PDA

Επιστροφή στο Forum : Τονος Vs Κοτοπουλο



jiujitSu
27-03-07, 13:06
Εχω παρατηρησει οτι σε μερες που ολες οι πρωτεινες μου προερχονται απο τονο(κονσερβα) δεν εχω την ιδια μυικη αποκατασταση απο οταν προερχονται απο κοτοπουλο. Εχω περισσοτερα πιασιματα την επομενη μερα με τον ιδιο προπονητικο ογκο. Η ψαλιδα μεγαλωνει οταν ειμαι σε διατροφη κοψιματος.
To προφιλ αμινοξεων ειναι σχεδον ιδιο... υπαρχει περιπτωση να εχω καποια δυσανεξεια στα ψαρια ?

Εχει κανεις το ιδιο effect ?

BRaWNy
27-03-07, 13:53
Προσωπικά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο στην αποκατάσταση ή και στο πιάσιμο, θα έλεγα "ιδεα σου είναι", ίσως να το ψάξεις "αλλού" καλύτερα.

v@g
27-03-07, 14:00
Θα συμφωνήσω με τον BRaWNy. Τρώω κάθε μέρα κοτόπουλο και πολύ συχνά τόνο και δεν έχω παρατηρήσει σε καμία περίπτωση κάτι τέτοιο. Εκτός από τη διαφορά γεύσης και το πρόσθετο αλάτι που έχει η κονσέρβα τόνου σε νερό, δε νομίζω να υπάρχει διαφορά στο θέμα μυικής αποκατάστασης.

winny
27-03-07, 14:11
προτιμωτερο το κοτοπουλο απο τον τονο, μιας και το δευτερο ειναι παντα κονσερβα, και σιγουρα θα εχει και τα ψιλοσυντηρητικα του.

Gasturb
27-03-07, 14:26
προτιμωτερο το κοτοπουλο απο τον τονο, μιας και το δευτερο ειναι παντα κονσερβα, και σιγουρα θα εχει και τα ψιλοσυντηρητικα του.

+1

Gt

everydaypanos
27-03-07, 14:29
Πώς γίνεται σε μια ημέρα να παίρνεις όλη την πρωτεΐνη που χρειάζεσαι από τόνο;

jiujitSu
27-03-07, 14:30
Παω στο ΜΑΚΡΟ και αγοραζω τονο σε νερο χονδρικη.

Gasturb
27-03-07, 14:31
Πώς γίνεται σε μια ημέρα να παίρνεις όλη την πρωτεΐνη που χρειάζεσαι από τόνο;

Γιατί να το κάνεις αυτό? Ποικιλία κάνουμε κάθε μέρα αλλίως δεν αντέχουμε όλη μέρα 200γρ πρωτεϊνη πχ μόνο απο τόνο ή από κοτόπουλο ή γαλαπούλα κτλ

Gt

everydaypanos
27-03-07, 14:32
Τί Μάρκα είναι ο τόνος που παίρνεις από το ΜΑΚΡΟ;

jiujitSu
27-03-07, 14:33
Πώς γίνεται σε μια ημέρα να παίρνεις όλη την πρωτεΐνη που χρειάζεσαι από τόνο;

Γιατί να το κάνεις αυτό? Ποικιλία κάνουμε κάθε μέρα αλλίως δεν αντέχουμε όλη μέρα 200γρ πρωτεϊνη πχ μόνο απο τόνο ή από κοτόπουλο ή γαλαπούλα κτλ

Gt

Δεν ειναι το στανταρ Gas απλως οσες φορες το δοκιμασα, επειδη ειχα μεινει απο κοτοπουλο και βαριομουνα να παω να αγορασω, παντα παρατηρουσα αυτο που ανεφερα.

jiujitSu
27-03-07, 14:35
Τί Μάρκα είναι ο τόνος που παίρνεις από το ΜΑΚΡΟ;

Δοκιμασα κατι Giant συσκευασιες "ARO" αλλα ηταν αθλιο. Rio marre τωρα.

everydaypanos
27-03-07, 14:40
Αυτό που λες για βαριόμουνα κ.λπ. είναι ακριβώς η πηγή του κακού!

Στην ουσία έκανες έναν συμβιβασμό, αφού δεν είχες κάνει πλήρες προγραμματισμό. Αυτό είναι που ξεχωρίζει το πώς είσαι τώρα από την φόρμα που θα είχες εάν δεν έκανες τον συμβιβασμό. Μπορεί να ήσουν ακριβώς ο ίδιος (ή και χειρότερος), ή λίγο καλύτερος.

Κάποιος άλλος σε μια άλλη γειτονιά ή πόλη ή χώρα την ίδια στιγμή είπε: Θα πάω να πάρω την "καλύτερη" πρωτεΐνη, και τώρα είναι λίγο πιο μπροστά από 'σενα.

(Υπό την προϋπόθεση ότι λες αλήθεια, και ότι δεν πήγες απλά για να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό, το οποίο και πάλι θα ήταν κάποιου είδους συμβιβασμός φαντάζομαι).

(Επίσης, και ο Rio Mare είναι συμβιβασμός αφού τα Calvo έχουν το λιγότερο αλάτι της Ελληνικής Αγοράς. Και τα Calvo όμως είναι συμβιβασμός αφού στις ΗΠΑ έχει τόνο με 0% αλάτι και περισσότερη πρωτεΐνη, επειδή είναι από καλύτερο είδος ψαριού).

....

Στην ουσία αυτός ο μονόλογος αποτελεί και αυτός συμβιβασμό αφού χάνω την ουσία και σκέφτομαι πράγματα που είναι λιγότερο σημαντικά από αυτά που αφορούν την πραγματική έννοια της διατροφής, της δύναμης και της υγείας... Των οποίων όμως την πραγματική έννοια δεν την έχω ακόμη βρει. Απλά ξέρω ότι δεν έχω βρει την ουσία τους.

( Hommer Simpson: What? What the fuck is he talking about? )
( Xari Klin: Aaaa, esi piges sta TEFAA? )
( Gasturb(moderator): Thee mou, as ton stamatisi kapios... )

jiujitSu
27-03-07, 14:45
Αυτό που λες για βαριόμουνα κ.λπ. είναι ακριβώς η πηγή του κακού!

Στην ουσία έκανες έναν συμβιβασμό, αφού δεν είχες κάνει πλήρες προγραμματισμό. Αυτό είναι που ξεχωρίζει το πώς είσαι τώρα από την φόρμα που θα είχες εάν δεν έκανες τον συμβιβασμό. Μπορεί να ήσουν ακριβώς ο ίδιος (ή και χειρότερος), ή λίγο καλύτερος.

Κάποιος άλλος σε μια άλλη γειτονιά ή πόλη ή χώρα την ίδια στιγμή είπε: Θα πάω να πάρω την "καλύτερη" πρωτεΐνη, και τώρα είναι λίγο πιο μπροστά από 'σενα.

(Υπό την προϋπόθεση ότι λες αλήθεια, και ότι δεν πήγες απλά για να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό, το οποίο και πάλι θα ήταν κάποιου είδους συμβιβασμός φαντάζομαι).

(Επίσης, και ο Rio Mare είναι συμβιβασμός αφού τα Calvo έχουν το λιγότερο αλάτι της Ελληνικής Αγοράς. Και τα Calvo όμως είναι συμβιβασμός αφού στις ΗΠΑ έχει τόνο με 0% αλάτι και περισσότερη πρωτεΐνη, επειδή είναι από καλύτερο είδος ψαριού).

ΒΟΥ ΟΗ ΒΟΥ .... PLEASE OXI ΑΛΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΡΕ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ 2ος BraWNy :lol: :lol:

everydaypanos
27-03-07, 14:46
Χα Χα Χα ΧαΧα Χα Χα ΧαΧα Χα Χα ΧαΧα Χα Χα Χα.

Απάντησε όμως στα περί συμβιβασμού...

Nick3
27-03-07, 14:55
Παίδες μην αρχίσετε πάλι σας παρακαλώ!
Καλοκαίρι έρχεται δεν είναι καιρός τώρα να κάψουμε εγκεφαλικά κύτταρα... :lol:

Gasturb
27-03-07, 15:04
ΒΟΥ ΟΗ ΒΟΥ .... PLEASE OXI ΑΛΛΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΡΕ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ 2ος BraWNy :lol: :lol:

lol

Antonio
27-03-07, 15:43
έχει το μάκρο rio mare σε 2κιλο? όσες φορές έψαξα βρήκα μόνο καμμένες μάρκες π.χ. βασιλόπουλος

Duke-Nukem
27-03-07, 15:56
Eγώ για να μην βαριέμαι κάνω το εξής: μεσιμέρι τόνος με ρύζι, βράδυ ψητό κοτόπουλο. Οι κονσερβούλες όσο να νε έχουν τα συντηριτικάκια τους. Από τόνο παίρνω ΤΡΑΤΑ επειδή είναι ελληινικός και επειδή δίνει περισσότερα γρ πρωτείνης.(σε ελαιόλαδο παίρνω)

ajax
27-03-07, 16:25
τα ιδια και εγω.

Teo70
27-03-07, 22:27
Εγώ το ψάρι το τρώω πάντα βράδυ. Εχω την εντύπωση ότι το βράδυ πρέπει να πέρνουμε
τα λίπη από το ψάρι. Τι λέτε γι` αυτό;

Gasturb
27-03-07, 22:32
Το βράδυ κ γενικά τις απογευματινές ώρες πρέπει να παίρνουμε τα λιπαρά οξέα της ημέρας οπότε πολύ καλά κάνεις Teo70 - το ίδιο κάνω κ έγώ δλδ βάζω τον τόνο στο 5 (resting days) ή 6 (training days) μου γεύμα δλδ 1 γέυμα πριν το γεύμα προ του υπνου.

Gt

Theristis
27-03-07, 22:37
Και εγώ είμαι φανατικός του κοτόπουλου αλλά το κοτόπουλο θέλει ψήσιμο ενώ ο τόνος ένα άνοιγμα και τσαφ έτοιμος.

BRaWNy
27-03-07, 22:42
Όλα τα ψάρια δεν είναι λιπαρά.
Ο τόνος είναι άπαχο ψάρι.

Ο λόγος που έχουμε στη διατροφή μας το μεγαλύτερο μέρος απο λιπαρά στο δευτερο μισό της ημέρας είναι κυρίως, επειδή εκεινη την χρονκή περίοδο μειώνονται οι υδατάνθρακες και όχι απαραίτητα ότι είναι λάθος να πάρουμε λιπαρά και στο πρωτο μισό της ημέρας.

Gasturb
27-03-07, 22:47
Ο τόνος είναι άπαχο ψάρι.

Kαλά δεν είναι κ τελείως άπαχο Μίχάλη, 6 gr λίπος στα 175 γρ δεν είναι κ λίγα.

Gt

Teo70
27-03-07, 22:53
Οντως ο τόνος είναι κάπου στη μέση από άποψη λίπους.
Πιο λιπαρά ψάρια είναι πχ η σαρδέλα ή το σκουμπρί και φυσικά ο σολωμός.

BRaWNy
27-03-07, 23:02
Ο τόνος είναι άπαχο ψάρι.

Kαλά δεν είναι κ τελείως άπαχο Μίχάλη, 6 gr λίπος στα 175 γρ δεν είναι κ λίγα.

Gt
Kι όμως θεωρούνται λίγα, οπότε και άπαχο.
Αν κάνεις πράξεις, 100γρ τόννου με τα δικά σου δεδομένα έχουν 3,4 γρ λίπος, πολύ λιγότερο και απο το άπαχο κόκκινο κρέας.

Όπως ξέρω εγω, ο τόννος έχει λιγότερο απο 1 γρ λίπους στα 100γρ.
Υπάρχουν βέβαια και οι τόνοι απο βαθιά νερά οι οποίοι είναι πιό λιπαροί.
Μήπως τα στοιχεία της κονσέρβας είναι με λάδι μέσα?
100γρ γαλοπούλα στήθος έχει κι αυτό περίπου 2-3γρ λίπους.
Όπως και να έχει 6γρ λίπους δεν είναι υπολογίσημα σε ένα γεύμα, ωστε να πεις παίρνω αρκετά λιπαρά απο αυτό ή και για αυτό θα έχω χαμηλά τους υδατάνθρακες, αν και είναι πολύ για τους περισσότερους, να φαει κανείς 175γρ τόνο στο γεύμα.

Παχιά ψάρια και πλούσια σε Ωμέγα-3 θεωρούνται το σκουμπρί, η σαρδέλα και ο Σολομός.
Άπαχα είναι ο Τόνος, η πέρκα, η γλώσσα, ο μπακαλιάρος.

Gasturb
27-03-07, 23:04
Οντως ο τόνος είναι κάπου στη μέση από άποψη λίπους.
Πιο λιπαρά ψάρια είναι πχ η σαρδέλα ή το σκουμπρί.

Ακριβώς!

Στα 175 γρ

- Σολομός 22 γρ
- Σκουμπρί 20 γρ
- Ρέγγα 20 γρ
- Σαρδέλα 20 γρ

- Γατόψαρο 14 γρ
- Πέστροφα 14 γρ
- Καρχαρίας (!) 10 γρ
- Στρείδι 8 γρ
- Ξιφίας 8 γρ
- Τόνος 6 γρ
- Halibut 6 γρ
- Λαβράκι 4 γρ
- Tilapla 4 γρ
- Καβούρι 4 γρ
- Αστακός 4 γρ
- Γαρίδα 2 γρ
- Βακαλάος 2 γρ
- Μahi Mahi 2 γρ
- Μπακαλιάρος 1.6

Gt

Gasturb
27-03-07, 23:09
Δεν έχεις άδικο Brawny κ ούτε θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι καλυπτόμαστε με ένα τόνο, αφού θέλουμε λιπαρά οξέα σε γρ όσο κ τα κιλά μας, όμως κ αυτη η ποσότητα είναι μια προσθήκη στο όλο σύνολο.

Gt

BRaWNy
27-03-07, 23:26
'Oλες οι τροφές έχουν και κάποιο λίπος, στο σύνολο μπορεί να μετράει το λίπος απο τον τόννο, σε αυτό που είπε ο Teo70 δεν κολλάει ο τόννος.
Πάνω στη σκέψη του Teo70 (που δεν ειναι λάθος), όταν κανείς θέλει να πάρει λιπαρά καλά και στη θέση υδατανθράκων, τις βραδυνές ωρες, όπως ανέφερα και πριν, θα κοιτάξει να φάει σκουμπρί, ή σαρδέλα κ.λ.π. αντι για τόνο, απο αυτην την οπτική πλευρά το λέω.
Ή επίσης, αν όχι ψάρια, πιθανότατα να πάρει λίπος απο καρύδια, αμυγδαλα κ.λ.π. ή και τυριά.

π.χ. ο τόννος μπορει να είναι μέρος ενός Protein-Carb meal, ενω τα καρύδια ας πούμε ή σαρδέλες ειναι προτιμότερο να είναι μερος ενός Protein-Fat meal.

Kαλό ειναι στα γεύματα που έχετε πολλούς υδατάνθρακες 40γρ και πάνω ας πούμε, να είναι τα λιπαρά κάτω απο 10γρ και σε γεύματα όπου θα πάρετε λιπαρά καλά, ας πούμε πάνω απο 10-15γρ, να είναι οι υδατάνθρακες απο 10-15γρ και κάτω.
Μεγάλες ποσότητες υδατανθρακων και μεγάλες ποσότητες λιπαρών σε ένα γευμα, προαγουν την αποθήκευση λίπους, άσχετα κι αν ο γλυκαιμικός δείκτης των υδατανθράκων είναι χαμηλός, εξάλλου και υψηλός να έιναι με την μίξη θα πέσει χαμηλά, οπότε αυτός ο συνδιασμός που προάγει αποθηκευση λίπους δεν εξαρτάται απο τον γλυκαιμικό δείκτη ενός υδατάνθρακα, ή καλύτερα δεν εξαρτάται τόσο πολύ.
Το θέμα είναι ότι όταν παίρνουμε υδατάνθρακες, ο βασικός στόχος μας είναι να τους αφομοιώσουμε ή και να τους χωνέψουμε γρήγορα, κάτι που θα εμποδιστεί απο την προσθήκη μεγάλης ποσότητας λίπους, κάτι που μαζί με την προαγωγή λίπους του συνδιασμού που είπαμε, επίσης θέλουμε να αποφεύγουμε, διότι υποτίθεται κάνουμε γεύματα κάθε 2,5-3 ωρες.
Τεσπα, ειναι μεγάλο θέμα και "ιστορία" και θέλει πολύ συζητηση και ανάλυση.
Ακούστε καμμιά φορά και κάτι απο την εμπειρία του άλλου και μην περιμένετε συνέχεια αναλύσεις για να πειστείτε.

Φυσικά εγω δεν έχω σκοπό να σας πείσω σωνει και καλά, συζήτηση κάνουμε με σκοπό να μπορουν να βγουν θετικά συμπεράσματα κ.λ.π., και ότι λεω είναι απλά άποψη και γνώση μου

GRF
28-03-07, 06:09
Μεγάλες ποσότητες υδατανθρακων και μεγάλες ποσότητες λιπαρών σε ένα γευμα, προαγουν την αποθήκευση λίπους, άσχετα κι αν ο γλυκαιμικός δείκτης των υδατανθράκων είναι χαμηλός, εξάλλου και υψηλός να έιναι με την μίξη θα πέσει χαμηλά, οπότε αυτός ο συνδιασμός που προάγει αποθηκευση λίπους δεν εξαρτάται απο τον γλυκαιμικό δείκτη ενός υδατάνθρακα, ή καλύτερα δεν εξαρτάται τόσο πολύ.


Θα θελα να συμπληρώσω κάτι. Συμφωνώ μεν με όλα αυτά που λέει ο Μιχάλης, εκτός από ένα πράγμα: Η προαγωγή της αποθήκευσης του λίπους έχει δειχθεί ότι όντως εξαρτάται από το γλυκαιμικό δείκτη και από τον βαθμό κορεσμού του λίπους. Δεν έχει παρατηρηθεί συνεργιστική αύξηση ινσουλίνης όταν καταναλώνεται ακόρεστο λιπαρό με υδατάνθρακα μέσου ή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Η μόνη περίπτωση που έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο είναι όταν συνδυάζονται κορεσμένα λιπαρά με υδατάνθρακες ψηλού γλυκαιμικού δείκτη. Σε εκείνη την περίπτωση η ινσουλίνη που παράγεται είναι μεγαλύτερη από το άθροισμα των ξεχωριστών ινσουλινικών αποκρίσεων. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με την πρωτεΐνη + high GI carb, κάτι που εκμεταλλευόμαστε και τις μεταπροπονητικές ώρες.

Επίσης το ότι χαμηλώνει ο γλυκαιμικός δείκτης με τη μίξη είναι μεν σωστό, αλλά χαμηλώνει αναλογικά, η διαφορά μεταξύ ψηλού και χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη παραμένει, απόδειξη το πολύ καλό άρθρο του jiujitsu που παρατήρησε στον εαυτό του αυτό το πράγμα όταν έφαγε ασπράδια + πατάτες έναντι ασπράδια + υδατάνθρακες χαμηλότερου GI.

Τώρα βέβαια το πόσο παίζουν ουσιαστικό ρόλο αυτά είναι ένα θέμα. Φαντάζομαι αναφερόμαστε σε ποσότητες που αποτελούν ένα λογικό γεύμα. Διότι αν κάποιος φάει μόλις 1 γρ λίπους με 1 γρ ζάχαρης, δεν θα βάλει λίπος προφανώς. :hantel:

BRaWNy
28-03-07, 09:51
Να συμπληρώσω και εγω ξανά:
"Μεγάλες ποσότητες υδατανθρακων και μεγάλες ποσότητες λιπαρών σε ένα γευμα (βλέπε αναλογίες-παραδείγματα παραπάνω), προαγουν την αποθήκευση λίπους, άσχετα κι αν ο γλυκαιμικός δείκτης των υδατανθράκων είναι χαμηλός, εξάλλου και υψηλός να έιναι με την μίξη θα πέσει χαμηλά, οπότε αυτός ο συνδιασμός που προάγει αποθηκευση λίπους δεν εξαρτάται απο τον γλυκαιμικό δείκτη ενός υδατάνθρακα, ή καλύτερα δεν εξαρτάται τόσο πολύ.
Επίσης σημαντικότατο, (εκτός απο την προαγωγή λίπους στην οποία επιμένω με την άποψή μου όπως την είπα και ειδικά όταν υπάρχει θετικό θερμιδικό ισοζύγιο σε περίοδο όγκου), αυτοί οι συνδιασμοί με λάθος αναλογίες, σε περίοδο δίαιτας και γράμμωσης, εμποδίζουν την απώλεια λίπους και κατα συνέπεια την γράμμωση.
Δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε."

BRaWNy
28-03-07, 09:55
Big Γιάννη.....

έγραψες:
"Φαντάζομαι αναφερόμαστε σε ποσότητες που αποτελούν ένα λογικό γεύμα. Διότι αν κάποιος φάει μόλις 1 γρ λίπους με 1 γρ ζάχαρης, δεν θα βάλει λίπος προφανώς."

Εννοείται αυτό, και το παράδειγμα που αναφέρεις δεν είναι δυνατό να υπάρξει ποτέ, να φαει κανείς μόνο 1γρ ζαχαρη και 1γρ λίπος, ούτε τα ποντίκια δεν τρωνε μόνο τόσο σε ένα γεύμα, χε χε.

Όσο για τις ποσότητες και αναλογίες, εχω αναφερθει παραπάνω.

jiujitSu
28-03-07, 13:39
Kαλό ειναι στα γεύματα που έχετε πολλούς υδατάνθρακες 40γρ και πάνω ας πούμε, να είναι τα λιπαρά κάτω απο 10γρ και σε γεύματα όπου θα πάρετε λιπαρά καλά, ας πούμε πάνω απο 10-15γρ, να είναι οι υδατάνθρακες απο 10-15γρ και κάτω.
Μεγάλες ποσότητες υδατανθρακων και μεγάλες ποσότητες λιπαρών σε ένα γευμα, προαγουν την αποθήκευση λίπους, άσχετα κι αν ο γλυκαιμικός δείκτης των υδατανθράκων είναι χαμηλός, εξάλλου και υψηλός να έιναι με την μίξη θα πέσει χαμηλά, οπότε αυτός ο συνδιασμός που προάγει αποθηκευση λίπους δεν εξαρτάται απο τον γλυκαιμικό δείκτη ενός υδατάνθρακα, ή καλύτερα δεν εξαρτάται τόσο πολύ.....Φυσικά εγω δεν έχω σκοπό να σας πείσω σωνει και καλά, συζήτηση κάνουμε με σκοπό να μπορουν να βγουν θετικά συμπεράσματα κ.λ.π., και ότι λεω είναι απλά άποψη και γνώση μου


Επιβεβαιώνω. Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης και οποιος διαφωνησει θα υποστει κινεζικα βασανιστηρια.

Επισης εχετε ακουσει το "French paradox" ? Εχοντας ζησει στην Γαλλια σαν λεω οτι η διατροφη των γαλλων ειναι λιποπρωτεινικη με αρκετα λιπαρα(καλα και κακα) αλλα τα ποσοστα παχυσαρκιας ειναι αμελητεα. Το μυστικο ειναι οτι δεν τρωνε πολλους υδατανθρακες μαζι + οτι δουλευουν ακαταπαυστα. Παιζουν ρολο και τα γονιδια δεν λεω...
Επισης οι γαλλιδες εχουν ενα δερματακι σαν βελουδο! :green:
Αντιθετα οι αμερικανοι που μειωσανε τα λιπαρα βλεπουμε σε τι κατασταση βρησκονται. Δεν υπαρχει αμερικανιδα χωρις ραγαδες και κυτταριτιδα. Εκτως απο τα πιπινακια που παιζουν σε εργα τυπου "Η τρελη χρονια αποφοιτησης" κτλ.

Βαλτε υδατανθρακες/χαμηλα λιπαρα στα πρωτα γευματα και προς το τελος της μερας χαμηλα υδατανθρακες/κανονικα λιπαρα.

BRaWNy
28-03-07, 14:51
...Βαλτε υδατανθρακες/χαμηλα λιπαρα στα πρωτα γευματα και προς το τελος της μερας χαμηλα υδατανθρακες/κανονικα λιπαρα.


Ωραίος φιλε.
Επίσης μπορει να χρησιμοποιηθεί και αλλιώς αυτό το μοντέλο και ανάλογα και την ωρα που γινεται η προπόνηση:
Βάλτε υδατανθρακες/χαμηλά ή καθόλου λιπαρά στο πρωινό και στα γεύματα γυρω απο την προπόνηση και στα άλλα χαμηλά υδατανθρακες και κανονικά λιπαρά.
(Αυτό βέβαια είναι περισσότερο για περιόδους δίαιτας.)
Σε όλα πάντως να υπάρχει πρωτεΐνη!!
Και φυσικά πάντα να υπάρχει 1 γεύμα ή και 2, με υδατανθρακες κανονικούς και χαμηλά λιπαρά, που να ακολουθούν την προπόνηση, ακόμη κι αν αυτη έχει γινει βράδυ, αν ακολουθείτε το πρωτο και πιό βασικό μοντέλο.

everydaypanos
28-03-07, 15:16
Ήμαρτον... Καλά αυτή η θεωρεία περί Γάλλων και λιπαρών είναι πραγματικά γελεία. Αυτός ο τύπος συνεχίζει να την επαναλαμβάνει λες και ανακάλυψε την Πυρηνική Σύντηξη.

Όσον αφορά την ισορροπία πρωτεΐνης/υδατάνθρακα/λιπαρών στην διατροφή πάλι ακούγονται πράγματα χωρίς καμία μα καμία αιτιολόγηση. Έτσι γενικά και αόριστα...

Εγώ τρώω περισσότερο υδατάνθρακες και λιπαρά τις πρωΐνές ώρες ΓΙΑΤΙ έτσι νομίζω ότι αποτελεσματικά αναπληρώνονται γρήγορα οι "γλυκαποθήκες" στο σώμα μου λόγω του βραδυνού ύπνου. Όσο περνουν οι ώρες τα γεύματα γίνονται όλο και πιο "καθαρά", δηλαδή με περισσότερη πρωτεΐνη. Αυτό ΓΙΑΤΙ έτσι νομίζω ότι αποκαθιστάται η καταπόνηση στο σώμα εάν έχω πάει πρωΐ γυμναστήριο και προετοιμάζω τους μυς μου για καταπόνηση όταν πάω απόγευμα. Η ισορροπία φυσικά είναι πάντα εκεί, κάτι που σημαίνει ότι το τρίπτυχο 10%/35%/55% είναι ο μέσος όρος της ημέρας.

GRF
28-03-07, 16:59
Οι Γάλλοι δεν είναι παχύσαρκοι γιατί....τρώνε λιγότερο φαΐ από τους Αμερικάνους. Έτσι νομίζω εγώ! :lol: :clown:

GRF
28-03-07, 17:00
BΕννοείται αυτό, και το παράδειγμα που αναφέρεις δεν είναι δυνατό να υπάρξει ποτέ, να φαει κανείς μόνο 1γρ ζαχαρη και 1γρ λίπος, ούτε τα ποντίκια δεν τρωνε μόνο τόσο σε ένα γεύμα, χε χε.

:geek:

BRaWNy
28-03-07, 18:37
Ήμαρτον... Καλά αυτή η θεωρεία περί Γάλλων και λιπαρών είναι πραγματικά γελεία. Αυτός ο τύπος συνεχίζει να την επαναλαμβάνει λες και ανακάλυψε την Πυρηνική Σύντηξη.

Όσον αφορά την ισορροπία πρωτεΐνης/υδατάνθρακα/λιπαρών στην διατροφή πάλι ακούγονται πράγματα χωρίς καμία μα καμία αιτιολόγηση. Έτσι γενικά και αόριστα...

Εγώ τρώω περισσότερο υδατάνθρακες και λιπαρά τις πρωΐνές ώρες ΓΙΑΤΙ έτσι νομίζω ότι αποτελεσματικά αναπληρώνονται γρήγορα οι "γλυκαποθήκες" στο σώμα μου λόγω του βραδυνού ύπνου. Όσο περνουν οι ώρες τα γεύματα γίνονται όλο και πιο "καθαρά", δηλαδή με περισσότερη πρωτεΐνη. Αυτό ΓΙΑΤΙ έτσι νομίζω ότι αποκαθιστάται η καταπόνηση στο σώμα εάν έχω πάει πρωΐ γυμναστήριο και προετοιμάζω τους μυς μου για καταπόνηση όταν πάω απόγευμα. Η ισορροπία φυσικά είναι πάντα εκεί, κάτι που σημαίνει ότι το τρίπτυχο 10%/35%/55% είναι ο μέσος όρος της ημέρας.Τι να κάνουμε, αυτη είναι η διαφορά μας.
Κάποιοι είναι εκει και άλλοι αλλού, άλλοι ετσι και άλλοι αλλιώς.

Φίλε, εγω δεν γράφω κάτι για πρωτη φορά, ούτε έτσι γενικά και αόριστα, έχω και κάποιο backround σε συζητήσεις ανάλογες στα φόρουμς και γενικά στον χωρο.
Κατα την δική μου εντύπωση και άποψη, αυτα που έγραψα εγω είναι περισσότερο αιτιολογημένα, απο ότι το τριπτυχο 10%/35%/55% που ανέφερες.
Απλούστατα δεν μπορει να ισχύει πάντα το ίδιο, και για όλους το ίδιο.
Αυτό είναι μόνο το "εξώφυλλο", η ουσία είναι να ξέρει κανείς καλά και το "περιέχόμενο", έτσι θα κατανοήσει και γιατι είναι έτσι το "εξώφυλλο".

Αυτοί που θεωρούν κάποια πράγματα αόριστα και χωρις αιτιολόγηση, ας μην τα υιοθετήσουν, ας μην τα ακούνε και ας τα προσπεράσουν ή απλά να πούνε την δική τους άποψη, χωρις "ειδικά" σχόλια, τα οποία "προσδιορίζουν" κατα κάποιον τρόπο το ποιόν αυτού που τα ανέφερε και όχι το ποιόν του "αντικειμένου" που ανέφερε, αν με "πιάνετε", ειδάλλως θα έχουν πιθανότατα ίδια ανταπόκριση.

Σόρρυ, δεν θέλω να εννοήσω κάτι "περίεργο" απλά μου ήρθε "κάπως", όταν ειδα να λένε αόριστα και χωρς αιτιολόγηση κάποια πράγματα που ανέφερα και εντελώς αντίθετο με κάποιον άλλον που είπε ότι υπεραναλύω τα πράγματα.

jiujitSu
29-03-07, 00:32
Ήμαρτον... Καλά αυτή η θεωρεία περί Γάλλων και λιπαρών είναι πραγματικά γελεία. Αυτός ο τύπος συνεχίζει να την επαναλαμβάνει λες και ανακάλυψε την Πυρηνική Σύντηξη.

Όσον αφορά την ισορροπία πρωτεΐνης/υδατάνθρακα/λιπαρών στην διατροφή πάλι ακούγονται πράγματα χωρίς καμία μα καμία αιτιολόγηση. Έτσι γενικά και αόριστα...

Εγώ τρώω περισσότερο υδατάνθρακες και λιπαρά τις πρωΐνές ώρες ΓΙΑΤΙ έτσι νομίζω ότι αποτελεσματικά αναπληρώνονται γρήγορα οι "γλυκαποθήκες" στο σώμα μου λόγω του βραδυνού ύπνου. Όσο περνουν οι ώρες τα γεύματα γίνονται όλο και πιο "καθαρά", δηλαδή με περισσότερη πρωτεΐνη. Αυτό ΓΙΑΤΙ έτσι νομίζω ότι αποκαθιστάται η καταπόνηση στο σώμα εάν έχω πάει πρωΐ γυμναστήριο και προετοιμάζω τους μυς μου για καταπόνηση όταν πάω απόγευμα. Η ισορροπία φυσικά είναι πάντα εκεί, κάτι που σημαίνει ότι το τρίπτυχο 10%/35%/55% είναι ο μέσος όρος της ημέρας.

ρε συ πανος τι αιτιολογηση θες ? Αν θυμαμαι καλα σε καποιο ποστ σου ειπες οτι τρως 10% των θερμιδικων σου αναγκων απο λιπος γιατι σου φαινεται λογικο να τρως τοσο λιπος οσο το ποσοστο λιπους που θες να φτασεις.
Ψιλο ανατρεπτικη δηλωση αυτη...αν οχι crazy.

asdf
29-03-07, 12:00
Oι Γαλλοι αμα θελετε να ξερετε ειναι αδυνατοι γιατι τρωνε πολυ λιγο φαγητο και εκει που δινουν βαρυτητα ειναι στο Γλυκο οσο περιεργο και αν σας φενεται...και για να μην λετε οτι μιλαω αοριστα ειχα γνωρισει κατι chiks αλλα και αγορια απο Γαλλια και τους εβλεπες να τρωνε σαν σπουργιτια το φαγητο ενω μολις εσκαγε το γλυκο γινοτανε μαχη....