PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα ml τα 6 oz; και συζητηση γαλακτοκομικων



billys15
15-03-07, 18:58
Δεν ηξερα που αλλου να το βαλω το topic.Σε καποιες οδηγιες συμπληρωματων λεει "βαλτε 6-8 oz στο shaker....." κτλ.Ξερετε ποσα ml ειναι αυτα τα 6 oz?

Vson
15-03-07, 19:00
δεν ξερω καλη ερωτηση και εγω ειχα αυτη την απορια.
Παντως δεν πιστευω να πειραξει αν βαλεις λιγο παραπανω η παρακατω...οποιος ξερει ας μας πει.

Gasturb
15-03-07, 19:01
1 US fluid ounce (oz) = 29.6 ml

1 UK fluid ounce (oz) = 29.4 ml

1 ounces (oz) = 28.3 gr

Gt

billys15
15-03-07, 19:15
thanks :army2:

Παντως τα 180-230 ml περιπου που εννοει,τα ξεπερασα κατα πολυ,αφου εβαζα γυρω στα 600 :green: .Δεν πιστευω ομως να υπαρχει κανενα προβλημα

Vson
15-03-07, 19:18
δε νομιζω...νερο ειναι.Με γαλα ισως:D

Gasturb
15-03-07, 19:21
Συγνώμη παίδες για ποια περίπτωση μιλάτε? Mεταπροπονητική ρόφημα με νερό ή γάλα κ πόσα ml?

Gt

Vson
15-03-07, 19:49
μεταπροπονητικα το γαλα δεν κανει καλο οποτε;
εγω παντως μιλαω για whey post workout που συνηθως παει με νερο(για γρηγοροτερη αποροφηση)

gpol
15-03-07, 20:10
για γαλα 0% δεν θα ελεγα οχι, εγω

Gasturb
15-03-07, 20:48
Στο μεταπροπονητικό ποτέ γάλα, γιατί θέλουμε άμεσo recovery. Αν θέλετε γάλα ναι αλλά τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας (καλύτερα 2% όχι 0%). Όσο αναφορά για το πόσο νερό μην τυραννιέστε με τις ουγκίες (oz).. γεμίζεται όλο το shaker σας (700ml) με νερό κάτι που το χρειάζεσται ούτως η άλλως μετά την gym κ είστε superb.

Gt

gpol
15-03-07, 22:57
Στο μεταπροπονητικό ποτέ γάλα, γιατί θέλουμε άμεσo recovery....

θα ελεγα ναι, για τους παρακατω 2 λογους:

A)αν αναμειξουμε την whey με το γαλα 0% που εχει κυριως καζεινη, δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι το καθε ειδος πρωτεινης (ορου γαλακτος απο την whey, και καζεινη απο το γαλα) απορροφιούνται σε διαφορετικους χρονος. Αρα το γαλα δεν θα καθηστερηση την αφομιωση της whey.

B) O συνδιασμος γαλατος 0%+whey έχουν πολυ υψηλό ινσουλινικό δείκτη, αρα το θέλουμε μετα την προπόνηση

asdf
15-03-07, 23:16
"Στο μεταπροπονητικό ποτέ γάλα, γιατί θέλουμε άμεσo recovery...."


θα ελεγα ναι, για τους παρακατω 2 λογους:

A)αν αναμειξουμε την whey με το γαλα 0% που εχει κυριως καζεινη, δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι το καθε ειδος πρωτεινης (ορου γαλακτος απο την whey, και καζεινη απο το γαλα) απορροφιούνται σε διαφορετικους χρονος. Αρα το γαλα δεν θα καθηστερηση την αφομιωση της whey.

B) O συνδιασμος γαλατος 0%+whey έχουν πολυ υψηλό ινσουλινικό δείκτη, αρα το θέλουμε μετα την προπόνηση

Exει καποια λογικη αυτο :^^:

stevengr
15-03-07, 23:20
Δεν ηξερα που αλλου να το βαλω το topic.Σε καποιες οδηγιες συμπληρωματων λεει "βαλτε 6-8 oz στο shaker....." κτλ.Ξερετε ποσα ml ειναι αυτα τα 6 oz?

http://www.convertunits.com/from/ml/to/oz

Gasturb
16-03-07, 01:11
"Στο μεταπροπονητικό ποτέ γάλα, γιατί θέλουμε άμεσo recovery...."


θα ελεγα ναι, για τους παρακατω 2 λογους:

A)αν αναμειξουμε την whey με το γαλα 0% που εχει κυριως καζεινη, δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι το καθε ειδος πρωτεινης (ορου γαλακτος απο την whey, και καζεινη απο το γαλα) απορροφιούνται σε διαφορετικους χρονος. Αρα το γαλα δεν θα καθηστερηση την αφομιωση της whey.

B) O συνδιασμος γαλατος 0%+whey έχουν πολυ υψηλό ινσουλινικό δείκτη, αρα το θέλουμε μετα την προπόνηση

Λοιπόν σε αυτα που ανέφερες

1. Η whey μαζί με την λακτόζη ναι μεν έχουν χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη αλλά μπορουν να συμμετέχουν σε γεύματα υδατανθράκων υψηλού GI (πχ μεταπροπονητικό) λόγου υψηλού ινσουλινικού δείκτη. Μεχρί εδώ συμφωνούμε. Τι γίνεται όμως με την καζεϊνη που αποτελέι το 80% της περιεκτικότητας του γάλακτος??

2. Είχαμε πει ότι τα γαλακτοκομικά 0% καλυτερα να αποφεύγοντε, γιατι το ασβέστιο για να απορροφηθεί χρειάζεται η βιταμίνη D κ λίγο λίπος κάτι που απουσιάζουν κ τα 2 σε αυτου του τύπου.

Gt

gpol
16-03-07, 01:21
Gas δεν ειπα να πινεις ολη μερα γαλα :) ειπα απλα οτι whey+γαλα 0% μετα την προπονηση δεν ειναι κακο (υπαρχει μυθος), δεν προτεινα κανεις να το κανει

1. Πιο ειναι το καλο για το 80% καζεινης που περιεχει το γαλα; Που βρισκεις το κακο; Αυτη θα απορροφηθει μετα την whey ... γιαυτο κιολας εισαι καλυμενος με την πρωτεινη για περισσοτερη απο 1-2 ωρες. Το οτι η whey με το γαλα εχουν υψηλο ινσουλινικο δεικτη , σε αυτο δεν παιζει ρόλο η καζεινη, αλλα ο συνδιασμος whey+λακτοζη. Η καζεινη κατα μεγαλη πιθανοτητα δεν εχει υψηλο ινσουλινικο δεικτη συμφωνα με τις τελευταιες ερευνες.

2.Ακομα και τα γαλακτοκομικα 0%, δεν ειναι 0% αλλα εχουν ενα μικρο ποσοστο λιπους για την απορροφηση της βιταμινης Α και D.

Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις

Gasturb
16-03-07, 01:33
1. For me καζεϊνη πριν το :sleeping: κ μου είναι αρκετή μιας κ μου δίνει κ τα 1000 mg ασβέστιο που χρειάζομαι ημερησίως

2. Όταν έπινα γάλα προτιμούσα πάντα το 2% γιατί δεν είχα ακούσει ποτέ καλό λόγο για τα 0% - συν το ότι το κορεσμένο λίπος του 2% είναι λίγο για να σε παχύνει (κ όταν έπινα δεν με δυσκόλευε να μην ξεπεράσω τα 20 γρ κορεσμένου λίπους την ημέρα)

3. Γιατι ντε κ καλα να πιείς γάλα μετά τo gym?? ποιες χριστιανέ μου άλλη ώρα να τελειώνουμε κ να μην έχουμε κ διαφωνία στο φόρουμ :geek:

Gt

gpol
16-03-07, 01:39
1.γλυκουλη, αυτο δεν επηρεζει κατι τα λεγομενα μου
2.αν ειναι να πιεις whey+γαλα, θα πιεις με 0%
3.δεν ειπα ντε και καλα να πιεις γαλα! Απλα ειπα οτι δεν ειναι κακο (εχει 2 θετικα πλεονεκτηματα) αν συνδιασεις whey+γαλα

Gasturb
16-03-07, 01:46
1. Beautiful gpol.. θα μας παρεξηγήσουν .......
2. Ότι είχα να πω το είπα για το 0%, κάνε ότι θελεις
3. Το βέλτιστο είναι με νερό. Όλοι οι άλλοι συνδιασμοί είναι υποδιαίστεροι του τελικού αποτελέσματος

Gt

Vson
16-03-07, 02:34
gasturb απο τοτε που εβαλες φωτο του θωρακα σου ο gpol εχει αλλαξει συμπεριφορα :P take caree

gpol
16-03-07, 02:35
gas μας ζηλευουν! αστους να λενε!

GRF
03-04-07, 03:41
Very nice points, συμφωνώ με τον gpol, τα ίδια λέω και εγώ ακριβώς και δεν με πιστεύουνε!! :joker:

Το μόνο στοιχείο που ίσως καθυστερήσει την απορρόφηση της whey είναι ότι έχει υποτεθεί ότι ορισμένες καζεϊνικές πρωτεΐνες μπορεί να συμπλέκονται με ορισμένες πρωτεΐνες του ορρού, μειώνοντας κάπως την ταχύτητα απορρόφησής τους. Αυτό όμως από όσο ξέρω τουλάχιστον είναι απλά υπόθεση (νομίζω εντελώς "διαισθητική" χωρίς κάποια απόδειξη). Σε κάθε περίπτωση, το γάλα είναι κάτι πολύ πιο θρεπτικό από ό,τι το νερό, αλλά κάνει για όσους δεν έχουν αλλεργίες, φουσκώματα ή δυσανεξία στη λακτόζη.

Gasturb
03-04-07, 03:58
συμφωνώ με τον gpol, τα ίδια λέω και εγώ ακριβώς και δεν με πιστεύουνε!! :joker:

Eίχαμε 1 τώρα μας γίναν 2, βρε 'κακό' που μας βρήκε!! :)

Gt

BRaWNy
03-04-07, 11:04
το γάλα είναι κάτι πολύ πιο θρεπτικό από ό,τι το νερό, αλλά κάνει μονογια όσους δεν έχουν αλλεργίες, φουσκώματα ή δυσανεξία στη λακτόζη,δεν κανουν μποντυμπίλντιγκ, δεν θέλουν γράμμωση

Σε κάποια πράγματα δεν χρειάζεται να ειναι κάτι θρεπτικό απο αποψης στοιχείων, θερμίδων κ.λ.π. απο κάτι άλλο, για να είναι πιό πολύτιμο, "κατάλληλο" και "θρεπτικό" απο αυτη την έννοια απο αυτό.

Αυτη απλά ειναι η δική μου άποψη,γνωμη και γνωση μου

anastasisk
04-04-07, 00:51
Sorry για την ερωτηση Brawny αν σου φανει γελια αλλα μου δημιουργησες εναν μικρο προβληματισμο.Λες οτι το γαλα δεν κανει για οσους κανουν bb.Αναφορικα μονο με το θεμα της γραμμωσης?Δηλαδη σε περιοδο ογκου μπορουμε να το πινουμε αφοβα?

asdf
04-04-07, 01:39
Προσωπικη μου αποψη και αρκετων γιατρων : ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ασχετα με το αν ειναι αθλητες, κασκαντερ, αστροναυτες κτλ κτλ (γαλα= τυρικομικα, γιαουρτι κτλ) παντα ομως σε normal ποσοτητες.

gpol
04-04-07, 01:40
ετοιμαζεται αρθρο για το γαλα... με επιστημονικες αναφορες. Εχει λιγη δουλεια, γιατι χρειαζεται μεταφταση ... αναμενεται λιγο για το αν τελικα ειναι καλο η οχι

asdf
04-04-07, 01:44
Αμα βγαλετε και το γαλα αχρηστο ε νταξει μετα τα εχω δει ολα.

gpol
04-04-07, 01:45
οχι εμεις, αλλα οι επιστημονες (και δεν ειπα αχρηστο...)

Gasturb
04-04-07, 01:49
ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

pour quioi??? Αν μπορείς να πάρεις όλα τα θρεπτικά του συστατικά από άλλες τροφές δεν νομιζώ να σου λείπει κ τόσο.



Αμα βγαλετε και το γαλα αχρηστο ε νταξει μετα τα εχω δει ολα.

όχι άχρηστo απλά μη απαραίτητο


Gt

gpol
04-04-07, 01:54
μαλλον gas δεν καταλαβες καλα. Αυτο που θα παραθεσω δεν λεει κατι θετικο για το γαλο, αντιθετως λεει αρνητικα. Αρα το ποταμι δεν εχει να παει πουθενα ;)

Gasturb
04-04-07, 02:02
A τότε δεν ανακάλυψες το αρθράκι που λεω heheheehe (θα στο πω.. που ομολογώ όμως ότι ούτε εγώ το ήξερα αλλα μου το είπε ο GRF :^^: )

Gt

billys15
04-04-07, 02:06
Ρε παιδια εχω μια απορια.Πως γινεται οι παλιοι να επιναν γαλα με τα λιτρα,αφου λετε πως δεν αξιζει; Και καπου διαβασα εδω στο φορουμ,νομιζω ο BRaWNy το εγραψε,οτι αναστελλει τη λειτουργια του θυροειδη.Αν ηταν ετσι,οι παλιοι που λεω δεν θα ειχαν καποια δυσκολια με το λιπος ή γενικα στο bb,αφου επιναν πολυ; Δεν λεω οτι ντε και καλα εχετε αδικο,απλα μου φαινονται περιεργα αυτα.

GRF
04-04-07, 07:46
Οι παλίοι έπιναν γάλα και έβλεπαν διαφορά επάνω τους επειδή τότε δεν υπήρχε whey και καζεΐνη, τώρα που υπάρχουν ξεχωριστά αυτά τα δύο πρωτεϊνικά κλάσματα του γάλακτος, πολλοί αποφεύγουν να πίνουν γάλα ακόμα και σε όγκο. Εντάξει είναι θέμα επιλογών. Πάντως στη γράμμωση όλοι το κόβουν από κάποια στιγμή και μετά, τώρα το γιατί ακριβώς σε θολώνει δεν το έχω δει ξεκάθαρα γραμμένο πουθενά. Πιθανώς λόγω νατρίου, αν και ένα ποτήρι γάλα δεν έχει τόσο πολύ νάτριο (το τυρί συνήθως έχει αρκετό βέβαια). Επίσης η λακτόζη δημιουργεί φουσκώματα και σε γράμμωση το τελευταίο που θες είναι να είσαι φουσκωμένος εκεί που δεν πρέπει. Ακόμη, αρκετοί άνθρωποι εμφανίζουν αλλεργία στη whey και στην καζεΐνη, και οι αλλεργίες μπορεί να κάνουν κατακράτηση υγρών. Τέλος, μια υπόθεση είναι ότι παρεμποδίζει τη γράμμωση λόγω υψηλού ινσουλινικού δείκτη. Από τη στιγμή που βλέπεις και γενικά ότι υπάρχουν αρκετές διαφορετικές απόψεις για το γάλα (άλλοι είναι φανατικά υπέρ, και μάλιστα στο μεταπροπονητικό shake, βλέπε Alan Aragon, και άλλοι φανατικά κατά), πάει να πει ότι έχουμε μια από τις λίγες περιπτώσεις που "εξαρτάται από τον οργανισμό" (αυτές οι περιπτώσεις είναι λιγότερες από όσο νομίζουμε γενικά), πράγμα που ίσως υπονοεί θέματα αλλεργίας, κτλ. Πάντως το συστατικό που δίνει στο γάλα υψηλό ινσουλινικό δείκτη βρέθηκε πολύ πρόσφατα και δεν ήταν τίποτα άλλα από την...whey (duh!).

Προσωπικά πάντως έχω την άποψη ότι οι γαλακτοβιομηχανίες κάνουν το δικό τους παιχνίδι και έχουν κάνει τον κόσμο να πιστεύει ότι θα...πεθάνει άμα δεν πιεί γάλα (ειδικά τις γυναίκες που πιστεύουν ότι θα πάθουν οστεοπώρωση στα 25 τους άμα δεν πίνουν γάλα). Έχω την εντύπωση ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο περιγράφονται, και ότι μπορεί κανείς να ζήσει ή και να κάνει bodybuilding χωρίς αυτά (πλην ίσως λίγο γιαόυρτι μια στις τόσες). Από την άλλη, κάποιος ο οποίος βλέπει ότι επωφελείται και δεν παρουσιάζει αλλεργίες, κτλ, ας το συνεχίσει κατά την άποψη μου.

Vson
04-04-07, 11:05
και αν δεν τρωμε γαλακτοκομικα τι θα τρωμε:(??????????????????????????
εχω κοψει τηγανιτα(1 αυτο...),ΑΠΛΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ αλευρια,ασπρα ψωμια και ζαχαρη..... θα μου κοψετε και το γαλατακι; :pale:

billys15
04-04-07, 11:46
Εγω ειμαι υπερ γιατι ειναι 3 διαφορετικα τροφιμα που μπορω να φαω για να παρω πρωτεϊνη και υδατανθρακες (στην ουσια ειναι 1,αλλα σε αλλη μορφη).Εννοω το γιαουρτι,το τυρι και το γαλα.Απο κει και περα ΟΚ τα αποδεχομαι αυτα που λετε.Θα δω και τι συμβαινει και στον οργανισμο μου,οπως ειπε και ο GRF,και θα αποφασισω τελικα τι θα κανω με τα γαλακτοκομικα.

asdf
04-04-07, 14:13
Το κανατε(με) το τοπικ....

capslock_27
04-04-07, 15:47
τι να πω και εγω ρε παιδια...?εχω ξαναπει καπου εδω στο φορουμ τον προβληματισμο μου για τα γαλακτοκομικα αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.εχω κατεβασει τις απιστευτες ποσοτητες γαλακτοκομικων τουλαχιστον το 50% της διατροφης μου τα τελευταια 5 χρονια αποτελειτε απο αυτα και αν κατι καλο εχω τελος παντον πανω μου ειναι η γραμμωση και το λιγο λιπος.παρολα αυτα τον τελευταιο καιρο τα εχω ελλατωσει(1 γιαουρτι και 1 cottage gheese την ημερα)για να δω τι θα γινει(μαλλον τιποτα!) :(

BRaWNy
04-04-07, 17:15
Ρε δεινόσαυρε (αν σε πειράζει το κόβω, με συγχωρείς)...
είπες για το γάλα...
Πάντως στη γράμμωση όλοι το κόβουν από κάποια στιγμή και μετά, τώρα το γιατί ακριβώς σε θολώνει δεν το έχω δει ξεκάθαρα γραμμένο πουθενά.

>>>Πρέπει να το δεις γραμμένο?
Δεν σου φτάνει αν το βλέπεις πάνω σου ή πάνω σε άλλον, ή πάνω σε μένα που σου λέω ότι έτσι μου κάνει το γάλα?
Πρέπει να το δεις γραμμένο και απο ποιόν?
Επίσης, το πιστεύεις αυτό, παρόλο που δεν το έχεις δει γραμμένο?

Ορίστε το γράφω εγω:
Το γάλα δεν κάνει για γράμμωση, σε θολώνει, κρατας νερά, εμποδίζει την απώλεια λίπους, έχει ακατάλληλο υδατάνθρακα (λακτόζη) για διατροφή.

Όλα αυτά τα παραπάνω αρνητικά φύγανε όταν το έκοψα και όχι μόνο εγω αλλά και άλλοι που τους το πρότεινα ή που μου το πρότειναν αν θες, αλλά και όσοι το κοψανε γενικά.

Τωρα, αν σε ενδιαφέρει το γιατί και η διαδικασία με την επιστημονική εξήγηση, μάλλον δεν θα βρεις κανέναν να σου δωσει την απάντηση σε αυτό το φόρουμ, ψαξτην σε πιό "επιστημονικά".

Το θέμα είναι πάντως ότι ισχύει, σε αυτό υπάρχουν αποδείξεις, απο κει και πέρα που οφείλεται αυτό, δεν γνωρίζω.
Αν βρεις πουθενά την απάντηση, αν θες ενημέρωσε και μας.

Gasturb
04-04-07, 22:35
Όλα αυτά τα παραπάνω αρνητικά φύγανε όταν το έκοψα και όχι μόνο εγω αλλά και άλλοι που τους το πρότεινα ή που μου το πρότειναν αν θες, αλλά και όσοι το κοψανε γενικά.

Προσωπικά διάβαζα κ άκουγα διάφορα για το γάλα.. μέτα είδα τον Brawny να το λέει... δίαβασα έπειτα κ το άρθρο του... οπότε πήρα την οριστική απόφαση να το κόψω - η οπτική αλλάγη τους δικαίωσε όλους.

Gt

BRaWNy
04-04-07, 23:08
Ρε παιδια εχω μια απορια.Πως γινεται οι παλιοι να επιναν γαλα με τα λιτρα,αφου λετε πως δεν αξιζει; Και καπου διαβασα εδω στο φορουμ,νομιζω ο BRaWNy το εγραψε,οτι αναστελλει τη λειτουργια του θυροειδη.Αν ηταν ετσι,οι παλιοι που λεω δεν θα ειχαν καποια δυσκολια με το λιπος ή γενικα στο bb,αφου επιναν πολυ; Δεν λεω οτι ντε και καλα εχετε αδικο,απλα μου φαινονται περιεργα αυτα.
Πως εισαι σιγουρος ότι οι παλιοί έπιναν γάλα και σε ποσότητες όταν κάνανε γράμμωση?
Πως είσαι σίγουρος ότι δεν φροντίζανε με άλλους τρόπους για τις καύσεις τους ή για τον θυροειδή τους?

Κάτι άλλο, πιστεύεις ότι τα λένε όλα αυτοί?
Ποιός πιστεύεις ότι θα σου έλεγε περισσότερα απο τα ας πούμε "μυστικά", αυτοί (και όχι απευθείας οι ίδιοι, αλλά απο άλλες πηγές η γνώμη τους) ή κάποιος μέσα σε ένα φόρουμ π.χ. όπως εγω?
Εγω θυμάμαι που ο Άρνολντ έλεγε, το γάλα ειναι για τα μωρά και η μπύρα για τους άνδρες, τι σημαινει αυτό, τι συμπέρασμα μπορεις να βγάλεις απο αυτό?
Άλλο να ακους rumors για κάπιους και όχι πραγματα απο τους ίδιους απευθείας, όπως γίνεται σε ένα φόρουμ όπως εδω μεταξύ μας και φυσικά χωρις να θελει κανείς για κάποιους λόγους π.χ. διαφημηστικούς ή προφύλλαξης αν θες των μυστικών του να λέει τα πράγματα λιγο διαφορετικά ή μάλλον καλύτερα να τα λεει περιληπτικά.
Απο την περίληψη κάποιων πραγμάτων υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις λάθος συμπεράσματα, διότι μπορει να υπάρξει σημείο στην αναφορά που δεν λέει την "κατευθυνση" που πρεπει να πάρεις για να βγάλεις σωστά συμπεράσματα και σε αφήνει μόνος σου να διαλέξεις/επινοήσεις "κατευθυνση", αν με πιάνεις και υποσυνείδητα να σε οδηγήσει σε κάτι που έχεις περισσότερο κλίση απο τα πιστεύω σου.
Πολλές φορές συναταμε αναφορές σε κάποια πράγματα που είναι σωστές, αλλά εκλαμβάνονται λάθος απο πολλούς με αποτέλεσμα να μετατρέπεται σε παραπληροφόρηση.

Να το θέσω αλλιώς, ακους τι προτείνω και ποιές ειναι οι γνώμες μου για διατροφή κ.λ.π., αυτό σημαίνει ότι ξέρεις και τι διατροφή κάνω και τι παίρνω αν παίρνω?
Πες μου τότε αν ξερεις τι τρωω τωρα για διατροφή και πόσo, που κάνω cutting και τι άλλο κάνω και πως προπονούμε?

Έπειτα μην ξεχνάμε ότι προτείνοντας κάτι κανείς σε κάποιον για την δική του περίπτωση, δεν σημαίνει ότι κάνει και ό ίδιος τα ίδια σε όλα τα σημεία, διότι ο καθένας βρίσκεται σε διαφορετική κατασταση πολλές φορές, σε άλλο επίπεδο κ.λ.π.

π.χ. δεν μπορω να προτείνω έναν αρχάριο, να κάνει την δική μου προπόνηση αλλά και την δική μου διατροφή για δίαιτα, όταν αυτός δεν είναι στην ίδια θέση με μένα και εννοώ έτοιμος για κάτι τέτοιο, θα προτείνω ανάλογα τι πιστευω χρειάζεται για αυτόν.
κάποια πράγματα ισχύουν για όλους, αλλά δεν ισχύουν ή δεν ειναι απαραίτητα για εκείνη τη στιγμή σε όλους.
Έπειτα με το που λέω το γάλα δεν κάνει για γράμμωση, δεν εννοώ κάντε γράμμωση.
Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητός.

Το πιο καλό, δοκίμασε όπως κάνανε οι παλιοί να κάνεις γράμμωση με μεγάλες ποσότητες γάλακτος όπως λες ότι κάνανε, εμφάνισε κοψίματα (πραγματικά κοψίματα όμως) και καθαρή γράμμωση και βάλε μας την φωτό σου, να μας κλείσεις τα στόματα όσους λενε δεν γινεται.
Να είσαι όμως ειλικρινής.

Αν θέλετε, δοκιμάστε όλοι όσοι έχετε ενδοιασμούς, ωστε να βγάλουμε συμπεράσματα κατα average (μεσον όρο), ενας δεν φτάνει, μπορει και να τυχει να είναι ένας στο εκατομμύριο που να μπορει να γραμμώσει με γάλα, τετοια περίεργα συμβαίνουν 1 στο εκατομμύριο.

billys15
04-04-07, 23:40
Καταλαβα τι θες να πεις και σε πιστευω.Κατι θα ξερεις παραπανω,οπως και οι υπολοιποι που αναφερουν περιστατικα για το γαλα.Οταν μπω σε γραμμωση-πραγμα που θα αργησει-θα το εφαρμοσω αυτο που λες,θα το αποφυγω.

GRF
18-04-07, 09:26
Με συγχωρείτε, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω σε μάγια, ξόρκια, και τέτοια πράγματα. Ούτε ότι ο Θεός έφτιαξε ειδικές τροφές για body building. Αν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε να υπήρχαν και ειδικές τροφές για άρση βαρών, στίβο, κολύμπι, τάβλι, σκάκι, κτλ. Μου φαίνεται ακατανόητο.

Δεν εννοώ ότι τα γαλακτοκομικά πρέπει κάποιος να τα χρησιμοποιεί με το κιλό, ούτε να τα αποφεύγει τελείως επειδή θα τον βοηθήσουν στη γράμμωση ή στον όγκο. Επιμένω στην άποψή μου ότι εξαρτάται από τον οργανισμό. Υπάρχουν πολλοί που είναι υπέρ και πολλοί που είναι κατά. Σε μεγάλη πλειοψηφία των ανθρώπων, η λακτόζη προκαλεί φούσκωμα και επακόλουθη κατακράτηση υγρών. Δεν σημαίνει ότι επειδή συμβαίνει σε κάποιους ανθρώπους ότι θα συμβεί σε όλους. Και όσον αφορά στο να βρούμε τους "1 στο εκατομμύριο" που γραμμώνουν με γάλα, ορίστε οι εξής 2: Tom Venuto (γνωστός για το βιβλίο του που λέει πώς να κατέβεις σε πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους με φυσικό τρόπο), και Bill Pearl 3 φορές Μr Universe:

Από το βιβλίο του Tom Venuto:

Many bodybuilders shun dairy products completely because they have a hard time digesting it or it makes them bloated and water retentive. Others avoid dairy products because they are high in saturated fats. If you tolerate dairy products well, you can use them on a fat-reducing program as long as you select non fat or 1% lowfat sources which contain little or no saturated fat.

Όσον αφορά τον Bill Pearl, είναι γνωστό ότι στα τελευταία δύο Mr Universe που κέρδισε, κατέβηκε όντας vegeterian, δηλαδή οι πηγές πρωτεΐνης που χρησιμοποιούσε ακόμα και σε προετοιμασία ήταν ασπράδια και γαλακτοκομικά. Η έμφασή του βεβαίως ήταν στα ασπράδια, αλλά θέλω να πω ότι δεν υπάρχει κάτι διαβολικό στα γαλακτοκομικά. Μπορεί σε πολύ κόσμο να κρατάει υγρά, αλλά αυτό έχει σχέση κυρίως με το στέγνωμα και όχι με την απώλεια λίπους.

Αυτή είναι η γνώμη μου και πιστεύω τους δύο αυτούς κυρίους. Σέβομαι και την άποψη του Μιχάλη βέβαια, δεν λέω ότι λέει κάτι λάθος όσον αφορά αυτά που παρατήρησε στον εαυτό του και σε γνωστούς του - και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω άλλωστε αφου τα γαλακτοκομικά και μένα με φουσκώνουν, όμως αυτό δεν πάει να πει ότι επειδή ισχύει σε κάποιους, ισχύει σε όλους.

Όσον αφορά τα περί δεινοσαύρου, και βέβαια μπορείς να με λες έτσι, αφού αν θυμάσαι, έχουμε περάσει πολλά εμείς οι δύο με τον συνάδελφο δεινόσαυρο Σμιθ. :fresse:

BRaWNy
18-04-07, 10:06
Έχεις δίκιο Δεινόσαυρε.
Αφου το λέει και ο Tom Venuto, εγω τι να πώ?
Παίρνω πίσω όλα όσα είπα για τα γαλακτοκομικά, κάνω λάθος.
Επιτρέψτε μου όμως, να κάνω αυτό το λάθος εγω προσωπικά, γιατι έτσι προτιμώ.
Μου αρέσει να κάνω λάθη, αλλά δεν μου αρέσει να σας αναγκάσω να κάνετε και εσείς λάθη, για αυτό εσείς, κάντε αυτό που νομίζετε εσείς καλύτερο, δεν θα σας εμποδίσω και ούτε θα σας παραπληροφορήσω ξανά.

Δεν είναι ειρωνικό το πόστ μου, διότι υπάρχει φράση κλειδί:
"Επιτρέψτε μου όμως, να κάνω αυτό το λάθος εγω προσωπικά, γιατι έτσι προτιμώ."

BRaWNy
18-04-07, 10:11
Αυτή είναι η γνώμη μου και πιστεύω τους δύο αυτούς κυρίους......

Όσον αφορά τα περί δεινοσαύρου, και βέβαια μπορείς να με λες έτσι, αφού αν θυμάσαι, έχουμε περάσει πολλά εμείς οι δύο με τον συνάδελφο δεινόσαυρο Σμιθ.

>>>>
Φυσικά φαντάζομαι ότι με αυτούς του δύο κυρίους που λές ότι τους πιστεύεις, για να τους πιστεύεις τόσο πολύ, θα έχετε περάσει ακόμη περισσότερα, απο ότι με μένα?

Υπάρχει μια αλήθεια που βγαίνει μέσα απο όλα τα φανταστικά ψέμματα.

GRF
18-04-07, 19:32
Τους πιστεύω όλους. Και εσένα που γνωριζόμαστε καλύτερα όπως λες, αλλά και εκείνους. Για ποιο λόγο δηλαδή να εξαρτάται το ποιον πιστεύω από το ποιον γνωρίζω καλύτερα; Δηλαδή άμα ήξερα τον Bill Pearl και δεν ήξερα εσένα, πάει να πει σώνει και καλά ότι αυτός είναι σωστός και εσύ είσαι λάθος, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει ένα θέμα γνωριμίας στη μέση; Και εσύ και αυτοί είστε άνθρωποι με πολλές γνώσεις και εμπειρίες (εκτός αν θεωρούμε τον Bill Pearl άπειρο που κέρδισε το Mr. Universe, ή τον Tom Venuto που έχει δουλέψει με πόσο κόσμο). Δεν υπάρχει λόγος να το βλέπει κανείς ανταγωνιστικά, δηλαδή για μένα δεν υπάρχει δίλημμα ποιον να πιστέψω, πιστεύω όλους και πιστεύω και όσα καταλαβαίνω, δεν μου αρέσει καθόλου να μου μασάνε την τροφή και να μου την δίνουν να την καταπιώ, εσύ το ξέρεις πολύ καλύτερα από όλους Μιχάλη.

Και πέρα από αυτό, δεν είπα πουθενά ότι έχεις λάθος, αν θυμάσαι έχω γράψει και ένα ολόκληρο άρθρο για τα γαλακτοκομικά στο οποίο και συμφωνήσαμε. Αλλά από την άλλη προτάσεις του στυλ "ξεχάστε το GI, ξεχάστε την καζεΐνη, ξεχάστε τα γαλακτοκομικά και κάντε ό,τι σας λέω χωρίς να ρωτάτε" συν μια τεράστια αντίδραση και κριτική σε οποιονδήποτε πει κάτι αντίθετο ή προσπαθήσει να το συζητήσει τέλος πάντων, σε τι ακριβώς βοηθάει άραγε; Κάπου αλλού στα προγράμματα προπόνησης γράφεις το εντελώς αντίθετο, να μην κάνουν στα τυφλά ένα πρόγραμμα και να καταλαβαίνουν για ποιο λόγο κάνουν τι. Για ποιο λόγο στην προπόνηση να καταλαβαίνουν και στη διατροφή να τα καταπίνουν μασημένα;

Μιχάλη, το ξέρω ότι θα απαντήσεις όπως απαντάς πάντα, θέλω να ξέρεις κάτι πριν απαντήσεις. Δεν θέλω να δημιουργήσουμε προσωπική αντιπαράθεση, σε θεωρώ φίλο, νομίζω το ξέρεις, εξάλλου οι δυνατότερες σχέσεις είναι οι σχέσεις στις οποίες υπάρχουν αντιπαραθέσεις. Απλά θέλω να ακουστεί και η δικιά μου γνώμη σε διάφορα που διατυπώνεις εδώ μέσα κατά καιρούς. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Εδώ είμαστε για να συζητάμε, να ανταλλάσουμε απόψεις και στο τέλος να βγαίνουν κάποια πράγματα, και για εμάς, και για όσους διαβάζουν. Αν θεωρείς ότι κάνω κακό που αναφέρω κάποιες απόψεις για το γάλα, να τις πάρω πίσω (σου ξαναυπενθυμίζω και το άρθρο που είχα γράψει).

Φιλικά πάντα
Γιάννης Δεινόσαυρος

BRaWNy
18-04-07, 19:56
Ρε Δεινόσαυρε, λάθος κατάλαβες.
Άλλο έχουμε περάσει κάποια πράγματα μαζί και άλλο γνωριζώμαστε καλύτερα.
Στην προκειμένη περίπτωση, δεν πέρασες κάτι μαζί μου αλλά ούτε και με τους δυο κυρίους που ανέφερες, για αυτό και είπα την λέξη φανταστικά ψέμματα και η αλήθεια που βγαίνει απο αυτό δεν χρειάζεται να την πω, είναι ευκόλως εννοούμενη.


και σε αυτό που λες:
"ξεχάστε το GI, ξεχάστε την καζεΐνη, ξεχάστε τα γαλακτοκομικά και κάντε ό,τι σας λέω χωρίς να ρωτάτε"
....μην λέμε ότι θέλουμε, δεν το είπα έτσι όπως το θέτεις.
Πάντα συμπλήρωνα κάτι ακόμα σε τέτοιες απαντήσεις και εξηγούσα με ποιά οπτική γωνία να το βλέπει κανείς και τι ακριβως εννοώ.
Όταν γράφεις μόνο το μισό απο ότι είπα ή εννοούσα, φυσικό είναι να παρεξηγηθεί.

Αν πράγματι πιστεύεις και καταλαβαίνεις ότι το είπα έτσι όπως το θέτεις, τότε τι να πω?
Ουδέν σχόλιον, εξάλλου 430561 ή 430778 (δεν θυμάμαι και καλά ακριβως πόσα) χρόνια αντιπαραθέσεων φτάνουν, δεν χρειάζεται κι άλλα.
Keep posting, I will not bother you again with something αντιπαραθετικό.

Gasturb
18-04-07, 20:11
ξεχάστε την καζεΐνη,

Εγώ πάντως που του είπα οτι παίρνω κάθε βράδυ καζεϊνη δεν μου τα έψαλε hehe ωραία :army2:

Gt

GRF
18-04-07, 21:05
[b][color=steelblue]
Αν πράγματι πιστεύεις και καταλαβαίνεις ότι το είπα έτσι όπως το θέτεις, τότε τι να πω?
Ουδέν σχόλιον, εξάλλου 430561 ή 430778 (δεν θυμάμαι και καλά ακριβως πόσα) χρόνια αντιπαραθέσεων φτάνουν, δεν χρειάζεται κι άλλα.


430778 ήταν, δεν θυμάσαι τότε που παίξαμε διπλό στο μπάσκετ με τον Αδάμ και την Εύα, πάλι σε αντίθετες ομάδες είμασταν. :rabbit:

Muscleboss
18-04-07, 22:06
δεν έκατσα να διαβάσω το όλο θέμα λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά επειδή νομίζω ότι υπάρχει μαι διαφωνία σχετικά με το γάλα , τα παράγωγά του και τη δίαιτα....

το γάλα σε αυστηρή δίαιτα γράμμωσης για bodybuilders δε χωράει, πέραν του λίπους, η λακτόζη δε μας κάνει...

δεν είναι γνώμη, είναι η πραγματικότητα

ΜΒ

BRaWNy
18-04-07, 22:57
Υπάρχει κι άλλος που συμφωνεί μαζί μου (MuscleBoss), και φυσικά και αυτός απο προσωπικές εμπειρίες και εμπειρίες συναθλητών του σε αγωνιστικό επίπεδο.
Πιστεύω ότι όλοι όσοι αποκτήσουν τέτοιες προσωπικές εμπειρίες, στο τέλος θα συμφωνήσουν και αυτοί μαζί μας.
Όσο για τον Venuto και άλλους που και αυτοί έχουν προσωπικές εμπειρίες αλλά μας λένε "άλλα", "παίζει" να μας λένε και λίγο ψέμματα ή να μας κρυβουν κάποια πράγματα απο αυτές τι εμπειρίες τους.

Εγω προσωπικά δεν μπορω να πιστέψω τον Venuto, αν πράγματι λέει ότι γραμμώνει και παίρνει μέρος σε αγωνες, έχοντας γαλακτοκομικά στην δίαιτά του και ειδικά όταν απο πάνω λέει ότι είναι και natural.
Mάλιστα απο ότι ξέρω, προετοιμάζει κάποιον γνωστό μου, αλλά και δικό σας γνωστό σε μερικούς, και απο ότι θυμάμαι απο παλιές συζητήσεις μαζί του, δεν υπάρχουν γαλακτοκομικά στην δίαιτά του, οπότε....
Εκτός κι αν μας λέει και ο γνωστός μας ψέμματα.

BRaWNy
18-04-07, 23:08
Many bodybuilders shun dairy products completely because they have a hard time digesting it or it makes them bloated and water retentive. Others avoid dairy products because they are high in saturated fats. If you tolerate dairy products well, you can use them on a fat-reducing program as long as you select non fat or 1% lowfat sources which contain little or no saturated fat.
Εγω αυτά που παρατηρώ απο το παραπάνω κομμάτι στο βιβλίο του, ειναι τα εξής:
- Λέει "You can use them".
- Δεν λέει, δεν μιλάει για αποτέλσμα και τι ειδους αποτέλεσμα.
- Δεν μιλάει για διάρκεια, ουτε για ποσότητες, ουτε ποιές χρονικές στιγμές της προετοιμασίας
- Μιλαει για fat reducing program, το κυριότερο, δηλαδή δεν αναφέρεται πουθενα΄σε αυτό το κομμάτι για γράμμωση.
Άλλο γράμμωση και άλλο απλά χάσιμο λίπους fat reducing ή ακόμη και weight reducing.

Έξυπνη η "απάντηση" που δίνει σε αυτο το κομμάτι.
Μόνο που δεν αποδεικνύει το αντίθετο απο αυτό που λεω και ούτε έρχεται σε αντιπαράθεση με αυτό που λέω.

Δεινόσαυρε, αν έχει αναφερθει στα γαλακτοκομικά μόνο σε αυτό το κομμάτι μέσα στο βιβλίο του και μόνο με αυτή την απάντηση ή τρόπο, τότε λάθος μάλλον τον έχεις καταλάβει.

Δεν λέει ψέμματα, απλά δεν λέει όλη την αλήθεια.

GRF
19-04-07, 00:02
Ας μην λέμε και υποθέτουμε πράγματα που δεν γράφτηκαν ποτέ, εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι ο Venuto λέει ότι ο ίδιος χρησιμοποιεί γαλακτοκομικά σε γράμμωση, ούτε βέβαια έχει σχέση η υπόθεση στην υπόθεση για τον "κοινό μας γνωστό". Επίσης παρατηρώ ότι έχουμε ένα πρόβλημα συνεννόησης, διότι εγώ με την έκφραση "fat reducing" καταλαβαίνω γράμμωση.

Λοιπόν αυτά από μένα, δεν πρόκειται να ξαναπαντήσω στο τόπικ, από τη μεριά μου έχει εξαντληθεί.

BRaWNy
19-04-07, 08:39
Γράμμωση δεν επιτυγχάνεται μόνο με fat reducing και ούτε εξαρτάται απο αυτό.
Ισα ίσα, περισσότερο γραμμωμένος δείχνει κανείς που κρατάει λιγότερα υποδόρεια νερά, ακόμη κι αν έχει και λίγο λίπος και ειδικότερα εαν έχει ωριμους και καλοαναπτυγμένους μυες.
Όρίστε 3 "συστατικά" για γράμμωση τα οποία χρειάζεται να υπάρχουν σε συνδιασμό τις περισσότερες φορές.
1-Χαμηλό % λίπους
2-Απώλεια υποδόρειων υγρων
3-Αρκετά καλό μυικό επίπεδο

Για αυτό λεω άλλο "χανω απλά λίπος ή βάρος" και άλλο "γραμμώνω κιόλλας".
Το δεύτερο δεν επιτυγχάνεται αν υπάρχουν γαλακτοκομικά, αλλά κι αν επιτευχθεί, δεν θα είναι σε βαθμό optimum.

Tωρα το καταλαβαίνεις πως το εννοώ?

Υ.Γ.Δεινόσαυρε, δεν κατηγορώ εσένα σε κάτι και ούτε λεω ότι εγραψες κάτι που δεν έγραψες.
Τον Venuto κατηγορώ ή μάλλον καλύτερα, τον σχολιάζω.
Και αυτά που είπα είναι παρατηρήσεις μου απο αυτά που έγραψε αυτός και στο τι υποθέτω ότι κάνει.

Andrikos
26-06-10, 00:58
BRaWNy

το γάλα σε αυστηρή δίαιτα γράμμωσης για bodybuilders δε χωράει, πέραν του λίπους, η λακτόζη δε μας κάνει...

δεν είναι γνώμη, είναι η πραγματικότητα



Είναι ένα σύντομο ανέκδοτο κατά την γνώμη μου.

NASSER
26-06-10, 01:23
Είναι ένα σύντομο ανέκδοτο κατά την γνώμη μου.


+1 :toast:

deluxe
26-06-10, 01:44
Τι εννοεις περι ανεκδοτου; Συμφωνεις ή οχι;

Mitsen
26-06-10, 02:24
Αν δεν προλαβαινω η δεν πειναω το απογευμα πινω whey(μισο σκουπ) με γαλα.Ayto δεν θεωρητε γευμα?


Επισης αν κρινω πως δεν εχει επαρκη πρωτεινη το γευμα μου ειναι καλο που πινω whey?Κ να την πινω(μετα απο στερεο γευμα) με νερο η με γαλα?
O υδατάνθρακας?
Τα συμπληρώματα έχουν ως απώτερο σκοπό να συμπληρώνουν την διατροφή και σε καμια περίπτωση να αντικαταστήσουν κάποιο γεύμα.
Τώρα αν δεν έχεις χρόνο μπορείς να πάρεις τα gr πρωτεΐνης από συμπλήρωμα και πρόσθεσε υδατάνθρακα, βάλε λίγο quaker μέσα


Είναι ένα σύντομο ανέκδοτο κατά την γνώμη μου.
Ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς Αντρέα.
Δηλαδή σε μια διατροφή γραμμωσης μπορούμε να καταναλώνουμε γαλακτοκομικά??:unsure::unsure:
(δεν αναφέρομαι στο ένα ποτήρι gala το πρωί)

deluxe
26-06-10, 02:43
Ο BRaWNy μιλαει για αυστηρη διαιτα γραμμωσης, ξερει πολλα πραματα και τον εμπιστευομαι.

NASSER
26-06-10, 02:52
O υδατάνθρακας?
Τα συμπληρώματα έχουν ως απώτερο σκοπό να συμπληρώνουν την διατροφή και σε καμια περίπτωση να αντικαταστήσουν κάποιο γεύμα.
Τώρα αν δεν έχεις χρόνο μπορείς να πάρεις τα gr πρωτεΐνης από συμπλήρωμα και πρόσθεσε υδατάνθρακα, βάλε λίγο quaker μέσα


Ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς Αντρέα.
Δηλαδή σε μια διατροφή γραμμωσης μπορούμε να καταναλώνουμε γαλακτοκομικά??:unsure::unsure:
(δεν αναφέρομαι στο ένα ποτήρι gala το πρωί)

Ναι μπορεις να καταναλωνεις γαλακτομικα!!! Ειτε εχουν λιγο λιπος ειτε καθολου μπορεις να τα καταναλωνεις και στη διαιτα και στη γραμμωση.
Η λακτοζη κανει καποια κατακρατηση υγρων αλλα αυτα δεν επιρρεαζουν καποιον που απλα προσπαθει να κατεβασει το ποσοστο λιπους στο σωμα του. Στο αγωνιστικο ββ προσπαθεις να αποβαλεις ολα τα υγρα ωτε να δειχνεις πιο στεγνος εξωτετερικα και γιαυτο καβουν τα γαλακτομικα τελευταια περιοδο πριν αγωνιστικη αναμετρηση. Γενικα ομως εχουν και τα λαγακτομικα στη διαρτοφη τους.

Στην περιπτωση συνδιασμου συμπληρωμα πρωτεινης-γαλα, το γαλα ισως σε καποιο βαθμο καθυστερει την γρηγορη αφομιωση της πρωτεινης και αυτο το χειριζομαστε αναλογα πως μας συμφερει!

Mitsen
26-06-10, 03:06
Μάλιστα!
Εγώ είχα αντίθετη άποψη για το γάλα nasser, δεν ξέρω πως μου δημιουργήθηκε εδώ μέσα... ή μάλλον ξέρω, από τη στιγμή που μου προτείνανε να αφαιρέσω το γάλα από τη διατροφή μου στα πρώτα thread που έκανα.

Μάθαμε και σήμερα κάτι καινούριο!
Λιθαράκι-λιθαράκι τα μαζεύω nasser!:green:

just
26-06-10, 03:29
Μάλιστα!
Εγώ είχα αντίθετη άποψη για το γάλα nasser, δεν ξέρω πως μου δημιουργήθηκε εδώ μέσα... ή μάλλον ξέρω, από τη στιγμή που μου προτείνανε να αφαιρέσω το γάλα από τη διατροφή μου στα πρώτα thread που έκανα.

Μάθαμε και σήμερα κάτι καινούριο!
Λιθαράκι-λιθαράκι τα μαζεύω nasser!:green:


ρε παιδια διαλεξετε..και εγω αφαιρεσα απο την αρχη της διατροφη το γαλα..και ολα τα γαλακτοκομικα..εκτος γιαουρτι ενοειτε..καλα φανταζομαι μονο το γαλα μπορουμε να προσ8εσουμε στι διατροφη γραμμωσης..
αντε τωρα κατσε να ξαναβαλεις γαλα στο πρωινο.. :p και με το φοβο μηπως και δεν παει καλα η διατροφη..και πηγαινει πολλυ με την whey αν και ειναι ωραια με το νερο..

τελικα?οι αποφασεις ειναι διαχωρισμενες..και δεν ξερουμε τι να πιστεψουμε σε αυτο το θεμα περι γαλα..

Andrikos
26-06-10, 03:41
Ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς Αντρέα.
Δηλαδή σε μια διατροφή γραμμωσης μπορούμε να καταναλώνουμε γαλακτοκομικά??:unsure::unsure:
(δεν αναφέρομαι στο ένα ποτήρι gala το πρωί)

Εννοώ ακριβώς αυτό , ότι είναι ανέκδοτο να γράφονται τέτοια πράγματα. Δεν με νοιάζει ποιός το είπε , εγώ έχω γραμμώσει πολλάκις με κοντά 750 γρ γαλακτοκομικά από γάλα και γιαούρτι καθημερινά. Ίσως είμαι εξωγήινος.Το να πιστεύουμε ότι μόνο μία εκκεντρική διατροφή είναι hardcore διατροφή νομίζοντας ότι θα οδηγήσει μόνο εμάς στην γη της γράμμωσης μόνο σαν ανέκδοτο έχει αξία.

just
26-06-10, 03:45
Εννοώ ακριβώς αυτό , ότι είναι ανέκδοτο να γράφονται τέτοια πράγματα. Δεν με νοιάζει ποιός το είπε , εγώ έχω γραμμώσει πολλάκις με κοντά 750 γρ γαλακτοκομικά από γάλα και γιαούρτι καθημερινά. Ίσως είμαι εξωγήινος.Το να πιστεύουμε ότι μόνο μία εκκεντρική διατροφή είναι hardcore διατροφή νομίζοντας ότι θα οδηγήσει μόνο εμάς στην γη της γράμμωσης μόνο σαν ανέκδοτο έχει αξία.


φενονται και τα αποτελεσματα σου στην Photo dhladh na vazoume gala light sto frapedaki??

Niiick
26-06-10, 04:16
Kαι γω μπορει να γραμμωνω τρογωντας σοκολατα και δεκα αυγα καθε μερα εχει αξια αυτο? Οχι.Οι προσωπικες εμπειριες παραειναι μεμονωμενες. Το οτι γραμμωσες εσυ με 750γρ γαλακτομικα και γω με σοκολατες δε παει να πει οτι ετσι γινεται ή οτι ετσι ειναι το σωστο. Οποτε φιλε αντρικο ο καθενας οτι νομιζει λεει. Ο brawny λεει οτι γαλακτοκομικα και γραμμωση δε πανε μαζι εσυ λες οτι πανε.

Εγω φετος που τα γαλακτομικα μου ειναι whey και κανα γιαουρτι και εχω κοψει το γαλα εχω να παρατηρησω οτι γενικα ειμαι πιο ελαφρυς, πιο αδειος στη κοιλια, και οχι δεν εχω δυσανεξια. Παντως το να πιστευει καποιος οτι φταιει το γαλα που δε γραμμωνει ειναι αστειο..ας βγουν ολες οι φλεβες στη κοιλια και στη τελευταια ας κοψει και το ενα ποτηρι γαλα το πρωι.

giannis64
26-06-10, 07:32
Είναι ένα σύντομο ανέκδοτο κατά την γνώμη μου.




Εννοώ ακριβώς αυτό , ότι είναι ανέκδοτο να γράφονται τέτοια πράγματα. Δεν με νοιάζει ποιός το είπε , εγώ έχω γραμμώσει πολλάκις με κοντά 750 γρ γαλακτοκομικά από γάλα και γιαούρτι καθημερινά. Ίσως είμαι εξωγήινος.Το να πιστεύουμε ότι μόνο μία εκκεντρική διατροφή είναι hardcore διατροφή νομίζοντας ότι θα οδηγήσει μόνο εμάς στην γη της γράμμωσης μόνο σαν ανέκδοτο έχει αξία.

αντρικο σεβαστές η απόψεις σου και η γνώσεις σου αλλά κοίτα τα ποστ σου να μην έχουν ειρωνικό ύφος!!

beatshooter
26-06-10, 10:05
Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα εχω χασει 6+ κιλα κ το γαλα υπηρχε καθημερινα(2 μπορει κ 3 ποτηρια) στην ημερησια διατροφη μ...

KATERINI 144
26-06-10, 10:08
Εννοώ ακριβώς αυτό , ότι είναι ανέκδοτο να γράφονται τέτοια πράγματα. Δεν με νοιάζει ποιός το είπε , εγώ έχω γραμμώσει πολλάκις με κοντά 750 γρ γαλακτοκομικά από γάλα και γιαούρτι καθημερινά. Ίσως είμαι εξωγήινος.Το να πιστεύουμε ότι μόνο μία εκκεντρική διατροφή είναι hardcore διατροφή νομίζοντας ότι θα οδηγήσει μόνο εμάς στην γη της γράμμωσης μόνο σαν ανέκδοτο έχει αξία.
δεν αμφιβαλω πως εσυ γραμμωνεις χωρις να κοψεις τα γαλακτοκομικα, αλλα μεχρι ποιο σημειο γραμμωνεις και με τη βοηθεια γραμμωνεις μεχρι αυτο το σημειο,
αθλητες που κατεβαίνουν σε αγωνες κοβουν για πολυ καιρο τα γαλακτοκομικά ωστε να πιασουν το 100% της γραμμωσης, αυτο κατι λεει πιστευω.

Machiavelli
26-06-10, 10:17
Απλά δε χρειάζεται να πιέζεσαι και να μη τρως γαλακτοκομικά για 3-4 μήνες, τα κόβεις όποτε νομίζεις ότι πλέον τα νερά της λακτόζης είναι αυτά που σε κρατάνε πίσω. Δεν πρόκειται να χάσεις λιγότερο λίπος αν τρως γαλακτοκομικά και φυσικά καμιά σχέση δεν έχουν τα κορεσμένα λιπαρά τους με το θόλωμα.

beatshooter
26-06-10, 10:30
Απλά δε χρειάζεται να πιέζεσαι και να μη τρως γαλακτοκομικά για 3-4 μήνες, τα κόβεις όποτε νομίζεις ότι πλέον τα νερά της λακτόζης είναι αυτά που σε κρατάνε πίσω. Δεν πρόκειται να χάσεις λιγότερο λίπος αν τρως γαλακτοκομικά και φυσικά καμιά σχέση δεν έχουν τα κορεσμένα λιπαρά τους με το θόλωμα.

Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ :toast:

versus
26-06-10, 10:37
εγώ πιστεύω πως υπάρχουν κάποιες γενικές αλήθειες!από 'κει και πέρα ο καθένας διαμορφώνει μία δικιά του άποψη,σύμφωνα με το πως λειτουργεί ο οργανισμός του!ο κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά!τι να λέμε τώρα;

Andrikos
26-06-10, 10:40
δεν αμφιβαλω πως εσυ γραμμωνεις χωρις να κοψεις τα γαλακτοκομικα, αλλα μεχρι ποιο σημειο γραμμωνεις και με τη βοηθεια γραμμωνεις μεχρι αυτο το σημειο,
αθλητες που κατεβαίνουν σε αγωνες κοβουν για πολυ καιρο τα γαλακτοκομικά ωστε να πιασουν το 100% της γραμμωσης, αυτο κατι λεει πιστευω.

Καλή ερώτηση. Έχω μετρηθεί με bod pod κάτω από 7% χωρίς καμία στήριξη , οποιασδήποτε φύσης και δόσης.
Όσοι αθλητές κατεβαίνουν σε αγώνες και πέφτουν σε ακόμα χαμηλότερα ποσοστά αν δεν κάνω λάθος κάνουν υποθερμιδική διατροφή για αρκετό καιρό. Εκτός και αν κάποιος κατέβηκε με υπερθερμιδική διατροφή σε αγώνα και επειδή έκοψε τα γαλακτοκομικά κατέβηκε σφαγμένος, αν το δω αυτό ίσως αλλάξω γνώμη:green:.

KATERINI 144
26-06-10, 10:42
εγώ πιστεύω πως υπάρχουν κάποιες γενικές αλήθειες!από 'κει και πέρα ο καθένας διαμορφώνει μία δικιά του άποψη,σύμφωνα με το πως λειτουργεί ο οργανισμός του!ο κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά!τι να λέμε τώρα;ολοι οι οργανισμοι το ιδιο λειτουργουν, η διαφορα στα γενετικα ειναι μονο στο σχημα,
αν καποιος γενετικα χανει ευκολα λιπος βαζει πολυ δυσκολα μαζα, αν καποιος βαζει ευκολα μαζα δε χανει ευκολα λιπος......


Το γιαούρτι όπως και τα περισσότερα γαλακτοκομικά προκαλεί το σχηματισμό στρώματος λίπους κάτω από το δέρμα, δεν ειναι μονο τα νερα....:welcome:

giannis64
26-06-10, 10:49
επανέφερα στην επιφάνεια αυτό το θέμα γιατί ίσως θα ήθελαν κάποιοι να το διαβάσουν η να συνεχίσουν να συμμετέχουν!!

KATERINI 144
26-06-10, 11:20
Καλή ερώτηση. Έχω μετρηθεί με bod pod κάτω από 7% χωρίς καμία στήριξη , οποιασδήποτε φύσης και δόσης.
Όσοι αθλητές κατεβαίνουν σε αγώνες και πέφτουν σε ακόμα χαμηλότερα ποσοστά αν δεν κάνω λάθος κάνουν υποθερμιδική διατροφή για αρκετό καιρό. Εκτός και αν κάποιος κατέβηκε με υπερθερμιδική διατροφή σε αγώνα και επειδή έκοψε τα γαλακτοκομικά κατέβηκε σφαγμένος, αν το δω αυτό ίσως αλλάξω γνώμη:green:. δε το λεω για να αλλαξεις γνωμη, τη δικη μου γνωμη ειπα, εννοείτε πως με υποθερμιδικη κατεβαίνουν αλλα κοβουν και τα γαλακτοκομικα....
καθενας οπως βολεύεται, και φυσικα ολα οσα γράφουμε δε σημαίνει πως ισχύουν αφου δεν μπορουμε να τα αποδείξουμε. :toast:

-beba-
26-06-10, 11:26
Mε βάζετε σε σκέψεις με τα γαλακτοκομικά..............
Εγώ τρώω κάθε μέρα γιαούρτι αλλά με λίγα λιπαρα...........μ@λ@κία κάνω?

COBRA_STYLE
26-06-10, 11:30
ρε παιδια σορρυ αλλα τι διαφορα εχει ο γλυκαιμικος απο τον ινσουλινικο δεικτη???πως δρα ο κα8ενας??


προσωρινά μην ποστάρετε σε αυτό το θέμα γιατί έχει πρόβλημα η σελίδα !!

θα αποκατασταθεί σύντομα!!

giannis64

KATERINI 144
26-06-10, 11:31
Mε βάζετε σε σκέψεις με τα γαλακτοκομικά..............
Εγώ τρώω κάθε μέρα γιαούρτι αλλά με λίγα λιπαρα...........μ@λ@κία κάνω?για να μη μπερδευουμε τα μπουτια μας,
πχ θα κανεις για 4 μηνες γραμμωση, τους τρεις μηνες τρως κανονικα, τον τελευταίο ομως τα κόβεις, και εννοείτε για οσο διάστημα θελεις απο κει και μετα να εισαι σε αυτη τη φορμα.

γνωμη μου.

NASSER
26-06-10, 11:46
Ναι μπορεις να καταναλωνεις γαλακτομικα!!! Ειτε εχουν λιγο λιπος ειτε καθολου μπορεις να τα καταναλωνεις και στη διαιτα και στη γραμμωση.
Η λακτοζη κανει καποια κατακρατηση υγρων αλλα αυτα δεν επιρρεαζουν καποιον που απλα προσπαθει να κατεβασει το ποσοστο λιπους στο σωμα του. Στο αγωνιστικο ββ προσπαθεις να αποβαλεις ολα τα υγρα ωτε να δειχνεις πιο στεγνος εξωτετερικα και γιαυτο καβουν τα γαλακτομικα τελευταια περιοδο πριν αγωνιστικη αναμετρηση. Γενικα ομως εχουν και τα λαγακτομικα στη διαρτοφη τους.

Στην περιπτωση συνδιασμου συμπληρωμα πρωτεινης-γαλα, το γαλα ισως σε καποιο βαθμο καθυστερει την γρηγορη αφομιωση της πρωτεινης και αυτο το χειριζομαστε αναλογα πως μας συμφερει!


Εγω εγραψα αυτο και επιμενω σαυτο! Εκ των πλείστων εδω προσπαθουν να κανουν απλα γραμμωση! Οχι αγωνιστικο ββ. Οι ερωτησεις αναφερονται σε απλη γραμμωση και οχι σε αγωνιστικο ββ.
Αν σκεφτειτε πως στο αγωνιστικο ββ θα μπει καποιος και σε υποθερμιδικη διατροφη, επομενο ειναι να βγαλει αυτο που τον οφελει λιγοτερο και τον βοηθαει λιγοτερο στο τελικο αποτελεσμα.
Και αν θελει καποιος αγωνιστικα να κανει καποια τρικ διατροφης ωστε να εχει καλυτερα αποτελεσματα, χρησιμοποιει τα γαλακτομικα μεχρι λιγο καιρο πριν την αναμετρηση. ;)

-beba-
26-06-10, 11:52
ΟΚ εγώ συνεχίζω και τρώω γιαούρτι.........μιαμ....μιαμ....

KATERINI 144
26-06-10, 11:56
Και αν θελει καποιος αγωνιστικα να κανει καποια τρικ διατροφης ωστε να εχει καλυτερα αποτελεσματα, χρησιμοποιει τα γαλακτομικα μεχρι λιγο καιρο πριν την αναμετρηση. ;)τρώει αλμύρα τυρια μια μερα πριν τον αγώνα για να τραβήξουν και τα τελευταια υγρα, αυτο εννοεις?!

giannis64
26-06-10, 12:10
όσο μεγαλύτερος ο γλυκαιμικος δείκτης τόσο πιο απότομη και μεγαλύτερη αύξηση της ινσουλίνης!

Andrikos
26-06-10, 12:39
δε το λεω για να αλλαξεις γνωμη, τη δικη μου γνωμη ειπα, εννοείτε πως με υποθερμιδικη κατεβαίνουν αλλα κοβουν και τα γαλακτοκομικα....
καθενας οπως βολεύεται, και φυσικα ολα οσα γράφουμε δε σημαίνει πως ισχύουν αφου δεν μπορουμε να τα αποδείξουμε. :toast:
Προσωπικά μπορώ να τεκμηριώσω ότι γράφω και, αλλιώς δεν εκφέρω την γνώμη μου στο συγκεκριμένο θέμα και κάθομαι πίσω από το πληκτρολόγιο σαν απλός παρατηρητής.

Αν υπάρχουν αγωνιστικοί αθλητές που πιστεύουν ότι έφτασαν σε χαμηλό λίπος λόγω των γαλακτοκομικών , αναρωτιέμαι για ποιό λόγο κάνουν δίαιτα και παράλληλα χρησιμοποιούν αναβολικά , αυξητική ορμόνη, εφεδρίνη ,και ενδεχομένως δινιτροφαινόλη. 'Αραγε αυτά μειώνουν το λίπος?
Όπως έγραψε ο Νάσσερ εδώ οι περισσότεροι ΔΕΝ είναι αγωνιστικοί αθλητές αλλα δεν είναι και πρόβατα να ακουλουθούν κάτι χωρίς να σκέφτονται πριν.

Βλέπω πάρα πολύ μεγάλο αριθμό αποπροσανατολισμένων ατόμων που ζουν στην πλάνη πως κόβοντας τα γαλακτοκομικά και παίρνοντας ένα λιποτροπικό το μάη γίνονται πραγματικοί bodybuilders, πιστεύουν πώς τρώνε σωστά , πώς γυμνάζονται σωστά και απλά κόβοντας τα γαλακτοκομικά θα γίνουν Zane.
Καλύτερα να κοιτάμε να φτιάξουμε όλα τα υπόλοιπα κατά την γνώμη μου , να μελετήσουμε λίγο κινησιολογία , λίγο διατροφή, να φτάσουμε +1-2 κιλά από το ύψος μας κομμένοι χωρίς φάρμακα και μετά τα βλέπουμε τι μας θολώνει λόγω κάποιας δυσανεξίας, και αν τα θέλει ο ποπός μας να δοκιμάσουμε και τι κάνουν τα φάρμακα κατόπιν.
Γιατί για δυσανεξία πρόκειται , όχι για λίπος. Επίσης 9 στους 10 μιλάνε για τα γαλακτοκομικά ότι θολώνουν , ενώ αυτή η δυσανεξία συμβαίνει στην μαύρη φυλή ως επί το πλείστον ,όχι στους Μεσογειακούς λαούς. Στη Μεσόγειο υπάρχουν πολλοί άνθρωποι με αλλεργία στο μήλο αλλά αυτό δεν το έχω δει ποτέ να γράφεται σε φόρουμ. Φαντάζομαι είναι βολικό να ρίχνουμε το φταίξιμο στα γαλακτοκομικά εκεί και όχι στα γουρουνιάσματα που κάνουμε .

KATERINI 144
26-06-10, 13:55
Προσωπικά μπορώ να τεκμηριώσω ότι γράφω και, αλλιώς δεν εκφέρω την γνώμη μου στο συγκεκριμένο θέμα και κάθομαι πίσω από το πληκτρολόγιο σαν απλός παρατηρητής. με ποιο τροπο μπορείς να το τεκμηριώσεις?!


Αν υπάρχουν αγωνιστικοί αθλητές που πιστεύουν ότι έφτασαν σε χαμηλό λίπος λόγω των γαλακτοκομικών , αναρωτιέμαι για ποιό λόγο κάνουν δίαιτα και παράλληλα χρησιμοποιούν αναβολικά , αυξητική ορμόνη, εφεδρίνη ,και ενδεχομένως δινιτροφαινόλη. 'Αραγε αυτά μειώνουν το λίπος?
τα χρησιμοποιούν γιατι διαφορετικα θα εχαναν ολο τον ογκο τους.




Το γιαούρτι όπως και τα περισσότερα γαλακτοκομικά προκαλεί το σχηματισμό στρώματος λίπους κάτω από το δέρμα, δεν ειναι μονο τα νερα....:welcome:για αυτο το λογο δεν τρωνε γαλακτοκομικά, ετσι πιστεύω εγω τουλαχιστον.

CROCOJET
26-06-10, 14:20
τα χρησιμοποιούν γιατι διαφορετικα θα εχαναν ολο τον ογκο τους.


Σίγουρα και γι αυτό, αλλά οπωσδήποτε και για τον καταβολισμό του λίπους.

Από όσο είμαι σε θέση να ξέρω και η αυξητική και πολύ περισσότερο η τεστοστερόνη έχουν άμεση σχέση με τη μείωση του σωματικού λίπους.

UPDATE: Αυτό μην το παρει κανεις στραβα ότι όποιος είναι χοντρός δεν έχει αρκετή ενδογενή τεστοστερόνη ή οτιδήποτε τέτοιο. Καμία σχέση.

Andrikos
26-06-10, 14:56
με ποιο τροπο μπορείς να το τεκμηριώσεις?!



Δεν χρειάζεται να είμαστε guru και σεβάσμια μέλη σε φόρουμ , ούτε πυρηνικοί επιστήμονες για να καταλάβουμε ότι η υποθερμιδική διατροφή προκαλεί απώλεια λίπους παρουσία ή μη γαλακτοκομίκων αλλά αφού μου ζητήθηκε παραθέτω την έρευνα αυτή.
Body Composition and Strength Changes in Women with Milk and Resistance Exercise

JOSSE, ANDREA R.; TANG, JASON E.; TARNOPOLSKY, MARK A.; PHILLIPS, STUART M.





http://journals.lww.com/_layouts/1033/IMAGES/OAKS.Journals/icon-minus.gif (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:showHide%28%27ej-article-box-text1%27,%20%27img1%27%29)Abstract



Purpose: We aimed to determine whether women consuming fat-free milk versus isoenergetic carbohydrate after resistance exercise would see augmented gains in lean mass and reductions in fat mass similar to what we observed in young men.
Methods: Young women were randomized to drink either fat-free milk (MILK: n = 10; age (mean ± SD) = 23.2 ± 2.8 yr; BMI = 26.2 ± 4.2 kg·m−2) or isoenergetic carbohydrate (CON: n = 10; age = 22.4 ± 2.4 yr; BMI = 25.2 ± 3.8 kg·m−2) immediately after and 1 h after exercise (2 × 500 mL). Subjects exercised 5 d·wk−1 for 12 wk. Body composition changes were measured by dual-energy x-ray absorptiometry, and subjects' strength and fasting blood were measured before and after training.
Results: CON gained weight after training (CON: +0.86 ± 0.4 kg, P < 0.05; MILK: +0.50 ± 0.4 kg, P = 0.29). Lean mass increased with training in both groups (P < 0.01), with a greater net gain in MILK versus CON (1.9 ± 0.2 vs 1.1 ± 0.2 kg, respectively, P < 0.01). Fat mass decreased with training in MILK only (−1.6 ± 0.4 kg, P < 0.01; CON: −0.3 ± 0.3 kg, P = 0.41). Isotonic strength increased more in MILK than CON (P < 0.05) for some exercises. Serum 25-hydroxyvitamin D increased in both groups but to a greater extent in MILK than CON (+6.5 ± 1.1 vs +2.8 ± 1.3 nM, respectively, P < 0.05), and parathyroid hormone decreased only in MILK (−1.2 ± 0.2 pM, P < 0.01).
Conclusions: Heavy, whole-body resistance exercise with the consumption of milk versus carbohydrate in the early postexercise period resulted in greater muscle mass accretion, strength gains, fat mass loss, and a possible reduction in bone turnover in women after 12 wk. Our results, similar to those in men, highlight that milk is an effective drink to support favorable body composition changes in women with resistance training.








τα χρησιμοποιούν γιατι διαφορετικα θα εχαναν ολο τον ογκο τους.

Και γιατί κάνουμε βάρη και τρώμε πρωτεΐνη? Ίσως γι' αυτό. Εκτός αν μιλάμε για τον Κάτλερ. Πάντως δεν ξέρω πολλούς σημερινούς αγωνιστικούς στην Ελλάδα με όγκο καλύτερο από ενός καλού φυσικού αθλητή οπότε για ποιά μάζα μιλάμε , η ιστορία στην πλειοψηφία των χρηστών γίνεται για το 6 pack. Η γνώση που υπάρχει και στο πιο ταπεινό ρακετίστα που πήρε winny είναι ότι τα αναβολικά συνεισφέρουν στην λιπόλυση. Μπορούμε να μιλήσουμε πάλι με επιστημονικές αποδείξεις δεν υπάρχει πρόβλημα.Αλλιώς δεν θα τα έπαιρναν τόσα παλικαράκια για να δουν τους κοιλιακούς τους το καλοκαίρι και να χαρούν.


για αυτο το λογο δεν τρωνε γαλακτοκομικά, ετσι πιστεύω εγω τουλαχιστον.

Αυτό είναι άποψη και δεν έχει αποδειχτεί. Αν δεχτώ ότι ίσχυει όμως, θα θέσω μία ερώτηση και όποιος θέλει απαντά. Αν κάποιος γυμνάζεται και λαμβάνει μόνο 1000 θερμίδες την μέρα αποκλειστικά από γαλακτοκομικά θα χάσει λίπος ή θα βάλει λίπος?

KATERINI 144
26-06-10, 15:06
Αυτό είναι άποψη και δεν έχει αποδειχτεί. Αν δεχτώ ότι ίσχυει όμως, θα θέσω μία ερώτηση και όποιος θέλει απαντά. Αν κάποιος γυμνάζεται και λαμβάνει μόνο 1000 θερμίδες την μέρα αποκλειστικά από γαλακτοκομικά θα χάσει λίπος ή θα βάλει λίπος?φυσικα θα χασει, και μονο λιπαρα να τρωει 1000 θερμιδες παλι καποιο λιπος θα χασει, αλλα εγω δεν υποστήριξα αυτο, μιλάμε για το τελευταίο σταδιο γραμμωσης και παραλληλα διατήρησή των μυων νομίζω.

τεσπα δεν επιμένω, ο καθενας μπορει να το δοκιμάσει πανω του και σύμφωνα με τα αποτελέσματα κρίνει.

giannis64
26-06-10, 15:12
Αυτό είναι άποψη και δεν έχει αποδειχτεί. Αν δεχτώ ότι ίσχυει όμως, θα θέσω μία ερώτηση και όποιος θέλει απαντά. Αν κάποιος γυμνάζεται και λαμβάνει μόνο 1000 θερμίδες την μέρα αποκλειστικά από γαλακτοκομικά θα χάσει λίπος ή θα βάλει λίπος?


αυτό είναι πολύ άστοχο. μιλάς για 1000 θερμίδες!! άρα θα είσαι στην πείνα!!

και από προφυτερολ να πάρεις 1000 θερμίδες δεν θα λιποσης!!
τι πάει να πει αυτό?
να κόψεις τα γαλακτοκομικά που σου δίνουν κάποιες παραπάνω θερμίδες τις οποίες δεν της θέλεις και να τις αντικαταστήσεις με κάτι άλλο (διατροφικά) το οποίο θα σε φέρει και σε σημείο να νιώθεις και χορτάτος!

Και να στο πω αλλιώς όπως το ανάφερες.

2500 θερμίδες από γάλα η 2500 θερμίδες από κοτόπουλο?

NASSER
26-06-10, 15:31
Δεν βρισκω λογο να καταπιανομαστε με λεπτομερειες που ουσιαστικα δεν προσφερουν τιποτα. Μια διατροφη ειτε λεγεται ογκου ειτε γραμμωσης, θα πρεπει να εχει καποιες ισορροπιες. Μεσα στις ισορροπιες ειναι και η χριση γαλακτομικων.
Το αγωνιστικο ββ που εχει πιο ιδαιτερη διατροφη και περισσοτερες πτυχες καθως δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι το ιδιο, δεν χρειαζεται να εμπλεκεται στη συζητηση.
Τελος οι μετρηση των αναγκων ενος οργανισμου ειτε σε γραμμαρια στοιχειων ειτε σε θερμιδες εν τελη πανω κατω θα πρεπει να βγαζουν το ιδιο αποτελεσμα.

just
26-06-10, 17:33
για να μη μπερδευουμε τα μπουτια μας,
πχ θα κανεις για 4 μηνες γραμμωση, τους τρεις μηνες τρως κανονικα, τον τελευταίο ομως τα κόβεις, και εννοείτε για οσο διάστημα θελεις απο κει και μετα να εισαι σε αυτη τη φορμα.

γνωμη μου.

κατερινα μου δηλαδη καποιος που το τελευταιο του γευμα ειναι γιαουρτι 2% με αμυδγαλα με τι πρεπει να το αντικαταστησει??αφου εδω λεμε οτι το γιαουρτι περιεχει καζεινη το οποιο σε κραταει ως το πρωι..μιλαω παντα για γραμμωση..βρισκομαι στο 3ο μηνα διατροφης και παντα χρησιμοποιω το γιαουρτι για τελευταιο γευμα..δεν πινω γαλα ομως ποτε ή σπανιως πινω ή αντε καποτε σε κανενα cheat meal ή σε κανενα freddo espresso που ειναι το αφρογαλα αν και δεν ξερω το αφρογαλα τι ειναι ακριβως..ειμαι 1.71.5 με 72.6 κG(το πρωι ζυγιστηκα) την προηγουμενη βδομαδα 73.9 ι πριν 2 βδομαδες 74.8 και στις 15 του απριλη ξεκινησα με 84 kg

Andrikos
26-06-10, 17:35
αυτό είναι πολύ άστοχο. μιλάς για 1000 θερμίδες!! άρα θα είσαι στην πείνα!!

και από προφυτερολ να πάρεις 1000 θερμίδες δεν θα λιποσης!!
τι πάει να πει αυτό?
να κόψεις τα γαλακτοκομικά που σου δίνουν κάποιες παραπάνω θερμίδες τις οποίες δεν της θέλεις και να τις αντικαταστήσεις με κάτι άλλο (διατροφικά) το οποίο θα σε φέρει και σε σημείο να νιώθεις και χορτάτος!

Και να στο πω αλλιώς όπως το ανάφερες.

2500 θερμίδες από γάλα η 2500 θερμίδες από κοτόπουλο?


Στο δίλημμα που θέτεις έχουμε 2 ισοθερμιδικές δίαιτες η δίαιτα που έχει την περισσότερη πρωτεΐνη δημιουργεί μεγαλύτερη σιτιογενή θερμογένεση , κοτόπουλο wins. Οι δίαιτες αυτές είναι φαινομενικά ισοδύναμες σε ενα Αδιαβατικό Θερμιδόμετρο καύσης (bomb calorimeter) , όχι στο ανθρώπινο σώμα.

Αν εγώ είμαι άστοχος , πόσο πιο άστοχoς είμαι από το να λέμε ότι λίγη λακτόζη δεν κάνει για γράμμωση?

Αφού έχουμε σχεδόν ξεχάσει ότι μιλάμε για υποθερμιδική διατροφή και λέμε χωρίς καμία απόδειξη ότι τα γαλακτοκομικά δεν χωρούν στη γράμμωση χωρίς να αναφέρουμε τον κύριο και καθοριστικό παράγοντα που καθόριζει την γράμμωση , που είναι το ισοζύγιο των θερμίδων. Εκτός και αν κάποιος γράμμωσε με υπερθερμιδική διατροφή , απλά βγάζοντας τα γαλακτοκομικά.Επαναλαμβάνω ότι αν το δω αυτό θα πειστώ και ενδεχομένως να μην φάω ποτέ στην ζωή μου ξανά γαλακτοκομικά:green:.

Βάζουμε χιλιάδες χημικές ουσίες μέσα μας κάθε μέρα που οι περισσότερες είναι ελάχιστα μελετημένες. Με την αυτο-παρατήρηση μπορούμε να καταλάβουμε ένα εξαιρετικά περιορισμένο αριθμό πραγμάτων και μηχανισμών για το τι ισχύει και τι όχι ,αν αρκούμαστε σε αυτή από ένα σημείο και μετά δεν είμαστε πολύ διαφορετικοί από τους ανθρώπους που πριν μερικούς αιώνες έλεγαν ότι η γη είναι επίπεδη επειδή την έβλεπαν επίπεδη και αυτή ήταν η επικρατούσα άποψη. Η όραση , και οποιαδήποτε άλλη αίσθηση όμως στην περίπτωση αυτή απ' ότι φάνηκε είναι ανεπαρκής για κάτι που σήμερα είναι ηλίου φαεινότερο. Όσοι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη ήταν όσο ευφυείς είμαστε εμείς , είχαν τις ίδιες πνευματικές ικανότητες με εμάς σήμερα αλλά αρκούνταν στην αυτοπαρατήρηση που δεν επαρκεί για συμπαγή συμπεράσματα.
Ακριβώς το ίδιο δεν συμβαίνει όταν κάποιος παίρνει μία πρωτεΐνη, κάνει βάρη και μετά νομίζει ότι έγινε έτσι επειδή αγόρασε το συμπλήρωμα?
Εκεί δεν έβαλε μυική μάζα επειδή έκανε βάρη και έφαγε κατάλληλα? Αν έκοβε τα γαλακτοκομικά εκείνη την περίοδο θα μπορούσε να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν κόψεις τα γαλακτοκομικά βάζεις μυς. Συμπέρασμα βασισμένο στην αυτο-παρατήρηση που δεν βγάζει κανένα νόημα γιατί υπάρχουν άλλες μεταβλητές που επηρεάζουν το αποτέλεσμα. Όπως ακριβώς και στα γαλακτοκομικά και στην απώλεια λίπους.

KATERINI 144
26-06-10, 17:36
κατερινα μου δηλαδη καποιος που το τελευταιο του γευμα ειναι γιαουρτι 2% με αμυδγαλα με τι πρεπει να το αντικαταστησει??αφου εδω λεμε οτι το γιαουρτι περιεχει καζεινη το οποιο σε κραταει ως το πρωι..μιλαω παντα για γραμμωση..βρισκομαι στο 3ο μηνα διατροφης και παντα χρησιμοποιω το γιαουρτι για τελευταιο γευμα..δεν πινω γαλα ομως ποτε ή σπανιως πινω ή αντε καποτε σε κανενα cheat meal ή σε κανενα freddo espresso που ειναι το αφρογαλα αν και δεν ξερω το αφρογαλα τι ειναι ακριβως..ειμαι 1.71.5 με 72.6 κG(το πρωι ζυγιστηκα) την προηγουμενη βδομαδα 73.9 ι πριν 2 βδομαδες 74.8 και στις 15 του απριλη ξεκινησα με 84 kg


βασικά δε με λενε κατερινα....

τωρα σ'αυτο που ρωτας εγω το αντικαθιστώ με κοτα+σαλατα.

deluxe
26-06-10, 17:39
Ειναι προτιμοτερο το γαλα με λιγοτερη λακτοζη και η whey χωρις ή με λιγη λακτοζη;

Η Optimum αν δε κανω λαθος εχει λιγη λακτοζη.

Εγω τα εχω κοψει σχεδον τελειως. Μονο αν φαω 1-2 φετες κασερι Light και μισο γιαουρτακι 2%, αλλα οχι καθε ημερα.

giannis64
26-06-10, 17:43
Στο δίλημμα που θέτεις έχουμε 2 ισοθερμιδικές δίαιτες η δίαιτα που έχει την περισσότερη πρωτεΐνη δημιουργεί μεγαλύτερη σιτιογενή θερμογένεση , κοτόπουλο wins. Οι δίαιτες αυτές είναι φαινομενικά ισοδύναμες σε ενα Αδιαβατικό Θερμιδόμετρο καύσης (bomb calorimeter) , όχι στο ανθρώπινο σώμα.

Αν εγώ είμαι άστοχος , πόσο πιο άστοχoς είμαι από το να λέμε ότι λίγη λακτόζη δεν κάνει για γράμμωση?

Αφού έχουμε σχεδόν ξεχάσει ότι μιλάμε για υποθερμιδική διατροφή και λέμε χωρίς καμία απόδειξη ότι τα γαλακτοκομικά δεν χωρούν στη γράμμωση χωρίς να αναφέρουμε τον κύριο και καθοριστικό παράγοντα που καθόριζει την γράμμωση , που είναι το ισοζύγιο των θερμίδων. Εκτός και αν κάποιος γράμμωσε με υπερθερμιδική διατροφή , απλά βγάζοντας τα γαλακτοκομικά.Επαναλαμβάνω ότι αν το δω αυτό θα πειστώ και ενδεχομένως να μην φάω ποτέ στην ζωή μου ξανά γαλακτοκομικά:green:.

Βάζουμε χιλιάδες χημικές ουσίες μέσα μας κάθε μέρα που οι περισσότερες είναι ελάχιστα μελετημένες. Με την αυτο-παρατήρηση μπορούμε να καταλάβουμε ένα εξαιρετικά περιορισμένο αριθμό πραγμάτων και μηχανισμών για το τι ισχύει και τι όχι ,αν αρκούμαστε σε αυτή από ένα σημείο και μετά δεν είμαστε πολύ διαφορετικοί από τους ανθρώπους που πριν μερικούς αιώνες έλεγαν ότι η γη είναι επίπεδη επειδή την έβλεπαν επίπεδη και αυτή ήταν η επικρατούσα άποψη. Η όραση , και οποιαδήποτε άλλη αίσθηση όμως στην περίπτωση αυτή απ' ότι φάνηκε είναι ανεπαρκής για κάτι που σήμερα είναι ηλίου φαεινότερο. Όσοι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη ήταν όσο ευφυείς είμαστε εμείς , είχαν τις ίδιες πνευματικές ικανότητες με εμάς σήμερα αλλά αρκούνταν στην αυτοπαρατήρηση που δεν επαρκεί για συμπαγή συμπεράσματα.
Ακριβώς το ίδιο δεν συμβαίνει όταν κάποιος παίρνει μία πρωτεΐνη, κάνει βάρη και μετά νομίζει ότι έγινε έτσι επειδή αγόρασε το συμπλήρωμα?
Εκεί δεν έβαλε μυική μάζα επειδή έκανε βάρη και έφαγε κατάλληλα? Αν έκοβε τα γαλακτοκομικά εκείνη την περίοδο θα μπορούσε να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν κόψεις τα γαλακτοκομικά βάζεις μυς. Συμπέρασμα βασισμένο στην αυτο-παρατήρηση που δεν βγάζει κανένα νόημα γιατί υπάρχουν άλλες μεταβλητές που επηρεάζουν το αποτέλεσμα. Όπως ακριβώς και στα γαλακτοκομικά και στην απώλεια λίπους.

όπως είπε και ο νασσερ παραπάνω μην μπερδεύουμε την αγωνιστική γράμμωση με μια θεμιτή γράμμωση. στην μια τα γαλακτοκομικά δεν χωρούν όταν παίζουμε με τις λεπτομέρειες ( σε ορισμένες φάσεις όμως είναι και αναγκαίες) και στη δεύτερη δεν έχουμε κανέναν ιδιαίτερο λόγο να τα βγάλουμε αλλά και κανένα ιδιαίτερο λόγο να τα κρατήσουμε. αν και σε μερικές φάσεις της μέρας είναι απαραίτητα!!

giannis64
26-06-10, 17:43
Ειναι προτιμοτερο το γαλα με λιγοτερη λακτοζη και η whey χωρις ή με λιγη λακτοζη;

Η Optimum αν δε κανω λαθος εχει λιγη λακτοζη.

Εγω τα εχω κοψει σχεδον τελειως. Μονο αν φαω 1-2 φετες κασερι Light και μισο γιαουρτακι 2%, αλλα οχι καθε ημερα.


εισαι οκ!!:clap:

Andrikos
26-06-10, 18:04
όπως είπε και ο νασσερ παραπάνω μην μπερδεύουμε την αγωνιστική γράμμωση με μια θεμιτή γράμμωση. στην μια τα γαλακτοκομικά δεν χωρούν όταν παίζουμε με τις λεπτομέρειες ( σε ορισμένες φάσεις όμως είναι και αναγκαίες) και στη δεύτερη δεν έχουμε κανέναν ιδιαίτερο λόγο να τα βγάλουμε αλλά και κανένα ιδιαίτερο λόγο να τα κρατήσουμε. αν και σε μερικές φάσεις της μέρας είναι απαραίτητα!!

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι όσοι διαβάζουν αυτό το thread ανήκουν σε κάποια ελίτ στο επίπεδο του Σιδηρόπουλου ή κάποιου ανάλογου αθλητή , και τέλος πάντων τείνουν στην σωματική τελειότητα και τους λείπει το κερασάκι στην τούρτα? Γιατί εγώ δεν έχω αυτήν την εντύπωση. Είπα ότι ήταν να πω , ελπίζω να συνείσφερα στην γνώση όσων δεν είναι 110 γραμμωμένα κιλά πίσω από το πληκτρολόγιο.

giannis64
26-06-10, 18:07
σωστά! και καλά έκανες και αποδεκτή η άποψη σου!! Αλλά και πάλι σου λέω να μην έχεις αυτό το ύφος το ειρωνικό!!

just
26-06-10, 18:10
βασικά δε με λενε κατερινα....

τωρα σ'αυτο που ρωτας εγω το αντικαθιστώ με κοτα+σαλατα.

συγνωμη :) μα αυτο ειναι το προτελευτευο μου και μεσημεριανο καποτε γευμα..

Haris Pilton
26-06-10, 18:12
Andrikos ,θαυμάσια posts ,τα πιο περιεκτικά και σαφέστατα τον τελευταίο καιρό. :clap:

KATERINI 144
26-06-10, 18:13
συγνωμη :) μα αυτο ειναι το προτελευτευο μου και μεσημεριανο καποτε γευμα..και που ειναι το προβλημα? φαε ψαρι+σαλατα, ακόμη καλύτερα.

just
26-06-10, 18:22
οι καποιες γνωμες που λενε για το γιαουρτι το οποιο περιεχει καζεινη που πρεπει να τρωγετε σαν τελευταιο γευμα για να σε κραταει την ωρα του υπνου σαν αργη αποροφηση πρωτεινης που ειναι???

KATERINI 144
26-06-10, 18:24
οι καποιες γνωμες που λενε για το γιαουρτι το οποιο περιεχει καζεινη που πρεπει να τρωγετε σαν τελευταιο γευμα για να σε κραταει την ωρα του υπνου σαν αργη αποροφηση πρωτεινης που ειναι???αν ψαξεις ποιο πανω θα τις βρεις :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
26-06-10, 19:30
εγώ πάντως απο προσωπική εμπειρία έχω γραμώσει σε αγώνες και κόβοντας τα γαλακτοκομικα αλλα και μη κόβοντάς τα , βέβαια το γάλα καλό είναι αλλα είναι για τα μωρά στούς ενήλικες δεν έχει και πολλα να προσφέρει , τα γαλακτοκομικα γιαούρτι τυρί είναι πιο χρήσιμα .

αυτες είναι λεπτομέρειες όμως που περισσότερο αφορούν αγωνιστικούς και αυτούς που ψάχνουν την λεπτομέρεια ένας μη αγωνιστικός που απλα θέλει ενα καλό σώμα γραμωμένο δεν θα έχει πρόβλημα , αλλα είναι και θέμα οργανισμού μην είμαστε απόλυτοι εγω πχ απο όποιον δρόμο και αν πήγαινα στον ίδιο προορισμό έφτανα .

TRIANTAFYLLOU
26-06-10, 19:34
οι καποιες γνωμες που λενε για το γιαουρτι το οποιο περιεχει καζεινη που πρεπει να τρωγετε σαν τελευταιο γευμα για να σε κραταει την ωρα του υπνου σαν αργη αποροφηση πρωτεινης που ειναι???


δεν υπάρχουν πρέπει και δεν πρέπει είπαμε μην κολάμε σε λεπτομέρειες και χάνουμε την ουσία , γυμναζόμαστε και προσπαθούμε να τρώμε σωστα δεν είμαστε άρωστοι , ούτε αν κάποιος τρώει γιαούρτι το βράδυ θα γίνει καλύτερος απο κάποιον που δεν τρώει , ας φάει ενα ωραίο φιλέτο με μια σαλάτα η ψάρι και μια χαρά είναι , αν φάει και γιαούρτι πάλι καλά , που το πρόβλημα , για φαγητά μιλάμε όχι για δόσεις φαρμάκων , η υπερβολή στο τέλος δημιουργεί κούραση και κορεσμό και πάμε στα άκρα

vAnY
26-06-10, 20:02
δεν υπάρχουν πρέπει και δεν πρέπει είπαμε μην κολάμε σε λεπτομέρειες και χάνουμε την ουσία , γυμναζόμαστε και προσπαθούμε να τρώμε σωστα δεν είμαστε άρωστοι , ούτε αν κάποιος τρώει γιαούρτι το βράδυ θα γίνει καλύτερος απο κάποιον που δεν τρώει , ας φάει ενα ωραίο φιλέτο με μια σαλάτα η ψάρι και μια χαρά είναι , αν φάει και γιαούρτι πάλι καλά , που το πρόβλημα , για φαγητά μιλάμε όχι για δόσεις φαρμάκων , η υπερβολή στο τέλος δημιουργεί κούραση και κορεσμό και πάμε στα άκρα

Πες τα βρε Ηλια, διαβαζω τοση ωρα εδω περα και μου φαινεται οτι πολλοι ειναι σε προ-αγωνιστικη περιοδο με αυτα που διαβαζω....:rolf:

TRIANTAFYLLOU
26-06-10, 20:23
Πες τα βρε Ηλια, διαβαζω τοση ωρα εδω περα και μου φαινεται οτι πολλοι ειναι σε προ-αγωνιστικη περιοδο με αυτα που διαβαζω....:rolf:


απλα ρε βάνυ τα έχω ξαναπεί αυτα και ο σκοπός μου εδω δεν είναι να πώ πώς θα παίρνει κάποιος την πρωτείνη με το κουτάλι η το πηρούνι , η δοσολογίες αυτα όλοι τα ξέρουν , διαβάζουν τα παιδια και με το νετ μαθαίνουν , αλλα εγω τα λέω να καταλάβουν πως η ουσία βρίσκετε στα απλα πράματα και να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη και μιλάω γιατι κάποια πράγματα τα εχω εφαρμόσει και για πλάκα έφτανα τα 130 κιλα και σχετικα ποιοτικα και τώρα που δεν κάνω τίποτε ούτε διατροφή μπορω και κρατιέμαι στα 120 εως 123 κιλα , άρα η συντήρηση είναι πιο εύκολη αρκεί κάποιος να γυμνάζετε και να παρέχει τα απαραίτητα συστατικα στον οργανισμό του .

καλές οι θεωρίες και χρήσιμες αλλα πολλες φορες στην πράξη είναι διαφορετικά τα πράγματα και η υπερβολή είναι πολύς λόγος για το τίποτε.

τα λέω γιατι διαβάζουν και νέα παιδια να μην νομίσουν πως κάποια πράγματα είναι μονόδρομος και αν δεν τα κάνουν έτσι ακριβώς δεν θα έχουν αποτέλεσμα , γιατι οι έμπειροι έχουν και την εμπειρία και τις γνώσεις ώστε να κάνουν αυτό που ταιριάζει για το σώμα τους .

μονόδρομος για το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι η σωστή και πειθαρχημένη προπόνηση και η διατροφη με βασικα και χρήσιμα πράγματα χωρίς υπερβολές

BillGeo
04-10-10, 17:03
καλές οι θεωρίες και χρήσιμες αλλα πολλες φορες στην πράξη είναι διαφορετικά τα πράγματα και η υπερβολή είναι πολύς λόγος για το τίποτε.

τα λέω γιατι διαβάζουν και νέα παιδια να μην νομίσουν πως κάποια πράγματα είναι μονόδρομος και αν δεν τα κάνουν έτσι ακριβώς δεν θα έχουν αποτέλεσμα , γιατι οι έμπειροι έχουν και την εμπειρία και τις γνώσεις ώστε να κάνουν αυτό που ταιριάζει για το σώμα τους .

μονόδρομος για το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι η σωστή και πειθαρχημένη προπόνηση και η διατροφη με βασικα και χρήσιμα πράγματα χωρίς υπερβολές


:clap: :thumbup: :clap:

+1000

Το πιο σωστο!


Να ρωτησω και εγω ομως τωρα κατι ασχετο/σχετικο?

Μερικες φορες που, αναγκαστικα, παω gym το βραδυ (10:00 - 11:00 πχ)
σκεφτομουνα να πεταω μεσα στο blender ενα γιαουρτι 2%, ενα scoop whey
καμια banana και νερο, και να βγει κατι σε στυλ milk-shake που σε συνδιασμο με
κανενα υδατανθρακα θα ειναι το τελευταιο γευμα προ υπνου...

Το εχει δοκιμασει κανεις? Θα βγει τιποτα ή θα ειναι κανενα super-fail??? :unsure:

giannis64
04-10-10, 21:07
τιτλος θεματος Ποσα ml τα 6 oz; και συζητηση γαλακτοκομικων!

κανε την ερωτηση σου στο αναλογο θεμα. οχι εδω!

BillGeo
04-10-10, 21:12
τιτλος θεματος Ποσα ml τα 6 oz; και συζητηση γαλακτοκομικων!

κανε την ερωτηση σου στο αναλογο θεμα. οχι εδω!


Δεν εχει σχεση η ερωτηση μου με τα γαλακτοκομικά??? :shock:

Εχω μια απορία σχετικα με το αν θα ηταν καλο να αντικαταστησω το γαλα/νερο που βαζω
στο protein shake μου οταν το παιρνω το βραδυ μεταπροπονητικά, με γιαουρτι/νερο...

το 90% των post σε αυτο το thread αφορουν το θεμα "γαλα VS γιαουρτι"

:thumbup:

giannis64
04-10-10, 21:21
οκ. η γαλα βαλεις η γιαουρτι το ιδιο πραγμα ειναι!!;)

BillGeo
04-10-10, 21:34
Χμμμμμ...

Εγω ειχα στο νου μου τα "καλα" βακτήρια που εχει το γιαουρτι (βοηθανε πεψη, εν μεσω αλλων)
και την λιγοτερη λακτόζη που εχει, συν το οτι (αν θυμαμαι καλα), ανα ογκο, εχει περισσοτερη πρωτεΐνη

Μαλλον θα το δοκιμασω αυριο, ετσι για να δω τι θα βγει! :green: