PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροπος αυξησης αντοχης στο τρεξιμο.



WeskerS
09-06-10, 21:51
Καλησπερα σε ολους.Ισως να υπαρχει ηδη τετοιο θεμα.Θελω να ρωτησω και να μαθω , σχετικα με προγραμματα αυξησης αντοχης/φυσικης καταστασης.Σκοπος μου ειναι να βγαζω οσο το δυνατον περισσοτερη αποσταση με μια καλη ταχυτητα , δηλαδη μια ταχυτητα ανωτερη του τζοκινγκ.Σε θεμα αντοχης ειμαι στις αρχες ακομα , παραδειγμα μπορω να κανω 1.700 μετρα σε περιπου 10 λεπτα και 50 δευτερολεπτα.
Αρκετα αργα...Για αυτον τον λογο ψαχνω να βρω τροπους προπονησης αυξησης αντοχης στη μεγιστη δυνατη αποσταση.Αρκετοι μου λενε οτι η αντοχη ειναι κατι που αναβαινει ευκολα , αλλα εγω νομιζω οτι θελει πολυ κοπο και ιδρωτα.

Καποιοι μου ειπανε οτι ο καλυτερος τροπος αυξησης αντοχης ειναι οι διαλειματικες ασκησεις , αρχικα στα 100-150 μετρα με μεγιστη ενταση , και οσο περναει ο καιρος σταδιακα να ανεβαζω και αποσταση/ταχυτητα.Αλλοι λενε αρχικα πρεπει απλα να βγαζω καποια χιλιομετρα με τζοκινγκ (4-5 χιλιομετρα) και ας κανω και 30 λεπτα , αλλοι λενε πρεπει να εχω ενα σχετικα γρηγορο ρυθμο και εκει που νιωθω οτι κουραζομαι εκει να συνεχιζω για να αυξηθει η αντοχη.Τελικα ποιο ειναι το "ιδανικο" προγραμμα/τροπος αυξησης αντοχης , το οποιο να εχει και εναν ικανοποιητικο χρονικο οριζοντα ?

Εχω περιπου 1.80 υψος και ειμαι γυρω στα 75 κιλα.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

KATERINI 144
09-06-10, 22:59
ριξε μια ματια εδω: ζητω συμβουλες για αυξηση αντοχης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5793&highlight=%CE%A4%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B7+%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B7%CF%82)

WeskerS
10-06-10, 00:42
Eυχαριστω το ειδα , και λεει αρκετα καλα πραγματα μεσα.Βεβαια υπαρχουνε παραπανω λεπτομερειες ?Τελικα τι ειδους προγραμμα να ακολουθησω για αυξηση αντοχης και στο να αυξησω την αποσταση που τρεχω μα καλο ρυθμο ?διαλειματικες ?Να προσπαθω να βγαζω καθε εβδομαδα και περισοτερο ογκο χιλιομετρων με τζοκινγκ ?

Εννοειτε θα κανω και προπονηση με βαρη , για ποδια - μεση αλλα και τον κορμο.Πιστευω βοηθαει και καλο ειναι να εχω και ενα δυνατο σωμα.