PDA

Επιστροφή στο Forum : λιπος,ποδια,κληρονομικοτητα..



avelam
24-05-10, 15:50
Γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum και θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα..ειμαι 1.82 και 82 κιλα πριν 1 βδομαδα ημουν 85...το προβλημα μου ειναι τα ποδια..απο την μεση και πανω ειμαι κανονικος και τα ποδια μου ειναι αρκετα χοντρα και δεν μου αρεσουν καθολου το σωμα μου ειναι πολυ ασυμμετρο..το θεμα πρεπει να ειναι κληρονομικο γιατι καπως ετσι ειναι και ο πατερας μου..καθε καλοκαιρι εχω προβλημα..βγαινω μονο με jean και κανω λιγα μπανια...αν υπαρχει τροπος να χασω απο τα ποδια και να ειναι ομοιομορφα με το υπολοιπο σωμα ειμαι διατεθειμενος να κανω οτι χρειαστει...τωρα θελω να παω 75 κιλα..πιστευω αμα παω 75 θα χασω και απο τα ποδια..εχετε να προτεινετε κατι αλλο εσεις?γυμναστηριο λιγο δυσκολο να παω γιατι ειμαι φανταρος..

Jumaru
24-05-10, 16:43
Χωρίς γυμναστήριο δεν γνωρίζω τι να σου προτείνω εκτός απο το να μου δώσεις λίγο λίπος στα πόδια γιατί βάζω μόνο μυικά κιλά εκει :turtle: και θα το χρειαζόμουν για να μπορέσω να αναπτύξω παραπάνω το σώμα μου συμμετρικά.
Προσπάθησε με κάμψεις/έλξεις να αναπτύξεις το πάνω μέρος. Το τρέξιμο απόσο ξέρω λιώνει τα πόδια ενώ το ποδήλατο τα πρήζει οπότε τρέξιμο/γρήγορο βάδην.

avelam
24-05-10, 23:20
Χωρίς γυμναστήριο δεν γνωρίζω τι να σου προτείνω εκτός απο το να μου δώσεις λίγο λίπος στα πόδια γιατί βάζω μόνο μυικά κιλά εκει :turtle: και θα το χρειαζόμουν για να μπορέσω να αναπτύξω παραπάνω το σώμα μου συμμετρικά.
Προσπάθησε με κάμψεις/έλξεις να αναπτύξεις το πάνω μέρος. Το τρέξιμο απόσο ξέρω λιώνει τα πόδια ενώ το ποδήλατο τα πρήζει οπότε τρέξιμο/γρήγορο βάδην.

φιλε οσο θελεις..εχω αρκετο..ναι το τρεξιμο ειναι το καλυτερο πιστευω αλλα και παλι δν θα δω και μεγαλη διαφορα γιατι παιζω μπαλα αλλα δν εχει αλλαξει κατι εκτος απο ελαχιστη γραμμωση..

killer85
24-05-10, 23:31
Τι διαφορά έχει το λίπος στην κοιλία με τα πόδια νομίζω πως εκεί έχεις τις αποθήκες συνεπώς υποθερμιδική δίαιτα γράμμωσης και προπόνηση και θα φύγει...

avelam
26-05-10, 16:01
Τι διαφορά έχει το λίπος στην κοιλία με τα πόδια νομίζω πως εκεί έχεις τις αποθήκες συνεπώς υποθερμιδική δίαιτα γράμμωσης και προπόνηση και θα φύγει...

απλα επειδη ειναι κληρονομικο το θεμα ειναι πιο δυσκολο να χασεις κιλα στα ποδια αυτο πιστευω εγω..ρε φιλε επειδη δν ειμαι και πολυ γνωστης οταν λες υποθερμιδικη διαιτα γραμμωσης τι θες να πεις??προπονηση λιγο δυσκολο να κανω εκει που ειμαι..πεζικο δν κανουμε σχεδον τιποτα..:army2:
αυτες τις μερες παντως εχω ελαττώσει αρκετα το φαγητο γιατι μονο αυτο μπορω να κανω και ελπιζω αμα χασω 7 κιλα και κατεβω στα 73-75 θα χασω και στα ποδια...

killer85
26-05-10, 17:17
Εκεί που είσαι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, βάλε χαλαρό τζόκινκ αν μπορείς, μόλις με το καλό τελειώσεις φτιάξε μια διατροφή με τις συμβουλές του foroum και τα αποτελέσματα που θα δεις δεν θα τα πιστεύεις...

avelam
26-05-10, 23:31
το οτι ειναι και κληρονομικο το θεμα δν παιζει κανενα ρολο??δλδ δν θα ειναι πιο δυσκολο να χασω στα ποδια??

killer85
27-05-10, 00:35
Και εγώ βάζω στην κοιλία, κληρονομικό δεν είναι....? Δεν παίζει ρόλο αν το κάνεις σωστά τότε θα χάσεις και από εκεί...

avelam
17-01-11, 21:01
και να που περασε ο καιρος...σε λιγοτερο απο 30 μερες απολυομαι και θελω σιγα σιγα να αρχισω να μπαινω σε ενα προγραμμα..οι λιποδιαλυτες πιστευετε θα με βοηθουσαν?επισης εκτος απο προπονηση στο γυμναστηριο θα εχω και προπονησεις ποδοσφαιρου..

avelam
08-02-11, 16:36
την αλλη βδομαδα θα παω να γραφτω στο γυμναστηριο..αλλα ειμαι εντελως ασχετος απολα..ουτε για το τι πρεπει να τρωω ξερω ουτε τι ασκησεις πρεπει να κανω οταν παω στο γυμναστηριο..επισης κατα πασα πιθανοτητα θα παρω λιποδιαλυτες..

Eddie
08-02-11, 16:44
την αλλη βδομαδα θα παω να γραφτω στο γυμναστηριο..αλλα ειμαι εντελως ασχετος απολα..ουτε για το τι πρεπει να τρωω ξερω ουτε τι ασκησεις πρεπει να κανω οταν παω στο γυμναστηριο..επισης κατα πασα πιθανοτητα θα παρω λιποδιαλυτες..

Ε γι αυτο ειναι το φορουμ,αφιερωσε μερικες ωρες-ημερες να διαβασεις τα αρθρα προπονησης και διατροφης ωστε να ξερεις τι σου γινεται.

Επισης εγω θεωρω μεγα λαθος να παρεις λιποδιαλυτες απο τωρα.

avelam
08-02-11, 16:46
Ε γι αυτο ειναι το φορουμ,αφιερωσε μερικες ωρες-ημερες να διαβασεις τα αρθρα προπονησης και διατροφης ωστε να ξερεις τι σου γινεται.

Επισης εγω θεωρω μεγα λαθος να παρεις λιποδιαλυτες απο τωρα.

γτ το λες αυτο?δεν θα πεσω πιο γρηγορα σε κιλα με αυτον τον τροπο?

Eddie
08-02-11, 16:50
γτ το λες αυτο?δεν θα πεσω πιο γρηγορα σε κιλα με αυτον τον τροπο?

Οχι.Το ιδιο λαθος εκανα και γω παλια,τσαμπα που θα μπουν στο σωμα σου και τσαμπα λεφτα.Οταν φτασεις σε ενα καλο επιπεδο και κολλησεις απ τη διατροφη,μονο τοτε να βαλεις.

TheWorst
08-02-11, 16:53
Πριν ξεκινησεις το γυμναστηριο ξεφτεσαι για συμπληρωματα.Κανε γυμναστικη και οσο παλευεις διατροφη για να φυγει το ενοχλητικο λιπος απτα ποδια που λες..Και εγω μεγαλα ποδια εχω και μαλλον κληρονομικο γιατι η μανα μου επισης εχει τεραστια ποδια παρολου που ειναι 51 κιλα σε 1.69 υψος..Δε ξερω καν γιατι σε προκαλει προβλημα..Δωσε καμια φωτο να δουμε τα ποδια..Ολο αυτο αν καψεις λιγο και μετα να κανεις μια γραμμωση..Μμμμ σκεψου :P

avelam
08-02-11, 17:30
Πριν ξεκινησεις το γυμναστηριο ξεφτεσαι για συμπληρωματα.Κανε γυμναστικη και οσο παλευεις διατροφη για να φυγει το ενοχλητικο λιπος απτα ποδια που λες..Και εγω μεγαλα ποδια εχω και μαλλον κληρονομικο γιατι η μανα μου επισης εχει τεραστια ποδια παρολου που ειναι 51 κιλα σε 1.69 υψος..Δε ξερω καν γιατι σε προκαλει προβλημα..Δωσε καμια φωτο να δουμε τα ποδια..Ολο αυτο αν καψεις λιγο και μετα να κανεις μια γραμμωση..Μμμμ σκεψου :P

δεν ξερω εχω κολλημα με τα ποδια μου..ισως επειδη μου λενε διαφορα για τα ποδια μου..τι γαμπα ειναι αυτη και τετοια και μου εμεινε κομπλεξ...θα τα προτιμουσα αδυνατα παρα ετσι τωρα..εγω παντως ξερω οτι δυσκολα αδυνατιζει το ποδι..γιαυτο ελεγα να παρω κατευθειαν συμπληρωματα..μηπως και δω καμια διαφορα..οριστε και η φωτο..

08022011043.jpg 08022011042.jpg

eri_87
08-02-11, 19:09
Φίλε μια χαρά είναι το πόδι σου! Μην ακούς τι λένε οι άλλοι... Αν έβλεπες του αδερφού μου τη γάμπα κ το μηρό θα παρηγοριόσουν σίγουρα.... :green:
Εμένα από την άλλη, δε μαρέσει να ΜΗΝ έχει κάποιος-α γάμπα!
Άσχετο κ οφφ, αλλά η γιαγιά μου τα χριστούγεννα που με είδε με φούστα μου είπε "μη κάνεις άλλο ποδήλατο κορίτσι μου κ καταστρέφεις τα πόδια σου"! Σιγά μη την άκουγα, τί ξέρει;:turtle: Θέλω να πω ότι το θέμα είναι εσύ να νιώθεις καλά κ τέλος.
Όσο για λιποδιαλύτη εννοείται πως δεν είναι κατάλληλος για αρχή. Αν ήταν με τα συμπληρώματα να γίνεσαι κορμί, όλοι θα ήταν φέτες!

TheWorst
08-02-11, 21:01
Βοηθανε πολυ τα συμπληρωματα οτι και να πεις eri87..Καποιοι στο γυμναστηριο πριν μηνες ειχαν λιγο κοιλιτσα,τωρα πηρε λιποδιαλυτες και εχει βγαλει 4 και τωρα προσπαθουν και αλλοι δυο κοιλιακοι να βγουν μετα απο μολις 3-4 μηνες..Απλως αυτος εχει και 2.5-3 χρονια πισω του γυμναστηριο..

Τα ποδια σου ομως ειναι μια χαρα..Πες τους φιλους/οποιοι και αν ειναι να παρουν τα .. μχμ .. Και εμενα κατι ασχετοι γιατι εχω λιγο ογκο ας πουμε που στο υψος μου στους περισσοτερους δε φαινεται καν το χερι τους ή αν φαινεται μονο λιπος με λενε οτι ειμαι χοντρος.Αυτους θα ακουσω?Που αν τους δωσω μια θα τους στειλω νοσοκομειο?

Hercules
08-02-11, 21:03
λεω και γω θα δω κανα ποδι με ελεφαντιαση...μια χαρα ειναι ρε φιλε η γαμπα σου και μενα ετσι ειναι.το μονο που θελει ειναι να σφιξει και να αποκτησει διαχωρισμο,γραμμες κτλ αυτο θα προελεθει μεσα απο ασκησεις που θα κανεις για τις γαμπες,αεροβικη κ φυσικα διατροφη..

giannis64
08-02-11, 21:10
τα ποδια σου ειναι σαν ενα ατομο φυσιολογικο, μονοπου φαινεται πως δεν ειναι δουλεμενα. αν περιμενεις απο τους λιποδιαλυτες να στρωσουν τα ποδια σου θα χασεις το τρενο.

εχει καποια θεματακια μεσα στο φορουμ οπου αναφεροντε ειδικα σε προπονησεις ποδιων αλλα και σε τροπους για το πως θα κοψουν. για να κοψουν τα ποδια σου σκεψου οτι θα πρεπει να εχεις φτασει σε φασει ωστε να αρχησουν να φαινοντε οι κοιλιακοι σου.

σου το λεω αυτο ετσι απλα για να καταλαβεις σε τι σταδιο θα πρεπει να φτασεις και για να μην αγχονεσε.

eri_87
08-02-11, 21:12
Βοηθανε πολυ τα συμπληρωματα οτι και να πεις eri87..Καποιοι στο γυμναστηριο πριν μηνες ειχαν λιγο κοιλιτσα,τωρα πηρε λιποδιαλυτες και εχει βγαλει 4 και τωρα προσπαθουν και αλλοι δυο κοιλιακοι να βγουν μετα απο μολις 3-4 μηνες..Απλως αυτος εχει και 2.5-3 χρονια πισω του γυμναστηριο..


Μα το είπες κ μόνος σου αυτό που λέω...
Εγώ μίλησα για το συγκεκριμένο άτομο κ όχι γενικά! Και είπα δεν είναι κατάλληλος ΓΙΑ ΑΡΧΗ ο λιποδιαλύτης.

avelam
08-02-11, 22:13
οποτε για αρχη πηγαινω γυμναστηριο και προσεχω τι τρωω και λογικα απο εκει θα μου πουνε τι ασκησεις να κανω για να διορθωσω λιγο τα ποδια μου...ενταξει μην τα θελουμε και ολα δικα μας εχω σιγουρα μερικα κιλα παραπανισια..οταν το σφιγγω το ποδι μου ειναι καποια σημεια π.χ. στον μοιρο οπου πιανω και δεν ειναι πολυ σφυχτο αρα αυτο πρεπει να ειναι λιπος..
ετσι ειναι αμα το σφιξω..
08022011047.jpg

Hercules
08-02-11, 22:14
οποτε για αρχη πηγαινω γυμναστηριο και προσεχω τι τρωω και λογικα απο εκει θα μου πουνε τι ασκησεις να κανω για να διορθωσω λιγο τα ποδια μου...ενταξει μην τα θελουμε και ολα δικα μας εχω σιγουρα μερικα κιλα παραπανισια..οταν το σφιγγω το ποδι μου ειναι καποια σημεια π.χ. στον μοιρο οπου πιανω και δεν ειναι πολυ σφυχτο αρα αυτο πρεπει να ειναι λιπος..
ετσι ειναι αμα το σφιξω..
08022011047.jpg
μαε δουλευεις??μια χαρα εισαι..καλες προπονησεις

giannis64
08-02-11, 22:21
οποτε για αρχη πηγαινω γυμναστηριο και προσεχω τι τρωω και λογικα απο εκει θα μου πουνε τι ασκησεις να κανω για να διορθωσω λιγο τα ποδια μου...ενταξει μην τα θελουμε και ολα δικα μας εχω σιγουρα μερικα κιλα παραπανισια..οταν το σφιγγω το ποδι μου ειναι καποια σημεια π.χ. στον μοιρο οπου πιανω και δεν ειναι πολυ σφυχτο αρα αυτο πρεπει να ειναι λιπος..
ετσι ειναι αμα το σφιξω..
08022011047.jpg

ναεχεις επισεις στο μυαλο σου οτι τα ποδια ειναι τα τελευταια που γραμμωνουν και με ιδιετερο τροπο.

Pavlos17
08-02-11, 22:31
ναεχεις επισεις στο μυαλο σου οτι τα ποδια ειναι τα τελευταια που γραμμωνουν και με ιδιετερο τροπο.

τι εννοεις με τον ιδιαιτερο τροπο? :unsure:

Pavlos17
08-02-11, 22:33
τι εννοεις με τον ιδιαιτερο τροπο? :unsure:

edit:αν δεν εχεις μυς και 6% λιπος να χεις τα ποδια δεν φενονται.

giannis64
08-02-11, 22:40
ριξε μια ματια για να μην τα ξαναγραφω..

Προπονηση ποδιων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10518)

edit: και αυτο επισεις

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9175

avelam
08-02-11, 22:55
ριξε μια ματια για να μην τα ξαναγραφω..

Προπονηση ποδιων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10518)

edit: και αυτο επισεις

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=9175

μπερδεμενα πολυ τα πραγματα..χριστο δεν καταλαβαινω..μου φαινεται μια τρυπα στο νερο θα κανω..εγω αυτο που θελω ειναι να τα αδυνατισω δεν με νοιαζει και τοσο πολυ η γραμμωση..και οπως ειπα και πιο πριν πιστευω οτι καλος η κακος δεν βλεπεις μεγαλη διαφορα στα ποδια οτι και να κανεις...για αδυνατισμα μιλαω παντα..

Pavlos17
08-02-11, 23:04
ρε φιλε δεν γινεται να χασεις τοπικα λιπος...δηλαδη να αδυνατησεις τα ποδια μονο...πρεπει να χασεις απο παντου για να φυγει και απτα ποδια...επισης δεν βλεπω χοντρα ποδια...μια χαρα ειναι

steg
08-02-11, 23:45
Και μένα μια χαρά μου φαίνονται. Βλέπω απλά ένα γυμνασμένο από τη μπάλα πόδι, τίποτα το τραγικό που να δικαιολογεί το κόλημμα που έχεις φάει. Αλλά αφού επιμένεις, μόνο το τρέξιμο θα σε βοηθήσει που σου είπε και ο jumaru. Είναι πιθανό με την αερόβια να αρχίσεις να χανεις το έξτρα λίπος από εκεί. Ομως έχε υπόψη σου ότι τα λιποκύτταρα θα είναι πάντα εκεί, απλά θα "ξεφουσκώσουν". Που σημαίνει ότι αν αργότερα ξαναπάρεις λίπος, αυτό θα μαζευτεί πάλι στα πόδια.

ang3lfitness
11-02-11, 10:57
εγώ θα σου συνιστούσα να έβαζες ένα αντιανεμικό από μέσα και μια φορμα από πάνω όταν κανεις αερόβιο. :thumbup: