PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμινοξεα Vs BCAA's Vs Intra.



deluxe
23-06-10, 23:16
Ποιο απο τα 3 πιστευτε οτι ειναι το καλυτερο για πριν και κατα τη διαρκεια μιας προπονησης; Πανω-κατω στο ιδιο πραμα στοχευουν. Πιστευω το Intra ειναι πιο ολοκληρωμενο και καλυτερο και βεβαια και ακριβοτερο.

Και ποιο ειναι καλυτερο πριν την αεροβια. Παλι πιστευω το intra βγαινει νικητης..

Georges
23-06-10, 23:50
Ποιο απο τα 3 πιστευτε οτι ειναι το καλυτερο για πριν και κατα τη διαρκεια μιας προπονησης; Πανω-κατω στο ιδιο πραμα στοχευουν. Πιστευω το Intra ειναι πιο ολοκληρωμενο και καλυτερο και βεβαια και ακριβοτερο.

Και ποιο ειναι καλυτερο πριν την αεροβια. Παλι πιστευω το intra βγαινει νικητης..

Το intra τι είναι νέος όρος :shock:? Mπορείς να χρησιμοποιήσεις bcaa όπως xtend, ή όλα τα αμινοξέα π.χ. Controlled Labs Purple Wraath και να προσθέσεις έξτρα bcaa ή λευκίνη και ηλεκτρολύτες και έτοιμο το intra :green:
Εdit: Για πριν την αερόβια av κάνεις πρωί bcaa σε κάψουλες

deluxe
23-06-10, 23:57
Εχει πολλα intra προϊοντα. Ειναι νομιζω καινουρια στο χωρο. Πρεπει να εχουν πρωτεϊνικα πεπτιδια, τα οποια απορροφονται πιο γρηγορα απο τα αμινοξεα και BCAA's. Αν ειπα βλακεια, διορθωστε με.

Κλασσικα παραδειγματα ειναι το Intrabolic,Purple Wraath,Intravol,Volumaize,Xtend.


Το θεμα ειναι οτι αν πιεις 1 λιτρο νερο πριν την αεροβια θα ειναι καπως.. Αλλιως πως θα το συνδιασεις; Θα σταματας και θα πινεις καθε λιγο;

Georges
24-06-10, 00:37
Εχει πολλα intra προϊοντα. Ειναι νομιζω καινουρια στο χωρο. Πρεπει να εχουν πρωτεϊνικα πεπτιδια, τα οποια απορροφονται πιο γρηγορα απο τα αμινοξεα και BCAA's. Αν ειπα βλακεια, διορθωστε με.

Κλασσικα παραδειγματα ειναι το Intrabolic,Purple Wraath,Intravol,Volumaize,Xtend.


Το θεμα ειναι οτι αν πιεις 1 λιτρο νερο πριν την αεροβια θα ειναι καπως.. Αλλιως πως θα το συνδιασεις; Θα σταματας και θα πινεις καθε λιγο;

Ντάξει δεν χρειάζεται τόσο ψίρισμα γιατί χάνουμε την ουσία. Ήδη αυτά που έγραψα είναι 2 much. Το μείγμα το πίνεις καθόλη την διάρκεια της προπόνησης και όχι στο τέλος. Και δεν χρειάζεται να είναι 1 λίτρο και με τη μισή ποσότητα μια χαρά είναι.

George γιατί έσβησες το post σου?

deluxe
24-06-10, 00:41
Το θεμα ειναι οτι το Intrabolic που εχω, λεει οτι για 2 scoop ( 13gr το καθε scoop ) θελει κοντα στο λιτρο νερο!!

dhmhtrhs
24-06-10, 10:12
Εχει πολλα intra προϊοντα. Ειναι νομιζω καινουρια στο χωρο. Πρεπει να εχουν πρωτεϊνικα πεπτιδια, τα οποια απορροφονται πιο γρηγορα απο τα αμινοξεα και BCAA's. Αν ειπα βλακεια, διορθωστε με.

Κλασσικα παραδειγματα ειναι το Intrabolic,Purple Wraath,Intravol,Volumaize,Xtend.


Το θεμα ειναι οτι αν πιεις 1 λιτρο νερο πριν την αεροβια θα ειναι καπως.. Αλλιως πως θα το συνδιασεις; Θα σταματας και θα πινεις καθε λιγο;

κατσε ρε φιλε για μου φαινεται εχεις μπερδευτει αρκετα...τι σχεση εχουν τα αμινοξεα με τα συμπληρωματα intra-workout???τα bcaa ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουνται ακριβως μετα την γυμναστικη ή ακριβως πριν..τα αμινοξεα τα ΕΑΑ κυριως κατα την διαρκεια της ημερας.τα intra-workout που λες ειναι συμπληρωματα για μεσα στην προπονηση.για παραδειγμα το intravol ths muscletech που λες εχει κρεατινες και χιλια δυο πραγματα...

beefmeup
24-06-10, 12:01
για παραδειγμα το intravol ths muscletech που λες εχει κρεατινες και χιλια δυο πραγματα...

κ αμινοξεα..οπως το 100% των ιντρα συμπληρωματων..

καλο ειναι τα "ιντρα" που λετε,να μην εχουν υδατανθρακες..

υδατανθρακες εν μεσω προπονησης,απλα δεν "υπαρχουν".

GEORGEXX1
24-06-10, 12:04
George γιατί έσβησες το post σου?

Γιατι ηταν οφ ρε γιωργο και ειπα να μην τσιγκλαω καταστασεις.

deluxe
24-06-10, 14:53
Καλα συγκεκριμενα το δικο μου εχει μονο 2γρ και καθολου κρεατινη. Εχει αμινοξεα, BCAA's και πεπτιδια + Βητα αλανινη.

Devil
24-06-10, 15:23
Καλα συγκεκριμενα το δικο μου εχει μονο 2γρ και καθολου κρεατινη. Εχει αμινοξεα, BCAA's και πεπτιδια + Βητα αλανινη.

μια χαρα ειναι τι αλλο θες να βαλεις μεσα?

αν θες βαλε εξτρα bcaa

deluxe
24-06-10, 16:19
Πως να το συνδιασω με την αεροβια; Τελειωνω το γυμναστηριο, πινω αλλα 200ml και κανω αεροβια;

Devil
24-06-10, 16:21
το intra το παιρνεις κατα τη διαρκεια τησ προπονησεις με βαρη

deluxe
24-06-10, 16:46
Ειναι και για αεροβια, τουλαχιστον το συγκεκριμενο που εχω εγω.

deluxe
10-08-10, 07:15
καλο ειναι τα "ιντρα" που λετε,να μην εχουν υδατανθρακες..

υδατανθρακες εν μεσω προπονησης,απλα δεν "υπαρχουν".Μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο; Εχω μπερδευτει. Αλλοι παιρνουν υδατανθρακες Intra για ενεργεια, ακομα και waxy. Εσυ λες οχι, και εγω αυτο πιστευω. Τελικα ποιο ειναι το σωστο;

Το καλυτερο πιστευω ειναι η Hydro-whey που απορροφαται σχεδον αμεσως. Εστω οτι κανουμε 1 ωρα προπονηση και εχουμε στηθος-τρικεφαλα και λιγοι κοιλιακοι. Με το στηθος θα εχουμε τελειωσει στο μισαωρο, οποτε γιατι να μη πιουμε τοτε μερικο ροφημα απο το Intra συμπληρωμα μας, ωστε να τραφει αμεσως ο συγκεκριμενος μυς. Ή ακομα καλυτερα σε καθε σετ που κανουμε απο μια μικρη γουλια.



Hydro-Whey + BCAA + EAA's

Τωρα δε ξερω η Βητα-Αλανινη τι ειναι και γιατι την εχουν πολλα intra συμπληρωματα.

Γενικα παντως πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του και απο τη στιγμη που παιρνουμε 2 scoop που εχουν αρκετα γραμμαρια πρωτεϊνης, μετα δε χρειαζεται να παιρνουμε ολοκληρη δοση whey, αλλα τη μιση.

Περιμενω τις αποψεις σας.

dhmhtrhs
10-08-10, 22:04
εγω πιστευω πως το σκαλιζεις παρα πολυ και πραγματικα ειναι ανουσιο αυτο που ρωτας...γιατι προσπαθεις να ξεφυγεις ή να ανακαλυψεις νεες τεχνικες αποκαταστασης;;μεινε στα βασικα και σε αυτα που ειμαστε σιγουροι οτι δουλευουν!!πρωτεινη ακριβως μετα την γυμναστικη!!σιγα μην πινεις και μετα απο καθε επαναληψη 1 γουλια πρωτεινη.....

deluxe
11-08-10, 03:30
Ειπαμε τα intra ειναι η νεα γενια συμπληρωματων.

dhmhtrhs
11-08-10, 10:44
ναι ο,τι πεις........ετσι κ αλλιως δεν προκειται να σου αλλαξει κανεις αποψη εσενα....

Devil
11-08-10, 13:37
Μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο; Εχω μπερδευτει. Αλλοι παιρνουν υδατανθρακες Intra για ενεργεια, ακομα και waxy. Εσυ λες οχι, και εγω αυτο πιστευω. Τελικα ποιο ειναι το σωστο;

εξαρταται απο πολλα
σωστο η' λαθος δεν υπαρχει
σε μεγαλα wo δηλαδη πανω απο 1 ωρα και για να συμπληρωσεις εξτρα θερμιδες στη διατροφη σου τοτε χρησιμοποιεις και υδατανθρακες στο intra



Το καλυτερο πιστευω ειναι η Hydro-whey που απορροφαται σχεδον αμεσως. Εστω οτι κανουμε 1 ωρα προπονηση και εχουμε στηθος-τρικεφαλα και λιγοι κοιλιακοι. Με το στηθος θα εχουμε τελειωσει στο μισαωρο, οποτε γιατι να μη πιουμε τοτε μερικο ροφημα απο το Intra συμπληρωμα μας, ωστε να τραφει αμεσως ο συγκεκριμενος μυς. Ή ακομα καλυτερα σε καθε σετ που κανουμε απο μια μικρη γουλια.

τα intra συνηθως πινοντε γουλια-γουλια αναμεσα στα σετ

Hydro-Whey + BCAA + EAA's

αν εχεις bcaa και eaa η hydro δεν χρειαζετε

Τωρα δε ξερω η Βητα-Αλανινη τι ειναι και γιατι την εχουν πολλα intra συμπληρωματα.

με απλα λογια σου δινει 1-2 reps παραπανω

Γενικα παντως πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του και απο τη στιγμη που παιρνουμε 2 scoop που εχουν αρκετα γραμμαρια πρωτεϊνης, μετα δε χρειαζεται να παιρνουμε ολοκληρη δοση whey, αλλα τη μιση.


Περιμενω τις αποψεις σας.


:evil2:

deluxe
11-08-10, 16:46
Για εμενα παντως το intra ειναι must πλεον. Σκεφτομαι να βαζω και λιγη whey και να post να πινω μονο waxy/μαλτο.

Devil
11-08-10, 16:48
Για εμενα παντως το intra ειναι must πλεον. Σκεφτομαι να βαζω και λιγη whey και να post να πινω μονο waxy/μαλτο.

που να την βαλεις την whey? στο intra?

deluxe
11-08-10, 18:03
Ναι. Hydrowhey ομως. Θα το δοκιμασω για 1 μηνα, να δω μηπως ειναι καλυτερα ετσι.