PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρωματα και στοματιτιδα.



deluxe
24-05-10, 02:59
Γινεται τα συμπληρωματα να προκαλεσουν στοματιτιδα; Ειναι η 3η φορα που το παθαινω μεσα σε 8 μηνες! Για 10 ημερες δυσκολευομαι να τρωω. Στην αρχη ειχα αποκλεισει το tribulus, αλλα με ξαναεπιασε. Μηπως φταινε οι πολυβιταμινες της adam;

Eddie
24-05-10, 11:16
Να φταινε οι Adam αυτου καθ εαυτου λιγο δυσκολο καθως παρα πολλοι απο εδω μεσα τις χρησιμοποιουν.Μπορει να σε πειραζει κανενα συστατικο της ομως.Στοματιτηδα ειχα και γω οταν ανεβασα μια φορα πυρρετο και ειχα πεσμενο ανοσοποιητικο.Αλλαξε τες και δες πως θα παει!


Ηexalen βαζεις?

-beba-
24-05-10, 11:38
Γινεται τα συμπληρωματα να προκαλεσουν στοματιτιδα; Ειναι η 3η φορα που το παθαινω μεσα σε 8 μηνες! Για 10 ημερες δυσκολευομαι να τρωω. Στην αρχη ειχα αποκλεισει το tribulus, αλλα με ξαναεπιασε. Μηπως φταινε οι πολυβιταμινες της adam;

Δύσκολο να οφείλεται σε συμπληρώματα.
Αλλαξε οδοντόβουρτσα ίσως.
Επίσης καλή ιδέα είναι να μην είναι εκτεθειμένη η οδοντόβουρτσα...μπορεί να πάει κάποια μύγα να κάτσει πάνω της. Βάλτη σε κάποιο ντουλάπι καλύτερα.
Επίσης δώσε προσοχή σε πλύσιμο πιάτων ποτηριών. Πολλές φορές πιάνει μύκητες το στραγγιστίρι που τα βάζουμε να στεγνώνουν.
Μάλλον το ανοσοποιητικό σου δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Βοηθάει πολύ να τρώς λίγο γιαούρτι (αυτό στα πήλινα) και να πίνεις λίγο κεφίρ.

deluxe
24-05-10, 14:31
τι ειναι το κεφιρ; Γιαουρτι σε πηλινο; Ουτε αυτο το ξερω.

Δε ξερω αυτες οι adam εχουν 100 ουσιες μεσα. Μπορει καποια απο αυτες να με ενοχλει. Τη οδοντοβουρτσα την αλλαζω συχνα και την εχω μεσα σε καπακι, οποτε προστατευεται.

Ο γιατρος ειπε για hexalen, αλλα δε μου το εδωσε. Ειχα παει σε δερματολογο και ειπε για πιο σιγουρα να παω σε στοματολογο, αλλα δε βρηκα καποιον. Οποτε δε πηρα τιποτα απο φαρμακα,αλοιφες.

-beba-
25-05-10, 09:44
Το κεφίρ είναι σαν ξυνόγαλα. Προέρχεται από γάλα στο οποίο βάζουν μέσα κάποιους μύκητες. Μην τρομάζεις. Οι μύκητες αυτοί ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα. Εγώ είχα μύκητες για κεφίρ και έφτιαχνα. Τώρα δυστυχώς δεν έχω...
Το κεφίρ θα το βρείς σε γειτονιές που μένουν Πόντιοι σε μίνι μάρκετ ή σουπερ μάρκετ που τα έχουν Πόντιοι. Δεν είναι τόσο δυσέβρετο. Εγώ είχα βρεί και στην Κώ ένα καλοκαίρι. Τους μύκητες αυτούς φέραν οι Πόντιοι από τον Καυκασο.
Το γιαούρτι σε πήλινο, είναι το γιαούρτι που φτιάχνουν σε μικρές οικογενειακές βιοτεχνίες και δεν έχει υποστεί πολλές χημικές επεξεργασίες. Συνήθως αντι να είναι σε πλαστικό μπολάκι είναι σε πήλινο.Θα το ξεχωρίσεις γιατί έχει πέτσα από πάνω. Και το γιαούρτι αυτό έχει μύκητες και ένζυμα και βοηθάει πολύ το ανοσοποιητικό σύστημα.

Eddie
25-05-10, 10:21
Ηexalen και Pyralvex το οποιο ειναι μελανι σουπιας και βοηθα πολυ.

sTeLaKoS
25-05-10, 10:53
Το κεφίρ είναι σαν ξυνόγαλα. Προέρχεται από γάλα στο οποίο βάζουν μέσα κάποιους μύκητες. Μην τρομάζεις. Οι μύκητες αυτοί ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα. Εγώ είχα μύκητες για κεφίρ και έφτιαχνα. Τώρα δυστυχώς δεν έχω...
Το κεφίρ θα το βρείς σε γειτονιές που μένουν Πόντιοι σε μίνι μάρκετ ή σουπερ μάρκετ που τα έχουν Πόντιοι. Δεν είναι τόσο δυσέβρετο. Εγώ είχα βρεί και στην Κώ ένα καλοκαίρι. Τους μύκητες αυτούς φέραν οι Πόντιοι από τον Καυκασο.
Το γιαούρτι σε πήλινο, είναι το γιαούρτι που φτιάχνουν σε μικρές οικογενειακές βιοτεχνίες και δεν έχει υποστεί πολλές χημικές επεξεργασίες. Συνήθως αντι να είναι σε πλαστικό μπολάκι είναι σε πήλινο.Θα το ξεχωρίσεις γιατί έχει πέτσα από πάνω. Και το γιαούρτι αυτό έχει μύκητες και ένζυμα και βοηθάει πολύ το ανοσοποιητικό σύστημα.


Αλλιώς λέγεται και Αριάνι. Απολαυστικό και δροσιστικό :thumbup:

-beba-
25-05-10, 10:57
Το αριάνι είναι το ξυνόγαλα Στέλιο.
Το κεφίρ είναι διαφορετικό.
Ολα όμως είναι πολύ καλά όταν δεν τα έχουν επεξεργαστεί πολύ. Τα προιόντα αυτά είναι ότι καλύτερο για το ανοσοποιητικό σύστημα. Για αυτό πολλές φορές οι γιατροί όταν μας χορηγούν αντιβίωση μας λένε να τρώμε και γιαούρτι.

sTeLaKoS
25-05-10, 10:58
Α οκ, λάθος μου. Νόμιζα πως είναι στο ίδιο πράγμα.

deluxe
25-05-10, 15:22
Pyralvex οποτε βαζω ποναει πολυ. Οταν βαζω πενταντιν απο τη αλλη, δε νιωθω τιποτα. Θα δω για hexalen.

deluxe
13-07-10, 11:53
Παει να με πιασει παλι! Εκανα εξετασεις αιματος και ουρων ολα ειναι καλα! Πηγα και σε οδοντιατρο εκανα καθαρισμο, μου ειπε μπορει να ειναι απο το αγχος! Θα ειναι η4η φορα σε ενα χρονο! Τι γινεται! Το μονο συμπληρωμα που παιρνω και ειναι το ιδιο ειναι οι πολυβιταμινες adam!!

manos_
13-07-10, 12:28
ο isis θα ξερει καλυτερα αλλα ισως πρεπει να κοψεις λιγο τα διεγερτικα του νευρικου μπορει απο την τσιτα να σου βγαινει κατι τετοιο γιαυτο σου ειπα για ανχος ο αλλος ,τεχνητο ανχος ειναι αυτα τα συμπληρωματα.

deluxe
13-07-10, 13:12
Θα τρελαθω αν ξαναερθει τωρα που εχω αδεια!! Παντα αυτο γινεται! Τι αγχος μπορει να εχω οταν εχω αδεια ρε γμτ; Πεταω τις adam, εξαλλου λιγες εμειναν. Θα παρω απο φαρμακειο πολυβιταμινες καθως και σκετο συμπληρωμα B12, οπως μου ειπε και ο γιατρος για τις αφθες.

deluxe
18-07-10, 19:46
Παει να φυγει. Δε κρατησε πολυ και δεν πονουσε και αρκετα. Ισως οφειλεται στις neurobion. Πηρα και hexalen και κανω πλυσεις απο εχθες.

Μια ερωτηση για το hexalen. Αφου κανω στοματοπλυσεις ή γαργαρες, ξεπλενω με νερο μετα ή οχι;

giorgospet
18-07-10, 19:51
Όχι, δεν ξεπλένεις.

deluxe
30-10-10, 04:14
Εχω να το παθω κοντα στο 2μηνο.. Απο τοτε δλδ που σταματησα νιτρικα και λιποδιαλυτες...

Τυχαιο αραγε;

Eddie
30-10-10, 15:12
Εχω να το παθω κοντα στο 2μηνο.. Απο τοτε δλδ που σταματησα νιτρικα και λιποδιαλυτες...

Τυχαιο αραγε;

Ναι!

Lao
30-10-10, 16:07
deluxe, στοματίτιδα είχα πάθει και εγώ και οφειλόταν στο άγχος.

Μήπως είσαι αγχωτικό άτομο; Έχεις πιεστικό τρόπο ζωής;

Titanium
30-10-10, 17:39
Παντος οι πολυβιταμινες δεν φτενε σε καμια περιπτοση....ενας φιλος μου επαθε στοματιτιδα επιδει επερνε αντιβιοση και ο γιατρος του ειπε οτι θα επρεπε να περνη και μια πολυβιταμινη ταυτοχρονα με την αντιβιοση για να μη παθει στοματιτιδα....

Bane
30-10-10, 23:59
Εχω να το παθω κοντα στο 2μηνο.. Απο τοτε δλδ που σταματησα νιτρικα και λιποδιαλυτες...

Τυχαιο αραγε;

Υπόψιν η δίαιτα κοψίματος είναι πολύ κακό πράγμα για την κατάσταση του ανοσοποιητικού. Αμα οι λιποδιαλύτες σου είχαν πολλά stim και σου προκαλούσαν αυπνίες/αυξάναν το άγχος ακόμα χειρότερα. Η πολύ καφείνη γενικά χειροτερεύει την αναλογία T/C. Να έφταιγε το ADAM είναι απλά απίθανο, το αντίθετο μάλλον.
Δοκίμασε βιταμίνη C 2+ γραμμάρια την μέρα εχινάκεια και γλουταμίνη next time.

Eddie
31-10-10, 00:07
Υπόψιν η δίαιτα κοψίματος είναι πολύ κακό πράγμα για την κατάσταση του ανοσοποιητικού. Αμα οι λιποδιαλύτες σου είχαν πολλά stim και σου προκαλούσαν αυπνίες/αυξάναν το άγχος ακόμα χειρότερα. Η πολύ καφείνη γενικά χειροτερεύει την αναλογία T/C. Να έφταιγε το ADAM είναι απλά απίθανο, το αντίθετο μάλλον.
Δοκίμασε βιταμίνη C 2+ γραμμάρια την μέρα εχινάκεια και γλουταμίνη next time.

Aυτο bane βοηθαει καθολου το ανοσοποιητικο η μουφες??

Ο φαρμακοποιος ειπε στη μανα μου να το παιρνει λιγο καιρο και μετα να το σταματαει επειδη κ καλα ειναι δυνατο..

Παντως οτι οι λιποδιαλυτες σε σκιζουν γενικως ειναι σωστο.Εμενα τοτε με πιασαν οι αυπνιες..

Bane
31-10-10, 00:47
Βοηθάει και παραβοηθάει, αν είναι η δόση σωστή(τουτέστιν οτιδήποτε δεν προέρχεται από την Power Health για αρχή). Αν μιλάμε για powdered extract θες 500mg-1γραμμάριο.
Κάποιοι άνθρωποι είναι ευαίσθητοι στις αλκιλαμίνες την εχινάκειας, ορθώς ο φαρμακοποιός συνέστησε να ξεκινήσεις με χαμηλή δόση.

Eddie
31-10-10, 01:07
Βοηθάει και παραβοηθάει, αν είναι η δόση σωστή(τουτέστιν οτιδήποτε δεν προέρχεται από την Power Health για αρχή). Αν μιλάμε για powdered extract θες 500mg-1γραμμάριο.
Κάποιοι άνθρωποι είναι ευαίσθητοι στις αλκιλαμίνες την εχινάκειας, ορθώς ο φαρμακοποιός συνέστησε να ξεκινήσεις με χαμηλή δόση.

Οκ!Thanks!!

Power health μιλαμε,ναι.

Ειναι και ακριβη..

Bane
31-10-10, 01:19
Οκ!Thanks!!

Power health μιλαμε,ναι.

Ειναι και ακριβη..

Check the internet, η εχινάκεια της NOW κοστίζει κάπου το 1/10

Eddie
31-10-10, 01:21
Check the internet, η εχινάκεια της NOW κοστίζει κάπου το 1/10

Δε πηρε το ματι μου απο εταιριες συμπληρωματων,πρωτη φορα την ειδα στο φαρμακειο!

Θα ριξω μια ματια,να σαι καλα.

deluxe
31-10-10, 02:46
Απο αγχος, αλλο τιποτα! Παρα πολυ αγχωτικος τυπος ειμαι.. Αλλα γιατι εδω και 2 μηνες δε εχω τιποτα, αλλα επισης γιατι στα πρωτα 21 χρονια της ζωης μου, δε μου ειχε παρουσιαστει ποτε;

deluxe
14-02-11, 21:36
Ειναι η 6η φορα που μου παρουσιαζεται ερπητας στο στομα. Διαφορες πληγες στο στομα και στα χειλη και κατι λευκες κοιλοτητες που τσουζουν, λες και ειναι νεκρο δερμα που φευγει απο μονο του. Τις περισσοτερες φορες το παθιανω λιγο πριν ξεκινησει η αδεια μου.

Οι περισσοτεροι λενε οτι ειναι αγχος, εχω παει σε στοματολογο, μου ειπε οτι μπορει να ειναι ιος του ερπητα.

Διαβασα σε καποια forums, οτι η αργινινη μπορει να προκαλεσει ξεσπασμα στην εμφανιση του ερπητα, αν καποιος εχει τον ιο. Και οντως επαιρνα το νιτρικο presurge, που εχει αργινινη. Επισης λενε οτι καλο ειναι να παιρνουμε αρκετη λυσινη, η οποια βοηθαει στο να μη εμφανιζεται ο ερπητας.

Απο την whey παιρνω περισσοτερη λυσινη απ' οτι αργινινη, το ιδιο και απο τα φαγητα. Βεβαια και το purple wraath εχει αργινινη, αλλα δε ξερω σε τι ποσοτητα..

Δε ξερω τι πραγματικα μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω. Βασικα αν εχω τον ιο του ερπητα ( αληθεια, πως τον κολλησα, ουτε που ξερω!! ), δε μπορω να κανω κατι, θα εμφανιζεται παντα με το αγχος, με χαμηλο ανοσοποιητικο, εκθεση στον ηλιο κτλ, αλλα θα ηθελα τροπο για να μπορεσω να μειωσω τις εμφανισεις του.

Να σημειωσω οτι ειχε να με πιασει ερπητας 5 μηνες, και αυτο το διαστημα επαιρνα νιτρικα, οποτε δε ξερω αν οντως φταιει η αργινινη.. Επισης νιτρικα επαιρνα και πριν 3 χρονια, αλλα πριν 1 χρονο περιπου αρχισαν να εμφανιζονται.

beefmeup
14-02-11, 22:18
δεν ηταν αναγκη για νεο θεμα..
μην λεμε παλι τα ιδια ντελουξ.

Titanium
14-02-11, 22:41
Tο presurge ομως δεν εχει αργινινη αλλα glycocarn....:unsure:

Lao
14-02-11, 23:47
deluxe, πόση C παίρνεις την μέρα από διατροφή, πολυβιταμίνη κτλ; Στο περίπου.

lila_1
14-02-11, 23:47
δεν ηταν αναγκη για νεο θεμα..
μην λεμε παλι τα ιδια ντελουξ.

"Ρε παιδιά τί ισχύει τελικά??!"
:rolf::rolf::green:

deluxe
15-02-11, 02:56
deluxe, πόση C παίρνεις την μέρα από διατροφή, πολυβιταμίνη κτλ; Στο περίπου.Συνηθως 1,5γρ απο βιταμινες. Απο διατροφη δε νομιζω να παιρνω και τιποτα.

Σκεφτομαι να παιρνω εξτρα βιταμινη Β12. 1mg, αρκετα μεγαλη δοση, ειναι στο 10.000% ΣΗΔ. Τι λετε;

Παντως απο αυτα που παιρνω αργινινη εχουν μονο η πρωτεινη, καζεινη, purple wraath σε μικρες ποσοτητες. Εχουν περισσοτερη λυσινη.

Το animal pak, εχει 1γρ l-arginine και μονο 150gr lysine, αλλα το θεμα ειναι το εχω ξεκινησει εδω και ενα μηνα, ενω τα συμπτωματα τα εχω πανω απο χρονο... Οποτε κατι αλλο παιζει. Μαλλον το στρες.

deluxe
15-02-11, 10:28
Πηρα και neurobion τωρα, αλλα καλυτερα να επαιρνα την evaton B12. Γιατι κυριως B12 θελω και η neurobion εχει 0,2mg, ενω η evaton εχει 1,5mg.

Οποτε αν θελω να παρω 3 neurobion, θα παρω αρκετη B6 και δε εχω ακουσει οτι ειναι ο,τι καλυτερο.. Δε ξερω τι να κανω. Μαλλον θα παιρνω 2 neurobion την ημερα. Πρωι και βραδυ.

Lao, θελει και βιταμινη C αρκετη λες; Να παιρνω 2γρ βιταμινη C + τις ADAM;

Lao
16-02-11, 02:25
Lao, θελει και βιταμινη C αρκετη λες; Να παιρνω 2γρ βιταμινη C + τις ADAM;

Κοίτα, σε ρώτησα πόση C παίρνεις γιατί υπάρχουν φορές που παθήσεις σαν αυτή που έχεις «διευκολύνονται» όταν το ανοσοποιητικό είναι πεσμένο.

Ξέρεις, μεταξύ μας, επειδή όπως σου είχα πει και παραπάνω παλαιότερα είχα περάσει κάτι παρόμοιο, αν δεν είναι κάτι καθαρά σωματικό, ίσως πρέπει απλά να προσπαθήσεις να περιορίσεις το άγχος σου. Περιόρισε λίγο τις δραστηριότητές σου. Για παράδειγμα, δουλεύεις; Σπουδάζεις; Ό,τι και να κάνεις, για μια περίοδο δες το λίγο πιο χαλαρά.

Το ίδιο ισχύει και με την γυμναστική. Μην πας στο γυμναστήριο για 1-2 μήνες, μην παίρνεις συμπληρώματα για όσο κάθεσαι. Φάε απλά πράγματα, μην πιέζεις τον εαυτό σου.

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά την ψυχοσύνθεση και το πρόγραμμά σου, αλλά νομίζω ότι γενικά πρέπει να αγχώνεσαι πολύ με τους στόχους σου. Πέφτω μέσα;

deluxe
16-02-11, 07:38
Φιλε, αν φανταστεις οτι 3 απο τις 6 φορες το εχω παθει στην αδεια μου, θα με πιστεψεις! Δε θελω να φευγω απο την Αθηνα, γιατι στην αδεια δε μπορω να γυμναστω και συνεχεια μενω στασιμος! Δε ξερω πως να ηρεμησω.. Μπορει να βγαινουν και απο αυτο οι αφθες..

Βασικα κατι σαν ερπητας ειναι. Θελει να παω να κανω και εξετασεις..

Αυριο θα παω να παρω και συμπληρωμα λυσινης, να δω μηπως υπαρξει βελτιωση. Δε μπορω να φαω απο τον πονο! Δε παλευεται, εχω αδεια και αντι να χαλαρωσω, τυραννιεμαι!

Lao
16-02-11, 13:04
Φιλε, αν φανταστεις οτι 3 απο τις 6 φορες το εχω παθει στην αδεια μου, θα με πιστεψεις! Δε θελω να φευγω απο την Αθηνα, γιατι στην αδεια δε μπορω να γυμναστω και συνεχεια μενω στασιμος! Δε ξερω πως να ηρεμησω.. Μπορει να βγαινουν και απο αυτο οι αφθες..

Βασικα κατι σαν ερπητας ειναι. Θελει να παω να κανω και εξετασεις..

Αυριο θα παω να παρω και συμπληρωμα λυσινης, να δω μηπως υπαρξει βελτιωση. Δε μπορω να φαω απο τον πονο! Δε παλευεται, εχω αδεια και αντι να χαλαρωσω, τυραννιεμαι!

Αν καταλαβαίνω καλά, είσαι φαντάρος, σωστά;

Πρόσεξε πλάκα, εγώ το είχα πάθει μόλις απολύθηκα. Λες δηλαδή και το σώμα μου περίμενε να χαλαρώσω για να «ξεσπάσει» (πέρασα πολύ αγχωτική θητεία).

Δες τώρα τι λες και μόνος σου:


Αυριο θα παω να παρω και συμπληρωμα λυσινης, να δω μηπως υπαρξει βελτιωση.

Αυτό προσπαθώ να σου πω, μάλλον προσθέτεις συνέχεια άγχη στην καθημερινότητά σου, χωρίς να υπάρχει λόγος. Ξέρεις, πολλές φορές, αν κάποιος πάρει πολύ στα σοβαρά το θέμα με τα συμπληρώματα κινδυνεύει να προσκολλάται σε σημείο που ακόμα και αν ξεχάσει να πάρει μισό χάπι την μέρα να νιώθει άσχημα.

Το ίδιο ισχύει και με την γυμναστική. Θα γίνει δηλαδή τίποτα, θα αλλάξει κάτι δραματικά στην ζωή σου αν αντί για 120 κιλά στον πάγκο σηκώσεις 80; Αν αλλάξεις πόλη και το γυμναστήριο στο οποίο είσαι δεν είναι τόσο καλό όσο αυτό στο οποία πας τώρα, θα σε κάνει δυστυχισμένο;

Μήπως έχεις ένα πρότυπο στο μυαλό σου το οποίο σου έχει γίνει εμμονή;

Θα στο ξαναπώ, γιατί δεν σταματάς τα συμπληρώματα και το γυμναστήριο για λίγο καιρό; Να σαβουριάσεις και λίγο, να το ρίξεις λίγο στο σορολό, να μην πιέζεις τον εαυτό σου.

deluxe
20-02-11, 18:54
Πηρα λυσινη καψουλες των 1000mg, Β12 των 1000mg και echinacea 1000mg. Εχω και το S. John's Wort με Vit.C, ελπιζω την επομενη φορα να τις καταπολεμησω νωρις.

deluxe
03-09-11, 02:00
Την τελευταια εμφανιση της την εκανε στις διακοπες και παλι φετος το καλοκαιρι, τον Ιουλιο. Μετα απο 5 μηνες! Αρκετος καιρος! Το παραξενο ειναι οτι μου ξαναηρθε σε πολυ πιο light φαση πριν καμμια εβδομαδα ξανα, για μονο λιγες ημερες και δε πονεσε σχεδον καθολου.

Δε παει να παιρνω λυσινη καθε ημερα, δε βοηθησε στην εξαφανιση της.. Ουτε η εχινακεα. Πηρα και το Gr8-Dophilus που υποτιθεται οτι καταπολεμα την στοματιτιδα, αλλα μουφα και αυτο πρεπει να ειναι. Εκτος και εαν τελικα εχω κανενα ιο του ερπητα, οποτε ο,τι και να παιρνω δε θα φευγει!!