PDA

Επιστροφή στο Forum : ποιο από τα τρία για όγκο???



skiron
13-06-10, 21:50
καλησπέρα :)
Ως αρχάριος έχω να ρωτήσω το εξής:

δεδομένου οτι κάθε μυική ομάδα σε πρόγραμμα όγκου πρέπει να ξεκουράζεται 2 μέρες πριν την ξαναπιέσουμε...ποιο απο τα τρία θα συνιστουσατε να ακολουθήσω για αύξηση ογκου??

Επιλογη α) - εδώ έχουμε 1 εκγυμναση καθε ομαδας την εβδομάδα , κ αρκετες μερες ξεκουρασης για καθε ομαδα
Δευτερα: στηθος+δικεφαλα
Τριτη: Ξεκουραση
Τεταρτη: Πλατη+τρικεφαλα
Πεμπτη: ξεκουραση
Παρασκευή: Ποδια+ώμοι
Σάββατο+Κυριακή: ξεκουραση

Επιλογή β) - εδώ έχουμε 2 εκγυμνασεις καθε ομαδας την εβδομάδα, με 2 μερες ξεκουρασης για καθε ομαδα (σαν μειονεκτημα , το οτι θέλει καθε μέρα γυμναστική άρα χρόνο..όπως και το οτι στην δευτερη μυικη ομαδα της ημερας δεν βαζουμε ιδια ενταση λογω κουρασης)
Δευτέρα: στηθος+δικέφαλα
Τριτη: Πλατη+Τρικεφαλα
Τεταρτη: πόδια+ώμοι
Πέμπτη-Παρασκευή-Σαββατο: Επανάληψη το παραπάνω !!!

Επιλογή γ) - εδώ έχουμε 1 εκγυμναση καθε ομαδας την εβδομάδα, και τρελή ξεκούραση καθε ομαδας μεχρι να την ξαναπιασουμε..
(σαν μειονεκτημα , το οτι θέλει επίσης καθε μέρα γυμναστική άρα χρόνο..)
Δευτέρα: στηθος
Τριτη: δικεφαλα
Τεταρτη: πλάτη
Πεμπτη: τρικεφαλα
Παρασκευή: πόδια
σαββατο: ώμοι

Τι προτινετε απ τα τρια? εγω λέω την επιλογή Β μιας κ ικανοποιεί την συνθήκη 2 μερες ξεκουραση καθε μυικής ομάδας, ενω καταφερνω να γυμνασω καθε ομαδα 2 φορες την εβδομάδα, κ οχι μόνο μία... αρκει να ωρισκω χρόνο για κάθε μέρα δουλεια..!

beefmeup
13-06-10, 22:24
το πρωτο κ το τριτο,ειναι οκ για ογκο..το 2ο δεν θα το χρησιμοποιουσα.

η μονη ενσταση μου για το 1ο,ειναι οι ωμοι,μαζι με ποδια..αυτο θα θελα να το δω..εννοντας οτι για μενα δεν βγαινει,γιατι τα ποδια ειναι εξαντλητικα,κ μετα δεν εχεις ενεργεια για τπτ αλλο.

για το 3ο,βαλε τα χερια(δι-τρι)μαζι την ιδια μερα..τουμπανο!

εγω αυτην την περιοδο,δουλευω το 3ο ετσι(με χερια οπως σου εγραψα),+τραπεζια μαζι με ωμους..

skiron
13-06-10, 22:42
μμμ... στο πρώτο και τρίτο με προβληματίζει που η καθε μυική ομάδα θα δουλεύεται μονο μια φορά την εβδομάδα... γι αυτό ελεγα το 2ο σαν επιλογη...και ξεκουραση καθε ομαδας έχω, και 2 φορες καθε ομαδα την εβδομάδα..

Το πρώτο πάντως λεω να το αποκλείσω... γιατι να μην κάνω γυμναστική καθε μερα αν μπορω και να κανω μονο 3 φορες τη βδομαδα..... 2ο ή 3ο λοιπόν...???

Οι υπόλοιποι τι λέτε παίδες (μιλάμε για πρόγραμμα όγκου πάντα..!)

beefmeup
13-06-10, 22:48
μμμ... στο πρώτο και τρίτο με προβληματίζει που η καθε μυική ομάδα θα δουλεύεται μονο μια φορά την εβδομάδα... γι αυτό ελεγα το 2ο σαν επιλογη...και ξεκουραση καθε ομαδας έχω, και 2 φορες καθε ομαδα την εβδομάδα..

Το πρώτο πάντως λεω να το αποκλείσω... γιατι να μην κάνω γυμναστική καθε μερα αν μπορω και να κανω μονο 3 φορες τη βδομαδα..... 2ο ή 3ο λοιπόν...???

Οι υπόλοιποι τι λέτε παίδες (μιλάμε για πρόγραμμα όγκου πάντα..!)

στο δευτερο,απο ενα σημειο κ μετα,με 2 φορες την βδομαδα,θα υπερπροπονησαι,δεδομενο οτι κανεις κι αλλα πραγματα στην ζωη σου(δουλεια πχ)κ δεν εχεις 24 ωρες τη μερα να αφοσιωθεις μονο σε διατροφη,κ ξεκουραση..

ασε που 2 φορες την βδομαδα,για στηθος,χερια κ ωμους ειναι σκωτομα..θα τα πεθανεις.

skiron
13-06-10, 23:06
όπως το θέτεις έχεις δίκιο..... και σιγουρα ειστε περισσοτερο εμπειροι απο εμένα οπότε.....

GEORGEXX1
13-06-10, 23:53
οντως αυτή βλέπω να συζητάτε περισσότερο, οπότε Βρώμη φίλε george! Γενικά με τα διατροφικά μου λύσατε τις απορίες μου ..

με το πρόγραμμα γυμναστικής θέλω να δουμε τι ειναι καλύτερο... :

Επιλογη α) - εδώ έχουμε 1 εκγυμναση καθε ομαδας την εβδομάδα , κ αρκετες μερες ξεκουρασης για καθε ομαδα
Δευτερα: στηθος+δικεφαλα
Τριτη: Ξεκουραση
Τεταρτη: Πλατη+τρικεφαλα
Πεμπτη: ξεκουραση
Παρασκευή: Ποδια+ώμοι
Σάββατο+Κυριακή: ξεκουραση
δεν μου αρεσει για το λογο οτι χανω μερες προπονησης,εντασει και πιεση σε δυο ομαδες για μια φορα την εβδομαδα δηλ τρεις δουλευω τεσσερις καθομαι



Επιλογή β) - εδώ έχουμε 2 εκγυμνασεις καθε ομαδας την εβδομάδα, με 2 μερες ξεκουρασης για καθε ομαδα
Δευτέρα: στηθος+δικέφαλα
Τριτη: Πλατη+Τρικεφαλα
Τεταρτη: πόδια+ώμοι
Πέμπτη-Παρασκευή-Σαββατο: Επανάληψη το παραπάνω
αυτο ακολουθω τον χειμωνα που λογω καιρου μπορω να το βγαλω δεν μπορω ομως να αποδωσω τα μεγιστα σε ανεβασμα κιλων και ενταση.Μετα την πλατη δεν εχω δυναμεις να δουλεψω δυνατα τα χερια.Φυσικα αυτη ειναι δικια μου αποψη δεν σημαινει οτι ειναι σωστο.


Επιλογή γ) - εδώ έχουμε 1 εκγυμναση καθε ομαδας την εβδομάδα, και τρελή ξεκούραση καθε ομαδας μεχρι να την ξαναπιασουμε..
Δευτέρα: στηθος
Τριτη: δικεφαλα
Τεταρτη: πλάτη
Πεμπτη: τρικεφαλα
Παρασκευή: πόδια
σαββατο: ώμοι
Εδω βαλε τρικεφαλα-δικεφαλα μαζι, αυτο εμενα μου δουλεψε καλυτερα τους λογους του εξηγησα παραπανω.Δυναμη,ενταση,αναρωση.

Δοκιμαζεις και αποφασιζεις το τη σε βολευει.

Τι προτινετε απ τα τρια? εγω λέω την επιλογή Β μιας κ ικανοποιεί την συνθήκη 2 μερες ξεκουραση καθε μυικής ομάδας, ενω καταφερνω να γυμνασω καθε ομαδα 2 φορες την εβδομάδα, κ οχι μόνο μία...

Δυστυχώς το παραπάνω είναι off topic αλλα ήταν 'τσοντα' στο πρωτο μου ποστ για την διατροφή και τις αποριες...ας με συγχωρέσουν οι admin..

να ξαναευχαριστήσω ολους σας...βοηθάτε απίστευτα πολύ!
.

ledis
14-06-10, 00:43
το τελευταιο κανε
αλλα βαλε δικεφαλους πλατη με διαφορα μεταξυ τους ωστε να αναρρωσουν και αμα δεν σου βγαινει με μερες ξεκουρασης που χρειαζεσαι επεκτεινε το περαν των 7 ημερων
κανε δηλαδη προγραμμα για 8 ας πουμε μερες

skiron
14-06-10, 22:52
Διαβάζοντας τα πολύτιμα σχόλια σας καταλήγω πως το τρίτο απ αυτά που ρώτησα ίσως είναι το ιδανικό για όγκο... μια μυική ομάδα σε καθε προπόνηση δηλαδή (εκτώς από δικέφαλα+τρικέφαλα που μπορώ να τα βάλω μαζί), με την κάθε μυική ομάδα να γυμνάζεται μία φορά την εβδομάδα.

Διαμορφώνεται λοιπόν ως εξής:

Δευτέρα: Στήθος
Τρίτη: Δικέφαλα+Τρικέφαλα
Τετάρτη:Ώμοι
Πέμπτη: Πλάτη
Παρασκευή: Πόδια
Σαββατο+Κυριακή: ξεκούραση

*Κοιλιακοί+Ραχιαίοι 3 φορές την εβδομάδα σε κάποιες απο τις παραπάνω μέρες.

Πώς σας φαίνεται για όγκο??? Το οτι κάθε μυική ομάδα γυμνάζεται μία μονο φορά την εβδομάδα (με max ένταση όμως) είναι αρκετό-σωστό???

περιμένω σχόλια και διορθώσεις please!!!

beefmeup
14-06-10, 23:04
μην ξεχνας τραπεζοειδης με ωμους,η πλατη,αναλογα πως σε βολευει..

κοιλιακους-ραχιαιους καλυτερα με στηθος/ωμους γιατι ειναι προπο που δεν θελουν την ιδια ενεργεια οπως η πλατη ας πουμε η τα ποδια.

καλο ειναι να ξεκινας την βδομαδα με την πιο βαρια προπονηση,μιας κ θα χεις περισοτερη ενεργεια..

εγω το δουλευω(τα οφ τα αλλαζω αναλογα την ενεργεια που εχω)

πλατη
ποδια
στηθος
οφ
χερια
ωμους/τραπεζια
οφ

αν τωρα,βαλεις 2 συνεχομενα οφ το σκ,δοκιμασε αυτο

πλατη
ποδια
στηθος
χερια
ωμους/τραπεζια
οφ(2 μερες)

skiron
14-06-10, 23:07
Συγνώμη για την άγνοια αλλά...ποιοι είναι οι τραπεζοειδής???
Αυτοι που είναι δεξιά-αριστερά του λαιμού μεταξύ ώμων-λαιμού???? και αν ναι, πώς γυμναζονται οι συγκεκριμενοι?

GEORGEXX1
14-06-10, 23:14
Nαι αυτοι ειναι.
για ασκησεις δες εδω.
http://www.exrx.net/Lists/ExList/BackWt.html#anchor1914548

skiron
14-06-10, 23:26
Ευχαριστώ πολύ!

Καταλήγω λοιπόν στο εξής:

1η μέρα: Πλάτη
2η μέρα: Στήθος (+κοιλιακοί-ραχιαίοι)
3η μέρα: Χέρια
4η μέρα: Ώμοι+Τραπέζια (+κοιλιακοί-ραχιαίοι)
5η μέρα: Πόδια

*2 μέρες Off, είτε συνεχόμενες ως ΣΚ, είτε μοιρασμένες ενδιάμεσα ανάλογα με το καθημερινό πρόγραμμά μου.

**και εφοσων δεν το σχολίασε κανεις, θεωρω άκυρη την ανασφάλεια μου για το οτι γυμνάζω μονο μια φορά εβδομαδιαία κάθε ομάδα.. φαντάζομαι αρκει..

τι λέτε? Να παίξω έτσι??

GEORGEXX1
14-06-10, 23:38
Στο προγραμμα ο.κ, μια αλαγη μονο απο εμενα
στηθος
πλατη
ποδια(για να ξεκουραστουν τα χερια)-κοιλιακοι
χερια
ομοι-τραπεζια-κοιλιακοι.

beefmeup
14-06-10, 23:38
μια χαρα ειναι..δοκιμασε το,κ βλεπεις.