PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν πειναω !



capslock_27
27-03-07, 17:11
γεια σας παιδια!
ειναι πρωτη φορα που γραφω οποτε καλος σας βρηκα!
ειμαι 27 χρονων γυμναζομαι εδω και 4 χρονια με αρκετα καλα αποτελεσματα τον τελευταιο καιρο ειπα να το παρω πιο σοβαρα το πραγμα και διαβαζοντας μερικα πραγματα πηρα μερικα συμπληροματα (πρωτεινη whey eas ,γλουταμινη eas,και multi-blend eas) και κανω αρκετα καλυτερης ποιοτητας προπόνηση αλλα το προβλημα μου είναι η διατροφη οσο αναφορα την ποσοτητα που πολύ απλα δεν μπορω να φαω τοση ποσοτητα .να πω εδώ πως ειμαι 1.84 κ 77 κιλα με αρκετα λιγο λιπος και τα τελευτεα 5 χρονια κανω ακετα καλης ποιοτητας διατροφη(αν εξερεσουμε τα ξυδια που κατεβαζω κάθε π/σ) αν και μου ηρθε κεραμυδα όταν ακουσα μερικα πραγματα για τα γαλακτοκομικα τα οποια μεχρι τωρα επερνα σε αρκετα μεγαλες ποσοτητες .εσεις πως τα καταφερνετε και καταναλωνετε αυτες της ποσοτητες που πρεπει γιατι εμενα μου είναι αδυνατον !ασε που ερχετε και καλοκαιρι και αμα τρωω αυτες τις ποσοτητες που πρεπει (για ογκο εννοω παντα)θα εχω μονιμος πρησμενη κοιλια!
στην περιπτωση μου τι προτηνετε?εσεις πως κατεβαζετε τοσες ποσοτητες ?
:bodybuilder2:

gpol
27-03-07, 17:24
ριξε μια ματια στην διατροφη του φιλου asdf http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1178

Δυστηχως για γραμμωση ... θα πρεπει σιγα σιγα να μειωνεις τα γαλακτοκομικα μεχρι να τα κοψεις εντελως

billys15
27-03-07, 17:26
Το συνηθιζεις.Εχεις εναν στοχο.Αυτος ειναι ο ογκος=αναπτυξη μυικης μαζας.Δεν μπορεις να αναπτυξεις τους μυς σου αν δεν τρως αρκετο και ποιοτικο φαγητο.Επισης,συνεπαγεται οτι δεν μπορεις να αναπτυξεις τους μυς σου αν δεν βαλεις λιπος.Τωρα το ποσο λιπος θα βαλεις εξαρταται απο σενα.Και μετα,μην νομιζεις οτι το να διωξεις το λιπος θα ειναι δυσκολο.Plus,θα εχεις και μεγαλυτερη μυικη μαζα,που θα σε βοηθησει να αποβαλλεις γρηγοροτερα και ευκολοτερα λιπος.Και που θα κοιμασαι,για παραδειγμα,θα καις.

Στο κατω κατω δεν ειναι και δυσκολο να φας παραπανω :wink:

Antonio
27-03-07, 17:46
Συνήθιο είναι. Αμα το κάνεις κανένα 6μηνο μεχρι να συνηθίσει ο οργάνισμός και να ανοιξει και το στομάχι μετά θα πινάς κάθε 2 ώρες σαν λύκος!!

Τώρα αν έχει τόοοοοσο μεγάλο πρόβλημα και δεν κατεβένει με τπτ υπάρχουν και κάποιες βιταμίνες που ανοιγουν την όρεξη.
Δεν θυμαμαι ποια είναι (νομίζω Β D? :roll: ). Κάνε μια βόλτα από το φαρμακείο της γειτονιάς και πάρε κανα 2 κουτια μέχρι να συνηθίσεις...

asdf
27-03-07, 18:00
To κολπο ειναι να ανεβαζεις σταδιακα τις θερμιδες σου...και εγω στην αρχη το ιδιο προβλημα ειχα αλλα τωρα πια μια χαρα ειμαι (μετα απο ενα μηνα αδιακοπης προσπαθειας).

BRaWNy
27-03-07, 18:47
Το ότι δεν πεινάς οφείλεται πιθανότατα στο ότι έχεις χαμηλό μεταβολισμό ή και στις επιλογές τροφών στα γεύματά σου.
Αν τρως δυσκολοχωνευτες τροφές, σε πιάνει κορεσμός και δεν πεινάς συντομα, δηλαδή δεν τραβαει ορεξη.
Αν τρως σωστά, και με το που θα αρχίσεις να τρως συχνά, ο μεταβολισμός σου θα ανέβει και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Όταν ο οργανισμός ξέρει ότι θα φαει καθε 3 ωρες, "καίει" και εχει ανεβασμένο μεταβολισμό, όταν δει ότι τρωει αραιά, ριχνει τον μεταβολισμό του και δεν "καιει", ετσι ωστε να έχει αποθέματα, επειδή "καταλαβαίνει" ότι πέφτει σε κατάσταση έλλειψης.
Επίσης, όταν γινει αυτό και ριξει τον μεταβολισμό του, την ίδια ωρα για τους ίδιους λόγους μεσω ορμονικών διαδικασιών, "ετοιμάζει" τις λιπαποθήκες του για περισσότερη κατακράτηση λίπους με την πρωτη ευκαιρία, για αυτό και αποτυγχάνουν οι δίαιτες με χαμηλές θερμίδες και με λίγα γεύματα και στο τέλος παχαίνουν κάποιον.

Πολλοί που τρωγανε 1-2 γευματα μόνο την μέρα και δεν "πεινούσαν", δεν πίστευαν ότι θα καταφέρουν να τρωνε π.χ. 6 γευματα τη μερα, έμειναν όμως έκπληκτοι όταν ειδαν ότι με τις πρωτες μερες, όταν ερχόταν η ωρα να φανε, ειχαν όρεξη και δεν ειχαν πρόβλημα να κάνουν 6 γευματα/μερα.
Φρόντισε επίσης και σε σωστή προπόνηση και αερόβια, ωστε να ανεβάσεις κι άλλο τον μεταβολισμό σου.

Gasturb
27-03-07, 18:52
Πολλοί που τρωγανε 1-2 γευματα μόνο την μέρα και δεν "πεινούσαν", δεν πίστευαν ότι θα καταφέρουν να τρωνε π.χ. 6 γευματα τη μερα, έμειναν όμως έκπληκτοι όταν ειδαν ότι με τις πρωτες μερες, όταν ερχόταν η ωρα να φανε, ειχαν όρεξη και δεν ειχαν πρόβλημα να κάνουν 6 γευματα/μερα

100% έχει συμβεί σε εμένα κ το επιβεβαιώνω. Επίσης να τονίσω την σημασία του πρωϊνου που προσωπικά όταν το αμελώ όλη μου η ημέρα ειναι χαμένη κ διατροφικά χάλια γιατι δεν 'μου κανει κέφι' να φάω, κάτι που δεν γίνεται όταν ξεκινήσω την ημέρα μου σωστα κ όπως πρέπει.

Gt

pikolo
27-03-07, 18:55
αυτο με το πρωινο το παρατηρησα και εγω..

Vson
27-03-07, 22:06
brawny δηλαδη εγω που καθε 2 ωρες πειναω σαν ζωο εχω καλο μεταβολισμο;

BRaWNy
27-03-07, 22:38
brawny δηλαδη εγω που καθε 2 ωρες πειναω σαν ζωο εχω καλο μεταβολισμο;
Πιθανότατα, εξαρτάται βέβαια και πως την εννοείς την πείνα,....αλλά να μην το παρακάνω με τις αναλύσεις.

Vson
27-03-07, 23:50
οσο και να φαω μετα απο 2-3 ωρες νιωθω παλι καποιο ειδος πεινας,λιγο ομως να φαω χορταινω καπως ενα μικρο γευμα 300-400 θερμιδων πχ ειναι υπεραρκετο για να χορτασω,κατι κακο υπαρχει στη περιπτωση αυτη;να θες να τρως καθε 2-3 ωρες;να νιωθεις οτι πεινας δλδ

capslock_27
28-03-07, 02:09
ευχαριστω παιδια για τις απαντηση σας .θα το παλεψω!!! με αυτά τα γαλακτοκομικα ρε παιδια τι γινετε??απο μικρο παιδι θυμαμαι να λενε ολοι τι καλο που είναι το γαλα και το ποσο καλο κανει μεχρι και το ότι βοηθαει στο χασιμο του λιπους εχω ακουσει και δεν νομιζω πως ειμαι ο μονος.απο μικρος καταναλωνω μεγαλες ποσοτητες παλαιοτερα γαλα με kelloggs και τα τελευταια 2-3 χρονια γιαουρτι total 2% με ένα κουταλακι μελι(όταν λεω μελι δεν εννοω αυτά που πουλανε στα σουπερ μαρκετ που πολύ απλα δεν είναι μελι, αλλα θυμαρισιο από ντοπιο παραγωγο(μενω κρητη) το οποιο είναι απλα απαιχτο)μεσο ορο γυρω στα 4 κάθε μερα χωρια όλα τα αλλα (τυρια φετες γαλα) .οπως ειπα και πριν ειμαι 1.84 και 77(μπορει να εχω παρει και κανενα κιλο γιατι εχω να ζυγιστο κανενα διμηνο) κιλα και χωρις να εχω και ιδιαιτερο ογκο εχω αρκετα καλη γραμμωση και πολύ λιγο λιπος.η διατροφη μου εκτος τα γαλακτοκομικα είναι πολύ καλη σε ποιοτητα(όχι σε ποσοτητα όμως)συμφωνα με αυτά που εχω διαβασει κ εδω.τι προτείνετε εσεις???τα συνεχισω,τα ελλατωνω η τα κοβω τελειως???? :bodybuilder2:

pikolo
28-03-07, 02:22
δεν ειναι καλο να εχεις να ζυγιστεις 2 μηνες!!!!!!!!!!!!πρεπει να ζυγιζεσαι σε τακτα χρονικα διαστηματα!!!

billys15
28-03-07, 14:04
capslock_27 οταν εισαι σε ογκο δεν ειναι κακο να τρως και κανενα γαλακτοκομικο.Εγω για παραδειγμα τρωω και γιαουρτια και πινω και γαλα.Μην ξεχναμε οτι και παλια οι bbers κατεβαζανε το γαλα με τα λιτρα.Αν ομως εισαι σε γραμμωση τοτε κοψε κατι.Παλι οχι εντελως,απλα μειωσε την ποσοτητα.

gpol
28-03-07, 14:07
οσο περνας τα σταδια της γραμμωσης ,το μειωνεις. Στο τελευταιο σταδιο της γραμμωσης κοβεις τα γαλακτοκομικα εντελως εντελως

BRaWNy
28-03-07, 14:41
οσο και να φαω μετα απο 2-3 ωρες νιωθω παλι καποιο ειδος πεινας,λιγο ομως να φαω χορταινω καπως ενα μικρο γευμα 300-400 θερμιδων πχ ειναι υπεραρκετο για να χορτασω,κατι κακο υπαρχει στη περιπτωση αυτη;να θες να τρως καθε 2-3 ωρες;να νιωθεις οτι πεινας δλδ
Όχι, τιποτε το κακό, θα έλεγα μάλιστα το αντίθετο.
Δεν υπάρχουν λόγοι για να ανησυχείς για κάτι, παρά μόνο για τις επιλογές τροφών.

BRaWNy
28-03-07, 14:44
οσο περνας τα σταδια της γραμμωσης ,το μειωνεις. Στο τελευταιο σταδιο της γραμμωσης κοβεις τα γαλακτοκομικα εντελως εντελως
Ανάλογα και την περίπτωση, στους περισσότερους χρειάζεται μαχαίρι απο την αρχή με την έναρξη της δίαιτας/προετοιμασίας.
Εγω προτείνω το "πού και πού" στην περίοδο όγκου, με μέτρο δηλαδή, για να μην έχετε και προβλήματα στη γράμμωση, και περισσότερο στη χρηση τυριών.

άποψη, γνωμη και γνωση μου απο τις εμπειρίες μου στον χωρο.

gpol
28-03-07, 14:46
:) μιλησα γενικα για τους περισσοτερους, οχι για ειδικες περιπτωσεις. Διαφωνεις με το να το μειωνεις σταδιακα μεχρι να το κοψεις εντελως; αφορα και μενα το θεμα

BRaWNy
28-03-07, 15:07
Eγω είπα, για τους περισσότερους "μαχαίρι" και μόνο για "ειδικές" περιπτωσεις, σταδιακή μείωση.
Αν σε αφορά και σε σένα και σκέφτεσε για δίαιτα, ξέρεις που θα με βρεις για να το συζητήσουμε. :wink:

gpol
28-03-07, 15:23
αυτη τη στιγμη το εχω μονο στο πρωινο που καπως ειναι καλυτερα αυτη η ωρα, απο το να το επεινα απογευμα. Θελω να αρχισω διαιτα ειμαι 95 κιλα με 1.83