PDA

Επιστροφή στο Forum : Οταν δεν προλαβαινετε να φατε κανονικο γευμα?



pikolo
27-03-07, 16:41
οταν δεν προλαβαινετε να φατε κανονικο γευμα και ειστε εξω.....σχολη η καπου αλλου τι κανετε?εγω σημερα εκανα το εξης πηρα δυο ψωμακια τετραγωνα ξερετε πια λεω μαυρο ψωμι....και εβαλα δυο φετες ψωμι+3φετες γαλοπουλα και εκανα αποι ενα τοστ για καθε γευμα.....κατα ποσο ειναι σωστο.....λιγες θερμιδες ?τι αλλο να κανω οταν ειμαι εξω?

billys15
27-03-07, 16:45
Εγω σχολειο αρχισα να παιρνω 2 σαντουιτς με γαλοπουλα και κασερι. (σε ψωμακια του τοστ,απλα δεν τα παταω)

Οταν εχω και σοκολατες θα τις παιρνω αυτες ειτε σχολειο ειτε καπου εξω οπου δεν μπορω να φαω κανονικα.

v@g
27-03-07, 16:45
Τεπαράκια με το κανονικό φαγητό και πηγαίνω κάπου χωρίς κόσμο και το τρώω τσάκα τσάκα!

Billy
27-03-07, 16:50
τα ταπεράκια εχουν το κακό οτι δεν κρατάνε ζεστό το φαγακι.
Μηπως ξέρει κανενας αν υπάρχουν Θερμός για φαγητό;
Πρέπει να υπάρχουν αλλά που θα τα βρούμε;

v@g
27-03-07, 16:52
τα ταπεράκια εχουν το κακό οτι δεν κρατάνε ζεστό το φαγακι.
Μηπως ξέρει κανενας αν υπάρχουν Θερμός για φαγητό;
Πρέπει να υπάρχουν αλλά που θα τα βρούμε;

Προσωπικά δε με ενοχλεί! Και από το ψηγείο να είναι το φαγητό (κοτόπουλο και ρύζι πχ) δε με νοιάζει αν θα το ζεστάνω! Άλλωστε δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα! :D

pikolo
27-03-07, 16:58
ναι....το ταπερ το εχω δοκιμασει αλλα πηγαινε το γελιο συννεφο.....ενω με το τοστ κατι γινεται...απλα μαλλον πρεπει να εχει λιγες θερμιδες...οι σοκολατες τι λενε?εχω ακουσει οτι εχουν λιπος....

Nick3
27-03-07, 17:01
Φτιάξε πιτάκι βρώμης.Το προτιμώ από σάντουιτς που έπαιρνα παλιά.

pikolo
27-03-07, 17:04
λες ε?θα το δοκιμασω.....

Gasturb
27-03-07, 17:31
τα ταπεράκια εχουν το κακό οτι δεν κρατάνε ζεστό το φαγακι.
Μηπως ξέρει κανενας αν υπάρχουν Θερμός για φαγητό;
Πρέπει να υπάρχουν αλλά που θα τα βρούμε;

Προσωπικά δε με ενοχλεί! Και από το ψηγείο να είναι το φαγητό (κοτόπουλο και ρύζι πχ) δε με νοιάζει αν θα το ζεστάνω! Άλλωστε δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα! :D

Ακριβώς, no pain no gain!

Gt

Crimson
27-03-07, 17:54
A) BraWNo-πιτάκι
Β) Σάντουιτς

:green:

Teo70
27-03-07, 22:30
Ταπεράκι και στη γωνία για τα αδιάκριτα βλέματα :green: :army2:

BRaWNy
27-03-07, 22:49
Crimson και Teo70, έχω την εντύπωση ότι αυτά που αναφέρατε, το πιτάκι και το τάπερ είναι κανονικά γεύματα.
Μήπως ο φίλος με το τόπικ εννοεί, αν δεν μπορουμε να έχουμε το προγραμματισμένο μας κανονικό γεύμα κάποια στιγμή, όταν έρθει η ωρα του, τι πρέπει να κάνουμε?

Νομίζω το τάπερ και το πιτάκι θα κολλούσαν σε μια ερωτηση, "Τι μπορουμε να πάρουμε μαζί μας να φάμε, εαν δεν είμαστε σπίτι π.χ. στη δουλειά, στο σχολείο, σε εκδρομή κ.λ.π.?"


Η δική μου απάντηση:
Είναι καλύτερα να φας "σαβούρα" πάντως, απο το να μην φας καθόλου και να χάσεις γεύμα.
Εαν κάνεις σοβαρό μποντυμπίλντιγκ, φροντίζεις να μην συμβεί ποτέ αυτό, να μην βγεις απο το πρόγραμμα δηλαδή, εκτός κι αν είναι ανωτέρα βία.

Nick3
27-03-07, 22:57
Εαν κάνεις σοβαρό μποντυμπίλντιγκ, φροντίζεις να μην συμβεί ποτέ αυτό, να μην βγεις απο το πρόγραμμα δηλαδή, εκτός κι αν είναι ανωτέρα βία.

Xε χε μ άρεσε αυτό! 8)

BRaWNy
27-03-07, 23:10
Όπως ακριβώς κανείς και με το σχολείο ή με τη δουλειά, φροντίζει να βρίσκεται εκει κάθε μέρα, έτσι πρέπει να σκέφτεται και με την διατροφή.
Ανάλογα τις προτεραιότητες και τις επιδιώξεις του καθένα.
Φυσικά υπάρχουν και οι "κοπάνες" και φυσικά όποιος κάνει "κοπάνα", θα πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες αυτής, μεγάλες ή μικρές, όποιες και να' ναι.
Έτσι θα τις υποστεί κι αν κάνει "κοπάνα" απο την διατροφή.

Εντάξει δεν χαλάει και ο κόσμος, αλλά πάλι δεν ειναι το ίδιο με το να μην κάνεις "κοπάνα" και αυτό κάνει την διαφορά μεταξύ κάποιου που το έχει πάρει σοβαρά σε "κάτι" και κάποιου που το έχει πάρει πιό χαλαρά.
Εννοώ την διαφορά πάνω σε αυτό το "κάτι" και το αποτέλεσμα αυτού.

Crimson
28-03-07, 01:58
Mike, εγώ κατάλαβα την ερώτηση αλλιώς ομολογουμένως.....

Από άποψη φορητότητας (δηλ. προγραμματισμένο γεύμα που ξέρω ότι θα το κάνω εκτός), προτιμώ το BraWNoΠιτάκι και 2η επιλογή το σάντουιτς.

Τώρα, αν δεν έχω προνοήσει ή βρίσκομαι κάπου όπου δεν έχω τη δυνατότητα να προγραμματίσω (π.χ. ταξίδι πολλών ημερών) φροντίζω να κάνω όσο περισσότερα γεύματα μπορώ.....

Προσπαθώ να έχουν κοτόπουλο στήθος (π.χ. κρύο σάντουιτς με μαύρο ψωμί-κοτόπουλο-μαρούλι ή κοτόπουλο με ρύζι ή κοτόπουλο με πουρέ).

Αν δε μπορώ να πετύχω ούτε το κοτόπουλο, τότε φροντίζω να έχουν πρωτεΐνη (έστω και από αλλαντικά)....

Ελπίζω ν' απάντησα τώρα! :wink:

pikolo
28-03-07, 02:27
φιλε Brawny θα ηθελα και τις δυο απαντησεις απλα με ενδιαφερει περισσοτερο στην ερωτηση που καταλαβες εσυ....τι κανεις αν σε βρει απροετοιμαστο?τρος μια σοκολατα(συμπληρωμα)?η κατι αλλο?

BRaWNy
28-03-07, 10:06
φιλε Brawny θα ηθελα και τις δυο απαντησεις απλα με ενδιαφερει περισσοτερο στην ερωτηση που καταλαβες εσυ....τι κανεις αν σε βρει απροετοιμαστο?τρος μια σοκολατα(συμπληρωμα)?η κατι αλλο?Απάντησα παραπάνω σε αυτό που ρωτάς, λέγοντας:
Είναι καλύτερα να φας "σαβούρα" πάντως, απο το να μην φας καθόλου και να χάσεις γεύμα.
Εαν κάνεις σοβαρό μποντυμπίλντιγκ, φροντίζεις να μην συμβεί ποτέ αυτό, να μην βγεις απο το πρόγραμμα δηλαδή, εκτός κι αν είναι ανωτέρα βία.

οπότε, εαν υπάρξει ανωτέρα βία, θα φροντίσεις να φας ότιδήποτε τρώγεται κι ας είναι σαβούρα, παρα να χάσεις γεύμα.
Θα φροντίσεις βέβαια σε αυτό που θα βρεις ή θα ψάξεις, να ανταποκρίνεται όσο το δυνατόν στις απαιτήσεις σου, όπως ανέφερε και η Crimson λέγοντας:
Αν δε μπορώ να πετύχω ούτε το κοτόπουλο (και εννοεί αυτά που πρέπει), τότε φροντίζω να έχουν πρωτεΐνη (έστω και από αλλαντικά)(ότι καλύτερο δηλαδή μπορεις να πάρεις για τις ανάγκες σου σαν αθλητής/μποντυμπίλντερ)....

Aυτό όμως το λέμε "ανωτέρα βία" δηλαδή εαν προκύψει για διάφορους λόγους τέτοια κατάσταση.
Εαν είναι όμως να πας κάπου, στο σχολείο ή στη δουλειά ή στην εκδρομή και ξέρεις απο πριν ότι θα περάσεις αρκετό χρόνο εκεί και που θα σημαίνει ότι θα πρέπει να φας κάποια στιγμή, τότε φροντίζεις να πάρεις μαζί σου το προγραμματισμένο σου γεύμα, παρά να ψάχνεις να φας οτιδήποτε.
Όταν γνωρίζεις απο πριν τι θα γινει, τι θα κάνεις, πως θα κυλήσει η μέρα κ.λ.π. και δεν υπάρξει κατασταση "ανωτερας βίας", θα είναι απαράδεκτο να βρεθείς απροετοίμαστος, ειδικά όταν θες να λες ότι κάνεις σοβαρό μποντυμπίλντιγκ ή τέλος πάντων ότι άλλο κάνεις με σοβαρότητα.

BRaWNy
28-03-07, 10:14
Να συμπληρώσω πάνω στο θέμα, "ανωτέρα βία" σε καμμιά περίπτωση δεν εννοώ και δεν σημαίνει, το να πεις π.χ. ντρέπομαι να πάρω μαζί μου τάπερ ή το προγραμματισμένο γεύμα μου κ.λ.π., επειδή θα με βλέπουν οι άλλοι ή θα σχολιάζουν κ.λ.π.

Αν αργήσεις να το ξεπεράσεις αυτό, θα αργήσει και η επίτευξη των στόχων σου και το αποτέλεσμα, και όχι απλά επειδή θα χάσεις το γεύμα ή κάποιο γεύμα ή θα φας κάτι άλλο που δεν πρέπει, αλλά κυρίως απο την αδυναμία αυτή του χαρακτήρα σου ή οποία θα υπάρχει ανάλογη και σε άλλες πράξεις/καταστάσεις που αφορούν τον χωρο (μποντυμπίλντιγκ κ.λ.π.) αλλά και τον στόχο.

Δεν δικαιολογείται να είσαι δυνατός, παθιασμένος και να τα δίνεις όλα στην προπόνηση, να έχεις απαιτησεις απο τον εαυτό σου και το σωμα σου, να έχεις στόχους κ.λ.π. και να μην μπορεις να φας μπροστά σε άλλους.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

everydaypanos
28-03-07, 10:42
Το ξέρετε ότι υπάρχουν και τα Protein Bars εε? Και ότι απλά ανοίγεις ένα και χωρίς Pain λαμβάνεις τις απαραίτητες θερμίδες, πρωτεΐνες κ.λπ. Εγώ φροντίζω να έχω spare πάντα μια Protein Bar και μια Meal Replacement Bar.

Έτσι, όταν πάω Παρίσι για κάνα 2ωρο στο αεροπλάνο, αντί να φάω σαβούρες τρώω αυτά. (Παρεπιπτώντος το αεροπλάνο είναι δικό μου)

pikolo
28-03-07, 13:45
ναι εχεις δικιο brawny....για ανωτερα βια λεω και εγω.....απλα ψαχνω για γευματα που να μην κοστιζουν πολυ και να μπορουν να γινουν γρηγορα.....δεν μπορω πχ να τρωω ολη μερα στηθος γαλοπουλας και μακαρονια....(οπως εκανα τις πρωτες μερεσ....λ) 6 γευματα.....κοστιζει και πολυ....θελω και καποια αλλα με αυγα πχ η με κατι αλλο...

billys15
28-03-07, 13:55
(Παρεπιπτώντος το αεροπλάνο είναι δικό μου)

Off Topic: Πανο σε κοβω φτωχο ε; :D

Παντως ωραια ειναι να εχεις δικο σου αεροπλανο

End of Off Topic....

jiujitSu
28-03-07, 14:05
Το ξέρετε ότι υπάρχουν και τα Protein Bars εε? Και ότι απλά ανοίγεις ένα και χωρίς Pain λαμβάνεις τις απαραίτητες θερμίδες, πρωτεΐνες κ.λπ. Εγώ φροντίζω να έχω spare πάντα μια Protein Bar και μια Meal Replacement Bar.


ναι ειναι καλη λυση. Σοκολατες πρωτεινης με peanuts rulez.
Εχει τυχει να πειναω και να μην βρησκω τπτ και μπηκα σε σουπερμαρκετ και πηρα ενα παριζακι γαλοπουλας και ενα μαχαιρι και το εφαγα στον δρομο. Παρακμη...
Συνηθως σουβλακια-καλαμακια κοτοπουλο οταν ολα τα αλλα αποτυγχανουν.



Έτσι, όταν πάω Παρίσι για κάνα 2ωρο στο αεροπλάνο, αντί να φάω σαβούρες τρώω αυτά. (Παρεπιπτώντος το αεροπλάνο είναι δικό μου)

ΡΕ εσυ εισαι αυτος που πετας συσκευασιες απο protein bars στον αεροδιαδρομο του αεροδρομιου ΜΟΥ ?

Billy
28-03-07, 14:11
Έτσι, όταν πάω Παρίσι για κάνα 2ωρο στο αεροπλάνο, αντί να φάω σαβούρες τρώω αυτά. (Παρεπιπτώντος το αεροπλάνο είναι δικό μου)

απορώ γιατί δεν διατάζεις το προσωπικο του αεροπλάνου σου να ετοιμάσει το σωστό φαγάκι για σενα, εφ'όσον το αεροπλάνο ειναι δικο σου οπως λές.

jiujitSu
28-03-07, 14:13
Έτσι, όταν πάω Παρίσι για κάνα 2ωρο στο αεροπλάνο, αντί να φάω σαβούρες τρώω αυτά. (Παρεπιπτώντος το αεροπλάνο είναι δικό μου)

απορώ γιατί δεν διατάζεις το προσωπικο του αεροπλάνου σου να ετοιμάσει το σωστό φαγάκι για σενα, εφ'όσον το αεροπλάνο ειναι δικο σου οπως λές.

Μπορει να ειναι cessna μονοκινητηριο.

Billy
28-03-07, 14:31
μην σε νοιάζει την λυση θα την βρεί ο Gastrb,
θα εφευρει ενα συστημα και θα πετάει Μπασματι + Γαλοπουλα απο το AirSupply.

Ωχ, το γα#$%^με και θα φάμε ban

btw εγω δεν εχω ποτε προβλημα με τα γευματα γιατί στην γωνια εχει Pizza Hut.

Και εντελώς σοβαρά πλέον, λεω τα εξης:
Με αγχωνει παρα πολύ οτι υπάρχουν στιγμες που πρέπει να φαω και δεν μπορώ να φάω ατό που θέλω. Σε αυτη την περίπτωση θα προτιμησω να φάω κρεας, σουβλακι καλαμακι ή ακομα και σκετο γυρο χωρίς ψωμακια κλπ αλλα με μια καλη δοση σαλατικου χωρίς βέβαια τα αισχρά τα dressing.

Την ψαχνω για θερμο για φαγητο, αν ξερει κανενας που θα βρω ας πει, αν βρω θα πώ πρωτος.

Nick3
28-03-07, 14:35
Μπορεί να ειναι και ανεμόπτερο.

BRaWNy
28-03-07, 14:38
ναι εχεις δικιο brawny....για ανωτερα βια λεω και εγω.....απλα ψαχνω για γευματα που να μην κοστιζουν πολυ και να μπορουν να γινουν γρηγορα.....δεν μπορω πχ να τρωω ολη μερα στηθος γαλοπουλας και μακαρονια....(οπως εκανα τις πρωτες μερεσ....λ) 6 γευματα.....κοστιζει και πολυ....θελω και καποια αλλα με αυγα πχ η με κατι αλλο...Κι όμως δεν κοστίζει πολύ και εννοώ δεν κοστίζει περισσότερο απο το να τρως ότι να' ναι.
Ψάξτο.
Εμάς (εγω η γυναίκα μου και οι δυο κόρες μου) μας βγαίνει 350 Ευρώ το μηνα για διατροφή, για όλη την οικογένεια και κάνουμε όλοι προπόνηση και σωστή διατροφή.

π.χ. μπορεις να βρεις φτηνή γαλοπούλα στα Lidl (1 κιλό=5,29 Ευρώ), φτηνό ρυζι μπασμάτι επίσης στα Lidl ή στα carrefour (1 κιλό = 1,79 Ευρώ) και σχετικά φτηνό ψάρι όπως και πατάτες, μακαρόνια.
Η βρωμη ειναι φτηνή ετσι κι αλλιώς, αν παιρνεις σε σακουλάκι και και όχι στο κουτί που πληρώνεις την συσκευασία.
Τα λαχανικά επισης φτηνά, όπως και οι μπανάνες και τα ξερά δαμάσκηνα, σταφίδες.
Ψάξτην για αυγά φτηνά.
Φαντάζομαι έχεις και συμπλήρωμα πρωτεΐνης, οπότε και απο κει βγαινει οικονομία.
Αν θες μπορεις να έχεις και τυρί cottage, ειναι φτηνότατο στο Lidl.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσε κάτι περισσότερο, και αν μείνεις με τα παραπάνω, πίστεψέ με δεν θα το μετανοίωσεις.
Λίγο πολύ με αυτά θα κάνεις όγκο αλλά και γράμμωση (απλά στη γράμμωση κάποια θα αφαιρεθούν εντελώς).
Τωρα, αν δε σε βολεύουν και δεν μπορείς, εγω δεν μπορω να κάνω τίποτε.

pikolo
28-03-07, 15:15
ναι λεει......απλα πρεπει σε κατηε γευμα να χει κρεας?μολις δοκιμασα το πιτακι βρωμης σου και ειανι τελειο!!!!!!!!!!!αλλα μπορεις να το τρως πολλεσ φορες την μερα?καθως εχουν χοληστερινη οι κροκοι...αλλιως μπορω να αντικαθιστω γευματα με τα πιτακια που εχεις και θα μαι Fine!!

winny
28-03-07, 15:21
υπαρχουν καποιες τροφες που ειναι σχετικα ευκολο να τις βρεις παντου
πχ: φρουτα, γιαουρτι η γαλα low fat, ξηρους καρπους, σταφιδες

Επισης αν εισαι κοντα σε καποιο supermarket μπορεις να βρεις ριζογκοφρετες και καποια παιδικη τροφη τυπου αλεσμενου κρεατος με λαχανικα (ΟΧΙ ΦΑΡΙΝΕΣ...FULL ΖΑΧΑΡΗ)

υπαρχουν λυσεις...

pikolo
28-03-07, 15:23
για πες μου μια τετοια παιδικη τροφη σε παρακαλω....μαρκα..

Antonio
28-03-07, 15:40
Κι όμως δεν κοστίζει πολύ και εννοώ δεν κοστίζει περισσότερο απο το να τρως ότι να' ναι.
Ψάξτο.


Συμφωνώ απόλυτα.


Τώρα για την περίπτωση του τόπικ έε εντάξη δεν καίγομαι και τόσο δεν θα κατέβω και σε αγώνες.
Λύσεις υπάρχουν πολλές. Σουβλάκι καλαμάκι ή σαντουιτς με κοτόπουλο,γαλοπούλα,αυγό ή τόνο και μαζί ένα μπουκάλι γάλα και είσαι αρχιγόπουλο...

winny
28-03-07, 16:29
για πες μου μια τετοια παιδικη τροφη σε παρακαλω....μαρκα..

nestle σε γυαλινο βαζακι βγαινει σε:

κοτοπουλο πατατα καροτο αλεσμενα
βοδινο πατατα λαχανο αλεσμενα


και τα 2 πολυ νοστιμα και πολυ θρεπτικα αλλα πρεπει να παρεις 2 βαζακια τουλαχιστον για να χορτασεις γιατι ειναι μικρα

BRaWNy
28-03-07, 18:17
ναι λεει......απλα πρεπει σε κατηε γευμα να χει κρεας?μολις δοκιμασα το πιτακι βρωμης σου και ειανι τελειο!!!!!!!!!!!αλλα μπορεις να το τρως πολλεσ φορες την μερα?καθως εχουν χοληστερινη οι κροκοι...αλλιως μπορω να αντικαθιστω γευματα με τα πιτακια που εχεις και θα μαι Fine!!Φίλε, η χοληστερίνη που παίρνουμε εξωγενώς δεν επιρρεάζει τα επίπεδα της ενδογενούς παραγωγής της απο το πάγκρεας.
Αντίθετα την επιρρεάζουν οι κακές επιλογές τροφών και τα κορεσμένα λίπη.
Ο κρόκος έχει καλά λιπαρά, αραχιδονικό οξύ, λεκιθίνη κ.α. και μάλιστα μπορει να βοηθήσει στην μείωση της κακής χοληστερίνης, απλά έχει αρκετό λίπος και θερμίδες απο λίπος και δεν πρέπει να το παρακάνουμε, με το να φας όμως 2-3 κρόκους την μέρα και σε διαφορετικό χρόνο, δεν τρέχει τίποτε.
Αυτό με τα αυγά και την χοληστερίνη είναι μύθος και άποψη αρχαία.
Το θέμα στην περίπτωσή σου δεν είναι οι κρόκοι (αν θες κανεις το πιτάκι με σκέτα ασπράδια), αλλά η υπερβολική ποσότητα βρώμης, εαν τρως π.χ. 2-3 βαρβατα πιτάκια τη μέρα.
Σε αυτη την περίπτωση η βρωμη θα προκαλέσει κατακράτηση υγρων.
Αυτα που σου ανέφερα παραπάνω στο προηγούμενο πόστ, είναι οι επιλογές τροφών που θα πρέπει να έχεις κατα 80% στο ημερήσιο μενού σου και το υπόλοιπο 20% απο άλλα διάφορα, όπως και αυτά που προτάθηκαν στο τόπικ.
Φίλε, είναι πιο απλά τα πράγματα απο ότι φαντάζεσε, εσυ τα κάνεις ή μάλλον πιστεύεις ότι είναι δύσκολα.
Επίσης, δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις και να ετοιμάζεις το φαγητό σου κάθε φορά που έρχεται η ωρα για γεύμα, μπορεις όλα να τα ετοιμάσεις απο το πρωί ή απο το προηγούμενο βράδυ για όλη την μέρα.
Είσαι και μικρός σε ηλικία οποτε δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι ιδιαίτερα και φυσικά δεν χρειάζεται να σκέφτεσε για πολύ αυστηρές δίαιτες και γράμμωση απο τωρα, απλά όσο γίνεται να μπορεις να τρως σωστά, το οποίο θα σε βοηθήσει για αργότερα, αλλά και θα σε μάθει σε έναν τέτοιον τρόπο ζωής.


Επειδή δυσκολεύεσε κάπως με το να έχεις συνέχεια κρεατικά, αλλά και για ποιό βολικά για την περίπτωσή σου, τι θα έλεγες για το παρακάτω μενού, (υποθέτουμε ότι κάνεις προπόνηση αργά το απόγευμα)

1-Πρωινό
1 φλυτζάνι του Νες καφε Κορν φλέηκς χτυπημένο με 3 ασπράδια και εναν κρόκο, ομελέτα σε αντικολλητικό.
Βάλε και αρκετές σταφίδες μέσα.
1 ποτηρι γάλα 1,5%
1 μπανάνα

2-Πρόγευμα
Πιτάκι βρωμης (για να μπορεις να το παιρνεις μαζί σου)
Βρωμη 50γρ
Ασπράδια 5
ξερά δαμάσκηνα - κανέλα
πράσινο μήλο (προαιρετικά)

3-Μεσημέρι
Μακαρόνια ή ρυζι με τόνο
σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο

4-Απόγευμα
μια κούπα ρυζι
τυρί cottage (μισό κεσεδάκι)

- Προπόνηση

5-Μεταπροπονητικό, όταν έχεις προπόνηση (αφαιρείται όταν δεν έχεις)
φαντάζομαι έχεις whey, βάλε μεσα και γλυκόζη

6-Βραδυ
Πατατα ψητη ή βραστή ή ρυζι (μέτρια ποσότητα)
Στηθος πουλερικών ή τόνος ή ψάρι άλλο ή μπριζόλα
σαλάτα με ελαιόλαδο

7-1 ωρα πριν τον υπνο
Πιτάκι βρωμης (όπως στο πρόγευμα, αλλά 4 ασπράδια και 1 ολόκληρο αυγό)

νομίζω ότι το παραπάνω μενού σου πάει γάντι, καναδυό φορές την εβδομάδα κάνε και cheat meals.

Bάλε και μερικές κάψουλες Ωμέγα-3 και 1-2 Cal-C-Vita τη μέρα, καθως και μια πολυβιταμίνη σαν συμπλήρωμα και είσαι ΟΚ.

Σου έβαλα και το βραδυ πιτάκι βρώμης, μην ανησυχείς για αυτό (στο συνολο της ημέρας η βρωμη είναι μόνο 100γρ), δεν θα κάνει ζημιά πουθενά, είσαι και πάνω στην ανάπτυξη και θα σε βοηθήσει να βάλεις μυική μάζα, που χρειάζεται (ειδα τις φωτός σου) εστω κι αν έχεις στόχο ένα σωμα σαν του Ρουβά σε μέγεθος, στο μέλλον και με καλή γράμμωση, αν και πιστεύω ότι θα κάνεις πολύ καλύτερο σωμα απο αυτόν.

Billy
28-03-07, 18:28
brawny,
εγω εχω αντικαταατησει τα φρουτα με Δαμασκηνα, ενταξει μπορεί να φαω ένα πορτοκάλι αλλα συνηθως τρωω μονο Δαμασηνα, περιπου 200γρ την ημερα.
νομιζεις οτι ειμαι ΟΚ;

BRaWNy
28-03-07, 18:40
brawny,
εγω εχω αντικαταατησει τα φρουτα με Δαμασκηνα, ενταξει μπορεί να φαω ένα πορτοκάλι αλλα συνηθως τρωω μονο Δαμασηνα, περιπου 200γρ την ημερα.
νομιζεις οτι ειμαι ΟΚ;Πολύ είναι, 200γρ αντιστοιχούν σε 150γρ πάνω κάτω υδατάνθρακες (μιλάμε για ξερά δαμάσκηνα έτσι).
Μείνε με 4-5 τεμάχια το πολύ.

Billy
28-03-07, 18:47
εχεις δικιο, θα τα μειωσω.
ναι για ξηρα μιλάω αυτα που παίρνουμε απο την Καβα.

το θεμα ειναι αν 4-5 κοματια αντικαθηστουν πληρως τα φρουτα.

BRaWNy
28-03-07, 18:52
εχεις δικιο, θα τα μειωσω.
ναι για ξηρα μιλάω αυτα που παίρνουμε απο την Καβα.

το θεμα ειναι αν 4-5 κοματια αντικαθηστουν πληρως τα φρουτα.4-5 τεμάχια ξερά δαμασκηνα είναι όσο και 4-5 κομμάτια κανονικά δαμάσκηνα, απλά είναι αφυδατωμένα, τα θρεπτικά στοιχεία παραμένουν, απλά αλλάζει (μειώνεται)το βάρος τους λόγω αφυδάτωσης, για αυτό και βλέπεις διαφορές στα νούμερα θερμιδων/θρεπτικών στοιχείων σε σύγκριση ίδιου βάρους μεταξύ τους, οπότε....

pikolo
28-03-07, 19:19
ευχαριστω brawny!!!!!στις συνταγες σου ειδα οτι εχεις 100γρ βρωμη σε καθε πιτακι....γιατι τωρα 50?εννοουσες για ενα πιτακι την ημερα ε?τελεια παντως τα πιτακια σου!!!παρα πολυ βολικα!!αν θεσ πεσ μου μονο που θα βρω τα ω και τα αλλα που μου ειπες?σε φαρμακειο?

pikolo
28-03-07, 19:27
α επισεις θα ηθελα να σου πω οτι ειμαι 80κγ και 1.82,5 μ απλα αν αντιστιχουν οι θερμιδες σε ογκου...ευχαριστω ξανα.

BRaWNy
28-03-07, 19:32
ευχαριστω brawny!!!!!στις συνταγες σου ειδα οτι εχεις 100γρ βρωμη σε καθε πιτακι....γιατι τωρα 50?εννοουσες για ενα πιτακι την ημερα ε?τελεια παντως τα πιτακια σου!!!παρα πολυ βολικα!!αν θεσ πεσ μου μονο που θα βρω τα ω και τα αλλα που μου ειπες?σε φαρμακειο?Aν θες βάλε 70γρ βρωμη στο πρωινό πιτάκι και απλά 50γρ στο βραδυνό πιτάκι.
Ναι, fish-oils(Ωμέγα-3), κάψουλες ιχθυέλαιου δηλαδή (ειτε μουρουνέλαιου είτε απο σολομό), θα βρεις στα φαρμακεία.
Αν βέβαια στη διατροφή σου έχεις καθημερινά παχιά ψαρια όπως σολομός, σκουμπρί ή σαρδέλες ή και ακόμα λινέλαιο για να βάζεις στις σαλάτες, τότε δεν χρειάζεσε κάψουλες Ωμεγα-3.


οff topic
By the way, σε λίγες μέρες δεν θα έχω χρόνο, θα συμμετέχω πιό σποραδικά.
Θα τα πούμε μάλλον περισσότερο το καλοκαίρι.
Να' στε όλοι καλά.

BRaWNy
28-03-07, 19:34
α επισεις θα ηθελα να σου πω οτι ειμαι 80κγ και 1.82,5 μ απλα αν αντιστιχουν οι θερμιδες σε ογκου...ευχαριστω ξανα.

Τις θερμίδες θα τις ρυθμίσεις εσυ στα μέτρα σου, βλέποντας και πως πας με τον καιρό.
Δεν σου γραφω σε όλα τα γεύματα ποσότητες τροφων, για αυτόν τον λόγο.

Billy
28-03-07, 20:06
οff topic
By the way, σε λίγες μέρες δεν θα έχω χρόνο, θα συμμετέχω πιό σποραδικά.
Θα τα πούμε μάλλον περισσότερο το καλοκαίρι.
Να' στε όλοι καλά.

σ'ευχαριστουμε για τις πολυτιμες συμβουλες σου και καλη επιτυχια στις επιδιωξεις σου,

muaythaispirit
04-04-07, 03:35
σαντουτις κ μπανανα απο φαγητο και μπαρες πρωτεινης απο συμπληρωματα!
χωρανε και στην τσεπη!

Teo70
04-04-07, 15:12
Έτσι, όταν πάω Παρίσι για κάνα 2ωρο στο αεροπλάνο, αντί να φάω σαβούρες τρώω αυτά. (Παρεπιπτώντος το αεροπλάνο είναι δικό μου)

Φίλε τώρα το είδα το post. Επειδή μου αρέσουν τα αεροπλάνα και ψιλοασχολούμαι τι μάρκα και τι τύπος είναι το αεροπλάνο αν επιτρέπεται. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι εφοριακός :green: