PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοτοπουλο για κλαματα



gmalamos
23-06-10, 22:26
Για το κοτοπουλο για κλαματα θα χρειαστουμε

ΥΛΙΚΑ
700 γρ στηθος κοτοπουλο

1 κρεμμυδι ξερο

1 κουταλια του γλυκου λευκο κρασι

2 κουταλιες ελαιολαδο

75 γρ γετα με λιγα λιπαρα

2 πιπεριες

2 μεγαλα μανιταρια

λιγη μουσταρδα

καρινο αλατι πιπερι και ριγανουλα

συνοδευτικο 150 γρ ρυζι


Τροπος μαγειρεματος
ΒΗΜΑ 1ο //Σε ενα βαθυ τηγανι βραζουμε το κοτοπουλο για 30 λεπτα αφου το εχουμε αλατοπιπερωσει (εγω προτιμω να το βραζω πρωτα και μετα να το σοταρω για να φευγουν τα λιπη) μετα τοποθετουμε σε ενα μπολ το κοτοπουλο για να το κραταμε ζεστο.Βραζουμε τις πιπεριες για 20 λεπτα μεχρι να μαλακωσουν
Βημα 2ο //Σε ενα τηγανι ριχνουμε 2 κουταλιες ελαιολαδο και σοταρουμε τα μανιταρια τις πιπεριες και το κοτοπουλο και σβηνουμε με κρασακι.Προσθετουμε το καρινο μαζι με μουσταρδα και μια φετα τυρι..Και αλα ουνε αλα ντουε αλα τρε ετοιμο!!!!!!

TEFAAtzis
23-06-10, 22:27
στο ξαναλεω,τον Μαμαλακη τι τον εχεις???
Πες την αληθεια(παλι καλα που μολις εφαγα γιατι μου τρεχαν τα σαλια)!!!

gmalamos
23-06-10, 22:30
στο ξαναλεω,τον Μαμαλακη τι τον εχεις???
Πες την αληθεια(παλι καλα που μολις εφαγα γιατι μου τρεχαν τα σαλια)!!!

:rolf::rolf::rolf:thanks για τα καλα λογια.. Το πιατο αφιερομενο στο forum και στους συντελεστες του..

CROCOJET
23-06-10, 23:11
700 γρ στηθος κοτοπουλο


:shock: Πολλά δεν είναι;:unsure:

TEFAAtzis
23-06-10, 23:13
:shock: Πολλά δεν είναι;:unsure:

θα φαει και το αμωρε ρε και θα σου μεινει και μια μεριδα για να ξαναφας;)

CROCOJET
23-06-10, 23:17
θα φαει και το αμωρε ρε και θα σου μεινει και μια μεριδα για να ξαναφας;)

:rolf::rolf: πείτε έτσι ρε παίδες

thegravijia
23-06-10, 23:43
Για το κοτοπουλο για κλαματα θα χρειαστουμε

ΥΛΙΚΑ
700 γρ στηθος κοτοπουλο

1 κρεμμυδι ξερο

1 κουταλια του γλυκου λευκο κρασι

2 κουταλιες ελαιολαδο

75 γρ γετα με λιγα λιπαρα

2 πιπεριες

2 μεγαλα μανιταρια

λιγη μουσταρδα

καρινο αλατι πιπερι και ριγανουλα

συνοδευτικο 150 γρ ρυζι


Τροπος μαγειρεματος
ΒΗΜΑ 1ο //Σε ενα βαθυ τηγανι βραζουμε το κοτοπουλο για 30 λεπτα αφου το εχουμε αλατοπιπερωσει (εγω προτιμω να το βραζω πρωτα και μετα να το σοταρω για να φευγουν τα λιπη) μετα τοποθετουμε σε ενα μπολ το κοτοπουλο για να το κραταμε ζεστο.Βραζουμε τις πιπεριες για 20 λεπτα μεχρι να μαλακωσουν
Βημα 2ο //Σε ενα τηγανι ριχνουμε 2 κουταλιες ελαιολαδο και σοταρουμε τα μανιταρια τις πιπεριες και το κοτοπουλο και σβηνουμε με κρασακι.Προσθετουμε το καρινο μαζι με μουσταρδα και μια φετα τυρι..Και αλα ουνε αλα ντουε αλα τρε ετοιμο!!!!!!
ωραιος ρε !!

T0ny
24-06-10, 00:45
Tελειοοοοοοο!!!

Mitsen
24-06-10, 01:29
gmalamos φαίνεται τέλεια συνταγή! μένει μονο να την δοκιμάσω! :)

Διαβάζοντας την ονομασία του topic σου περίμενα να διαβάσω ότι δεν σου βγήκε στο μαγείρεμα το κοτόπουλο και ότι ήταν για πέταμα. :green:

gmalamos
24-06-10, 10:11
θα φαει και το αμωρε ρε και θα σου μεινει και μια μεριδα για να ξαναφας;)

;-)

gmalamos
24-06-10, 10:13
gmalamos φαίνεται τέλεια συνταγή! μένει μονο να την δοκιμάσω! :)

Διαβάζοντας την ονομασία του topic σου περίμενα να διαβάσω ότι δεν σου βγήκε στο μαγείρεμα το κοτόπουλο και ότι ήταν για πέταμα. :green:

Η ονομασια βγηκε ετσι γιατι οταν εκοβα το κρεμμυδι με επιασαν τα κλαματα και σκεφτηκα οτι αν δεν πετυχενε θα ταν για κλαματα..Προφανως δεν με απογοητευσε....Αλλα η ονομασια εμεινε..:P

masistas
29-06-10, 10:06
Ωχ παρασύρθηκα από τον τίτλο και έκανα το λάθος να μπώ στο topic ακριβώς την ώρα που πεινάω και δεν έχω τίποτα να φάω:banghead: :green:

PMalamas
29-06-10, 12:26
δεν εινα πολυ.. δυο μεριδες.. μπαινει το κρεας στο ψησημο..χεχε

masistas
29-06-10, 12:50
Δηλαδή ίσα ίσα μια χορταστική μερίδα! Άνετα το τσάκιζα :toast:

PMalamas
29-06-10, 14:03
χαχα ναι.. η μια μεριδα τουμπανο ομως!!
(για μεγαλα στομαχια)

gmalamos
29-06-10, 14:12
Σε οσους δεν εχουν το χρονο να το κανουν η βαριουνται εαν εχουν καμια μεριδα σκετο κοτοπουλο μπορουν να το βαλουν στο τηγανι να προσθεσουν μια φετα τυρι και λιγο καρινο (προσοχη το τυρι να λιωσει οχι να ψηθει).Αξιζει το κοπο κατα την αποψη μου αυτος ο συνδιασμος σκοτωνει και αμα δεν φατε καπακι τη δευτερη μεριδα γραψτε μου..:P