PDA

Επιστροφή στο Forum : Eνεσεις λιποδιαλυσης



pikolo
23-03-07, 17:02
ειδα σε ντοκιμαντερ ενννεσεις που κανει γιατρος για να διοξει τοπικα το παχος και δεν παρουσιαζουν παρενεργιες!!!!!!λεει οτι σε 2 βδομαδες χανονται εως και 1,5+ λιπικος ιστος....το εχετε ακουσει?

jiujitSu
23-03-07, 17:23
ειδα σε ντοκιμαντερ ενννεσεις που κανει γιατρος για να διοξει τοπικα το παχος και δεν παρουσιαζουν παρενεργιες!!!!!!λεει οτι σε 2 βδομαδες χανονται εως και 1,5+ λιπικος ιστος....το εχετε ακουσει?

παιζει να ειναι ενεσεις λεκιθινης...

Τσεκαρε προηγουμενο ποστ
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=836&highlight=

pikolo
23-03-07, 17:25
καποιος που να το δοκιμασε ??μαλλον αυτες θα ειναι αποτελεσματα....παρενεργιες..?

Duke-Nukem
23-03-07, 17:29
το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν κάνει διάκριση στα κύτταρα δλδ διαλύει και τις κυτταρικές μεμβράνες των μυϊκών κύτταρων όποτε είναι ρίσκο άμα χρησιμοποιηθεί για μεγάλες εκτάσεις όπως ο "Σκεμπές". Κυρίως χρησιμοποιείται από την κοσμετική ιατρική για μικρές "διορθώσεις" όπως οι σακούλες κάτω από τα μάτια κτλ.

pikolo
23-03-07, 17:32
αυτος που ειδα τις εκανε στην κοιλια....και νομιζω οτι τελικα ηταν ενεσεις καρνιτινης...

Duke-Nukem
23-03-07, 17:38
1,5+ τι πράγμα χάνεται; εκατοστά ή κιλά; Η καρνιτίνη είναι σχεδόν αδύνατον να το κάνει αυτό.

pikolo
23-03-07, 17:45
κιλα....νομιζω....και ομως καρνιτινη ελεγε...

Billy
23-03-07, 19:36
η μεθοδος λέγεται Λιπόλυση με Laser καί δουλεύει ώς εξής:

Ο γιατρός με ένα ειδικό laser ρευστοποιεί το λίπος στην περιοχή του σωματος που υπάρχει πρόβλημα και μετά με σύριγγες απομακρύνει το ρευστοποιημένο λιπος από το σωμα.
Η διαδικασία απαιτεί πολλές επσκεψεις στον γιατρό γιατί δεν πρέπει να αφαιρεθεί όλο το λιπος με μία επέμβαση διότι θα υπάρχουν προβλήματα χαλαρώτητας της επιδερμίδας.

Επίσης αυτη η μεθοδος όπως καί η κανονικό λιποαναροφηση δεν μπορουν να αφαιρέσουν περισσότερα από 1.5-2 Κιλά λίπους και έτσι δεν ενδείκνυνται για περιπτώσεις υπέρβαρων ατόμων.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα αποτελέσματα θα ειναι πολύ καλά αν ο γιατρός ειναι πραγματικά γνωστης της μεθόδου. Επίσης πρίν κάποιος προχωρήσει σε αυτη την μέθοδο καλό θα ειναι να προσπαθησει να αποβάλλει όσο το δυνατον περισσότερο λιπος με γυμαντική και με δίαιτα. Ετσι η επέμβαση θα ειναι περιορισμενης κλίμακας και θα αποκλειστούν και φαινόμενα "Μη καλής πρόσφυσης" της επιδερμηδας στον μυικό ιστό μετά την επέμβαση.

Crimson
26-03-07, 15:43
Εγώ πάλι ρε παιδιά (και να με συγχωρέσετε εκ των προτέρων), δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό ορισμένων που προτίθονται & διατίθονται να βάλουν σε κίνδυνο την υγεία τους με χειρουργικές επεμβάσεις & επεμβάσεις τύπου laser, αντί να στρώσουν τον κ***ο τους κάτω, να φτιάξουν μια σωστή διατροφή & ν' αρχίσουν να γυμνάζονται!...

ΕΞΑΙΡΩ τις ιατρικές - παθογόνες περιπτώσεις που χρήζουν ιατρικής βοήθειας & αντιμετώπισης.

Φίλε, pikolo, επειδή παρακολουθώ και άλλα τόπικ που "ανοίγεις", βλέπω ότι έχεις μια τάση προς τις "εύκολες" λύσεις! Μη με παρεξηγήσεις, δεν το λέω κακοπροαίρετα, αλλά δεν είδα πουθενά τη διατροφή σου ή το πρόγραμμά σου, για να "ψαχτείς" σε αυτά που θεωρώ "πρωτεύοντα" (ενδεχομένως και να τα έχεις ποστάρει -επειδή είμαι σχετικά καινούρια στο φόρουμ-, οπότε σε παρακαλώ, αγνόησε την παραπάνω φράση)...

Καλά τα συμπληρώματα (& χρήσιμα από ένα σημείο και μετά), αλλά δεν πρέπει ν' αποτελούν το Α & το Ω της μποντυμπιλντεράδικης ύπαρξής σου! :)

Σχετικά με το τόπικ, δεν έχω ακούσει / διαβάσει κάτι σχετικό, αλλά μακριά από μας βελόνες, νυστέρια, γιατροί κλπ!... :wink:

Vson
26-03-07, 17:49
totally agreed ^^ ;)
γερη & φιλοσοφημενη αντιληψη θα ελεγα :D

BRaWNy
26-03-07, 18:36
Mαράνα, δεν είναι μόνο η υγεία αλλά το σημαντικότερο, ότι οργανισμός θα χάσει κάτι χωρις να έχει κάνει προσπάθεια για αυτό ωστε να το χάσει, αν με πιάνετε, και απότομα θα είναι "Σοκ" αυτό ορμονολογικά.
Έπειτα θα κοστίσει σε άλλα, ψυχολογικά κυρίως θέματα, αυτόν που θα το κάνει, στο μέλλον.
Δεν πρόκειται να να το ευχαριστηθεί ποτέ.
Άσε που όποιοι προσβλέπουν σε τέτοιες λύσεις εύκολες, απο πλευράς αν κάνουν μποντυμπίλντιγκ, γρήγορα τα παρατούν και ποτέ δεν βλέπουν αποτελέσματα λόγω νοοτροπίας σκέψης και αντίληψης πάνω στον χώρο.

Το μόνο πιθανό που μπορει κανείς να χαρεί, όταν το αποκτά χωρις προσπάθεια ειναι τα χρήματα, αλλά και πάλι "παίζεται" αυτό.

chinese proverb
Ψάρεψε και δωσε σε κάποιον ενα ψάρι, θα έχει να φάει για μια μέρα.
Μάθε του να ψαρεύει και θα έχει να τρωει μια ζωή.

pikolo....
Μια συμβουλή κι αν θες ακουσέ την.
Άκου τι σου λέει η Μαριάνα (crimson), κάτσε και αναθεωρησε κάποια πράγματα και απόψεις πάνω στον χωρο και βρες πως μπορεις να εστιαστείς σωστά και να τα κάνεις όλα όπως πρέπει.
Μην βιάζεσε και μην ψαχνεις για εύκολες λύσεις, γιατι έτσι θα χάσεις και την ευκαιρία να αποκτήσεις γνώσεις αλλά και να γνωρίσεις και τον εαυτό σου, αν με πιάνεις.
Ο τρόπος που σκέφτεσε και που προσπαθείς να "συμπεριφερθείς" πάνω στον χωρο (προπόνηση, μποντυμπίλντιγκ κ.λ.π.) δεν θα σε βγάλει πουθενά.
Θα με θυμηθείς.

Αυτά κατα την άποψη και γνωση μου δεν θα σου πω τίποτε άλλο, you are on your own now.

Billy
26-03-07, 18:56
Να μην ξεχναμε οτι υπάρχουν ατομα που κανουν σωστες διαιτες και προπονησεις αλλα δεν μπορούν να αποβαλλουν κάποιο τοπικο λιπος.

Αυτες οι χειρουργικές μεθοδοι ειναι εντελως παρεξηγημενες και το εχω πει και αλλη φορα σε αυτο το φορουμ.
Αυτες οι μεθοδοι δεν ειναι για να αφαιρεθουν μεγάλες ποσοτητες λιπους αλλα μονο 1-2 κιλα συνολικά και όχι ολα την ιδια μερα. Γινονται πολλές επισκεψεις στον γιατρο μεχρι να αθερεθουν τα 2 max κιλα συνολικά.
Το αντικτυπο στο σωμα θα ειναι ελάχιστο και επισης η επιδερμιδα θα πρέπει να κολλησει πάνω στον μυ. Αν αφαιερθουν μεγάλη ποσοτητα λιπους την ιδια μερα μπορεί η επιδερμιδα να μην κολλησει σωστά πάνω στους μυς.

Και όλα αυτά όταν κάποιος αναζητα την τελειοτητα.

pikolo
26-03-07, 21:19
λοιπον ακουστε....¨το οτι ποσταρω δεν σημαινει οτι θα κανω ενεσεις η κατι τετοιο.....απλα σας κανω γνωστο κατι που ακουσα/εμαθα...και 1 δεν ξερετε αν στρωνω τον **** μου κατω η αν κανω καλη διατροφη κτλ κτλ...οποτε φιλη crimson το οτι εκανα ενα τοπικ δεν σημαινει οτι ψαχνω απεγνωσμενα για γρηγορες λυσεις..!!!απλα οπως πολυ απο εδω μεσα οταν βρισκω κατι ενδιαφερον το παρουσιαζω...επισεις πιστευω οτι το να μαθαινεις για τ αναβολικα δεν συνεπαγεται χρηση....

BRaWNy
26-03-07, 21:21
Να μην ξεχναμε οτι υπάρχουν ατομα που κανουν σωστες διαιτες και προπονησεις αλλα δεν μπορούν να αποβαλλουν κάποιο τοπικο λιπος.

Αυτες οι χειρουργικές μεθοδοι ειναι εντελως παρεξηγημενες και το εχω πει και αλλη φορα σε αυτο το φορουμ.
Αυτες οι μεθοδοι δεν ειναι για να αφαιρεθουν μεγάλες ποσοτητες λιπους αλλα μονο 1-2 κιλα συνολικά και όχι ολα την ιδια μερα. Γινονται πολλές επισκεψεις στον γιατρο μεχρι να αθερεθουν τα 2 max κιλα συνολικά.
Το αντικτυπο στο σωμα θα ειναι ελάχιστο και επισης η επιδερμιδα θα πρέπει να κολλησει πάνω στον μυ. Αν αφαιερθουν μεγάλη ποσοτητα λιπους την ιδια μερα μπορεί η επιδερμιδα να μην κολλησει σωστά πάνω στους μυς.

Και όλα αυτά όταν κάποιος αναζητα την τελειοτητα.
Billy....
σόρρυ, είσαι εντελώς εκτός.
2 κιλά αφαιρεση με τέτοιον τρόπο ειναι πολλά!!
Έπειτα υπάρχουν κι άλλοι κίνδυνοι.

Και τέλος, αν κάποιος δεν χάνει λίπος κάνοντας δίαιτα και σωστή προπόνηση, τότε...ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΗ δίαιτα και προπόνηση!!
Επίσης, τοπικό λίπος δεν χάνεται ποτέ, το λίπος χάνεται απο παντού το ίδιο, απλά στο "μάτι" ξεγελάει και φαίνεται αλλιώς και κάνει κάποιους να νομίζουν ότι χάνεται τοπικά, εκει που έχεις περισσότερο και περισσότερα λιποκύτταρα θα μείνουν τελευταία αν με πιάνεις, και να εξηγήσω:
Όταν π.χ. παραδειγματικά (τυχαίοι αριθμοί, απλά για την κατανόηση) ας πούμε έχεις 3 πόντους λίπους στα μπράτσα και 7 πόντους στη μέση και κάνεις δίαιτα και χάσεις ας πούμε 3 πόντους λίπους γενικά (ειπαμε απο παντού το ίδιο), τότε τα μπρατσα σου θα είναι καθαρά ενω η μέση σου όχι, διότι θα έχει φτάσει απλά στους 4 πόντους, οπότε και εμφανισιακά θα φαίνεται ότι εχασες απο τα μπράτσα (ταχα τοπικά) ενω όχι απο την μέση.
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Υ.Γ.Δεν είναι μόνο το αντίκτυπο στο σωμα του καθένα, αλλά και "εγκεφαλικά" και ψυχολογικά, που αρχικά θα φαίνονται όλα ωραία, αλλά στην ουσία δεν θα είναι και αργοτερα θα κατανοηθεί αυτό και απο τον παθών κάποια στιγμή.
Εντάξει, αυτό το τελευταίο δεν περιμένω να το καταλάβετε τι εννοώ, τεσπα ειναι για όσους το "πιάσουν".

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο προορισμός, αν είναι να μην απολαύσω το ταξίδι για αυτόν.

BRaWNy
26-03-07, 21:26
λοιπον ακουστε....¨το οτι ποσταρω δεν σημαινει οτι θα κανω ενεσεις η κατι τετοιο.....απλα σας κανω γνωστο κατι που ακουσα/εμαθα...και 1 δεν ξερετε αν στρωνω τον **** μου κατω η αν κανω καλη διατροφη κτλ κτλ...οποτε φιλη crimson το οτι εκανα ενα τοπικ δεν σημαινει οτι ψαχνω απεγνωσμενα για γρηγορες λυσεις..!!!απλα οπως πολυ απο εδω μεσα οταν βρισκω κατι ενδιαφερον το παρουσιαζω...επισεις πιστευω οτι το να μαθαινεις για τ αναβολικα δεν συνεπαγεται χρηση....
Οπότε γράψε μας τι διατροφή κάνεις και τι προπόνηση, να δούμε και εμείς πως στρωνεις τον **** σου κάτω όπως λες.

Το να μαθαίνεις για αναβολικά είναι ενδιαφέρον και καλά κάνεις, όμως το να μαθαίνεις πως μπορεις να αφαιρέσεις λίπος απο πάνω σου με επέμβαση, δεν το βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον και μάλιστα το βρίσκω θέμα υπεύθυνο που μπορει να σε κάνει να "εκτροχιαστείς" απο τους στόχους σου και το focus σου σε αυτούς.

BRaWNy
26-03-07, 21:31
λοιπον ακουστε....¨το οτι ποσταρω δεν σημαινει οτι θα κανω ενεσεις η κατι τετοιο.....απλα σας κανω γνωστο κατι που ακουσα/εμαθα...και 1 δεν ξερετε αν στρωνω τον κωλ*ο μου κατω η αν κανω καλη διατροφη κτλ κτλ...οποτε φιλη crimson το οτι εκανα ενα τοπικ δεν σημαινει οτι ψαχνω απεγνωσμενα για γρηγορες λυσεις..!!!απλα οπως πολυ απο εδω μεσα οταν βρισκω κατι ενδιαφερον το παρουσιαζω...επισεις πιστευω οτι το να μαθαινεις για τ αναβολικα δεν συνεπαγεται χρηση....
Επίσης, ο τρόπος που τα γράφεις ή ρωτάς, δείχνει ότι ψάχνεις για εύκολες λύσεις, οπότε αν δεν θέλεις να καταλαβαίνουμε κατι τέτοιο, να μας το διευκρινίζεις, αν και πάλι ειλικρινά εμένα δεν με πείθεις, διότι είναι κατόπιν εορτής η απάντησή σου αυτή και αφου διάβασες και ίσως "σκέφτηκες" αυτά που σου είπαμε.

No hard feelings, δεν προσπαθω να σε προσβάλλω or something, απλά με τον τρόπο μου να σε βοηθήσω θέλω, επειδή πιστεύω ότι το χρειάζεσαι κι ας μην το ξέρεις ακόμη.
Αν ενοχλείσε, πες το μου και εγω θα σταματήσω να ανταποκρίνομαι στις ερωτήσεις σου ή σε αυτά που λες, δεν έχω πρόβλημα.
Ελπίζω να με κατανοείς.

jiujitSu
26-03-07, 21:44
Γιατι τι εχουν οι ευκολες λυσεις ? Αμα ειναι ετσι τοτε την αλλη φορα που θα πατε για ψωνια μην πατε με το αυτοκινητο αλλα με το γαιδουρι.
Αμα υπηρχαν ακινδυνες ενεσεις τοτε θα ειχατε ηδη διαβασει ενα review-test μου.
Μπορει το παλικαρι απλα να θελει να κανει σωμα για να ριξει γκομενακια και οχι να αναγει το bodybuilding σε φιλοσοφια ζωης ουτε να ανακαλυψει τον εαυτο του μεσα απο αυτο.

Θα ανταλαζα ανετα οσες ωρες/μερες/βδομαδες/μηνες... σπαταλησα διαβαζοντας σχετικα με το bb με ισαριθμες "quality" ωρες με γκομενακια και ας τα ξεχνουσα ολα.

pikolo
26-03-07, 21:58
και βεβαια να παντατε ολοι!!!!δεν κραταω κακια ποτε και σε κανεναν απλα δεν προσπαθω να σε πεισω.....ειμαι σχεδον εκει που θελω....δεν θελω να γινω bodybuilder σαν τον coleman κτλ....απλα θελω ενα γραμμωμενο και λιγο μυωδες σωμα....εχει πλακα ο jeijitsu και εχει εν μερη δικαιο αν και δεν με νοιαζουν μονο οι γκομενες....προσωπικα θελω να το κανω τροπο ζωης....

BRaWNy
26-03-07, 22:00
Γιατι τι εχουν οι ευκολες λυσεις ? Αμα ειναι ετσι τοτε την αλλη φορα που θα πατε για ψωνια μην πατε με το αυτοκινητο αλλα με το γαιδουρι.
Αμα υπηρχαν ακινδυνες ενεσεις τοτε θα ειχατε ηδη διαβασει ενα review-test μου.
Μπορει το παλικαρι απλα να θελει να κανει σωμα για να ριξει γκομενακια και οχι να αναγει το bodybuilding σε φιλοσοφια ζωης ουτε να ανακαλυψει τον εαυτο του μεσα απο αυτο.

Υποτίθεται ότι με το αυτοκίνητο δεν είναι επικίνδυνα, τουλάχιστον όχι περισσότερο απο ότι με γάιδαρο.
Όπως και να έχει κατα την γνώμη μου, πολύ άστοχη η σύγκρισή σου.

Υ.Γ.Σκεφτείτε τι ΔΕΝ έχουν οι εύκολες λύσεις.
Έπειτα όταν λέμε "εύκολες λύσεις" στην περίπτωση του μποντυμπίλντιγκ, νομίζω κατανοούμε καλά τι σημαίνουν και τι θέλουμε να πούμε με την χρησιμοποίηση αυτης της φράσης "μεταφορικά" κυρίως, διότι στην ουσία όλα έχουν την ίδια δυσκολία απο άποψη προσπάθειας.
Άλλο μέτρο συγκρισης δηλαδή σε αυτή την περίπτωση.

Όταν μιλάμε έπειτα για επικινδυνότητα στην περίπτωση του τόπικ, δεν μιλάμε για αυτη που κατάλαβες.
Πάντως σε αυτό που κατάλαβες έχεις δίκιο και συμφωνώ.

Σόρρυ, είσαι εκτός (μιλάω για αυτό το θέμα που συζητάμε) κατα την γνώμη μου, αν και ειχα σχηματίσει άλλη γνώμη βλέποντας τα πόστ σου.

off topic:
Αλλιώς είναι να ξυπνήσεις ένα πρωί και δίπλα σου στο κρεβάτι να έχεις έναν όμορφο (σε όλα) αντιπρόσωπο του αντίθετου φύλου και να σου πει είσουν υπέροχος χθες το βράδυ και εσυ να μην θυμάσε τίποτε και αλλίως είναι να τα θυμάσε όλα κι ας μην σου πει ότι εισουν υπέροχος ή να μην βρίσκεται καν εκείνη την στιγμή στο κρεβάτι πλέον.

pikolo
26-03-07, 22:03
σε μενα πηγαινε αυτο?μαλλον οχι ε?δεν μου απαντησες στο τοπικ με την δεξτροζη...

BRaWNy
26-03-07, 22:04
Τις εύκολες και γρήγορες λύσεις είναι καλύτερα να τις επιδιώξει κανείς όταν έχει πρωτα χειριστεί για τα καλά όλες τις δύσκολες, τις έχει ζήσει και τις έχει μάθει καλά πριν.

Έπειτα απο μια άλλη έννοια και πλευρά, υπάρχουν και οι "απαραίτητες" εύκολες λύσεις, οι οποίες φροντίζουν να φτασεις στον σκοπό ή στόχο σου με τον σωστό τρόπο και ταιριάζουν απόλυτα και με την φύση σου, αν με πιάνετε.

BRaWNy
26-03-07, 22:07
σε μενα πηγαινε αυτο?μαλλον οχι ε?δεν μου απαντησες στο τοπικ με την δεξτροζη...Για ποιό πράγμα μιλάς ακριβώς?

Υ.Γ.Σου απάντησα στο άλλο τόπικ σε αυτό το reply link
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=11766#11766

κοιτα όλες τις απαντήσεις, μάλλον σου διέφυγε.

Teo70
26-03-07, 22:18
Βρε παιδιά να πας τώρα να σε τρυπάνε :fresse: και να σου κάνουν laiser όταν δεν υπάρχει
πραγματικά κάποιος επείγον ιατρικός λόγος ή να είσαι πχ 130 κιλά χοντρός, μου
φαίνεται κάπως παρατραβηγμένο.

Teo70
26-03-07, 22:28
Θα ανταλαζα ανετα οσες ωρες/μερες/βδομαδες/μηνες... σπαταλησα διαβαζοντας σχετικα με το bb με ισαριθμες "quality" ωρες με γκομενακια και ας τα ξεχνουσα ολα.

Τώρα που το σκέφτομαι,από τότε που ασχολούμαι με το ΒΒ έχω πολύ λιγότερες
επιτυχίες με τις γυναίκες απ` ότι πρίν :geek: Τι να φταίει; :???:

Antonio
26-03-07, 22:40
Mήπως ξεχνάς να πληθείς μετά το gym? :P

Gasturb
26-03-07, 22:42
lol

Nick3
26-03-07, 23:04
offtopic

Τώρα που το σκέφτομαι,από τότε που ασχολούμαι με το ΒΒ έχω πολύ λιγότερες
επιτυχίες με τις γυναίκες απ` ότι πρίν Τι να φταίει;
Mήπως ξεχνάς να πληθείς μετά το gym? :P

Ωραίος!!!Ωραίος!!! :lol: :lol: :lol:

BRaWNy
26-03-07, 23:30
και βεβαια να παντατε ολοι!!!!δεν κραταω κακια ποτε και σε κανεναν απλα δεν προσπαθω να σε πεισω.....ειμαι σχεδον εκει που θελω....δεν θελω να γινω bodybuilder σαν τον coleman κτλ....απλα θελω ενα γραμμωμενο και λιγο μυωδες σωμα....εχει πλακα ο jeijitsu και εχει εν μερη δικαιο αν και δεν με νοιαζουν μονο οι γκομενες....προσωπικα θελω να το κανω τροπο ζωης....
Είναι πολύ εύκολο να λέει κανείς ότι δεν θέλει να γίνει σαν κάποιον, που δεν μπορει να γίνει.

Όποιοι και να είναι οι στόχοι σου, η προσπάθεια, η νοοτροπία κ.λ.π. κ.λ.π. είναι ίδιες, απλά σταματάς εκει που θελεις.

Crimson
26-03-07, 23:48
Επειδή είδα ότι το reply μου πυροδότησε θύελλα αντιδράσεων...

Εγώ είμαι με τη "σχολή" του BraWNy.... Δεν πιστεύω ότι οι αρχάριοι θα έπρεπε να εστιάζονται στα συμπληρώματα. Οι πιο σημαντικοί παράμετροι για έναν bber (ή ακόμα και για fitness-οι αρχές είναι οι ίδιες-η διαδικασία είναι πιο "soft") είναι:

Α) Σωστή διατροφή (περίπου το 65-70% του αποτελέσματος)
Β) Σωστή προπόνηση (περίπου το 20-25% του αποτελέσματος)
Γ) Σωστή ανάρρωση-ξεκούραση (περίπου το 10% του αποτελέσματος)
και εφόσον όλα τα παραπάνω είναι optimized
Δ) Σωστή χρήση συμπληρωμάτων και προαιρετικά φαρμάκων

Αυτά για να ξεκαθαρίσω λίγο τη θέση μου... Δεν είμαι κατά των συμπληρωμάτων (αρκετοί που με γνωρίζουν και από άλλα φόρουμ, ξέρουν ότι παίρνω πρωτεΐνη & δεξτρόζη -όταν με φέρνει ο φαρμακοποιός μου! :D ), αλλά δεν δομώ όλη την ανάπτυξή μου γύρω από αυτά.

Φίλε Pikolo, όταν είπα ότι μου φαίνεται πως είσαι των "εύκολων λύσεων":

Α) Δεν αναφερόμουν στο συγκεκριμένο τόπικ, αλλά γενικά στα τόπικς που ανοίγεις. Νομίζω ο Μιχάλης-BraWNy με κάλυψε απόλυτα σε αυτά που είπε, ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα είπε...
Β) Έχεις δίκιο ότι δεν ξέρω τη διατροφή σου, την προπόνησή σου και την προσπάθειά σου (όπως κι εσύ άλλωστε, δεν ξέρεις για μένα, δεν έχεις "δει" τις προπονήσεις μου & το κυριότερο, δεν έχεις δει πως ήμουν και πως είμαι....). Να ξαναδανειστώ τα λόγια του BraWNy και να σε παροτρύνω να τα ποστάρεις. Θα κάνουμε διορθώσεις και θα δεις πιο γρήγορα αποτελέσματα! Δε θέλεις να βγεις κερδισμένος? Ν' αποκομίσεις μια γνώση που θα σε συνοδεύει για πάντα?

Εμένα πάντως όταν μου κάναν αυτήν την προσφορά, δε μπόρεσα να την αρνηθώ... Και χρωστάω πολλά στον άνθρωπο που μου έδειξε το σωστό δρόμο! :D

Πάντα φιλικά! :wink:

v@g
26-03-07, 23:57
:army2: Crimson :army2:

Το μόνο που θα άλλαζα στα λόγια σου, είναι το πόσο πιο σημαντική θεωρείς τη διατροφή από την προπόνηση! Κατά τα άλλα συμφωνώ απολύτως.

jiujitSu
27-03-07, 00:11
Γιατι τι εχουν οι ευκολες λυσεις ? Αμα ειναι ετσι τοτε την αλλη φορα που θα πατε για ψωνια μην πατε με το αυτοκινητο αλλα με το γαιδουρι.
Αμα υπηρχαν ακινδυνες ενεσεις τοτε θα ειχατε ηδη διαβασει ενα review-test μου.
Μπορει το παλικαρι απλα να θελει να κανει σωμα για να ριξει γκομενακια και οχι να αναγει το bodybuilding σε φιλοσοφια ζωης ουτε να ανακαλυψει τον εαυτο του μεσα απο αυτο.

Υποτίθεται ότι με το αυτοκίνητο δεν είναι επικίνδυνα, τουλάχιστον όχι περισσότερο απο ότι με γάιδαρο.
Όπως και να έχει κατα την γνώμη μου, πολύ άστοχη η σύγκρισή σου.

Υ.Γ.Σκεφτείτε τι ΔΕΝ έχουν οι εύκολες λύσεις.
Έπειτα όταν λέμε "εύκολες λύσεις" στην περίπτωση του μποντυμπίλντιγκ, νομίζω κατανοούμε καλά τι σημαίνουν και τι θέλουμε να πούμε με την χρησιμοποίηση αυτης της φράσης "μεταφορικά" κυρίως, διότι στην ουσία όλα έχουν την ίδια δυσκολία απο άποψη προσπάθειας.
Άλλο μέτρο συγκρισης δηλαδή σε αυτή την περίπτωση.

Όταν μιλάμε έπειτα για επικινδυνότητα στην περίπτωση του τόπικ, δεν μιλάμε για αυτη που κατάλαβες.
Πάντως σε αυτό που κατάλαβες έχεις δίκιο και συμφωνώ.

Σόρρυ, είσαι εκτός (μιλάω για αυτό το θέμα που συζητάμε) κατα την γνώμη μου, αν και ειχα σχηματίσει άλλη γνώμη βλέποντας τα πόστ σου.

off topic:
Αλλιώς είναι να ξυπνήσεις ένα πρωί και δίπλα σου στο κρεβάτι να έχεις έναν όμορφο (σε όλα) αντιπρόσωπο του αντίθετου φύλου και να σου πει είσουν υπέροχος χθες το βράδυ και εσυ να μην θυμάσε τίποτε και αλλίως είναι να τα θυμάσε όλα κι ας μην σου πει ότι εισουν υπέροχος ή να μην βρίσκεται καν εκείνη την στιγμή στο κρεβάτι πλέον.

χεχεχε για fun to εγραψα το ποστ μαν... 100% ειμαι εκτος γιατι δεν υπαρχει λογος να ειμαι εντος σε αυτο το τοπικ.

P.s "αυτο για το μπανιο μετα το gym πκαλο χααχχαχαα"

Teo70
27-03-07, 01:39
offtopic

Τώρα που το σκέφτομαι,από τότε που ασχολούμαι με το ΒΒ έχω πολύ λιγότερες
επιτυχίες με τις γυναίκες απ` ότι πρίν Τι να φταίει;
Mήπως ξεχνάς να πληθείς μετά το gym? :P

Ωχ δεν το `χα σκεφτεί :green: :green: :geek:

BRaWNy
27-03-07, 08:59
Γιά μένα προπόνηση και διατροφή είναι ακριβως το ίδιο σημαντικά, δεν υπάρχει ποσοστό να γερνει υπερ του ενός απο τα δύο.

Και...η προπόνηση, είναι το μόνο που δεν μπορει να λείπει, χωρις αυτήν όλα τα άλλα...δεν έχουν νόημα να σε απασχολούν κιόλλας, παρά μόνο για θέματα υγείας, όμως εμείς εδω μιλάμε για bodybuilding, οπότε...
Ενω όταν υπάρχει προπόνηση, αλλά δεν υπάρχει διατροφή, και εννοώ "ειδικη" διατροφή, γιατι διατροφή κάνουν όλοι, όλοι τρωνε όσο να' ναι, δεν υπάρχει κανείς που να μην τρωει, πάλι κάτι μπορεις να πετύχεις και σίγουρα καλύτερο απο ότι θα πετύχεις κάνωντας διατροφή χωρις προπόνηση.

Αυτό που λένε συνήθως, 70-80% διατροφή και το υπόλοιπο προπόνηση, ισχύει μόνο σε προετοιμασία, σε δίαιτα, σε γράμμωση και κυρίως σε αγωνιστικό επίπεδο, γιατι υποτίθεται ότι εκει δεν προσπαθείς για περιεταίρω αυξηση μάζας, ειδικά στο τέλος, και κάνεις ότι μπορεις για να διατηρήσεις αυτη που έχεις την ωρα που χάνεις λίπος και η γράμμωση γενικά είναι θέμα διατροφής και όχι προπόνησης.

Οι αρχάριοι θα πρέπει να δώσουν πρώτα σημασία στην προπόνησή τους και να σιγουρευτούν ότι βρίσκονται στον σωστό δρόμο και μετα στην διατροφή, και καλύτερα στον συνδιασμό αυτων των δυο.

Billy
27-03-07, 10:31
Θα ανταλαζα ανετα οσες ωρες/μερες/βδομαδες/μηνες... σπαταλησα διαβαζοντας σχετικα με το bb με ισαριθμες "quality" ωρες με γκομενακια και ας τα ξεχνουσα ολα.

Τώρα που το σκέφτομαι,από τότε που ασχολούμαι με το ΒΒ έχω πολύ λιγότερες
επιτυχίες με τις γυναίκες απ` ότι πρίν :geek: Τι να φταίει; :???:

ισως εχεις γινει πιό αυταρχικός και τα γκομενακια δεν μασανε και σε βγαζουν off.

Επίσης εχω πει 1.000.000 φορες η λιποδιαλυση, laser κλπ δεν ενδείκνυται για παχησαρκους.Η συνολική ποσοτητα λιπους που αφαιρηται δεν ειναι πάνω απο 1.5 ΛΙΤΡΟ και οχι κιλο που ειχα πει προηγουμενως.

Προσωπικά ακουω ολες τις απόψεις, τις κατανοω και προσπαθω να τις προσαρμωσω στις προσωπικες επιδιωξεις σχετικά με το φιτνες και ΒΒ. Την λιποδυαληση δεν την θεωρώ λάθος, εχω συζητηση το θεμα με 3 πλαστικους και εχω λάβει πολυ σοβαρες απαντησεις. Κανενας τους δεν μου ειπε: "ελα αυριο το πρωϊ να το ξεπετάξουμε", και οι τρεις ηταν 50/50 διότι δεν θεωρουν οτι έχω προβλημα επειδη εχω λιγο λιπος στην μεση.
Κανενας δεν μου ειπε οτι ειναι κακο ή επικινδυνο για την υγεια αλλα θα πρέπει να γινει την καταλληλη στιγμη για να εχει:
1) τα μεγιστα θετικα αποτελεσματα
2) το ελάχιστο "impact" στον οργανισμό.

Εγω δεν θα μιλαγα για "ευκολες λυσεις" αλλα για "τις κατάλληλες λυσεις την κατάλληλη στιγμη".
Καποιο την βρησκουν με το "ταξιδι" και αλλοι με το end station. Ολες οι απόψεις ειναι σεβαστες, τουλάχιστον ελπίζω να ειναι.

BRaWNy
27-03-07, 11:44
Χωρις παρεξήγηση, προσωπική μου άποψη, δεν έχεις "μέλλον" σαν μποντυμπίλντερ και εννοώ δεν θα πετύχεις πολλά πράγματα απο άποψη μυικού επιπέδου κ.λ.π., εαν σκέφτεσε έτσι.
Εύχομαι να με διαψεύσεις.

Θα ήταν προτιμότερο για σένα π.χ. να ψάχνεις πως μπορει να δουλέψει η μέθοδος rest-pause στην προπόνηση και πως θα μπορούσες να την παραλλάξεις σε διάφορες μορφές αλλά και για ξεχωριστές μυικές ομάδες, παρά να την ψάχνεις για λιποδιάλυση και ολα όσα ανέφερες.
Εαν σε ενδιαφέρει η μυική ανάπτυξη κ.λ.π. ασχολείσου πρωτα με αυτά που πρέπει και μετα μαθε και για την λιποδιάλυση, εξάλλου αν δεν "γινεις" όπως πρέπει μποντυμπίλντερ και λιποδιάλυση να κάνεις δεν θα εμφανίσεις και τίποτε σπουδαίο ή καλύτερα αυτό που μπορεις με τις πραγματικές σου δυνατότητες, απλά θα έχεις λιγότερο λίπος, και τι έγινε?

Βρήκα ενδιαφέρον αυτά που ρωτούσες γενικά, αλλά και το τόπικ που έκανες με την μυική αλληλουχία και δεν μου "κολλάει" σε σένα να ασχολείσε με λιποδιάλυση τέτοιας μορφής (και δεν εννοώ ότι σκοπέύεις να κάνεις), να επιμένεις για κάποια πράγματα σε αυτην, γιατι αυτή δεν έχει θέση στο μποντυμπίλντιγκ και είναι ανευ σημασίας στην τελική.

Σόρρυ για το "υφος" του πόστ, αλλά προσπαθώ μήπως και το δεις αλλιώς το θέμα και πιστεύω καλό θα σου κάνει.

Κάτι που απευθύνεται γενικά σε οποιονδήποτε και όχι μόνο σε σενα Billy:
Το λίπος είναι σαν μία κουρτίνα μπροστά απο ένα παράθυρο, αν την τραβήξεις θα δεις το παράθυρο (μυες).
Ποιό το νόημα εαν αυτό που θα δεις, θα είναι ένα σκονισμένο παράθυρο ή ενα ραγισμένο παράθυρο ή και να μην δεις καθόλου παράθυρο (εννοώ χωρις τζάμι, γυαλί)?
για αυτούς που "βιάζονται" να κάνουν γράμμωση ή και λιποδιάλυση, ενω ακόμη δεν "έχουν" μυς (ανάλογο μυικό επίπεδο)

Και το ανάποδο κατα κάποιον τρόπο, για άλλες περιπτώσεις αντίληψης:
Όσο και να καθαρίζεις και να γυαλίζεις ένα τζαμι/παράθυρο (εξάσκηση μυών), δεν πρόκειται να φανεί το έργο σου, αν δεν φυγει η κουρτίνα (λίπος) απο μπροστά να το αποκαλύψει, παρά μόνο ίσως πολύ θολά, εξαρτάται και απο το είδος της κουρτίνας (ποσότητα λίπους).
για αυτούς που νομίζουν ότι η γράμμωση προέρχεται απο τις ασκήσεις και επαναλήψεις στο γυμναστήριο και ειδικότερα για την περίπτωση με την υπερβολική εκγύμναση κοιλιακών, νομίζωντας ότι έτσι θα φυγει το λίπος απο την μέση και θα φανούν οι κοιλιακοί

Vson
27-03-07, 14:13
brawny για ψυχολογο σε κοβω :) μ'αρεσει η αποψη της crimson και θα το λεω παντα η διατροφη ειναι το παν!(ακομα κ αν γυμναζεσαι πολυ λιγο)

billys15
27-03-07, 15:41
Σωστος ο BRaWNy.Αν γυμναζεσαι και δεν κανεις καλη διατροφη,δεν θα εχεις γρηγορα και καλα αποτελεσματα.Απ'την αλλη,αν δεν γυμναζεσαι και κανεις καλη διατροφη,μην νομιζεις οτι θα βαλεις και μυς,μιας και δεν εχουν το ερεθισμα για αναπτυξη.