PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιntra workout



Nick Sotiralis
24-06-10, 13:13
παιδια ξερει κανεις αν μπορουμε να φτιαχνουμε μονοι μας προιοντα για κατα τη διαρκεια της προπονησης και αν ναι τι μπορουμε να βαλουμε?:rolf:

giorgospet
24-06-10, 13:27
Χυμό λεμονιού , μέλι και νερό. Είναι σούπερ, δοκιμασμένο.

Machiavelli
24-06-10, 14:35
Όχι μέλι μέσα στην προπόνηση. Το λεμόνι το χρησιμοποιούσα κι εγώ παλιότερα, με ξυπνούσε.

Devil
24-06-10, 15:07
παιδια ξερει κανεις αν μπορουμε να φτιαχνουμε μονοι μας προιοντα για κατα τη διαρκεια της προπονησης και αν ναι τι μπορουμε να βαλουμε?:rolf:

τι εννοεις? τι θες να βαλεις μεσα?

συνηθος βαζουν bcaa,eaa,β-alanine,ηλεκτρολυτες κτλ κτλ

pizzass
06-07-11, 15:43
Επειδη εχω ενα αποθεμα 2 κιλα waxy το οποιο δν σκοπευω να χρησιμοποιησω στο αμεσο μελλον σκεφτηκα να παρω κανα δυο πραγματακια ακομα bulk και να κανω ενα δικο μ ιντρα συμπληρωμα για να εχω να πινω κατι αντι για νερο στην προπονηση(οχι οτι περιμενω θαυματα απ αυτο απλανα μ δωσει +1 απο οτι μ εδινε το νερο). τα ερωτηματα ειναι τα εξης :
-bcaa / eaa / bcaa + λευκινη εξτρα / σκετη λευκινη
-επειδη ξερω οτι απο μπουλκ η γευση των αμινξεων ειναι χαλια μπορω να παρω απο τα μπουκαλακια με τις γευσεις π βαζουμε στην πρωτεινη και να βαζω?
-ποσο waxy καθε φορα και σε ποσο νερο
-τι θα κερδισω απο ολη τη φαση δεδομενου οτι οι προπονησεις μου ειναι max 1 ωρα και πολυ υψηλης εντασης
-εκτος απο bcaa τι αλλο μπορω να βαλω μεσα? σαν pre-wo θα χρησιμοποιω το jack3d btw
:thumbup:

amateur666
06-07-11, 16:20
-εκτος απο bcaa τι αλλο μπορω να βαλω μεσα? σαν pre-wo θα χρησιμοποιω το jack3d btw
:thumbup:

beta-alanine,citruline :green:...

+ ηλεκτρολυτες..

Alexakos3
06-07-11, 18:29
beta-alanine,citruline :green:...

+ ηλεκτρολυτες..

Για την κιτρουλίνη δεν ξέρω αλλα βήτα αλανίνη έχει το jackedπου θα έχει πάρει πιο πρίν οπότε είναι καλυμένος από αυτό νομίζω... ας πούν τηνν γνώμη τους και οι πιο έμπειροι του forum...

pizzass
06-07-11, 18:49
η κιτρουλινη ειναι αγαπημενο συμπληρωμα οποτε αν οντως μπαινει για ιντρα το ψηνω! για την αλανινη ισχυει αυτο π ειπε ο φιλος αλεξακος. οταν λες ηλεκτρολυτες??

amateur666
06-07-11, 20:39
η κιτρουλινη ειναι αγαπημενο συμπληρωμα οποτε αν οντως μπαινει για ιντρα το ψηνω! για την αλανινη ισχυει αυτο π ειπε ο φιλος αλεξακος. οταν λες ηλεκτρολυτες??

mmm..κιτρουλινη εχει κ το xtend που χρησιμοποιειται κ ιντρα κ ποστ..οποτε πιστευω πως ναι οτι γινετε...εγω σκοπευω να τ δοκιμασω τουλαχιστον απο φθινοπωρο...τωρα οσον αφορα τ jack-3d ναι εχει αλανινη(επειδη δεν λεει ποσα γρ αλανινη εχει ομωσ δεν μπορω να σου πω με σιγουρια..) αλλα δεν νομιζω οτι με ενα σκουπ περνεισ 3-4 γρ που χρειαζεσαι αλανινη καθημερινα (κ της οφφ μερες) .... τωρα για ηλεκτολυτεσ εννοουσα κατι σε στυλ powerade που ειναι σε μορφη σκονης κ το ειχα παρει τ χειμωνα απο το ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ αλλα μ διαφευγει το πωσ λεγεται αμα πασ κ ψαξεισ λογικα εκει μαζι με τ red bulll kτλπ λογικα τ εχουν μαζι με το νερο τ ανακατευεισ κ κανει πανω κατω ιδια δουλεια με τ powerade!........

aepiskeptis
06-07-11, 20:43
τι να την κανει τη βετα-αλανινη

δρομεας ειναι?


το ξερεις οτι το γαλακτικο οξυ δινει σημα για εκκριση αυξητικης ετσι?

amateur666
06-07-11, 20:53
τι να την κανει τη βετα-αλανινη

δρομεας ειναι?

το ξερεις οτι το γαλακτικο οξυ δινει σημα για εκκριση αυξητικης ετσι?

Δεν τ χρησιμοποιουν μονο οι δρομεις--->

http://www.youtube.com/user/BestPriceNutrition#p/u/11/urbLw7U96OA

δεν νομιζω να ειναι τοσο καταστροφικα τ αποτελεσματα τησ αλανινης στην εκκριση αυξητικης

pizzass
07-07-11, 16:55
το ειδα το βιντεακι :thumbup: παρ'ολα αυτα δεν ξερω..καμια αλλη γνωμη για την β-αλανινη?? και γενικα καμια προταση ????????

pizzass
17-07-11, 23:48
λοιπον εχω καταληξει σε καποια πραγματα και 8α η8ελα να μ πειτε πως σασ φαινεται:
--σε 800 μλ νερο
-15 γρ γουαξι
-ηλεκτρολυτες
-4 γρ κιτρουλινη
-bcaa/eaa <---- ιδου η απορια...

τπτ αλλο να πεταξω μεσα? :)

beefmeup
17-07-11, 23:53
λοιπον εχω καταληξει σε καποια πραγματα και 8α η8ελα να μ πειτε πως σασ φαινεται:
--σε 800 μλ νερο
-15 γρ γουαξι
-ηλεκτρολυτες
-4 γρ κιτρουλινη
-bcaa/eaa <---- ιδου η απορια...

τπτ αλλο να πεταξω μεσα? :)

βαλε μονο διακλαδισμενης.
κ αν εχεις β αλανινη ισως.
κ το νερο θα το εβαζα σε μικροτερη ποσοτητα,αλλα αυτο σχετικο ειναι,οποτε:turtle:
τουμπανο θα γινει:bbbiceps:

pizzass
17-07-11, 23:56
και γω το σκεφτομουν για λιγοτερο νερο αλλα τελειωνει πολυ γρηγορα μωρε το ατιμο :P οταν λες διακλαδισμενης? ριξε ενα πχ
και για β-αλα σε τι ποσοτητα λες μαν?

Tasos Green
17-07-11, 23:57
λοιπον εχω καταληξει σε καποια πραγματα και 8α η8ελα να μ πειτε πως σασ φαινεται:
--σε 800 μλ νερο
-15 γρ γουαξι
-ηλεκτρολυτες
-4 γρ κιτρουλινη
-bcaa/eaa <---- ιδου η απορια...

τπτ αλλο να πεταξω μεσα? :)

ριξε και μια κουταλια νεσκαφε... χαμος θα γινει!!:green:

beefmeup
17-07-11, 23:57
bcaa εννοω τι πχ να ριξω..:unsure:

pizzass
17-07-11, 23:59
ασε μασ ρε τασο νεσ λεει χαχα :P 8α κανει αφρο και 8α θελει καλαμακι μετα!
μπιφ εννοω που μπορω να βρω αν πουλανε σε μπουλκ :thumbup:

beefmeup
18-07-11, 00:03
μπιφ εννοω που μπορω να βρω αν πουλανε σε μπουλκ :thumbup:

πουλανε ρε συ κανονικα σε μπαλκ..απο κει που πηρες τα υπολοιπα θα βρεις σιγουρα.
απλα εχε υποψιν σου οτι δεν διαλυονται ευκολα στο νερο..
οποτε μπορεις να δεις μια ετοιμη φορμουλα απο εταιρια οπως αυτη..

AminoMax (Six Star) (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15664-AminoMax-%28Six-Star%29)

pizzass
18-07-11, 00:06
ωραιοσ ρε thanks μαλλον αυτα θα προτιμησω αν ειναι κ καλη η τιμη τουσ..σουπερ ;) εσυ ευχαριστημενος εμεινες??

amateur666
18-07-11, 12:48
λοιπον εχω καταληξει σε καποια πραγματα και 8α η8ελα να μ πειτε πως σασ φαινεται:
--σε 800 μλ νερο
-15 γρ γουαξι
-ηλεκτρολυτες
-4 γρ κιτρουλινη
-bcaa/eaa <---- ιδου η απορια...

τπτ αλλο να πεταξω μεσα? :)

ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ Θ ΧΑΛΑΣΕΙΣ...αλλα κομπλε φενετε.. :thumbup:


κ αν εχεις β αλανινη ισως
:thumbup:

pizzass
18-07-11, 14:15
οχι φιλος θα μου ερθει αρκετα φθηνα..σκεψου οτι το γουαξι το εχω ηδη,κιτρουλινη εχω bcaa θα παρω φθηνα σχετικα,ηλεκτρολυτες νταξει κλαιν και β αλα απο μπουλκ ----> cheap ;)

amateur666
18-07-11, 17:26
οχι φιλος θα μου ερθει αρκετα φθηνα..σκεψου οτι το γουαξι το εχω ηδη,κιτρουλινη εχω bcaa θα παρω φθηνα σχετικα,ηλεκτρολυτες νταξει κλαιν και β αλα απο μπουλκ ----> cheap ;)

:idea: PIZZAS nutrition
the name u trust.. :thumbsup::eleph::eleph:

ok φιλος μια χαρα.....κοπλε!!!!!! ειναι τοτε...:thumbup:

pizzass
18-07-11, 18:50
xaxaxaxaxa :turtle::turtle: :toast:

marvin
19-08-12, 19:06
Διαβαζοντας ενα αρθρο του Layne Norton, που αφορα τη γραμμωση ,σε καποιο κομματι αναφερει......


I suggest one consume 35% of their total daily carbohydrates in a meal 1.5 to 2 hours before their workout as this will allow the carbohydrates adequate time to be digested and enter the bloodstream.

I also suggest consuming a shake composed of 30-40g of whey protein along with dextrose or maltodextrin during their workout**. The carbohydrates in the shake should account for about 20% of onea€™s total daily carbohydrate intake. This shake will have several benefits:

Spare muscle glycogen and increase performance
Spare muscle tissue
Maintain a constant release of insulin, therefore inhibiting cortisol release
The continuous ingestion of carbohydrates will ensure that adequate substrate is available for the glycolytic pathway.
It is also a wise idea to consume a post workout meal composed of whole food, low GI carbohydrate sources (although one may consume another protein shake if they feel so inclined) about 30 minutes after finishing the in workout shake. This low GI carbohydrate should contain about 25% of your total daily carbohydrates and will help stabilize blood sugar levels. You see, dextrose causes a very large insulin spike, and actually can cause insulin to be over secreted, when insulin is over secreted, blood sugar levels will drop rapidly as insulin disposes of the glucose into the tissues and one may even begin to experience hypoglycemia (low blood sugar). Low blood sugar may one to experience an increase in hunger. A lower GI carbohydrate and protein meal post workout will help counteract this negative effect by stabilizing blood sugar levels.



Με λιγα λογια ,αν το καταλαβα καλα :green:,προτινει ενα στερεο γευμα που να περιεχει το 35% των ημερισιων υδατανθρακων 1,5 με 2 ωρες πριν την προπονηση,οπως και ενα ροφημα Whey με μαλτο η δεξτροζη που να ειναι το 20%της ημερησιας καταναλωσης υδατανθρακων,κατα τη διαρκεια της προπονησης.Για μιση ωρα μετα την προπονηση προτινει αντι για ροφημα ενα στερεο γευμα που να περιεχει πρωτεινη και χαμηλου γλυκεμικου δεικτη υδατανθρακα!!!
Συνηθως διαβαζω για αμινοξεα και waxy για μεσα στην προπονηση.Πως ακουγεται σαν σκεπτικο,το εχει δουλεψει κανεις ετσι;:unsure:

beefmeup
19-08-12, 20:34
κριμα κ τον συμπαθουσα λιγο τον τυπο..
αυτα εδω ειναι ενα ματσο μαλακιες.


This shake will have several benefits:

Spare muscle glycogen and increase performance
Spare muscle tissue
Maintain a constant release of insulin, therefore inhibiting cortisol release
The continuous ingestion of carbohydrates will ensure that adequate substrate is available for the glycolytic pathway.


γιατι
α)δλδ ποσο χαμηλα το εχει το μυικο γλυκογονο που φοβαται να μην εξαφανιστει με μια προπονηση?
εκτος αν κανει μαραθωνιο,κ οχι βαρη.
β)ναι τον υ/α μεσα στην προπονηση περιμενε ο μυικος ιστος για να σωθει..
γ)τι να την κανεις την ινσουλινη μεσα στην προπονηση,εφ οσον λιπος καις ιδανικοτερα απουσια της.
αυτα για την κορτιζολη που γραφει στην συνεχεια,ειναι πιπες..με μια απλη προπονηση με βαρη(κ δεδομενο πως τρως οπως πρεπει μεσα στην μερα),δεν υπαρχει κανενα θεμα με την κορτιζολη στο επιπεδο που το συζηταει αυτος(καταβολισμοι κλπ)

marvin
19-08-12, 22:07
:unsure: Κριμα και πιστευα οτι ηξερε τι κανει!!:unsure:Αρα ακυρο το σκεπτικο του ροφηματος μεσα στην προπονηση;

darksniper87
20-08-12, 11:03
:unsure: Κριμα και πιστευα οτι ηξερε τι κανει!!:unsure:Αρα ακυρο το σκεπτικο του ροφηματος μεσα στην προπονηση;

Φυσικά, αυτά τα intra workouts είναι μια παπαριά που δημιουργήσανε οι εταιρίες που φτιάχνουν συμπληρώματα και με την βοήθεια των αθλητών προσπαθούν να μας τα πουλήσουν.
Οι μυς σου έχουνε αποθηκευμένα τεράστιες ποσότητες γλυκογόνου. Δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας για χαμηλές ποσότητές του.
Επίσης αν αποφασίσει το σώμα σου να κάψει μυ (είτε λόγο υψηλής ποσότητας κορτιζόλης στο σώμα, είτε λόγω δίετας που περιέχει πάρα πολύ λίγες θερμίδες απ'ότι χρειάζεται το σώμα σου) πίστεψε με τα BCAA είναι το τελευταίο πράγμα που θα τους σώσει.