PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συνδυασμο συμπληρωματω να κανω;;



epetrou
24-05-10, 12:17
Γεια σας ειμαι ο Βαγγελης ειμαι 25 χρονων 1,90, 78 κιλα, μολις γραφτηκα στο φορυμ :) . Προσφατα χωρισα απο μια μακροχρονη σεχη που με πληγωσε παρα πολυ και αποφασισα να γυρισω σελιδα και να αλλαξω πολλα πραγματα στον εαυτο μου, ξεκινωντας απο το σωμα μου ,τη διατροφη μου και στη συνεχεια την διασκεδαση μου , γιατι κακα τα ψεμματα οι γυναικες με τα ωραια σωματα εχουν μια καποια αδυναμια :)

δεν εχω κανει ποτε γυμναστηριο , επαιζα μπασκετ με φιλους μονο τα σαββατοκυριακα οταν δεν δουλευαμε , αλλα τωρα που ερχεται καλοκαιρι εχω αρχισει και ζηλευω πολυ τα σωματα που εχουν οι αλλοι.Θελω να με βοηθησετε και να με ενημερωσετε για το τι πρεπει να κανω για να μπορεσω σε 1-2 μηνες να κανω ενα σωμα σουπερ να ζηλευουν οι αλλοι εμενα για αλλαγη...Για διατροφη ξερω αρκετα πραγματα και ηδη εχω αρχισει να τρωω πρωτεινουχες τροφες,ασπραδια αυγων, κοτοπουλο,ρυζι,τυρι cottage, ρεβυθια κτλπ .
Συγκεκριμενα θελω βοηθεια στο τι συμπληρωματα να παρω για να φτιαξω οσο το δυνατον καλυτερο σωμα σε αυτο το συντομο χρονικο διαστημα..Διαβαζω για συμπληρωματα με κρεατινη-πρωτεινη,γλουταμινη αλλα δεν εχω καθολου πειρα με αυτα και ειναι τοσα πολλα τα προιοντα που δεν ξερω τι να διαλεξω...Εσεις που ειστε χρονια στο κουρμπετι που λενε , θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας και τη βοηθεια σας :)

περιμενω με ανυπομονισια τις απαντησεις σας .

Φιλικα
Βαγγελης

-beba-
24-05-10, 12:25
Γεια σας ειμαι ο Βαγγελης ειμαι 25 χρονων 1,90, 78 κιλα, μολις γραφτηκα στο φορυμ :) . Προσφατα χωρισα απο μια μακροχρονη σεχη που με πληγωσε παρα πολυ και αποφασισα να γυρισω σελιδα και να αλλαξω πολλα πραγματα στον εαυτο μου, ξεκινωντας απο το σωμα μου ,τη διατροφη μου και στη συνεχεια την διασκεδαση μου , γιατι κακα τα ψεμματα οι γυναικες με τα ωραια σωματα εχουν μια καποια αδυναμια :)

δεν εχω κανει ποτε γυμναστηριο , επαιζα μπασκετ με φιλους μονο τα σαββατοκυριακα οταν δεν δουλευαμε , αλλα τωρα που ερχεται καλοκαιρι εχω αρχισει και ζηλευω πολυ τα σωματα που εχουν οι αλλοι.Θελω να με βοηθησετε και να με ενημερωσετε για το τι πρεπει να κανω για να μπορεσω σε 1-2 μηνες να κανω ενα σωμα σουπερ να ζηλευουν οι αλλοι εμενα για αλλαγη...Για διατροφη ξερω αρκετα πραγματα και ηδη εχω αρχισει να τρωω πρωτεινουχες τροφες,ασπραδια αυγων, κοτοπουλο,ρυζι,τυρι cottage, ρεβυθια κτλπ .
Συγκεκριμενα θελω βοηθεια στο τι συμπληρωματα να παρω για να φτιαξω οσο το δυνατον καλυτερο σωμα σε αυτο το συντομο χρονικο διαστημα..Διαβαζω για συμπληρωματα με κρεατινη-πρωτεινη,γλουταμινη αλλα δεν εχω καθολου πειρα με αυτα και ειναι τοσα πολλα τα προιοντα που δεν ξερω τι να διαλεξω...Εσεις που ειστε χρονια στο κουρμπετι που λενε , θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας και τη βοηθεια σας :)

περιμενω με ανυπομονισια τις απαντησεις σας .

Φιλικα
Βαγγελης
Καλώς ήρθες Βαγγέλη.:welcome:
Εάν με 1-2 μήνες φτιάχναμε σώμα σούπερ γιατί να είμαστε χρόνια στο κουρμπέτι?
Αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα το σούπερ σώμα είναι τρόπος ζωής, είναι διατροφή, είναι γυμναστική και λίγο από συμπληρώματα (συμπληρώματα το λέει και η λέξη).................
Μια καλή αρχή είναι να μελετήσεις τις ενότητες με διατροφή και προπόνηση.
Καλή επιτυχία στους στόχους σου.:toast:

GEORGEXX1
24-05-10, 12:27
Καλως ηρθες στο φορουμ φιλε.
Φιλε βαγγελη πιο ευκολο ειναι να τα ξαναβρεις με την σχεση σου
απο το να κανεις μεσα σε 2 μηνες σωμα που να το ζηλευουν οι αλοι.

Υπομονη και μεθοδικοτητα.

KATERINI 144
24-05-10, 12:27
δεν εχω κανει ποτε γυμναστηριο

Συγκεκριμενα θελω βοηθεια στο τι συμπληρωματα να παρω για να φτιαξω οσο το δυνατον καλυτερο σωμα σε αυτο το συντομο χρονικο διαστημα..Διαβαζω για συμπληρωματα με κρεατινη-πρωτεινη,γλουταμινη αλλα δεν εχω καθολου πειρα με αυτα και ειναι τοσα πολλα τα προιοντα που δεν ξερω τι να διαλεξω...

Φιλικα
Βαγγεληςπολυ λαθος ξεκινάς....
δεν εχεις κανει ποτε βαρη
θες σε σύντομο χρονικο διάστημα αποτελέσματα
και το κερασάκι δεν ξερεις τη ειναι τα συμπληρώματα αλλα πιστεύεις πως αυτα θα φτιάξουν το σώμα σου και συντομα μάλιστα......

και μονο η λεξη δείχνει τη είναι και τη κανουν, !!συμπληρώματα διατροφής!! συμπληρώνουν τη διατροφή σου αν χρειαζεται και οταν χρειάζεται.

διάβασε τις ανάλογες ενότητες του φορουμ για να καταλάβεις, καλος ηρθες.

KATERINI 144
24-05-10, 12:29
Φιλε βαγγελη πιο ευκολο ειναι να τα ξαναβρεις με την σχεση σου
απο το να κανεις μεσα σε 2 μηνες σωμα που να το ζηλευουν οι αλοι.:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

TEFAAtzis
24-05-10, 12:37
Καλως ηρθες και απο μενα φιλε.Οτι σου ειπε ο Φωτης και ο Γιωργος ισχυει και με το παραπανω!!!

epetrou
24-05-10, 12:56
Καταρχας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις τους.Το σχολιο να τα ξαναβρω με τη σχεση μου δεν το σχολιαζω..

Η αληθεια ειναι οτι τωρα σιγα-σιγα διαβαζω τα stickies για τα συμπληρωματα/βοηθηματα για να ενημερωθω.Αυτο που μου κανει περιεργο ειναι οτι τσεκαρα και στο πεδιο συζητησεις με φωτογραφιες μελων,και ειδα ατομα που δειχνουν την αλλαγη στο σωμα τους μετα απο 2-3 μηνες ενασχολησης που απο μετριοι ( εως ανυπαρκτοι θα ελεγα) ξαφνικα φαινονται γραμμωμενοι με μπρατσα αθλητων..Αυτο ζηταω να μαθω και εγω ,τι κανουν ,τι παιρνουν για να γινω και εγω ετσι γιατι μπορει να μην εχω κανει βαρη ποτε ,αλλα επαιζα μπασκετ δεν ειμαι λαπας τελειως εχω μια αλφα αρχη για να γυμναστω.

Επισης μια αλλη απορια που εχω ειναι οτι στο γυμναστηριο που παω ειναι ενας τυπος τουμπανος που τον βοηθησα κανα 2 φορες με τη μπαρα και μου ελεγε διαφορα για γλουταμινες κυριως και κρεατινες...Μετα το τελος της προπονησης που τον πετυχα στα locker τον ειδα να κανει ενεσεις..Τον ρωτησα αν ειναι αναβολικα ,μου ειπε οχι και μακρια απο αυτα ,και με ενημερωσε οτι ειναι ενεσεις ινσουλινης απολυτα φυσικες ,ακινδυνες και βοηθουν τον μυ να παραμεινει φουσκωμενος οπου με συνδυασμο με κρεατινη τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα ειδικα για μενα που θελω γρηγορη αναπτυξη .Τωρα παιδια ,η παραπληροφορηση παει συννεφο σε αυτα τα θεματα και θα ηθελα να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας ..
Ευχαριστω εκ των προτερων

Φιλικα
Βαγγελης

flowin_through
24-05-10, 13:01
Aστο μην ασχοληθεις καθολου.
Αν ειναι σε 2 μηνες να μη δεις διαφορα και να απογοητευτεις, θα γινεις χειροτερα απο οτι την επομενη του... σουταρισματος.

Ολοι οσοι θελουν ενα σωμα οπως το θες εσυ, τωρα ειναι σε φαση που ολοκληρωνουν τη διαδικασια αποκτησης του, δεν ξεκινανε.

Κανε την προσπαθεια σου, αλλα δεν υπαρχει νομιμο ¨συμπληρωμα¨ να σε βοηθησει.
Να ξερεις οτι οσοι το κανουν χρονια, μονο για την παραλια δεν το κανουν.
Αυτοι που εμφανιζονται καθε Ανοιξη στα γυμναστηρια δε χαιρουν και πολυ της προσωπικης μου εκτιμησης.

TEFAAtzis
24-05-10, 13:02
Aστο μην ασχοληθεις καθολου.
Αν ειναι σε 2 μηνες να μη δεις διαφορα και να απογοητευτεις, θα γινεις χειροτερα απο οτι την επομενη του... σουταρισματος.

Ολοι οσοι θελουν ενα σωμα οπως το θες εσυ, τωρα ειναι σε φαση που ολοκληρωνουν τη διαδικασια αποκτησης του, δεν ξεκινανε.

Κανε την προσπαθεια σου, αλλα δεν υπαρχει νομιμο ¨συμπληρωμα¨ να σε βοηθησει.
Να ξερεις οτι οσοι το κανουν χρονια, μονο για την παραλια δεν το κανουν.
Αυτοι που εμφανιζονται καθε Ανοιξη στα γυμναστηρια δε χαιρουν και πολυ της προσωπικης μου εκτιμησης.

Oυτε και των περισσοτερων να μην πω ολων εμας που ασχολουμαστε συνεχεια

flowin_through
24-05-10, 13:02
Μετα το τελος της προπονησης που τον πετυχα στα locker τον ειδα να κανει ενεσεις..Τον ρωτησα αν ειναι αναβολικα ,μου ειπε οχι και μακρια απο αυτα ,και με ενημερωσε οτι ειναι ενεσεις ινσουλινης απολυτα φυσικες ,ακινδυνες και βοηθουν τον μυ να παραμεινει φουσκωμενος οπου με συνδυασμο με κρεατινη τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα
Φιλικα
Βαγγελης

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑ :rolf::rolf::rolf:
:bowdown::bowdown::bowdown:

epetrou
24-05-10, 13:14
αγαπητε φιλε
δεν σκοπευω να σταματησω τον χειμωνα το γυμναστηριο θα συνεχισω κανονικα απλα επειδη ετυχαν οι συγκυριες και ξεκιναω τωρα να εκμεταλλευτω οσο χρονο εχω διαθεσιμο :weights:.Συγγνωμη εκ των προτερων αν σε προσεβαλα δεν ειχα τετοιο σκοπο .

ειναι πιο επικινδυνες οι ενεσεις ινσουλινης μου λετε ? τι μπουρδες μου ελεγε ο τυπος τοτε...καλα μου φανηκε φαφλατας...
οχι δεν θελω παρανομα ουτε θελω σε 3 χρονια να εχω προβλημα με το νεφρο μου και να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο...αλλα ολα ακινδυνα λενε για ενδυναμωση και για γρηγορη αποκτηση ογκου ...

παντως να μπροστα μου εχω τον τυπο που σε 2 μηνες εχει κανει μια πλατη ....τωρα μη κανω λινκ ειναι στην πρωτη σελιδα...αφηστε θα του στειλω pm να με ενημερωσει :)

flowin_through
24-05-10, 13:19
Δεν υπαρχει λογος να παρεις το οτιδηποτε ενεσιμο, ακομα και αμινοξεα να ειναι.
Τα συμπληρωματα βοηθανε, πρωτεινη/ πολυβιταμινη, αλλα οχι στο ΓΡΗΓΟΡΟ του θεματος, αλλα στο βαθος χρονου. Για αλλαγη νεφρου δε θα πας.
Ωραια, μη σταματησεις το χειμωνα και του χρονου το καλοκαιρι θα εχεις πετυχει αυτο που θες.
Αυτος που λες μπορει να μην ξεκινησε τοτε, αλλα να εκανε χρονια πριν.
Τεσπα, καλη προσπαθεια.

KATERINI 144
24-05-10, 13:21
ειναι πιο επικινδυνες οι ενεσεις ινσουλινης μου λετε ? τι μπουρδες μου ελεγε ο τυπος τοτε...καλα μου φανηκε φαφλατας...βασικά αν τα ελεγε αυτα ο ανθρωπος ειναι για πολλες κλωτσιες, δεν ειναι οτι σου λεει ενα ψεμα μονο, αν εισαι αφελης και ακολουθήσεις αυτα που σου λεει χωρις να γνωρίζεις τη κάνεις σύντομα θα αναπαυτείς σε τόπους χλοερούς....



παντως να μπροστα μου εχω τον τυπο που σε 2 μηνες εχει κανει μια πλατη ....τωρα μη κανω λινκ ειναι στην πρωτη σελιδα...αφηστε θα του στειλω pm να με ενημερωσει :)για δωσε το λινκ.

GEORGEXX1
24-05-10, 13:26
παιδια σε λαθος πλευρα συνεχιζουμε το θεμα.
Το παιδι τωρα ξεκιναει και δεν ξερει,οσο το συζηταμε τον υποψιαζουμε παραπανω
ας μεινουμε στην διατροφη/προπονηση.

epetrou
24-05-10, 13:29
σας ευχαριστω ολους παιδια.αμινοξεα ? μμμ ενδιαφερον να ριξω μια ματια :)

giannis64
24-05-10, 13:30
διαβασε εδω Αξιολόγηση Συμπληρωμάτων (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=25)

epetrou
24-05-10, 13:32
ωπα τελειο...επιτελους γιατι ειχα χαθει στα προιοντα ...ευχαριστιες

Nick Sotiralis
24-05-10, 13:35
Oυτε και των περισσοτερων να μην πω ολων εμας που ασχολουμαστε συνεχεια

εγω τους λεω εποχιακους:P:P επειδη ο πατερας μου ειναι πυροσβεστης ειναι καποιοι πυροσβεστες που δουλευουν μονο καλοκαιρι και τους λενε εποχιακους ετσι και αυτοι

KATERINI 144
24-05-10, 13:37
σας ευχαριστω ολους παιδια.αμινοξεα ? μμμ ενδιαφερον να ριξω μια ματια :)ριξε οσες θελεις, για να σε διευκολινω:
τα αμινοξέα ειναι μια αλυσίδα η οποία αποτελεί την πρωτεΐνη, την πρωτεΐνη την βρίσκουμε σε συμπλήρωμα διατροφης, επίσης την βρισκουμε στο κοτόπουλο στα ασπραδια αυγου στο ψαρι κλπ κλπ κλπ :green:

flowin_through
24-05-10, 13:44
εγω τους λεω εποχιακους:P:P επειδη ο πατερας μου ειναι πυροσβεστης ειναι καποιοι πυροσβεστες που δουλευουν μονο καλοκαιρι και τους λενε εποχιακους ετσι και αυτοι

Ετσι. Και ειναι οι κατεξοχην που στηριζουν τη βιομηχανια του φαρμακου.

GEORGEXX1
24-05-10, 13:52
εγω τους λεω εποχιακους:P:P επειδη ο πατερας μου ειναι πυροσβεστης ειναι καποιοι πυροσβεστες που δουλευουν μονο καλοκαιρι και τους λενε εποχιακους ετσι και αυτοι

:clap::clap::clap::clap:



Ετσι. Και ειναι οι κατεξοχην που στηριζουν τη βιομηχανια του φαρμακου.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Και το κυριοτερο. Ειναι η αιτια που μεταφερονται οι λαθος εντυπωσεις
για τα συμπληρωματα διατροφης.

epetrou
24-05-10, 13:52
βασικα οπως εγραψα και παραπανω πηρα προγραμμα διατροφης απο το γυμναστηριο με γευματα σχεδον ολη την ημερα με ασπραδια αβγων κτλπ. που σημαινει ομως οτι αν το τηρησω κατα γραμμα αυτο δεν θα χρειαστω συμπληρωμα πρωτεινης γιατι θα παιρνω ηδη μια μεγαλη ποσοτητα..

Γενικα πως καταλαβαινεις τι ποσοτητα πρωτεινης χρειαζεσαι ? και το αμινοξυ συμπληρωνει την πρωτεινη στην καλυτερη καυση της ? και η κρεατινη αποτι διαβαζω κανει κατακρατηση υγρων μονο οποτε μια χαρα μου φαινεται ενα αρχικο συμπληρωμα με μιξη κρεατινης/πρωτεινης , μερικα χαπακια αμινοξυ σαν συμπληρωμα και πρεπει να ειμαι κομπλε... εχω βαρεθει να τρωω συνεχεια....μεχρι και μπαρες δημητριακων μου εδωσε ο γυμναστης....
σορυ για τις απανωτες ερωτησεις :Ρ

giannis64
24-05-10, 13:58
λοιπον διαβαζε Οτι εχει σχεση με την Κρεατινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=886)

Διατροφη για αρχαριους και οχι μονο... (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5923)

Διατροφή Γράμμωσης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050)

Πρωτείνες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=29)

Μεταπροπονητική Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74)

Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση; (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492)

Δίαιτα & Αεροβική (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=434)

και οταν τα διαβασεις καλα τοτε ποσταρεις!!

gj
24-05-10, 15:24
Ότι να ναι ....

Φίλε μου ακομα δεν έχεις κάνει μια κάμψη με έναν αλτήρα και σκέφτεσαι τα ενέσιμα??

Ξέρω ανθρώπους που μετά απο χωρισμό το ρίξαν στο ποτό,αλλους που το ρίξαν στα ναρκοτικά ... πρώτη φορά ακούω ότι χώρισα και θα το ρίξω στα αναβολικά :shock::shock::shock:

Λοιπον... φτιάξε την διατροφή σου και μην πάρεις απολύτως τίποτα. Σωστή προπόνηση σωστή διατροφή και σε 2 μήνες θα χεις πάρει τα πάνω σου. Ο οργανισμός σου ειναι παρθένος σε αυτά και θα ανταποκριθεί γρήγορα.
Φτιάξε μια διατροφή και πόσταρέ την όπως και το πρόγραμμα προπόνησης σου και μην πάρεις απολύτως τπτ. Από σεπτέμβρη αν ακόμα σε ψήνει η γυμναστική και δεν ήταν μια κρίση της στιγμής το ξανασυζητάμε ;)

Καλή επιτυχία στους στόχους σου και ΥΠΟΜΟΝΗ :thumbup::thumbup:

sTeLaKoS
25-05-10, 10:42
Διασκεδαστικό το τόπικ, μου έφτιαξε τη μέρα.

epetrou (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=5245) ξεκίνα όπως σου είπανε τα παιδιά. Η βάση είναι η σωστή διατροφή σε συνδυασμό με δυνατή προπόνηση. Αρκετές ώρες ύπνο για καλή ανάρρωση και καμιά προτεινούλα και πολυβιταμίνη. Μέχρι εκεί... όλα τα άλλα είναι περιττά για την ώρα.

Ανέβασε και καμιά φωτογραφία σου να δούμε σε τι επίπεδο είναι το σώμα σου μιας και λες πως έπαιζες μπάσκετ.

Για να σε προσγειώσω λίγο, ένα αγύμναστο σώμα σε δύο μήνες δε φτιάχνει ούτε με χρήση ΑΑΣ. Έχε στο νου σου πως ξεκινάς τώρα για να έχεις ένα καλούτσικο σώμα του χρόνου το καλοκαίρι. Κι αυτό αν τα κάνεις όλα σωστά, αλλιώς ούτε πάλι.

fotis hks
02-06-10, 11:11
όπως σου λένε τα παιδιά και ποιο πάνω...δεν χρειάζεται να πάρεις συμπληρώματα για να δεις διαφορά......ειδικα συμπληρώματα κρεατίνης νιτρικα κτλ.....εισαι σε μια φαση οπου δεν 3ερεισ ακόμα το σώμα σου...πως ανταποκρίνεται τις αντοχές τοθ κτλ....και το κυριοτερο δεν γνωριζεις τι ακριβως κανουν..;) δώσε πρωτα βάση στη διατροφη και 3εκίνα με ενα προγραμα εντασης 65-70% για αρχη και μετα οταν το σωμα σου μαθει και μαθεις και εσυ παραλληλα το σκεφτεσαι για συμπληρωματα.....
(προσωπικη εμπειρια:πρωτείνη πηρα ενα χρόνο αφωτου 3εκινησα το γυμναστηριο...γεματος περιφανεια και χαρα οτι 8α δω μεγαλεσ αλλαγες και πρι3ηματα,αλλα τπτ απο αυτο δεν συνεβησε....τα αποτελεσματα επερχονται μονο απο τη προπονηση και τη διατροφη) keep walking και σιγά σιγά με το καιρό να ανακαλυψεις πολλά! :toast:

Manos1989
02-06-10, 13:25
Αυτός με την ενέσιμη ινσουλίνη πολύ έξυπνος να λέει σε κάποιον που μόλις ξεκινάει ότι δεν είναι επικίνδυνο........
Φίλε μου φρόντισε να παίρνεις αρκετή πρωτείνη(περίπου 2 φορές το βάρος σου εάν ασχοληθείς συστηματικά με τα βάρη),καλά λιπαρά(ω3 από τα ψάρια,ω6 από αμύγδαλα πχ)και μη επεξεργασμένους υδατάνθρακες.Κάνε σωστή προπόνηση να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου και σε 2 μήνες θα δεις θεαματικές διαφορές αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έχεις το σώμα που ζηλεύεις.Αυτό βάλτο σαν στόχο για του χρόνου και αν μείνεις πιστός στο πρόγραμμα,μπορεί να το πετύχεις.
Το να πάρεις μια πρωτείνη δεν είναι κακό αλλά σε προκαλώ να δοκιμάσεις 1 εβδομάδα προπόνηση με πρωτείνη και 1 εβδομάδα χωρίς,απλά και μόνο για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει η παραμικρή διαφορά(στην προπόνηση).Προσωπικά πήρα την πρώτη μου πρωτείνη 1 χρόνο αφότου ξεκίνησα γυμναστήριο(πριν 2 μήνες δηλαδή:P).Κρεατίνη να φανταστείς δεν έχω δοκιμάσει καν.
Διάβασε και όλα τα stickies και θα μάθεις τα πάντα,είναι ευαγγέλια αυτά!
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και πάρτο χαλαρά γιατί θα απογοητευτείς εάν τα περιμένεις όλα αμέσως!