PDA

Επιστροφή στο Forum : Pea Protein - Πρωτείνη Αρακά



Gasturb
20-03-07, 06:44
Έχετε δοκιμάσει πρωτεϊνη concentrate ή isolate από.. μπιζέλια!?

Gt

stevengr
20-03-07, 10:20
Έχετε δοκιμάσει πρωτεϊνη concentrate ή isolate από.. μπιζέλια!?

Gt


Οριστε ?? :shock:

Teo70
20-03-07, 14:54
Οχι αλλά πρέπει να είναι μικρής βιολογικής αξίας.

sakisboy
20-03-07, 19:00
σιγουρα μικρής βιολογικής αξίας,οπωσ και προτεινη απο πατατα. :pale:

Vson
20-03-07, 20:04
χριστε μου υπαρχουν τετοιου ειδους πρωτεινες :drunken: :drunken:

gpol
20-03-07, 20:11
Η βιολογικη αξια του μπιζελιου ειναι μονο 56

Teo70
20-03-07, 21:47
Mε το ίδιο σκεπτικό μπορεί να υπάρχει και isolate από φακές! :geek:

anastasisk
20-03-07, 23:31
Έχετε δοκιμάσει πρωτεϊνη concentrate ή isolate από.. μπιζέλια!?

Gt

Που πηγες και το ανακαλυψες παλι αυτο . . . :geek:

ajax
21-03-07, 12:58
απλα lol

Duke-Nukem
21-03-07, 14:08
Όχι

Crimson
22-03-07, 01:10
Χασίσια, μπιζέλια!!! :P

Old McDonald had a farm, ia-ia-ioooo!!!! :geek:

Nick3
22-03-07, 18:28
Έχει δοκιμάσει κανείς πρωτείνη από σκορδοστούπι?

asdf
22-03-07, 19:07
τρελο lock plz...

Gasturb
22-03-07, 19:20
Χασίσια, μπιζέλια!!! :P

Tα αγαθά του England φταίνε αγαπητή Crimson, οχι εγώ http://yelims2.free.fr/Fete/Fete01.gifhttp://yelims2.free.fr/Fete/Fete01.gifhttp://yelims2.free.fr/Fete/Fete01.gif

Gt

Nick3
22-03-07, 19:59
τρελο lock plz...

Το ποστ μου ήταν χιουμοριστικό επειδή έβλεπα μερικές κουφές πηγές πρωτείνης.

asdf
22-03-07, 20:16
Ρε νικο μη ψαρωνεις ρε δεν το ειπα για σενα.... απλα εχει ξεφυγει γενικα πολυ :|

anastasisk
23-03-07, 03:49
Παιδια νομιζω οτι πρεπει να κανουμε ενα meeting προκειμενου να βρουμε λυσεις για να φερουμε τον Gast εντος συνορων.Aν συνεχισει ετσι τον χανουμε τον Moderator μας . . . :geek:

Gasturb
27-03-07, 19:29
Oκ να γίνει αλλά με ρώτησες εμένα αν θέλω να γύρισω τούλαχιστον 'για την ώρα'? :???: :geek:

Gt

Necrodeath
27-02-12, 11:29
Η πρωτεΐνη αρακά, παρασκευάζεται από το κίτρινο μπιζέλι (μια μη γενετικά τροποποιημένη μοναδική ποικιλία) στην Γαλλία. Είναι ένα προϊόν ιδιαίτερα δημοφιλές σε όσους θέλουν να τονώσουν το μυϊκό ιστό τους, σε όσους αναρρώνουν από χρόνιες ασθένειες, σε ηλικιωμένους με έντονη ραβδομυώλιση και ειδικά ανάμεσα σε αθλητές και μπόντι μπίλντερς.
Η πρωτεΐνη αρακά έχει μια λεπτή και ευχάριστη γεύση, χρώμα φυσικό κίτρινο-μπέζ και η ποιότητα και διαλυτότητα της είναι απαράμιλλη. Μια ιδιαίτερα δημοφιλής πρωτεΐνη για χορτοφάγους και η δεύτερη σε επιλογή μετά τον ορρό γάλακτος (Whey) στο χώρο του αθλητισμού.

Χαρακτηριστικά:

- Διαθέτει εξαιρετική διαλυτότητα (στιγμιαίο ανακάτεμα με πιρούνι!)
- Ουδέτερη γεύση που την καθιστά ιδανική για οποιονδήποτε γευστικό συνδυασμό
- 100% μη γενετικά τροποποιημένη (GMO free)
- Περιέχει 85% πρωτεΐνη (25,5gr στη συνιστώμενη δόση των 30gr)
- Έχει υποστεί αφύγρανση με την μέθοδο Spray dry (η πιο αξιόπιστη για την διατήρηση όλων των θρεπτικών συστατικών) σε χαμηλή ελεγχόμενη θερμοκρασία
- Η καλύτερη συμπυκνωμένη μορφή πρωτεΐνης, ειδικά για Vegans και Vegetarians (οι οποίοι παρουσιάζουν ιδιαίτερες ελλείψεις στην πρόσληψη απαραίτητων αμινοξέων)
- Το προφίλ της σε αναλογία αμινοξέων, την καθιστά πρωτεΐνη ιδιαίτερης βιολογικής αξίας, ιδανική για τις σύγχρονες ανθρώπινες ανάγκες
- Ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις τις περισσότερες δημοφιλείς ζωικές πρωτεΐνες, όπως του αυγού και του ορρού γάλακτος
- Δεν προκαλεί αλλεργίες όπως οι υπόλοιπες πρωτεΐνες, ιδιαίτερα της σόγιας και του ορρού γάλακτος
- Δεν προκαλεί δυσπεψία, τυμπανισμό ή αέρια όπως υπόλοιπες πρωτεΐνες της αγοράς
- Περιέχει σε μεγάλη αναλογία τα περισσότερα αντικαταβολικά αμινοξέα όπως βαλίνη, λευκίνη, ισολευκίνη και γλουταμίνη
- Περιέχει υψηλά επίπεδα αργινίνης (αμινοξύ που προάγει την αυξημένη έκκριση αυξητικής ορμόνης )
- Περιέχει υψηλά επίπεδα λυσίνης, αμινοξύ που λείπει από τα πλήρη δημητριακά!
- Έχει 97% αφομοίωση! Έτσι κατατάσσεται αμέσως δεύτερη, μετά τον ορρό γάλακτος, αλλά χωρίς τα δυσάρεστα συμπτώματα που συνοδεύουν την μακροχρόνια συνεχή χρήση του ορρού
- 100% φυσικό προϊόν, χωρίς έκδοχα, γλυκαντικές ουσίες, χρώματα, αρώματα, αλάτι, μαγιά, λεκιθίνη σόγιας και συντηρητικά
- Ένα εξαιρετικό προϊόν υγείας, χωρίς λακτόζη, χοληστερόλη, γλουτένη
- 100% Vegan, ιδανικό προϊόν για χορτοφάγους
- Δεν χρησιμοποιούνται λιπάσματα, φυτοφάρμακα, ορμόνες, σε κανένα στάδιο παραγωγής και τυποποίησης (ωστόσο ακόμη δεν είναι χαρακτηρισμένο επίσημα ως βιολογικό προϊόν)

Διατροφική ανάλυση:

Στα 100gr προϊόντος (ξηρά ουσία-σκόνη)
- Πρωτεΐνη: 85gr
- Υδατάνθρακες: 3gr
- Λίπη: 6gr
- Χοληστερόλη: 0mg

Ανά συνιστώμενη δόση (30gr) περιέχει:
- Πρωτεΐνη: 25.5gr
- Υδατάνθρακες: 0.9gr
- Λίπη: 1.8gr


Οδηγίες κατανάλωσης:

30-40gr ανά δόση, από 1-3 φορές την ημέρα ανάλογα με τις υπάρχουσες εξατομικευμένες απαιτήσεις.

Η καλύτερη ώρα πρόσληψης:

Όπως με όλες τις συμπυκνωμένες πρωτεΐνες, έτσι και με την πρωτεΐνη αρακά προτείνεται: λήψη αμέσως μετά το πρωινό ξύπνημα (ως ιδανικό αντικαταβολικό μέσο), αμέσως μετά το τέλος της προπόνησης (άθλησης) και ως τελευταίο ρόφημα πριν την νυχτερινή κατάκλιση (για παραγωγή αυξητικής ορμόνης).

Αντενδείξεις-παρενέργειες:
Καμία.

100% ΑΓΝΗ
ΠΡΩΤΕΪΝΗ ΑΡΑΚΑ
ΣΕ ΣΚΟΝΗ 500gr
ΜΕ SILK ΥΦΗ!
21,00 €

Έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει γνώμη???

Dark
27-02-12, 11:49
την έχω πάρει εχώ από το γνωστό εγγλέζικο bulk κατάστημα,
σαν διαλυτότητα είναι ψιλοκαλή, σαν γεύση είναι απαίσια (προδωπική άποψη)
την περίοδο που την έπαιρνα μαζί με πρωτείνη σόγιας έβαλα τρελά κρέατα επάνω μου! (η αλήθεια να λέγετε)
αλλά έβριζα την κάθε στιγμή που ήταν να την κατεβάσω, είναι απαίσια...
όταν λες αλλά χωρίς τα δυσάρεστα συμπτώματα που συνοδεύουν την μακροχρόνια συνεχή χρήση του ορρού¨"
τι ακριβώς εννοείς?

Necrodeath
27-02-12, 11:58
όταν λες αλλά χωρίς τα δυσάρεστα συμπτώματα που συνοδεύουν την μακροχρόνια συνεχή χρήση του ορρού¨"
τι ακριβώς εννοείς?

αυτό το γράφει το site για να πουλήσει :)
όσο αναφορά την γεύση το περίμενα ότι θα ηταν απαίσια χαχα

Dark
27-02-12, 15:05
ναι σαν shake είναι απαίσια,
αν την βάλεις σε μια σούπα λαχανικών ή μέσα σε πουρέ πατάτας όμως είναι ok.
επίσης σε όσπρια κλπ

mavrospete
27-02-12, 21:56
Γεια σας, θελω να παρω ως μεταπροπονησιακο συμπληρωμα καθαρη πρωτεινη για να αποκτησω ογκο γιατι μετα απο μια διατροφη που
ακολουθησα εχασα αρκετα κιλα. ειμαι αναμεσα σε μπιζελιού και γάλακτος. μπορει καποιος να μου εξηγησει ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερα;

Mcstefan7
27-02-12, 22:23
H γουει ειναι καλύτερη..... :weights:

billys15
28-02-12, 03:17
Μην το σκεφτεσαι καν,πανε για γαλακτος ;)

billys15
28-02-12, 03:30
Βλεπω οτι ειναι μονο μισο κιλο και ειναι αρκετα ακριβη.Πρωτο πραγμα που με διωχνει απο αυτην.Το δευτερο ειναι οτι δεν εχει πληρη προφιλ αμινοξεων σαν φυτικη που ειναι.Αρα ετσι γρηγορα κλινω παλι προς την whey :)

mavrospete
28-02-12, 11:27
Βλεπω οτι ειναι μονο μισο κιλο και ειναι αρκετα ακριβη.Πρωτο πραγμα που με διωχνει απο αυτην.Το δευτερο ειναι οτι δεν εχει πληρη προφιλ αμινοξεων σαν φυτικη που ειναι.Αρα ετσι γρηγορα κλινω παλι προς την whey :)

Φανταζομαι ειδες της lamberts. εγω κοιτω και τις nowfoods. ειναι καλη εταιρια;

billys15
28-02-12, 14:10
Η NOW ειναι καλη ναι.

dominik
29-02-12, 23:51
θα συμφωνησω με τον billys 15.εκτος βεβαια απο whey παρεις beef..εκει θα δεις τρελη διαφορα και πιο πολλα κρεατα ακομη καλυτερη αναρωση κι αποκατασταση.

nicknick
02-03-12, 00:15
Παιδια κ γω την λαμπερτς εχω δει αλλα ειναι πιο ακριβη εχει 50 ευρω το μικρο κουτινομιζω.Επειδη κ γω δεν γουσταρω τα συμπληρωματα αλλα και επειδη εω αρχισει να σιχενομαι τα αυγα τωρα που μπενω στη γραμμωση θα την χρειαστω μαλλον.. Που την ειδατε 21 ευρω??? Αρα εχει αποτελεσμα καθως εχει και τα βασικα αμινοξεα ωστε να αποροφατε ευκολα αποτικαταλαβα??

sTeLaKoS
22-04-12, 22:59
Δοκίμασα 1 σκουπ πρωτείνης αρακά από έναν γνωστό στο γυμναστήριο. Η γεύση μου έφερε κάτι σε ξηρό καρπό. Δεν ήταν ευχάριστη, αλλά πίνεται.
Αρκετά παχύρρευστη ακόμη και με κάμποσο νερό στο σεικερ.
Περιεκτικότητα 85% απ' ότι μου είπε. Μέχρι εδώ καλά... Θα μπορούσε να μπει σε καμιά νηστεία, και αν και η τιμή της είναι εξωφρενική. 42€ το κιλό! :shock:

Μου τα χάλασε όταν προσπάθησε να με πείσει οτι <<οι φυτικές πρωτείνες αφομοιώνονται σε μεγαλύτερο ποσοστό γιατί από τη φύση μας είμαστε καρποφάγοι και το σώμα μας δεν αναγνωρίζει τον ορό γάλακτος και το κρέας>>. (???????)
Τον άκουγα χωρίς να μιλάω γιατί δεν είχα όρεξη για διαφωνίες.

Στη πορεία ανακάλυψα πως είναι χορτοφάγος, ψωνίζει από βιολογικά, πηγαίνει σε ομοιοπαθητικούς κι άλλα σχετικά. Το πιάσατε έτσι; ;)
Εντάξει, κλασικός τύπος. :green:

Εν κατακλείδι, του χρόνου το Πάσχα μπορεί να πάρω μισό κιλό για τη Μεγαλοβδομάδα.

tolis93
22-04-12, 23:33
Δοκίμασα 1 σκουπ πρωτείνης αρακά από έναν γνωστό στο γυμναστήριο. Η γεύση μου έφερε κάτι σε ξηρό καρπό. Δεν ήταν ευχάριστη, αλλά πίνεται.
Αρκετά παχύρρευστη ακόμη και με κάμποσο νερό στο σεικερ.
Περιεκτικότητα 85% απ' ότι μου είπε. Μέχρι εδώ καλά... Θα μπορούσε να μπει σε καμιά νηστεία, και αν και η τιμή της είναι εξωφρενική. 42€ το κιλό! :shock:

Μου τα χάλασε όταν προσπάθησε να με πείσει οτι <<οι φυτικές πρωτείνες αφομοιώνονται σε μεγαλύτερο ποσοστό γιατί από τη φύση μας είμαστε καρποφάγοι και το σώμα μας δεν αναγνωρίζει τον ορό γάλακτος και στο κρέας>>. (???????)
Τον άκουγα χωρίς να μιλάω γιατί δεν είχα όρεξη για διαφωνίες.

Στη πορεία ανακάλυψα πως είναι χορτοφάγος, ψωνίζει από βιολογικά, πηγαίνει σε ομοιοπαθητικούς κι άλλα σχετικά. ;)
Εντάξει, κλασικός τύπος. :green:

Εν κατακλείδι, του χρόνου το Πάσχα μπορεί να πάρω μισό κιλό για τη Μεγαλοβδομάδα.
σε περιπτωση π μενεις αθηνα κοντα.στο μπαχαρ εχει χυμα και πολυ πιο φθηνα.δε ξερεις βεβαια αναλογιες κτλπ αλλα ειναι καθαρη πρωτεινη και τη χρησιμοποιουν σε ζαχαροπλαστικη αρκετα οπως κ αυγου(εχει κ απο αυτη το μαγαζι) εγω προσωπικα θα παρω απο εκει αν παιξει περιοδος νηστιας.παντως δοκιμασα απο εκει κ πανω κατω τα ιδια χαρακτηρηστικα εχει με οσα ειπες.

aether
27-01-14, 18:26
Η Πρωτεινη Αρακα (isolate) είναι από τις καλύτερες και με αποδείξεις. Έχει ένα απο τα υψηλότερα προφιλ αμινοξέων, σε σημείο που πρωτείνες Whey δε πλησιάζουν, όλα αυτά που είναι στα μαγαζία συμπληρωματων με 50 γεύσεις είναι σκουπίδια.

Επίσης σε αντίθεση με όλες τις "γνωστές" που είναι γεμάτες χρώμα, γλυκαντικά και χημικά, η πρωτείνη αρακά είναι 100% φυσική και δε περιέχει ΤΙΠΟΤΑ άλλο.
Τέλος έχει αλκαλική δράση στο σώμα (=ενυδατικη) και όχι όξινη όπως όλες οι άλλες, καθαρίζει τα νεφρά και είναι σούπερ αντιγηραντική για όλο το σώμα.

Εγώ τη παίρνω από Αγγλία, η μάρκα λέγεται Puresourcenutrition, έχουν δικο τους site αλλά εγω τη παίρνω από Ebay για εξτρα ασφάλεια. Τα 5kg καθαρής πρωτείνης, 4-5 φορές φθηνότερα από τις άλλες (ανά kg πάντα), μαζι με μεταφορικά κούριερ, έρχεται σπίτι.

Και για να μην υπάρχουν αμφιβολίες τσεκάρετε το site τους (μπορείτε να το ψάξετε σε μηχανή αναζήτησης, το site δε με αφηνει να το ανεβάσω γιατι θεωρείται διαφήμιση), αλλά πιο κάτω έκανα επικόλληση το προφίλ αμινοξέων! ;)

Ingredients: 100% Pure Pea Protein isolate

79943

79944

margarita02
27-01-14, 23:58
Μπορεί να μας αναφέρει κάποιος τα αρνητικά της; Κάπου διάβασα πως ναι μεν αλλά περιέχει φυτικό οξύ και καποια άλλα anti-nutrients που αντισταθμίζουν τα όποια οφέλη της.

Είχα δει της Pulsin. Δεν την έχω αγοράσει όμως γιατί δεν υπάρχει review ούτε από γεύση ούτε ξέρω τελικά εάν είναι καλύτερη ή χειρότερη από τις κοινές που αγοράζει κανείς.

billy89
28-01-14, 00:27
Η Πρωτεινη Αρακα (isolate) είναι από τις καλύτερες και με αποδείξεις.

Ωραία ακούγονται! Μπορείς να ποστάρεις και τις αποδείξεις (πχ έρευνες κλπ) γιατί φαίνεται πολλά υποσχόμενη.

aether
28-01-14, 11:47
Η Πρωτεινη Σογιας είναι γνωστή για το Φυτικο Οξυ και τα Φυτοοιστρογονα που περιεχει (ισοφλαβονες σογιας), η Πρωτεινη Αρακα δε νομιζω να εχει καποια τρελη ποσοτητα Φυτικού Οξέος, εγώ δε βρήκα κάτι πάντως! Έτσι και άλλιώς και η "απλές" τροφές περιέχουν λίγο φυτικό οξύ, κανείς δεν έπαθε κάτι από αυτό, μια καλή πολυβιταμίνη να παίρνεις (απο φαρμακείο) και είσαι κομπλέ. Πάντως δεν έχει κάποια τρελή ποσότητα.

Παρακάτω σας δείχνω ένα άρθρο που βρήκα, που λέει χαρακτηριστικά από φυτικές πρωτεινες.

2 άλλες πρωτεινες που θα θελα να δοκιμάσω στο μέλον είναι η Hemp Protein (από κάνναβη) και η Sacha Inchi. Είναι και οι 2 ολοκληρωμένες, η πρώτη έχει λίγο λιγότερη πρωτείνη αλλά πολύ φυτική ίνα και η δεύτερη είναι πλούσια σε Ωμέγα λιπαρα.

Πάντως ως τώρα η Πρωτείνη Αρακά μου φαίνεται η καλύτερη και από άποψη τιμής, αλλά και συστατικών!


Plant-Based Protein Powders

Can you get enough protein from vegetarian sources? Our nutrition expert’s crash course tells you how they really measure up.

Full disclosure: I am not—and have never been—a vegetarian.

I mention this because I believe that our own beliefs deeply influence how we interpret facts, and the facts on protein powders are definitely open to interpretation. (Actually, a huge number of agreed-upon facts in nutritional science lend themselves to deeply divergent interpretations, but that’s a story for another time.)



Yet, even from the point of view of a confirmed meat-eater, the new crop of plant-based protein powders offers some interesting options. If you’re a vegetarian, your choices are no longer limited to soy. And even if you’re not a vegetarian, you may want to cycle in some of these plant-based proteins for their variety of benefits.

Pea Protein

As consumers continue to look for alternatives to traditional plant-based proteins, pea protein is becoming more and more popular. One selling point of pea protein is that it appears to lower blood pressure. Research published in the Journal of Agricultural and Food Chemistry showed that consuming a pea protein supplement for three weeks was associated with a 6-mmHg (millimeters of mercury) reduction in systolic blood pressure. (Yes, that sounds small, but research has shown that a seemingly insignificant 2-mmHg reduction in systolic blood pressure could result in a 4% lower rate of death from heart disease, 6% fewer deaths from stroke, and a 3% reduction in overall premature deaths.)

While not a complete protein source, pea protein is high in the branched-chain amino acids (BCAAs), which aid recovery after strenuous exercise. (Note: Peas and rice are complementary proteins, as each provides the amino acids lacking in the other.)

Caution: Avoid pea protein if you have gout, since it contains purines, which can aggravate the condition.

Hemp Protein

Yep, it’s actually made from the same plant that produces marijuana, but you won’t get a buzz from eating hemp protein. Known for its nutty, rich flavor, hemp protein has all eight essential amino acids (and in greater quantities than egg whites, tofu or cow’s milk). It’s also extremely digestible and is high in essential fatty acids (EFAs), with a very favorable ratio of the omega-6 to omega-3 EFAs.

For me, the big selling point of hemp protein is its high fiber content. With few exceptions, protein shakes contain almost no fiber at all, but hemp can be a fiber heavyweight (typically 5 to 14 gm per serving). But that comes at a small cost: Hemp powder is typically lower in protein than, say, whey protein. According to Doug Cook, R.D., this is because ground hemp has more fiber than whey (which has none), and the fiber displaces some of the protein content.

Brown Rice Protein

The main selling point of brown rice protein is that it is not made from animal products. It’s considered hypoallergenic and is suitable for anyone wanting to avoid dairy, soy or gluten. Rice protein is not a complete protein, due to insufficient levels of the amino acids threonine and lysine, although these are sometimes added to rice protein products to correct the imbalance. Or, rice protein can be combined with pea protein to create a complete protein. Note: The protein in rice is digested more slowly than whey or egg protein, if this is a concern for you.

Soy Protein

Soy—the poster child for all things “healthy”—is, in fact, quite controversial in the health community. Detractors point to the presence of enzyme inhibitors (which block the action of enzymes needed for digestion), haemagglutinin, (a clot-promoting substance), phytic acid (which can block the uptake of essential minerals), and the fact that 99% of our soy is genetically modified. Supporters point to its eight essential amino acids, plus the presence of phytoestrogens, phenolic acid (an antioxidant), isoflavones and compounds that lower cholesterol. My opinion: I think the dangers of soy have been somewhat exaggerated, but so have the health benefits. Small amounts of soy protein should pose no danger for most people, but I wouldn’t make soy my only protein source.

Sacha Inchi

Sacha inchi is one of the most exciting new sources of plant-based protein I’ve come across, although it’s hardly new. It’s been used medicinally by the indigenous people of the Peruvian Amazon for literally thousands of years. The seeds of the sacha inchi plant are very high in omega-3 fatty acids. According to Al Sears, M.D., author of The Doctors Heart Cure, sacha inchi is the most complete plant source of both essential and nonessential amino acids. A few combo products use sacha inchi as one of their protein sources. Look for a lot more sacha inchi products to appear soon.

Combo Products

Several manufacturers of high-quality plant-based protein powders use a mix of protein sources—pea protein, hemp seed protein, sacha inchi and brown rice protein—to get a complete protein blend. Look for some or all of these complementary proteins in a combo product. Another valuable component to look for would be omega-3 fatty acids, as well as additional vitamins, minerals, antioxidants and probiotics.

My Take-Away: I mentioned my own personal biases at the beginning of this piece, which include a bias in favor of whey protein, the tried-and-true protein drink for gym rats everywhere. Whey protein, a complete and highly absorbable protein source, has been shown in research to alter body composition in a favorable way, and to stimulate muscle growth. It also boosts the immune system by raising levels of glutathione, one of the most important antioxidants in the body.

Admitted biases aside, researching this article got me interested in trying a few of the whey alternatives. I’m putting a combo product on my personal shopping list, and I plan to pick up a can or two of hemp protein as well!


Cheat Sheet for Plant-Based Protein Powders
Here’s a quick rundown of plant-based protein powders to guide you on your next shopping trip.

79960

aether
28-01-14, 11:58
Βρήκα και ένα Ελληνικό site που γράφει αρκετά καλά τις πληροφορίες. To έχουν πολύ πιο ακριβά από ότι το παίρνω εγώ από Αγγλία, αλλά γράφει τα πιο πολλά. Σας το στέλνω για κάποιον που δε ξέρει Αγγλικά:

Η Vegan Hellas, αναζητώντας την κορυφαία σε ποιότητα και αφομοίωση φυτικής προέλευσης πρωτεΐνη, σας φέρνει για πρώτη φορά στην ελληνική αγορά την αγνή πρωτεΐνη αρακά! Η πρωτεΐνη αρακά, παρασκευάζεται από το κίτρινο μπιζέλι (μια μη γενετικά τροποποιημένη μοναδική ποικιλία) στη Γαλλία. Είναι ένα προϊόν ιδιαίτερα δημοφιλές σε όσους θέλουν να τονώσουν το μυϊκό ιστό τους, σε όσους αναρρώνουν από χρόνιες ασθένειες, σε ηλικιωμένους με έντονη ραβδομυώλιση και ειδικά ανάμεσα σε αθλητές και μπόντι μπίλντερς. Μια ιδιαίτερα αγαπητή πρωτεΐνη στους χορτοφάγους και η δεύτερη σε επιλογή μετά τον ορρό γάλακτος (Whey) στο χώρο του αθλητισμού.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

•Διαθέτει εξαιρετική διαλυτότητα (στιγμιαίο ανακάτεμα με πιρούνι!)
•Ουδέτερη γεύση που την καθιστά ιδανική για οποιονδήποτε γευστικό συνδυασμό
•100% μη γενετικά τροποποιημένη (GMO FREE!)
•Περιέχει 85% πρωτεΐνη (25,5gr στη συνιστώμενη δόση των 30gr)
•Έχει υποστεί αφύγρανση με την μέθοδο Spray dry (η πιο αξιόπιστη για την διατήρηση όλων των θρεπτικών συστατικών) σε χαμηλή ελεγχόμενη θερμοκρασία
•Η καλύτερη συμπυκνωμένη μορφή πρωτεΐνης για Vegans και Vegetarians
•Το προφίλ της σε αναλογία αμινοξέων, την καθιστά πρωτεΐνη ιδιαίτερης βιολογικής αξίας, ιδανική για τις σύγχρονες ανθρώπινες ανάγκες
•Ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις τις περισσότερες δημοφιλείς ζωικές πρωτεΐνες, όπως του αυγού και του ορρού γάλακτος
•Δεν προκαλεί αλλεργίες όπως οι υπόλοιπες πρωτεΐνες
•Δεν προκαλεί δυσπεψία, τυμπανισμό ή αέρια όπως οι υπόλοιπες πρωτεΐνες
•Περιέχει σε μεγάλη αναλογία τα περισσότερα αντικαταβολικά αμινοξέα
•Περιέχει υψηλά επίπεδα αργινίνης (αμινοξύ που προάγει την αυξημένη έκκριση αυξητικής ορμόνης)
•Έχει 97% αφομοίωση!
•Κατατάσσεται αμέσως δεύτερη, μετά τον ορρό γάλακτος, αλλά χωρίς τα δυσάρεστα συμπτώματα που συνοδεύουν τη συνεχή χρήση του ορρού 100% φυσικό προϊόν, χωρίς έκδοχα, γλυκαντικές ουσίες, χρώματα, αρώματα, αλάτι, μαγιά, λεκιθίνη σόγιας και συντηρητικά
•Ένα εξαιρετικό προϊόν υγείας, χωρίς λακτόζη, χοληστερόλη, γλουτένη 100% Vegan, ιδανικό προϊόν για χορτοφάγους
•Δεν χρησιμοποιούνται λιπάσματα, φυτοφάρμακα, ορμόνες, σε κανένα στάδιο παραγωγής και τυποποίησης

aether
28-01-14, 12:02
Και εδώ σας στέλνω ένα βίντεο από ένα επιστήμονα που με ειδικό τεστ μέτρησης του PH και δείχνει πως η Πρωτείνη Αρακά είναι αλκαλική (ενυδατικη, αρα αντικαρκινικη).


http://www.youtube.com/watch?v=3e5YXqXPR4s

margarita02
28-01-14, 15:38
Πιο πάνω αναφέρεις πως έρχεται δεύτερη μετά από αυτήν του ορού γάλακτος και μάλλον τρίτη μετά από αυτήν του αυγού. Αφού είναι τόσο καλή, αλκαλική κτλ. γιατί έχει αυτήν την κατάταξη και γιατί να την προτιμήσει κάποιος;

billy89
28-01-14, 15:42
Απλό είναι, το προφίλ αμινοξέων της δεν είναι πλήρες. Αυτό στη διαφήμιση περνάει στο ντούκου.

beefmeup
28-01-14, 18:34
Πιο πάνω αναφέρεις πως έρχεται δεύτερη μετά από αυτήν του ορού γάλακτος και μάλλον τρίτη μετά από αυτήν του αυγού. Αφού είναι τόσο καλή, αλκαλική κτλ. γιατί έχει αυτήν την κατάταξη και γιατί να την προτιμήσει κάποιος;

γιατι αυτα που γραφονται απο πανω ειναι διαφημιση προιοντος..
ανακριβιες,κ παραπληροφορηση στο επακρο..εκτος ισως εκει που λεει οτι ειναι ιδακινη για χορτοφαγους.
δεν υπαρχει περιπτωση να υπερπηδα σε βιοδιαθεσιμοτητα κλπ,μια φυτικη πρωτεινη αλλες πηγες ζωικης οπως γαλα,αυγα,κρεας..


Και εδώ σας στέλνω ένα βίντεο από ένα επιστήμονα που με ειδικό τεστ μέτρησης του PH και δείχνει πως η Πρωτείνη Αρακά είναι αλκαλική (ενυδατικη, αρα αντικαρκινικη).



αντικαρκινικη ε?
τι λες,μιας κ η whey ειναι καρκινογονος...:turtle:

aether
04-02-14, 01:06
γιατι αυτα που γραφονται απο πανω ειναι διαφημιση προιοντος..
ανακριβιες,κ παραπληροφορηση στο επακρο..εκτος ισως εκει που λεει οτι ειναι ιδακινη για χορτοφαγους.
δεν υπαρχει περιπτωση να υπερπηδα σε βιοδιαθεσιμοτητα κλπ,μια φυτικη πρωτεινη αλλες πηγες ζωικης οπως γαλα,αυγα,κρεας..



αντικαρκινικη ε?
τι λες,μιας κ η whey ειναι καρκινογονος...:turtle:

Η Whey είναι καρκινογόνα γιατί είναι ζωική, άρα έχει αρνητικό PH, άρα είναι όξινη και όχι αλκαλική και επίσης είναι γνωστό πως καθαρίζει και τα νεφρά. Τα καρκινικά κύτταρα ζουν σε σώμα με όξινο περιβάλλον, σε αλκαλικό πεθαίνουν. Επίσης δεν είναι μόνο Whey αυτό που αγοράζεις. Έχει χρώματα, χημικές προσθήκες γεύσης και ζαχαρίνες που κατεβάζουν ακόμα πιο πολύ το PH.

aether
04-02-14, 01:07
Απλό είναι, το προφίλ αμινοξέων της δεν είναι πλήρες. Αυτό στη διαφήμιση περνάει στο ντούκου.

Το προφίλ αμινοξέων της Πρωτεινης Αρακα είναι πλήρες και πολύ υψηλο σε Αργινινη (πολύ περισσότερο από Whey), BCA και L-Γλουταμίνη, αν δεις το πινακάκι με τους αριθμούς που ανέβασα (http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=79944&d=1390836872) και πιο πάνω καταλαβαίνεις, απλά σύγκρινε με κάποια Whey.

aether
04-02-14, 01:10
Πιο πάνω αναφέρεις πως έρχεται δεύτερη μετά από αυτήν του ορού γάλακτος και μάλλον τρίτη μετά από αυτήν του αυγού. Αφού είναι τόσο καλή, αλκαλική κτλ. γιατί έχει αυτήν την κατάταξη και γιατί να την προτιμήσει κάποιος;

Στο ένα άρθρο που ανέβασα μόνο, λέει πως έρχεται 2ο μετά τη Whey, γιατί υπάρχουν και Whey με 90% και άνω πρωτείνη, η Πρωτεινη Αρακά έχει 85% πρωτείνη που δεν είναι και καμιά τρελή διαφορά. Και μη ξεχνάς που οι περισσότεροι κοιτάνε πάρα πολύ τη γεύση, αυτό έχει φυσική γεύση γιατί είναι μόνο Πρωτεινη Αρακα, τίποτα άλλο.

Όποιος δε πιστεύει ας κοιτάξει γνωστούς bodybuilders που παίρνουν μόνο φυτικά και θα δει πως είναι άριστοι!

SkillBill
04-02-14, 03:06
Το προφίλ αμινοξέων της Πρωτεινης Αρακα είναι πλήρες και πολύ υψηλο σε Αργινινη (πολύ περισσότερο από Whey), BCA και L-Γλουταμίνη, αν δεις το πινακάκι με τους αριθμούς που ανέβασα (http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=79960&d=1390898307) και πιο πάνω καταλαβαίνεις, απλά σύγκρινε με κάποια Whey.

παντως αυτο που λες δεν παιζει γιατι στο nutritiondata εχει σκορ στο προφιλ αμινοξεων 34 με το κοτοπουλο να εχει 134..
αφου και στο πινακακι που εβαλες με τις φυτικες πρωτεινες λιγα ποστ παραπανω λεει για τη σογια και αλλη μια contains all 8 essential amino acids και σ αυτη δεν το λεει..οποτε αν το χε δε θα το προμοταρανε?τι μας λες τωρα..

δεν λεω αν ειναι καλη η κακη ο καθενας κανει οτι θελει αλλα μην λεμε και μπουρδες..

totis
04-02-14, 03:16
Μεγαλη πατατα τσαμπα λεφτα....οποιος την αγορασει πρεπει να είναι ασχετος τελειως από συμπληρώματα..............

SOLID
04-02-14, 03:20
Το ότι είναι αλκαλική δεν το αρνείται κανείς φυσικά όχι και η αλήθεια είναι πως για φυτική έχει αρκετά καλό προφίλ αμινοξέων οκ πιο χαμηλό προφανώς σε λευκίνη σε σχέση με whey και αυγό αλλά είναι σχετικά decent.
Προσωπικά θα προτιμούσα σόγιας πρωτείνη αν ήταν να πάρω φυτική που έχει αρκετά καλές ποσότητες σε αμινοξέα bcaa.

aether
04-02-14, 05:02
παντως αυτο που λες δεν παιζει γιατι στο nutritiondata εχει σκορ στο προφιλ αμινοξεων 34 με το κοτοπουλο να εχει 134..
αφου και στο πινακακι που εβαλες με τις φυτικες πρωτεινες λιγα ποστ παραπανω λεει για τη σογια και αλλη μια contains all 8 essential amino acids και σ αυτη δεν το λεει..οποτε αν το χε δε θα το προμοταρανε?τι μας λες τωρα..

δεν λεω αν ειναι καλη η κακη ο καθενας κανει οτι θελει αλλα μην λεμε και μπουρδες..

To nutritiondata σαν site ειναι άριστο σε θέματα φαγητού, σε θέματα συμπληρωματων όμως είναι ελλειπές, όπως και σε κάποια άλλα φαγητά, υπάρχουν πολλές πραγματικές έρευνες για τη πρωτεινη αρακα..

Όσο για το άρθρο που λες, αναφέρει λίγα και βασικά, είναι απλό άρθρο που κάνει εισαγωγή σε 2-3 πραγματα και δημοσιευτηκε σε website, δε τα λέει όλα για το καθετι, ούτε ειναι διαφημιστικό για να νοιαστεί και πολύ.. το ανεβασα απλα γι αυτούς που είχαν βασικές απορίες στις φυτικές πρωτεινες.. Άμα θες κάτι πιο "γνωστό" δες μάρκες όπως NOW ή Lamberts, ή τη Puresourcenutrition που παίρνω εγώ (γνωστή στην Αγγλία), έχουν πολύ καλή πληροφόρηση στο προιον αυτο..

aether
04-02-14, 05:03
Μεγαλη πατατα τσαμπα λεφτα....οποιος την αγορασει πρεπει να είναι ασχετος τελειως από συμπληρώματα..............

ευτυχώς εσύ είσαι ειδικός, γι' αυτο μας φλόμωσες και στα επιχειρήματα

SkillBill
04-02-14, 12:06
ναι δεν θα πιστεψω το nutritiondata (εχει λαθη?απο ποτε?τον απλο αρακα τσεκαρα εγω δν νομιζω να εχει λαθος) και θα ακουσω την εταιρια που εχει το προιον αν ειναι καλο η οχι?ε ενταξει τωρα..

επισης στο πινακακι δεν θα ανεφερε το σημαντικοτερο,αυτο που ενδιαφερει ΟΛΟΥΣ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ οταν ακουνε για φυτικη πρωτεινη??αν ειναι πληρης σε αμινοξεα η οχι??τι μου λες τωρα?

η τσεκαρε τα δεδομενα σου πριν μας τα πεις η αρχιζει και ειναι υποπτη ολη αυτη η υπερασπιση της,

ΥΓ:ΑΝΤΙκαρκινικη?????απλα ελεος παιζεις με τις εννοιες?αντε κοροιδια να πουμε..επειδη δεν ειναι οξινη αρα δεν εχει τη δυναμικη να προκαλεσει καρκινο(συμφωνα με καποιες μελετες αυτο αλλα ας το δεχτουμε για την κουβεντα),δεν σημαινει οτι ειναι αντικαρκινικη,δεν καταπολεμαει ουε προσλαμβανει τον καρκινο οπωχ πχ τα αντιοξειδωτικα.απλα ΔΕΝ προκαλει καρκινο.μ αυτη την εννοια,και το νερο αντικαρκινικο ειναι πουλα κ αυτο.

aether
04-02-14, 13:14
ναι δεν θα πιστεψω το nutritiondata (εχει λαθη?απο ποτε?τον απλο αρακα τσεκαρα εγω δν νομιζω να εχει λαθος) και θα ακουσω την εταιρια που εχει το προιον αν ειναι καλο η οχι?ε ενταξει τωρα..

επισης στο πινακακι δεν θα ανεφερε το σημαντικοτερο,αυτο που ενδιαφερει ΟΛΟΥΣ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ οταν ακουνε για φυτικη πρωτεινη??αν ειναι πληρης σε αμινοξεα η οχι??τι μου λες τωρα?

η τσεκαρε τα δεδομενα σου πριν μας τα πεις η αρχιζει και ειναι υποπτη ολη αυτη η υπερασπιση της,

ΥΓ:ΑΝΤΙκαρκινικη?????απλα ελεος παιζεις με τις εννοιες?αντε κοροιδια να πουμε..επειδη δεν ειναι οξινη αρα δεν εχει τη δυναμικη να προκαλεσει καρκινο(συμφωνα με καποιες μελετες αυτο αλλα ας το δεχτουμε για την κουβεντα),δεν σημαινει οτι ειναι αντικαρκινικη,δεν καταπολεμαει ουε προσλαμβανει τον καρκινο οπωχ πχ τα αντιοξειδωτικα.απλα ΔΕΝ προκαλει καρκινο.μ αυτη την εννοια,και το νερο αντικαρκινικο ειναι πουλα κ αυτο.

Χαχαχα δε διαφημίζω τίποτα, απλά είδα το θέμα και επειδή χρησιμοποιώ καιρό το συγκεκριμενο προιον, ειπα να πω αυτα που ξέρω και εχω δει και στο σωμα μου..

Όσο για το καρκινο, ΕΙΝΑΙ αντικαρκινικο γιατι κανει το σωμα αλκαλικό, στο αλκαλικο περιβαλλον τα καρκινικα κυτταρα πεθαινουν. Και αντιοξειδωτικη δυναμη εχει μεγαλη λογω των αμινοξεων που λειτουργουν και αυτα αντιοξειδωτικα, κατι που πολυ κόσμος δε σκεφτεται γιατι ολα αυτα ειναι αλυσιδωτες αντιδρασεις στο σωμα..

Τεσπα σεβαστη η αποψη του καθενος, οτι ειχα να πω το ειπα και έδειξα πολλα δεδομενα, δε ξανα απανταω σε κανεναν γιατι θα ιδια θα λεμε παλι..

totis
04-02-14, 14:28
ευτυχώς εσύ είσαι ειδικός, γι' αυτο μας φλόμωσες και στα επιχειρήματα

Tι να εξηγήσουμε...... φυτικη πρωτεινη είναι τα λεει όλα είναι πολύ χαμηλης βιολογικης αξιας....εχουμε μιλησει για αυτό το θεμα εδώ μεσα ένα εκατομμυριο φορες.....

raniaanelo
09-02-15, 00:10
Πρωτεΐνη αρακά

*********

Νομίζω οτι είναι καλή η τιμή της εδώ ....

Δεν επιτρέπονται λινκς, πλην των χορηγών.Παρουσιασε το προιον αν θες.Mods Team

andreas x
26-04-15, 21:12
Καλησπερα θα ειθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΑΡΑΚΑ η οποια πωλειται απο καταστηματα με βιολογικα προιοντα,την εχει δοκημασει κανεις?

beefmeup
26-04-15, 21:16
κανουμε λιγο αναζητηση.

andreas x
27-04-15, 20:58
δεν το ειχα δει καθολου το θεμα

Billthegreek7
13-08-16, 20:28
Έκανα μια μικρή αναζήτηση στο φορουμ και είδα ότι δεν υπάρχουν θετικά σχόλια για τέτοιου είδους πρωτεϊνες. Εγώ πρόσφατα βρήκα μια τέτοια σε ένα βιολογικό κατάστημα και σκεφτόμουν να τη δοκιμάσω. Να τη πάρω η πιστεύετε πως δεν αξίζει καν ;