PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχάριος με πρωτεϊνη όγκου (Whey) - απορίες



kista7
31-05-10, 21:26
Καλησπέρα!!

Έχω ξεκινήσει περίπου ένα χρόνο γυμναστήριο ενταντικά θα έλεγα (4-6 προπονήσεις τη βδομάδα). Αρχικά είχα ως στόχο να χάσω κάποια κιλά με αεροβική περισσότερο και κατάλληλη διατροφή.
Αργότερα άρχισα βάρη κλπ.
Πάντα μαγείρευα μόνος μου εστιάζοντας φυσικά σε κρέατα (κοτόπουλο, μοσχάρι βασικά), αυγά, γαλακτοκομικά, όσπρια, κάποια λαχανικά κλπ. Έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα και πράγματι άρχισα να παίρνω μυικό όγκο και να χτίζεται σταδιακά το σώμα μου.
Δεν είχα μέχρι τώρα επαφή με κάποιο συμπλήρωμα επειδή ακριβώς είχαμε βγάλει με τον προπονητή μου ένα πρόγραμμα διατροφής το οποίο ακολουθούσα. ΄
Το θέμα είναι ότι όπου να 'ναι αρχίζω εξεταστική και δε θα έχω χρόνο να μαγειρεύω και δη αυτά τα πράγματα. Οπότε θεώρησα καλό να πάρω μια πρωτεϊνη όγκου και συγκεκριμένα αυτή
Ξέρω ότι πρέπει να την παίρνω δυο φορές τη μέρα και να διαλύω μια μεζούρα σε 200ml πέριπου γάλα ή νερό. Επίσης ξέρω ότι τη μία δόση την παίρνω πρωί και την άλλη μετά την προπόνηση (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος).
Και σας ρωτάω τώρα...
Το πρωί πριν το πρωινό παίρνω τη δόση; και αν πόσο πριν ή μετά;
Επίσης μετά την προπόνηση πρέπει να παίρνω από κάπου υδατάνθρακες για να γίνει η αποκατάσταση που λέμε; 5-6 κουταλιές κουάκερ θα είναι οκ;
Τέλος, πώς μπορώ να τη διαλύω; Αν τη βάζω σ'ένα σέικερ είναι οκ; Σκέφτηκα και τη λύση του μιξερακίου του καφέ; Τι λέτε;

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια!! Να είστε καλά και θα τα λέμε συχνά ελπίζω από 'δω και πέρα!

Ramrod
31-05-10, 21:41
Καλησπέρα!!
Ξέρω ότι πρέπει να την παίρνω δυο φορές τη μέρα και να διαλύω μια μεζούρα σε 200ml πέριπου γάλα ή νερό. Επίσης ξέρω ότι τη μία δόση την παίρνω πρωί και την άλλη μετά την προπόνηση (διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος).
Επίσης μετά την προπόνηση πρέπει να παίρνω από κάπου υδατάνθρακες για να γίνει η αποκατάσταση που λέμε; 5-6 κουταλιές κουάκερ θα είναι οκ;


Αν και όλα όσα ρώτησες έχουν ειπωθεί αμέτρητες φορές και αν έψαχνες έστω και λίγο θα τα έβρισκες, θα σου απαντήσω σε μερικά επειδή είσαι νέος στην παρέα. Για τα υπόλοιπα ψάξε και γενικά ψάχνε πριν ρωτήσεις κάτι γιατί αυτές είναι κάπως κλασσικές απορίες και υπάρχουν παντού...:green:

Όχι δεν πρέπει...Ενδείκνυται!
Η πρωτεϊνη δεν είναι αντιβίωση και δε την παίρνεις απαραίτητα συγκεκριμένες ώρες....την παίρνεις σύμφωνα με τις ανάγκες του σώματος και της καθημερινότητάς σου...

Όχι το κουάκερ δεν ενδείκνυται για μετά την προπόνηση. Καλύτερα να προτιμάς πιο απλούς υδατάνθρακες. Μαλτοδεξτρίνη και δεξτρόζη(αν δε ξέρεις τι είναι ψάξε στο φόρουμ, υπάρχει θέμα). Εναλλακτικά μπανάνα, μέλι κλπ.

ξεκίνα διάβασμα και θα μάθεις πολλά. Θα ανακαλύψεις ότι οι περισσότερες απορίες σου έχουν απαντήθει...

Καλώς ήρθες! :welcome:

kista7
31-05-10, 22:19
Ναι δίκιο έχεις. Βασικά έψαξα στα γρήγορα κάποια πράγματα αλλά ως κλασικός νέος σε forum τα θέλω όλα εδώ και τώρα αναλυτικά...:P:)
Λοιπόν, πιστεύετε ότι μια μπανάνα με μέλι θα είναι οκ για μετά την προπόνηση μαζί με την Whey? για να μην αγοράζω συμπληρώματα μαλτοδεξτρίνης που είδα ότι υπάρχουν..

Ramrod
31-05-10, 22:25
η μαλτοδεξτρίνη δεν είναι συμπλήρωμα...
ναι θα είσαι οκ.