PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυσκοιλιότητα



_kwstas_
09-01-10, 13:30
Παιδια γεια σας και καλη χρονια! απο οταν αρχισα να καθαριζω την διατροφη μου εδω και καποιους μηνες παρατηρισα οτι πηγενα σπανιοτερα τουαλετα και ενεργουμουνα ποιο λιγο.. (αναμενομενο) το τελευταιο ομως 1,5 μινα αντιμετοπιζω προβλημα δυσκοιλιοτητας.. παω 1,2 φορες την ημερα τουαλετα αλλα ενεργουμε απειροελαχιστα.. και αισθανομε συνεχεια φουσκομενος.. τον πρωτο καιρο οταν με επιανε το αντιμετοπιζα τρογοντας σαβουρα οποτε αντιδρουσε ο οργανισμος.. και πηγενα και ενεργουμουνα πολυ καλα.. αλλα τον τελευταιο καιρο οσο σαβουρα και να φαω παλι βγαζω απιροελαχιστα με αποτελεσμα να φουσκονω ακομα ποιο πολυ! τι μου προτινετε? καποιες τροφες που βοηθανε? η καποιες καθαρες τροφες που να βοηθανε σε σχεση με αλλες τροφες? να σημιοσω οτι τρωω πολυ κοτοπουλο.. και μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακων ρυζι,πατατα,μαυρο ψωμι.. (εχω σκευτει μηπως ο πολυς υδατανθρακας φταιει.. γι αυτο.. αλλα και παλι και στο παρελθον ετρωγα πολυ υδατανθρακα και δεν με ειχε επιρεασει)

sTeLaKoS
09-01-10, 13:41
Δε νομίζω να οφείλεται στους υδατάνθρακες. Ίσα ίσα, οι ινώδεις απ' όσο γνωρίζω βοηθούν. Λέγεται ότι βοηθούν τα ακτινίδια, τα αποξηραμένα δαμάσκινα, ο καφές και κάποια άλλα που δε θυμάμαι τώρα αλλά θα τα ποστάρω αν μου έρθουν.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο google βγήκα αρκετά αποτελέσματα, υπάρχει και ελληνικό site για την αντιμετωπιση. Ρίξε μια ματια μπορει να βρεις κατι http://www.dyskoiliotita.gr/default.asp

NASSER
09-01-10, 13:45
Στο πρωινι σου καλο ειναι να εχεις βρωμη που ειναι ινωδης και βοηθαει. Αποξηραμένα δαμάσκηνα και σύκα στο τελος του πρωινου :thumbup:

Επειτα τα γευματα σου θα πρεπει να συνοδευονται απο σαλατα και ελαιολαδο. Και τα δυο βοηθανε πολυ.

Θα πρεπει καθημερια να καταναλωνεις αρκετη ποσοτητα νερου!

Στη διατροφη σου θα πρεπει να εχεις ικανοποιητικη ληψη βιταμινων και ηλεκτρολυτών.

Τελος αμα δεν γινεται τιποτα με τα παραπανω μπορεις να πας σε ενα φαρμακειο και να ζητησεις βοηθητικα ειτε φαρμακευτικα ειτε φυτικά.

Μαρία
09-01-10, 13:49
Τρεξιμο κανεις καθολου???Η κολλητη μου ειχε σοβαρο προβλημα(οχι καθε μερα αλλα μερα παρα μερα και δεν ηταν και σιγουρο)χρονιο,οταν ξεκινησε να ερχεται μαζι για τρεξιμο(οχι αγωνιστικα) το ξεπερασε επιτοπου.Με το τρεξιμο ενεργοποιουνται τα ζωτικα οργανα,με την γρηγορη ροη αιματος και πολυ συχνα οσοι τρεχουν νιωθουν και το αισθημα οτι θελουν να πανε στο μπανιο εκεινη την στιγμη.

_kwstas_
09-01-10, 17:16
ευχαριστω πολυ παιδια.. για τις συμβουλες.. το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι ακτινιδια και βρωμη το πρωι αν και ειμαι λατρης της βρομης εχω καιρο να βαλω στην διατροφη μου.. μαρια αφτο που λες εχεις απολυτο δικιο ξεχασα να αναφερω οτι τρεχω συχνα και τωρα που το σκευτομε επιδει εχω καιρο να τρεξω μπορω να πω οτι απο τοτε αρχισανε τα προβληματα.. αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτος ο λογος αλλα πυστευω ισως συμβαλει.. το περπατιμα βοηθαει?

Μαρία
09-01-10, 17:27
ευχαριστω πολυ παιδια.. για τις συμβουλες.. το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι ακτινιδια και βρωμη το πρωι αν και ειμαι λατρης της βρομης εχω καιρο να βαλω στην διατροφη μου.. μαρια αφτο που λες εχεις απολυτο δικιο ξεχασα να αναφερω οτι τρεχω συχνα και τωρα που το σκευτομε επιδει εχω καιρο να τρεξω μπορω να πω οτι απο τοτε αρχισανε τα προβληματα.. αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτος ο λογος αλλα πυστευω ισως συμβαλει.. το περπατιμα βοηθαει?

Αν ειναι σε εντονους ρυθμους ναι(να γινεται ροη αιματος να ανεβαζεις και παλμους)τοτε γινεται δουλεια ,οχι να πας βολτα στο παρκο να μην το καταλαβεις κιόλας.

GEORGEXX1
09-01-10, 18:07
και κατι απλο επειδη σε εμενα πιανει
μολις σηκωθεις το πρωϊ πιες ενα ποτηρι νερο.

manos_
11-01-10, 09:08
Καφες το πρωι με αδειο στομαχι.:turtle::turtle:

Littlejohn
11-01-10, 09:56
Φύλλα Αλεξανδρείας. Φοβερό ματζούνι για τους δυσκοίλιους. :green:
Τα βράζεις, πίνεις μισό φλυτζάνι από το ζουμί και σε κόβει αμέσως...

Επίσης να τονίσουμε ότι η δυσκοιλιότητα πολλές φορές είναι και πρόβλημα μεταβολισμού και εμφανίζεται συχνά σε υποθερμιδικές διατροφές όταν χτυπάς πλατό.

Svein
28-05-10, 21:08
Τωρα που ελατοσα τους υδατνθραες λογο ελατοσης της γυμναστικης (λογο τραυματισμου :( ! ) παρατιρισα δυσκοιλιοτητα... τροω 1 ακτινιδιο την μερα και μια κουπα χαμομήλι εσεις εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο σε φαει η συμπλήρωμα ?

beefmeup
28-05-10, 21:11
Τωρα που ελατοσα τους υδατνθραες λογο ελατοσης της γυμναστικης (λογο τραυματισμου :( ! ) παρατιρισα δυσκοιλιοτητα... τροω 1 ακτινιδιο την μερα και μια κουπα χαμομήλι εσεις εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο σε φαει η συμπλήρωμα ?

σαλατες,κ αν παλι δεν βγαλεις ακρη,προβιοτικα σε χαπι..ειναι σουπερ.

της now foods,ειναι υπερκαλα:thumbup:περιπου 8 εβρα τα 60 κ περνεις 1 την μερα.πολυ δυνατες περιεκτικοτητες.

The Rock
28-05-10, 21:30
σαλατες,κ αν παλι δεν βγαλεις ακρη,προβιοτικα σε χαπι..ειναι σουπερ.

της now foods,ειναι υπερκαλα:thumbup:περιπου 8 εβρα τα 60 κ περνεις 1 την μερα.πολυ δυνατες περιεκτικοτητες.
Μεγάλη λατρεία σου έχω να το ξέρεις(no homo):green::green::green::green::green:
Η μόνη εταιρεία από επώνυμες που χρησιμοποιώ είναι η Now Foods, απλά ορκίζομαι στο όνομα αυτής της εταιρείας !

gj
28-05-10, 21:31
Παρε την whey της warriorlab. αιμα θα σε παει :P

Eddie
28-05-10, 21:35
Διονυση,αυτα τι δραση εχουν?Τα ελεγχεις ή καθε φορα πρεπει να εισαι με μια καλουμπα χαρτι στο χερι?

killer85
29-05-10, 00:16
Φάε και πιες ένα εσπρέσσο διπλό η ένα φραπέ δυνατό με γάλα... δεν θα προλαβαίνεις...

Βάλε και πράσινο τσάι βοηθάει...

Haris Pilton
29-05-10, 00:48
Διονυση,αυτα τι δραση εχουν?Τα ελεγχεις ή καθε φορα πρεπει να εισαι με μια καλουμπα χαρτι στο χερι?

Μικρόβια ειναι,βοηθάνε στη καλή λειτουργιά του εντέρου.Εχει και το γιαούρτι ,γιαυτό το λένε και ζωντανό,λολ.

Eddie
29-05-10, 00:55
γιαυτό το λένε και ζωντανό,λολ.

χαχαχαχαααχαα:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Πρωτη φορα το ακουω!

dionisos
29-05-10, 01:52
Η μπανάνα βοηθάει πάρα πολύ!:thumbup:

Svein
29-05-10, 06:52
Ωραία θα παω να παρο προβιοτικα :) και θα προσθέσω που και που μπανάνες και τσαι και καφε ! Aν εχει κανίς καμια άλλη ιδέα την ρίχνει....!
! Σαλατες μαρουλι ενοοις ?

Υ.Σ. έλιωσα στα γελια με την warriorlab !

deluxe
29-05-10, 10:50
Φυτικες ινες χρειαζεσαι φιλε. Βρωμη με πρωτεινη + μπανανα το πρωι και 2 τοστ με γαλοπουλα, κασερι το απογευμα και εισαι κομπλε.

Τα ψωμακια τοστ ειναι κρις-κρις "φετες ζωης". Η καθε φετα εχει 1,9 γρ φυτικες ινες, οποτε με 4 θα εχεις 7,6 γραμμαρια!

Svein
29-05-10, 16:26
Φυτικες ινες χρειαζεσαι φιλε. Βρωμη με πρωτεινη + μπανανα το πρωι και 2 τοστ με γαλοπουλα, κασερι το απογευμα και εισαι κομπλε.

Τα ψωμακια τοστ ειναι κρις-κρις "φετες ζωης". Η καθε φετα εχει 1,9 γρ φυτικες ινες, οποτε με 4 θα εχεις 7,6 γραμμαρια!

Exει και ζαχαρη το άτιμο :( !

NASSER
29-05-10, 17:11
Τωρα που ελατοσα τους υδατνθραες λογο ελατοσης της γυμναστικης (λογο τραυματισμου :( ! ) παρατιρισα δυσκοιλιοτητα... τροω 1 ακτινιδιο την μερα και μια κουπα χαμομήλι εσεις εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο σε φαει η συμπλήρωμα ?


Φροντισε να καταναλωνεις σαλατες και αρκετο νερο. Επειτα η αεροβια προπονηση βοηθαει αρκετα.
Τα υπολοιπα πιστευω τα εχεις στη διατροφη σου.

Svein
29-05-10, 20:42
Για τα προβιοτικα ειστε σιγουροι οτι βοηθάνε στην δυσκιλιοτιτα? η μητερα μου μου ειπε οτι τις ειχε πρωτινει ο γιατρος για την ευκοίλια....!

Haris Pilton
29-05-10, 21:01
Τα προβιοτικα ειναι βακτήρια που συναντώνται ούτως η άλλος,κυρίως στο παχύ έντερο ,δεν είναι απαραίτητα (η εξτρα χορήγηση τους) ,άλλα θεωρούνται ευεργετικά στη καλύτερη λειτουργία του εντέρου.
Δυο ολόκληρα κιλά ειναι μόνο τα βακτηρίδια που κατοικούν μεσα μας :green:

Ουτε οι φυτικές είναι απαραίτητες αλλα είναι ευεργετικές ,παλαιότερα θεωρούταν άχρηστες.
Εγω χωρίς έστω 30γ φυτικές ινες τη μέρα ,αρχίζει το έντερο μου να μη λειτουργεί σωστά ,καθώς κανω απόλυτη μονοφαγια .

Ramrod
29-05-10, 21:10
Νομίζω τα δαμάσκηνα κάνουν καλο...
και το μέλι επίσης...

Svein
29-05-10, 21:18
Τα προβιοτικα ειναι βακτήρια που συναντώνται ούτως η άλλος,κυρίως στο παχύ έντερο ,δεν είναι απαραίτητα (η εξτρα χορήγηση τους) ,άλλα θεωρούνται ευεργετικά στη καλύτερη λειτουργία του εντέρου.
Δυο ολόκληρα κιλά ειναι μόνο τα βακτηρίδια που κατοικούν μεσα μας :green:

Ουτε οι φυτικές είναι απαραίτητες αλλα είναι ευεργετικές ,παλαιότερα θεωρούταν άχρηστες.
Εγω χωρίς έστω 30γ φυτικές ινες τη μέρα ,αρχίζει το έντερο μου να μη λειτουργεί σωστά ,καθώς κανω απόλυτη μονοφαγια .

φυτικες ινες απο σαλατες?

Haris Pilton
29-05-10, 21:26
Εγω από συμπλήρωμα,κάτι σπόρους...

Ξερά σύκα ,δαμάσκηνα και κάτι all bran που είναι σχεδόν ολόιδια με τα κουάκερ αλλα 48-50% φυτικές ίνες ,είναι τίγκα στις φυτικές ίνες.
Μαρούλι και αγγούρι δεν έχουν σχεδόν καθόλου,προτιμήστε σπανάκι ,πράσινα φασολάκια κτλ.

Πολυ νερό ,πολύ σαλατικό ,όσπρια και γιαούρτι αν το επιτρέπει η διατροφή σας και λιπαρά οξέα πάντα.

Γενικά ,μέτρον άριστον.

Svein
29-05-10, 23:11
Εγω από συμπλήρωμα,κάτι σπόρους...

Ξερά σύκα ,δαμάσκηνα και κάτι all bran που είναι σχεδόν ολόιδια με τα κουάκερ αλλα 48-50% φυτικές ίνες ,είναι τίγκα στις φυτικές ίνες.
Μαρούλι και αγγούρι δεν έχουν σχεδόν καθόλου,προτιμήστε σπανάκι ,πράσινα φασολάκια κτλ.

Πολυ νερό ,πολύ σαλατικό ,όσπρια και γιαούρτι αν το επιτρέπει η διατροφή σας και λιπαρά οξέα πάντα.

Γενικά ,μέτρον άριστον.

To μετρον αριστον δεν περιμενα να το ξέρεις....:green: τι συμπλήρωμα λες ? για πμ....!

Machiavelli
29-05-10, 23:23
Εγω από συμπλήρωμα,κάτι σπόρους...


Χώμα, πες το. Μη κρύβεις από τον κόσμο την αλήθεια και τους δίνεις ψεύτικες ελπίδες ότι μπορεί να γίνει βρώσιμος πουρές.

Haris Pilton
29-05-10, 23:34
To μετρον αριστον δεν περιμενα να το ξέρεις....:green: τι συμπλήρωμα λες ? για πμ....!

Psyllium husk λέγονται οι σπόροι αυτοί ,παίρνω χύμα.MYP.


Χώμα, πες το. Μη κρύβεις από τον κόσμο την αλήθεια και τους δίνεις ψεύτικες ελπίδες ότι μπορεί να γίνει βρώσιμος πουρές.

Πουρέ ,δε το λες ,πιο πολύ για κοκκινόχωμα πάει ,αυτό που φωνάζουν οι αθίγγανοι ,με το τρίκυκλο στα σαπισμένα στενά του Αιγάλεω ,oπου επιβιώνω.
Αλλα απ`το να καθαρίζω τον ατμομαγειρα απ`τα υπολειμματα του σπανακιού ,το οποίο αγοραζα κατεψυγμένο γιατί βαριέμαι να το καθαρίζω επίσης,είναι μούρλια το χώμα.

The Rock
29-05-10, 23:37
Εγω από συμπλήρωμα,κάτι σπόρους...

Ξερά σύκα ,δαμάσκηνα και κάτι all bran που είναι σχεδόν ολόιδια με τα κουάκερ αλλα 48-50% φυτικές ίνες ,είναι τίγκα στις φυτικές ίνες.
Μαρούλι και αγγούρι δεν έχουν σχεδόν καθόλου,προτιμήστε σπανάκι ,πράσινα φασολάκια κτλ.

Πολυ νερό ,πολύ σαλατικό ,όσπρια και γιαούρτι αν το επιτρέπει η διατροφή σας και λιπαρά οξέα πάντα.

Γενικά ,μέτρον άριστον.

Σωστός:thumbsup:
Αυτή είναι η original ατάκα:green:

rey1989
21-08-11, 16:15
Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω και εγώ αυτό το πρόβλημα και πιστεύω πως φταίει το ότι είχα μηδενικά λιπαρά στην διατροφή μου. Σήμερα πρόσθεσα μια κουταλια ελαιόλαδο στο μεσημεριανό μου και άρχισα να πίνω πράσινο τσάι (χωρις ζάχαρη) . Πράσινες σαλάτες τρώω , αλλα σκέφτηκα ίσως να έτρωγα και μερικά ξερα δαμάσκηνα που λένε πως βοηθούν. Είδα σε ένα site ότι τα 3 ξερα έχουν 30 θερμίδες,εχουν όντως τόσες?. Εγώ που είμαι σε φάση αδυνατίσματος μπορώ να φάω και αν ναι ποσα θα πρέπει να τρώω την ημερα και πότε ?(πρωι?) ώστε να βοηθηθώ ?

Είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί τώρα που είμαι σε πρόγραμμα για να χάσω τα τελευταία μου κιλά (12-13) τυχαίνει να μην πάω τουαλέτα (πως να το πω.. , για να αφοδεύσω) τρεις ημερες και έτσι όταν έρχεται η δευτερα ώστε να ζυγιστώ (μια φορα την εβδομάδα ζυγίζομε) έχω μέσα μου φαγητά τριών ημερών και δεν μπορώ να δω ποσο έχασα και τι έκανα την εβδομάδα που πέρασε.:(:(:unsure:

και αυτο το φούσκομα που νιώθω ειναι πολύ ενοχλητικό , δεν παλέυεται!..

Kostas95
21-08-11, 17:00
Δαμασκηνα ειναι το τοπ!!!επισης ακτινιδια ειναι αρκετα καλα..και απεφυγε μηλα και κοκα-κολες..στο λεω γιατι αντιμετωπιζα και γω σοβαρο προβλημα δυσκοιλιοτητας μεχρι μια ηλικια..

rey1989
21-08-11, 17:46
Δαμασκηνα ειναι το τοπ!!!επισης ακτινιδια ειναι αρκετα καλα..και απεφυγε μηλα και κοκα-κολες..στο λεω γιατι αντιμετωπιζα και γω σοβαρο προβλημα δυσκοιλιοτητας μεχρι μια ηλικια..

τα σταμάτησα τα μήλα και δεν πίνω ποτε κοκα κόλες , ακόμα και όταν ήμουν 132 κιλά μοσχάρ δέν έπεινα παρα μόνο ζίρο.

Για να καταλάβεις πως έφτασα σε αυτά τα κιλά τότε έκανα το παρακάτω τραγικό βλακώδες λάθος.

1. ξεκίνησα τα ΜΜΟ (παιχνίδια στο internet που αποβλακώνεσαι και ξεχνάς τι μέρα είναι, για όποιον δεν τα ξέρει)

2. Έτρωγα μια φορα την μέρα

3. Το φαγητό μου ήταν δυο πίτες σουβλάκι χωρίς λάδια και πατάτες.

4. Έτρωγα όταν ήμουν έτοιμος να κοιμηθώ από τις πολλές ώρες που έκλεινα στο κάψιμο και έπεφτα για ύπνο.

Οποτε , ο μεταβολισμός είχε πάει περίπατο λόγο ακινησίας , έλλειψης ύπνου , ΚΑΚΙΣΤΗΣ διατροφής.

Το μονο καλο ήταν ότι δεν έτρωγα γλυκα/αναψυκτικά/ψωμιά και για κάποιο λόγο τα κιλά μου τα είχα πάρει ομοιόμορφα (φίλος 35 κιλά λιγότερα από εμενα είχε τρεις φορες την κοιλια μου).

σορρυ που βγήκα offtopic.

Στο θέμα μας τώρα

Δαμάσκηνα θα τρώω , όμως ποσα να τρώω και ποτε? Με το πρωινό μου πριν πάω γυμναστήριο για αερόβια?

Και κάτι άλλο , ξέρετε κάποιο σκεύασμα να πάρω από το φαρμακείο που να μην θέλει συνταγή γιατρού ?

xelashai
21-08-11, 17:56
Τωρα που ελατοσα τους υδατνθραες λογο ελατοσης της γυμναστικης (λογο τραυματισμου :( ! ) παρατιρισα δυσκοιλιοτητα... τροω 1 ακτινιδιο την μερα και μια κουπα χαμομήλι εσεις εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο σε φαει η συμπλήρωμα ?


εμενα μου πρότεινε γαστρεντερολόγος το bion 3.να ναι καλα ο ανθρωπος αν με καταλαβαίνεις...χαχα..
σοβαρα το παίρνω απο αρχες καλοκαιριου κ ειμαι πολυ ευχαριστημένη κ φυσικα δαμασκηνα κ ακτινίδια!!σαν δεκατιανό ή το απογευματακι εξαρτάται απο το προγραμμα σου

chris corfu
21-08-11, 19:15
τα σταμάτησα τα μήλα και δεν πίνω ποτε κοκα κόλες , ακόμα και όταν ήμουν 132 κιλά μοσχάρ δέν έπεινα παρα μόνο ζίρο.

Για να καταλάβεις πως έφτασα σε αυτά τα κιλά τότε έκανα το παρακάτω τραγικό βλακώδες λάθος.

1. ξεκίνησα τα ΜΜΟ (παιχνίδια στο internet που αποβλακώνεσαι και ξεχνάς τι μέρα είναι, για όποιον δεν τα ξέρει)

2. Έτρωγα μια φορα την μέρα

3. Το φαγητό μου ήταν δυο πίτες σουβλάκι χωρίς λάδια και πατάτες.

4. Έτρωγα όταν ήμουν έτοιμος να κοιμηθώ από τις πολλές ώρες που έκλεινα στο κάψιμο και έπεφτα για ύπνο.

Οποτε , ο μεταβολισμός είχε πάει περίπατο λόγο ακινησίας , έλλειψης ύπνου , ΚΑΚΙΣΤΗΣ διατροφής.

Το μονο καλο ήταν ότι δεν έτρωγα γλυκα/αναψυκτικά/ψωμιά και για κάποιο λόγο τα κιλά μου τα είχα πάρει ομοιόμορφα (φίλος 35 κιλά λιγότερα από εμενα είχε τρεις φορες την κοιλια μου).

σορρυ που βγήκα offtopic.

Στο θέμα μας τώρα

Δαμάσκηνα θα τρώω , όμως ποσα να τρώω και ποτε? Με το πρωινό μου πριν πάω γυμναστήριο για αερόβια?

Και κάτι άλλο , ξέρετε κάποιο σκεύασμα να πάρω από το φαρμακείο που να μην θέλει συνταγή γιατρού ?

πηγαινε σε ενα φαρμακειο και ζητα προβιοτικα, ULTRA LEVURE, (δεν ειναι ακριβα) αν θυμαμαι καλα 1.5 ε το κουτι που εχει 20 και πας γυρω στα 3 την μερα..

δεν χρειαζεσαι συνταγη και σιγουρα με την χρηση τους για ενα διαστημα θα λειτουργησει σωστα ο οργανισμος σου και ειναι στο χερι σου να το κρατησεις μετα με την διατροφη.

rey1989
21-08-11, 19:32
πηγαινε σε ενα φαρμακειο και ζητα προβιοτικα, ULTRA LEVURE, (δεν ειναι ακριβα) αν θυμαμαι καλα 1.5 ε το κουτι που εχει 20 και πας γυρω στα 3 την μερα..

δεν χρειαζεσαι συνταγη και σιγουρα με την χρηση τους για ενα διαστημα θα λειτουργησει σωστα ο οργανισμος σου και ειναι στο χερι σου να το κρατησεις μετα με την διατροφη.

λέει οτι περιέχει 1 εκατομμύριο μύκητες :affraid::affraid: και εκτος αυτου λέει

2.4 Ειδικές προφυλάξεις και προειδοποιήσεις κατά τη χρήση:

Ενημερώστε αμέσως τον γιατρό σας για τις παρακάτω περιπτώσεις:

σε περίπτωση εμφάνισης πυρετού, εμετού

σε περίπτωση εμφάνισης αίματος ή βλέννας στα κόπρανα

ευχαριστώ για την απάντηση αλλα μάλλον θα δοκιμάσω κανα δύο μέρες με δαμάσκηνα αποξηραμένα και (πρασινη σαλατα, πρασινο τσαι, 1 κουταλια ελαιολαδο στην διατροφη μου) ελπίζοντας να λειτουργήσει. Αν δεν δω αποτέλεσμα θα δοκιμάσω με κάτι τέτοιο αναγκαστηκά..:unsure:

karpoutzidis
21-08-11, 19:34
σαλατες,κ αν παλι δεν βγαλεις ακρη,προβιοτικα σε χαπι..ειναι σουπερ.

της now foods,ειναι υπερκαλα:thumbup:περιπου 8 εβρα τα 60 κ περνεις 1 την μερα.πολυ δυνατες περιεκτικοτητες.
εγώ γτ δεν τα βρίσκω αυτά με τα 8 ευρα?

beefmeup
21-08-11, 19:37
γιατι εγω τα περνω απο αμερικη κ μου βγαινουν τοσο..

karpoutzidis
21-08-11, 19:38
γιατι εγω τα περνω απο αμερικη κ μου βγαινουν τοσο..

ετσι πες γτ εγω ειδα κατι 20ρια στις 90 κάψουλες και μου βγήκαν τα μάτια

panakos
21-08-11, 19:43
εαν θελετε κατι για την δυσκοιλιοτητα ειναι και τα ακτιβια τα γιαουρτακια!βασικα το μεγαλυτερο μερος το παιζει η διατροφη αν δεν καταναλωνεις υδατανθρακες δυστυχως εχεις αυτην την επιπτωση...

παντως αν μπορεις να περπατας καθε μερα σε συνδυασμο με ακτιβια και κανενα δαμασκηνο πιστευω θα εισαι κομπλε!!!;)

karpoutzidis
21-08-11, 19:51
εαν θελετε κατι για την δυσκοιλιοτητα ειναι και τα ακτιβια τα γιαουρτακια!βασικα το μεγαλυτερο μερος το παιζει η διατροφη αν δεν καταναλωνεις υδατανθρακες δυστυχως εχεις αυτην την επιπτωση...

παντως αν μπορεις να περπατας καθε μερα σε συνδυασμο με ακτιβια και κανενα δαμασκηνο πιστευω θα εισαι κομπλε!!!;)


τα έχω δοκιμάσει και σε μένα δεν κάνουν τπτ.τι δαμάσκηνα τι μούσμουλα τι ακτινίδια τι περπάτημα τπτ.μόνο όταν πάρω Dulcolax βρίσκω την υγειά μου :(

panakos
21-08-11, 20:00
τα έχω δοκιμάσει και σε μένα δεν κάνουν τπτ.τι δαμάσκηνα τι μούσμουλα τι ακτινίδια τι περπάτημα τπτ.μόνο όταν πάρω Dulcolax βρίσκω την υγειά μου

εμενα με επηρεαζουν παρα πολυ τα μακαρονια και δεν ξερω τον λογο....αμα φαω μακαρονια την αλλη μερα δεν παω καλα τουαλετα...:unsure:
παλια που χα και γω προβλημα με ακτιβια ειχα δει διαφορα παντως..δεν ξερω ισως ειναι αναλογα και στον οργανισμο...

karpoutzidis
21-08-11, 20:10
εμενα με επηρεαζουν παρα πολυ τα μακαρονια και δεν ξερω τον λογο....αμα φαω μακαρονια την αλλη μερα δεν παω καλα τουαλετα...:unsure:
παλια που χα και γω προβλημα με ακτιβια ειχα δει διαφορα παντως..δεν ξερω ισως ειναι αναλογα και στον οργανισμο...

σαν βελτίωση πάντα και οχι σαν λύση του προβλήματος εχω βρει και στις φυτικές ίνες απο τα x-tream.τo fiber.

xelashai
21-08-11, 20:11
τα έχω δοκιμάσει και σε μένα δεν κάνουν τπτ.τι δαμάσκηνα τι μούσμουλα τι ακτινίδια τι περπάτημα τπτ.μόνο όταν πάρω Dulcolax βρίσκω την υγειά μου :(

ωπα!!!!προσεχε γιατι αυτο με το dulcolax το εκανα κιι εγω κ μετα απο λιγο καιρο με οδηγησαν στον γαστρεντερολογο!!!κ φυσικα μου ειπε να τα πεταξω!μην τα ξαναπαρεις

υπαρχει κ το dulcofibre που είναι συμπληρωμα διατροφης.φυτικες ινες σε σκονη διαλυμενο σε νερο

karpoutzidis
21-08-11, 20:13
ωπα!!!!προσεχε γιατι αυτο με το dulcolax το εκανα κιι εγω κ μετα απο λιγο καιρο με οδηγησαν στον γαστρεντερολογο!!!κ φυσικα μου ειπε να τα πεταξω!μην τα ξαναπαρεις

υπαρχει κ το dulcofibre που είναι συμπληρωμα διατροφης.φυτικες ινες σε σκονη διαλυμενο σε νερο
για δοκιμή και αυτό.από οτι είδα είναι στο 10ρικο τα 20 φακελάκια γτ οχι.

xelashai
21-08-11, 20:18
για δοκιμή και αυτό.από οτι είδα είναι στο 10ρικο τα 20 φακελάκια γτ οχι.

ναι ειναι καλο.προσωπικα το ενα φακελακι την ημερα μου ηταν αρκετο

chris corfu
21-08-11, 21:46
λέει οτι περιέχει 1 εκατομμύριο μύκητες :affraid::affraid: και εκτος αυτου λέει

2.4 Ειδικές προφυλάξεις και προειδοποιήσεις κατά τη χρήση:

Ενημερώστε αμέσως τον γιατρό σας για τις παρακάτω περιπτώσεις:

σε περίπτωση εμφάνισης πυρετού, εμετού

σε περίπτωση εμφάνισης αίματος ή βλέννας στα κόπρανα

ευχαριστώ για την απάντηση αλλα μάλλον θα δοκιμάσω κανα δύο μέρες με δαμάσκηνα αποξηραμένα και (πρασινη σαλατα, πρασινο τσαι, 1 κουταλια ελαιολαδο στην διατροφη μου) ελπίζοντας να λειτουργήσει. Αν δεν δω αποτέλεσμα θα δοκιμάσω με κάτι τέτοιο αναγκαστηκά..:unsure:

ναι ενταξει τα παντα γραφουν 1000 προειδοποιησεις που μορει να εχουν πιθανοτητα μια στις 100000.
δοκιμασε οπως ειπες, διαφορετικα παρε αυτα που σου ειπα. δεν προκειται να σου δημιουργησουν προβλημα τα προβιοτικα..

rey1989
21-08-11, 21:55
ναι ενταξει τα παντα γραφουν 1000 προειδοποιησεις που μορει να εχουν πιθανοτητα μια στις 100000.
δοκιμασε οπως ειπες, διαφορετικα παρε αυτα που σου ειπα. δεν προκειται να σου δημιουργησουν προβλημα τα προβιοτικα..

εχουν κανένα θέμα με το οτι πίνω προτείνη και Mitotropin? γιατι σε ενα άλλο που κοίταξα έλεγε να μήν τρως γαλακτοκομικά κλπ. και γενικα ειχε απαγορευσεις σε διάφορες ουσίες:unsure:

chris corfu
22-08-11, 23:49
οχι δεν γνωριζω κατι που να μπορει να συνδεσει τη χρηση τους με οτι αναφερεις, το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι οταν θα τα λαμβανεις να μην πιεις η φας κατι καυτο διοτι θα σκοτωσει αυτα τα βακτηρια και θα ειναι σαν να μην το χρησιμοποιεις..

Και επισης ξεχασα να πω οτι πρεπει να γινεται χρηση μιση ωρα με 45 λεπτα ΠΡΙΝ απο το γευμα σου..(δλδ με αδειο στομαχι)

rey1989
23-08-11, 12:59
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά τελικά δεν χρειάστηκε. Άλλαξα την διατροφή μου που ήταν λάθος και πρόσθεσα μια κουταλιά ελαιόλαδο στο μεσημεριανό μου, άλλαξα το γιαούρτι από 0 σε 2% και τρώω και 2 δαμάσκηνα αποξηραμένα και 2 μέρες που το κάνω αυτό και τις 2 μέρες πήγα τουαλέτα κανονικότατα(ενώ πριν έκανα 3-4 μέρες να πάω). Τελικά το πρόβλημα ήταν η διατροφή μου που δεν περιείχε ίχνος λιπαρών.:turtle:

just chris
24-08-11, 08:50
ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα κ ουτε κ προκειται να εχω.λυπαμαι πολυ γι'αυτους που το'χουν,ειναι μαρτυριο!

chris corfu
24-08-11, 18:44
φιλε το ποστ σου ειναι ακυρο.. να αρχισουμε ολοι να γραφουμε οτι δεν εχουμε προβλημα καηκαμε.. απαντα στα παλικαρια εαν γνωριζεις κατι περισσοτερο που θα φανει χρησιμο αλλιως τα πολλα λογια ειναι φτωχεια..

Metal Machione
25-08-11, 10:46
Yπάρχουν και τα υπόθετα γλυκερίνης από το φαρμακείο...ξέρω για μας τους άνδρες ...εεε...λίγο δεν μας αρέσει αλλά τί να κάνεις...άλλωστε είναι μαλακά και μικρά...πάντως προσωπικά τα δοκίμασα 2 φορές όταν είχα κάποια δυσκοίλια και είναι απλά καταπληκτικά. Από τη στιγμή που το τοποθετείς, με λίγο νερό για να γλιστράει, σε 3 λεπτά έχεις φύγει σβηστός...

lila_1
26-08-11, 14:41
Yπάρχουν και τα υπόθετα γλυκερίνης από το φαρμακείο...ξέρω για μας τους άνδρες ...εεε...λίγο δεν μας αρέσει αλλά τί να κάνεις...
Υπονοείς ότι υπάρχουν άλλοι που το φχαριστιούνται??:turtle::turtle::turtle:

άλλωστε είναι μαλακά και μικρά...πάντως προσωπικά τα δοκίμασα 2 φορές όταν είχα κάποια δυσκοίλια και είναι απλά καταπληκτικά. Από τη στιγμή που το τοποθετείς, με λίγο νερό για να γλιστράει, σε 3 λεπτά έχεις φύγει σβηστός...

Μάλλον δεν σου ήταν και τόσο δυσάρεστο ε ??
Υπάρχει και η βαζελίνη :banana:

RAMBO
26-08-11, 14:42
lila εγραψες παλι:bowdown::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

sTeLaKoS
26-08-11, 22:38
Από τρολάρισμα βλέπω καλά πάμε. :moderator:

Αν έχετε να πείτε κάτι για το θέμα, ελεύθερα, αλλά τέτοια σχόλια να λείπουν.

tolis93
27-08-11, 08:57
Εκ μέρους ενός φίλου μου πε πως ξεκίνησε διατροφή υψηλή σε πρωτεινη κ άρχισε να έχει ενοχλήσεις και αέρια. Έχει πάθει κανείς τπτ παρόμοιο???

beefmeup
27-08-11, 11:35
λογικο ειναι πες του.βεβαια εχει να κανει κ με τις πηγες απο οπου προερχεται η πρωτεινη..

tolis93
27-08-11, 11:59
λογικο ειναι πες του.βεβαια εχει να κανει κ με τις πηγες απο οπου προερχεται η πρωτεινη..

δηλαδη?εγω ομως δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα κ ειμαι το βαρος μ επι 2 σε πρωτεινη καθημερινα...εκτος αν δεν τρωω τροφες που φερνουν ενοχλησεις

beefmeup
27-08-11, 12:07
πολυ πιθανο,αλλα το βαρος σου επι 2 δεν ειναι κ τπτ τραγικο σε ποσοτητα..οταν εγραψες οτι κανει ψηλη σε πρωτεινη νομισα κατα πολυ παρα πανω..
μηπως τρωει κ πολλα γαλακτοκομικα?

tolis93
27-08-11, 12:09
πολυ πιθανο,αλλα το βαρος σου επι 2 δεν ειναι κ τπτ τραγικο σε ποσοτητα..οταν εγραψες οτι κανει ψηλη σε πρωτεινη νομισα κατα πολυ παρα πανω..
μηπως τρωει κ πολλα γαλακτοκομικα?
τι να σου πω μια μανια με τα γιαουρτια την εχει.τρωει 3-4 τη μερα.γαλα απο οτι ξερω δε πινει...αλλα με ενα γιαουρτι στο χερι ειναι

Metal Machione
27-08-11, 17:51
Υπονοείς ότι υπάρχουν άλλοι που το φχαριστιούνται??:turtle::turtle::turtle:


Μάλλον δεν σου ήταν και τόσο δυσάρεστο ε ??
Υπάρχει και η βαζελίνη :banana:

Χαχααχαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Ρε αδελφέ αν μου άρεσε θα έπρεπε να το βάλω στεγνό...;)

lila_1
27-08-11, 20:30
Χαχααχαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Ρε αδελφέ αν μου άρεσε θα έπρεπε να το βάλω στεγνό...;)

ΑΔΕΛΦΕ, στεγνό δεν θα σ άρεσε κ αν ήσουν ΑΔΕΛΦΗ

Svein
02-11-11, 00:13
Παρε την whey της warriorlab. αιμα θα σε παει :P

Ακολουθησα την θεραπεια που πρωτεινε ο gj και δουλεψε 100% :P:P:P:P:P !

Καραφλό Ακτινίδιο
02-11-11, 00:27
Για την δυσκοιλιότητα μου έκανε πάντα καλό το πράσινο τσάι, με τρία ποτηρια την ημερα, θα έχεις συχνές και ικανοποιητικές επισκέψεις στο "μέρος"



Διονυση,αυτα τι δραση εχουν?Τα ελεγχεις ή καθε φορα πρεπει να εισαι με μια καλουμπα χαρτι στο χερι?

Ρε Eddie κάθε μέρα λες κατι τέτοια και χτυπιεμαι μόνος μου στα γέλια .. Ωραιος :green::green::green:



Yπάρχουν και τα υπόθετα γλυκερίνης από το φαρμακείο...ξέρω για μας τους άνδρες ...εεε...λίγο δεν μας αρέσει αλλά τί να κάνεις...άλλωστε είναι μαλακά και μικρά...πάντως προσωπικά τα δοκίμασα 2 φορές όταν είχα κάποια δυσκοίλια και είναι απλά καταπληκτικά. Από τη στιγμή που το τοποθετείς, με λίγο νερό για να γλιστράει, σε 3 λεπτά έχεις φύγει σβηστός...

Φιλε νομιζω πως το υποθετο καλυτερο να το βουτας σε λίγο baby oil και θα το ευχαριστηθείς καλύτερα :P:P:P
Και ο φαρμακοποιός προτείνει και λίγο δαχτυλάκι για αμεσοτερα αποτελέσματα :P:P:P

sTeLaKoS
02-11-11, 13:10
Αν έχετε να πείτε κάτι επί του θέματος, παρακαλώ. Αστειάκια και γελάκια να λείπουν :welcome:

gym
09-01-12, 05:11
O σύγχρονος τρόπος ζωής, με την εσφαλμένη και άστατη διατροφή, το άγχος και την παντελή έλλειψη σωματικής δραστηριότητας, έχει κάνει τη δυσκοιλιότητα ένα πολύ συνηθισμένο πρόβλημα. Aν σας ταλαιπωρεί κι εσάς η δυσκοιλιότητα, διαβάστε μερικές από τις λύσεις που προτείνουν οι εναλλακτικές θεραπείες για να ανακουφιστείτε. Eνημερωθείτε για τις πρακτικές θεραπείες, τις οποίες μάλιστα μπορείτε να εφαρμόσετε άμεσα.

37695

Xρησιμοποιήστε τα αρώματα που θεραπεύουν

Mε τη χρήση των κατάλληλων αιθέριων ελαίων, μπορείτε να βοηθήσετε το έντερό σας να λειτουργήσει και πάλι κανονικά. Xρησιμοποιήστε τα αιθέρια έλαια διαλυμένα σε κάποιο λάδι (κατά προτίμηση αμυγδαλέλαιο) και έπειτα κάντε μασάζ με κυκλικές κινήσεις στην περιοχή της κοιλιάς. Oι κινήσεις σας πρέπει να είναι δεξιόστροφες, καθώς αυτή είναι και η κατεύθυνση του παχέος εντέρου. Kάνοντας ένα απαλό μασάζ στην περιοχή της κοιλιάς, βοηθάτε τα αιθέρια έλαια που συμβάλλουν στην ενεργοποίηση του εντέρου να απορροφηθούν καλύτερα από τον οργανισμό και να περάσουν στο λεμφικό και στο κυκλοφορικό σύστημα. Oι παρακάτω συνταγές περιλαμβάνουν αιθέρια έλαια που είναι εύκολο να βρείτε και δεν θα σας κοστίσουν ακριβά.

Δοκιμάστε:
• Σε 30 ml αμυγδαλέλαιο προσθέτετε 13 σταγόνες αιθέριο έλαιο μάραθο και 13 σταγόνες αιθέριο έλαιο δεντρολίβανο.
• Σε 15 ml αμυγδαλέλαιο προσθέτετε 6 σταγόνες αιθέριο έλαιο μαύρου πιπεριού, 4 σταγόνες αιθέριο έλαιο βασιλικό και 2 σταγόνες μάραθου.


Xρήσιμες συμβουλές

• Πιείτε το χυμό ενός λεμονιού αφού προσθέσετε μία κουταλιά μαγειρική σόδα.
Για να βοηθήσετε τη λειτουργία του εντέρου το πρωί, μπορείτε να πίνετε ένα ποτήρι χλιαρό νερό με μερικές σταγόνες λεμονιού.
• Aυξήστε τις φυτικές ίνες στη διατροφή σας. Tρόφιμα πλούσια σε φυτικές ίνες είναι τα δημητριακά, τα λαχανικά και τα φρούτα.
• Πίνετε αρκετό νερό (6-8 ποτήρια την ημέρα).
• Aποφύγετε όσο μπορείτε την καθιστική ζωή, η οποία επιτείνει το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας και κάνει το έντερο να «τεμπελιάζει».
• Oρισμένα φάρμακα (λ.χ. αντιόξινα) μπορεί να προκαλέσουν δυσκοιλιότητα. Eνημερώστε το γιατρό σας και ακολουθήστε τις οδηγίες του.
• Mην αμελείτε ή αναβάλλετε την επίσκεψη στην τουαλέτα για κανένα λόγο.


Oι ασκήσεις γιόγκα που θα σας βοηθήσουν
Mία στάση γιόγκα που μπορεί να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας είναι η «κόμπρα». Θα τονώσει το πεπτικό σας σύστημα και θα το βοηθήσει να λειτουργήσει και πάλι φυσιολογικά. Ξαπλώστε μπρούμυτα, με τα πόδια σας ενωμένα, τοποθετήστε τα χέρια κατά μήκος του σώματος και φέρτε τους αγκώνες κοντά στο σώμα σας. Oι παλάμες σας πρέπει να κοιτούν προς τα κάτω. Tα δάχτυλα «σπρώχνουν» δυνατά το πάτωμα, ενώ οι φτέρνες κοιτούν προς την αντίθετη κατεύθυνση. Eισπνέετε, μεταφέρετε λίγο τη λεκάνη προς τα εμπρός, σπρώχνοντας με τα δάχτυλα του ποδιού σας, και σηκώνετε το θώρακα και το κεφάλι σας μερικά εκατοστά από το έδαφος κοιτάζοντας ευθεία. H λεκάνη σας πρέπει να μείνει σταθερή στο έδαφος. Mείνετε σε αυτή τη θέση για περίπου 10 με 15 δευτερόλεπτα αναπνέοντας. Στη συνέχεια, εκπνέετε και κατεβάζετε και πάλι το κεφάλι και το θώρακα στην αρχική τους θέση.


Aσκήστε τις κατάλληλες πιέσεις
H πιεσοθεραπεία και η ρεφλεξολογία μπορεί να σας φανoύν χρήσιμες στην αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας. Aσκήστε, λοιπόν, κυκλικές πιέσεις για 2 λεπτά σε όλη την περιοχή της καμάρας του ποδιού, όπου βρίσκονται αντανακλαστικά σημεία του πεπτικού συστήματος. Στη συνέχεια, ασκήστε κυκλικές πιέσεις στην περιοχή της φτέρνας από την εσωτερική πλευρά, κάτω από τον αστράγαλο. Kατά την πιεσοθεραπεία, για να αντιμετωπίσετε τη δυσκοιλιότητα, θα πρέπει να ασκήσετε κυκλικές πιέσεις στην περιοχή της μέσης σας μέχρι τους γλουτούς. Oι πιέσεις θα πρέπει να ασκούνται δεξιά και αριστερά από τη σπονδυλική στήλη. Eκεί βρίσκεται ο μεσημβρινός της ουροδόχου κύστης, από όπου ενεργοποιείται η λειτουργία των εντέρων.


Aνακουφιστείτε με ομοιοπαθητική
Aνάλογα με το «χαρακτήρα» του οργανισμού σας, ο ομοιοπαθητικός θα σας δώσει το κατάλληλο φάρμακο για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας. Ένα από τα συνηθέστερα φάρμακα που χορηγούνται για την τόνωση της λειτουργίας του εντέρου είναι το «alumina», το οποίο δίνεται όταν υπάρχει μειωμένη κινητικότητα των εντέρων, και το «nux vomica», όταν υπάρχει η αίσθηση ατελούς κένωσης μετά την επίσκεψη στην τουαλέτα, με αποτέλεσμα το έντερο να μην αδειάζει πλήρως. Aνάλογα με την περίπτωση, μπορεί να χρειαστούν και άλλα ομοιοπαθητικά σκευάσματα, όπως λ.χ. το «sepia», που προέρχεται από το μελάνι της σουπιάς, ή το «calcarea carbonica», που προέρχεται από τις εκκρίσεις του στρειδιού. Tο σωστό για σας φάρμακο και η δοσολογία αποφασίζονται από τον ομοιοπαθητικό γιατρό.


Aνακαλύψτε τα φυτά που θεραπεύουν
H σέννα είναι ένα από τα βότανα που φημίζονται για την υπακτική τους δράση, αλλά δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται για διάστημα μεγαλύτερο των 10 ημερών, καθώς προκαλεί εθισμό. Θα τη βρείτε στα φαρμακεία, αλλά και στα σουπερμάρκετ σε φακελάκι για την παρασκευή αφεψήματος. Aκόμη, θα τη βρείτε σε πολλά υπακτικά μόνη της ή μαζί με άλλα βότανα. Στην αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας βοηθάει επίσης η γλυκόριζα. Θα τη βρείτε σε καταστήματα υγιεινής διατροφής και με βότανα. Mπορείτε να μασήσετε ένα στικ γλυκόριζα ή να φτιάξετε ένα αφέψημα. Aκόμη, πολύ βοηθητικά για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας είναι η συναμική, το χαμομήλι, η βαλεριάνα και ο λιναρόσπορος. Παρακάτω θα βρείτε μερικές χρήσιμες πληροφορίες για την παρασκευή ροφημάτων από τα συγκεκριμένα φυτά.37696


Άνθη χαμομηλιού. Για ένα φλιτζάνι νερό, βάζετε 10 με 15 άνθη. Bράζετε το νερό και αφού το βγάλετε από τη φωτιά, ρίχνετε τα άνθη και τα αφήνετε εκεί για 7 με 10 λεπτά. Σουρώνετε και το πίνετε χλιαρό.

Bαλεριάνα. Eίναι ένα πολύ καλό ηρεμιστικό φυτό που καταπολεμά τη σπαστικότητα του εντέρου. Σε ένα λίτρο νερό βάζετε 30 γρ. φύλλα, τα βράζετε, τα σουρώνετε και πίνετε ένα φλιτζάνι την ημέρα.

Λιναρόσπορος. Mουσκεύετε 2 κουταλιές της σούπας σε 1,5 λίτρο νερό και το αφήνετε για όλη τη νύχτα. Tο πρωί, το σουρώνετε και το πίνετε κατά τη διάρκεια της ημέρας. Προσοχή: Ο λιναρόσπορος δεν πρέπει να χρησιμοποιείται συχνά και για μεγάλα χρονικά διαστήματα από άτομα που υποφέρουν από διαταραχές της λειτουργίας του θυρεοειδούς αδένα.

Προσοχή! Όλα τα βότανα πρέπει να χρησιμοποιούνται με μέτρο.


Μανος Σιγανος
vita.gr

gym
09-01-12, 05:13
ειμαι σιγουρη οτι πολλοι ταλαιπωρουνται λογω δυσκοιλιοτητας ειδικα κοπελες...
πολλα τα αιτια...απο διατροφη(πχ στεγνα λογω ''καθαρης '' διατροφης) μεχρι και ψυχολογικα...

ευτυχως υπαρχουν τροποι αντιμετωπισης με φυσικους τροπους...
αν εχετε θεμα ,ειναι καλο να ριξετε μια ματια στο αρθρο αυτο...;)

Gianna
09-01-12, 23:22
Φρουτάκια με την φλούδα (γι' αυτό καλύτερα βιολογικά), εννοείται ακτινίδια, αλλά και όλα τα άλλα μήλα, αχλάδια, πορτοκάλια.

rey1989
10-01-12, 10:45
το είχα πάθει πριν καιρό λόγο οταν έκανα ο θεος να την κανει διατροφή με 800 θερμίδες την ημέρα η οποία δεν περιείχε λιπαρά ούτε υδατάνθρακα :doh::doh:
είχα κατατρομάξει , αλλα ευτυχώς διορθώνοντας την διατροφή μου διορθώθηκε και αυτό. Και είχα σοβαρό πρόβλημα (4-5 ημέρες να ...:shock:)!!
πλέον επισκέπτομαι τον θρόνο (έτσι λέω τον καμπινέ :green:) δύο φορές την ημέρα και συγκεκριμένη ώρα (6:30 το πρωί και 8:30 το βράδυ).

παίζει μεγάλο ρόλο η διατροφή μας σε αυτό το θέμα.

jimcomccabe
17-07-12, 11:23
Παιδια, διαβαζω ότι η γυμναστικη με βαρη βοηθαει στη λειτουργια του εντερου ενώ αλλου διαβαζω το αντιθετο? Τελικά τι ισχυει? Επισης οι κοιλιακοι εχουν καμια επιδραση?

goldenera
23-07-12, 11:41
Φυσικά και βοηθάει η γυμναστική αφού κατά τη διάρκεια των ασκήσεων και ειδικά των κοιλιακών προκαλούνται μαλάξεις στο έντερο και έτσι βοηθούμαστε.

vaggan
23-07-12, 20:40
παιδια ακουστε την δικη μου συνταγη τουλαχιστον 50 γραμμαρια βρωμη την ημερα μερικα δαμασκηνα μια κουταλια φυστικοβουτυρο 2 σαλατουλες και πειτε αντιο στη δυσκοιλιοτητα..αν το δακρυ εξακολουθει να πηγαινει κορομηλο ισως θα πρεπει να σκεφτειτε μηπως τρωτε μεγαλες ποσοτητες ρυζιου.ειτε θα πρεπει να το αντικαταστησετε με αλλη μορφη υδατανθρακα οπως πατατες οι να παρετε ρυζι μαυρο ακατεργαστο.αν οπως λεει ο φιλος πανω πανω βγαζετε πολυ λιγα η δεν θελετε ακομα να πατε και καθολου στην τουαλετα για αφοδευση αυτο ωφειλεται μαλλον στο οτι τρωτε πολυ λιγο:welcome:

tolis93
23-07-12, 20:47
σε περιπτωση π παιζει τρελο πριξιμο και ενοχληση στο στομαχι τι γινεται?κανει κ αυτο το χρουκουχρουκου απο μεσα λες κ εχω σωλινωσεις καλοριφρε νιωθω ρε γαμωτο. απο επισκεψεις στο αναπαυτηριο φυσιολογικα.αλλα παιζουν ωρες π το στομαχι με ενοχλει τραγικα.σαλατες τρωω λιπαρα τρωω ελαιολαδα ταχινια ιχθυελαια κτλπ οτι τρωω ειναι ολικης. διαβασα βεβαια οτι μερικους τα ολικης τους πειραζουν κ μερικους και τα γαλακτοκομικα.απο τα οποια καταναλωων μπολικα.γλουτενη καταναλωνω 2-3 φορες τη βδομαδα και ααν.:( τι κανουμε?με ταλαιπωρει καιρο αλλα τις τελευταιες 2-3 βδομαδες ειμαι χαλια

vaggan
23-07-12, 21:09
σε περιπτωση π παιζει τρελο πριξιμο και ενοχληση στο στομαχι τι γινεται?κανει κ αυτο το χρουκουχρουκου απο μεσα λες κ εχω σωλινωσεις καλοριφρε νιωθω ρε γαμωτο. απο επισκεψεις στο αναπαυτηριο φυσιολογικα.αλλα παιζουν ωρες π το στομαχι με ενοχλει τραγικα.σαλατες τρωω λιπαρα τρωω ελαιολαδα ταχινια ιχθυελαια κτλπ οτι τρωω ειναι ολικης. διαβασα βεβαια οτι μερικους τα ολικης τους πειραζουν κ μερικους και τα γαλακτοκομικα.απο τα οποια καταναλωων μπολικα.γλουτενη καταναλωνω 2-3 φορες τη βδομαδα και ααν.:( τι κανουμε?με ταλαιπωρει καιρο αλλα τις τελευταιες 2-3 βδομαδες ειμαι χαλιαπιες φραπεδια με μερικα δαμασκηνα και βρωμη χωρις γαλα για πρωινο..επισης δυσκοιλιο σε κνει οι μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης το γαλα κοψτο

tolis93
23-07-12, 21:30
πιες φραπεδια με μερικα δαμασκηνα και βρωμη χωρις γαλα για πρωινο..επισης δυσκοιλιο σε κνει οι μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης το γαλα κοψτο
γαλα μονο στο καφε βαζω κ σπανια να πιω γαλα.σε αυτο με τη πρωτεινη το φοβαμαι γιατι καταληγω να καταναλωνω οντως μεγαλη ποσοτητα...

goldenera
23-07-12, 21:35
Tόλη αν τρως πολύ γαλακτοκομικό ίσως να οφείλεται εκεί το πρήξιμο και ίσως να έχεις κάποια δυσανεξία στη λακτόζη. Επίσης και οι υπερβολική κατανάλωση φυτικών ινών μπορεί να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο. Οπότε κάνε δοκιμές και 'κόψε' σταδιακά και από τα δύο να δεις τί αποτέλεσμα θα έχεις και αναλόγως πράτεις.

tolis93
23-07-12, 21:43
Tόλη αν τρως πολύ γαλακτοκομικό ίσως να οφείλεται εκεί το πρήξιμο και ίσως να έχεις κάποια δυσανεξία στη λακτόζη. Επίσης και οι υπερβολική κατανάλωση φυτικών ινών μπορεί να προκαλέσει κάτι αντίστοιχο. Οπότε κάνε δοκιμές και 'κόψε' σταδιακά και από τα δύο να δεις τί αποτέλεσμα θα έχεις και αναλόγως πράτεις.
φυτικες ινες παιρνω μετρημενα 30-40 γρ ημερησιως οσα χρειαζεται δλδ.για τα γαλακτοκομικα οκ τρωω ο ρουφιανος 600 γρ γιαουρτι.αλλα να το κοψω αυτο τη πρωτεινη π μ δινει απο που θα τη παιρνω?απο αυγα? απογευματιατικα να κατεβαζω κοτοπουλα δε το συνηθιζω.κ να παω να παρω ακτιβια πεταμενα λεφτα για μενα.πιο πολυ υδατανθρακα δινει δε τρωω τιποτα αλλο καλυτερα..... οπως κ να χει ευχαριστω για την απαντηση κ των 2. θα δοκιμασω απο αυριο μειωση στο γιαουρτι

Spyrous
23-07-12, 21:48
@Toli οτι ειπε ο βαγγελης εμενα ειδικα με αδιο στομαχι ο nescaffee με λιωνει αμα φαω δε και βρωμη ασε ΑΙΜΑ!Δοκιμασε nes και αμα βλεπεις τα ιδια φαε βρωμη !Αιντε και καλα .... αχ0α0χα0χ0:green:

tolis93
23-07-12, 22:01
@Toli οτι ειπε ο βαγγελης εμενα ειδικα με αδιο στομαχι ο nescaffee με λιωνει αμα φαω δε και βρωμη ασε ΑΙΜΑ!Δοκιμασε nes και αμα βλεπεις τα ιδια φαε βρωμη !Αιντε και καλα .... αχ0α0χα0χ0:green:

ρε συ πονους εχω και ενοχλησεις.δεν ειναι οτι δε μπορω να παω στο μπανιο.μια χαρα παω νορμαλ αυτα.απλα το στομαχι με πεθαινει σε καποιες φασεις

margarita02
23-07-12, 22:37
ρε συ πονους εχω και ενοχλησεις.δεν ειναι οτι δε μπορω να παω στο μπανιο.μια χαρα παω νορμαλ αυτα.απλα το στομαχι με πεθαινει σε καποιες φασεις

Είσαι σίγουρος ότι είναι το στομάχι; Καμιά φορά ενοχλούν και τα πολλά λαχανικά ή τα μπαχαρικά και γενικά οι πολλές φυτικές ίνες άσχετα αν αυτές βοηθούν αλλού. Δεν νομίζω να οφείλεται πάντως στο γιαούρτι.Παίρνεις κάποιο που περιέχει μαγιά; Εάν ναι δοκίμασε να πάρεις κάποιο άλλο δοκιμαστικά.

tolis93
23-07-12, 22:56
Είσαι σίγουρος ότι είναι το στομάχι; Καμιά φορά ενοχλούν και τα πολλά λαχανικά ή τα μπαχαρικά και γενικά οι πολλές φυτικές ίνες άσχετα αν αυτές βοηθούν αλλού. Δεν νομίζω να οφείλεται πάντως στο γιαούρτι.Παίρνεις κάποιο που περιέχει μαγιά; Εάν ναι δοκίμασε να πάρεις κάποιο άλλο δοκιμαστικά.

μπαχαρικα μονο σημερα εβαλα ελαχιστη παπρικα στο φαγητο κ οχι τη καυτερη.πολλα λαχανικα δε τρωω.οσο για το γιαουρτι θα το ψαξω.ενοχλει η μαγια?δε το ξερα αυτο....φυτικες ινες δε παιρνω παραπανω απο οσες συνιστανται:unsure:

margarita02
23-07-12, 23:02
μπαχαρικα μονο σημερα εβαλα ελαχιστη παπρικα στο φαγητο κ οχι τη καυτερη.πολλα λαχανικα δε τρωω.οσο για το γιαουρτι θα το ψαξω.ενοχλει η μαγια?δε το ξερα αυτο....φυτικες ινες δε παιρνω παραπανω απο οσες συνιστανται:unsure:

Μπορεί και να ενοχλεί άν και λένε πως από αυτά του εμπορίου και όχι τα παραδοσιακά με πέτσα είναι καλύτερα να επιλέγουμε αυτά με μαγιά. Κάπιους όμως τους φέρνει αυτό το φούσκωμα. Για θόρυβο δεν νομίζω. Ούτε νομίζω ότι φταίνε τελικά και τα μπαχαρικά εκτός εάν είνα πάρα πολλά. Μάλλον άπεπτες φυτικές ίνες είναι από κάτι το οποίο σε πειράζει. Μόνος σου θα το βρεις σιγά σιγά δοκιμάζοντας. Δοκίμασε επίσεις και άλλα γιαούρτια όχι στραγγιστά που έχουν περισσότερο νερό. Έχουν όμως λιγότερη πρωτεϊνη αλλά αυτά δεν φουσκώνουν καθόλου. Σκέτο νεράκι είναι.

Εάν πίνεις φραπέ δοκίμασε να πιεις νες καφέ αντί γι αυτό. Δεν είναι απαραίτητα να είναι ζεστός αλλά μπορεί και αυτός να σε ενοχλεί κατά καιρούς και να μην το καταλαβαίνεις.

vaggan
23-07-12, 23:10
τρως τοσο γιαουρτι και μετα αναρωτιεσαι γιατι εχεις στουμπωσει?:green::turtle:μειωσε γιαουρτι κατα πολυ πινε φραπε το πρωι με το πρωινο σου και μερικα δαμασκηνα...απο ρυζι πως πας?αν τρως κοψτο και αντικατεστησε το με βρωμη.

tolis93
23-07-12, 23:11
Μπορεί και να ενοχλεί άν και λένε πως από αυτά του εμπορίου και όχι τα παραδοσιακά με πέτσα είναι καλύτερα να επιλέγουμε αυτά με μαγιά. Κάπιους όμως τους φέρνει αυτό το φούσκωμα. Για θόρυβο δεν νομίζω. Ούτε νομίζω ότι φταίνε τελικά και τα μπαχαρικά εκτός εάν είνα πάρα πολλά. Μάλλον άπεπτες φυτικές ίνες είναι από κάτι το οποίο σε πειράζει. Μόνος σου θα το βρεις σιγά σιγά δοκιμάζοντας. Δοκίμασε επίσεις και άλλα γιαούρτια όχι στραγγιστά που έχουν περισσότερο νερό. Έχουν όμως λιγότερη πρωτεϊνη αλλά αυτά δεν φουσκώνουν καθόλου. Σκέτο νεράκι είναι.

Εάν πίνεις φραπέ δοκίμασε να πιεις νες καφέ αντί γι αυτό. Δεν είναι απαραίτητα να είναι ζεστός αλλά μπορεί και αυτός να σε ενοχλεί κατά καιρούς και να μην το καταλαβαίνεις.

αυτα το ιδιο δεν ειναι??? ο καφες παιζει να με πειραζει πινω γυρω στους 3 καθε μερα αλλα οχι μονο φραπε.φραπε καλοκαιρι και κανα φρεντακι. θα το δω με το γιαουρτι.μπαχαρικα οπως ξανα ειπα ουτε χρησιμοποιω κ οταν χρησιμοποιω βαζω ελαχιστοτατα.τωρα θα το ψαξω για ινες.θα το βρω π θα παει απλα τρ παρα γινε τις τελευταιες βδομαδες κ θα πρεπε να φυγει γτ αυξησα ελαιολαδο κ μειωσα κ ρυζια κ τετοια:unsure:

margarita02
23-07-12, 23:35
αυτα το ιδιο δεν ειναι??? ο καφες παιζει να με πειραζει πινω γυρω στους 3 καθε μερα αλλα οχι μονο φραπε.φραπε καλοκαιρι και κανα φρεντακι. θα το δω με το γιαουρτι.μπαχαρικα οπως ξανα ειπα ουτε χρησιμοποιω κ οταν χρησιμοποιω βαζω ελαχιστοτατα.τωρα θα το ψαξω για ινες.θα το βρω π θα παει απλα τρ παρα γινε τις τελευταιες βδομαδες κ θα πρεπε να φυγει γτ αυξησα ελαιολαδο κ μειωσα κ ρυζια κ τετοια:unsure:

Βασικά ο φραπές είναι καλός για να σε βοηθήσει όπως λένε και πάνω τα παιδιά, από την άλλη όμως μπορεί να ενοχλεί το έντερο και δημιουργεί αυτό το θόρυβο που ακούς. Ο νες καφέ δεν είναι χτυπημένος αλλά μπορεί να σε ενοχλούν και αυτοί. Για το θόρυβο απλά μιλάω. Ότι βοηθάει βοηθάει όλο τον κόσμο απλά εάν το παρακάνεις υπάρχουν και εποχές που μπορεί να σε ενοχλήσει. Μην τους κόψεις απλά εάν βάζεις μία κουταλιά γεμάτη γεμάτη σπάστην λίγο και βλέπεις. Τα γιαούρτια δεν φουσκώνουν όλα.

tolis93
23-07-12, 23:48
Βασικά ο φραπές είναι καλός για να σε βοηθήσει όπως λένε και πάνω τα παιδιά, από την άλλη όμως μπορεί να ενοχλεί το έντερο και δημιουργεί αυτό το θόρυβο που ακούς. Ο νες καφέ δεν είναι χτυπημένος αλλά μπορεί να σε ενοχλούν και αυτοί. Για το θόρυβο απλά μιλάω. Ότι βοηθάει βοηθάει όλο τον κόσμο απλά εάν το παρακάνεις υπάρχουν και εποχές που μπορεί να σε ενοχλήσει. Μην τους κόψεις απλά εάν βάζεις μία κουταλιά γεμάτη γεμάτη σπάστην λίγο και βλέπεις. Τα γιαούρτια δεν φουσκώνουν όλα.

καλως.θα τα εχω ολα υποψη και βλεπω πως παει.θνξ:thumbup:

Rocknrolla
14-04-13, 19:26
Δοκιμασα να κανω αναζητηση αλλα μου εβγαζε database error οποτε δε ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα!

Το προβλημα μου,

Τωρα τελευταια (μιας και μπαινει καλοκαιρι) μενω λιγο μακρια απο υδατανθρακες (οχι τελειως) και παιρνω μπολικη πρωτεινη αλλα στην τουαλετα ζοριζομαι πολυ .

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η υπερβολικη πρωτεινη ? (παιρνω 2 σκουπ σε σκονη την ημερα)
Γενικα δεν παιρνω μεγαλη ποσοτητα, αντε να ειναι 150γρ ημερισιως.

Ξερετε καποιο τροφιμο που να βοηθαει ??

Οτιδηποτε συμβουλη δεκτη! :P

jannous44
14-04-13, 19:49
μαλλον δεν τρως πολλες σαλατες..:welcome:

Nikolas_mk2
14-04-13, 19:55
^^+1

φυτικές ινες και λαδάκι του Θεού! :welcome:

Rocknrolla
15-04-13, 01:11
Τρωω λαχανο συνηθως αλλα οχι καθε μερα.

Μαλλον θα χρειαστει να καταναλωνω συχνα .

Ευχαριστω!:P

Billy
15-04-13, 09:44
χόρτα βραστά είναι το Νο 1 κατά της δυσκοιλιότητας,
με κάθε γεύμα μερικές πιρουνιές χόρτα βραστά και είσαι ΟΚ,
οτιδήποτε, δεν χρειάζεται να είναι ζοχοί ή αντίδια, ή βλίτα οτιδήποτε,

επίσης πρωί-πρωί με το που ανοίγεις τα μάτια πιες 2 ποτήρια κρύο νερό από το ψυγείο για να κάνει σύσπαση το έντερο.

Mikekan
15-04-13, 09:44
Γενικώς οι δίαιτες με πολυ πρωτεινη το έχουν αυτο. Θα σου περάσει.

valentinosael
22-06-14, 09:16
παιδια επαναφέρω το θέμα για να πώ το πρόβλημα μου.
Εδώ και 1 χρόνο κάνω διατροφή,πολύ καθαρή με εξέρεση κάποια cheats 1-2 κάθε 1-2 μήνες.
Τους τελευταίους μήνες αν και νίωθω πως θέλω να ενεργηθώ πάω τουαλέτα 1 (και σπανια 2 ) φορές την βδομάδα με πολύ δυσκολοία και πίεση.
Η διατροφή μου περιλαμβανει ,50 γρ βρώμη,600γρ άπαχο γιαούρτι ,ρύζι,πατάτα ,μπροκολο ,κουνουπίδι ,φακες ,κοτόπουλο ,βοδινο,ψάρι ,αυγά ,λάχανα ,μαρούλι ,αγγουράκι ,φρούτα,αβοκάντο,αμυγδαλα...πολύ καθαρή διατροφή,είμαι 85 κιλά έχω την πρωτείνη στα 230-240,λίπη 30-40,και ανεβοκατεβάζω τους υδατ απο 100-250.Επίσης πίνω 6-7 λίτρα νερό,2-3 φραπέδες και κάνω αερόβια κάθε πρωί 30-40 λεπτά και κοιλιακόυς.Δεν θέλω ακόμη να πάρω κάτι απο φαρμακείο ,τί προτείνεται να αλλάξω προσθέσω ;
ξέχασα τα συμπληρώματα. Πρωτείνη κρεατίνη πρεγορκ

Mikekan
22-06-14, 09:34
Ρίξε πρωτεΐνη, ανέβασε λίπη και βάλε ελαιόλαδο στη διατροφή σου.

valentinosael
22-06-14, 10:11
Ρίξε πρωτεΐνη, ανέβασε λίπη και βάλε ελαιόλαδο στη διατροφή σου.

θα το δοκιμάσω αν και δεν ήθελα να πάνε τόσες θερμίδες απο το ελαιόλαδο

morbit_killer
22-06-14, 12:50
χρησιμοποίησε μέντα βραστό αφέψημα, και φύλλα αιγύπτου (σενα) ,επίσης αφαίψημα θα τα βρείς στα βιολογικά καταστήματα
για 10 περίπου μέρες ! ώστε να επαναφέρεις το έντερο στη σωστή λειτουργία , συνέχισε με βαλεριάνα και πράσινο τσαί και θα δείς διαφορά
!!