PDA

Επιστροφή στο Forum : Coca Cola



Σελίδες : [1] 2

Gasturb
24-03-07, 07:59
http://forum.bodybuilding.gr/upload/Diafora/cocacola.jpg

Gt

jiujitSu
24-03-07, 11:41
Σε ηλικια 15-16 ετων οταν ξυπνουσα το πρωι επινα μισο λιτρο coca cola !!!
Μεγαλος assholl ημουνα.
Ολα ειναι θεμα συνηθειας. Τωρα πινω μονο light αραια και που. Την κανονικη δεν μπορω να την πιω με τπτ γιατι δεν μου καθεται πια η γευση της λογω ζαχαρης.
φταινε και οι γονεις εκτος απο την διαφημιστικη καμπανια της coca. Επισης φταιει γενικα η ******* που εχουμε σαν λαος που πιστευω μετα τους αμερικανους ερχομαστε εμεις σε αποχαυνωση.

Vson
24-03-07, 12:07
μου φαινεται καπως ...το συγκεκριμενο,ειναι σιγουρα αληθες αυτο που λεει με τα 32 ποτηρια;(εκει κολησα) εγω συνηθως πινω 1.5 λιτρο coca cola μονος μου ημερησιως(ξερω οτι δεν ειναι καλο) και δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικο πραγμα(οπως αναφερεται παραπανω.

Οποιος ξερει καλυτερα ας πει μερικα πραγματα γιατι δεν με πολυ πειθει το σκετσακι,jiu εισαι σωστος και συμφωνω μαζι σου εγω μεχρι την ηλικια των 12 δεν επινα ποτε coca cola μαλιστα οταν την εβλεπα μαυρη σιχενομουν και να την δοκιμασω(δεν ειχα δοκιμασει ποτε τοτε),αλλα αφου ειδα τις διαφημησεις κατι ξαρδερφια μου να φωναζουν ααα coca cola κλπ ειπα ας το δοκιμασω και τελικα μου αρεσε(οχι ομως στο βαθμο οπως τωρα),επειτα απο μερικα χρονια κ αφου εβλεπα συνεχως καθε εορτινη περιοδο να κατακλιζεται η tv με διαφημησεις περι coca colas ....αρχισα να φανατιζομαι με αυτη :drunken: :D ,καλη αναφορα gust και ελπιζω καποιος πραγματικα να μου κανει μια ψυχαναληση και να μου πει γιατι δεν πρεπει να πινω γιατι αυτο το κειμενο εκει πανω δεν το πολυ πιανω(και ψυχαναληση γιατι ετσι την δεχτηκα:P)

+10 για το thread

note: το χειροτερο ειναι οτι δεν ξερω με τι αλλο μπορει να συνδιαστει η pizza το σουβλακη η και μερικα αυγα σπιτι... που παντα συνδιαζω με coca cola ,αληθεια εσεις με τι την εχετε αντικαταστησει τι ποτα πινετε με το γευμα;(Ιδεες γρηγορα γιατι ειμαι θυμα των media οπως φανηκε) :geek:

Antonio
24-03-07, 12:14
Πολύ καλό ποστ gausturb! :wink:

Ευτηχώς οταν πρωτοξεκίνησα gym είχα καλό γυμναστή και φρόντησε να με ενημερώσει έτσι τα έχω κόψει εδώ και μια 10ετία

billys15
24-03-07, 12:22
Κι εγω δεν ειμαι φαν των αναψυκτικων.Εχω να πιω καιρο,μπορει και κανα χρονο-εναμιση.

Vson εγω αναλογα.Ή πινω cal c vita με καποια γευματα ή δεν πινω τιποτα,μονο νερο.

ajax
24-03-07, 13:43
ειμουν φαν της.αλλα ευτυχως την εχω κοψει....παχαινει η ατιμη

gpol
24-03-07, 14:41
ωραιος ο gas! ;)

asdf
24-03-07, 15:58
Μπραβο Στρατο :army2:

Teo70
24-03-07, 17:20
Επινα παλιότερα και σε μεγάλες ποσότητες, τώρα την έχω κόψει αρκετά χρόνια (ούτε light).
Ηξερα ότι βλάπτει αλλά όχι κι έτσι. Καταστρέφει τον οργανισμό. Δε βλέπετε τα Αμερικανάκια με τις coca και τα humbergrer πώς καταντήσανε;παχύσαρκοι και με καρδιακά προβλήματα.

Duke-Nukem
24-03-07, 17:25
Αν δεν κάνω λάθος η κόκα κόλα είχε χρησιμοποιήσει στο παρελθόνμη νόμιμες μορφές προόθυσης των προιόντων της όπως στους κινηματογράφους έβαζε καρέ ανάμεσα στο φιλμ ώστε να δημιουργήται η ψευδέσθηση στο υποσυνήσιτο ότι έχεις ανάγκη να την πιεις. Και φυσικά στα διαλείματα γινόταν πανικός. Επίσης μια φίλη μου μου είχε δείξει ένα άρθρο στο οποίο η coca ξεκινούσε καμπάνια κατάργησης του νερού σε εστιατόρια. αντί για νερό να σερβίρουν κόκα....
θα την ξαναρωτήσω αν το έχει.

everydaypanos
25-03-07, 10:30
Το ανθρακούχο νερό και η καφεΐνη δεν είναι κάτι το κακό. Ούτε και για μια ειδική διατροφή.

ajax
25-03-07, 18:08
Η ασπαρταμη και η αφθονη ζαχαρη ομως κανει

Gasturb
25-03-07, 18:48
Φέτος καλύτερα όμως να μην πιείτε αυτό το αναψυκτικό. Δεν ξέρετε τι συμβαίνει όταν πίνετε Coca Cola? Διαβάστε παρακάτω για να μάθετε:

Τα πρώτα 10 λεπτά : 10 κουταλιές ζάχαρης εισχωρούν στο σύστημά σας. (100% της προτεινόμενης ημερήσιας χρήσης.) Ο λόγος που δεν κάνετε αμέσως εμετό από την υπερβολική δόση ζάχαρης είναι το φωσφορικό οξύ που κόβει την γεύση και σας επιτρέπει να κρατήσετε το αναψυκτικό στο στομάχι σας.

20 λεπτά : Το ζάχαρό σας προκαλεί μια έκρηξη ινσουλίνης. Το συκώτι σας ανταποκρίνεται σε αυτό , μετατρέποντας όση ζάχαρη μπορεί σε λίπος (και υπάρχει πολύ ζάχαρη αυτή τη στιγμή).

40 λεπτά : Η απορόφηση καφεΐνης έχει ολοκληρωθεί. Οι κόρες σας διαστέλλονται, η πίεση του αίματος αυξάνεται και το συκώτι συνεχίζει να ρίχνει ζάχαρη στο αίμα. Oι δέκτες αδενοσίνης στον εγκέφαλό σας φράζουν αποτρέποντας την υπνηλία.

45 λεπτά : Το σώμα σας ανεβάζει την παραγωγή ντοπαμίνης, ερεθίζοντας τα κέντρα ευχαρίστησης στον εγκέφαλό σας (Τι απόλαυστικη που είναι η Coke τελικα). Είναι ο ίδιος τρόπος που λειτουργεί και η ηρωίνη.

>60 λεπτά : Το φωσφορικό οξύ δεσμεύει το ασβέστιο, το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο στο χαμηλότερο έντερό σας, παρέχοντας μιας περαιτέρω ώθηση στο μεταβολισμό. Αυτό γίνεται από τις υψηλές δόσεις της ζάχαρης και των τεχνητών γλυκαντικών ουσιών που αυξάνουν επίσης την ουρική έκκριση του ασβεστίου. Οι διουρητικές ιδιότητες της καφεΐνης κάνουν παιχνίδι. (Σας κάνει να πρέπει να κατουρήσετε.) Τώρα βεβαιώνεται ότι θα εκκενώσετε το συνδεμένο ασβέστιο, το μαγνήσιο και τον ψευδάργυρο που πήγαινε στα κόκκαλά σας καθώς επίσης και το νάτριο, τον ηλεκτρολύτη και το νερό. Δεδομένου ότι το rave μέσα σας πεθαίνει, θα αρχίσετε να έχετε μια συντριβή ζάχαρης. Μπορεί να γίνετε οξύθυμοι ή/και αργόστροφοι. Έχετε επίσης τώρα, κυριολεκτικά, κατουρήσει όλο το νερό που περιείχε η Coke, μαζί με τις πολύτιμες θρεπτικές ουσίες που το σώμα σας θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιήσει για να ενυδατώσει το σύστημά σας ή να χτίσει τα ισχυρά κόκκαλα και τα δόντια.

Πηγη: http://odycody.blogspot.com/2006_12_01_archive.html


:info:

You: Do u want Coke?
Gasturb: http://yelims5.free.fr/Violence/Violence44.gif

billys15
25-03-07, 19:17
Coke=Muscletech ( =απατη :green: )

Nick3
25-03-07, 19:22
Ευτυχώς εγώ ουδέποτε είχα εξάρτηση από τέτοια ποτά και ούτε πέφτω σε παγίδες έτσι εύκολα.
Όταν κάτι πρέπει να κοπεί για α' ή β΄λόγο κόβεται χωρίς μα μου σου του! :lol:

ajax
25-03-07, 22:13
δεν ξαναπινω...... :evilno: εχει και μερικα καλα οπως η εκριση ινσουλινης και ντοπαμινης :rabbit:

ajax
25-03-07, 22:16
45 λεπτά : Το σώμα σας ανεβάζει την παραγωγή ντοπαμίνης, ερεθίζοντας τα κέντρα ευχαρίστησης στον εγκέφαλό σας (Τι απόλαυστικη που είναι η Coke τελικα). Είναι ο ίδιος τρόπος που λειτουργεί και η ηρωίνη.

λογο ζαχαρης σωστα????κατι τετοιο ισχθει και με junk food οπως bergers στα macdonalds κτλ

sakisboy
25-03-07, 23:51
Μπραβο Μπραβο,πολυ καλλο Post.

billys15
26-03-07, 15:30
κατι τετοιο ισχθει και με junk food οπως bergers στα macdonalds κτλ


Off Topic: Καλα αμα αρχισουμε και για τα McDonald's δεν θα σταματαμε.Το "κοτοπουλο" που εχουν ειδικα..... Οντοτητες που δεν υπαρχουν καν στο ζωικο βασιλειο...

jiujitSu
26-03-07, 17:23
Coke=Muscletech ( =απατη :green: )

Welcome to the MENS WORLD billy !

GRF
27-03-07, 07:45
http://www.snopes.com/cokelore/acid.asp
http://www.snopes.com/cokelore/tooth.asp

wolf
10-04-07, 22:49
Coca-Cola Calorie Burning Drink
http://a2.vox.com/6a00c22526068c549d00c2252bcbda8e1d-200pi
H Coca Cola και η Nestle βγάζουν αυτό το προιόν - "Calorie Burning Drink" - Το οποιο ειναι πράσινο ice tea αν κατάλαβα καλά.Το συγκρίνουν με το να ανεβαίνει κάποιος τις σκάλες αντι να πάρει το ασανσερ...Δεν εχει κυκλοφορήσει ακόμη Ελλαδα αλλα θα το προτιμήσω απτα αλλα αναψυκτικά σίγουρα.

Gasturb
11-04-07, 01:26
Εγω θα προτιμήσω να ανεβαίνω τα σκαλία κ χωρίς το αναψυκτικο

Gt

Vson
18-04-07, 14:27
για τη ZERO τι λες Στρατο; λενε οτι ειναι καλη

alexmafia2
18-04-07, 14:47
καλη ειναι στο οτι δεν εχει ζαχαρη και σχεδον καθολου carbs, αλλα κατα τα αλλα ειναι φουλ στο χημικο.

Vson
19-04-07, 04:56
αυτο ακριβως το χημικο θελω να μαθω αν ξερει κανεις τι επιπτωσεις εχει...(ισως και χειροτερες)

Gasturb
19-04-07, 05:16
για τη ZERO τι λες Στρατο; λενε οτι ειναι καλη

Coca cola κ καλή δεν υπάρχει, απλά με την Zero γλυτώνεις κάποιες θερμίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola_Zero

Ελαττώστε την (σε οποιαδήποτε έκδοση της) στο ελάχιστο

Gt

ouzo
19-04-07, 08:55
Ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά της Light από τη Zero. Γλυκαντικά έχουν και οι δύο, 0 θερμίδες και γενικά σε όλα 0 έχουν και τα δύο... Οπότε?

Crimson
19-04-07, 09:04
H Light έχει απλά λιγότερες θερμίδες από την κανονική!

Η Ζero έχει 0 θερμίδες! (λέμε τώρα!)

invis
19-04-07, 09:30
H Light έχει απλά λιγότερες θερμίδες από την κανονική!

Η Ζero έχει 0 θερμίδες! (λέμε τώρα!)

Κατα τ'αλλα κανουν το ιδιο κακο,απλα στην περιπτωση της κανονικης ειναι πιο εμφανες (αυξηση βαρους πχ.)

ouzo
19-04-07, 10:16
H Light έχει απλά λιγότερες θερμίδες από την κανονική!

Η Ζero έχει 0 θερμίδες! (λέμε τώρα!)

Κι όμως έχω την εντύπωση ότι η light λέει και αυτή 0,... κάτι για θερμίδες.
Από ό,τι βλέπω το μόνο που άλλαξε, ότι τώρα είναι πιο "τρέντυ"! Πως θα δείξει η κυρία που κάθεται στην καφετέρια άλλωστε ότι κάνει δίαιτα? :affraid:

BRaWNy
19-04-07, 10:22
Όχι Γιάννης, Γιαννάκης...δηλαδή

Vson
20-04-07, 04:47
looooooooool brawny χαχΧαΧαχ

Mountain
20-04-07, 21:37
Εγω πινω κοκα light οταν θελω να χωνεψω το φαγητο και καφεινη σχεδον παντα πριν το γυμναστηριο.
Παντως η θεια μου που επινε πολυ κοκα τα τελευταια χροννια την πηγαμε στο νοσοκομειο ενα βραδυ γιατι τις ειχε τρυπησει το στομαχι απο την coca-cola και απο τοτε πινει καθε πασχα και Χριστουγεννα.

nickos46
20-04-07, 21:58
εγω την βαζω σε καμοια σκουριασμενι βηδα για να ξεμπλωκαρη το παξιμαδι της

theodore_tsi
20-04-07, 22:16
............Εγω πινω κοκα light οταν θελω να χωνεψω το φαγητο..............

αυτός είναι ίσως ο μεγαλύτερος μύθος παγκοσμίως....αναψυκτικά, σόδα, ανθρακούχο νερό.........όλα για το καλό της χώνεψης......και όλα συμβάλλουν στο αντίθετο!!!! :evil:

jiujitSu
20-04-07, 23:39
εγω την βαζω σε καμοια σκουριασμενι βηδα για να ξεμπλωκαρη το παξιμαδι της

χεχεχε καλο καλο. Αυτην την χρηση προτεινω και εγω !

BRaWNy
21-04-07, 11:18
............Εγω πινω κοκα light οταν θελω να χωνεψω το φαγητο..............

αυτός είναι ίσως ο μεγαλύτερος μύθος παγκοσμίως....αναψυκτικά, σόδα, ανθρακούχο νερό.........όλα για το καλό της χώνεψης......και όλα συμβάλλουν στο αντίθετο!!!! :evil:
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ (και με κεφαλαία)

ikamak
22-04-07, 03:35
Καλυτερα να πιει καποιος αλκοολ παρα κοκα κολα... :evil:

Gasturb
15-11-07, 06:42
Mόλις πρόσεξα ότι αναγράφετε πλέον σε εμφανή σημείο πάνω σε 330 ml κουτάκι coca cola η ένδειξη οτι περιέχει ΄sugar 35 g' κάτι που δεν υπήρχε πριν ούτε καν με μικρά γράμματα. Να μια καλή πρόοδο λοιπόν!

Gt

Sourlas
15-11-07, 16:12
Δεν ήμουνα ποτέ των αναψυκτικών. Παρόλα αυτά μονο πορτοκαλάδα Λουξ. Όποιος την έχει δοκιμάσει καταλαβαίνει τι εννοώ.

RUHL
15-11-07, 16:36
Δεν ξερω τι λετε για την Κολα δηλωνω χρηστης αρκετων χρονων και σε τεραστιες ποσοτητες 2-3 λιτρα την ημερα μισο λιτρο με καθε γευμα-απολαυση τωρα που το θυμαμε(κατα καιρους νερο δεν επηνα μονο κολα) αλλα πιο παλια και δεν παρατηρησα κανενα side efect ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου που σηνεχηζει να πηνει (ουτε κιλα επερνα τοτε :green: εστω και λιπος ουτε ο bro ακομα και τωρα)

KATERINI 144
15-11-07, 17:27
εγω την βαζω σε καμοια σκουριασμενι βηδα για να ξεμπλωκαρη το παξιμαδι της
χαχαχ όντως κανει και για αντησκουριακό :green: ,
ενταξη πινω που και που , σε λογικά πλαίσια πάντα, και μόνο τη light, η τώρα που βγηκε την ζερο.

staio
11-08-08, 15:36
Νερακι του θεουλη ρε παιδια.......

Μακρια απο αναψυκτικα..... παρασκευαζονται καθαρα απο ζαχαρη - γλυκοζη - χημικα. Ολα τα αναψυκτικα ακομα και οι ''πορτοκαλαδες''

RUHL
11-08-08, 15:40
εγω πηνω στα cheat meal ειδικα παγωμενη cola που ηταν 3 μερες στο ψυγιο και ειναι αρκετα κρυα κ***λεει αυτη την εποχη :thumbsup:

slaine
15-10-08, 11:38
Τα πρώτα 10 λεπτά:
10 κουταλιές ζάχαρης εισχωρούν στο σύστημά σας. Είναι το 180% της
προτεινόμενης ημερήσιας δόσης. Ο λόγος που δεν κάνετε αμέσως εμετό από
την υπερβολική δόση ζάχαρης είναι το φωσφορικό οξύ, που κόβει τη γεύση
και σας επιτρέπει να κρατήσετε το αναψυκτικό στο στομάχι σας.

Στα 20 λεπτά:
Το ζάχαρο σάς προκαλεί μια έκρηξη ινσουλίνης. Το συκώτι σας
ανταποκρίνεται σε αυτό, μετατρέποντας όση ζάχαρη μπορεί σε λίπος (και
υπάρχει πολύ ζάχαρη αυτή τη στιγμή, πιστέψτε με..). Την ίδια στιγμή, η
ζάχαρη στο αίμα δίνει περισσότερο cAMP, που είναι η ενεργειακή μονάδα
του σώματός μας. Το ίδιο αποτέλεσμα έχει και η Καφεϊνη που περιέχεται,
και συνεργεί στην ενεργειακή έκρηξη.

Στα 40 λεπτά:
Η απορρόφηση καφεΐνης έχει ολοκληρωθεί. Οι κόρες σας διαστέλλονται, η
πίεση του αίματος αυξάνεται και το συκώτι συνεχίζει να ρίχνει ζάχαρη
στο αίμα. Οι υποδοχείς αδενοσίνης στον εγκέφαλό σας φράζουν
αποτρέποντας την υπνηλία.

Στα 45 λεπτά:
Το σώμα σας ανεβάζει την παραγωγή ντοπαμίνης, ως αντίδραση στην
υπνηλία, ερεθίζοντας τα κέντρα ευχαρίστησης στον εγκέφαλό σας. Είναι ο
ίδιος τρόπος που λειτουργεί και η ηρωίνη..

Στα 50 λεπτά:
Το φωσφορικό οξύ στην coca-cola δεσμεύει το ασβέστιο, το μαγνήσιο και
τον ψευδάργυρο στο έντερό σας, παρέχοντας μια περαιτέρω ώθηση στον
μεταβολισμό σας. Αυτό γίνεται από τις υψηλές δόσεις της ζάχαρης και
των τεχνητών γλυκαντικών ουσιών που αυξάνουν επίσης τη νεφρική αποβολή
του ασβεστίου.

Στα 60 λεπτά:
Οι διουρητικές ιδιότητες της καφεΐνης κάνουν παιχνίδι (σας προτρέπει
να ουρήσετε). Τώρα βεβαιώνεται ότι θα εκκενώσετε το συνδεμένο
ασβέστιο, μαγνήσιο και ψευδάργυρο που διαφορετικά θα πήγαινε στα
κόκαλά σας σαν υποστηρικτικά συστατικά, ενώ τώρα θα αποβληθούν. Λόγω
της ούρησης, αποβάλλεται και το νάτριο, οι λοιποί ηλεκτρολύτες και
αρκετό νερό..
Λόγω της αποβολής νερού απο το αίμα, η πίεση συνεχίζει να αυξάνεται
και ένας κύκλος πίεσης-υπνηλίας-ούρησης ξεκινάει..

Στα 80 λεπτά:
Δεδομένου ότι δεν είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζετε coca-cola, η
αναστάτωση μέσα σας ξεκινάει και θ' αρχίσετε να έχετε στέρηση ζάχαρης.
Μπορεί να γίνετε οξύθυμοι ή και αργόστροφοι. Μέχρι τώρα, κυριολεκτικά,
θα έχετε ουρήσει όλο το νερό που περιείχε η Cola , μαζί με τις
πολύτιμες θρεπτικές ουσίες που το σώμα σας θα μπορούσε να έχει
χρησιμοποιήσει για να ενυδατώσει το σύστημά σας ή να χτίσει ισχυρά
κόκαλα και δόντια.

Στο παραπάνω παράδειγμα της Βιολογίας της Coca-Cola δεν περιέχονται
άλλοι παράγοντες βλαπτικοί για την υγεία, όπως πχ το κατά πολύ
μειωμένο pH, η καταστρεπτική για τα ένζυμά μας εσωτερική θερμοκρασία
της, η υψηλή περιεκτικότητα σε ανθρακούχο διάλλυμα κτλ.

Μια ευγενική χορηγία του Νικόλα Χριστοδούλου, National Sciences Research Center, Nottingham Trent University, UK.

thegravijia
15-10-08, 11:51
aaaaaaaaaaaaa παει καηκα!

δεν ξαναπινω@!!! :2guns:

loufas
15-10-08, 16:17
καλα κανω που εχω να πιω 2 χρονια....
το ωραιο ειναι που βλεπεις κατι γκομενες που τους καπνιζει να κανουν διαιτα και πινουν τον καφε με ζαχαρινι, και βαρανε σπιτι 2 κουτακια κοκακολα....
που να ξερανε...

peris
15-10-08, 16:21
:puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:

Steve KinG STyLe
15-10-08, 17:05
Πρεπει να επενθιμιζετε συνεχεια αυτο για να ενημερωθουν ολοι οσοι δεν το ξερουν!!!Η πρωτεινη τους πειραξε οχι η κοκα κολα... :lol:

gym mind
15-10-08, 18:30
Πως η Κόκα Κόλα μας ΒΟΗΘΑΕΙ»

Μπορεις να καθαρίσεις μια τουλέτα:

Καταβρέξτε με ένα κουτάκι Coca-Cola την λεκάνη της τουλέτας. 1 ώρα μετά θα λάμπει από καθαριότητα. Το κιτρικό οξύ της Coke εξαφανίζει όλες τις χρωστικές κιλήδες από τις πορσελάνες.



Μπορείτε να αφαιρέσετε την σκουριά από τον προφυλακτηρα του αυτοκινήτου σας:


Τρίψτε τον προφυλακτήρα με ένα τσαλακωμενο αλουμινοχαρτο, βουτηγμένο στην Coca-Cola




Καθαριστε τους πόλους της μπαταρια του αυτοκινητου από την διάβρωση:

Ρίξτε ένα κουτάκι Coca-Cola πάνω στους πόλους της μπαταρίας για να εξαφανίσετε την διάβρωση



Η σκουριά φεύγει με την πρωτη:

Απλώστε ένα πανί βουτηγμένο στην Coca-Cola στη σκουριά για λίγο χρονικό διαστημα

Μπορείτε να αφαιρέσετε το γράσσο από τα ρούχα:

Ρίξτε ένα κουτάκι Coke πάνω στον λεκε από γράσσο, μαζί με απορρυπαντικό, και τρίψτε το κυκλικά. Η Coca-Cola/Pepsi θα βoηθήσει να εξαφανιστεί ο λεκές



Μπορεί επίσης να εξαφανίσει την θολούρα από το παρμπρίζ σας


Αυτό το κατασκέυασμα το πίνουμε!

Φυσικά το χρησιμοποιούμε για να καθαρίζουμε και τους λεκέδες μας.



Και πληρώνουμε γι'αυτό!

Σωστά?



Πληροφοριακά:

Ο μέσος όρος pH των αναψυκτικών, π.χ. Coke & Pepsi είναι 34. Αυτή η ποσότητα οξύ είναι αρκετά δυνατή να διαλύσει δόντια και κόκαλα! Το σώμα μας σταματάει να χτίζει τα κόκαλα περίπου στην ηλικία των 30.
Μετά από αυτή την ηλικία αρχίζει να διαλύει τα κόκαλα κάθε χρόνο μέσα από τα ούρα μας, εξαρτώμενο όμως πάντα από την οξύτητα του φαγητού που λαμβάνει. Το διαλυμένο ασβέστιο καταλήγει από τις αρτηρίες, τα αιμοφόρα αγγεία, το δέρμα, τους ιστούς και τα διάφορα όργανα, στα νεφρά με αποτέλεσμα την δημιουργία της πέτρας στα νεφρά.



Τα αναψυκτικά δεν έχουν καθόλου φυσικά στοιχεία (σε αντίθεση με τις βιταμίνες και το φυσικό νερό). Έχουν περισσότερη ζάχαρη, υψηλότερη οξύτητα και χρωστικά. Μερικοί άνθρωποι προτιμούν να πίνουν ένα αναψυκτικό μετά από κάθε γεύμα.

Φαντάζεστε ποιο είναι το αντίκτυπο?



Το αντίκτυπο?

Το σώμα μας έχει μία ενδεικτική τιμή 370 για την λειτουργία της χώνευσης των ενζύμων. Η θερμοκρασία των αναψυκτικών είναι κατά πολύ μικρότερη από 37, μερικές φορές είναι πολύ κοντά στο 0. Αυτή η διαφορά θερμοκρασίας έχει σαν αποτέλεσμα να επηρεάζεται η διαδικασία των ενζύμων και να δημιουργεί stress στο χωνευτικό μας σύστημα κι αυτό να χωνεύει λιγότερο φαγητό. Στην πραγματικότητα το φαγητό ζυμώνεται. Το ζυμωμένο φαγητό προκαλεί δυσοσμία, αέρια, αποσύνθεση και δημιουργεί τοξικά, τα οποία απορροφούνται από τα έντερα, κι έτσι περνάνε μέσα στο αίμα απ'όπου διοχετεύεται σε ολόκληρο το σώμα. Αυτή η εξάπλωση των τοξικών βοηθάει στην δημιουργία διαφόρων αρρωστιών.



Μερικά παραδείγματα:



Πριν μερικούς μήνες, έγινε ένας διαγωνισμός στο πανεπιστήμιο Delhi «Ποιος θα πιεί την περισσότερη Coke?' Ο νικητής ήπιε 8 μπουκάλια και πέθανε επί τόπου από την υπερβολική δόση «μελανικής διοξύνης» στο αίμα του και μη επαρκής οξυγονόσεως. Από τότε, ο πρύτανης απαγόρεψε τα αναψυκτικά από την καντίνα του πανεπιστημίου.



Κάποιος έβαλε ένα σπασμένο δόντι σε ένα μπουκάλι Pepsi όπου μετά από 10 ημέρες αυτό διαλύθηκε! Τα δόντια και τα κόκαλα είναι τα μόνο ανθρώπινα όργανα που μένουν άθικτα αρκετό καιρό μετά από τον θάνατο μας.

Φανταστείτε τι μπορεί να κάνει αυτό το αναψυκτικό στα ευαίσθητα έντερα σας και στο εσωτερικό του στομάχου σας που καταλήγει!

slaine
15-10-08, 21:43
ψιλοχλωμό να πεθάνει κάποιος από υπερβολική δόση. άσε που δύσκολα βρίσκεις κάποιον (αν υπάρχει) που να μπορεί να πιεί 8 μπουκάλια. εκτός κι αν εννοείς 8 κουτάκια. εγώ παλιά ήμουν κοκαλκολικός θα μπορούσε να πει κάποιος κι έπινα μόνο πριν κοιμη8ώ 2,5 λίτρα!!!! χώρια την υπόλοιπη μέρα....

tezaman
15-10-08, 21:57
θα μπορούσε να πει κάποιος κι έπινα μόνο πριν κοιμη8ώ 2,5 λίτρα!!!! χώρια την υπόλοιπη μέρα....

:shock: :shock: :shock: :shock:

ΟΜΤΖΙ ΚΑΙ ΤΡΕΙΑ ΤΡΟΛ! :moderator:

slaine
15-10-08, 22:02
το "ωραίο" είναι ότι με τόση προπόνηση που έκανα τότε δεν έβαζα λίπος!!!! σημειωτέον ότι μαζί με τη βραδινή κόκα έπινα και 6 lucozate kai 2 παγωτά.... :banghead:

peris
15-10-08, 22:28
το "ωραίο" είναι ότι με τόση προπόνηση που έκανα τότε δεν έβαζα λίπος!!!! σημειωτέον ότι μαζί με τη βραδινή κόκα έπινα και 6 lucozate kai 2 παγωτά.... :banghead: ησουνα στον ογκο για αυτο διακαιολογειται :lol: :lol: :lol: :lol:

tezaman
15-10-08, 22:29
το "ωραίο" είναι ότι με τόση προπόνηση που έκανα τότε δεν έβαζα λίπος!!!! σημειωτέον ότι μαζί με τη βραδινή κόκα έπινα και 6 lucozate kai 2 παγωτά.... :banghead: ησουνα στον ογκο για αυτο διακαιολογειται :lol: :lol: :lol: :lol:

έχω ρίξει άλλα γέλια αποψε :lol: :lol: :lol:

peris
15-10-08, 22:30
το "ωραίο" είναι ότι με τόση προπόνηση που έκανα τότε δεν έβαζα λίπος!!!! σημειωτέον ότι μαζί με τη βραδινή κόκα έπινα και 6 lucozate kai 2 παγωτά.... :banghead: ησουνα στον ογκο για αυτο διακαιολογειται :lol: :lol: :lol: :lol:

έχω ρίξει άλλα γέλια αποψε :lol: :lol: :lol: χαχαχαχαχα ετσι χρηστο παμε :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

slaine
15-10-08, 22:42
πέρα παό την πλάκα, εκείνη την περίοδο έκανα βάρη 3 φορές την εβδομάδα και κά8ε μέρα πολεμικές τέχνες από τις 5:30 το απόγευμα μέχρι τις 10:30 το βράδυ.

για να δείτε τι μαλακάς που ήμουνα είχα λιποθυμήσει σχεδόν 2 φορές στο τέλος και γενικα΄ζαλοζόμουνα αλλά έλεγα στον εαυτό μου πωπω σκληραγωγία, κομμαντο κλπ... :affraid: :banghead:

όλη μέρα την έβγαζα με ένα γέυμα και μετά πήγαινα και κατέβαζα ότι έβρισκα μπροστά μου... και κάναμε και "υπερωρίες" το βράδυ... χεχεχεχεχ

τελικά κάηκε το σώμα μου και μου βγήκαν άπειροι τραυματισμοί και σταμάτησα... τότε άρχισα το σοβαρό ββ

tezaman
15-10-08, 22:59
η κοκακόλα δεν έκανε δουλεία δλδ 8)

slaine
15-10-08, 23:11
φαντάζομαι η ζάχαρη μέχρι ένα σημείο έκανε δουλειά αλλά μην ξεχνάς και τι άλλο "κατέβαζα"....

Steve KinG STyLe
15-10-08, 23:24
Ο μέσος όρος pH των αναψυκτικών, π.χ. Coke & Pepsi είναι 34. Αυτή η ποσότητα οξύ είναι αρκετά δυνατή να διαλύσει δόντια και κόκαλα!


ΧΕΙ ΧΕΙ ΧΕΙ....καλα ολα τα παραπανω αλλα αυτο το pH 34 με πεθανε :rolf: :rolf: :rolf: Ρε αλητες σχολειο δεν πηγατε??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Βραδιατικα πως θα κοιμηθω μετα :1laugh: :1laugh:

slaine
15-10-08, 23:37
φαντάζομαι ότι ήθελε να γράψει 3,4 και από λάθος έγραψε 34...

Papaflesas
21-01-09, 12:32
εγω εχω να πιω κολα ειτε ζερο ειτε οτιδηποτε 6 μηνες τωρα την αντικατεστισα με κανενα φυσικο χυμο η γαλα που κανουν και καλο..Αλλα οταν επινα κολα επινα ενα ποταμι...λαθη λαθη :smash: :spank: :smash: :spank: :notice:

mantus3
26-01-09, 01:04
εγω πινω σινιθως οταν βγενω εξω αντι για ποτο... με λεμονι ειναι υπεροχη!! οσο για τις παρενεργιες της αδιαφορο απολιτα.. ετσι κ αλιως ολα θεμα προτερεοτιτων κ επιλογων ειναι...

πο πο ξεθαμα που επεσε στο τοπικ...ωραιος ο παπαφλεσας :weights: :cyclops:

peris
26-01-09, 01:08
χρειαζεται και αυτο μια φορα το τοσο αρκει να μη το παρακανουμε εχω ενα γνωστο ο οποιος σε καθε γευμα του πινει και 1-2 ποτηρια κοκα κολα κοντα πινει μισο λιτρο και παραπανω τη μερα :shock: :shock: :shock: :shock: :jason:

kyriakos23
26-01-09, 01:47
εγω μπορει να πιω και 2 λιτρα αλλα οποτε μου ερ8ει πινο.μπορει π.χ να πιω σε 5 μηνες ξανα π.χ

peris
26-01-09, 02:02
εγω μπορει να πιω και 2 λιτρα αλλα οποτε μου ερ8ει πινο.μπορει π.χ να πιω σε 5 μηνες ξανα π.χ

εδω σου λεω ο αλλος καθε μερα πινει απο μισο λιτρο και πανω ελεος :drunken: :drunken:

slaine
26-01-09, 02:17
παλιά ήμουν εθισμένςο στην κόκα κόλα. έπινα μόνο πριν κοιμηθώ 2,5 λίτρα. χώρια την υπόλοιπη μέρα. αν και τότε λόγω τεράστιων προπονήσεων σε πολ τέχνες μέχρι ένα σημείο ας πούμε ότι είχα ανάγκη τη ζάχαρη... :oops: :oops: :oops: :geek:

peris
26-01-09, 02:37
εκανες αποτοξινωση? :lol: :lol: :lol: :P :nana:

slaine
26-01-09, 02:40
μη γελάς ήταν πολύ δύσκολο να την κόψω. τώρα δε μου κάνει άισθηση. αλλά μία φορά στο τρίμηνο θα πιω όσο δεν πάει. το τραβάει ο οργανισμός μου :banghead:

deluxe
30-06-09, 00:41
Προκαλει καποιο κακο στον οργανισμο; Πινω μεσο ορο 2 κουτακια την ημερα. Εχω εθιστει! Η καφεινη που περιεχει ειναι λιγοτερη απο ενα καφε. Επισης ανθρακικο εχει και η σοδα, δεν ειναι κατι κακο. Η ασπαρταμη τωρα δε ξερω σε τι ποσοτητες περιεχεται και αν προκαλει κατι στον οργανισμο.

Stefanoss
30-06-09, 01:04
Δεν νομιζω ειναι μια κοινη κοκα κολα με extra γευση :P

GZ84
30-06-09, 01:14
Η άποψή μου είναι πως το άμεσο κακό με αυτά τα ανθρακούχα είναι... το ανθρακικό που σε φουσκώνει και μακροχρόνια αν κάνεις μεγάλη κατανάλωση αυτού του είδους ποτών τότε ίσως ερεθιστεί το στομάχι. Μου το έχει πει γιατρός αυτό, δεν ξέρω λεπτομέρειες. Επίσης πιστεύω πως (πάντα με μεγάλη κατανάλωση) ίσως είναι ένα ακόμη εμπόδιο σε όσους έχουν κόλλημα να αποκτήσουν μια πλάκα και στεγνή κοιλιά. Δεν αναφέρομαι για ζάχαρη μόνο. Και το ανθρακικό κάνει τη δουλειά του.

Εγώ πάντως έπινα πολύ Coca Cola από μικρός και μάλιστα την κανονική. Είχα κάποιες ενοχλήσεις γενικώς αλλά δεν ξέρω αν οφείλοταν σε αυτήν γιατί και η διατροφή μου ήταν άθλια. Την έχω κόψει πλέον, μαχαίρι. Πίνω ΜΟΝΟ αν τύχει και μου τη δώσουν στο δρόμο για προώθηση του προιόντος (φαντάσου).

Τέσπα, αν τόσο σου αρέσει και δεν σε νοιάζει η κακή της επίδραση συνέχισε. Εγώ πλέον γουστάρω κάποια απολαυστικά πράγματα αλλά αν δεν μου προσφέρουν και τίποτα ουσιαστικό τότε δεν τα καταναλώνω και είμαι μια χαρά και χωρίς αυτά.

pharmacist
30-06-09, 09:11
H ασπαρταμη οσο και αν το βασανιζουν δεν εχουν καταφερει να την βγαλουν επικινδυνη ακομα.
Θερμιδες δεν εχει.
Η Κοκα κολα περιλαμβανεται στη "λιστα" φαγητων και ποτων που καλο ειναι να αποφευγει κανεις οταν εχει ελκος, παλινδρομηση κλπ γιατι ειναι ερεθιστικη για το στομαχι.
Γενικως, θα την απεφευγα γιατι δεν προσφερει τιποτε στον οργανισμο περα απο τη γευση και ποτε δε μπορεις να ξερεις τι ακριβως περιεχει μεσα ενα σκευασμα και τι κανει καθε συστατικο μακροπροθεσμα.
Σοδα,σουρωτη ή νερακι:toast:

giorgospet
30-06-09, 11:43
Προσωπική εμπειρία: Είχα πάει για εξετάσεις ρουτίνας, καμία ώρα πριν είχα καταναλώσει redbull και είχα καπνισει 2-3 τσιγάρα. Το καρδιογράφημα μου ήταν χάλια. Μου έγινε εισαγωγή στο νοσοκομείο και μόλις είπα στο γιατρό ( κορυφή γιατρός), τι κατανάλωσα μου είπε ότι από το redbull προήλθε το πρόβλημα. Επίσης τα ίδια αποτελέσματα έχει και η κόκα κόλα (όπως μου ανέφερε). Τα υπόλοιπα καρδιογραφήματα κατά τη διάρκεια της ημέρας νοσηλείας μου ήταν άψογα. Προσωπικά την έχω κόψει.

deluxe
30-06-09, 13:15
το ιδιο θα γινοταν ρε φιλε αν επινες και 2 καφεδες, καπνιζες και πηγαινες μετα για καρδιογραφημα..

giorgospet
30-06-09, 13:25
Ποιος είπε ότι η υπερκατανάλωση καφεΐνης δε προκαλεί παρενέργειες; Όπως θα γνωρίζεις η καφεΐνη αποτελεί απαγορευμένη ουσία από μια ποσότητα και πάνω ; Είναι τυχαίο;

pikolo
30-06-09, 13:47
βασικα στην γραμμωση εχω παρει μεχρι και γραμμαριο καφεινης και τπ το ιδιαιτερο ειναι το ποσο γρηγορα ανεβαζεις παρα το ποση ποσοτητα περνεις.Γιατι απλα ο οργανισμος συνηθιζει.Οσο για την κοκακολα εκτος απο τα καρκινογονα e που σιγουρα θα εχει το μονο που θα με ανυσυχουσε εμενα ειναι σε περιοδο γραμμωσης τα carb που εχει,(δεν ξερω ποσα)αλλα επειδη δεν εχει ζαχαρη δεν σημαινει οτι δεν εχει carb.Κατα τα αλλα πιες:toast:

Littlejohn
30-06-09, 14:22
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι τα συγκεκριμένα ανθρακούχα περιέχουν υψηλό ποσοστό νατρίου, το οποίο προκαλεί κατακράτηση υγρών. Οπότε αν κάποιος κυνηγά την γράμμωση, αυτό είναι no no...

Από εκεί και πέρα, άλλη επικινδυνότητα δεν έχει αναφερθεί εκτός από ειδικών περιπτώσεων...

pharmacist
30-06-09, 15:58
Ποιος είπε ότι η υπερκατανάλωση καφεΐνης δε προκαλεί παρενέργειες; Όπως θα γνωρίζεις η καφεΐνη αποτελεί απαγορευμένη ουσία από μια ποσότητα και πάνω ; Είναι τυχαίο;

H καφεινη ειναι στις ελεγχομενες ουσιες για επαγγελματιες αθλητες οχι για εσενα και εμενα.
Τυχαιο φυσικα δεν ειναι και εχει να κανει με το οτι βελτιωνει την αθλητικη επιδοση και οχι με τις παρενεργειες οπως αφηνεις να εννοηθει.
Δε θα επιτρεποταν και καθολου αμα δεν ηταν τοσο καθιερωμενη παγκοσμιως ως ροφημα, γι'αυτο το λογο εθεσαν ενα οριο το οποιο αποδυκνειει οτι αυτος που το ξεπερασε πηρε προσθετη καφεινη για υψηλοτερη αθλητικη επιδοση και οχι για να ανοιξει το ματι μετα το hangover.:)




το μονο που θα με ανυσυχουσε εμενα ειναι σε περιοδο γραμμωσης τα carb που εχει,(δεν ξερω ποσα)αλλα επειδη δεν εχει ζαχαρη δεν σημαινει οτι δεν εχει carb.Κατα τα αλλα πιες:toast:

Τι carb να εχει η κοκα κολα light που κουβεντιαζουμε αμα εχει μηδεν θερμιδες;

giorgospet
30-06-09, 19:00
Η καφεΐνη είναι τοξική. Τώρα όποιος θέλει ας ρωτήσει ή να ανοίξει κανά βιβλίο να ενημερωθεί για τις παρενέργειες στον οργανισμό(δε μιλάμε για ένα φλιτζάνι την ημέρα).

asdf
30-06-09, 20:11
Coca Cola ειναι οποτε σιγουρα δεν ειναι το βελτιστο για τον οργανισμο σου... Απο την whey που παιρνεις ειναι μακραν πιο βλαβερη και σιγουρα δεν ειναι και για καθημερινη χρηση. Τωρα απο εκει και περα με βαση τα nutrition stats του δεν θα επηρεασει την γραμμωση σου διοτι εχει 0 θερμιδες .

ioannis1
30-06-09, 20:19
τελευται επηρεαστηκα πολυ και εγω απο τον κεφαλιανο και τον προεδρο της ναββα τον στρατο χατζηδημητριαδη και πινω καπου καπου.εμενα με χωνευει.

Levrone
30-06-09, 20:20
εγω ξερω οτι ο θειος μου που εχει ρεκτιφιε (μηχανηματα κτλ) οταν μια βιδα φρακαρει και δεν ξεβιδωνει λογω σκουριας, της ριχνει κοκα κολα..δεν κανω πλακα.

αν τωρα κανεις πιστευει πως επειδη ειναι zero δεν εχει ζαχαρη και δεν κανει ΤΟΣΟ κακο, ας συνεχισει να πινει..μη ρωτησει μετα ομως αν κανουν κακο τα συμπληρωματα.

εννοειται γενικα μιλαω.

ioannis1
30-06-09, 20:21
:rolf::rolf::clap:

Levrone
30-06-09, 20:23
:rolf::rolf::clap:

χαχαχαχαχ Ιωαννη, το διορθωσα!!!

αλλα αυτο που εγραψα το πιστευω.

pharmacist
30-06-09, 21:16
Η καφεΐνη είναι τοξική. Τώρα όποιος θέλει ας ρωτήσει ή να ανοίξει κανά βιβλίο να ενημερωθεί για τις παρενέργειες στον οργανισμό(δε μιλάμε για ένα φλιτζάνι την ημέρα).

Μιας και εχω κανει τοξικολογια, μπορω να σου πω οτι η καφεινη δεν ειναι τοξικη.
Οτι εχει παρενεργειες σε μεγαλες δοσεις δε λεει κατι.
Το ιδιο και το αλατι.
Το ιδιο χιλιαδες ουσιες, ειναι απλα θεμα δοσης.
Το οτι αμα παρεις κατι σε πολυ μεγαλη δοση θα εχεις προβλημα με τον οργανισμο σου δεν το καθιστα τοξικο.
Βρες μου μια ουσια που μπορεις να την καταναλωνεις σε οση ποσοτητα θες χωρις παρενεργειες να τη βαφτισουμε μη τοξικη.

giorgospet
01-07-09, 00:50
Αν θυμάμαι καλά ΄΄Κλινική ψυχιατρική΄΄ του Θάνου. Στο κεφάλαιο με τις ουσίες και τις επιπτώσεις στον οργανισμό. Θα ψάξω τα βιβλία μου και θα σου απαντήσω με ακριβή στοιχεία.

giorgospet
01-07-09, 00:57
Κατανάλωση καφείνης και αθλητισμός
Ημερομηνία δημοσίευσης: 7 Φεβρουαρίου 2008

Γράφει: Δημητρούλης Εμμανουήλ MSc, Κλινικός Διαιτολόγος-Διατροφολόγος
Προβολή
Η καφεΐνη είναι μια φυσική ένωση που βρίσκεται σε πολλές από τις τροφές και ποτά που καταναλώνουμε καθημερινά (καφές, τσάι, αναψυκτικά τύπου cola, σοκολάτα, χυμοί με καφεΐνη). Θεωρείται τοξική ουσία και έχει ισχυρές επιδράσεις στην ανθρώπινη φυσιολογία. Είναι διεγερτικό του κεντρικού νευρικού συστήματος και ενισχύει τις ψυχολογικές διεργασίες. Έχει έντονες συνέπειες στις μεταβολικές διεργασίες και διεγείρει τη λειτουργία της καρδιάς, την κυκλοφορία του αίματος και την έκκριση της επινεφρίνης (αδρεναλίνης).
Η επινεφρίνη σε συνδυασμό με την καφεΐνη μπορούν να επιφέρουν μυϊκή συστολή, αυξάνουν το ρυθμό διάσπασης μυϊκού και ηπατικού γλυκογόνου, αυξάνουν την απελευθέρωση των ελεύθερων λιπαρών οξέων από το λιπώδη ιστό και αυξάνουν τη χρήση μυϊκών τριγλυκεριδίων. Η κύρια επίδραση που παρατηρείται κατά την ηρεμία είναι η αύξηση της συγκέντρωσης των ελεύθερων λιπαρών οξέων στο αίμα.
Η καφεΐνη χρησιμοποιείται ευρέως από αθλητές, καθώς έχει υποστηριχθεί ότι βελτιώνει την αθλητικά απόδοση. Η εύκολη πρόσβαση, η χαμηλή τιμή και η απουσία σοβαρών παρενεργειών καθιστά την καφείνη ένα από τα δημοφιλέστερα συμπληρώματα στον τομέα της αθλητικής διατροφής. Η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή επιτρέπει κατανάλωση μικρής ποσότητας καφεΐνης, ενώ υπέρβαση του νόμιμου ορίου απέκκρισης καφεΐνης στα ούρα αποτελεί αιτία αποκλεισμού.
Η δοσολογία και ο χρόνος λήψης της καφεΐνης πριν τη δραστηριότητα, ώστε να υπάρχει βελτίωση της απόδοσης, ποικίλλουν σημαντικά και φαίνεται να υπάρχουν σημαντικές διατομικές διαφορές. Πρόσληψη 3-8 mg καφεΐνης ανα κιλό σωματικού βάρους του αθλούμενου προτείνεται έτσι ώστε και η απέκκριση μέσω των ούρων να μην υπερβαίνει τα νόμιμα όρια. Επιπλέον, οι μελέτες δείχνουν ότι η μέγιστη συγκέντρωση καφεΐνης στο πλάσμα ανιχνεύονται σε 15-60 λεπτά μετά τη λήψη. Συνεπώς, ο ιδανικός χρονισμός πρόσληψης του συμπληρώματος καθορίζεται σε 60-90 λεπτά πριν την έναρξη της δραστηριότητας.
Ο όγκος των επιστημονικών μελετών φανερώνει ότι η πρόσληψη καφεΐνης βελτιώνει την αερόβια αντοχή και αυξάνει το χρόνο εξάντλησης σε δραστηριότητα διάρκειας 30-60 λεπτών. Η ταχύτητα και η δύναμη σε αυτές τις δραστηριότητες μπορεί επίσης να είναι αυξημένη λόγω της καφεΐνης, όμως δεν συμβαίνει το ίδιο για δραστηριότητες υψηλής αντοχής και διάρκειας άνω των 90 λεπτών, ενώ το ίδιο αναποτελεσματική φαίνεται και σε έντονη δραστηριότητα μικρής διάρκειας.
Ο συνδυασμός καφεΐνης και εφεδρίνης φαίνεται να είναι πιο αποτελεσματικός στην αύξηση της απόδοσης σε δραστηριότητες ποικίλης διάρκειας, όμως οι παρενέργειες της συνδυασμένης χρήσης καφεΐνης και εφεδρίνης είναι πολύ σοβαρές, ενώ έχουν αναφερθεί ακόμα και θάνατοι αθλητών.

KATERINI 144
01-07-09, 01:46
Ο συνδυασμός καφεΐνης και εφεδρίνης φαίνεται να είναι πιο αποτελεσματικός στην αύξηση της απόδοσης σε δραστηριότητες ποικίλης διάρκειας, όμως οι παρενέργειες της συνδυασμένης χρήσης καφεΐνης και εφεδρίνης είναι πολύ σοβαρές, ενώ έχουν αναφερθεί ακόμα και θάνατοι αθλητών.
γιαυτο και απαγορεύτηκε στην ελλαδα τουλάχιστον η εφεδρινη.

τωρα για την καφεΐνη πως ειναι τοξική ε εντάξει και το νερό τοξικό ειναι σήμερα.

giorgospet
01-07-09, 11:41
http://www.scribd.com/doc/16366678/coca-cola-

Παρακαλώ διαβάστε το παραπάνω για την κόκα κόλα. Αξίζει.

pharmacist
01-07-09, 14:17
Κατανάλωση καφείνης και αθλητισμός
Ημερομηνία δημοσίευσης: 7 Φεβρουαρίου 2008

Γράφει: Δημητρούλης Εμμανουήλ MSc, Κλινικός Διαιτολόγος-Διατροφολόγος
Προβολή
Η καφεΐνη είναι μια φυσική ένωση που βρίσκεται σε πολλές από τις τροφές και ποτά που καταναλώνουμε καθημερινά (καφές, τσάι, αναψυκτικά τύπου cola, σοκολάτα, χυμοί με καφεΐνη). Θεωρείται τοξική ουσία και έχει ισχυρές επιδράσεις στην ανθρώπινη φυσιολογία.

Τοξικολογια προτιμω απο καθηγητες τοξικολογιας, οχι διατροφολογους!
Το αν μια ουσια ειναι τοξικη η οχι δεν ειναι στη διακριτικη ευχερεια του καθενος να το αποφασιζει, αλλα εχει να κανει με το κατα ποσο εμπιπτει στο σχετικο ορισμο του τι ειναι τοξικο και τι οχι.
Η λεξη "θεωρειται" φανερωνει οτι δεν υπαρχει ιδία αποψη.
Οταν διαβαζει κανεις ενα "επιστημονικο" κειμενο , το τελευταιο πραγμα που περιμενει να διαβασει ειναι το "θεωρειται".
Καποια στιγμη σημερα η αυριο οπου θα εχω ευχερεια θα ξεσκονισω την τοξικολογια του Κουτσελινη για την καφεινη, ο οποιος εκτος απο το οτι εχει γραψει τη σχετικη τοξικολογια τη διδασκει κιολας σε γιατρους και φαρμακοποιους στο Γουδι.
Σε καθε περιπτωση, καμια ουσια δεν ειναι τοξικη και καμια δεν ειναι μη τοξικη.
Η εννοια της τοξικοτητας ειναι συνηφασμενη με την εννοια της δοσης.
Το Depon δεν ειναι τοξικο στη συνηθη δοσολογια, αν παρεις ομως εναμιση κουτι ολοκληρο αναπτυσσει τοξικοτητα που οδηγει σε ηπατικη νεκρωση και θανατο.
Η γλυκοζη ειναι τοξικη;
Οχι;
Φαε μισο κιλο και μολις εχεις ξεπερασει τη μεση θανατηφορο δοση.
Δεν υπαρχουν λοιπον τοξικες ουσιες για την επιστημη αλλα τοξικες δοσεις.
Στην καθομιλουμενη εχει επικρατησει να χαρακτηριζουμε ως τοξικες καποιες ουσιες που στις συνηθεις δοσεις στις οποιες ερχομαστε σε επαφη ειναι βλαβερες.
Πινω καφε καμια 20ρια χρονια, δεν πινω μια τοξικη ουσια, αλλα αν πιω 5 κουπες μπαμ και κατω τοτε μιλαμε για τοξικη δοση.

jGod
01-07-09, 14:35
+1 pharmacist :clap:
συμφωνώ με όσα έχεις γράψει στο έπακρο..και όντας διαιτολόγος συμφωνώ οτι αυτές οι έρευνες δεν ειναι προτιμότερο αλλά ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται απο τοξικολόγους.

Niiick
01-07-09, 14:41
Σε καθε περιπτωση, καμια ουσια δεν ειναι τοξικη και καμια δεν ειναι μη τοξικη.
Η εννοια της τοξικοτητας ειναι συνηφασμενη με την εννοια της δοσης.


δηλαδη δεν υπαρχουν ουσιες που να ειναι τοξικες ανεξαρτητου δοσης?

pharmacist
02-07-09, 00:55
δηλαδη δεν υπαρχουν ουσιες που να ειναι τοξικες ανεξαρτητου δοσης?

Υπαρχουν αλλα η καφεινη δεν ειναι μια απο αυτες.
Η καφεινη προκαλει "δρασεις" στον οργανισμο, οχι βλαβες.
Οι δρασεις μετατρεπονται σε βλαβες πανω απο μια δοση.
Η καφεινη ειναι απλα μια διεγερτικη ουσια.
Η θανατηφορος δοση ειναι 10γρ ενω εχουν αναφερθει περιστατικα που το ατομο ανενηψε εχοντας λαβει πανω απ0 30 γραμμαρια καφεινης.
Ενας στιγμιαιος καφες περιεχει 65-100mg καφεινης, απαιτουνται δλδ τουλαχιστον 10 καφεδες για να παρει κανεις ενα γραμμαριο καφεινης.
Η καφεινη δεν ειναι καυστικη, δε δηλητηριαζει η καταστρεφει τα κυταρα.
Απλα διεγειρει καποια κεντρα του νευρικου συστηματος ειτε αμεσα (πχ διεγερση αγγειοκινητικου κεντρου) ειτε εμεσα (διεγερση του πνευμονογαστρικου κεντρου ως αντιδραση στην αγγειοδιαστολη).
Προσωπικα θεωρω οτι η κοκα κολα light ειναι πολυ πιθανο να ειναι επιβλαβης σε καθημερινη καταναλωση σεβαστων ποσοτητων, οχι λογω της καφεινης αλλα λογω χιλιων δυο συστατικων που μπορει να περιεχει και δεν ξερουμε τι ειναι και τι κανουν.
Η ποσοτητα καφεινης που λαμβανει το 90% του πληθυσμου καθημερινα πινοντας καφε, ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την περιεχομενη σε ποτα τυπου κολα.
Δε θα μαθουμε ισως ποτε ποσα απο τα προβληματα υγειας της ανθρωποτητα οφειλονται στην καταναλωση κοκα κολας, το θεμα ειναι να αποφευγουμε τις υπερβολες.
Δε θα χαρακτηρισω την κοκα κολα αχρηστη ως ποτο, ειναι ευχαριστη και βοηθαει σε καποιες περιπτωσεις στη χωνεψη, ειναι και γλυκια οταν το θελει ο οργανισμος κλπ, αλλα οι υπερβολες πληρωνονται σε ολα, δε νομιζω η κοκα κολα να αποτελει εξαιρεση.
Επιστημονικες μελετες πανω σε αυτο θα πιστεψω την ημερα που θα αποφασισουν αν το αυγο κανει καλο η κακο λογω της χοληστερινης που περιεχει.:unsure:
Για ενα αναψυκτικο που κυκλοφορει δεκαετιες τωρα, αμα ηταν πολυ βλαβερο θα ειχαμε δει τα αποτελεσματα.
Συνεπως το να παρεις μερικα ατομα, να κανεις μια μελετη πανω στην κοκα κολα και να περιμενεις να καταληξεις σε επιστημονικα συμπερασματα που δεν επιδεχονται αμφισβητησης ειναι πολυ δυσκολο εως απιθανο.

kostas82
02-07-09, 23:41
Συμφωνω πως η υπερβολή τα κάνει όλα....Με ένα κουτάκι την ημέρα δεν παθαίνεις τίποτα,αν πιεις ένα βαρέλι....:shoot::

Levrone
03-07-09, 23:31
ε οχι και να βγαλουμε οκ την κοκα-κολα ρε παιδια..και γω Κυριακη θα πιω ενα λιτρο, αλλα οχι μεσα στην εβδομαδα κοκα-κολα..

GZ84
03-07-09, 23:55
Και εγώ ποτέ μέσα στην εβδομάδα Coca-Cola... μόνο Coca. 8-)

Johnys
06-07-09, 18:58
Παιδια δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα εχω ακουσει για ατομο το οποιο εχει παθει διατριση στομαχου απο συνεχη ,και λογικα υπερβολικη, καταναλωση κοκα κολας... Εγω προσωπικα δεν πεινω ανθρακουχα ποτα οπως κοκα κολα , Σπρα'ι'τ , λεμοναδες, κτλ,, Ισως σπανια να πιω καμια σοδα και αυτο μονο αν ειναι αναγκη! Πιστευω πως ειναι καλο να τα αποφευγω

giannis64
06-07-09, 19:44
το προβλημα με την κοκα κολα ειναι οτι μπορη και να αιθηστεις σαυτην οσο παραξενω και αν φενετε. το προβημα στο μεγαλητερο βαθμο ειναι το ανθρακικο το οποιο μειωνει την καλη οξυγονοση του οργανησμου. μπορει να επηφερει και δυσπνοια. οσο για το αν παχενει? αστα να πανε. δεν πα να ειναι και ζιρο και λαιτ και της θειας μου τα αντερα!!!!!!!!! παχενει και πολυ μαληστα. καλες σαμπρελες.

alekoukosmyconian
06-07-09, 20:12
πίνε μια χαρά. μ¨εχρι ένα μικρό μπουκάλάκι των 0,5 μπορείς άνετα την μέρα. Μάλιστα όταν είσαι σε δίαιτα( π.χ. μονοφαγία), πίνοντας κοκα κολα σε ανεβάζει και σε σταματάει κάπως από το να φας σαβούρα. Είναι ένας τρόπος να πάρεις λίγη γευση.!

Levrone
06-07-09, 20:37
φαινεται ειναι αποψεις και αποψεις..τωρα γιατι αλλα πραγματα που ειναι γνωστο τι κανουν τα καταδικαζουμε και την κοκα κολα την αποδεχομαστε εστω και για 100ml τη μερα..εγω και γυροπιτα μπορω να φαω μιση τη μερα και να μην παρεκτραπω, να το κανω? μαλλον οχι.

τωρα διαιτα και κοκα κολα ειναι ακομη πιο ακαταλαβιστικο για μενα.:rolf:

KATERINI 144
06-07-09, 23:46
ελα ρε λεβρον, το ιδιο ειναι η γυροπιτα με την κολα λαιτ?! δεν εχει θερμιδες η λάιτ, τώρα τη άλλες π.....ριες εχει μέσα είναι άλλο θέμα.

mantus3
07-07-09, 00:04
ελα ρε λεβρον, το ιδιο ειναι η γυροπιτα με την κολα λαιτ?! δεν εχει θερμιδες η λάιτ, τώρα τη άλλες π.....ριες εχει μέσα είναι άλλο θέμα.

ουτε η γυροπιτα εχει!


στο θεμα μας τωρα, για την διετα κανει επιδι εχει διαφορες γλυκαντικες που δεν εχουν θερμιδες. αν κ μερικοι λενε οτι το ανθρακικο επιδι εμποδιζει μερικες οξιδοσεις ριχνει τον μεταβολισμο... αρα συμπερασμα, μαζι με τον γυρο τσιμπα κ μια δεν κανει κακο

Levrone
07-07-09, 00:50
ελα ρε λεβρον, το ιδιο ειναι η γυροπιτα με την κολα λαιτ?! δεν εχει θερμιδες η λάιτ, τώρα τη άλλες π.....ριες εχει μέσα είναι άλλο θέμα.

ρε Φωτη σαν 8ερμιδες δεν ειναι ιδιο αλλα σαν ποιοτητα ειναι ιδιο..

μα δεν ειναι λιγο το τι αλλο μπορει να περιεχει..και ειδικα για οσους απο μας παιρνουμε τοση σκονη τη μερα, βιταμινες, αμινοξεα κτλ δεν ειναι και το καλυτερο να βαλεις και αλλα προσθετα τεχνητα.

κοιτα και εμενα αν με αφησεις μπορω θα πιω ενα ντεποζιτο, δηλαδη νοστιμη ειναι, χαιρω πολυ, τωρα αν το παμε οτι ενα ποτηρι τη μερα δεν κανει κακο ε ας φαμε και ενα μπιφτεκι mcdonalds (ξερει ο mantus που ειναι)..για ενα μπιφτεκακι τωρα δεν κανει κακο..

ε ετσι παει.

και οσο για τη διατα, οταν καποιος κανει διαιτα κανει διαιτα..μπορει να ζητησω να με κλειδωσουν μεσα για να μη βγω να φαω αλλα κοκα κολα σε διαιτα δεν πινω. ειδικα σε διαιτα κιολας..ειναι που ειναι το στομαχι μου κω.ος θα παω να ριξω και κοκα κολα..

καλα οπως τη βρισκει καθενας, αν ο αλλος θελει να πιει ας πιει, κανενα προβλημα..αλλα οχι και καλη..

KATERINI 144
07-07-09, 00:57
ε ας φαμε και ενα μπιφτεκι mcdonalds (ξερει ο mantus που ειναι)..για ενα μπιφτεκακι τωρα δεν κανει κακο..λολ για μαντους μανατζερ

στα αλλα συμφωνώ, δεν ειπα πως ειναι καλή! σε αντίθεση με το γυρονι που αν δεν εχει τηγανητή πατάτα μεσα και ειναι σε ψωμάκι για ογκο δεν εχω και πολλές τύψεις να το χτυπήσω που και που :rifle:

Levrone
07-07-09, 01:06
λολ για μαντους μανατζερ



εννοω ξερει εδω στο Ηρακλειο που ειναι..:rolf:

leangains
07-07-09, 01:09
αυτό που δεν αναφέρει κανένας είναι τα κατάλοιπα του αναψυκτικού τούτου πόσο όξινα είναι γιατί αλκαλικά δεν είναι με την καμία?

τί τη θέλετε ρε παληκαριά να χρηματοδοτείτε τη πολυεθνική να καταπιέζει τα έθνη?

(λολ... κάτι τέτοιους λόγους μας έβγαζαν τα παλιά τα χρόνια στη σχολή οι συναδελφοι...)

κ επειδή κάπου είδα κάτι για σόδες έχω ενα ωραίο κειμενάκι αφιερωμένο....

Sodium Bicarbonate aka baking soda= μαγειρική σόδα.

Sodium Bicarbonate has been used for endurance athletes to buffer the lactic acid they produce (which is the "burn" you get while performing exercise), therefore, allowing them to workout longer at higher intensity. Which would be good, too, for weightlifters, right? Not so fast...lactic acid seems to act as a signal for the body to release growth hormone. Lactic acid is NOT something that a weight lifter wants to buffer! The growth hormone reducing effect of the Sodium Bicarbonate/lactic acid buffering seems to be more detrimental than what the increase in performance of the lactic acid buffering can provide (as far as weightlifters are concerned).

Η σοδίτσα κωλύει έμμεσα την έκκριση αυξητικής ορμόνης.

Panoz
08-07-09, 00:56
2-3 Κουτακια τωρα το καλοκαιρι τα πινω παντως. Καθημερινως

δε νομιζω να κανουν τοσο κακο.

καλυτερο παντως απο σφηνακια και βοτκες καθε 2η μερα.

narta
08-07-09, 10:47
Εγω προσωπικά 1 λιτρο την ημερα Zero το χτυπάω. Ουτε το στομαχι με ενοχλει, στις προπονησεις ανεβαινω, και εχω και κατι γλυκο να γευομαι και ετσι δεν τρωω τιποτα σε γλυκο.

stelios17
08-07-09, 11:55
Εγω προτιμω μια Σουρωτη εαν θελω να χωνεψω μετα το φαγητο ...
Αλλα συνηθως με το φαγητο μου πινω χημο ...Ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι οτι καλυτερο ...
Δεν λεω καλη η coca cola αλλα πολη χημεια ρε παιδια !:shock:

Levrone
08-07-09, 12:20
O Xριστος και η Παναγια..τι διαβαζουμε σ αυτο το τοπικ..:shock::shock::shock:

GZ84
08-07-09, 12:20
Είναι χημεία, σκέψου όμως, ότι έχει επεξεργασία είναι χημεία... τότε ίσως να έπρεπε να μη τρώμε τίποτα (κυριολεκτικά). Αναλόγως του τι στόχους έχεις πράττεις ανάλογα. Λίγη coca cola δεν κάνει τίποτα, όπως σχεδόν τα πάντα, όταν τα χρησιμοποιείς με μέτρο δεν κάνουν τίποτα κακό, ίσως μόνο καλό.

Εγώ πάντως πίνω μόνο αν τύχει. Πχ τη περασμένη Κυριακή πήγα παραλία και εκεί μοιράζανε μικρά κουτάκια Light. Εκεί πχ ήπια 2. Μόνο τότε και μόνο όταν τύχει και έχω κάποια ανωμαλία με το στομάχι μου που όντως έχει αποτέλεσμα.

stelios17
08-07-09, 12:26
O Xριστος και η Παναγια..τι διαβαζουμε σ αυτο το τοπικ..
Γιατι ρε συ .... Σοβαρα τωρα τιγκα στα Ε ειναι η κοκα κολα ...
Και δεν λεω 1 φωρα την εβδομαδα δεν ειναι τιποτα αλλα οταν εχεις εθιστει και πινεις 2 και 3 κουτακια την ημερα ειναι σημαντικο ...!

Levrone
08-07-09, 12:31
Γιατι ρε συ .... Σοβαρα τωρα τιγκα στα Ε ειναι η κοκα κολα ...
Και δεν λεω 1 φωρα την εβδομαδα δεν ειναι τιποτα αλλα οταν εχεις εθιστει και πινεις 2 και 3 κουτακια την ημερα ειναι σημαντικο ...!

μωρε εγω μαζι σου ειμαι..δεν το γραψα για σενα Στελιο.

stelios17
08-07-09, 12:55
Α οκ :thumbup:λαθος μου ...
Απλα νομιζα το εγραψες για μενα και δεν καταλαβα που διαφωνουσες ....
Τεσπα ....

Και κατι αλλο που πολλοι δεν γνωριζουν ...
Τωρα το καλοκαιρι ολα αυτα τα αναψηκτικα μπορει να μας δροσιζουν αλλα δεν μας ξεδιψαν ... Ισα ισα μετα διψαμε περισσοτερο ...

StathisSs
08-07-09, 14:53
H ασπαρταμη οσο και αν το βασανιζουν δεν εχουν καταφερει να την βγαλουν επικινδυνη ακομα.
Θερμιδες δεν εχει.
Η Κοκα κολα περιλαμβανεται στη "λιστα" φαγητων και ποτων που καλο ειναι να αποφευγει κανεις οταν εχει ελκος, παλινδρομηση κλπ γιατι ειναι ερεθιστικη για το στομαχι.
Γενικως, θα την απεφευγα γιατι δεν προσφερει τιποτε στον οργανισμο περα απο τη γευση και ποτε δε μπορεις να ξερεις τι ακριβως περιεχει μεσα ενα σκευασμα και τι κανει καθε συστατικο μακροπροθεσμα.
Σοδα,σουρωτη ή νερακι:toast:

Καλα τα λεει ο Mr. Φαρμακοποιός :toast: αλλα το έχω ψάξει το θεμα της ασπαρταμης και ειχα διαβασει οτι πρωτον δεν μπορουσαν να την βγαλουν επικινδυνη γιατι ειχε μετοχες της Κοκα Κολα ο πρωην υπουργος εξωτερικων της Αμερικης(οποτε αντε να κερδισεις δικαστιριο...)
Η ασπαρταμη(συμφωνα παντα με αυτα που εχω διαβασει και δει, τα οποια σας τα λεω εντελως ενημερωτικα) ειναι βιοσυσσωρευομενη ουσια η οποια μετα απο καποια ποσοτητα, που για να την ξεπερασεις με τα 2 κουτακια κοκα κολα ημερισιως θα σου παρει 100 χρονια,(οποτε μην ανησυχεις) προκαλει αμεσα ογκο στον εγκεφαλο και το ειχαν αποδειξει κατι επιστημονες.(αυτοι που εχασαν το δικαστιριο προφανως:P)
Απλα έγινε θεμα στις ΗΠΑ γιατι η μιση χωρα αντι για νερο πινε κοκα κολα ζερο η λαιτ....

narta
08-07-09, 17:13
Καλα τα λεει ο Mr. Φαρμακοποιός :toast: αλλα το έχω ψάξει το θεμα της ασπαρταμης και ειχα διαβασει οτι πρωτον δεν μπορουσαν να την βγαλουν επικινδυνη γιατι ειχε μετοχες της Κοκα Κολα ο πρωην υπουργος εξωτερικων της Αμερικης(οποτε αντε να κερδισεις δικαστιριο...)
Η ασπαρταμη(συμφωνα παντα με αυτα που εχω διαβασει και δει, τα οποια σας τα λεω εντελως ενημερωτικα) ειναι βιοσυσσωρευομενη ουσια η οποια μετα απο καποια ποσοτητα, που για να την ξεπερασεις με τα 2 κουτακια κοκα κολα ημερισιως θα σου παρει 100 χρονια,(οποτε μην ανησυχεις) προκαλει αμεσα ογκο στον εγκεφαλο και το ειχαν αποδειξει κατι επιστημονες.(αυτοι που εχασαν το δικαστιριο προφανως:P)
Απλα έγινε θεμα στις ΗΠΑ γιατι η μιση χωρα αντι για νερο πινε κοκα κολα ζερο η λαιτ....

And where are the FU****g bodies?

Ολοι βγαινουνε και λενε το μακρυ τους και το κοντο τους αλλα απο αποδείξεις τίποτα. Αμα η coca cola ειχε ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ συνέπειες θα το ειχαμε μαθει. Θα ψοφαγαν σαν μυγες στην Αμερικη που την πινουν με το γαλόνι.

Levrone
08-07-09, 17:32
And where are the FU****g bodies?

Ολοι βγαινουνε και λενε το μακρυ τους και το κοντο τους αλλα απο αποδείξεις τίποτα. Αμα η coca cola ειχε ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ συνέπειες θα το ειχαμε μαθει. Θα ψοφαγαν σαν μυγες στην Αμερικη που την πινουν με το γαλόνι.

δε στεκει αυτο που λες..και για τα κινητα δεν εχει βγει τιποτα..αλλα σε λιγα χρονια θα σκασουν τα κανονια. και δε σου μιλαω για θανατο, αλλα ειναι ενα συντηρητικο, εχει φουλ ζαχαρη -γιατι αυτα χωρις ζαχαρη δεν υπαρχουν οτι και να λενε- ουτε καν ξερουμε πως φτιαχνεται και τι εχει μεσα, και ποτε δε διαβασαμε μια καλη κριτικη..

και μου φαινεται τραγικο πως εδω μεσα που ειμαστε λατρεις της προπονησης , της καλης διατροφης και της καλης ζωης βγαζουμε λαδι αυτο το προιον..

και πετρελαιο να πιω ενα ποτηρακι δε θα πεθανω, και το ξαναλεω, ας πινει ο καθενας οσο θελει, ουτε θα παχυνει ουτε μυικη μαζα θα χασει, αλλα οχι να τη βγαζουμε και βοηθητικη..στο τελος θα βγαλουμε λαδι και τους χυμους πορτοκαλι απο το περιπτερο, που αν δειτε πως κατασκευαζονται πραγματικα δε θα ξαναπιειτε..

GZ84
08-07-09, 17:39
And where are the FU****g bodies?

ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!

Ναι βασικά από τη μια υπερβολή στην άλλη και όλα αυτά για μια Coca-Cola. Εγώ αν ήταν έτσι θα ήμουν νεκρός μέχρι τα 20 διότι γενικώς έπινα ένα 1λιτρο/ ημέρα. Μη λέτε βλακείες για όγκους και κουλαμάρες. Στη τελική ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ τρώτε έχουν τέτοια επεξεργασία που δεν φαντάζεστε... και αν δεν έχουν επεξεργασία είναι τίγκα στο φάρμακο και το λέω διότι έχω σπουδάσει και ΤΕΙ Γεωπονίας (όχι ότι έμαθα κάτι παραπάνω απλά τα βλέπω από καλύτεργ οπτική). Και το κόλπο του "πλένε με νερό" πριν φας είναι κάτι ηλίθιο από την άποψη ότι όλα τα φυτοφάρμακα απορροφούνται από το φυτό είτε από τη ρίζα είτε από τα φύλλα είτε από το κορμό. Οπότε, πλένεις απλά τα επιφανειακά, τα υπόλοιπα είναι μέσα στο φυτό και απλά δεν είναι τοξικά (??) για τον άνθρωπο.

Οπότε μη πανικοβάλλεστε με τα αναψυκτικά. Μη τα πίνεται για αλλους γνωστούς λόγους και όχι για έρευνες για καρκίνους και βλακείες. Απολάυστε άφοβα και με μέτρο άνθρωποι, δεν είμαστε από ζάχαρη.

ioannis1
08-07-09, 20:47
πολυ το επεκτεινα με το θεμα.εγω παντως το ανοιξα γιατι βλεπω πολλουσ επαγγελματιες να πινουν.τετοια.

leangains
08-07-09, 23:14
Θα ψοφαγαν σαν μυγες στην Αμερικη που την πινουν με το γαλόνι.


και ο διαβήτης? κ το νομοσχέδιο που απογορεύει την αγωγή στις βιομηχανείες τροφίμων?

έλα πάμε :turtle: λεβρόνι πιάσε την άκρη στο μαντήλι να χορέψουμε :turtle:

narta
08-07-09, 23:25
δε στεκει αυτο που λες..και για τα κινητα δεν εχει βγει τιποτα..αλλα σε λιγα χρονια θα σκασουν τα κανονια. και δε σου μιλαω για θανατο, αλλα ειναι ενα συντηρητικο, εχει φουλ ζαχαρη -γιατι αυτα χωρις ζαχαρη δεν υπαρχουν οτι και να λενε- ουτε καν ξερουμε πως φτιαχνεται και τι εχει μεσα, και ποτε δε διαβασαμε μια καλη κριτικη..

και μου φαινεται τραγικο πως εδω μεσα που ειμαστε λατρεις της προπονησης , της καλης διατροφης και της καλης ζωης βγαζουμε λαδι αυτο το προιον..

και πετρελαιο να πιω ενα ποτηρακι δε θα πεθανω, και το ξαναλεω, ας πινει ο καθενας οσο θελει, ουτε θα παχυνει ουτε μυικη μαζα θα χασει, αλλα οχι να τη βγαζουμε και βοηθητικη..στο τελος θα βγαλουμε λαδι και τους χυμους πορτοκαλι απο το περιπτερο, που αν δειτε πως κατασκευαζονται πραγματικα δε θα ξαναπιειτε..

Κοιτα, δεν ειπε κανένας οτι ειναι βοηθητική ή οτι κανει καλο, προς θεου, αλλα δεν ειναι και δηλητηρίο σε μπουκάλι με καραμελοχρωμα. Υπάρχουν πολυ μεγαλύτερες διατροφικές παγίδες και αυτοκτονίες απο την Coca Cola. Θες να ξεκινήσουμε απο το γεγονός οτι δεν υπάρχει μη γενετικά τροποποιημένη σογια ΠΟΥΘΕΝΑ; Οτι τα μοσχάρια που τρώμε εχουν bovine growth hormone και αντιβιωτικά με το τσουβάλι; Τα λαχανικα με τα παρασιτοκτονα που ψοφανε και ελεφαντα; Μου φαίνεται ανοητο να κανουμε κριτικη στην Coca Cola την στιγμη που τα μισα απο αυτα που τρώμε ειναι εξισου αν οχι περισσοτερο επικίνδυνα. Γιατι το παρασιτοκτονο ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ θανατηφόρο, ενψ η ακεσουλφαμη και η απαρταμη ΟΧΙ.

Τέλος οταν εισαι σε κατάσταση που οτιδήποτε εστω και ελάχιστα γλυκό σου φαίνεται θεϊκό (γιατι καπως ετσι νιώθει κάποιος στις τελευταιες φάσεις ενος μαραθώνιου διάιτας) καλυτερα να πιει 1 λιτρο Coca παρα να φάει 10 πάστες - γιατι στην μιση και μια δεν σταματας αμα αρχισεις.

Τα παραπανω εινια μια ευγενικη χορηγία του μισολιτρου Coca Cola Zero :bbbiceps::P

ioannis1
08-07-09, 23:45
:rolf::rolf::toast:

Levrone
08-07-09, 23:59
Κοιτα, δεν ειπε κανένας οτι ειναι βοηθητική ή οτι κανει καλο, προς θεου, αλλα δεν ειναι και δηλητηρίο σε μπουκάλι με καραμελοχρωμα. Υπάρχουν πολυ μεγαλύτερες διατροφικές παγίδες και αυτοκτονίες απο την Coca Cola. Θες να ξεκινήσουμε απο το γεγονός οτι δεν υπάρχει μη γενετικά τροποποιημένη σογια ΠΟΥΘΕΝΑ; Οτι τα μοσχάρια που τρώμε εχουν bovine growth hormone και αντιβιωτικά με το τσουβάλι; Τα λαχανικα με τα παρασιτοκτονα που ψοφανε και ελεφαντα; Μου φαίνεται ανοητο να κανουμε κριτικη στην Coca Cola την στιγμη που τα μισα απο αυτα που τρώμε ειναι εξισου αν οχι περισσοτερο επικίνδυνα. Γιατι το παρασιτοκτονο ειναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ θανατηφόρο, ενψ η ακεσουλφαμη και η απαρταμη ΟΧΙ.

Τέλος οταν εισαι σε κατάσταση που οτιδήποτε εστω και ελάχιστα γλυκό σου φαίνεται θεϊκό (γιατι καπως ετσι νιώθει κάποιος στις τελευταιες φάσεις ενος μαραθώνιου διάιτας) καλυτερα να πιει 1 λιτρο Coca παρα να φάει 10 πάστες - γιατι στην μιση και μια δεν σταματας αμα αρχισεις.

Τα παραπανω εινια μια ευγενικη χορηγία του μισολιτρου Coca Cola Zero :bbbiceps::P


σ αυτο το τοπικ ξερετε τι κανουμε? πηραμε ενα ροφημα που αποδεδειγμενα σε ολους αρεσει και αναλυσανε οσοι πινουν ενα κουτι/λιτρο/βαρελι μεσα στην ημερα οτι ενα ποτηρακι δεν κανει κακο..ασχετα αν ποτε στα χρονικα δεν ακουστηκε τιποτα καλο για την κοκα κολα..δηλαδη οσοι το υποστηριζουν το κανουν με σημαια τους οτι μικρη ποσοτητα δεν κανει κακο..δεν κανω πλακα, εχω πιει πετρελαιο (α χα ετσι εξηγειται η μ....κια που με δερνει!!!!!!) και δεν επαθα τιποτα αν και σε νηπιακη ηλικια γιατι ηπια μολις μερικες γουλιες..

εγω λοιπον θα ανοιξω ενα αλλο τοπικ και θα μιλαω για το τσισμπεργκερ απο τα γκουντις..ειναι κατι για το οποιο κανεις δεν εχει να μου πει τιποτα, εχει ναι μεν λιπαρα αλλα με αεροβια που κανω τα καιω, εχει και αλατι αλλα πινω και πολυ νερο, εχει μεσα λαχανικα που ετσι και αλλιως εχουν φυτοφαρμακα (ειτε απο το μαναβη μου ειτε απο κει) , μπιφτεκι απο κρεας (ετσι κι αλλιως κακο ποιοτικα ειναι και αυτο που παιρνω απ τον κρεοπωλη) , και στο φιναλε και αν φαω ενα τη μερα δε θα παθω και τιποτα..καμια μελετη δεν εδειξε θανατο απο τσισμπεργκερ σε βαθος 80ετιας..ειμαι και 105 κιλα αρα τι να μου κανουν οι θερμιδες ενος τσισμπεργκερ???

Ναρτα προς Θεου δε σε ειρωνευομαι, αλλα ειναι το πιο ακυρο τοπικ εβερ..και θεωρω λαθος εδω μεσα να υποστηριζουμε την κοκα κολα..

οσο για το τελος της διαιτας θα σου πω το εξης...σε μια Κυριακη που "σπαω" και θα φαω "σκατα" που λεει ο λογος θα πιω και ενα βαρελι κοκα κολα..τη βαζω παντα στο "σπασιμο" μαζι με την κακη διατροφη και οχι μεσα στην καθημερινη..αλλα πιστεψε με και νομιζω πως συμφωνεις , την πρωτη μερα μετα απο διαιτα και σκληρη διαιτα, και 18 παστες να φας δε θα θολωσεις..αν λοιπον εχεις δουλεψει σκληρα στη διαιτα να τις φας , σου αξιζουν μα δε θα παρεις με τη μια το λιπος που με τοσο αγωνα εχασες!

υγ: leangains δεν παιζεσαι!

StathisSs
09-07-09, 11:34
And where are the FU****g bodies?

Ολοι βγαινουνε και λενε το μακρυ τους και το κοντο τους αλλα απο αποδείξεις τίποτα. Αμα η coca cola ειχε ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ συνέπειες θα το ειχαμε μαθει. Θα ψοφαγαν σαν μυγες στην Αμερικη που την πινουν με το γαλόνι.

Ε βασικα εγινε θεμα γιατι υπηρχαν FU****g bodies οπως το λες απλα ως τοτε το θεωρουσαν σαν τον "κλασικο" καρκινο ενα πραγμα...
και οπως ειχα πει στο ποστ ειπα αυτα τα λεω ενημερωτικα οχι οτι ειναι σωστα η θελω να τα πιστεψεις εσυ... εδω αλλοι και αλλοι δεν τα πιστεψαν!
:toast:

narta
09-07-09, 12:35
σ αυτο το τοπικ ξερετε τι κανουμε? πηραμε ενα ροφημα που αποδεδειγμενα σε ολους αρεσει και αναλυσανε οσοι πινουν ενα κουτι/λιτρο/βαρελι μεσα στην ημερα οτι ενα ποτηρακι δεν κανει κακο..ασχετα αν ποτε στα χρονικα δεν ακουστηκε τιποτα καλο για την κοκα κολα..δηλαδη οσοι το υποστηριζουν το κανουν με σημαια τους οτι μικρη ποσοτητα δεν κανει κακο..δεν κανω πλακα, εχω πιει πετρελαιο (α χα ετσι εξηγειται η μ....κια που με δερνει!!!!!!) και δεν επαθα τιποτα αν και σε νηπιακη ηλικια γιατι ηπια μολις μερικες γουλιες..

εγω λοιπον θα ανοιξω ενα αλλο τοπικ και θα μιλαω για το τσισμπεργκερ απο τα γκουντις..ειναι κατι για το οποιο κανεις δεν εχει να μου πει τιποτα, εχει ναι μεν λιπαρα αλλα με αεροβια που κανω τα καιω, εχει και αλατι αλλα πινω και πολυ νερο, εχει μεσα λαχανικα που ετσι και αλλιως εχουν φυτοφαρμακα (ειτε απο το μαναβη μου ειτε απο κει) , μπιφτεκι απο κρεας (ετσι κι αλλιως κακο ποιοτικα ειναι και αυτο που παιρνω απ τον κρεοπωλη) , και στο φιναλε και αν φαω ενα τη μερα δε θα παθω και τιποτα..καμια μελετη δεν εδειξε θανατο απο τσισμπεργκερ σε βαθος 80ετιας..ειμαι και 105 κιλα αρα τι να μου κανουν οι θερμιδες ενος τσισμπεργκερ???

Ναρτα προς Θεου δε σε ειρωνευομαι, αλλα ειναι το πιο ακυρο τοπικ εβερ..και θεωρω λαθος εδω μεσα να υποστηριζουμε την κοκα κολα..

οσο για το τελος της διαιτας θα σου πω το εξης...σε μια Κυριακη που "σπαω" και θα φαω "σκατα" που λεει ο λογος θα πιω και ενα βαρελι κοκα κολα..τη βαζω παντα στο "σπασιμο" μαζι με την κακη διατροφη και οχι μεσα στην καθημερινη..αλλα πιστεψε με και νομιζω πως συμφωνεις , την πρωτη μερα μετα απο διαιτα και σκληρη διαιτα, και 18 παστες να φας δε θα θολωσεις..αν λοιπον εχεις δουλεψει σκληρα στη διαιτα να τις φας , σου αξιζουν μα δε θα παρεις με τη μια το λιπος που με τοσο αγωνα εχασες!

υγ: leangains δεν παιζεσαι!
Μα δεν υποστήριξε κανεις οτι η Coca Cola κανει καλο!!! Ειναι νερο με ανθρακικο, γλυκαντικές ουσίες και καραμελόχρωμα (οπως η πρωτεϊνη ΗΡΑΚΛΗΣ ενα πραγμα...)
Ειναι αυτο που λένε στο Αμερικα the better of all evils. Τουλάχιστον η Zero και Light γιατι η κανονικη εχει ζαχαρη με το τσουβάλι.

Απο την αλλη τα cheesburger μπορείς να δεις τι κάνουν αν δεις το ντοκιμαντερ Supersize Me! Ειναισ σαν να συγκρίνεις μηλα με πορτοκαλια.

Τεσπα, προσωπικη επιλογη. Προσωπικα πινω και θα συνεχισω να πινω, μεχρι να δω/διαβασω κατι που να εχει βασιμες ενδείξεις/αποδείξεις τουναντιον.


Ε βασικα εγινε θεμα γιατι υπηρχαν FU****g bodies οπως το λες απλα ως τοτε το θεωρουσαν σαν τον "κλασικο" καρκινο ενα πραγμα...
και οπως ειχα πει στο ποστ ειπα αυτα τα λεω ενημερωτικα οχι οτι ειναι σωστα η θελω να τα πιστεψεις εσυ... εδω αλλοι και αλλοι δεν τα πιστεψαν!
:toast:

Και που ειναι αυτα τα bodies? Εχεις κανα link να δουμε και εμεις οι αόματοι; (χωρίς πλακα, αν εχεις ποσταρε να διαβασω, μπορει να με κανει να την παρατησω και η Coca Cola S.A. να σταματησει την εξολοκληρου ανακαινηση της μονάδας Zero που πραγματοποιίται απο τις αγορές μου :p)

Georges
09-07-09, 13:11
Ειναι νερο με ανθρακικο, γλυκαντικές ουσίες και καραμελόχρωμα (οπως η πρωτεϊνη ΗΡΑΚΛΗΣ ενα πραγμα...)


Φίλε όλα καλά αυτά που λες εκτός από αυτό. Τι σχέση έχουν αυτά τα 2; Εννοείς δηλ ότι η πρωτεΐνη ΗΡΑΚΛΗΣ είναι τόσο χάλια;

narta
09-07-09, 14:57
Φίλε όλα καλά αυτά που λες εκτός από αυτό. Τι σχέση έχουν αυτά τα 2; Εννοείς δηλ ότι η πρωτεΐνη ΗΡΑΚΛΗΣ είναι τόσο χάλια;

Λεω οτι η πρωτεϊνη καθως και σχεδον ολες του εμποριου εχουν καραμελοχρωμα, το οποιο ειναι το λεγόμενο Ε150 το οποίο ειναι ακινδυνο.

Να κανω και εγω μια ερώτηση: Τί σε καιει οσον αφορα την συγκεκριμένη πρωτεϊνη; Γιατι αμα ελεγα Optimum Nutrition ή EAS δεν νομιζω να το εγραφες με τοσο ΕΝΤΟΝΑ γράμματα...

edit: Δεν ειρωνεύομαι απλα εχω απορια. Προσωπικα πιστευω οτι η συγκεκριμένη πρωτεϊνη ειναι απο τις καλύτερς που κυκλοφορούν.-

Georges
09-07-09, 18:09
Δεν με καίει καθόλου, απλά μου φάνηκε περίεργο που συγκρίνεις ένα προϊόν με "κενές" θερμίδες με μια πρωτεΐνη. Και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά σκοπεύω να το κάνω. Τα έντονα κόκκινα γράμματα ήταν επειδή ήθελα να ξεχωρίσω αυτό το κομμάτι από τα υπόλοιπα του post σου αρχικά αλλά μετά μου 'ρθε έμπνευση και έσβησα τα υπόλοιπα :green: αλλά η κοκκινίλα έμεινε :doh:

narta
09-07-09, 18:25
Δεν με καίει καθόλου, απλά μου φάνηκε περίεργο που συγκρίνεις ένα προϊόν με "κενές" θερμίδες με μια πρωτεΐνη. Και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά σκοπεύω να το κάνω. Τα έντονα κόκκινα γράμματα ήταν επειδή ήθελα να ξεχωρίσω αυτό το κομμάτι από τα υπόλοιπα του post σου αρχικά αλλά μετά μου 'ρθε έμπνευση και έσβησα τα υπόλοιπα :green: αλλά η κοκκινίλα έμεινε :doh:

Βασικά δεν εχει θερμιδες - κενες ή γεμάτες. Ο σχολιασμος εγινε μονο και μονο για να δειξω οτι υπάρχουν αλλα προϊόντα στην αγορά που εχουν τέτοια συστατικα και τα θεωρούμε οκ. :)

-Nikolakis-
29-01-10, 13:46
καλημερα παιδια...
Τι εχετε να πειτε για την coca cola zero?ισχυριζεται 0.7 θερμιδες ανα κουτι και χωρις ζαχαρη,παρα μονο με γλυκαντικες ουσιες.Αρα μπορουμε να πινουμε αφοβα,ακομα και σε περιοδο γραμμωσης.....Τι λετε?Βεβαια ως γνωστον περιεχει αρκετη ασπαρταμη λογω της ελλειψης ζαχαρης.....Επισης,διαβασα σε ενα περιοδικο οτι οι 3 αυτες γλυκαντικες ουσιες που αντικαθιστουν τη ζαχαρη,γινονται απλοι υδατανθρακες οταν εισχωρησουν στο σωμα....Ισχυει??(ελπιζω το θεμα να μην εχει αναλυθει σε προηγουμενα threads και ζαλιζω τον κοσμο αδικα...!!!)

-beba-
29-01-10, 13:49
καλημερα παιδια...
Τι εχετε να πειτε για την coca cola zero?ισχυριζεται 0.7 θερμιδες ανα κουτι και χωρις ζαχαρη,παρα μονο με γλυκαντικες ουσιες.Αρα μπορουμε να πινουμε αφοβα,ακομα και σε περιοδο γραμμωσης.....Τι λετε?Βεβαια ως γνωστον περιεχει αρκετη ασπαρταμη λογω της ελλειψης ζαχαρης.....Επισης,διαβασα σε ενα περιοδικο οτι οι 3 αυτες γλυκαντικες ουσιες που αντικαθιστουν τη ζαχαρη,γινονται απλοι υδατανθρακες οταν εισχωρησουν στο σωμα....Ισχυει??(ελπιζω το θεμα να μην εχει αναλυθει σε προηγουμενα threads και ζαλιζω τον κοσμο αδικα...!!!)

Και εγώ έπινα κοκα κολα zero αλλά μετά από ερώτηση που έκανα στην Κωνσταντίνα στο τόπικ της μου είπε να την σταματήσω και το ακολούθησα.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα...................................

Machiavelli
29-01-10, 13:54
Το πρόβλημα με την Coca Cola για μένα πάντως δεν ήταν ποτέ οι θερμίδες ή η ζάχαρη, όλα τα άλλα ήταν. Με εξαίρεση 2-3 φορές που πήρα έξω βράδυ για να μην πάρω αλκοόλ, έχω να πιω coca cola 3 χρόνια.

gj
29-01-10, 13:58
Το πρόβλημα με την Coca Cola για μένα πάντως δεν ήταν ποτέ οι θερμίδες ή η ζάχαρη, όλα τα άλλα ήταν. Με εξαίρεση 2-3 φορές που πήρα έξω βράδυ για να μην πάρω αλκοόλ, έχω να πιω coca cola 3 χρόνια.

Kάποτε ένας διαιτολόγος μου είχε πει οτι πινοντας κοκα κολες και διαφορα αναψυκτικά light πράγματι δεν θα παχύνεις αλλα σου αυξάνει την επιθυμία για γλυκό...
Τώρα πως το κάνει αυτο δεν το γνωρίζω...
Τωρα μια στο τόσο να πιεις και μια κοκα κολα δεν εγινε και τπτ αλλα μην πίνεις και συνέχεια ;)

Littlejohn
29-01-10, 14:07
Επίσης, πολλοί λένε ότι τα συγκεκριμένα αναψυκτικά μπορούν να σε βγάλουν από κέτωση (όταν κάνεις κετο διατροφή)...

Εγώ προς το παρόν δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και πίνω πολύ diet coke κάθε μέρα (κακό το ξέρω, αλλά τι να κάνω!! :green:)...

albertob30
29-01-10, 14:17
πλακα πλακα και εγω θελω να μαθω για την κοκα κολα//

αν ειναι να πινουμε light ειμαστε οκ?μην μου πειτε για μηδαμηνες διαφορες σε περιοδο γραμμωσης.. αλλα οντως αν πειραζει..

-Nikolakis-
29-01-10, 14:27
Επίσης, πολλοί λένε ότι τα συγκεκριμένα αναψυκτικά μπορούν να σε βγάλουν από κέτωση (όταν κάνεις κετο διατροφή)...

Εγώ προς το παρόν δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και πίνω πολύ diet coke κάθε μέρα (κακό το ξέρω, αλλά τι να κάνω!! :green:)...

Και γω μια περιοδο ημουν σε φαση κοψιματος και επειδη δεν ειχα ουτε cheat meal,επινα καθε λιγο και λιγακι coca zero...!!!!Πραγματικα παιδια,αν εκεινη την περιοδο καταργουσαν τελειως την coca zero θα αυτοκτονουσα!!!!!!!Βεβαια εδω και 15 μερες εχω ξεκινησει low-carb διατροφουλα(εχω σκοπο να την ποσταρω για να ακουσω γνωμες,σχολια και επιδιορθωσεις) και χθες το βραδυ ηπια ενα κουτακι coca και μου γεννηθηκε η απορια...Αρα λοιπον.....μεση λυση....ναι μεν ειναι οκ να πινουμε αλλα να μην το παρακανουμε...Παιδες ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον...!!!!!

deluxe
30-06-10, 23:26
Θα πεθανω; Δε ρωταω αν κανει καλο ή κακο, αφου μ'αρεσει θα την πινω. Με ενδιαφερει να μαθω αν επιτρεπεται στην γραμμωση. Υπαρχει καποιο συστατικο που μπορει να σε φουσκωνει, θολωνει;

AGGELOS.K
30-06-10, 23:37
Θα πεθανω; Δε ρωταω αν κανει καλο ή κακο, αφου μ'αρεσει θα την πινω. Με ενδιαφερει να μαθω αν επιτρεπεται στην γραμμωση. Υπαρχει καποιο συστατικο που μπορει να σε φουσκωνει, θολωνει;
Δεν γνωρίζω παραπάνω αλλά και να σου πεί κάποιος το τάδε συστατικό θα σε θολώσει θα την κόψεις? αφού λες ότι σου αρέσει και θα την πίνεις
Θα μας τρελάνεις τελείως:bowdown::bowdown:

Manos1989
01-07-10, 08:58
Θα πεθανω; Δε ρωταω αν κανει καλο ή κακο, αφου μ'αρεσει θα την πινω. Με ενδιαφερει να μαθω αν επιτρεπεται στην γραμμωση. Υπαρχει καποιο συστατικο που μπορει να σε φουσκωνει, θολωνει;

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την coca-cola zero,όντως δεν έχει θερμίδες.Το μόνο θέμα που παίζει είναι ότι αν καταναλώνεις τεράστιες ποσότητες,λόγω του ότι είναι όξινη,ο οργανισμός για να επεναφέρει το ph του σώματος στα φυσιολογικά επίπεδα,χρησιμοποιεί ιώδιο το οποίο έχει άμεση σχέση με τον θυροειδή άρα και τον μεταβολισμό.Οπότε πολύυυυυυυυυ έμμεσα και σε μεγάλες ποσότητες ίσως να επηρεάζει λίγο.Προσωπικα εδώ και μια βδομάδα που το ψαξα,πίνω 1,5 λίτρο τη μερα:P

Ramrod
01-07-10, 10:43
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την coca-cola zero,όντως δεν έχει θερμίδες.Το μόνο θέμα που παίζει είναι ότι αν καταναλώνεις τεράστιες ποσότητες,λόγω του ότι είναι όξινη,ο οργανισμός για να επεναφέρει το ph του σώματος στα φυσιολογικά επίπεδα,χρησιμοποιεί ιώδιο το οποίο έχει άμεση σχέση με τον θυροειδή άρα και τον μεταβολισμό.Οπότε πολύυυυυυυυυ έμμεσα και σε μεγάλες ποσότητες ίσως να επηρεάζει λίγο.Προσωπικα εδώ και μια βδομάδα που το ψαξα,πίνω 1,5 λίτρο τη μερα:P

+ ότι έχει και ασπαρτάμη, οπότε με μέτρο...

giannis64
01-07-10, 12:31
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την coca-cola zero,όντως δεν έχει θερμίδες.Το μόνο θέμα που παίζει είναι ότι αν καταναλώνεις τεράστιες ποσότητες,λόγω του ότι είναι όξινη,ο οργανισμός για να επεναφέρει το ph του σώματος στα φυσιολογικά επίπεδα,χρησιμοποιεί ιώδιο το οποίο έχει άμεση σχέση με τον θυροειδή άρα και τον μεταβολισμό.Οπότε πολύυυυυυυυυ έμμεσα και σε μεγάλες ποσότητες ίσως να επηρεάζει λίγο.Προσωπικα εδώ και μια βδομάδα που το ψαξα,πίνω 1,5 λίτρο τη μερα:P


δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει θερμίδες!!

μόνο το νερό δεν έχει θερμίδες!!

εκτός αυτό το ανθρακικό δεν βοηθά στην καλή οξυγόνωση του οργανισμού!!

deluxe
01-07-10, 16:47
δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει θερμίδες!!

μόνο το νερό δεν έχει θερμίδες!!

εκτός αυτό το ανθρακικό δεν βοηθά στην καλή οξυγόνωση του οργανισμού!!Εχει θερμιδες, αλλα κοντα στο 0 ειναι, και η light εχει μιση θερμιδα αν θυμαμαι καλα στα 100ml.

versus
01-07-10, 17:03
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την coca-cola zero,όντως δεν έχει θερμίδες.Το μόνο θέμα που παίζει είναι ότι αν καταναλώνεις τεράστιες ποσότητες,λόγω του ότι είναι όξινη,ο οργανισμός για να επεναφέρει το ph του σώματος στα φυσιολογικά επίπεδα,χρησιμοποιεί ιώδιο το οποίο έχει άμεση σχέση με τον θυροειδή άρα και τον μεταβολισμό.Οπότε πολύυυυυυυυυ έμμεσα και σε μεγάλες ποσότητες ίσως να επηρεάζει λίγο.Προσωπικα εδώ και μια βδομάδα που το ψαξα,πίνω 1,5 λίτρο τη μερα:P


Εχει θερμιδες, αλλα κοντα στο 0 ειναι, και η light εχει μιση θερμιδα αν θυμαμαι καλα στα 100ml.

ρε παιδιά!το ότι δεν έχει θερμίδες δεν σημαίνει ότι πρέπει να πίνουμε τόσο!
δεν είναι και ότι καλύτερο η coca-cola!
ας μην είμαστε υπερβολικοί!
όταν ξεπερνάμε το όριο δεν βγαίνει ποτέ σε καλό!
κάτι ήξεραν οι αρχαίοι που έλεγαν παν μέτρον άριστον!;)

AGGELOS.K
01-07-10, 17:04
ρε παιδιά!το ότι δεν έχει θερμίδες δεν σημαίνει ότι πρέπει να πίνουμε τόσο!
δεν είναι και ότι καλύτερο η coca-cola!
ας μην είμαστε υπερβολικοί!
όταν ξεπερνάμε το όριο δεν βγαίνει ποτέ σε καλό!
κάτι ήξεραν οι αρχαίοι που έλεγαν παν μέτρον άριστον!;)
Πέστα χρυσόστομε :thumbup::thumbup:

versus
01-07-10, 17:11
γενικά εγώ τις coca-colαs τις αποφεύγω!
έχουν πει πολλά!
και άμα την πιεις με άδειο στομάχι...............
άστα..στο τρυπάει!
πάρτε μία μπριζόλα,και ρίξτε την μέσα σε ένα μεγάλο ποτήρι με coca-cola...
και αφήστε το!
δες τε το την επόμενη μέρα!;)

deluxe
01-07-10, 17:34
Δλδ 330ml την ημερα ή ανα 2 ημερες ειναι υπερβολη; Μη τρελαθουμε.

versus
01-07-10, 17:38
όπως είπα δεν είναι το καλύτερο!
είπες κάθε μέρα όχι ανά 2 μέρες!αλλά και πάλι δεν είναι εκεί το θέμα!
δεν σου λέω μην την πίνεις ό,τι θες κάνε!
και ένας φίλος του αδερφού μου έπινε ένα κουτάκι την ημέρα και μετά έτρεχε!
τώρα δεν ξέρω γιατί ΜΗΝ ρωτήσεις!
ο άλλος όμως είπε 1,5l την ημέρα:shock::shock::shock:

deluxe
01-07-10, 17:39
Εννοεις ετρεχε για αεροβια ή σε γιατρους; Μαλλον το πρωτο, μπορει απο την καφεϊνη που εχει, κοντα στα 50-70Mg.

versus
01-07-10, 17:40
γιατρούς!
κάτι είχε πάθει το στομάχι του!

Mitsen
01-07-10, 19:47
γενικά εγώ τις coca-colαs τις αποφεύγω!
έχουν πει πολλά!
και άμα την πιεις με άδειο στομάχι...............
άστα..στο τρυπάει!
πάρτε μία μπριζόλα,και ρίξτε την μέσα σε ένα μεγάλο ποτήρι με coca-cola...
και αφήστε το!
δες τε το την επόμενη μέρα!;)
καλά κανεις!;) Ρίξε μια ματια!
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2744&highlight=coca+cola

Παρεπιπτόντως έχω και εγώ μερικά άρθα για το ποσο κακό κάνει η coca cola, να κάνω νέο thread η να το εντάξω στο παραπάνω καλύτερα?

versus
01-07-10, 19:55
καλά κανεις!;) Ρίξε μια ματια!
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2744&highlight=coca+cola

Παρεπιπτόντως έχω και εγώ μερικά άρθα για το ποσο κακό κάνει η coca cola, να κάνω νέο thread η να το εντάξω στο παραπάνω καλύτερα?

πάλι καλά έχω να πιω κανένα 6μηνο!

Mitsen
01-07-10, 20:02
πάλι καλά έχω να πιω κανένα 6μηνο!
Έχω να ποιώ τρία χρονια!
Πολύ αμφιβάλλω αν ξαναδοκιμάσω στη ζωή μου...

versus
01-07-10, 20:08
εντάξει..εμένα δεν είπα ότι δεν μου αρέσει!ίσα ίσα!
αλλά και πολλά άλλα μ' αρέσουν που τ' αρνούμαι για διάφορους λόγους!!!!!!!
δεν σημαίνει ότι επειδή είναι ωραία θα το διαλύσουμε!
καλό είναι να διαβάσουν όλοι το παραπάνω thread και να αρχίσουν να την ελαττώνουν!
κάτι τέτοιες Αμερικανιές μας καταστρέφουν!
γι' αυτό οι Αμερικάνοι είναι σαν βουβάλια!
όλη την ημέρα junk-food και coca-cola!
και δώσε και πάρε και δώσε και πάρε!
προσωπικά να μου λείπει!
το μόνο πράγμα που δίνουν είναι θερμίδες και αυτές ζάχαρης!
και άμα είσαι νηστικός,που πολλοί την πίνουν κι έτσι,σε έχει ξεσκίσει!

Eddie
01-07-10, 20:13
εντάξει..εμένα δεν είπα ότι δεν μου αρέσει!ίσα ίσα!
αλλά και πολλά άλλα μ' αρέσουν που τ' αρνούμαι για διάφορους λόγους!!!!!!!
δεν σημαίνει ότι επειδή είναι ωραία θα το διαλύσουμε!
καλό είναι να διαβάσουν όλοι το παραπάνω thread και να αρχίσουν να την ελαττώνουν!
κάτι τέτοιες Αμερικανιές μας καταστρέφουν!
γι' αυτό οι Αμερικάνοι είναι σαν βουβάλια!
όλη την ημέρα junk-food και coca-cola!
και δώσε και πάρε και δώσε και πάρε!
προσωπικά να μου λείπει!
το μόνο πράγμα που δίνουν είναι θερμίδες και αυτές ζάχαρης!
και άμα είσαι νηστικός,που πολλοί την πίνουν κι έτσι,σε έχει ξεσκίσει!

Ναι ναι,γι αυτο και μεις που κανουμε μεσογειακη διατροφη ειμαστε πρωτοι παγκοσμιως στην παχυσαρκια.Αν δε κανω λαθος ξεπερασαμε και την αμερικη.

Κοιταξε,η κοκα κολα δε πειραζει,αν ξερεις να την χρησιμοποιεις.Και το χωριατικο λουκανικο,η ακομα και η φετα που ειναι καργα ελλαδα,αμα το παρακανεις θα σε βρουν τ ανασκελα απο χοληστερινη.

versus
01-07-10, 20:15
Ναι ναι,γι αυτο και μεις που κανουμε μεσογειακη διατροφη ειμαστε πρωτοι παγκοσμιως στην παχυσαρκια.Αν δε κανω λαθος ξεπερασαμε και την αμερικη.

Κοιταξε,η κοκα κολα δε πειραζει,αν ξερεις να την χρησιμοποιεις.Και το χωριατικο λουκανικο,η ακομα και η φετα που ειναι καργα ελλαδα,αμα το παρακανεις θα σε βρουν τ ανασκελα απο χοληστερινη.

τι μπορεί να σου προσφέρει η coca-cola;

stamthedrum
01-07-10, 20:17
τι μπορεί να σου προσφέρει η coca-cola;

Οστεοπόρωση!

versus
01-07-10, 20:17
Οστεοπόρωση!

ακριβώς!

Eddie
01-07-10, 20:20
Στη μεσογειακή διατροφή δε νομίζω να περιλαμβάνονται και τα σουβλάκια και τα "βρώμικα" που καταφροχθίζουν πολλοι ολημερίς...

Ναι ρε φυσικα!!Το θεμα ομως δεν ειναι τι κανουν οι αμερικανοι,αλλα εμεις.


τι μπορεί να σου προσφέρει η coca-cola;

Ευχαριστηση.Οτι σου προσφερει και ενα νοστιμο cheat,ενα γλυκο,ενα παγωτο,ενα ποτο.

Τι αλλο θες να σου προσφερει??

versus
01-07-10, 20:24
Τι αλλο θες να σου προσφερει??
πρωτεΐνες..
υδατάνθρακα..
λίπη..
ένα από τα 3!θρεπτικά συστατικά στο κάτω κάτω!:green:

Eddie
01-07-10, 20:26
πρωτεΐνες..
υδατάνθρακα..
λίπη..
ένα από τα 3!θρεπτικά συστατικά στο κάτω κάτω!:green:

Μα πινεις zero και δεν εχεις τιποτα απ τα 3!!Ουτε θερμιδες ουτε τιποτα!!Σου μενει η ευχαριστηση και λιγος καρκινος που ουτως η αλλος απο καπου θα τον παρεις:green:

versus
01-07-10, 20:29
Μα πινεις zero και δεν εχεις τιποτα απ τα 3!!Ουτε θερμιδες ουτε τιποτα!!Σου μενει η ευχαριστηση και λιγος καρκινος που ουτως η αλλος απο καπου θα τον παρεις:green:

χαχαχα!!:green::green:
τέλος πάντων!εγώ την coca-cola την αποφεύγω για πολλούς λόγους!
γενικά δεν την προτιμώ!ας μην την υποστηρίζουμε κιόλας!
είδες το link παρά πάνω!για πιο λόγο να πιω κάτι τέτοιο;με τόσα κατά;και σχεδόν κανένα υπέρ;
εδώ στερούμαι άλλα κι άλλα!

lila_1
01-07-10, 20:35
Oλοι εσεις που μιλατε για coca coles και για καρκινους και για τις αηδιες που εχουν μεσα...
Εχετε αναλογιστει τι χημεια εχουν τα συμπληρωματα που καταναλωνετε σε κουβαδες ετησιως??

versus
01-07-10, 20:36
Oλοι εσεις που μιλατε για coca coles και για καρκινους και για τις αηδιες που εχουν μεσα...
Εχετε αναλογιστει τι χημεια εχουν τα συμπληρωματα που καταναλωνετε σε κουβαδες ετησιως??

τι χημικά;

Eddie
01-07-10, 20:38
Oλοι εσεις που μιλατε για coca coles και για καρκινους και για τις αηδιες που εχουν μεσα...
Εχετε αναλογιστει τι χημεια εχουν τα συμπληρωματα που καταναλωνετε σε κουβαδες ετησιως??

Κοπελα μου αυτο λεω πιο πανω!!!Ουτως η αλλος οτι μαλακια,καρκινικο και χημεια εχει η κολα ετσι κι αλλιως την παιρνουμε απο τις τροφες και τα συμπληρωματα.:toast:

stamthedrum
01-07-10, 20:38
τι χημικά;

Μάλλον εννοεί τις ουσίες που δίνουν γεύση και τα γλυκαντικά. Αλλά, ντάξει, δε νομίζω ότι είναι πια και τόσο επικίνδυνα. Η μεγάλη ποσότητα φωσφορικού οξέος της coca κάνει πολύ πιο μεγάλη ζημιά...

Επίσης, ο Eddie έχει ένα point +1

Ramrod
01-07-10, 20:43
Μάλλον εννοεί τις ουσίες που δίνουν γεύση και τα γλυκαντικά. Αλλά, ντάξει, δε νομίζω ότι είναι πια και τόσο επικίνδυνα. Η μεγάλη ποσότητα φωσφορικού οξέος της coca κάνει πολύ πιο μεγάλη ζημιά...

Επίσης, ο Eddie έχει ένα point +1

Γιατί το βενζολικό νάτριο που έχει μέσα?

versus
01-07-10, 20:44
Oλοι εσεις που μιλατε για coca coles και για καρκινους και για τις αηδιες που εχουν μεσα...
Εχετε αναλογιστει τι χημεια εχουν τα συμπληρωματα που καταναλωνετε σε κουβαδες ετησιως??


Κοπελα μου αυτο λεω πιο πανω!!!Ουτως η αλλος οτι μαλακια,καρκινικο και χημεια εχει η κολα ετσι κι αλλιως την παιρνουμε απο τις τροφες και τα συμπληρωματα.:toast:

ρε παιδιά..για να καταλάβω..τι λέτε;συγκρίνετε τα συμπληρώματα και τις τροφές με την coca-cola;
είπαμε όχι και έτσι!δηλαδή το ίδιο είναι να πάρεις μία πρωτεΐνη η οποία θα σου δώσει και αμινοξέα+υδατάνθρακα+βιταμίνες από το να πίνεις coca-cola;
μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!
lila_1 είπαμε!όχι κι έτσι!

beefmeup
01-07-10, 20:45
Oλοι εσεις που μιλατε για coca coles και για καρκινους και για τις αηδιες που εχουν μεσα...
Εχετε αναλογιστει τι χημεια εχουν τα συμπληρωματα που καταναλωνετε σε κουβαδες ετησιως??


τι χημικά;

δικιο εχει η λιλα,κ ο βασιλης..απλα κανουμε ολοι τα στραβα ματια,οπως κ με την ποιοτητα του φαγητου που τρωμε(κρεας,λαχανικα κλπ).
ολα ειναι τιγκα στις αντιβιωσεις κ τα φυτοφαρμακα..

το θεμα ειναι,τι απολα θα μας "φαει"πρωτο,αλλα πονταρω στα κανονικα φαγητα.

σταμ,οχι.
τα μισα συμπληρω εκει εξω εχουν πραγματα που δεν θα επρεπε,μεσα κ δεν αναφερομαι σε αναβολικα.παντα κατι ξεφευγει απτους ελεγχους ποιοτητας.

απλα ειναι θεμα επιλογης του καθενος,κ προσωπικα,περνω χρονια,κ ποτε δεν ειχα προβλημα στην υγεια μου.οποτε συνεχιζω.

κ δεν το πολυψαχνω,γιατι ξερετε τι λενε,για οσους ψαχνουν.

στο τελος.βρισκουν.

deluxe
01-07-10, 20:48
Δε εχει πεθανει κανεις απο coca cola παντως. Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.. Ουτε καρκινο δημιουργει, ουτε καποιο σοβαρο προβλημα. Σε normal ποσοτητες.

Eddie
01-07-10, 20:48
Λοιπον επειδη μου ανοιξατε την ορεξη,παω να βαλω μια zero στην καταψηξη για να πιω αφου φαω το μοσχαρακι μου κι ας λετε εσεις οτι θελετε:P

Εδω δε ξερω αν το μοσχαρι που θα φαω ειναι μοσχαρι με φυραμα η μοσχαρι κανιβαλος εσεις μου λετε για την κοκα κολα,λολ:P

giannis64
01-07-10, 20:48
δικιο εχει η λιλα,κ ο βασιλης..απλα κανουμε ολοι τα στραβα ματια,οπως κ με την ποιοτητα του φαγητου που τρωμε(κρεας,λαχανικα κλπ).
ολα ειναι τιγκα στις αντιβιωσεις κ τα φυτοφαρμακα..

το θεμα ειναι,τι απολα θα μας "φαει"πρωτο,αλλα πονταρω στα κανονικα φαγητα.

σταμ,οχι.
τα μισα συμπληρω εκει εξω εχουν πραγματα που δεν θα επρεπε,μεσα κ δεν αναφερομαι σε αναβολικα.παντα κατι ξεφευγει απτους ελεγχους ποιοτητας.

απλα ειναι θεμα επιλογης του καθενος,κ προσωπικα,περνω χρονια,κ ποτε δεν ειχα προβλημα στην υγεια μου.οποτε συνεχιζω.

κ δεν το πολυψαχνω,γιατι ξερετε τι λενε,για οσους ψαχνουν.

στο τελος.βρισκουν.





αν έχεις καμία έγκυρη πληροφορία για το πιο σημαντικό κομμάτι του ποστ σου σε παρακαλώ να με ενημερώσεις! έστω και με πμ!!

:green::green::green:

versus
01-07-10, 20:49
δικιο εχει η λιλα,κ ο βασιλης..απλα κανουμε ολοι τα στραβα ματια,οπως κ με την ποιοτητα του φαγητου που τρωμε(κρεας,λαχανικα κλπ).
ολα ειναι τιγκα στις αντιβιωσεις κ τα φυτοφαρμακα..

το θεμα ειναι,τι απολα θα μας "φαει"πρωτο,αλλα πονταρω στα κανονικα φαγητα.

σταμ,οχι.
τα μισα συμπληρω εκει εξω εχουν πραγματα που δεν θα επρεπε,μεσα κ δεν αναφερομαι σε αναβολικα.παντα κατι ξεφευγει απτους ελεγχους ποιοτητας.

απλα ειναι θεμα επιλογης του καθενος,κ προσωπικα,περνω χρονια,κ ποτε δεν ειχα προβλημα στην υγεια μου.οποτε συνεχιζω.

κ δεν το πολυψαχνω,γιατι ξερετε τι λενε,για οσους ψαχνουν.

στο τελος.βρισκουν.
Διαφωνώ κάθετα!
όπως είπες παίρνεις χρόνια συμπληρώματα και δεν έχεις πάθει τίποτα!όπως και με το φαΐ!
για πίνε κάθε μέρα coca-cola στην θέση των συμπληρωμάτων να δούμε!
δηλαδή.........

versus
01-07-10, 20:52
Δε εχει πεθανει κανεις απο coca cola παντως. Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.. Ουτε καρκινο δημιουργει, ουτε καποιο σοβαρο προβλημα. Σε normal ποσοτητες.

πώς το εννοείς;

AGGELOS.K
01-07-10, 20:52
καλά κανεις!;) Ρίξε μια ματια!
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2744&highlight=coca+cola

Παρεπιπτόντως έχω και εγώ μερικά άρθα για το ποσο κακό κάνει η coca cola, να κάνω νέο thread η να το εντάξω στο παραπάνω καλύτερα?


Δε εχει πεθανει κανεις απο coca cola παντως. Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.. Ουτε καρκινο δημιουργει, ουτε καποιο σοβαρο προβλημα. Σε normal ποσοτητες.

Εσυ εκεί το χαβά σου δεν διαβασες το πιο πάνω άρθρο?εαν όχι κάνε ότι νομίζεις

beefmeup
01-07-10, 21:00
Διαφωνώ κάθετα!
όπως είπες παίρνεις χρόνια συμπληρώματα και δεν έχεις πάθει τίποτα!όπως και με το φαΐ!
για πίνε κάθε μέρα coca-cola στην θέση των συμπληρωμάτων να δούμε!
δηλαδή.........

ναι,αστην κολα στην ακρη κ σκεψου λιγο λογικα.

υπαρχουν εταιριες,που βγαζουν τυποποιημενα φαγητα,απο γιαουρτια,μεχρι τυρια,κρεατα(κ τα "φρεσκα"),κονσερβες κ οτι αλλο μπορεις να φανταστεις..

ποσα απο αυτα τα προιοντα ανα καιρους τα επιασαν να μην πληρουν τις προυποθεσεις υγιεινης,κ ποσα αλλα που δεν τα μαθαμε γιατι καποιοι λαδωσαν..

λες λοιπον οτι αφου γινεται στα φαγητα,τοσο αβιαστα,κ αβαδιστα που στο κατω κατω τα τρωνε ολοι,να μην γινεται σ κατι σαν τα συμπληρω,που στο κατω κατω ειναι για συγκεκριμενο κοινο,κ οι ελεχγοι δεν ειναι ουτε το ιδιο αυστηροι,ουτε στην ιδια κλιμακα..?

γιατι αν το λες,μην το λες με σιγουρια,ειναι λιγο αφελες.

γιαννη,πολλα απο αυτα που κυκλοφορουν,εχουν αποδηχθει οτι δεν εχουν οτι λενε,η εχουν παραπανω ζαχαρες κλπ(εξου κ οι καλες γευσεις),απο σαιτ τυπου supplement police,κλπ..

θα σου στειλω κατι σε πμ,μολις βρω λιγο χρονο;)

versus
01-07-10, 21:04
ναι,αστην κολα στην ακρη κ σκεψου λιγο λογικα.

υπαρχουν εταιριες,που βγαζουν τυποποιημενα φαγητα,απο γιαουρτια,μεχρι τυρια,κρεατα(κ τα "φρεσκα"),κονσερβες κ οτι αλλο μπορεις να φανταστεις..

ποσα απο αυτα τα προιοντα ανα καιρους τα επιασαν να μην πληρουν τις προυποθεσεις υγιεινης,κ ποσα αλλα που δεν τα μαθαμε γιατι καποιοι λαδωσαν..

λες λοιπον οτι αφου γινεται στα φαγητα,τοσο αβιαστα,κ αβαδιστα που στο κατω κατω τα τρωνε ολοι,να μην γινεται σ κατι σαν τα συμπληρω,που στο κατω κατω ειναι για συγκεκριμενο κοινο,κ οι ελεχγοι δεν ειναι ουτε το ιδιο αυστηροι,ουτε στην ιδια κλιμακα..?

γιατι αν το λες,μην το λες με σιγουρια,ειναι λιγο αφελες.

γιαννη,πολλα απο αυτα που κυκλοφορουν,εχουν αποδηχθει οτι δεν εχουν οτι λενε,η εχουν παραπανω ζαχαρες κλπ(εξου κ οι καλες γευσεις),απο σαιτ τυπου supplement police,κλπ..

θα σου στειλω κατι σε πμ,μολις βρω λιγο χρονο;)

δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να πάρεις τυποποιημένα φαγητά!
εκτός άμα υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις ανάγκη!
γιατί να πάρεις τυποποιημένα κρέατα και να μην πας στον κρεοπώλη;

lila_1
01-07-10, 21:08
Κοπελα μου αυτο λεω πιο πανω!!!Ουτως η αλλος οτι μαλακια,καρκινικο και χημεια εχει η κολα ετσι κι αλλιως την παιρνουμε απο τις τροφες και τα συμπληρωματα.:toast:
Καλα, χαλαρωσε!! Δεν διαφωνησα:turtle:

ρε παιδιά..για να καταλάβω..τι λέτε;συγκρίνετε τα συμπληρώματα και τις τροφές με την coca-cola;
είπαμε όχι και έτσι!δηλαδή το ίδιο είναι να πάρεις μία πρωτεΐνη η οποία θα σου δώσει και αμινοξέα+υδατάνθρακα+βιταμίνες από το να πίνεις coca-cola;
μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!
lila_1 είπαμε!όχι κι έτσι!

Τις τροφες καλως ή κακως δεν γινεται να τις αποφυγεις.!Εκτος αν θες να ανακαλυψεις τις συνεπειες μιας τετοιας επιλογης..Μαντεψε...!
Τα συμπληρωματα και η κολα σου προσφερουν χοντρικα τον ιδιο "καρκινο"
Απλως τα πρωτα σου δινουν και ΚΑΤΙ ακομα!
Το θεμα ειναι οτι μπορεις και τα 2 να τα αποφυγεις.Αλλα επειδη θες οτι μπορει να σου προσφερει το 1ο,επαναπαυεσαι να κατηγορεις μονο το 2ο!
Οπως ειπε και ο beef...

Επισης επιχειρηματα του στυλ "χρησιμοποιω χρόνια συμπληρώματα/κοκες/τσιγαρα/ξυδια/φαστφουνταδικα/σκ**α και δεν έχω πάθει τίποτα"
οποιος εχει τη στοιχειωδη λογικη καταλαβαινει οτι ειναι σαθρα...Δεν θελουν περαιτερω σχολια...

Και τελος,αν προσπαθειτε να αποδειξετε την αθωοτητα των συμπληρωματων με ερευνες...Τσαμπα κοπος.Δεν υπαρχουν σοβαρες.Κ αυτο γιατι τα συμπληρωματα απευθυνονται σε ενα ΠΟΛΥ μικρο μεριδιο του πληθυσμου

(εκθεση ιδεων:turtle:)

beefmeup
01-07-10, 21:11
δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να πάρεις τυποποιημένα φαγητά!
εκτός άμα υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις ανάγκη!
γιατί να πάρεις τυποποιημένα κρέατα και να μην πας στον κρεοπώλη;

το ιδιο ειναι καμια φορα.

που ξερεις τι τρωνε κ σε τι συνθηκες μεγαλωνουν,η απο που εισαγονται τα κρεατα του κρεοπολη?

δεν μπορεις να σαι σιγουρος.

κ τα τυρια/γαλακτοκομικα/γιαουρτια κλπ??εκει τι θα κανεις?

γιαυτο λεω,τρωμε οτι τρωμε,περνουμε τα συμπληρωματακια μας,κ το ριχουμε στο γιαλλο.

παιδες δεν εχει νοημα η διαφωνια,εδω..ο καθενας κανει τις επιλογες του,α΄΄α ας κραταμε κ μια "πισσινη".

stamthedrum
01-07-10, 21:14
beefmeup, ναι ρε συ, κατά καιρούς έχω διαβάσει κι εγώ πολλά για διάφορες "βρώμες" που έχουν βγει για διάφορα συμπληρώματα... Αλλά όπως λες κι εσύ προσπαθώ να μην τα πολυψάχνω για να μη βρίσκω lol!

Ramrod, η κλασική coca cola δεν έχει βενζοϊκό νάτριο ούτε η light ούτε η zero. Διάφορες παραλλαγές όπως η coca cola Carrefour έχουν τέτοια μέσα.

giannis64
01-07-10, 21:43
τα ποστ περι coca cola μεταφερθηκαν εδω

H βιολογία της Coca Cola: (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2744)

Tasos Green
02-07-10, 00:49
ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με πιστεψει κανεις αλλα 3 φορες στην ζωη μου εχω πιει coca cola...
μια οταν ημουν 8 στα γενεθλια του αδερφου μου που με τραβηξαν και φωτο..
μια στο λυκειο οταν μου την εδωσε μια κοπελα ( ημουν στα ψησιματα μαζι της δεν γινοταν να την προσβαλω...:green:)... και μια ακομα φορα σε μια ποδηλατοδρομια 15 χιλιομετρων οπου εφτασα στο πουθενα και το μονο που βρηκα ηταv ενα μια καντηνα που της τελειωσαν τα νερα! ελεος τι αλλο να εκανα καταπια 2 τενεκεδακια για πλακα.... γενικα δεν συμπαθω οτιδηποτε εχει ανθρακικο...προτημουσα παντα το κρυο τσαι με ξεδιψουσε καλυτερα...

γιαννης93
02-07-10, 01:01
εγω δεν ξερω τι λενε αλλα εδω και ενα χρονο εχω πιει 3 κοκα κολες(απο εκει που επινα απο μικροσ 2 τουλαχιστον την ημερα) και δεν μου ελειψε κα8ολου.απο φιλο που επινε ιδια ποσοτητα με μενα αποκτησε προβλημα,τωρα τι προβλημα του δημιουργησε δεν ξερω ακριβως παντως αναγκαστηκε να τις κοψει.

επισης με αυτο το 8εμα ,τωρα που ειμαι στο σε internet cafe,χωρις να εχω ορεξη με κανανε να ανοιξω μια :smash::smash::smash::cursing::spank::spank::banghead::banghead::banghead:

paulakos
02-07-10, 04:05
Coca cola...παει με ολα....:thumbup::thumbup::thumbup:
Οσοι καταλαβαν καταλαβαν....

versus
02-07-10, 11:19
Coca cola...παει με ολα....:thumbup::thumbup::thumbup:
Οσοι καταλαβαν καταλαβαν....

coca-cola...τα καταστρέφει όλα.....:thumbup::thumbup::thumbup:
Οσοι καταλαβαν καταλαβαν....

Ramrod
02-07-10, 11:35
παιδιά μη τα ισοπεδώνουμε όλα...σίγουρα η κοκακόλα εγκυμονεί κάποιους κινδύνους και μπορεί να είναι βλαβερή όταν γίνεται κατάχρηση. Όχι όμως ότι θα μας βλάψει ενα κουτάκι κοκακόλα. Η υπερβολή δε κάνει καλό...

Andrikos
02-07-10, 11:44
Δε εχει πεθανει κανεις απο coca cola παντως. Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.. Ουτε καρκινο δημιουργει, ουτε καποιο σοβαρο προβλημα. Σε normal ποσοτητες.

+1

versus
02-07-10, 11:48
Δε εχει πεθανει κανεις απο coca cola παντως. Μη τα ισοπεδωνουμε ολα.. Ουτε καρκινο δημιουργει, ουτε καποιο σοβαρο προβλημα. Σε normal ποσοτητες.


+1

τι normal ποσότητες;
normal ποσότητα είναι 1,5l την ημέρα;
εγώ εκεί στηρίζω τις απαντήσεις!και σε κάποια άλλα που ειπώθηκαν!

giorgospet
02-07-10, 11:58
Είναι ότι ποιο άχρηστο μπορείς να βάλεις στον οργανισμό σου. Δείτε έρευνες και βγάλτε συμπεράσματα.

versus
02-07-10, 12:00
Είναι ότι ποιο άχρηστο μπορείς να βάλεις στον οργανισμό σου. Δείτε έρευνες και βγάλτε συμπεράσματα.

αυτό λέμε:P

Andrikos
02-07-10, 12:34
τι normal ποσότητες;
normal ποσότητα είναι 1,5l την ημέρα;
εγώ εκεί στηρίζω τις απαντήσεις!και σε κάποια άλλα που ειπώθηκαν!

Όταν μιλάμε για τοξικότητα δεν υπάρχει απόλυτη δόση , υπάρχει δόση ανά κιλό , εξαρτάται τον άνθρωπο , αν είσαι 1,90 100 κιλά το 1,5 λίτρο είναι σχεδόν το ίδιο με το να είσαι 1,60 55 κιλά και να πίνεις 2 των 330 ml. Όπως και να έχει δεν χρειάζεται να γινόμαστε τόσο πουριτανοί , το προσδόκιμο ζωής μας εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Άνθρωποι πεθαίνουν δεξιά και αριστερά από το τσιγάρο , την παχυσαρκία και την έλλειψη άσκησης και καθόμαστε και ασχολούμαστε με την coca cola :green:.
Τέλος η coca cola (με ζάχαρη) χρησιμοποιείται ευρέως στην ποδηλασία.

versus
02-07-10, 12:37
Όταν μιλάμε για τοξικότητα δεν υπάρχει απόλυτη δόση , υπάρχει δόση ανά κιλό , εξαρτάται τον άνθρωπο , αν είσαι 1,90 100 κιλά το 1,5 λίτρο είναι σχεδόν το ίδιο με το να είσαι 1,60 55 κιλά και να πίνεις 2 των 330 ml. Όπως και να έχει δεν χρειάζεται να γινόμαστε τόσο πουριτανοί , το προσδόκιμο ζωής μας εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Άνθρωποι πεθαίνουν δεξιά και αριστερά από το τσιγάρο , την παχυσαρκία και την έλλειψη άσκησης και καθόμαστε και ασχολούμαστε με την coca cola :green:.
Τέλος η coca cola (με ζάχαρη) χρησιμοποιείται ευρέως στην ποδηλασία.

κάποιος λόγος θα υπάρχει!

TEFAAtzis
02-07-10, 12:46
Όταν μιλάμε για τοξικότητα δεν υπάρχει απόλυτη δόση , υπάρχει δόση ανά κιλό , εξαρτάται τον άνθρωπο , αν είσαι 1,90 100 κιλά το 1,5 λίτρο είναι σχεδόν το ίδιο με το να είσαι 1,60 55 κιλά και να πίνεις 2 των 330 ml. Όπως και να έχει δεν χρειάζεται να γινόμαστε τόσο πουριτανοί , το προσδόκιμο ζωής μας εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Άνθρωποι πεθαίνουν δεξιά και αριστερά από το τσιγάρο , την παχυσαρκία και την έλλειψη άσκησης και καθόμαστε και ασχολούμαστε με την coca cola :green:.
Τέλος η coca cola (με ζάχαρη) χρησιμοποιείται ευρέως στην ποδηλασία.

τυχαιο???
Δεν νομιζω!!!

sTeLaKoS
02-07-10, 12:48
Πίνουμε νιτρικά, λιποδιαλύτες και ένα σωρό άλλα συμπληρώματα που ούτε καν ξέρουμε τι έχουνε μέσα και συζητάμε ακόμη για τη κόκα κόλα ή το redbull?
Εμείς που κάνουμε το κατεξοχήν ανθυγιεινό άθλημα; Ας μη κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλο μας.:cursing:
Ο topic starter έπρεπε να μας δώσει μια αντίστοιχη περιγραφή ενός pre νιτρικού. :green:

Μιλάμε για τη τοξικότητα της κολας αλλά όχι για το αν το σώμα μας μπορεί να διαχειριστεί τόση πρωτεΐνη καθημερινά...
Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, παν μέτρον άριστον.

Senereison
02-07-10, 13:56
παιδιά έχω να πιω coca cola εδώ και 3 χρονια και κανένα άλλο παρόμοιο με αυτό ήμουνα εθισμένο κατέβαζα τεράστιες ποσότητες ανθρακούχων ποτων

sogoku
02-07-10, 14:04
Εμείς που κάνουμε το κατεξοχήν ανθυγιεινό άθλημα;

Ισως το επαγγελματικο οπως λες και οπως ειπες αθλημα.Στην τελειως ερασιτεχνικη του μορφη παντως οπως το κανουμε οι περισσοτεροι και αν δεν υπερβαλλουμε πιστευω ειμαστε πανω απο την υγεια του μεσου ανθρωπου.Γνωμη μου.....

giannis64
02-07-10, 14:08
+1:thumbup:

gmalamos
02-07-10, 16:51
Εγω οταν θελω καποιο γλυκο πινω κανα δυο γουλιες zero και ειμαι οκ...Γενικα παν μετρον αριστον δεν ειναι κακο να πινουμε κολα αλλα με μετρο οπως ολα..

sogoku
02-07-10, 18:17
Εμενα γιατι μου μειωνει τον πονο στην κοιλια οταν εχω?

versus
02-07-10, 18:19
Εμενα γιατι μου μειωνει τον πονο στην κοιλια οταν εχω?

δεν ξέρω τι να πω;
πάντως σφίγγει όταν έχεις δ!@ρρια!

Tasos Green
02-07-10, 22:07
Όταν μιλάμε για τοξικότητα δεν υπάρχει απόλυτη δόση , υπάρχει δόση ανά κιλό , εξαρτάται τον άνθρωπο , αν είσαι 1,90 100 κιλά το 1,5 λίτρο είναι σχεδόν το ίδιο με το να είσαι 1,60 55 κιλά και να πίνεις 2 των 330 ml. Όπως και να έχει δεν χρειάζεται να γινόμαστε τόσο πουριτανοί , το προσδόκιμο ζωής μας εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα. Άνθρωποι πεθαίνουν δεξιά και αριστερά από το τσιγάρο , την παχυσαρκία και την έλλειψη άσκησης και καθόμαστε και ασχολούμαστε με την coca cola :green:.
Τέλος η coca cola (με ζάχαρη) χρησιμοποιείται ευρέως στην ποδηλασία.

δεν θα συμφωνισω ιδιαιτερα με αυτο.... οι περισοτεροι αθλητες προτημουν το lukozate που περιεχει γλυκοζη.... παρα την coca cola που σου τιναζει τον ινσουλικο δεικτει στα υψη και μετα σε ριχνει αποτομα σε αποδοση λογο της ζαχαρης... Lukozate+Dextro energy προτημουν οι περισοτεροι ποδηλατες...

http://www.carezine.de/images/0976020.JPG

Titanium
02-07-10, 23:22
εγω παντος οχι οτι επινα συνεχια κοκα αλλα δεν προκιτε να ξανα πιω :puke::puke::puke:

Tasos Green
02-07-10, 23:38
εγω παντος οχι οτι επινα συνεχια κοκα αλλα δεν προκιτε να ξανα πιω :puke::puke::puke:

Φιλε μου γραψτο ολοκληρο το ονομα γιατι θα παρεξηγηθεις!:rolf::rolf:

Titanium
02-07-10, 23:42
χαχαχαχαχαχα...παντος μετα απο ολα αυτα που προκαλει το ονομα ειναι συμτοση????δεν νομίζω.....χαχαχαχαχ

Andrikos
02-07-10, 23:55
δεν θα συμφωνισω ιδιαιτερα με αυτο.... οι περισοτεροι αθλητες προτημουν το lukozate που περιεχει γλυκοζη.... παρα την coca cola που σου τιναζει τον ινσουλικο δεικτει στα υψη και μετα σε ριχνει αποτομα σε αποδοση λογο της ζαχαρης... Lukozate+Dextro energy προτημουν οι περισοτεροι ποδηλατες...



Η ζάχαρη που περιέχεται στη coca cola είναι δισακχαρίτης (φρουκτόζη+γλυκόζη) και έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη από την γλυκόζη προφανώς. Η ινσουλίνη τινάζεται όταν πίνουμε ολόκληρο το lucozade ή την coca cola "μονοκοπανιά" όχι γουλιά γουλιά όπως κάνει ένας αθλητής. Όσον αφορά την coca cola έχει καταγραφεί σε δημοσκοπήσεις ποδηλατών στο εξωτερικό

http://www.sportsci.org/news/news9711/martin.html

Tasos Green
03-07-10, 05:28
Η ζάχαρη που περιέχεται στη coca cola είναι δισακχαρίτης (φρουκτόζη+γλυκόζη) και έχει χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη από την γλυκόζη προφανώς. Η ινσουλίνη τινάζεται όταν πίνουμε ολόκληρο το lucozade ή την coca cola "μονοκοπανιά" όχι γουλιά γουλιά όπως κάνει ένας αθλητής. Όσον αφορά την coca cola έχει καταγραφεί σε δημοσκοπήσεις ποδηλατών στο εξωτερικό

http://www.sportsci.org/news/news9711/martin.html

πρώτα από όλα adriko να σου πω συγχαρητήρια για το Blog σου... :thumbup:
τώρα για την coca cola σε σχέση με την ποδηλασία το ακούω πρώτη φορά από σένα... thanks παρεμπίπτοντος και για την δημοσκόπηση... (αν και είναι λίγο παλιά τελευταία της αναφορά είναι το 1997 πριν δηλαδή διαδοθούν ευρέος τα energy drinks τύπου redbull)
εξελισεται η αθλητικη διατροφη και δεν πιστευω οτι κολλησανε καποιοι στην coca cola... γνωμη μου φυσικα, μετα την δημοσκοπηση που μου εστειλες μπορει και να ισχυει ακομα.

versus
03-07-10, 11:07
ο Adrikos παιδιά θα μας βάλει στην θέση μας!
είναι διατροφολόγος,τα ξέρει.σχεδόν,όλα...και άντε να τον "ταπώσεις"...
προσωπικά την ψιλοπάτησες κιόλας γιατί τώρα όλοι εσένα θα ρωτάνε άμα δεν απαντάει κανένας!
οι γνώσεις σου είναι φανερές!
συγχαρητήρια:clap::clap::clap:

sogoku
03-07-10, 11:43
kαι εγω θα πω κατι εξυπνο τωρα δεν ξερω πως με ηρθε μονος μου το σκεφτηκα.'Παν μετρον αριστον' οπως εχει πει και ο bane δεν υπαρχουν κακες ουσιες υπαρχουν μαμακες χρηστες.Και του κρουασαν αν παρουσιασεις ετσι παραστατικα την βοιολογια πχ[και υστερα εισχωρει η σφολιατα μεσα σου και σε βομβαρδιζει με την μερεντα] θα τρομαξεις αλλα αν τρως 5 κρουασαν τον μηνα θα σε κλ..... τα τετοια.

Ανδρικο δωσε γνωσεις στον λαο σου.......

giannis64
03-07-10, 11:58
τώρα τι πάμε να βγάλουμε αθώα την κόκα κόλα? που έχει πολύ παραπάνω συστατικά από ότι αναγράφει?
η να την συγκρίνουμε με ένα άλλο οποιοδήποτε ενεργειακό ποτό?
και να το πάρουμε έτσι όπως το λέτε τότε οκ.
παν μέτρων?? οκ.
ας πιούμε 3-4 κόκα κόλες τον μήνα! τι θα γίνει στην τελική!!
ας φάμε και 2 προφυτερολ τον μήνα!!
εε και μια δυο σοκολάτες τον μήνα!!
και 5-6 παγωτά, και 1-2 φορές σε κάποιες εξόδους μας από Κανά 2 ποτά!

όλα μαζί μαζεύονται!!

η κόκα κόλα είναι ένα τελείως άχρηστο προϊόν το οποίο μόνο απόλαυση προσφέρει και πολλά κακά!!
σε σύγκριση με τα παραπάνω!!

Τώρα όποιος γουστάρει να πίνει δικαίωμα του. Αλλά όχι ότι δεν τρέχει και τπτ!!

sogoku
03-07-10, 12:03
Tον παν μετρον αριστο παει γενικα.Δεν παει απο ολα τα ειδη δηλαδη ενα κρουασν την μερα μια τουρτα την ημερα κτλ.Δηλαδη το προφιτερολ τι λιγοτερο αχρηστο εχει απο την κοκα κολα και μπορει να καταναλωνεται που και που?.Πολλα ειναι εντελως αχρηστα απο αυτα που τρωει ο μεσος ανθρωπος για αυτο ηρεμηστε με την κολα.

Manos1989
03-07-10, 12:08
Εφόσον δεν επηρεάζει άμεσα στην γράμμωση/απώλεια λίπους,εμένα προσωπικά λίγο με νοιάζει για τα υπόλοιπα.Ισως ακούγεται αφελές αλλά δεν νομίζω να κάνω τόσο κακό στην υγεία μου με την coca-cola ενώ άλλοι κατεβάζουν κανάτες κρασιά,μπουκάλια και μπουκάλια ποτά,καπνίζουν 2 πακέτα την μέρα και τρώνε σαβούρα 6 φορές την εβδομάδα.
Ας επιτρέψουμε και μια απόλαυση στον εαυτό μας και αν αυτή η απόλαυση δεν έχει και θερμίδες ακόμα καλύτερα......

sTeLaKoS
03-07-10, 16:18
Ισως το επαγγελματικο οπως λες και οπως ειπες αθλημα.Στην τελειως ερασιτεχνικη του μορφη παντως οπως το κανουμε οι περισσοτεροι και αν δεν υπερβαλλουμε πιστευω ειμαστε πανω απο την υγεια του μεσου ανθρωπου.Γνωμη μου.....


Αναφέρθηκα γενικά στη διατροφή του bbing και όχι στους αγωνιστικούς bbers.
Ζορίζουμε πολύ το σώμα μας, όλα μας τα όργανα δουλεύουν σε διπλοβάρδιες. Αυτό δεν είναι κάτι που αμφισβητείται.

Παρόλα αυτά μας αρέσει και θα συνεχίσουμε να το κάνουμε :green:

savage
03-07-10, 23:42
τώρα τι πάμε να βγάλουμε αθώα την κόκα κόλα? που έχει πολύ παραπάνω συστατικά από ότι αναγράφει?
η να την συγκρίνουμε με ένα άλλο οποιοδήποτε ενεργειακό ποτό?
και να το πάρουμε έτσι όπως το λέτε τότε οκ.
παν μέτρων?? οκ.
ας πιούμε 3-4 κόκα κόλες τον μήνα! τι θα γίνει στην τελική!!
ας φάμε και 2 προφυτερολ τον μήνα!!
εε και μια δυο σοκολάτες τον μήνα!!
και 5-6 παγωτά, και 1-2 φορές σε κάποιες εξόδους μας από Κανά 2 ποτά!

όλα μαζί μαζεύονται!!

η κόκα κόλα είναι ένα τελείως άχρηστο προϊόν το οποίο μόνο απόλαυση προσφέρει και πολλά κακά!!
σε σύγκριση με τα παραπάνω!!

Τώρα όποιος γουστάρει να πίνει δικαίωμα του. Αλλά όχι ότι δεν τρέχει και τπτ!!





:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

drago
04-07-10, 15:35
κατω τα χερια απ' την κοκακολα ρε!!!

traffic
05-07-10, 20:55
η κοκακόλα δεν έκανε δουλεία δλδ 8)

θεος!!!!!ελιωσα στο γελιο!!! σορυ για το οφφ...

kalidor
05-07-10, 21:21
Παίδες εάν ρωτήσετε για μένα...τι να πω..στο παρελθόν έπινα ΜΟΝΟ cola..τώρα έχω κάνει τεραστια πρόοδο να την κόψω τελείως...αλλα με αυτό το άθρο έχασα πασα ιδέα για το τι έπινα τόσα χρονια..

Devil
18-08-10, 10:54
τι γνωμη εχεται για τα αναψυχτικα τυπου λαιτ και zero?καταναλωνω λιτρα ολοκληρα καθημερινως! μπορει για ωρες ολοκληρες να μην πιω καθολου νερο γτ θα εχω πιει 3 κουτακια κοκα-κολα.......μηπως θα ηταν καλητερα να τα μειωσω η ακομα καλητερα να τα κοψω και να μην ξαναπιω?

το καλητερο θα ηταν να τα κοψεις εντελος

αλλα επειδι ειναι σχετικα δυσκολο κοιτα να τα περιορισεις σε 3 την εβδομαδα και οχι 3 την ημερα

giannis64
18-08-10, 11:49
τι γνωμη εχεται για τα αναψυχτικα τυπου λαιτ και zero?καταναλωνω λιτρα ολοκληρα καθημερινως! μπορει για ωρες ολοκληρες να μην πιω καθολου νερο γτ θα εχω πιει 3 κουτακια κοκα-κολα.......μηπως θα ηταν καλητερα να τα μειωσω η ακομα καλητερα να τα κοψω και να μην ξαναπιω?


διαβασε εδω

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2744

Devil Randime
18-08-10, 13:14
τι γνωμη εχεται για τα αναψυχτικα τυπου λαιτ και zero?καταναλωνω λιτρα ολοκληρα καθημερινως! μπορει για ωρες ολοκληρες να μην πιω καθολου νερο γτ θα εχω πιει 3 κουτακια κοκα-κολα.......μηπως θα ηταν καλητερα να τα μειωσω η ακομα καλητερα να τα κοψω και να μην ξαναπιω?

Ριξε λιγη coca-cola πανω σε ενα πλαστικο να δεις τι γινεται... Και αμα ξαναπιεις εδω εγω ειμαι :P :green:

Devil
18-08-10, 13:48
Ριξε λιγη coca-cola πανω σε ενα πλαστικο να δεις τι γινεται... Και αμα ξαναπιεις εδω εγω ειμαι :P :green:

σε πλαστικο ποτηρι δεν εχεις πιει ποτε κοκα-κολα? δεν γινετε τιποτα!:P

Levrone
18-08-10, 15:04
οπως εχω ξαναγραψει , εχω θειο που εχει μηχανουργειο, ρεκτιφιε, και αν δεν ξεβιδωνει η βιδα ριχνει πανω της coca cola και την αφηνει να δρασει για λιγο!

ασχετο αλλα ειπα να το γραψω! :P

askmeister
02-02-11, 14:47
γεια σας παιδια μετα απο μια μεγαλη περιηγηση σε ολες τις γωνιες αυτου του φορουμ , και επειδη διαπιστωσα πως μαλλον κανω ενα συμαντικο...λαθος(μαλ*****α θα τεριαζε καλυτερα αλλα τελος παντων)....γι αυτο λοιπον αποφασισα να γραψω 2η φορα για να σας κανω μια ερωτηση....πειραζει που πινω μια(μπορει και 2) κοκα zero καθε μερα τα τελευταια 2 χρονια ενω παραλληλα ασχολουμαι ερασιτεχνικα με το bodybuilding???(φοτογραφιες και σιντομη περιγραφη της ιστοριας μου υπαρχει σε τοπιψ με τιτλο help and fotos στην σχετικη κατηγορια):bowdown:

Hercules
02-02-11, 14:51
γεια σας παιδια μετα απο μια μεγαλη περιηγηση σε ολες τις γωνιες αυτου του φορουμ , και επειδη διαπιστωσα πως μαλλον κανω ενα συμαντικο...λαθος(μαλ*****α θα τεριαζε καλυτερα αλλα τελος παντων)....γι αυτο λοιπον αποφασισα να γραψω 2η φορα για να σας κανω μια ερωτηση....πειραζει που πινω μια(μπορει και 2) κοκα zero καθε μερα τα τελευταια 2 χρονια ενω παραλληλα ασχολουμαι ερασιτεχνικα με το bodybuilding???(φοτογραφιες και σιντομη περιγραφη της ιστοριας μου υπαρχει σε τοπιψ με τιτλο help and fotos στην σχετικη κατηγορια):bowdown:

την απαντηση στο ερωτημα σου την ξερεις και μονος σου.ετσι δεν ειναι(?).οποτε οι απαντησεις μας ειναι ανευ ουσιας..

naturale
02-02-11, 14:54
γεια σας παιδια μετα απο μια μεγαλη περιηγηση σε ολες τις γωνιες αυτου του φορουμ , και επειδη διαπιστωσα πως μαλλον κανω ενα συμαντικο...λαθος(μαλ*****α θα τεριαζε καλυτερα αλλα τελος παντων)....γι αυτο λοιπον αποφασισα να γραψω 2η φορα για να σας κανω μια ερωτηση....πειραζει που πινω μια(μπορει και 2) κοκα zero καθε μερα τα τελευταια 2 χρονια ενω παραλληλα ασχολουμαι ερασιτεχνικα με το bodybuilding???(φοτογραφιες και σιντομη περιγραφη της ιστοριας μου υπαρχει σε τοπιψ με τιτλο help and fotos στην σχετικη κατηγορια):bowdown:

αναλογος ρε
θελεις γραμμοση?

εαν ναι ισως και πειραζει .

Pavlos17
02-02-11, 15:00
η κοκα κολα(light)δεν νομιζω να επηρεασει την διετα,αλλα ρε φιλε δες το απτην αλλη μερια,η κοκα κολα και καθε μερα δεν ειναι καλη για την υγεια

Mitsen
02-02-11, 15:21
Όταν διευκρινίζεις ότι είναι light η coca cola το πρόβλημα σου λογικά θάναι αν θα λιπωσεις? Αν ναι τότε κανένα απόλυτος πρόβλημα συνέχισε έτσι!

Διαφορετικά νομίζω πως έχεις διαβάσει και ξέρεις ότι δεν έχει να σου προσφέρει απόλυτος τίποτα παρα μονο μια λίστα με αρνητικά που αν αρχίσω θα τελειώσω σε καμια ώρα.
Βγάλτην οριστικά από τη ζωή σου!

Pavlos17
02-02-11, 15:22
Όταν διευκρινίζεις ότι είναι light η coca cola το πρόβλημα σου λογικά θάναι αν θα λιπωσεις? Αν ναι τότε κανένα απόλυτος πρόβλημα συνέχισε έτσι!

Διαφορετικά νομίζω πως έχεις διαβάσει και ξέρεις ότι δεν έχει να σου προσφέρει απόλυτος τίποτα παρα μονο μια λίστα με αρνητικά που αν αρχίσω θα τελειώσω σε καμια ώρα.
Βγάλτην οριστικά από τη ζωή σου!

:thumbup:

Manos1989
02-02-11, 15:26
Diet Soda makes you fat!
Το έχω ξαναπει παλιότερα.
Καταρχάς είμαι φαν της coca-cola zero.....έπινα 3 λίτρα κάθε μέρα μέχρι που την έκοψα μαχαίρι.
Ο λόγος είναι πολύ απλός.
Η οξύτητα της επηρεάζει το ph του αίματος και ο οργανισμός για να το επαναφέρει σε φυσιολογικά επίπεδα χρησιμοποιεί ιώδιο........το οποίο ιώδιο παίζει καταλυτικό ρόλο στη λειτουργία του θυροειδή. Σε περίπτωση που δεν τρως και καθόλου αλάτι(όπως εγώ πχ) και καταναλώνεις υπερβολικές ποσότητες coca-cola zero,σίγουρα έμμεσα σαμποτάρεις τη προσπάθεια σου.
Τραβηγμένο από τα μαλλιά μεν, υπαρκτό ''πρόβλημα'' δε....
1 coca τη μέρα μπορεί να μην είναι τόσο τραγικό,τι να σου πω;)

giannis64
02-02-11, 17:44
καντε αναζητηση στο φορουμ..

deluxe
02-02-11, 17:58
Δλδ το ιδιο γινεται και με τη σοδα; Το ανθρακικο ειναι που φταιει;

NASSER
02-02-11, 18:05
Εγω θα ήθελα να διαβάσα ενα συγκρωτημένο ποστ που να αναφέρει τα μειονεκτήματα της κοκα κολας ή ενος αναψυκτικού και σε ποιές ποσότητες δημιουργούν προβλήματα.
Ποιά ουσία ειναι τελικά αυτη που δημιουργεί το προβλημα.


Υ.Σ. εχω μια εξάδα κοκα κολα λαητ... να μην την πετάξω... :green:

giannis64
02-02-11, 18:07
τρελος εισαι ρε? κατσε να σου στειλω με πμ την διευθηνση μου να μου την στειλεις..:green:

pan0z
02-02-11, 18:45
παιδια δεν ξερω πως μπορει να δικαιολογιθει αυτο επιστημονικα με βαση αυτα που εχει η κοκα κολα αλλα πολυ παλια οταν επινα και οταν λεω επινα επινα συνεχεια το ειχα κανει σαν νερο καθομουν στο pc και εβαζα ολο ποτηρια μου χαλασε το στομαχι αυτο το πραγμα.Τι ενοοω με αυτο καθε φορα που ετρωγα δεν μπορουσα να χονεψω και οχι τιποτα μεγαλες ποσοτητες πχ ουτε ενα sandwich μολις το ετρωγα βαρενε το στομαχι μου αρχιζε να με πιανει ιδρωτας και εκανα εμετο.Μολις την εκοψα εφυγαν και ολα αυτα τα πραγματα που παθαινα δεν ξερω αν ευθυνετε αυτο ή απλα ηταν ψυχολογικο αλλα εφαγα μεγαλο μανικι τοτε ελπιζω να μην το παθει κανεις.:toast:

Eddie
02-02-11, 20:20
γεια σας παιδια μετα απο μια μεγαλη περιηγηση σε ολες τις γωνιες αυτου του φορουμ , και επειδη διαπιστωσα πως μαλλον κανω ενα συμαντικο...λαθος(μαλ*****α θα τεριαζε καλυτερα αλλα τελος παντων)....γι αυτο λοιπον αποφασισα να γραψω 2η φορα για να σας κανω μια ερωτηση....πειραζει που πινω μια(μπορει και 2) κοκα zero καθε μερα τα τελευταια 2 χρονια ενω παραλληλα ασχολουμαι ερασιτεχνικα με το bodybuilding???(φοτογραφιες και σιντομη περιγραφη της ιστοριας μου υπαρχει σε τοπιψ με τιτλο help and fotos στην σχετικη κατηγορια):bowdown:

Και γω τα ιδια bro,μια καθε μερα.Ειναι το μυστικο της επιτυχιας μου :lol:

Manos1989
02-02-11, 21:18
Εγω θα ήθελα να διαβάσα ενα συγκρωτημένο ποστ που να αναφέρει τα μειονεκτήματα της κοκα κολας ή ενος αναψυκτικού και σε ποιές ποσότητες δημιουργούν προβλήματα.
Ποιά ουσία ειναι τελικά αυτη που δημιουργεί το προβλημα.


Υ.Σ. εχω μια εξάδα κοκα κολα λαητ... να μην την πετάξω... :green:


Diet Soda makes you fat!
Το έχω ξαναπει παλιότερα.
Καταρχάς είμαι φαν της coca-cola zero.....έπινα 3 λίτρα κάθε μέρα μέχρι που την έκοψα μαχαίρι.
Ο λόγος είναι πολύ απλός.
Η οξύτητα της επηρεάζει το ph του αίματος και ο οργανισμός για να το επαναφέρει σε φυσιολογικά επίπεδα χρησιμοποιεί ιώδιο........το οποίο ιώδιο παίζει καταλυτικό ρόλο στη λειτουργία του θυροειδή. Σε περίπτωση που δεν τρως και καθόλου αλάτι(όπως εγώ πχ) και καταναλώνεις υπερβολικές ποσότητες coca-cola zero,σίγουρα έμμεσα σαμποτάρεις τη προσπάθεια σου.
Τραβηγμένο από τα μαλλιά μεν, υπαρκτό ''πρόβλημα'' δε....
1 coca τη μέρα μπορεί να μην είναι τόσο τραγικό,τι να σου πω;)



http://www.youtube.com/watch?v=hpoAtwVyzZI

Εχει ενδιαφέρον να το δείτε όλο αλλά πιο συγκεκριμένα για τα αναψυκτικά με 0 θερμίδες μιλάει από το 6:38 μέχρι 7:46.
Εν ολίγοις λέει αυτό που έχω γράψει παραπάνω.

deluxe
22-03-11, 23:07
Ξερει κανεις αν η κοκα-κολα και ειδικοτερα το ανθρακικο που περιεχει ( οπως και η σοδα ) επηρεαζει την απορροφηση των βιταμινων (χαπακια), αλλα και των θρεπτικων συστατικων απο τις τροφες;

Kostas95
05-09-11, 15:04
Θα τα πω απο προσωπικη εμπειρια:Ημουν εξαρτημενος απο την καφεινη μερχι την ηλικια των 15..Σε μια διαιτα που εκανα μονος μου το 2008,επειδη πιστευα πως ειχα καποια κιλα που ηθελα να χασω,παρελειπα γευματα,και τα αντικαταστουσα με κοκα κολα ζερο,η με λιπτον τσαι χωρις θερμιδες..Αποτελεσμα ηταν να κολλησω με την καφεινη και το καλοκαιρι του 2009 να καταναλωνω ασυλληπτες ποσοτητες καφεινης..Επινα 1.5λιτρο κοκα κολα ζερο την ημερα,1.5λιτρο κοκα κολα λαιτ,3φραπεδες και 500μλ τσαι καθε μερα και εμενα ετσι 3μερες νυστικος μονο με υγρα πλουσια σε καφεινη..Αποτελεσμα ηταν,μετα απο ενα διαστημα που καταφερα να "απεξαρτηθω" να τρεμω σαν ψαρι...Οταν εσφιγκα δικεφαλο για παραδειγμα το χερι μου ετρεμε λες και ειχα μπει σε παγωμενο νερο στην θαλασσα..Μην ξεχνας πως μεγαλες ποσοτητες καφεινης μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα μπορουν να μας σκοτωσουν,οσο περιεργο και να σου φαινεται και μπορω να σου βρω και αρθρο αν εισαι δυσπιστος..Γι'αυτο απεξαρτηθητε οσο ειναι καιρος,γιατι τωρα κανω βαρη και τρεμει ολο το σωμα μου..

tolis93
05-09-11, 15:25
μαγκες μακρυα!!! δεν τα ακουμπαγα αυτα τα πραγματα.η κοκα κολα ποτε δε μου κανε αισθηση.αλλα επειδη δε πινω αλκοολ στις διακοπες επερνα μια κοκα ζιρο η λαιτ...αποτελεσμα.γυρναω αθηνα...παω σουπερ μαρκετ...περασα απο τον παγκο των αναψυκτικων...νταξει αυτο ηταν πηρα 3 λιτρα αινστικτοδως.και αυτο το πραγμα συνεχιστικε 2-3 φορες παλι καλα π επινε κ ο πατερας μ...ειπα τελος θα τη κοψω.αρχισα να πινω σπραιτ ζιρο την εκοψα κ αυτη.αλλα μιλαμε για πολυ γρηγορο αιθισμο...οκ στη καφεινη ειμαι αιθησμενος το ξερω πινω 3 καφεδες τη μερα αλλα δεν ηθελα καφε.κοκα κολα ντε κε καλα.μακρυα παιδια!!!

naturalgiaourtaki
05-09-11, 16:23
pepsi ftw

rey1989
05-09-11, 19:22
Μακριά! όσο σκέφτομαι πόση ζάχαρη έχει μέσα μου έρχεται να δώσω κουτουλιά στο πληκτρολόγιο.
αυτη η καταραμένη μαζί με junk food με κάνανε μοσχάρ και ακόμα και όταν τα έκοψα και έτρωγα πιο καθαρά φαγητά, τα κιλά που είχα πάρει απο αυτά δεν έφευγαν , μόνο τώρα με την διατροφή και αερόβια φεύγουν!.

Και όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να λιώσεις στην ΒΑΡΕΤΗ αερόβια (τα βάρη τα γουστάρω πολύ την αερόβια τν βαριέμαι , αλλο που λιώνω , αναγκαίο κακό)για να χάσεις την κ...λοζάχαρη που έχει γίνει λίπος:shock: !!.

Καλύτερα να φτιάξεις ένα τσαγάκι και να βάλεις μια κουταλια του γλυκού μέλι παρα αυτο το πράγμα! ΘΑΝΑΤΟΣ κανονικός!!:dooreek::dooreek::dooreek:

franky94
16-09-11, 18:54
και επινα κοκα κολα πιο παλια σπανια βεβαια!!μακρια απο μας τωρα με αυτο το βιντεο και ολα τα αλλα που διαβασα φτανουν και περισευουν να περασουν χρονια παλι για να πιω!!!!

τι διαβολου πραγματα!!:P περα απ την πλακα ομως μονο καλο δεν κανεις!ασχετα τι νιωθεις εκεινη την ωρα!!πραγματικα η κοκα κολα ειναι ναρκωτικο!!

kleiza7
19-09-11, 03:51
Καποτε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να φαω μεσημεριανο χωρις ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ........μιλαμε για εθισμο!!! Ειναι απο τα πραγματα που δεν σε σκοτωνουν(φυσικα) αλλα δεν σου προσφερουν κατι...οπως δεν σου προσφερουν οι μπυρες που τις πινουμε 3-3, τα ουισκια, και οι λοιπες λαλακιες..... το προβλημα δεν ειναι η καφεινη που περιεχει η κοκα κολα..... σιγα τα αυγα.ουτε και η ζαχαρη..... αλλα τα υπολοιπα συστατικα της που ειναι για το πεος(μην πει κανεις να του φερω εγγραφο απο τη ΝΑΣΑ να το αποδυκνυει!!!!!! δεν ειναι δα και μυστικο!!) τωρα για το τι περιεχουν οι υπολοιπες τροφες που καταναλωνουμε?????? εψαχνα τα ΕΨΙΛΟΝ που ανεφεραν διαφορες ετικετες και ΚΑΝΟΝΙΚΑ επρεπε οχι να πεταξω ΟΛΑ τα τροφιμα που εχω στο ψυγειο........αλλα να τα βγαλω ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ! :P

ΟΚ ΤΑ ΕΦΑΓΑ!!!!!!!!!!!(εκτος απο κατι απαραδεκτα λουκανικα φρανκφουρτης)

Προσεχουμε για να εχουμε....
αν ημουν πατερας και ειχα κανεναν πιτσιρικα 10 χρονων (τυχαια η ηλικια) και μου ζητουσε καθε μερα η μερα παρα μερα κοκα κολα.... θα επαιρνε τα @@ του πατερα του!!!!
Αυτη ειναι η αποψη μου για την κοκα κολα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΦΟΥΜΕ περαιτερω......

εγω θα πιω καμια κοκακολιτσα σε καμια παρεα αν δεν εχω ορεξη για αλκοολ και καμια φορα το μηνα θα παρω 1.5λιτρο το οποιο θα το πιω σε 2 μερες γιατι η ρουφιανα η κοκα κολα τραβιεται καθε ωρα

sogoku
19-09-11, 13:30
Aυτο το ωραιο και λογικοφανη επιχειρημα 'δεν εχει να σου προσφερει και τιποτα η κοκα κολα,η μπυρα και μια τουρτα' εχει καταντησει βαρετο.
Η καθε τροφη δεν ειναι απλα ενα συνολο μακροσυστατικων ειναι συνδεδεμενη και με αλλες απολαυσεις.Δηλαδη αν μια μερα θες να πιεις ενα μπουκαλι με ενα φιλο σου θα το αποριψεις γιατι δεν εχει πρωτεινη?
Επισης με τα εψιλον δεν ξερω ακριβως τι παιζει για να επιχειρησει καποιος να μιλησει πρεπει να εχει υποψιν του τι δυναμικο εχουν οι διαφορες ποσοτητες που ειναι και το πιο σημαντικο.

giannis64
16-03-13, 22:33
Πολλοί μύθοι και αλήθειες κρύβονται πίσω από την Coca Cola, που έχει γίνει κατά καιρούς αντικείμενο συζητήσεων για την παρασκευή της και τις ουσίες που περιέχει στη σύνθεσή της, οι οποίοι παρόλα αυτά την ταξίδεψαν από ένα μικρό φαρμακείο στην Ατλάντα -όπου δημιουργήθηκε- σε πάνω από 200 χώρες του κόσμου!
1. Είναι η πιο αναγνωρίσιμη λέξη στον κόσμο μετά τη λέξη «OK».
2. Εφευρέθηκε από τον John Pemberton αρχικά για τη θεραπεία των πονοκεφάλων και το αυθεντικό αντίγραφο της συνταγής βρίσκεται ασφαλισμένο στην τράπεζα «SunTrust Bank» στην Ατλάντα από το 1919.
3. Σε πολλές πολιτείες των ΗΠΑ οι αστυνομικοί έχουν στο περιπολικό δύο γαλόνια Coca Cola για να καθαρίζουν τα αίματα από τους δρόμους μετά από ένα δυστύχημα.
4. Η παραγωγή της Coca Cola είναι ίση με τη παραγωγή νερού στους Καταρράκτες του Νιαγάρα, δηλαδή περίπου 1,5 εκατ. λίτρα ανά δευτερόλεπτο.
5. Σερβίρεται και ζεστή (όπως ο καφές) σε διάφορες χώρες του κόσμου.
6. Περιείχε κοκαΐνη μέχρι το 1905, η οποία εχρησιμοποιείτο νόμιμα εκείνη την εποχή (τέλη 19ου-αρχές 20ού αι.) ως αναλγητικό φάρμακο, αφού η πρώτη χρήση της Coca Cola ήταν φαρμακευτική. Στις αρχές του 20ού αι. η κοκαΐνη αντικαταστάθηκε από την καφεΐνη.
7. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθαρισμό της τουαλέτας (το κιτρικό οξύ καθαρίζει ότι έχει μείνει πάνω σε υαλώδη αντικείμενα), την αφαίρεση του λίπους αλλά και για να λασκάρετε τις σκουριασμένες βίδες.
8. Αποτελεί άριστο καταπραϋντικό στα τσιμπημάτων μεδουσών.
9. Περισσότερες από 15.000 Coca Cola, όλων των τύπων, καταναλώνονται σε όλον τον κόσμο κάθε δευτερόλεπτο.
10. Λίγη Coca Cola στο μαγείρεμα του χοιρινού, κάνει το κρέας τρυφερό και ζουμερό.
11. Για να αφαιρέσετε λεκέδες γράσου από κάποιο ρούχο, προσθέστε μια Coca Cola στο πλυντήριο μαζί με το απορρυπαντικό και κάντε μια κανονική πλύση. Οι λεκέδες θα εξαφανιστούν.
12. Για να μεταφερθεί το κύριο συμπυκνωμένο διάλυμα της Coca Cola πρέπει το φορτηγό να φέρει το σήμα «Hazardous Material», που σημαίνει «Υλικό Υψηλού Κινδύνου».

http://www.billnews.gr/12-mistika-pou-den-xerete-gia-tin-coca-cola/


:thumbup::rolf:

just chris
16-03-13, 23:20
φιλε γιαννη αυτο το τελευταιο τα λεει ολα!

Giannistzn
16-03-13, 23:25
Φημες λενε οτι και οταν εχεις στομαχικες διαταραχες και ταση για εμετο, η κοκα κολα βοηθαει. Κατι λεγοταν, λογω της υπερβολικης ζαχαρης που εχει μεσα, με καποιο τροπο σε αποτρεπει απο τον εμμετο.

Δεν το εχω δοκιμασει για να ξερω αν ισχυει παντως :P

just chris
16-03-13, 23:36
επισης οταν εχεις διαρροια,κανα δυο ποτηρια κοκα μεσα στη μερα μαζι με λαπα κ καμια φρυγανια ειναι φαρμακο!!
οταν ειχα γαστρεντεριτιδα μου το προτεινε γιατρος,η καλυτερη συνταγη!

Darth
22-07-14, 20:41
η coca cola light ειναι βλαβερη??? γιατι εχω φτασει αντι για νερο να πινω coca cola αλλα οι θερμιδες που εχει ειναι ελαχιστες και τα λιπαρα 0%.

Mikekan
22-07-14, 20:48
Όχι φίλε συνέχισε να πίνεις coca cola light, τι να το κανεις το νερό!