PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιποτροπικά-Συμβουλες



raiserverg
06-06-10, 15:37
Καλημερα σε ολους, εχω το εξης προβλημα: Εχω φτασει σε σημειο να μαι 80 κιλα με 20% λιπος . Το λιπος φαινεται να χει μαζευτει κατα βαση στη κοιλια αλλα κ το υπολοιπο σωμα μου εχει θολωσει αρκετα.
Μου προτειναν λοιπον λιποδιαλυτες κ συγκεκριμενα το 'thermo stack' της universal, ειναι καλο το συγκεκριμενο η' να παρω κατι αλλο? Επισης ηθελα να ρωτησω αν οι λιποδιαλυτες εχουν σημαντικες παρενεργειες τις οποιες θα πρεπει να προσεξω.
Επισης θα πρεπει να γυρισω σε προγραμμα γραμμωσης η' μπορω να συνεχισω να κανω προγραμμα ογκου με αεροβιες? Και μπορω να παιρνω τους λιποδιαλυτες παραλληλα με την πρωτεινη που χρησιμοποιω τωρα( dymatize ISO 100) η' θα πρεπει να τη κοψω προσωρινα εστω?
Αυτες ειναι οι αποριες μου, συγγνωμη αν μαζεψα πολλες σε ενα thread. :)

Polyneikos
11-06-10, 11:40
Aν κανεις πρόγραμμα διατροφης υπερθερμιδικης για όγκο ξεχνα τους λιποδιαλύτες,χαμενος κόπος.Κανε διατροφη υποθερμιδικη,κανε αεροβικη και μετα όταν φτασεις 11,12 % κοιτας για κανεναν λιποδιαλύτη.

raiserverg
15-06-10, 20:01
Ωραια, ο σκοπος δεν ειναι να παρω βαρος(κιλα) γενικα αλλα να παιρνω βαρος σε μυικη μαζα ενω παραλληλα να καιω λιπος.
Υποθετω πως αυτο ειναι δυνατο να γινει ακομα και με υποθερμιδικη διατροφη εφοσον οι ουσιες που λαμβανω απο την τροφη ειναι σωστες(δλδ πρωτεινη κ λιγα λιπη), σωστα?
Τωρα με τον μεταβολισμο μου ειναι λιγο δυσκολο να χασω κιλα αυτη τη περιοδο και αν κανω αεροβιες μεχρι να φτασω 11%-12% λιπος χωρις τπτ θα χω γινει σκελετος μεχρι τοτε αφου θα καιω και μαζα απο τις αεροβιες.
Η απορια μου ειναι δλδ αν αν μπορω να συνδιασω καθαρη πρωτεινη και λιποδιαλυτες για να πετυχω τους παραπανω στοχους (να χασω κιλα αλλα απο λιπος και οσο το δυνατον λιγοτερο απο μυικη μαζα, δλδ με υποθερμιδικη συνολικα διατροφη).

Υ.Γ. Ποιο ειναι το ιδανικο ποσοστο λιπους για ενα φυσιολογικα γυμνασμενο ατομο?

giannis64
15-06-10, 20:06
όλα γίνονται απλά αυτό που θέλεις εσύ απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο. λάθος μεγάλο να βγάλεις απέξω την αερόβια!!

το ποσοστό λίπους που Ρωτάς είναι σχετικό.

raiserverg
15-06-10, 21:08
Δεν ειπα να κοψω τις αεροβιες παρα μονο να τις κανω με λιποδιαλυτες που θα με κανουν να χανω περισσοτερες θερμιδες στην ιδια ωρα προπονησης.
Δεν βαριεμαι να κανω αεροβιες ουτε ψαχνω τροπο χωρις κοπωση απλα 3 μηνες τωρα κανω αεροβιες 3 φορες την βδομαδα και εχω χασει 1 κιλο μονο, επισης μου ανοιγει κ η ορεξη μετα και αυτο το κανει δυσκολοτερο. Ενω ακουσα οτι οι λιποδιαλυτες κοβουν την ορεξη και αυτο θα με βοηθουσε αρκετα αν ισχυει.
Δεν ξερω, καμια συμβουλη?

giannis64
15-06-10, 21:11
αν έχεις κολλήσει κατέβασε λίγο τις θερμίδες σου.
υποθέτω ότι κάνεις σωστή αερόβια!
ο λιποδιαλυτης κόβει λίγο την όρεξη αλλά όχι σπουδαία πράγματα!!

Manos1989
15-06-10, 23:55
εγώ προσωπικά με το Mito,πεινάω παραπάνω και είμαι στις 2500 θερμίδες.
Και επίσης δεν νομίζω να χρειάζεται να φτάσεις 11% για να ξεκινήσεις λιποδιαλύτες....εγώ προσωπικά στο 11% θέλω να φτάσω και οι λιποδιαλύτες είναι μέρος της προσπάθειας μου.