PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια!



filippos
12-06-10, 17:42
Ειμαι μολις 15 ετων 1,78 και γυρω στα 65-68κιλα και κανω γυμναστηριο 7μηνες με μια διακοπη των 2 μηνων ενδιαμεσα.Πριν απο αυτο εκανα κωπηλασια για 4-5μηνες οπου διαπιστωθηκε οτι εχω ταλεντο αλλα δεν καταφερα να την συνεχισω λογο του προγραμματος της προπονησης.Δεν μπορουσα να κρατηθω ξυπνιος στο σχολειο.Εκτος απο αυτο εχω κανει και 2χρονια κολυμβητιριο οπου και εκει ημουν καλος.Περα απο το γυμναστηριο δεν εχω ακολουθησει καποια διατροφη.Θα ηθελα να μου πει την γνωμη σας για το τι να ακολουθησω.Ογκο η γραμμωση?Θα το σωμα μου να ειναι λιγο πιο ογκωδες και πολυ γραμμωμενο.Ευχαριστω προκαταβολικα!

giannis64
12-06-10, 18:29
κάνε μια συντήρηση μέχρι να φύγει το καλοκαίρι, στο διάστημα αυτό μελέτησε τα άρθρα του φόρουμ και ιδικά αυτά περί διατροφής και από Σεπτέμβριο πιάνεις δουλειά για να αυξήσεις τον όγκο σου, όσο πιο καθαρά μπορείς.

αλλά μέχρι τον Σεπτέμβριο...... μελέτη!!!

Polyneikos
12-06-10, 18:45
Σκληρη προπόνηση και ποιοτικο φαι,εισαι μικρός ακομα αλλα εχεις όλο τον χρόνο μπροστα σου να κανεις αυτο που θελεις,διαβασε όμως για να μην πηγαίνεις κουτουρου.
Αυτη την στιγμη αν γραμμωσεις κι αλλο το σωμα σου θα βγει αρκετα αδύνατο,βαλε μαζες ,έτσι κι αλλιως λόγω μεταβολισμου και νεαρου ηλικιας αλλα και ενασχόλησης με αθλήματα δεν θα εχεις ταση να λιπωνεις οπότε μην εχεις αγχος για την γραμμωση.

gtimos
09-09-10, 16:19
Σκληρη προπόνηση και ποιοτικο φαι,εισαι μικρός ακομα αλλα εχεις όλο τον χρόνο μπροστα σου να κανεις αυτο που θελεις,διαβασε όμως για να μην πηγαίνεις κουτουρου.
Αυτη την στιγμη αν γραμμωσεις κι αλλο το σωμα σου θα βγει αρκετα αδύνατο,βαλε μαζες ,έτσι κι αλλιως λόγω μεταβολισμου και νεαρου ηλικιας αλλα και ενασχόλησης με αθλήματα δεν θα εχεις ταση να λιπωνεις οπότε μην εχεις αγχος για την γραμμωση.

Πρώτα απ όλα,ίσως σου φανεί ανιαρό,δώσε προσοχή στο σχολείο σου.Βρίσκεσαι στη περίοδο της ζωής σου που οικοδομείς για όλη την υπόλοιπη. Η γνώμη μου επάνω στην εξάσκησή σου είναι το να μη σε απασχολεί αυτή τη στιγμή η γράμμωση ή ο όγκος, κάνε τις Βασικές Ασκήσεις ώστε να αποκτήσεις καλή βάση,αν σε ενφιαφέρει το bodybuilding.Επίσης,να γνωρίζεις ότι οι μυικοί ιστοί είναι όπως ο ιστός της αράχνης,με λεπτές-μεσαίες-χοντρές ίνες.Αρά το σύστημα πυραμίδας είναι το πιο πλήρες, σχετικά με το τι επαναλήψεις να κάνει_