PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτείνη χαμηλή σε χοληστερίνη



athan22
12-06-10, 05:49
Παιδια μπορείτε να μου πείτε πρωτείνες που να είναι χαμηλές σε χοληστερίνη? Σκέφτομαι πρωτείνες αβγού ή σόγιας απλα δεν ξέρω που θα τις βρω.

KATERINI 144
12-06-10, 12:05
δεν κατάλαβα, τη είδους χοληστερίνη εννοείς, κατι εχεις μπερδέψει?!

Drsarru
12-06-10, 12:07
δεν κατάλαβα, τη είδους χοληστερίνη εννοείς, κατι εχεις μπερδέψει?!

+1 :-?:-?

Polyneikos
12-06-10, 12:41
Εγω παλι δεν καταλαβαίνω γιατι να προτιμησεις πρωτεινες σόγιας και αβγου,οι οποίες είναι περασμενων δεκαετιων.

athan22
12-06-10, 16:18
Μαγκες η καθε πρωτείνη εχει καποια περιεκτικοτητα σε χοληστερινη. εγω επειδη εχω κληρονομικοτητα, εκανα εξετασεις και την βρήκα στα όρια. Σας παραθέτω τα διατροφικα στοιχεία της ΕΑS

Serving Size: 1 Scoop (30g)
Amount Per Serving% Daily Value**
Calories: 120
Calories from Fat: 20
Total Fat: 2g 3%
Saturated Fat: 1g 5%
Trans Fat: 0g
Cholesterol: 65mg 22%
Sodium: 50mg 2%
Potassium:170mg 5%
Total Carbohydrate: 3g 1%
Dietary Fiber: 1g 4%
Sugars: 1g
Protein: 23g 46%
Vitamins% Daily Value**
Vitamin A 0%
Vitamin C 0%
Calcium 10%
Iron<2%

Εγω περνω δυο δοσεις την ημέρα αρα το φτάσαμε το 45%

flowin_through
12-06-10, 16:48
Η χολιστερολη δεν ειναι διαολος. Ειναι και αντιμετωπισιμη κα λιγο χρησιμη. Η τεστοστερονη απο κει παραγεται. Αυξηστε λιγο τα καλα λιπαρα και ειστε οκ. Μη δινετε παραπανισια λεφτα μονο και μονο για αυτο το λογο.

warrior
12-06-10, 17:13
Φιλε μ atham μαλλον βρικα την καταλληλη για σενα.Για δες αυτο το link http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=3042&category=562 και καλη ποση :toast:

giannis64
12-06-10, 17:18
και αυτη εχει χολιστερολη!! με αυτα που ξερω δεν υπαρχη πρωτεινη χωρις χολιστερολη!!

warrior
12-06-10, 17:20
και αυτη εχει χολιστερολη!! με αυτα που ξερω δεν υπαρχη πρωτεινη χωρις χολιστερολη!!

Εχει αλλα ελαχιστη 1-1,5 mg

warrior
12-06-10, 17:24
Και ναι υπαρχει με 0% αλλα μετα σου τον πιανουν κατα πολυ...
Καλυτερα με επιταγη

Eddie
12-06-10, 17:48
Για την EAS δε περιμενα να εχει 65mg.Συνηθως οι whey του εμποριου παιζουν 25-40mg.

Τεσπα,το 1.5mg μη το σκεφτεσαι καν,ειναι εξευτελιστικο το νουμερο.Και μεχρι 10 να βρεις παλι καλα ειναι,αν σκεφτεις οτι ο κροκος αυγου εχει 300mg(αν δε κανω λαθος).

warrior
12-06-10, 18:11
Eddie λες ρε φιλε τοσο μεγαλη η αποκλιση?Αλλα κ παλι οπως ειπα κ πιο πανω εχει βγει μια καινουργια της ον που υποστηριζει 0 χοληστ.. γυρω στα 100 ευρω.Παρα πολλα!!!

Eddie
12-06-10, 18:13
Eddie λες ρε φιλε τοσο μεγαλη η αποκλιση?Αλλα κ παλι οπως ειπα κ πιο πανω εχει βγει μια καινουργια της ον που υποστηριζει 0 χοληστ.. γυρω στα 100 ευρω.Παρα πολλα!!!

Nαι φιλε μου,αυτα τα νουμερα δεν ειναι και τοσο υπολογισιμα.Αν κανεις καλη διατροφη δεν εχεις κανενα προβλημα για λιγη επιπλεον χοληστερινη.Ουτως η αλλος και να μην επαιρνες συμπληρωμα,χοληστερινη θα επαιρνες απο τα φαγητα που θα την αναπληρωναν και σε μεγαλυτερη ποσοτητα μαλιστα.


Και για την πρωτεινη με 100 ευρω ΜΑΚΡΙΑ.

warrior
12-06-10, 18:19
Καλα σιγουρα αλλα εδω προσπαθουμε να επιφερουμε μια υπαρκτη λυση για το παλικαρι που εχει προφανως (υποθετω) κληρονομικο-γενετικο προβλημα οσο αναφορα την χοληστερολη..Που πολλοι ανθρωποι εχουν το ιδιο στις μερες μας, δεν αποτελει εξαιρεση

athan22
13-06-10, 00:03
Καλα σιγουρα αλλα εδω προσπαθουμε να επιφερουμε μια υπαρκτη λυση για το παλικαρι που εχει προφανως (υποθετω) κληρονομικο-γενετικο προβλημα οσο αναφορα την χοληστερολη..Που πολλοι ανθρωποι εχουν το ιδιο στις μερες μας, δεν αποτελει εξαιρεση

Όντως warrior ειναι κληρονομικο το προβλημα και να φανταστεις ειμαι 20 χρονων.
Η πρωτείνη που μου υπέδειξες καλη φαίνεται αλλα πολύ ακριβη, 61 ευρω τα 900γρ.
Μας κοροιδευουν μου φαίνεται.

Machiavelli
13-06-10, 00:07
Μη σκοτίζεσαι athan22, η χοληστερίνη από τη διατροφή σε ένα αρκετά μικρό ποσοστό παραμένει στο σώμα (όπως και άλλες ουσίες των τροφών). Ο εχθρός είναι τα κορεσμένα λιπαρά και όχι η χοληστερίνη των τροφών.

Eddie
13-06-10, 00:18
Μη σκοτίζεσαι athan22, η χοληστερίνη από τη διατροφή σε ένα αρκετά μικρό ποσοστό παραμένει στο σώμα (όπως και άλλες ουσίες των τροφών). Ο εχθρός είναι τα κορεσμένα λιπαρά και όχι η χοληστερίνη των τροφών.

Σωστος!!

Γιατι οταν αναγραφει χοληστερολη εννοει ολικη και οχι μονο LDL.

warrior
13-06-10, 01:31
Σωστος!!

Γιατι οταν αναγραφει χοληστερολη εννοει ολικη και οχι μονο LDL.
Eχουν δικιο Machiavelli κ Eddie:thumbup:.Εξαλου η διατροφη σ πρεπει να ειναι προσεγμενη(γλυκα,τουρτες της κυρα-Μαριας,πιτες,πιτογυρα κ αλλα παραγωγα...ΜΑΚΡΙΑ).Αυτο που μπορεις να κανεις φιλε μ Athan ειναι να τρως οτι ποιο καθαρο κ ακατεργαστο υπαρχει(λαχανικα οσο ακατεργαστα μπορουν να ειναι!,γενικως πολλα φυτικα προιοντα στο διατροφολογιο σ,κ λιγοτερα ζωικα λιπη..).Οσο αναφορα το προβλημα σ αν ειναι τοσο μεγαλο κ σε τετοιο βαθμο θα σ ελεγα το πολυ 2 φορες την εβδομαδα κρεας κοκκινο(ζωικο δλδ)η 2 φορες ψαρι(η καλυτερη επιλογη για εμενα,υψιστα ποσοστα βιολογικης αξιας πρωτεινη κ υψιλη βιοδιαθεσημοτητα σε βιτ,μετ,ιχν,λιπαρα κ.α.).Και παλι το τονιζω αν ειναι μεγαλο το προβλημα με την χοληστερ..Πιστεψε με ειτε το ενα ακολοθησεις ειτε το αλλο η πρωτεινη ειναι το 0,5% απο τα <<κακα>> π θα σ επαυξησουν το προβλημα σ..
Εις υγειαν λοιπον!:toast:

deluxe
13-06-10, 10:38
Υπαρχει η carnivol. Ψαξε στο forum.

themisdas
15-12-11, 00:07
Επειδη προσπαθω να κρατησω τα επιπεδα της χολιστερινης χαμηλα, θελω ενα συμπληρωμα για να αυξησω την ποσοτητα πρωτεινης που παιρνω.
Σκευτομαι να παρω ή αμινοξεα ή για πιο φτηνα μια προτεινη με <10mg Cholesterol . Εχω βρει την Dymatize Nutrition, ISO·100. Ακουω γνωμες....!

sTeLaKoS
15-12-11, 00:10
Συγχωνεύτηκε.

themisdas
15-12-11, 00:19
thanx mod

Keirox
15-12-11, 11:10
Έχεις σοβαρό προβλημα?

Γιατί αν δεν έχεις δεν θα πάθεις και τίποτα, 40-65mg χοληστερίνη (LDL & HDL), εινε αμελητέο ποσο.

Επίσης ακόμα και αυτές που λένε 0% έχουνε χοληστερίνη, απλά κάτω απο ένα ποσοστό, νομικά επιτρέπεται να γράψουν 0%.

Αν δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχη νόημα να τα μετράς αυτά, και κορεσμένα λιπαρά και χοληστερίνη να φας δεν θα πάθεις τίποτα.

exkaliber
15-12-11, 12:41
ρεφλεξ

xrisbud
15-12-11, 14:25
Παιδια μπορείτε να μου πείτε πρωτείνες που να είναι χαμηλές σε χοληστερίνη? Σκέφτομαι πρωτείνες αβγού ή σόγιας απλα δεν ξέρω που θα τις βρω.

όλες έχουν χοληστερόλη. η καλύτερη πηγή πρωτεινης ειναι από ορο γαλακτος, μην ξεφεύγεις απο αυτό.
Εγώ για τον ίδιο λόγο, μείωσα τη λήψη πρωτείνης σκόνης στην ελάχιστη απαράιτητη ποσότητα και αυξησα φαί με καθαρή πρωτείνη.

kazabubu
15-12-11, 15:18
ISO-SENSATION 93 Ultimate Nutrition


Cholesterol 2m ανα scoop


ISO-SENSATION 93
Serving Size 1 Scoop (33g)
Servings per Container about 69
Amount Per Serving
Calories 130
% Daily Value*
Cholesterol 2mg 1%
Sodium 30mg 1%
Carbohydrate 1g <1%
Sugars <1g
Protein 30g 60%
Calcium 16%

themisdas
15-12-11, 23:00
γενικα οι isolate εχουν μικρες ποσοτητες χολιστερινης , σωστα?

Dimitrios
20-12-11, 13:04
Dymatize ISO-100: Cholesterol ----> 0% :thumbup:

kouklos
14-01-12, 19:43
παιδια εχω μια απορια σχετικα με την whey
εψαξα στο διαδυκτιο και στις προτεινες πισω λεει cholesterol 45 πχ
επιδι εχω λιγο τσιμπιμενη την χολιστερινη μου αν παρω whey θα την αυξισει κιαλο?
Ευχαριστω

Mcstefan7
14-01-12, 20:26
παιδια εχω μια απορια σχετικα με την whey
εψαξα στο διαδυκτιο και στις προτεινες πισω λεει cholesterol 45 πχ
επιδι εχω λιγο τσιμπιμενη την χολιστερινη μου αν παρω whey θα την αυξισει κιαλο?
Ευχαριστω

Πάρε μια Isolate που έχει ελάχιστα (πχ ΙΣΟ 100 --> 0)
οπότε δεν θα υπάρχει θέμα!

jimmy007
14-01-12, 22:51
Έχεις μήπως παραπανίσια κιλά?

newbodybuilder
20-02-13, 16:28
γεια σας παιδια. ειμαι αναμεσα σε 2 προτείνες WHEY PROTEIN 908gr (OPTIMUM) και COMPLETE WHEY 1000gr (WARRIORLAB)
και θελω να ρωτησω η χοληστερινη δεν ειναι πολυ που εχει η optimum δλδ 90mg + απο τροφη η χοληστερινη στα υψη! φανταζομαι ειναι η καλη χοληστερινη η warriorlab δεν εχει καθολου παιζει μεγαλο ρολο στην αναπτυξη των μυων; και τα fat που εχουν τη ειναι κακη χοληστερινη? ευχαριστω

average_joe
21-02-13, 16:25
η διαιτητικη χοληστερινη δεν καθοριζει σε τοσο μεγαλο βαθμο τα επιπεδα της χοληστερινης στο αιμα εκτος αν ανηκει καποιος στο κομματι εκεινο του πληθυσμου που ειναι εξαιρετικα ευαισθητο σε αυτην.

χοληστερινη παραγεται καθημερινα σε πολυ μεγαλυτερο ποσοστο στο συκωτι.


αυτα απαντανε κατα καποιο τροπο σε μερικα που ρωτας αλλα δεν ειμαι σιγουρος για καποια πραγματα που λες αν τα χεις καταλαβει καλα ή δεν καταλαβαινω κατι εγω:unsure:

Gianis R.
21-02-13, 19:21
Εκτός της ISO 100 που προαναφέρθηκε η Hydrowhey της ON και η VP2 της AST (με εξαίρεση τη γεύση fruit punch που αν δεν κάνω λάθος έχει ελάχιστη) έχουν επίσης μηδενική χοληστερόλη. Και τις 3 τις έχω δοκιμάσει. Ακριβότερη η VP2, και περίπου στα ίδια οι Hydrowhey και ISO 100, εξαρτάται από πού θα αγοράσεις. Πολύ ποιοτικές και οι τρείς, με πρώτη την VP2 κατά τη γνώμη μου.