PDA

Επιστροφή στο Forum : Aνόρθωση στήθους



asdf
22-03-07, 20:57
Πια ειναι η ασκηση που δουλευει καλυτερα ετσι ωστε να ανασηκωθει το στηθος ??

Gasturb
22-03-07, 21:12
Οταν λες να ανασηκωθει το στηθος δλδ να βάλεις όγκο υποθέτω, σωστά?

Gt

asdf
22-03-07, 21:13
Να μην ειναι πλαδαρο και να ειναι στητο...

Vson
22-03-07, 21:14
παγκος. 100%

asdf
22-03-07, 21:16
Ο γυμναστης, μου ειπε pull over....Vson οταν λες παγκο διευκρυνισε αν ειναι ευκολο, επικλινη , οριζοντιο ?

Vson
22-03-07, 21:22
επικλινη μου ειπε ο γυμναστης αλλα γενικως παγκο ειναι η καλυτερη ασκηση για στηθος και ΒΥΘΗΣΕΙΣ(ισως ακομα καλυτερο),και το pull over πολυ καλο.

Μηπως το παρακανεις με της ασκησεις για στηθος και ο μυς δεν ξεκουραζεται; δινεις ενα 3μερο διαλειμα η...;

Gasturb
22-03-07, 21:24
Οι πιέσεις δίνουν κατά κύριο λόγο όγκο

Gt

Vson
22-03-07, 21:39
σε μυικη κ οχι λιπαρη μαζα ομως=δειχνει καλυτερα το στηθος σωστα;

Theristis
22-03-07, 21:59
Ο πάγκος αιματώνει όλο το στήθος με το pull over με αλτήρα επιτυγχάνεις ανώρθωση στήθους απο εκεί και πέρα βοηθάει και το cross over γιατί τραβάει όλο τον θώρακα.

Vson
22-03-07, 22:01
θα πιστεψεις οτι στο gym μου δεν εχουμε οργανο για cross over? :geek:

Nick3
22-03-07, 22:07
Φίλε σε ποιο πας να έρθω κι εγώ?!
Δεν κάνω πλάκα.

Vson
22-03-07, 23:47
jo weider αργυρουπολης πρωην universal ladies :P 10:1 αναλογια γυναικων:αντρων

Mimas
26-03-07, 10:49
10:1 :lol: αυτό θα πεί γυμναστήριο που προσέχει τους άντρες!!!

BRaWNy
26-03-07, 14:42
Για να δείχνει το στήθος στητό και "ανορθωμένο", δηλαδή σε φόρμα, χρειάζονται τα παρακάτω:
- Μέγεθος
- Προπόνηση για αυτό το μέγεθος (με όλες τις ασκήσεις και απο όλες τις γωνίες το ίδιο)
- Διατροφή για μέγεθος
..και για να δείχνει ακόμη λιγότερο πλαδαρό, εκτος των παραπάνω:
- Χαμηλό σχετικά λίπος

Απο κει και πέρα, καμμία άσκηση δεν μπορει να αλλάξει το σχήμα του, που έχετε απο τα γεννετικά σας, παρά μόνο να το βελτιώσει, εννοώντας να το μεγεθύνει αλλά και να το κρατάει σε φόρμα.
Στόχος, να το γυμνάζετε απο όλες τις δυνατές γωνίες, έτσι ωστε να "πιάσετε" το βέλτιστο απο πλευράς "βελτίωσης" του σχήματός του.

Υ.Γ.Η άσκηση Πουλόβερ είναι κυρίως για "φτερά" (πλάτη).
Δίνει ένα καλό stretch στα φτερά.
Το στήθος συμμετέχει σε αυτήν την άσκηση ισομετρικά μόνο και σχεδόν μηδαμινά θα έλεγα, όσο και όπως ακριβώς και οι τρικέφαλοι και οι κοιλιακοί.
Απο πλευράς διεύρυνσης θωρακα (κόκκαλα πλευρών) είναι πολύ καλή άσκηση, αλλά σε αυτό βοηθάει μόνο όσους είναι κάτω απο 21 ετων και ακόμη στην ανάπτυξη των οστών τους και αυτούς που παίρνουν αυξητική ορμόνη, για τους άλλους παραμένει μια πολύ καλή άσκηση φτερων.

Υ.Γ.2.Άλλο διεύρυνση θωρακα και άλλο οι μυες του στήθους.

Υ.Γ.3.Μην πιστεύετε "εύκολα" τους γυμναστές στα gyms, οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και συνήθως υπάρχει παραπληροφόρηση, αλλά και πολλοί μύθοι.

Αυτά απο πλευράς άποψης και γνώσης μου.

winny
26-03-07, 22:37
οι εκτασεις τροχαλιας στο crossover βοηθανε ειδικα αν η κινηση ξεκινα απο ψηλα και τελειωνει χαμηλα (σαν να κανεις δηλαδη ποζα most musclar)

Antonio
26-03-07, 22:46
Ισως σε βοηθήσει λίγο και ο κατακλινής. Αν υπάρχει...

v@g
27-03-07, 00:01
Ισως σε βοηθήσει λίγο και ο κατακλινής. Αν υπάρχει...

Πιέσεις σε κατακλινή πάγκο
http://www.exrx.net/AnimatedEx/PectoralSternal/BBDeclinePress.gif

Δε πα να χτυπιέσαι στα crossover και τις κατακλινείς πιέσεις... αν έχεις υψηλό ποσοστό λίπους και/ή μυικά μικρό στήθος, τότε... :greenalien:

ckdiablo555
27-03-07, 00:29
+1 στις Πιέσεις σε κατακλινή πάγκο,συμφωνω απολυτα...!

BRaWNy
27-03-07, 09:05
Σε τι ακριβως συμφωνείς?
Στο ότι είναι καλή άσκηση, ή στο ότι "ανορθώνει" το στήθος?

Αν είναι για το πρωτο, συμφωνώ και εγω.
Αν είναι για το δεύτερο, θα ήθελα να μου εξηγήσεις/αναλύσεις πως γίνεται αυτό, με ποιά διαδικασία δηλαδή στον οργανισμό και στο μυικό σύστημα και που την οποία την προκαλεί κάποια συγκεκριμένη άσκηση ή γωνία εκτέλεσης?

Vson
01-04-07, 09:13
vag αλλιως πας πλαστικο:P


btw το joe weider αργυρουπολης εκλεισε.....ο νομαρχης το θεωρησε ακαταλληλο για την υγεια οσων γυμναζονται εκει :(
παει το αγαπημενο μου γυμναστηριο δηστυχως:P (μας ξενιτευουν).

motifnick
12-05-12, 00:26
Γεια σας, και καλος σας βρηκα παιδια και κοριτσια! :) μολις γραφτηκα και ειπα να κανω και ενα νεο θεμα με μια ερωτηση που με απασχολει...
εχασα 26 κιλα με πολυ προπόνηση και διατροφη, μεσα σε 4-6 μηνες και τα διατηρώ σχεδων δυο χρονια τα κιλα μου 4 πανω 5 κατω μεχρι και 8 κιλα που εβαλα τωρα να βαλω και μαζα..
----τωρα ερωτηση???? στην μασχαλη μου εκει που ερχεται η γραμμη του στηθου μου εχω μεγαλη λιπ'αποθηκη.. δηλ λιγα κιλα να βαλω αμεσος μου χαλαει το στηθος και φαινομαι σαν μπάχλας, βαζω εκει και στην κοιλια..αλλα στην μασχαλη οταν την κλεινω μαζευει δερμα με λιπος και μου κανει μυτη προς τα κατω το στηθος σαν να μην πω.. τι μπορω να κανω απο ασκηση η διατροφη? νιωθω ασχημα να φοβαμαι να παρω κιλα γιατι τωρα πηρα 8 κιλα αλλα μαζι με μυες βαζω αναποφεκτα και λιπος..44870

billys15
12-05-12, 05:35
Το σχημα ειναι γεννετικο,απο κει και περα μπορεις να πειραξεις πολυ λιγο,κι αυτο οταν εχεις φτασει στα ορια σου και θελεις μια τελικη πινελια.Αυτο σημαινει οτι το θεμα σχηματος το ξεχναμε.

Τωρα,αυτο που ειπες δεν νομιζω να 'χει να κανει με το σχημα του στηθους οπως εγραψες.Δεν ειναι κατι σημαντικο,αλλα αφου σε ενοχλει ισως αν μεγαλωσεις κι αλλο το χερι και τον ωμο,να μην φαινεται ετσι.

swimmer_90
12-05-12, 15:02
Οντως το σχημα ειναι κατα 90% γενετικο...δεν νομιζω οτι γινεται να αλλαξεις το σχημα του στηθους ιδιαιτερα...τωρα πολλοι λενε οτι οι ανοιχτες λαβες στις πιεσεις παγκου και επικληνη,και οι εκτασεις στηθους με αλτηρες βοηθανε στον να "ανοιξει" το στηθος...δεν θα πω οχι,θα πω οτι και αν βοηθανε μην περιμενεις τρελη διαφορα...

Silvester
13-05-12, 15:38
δε εχεις κατι απιστευτο.....δοκιμασε να γυμνασεις κυριως κατω στηθος με βυθισεις!;)

procop
13-05-12, 16:19
δε εχεις κατι απιστευτο.....δοκιμασε να γυμνασεις κυριως κατω στηθος με βυθισεις!;)

αντιθετως θα ελεγα να μην κανει καθολου βυθισεις και κατακλινη!εχει μαζεψει προς τα κατω,οποτε δεν θελει να μεγαλωσει εκει το στηθος!
καλυτερα κανε περισσοτερο επικληνη,ειτε με αλτηρες ειτε με μπαρα,και οριζοντιο με αναποδη λαβη..τελος προσθεσε εκτασεις
edit:αν και δεν επιλεγουμε εμεις πως θα διαμορφωθει το στηθος,ειναι γενεςτικο,απλα προσπαθεις να βελτιωσεις οσο μπορεις την ατελεια

Silvester
13-05-12, 16:25
Εγω πιστευω πως πρεπει να γυμνασεις περισσοτερο το κατω στηθος ωστε να δειξει καλυτερα...ας ακουσουμε και πιο εμπειρους!

Timoleon
13-05-12, 19:42
Κάνε επικλινείς πιέσεις με αλτήρες και επικλινείς εκτάσεις στήθους.Απέκλεισε κατακλινείς πιέσεις και δίζυγο.Αν θέλεις για το κάτω στήθος,κάνε διασταυρώσεις τροχαλιών.Δοκίμασε και το πουλ-όβερ με τεντωμένα χέρια_

TRIANTAFYLLOU
14-05-12, 00:01
τιποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο δεν χρειάζετε να κάνεις αυτό συμβαίνει επειδη είχες κιλά λίπους και τα έχασες και είναι σαν να λέμε φρεσκοχαμένα και ακόμα η μνήμη του σώματος έχει την ιδιότητα να αποθηκεύει λίπος εκεί , όταν γυμναστεις για κάποιο διάστημα και χτίσεις μυικό ιστο θα φύγει και θα καθαρίσει το στήθος , δηλαδη μια κανονική προπόνηση στήθους καλύπτοντας κάθε εξασκητική γωνία και τίποτε άλλο , όσο δουλεύονται οι μυς και η διατροφή είναι σωστη θα γίνεσαι πιο ποιοτικός , θα φαίνετε στο μάτι , δεν είναι θέμα δηλαδή να κάνεις βυθίσεις και τέτοια , αυτο μπορούμε να το πούμε μόνο όταν έχεις χάσει το λίπος είσαι γραμωμένος και βλέπεις εξωτερικα υστερείς , οπότε εκεί απλα βάζεις τις βυθίσεις σαν βασική άσκηση η το κρός όβερ , χρόνος χρει'άζετε και τίποτε άλλο αλλα και δουλεια σωστη με συνδιασμό διατροφής ώστε να μειώθει το λίπος και να αλλάξει ο μεταβολισμός , υπάρχουν περιπτωσεις ανθρώπων με πολλα κιλα που τα έχασαν συνέχησαν για αρκετο διάστημα και άλλαξε ανεπιστρεπτεί η εικόνα του σώματος και μετα δεν έβαζαν με το παραμικρό κιλα , λόγω αλλαγής και του μεταβολισμού αλλα αυτα δεν γίνονται απο την μια μερα στην άλλη