PDA

Επιστροφή στο Forum : Timing γευματων - τρωτε παντα τις ιδιες ωρες?



winny
21-03-07, 15:13
ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι σαν ενα ρολοι που θελει να δουλευει συνεχως στο ιδιο μοτιβο (ασχετα αν το καταφερνει παντα). Την ιδια ωρα να εργαζεται, να κοιμαται να τρωει κλπ

Οι μεγαλοι bb της δικης μου γενιας, (lee haney, mike christian, Gaspari κ. α) υποστηριζαν οτι το αποτελεσμα της προπονησης ειναι 80% απο την διατροφη και 20% απο την προπονηση. Αυτο πιστευω ειναι μια απο τις πιο σημαντικες αρχες που εχει το αθλημα μας, που οσα χρονια και να περασουν, οσα συμπληρωματα τεχνικα και χημικα βγουν, δεν προκειτε να καταριφθει. (παιδια ειδικα εσεις που ειστε ανχωμενοι για το πια ασκηση θα σας δωσει τα super αποελεσματα δωστε λιγο βαση σε αυτο που σας λεω και μην ανχωνεστε τοσο)

Οσο πιο πιστοι λοιπον ειμαστε στα ραντεβου με τα μπολακια μας, τοσο πιο καλα αποτελεσματα θα εχουμε. Δυστηχως ομως ο σημερινος τροπος ζωης το καθιστα αυτο σχεδον αδυνατο, και παντα αναλογα με το επαγγελμα του καθενος. Ποσοι απο εσας το καταφερνουν αυτο? Θα ηθελα να ακουστουν αποψεις περι του θεματος

gpol
21-03-07, 15:18
Συμφωνα απολυτα με την αποψη σου. Δυστηχως αυτο απαιτει πολλες θυσεις απο την προσωπικη σου ζωη απο την πιο μικρη μεχρι την πιο μεγαλη, εφοσον πρεπει να κανεις σωστα γευματα καθε 2.5-3 ωρες. Ειναι πολυ μεγαλη πιεση ...

Crimson
22-03-07, 01:08
Ανήκω στους τυχερούς που το καταφέρνουν... Με απόκλιση μιας ώρας max σε κάποιο γεύμα, γενικά είμαι συνεπής...

Κατά 90% τα καταφέρνω! :wink:

winny
22-03-07, 18:45
πραγματι τυχερος crimson. θα ηθελα πολυ να δω πως θα λειτουργουσε αυτο επανω μου αλλα δυστηχως δεν γινεται. Εχω ωραριο στη δουλεια σαλατα! μια πρωι, μια απογευμα συν τα νυχτερινα...

Teo70
22-03-07, 19:53
Κι εγώ προσπαθώ να είμαι συνεπής στις ώρες μου και τις περισσότερες φορές το καταφέρνω.
Το ταπεράκι είναι μια καλή λύση για το πρωί στη δουλειά και άσε τους άλλους να λένε.
Οσο για το βράδυ,άμα είμαι έξω,μένω μερικές φορές νηστικός απ`το να φάω κάτι junk.

By the way δεν είναι O crimson είναι κοπέλα.

Nicktiger
22-03-07, 20:40
Πολύ καλό το θέμα που έβαλες φίλε winstrol.
Πραγματικά είναι πολύ σημαντικό το να μπορείς να ακολουθείς το σωστό πρόγραμμα διατροφής οχι μόνο ως προς την ποιότητα αλλά και προς το χρόνο.
Προσωπικά πιστεύω οτι τα παω αρκετά καλά (σχεδόν παντα) και αυτό γιατι το μαγαζί μου είναι κάτω απο το σπίτι μου και ετσι δεν χάνω χρόνο σε μετακινήσεις. :wink:
Σε αυτον τον μίσο χρόνο που κάνω διατροφή καταφερα απο 80,5 κιλα και 15.6 κιλα λιπος να γίνω 85 κιλα με το ίδιο λίπος δλδ 18%.
Το μονο κακό είναι οτι ενω το σώμα στο συνολο του αρχησε να "στρώνει" το λίπος ειναι συγκεντρωμένω στην κοιλιά.
Ας ελπίσουμε οτι μέχρι το καλοκαιράκι θα καταφέρω να το διώξω.. :bodybuilder2:

winny
22-03-07, 20:53
παιδια ΜΕΓΑΛΟΣ βραχνας ειδικα αν δουλευεις πολυ. Εγω τωρα ειμαι χαλαρος, αλλα το καλοκαιρι θα πρεπει να σηκωθω νωρις να ετοιμασω τα φαγητα ολης της μερας, να γεμισω ενα σακβουαγιαζ μπολακια και σεικερ και να παω στη δουλεια. Εκτος αυτου οι ωρες που θα τα φαω δεν ειναι ποτε οι ιδιες :cry:

billys15
23-03-07, 09:51
Κι εγω ανα 3 ωρες κανω μαμ.Προσπαθω να κραταω τοση αποσταση μεταξυ των γευματων.Ουτε περισσοτερο ουτε λιγοτερο.Μπορω να πω οτι τα καταφερνω καλα παντως.Μονο οταν τυχει κατι εκτακτο ή ειμαι καπου και δεν μπορω να φαω,τοτε χανω και κανα γευμα.

asdf
25-03-07, 15:46
Παντος το να τρως καθε 2 με 2μιση ωρες ειναι και καπως 'τεμπελικο' τι θελω να πω με αυτο...με το να τρως καθε 2 ωρες εχεις συνεχως τον οργανισμο σου στην διαδικασια της πεψης με αποτελεσμα το αιμα να βρισκεται για μεγαλο χρονικο διαστημα στο στομαχι και ετσι να μην οξυγονωνεται σωστα ο εγκεφαλος ετσι νιωθεις μια συνεχη υπνηλια. Τι λετε ?

winny
25-03-07, 16:22
Παντος το να τρως καθε 2 με 2μιση ωρες ειναι και καπως 'τεμπελικο' τι θελω να πω με αυτο...με το να τρως καθε 2 ωρες εχεις συνεχως τον οργανισμο σου στην διαδικασια της πεψης με αποτελεσμα το αιμα να βρισκεται για μεγαλο χρονικο διαστημα στο στομαχι και ετσι να μην οξυγονωνεται σωστα ο εγκεφαλος ετσι νιωθεις μια συνεχη υπνηλια. Τι λετε ?

αν η υπνηλια οφειλεται σε ελειψη οξυγονωσης εγκεφαλου δεν το γνωριζω. Εγω υπνηλια νιωθω μοναχα τις μεσημεριανες ωρες (απο 14.00 εως 17.00 περιπου) και μονο αν εχω φαει καπως λιπαρα το μεσημερι (πχ μπιφτεκι, η μπριζολα). Το προβλημα λυνεται νε τον δευτερο καφε που πινω σχεδον παντα τις ωρες αυτες, ειτε ειμαι στη δουλεια, ειτε στο σπιτι

asdf
25-03-07, 16:31
αν η υπνηλια οφειλεται σε ελειψη οξυγονωσης εγκεφαλου δεν το γνωριζω.

To αιμα εχει στην συνθεση του οξυγονο με το οποιο οξυγονωνονται ολα τα κυτταρα του σωματος...ετσι οταν η μεγαλυτερη ποσοτητα αυτου βρισκεται στο στομαχι για να γινει η πεψη (επειδη και η τροφες που τρωμε δεν ειναι ενα φρουτο και τελειωσε ειναι κανονικα γευματα) μοιραια ο εγκεφαλος στερειται καποιο ποσοστο και ετσι δεν λειτουργει 'κανονικα'...

winny
25-03-07, 16:34
σε τι ποσοστο περιπου το αιμα βρισκεται στο στομαχι οταν κανει πεψη? μηπως γνωριζεις?

asdf
25-03-07, 16:45
Δεν προσεξα την ερωτηση πριν.. Ρωτα κανα γιατρο και θα σου πει, εγω απο γιατρο το θυμαμαι γιατι οταν ημουνα παιδι ειχα ρωτησει την κλασσικη ερωτηση "γιατι νυσταζουμε μετα το μεσημεριανο"? και μου εξηγησε οτι κατεβαινει το αιμα στο στομαχι... οποτε gg

Gasturb
25-03-07, 16:47
To αιμα εχει στην συνθεση του οξυγονο με το οποιο οξυγονωνονται ολα τα κυτταρα του σωματος...ετσι οταν η μεγαλυτερη ποσοτητα αυτου βρισκεται στο στομαχι για να γινει η πεψη (επειδη και η τροφες που τρωμε δεν ειναι ενα φρουτο και τελειωσε ειναι κανονικα γευματα) μοιραια ο εγκεφαλος στερειται καποιο ποσοστο και ετσι δεν λειτουργει 'κανονικα'...

Eγω ακριβώς αυτό asdf το θυμάμαι από τα αρχαία στο λύκειο που αναφερόταν σε αυτή την εξήγηση σε ένα αρχαίο κείμενο που όπως φαίνεται το είχαν μελετήσει οι αρχαίοι μας πολλά χρόνια πριν :wink:

Gt

asdf
25-03-07, 17:16
Καλα εσυ εισαι και παππους μπροστα στα νιατα μου :geek: ...

kappadee
01-09-09, 03:10
να κανω κι εγω μια ερωτηση που με τιραναει.. μπορω να τρωω οποτε χρειαζεται. το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως μετρατε τις ωρες αναμεσα στα γευματα..
οκ θα εξιγηθω καλυτερα :P
λοιπον: 8:30 πρωινο
10:30 προπονιση
11:30 μεταπροπονητικο ροφημα
2:30 γευμα 3
5:30 γευμα 4
8:30 γευμα 5
10 30 γευμα 6

ή

8:30- 9:00 πρωινο

11:00 προπονιση

12:00- 1:00 μεταπροπονητικο ροφημα

3:00- 3:30 γευμα 3

6:30- 7:00 γευμα 4

10:00- 10:30 γευμα 5

το 6ο που παει? :P

δηλαδη..
ξεκιναμε να μετραμε την αποσταση αναμεσα στα γευματα απο την στιγμη που θα καθησουμε να φαμε η με το που τελειωσουμε το φαγητο?
πως πρεπει να χωρισω την ημερα μου?
ευχαριστω :)

Svein
01-09-09, 09:43
Και εγώ προσπαθώ όσο μπορώ αν είμαι συνεπής !

kappadee
01-09-09, 13:07
Και εγώ προσπαθώ όσο μπορώ αν είμαι συνεπής !


ναι αλα δεν απαντησες στην απορια μου..:unsure:

thegravijia
01-09-09, 13:14
με το που τελειωσουμε το φαγητο

vagg
02-09-09, 11:49
να κανω κι εγω μια ερωτηση που με τιραναει.. μπορω να τρωω οποτε χρειαζεται. το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως μετρατε τις ωρες αναμεσα στα γευματα..
οκ θα εξιγηθω καλυτερα :P
λοιπον: 8:30 πρωινο
10:30 προπονιση
11:30 μεταπροπονητικο ροφημα
2:30 γευμα 3
5:30 γευμα 4
8:30 γευμα 5
10 30 γευμα 6

ή

8:30- 9:00 πρωινο

11:00 προπονιση

12:00- 1:00 μεταπροπονητικο ροφημα

3:00- 3:30 γευμα 3

6:30- 7:00 γευμα 4

10:00- 10:30 γευμα 5

το 6ο που παει? :P

δηλαδη..
ξεκιναμε να μετραμε την αποσταση αναμεσα στα γευματα απο την στιγμη που θα καθησουμε να φαμε η με το που τελειωσουμε το φαγητο?
πως πρεπει να χωρισω την ημερα μου?
ευχαριστω :)


xaxaxaxa ρε φιλε χωρισ παρεξηγηση η ερωτηση σου δεν υπαρχει...ημαρτον...χαχαχαχχαχαχαχ

kappadee
02-09-09, 11:59
xaxaxaxa ρε φιλε χωρισ παρεξηγηση η ερωτηση σου δεν υπαρχει...ημαρτον...χαχαχαχχαχαχαχ

φιλε vagg χωρις παρεξιγιση παντα, αλα αν καθισεις να βγαλεις τις ωρες και τα γευματα, φενεται πως το 6ο γευμα η δεν το κανεις η το κανεις αναγαστικα πολυ αργα. αλα στην σελιδα διατροφης τονιζει πως πρεπει να γινεται και μαλιστα να γινεται σχετικα νορις. αυτο ειναι που δεν πιανω.. για.. πες.. ;)

vagg
02-09-09, 12:02
κανε τα γευματα ανα 2.5 ωρες να σου βγαινουνε...απλα μου φανεται πολυ λεπτομερεια αυτο που ρωτησεσ....εντομετακσυ το 6 γευμα θα ειναι κατι ελαφρυ οποτε και αργα να το φασ παλι δεν νομιζω να εχει τοση σημασια

kappadee
02-09-09, 12:36
κανε τα γευματα ανα 2.5 ωρες να σου βγαινουνε...απλα μου φανεται πολυ λεπτομερεια αυτο που ρωτησεσ....εντομετακσυ το 6 γευμα θα ειναι κατι ελαφρυ οποτε και αργα να το φασ παλι δεν νομιζω να εχει τοση σημασια

ευχαριστω ;)

iwvi7
02-09-09, 22:29
Κι εγώ προσπαθώ να είμαι συνεπής στις ώρες μου και τις περισσότερες φορές το καταφέρνω.
Το ταπεράκι είναι μια καλή λύση για το πρωί στη δουλειά και άσε τους άλλους να λένε.
Οσο για το βράδυ,άμα είμαι έξω,μένω μερικές φορές νηστικός απ`το να φάω κάτι junk.
.

Ετσι και εγώ ταπεράκι..:thumbup: Δε πα να λένε ? Εγώ τους λέω τίποτα όταν τρώνε μπουγάτσες ή πυτόγυρους ???:green:
κάθε γεύμα μου έχει απόσταση γύρω στις 3 ώρες με 3,30 άσχετα με το τι ώρα ξυπνάω..Πολύ σπάνια ξεφεύγω!:rolf:

steelkak
03-09-09, 08:25
Ετσι και εγώ ταπεράκι..:thumbup: Δε πα να λένε ? Εγώ τους λέω τίποτα όταν τρώνε μπουγάτσες ή πυτόγυρους ???:green:
κάθε γεύμα μου έχει απόσταση γύρω στις 3 ώρες με 3,30 άσχετα με το τι ώρα ξυπνάω..Πολύ σπάνια ξεφεύγω!:rolf:

+++11111:clap::bowdown: ταπερακι rulzzz και αστους να λενε, χςρια οτι μετα απο λιγο καιρο μου λενε "ααα κανω και εγω διατροφη" και πανω στο γραφειο τουσ εχουν ενα γιαουρτι και διπλα μια μπουγατσα..πολυ γελιο...:shock:

narta
03-09-09, 11:27
Τα τρια γευματα της ημέρας ειναι σταθερα με αποκλιση +/-10'. Τα ενδιαμεσα σνακ δεν ειναι τοσο ακριβη στην ωρα αλλα υπάρχουν.

Βασικα το να αγχωνεσαι αν φας "στην ωρα σου" απο την στιγμη που δεν ειναι το επαγγελμα σου για βιοποριστικους λογους ειναι για μενα λιγο ακραιο. Οκ κανουμε οτι κανουμε (η συντριπτικη πλειονοτητα τουλαχιστον εδω μεσα) επειδη γουσταρουμε. Δεν θα τρελαθω κιολας...

flowin_through
03-09-09, 12:00
+++11111:clap::bowdown: ταπερακι rulzzz και αστους να λενε, χςρια οτι μετα απο λιγο καιρο μου λενε "ααα κανω και εγω διατροφη" και πανω στο γραφειο τουσ εχουν ενα γιαουρτι και διπλα μια μπουγατσα..πολυ γελιο...:shock:

Το οτι εχουν ενα γιαουρτακι μονο (αντε και ενα κρακερακι) για να τους κρατησει για 8 ωρες παλι γελοιο ειναι.

iwvi7
05-09-09, 02:58
Τα τρια γευματα της ημέρας ειναι σταθερα με αποκλιση +/-10'. Τα ενδιαμεσα σνακ δεν ειναι τοσο ακριβη στην ωρα αλλα υπάρχουν.

Βασικα το να αγχωνεσαι αν φας "στην ωρα σου" απο την στιγμη που δεν ειναι το επαγγελμα σου για βιοποριστικους λογους ειναι για μενα λιγο ακραιο. Οκ κανουμε οτι κανουμε (η συντριπτικη πλειονοτητα τουλαχιστον εδω μεσα) επειδη γουσταρουμε. Δεν θα τρελαθω κιολας...
Τουλάχιστον εγώ δεν είναι οτι αγχώνομαι...Απλά είναι τρόπος ζωης (πλεον):) και πραγματικά πεινάω μετα απο 3 και κάτι ώρες..δηλ δεν καταπιέζομαι!!

narta
05-09-09, 11:48
Τουλάχιστον εγώ δεν είναι οτι αγχώνομαι...Απλά είναι τρόπος ζωης (πλεον):) και πραγματικά πεινάω μετα απο 3 και κάτι ώρες..δηλ δεν καταπιέζομαι!!

Ναι και εγω πειναω αλλα και να μεινω νηστικος μιση ωρα δεν τρελενομαι. Αυτο εννοω... :)

anjelica
05-09-09, 12:36
με το φαγητο καθε 3 ωρες εχω σπασει τα νευρα της κοπελας που δουλευαμε μαζυ:rolf: ολο μου ελεγε παλι τρως???:shock:και πως δεν παχαινεις:) η ηδια ομως η διατροφη της: πρωι καφε,10-11 τιποτα απο το φουρνο,και μετα 15-16 φαγητο σπιτικο ολο μεσα στο λαδι η λιπος,ενδιαμεσα κατι σοκολοτακια,κεκακια,πατατακια και μετα ελεγε πως τρωει λιγοτερα απο μενα:rolf:και δεν επινε νερο καθολου,απορω πως δεν διψουσε μετα απο ολα αυτα που ετρωγε,αλλα ελεγε πως βαριετε να πηγαινει στο bathroom:green: