PDA

Επιστροφή στο Forum : Πουρές.....



Xorxhs
20-03-07, 18:21
Σκεφτομαι να προσθεσω ή να αντικαταστήσω το ρύζι(το βαρεθηκα) με πουρέ.Πιστευετε οτι ειναι μεγαλο το σφάλμα?Πως θα μπορουσα να μετριασω λιγο την κατασταση στο μαγειρεμα του?(Ουσιαστικα βραστη πατάτα ειναι,προσθετωντας γάλα)Περιμενω τα σχολια σας(βρισκομαι σε περιοδο φορτωματος)

sakisboy
20-03-07, 18:43
why not !

Vson
20-03-07, 20:07
...οι αλλαγες ειναι απαραιτητες για να μην σου λειψει κατι ,μην εισαι υπερβολικος με τον εαυτο σου και να τρως τα παντα(οχι σαβουρες) για να μην παθεις και τιποτα...

για πουρε δεν ειμαι σιγουρος αλλα η πατατα ειναι παρα πολυ καλη πηγη υδατανθρακων,νομιζω οτι χανει καποια στοιχεια σε μορφη πουρε,σκετη δεν μπορεις να την φας;

asdf
20-03-07, 22:05
Εγω το κανω καθε μερα αυτο...μια ελαφρια σκορδαλια την ημερα ειναι must....αλλα να ξερεις οτι εκει που ετρωγες 100γρ Μπασματι τωρα θα πρεπει να τρως 250γρ πατατες βραστες για να ισοζυγισεις τους υδατανθρακες.

Antonio
21-03-07, 10:44
Κάπου είχα διαβάσει οτι ο συνδιασμός γάλα - πατάτας είναι κακός. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει, ας πεί και κανείς άλλος αν γνωρίζει.
Πέρα από αυτό είναι μια πολύ καλη επιλογή!Το τιμάω συχνά.

Crimson
22-03-07, 01:17
Ξέρω ότι ο πουρές έχει άλλο Γ.Δ. (νομίζω ψηλότερο-χειρότερο- από της βραστής πατάτας.... -Jiujitsu, βρίσε με! Δε διάβασα καλά το άρθρο σου!!! :))...

Πέρα από αυτό, όταν το έκανα εγώ σε φάση όγκου, πεινούσα απίστευτα βρε παιδιά... Δεν προλάβαινα να φάω και σε κανα μισάωρο πεινούσα!!!! ΠΕΙΝΟΥΣΑ όμως!!! ΌΧΙ ΑΣΤΕΙΑ!!! :porc:

(δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο!...)

v@g
22-03-07, 01:35
Crimson κι εγώ το ίδιο παθαίνω με τον πουρέ! Ενώ όταν ψήνω την πατάτα με το αλουμινόχαρτο, είμαι οκ!

Crimson
22-03-07, 02:14
Ναι, Vag....

Ψητή ή βραστή= όλα καλά!
Πουρές=η πείνα της αρκούδας....

Αλλά αφού συμβαίνει και σ' άλλον, παρηγορήθηκα! :lol:

asdf
22-03-07, 17:00
Crimson κι εγώ το ίδιο παθαίνω με τον πουρέ! Ενώ όταν ψήνω την πατάτα με το αλουμινόχαρτο, είμαι οκ!

Συνταγη ASAP. :wink:

Vson
22-03-07, 18:15
δεν παμε καλα εγω λιγο πουρε να φαω νιωθω λες και ειμαι μπουκωμενη εξατμηση....(δεν θυμαμαι αν πειναω 20 λεπτα αργοτερα)

v@g
22-03-07, 18:52
Crimson κι εγώ το ίδιο παθαίνω με τον πουρέ! Ενώ όταν ψήνω την πατάτα με το αλουμινόχαρτο, είμαι οκ!

Συνταγη ASAP. :wink:

Είναι πολύ δύσκολη η συνταγή. Θα προσπαθήσω να σε κατατοπίσω:

1) Παίρνεις όσες πατάτες θέλεις.
2) Τις πλένεις.
3) Τυλίγεις την κάθε πατάτα με αλουμινόχαρτο.
4) Τις ψήνεις στο φούρνο μέχρι να μπαίνει εύκολα το πιρούνι μέσα! ( :affraid: ) - Υπολογίστε καμιά ώρα στους 180 βαθμούς!

Αυτά! :army2:

Απλό ε;

ΥΓ: Δε θεώρησα αναγκαίο να μπει η "συνταγή" στο εν λόγω thread καθώς στην ουσία είναι τρόπος μαγειρέματος! :wink:

Gasturb
22-03-07, 19:26
4) Τις ψήνεις στο φούρνο μέχρι να μπαίνει εύκολα το πιρούνι μέσα!

Αυτά!



Ti εννοείς ακριβώς εδώ V@g??

..μέχρι να μπαίνει εύκολα το πιρούνι μέσα!

http://yelims.free.fr/Groumph/Peureux08.gif

Gt

winny
22-03-07, 19:41
παιδια τρωει κανεις πατατα στο μικροκυματων? την βαζεις και σε 12 λεπτα ειναι ετοιμη και χει πολυ ωραια γευση...δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι ανθυγιεινη αλλα δεν το κανω συχνα

pikolo
22-03-07, 19:45
ο φουρνος μικροκυατων ειναι παρα μα παρα πολυ επικινδυνος καθος αλλιωνει την συσταση των τροφιμων + νομιζω οτι τα κανει καρκινογονα...

Gasturb
22-03-07, 19:58
Το θέμα των φούρνων μικροκυμάτων έχει συζητηθεί pikolo αν θέλεις ανέτρεξε σε προηγούμενα topics

Gt

v@g
22-03-07, 20:10
Gasturb εννοώ... εχμ... πώς να το πω; :oops: Μέχρι να ψηθεί! Υπολογίστε καμιά ώρα στους 180 βαθμούς! :^^:

Έκανα EDIT το παραπάνω μου post! :drunken:

Billy
22-03-07, 20:26
η πατατα/πουρες εχει υψηλότερο ΓΔ από το μπασματι, επίσης το αμυλο της πατάτας μετατρέπεται σε γλυκόζη οχι στο στομάχι αλλά την ώρα που την μασάς.

deluxe
20-10-09, 15:47
Ειναι καλος; Της Knorr. Ειδα τα συστατικα του και μου φανηκαν μια χαρα. Τι λετε;

Stephany Thes
20-10-09, 16:18
είναι επεξεργασμένο προιον.. υψηλός γλυκαιμικός δείκτης. Γλυκοπατάτα έχεις δοκιμάσει ποτέ? Ειναι κορυφή & αφοβο τροφιμο

deluxe
21-10-09, 15:40
Που την βρισκω; στα σουπερμαρκετ υπαρχει; ειναι σε καποια συσκευασια ή το βρισκς εκει με τα φρουτα;

Stephany Thes
23-10-09, 10:12
σε σ. μ ναι υπάρχει. Δε θυμάμαι πού ακριβώς βρίσκονται, ρωτάς απ'τους υπαλλήλους

silk
14-10-10, 00:44
ο πουρες με ρεγατο μεσα ειναι οτι πρεπει..τον τιμαω συχνα.μπορει να ειναι σαβουρα αλλα ..γουσταρω πολυυυ.

ioannis1
14-10-10, 00:53
στον ογκο εγω τονχρησιμοποιω αν και σαν την κανονικη πατατα δεν συγκρινεται αλλα τρωγεται πολυ ευχαριστα.