PDA

Επιστροφή στο Forum : Σιρόπι δεξτρόζης



pikolo
26-03-07, 15:39
παιδια επειδη δεν προλαβα να παρω δεητοζη και ακουσα οτι η δεξτροζη ειναι γλυκοζη σε σκονη...μηπως γινεται να παρω σιροπι γλυκοζης απο το σουπερ μαρκετ και να το παρω μετα την προπονηση αντι δεξτοζης?αν ναι σε τι δοσολογια?

gpol
26-03-07, 16:20
ναι απο super market αν και δεν ειναι πολυ οικονομικο. Αν πηγαινεις για ογκο 4 μεγαλες κουταλιες της σουπας νομιζω ειναι οκ

pikolo
26-03-07, 16:36
το ιδια παραγμα δεν ειναι?γιατι μεχρι να παρω θα περασουν κανα δυο μερες...στην Μεταπροπονητική διατροφή (αρθρο) λεε 44γρ δεξτροζης και 44 μαλτοδεξτινης....που θα βρω επισεις μαλτοδεξτρινη?4 κουταλιες της σουπας ειναι ενα κουτακι.......μηπως ειναι πολυ?η λιγο?για μετα την προπονηση λεω παντα μαζι με κρεατινη και whey...e?

asdf
26-03-07, 16:48
Pikolo plz be cool...διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το αρθρο περι μεταπροπονητικου ροφηματος και μετα κανε τους υπολογισμους σου και δες ποσο χρειαζεσε για πρωτεινη,δεξτροζη,μαλτο/νη. Στην συνεχεια πας εξω και μπαινεις σε ενα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φαρμακειο και λες στο φαρμακοποιο 'Γeια σας θα ηθελα ενα κιλο δεξτροζη-Γλυκοζη', σε περιπτωση που σου πει δεν εχω απαντας "οκ δεν πειραζει θελω να παραγειλω και αν ειναι ευκολο να μου την φερετε αυριο" και θα απαντησει εκεινος "οκ". Τωρα στην περιπτωση που πεσεις σε κανενα φαρμ/ποιο που σου λεει "δεν ξερω την ειναι αυτο, δεξτροζη ? δεν υπαρχουν αυτα κτλ..." και σε οδηγησει στο αμην αφου εσυ του εχεις πει ειναι μια ασπρη σκονη που την χρησημοποιουν οι διαβιτικοι αντι για ζαχαρη κτλ κτλτου απαντας "Καλα αγορι μου εισαι πολυ ασχετος πηγαινε παρε κανα πτυχιο πρωτα που σε κανανε και φαρμακοποιο και μετα ελα πες μου τι ειναι δεξτροζη" - αν οδηγηθεις σε αυτο το σημειο μετα το μπινελικι αποχωρεις με το κεφαλι ψηλα και πας σε αλλο φαρμακειο. Τωρα οσο αναφορα την Μαλ/νη μπορεις να παραγγειλεις απο το το store του φορουμ η απο αλλο καταστημα συμπληρωματων...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΑΛ/ΝΗ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ. Τελος αμα σου ζητησουν για την δεξτροζη πανω απο 4-5 Ε απαντησε ως εξης "Να βρεις αλλους κοτσους να στα ακουμπανε..." (για να αποφευχθει το τελευταιο μπινελικι προτου την παραγγειλεις ρωτας "Ποσο κοστιζει ?". Αυτα και ελπιζω να σε καλυψα.

Gasturb
26-03-07, 16:52
Τωρα στην περιπτωση που πεσεις σε κανενα φαρμ/ποιο που σου λεει "δεν ξερω την ειναι αυτο, δεξτροζη ? δεν υπαρχουν αυτα κτλ..." του απαντας "Καλα αγορι μου εισαι πολυ ασχετος πηγαινε παρε κανα πτυχιο πρωτα που σε κανανε και φαρμακοποιο και μετα ελα πες μου τι ειναι δεξτροζη" - αν οδηγηθεις σε αυτο το σημειο μετα το μπινελικι αποχωρεις με το κεφαλι ψηλα και πας σε αλλο φαρμακειο....

Τελος αμα σου ζητησουν για την δεξτροζη πανω απο 4-5 Ε απαντησε ως εξης "Να βρεις αλλους κοτσους να στα ακουμπανε..." (για να αποφευχθει το τελευταιο μπινελικι προτου την παραγγειλεις ρωτας "Ποσο κοστιζει ?". Αυτα και ελπιζω να σε καλυψα.

lol

asdf
26-03-07, 16:55
Νομιζω οτι ημουν οσο πιο διαφωτιστικος γινοτανε. Ξεχασα να πω οτι στην περιπτωση που σε ρωτησει ο φαρμακοποιος σου τι την θες απαντας "Ειμαι αθλητης και την θελω για να μπορω να αναπληρωνω γρηγορα τους Υδατανθρακες μου" και αμα παει να σου πει ξερω εγω κατι καλυτερο κτλ κτλ απαντας "Εγω δεξτροζη θελω λυπαμαι".

Gasturb
26-03-07, 17:06
και αμα παει να σου πει ξερω εγω κατι καλυτερο κτλ κτλ απαντας "Εγω δεξτροζη θελω λυπαμαι".

Σωστός :lol:

Gt

pikolo
26-03-07, 18:00
μα τι λες?ξερω που εχει αλλα δεν προλαωα να παρο και γι αυτο ρωτησα αν μπορω να παρω δεγλυκοζη αντι δεξτροζης και ποσο αναλογει γλυκοζη σε σιροπι με δεξτροζη σε σκονη.....απλα....θα παρα απο μεθαυριο δεξτροζη απλα δεν εχω για σημερα!!!απαντηστε σε οτι ρωταω......οχι σε αλλα....μην παρανοειτε τα οσα λεω...

BRaWNy
26-03-07, 18:18
ναι απο super market αν και δεν ειναι πολυ οικονομικο. Αν πηγαινεις για ογκο 4 μεγαλες κουταλιες της σουπας νομιζω ειναι οκ
gpol, είναι πάρα πολύ 4 κουταλιές της σούπας !!!
Μια κουταλιά της σούπας γλυκόζη ρευστή πιάνει 50-55γρ βάρος πάνω κάτω (εχω ζυγίσει), απο τα οποία 50-55γρ οι υδατάνθρακες είναι 38-42γρ.
Νομίζω 1 κουταλιά της σούπας είναι αρκετή για τον φίλο μας, ειδικά εαν ακολουθεί σύντομα κι άλλο γεύμα με υδατάνθρακες.

100γρ δεξτρόζη σκόνη = 100γρ υδατάνθρακες
100γρ γλυκόζη ρευστή = 76,6γρ υδατάνθρακες

gpol
26-03-07, 19:41
brawny αμα την μετρησες τοσο παω πασο ,αν και μου φαινεται πολυ

BRaWNy
26-03-07, 21:04
brawny αμα την μετρησες τοσο παω πασο ,αν και μου φαινεται πολυΝαι ρε συ τόσο είναι, ειναι πυκνή και "βαριά".
Αν θες πάρε ενα φλυτζάνι και ένα κουτάλι σούπας μέσα, βάλτα στη ζυγαριά και μηδένισέ την.
Μετά πάρε το κουτάλι και γέμισέ το καλά με γλυκόζη και βάλτο στο φλυτζάνι που βρισκεται πάνω στη ζυγαριά και δες πόσο θα δείξει.
Πιθανότατα να υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις, μικρές όμως, διότι κουτάλι σούπας με κουτάλι σούπας έχει διαφορά σε μέγεθος πολλές φορές σε κάθε νοικοκυριό.
Όπως και να έχει, ας κάνει την ζυγιση ο καθένας να ξερει σίγουρα πόσο βάζει και στην περίπτωση του pikolo θα έλεγα 40-50γρ υδατάνθρακα, δηλαδή μεταξύ 50-65γρ γλυκόζη, αν δεν κάνω λάθος, ειναι καλά, αφου υποτίθεται ότι θα πρέπει να ακολουθήσει συντομα και στερεό γεύμα με υδατάνθρακες.
Πιθανότατα να χρειάζεται και λιγότερο, διότι φαντάζομαι ειναι αρχάριος και δεν μπορει να πιάνει (καταλαβαίνετε με ποιά έννοια το λέω) μεγάλες εντάσεις (δεν εννοώ κιλά), συνήθως σε κάτι τέτοιο προσαρμόζεται ο οργανισμός μετα απο κλείσιμο 6-9 μηνών με βάρη στο συνολο εννοώ και όχι μετα απο αποχή.

pikolo
26-03-07, 21:08
κανω εναμιση χρονο..δεν μου λες το μικρο κουταλακι περνει 5 γρ αρα το μεγαλο δεκα....ετσι δεν παει?

BRaWNy
26-03-07, 21:36
κανω εναμιση χρονο..δεν μου λες το μικρο κουταλακι περνει 5 γρ αρα το μεγαλο δεκα....ετσι δεν παει?Όχι, και να εξηγήσω:
Η χωριτικότητα του κουταλιού δεν έχει σχέση με το βάρος, 1 κουταλάκι ζάχαρη είναι πιό ελαφρύ απο ένα κουταλάκι γλυκόζη, όπως π.χ. ένας κουβάς γεμάτος τσιμέντο είναι πιό βαρύς απο ότι ένας κουβάς γεμάτος βαμβάκι.
Συνλήθως το 1 κουταλάκι ανταποκρίνεται στο 1/3 του κουταλιού σούπας, οπότε αν το κουτάλι σούπας παίρνει 50γρ γλυκόζη, τότε το κουταλάκι θα παίρνει 16,67γρ γλυκόζη.

BRaWNy
26-03-07, 21:39
....Πιθανότατα να χρειάζεται και λιγότερο, διότι φαντάζομαι ειναι αρχάριος και δεν μπορει να πιάνει (καταλαβαίνετε με ποιά έννοια το λέω) μεγάλες εντάσεις (δεν εννοώ κιλά), συνήθως σε κάτι τέτοιο προσαρμόζεται ο οργανισμός μετα απο κλείσιμο 6-9 μηνών με βάρη στο συνολο εννοώ και όχι μετα απο αποχή.


>>>Να συμπληρώσω πάνω σε αυτό που εγραψα.

...όλα αυτά όταν αυτός ο αρχάριος κάνει σωστή προπόνηση, διότι αν δεν κάνει τότε είναι πιθανό και μετα απο 5 χρόνια να μην έχει φτιάξει ανάλογη νευρομυική συναρμογή κ.λ.π. ωστε να μπορει να ανταπεξέλθει σε μεγάλες εντάσεις, με την έννοια να αποκομίσει μέγιστα και βέλτιστα οφέλη απο αυτές και όχι απο άποψης κιλών.

pikolo
26-03-07, 21:53
τελικα ενα κουταλακι τις σουπας ειναι καλα?γιατι ενα μικρο κουταλακι ειναι 5 γρ.....ε?

asdf
26-03-07, 23:06
Πηγαινε παρε σκονη λοιπον για να μην εχεις τοσες αποριες....

Gasturb
26-03-07, 23:07
+ μια ηλεκτρονική ζυγαριά

Gt

asdf
26-03-07, 23:09
Ε μα!!!!!! :twisted:

pikolo
27-03-07, 00:19
οκ guys!

ajax
27-03-07, 16:29
αν πεφτετε σε φαρμακοποιο που δεν ξερει ειναι οτι πολυ απλα αυτος ειναι ενας σκετος υπαληλος που δουλευει και οχι αυτος που εχει σπουδασει.εδω εγω πηρα στην αποθηκη φαρμακων των χανιων και ρωτησα για δεξτροζη και δεν ηξεραν τι ειναι.... :lol: :shock: !σε αντιθεση σε αλλο ο ανθρωπος εκει με εξυπηρετισε μια χαρα