη στιγμή και τα υπόλοιπα θα τα αποθηκευσει με μορφή λίπους...
Αν ήταν έτσι θα είχαν λύσει πολλοί το προβλημά τους...

flowin_through
20-05-10, 19:48
Πολλοι ¨μεγαλοι¨ εχουν αναθεωρησει τις αποψεις τους.
Ο Tom venuto μιλαει για 3 γευματα και 3 σνακς, ωστε να μπορεις να κανεις τη δουλεια..
Ο μεταβολισμος ομως δεν πιστευω οτι ειναι ο ιδιος.
Ο Νο.1 κανονας ειναι οι συνολικες προσλαμβανομενες θερμιδες της ημερας να ειναι ισες ή λιγοτερες απο της συντηρησης ωστε να καις λιπος. Και 100γρ. πρωτεΐνη να φας, με αυτη την προϋποθεση, δε θα γινουν λιπος.

Θα μεινω ομως στις παλιες καλες συνταγες..

Machiavelli
20-05-10, 20:21
Μιλας σοβαρά τωρα ή κάνεις πλάκα?

Αν μιλας σοβαρά, θες να μου πεις πως αν σε ένα γευμα φας 100γρ πρωτεϊνης και 300 γρ υδατάνθρακα ο οργανισμός θα τα απορροφήσει όλα απλά θα κάνει περισσότερη ώρα? Γιατί εγώ νομίζω πως θα χρησιμοποιήσει όσα χρειάζεται εκείνη τη στιγμή και τα υπόλοιπα θα τα αποθηκευσει με μορφή λίπους...
Αν ήταν έτσι θα είχαν λύσει πολλοί το προβλημά τους...

Ο οργανισμός μου όμως θα έχει φάει 24-8=16/2=8 ώρες πριν και όχι 2,5-3. Ο οργανισμός προσαρμόζεται. Κάποιους ανθρώπους το υψόμετρο τους άλλαξε ύψος λες να μην μπορούμε να φτιάξουμε την ημερήσια πρόσληψη πρωτεΐνης; Και σπαστά να τον έτρωγες τον υδατάνθρακα θα σε βοηθούσε και την επόμενη μέρα (high carb οι off-days άλλωστε στο cycling).
Δυστυχώς ή ευτυχώς ο οργανισμός είναι πιο πολύπλοκος από το "τρώω 1000 θερμίδες την ημέρα άρα χάνω 3 κιλά τη βδομάδα", αλλά και από το "κάνω 7 γεύματα γιατί είμαι bodybuilder". Ας δανειστώ κι αυτό

Ναι δεν ακολουθω Ευαγγελια, συγγνωμη.
.
Το ιδανικότερο θα ήταν να κάνουμε 50 ή 100 ή 200 γεύματα την ημέρα σίγουρα, αλλά αυτός που κάνει 50 δε θα πει ότι δεν γίνεται bb με 40, αυτός με τα 40 γι αυτόν που κάνει 30 και ούτο καθεξής. Για κάποιον είναι αδύνατο να κάνει 50 για κάποιον 10 για κάποιον 3.

Haris Pilton
20-05-10, 22:31
Αν κάνεις 2 γεύματα είσαι στα όρια της επιβίωσης

Απορώ πως επιβίωσα στην εφηβεία...
1,94 150κ

Ramrod
20-05-10, 23:34
Απορώ πως επιβίωσα στην εφηβεία...
1,94 150κ

Γιατί απορείς? Όταν τρως 2 γευματα τη μέρα τρως για να μη πεινάς και για να ζήσεις...δε τρως για να φτιάξεις το σώμα σου...αν είναι φιλέτο κοτόπουλο, πρασόρυζο, κουνουπίδι, πίστα ή σοκολάτα δε σε ενδιαφέρει, φτάνει να ικανοποιήσεις την ανάγκη για φαγητό, να χορτάσεις και να μη πεινάς...αυτό εννοώ.

Αποψή μου.

Machiavelli
21-05-10, 11:55
Στα όρια της επιβίωσης είσαι όταν υποσιτίζεσαι υπερβολικά (Αιθιοπία κι έτσι) κι απ' ότι σου είπε ήταν 150 κιλά (7 Αιθίοπες μαζί). Επίσης κάποιος που τότε έκανε 2 γεύματα (πολλαπλάσια μεγαλύτερα από τα δικά μας) αν φάει 120 γραμμάρια κοτόπουλο και 80 γραμμάρια ρύζι θα λέει ότι πεινάει, άλλωστε ένα μεγάλο ποσοστό της πείνας έχει να κάνει με τον εγκέφαλο.

Ramrod
21-05-10, 14:51
Στα όρια της επιβίωσης είσαι όταν υποσιτίζεσαι υπερβολικά (Αιθιοπία κι έτσι) κι απ' ότι σου είπε ήταν 150 κιλά (7 Αιθίοπες μαζί). Επίσης κάποιος που τότε έκανε 2 γεύματα (πολλαπλάσια μεγαλύτερα από τα δικά μας) αν φάει 120 γραμμάρια κοτόπουλο και 80 γραμμάρια ρύζι θα λέει ότι πεινάει, άλλωστε ένα μεγάλο ποσοστό της πείνας έχει να κάνει με τον εγκέφαλο.

Εντάξει ρε παιδιά, το "στα όρια της επιβίωσης" το είπα για να δώσω ενα τόνο υπερβολής. Δε σημαίνει οτι κοντευεις να πεθάνεις κιόλας με 2 γευματα, ούτε καν με 1. Αλλωστε ως γνωστόν ο ανθρωπος μένει πολλές μέρες νηστικός. Εδώ ο αλλος ο ινδος λέει πως είχε να φάει 70 χρόνια :green:
Απλά BB forum είμαστε, όταν ακούω για 2 γεματα τη μέρα και BB τι να απαντήσω? Εγώ πάντως δε πιστευω πως γίνεται σώμα με τέτοιο πρόγραμμα διατροφής.

Eddie
21-05-10, 15:47
3 σκουπ την μερα για νατουραλιστες το υπολοιπο παει χαμενο.

Μανο το 3 σκουπ τη μερα δε λεει τιποτα.Αλλη πρωτεινη εχει 20αρι σκουπ αλλη 50αρι.Η και το αλλο.Μια που ειναι 90+ στα 3 σκουπ θα σου δωσει 90γρ πρωτεινη ενω μια 60αρα στα 3 σκουπ θα σου δωσει πχ 50γρ,η 60γρ.Τυχαια ανεφερα τα νουμερα.

Το θεμα ειναι να βρουμε οχι ποσα σκουπ αφομειωνει ο οργανισμος σε ενα γευμα αλλα ποσα γρ πρωτεινη.

Machiavelli
21-05-10, 15:58
Εγώ πάντως δε πιστευω πως γίνεται σώμα με τέτοιο πρόγραμμα διατροφής.

Faith is believing in things when common sense tells you not to.
George Seaton.

Spectre
11-06-10, 14:28
Τελικα ποσα scoop πρεπει να περνει καποιος?τι πρεπει να υπολογιζει?τα κιλα του?και την διατροφη του???π.χ εγω παω για ογκο επισης μου ειναι δυσκολο να μετρησω ποσες θερμιδες-πρωτεινες-υδατανθρακες καταναλωνω ειδικα το πρωι γιατι δουλευω!