PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάψιμο Λίπους Αλήθειες Ψέμματα



Phenom
01-06-10, 22:01
Λοιπόν εγώ έχω καταλάβει για το κάψιμο λίπους μέσω της άσκησης(διορθώστε με παρακαλώ όπου κάνω λάθος και εξηγήστε μου!)
Γίνεται μόνο με αερόβια άσκηση που προυποθέτει το λιγότερο 20 λεπτά άσκηση (προτεινόμενο 40 λεπτά)
Πρέπει να γίνεται για την μέγιστη κατανάλωση λίπους σε καθημερινή βάση
Πρέπει να γίνεται για την μέγιστη κατανάλωση λίπους σε μέτρια ένταση (120-150 παλμούς ανά λεπτό)
Είναι καλύτερο να κάνουμε αερόβια άσκηση το πρωί (γιατί; )
Το HIIT έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από τη συμβατική αερόβια άσκηση (ποιά είναι αυτά; )
Όταν χάνεις βάρος αυτό είναι λίπος και νερό ή έχει και μυς μέσα;
Ευχαριστώ εκ των προταίρων


:toast:

giannis64
01-06-10, 22:08
Λοιπόν εγώ έχω καταλάβει για το κάψιμο λίπους μέσω της άσκησης(διορθώστε με παρακαλώ όπου κάνω λάθος και εξηγήστε μου!)

Γίνεται μόνο με αερόβια άσκηση που προυποθέτει το λιγότερο 20 λεπτά άσκηση
σωστα
(προτεινόμενο 40 λεπτά)
και οχι μονο
Πρέπει να γίνεται για την μέγιστη κατανάλωση λίπους σε καθημερινή βάση
οχι απαρετητα η τρις φορες την εβδομαδα. αν μπορεις καθε μερα ακομα καλυτερα!!!
Πρέπει να γίνεται για την μέγιστη κατανάλωση λίπους σε μέτρια ένταση (120-150 παλμούς ανά λεπτό)
σωστα!!
Είναι καλύτερο να κάνουμε αερόβια άσκηση το πρωί
σωστα η μετα τα βαρη
(γιατί;)εδω με μπερδευεις!!
Το HIIT έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από τη συμβατική αερόβια άσκηση (ποιά είναι αυτά;)
Όταν χάνεις βάρος αυτό είναι λίπος και νε ρό
λαθος
ή έχει και μυς μέσα;
απαρετητα, εστω και λιγο!!
Ευχαριστώ εκ των προταίρων


:toast:

...

Μαρία
01-06-10, 22:08
Λοιπόν εγώ έχω καταλάβει για το κάψιμο λίπους μέσω της άσκησης(διορθώστε με παρακαλώ όπου κάνω λάθος και εξηγήστε μου!)

Γίνεται μόνο με αερόβια άσκηση που προυποθέτει το λιγότερο 20 λεπτά άσκηση (προτεινόμενο 40 λεπτά)
Πρέπει να γίνεται για την μέγιστη κατανάλωση λίπους σε καθημερινή βάση
Πρέπει να γίνεται για την μέγιστη κατανάλωση λίπους σε μέτρια ένταση (120-150 παλμούς ανά λεπτό)
Είναι καλύτερο να κάνουμε αερόβια άσκηση το πρωί (γιατί;)
Το HIIT έχει περισσότερα πλεονεκτήματα από τη συμβατική αερόβια άσκηση (ποιά είναι αυτά;)
Όταν χάνεις βάρος αυτό είναι λίπος και νερό ή έχει και μυς μέσα;
Ευχαριστώ εκ των προταίρων


:toast:


Ολες αυτες οι αποριες σου εχουν ειπωθει και λυθει στα τοπικ της αεροβικης ασκησης και λιποδιάλυσης,.
Και ολα εχουν να κανουν με το τι θες εσυ να κανεις και σε συνδυασμο με διατροφη γιατι οτι να κανεις με αεροβιο οσο να κανεις και οτι συστημα κανεις αν δεν κανεις διατροφη δεν πετυχαινεις τιποτα.
Οσον αφορα το βαρος του τι καις λιπος-νερο-μυες παλι εχει σχεση με διατροφη γιατι αν κανεις αεροβιο και δεν τρως θα τα καψεις ολα,δεν θα μεινει τιποτα.
Οσον αφορα την ΗΙΤ με την αεροβια ειναι εντελως διαφορετικα πραγματα κατσε και διαβασε τα αναλογα τοπικ,υπαρχει πολύ υλικο και κατατοπιση σε ολα.

just
02-06-10, 16:04
[
Είναι καλύτερο να κάνουμε αερόβια άσκηση το πρωί

οταν εννουμε αεροβια μετα τα βαρη εννουμε απευθειας???
επισης εχο μια απορια.. οι ραχιαιοι τι σχεση εχουν με τους κοιλιακους?ακουσα οτι για να εχεις αποτελεσματα στους κοιλιακους πρεπει να συνοδευοντε απο ραχιαιους αλλιος δεν κανεις τιποτα..ισχιει?

Manos1989
02-06-10, 17:35
[
Είναι καλύτερο να κάνουμε αερόβια άσκηση το πρωί

οταν εννουμε αεροβια μετα τα βαρη εννουμε απευθειας???
επισης εχο μια απορια.. οι ραχιαιοι τι σχεση εχουν με τους κοιλιακους?ακουσα οτι για να εχεις αποτελεσματα στους κοιλιακους πρεπει να συνοδευοντε απο ραχιαιους αλλιος δεν κανεις τιποτα..ισχιει?

ναι κατευθείαν μετά τα βάρη.

michael-nrg
09-06-10, 09:44
[
Είναι καλύτερο να κάνουμε αερόβια άσκηση το πρωί

οταν εννουμε αεροβια μετα τα βαρη εννουμε απευθειας???
επισης εχο μια απορια.. οι ραχιαιοι τι σχεση εχουν με τους κοιλιακους?ακουσα οτι για να εχεις αποτελεσματα στους κοιλιακους πρεπει να συνοδευοντε απο ραχιαιους αλλιος δεν κανεις τιποτα..ισχιει?

για να εχεις αποτελεσματα στους κοιλιακους πρεπει συνοδευεται απο διατροφη.... εγω δεν κανω σχοδον καθολου ραχιαιους, και εχω τα αποτελεσματα που θελω στους κοιλιακους. Συνδιασε διατροφη-βαρη-αεροβια και δεν θα χασεις...

just
09-06-10, 15:58
για να εχεις αποτελεσματα στους κοιλιακους πρεπει συνοδευεται απο διατροφη.... εγω δεν κανω σχοδον καθολου ραχιαιους, και εχω τα αποτελεσματα που θελω στους κοιλιακους. Συνδιασε διατροφη-βαρη-αεροβια και δεν θα χασεις...

thks buddy..απλα εκεινο που 8ελω μα μαθω ειναι αφου μετα τα βαρη πρεπει να πινουμε σχεδον αμεσως whey γιατι μπορουμε να κανουμε αεροβια αμεσως?

beefmeup
09-06-10, 16:45
thks buddy..απλα εκεινο που 8ελω μα μαθω ειναι αφου μετα τα βαρη πρεπει να πινουμε σχεδον αμεσως whey γιατι μπορουμε να κανουμε αεροβια αμεσως?

οταν κανεις αεροβια μετα απο βαρη,καλο ειναι να μην πινεις προτεινη ενδιαμεσα,αλλα μετα την αεροβια.

εγω πχ,για να μην αφησω να περασει πολυ ωρα,καμια φορα(αναλογα) περνω αμινοξεα,κανω αεροβια κ μετα προτεινη κλπ..

michael-nrg
09-06-10, 16:46
thks buddy..απλα εκεινο που 8ελω μα μαθω ειναι αφου μετα τα βαρη πρεπει να πινουμε σχεδον αμεσως whey γιατι μπορουμε να κανουμε αεροβια αμεσως?

o λογος που κανουμε αεροβια μετα τα βαρη αλλα και το πρωι νυστικοι ειναι οτι σε αυτες τις 2 περιπτωσεις εχουμε χαμηλη ποσοτητα γλυκογονου και ετσι με την σωστη αεροβια θα καψουμε πιο ευκολα λιπος. αν κανεις βαρη και πιεις μετα πρωτεινη και πας να κανεις αεροβια ο οργανισμος σου σαν καυσιμο να στο πω ετσι θα χρησημοποιει την πρωτεινη αντι για το λιπος.

Devil
09-06-10, 17:12
o λογος που κανουμε αεροβια μετα τα βαρη αλλα και το πρωι νυστικοι ειναι οτι σε αυτες τις 2 περιπτωσεις εχουμε χαμηλη ποσοτητα γλυκογονου και ετσι με την σωστη αεροβια θα καψουμε πιο ευκολα λιπος.

πως ξερεις οτι δεν θα καψεις και μυς?

αν κανεις βαρη και πιεις μετα πρωτεινη και πας να κανεις αεροβια ο οργανισμος σου σαν καυσιμο να στο πω ετσι θα χρησημοποιει την πρωτεινη αντι για το λιπος.

δεν ξερω αλλα εγω τις φοβαμαι εκεινες τις ωρες για cardio:(

beefmeup
09-06-10, 17:13
πιεις μετα πρωτεινη και πας να κανεις αεροβια ο οργανισμος σου σαν καυσιμο να στο πω ετσι θα χρησημοποιει την πρωτεινη αντι για το λιπος.

ουτε για πλακα δεν γινεται αυτο.;)

michael-nrg
09-06-10, 17:54
ουτε για πλακα δεν γινεται αυτο.;)

παντως δεν το λεω απο το μυαλο μου.... καπου εδω μεσα το διαβασα γιαυτο και το λεω... ισως να εκαναν λαθος και αυτοι που το εγραφαν

michael-nrg
09-06-10, 17:56
δεν ξερω αλλα εγω τις φοβαμαι εκεινες τις ωρες για cardio:(

αν η διατροφη σου ειναι σωστη δεν χανεις μυς... δεν χανονται τοσο ευκολα οσο πιστευουμε..... take a look : http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=7988

sogoku
09-06-10, 20:05
ουτε για πλακα δεν γινεται αυτο.;)

θα μας το εξηγησεις λιγο αυτο φιλε beefmeup?

giannis64
09-06-10, 20:50
o λογος που κανουμε αεροβια μετα τα βαρη αλλα και το πρωι νυστικοι ειναι οτι σε αυτες τις 2 περιπτωσεις εχουμε χαμηλη ποσοτητα γλυκογονου και ετσι με την σωστη αεροβια θα καψουμε πιο ευκολα λιπος. αν κανεις βαρη και πιεις μετα πρωτεινη και πας να κανεις αεροβια ο οργανισμος σου σαν καυσιμο να στο πω ετσι θα χρησημοποιει την πρωτεινη αντι για το λιπος.


ουτε για πλακα δεν γινεται αυτο.;)


την πρωτεΐνη δεν θα την χρησιμοποιήσει σαν καύσιμο, αλλά θα έχει ανέβει το γλυκογόνο, οπότε δεν έχεις απόλυτα αποτελέσματα στο κάψιμο λίπους!!

michael-nrg
09-06-10, 20:55
την πρωτεΐνη δεν θα την χρησιμοποιήσει σαν καύσιμο, αλλά θα έχει ανέβει το γλυκογόνο, οπότε δεν έχεις απόλυτα αποτελέσματα στο κάψιμο λίπους!!

:thumbup::thumbup:

beefmeup
09-06-10, 20:58
θα μας το εξηγησεις λιγο αυτο φιλε beefmeup?

το σωμα εχει προτεραιοτητες στην χρηση των θρεπτικων συστατικων που του δινεις κ τα χρησιμοιποιει αναλογα σε επι μερους καταμερισμο,αναλογα την στιγμη που του τα δινεις..αυτο λεγεται,nutrition partitioning.

μετα την προπο,κ αφου εχεις φθηρει μυικο ιστο,η πρωταρχικη χρηση της προτεινης απτο σωμα ειναι να τροφοδοτησει τους μυς με αμινο..κ εκει πανε.
κ οχι να γινει ενεργεια,για να γεμισει τις αδειες αποθηκες γλυκογονου.

...το λαθος που γινεται,ειναι οτι ολοι υποθετουν οτι σε καθε προπονηση,οι αποθηκες γλυκογονου αδειαζουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ..αυτο δεν ισχυει,γιατι εχει να κανει με πολλους παραγοντες.
αλλα κ παλι,αν αδειασουν,η πρωτεινη ΔΕΝ ειναι η πηγη που θα τις τροφοδοτησει..αντιθετως θα σταματησει τον μυικο καταβολισμο,που αυτο μας ενδιαφερει σε αυτη την φαση,κ ΟΧΙ να ανπληρωσουμε ενεργεια(γιατι αλλωστε??θα ξανακανεις προπο μετα απο 2 ωρες??).

κ κατι αλλο..η αναπληρωση του γλυκογονου,ΔΕΝ γινεται μετα την προπο,οτι κ να παρεις,απλα ξεκιναει,κ ειναι μια διαδικασια που μπορει να παρει μεχρι κ 1-2 μερες αναλογα τις συνθηκες.

αν τωρα παρεις,προτεινη μετα την προπο,κ πριν την αεροβια,θα ανεβασεις την ινσουλινη σου,κ αυτο δεν σε βοηθαει αν θες να καψεις λιπος..

κ τα αμινο,μονα τους την ανεβαζουν,αλλα οχι το ιδιο.οποτε,η δεν περνεις τπτ,η περνεις αμινο να εισαι σιγουρος οτι θα πανε στους μυς που εχεις γυμνασει,αλλα δεν θα καουν σαν ενεργεια.

Mitsen
09-06-10, 21:15
την πρωτεΐνη δεν θα την χρησιμοποιήσει σαν καύσιμο, αλλά θα έχει ανέβει το γλυκογόνο, οπότε δεν έχεις απόλυτα αποτελέσματα στο κάψιμο λίπους!!

+10000000:thumbup::thumbup:

giannis64
09-06-10, 21:16
σωστά όλα αυτά αλλά αν θες να παίξεις με τις λεπτομέρειες, δεν παίρνεις τίποτα!! κάνεις αερόβια μετά τα βάρη χωρίς αμινο και χωρίς πρωτεΐνη. όπως και το πρωί.
ο στόχος είναι να γραμμώσεις και όχι να έχεις τύψεις αν χάσεις και καμία ίνα από το ιστό σου!!

ThePlanet
09-06-10, 21:19
ουτε για πλακα δεν γινεται αυτο.;)

Μου αρέσει η σιγουριά σου. Τα αμινοξέα, εκτός από "δομικό υλικό" είναι και καύσιμο. Είναι εξαιρετικά πιθανό ένα μεγάλο ποσοστό των αμινοξέων του αίματος να χρησιμοποιηθούν ως καύσιμο. Δεδομένης της κατάστασης στην οποία βρίσκεται ο οργανισμός μετά τα βάρη, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που θα τον εμποδίσει να κάνει κάτι τέτοιο. Ο λίγος υδατάνθρακας της whey δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες για ενέργεια.

Είμαι ανοιχτός στο να αλλάξω γνώμη, αν μου δώσεις μια ικανοποιητική εξήγηση.

EDIT: Να προσθέσω ότι δεν είναι κακό (εκτός ίσως από την επίπτωση στην τσέπη μας) ένα μέρος των αμινοξέων να χρησιμοποιηθεί ως καύσιμο. Για έναν αθλητή, για παράδειγμα, που κάνει σοβαρή γράμμωση ίσως να είναι μάλιστα ο μόνος τρόπος να καλυψει εν μέρει τις ανάγκες για ενέργεια χωρίς να καταφύγει στη λήψη υδατάνθρακα ή λιπών.

just
09-06-10, 21:19
ωραια..τελος..βάρη και μετα αεροβικη και μετα την πρωτεινη..κατι εντελως ασχετο και εντελος ήλι8ιο(:p) το καροτο κανει στη διατροφη γράμμωσης ή ειναι κατι σαν τα φρουτα που απαγορευόνται?

beefmeup
09-06-10, 21:26
Μου αρέσει η σιγουριά σου. Τα αμινοξέα, εκτός από "δομικό υλικό" είναι και καύσιμο. Είναι εξαιρετικά πιθανό ένα μεγάλο ποσοστό των αμινοξέων του αίματος να χρησιμοποιηθούν ως καύσιμο. Δεδομένης της κατάστασης στην οποία βρίσκεται ο οργανισμός μετά τα βάρη, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που θα τον εμποδίσει να κάνει κάτι τέτοιο. Ο λίγος υδατάνθρακας της whey δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες σε υδατάνθρακες.

Είμαι ανοιχτός στο να αλλάξω γνώμη, αν μου δώσεις μια ικανοποιητική εξήγηση.

NUTRIENT PARTITIONINGδεν τα βγαζω απτο μυαλο μου ρε παιδες..

Protein
Protein does double duty in the energy partitioning game: it promotes muscle growth and reduces fat storage. Due to its nitrogen content, protein is not as easy for the body to convert into stored fat as carbohydrate or fat itself.The body prefers to use protein to support the muscles and other protein-containing tissues, especially when there is a high demand for protein in the body, which is the case when you exercise regularly or eat fewer calories than your body burns in a day. Studies have shown that dieters lose more fat and retain more muscle on a high-protein low-calorie diet than they do on a moderate-protein low-calorie diet.

κ δεν με ενδιαφερει να αλλαξω την γνωμη κανενος εδω μεσα..επειδη εχω παρεξηγηθει στο παρελθον..απλα γραφω,οτι ξερω,κ οτι εφαρμοζω χρονια επανω μου,κ συνεχιζω να μαθενω οσο μπορω..

το αν πειθω κοσμο ειναι το λιγοτερο που με ενδιαφερει..το να μαθω κατι που δεν ξερω,ειναι το περισσοτερο.

Haris Pilton
09-06-10, 21:27
Ίσως και να γινοταν γλυκογένεση και μετατροπής της πρωτεΐνης σε υδατάνθρακα ,αν είμαστε απο περίοδο νηστείας ,οχι η θρησκευτική νηστεία ,αλλά μετά από πολλές-πολλές ώρες αφαγίας. ( fasted mode )

Aλλα και πάλι ,πιστεύω είναι αρκετή η λεύκινη για να ξεκινήσει τη πρωτεινοσυνθεση ,ακόμα και μετά απο πάρα πολλές ώρες άδειου στομαχιού.

Κατ`άλλα +1 ChickenMeUp ,lol.

ThePlanet
09-06-10, 21:42
το σωμα εχει προτεραιοτητες στην χρηση των θρεπτικων συστατικων που του δινεις κ τα χρησιμοιποιει αναλογα σε επι μερους καταμερισμο,αναλογα την στιγμη που του τα δινεις..αυτο λεγεται,nutrition partitioning.

μετα την προπο,κ αφου εχεις φθηρει μυικο ιστο,η πρωταρχικη χρηση της προτεινης απτο σωμα ειναι να τροφοδοτησει τους μυς με αμινο..κ εκει πανε.
κ οχι να γινει ενεργεια,για να γεμισει τις αδειες αποθηκες γλυκογονου.


Δεν είχα δει ότι το έχεις εξηγήσει.

Το πρόβλημα είναι ότι δίνεις μια εξήγηση στα μέτρα των δικών σου "θέλω". Το σώμα δεν ξέρει ότι θέλουμε να βάλουμε μυς. Το σώμα αντιδρά σε ερεθίσματα. Χρειάζεται ενέργεια; Θα την πάρει από τον πιο συμφέροντα γι'αυτό τρόπο.

Ακόμη και η απορρόφηση των αμινοξέων από το λεπτό έντερο, η είσοδος τους στα μυικά κύτταρα και η πρωτεϊνοσύνθεση χρειάζονται ενέργεια. Ειδικά η τελευταία είναι άμεσα συνδεδεμένη με την έναρξη της πλήρωσης του γλυκογόνου των μυών. Μπορεί η αναπλήρωση των αποθεμάτων γλυκογόνου των μυων να μη χρειάζεται να γίνει άμεσα στο 100%, αλλά οπωσδήποτε κάποιου βαθμού αναπλήρωση είναι απαραίτητη ώστε να υποστηριχθεί η πρωτεϊνοσύνθεση.

beefmeup
09-06-10, 21:51
Το πρόβλημα είναι ότι δίνεις μια εξήγηση στα μέτρα των δικών σου "θέλω".γιατι φιλε μου?? Το σώμα δεν ξέρει ότι θέλουμε να βάλουμε μυς. Το σώμα αντιδρά σε ερεθίσματα. Χρειάζεται ενέργεια; Θα την πάρει από τον πιο συμφέροντα γι'αυτό τρόπο.




Due to its nitrogen content, protein is not as easy for the body to convert into stored fat as carbohydrate or fat itself.The body prefers to use protein to support the muscles and other protein-containing tissues, especially when there is a high demand for protein in the body, which is the case when you exercise regularly or eat fewer calories than your body burns in a day. Studies have shown that dieters lose more fat and retain more muscle on a high-protein low-calorie diet than they do on a moderate-protein low-calorie diet.

κ δεν με ενδιαφερει να αλλαξω την γνωμη κανενος εδω μεσα..επειδη εχω παρεξηγηθει στο παρελθον..απλα γραφω,οτι ξερω,κ οτι εφαρμοζω χρονια επανω μου,κ συνεχιζω να μαθενω οσο μπορω..

το αν πειθω κοσμο ειναι το λιγοτερο που με ενδιαφερει..το να μαθω κατι που δεν ξερω,ειναι το περισσοτερο.

δεν εχει σχεση με τα δικα μου θελω..

κοιτα,απλα..

ΑΝ υπαρχει αναγκη για αμινο στους μυς,κ του δωσεις,θα πανε εκει.γιατι ετσι λειτουργει το σωμα.

αν οχι,παιζει αυτο που λες για ενεργεια.

ειναι σαν να κρατας μια πετρα στο χερι..ΑΝ δεν της ασκησεις δυναμη,πεφτει κατω..ο νομος τησ βαρυτητας ισχυει..

αλλα το οτι,ΑΝ πεταξεις την πετρα ψηλα,θα παει πανω,ΔΕΝ ακυρωνει το νομο της βαρυτητας..απλα εκεινη τη στιγμη,γινεται αυτο που ειναι λογικο να γινει βαση συνθηκων.να παει ψηλα η πετρα,λογω της δυναμης που της εδωσες..

τα παντα,τη δεδομενη στιγμη.

ThePlanet
09-06-10, 21:57
NUTRIENT PARTITIONINGδεν τα βγαζω απτο μυαλο μου ρε παιδες..

Protein
Protein does double duty in the energy partitioning game: it promotes muscle growth and reduces fat storage. Due to its nitrogen content, protein is not as easy for the body to convert into stored fat as carbohydrate or fat itself.The body prefers to use protein to support the muscles and other protein-containing tissues, especially when there is a high demand for protein in the body, which is the case when you exercise regularly or eat fewer calories than your body burns in a day. Studies have shown that dieters lose more fat and retain more muscle on a high-protein low-calorie diet than they do on a moderate-protein low-calorie diet.


Καταρχήν δεν σε κατηγόρησε κανείς ότι δεν ξέρεις.

Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Δίνεις στο σώμα σου ενέργεια μέσω του pw γεύματος. Ο οργανισμός σου κάνει καταμερισμό της ενέργειας που του δίνεις (energy partitioning) για να καλύψει τις ανάγκες του. Δεν θα αλλάξει τις προτεραιότητες των αναγκών του ανάλογα με το είδος της τροφής και κατ' επέκταση της ενέργειας που του έδωσες. Έχει όλους τους μηχανισμούς να παράγει γλυκόζη από όλα τα μακροδιατροφικά στοιχεία και αυτό ακριβώς θα κάνει, ανεξάρτητα με το τι έφαγες.

beefmeup
09-06-10, 22:04
Καταρχήν δεν σε κατηγόρησε κανείς ότι δεν ξέρεις.

.

φιλε μην το περνεις προσωπικα..εγω τουλαχιστον,οχι..κ ουτε ειπα οτι με κατηγορησε κανεις..το εγραψα κ πιο πανω,οτι ολοι μαθαινουμε εδω μεσα..

ThePlanet
09-06-10, 22:41
φιλε μην το περνεις προσωπικα..εγω τουλαχιστον,οχι..κ ουτε ειπα οτι με κατηγορησε κανεις..το εγραψα κ πιο πανω,οτι ολοι μαθαινουμε εδω μεσα..

Εγώ δεν το παίρνω σίγουρα προσωπικά. Απλά το έγραψα για την περίπτωση το παίρνεις εσύ προσωπικά. Να είσαι σίγουρος ότι λαμβάνω πάντα υπόψη την εμπειρία των άλλων.

:toast:

beefmeup
09-06-10, 22:43
Εγώ δεν το παίρνω σίγουρα προσωπικά. Απλά το έγραψα για την περίπτωση το παίρνεις εσύ προσωπικά. Να είσαι σίγουρος ότι λαμβάνω πάντα υπόψη την εμπειρία των άλλων.

:toast:

οχι ρε φιλε,δεν χαλιεμαι ετσι ευκολα.ουτε παρεξηγω,no worries.

sogoku
09-06-10, 23:13
Mεγαλο μοχαμπετι ανοιξα ε?Εγω καταλαβα χοντρικα η ετσι θελω μαλλον οτι τα αμινοξεα αυτην την στιγμη θα πανε και σε μυς και μερος τους για ενεργεια χωρις να μειωσει την λιπολυση.Εσεις τι κανετε βασικα μετα απο βαρη και πριν απο αεροβια?

nikos*
09-06-10, 23:16
αρα ρε σεις πιο ειναι το συμπερασμα?παμε π.χ για γραμμωση και κανουμε πρωτα 45'-60'βαρη και μετα αεροβια,ποτε ειναι πιο λειτουργικο κ χρησιμο να παρουμε τ πρωτεινη και ποτε τα αμινο(αν χρησιμοποιουμε) και σε περιπτωση που μια μερα κανουμε μονο αεροβια ή βαρη,μετα παιρνουμε αμινο ή πρωτεινη
οεο...

Manos1989
09-06-10, 23:24
Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα λίγο στις λπετομέρειες....π.χ το να παίρνουμε αμινο πριν την πρωινή αερόβια και όντας νηστικοί,καθυστερεί έστω και στο ελάχιστο την λιποδιάλυση?

beefmeup
09-06-10, 23:27
Η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα λίγο στις λπετομέρειες....π.χ το να παίρνουμε αμινο πριν την πρωινή αερόβια και όντας νηστικοί,καθυστερεί έστω και στο ελάχιστο την λιποδιάλυση?

ναι,περνε μετα προτεινη..αν θες πριν την προινη αεροβια,πιες μια κουπα σκετο καφε αν δεν σε πειραζει με αδειο στομαχι..

Manos1989
09-06-10, 23:32
ναι,περνε μετα προτεινη..αν θες πριν την προινη αεροβια,πιες μια κουπα σκετο καφε αν δεν σε πειραζει με αδειο στομαχι..

Εχω το Mitotropin:P

lef
09-06-10, 23:37
Εγω δηλαδη που περνω bcaa intrawo πινοντας το περισσοτερο πριν την αεροβια δεν κανω και το καλυτερο για την λιποδιαλυση?:unsure:

michael-nrg
09-06-10, 23:40
ναι,περνε μετα προτεινη..αν θες πριν την προινη αεροβια,πιες μια κουπα σκετο καφε αν δεν σε πειραζει με αδειο στομαχι..

+1 :thumbup: πιστευω οτι βοηθαει ο καφες περα απο το να σε ξυπνησει να σε τονοσει αλλα και να βγαλεις την αεροβια... πριν λιγο καιρο καταλαβαινα οτι με επιαναν οι καφεδες τωρα πλεον ουτε 2 δεν με πιανουν. πινω και 1 πριν τα βαρη.
beefmeup λες να τους ελλατοσω ή να κοψω τελειως την καφεινη?

giannis64
09-06-10, 23:42
Εγω δηλαδη που περνω bcaa intrawo πινοντας το περισσοτερο πριν την αεροβια δεν κανω και το καλυτερο για την λιποδιαλυση?:unsure:


παιδιά αυτό το θέμα έχει συζητηθεί άπυρες φορές σε πολλά τοπικ!!
και τώρα το αναλύουμε πολύ.

το πρωί τελείως νηστικός, και μετά τα βάρη δεν παίρνεις τίποτα και κάνεις αερόβια. όταν τελειώσεις την αερόβια παίρνεις αμέσως το ρόφημα.

Διαβάστε λίγο και τα άλλα τοπικ για λιποδιαλυση!!

beefmeup
09-06-10, 23:44
+1 :thumbup: πιστευω οτι βοηθαει ο καφες περα απο το να σε ξυπνησει να σε τονοσει αλλα και να βγαλεις την αεροβια... πριν λιγο καιρο καταλαβαινα οτι με επιαναν οι καφεδες τωρα πλεον ουτε 2 δεν με πιανουν. πινω και 1 πριν τα βαρη.
beefmeup λες να τους ελλατοσω ή να κοψω τελειως την καφεινη?

παιδια,περαν της προτεινης,μονο η κρεατινη κ η καφεινη ειναι αποδεδειγμενα οτι δουλευν σαν συμπληρωματα,ξανα κ ξανα..οτι κ να λεμε..απλα ο ογκος των ερευνων που εχουν απο οπισω τους ειναι πολυ μεγαλος για οποιαδηποτε αμφισβητιση..

αν θες να σε ξαναπιασουν,κοψε για 2 βδομαδες κ ξαναξεκινα μετα,σταδιακα,βλεποντας πως σε πιανουν μετα..

lef
10-06-10, 00:01
παιδιά αυτό το θέμα έχει συζητηθεί άπυρες φορές σε πολλά τοπικ!!
και τώρα το αναλύουμε πολύ.

το πρωί τελείως νηστικός, και μετά τα βάρη δεν παίρνεις τίποτα και κάνεις αερόβια. όταν τελειώσεις την αερόβια παίρνεις αμέσως το ρόφημα.

Διαβάστε λίγο και τα άλλα τοπικ για λιποδιαλυση!!

Εχω διαβασει αρκετα και ειχα δει για αμινοξεα πριν τα αεροβια και διαβασα τωρα οτι δεν βοηθαει στην λιποδιαλυση γιαυτο και ρωτησα.μαλλον δεν ειχα διαβασει αρκετα η δεν ετυχε.σ ευχαριστω παντως:thumbup:

ThePlanet
10-06-10, 00:57
Παιδιά υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι αδιαμφισβήτητα, όπως για παράδειγμα ότι τα αμινοξέα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ενέργεια όταν υπάρχει μεγάλη ενεργειακή ανάγκη. Αυτό γίνεται μέσω μιας διαδικασίας που ονομάζεται γλυκονεογένεση. Χονδρικά ο μηχανισμός έχει ως εξής:


Γυμναζόμαστε σκληρά
Το γλυκογόνο των μυών ελαττώνεται
Η ελάττωση του γλυκογόνου κάτω από κάποια κατώτατα επίπεδα έχει ως συνέπεια την ελάττωση του σακχάρου του αίματος.
Η ελάττωση του σακχάρου του αίματος έχει ως συνέπεια, μέσα από κάποιες διαδικασίες, την απελευθέρωση γλυκοκορτικοειδών, χονδρικά κορτιζόλης.
Η έκκριση κορτιζόλης έχει ως συνέπεια την αύξηση της γλυκονεογένεσης, δηλαδή της διαδικασίας με την οποία αμινοξέα (ακόμη και από τον καταβολισμό των μυών) και λιπαρά οξέα μετατρέπονται σε γλυκόζη για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών.


Η όλη συζήτηση με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι η λήψη whey χωρίς υδατάνθρακες στο τέλος της προπόνησης με βάρη αλλά πριν την cardio, μπορεί από τη μία να οδηγεί σε κάποια σπατάλη αμινοξέων για ενέργεια μέσω της γλυκονεογένεσης, αλλά από την άλλη πιθανότατα δρα προστατευτικά για τον υπάρχοντα μυικό ιστό όσο θα κάνουμε cardio. Δηλαδή η αυξημένη κορτιζόλη δεν θα οδηγεί σε καταβολισμό του μυικού ιστού αλλά θα χρησιμοποιούνται τα αμινοξέα που καταναλώσαμε.

Το εύλογο ερώτημα είναι: πόσο επηρεάζει τα επίπεδα της κορτιζόλης και κατ'επέκταση τη λιπόλυση η χρήση σκέτης whey ή αμινοξέων πριν την καρδιο;

:welcome:

beefmeup
10-06-10, 01:24
Παιδιά υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι αδιαμφισβήτητα, όπως για παράδειγμα ότι τα αμινοξέα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ενέργεια όταν υπάρχει μεγάλη ενεργειακή ανάγκη. :


φιλε για να γινει αυτο που αναφερεις στον ΒΑΘΜΟ που αναφερεις πρεπει να ισχυουν 2 πραγματα..

1ο,να υποσιττιζεσαι
η
2ο,να εχεις ποσοστο λιπους 3-4%

αν τρως σωστα πριν την προπο,δεν θαχεις προβλημα με ητν κορτιζολη στο επιπεδο που λες,γιατι ειναι σαν να γραφεις οτι η κορτιζολη ειναι κυριαρχος ορμονη,μεταπροπονητικα,αλλα ξεχνας εντελως την αυξημενη GH που θα χεις,η οποια σε βοηθαει να καψεις λιπος..

..αλλα,η κορτιζολη μπορει να ειναι ηδη σε σταθερα επιπεδα,αν εχεις φαει καλα,κ αν εισαι καλα ενυδατωμενος.

απτην αλλη,αν θες να εισαι σιγουρος,κανε αεροβια μονη της,σε μερα που δεν κανεις βαρη.

ThePlanet
10-06-10, 01:34
φιλε για να γινει αυτο που αναφερεις στον ΒΑΘΜΟ που αναφερεις πρεπει να ισχυουν 2 πραγματα..

1ο,να υποσιττιζεσαι
η
2ο,να εχεις ποσοστο λιπους 3-4%


Τις προϋποθέσεις και το μηχανισμό σου τα έγραψα παραπάνω αναλυτικά πιστεύω.



αν τρως σωστα πριν την προπο,δεν θαχεις προβλημα με ητν κορτιζολη στο επιπεδο που λες,γιατι ειναι σαν να γραφεις οτι η κορτιζολη ειναι κυριαρχος ορμονη,μεταπροπονητικα,αλλα ξεχνας εντελως την αυξημενη GH που θα χεις,η οποια σε βοηθαει να καψεις λιπος..

..αλλα,η κορτιζολη μπορει να ειναι ηδη σε σταθερα επιπεδα,αν εχεις φαει καλα,κ αν εισαι καλα ενυδατωμενος.


Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά αν έχεις φάει τόσο πολύ προ-προπονητικά και έχεις κάνει τόση προπόνηση ώστε να μην αυξηθούν τα επίπεδα κορτιζόλης, τότε η απώλεια λίπους δεν περιλαμβάνεται στους στόχους της δίαιτά σου και της προπόνησης (βάρη + καρδιο) στην οποία αναφερόμαστε, οπότε το νόημα της κουβέντας χάνεται.

beefmeup
10-06-10, 01:49
Τις προϋποθέσεις και το μηχανισμό σου τα έγραψα παραπάνω αναλυτικά πιστεύω.



Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά αν έχεις φάει τόσο πολύ προ-προπονητικά και έχεις κάνει τόση προπόνηση ώστε να μην αυξηθούν τα επίπεδα κορτιζόλης, τότε η απώλεια λίπους δεν περιλαμβάνεται στους στόχους της δίαιτά σου και της προπόνησης (βάρη + καρδιο) στην οποία αναφερόμαστε, οπότε το νόημα της κουβέντας χάνεται.

φιλε,κανεις λαθος γιατι απλα εχεις επικενρωθει σε μια ορμονη,κ δεν μπορεις να καταλαβεις οτι λειτουργουν πολλες ταυτοχρονα σε εκεινη τη φαση,κ χανεις κ ενδιαμεσους μηχανισμους..

το σωμα καιει ως εξης:υδατανθρακες,λιπος,προτεινη.

για να φτασεις να καις το τελευταιο,πρεπει να συντρεχουν οι λογοι που σου εγραψα.

το σωμα,πολυ απλα,μολις τελειωσει με τις αποθηκες γλυκογονου,θα στραφει στο λιπος..ειναι πολυ δυσκολο υπο φυσιολογικες συνθηκες διατροφης, κ ενυδατωσης κατα την προπο,να χασεις μυς,γιατι πολυ απλα η βιοχημεια του σωματος δεν του επιτρεπει,εφοσον υπαρχει διαθεσιμο λιπος,το λιπος ειναι το καυσιμο του,μετα τους υδατανθρακες κ οχι η προτεινη

κ επισης εχε υποψιν σου,οτι ουτε οι αποθηκες γλυκογονου αδειαζουν ετσι ευκολα μετα απο προπο,οπως πολυ συχνα υποθετει ο κοσμος.

ThePlanet
10-06-10, 02:27
φιλε,κανεις λαθος γιατι απλα εχεις επικενρωθει σε μια ορμονη,κ δεν μπορεις να καταλαβεις οτι λειτουργουν πολλες ταυτοχρονα σε εκεινη τη φαση,κ χανεις κ ενδιαμεσους μηχανισμους..

το σωμα καιει ως εξης:υδατανθρακες,λιπος,προτεινη.

για να φτασεις να καις το τελευταιο,πρεπει να συντρεχουν οι λογοι που σου εγραψα.

το σωμα,πολυ απλα,μολις τελειωσει με τις αποθηκες γλυκογονου,θα στραφει στο λιπος..ειναι πολυ δυσκολο υπο φυσιολογικες συνθηκες διατροφης, κ ενυδατωσης κατα την προπο,να χασεις μυς,γιατι πολυ απλα η βιοχημεια του σωματος δεν του επιτρεπει,εφοσον υπαρχει διαθεσιμο λιπος,το λιπος ειναι το καυσιμο του,μετα τους υδατανθρακες κ οχι η προτεινη

κ επισης εχε υποψιν σου,οτι ουτε οι αποθηκες γλυκογονου αδειαζουν ετσι ευκολα μετα απο προπο,οπως πολυ συχνα υποθετει ο κοσμος.


Για να επιμένεις μάλλον θα έχεις δίκιο.


Αν και μου πήρε ώρα να τη βρω, να και μια φωτογραφία που περιγράφει γλαφυρά τέτοιες καταστάσεις.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=12471&stc=1&d=1276125359

Κάπου εδώ θα αποχωρήσω από τη συζήτηση. Θα συνεχίσουμε κάποια άλλη φορά.

:welcome:

beefmeup
10-06-10, 02:29
Για να επιμένεις μάλλον θα έχεις δίκιο.


Αν και μου πήρε ώρα να τη βρω, να και μια φωτογραφία που περιγράφει γλαφυρά τέτοιες καταστάσεις.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=12471&stc=1&d=1276125359

Κάπου εδώ θα αποχωρήσω από τη συζήτηση. Θα συνεχίσουμε κάποια άλλη φορά.

:welcome:

αδικο εχω,κ οτι γραφω ειναι ατοπα..πλακα εκανα τοση ωρα..

αν με πιστευες,την πατησες.

joanna johanita
10-06-10, 02:47
αδικο εχω,κ οτι γραφω ειναι ατοπα..πλακα εκανα τοση ωρα..

αν με πιστευες,την πατησες.



τι???δλδ τσάμπα διάβαζα τόση ώρα?τπτ δεν ισχύει απο τα παραπάνω????

ThePlanet
10-06-10, 12:31
τι???δλδ τσάμπα διάβαζα τόση ώρα?τπτ δεν ισχύει απο τα παραπάνω????

Don't worry baby! Από αύριο θα λέει αυτά που του έγραψα παραπάνω :green:

ThePlanet
10-06-10, 12:37
χαχαχα οχι ρε συ.πλακα κανει.πολλα απο αυτα ισχυουν.και ο the planet και ο beefmeup εχουν πολλες γνωσεις.
απλα το κακο ειναι οτι ολα οσα διαβαζουμε/μαθαινουμε αλληλοσυγκρουονται και στο τελος χανουμε λιγο τη μπαλα.ολα λιγο πολυ ισχυουν,απλα πρεπει ο καθενας να βρει τι ταιριαζει στον εαυτο του.trial 'n' error.
εγω ιεχω διαβασει πολυ λιγοτερα απο πολλους στο φορουμ,αλλα τα (οποια) αποτελεσματα που εχω ειναι γιατι ξερω 5 βασικα πραματα πανω στα οποια πειραματιστηκα κ ειδα οτι δουλευουν πανω μου.
καμια φορα χανουμε την ουσια ψαχνουντας τις λεπτομμερειες.

Όχι φίλε savage. Αυτά είναι τα χοντρά και όχι οι λεπτομέρειες! Και να προσθέσω ότι μιλάμε για βασικές λειτουργίες του μεταβολισμού που δεν είναι θέμα δικής μας επιλογής ή υπόθεση "trial'n'error". Anyway, δεν έχω την πολυτέλεια να τα αναλύσω αυτή τη στιγμή.

nikos*
10-06-10, 12:38
εμενα ομως γτ κανενας δε μου απαντησε....?:P.......σε περιπτωση που διαθετουμε αμινο σε συμπληρωμα,αλλα και πρωτεινη,κανουμε πχ τη προπο με βαρη,παιρνουμε μετα αμινο η πρωτεινη και μετα παμε για αεροβια και παιρνουμε πρωτεινη η αμινο?.......μπερδευτηκα χειροτερα...:unsure:

GEORGEXX1
10-06-10, 12:41
εγω λεω οτι παιρνουμε μετα τα βαρη αμεσως αμινο σε υγρη μορφη, και μετα την αεροβια την πρωτεινη.

ThePlanet
10-06-10, 12:53
Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλήξω. Γενικά, με την cardio μετά τα βάρη υπάρχουν κάποια πολύ σημαντικά ερωτήματα που έχουν να κάνουν με το post-workout γεύμα. Όσο και να το ψάξουμε πιστεύω ότι δεν θα βρεθεί λύση που να μην απαιτεί να θυσιάσει κανείς κάτι. Επίσης θα ήταν καλό να αναφέρουν τις εμπειρίες τους όσοι έχουν δοκιμάσει να πάρουν whey ή amino μεταξύ προπόνησης με βάρη και καρδιο. Αυτό είναι ίσως και το πιο χρήσιμο που μπορεί να προσφέρει κανείς πέρα από αναλύσεις και θεωρίες.

nikos*
10-06-10, 13:07
εμενα ταπεινη μου αποψη ειναι πως μετα τα βαρη χτυπαμε ενα ανιμαλ νιτρο:rolf::rolf::P και μετα την αεροβια χτυπαμε και μια γουει:P

giannis64
10-06-10, 14:00
το πιο ιδανικό είναι και ανάλογο με τους στόχους που έχουμε βάλει αλλά και την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε.
αν κάνουμε αερόβια μετά τα βάρη και είμαστε σε μια φάση όπου απλά ξεκινάμε να κάνουμε προσπάθειες γράμμωσης, τότε παίρνουμε πριν την αερόβια αμινο τα οποία είναι γρήγορα αποροφησημα, και μετά το τέλος όλης της προπόνησης παίρνουμε το μεταπροπονητικο μας ρόφημα.
τώρα αν ήμαστε σε φάση στην οποία παίζουμε με τις λεπτομέρειες της γράμμωσης, και αναζητούμε το τέλειο αποτέλεσμα θυσιάζοντας και λίγο μυϊκό ιστό, δεν παίρνουμε τίποτα ανάμεσα σε βάρη και αερόβια και πίνουμε το μεταπροπονητικο μας μονό μετά την προπόνηση!!

nikos*
10-06-10, 15:25
μια χαρα τα λεει το παλικαρι!

:thumbup:

:toast::clap:

beefmeup
10-06-10, 16:58
Don't worry baby! Από αύριο θα λέει αυτά που του έγραψα παραπάνω :green:

αν αυτο ηταν για μενα,οτι εγραψες για κορτιζολη ειναι σωστο,αλλα σου ξαναεγραψα οτι ΔΕΝ ισχυει απαραιτητα,σε αυτην την φαση γιατι ΔΕΝ ειναι παρουσα μονο η κορτιζολη μετα απο βαρη σε οργανισμο,κ ΑΝ παρεις αμινο κ μετα κανεις αεροβια,ΔΕΝ θα καουν σαν ενεργεια..

αυτα τα λες γιατι οπως σου ειπα κ πιο πανω αγνοεις πραγματα,παραθετοντας μονο ενα,που εχεις κολλησει,κ δεν λες να καταλαβεις οτι λειτουργουν πολλα πραγματα συνδιαστικα.

κ οταν καποιος αγνοει πραγματα,οδηγειτε σε λαθος συμπερασματα.

με το ποστ σου περι αμινο κ μετατροπης τους σε ενεργεια,ακυρωνεις ολοκληρη την βιβλιογραφεια των κετο διατροφων που κανουν ακομα κ αθλητες επιπεδου ολυμπια.

για να χασεις μυς,δεν πρεπει να εχεις λιπος για καψιμο..δεν υπαρχει αλλη,εξηγηση εδω,δεν μπορω να καταλβω γιατι προσμαθεις να εφευρεις μια,απτο πουθενα..

κ αν θες αποτελσματα κ γνωμες,εχω δοκιμασει κ το ενα(με αμινο)κ το αλλο(χωρις,μετα τα βαρη..)
κ στις 2 περιπτωσεις εκαψα λιπος,κ δεν μου φανηκε οτι εχασα μυικο ιστο..χρονια τωρα,οχι χθες η προχθες.

Machiavelli
10-06-10, 17:10
giannis64 σε τι ακριβώς εμποδίζουν τα BCAA ανάμεσα σε προπόνηση με βάρη και αερόβια, όταν παίζουμε με τις λεπτομέρειες;

ThePlanet
10-06-10, 19:07
αν αυτο ηταν για μενα,οτι εγραψες για κορτιζολη ειναι σωστο,αλλα σου ξαναεγραψα οτι ΔΕΝ ισχυει απαραιτητα,σε αυτην την φαση γιατι ΔΕΝ ειναι παρουσα μονο η κορτιζολη μετα απο βαρη σε οργανισμο,κ ΑΝ παρεις αμινο κ μετα κανεις αεροβια,ΔΕΝ θα καουν σαν ενεργεια..

αυτα τα λες γιατι οπως σου ειπα κ πιο πανω αγνοεις πραγματα,παραθετοντας μονο ενα,που εχεις κολλησει,κ δεν λες να καταλαβεις οτι λειτουργουν πολλα πραγματα συνδιαστικα.

κ οταν καποιος αγνοει πραγματα,οδηγειτε σε λαθος συμπερασματα.

με το ποστ σου περι αμινο κ μετατροπης τους σε ενεργεια,ακυρωνεις ολοκληρη την βιβλιογραφεια των κετο διατροφων που κανουν ακομα κ αθλητες επιπεδου ολυμπια.

για να χασεις μυς,δεν πρεπει να εχεις λιπος για καψιμο..δεν υπαρχει αλλη,εξηγηση εδω,δεν μπορω να καταλβω γιατι προσμαθεις να εφευρεις μια,απτο πουθενα..

κ αν θες αποτελσματα κ γνωμες,εχω δοκιμασει κ το ενα(με αμινο)κ το αλλο(χωρις,μετα τα βαρη..)
κ στις 2 περιπτωσεις εκαψα λιπος,κ δεν μου φανηκε οτι εχασα μυικο ιστο..χρονια τωρα,οχι χθες η προχθες.

Φυσικά και υπάρχουν κι άλλες ορμόνες παρούσες (περισσότερες ίσως από όσες μπορείς να φανταστείς), αλλά όσον αφορά τη γλυκονεογένεση η κορτιζόλη είναι ο κύριος ρυθμιστικός παράγοντας. Από εκεί και πέρα αναφέρεσαι συνέχεια σε "ενδιάμεσους μηχανισμούς" και διάφορα άλλα πράγματα που αγνοώ ή "χάνω", αλλά δεν έχεις αναφέρει ούτε ένα μέχρι τώρα, ώστε να καταρρίψεις όσα έγραψα σε προηγούμενο ποστ και να αποδείξεις τις δικές σου θεωρίες.

Όσο γι αυτά που γράφεις για την κετο δεν το έχω καταλάβει. Στην κετο δίνει κανείς μεγάλα ποσά ενέργειας στο σώμα μέσω των λιπών και κατ'επέκταση των κετονοσωμάτων. Δεν τρέφεται μόνο με πρωτεΐνη. Τι σχέση έχει επομένως αυτή η κουβέντα;


για να χασεις μυς,δεν πρεπει να εχεις λιπος για καψιμο..δεν υπαρχει αλλη,εξηγηση εδω,δεν μπορω να καταλβω γιατι προσμαθεις να εφευρεις μια,απτο πουθενα..

Κι αυτό που λένε όλοι ρε φίλε ότι προσπαθούν να μη χάσουν τους μυς στη δίαιτα, παρόλο που έχουν και λίπος, από πού προκύπτει; Απ' το κεφάλι τους το βγάζουν; Και για να χουμε καλό ρώτημα, αυτοί οι μυς που χάνονται τί γίνονται; Πού πάνε; Εξατμίζονται; Τους παίρνει ο διάολος; Τι συμβαίνει επιτέλους!

Κι ένα τελευταίο. Σύμφωνα με τη δικιά σου τη θεωρία, θα έπρεπε όλη η πρωτεΐνη που τρώμε να πάει στους μυς. Που'ντη ρε φίλε; Τόσα κιλά τρώει κάποιος όλο το χρόνο και βάζει 3-4 μυικά κιλά μαξιμουμ. Τι συμβαίνει; Εξήγησέ μας. Γιατί δεν είμαστε τετραπλάσιοι απ'τον Coleman με τόση πρωτεΐνη;

ThePlanet
10-06-10, 19:11
giannis64 σε τι ακριβώς εμποδίζουν τα BCAA ανάμεσα σε προπόνηση με βάρη και αερόβια, όταν παίζουμε με τις λεπτομέρειες;

Το σίγουρο είναι ότι προσφέροντας οποιαδήποτε μορφή ενέργειας στον οργανισμό μετά τα βάρη και πριν την καρδιο επηρεάζουμε σε κάποιο βαθμό τη λιπόλυση. Οπότε, ίσως όταν το ποσοστό σωματικού λίπους να είναι πολύ χαμηλό, ακόμη και η μικρή λήψη ενέργειας να έχει μεγάλη επίπτωση στη λιπόλυση. Αυτό το λέω εντελώς υποθετικά.

Machiavelli
10-06-10, 19:14
Ποια ενέργεια; Η βαλίνη, η λευκίνη και η ισολευκίνη;

stamthedrum
10-06-10, 19:17
Όπως έχω ξαναπεί, πιστεύω ότι σε χαμηλά ποσοστά λίπους, όπου ο καταβολισμός των αμινοξέων αρχίζει να αυξάνεται πολύ, καλά είναι να χρησιμοποιούμε και ενδοπροπονητικά συμπληρώματα. Το καλύτερο είναι τα BCAA πιστεύω. Εν ανάγκη και κάποιο ρόφημα Gatorade/ Powerade.

ThePlanet
10-06-10, 19:20
19 από τα αμινοξέα, αφού απαμινωθούν, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για παραγωγή ενέργειας. Δε θυμάμαι αν τα συγκεκριμένα που αναφέρεις είναι μέσα σ'αυτά και ούτε έχω το χρόνο να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Αλλά νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί εύκολα αυτή η πληροφορία.

Machiavelli
10-06-10, 19:39
Κοίταξε το όταν και αν βρεις χρόνο και πες μας. Τα συγκεκριμένα δε τα ανέφερα στην τύχη, είναι τα BCAA.

giannis64
10-06-10, 19:49
giannis64 σε τι ακριβώς εμποδίζουν τα BCAA ανάμεσα σε προπόνηση με βάρη και αερόβια, όταν παίζουμε με τις λεπτομέρειες;


εδώ για να είμαι ειλικρινείς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί έχω μπερδευτεί και εγώ από αυτά τα 3 αμινο (βαλινη-λευκινη-ισολευκινη.)
από την μια η ισολευκινη καταπιέζει την ινσουλίνη και βοηθά στην λιποδιαλυση, και από την άλλη τα άλλα δυο αμινο υπάρχουν σε τροφές όπως πουλερικά ψάρια γαλακτοκομικά φιστίκια φασόλια ρύζι τα οποία προστατεύουν τον μυϊκό ιστό και βοηθούν στην ανάπτυξη και στην ανάρρωση.

με βάση την λογική δεν θα έχεις πρόβλημα αν τα πάρεις ενδιάμεσα, αλλά εγώ όταν θέλω πλέον τις λεπτομέρειες δεν παίρνω ούτε bcaa!!
και ας ρισκάρω μυϊκό ιστό!!

stamthedrum
10-06-10, 19:59
εδώ για να είμαι ειλικρινείς δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί έχω μπερδευτεί και εγώ από αυτά τα 3 αμινο (βαλινη-λευκινη-ισολευκινη.)
από την μια η ισολευκινη καταπιέζει την ινσουλίνη και βοηθά στην λιποδιαλυση, και από την άλλη τα άλλα δυο αμινο υπάρχουν σε τροφές όπως πουλερικά ψάρια γαλακτοκομικά φιστίκια φασόλια ρύζι τα οποία προστατεύουν τον μυϊκό ιστό και βοηθούν στην ανάπτυξη και στην ανάρρωση.

με βάση την λογική δεν θα έχεις πρόβλημα αν τα πάρεις ενδιάμεσα, αλλά εγώ όταν θέλω πλέον τις λεπτομέρειες δεν παίρνω ούτε bcaa!!
και ας ρισκάρω μυϊκό ιστό!!

Μα γιατί να θυσιάσεις μυϊκό ιστό που με τόσο κόπο απέκτησες;; Μπορούν να κάνουν τη διαφορά λίγα γραμμάρια αμινοξέων;

beefmeup
10-06-10, 22:29
Κι αυτό που λένε όλοι ρε φίλε ότι προσπαθούν να μη χάσουν τους μυς στη δίαιτα, παρόλο που έχουν και λίπος, από πού προκύπτει; Απ' το κεφάλι τους το βγάζουν; Και για να χουμε καλό ρώτημα, αυτοί οι μυς που χάνονται τί γίνονται; Πού πάνε; Εξατμίζονται; Τους παίρνει ο διάολος; Τι συμβαίνει επιτέλους!

Κι ένα τελευταίο. Σύμφωνα με τη δικιά σου τη θεωρία, θα έπρεπε όλη η πρωτεΐνη που τρώμε να πάει στους μυς. Που'ντη ρε φίλε; Τόσα κιλά τρώει κάποιος όλο το χρόνο και βάζει 3-4 μυικά κιλά μαξιμουμ. Τι συμβαίνει; Εξήγησέ μας. Γιατί δεν είμαστε τετραπλάσιοι απ'τον Coleman με τόση πρωτεΐνη;

φιλε,η συζητηση αυτη μου φερνει "αερια"..

σαν να προσπαθω να εξηγεισω την προπαιδεια στον γατο μου ενα πραμα.

σου εγραψα 1000 φορες,οτι αρνησαι να διαβασεις,κ να καταλβεις,γιατι απλα δεν μπορεις,κ αυτο φενεται απο αυτα που γραφεις..

καθολου μυς δεν χανονται αν τρως σωστα,για να απαντησω στο 1ο σκελος.

κ για το 2ο,εισαι τοσο οφ,που δεν καταλβαινεις το εξεις:οση προτενιη κ να παρεις,αυτη θα αρχισει την προτεινοσυνθεση,στο σωμα..

η προτεινοσυνθεση,λοιπον ειναι μια διαδικασια,που γινεται ΣΕ ΟΛΟ το σωμα απτα νυχια μεχρι τα μαλλια.αυτο που μας ενδιαφερει εμας ειναι Η ΜΥΙΚΗ προτεινοσυνθεση,η οποια ειναι ΜΟΝΟ το 1/3 απο την συνολικη,κ για να ξεκινησει πρεπει να δωσεις τα σωστα ερεθισματα,με ασκηση,κ σωστο timing διατροφης..
εδω ειναι το ενα μερος του που παει οοολη αυτη η προτεινη που λες..στην προτεινοοσυνθεση,αλλα ΟΧΙ απαραιτητα στην ΜΥΙΚΗ,προτεινοσυνθεση..αν ηξερες τι γραφες τοση ωρα,δεν θα τις ειχες αυτες τισ απορειες..

το σωμα μολαταυτα,εχει συγκεκριμενες δυνατοτητες χρησης της προτεινης,κ αυτες αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο..αν παρουμε κ οι 2 μια δοση,δεν θα χρησιμοποιηθει το ιδιο,κ αυτο εχει να κανει με την χημεια(κ τις αναγκες) του καθε σωματος.
οτι περισευει το κατουρας.κ ΕΔΩ ,παει το υπολοιπο που δεν χρησιμοποιει το σωμα,οποτε ελπιζω να σου ελυσα το μυστηριο,του "που παει η προτεινη"..

να που παει λοιπον η προτεινη που περνεις.

εσυ παρολαυτα μπορεις να επιμενεις,σε οτι λες(που ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα κανεις)..στο τελος,με την απορεια θα μεινεις.

stamthedrum
10-06-10, 22:55
φιλε,η συζητηση αυτη μου φερνει "αερια"..

σαν να προσπαθω να εξηγεισω την προπαιδεια στον γατο μου ενα πραμα.

σου εγραψα 1000 φορες,οτι αρνησαι να διαβασεις,κ να καταλβεις,γιατι απλα δεν μπορεις,κ αυτο φενεται απο αυτα που γραφεις..

καθολου μυς δεν χανονται αν τρως σωστα,για να απαντησω στο 1ο σκελος.

κ για το 2ο,εισαι τοσο οφ,που δεν καταλβαινεις το εξεις:οση προτενιη κ να παρεις,αυτη θα αρχισει την προτεινοσυνθεση,στο σωμα..

η προτεινοσυνθεση,λοιπον ειναι μια διαδικασια,που γινεται ΣΕ ΟΛΟ το σωμα απτα νυχια μεχρι τα μαλλια.αυτο που μας ενδιαφερει εμας ειναι Η ΜΥΙΚΗ προτεινοσυνθεση,η οποια ειναι ΜΟΝΟ το 1/3 απο την συνολικη,κ για να ξεκινησει πρεπει να δωσεις τα σωστα ερεθισματα,με ασκηση,κ σωστο timing διατροφης..
εδω ειναι το ενα μερος του που παει οοολη αυτη η προτεινη που λες..στην προτεινοοσυνθεση,αλλα ΟΧΙ απαραιτητα στην ΜΥΙΚΗ,προτεινοσυνθεση..αν ηξερες τι γραφες τοση ωρα,δεν θα τις ειχες αυτες τισ απορειες..

το σωμα μολαταυτα,εχει συγκεκριμενες δυνατοτητες χρησης της προτεινης,κ αυτες αλλαζουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο..αν παρουμε κ οι 2 μια δοση,δεν θα χρησιμοποιηθει το ιδιο,κ αυτο εχει να κανει με την χημεια(κ τις αναγκες) του καθε σωματος.
οτι περισευει το κατουρας.κ ΕΔΩ ,παει το υπολοιπο που δεν χρησιμοποιει το σωμα,οποτε ελπιζω να σου ελυσα το μυστηριο,του "που παει η προτεινη"..

να που παει λοιπον η προτεινη που περνεις.

εσυ παρολαυτα μπορεις να επιμενεις,σε οτι λες(που ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα κανεις)..στο τελος,με την απορεια θα μεινεις.

Σωστό το point για τη μη απώλεια μυϊκής μάζας και την πρωτεϊνοσύνθεση.

Ωστόσο, να τονίσω κάτι:
Το σώμα μας ΔΕΝ αποβάλλει πρωτεΐνες και αμινοξέα τόσο εύκολα. Αν πάρεις παραπάνω απ' όση χρειάζεσαι για τις ανάγκες όλου του σώματος δε θα την κατουρήσεις. Γλυκόζη θα γίνει (νεογλυκογένεση) ή λίπος.
Επίσης, beefmeup αν στο προηγούμενο ποστ που λες ότι το σώμα καίει πρωτεΐνη μόνο αν δεν έχει άλλο λίπος, δεν έχεις δίκιο, αν μιλούσες κυριολεκτικά. Συνεχώς καταβολίζονται μύες, σε πολύ μικρό ποσοστό βέβαια. Αυτό που θέλουμε είναι να πετύχουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αναβολισμό ώστε να αντισταθμίσουμε τον καταβολισμό. Και όσο το λίπος πέφτει, ο οργανισμός αρχίζει και "φοβάται" οπότε αυξάνει την οξείδωση των αμινοξέων και τη διάσπαση των μυϊκών πρωτεϊνών.

beefmeup
10-06-10, 23:11
Σωστό το point για τη μη απώλεια μυϊκής μάζας και την πρωτεϊνοσύνθεση.
Ωστόσο, να τονίσω κάτι:

Το σώμα μας ΔΕΝ αποβάλλει πρωτεΐνες και αμινοξέα τόσο εύκολα. Αν πάρεις παραπάνω(bro,θελει πολυ παραπανω για να γινει λιπος,(κ αν γινεται τελικα)οχι απλα"παραπανω" απ' όση χρειάζεσαι για τις ανάγκες όλου του σώματος δε θα την κατουρήσεις(κ εγω ετσι πιστευω,αλλα σου ειπα πριν οτι εχει να καει με ην ποσοηττα). Γλυκόζη θα γίνει (νεογλυκογένεση) ή λίπος.((απο πλευρας βιοχημειας,αυτο δεν γινεται,παρα μονο σε ΑΚΡΑΙΕΣκαταστασεις καταβολισμου)

Επίσης, beefmeup αν στο προηγούμενο ποστ που λες ότι το σώμα καίει πρωτεΐνη μόνο αν δεν έχει άλλο λίπος, δεν έχεις δίκιο, αν μιλούσες κυριολεκτικά. Συνεχώς καταβολίζονται μύες, σε πολύ μικρό ποσοστό βέβαια(σαφως,αλλα το πσοσστο ειναι τοσο αμελητεο,που ΔΕΝ επειραζει ητν μυικη προτεινοσυνθεση,με ενα σωστο γευμα η σεηκ..αν ισχυει αυτο,σε μεγαλο ποσοστο,κανεις δεν θα εκανε μυς σε τετοιο επιπεδο,γιατι ολοι θα ειμασταν ενα βημα μπρος,ενα πισω). Αυτό που θέλουμε είναι να πετύχουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο αναβολισμό ώστε να αντισταθμίσουμε τον καταβολισμό. Και όσο το λίπος πέφτεικ παλι μιλαμε για πολυ χαμηλα ποσοστα ετσι,οχι 9-10%), ο οργανισμός αρχίζει και "φοβάται" οπότε αυξάνει την οξείδωση των αμινοξέων και τη διάσπαση των μυϊκών πρωτεϊνών.

την μαιμου ψυριζουμε...πιστευω οτι,δεν χανεται(υπολογισιμος) μυικος ιστος,σε φαση να υπονομευεις τις προπονησεις σου,αν
--τρως καλα ολη μερα,καθε μερα.
--κανεις σωστη αεροβια.
--η παρεις αμινο μετα τα βαρη,κ πριν την αεροβια.

κ θα καψεις λιπος με την αεροβια,μια χαρα,αυτο το ξεχασα.

το βλεπω επανω μου(οπως εχω δει κ το αντιθετο,αλλα εκει εφταιγε οπως εγραψα,η λαθος αεροβια μου,κ μη σωστος χρονισμος διατροφης/συμπληρωματων),κ να πω εδω(κακως) οτι,εχω μονιμως 6.5-7.5% λιπος ολο το χρονο,καθε χρονο,χρονια τωρα,κ βαζω σταθερα μυικα κιλα καθε χρονο..

κ να μην ξεχναμε οτι,αυτα που ακουγονται για "σωσιμο μυικου ιστου σε διαιτα",αφορουν επαγγελματιες η ατομα που κατεβαινουν σε αγωνες κ οι απαιτησεις ειναι αλλες,κ οχι εμενα κ εσενα..απλα το χουν παρει ολοι καραμελα,οτι κ καλα"θελω να χασω λιπος χωρις να χασω μυς"..κ αυτο θα γινει μονο οταν υποσσιτιζεσαι,η κανεις λαθος αεροβια στην διαιτα σου.

giannis64
10-06-10, 23:21
την μαιμου ψυριζουμε...

κ να μην ξεχναμε οτι,αυτα που ακουγονται για "σωσιμο μυικου ιστου σε διαιτα", αφορουν επαγγελματιες η ατομα που κατεβαινουν σε αγωνες κ οι απαιτησεις ειναι αλλες,κ οχι εμενα κ εσενα..απλα το χουν παρει ολοι καραμελα,οτι κ καλα"θελω να χασω λιπος χωρις να χασω μυς"..κ αυτο θα γινει μονο οταν υποσσιτιζεσαι,η κανεις λαθος αεροβια στην διαιτα σου.


+1:thumbup:

stamthedrum
10-06-10, 23:27
Συμφωνώ σε όλα εκτός από την κατάληξη της πρωτεΐνης αφού πεπτεί. Θα γίνει λίπος/γλυκόζη. Οι νεφροί είναι έτσι κατασκευασμένοι ώστε να μην αφήνουν αμινοξέα να χάνονται. Απειροελάχιστα μόνο φεύγουν με τα ούρα κι αυτό, ουσιαστικά, τυχαία συμβαίνει.

giannis64
10-06-10, 23:35
όλη η συζήτηση γίνετε για την ώρα της προπόνησης με βάρη και αερόβια. εκείνη την στιγμή δεν υπάρχει περίπτωση να πάει χαμένη πρωτεΐνη ούτε να λιποσει! οπότε άκυρο είναι αυτό που αναφέρεις σε αυτήν την συζήτηση!!

beefmeup
10-06-10, 23:38
όλη η συζήτηση γίνετε για την ώρα της προπόνησης με βάρη και αερόβια. εκείνη την στιγμή δεν υπάρχει περίπτωση να πάει χαμένη πρωτεΐνη ούτε να λιποσει! οπότε άκυρο είναι αυτό που αναφέρεις σε αυτήν την συζήτηση!!

οτι ειπε:thumbup: συν αυτο,που ειναι το ιδιο βασικα,αλλα τοχα ποσταρει στην 1η σελιδα..



ΑΝ υπαρχει αναγκη για αμινο στους μυς,κ του δωσεις,θα πανε εκει.γιατι ετσι λειτουργει το σωμα.

αν οχι,παιζει αυτο που λες για ενεργεια.
τα παντα,τη δεδομενη στιγμη.

stamthedrum
10-06-10, 23:46
Α τότε sorry δικό μου το λάθος :toast:

NASSER
11-06-10, 01:08
beefmeup σωστός σε όλα :thumbup:

kaiowas
11-06-10, 09:40
Παίδες χωρίς παρεξήγηση, τις τελευταίες μέρες έχετε κάνει το φόρουμ πυρηνική φυσική(βλέπε προιόντα GASPARI, αερόβια κτλ.) δεν μπορεί να παρακολουθήσει το φόρουμ κανείς αρχάριος :unsure:

KATERINI 144
11-06-10, 13:57
Παίδες χωρίς παρεξήγηση, τις τελευταίες μέρες έχετε κάνει το φόρουμ πυρηνική φυσική(βλέπε προιόντα GASPARI, αερόβια κτλ.) δεν μπορεί να παρακολουθήσει το φόρουμ κανείς αρχάριος :unsure::toast:

προσεχώς θα ανοίξουμε ενα θεμα με τίτλο ''περι ανέμων και υδάτων''

και μια συμβουλή για τους αρχαριους, οσο το ψειρίζεται τόσο δε θα βγάζετε ακρη, δοκιμάστε πανω σας τη σας ταιριάζει καλύτερα, καλη η θεωρία αλλα η πράξη δίνει αποτέλεσμα.

εντιτ: απο εδω και κατω τα μηνύματα εκτος θέματος δε θα μεταφέρονται, θα σβήνονται, ειναι ποιο εύκολο....

ioannis1
11-06-10, 14:56
φωτη μια χαρα τα ειπες.παιδια τα πραγματα ειναι απλα στο ββ.διαβαστε κανα αρθρο.

ThePlanet
11-06-10, 17:11
beefmeup σωστός σε όλα :thumbup:

Από όλα αυτά με τα οποία συμφωνείς βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα ούρα περιέχουν πρωτεΐνη και μάλιστα σε πάρα πολύ μεγάλο ποσό σε κάποιον που ασχολείται με το ββ ακόμη κι αν λάβουμε ως σωστές αυτές τις αρλούμπες που έγραψε ο άλλος για τα 2/3 και το 1/3 της "συνολικής πρωτεινοσύνθεσης".

Εύλογα θα σε ρωτούσε κάποιος "αν πειράζει να πιεί τα ούρα του" για να γλυτώσει λεφτά. Ποια είναι η άποψή σου;

ThePlanet
11-06-10, 17:19
φωτη μια χαρα τα ειπες.παιδια τα πραγματα ειναι απλα στο ββ.διαβαστε κανα αρθρο.

Με την ίδια λογική φίλε Γιάννη, όλα όσα γράφουν τα άρθρα είναι το ίδιο ψείρισμα με όσα έχουν γραφτεί παραπάνω. Δεν είναι λογική αυτή.

Τουλάχιστον σε ότι με αφορά δεν είπα κάτι διαφορετικό από ότι γράφουν τα άρθρα (τουλάχιστον στο μεγαλύτερομέρος). Απλά θέλησα να δώσω κάποιες πληροφορίες για κάποιους μηχανισμούς του μεταβολισμού, τα οποία γνωρίζω πολύ καλά και τα οποία είναι βασικά και στοιχειώδη και όχι "λεπτομέρειες" όπως έχει αναφερθεί.

Devil
11-06-10, 17:22
Από όλα αυτά με τα οποία συμφωνείς βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα ούρα περιέχουν πρωτεΐνη και μάλιστα σε πάρα πολύ μεγάλο ποσό σε κάποιον που ασχολείται με το ββ ακόμη κι αν λάβουμε ως σωστές αυτές τις αρλούμπες που έγραψε ο άλλος για τα 2/3 και το 1/3 της "συνολικής πρωτεινοσύνθεσης".

μμμ... δεν νομιζω:green:


Εύλογα θα σε ρωτούσε κάποιος "αν πειράζει να πιεί τα ούρα του" για να γλυτώσει λεφτά. Ποια είναι η άποψή σου;

αυτο δεν το εκανε ο mentzer?
δεν κανω πλακα νομιζω οτι το ειχε πει ο Duchaine:green::green::green:

ThePlanet
11-06-10, 18:06
αυτο δεν το εκανε ο mentzer?
δεν κανω πλακα νομιζω οτι το ειχε πει ο Duchaine:green::green::green:

Για να καταλάβεις πόσο εμπειρικό άθλημα είναι το ββ όσο κι αν κάποιοι προσπαθούν να κάνουν τους επιστήμονες.

Andrikos
11-06-10, 18:37
Συγχαρητήρια και στους 2 που το ψάχνουν έτσι και έχουν πάθος για τις απόψεις τους.:green:
Η γλυκονεογένεση ( η σύνθεση γλυκόζης από μη υδατανθρακικές ενώσεις) λαμβάνει χώρα 24 ώρες το 24ώρο όπως συμβαίνει με όλες τις αναβολικές και καταβολικές διαδικασίες. Η γλυκονεογένεση είναι αναβολική διαδικασία σε αντίθεση με την γλυκογονόλυση , σε τι ρυθμό γίνεται εξαρτάται από τις ανάγκες για ενέργεια , από τη διατροφή , από την άσκηση και από την ένταση της άσκησης.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι αντενδείκνυται το διάβασμα και η μελέτη σε αυτά τα "σπασικλέ" κατά πολλούς θέματα σε ότι στάδιο και να είμαστε , η σφαιρική κατανόηση δεν έβλαψε ποτέ κανένα .

giannis64
11-06-10, 18:37
το πιο ιδανικό είναι και ανάλογο με τους στόχους που έχουμε βάλει αλλά και την κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε.
αν κάνουμε αερόβια μετά τα βάρη και είμαστε σε μια φάση όπου απλά ξεκινάμε να κάνουμε προσπάθειες γράμμωσης, τότε παίρνουμε πριν την αερόβια αμινο τα οποία είναι γρήγορα αποροφησημα, και μετά το τέλος όλης της προπόνησης παίρνουμε το μεταπροπονητικο μας ρόφημα.
τώρα αν ήμαστε σε φάση στην οποία παίζουμε με τις λεπτομέρειες της γράμμωσης, και αναζητούμε το τέλειο αποτέλεσμα θυσιάζοντας και λίγο μυϊκό ιστό, δεν παίρνουμε τίποτα ανάμεσα σε βάρη και αερόβια και πίνουμε το μεταπροπονητικο μας μονό μετά την προπόνηση!!


Φιλε πλανετ, ο Γιαννης συμφωνησε με τον Φωτη που συμφωνησε με τον Καιοβα,για το θεμα οτι αναλωνεστε σε μελετες -εργασιες που δυσκολα μπορουν να παρακολουθησουν τα περισσοτερα μελοι εδω μεσα.
Και κατα συνεπεια δεν μπορουν να συμετεχουν στην συζητηση παρα μονο να προσπαθουν να καταλαβουν τη λετε και ακομα χειροτερα να παραπλανηθουν εν αγνοια τους απο λανθασμενες σκεψεις που δεν μπορουν να σας μεταφερουν.

Αν παρατηρησες υπαρχουν νεα μελοι που θα ειταν ευγνωμονες αν ολα αυτα θα μπορουσατε να τους τα μεταφερετε με απλα,και κατανοητα λογια στα θεματα που ανοιγουν και αφορουν στην ουσια αυτα ακριβως που εσεις λετε με αλλα πιο απλα λογια, αλα χωρις να πιανουν τοπο.

Αυτη ηταν η αποψη μου,και ελπιζω να μην εγινα δυσαρεστος.



γιωργο δεν ξερω αν αναφερεσαι και σε μενα, νομιζω οτι πιο απλα (μπακαλιστικα) και με οχι πολλες αναλυσεις δεν γινοταν να αναφερθω!!

ThePlanet
11-06-10, 18:56
Παιδια γιατι αγχωνομαστε,το φόρουμ βρίσκεται εδω για να γίνεται ένα "παντρεμα" γνωσεων,αλλος από τις εμπειρίες του,αλλος από το διαβασμα που εχει ρίξει,αλλος επειδη το ασκει επαγγελματικα και προφανως εχει κανει τις αναλογες σπουδες,δεν υπάρχει λόγος για πληκτρολογιακες διαμαχες,ρουφήξτε γνωσεις,προβληματιστείτε,διασταυρωστε!!
Ακομα και αν καποιος το θελει πιο λιανα ,εδω είμαστε,όρεξη να υπάρχει να γραφουμε:toast:

Προσυπογράφω κι εγώ τα παραπάνω. Όλοι έχουμε να μάθουμε πολλά. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο.

:toast:

just
11-06-10, 18:57
την μαιμου ψυριζουμε...πιστευω οτι,δεν χανεται(υπολογισιμος) μυικος ιστος,σε φαση να υπονομευεις τις προπονησεις σου,αν
--τρως καλα ολη μερα,καθε μερα.
--κανεις σωστη αεροβια.
--η παρεις αμινο μετα τα βαρη,κ πριν την αεροβια.

κ θα καψεις λιπος με την αεροβια,μια χαρα,αυτο το ξεχασα.

το βλεπω επανω μου(οπως εχω δει κ το αντιθετο,αλλα εκει εφταιγε οπως εγραψα,η λαθος αεροβια μου,κ μη σωστος χρονισμος διατροφης/συμπληρωματων),κ να πω εδω(κακως) οτι,εχω μονιμως 6.5-7.5% λιπος ολο το χρονο,καθε χρονο,χρονια τωρα,κ βαζω σταθερα μυικα κιλα καθε χρονο..

κ να μην ξεχναμε οτι,αυτα που ακουγονται για "σωσιμο μυικου ιστου σε διαιτα",αφορουν επαγγελματιες η ατομα που κατεβαινουν σε αγωνες κ οι απαιτησεις ειναι αλλες,κ οχι εμενα κ εσενα..απλα το χουν παρει ολοι καραμελα,οτι κ καλα"θελω να χασω λιπος χωρις να χασω μυς"..κ αυτο θα γινει μονο οταν υποσσιτιζεσαι,η κανεις λαθος αεροβια στην διαιτα σου.

τι ενοεις λα8ος αεροβια??

just
11-06-10, 19:04
οταν μειονουμε 8ερμιδες στην γραμμωση κα8ε 2 βδομαδες..τι μειονουμε?τα γραμαρια απο το κρεας?γιατι τωρα πρεπει να πεσω στις 2200 και δεν χερω τι..λογικα υδατανθρακες..σωστα?δηλαδη πιο λιγη βρωμη και ριζι?

giannis64
11-06-10, 19:07
μειώνεις μόνο όταν κολλάς, και όχι ανά 2 εβδομάδες. η μείωση είναι καλύτερα να γίνετε από τον υδατάνθρακα!!

just
11-06-10, 19:33
μειώνεις μόνο όταν κολλάς, και όχι ανά 2 εβδομάδες. η μείωση είναι καλύτερα να γίνετε από τον υδατάνθρακα!!

Εβδομάδες 4-6 Μείωση κατά 250 θερμίδες. Στο παράδειγμά μας, από τις 2750 πάμε στις 2500.

Εβδομάδα 7 Αύξηση θερμίδων με σκοπό την επιτάχυνση του μεταβολισμού. Στο παράδειγμά μας περίπου 2800-2900

Εβδομάδες 8-10 Μείωση θερμίδων στα προηγούμενα όρια. Στο παράδειγμα 2500

Εβδομάδες 11-13 Μείωση κατά 250 θερμίδες. Στο παράδειγμα 2250

anw κολλησα μαλλον ή φταιει τα 2 cheat meals που εκανα την προηγουμενη βδομαδα

NASSER
11-06-10, 19:39
Από όλα αυτά με τα οποία συμφωνείς βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα ούρα περιέχουν πρωτεΐνη και μάλιστα σε πάρα πολύ μεγάλο ποσό σε κάποιον που ασχολείται με το ββ ακόμη κι αν λάβουμε ως σωστές αυτές τις αρλούμπες που έγραψε ο άλλος για τα 2/3 και το 1/3 της "συνολικής πρωτεινοσύνθεσης".

Εύλογα θα σε ρωτούσε κάποιος "αν πειράζει να πιεί τα ούρα του" για να γλυτώσει λεφτά. Ποια είναι η άποψή σου;


Φιλε την τρίχα τριχιά έκανες... τοση αντιπαραθεση δεν εχει νοημα εφοσον σκοπος ειναι να δινονται ευλογες απαντησεις. Οπως ειπε ο Αndrikos
Προσωπικά δεν νομίζω ότι αντενδείκνυται το διάβασμα και η μελέτη σε αυτά τα "σπασικλέ" κατά πολλούς θέματα σε ότι στάδιο και να είμαστε , η σφαιρική κατανόηση δεν έβλαψε ποτέ κανένα
Δεν διαβασα και δεν εβγαλα συμπέρασμα πως τα ουρά περιέχουν πρωτεινη σε κανενα επιπεδο ! Αν εσυ αυτο καταλαβες και καταπιανεσαι... κακως! Γιατι πολυ απλα και εγω θα μπορουσα να ζητησω να εξηγησεις πως η πρωτεινη συμβαλλει στην παραγωγη ενεργειας, σιγουρα θα αδυνατουσες να απαντησεις...
Το θέμα ειναι να δώσεις στον αναγνώστη τεκμηριωμένα και απλά ''αν μπορεί να φαει πρωτεινη πριν την αεροβια ή οχι''
Και δυστυχως αν μπω στη διαδικασια να επικεντρωθω στην περιπτωση που καποιος κανει ββ σε οποιοδηποτε επιπεδο, εσυ δίνεις λάθος απαντήσεις.

Καλως ή κανως εγινε πολυ αναλυση. Τουλάχιστον ελπίζω να γίνεται με διάθεση για βοήθεια και οχι για αντιπαράθεση.:toast:

giannis64
11-06-10, 19:59
Εβδομάδες 4-6 Μείωση κατά 250 θερμίδες. Στο παράδειγμά μας, από τις 2750 πάμε στις 2500.

Εβδομάδα 7 Αύξηση θερμίδων με σκοπό την επιτάχυνση του μεταβολισμού. Στο παράδειγμά μας περίπου 2800-2900

Εβδομάδες 8-10 Μείωση θερμίδων στα προηγούμενα όρια. Στο παράδειγμα 2500

Εβδομάδες 11-13 Μείωση κατά 250 θερμίδες. Στο παράδειγμα 2250

anw κολλησα μαλλον ή φταιει τα 2 cheat meals που εκανα την προηγουμενη βδομαδα

τι είναι αυτά που παραθέτεις τώρα??? δεν κατάλαβα!!!
Κάποιο πρόγραμμα από κάπου?

ThePlanet
11-06-10, 21:04
Δεν διαβασα και δεν εβγαλα συμπέρασμα πως τα ουρά περιέχουν πρωτεινη σε κανενα επιπεδο ! Αν εσυ αυτο καταλαβες και καταπιανεσαι... κακως!


Αυτό κατάλαβαν όλοι πιστεύω από τη στιγμή που συμφώνησες μ αυτόν που τα λέει.



Γιατι πολυ απλα και εγω θα μπορουσα να ζητησω να εξηγησεις πως η πρωτεινη συμβαλλει στην παραγωγη ενεργειας, σιγουρα θα αδυνατουσες να απαντησεις...


Φίλε Νασσερ το έχω ήδη κάνει αν κοιτάξεις προηγούμενα ποστ μου.


Λοιπόν προς όλους το λέω. Ας πάμε παρακάτω. Αρκετό χρόνο έχουμε ξοδέψει εδώ.

:toast:

beefmeup
11-06-10, 21:09
ακόμη κι αν λάβουμε ως σωστές αυτές τις αρλούμπες που έγραψε ο άλλος για τα 2/3 και το 1/3 της "συνολικής πρωτεινοσύνθεσης".


φιλε εισαι λαθος,γραφοντας οτι λεω αρλουμπες για το θεμα αυτο..

μπορεις να πεις οτι διαφωνεις,αλλα εισαι κ παλι λαθος..δεν γκουκγλαρω τπτ,κ δεν χρειαζεται για να σου απαντησω σε αυτα,γιατι ειναι βασικα πραγματα,που ομως αγνοεις..δεν εχω λινκ να σου στειλω να τα διαβασεις κ ο ιδιος γιατι πολυ απλα,ολα αυτα τα εχω σε βιβλιαρακια απο αυτα που δεν αγοραζει κανεις πια,γιατι ολοι τσσεκαρουν το νετ..

αυτο που σου γραψα,για την προτεινοσυνθεση,ειναι βιοχημεια 101,κ αυτο γιατι το σωμα ΔΕΝ ειναι σχεδιασμενο να φτιαχνει μυς στο επιπεδο που το πιεζουμε εμεις,αλλα για να χρησιμοποιει την προτεινη ως εκεινο χρειζει σωστο,κ χρησιμο για αυτο..κ αυτο δεν ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ να φτιαχνει μυς σε τετοιο επιπεδο..εισαι πολυ μα πολυ λαθος.

κ εδω υπαρχει η διαφορα της ΜΥΙΚΗΣ προτεινοσυνθεσης,κ της προτεινοσυνθεσης..

αυτο για το 1/3,ειναι παλι αδιαμφισβητητο γεγονος,που παλι αγνοεις..ειναι πραγματα γραμμενα σε βιβλια χρονια τωρα..

λυπαμαι που βγηκα τοσο οφ,αλλα απτην αλλη ο μονος λογος που απαντω ειναι γιατι,μπερδευτεται κοσμος με ολα αυτα που γραφονται,κ ειναι λαθος να διαβαζει ο κοσμος πραγματα,λαθος,οπως τα μισα απο αυτα που γραφεις,κ δεν ισχυουν..

πρεπει να διορθωνουμε τα λαθη,για να μην μπερδευεται ο κοσμος..

ειπα να μην ασχοληθω αλλο,αλλα το κανω γιατον απλο αυτο λογο..

william lewelyn,layne norton(phd biochemistry,natural bb athlete),dave palumbo,george farah,ειναι καποια απτα ατομα που τα γραφουν αυτα..ολοι ατομα με αδιαμφισβητιτη,επμηρεια στον χωρο,κ προπονητες πολλων ifbb αθλητων,αλλα κ αν διαβαζεις ξενα φορουμ,θα τα δεις κ εκει..προφανως ολοι αυτοι κανουν λαθος..

ThePlanet
11-06-10, 21:31
αυτο για το 1/3,ειναι παλι αδιαμφισβητητο γεγονος,που παλι αγνοεις..ειναι πραγματα γραμμενα σε βιβλια χρονια τωρα..


Φίλε beefmeup αυτό το γράφουν τα βιβλία για άτομα που δεν γυμνάζονται και είναι μια αναλογία που αφορά συνολική ημερήσια λήψη πρωτεΐνης από 30γρ έως 60γρ. Δηλαδή φαντάσου ένα άτομο που λαμβάνει 300γρ πρωτείνης. Τα 2/3, δηλαδή τα 200γρ, θα έπρεπε να καταναλώνονται σε όλα τα άλλα σημεία του σώματος εκτός από τους μυς. Ε, ούτε στον Κινγκ Κονγκ αυτό φίλε

Αλλά ακόμη και με αυτή την αναλογία, αν κάποιο άτομο τρώει 150γρ πρωτεινης καθημερινά, τότε, σύμφωνα με τα παραπανω, τα 50γρ αφορούν την μυική πρωτεινοσυνθεση. Εάν αυτά απορροφούνταν συνεχώς από τους μυς, μέσα σε ένα χρονο οι μυες θα έπρεπε να έχουν πάρει


365 x 50γρ = 18250γρ

Κάτι που δεν συμβαίνει.

Τα αμινοξέα χρησιμοποιούνται κι αυτά για ενέργεια είτε προέρχονται από τη διάσπαση των μυών είτε από την πρωτείνη που τρώμε. Ακόμη και την πιο τέλεια διατροφή να κάνει κανείς, μπορεί να μην χάσει μυς, αλλά και πάλι η περίσσεια της πρωτεινης θα χρησιμοποιηθεί για ενέργεια. Δεν γίνεται διαφορετικά. Για να απεκκριθεί το άζωτο στα ούρα πρέπει η πρωτείνη να περάσει μέσα από κάποιες διαδικασίες. Αυτές οι διαδικασίες δίνουν ενέργεια. Αυτος είναι ο κύκλος.


πρεπει να διορθωνουμε τα λαθη,για να μην μπερδευεται ο κοσμος..

Αυτό που έγραψες πρέπει να το εφαρμόζεις και ο ίδιος όμως φίλε.

Όπως έγραψα και πιο πριν. Ας πάμε παρακάτω.

:toast:

Devil
11-06-10, 22:01
Φυσικά και υπάρχουν κι άλλες ορμόνες παρούσες (περισσότερες ίσως από όσες μπορείς να φανταστείς), αλλά όσον αφορά τη γλυκονεογένεση η κορτιζόλη είναι ο κύριος ρυθμιστικός παράγοντας.

σορρυ αλλα τη γλυκαγωνη που την βαζεις?

Από εκεί και πέρα αναφέρεσαι συνέχεια σε "ενδιάμεσους μηχανισμούς" και διάφορα άλλα πράγματα που αγνοώ ή "χάνω", αλλά δεν έχεις αναφέρει ούτε ένα μέχρι τώρα, ώστε να καταρρίψεις όσα έγραψα σε προηγούμενο ποστ και να αποδείξεις τις δικές σου θεωρίες.

εχουν καταριφθει πριν τα γραψεις

Όσο γι αυτά που γράφεις για την κετο δεν το έχω καταλάβει. Στην κετο δίνει κανείς μεγάλα ποσά ενέργειας στο σώμα μέσω των λιπών και κατ'επέκταση των κετονοσωμάτων. Δεν τρέφεται μόνο με πρωτεΐνη. Τι σχέση έχει επομένως αυτή η κουβέντα;



τα κετονοσωματα πως παραγωνται?
απο το καψιμο των λιπαρων και μετατροπη τους σε acetyl-coA
τa acetyl-coA γινονται κετονες και καιγοντε δλδ ξαναγινονται acetyl-coA

Κι αυτό που λένε όλοι ρε φίλε ότι προσπαθούν να μη χάσουν τους μυς στη δίαιτα, παρόλο που έχουν και λίπος, από πού προκύπτει; Απ' το κεφάλι τους το βγάζουν; Και για να χουμε καλό ρώτημα, αυτοί οι μυς που χάνονται τί γίνονται; Πού πάνε; Εξατμίζονται; Τους παίρνει ο διάολος; Τι συμβαίνει επιτέλους!

μαζι με το λιπος θα χασεις και μυς τελος δεν γιναιτε διαφορετικα
το θεμα ειναι πως θα χασεις λιγοτερους


Κι ένα τελευταίο. Σύμφωνα με τη δικιά σου τη θεωρία, θα έπρεπε όλη η πρωτεΐνη που τρώμε να πάει στους μυς. Που'ντη ρε φίλε; Τόσα κιλά τρώει κάποιος όλο το χρόνο και βάζει 3-4 μυικά κιλά μαξιμουμ. Τι συμβαίνει; Εξήγησέ μας. Γιατί δεν είμαστε τετραπλάσιοι απ'τον Coleman με τόση πρωτεΐνη;

τα αμινοξεα δεν χρησιμοποιουνται μονο για τους μυς ολο το σωμα σου αποτελητε απο πρωτεινες

δεν χρειαζεσε απαραιτητα τρελα γρ πρωτεινης για να φτιαξεις μυς
και με 1,5γρ και με 3γρ το ιδιο γινεται σε εναν νατουραλ
οι συνολικες θερμιδες μετρανε

Devil
11-06-10, 22:04
Παιδιά υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι αδιαμφισβήτητα, όπως για παράδειγμα ότι τα αμινοξέα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ενέργεια όταν υπάρχει μεγάλη ενεργειακή ανάγκη. Αυτό γίνεται μέσω μιας διαδικασίας που ονομάζεται γλυκονεογένεση. Χονδρικά ο μηχανισμός έχει ως εξής:

δεν μπαινουν μονο τα ΑΑ στη γλυκονεογενεση
το πιρουβατο μπαινει, και το πιρουβατο δεν βγαινει μονο απο την τρανσαμιναση της αλανινας


Γυμναζόμαστε σκληρά
Το γλυκογόνο των μυών ελαττώνεται
Η ελάττωση του γλυκογόνου κάτω από κάποια κατώτατα επίπεδα έχει ως συνέπεια την ελάττωση του σακχάρου του αίματος.
Η ελάττωση του σακχάρου του αίματος έχει ως συνέπεια, μέσα από κάποιες διαδικασίες, την απελευθέρωση γλυκοκορτικοειδών, χονδρικά κορτιζόλης.
Η έκκριση κορτιζόλης έχει ως συνέπεια την αύξηση της γλυκονεογένεσης, δηλαδή της διαδικασίας με την οποία αμινοξέα (ακόμη και από τον καταβολισμό των μυών) και λιπαρά οξέα μετατρέπονται σε γλυκόζη για την κάλυψη των ενεργειακών αναγκών.


δεν υπαρχει μονο η κορτιζολη
το σακχαρο στο αιμα δεν γινετε να ειναι ηψηλο σε εναν υγιη ανθρωπο
η ινσουλινη το παει στα κυτταρα
αν συμβαινει αυτο που λες θα επρεπε να εχουμε καταβολισμο αμινοξεων μετα το φαγητο

Η όλη συζήτηση με έκανε να συνειδητοποιήσω ότι η λήψη whey χωρίς υδατάνθρακες στο τέλος της προπόνησης με βάρη αλλά πριν την cardio, μπορεί από τη μία να οδηγεί σε κάποια σπατάλη αμινοξέων για ενέργεια μέσω της γλυκονεογένεσης, αλλά από την άλλη πιθανότατα δρα προστατευτικά για τον υπάρχοντα μυικό ιστό όσο θα κάνουμε cardio. Δηλαδή η αυξημένη κορτιζόλη δεν θα οδηγεί σε καταβολισμό του μυικού ιστού αλλά θα χρησιμοποιούνται τα αμινοξέα που καταναλώσαμε.

δεν δρα πουθενα,μεχρι να περασει η whey στο αιμα εχεις τελειωσει το cardio και πας σπιτι
ασε που μετα την λυψη της whey η ινσουλινη ειναι στα υψη, οσο και αν σου φαινετε περιργο,
αρα με ινσουλινη υψηλη δεν νομιζω να μπορεις να καψεις λιπος

Το εύλογο ερώτημα είναι: πόσο επηρεάζει τα επίπεδα της κορτιζόλης και κατ'επέκταση τη λιπόλυση η χρήση σκέτης whey ή αμινοξέων πριν την καρδιο;

:welcome:

γιατι εχεις κοληση ετσι με την κορτιζολη δεν μπορω να καταλαβω

Haris Pilton
11-06-10, 22:04
Mα οι μύες ,δεν ειναι σφουγγάρια ,για να απορροφήσουν πρωτεΐνη ,όπως λες ,και ακούγεται συνεχεία ,η φράση απορρόφηση πρωτεΐνης.

Οι μύες ειναι στην ουσια αποθήκες γλυκόζης, γλυκογόνου και λιπιδίων .
Οπου η οξείδωση τους απο τα μιτοχόνδρια τροφοδοτεί τη μυική ίνα με ενέργεια ,οπού η ενέργεια αυτη ,μέσα στα μιτοχόνδρια μετατρέπει τη διφοσφωρική (ADP) σε τριφωσφορική αδενοσίνη (ATP)

Που η διακίνηση των ATP και ADP μεταξύ των μιτοχονδρίων και των μυϊκών ινιδίων μπλα μπλα μπλα με το νευρικό ερέθισμα γίνεται συστολή μπλα μπλα απο χημεικη ενεργεία γίνεται κινητική μπλα μπλα.

Τελοσπαντων ,θελω να πω αυτο που προσπαθει να πει και ο μπιφ.

Οτι η πρωτεινη ,θα γινει αμινοξεα και τα αμινοξεα "θα κανουν καποιες δουλειες"

ΑΝ κάποιος εχει να φάει πάρα πάρα πολλές ώρες ΙΣΩΣ αρχίσει η γλυκογένεση των αμινοξέων.Οπου και πρόσφατη έρευνα αυτό δείχνει.

Devil
11-06-10, 22:49
Φίλε beefmeup αυτό το γράφουν τα βιβλία για άτομα που δεν γυμνάζονται και είναι μια αναλογία που αφορά συνολική ημερήσια λήψη πρωτεΐνης από 30γρ έως 60γρ. Δηλαδή φαντάσου ένα άτομο που λαμβάνει 300γρ πρωτείνης. Τα 2/3, δηλαδή τα 200γρ, θα έπρεπε να καταναλώνονται σε όλα τα άλλα σημεία του σώματος εκτός από τους μυς. Ε, ούτε στον Κινγκ Κονγκ αυτό φίλε

Αλλά ακόμη και με αυτή την αναλογία, αν κάποιο άτομο τρώει 150γρ πρωτεινης καθημερινά, τότε, σύμφωνα με τα παραπανω, τα 50γρ αφορούν την μυική πρωτεινοσυνθεση. Εάν αυτά απορροφούνταν συνεχώς από τους μυς, μέσα σε ένα χρονο οι μυες θα έπρεπε να έχουν πάρει


365 x 50γρ = 18250γρ

Κάτι που δεν συμβαίνει.

λογικο δεν ειναι να μην συμβαινει?
ποσα απο αυτα ειναι ΕΑΑς? τα μισα ισως? ναι

σε εναν πρωταρη να βαλει 9 κιλα μυς σε ενα χρονο ειναι δυσκολο? οχι
και λεω πρωταρη γιατι μετα μπαινει και η ομεοσταση στη μεση



Τα αμινοξέα χρησιμοποιούνται κι αυτά για ενέργεια είτε προέρχονται από τη διάσπαση των μυών είτε από την πρωτείνη που τρώμε.

οκ μεχρι εδω καλα

Ακόμη και την πιο τέλεια διατροφή να κάνει κανείς, μπορεί να μην χάσει μυς, αλλά και πάλι η περίσσεια της πρωτεινης θα χρησιμοποιηθεί για ενέργεια.

εδω δεν το χουμε, αν εχεις carbo δεν νομιζω να χρησιμοποιης αμινοξεα για ενεργια
οτι θα χρησιμοποιηθουν μερικα ναι (μιλαω για γελιες ποσοτητες)

Δεν γίνεται διαφορετικά. Για να απεκκριθεί το άζωτο στα ούρα πρέπει η πρωτείνη να περάσει μέσα από κάποιες διαδικασίες. Αυτές οι διαδικασίες δίνουν ενέργεια. Αυτος είναι ο κύκλος.

ποιες ειναι η διαδικασιες?
δεν ειναι ενας κυκλος αλλα ειναι πολλοι

και σε σχεση με την ουρεα
το ΝΗ3 μεταφερεται στα μυτοχονδρια απο την γλουταμινη,αλανινη και τo γλουταματο ,το ΝΗ3 μετα μπαινει στον κυκλο της ουριας, μετα τη μεταφορα του η γλουτ. αλαν. γλουταμ., πανε για συνθεση του γλουκοζιου



Αυτό που έγραψες πρέπει να το εφαρμόζεις και ο ίδιος όμως φίλε.

Όπως έγραψα και πιο πριν. Ας πάμε παρακάτω.

:toast:

.

ThePlanet
11-06-10, 23:10
.

Φίλε έχουν συζητηθεί αυτά σε άλλα θέματα. Φυσικά και δεν γίνεται λόγος για χρήση των αμινοξέων για κάλυψη των αναγκών για ενέργεια εφόσον έχουν καταναλωθεί υδατάνθρακες. Εκτός βέβαια από την περίπτωση όπου έχουν καταναλωθεί υδατάνθρακες και υπάρχει και περίσσεια πρωτείνης οπότε αυτή μετατρέπεται πλέον σε λίπος. Τις διαδικασίες με τις οποίες δίνει ενέργεια η πρωτεινη τις έχω γράψει σε άλλο ποστ.

Να πω τέλος ότι δεν έχω να πω κάτι άλλο πάνω σε όσα έχουν συζητηθεί εδώ. Όλοι έχουμε βγάλει κάποια συμπεράσματα για διάφορα θέματα και μένω σε αυτά.

Devil
11-06-10, 23:18
Φίλε έχουν συζητηθεί αυτά σε άλλα θέματα.

ποια? σε τι αναφαιρεσε?

Φυσικά και δεν γίνεται λόγος για χρήση των αμινοξέων για κάλυψη των αναγκών για ενέργεια εφόσον έχουν καταναλωθεί υδατάνθρακες.

καλα πλακα μ κανεις, πριν δεν μιλαγες για χαμηλο σακχαρο στο αιμα
και καταναλωση αμινοξεον για γλυκονεογενεση?


Εκτός βέβαια από την περίπτωση όπου έχουν καταναλωθεί υδατάνθρακες και υπάρχει και περίσσεια πρωτείνης οπότε αυτή μετατρέπεται πλέον σε λίπος.

αυτο γινετε μονο αν εχεις ενα surplus απο kcal

Τις διαδικασίες με τις οποίες δίνει ενέργεια η πρωτεινη τις έχω γράψει σε άλλο ποστ.

που? link ?

Να πω τέλος ότι δεν έχω να πω κάτι άλλο πάνω σε όσα έχουν συζητηθεί εδώ. Όλοι έχουμε βγάλει κάποια συμπεράσματα για διάφορα θέματα και μένω σε αυτά.

εγω παντος δεν θα εβαζα και το χερι μ στη φωτια

GEORGEXX1
12-06-10, 00:25
Και να φανταστειτε οτι η ερωτηση του παιδιου ηταν μετα την προπονηση και πριν την αεροβια τη ειναι καλυτερο να παρει αμινοξεα η πρωτεινη;;;

Και εγω απλα ξαναλεω μετα τα βαροι αμινοξεα υγρα και μετα την αεροβια την πρωτεινη.

ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΙΠΑ;;;; ασ μου πει ενας συμφωρουμιτης χωρις πολα-πολα ΝΑΙ Η ΟΧΙ;;;;;

ThePlanet
12-06-10, 02:42
εγω πιστευω πως και ο beefmeup κι ο the palnet εχουν γνωσεις,και ειναι κριμα να αναλωνομεθα σε τετοιες αντιπαραθεσεις.ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του για το ποιος απο τους 2,εχει δικιο.

Για την ιστορια παντως ουτε εγω χρησιμοποιω αμινο μεταξυ βαρων και αεροβιας.Μια φορα που συζητησα το θεμα με τη Ναντια,μου ειπε αν θυμαμαι καλα ,οτι χωρις χυμο(η κατι παρομοιο),δεν θα απορροφηθουν.Τωρα δινω μια τελειως διαφορετικη διασταση στο θεμα βεβαια:green:

Δεν δίνεις καθόλου διαφορετική διάσταση. Έχει δίκιο. Χωρίς υδατάνθρακα ένα σημαντικό ποσοστό των αμινο του αίματος θα χρησιμοποιηθούν για ενέργεια ώστε να υποστηριχτεί η απορρόφηση των υπόλοιπων από τους μυς.

Με την ευκαιρία να πω και κάποια πράγματα.

Η Νάντια όπως και ο κάθε ββερ τα ξέρει αυτά εμπειρικά. Ξέρουν τι δουλεύει και τι όχι στην πράξη, χωρίς βέβαια (στις περισσότερες περιπτώσεις) να γνωρίζουν τους μηχανισμούς με τους οποίους συμβαίνουν αυτά στον οργανισμό. Αυτό φυσικά δεν είναι πρόβλημα. Κανείς δεν έχει την απαίτηση από έναν ββερ ή από έναν προπονητή ββινγ να έχει σε βάθος γνώσεις γυμναστή, γιατρού, διατροφολόγου, φυσιοθεραπευτή, φαρμακοποιού, αλλά να ξέρει να προετοιμάσει τον εαυτό του ή τους άλλους για τους αγώνες με προγράμματα διατροφής, γυμναστικής, συμπληρώματα και ίσως φάρμακα ακολουθώντας συγκεκριμένα πρωτόκολα ή τεχνικές που γνωρίζουν από άλλους. Επαναλαμβάνω ότι κανείς δε νομίζω να έχει πρόβλημα με αυτό.

Τα προβλήματα πιστεύω ότι αρχίζουν να εμφανίζονται όταν ο ββερ ξεφύγει από τα θέματά του και αρχίσει να παριστάνει τον ειδικό σε θέματα διατροφής ή φαρμακολογίας σε φορουμ ή σε διάφορα ενημερωτικά site κτλ, όπως συμβαίνει στο εξωτερικό (ευτυχώς στην Ελλάδα όχι ακόμα). Ένα ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα δημιουργείται όταν ο κάθε πικραμένος που πήγε 1 χρόνο γυμναστήριο και που έμαθε ότι το ρύζι περιέχει υδατάνθρακα και το κρέας πρωτεΐνη και που ενημερώθηκε για τα αασ από όσα έγραφε πιθανότατα ένας όμοιός του σε κάποιο φορουμ, βγαίνει και παριστάνει τον ειδικό επί παντός θέματος αφορά το ΒΒ αλλά και για διάφορα γενικότερα θέματα γυμναστικής, διατροφής, υγείας κτλ. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις και ειδικότερα στη δεύτερη, νομίζω ότι οι άνθρωποι αυτοί και οι συμβουλές που δίνουν φτάνουν στα όρια της επικινδυνότητας.

KATERINI 144
12-06-10, 11:30
Και να φανταστειτε οτι η ερωτηση του παιδιου ηταν μετα την προπονηση και πριν την αεροβια τη ειναι καλυτερο να παρει αμινοξεα η πρωτεινη;;;

Και εγω απλα ξαναλεω μετα τα βαροι αμινοξεα υγρα και μετα την αεροβια την πρωτεινη.

ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΙΠΑ;;;; ασ μου πει ενας συμφωρουμιτης χωρις πολα-πολα ΝΑΙ Η ΟΧΙ;;;;; συμφωνώ.

υσ: τα εκτος θεματος ποστ μεταφέρονται στα χαλίκια, τα επομενα θα σβήνονται.....

CROCOJET
15-06-10, 23:19
Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Διαβάζω το forum πάνω από ενάμιση χρόνο, αλλά είναι η πρώτη φορά που θέλω να γράψω κάτι και αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκα.

Καταρχήν σπουδάζω γιατρός --κάπως παλιός, αλλά δεν δηλώνω ειδικός για θέματα διατροφής και γυμναστικής γιατί και ο ίδιος ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά και πολλές φορές περιστασιακά. Επειδή έγινε αναφορά παραπάνω σε επιφανειακές γνώσεις, θα ήθελα να πω ότι τα συγγράμματα τα οποία διδασκόμαστε όλοι οι φοιτητές των επιστημών υγείας και όχι μόνο οι γιατροί δεν εμβαθύνουν σε θέματα που αφορούν τη γυμναστική και πολύ περισσότερο το body-building που είναι μια μορφή πολύ απαιτητικής γυμναστικής. Ως εκ τούτου είναι απολύτως αδύνατο να γνωρίζουμε αναλυτικά τι συμβαίνει στο σώμα κάποιου που ασχολείται μ' αυτό το άθλημα και όλες οι γνώσεις που μπορεί να έχει κανείς είναι αποτέλεσμα προσωπικής πρωτοβουλίας και έρευνας. Καλό είναι επομένως να μην ακυρώνουμε κανέναν. Δεν έχει μεγάλη σημασία ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Σκοπός είναι μέσα από τη συζήτηση να καταλήγουμε σε χρήσιμα συμπεράσματα.

Μετά από αυτόν τον ίσως μεγάλο πρόλογο, να μιλήσω κι επί του θέματος. Με προβλημάτισαν όσα διάβασα σ' αυτό το topic. Δεν χρειάζεται νομίζω να πάμε τόσο μακριά για να καταλήξουμε αν τελικά οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια ή όχι. Κατά την ταπεινή μου άποψη από μόνο του το γεγονός ότι προσμετράμε τις θερμίδες από τις πρωτεΐνες που τρώμε αποδεικνύει ότι οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια. Προσωπικά καταλήγω επομένως στο συμπέρασμα ότι το σώμα μας χρησιμοποιεί όσες χρειάζεται για να καλύψει τις ανάγκες του για πρωτεΐνη και τις υπόλοιπες τις χρησιμοποιεί κανονικά σαν καύσιμο. Σε τι ποσοστό συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να ξέρω και ούτε μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα από όσα έψαξα.

Με χαρά θα διαβάσω την κριτική σας στην πραπάνω άποψη σχετικά με τις θερμίδες των πρωτεϊνών, ειδικά αν υπάρχει κάποιος διατροφολόγος στην παρέα σας αλλά και οποιοσδήποτε άλλος ασχολείται με τη διατροφή.

giannis64
15-06-10, 23:25
Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Διαβάζω το forum πάνω από ενάμιση χρόνο, αλλά είναι η πρώτη φορά που θέλω να γράψω κάτι και αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκα.

Καταρχήν σπουδάζω γιατρός --κάπως παλιός, αλλά δεν δηλώνω ειδικός για θέματα διατροφής και γυμναστικής γιατί και ο ίδιος ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά και πολλές φορές περιστασιακά. Επειδή έγινε αναφορά παραπάνω σε επιφανειακές γνώσεις, θα ήθελα να πω ότι τα συγγράμματα τα οποία διδασκόμαστε όλοι οι φοιτητές των επιστημών υγείας και όχι μόνο οι γιατροί δεν εμβαθύνουν σε θέματα που αφορούν τη γυμναστική και πολύ περισσότερο το body-building που είναι μια μορφή πολύ απαιτητικής γυμναστικής. Ως εκ τούτου είναι απολύτως αδύνατο να γνωρίζουμε αναλυτικά τι συμβαίνει στο σώμα κάποιου που ασχολείται μ' αυτό το άθλημα και όλες οι γνώσεις που μπορεί να έχει κανείς είναι αποτέλεσμα προσωπικής πρωτοβουλίας και έρευνας.


Καλό είναι επομένως να μην ακυρώνουμε κανέναν. Δεν έχει μεγάλη σημασία ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Σκοπός είναι μέσα από τη συζήτηση να καταλήγουμε σε χρήσιμα συμπεράσματα.

Μετά από αυτόν τον ίσως μεγάλο πρόλογο, να μιλήσω κι επί του θέματος. Με προβλημάτισαν όσα διάβασα σ' αυτό το topic. Δεν χρειάζεται νομίζω να πάμε τόσο μακριά για να καταλήξουμε αν τελικά οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια ή όχι. Κατά την ταπεινή μου άποψη από μόνο του το γεγονός ότι προσμετράμε τις θερμίδες από τις πρωτεΐνες που τρώμε αποδεικνύει ότι οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια. Προσωπικά καταλήγω επομένως στο συμπέρασμα ότι το σώμα μας χρησιμοποιεί όσες χρειάζεται για να καλύψει τις ανάγκες του για πρωτεΐνη και τις υπόλοιπες τις χρησιμοποιεί κανονικά σαν καύσιμο. Σε τι ποσοστό συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να ξέρω και ούτε μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα από όσα έψαξα.

Με χαρά θα διαβάσω την κριτική σας στην πραπάνω άποψη σχετικά με τις θερμίδες των πρωτεϊνών, ειδικά αν υπάρχει κάποιος διατροφολόγος στην παρέα σας αλλά και οποιοσδήποτε άλλος ασχολείται με τη διατροφή.



+1 στα κόκκινα!! για τα μπλε φταίνε αυτοί που θέλουν κάτι εξειδικευμένο για ββ και στρέφετε σε διαιτολόγους!

για τα πορτοκαλί το συμπέρασμα είναι δικό σου η επιστημονικό?

KATERINI 144
15-06-10, 23:35
καλος ήρθες στο φορουμ, πέρασε αν θέλεις και απο την ενότητα νεων μελών για να σε γνωρίσουν ολα τα μελη.


Με προβλημάτισαν όσα διάβασα σ' αυτό το topic. Δεν χρειάζεται νομίζω να πάμε τόσο μακριά για να καταλήξουμε αν τελικά οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια ή όχι. Κατά την ταπεινή μου άποψη από μόνο του το γεγονός ότι προσμετράμε τις θερμίδες από τις πρωτεΐνες που τρώμε αποδεικνύει ότι οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια. Προσωπικά καταλήγω επομένως στο συμπέρασμα ότι το σώμα μας χρησιμοποιεί όσες χρειάζεται για να καλύψει τις ανάγκες του για πρωτεΐνη και τις υπόλοιπες τις χρησιμοποιεί κανονικά σαν καύσιμο. συμφωνώ,
αν μάλιστα ο οργανισμός ειναι άδειος απο ενέργεια (υδατάνθρακες) και φαμε μονο πρωτεΐνη, πρώτα θα χρησιμοποιήσει την ποσότητα που χρειάζεται για ενέργεια και μετά για οτιδήποτε άλλο.

Devil
15-06-10, 23:44
Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Διαβάζω το forum πάνω από ενάμιση χρόνο, αλλά είναι η πρώτη φορά που θέλω να γράψω κάτι και αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκα.

γεια σου doc, welcome:)

Καταρχήν σπουδάζω γιατρός --κάπως παλιός, αλλά δεν δηλώνω ειδικός για θέματα διατροφής και γυμναστικής γιατί και ο ίδιος ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά και πολλές φορές περιστασιακά. Επειδή έγινε αναφορά παραπάνω σε επιφανειακές γνώσεις, θα ήθελα να πω ότι τα συγγράμματα τα οποία διδασκόμαστε όλοι οι φοιτητές των επιστημών υγείας και όχι μόνο οι γιατροί δεν εμβαθύνουν σε θέματα που αφορούν τη γυμναστική και πολύ περισσότερο το body-building που είναι μια μορφή πολύ απαιτητικής γυμναστικής. Ως εκ τούτου είναι απολύτως αδύνατο να γνωρίζουμε αναλυτικά τι συμβαίνει στο σώμα κάποιου που ασχολείται μ' αυτό το άθλημα και όλες οι γνώσεις που μπορεί να έχει κανείς είναι αποτέλεσμα προσωπικής πρωτοβουλίας και έρευνας. Καλό είναι επομένως να μην ακυρώνουμε κανέναν. Δεν έχει μεγάλη σημασία ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Σκοπός είναι μέσα από τη συζήτηση να καταλήγουμε σε χρήσιμα συμπεράσματα.

οκ doc δεν διαφωνω με οσα ειπες
αλλα η βιοχημεια ειναι βιοχημεια σε ολους
η γλυκολιση και γλουκονεογεννεση που γινεται και σε εσενα γινεται και σε μενα
σιγουρα τα συγγραματα δεν αφορουν το ΒΒ αλλα αφορουν τον οργανισμο


Μετά από αυτόν τον ίσως μεγάλο πρόλογο, να μιλήσω κι επί του θέματος. Με προβλημάτισαν όσα διάβασα σ' αυτό το topic. Δεν χρειάζεται νομίζω να πάμε τόσο μακριά για να καταλήξουμε αν τελικά οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια ή όχι. Κατά την ταπεινή μου άποψη από μόνο του το γεγονός ότι προσμετράμε τις θερμίδες από τις πρωτεΐνες που τρώμε αποδεικνύει ότι οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται για ενέργεια. Προσωπικά καταλήγω επομένως στο συμπέρασμα ότι το σώμα μας χρησιμοποιεί όσες χρειάζεται για να καλύψει τις ανάγκες του για πρωτεΐνη και τις υπόλοιπες τις χρησιμοποιεί κανονικά σαν καύσιμο. Σε τι ποσοστό συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να ξέρω και ούτε μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα από όσα έψαξα.

σιγουρα χρησιμοποιει καποιες απο αυτες σαν καυσιμο
ομως εξαρτατε απο την διατροφη του καθενος
για παραδειγμα
ο οργανισμος μας τρεφεται κυριως με γλουκοζιο, μονο ο εγκεφαλος καει περιπου 150γρ υδατανθρακες την ημερα

τωρα αν καποιος τρωει λιγες θερμιδες και τρεφεται κυριως με πρωτεινες και λιγους υδατανθρακες τοτε λογικο ειναι να εχουμε και καυση μερικων πρωτεινων για λογους ενεργιας

αν παλι εχουμε το αντιθετο, δηλαδη πολλες θερμιδες , λιγες πρωτεινες και πολλους υδατανθρακες τοτε θα χασουμε πολυ λιγοτερες πρωτεινες για λογους ενεργειας


Με χαρά θα διαβάσω την κριτική σας στην πραπάνω άποψη σχετικά με τις θερμίδες των πρωτεϊνών, ειδικά αν υπάρχει κάποιος διατροφολόγος στην παρέα σας αλλά και οποιοσδήποτε άλλος ασχολείται με τη διατροφή.

.

CROCOJET
16-06-10, 00:14
για τα πορτοκαλί το συμπέρασμα είναι δικό σου η επιστημονικό?

Το συμπέρασμα είναι δικό μου και έχει πιο πολύ τη μορφή ερώτησης. Δηλαδή, εφόσον μετράμε τις θερμίδες των πρωτεϊνών που καταναλώνουμε, δε σημαίνει αυτό αυτομάτως ότι οι πρωτεΐνες χρησιμοποιούνται και για ενέργεια;


καλος ήρθες στο φορουμ, πέρασε αν θέλεις και απο την ενότητα νεων μελών για να σε γνωρίσουν ολα τα μελη.

συμφωνώ,
αν μάλιστα ο οργανισμός ειναι άδειος απο ενέργεια (υδατάνθρακες) και φαμε μονο πρωτεΐνη, πρώτα θα χρησιμοποιήσει την ποσότητα που χρειάζεται για ενέργεια και μετά για οτιδήποτε άλλο.

Καλώς σας βρήκα όλους! Αν και διαβάζω το forum πάρα πολύ καιρό (γύρω στον ενάμιση χρόνο), Θα γραψω για μενα στην ενότητα των νέων μελών. Ευχαριστώ.



αλλα η βιοχημεια ειναι βιοχημεια σε ολους
η γλυκολιση και γλουκονεογεννεση που γινεται και σε εσενα γινεται και σε μενα
σιγουρα τα συγγραματα δεν αφορουν το ΒΒ αλλα αφορουν τον οργανισμο

Σωστά αυτά που γράφεις και συμφωνω. Αναφερόμουν πιο γενικά όμως για τις γνώσεις που παίρνουμε από αυτά τα συγγράμματα. Δεν τα υποτιμώ.

σιγουρα χρησιμοποιει καποιες απο αυτες σαν καυσιμο
ομως εξαρτατε απο την διατροφη του καθενος
για παραδειγμα
ο οργανισμος μας τρεφεται κυριως με γλουκοζιο, μονο ο εγκεφαλος καει περιπου 150γρ υδατανθρακες την ημερα

τωρα αν καποιος τρωει λιγες θερμιδες και τρεφεται κυριως με πρωτεινες και λιγους υδατανθρακες τοτε λογικο ειναι να εχουμε και καυση μερικων πρωτεινων για λογους ενεργιας

αν παλι εχουμε το αντιθετο, δηλαδη πολλες θερμιδες , λιγες πρωτεινες και πολλους υδατανθρακες τοτε θα χασουμε πολυ λιγοτερες πρωτεινες για λογους ενεργειας

Συμφωνώ κι εγώ με όσα γράφεις. Απλά επειδή υπήρχε μια εμφανής διαφωνία στο topic για το συγκεκριμένο θέμα, θέλησα να ρωτησω σχετικά με τη σημασία των θερμίδων των πρωτεϊνών που αναγράφονται στα τρόφιμα και στα συμπληρώματα.


Καλώς σας βρήκα όλους.

beefmeup
16-06-10, 11:05
να κανω μια παρενθεση για τα συγραμματα,που διαβαζω ΕΓΩ κ που ανεφερα..πιο πανω ανεφερα ονοματα,απο ατομα που τα εχουν γραψει..ειναι ατομα με γνωσεις πανεπιστημιακες,κ ασχολουνται κ με ββ σε αγωνιστικο επιπεδο,κ προπονητικο αθλητων επιπεδου ολυμπια..

ΔΕΝ αναφερομαι σε συγραμματα τυπου ΤΕΦΑΑ,που ανα φερονται με την σειρα τους σε μεσους αθλουμενους..

καλως η κακως αν δεν τα εχεις αυτουσια σαν βιβλια καποια πραγματα,ΔΕΝ ειναι ευκολο να βρεις στο νετ,γιατι πολλυ απλα,αν τα ανεβαζαν ολοι,θα εχαναν λεφτα.

για να μην γινονται παρεξηγησεις.γιαυτο αλλωστε ανεφερα κ μερικα ονοματα.

deluxe
16-06-10, 22:13
Επειδη ειναι λιγο ζορικη η αεροβια το πρωι νηστικος και επειδη δεν εχω αμινοξεα, το intra συπληρωμα θα βοηθησει καθολου; Θελω οσο το δυνατον να χασω περισσοτερο λιπος και λιγοτερους μυες. Παιρνω και ενα χαπακι καφεϊνης.

Και οταν λεμε πρωινη αεροβια, αμεσως με το που ξυπναμε; Με τη τσιμπλα στο ματι; Εγω παω μετα απο 1 ωρα αφοτου εχω ξυπνησει. Βλακεια;

Devil
16-06-10, 22:23
Επειδη ειναι λιγο ζορικη η αεροβια το πρωι νηστικος και επειδη δεν εχω αμινοξεα, το intra συπληρωμα θα βοηθησει καθολου; Θελω οσο το δυνατον να χασω περισσοτερο λιπος και λιγοτερους μυες. Παιρνω και ενα χαπακι καφεϊνης.

Και οταν λεμε πρωινη αεροβια, αμεσως με το που ξυπναμε; Με τη τσιμπλα στο ματι; Εγω παω μετα απο 1 ωρα αφοτου εχω ξυπνησει. Βλακεια;

το intrabolic για cardio το θες????

ξυπνας->καφεινη+αμινοξεα->περιμενεις κανα 30'->cardio

giannis64
16-06-10, 22:26
διαφωνώ με τ αμινοξέα!! καλύτερα τελείως άδειος!!

deluxe
16-06-10, 22:46
οποτε μονο καφεϊνη;

giannis64
16-06-10, 22:53
ρε ντελουξ είσαι 1 χρόνο στο φόρου. θα έπρεπε να το έχεις μάθει απέξω και ανακατωτά!!

όλες σου η ερωτήσεις είναι μονολεκτικές και έχουν απαντηθεί 1000 φορές μέσα στο φόρουμ!!

deluxe
16-06-10, 23:03
Τωρα αρχισα να ψιλοασχολουμαι ομως.

Devil
17-06-10, 01:58
διαφωνώ με τ αμινοξέα!! καλύτερα τελείως άδειος!!

γιατι γιαννη ?