PDA

Επιστροφή στο Forum : Προϊόντα που περιέχουν γλουτένη



capslock_27
28-03-07, 15:35
σε ένα άλλο furoum διαβασα το παρακατω post και μου εκανε μεγαλη εντυπωση σας το ποσταρω όπως ακριβως είναι:

GLUTEN & DAIRY (cow's products) HAVE NO PLACE IN ONE'S DIET.

ΟΠΟΙΟΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΗ, ΤΟΥ ΛΕΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΣ και καλο ειναι να πηδηξει απο εναν γκρεμο.

Η πιο ma$*^@** αντιδραση οταν μαθαινουν κατι τετοιο ειναι η εξης:
" Τι λες ρε, αφου εγω καταναλωνω και γαλακτοκομικα και γλουτενη και δεν εχω κανενα συμπτωμα".
Δεν ξερουν τι ποιουν χοχο... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΓΕΙΗΣ, με την εννοια οτι δεν εχετε νοιωσει ποτε στη ζωη σας κατα πασα πιθανοτητα, οποτε η αντιληψη της υγειας που εχετε ειναι λανθασμενη γιατι ακριβως εντασσετε αυτα τα 2 πραγματα στην διατροφη σας.

ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΓΧΡΟΝΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ ( ναι τοσο γενικα) που εχουν προκυψει μετα το 1500μ.Χ.

Παρολ'αυτα I ll give u the benefit of doubt , μεχρι να αποκλεισετε 100% απο την διατροφη σας την ΓΛΟΥΤΕΝΗ κυριως και δευτερευοντως τα γαλακτοκομικα. ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ για 1.5-2 βδομαδες.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ αυτη και θα σας ανοιξει τα ματια. ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ναι, αλλα ισως ενα απο τα καλυτερα αρθρα που θα διαβασετε.

http://www.dogtorj.net/id4.html

καλο ειναι να μην απαντησει κανενας σε αυτο το thread προτου διαβασει το παραπανω λινκ.

Τροφιμα με γλουτενη-> http://www.celiac.com/st_prod.html?p_prodid=185

Τυπικα δλδ (ΣΙΤΑΡΙ, κριθαρι, σικαλη κοινως ολα τα ψωμια και τα περισσοτερα αλευρια και αρα οτιδηποτε συγγενευει με αυτα μπισκοτα κοκ, σιμιγδαλι, malt, μακαρονια, ραβιολια, noodles, πιτουρο, τα περισσοτερα γλυκα, οι ζυμες, μπυρα κλπ

Νταξει δεν αποκλειονται ολοι οι υδατανθρακες εννοειται υπαρχουν και perfectly safe οπως...

ΡΥΖΙ= gluten free
ΠΑΤΑΤΕΣ (νταξει οχι τηγανητες) = gluten free
Kαλαμποκι = gluten free
fruits/veggies= gluten free
Καλαμποκοψωμο (απο καταστημα βιολογικων προιοντων) γιατι στο φουρνο βαζουν και σιταλευρο ας τους πεις ψωμι απο καλαμποκι.
ΒΡΩΜΗ= gluten free



πια ειναι η γνωμη σας γι αυτο??

BRaWNy
28-03-07, 18:43
Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που γράφονται περι γλουτένης κ.λ.π., πάντως οι παρακάτω επιλογές:

ΡΥΖΙ= gluten free
ΠΑΤΑΤΕΣ (νταξει οχι τηγανητες) = gluten free
Kαλαμποκι = gluten free
fruits/veggies= gluten free
Καλαμποκοψωμο (απο καταστημα βιολογικων προιοντων) γιατι στο φουρνο βαζουν και σιταλευρο ας τους πεις ψωμι απο καλαμποκι.
ΒΡΩΜΗ= gluten free

...είναι οι πιό κατάλληλες για σωστή διατροφή (σύμπτωση ή όχι), και όχι μόνο για μποντυμπίλντερς.

Gasturb
29-03-07, 02:39
O λόγος που εγίναν τόσες έρευνες πάνω στην γλουτένη (πρωτεϊνη στο σιτάρι) κ παρασκευάστηκαν τα gluten free products ήταν λόγω της μερίδας των ατόμων που είναι δυσανεκτικοί σε αυτήν. Το να αποκλείουμε τελέιως τα παράγωγα αυτης της πρωτεϊνης είναι υπερβολικό οπότε μια ισορροποιμένη 'σωστη' διατροφή συμπεριλαμβανομένου κ gluten products πιστευώ είναι απαραίτητη κ απολύτως ασφαλή.

Gt

Nicktiger
29-03-07, 10:07
Εχεις απόλυτο δικιο Gas .Εχω ξάδελφο που δεν δεχόταν ο οργανισμός του να δεχθεί τέτοια συστατικά.Ετρωγε μόνο προιόντα απο καλαμπόκι (καλαμποκόψωμο,κεικ απο καλαμποκι,μακαρόνια κ.τ.λ) σε ηλικία μεχρι 20 και θυμάμε οτι εκείνη την εποχή ήταν πολυ δυσκολο να βρείς τετοια "ειδικά" προιόντα(πριν20 χρονια)!!!

Distro
12-11-13, 21:02
Καλησπερα σας.
Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Μεχρι τωρα αγοραζα την πασιγνωστη μαρκα Q**** O*** για το πρωινο μου.Σημερα αγορα απο μια πολυ μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ ενα παρομιο προιον μαρκας MI**HOU** OATS.Λοιπον αφου τσεκαρα τα θρεπτικα ειναι ακριβως τα ιδια,αλλα μονο που η δευτερη μαρκα γραφει οτι περιεχει γλουτενη.Πειραζει σε κατι να εχει γλουτενη η βρωμη?Εχουνε μια διαφορα στην τιμη στα 1 ευρω.Αρκετη μπορω να πω.

Flintz
13-11-13, 08:46
η γλουτενη εχει κατιγορηθει οτι πειραζει πολυ κοσμο κυριος με διαρρειες/στομαχοπονους. Αν εχεις αλλεργεια-δυσανεξεια στην γλουτενη η τρως ιδι πολυ γλουτενη απ την υπολυπη διετα σου,τοτε εγω προσοπικα θα σου ελεγα να αποφευγεις να τρως και στο πρωινο σου ,αν ομως το εχεις κανει ιδη και δεν αντεδρασε το σωμα σου, τοτε ολα οκ :)

primordial
13-11-13, 12:44
Καλησπερα σας.
Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Μεχρι τωρα αγοραζα την πασιγνωστη μαρκα Q**** O*** για το πρωινο μου.Σημερα αγορα απο μια πολυ μεγαλη αλυσιδα σουπερ μαρκετ ενα παρομιο προιον μαρκας MI**HOU** OATS.Λοιπον αφου τσεκαρα τα θρεπτικα ειναι ακριβως τα ιδια,αλλα μονο που η δευτερη μαρκα γραφει οτι περιεχει γλουτενη.Πειραζει σε κατι να εχει γλουτενη η βρωμη?Εχουνε μια διαφορα στην τιμη στα 1 ευρω.Αρκετη μπορω να πω.

Να είσαι σίγουρος ότι γλουτένη περιείχαν και τα quaker που έπαιρνες.
Σε πείραξε σε κάτι? Εάν όχι τότε δεν υπάρχει θέμα. Απλά η απουσία γλουτένης μπορεί να δώσει την αίσθηση ότι κάποιος υδατάνθρακας δεν κάθετε τόσο "βαρύς" στο στομάχι. Αυτό στην περίπτωση που δεν τίθεται θέμα δυσανεξίας. Εάν υπάρχει θέμα δυσανεξίας τότε τα πράγματα είναι λίγο πιο σύνθετα και θα πρέπει να αποφεύγονται προϊόντα που περιέχουν γλουτένη.

Surfer
13-11-13, 14:23
Και εμένα με έχει απασχολήσει πολύ το θέμα της γλουτένης και ας μην έχω δυσανεξία. Βέβαια δε φτάνω στις ακραίες θέσεις να την αφαιρέσω από την διατροφή μου. Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, όπως και με τα περισσσότερα. Τη γλουτένη στη διατροφή μας, το ανθρώπινο είδος την χρησιμοποιεί από την "αρχή". Υπάρχει στα σιτηρά, γαλακτοκομικά κτλ. Ακόμα και τόσο "λάθος" να ήταν στις τόσες χιλιάδες χρόνια εξέλιξης θα μπορούσαμε να την ανεχτούμε. Δεν την χρησιμοποιούμε μετά το 1500 που λέει ο φίλος αρχικά. Σιτηρά καλλιεργούμε χιλιάδες χρόνια π.Χ., όπως επίσης και χιλιάδες χρόνια πρίν εξημερώσαμε τα οικόσιτα ζώα για το γάλα τους κτλ.
Πιστεύω, με εξαίρεση αυτούς που έχουν δυσανεξία στην γλουτένη, ότι όλο το υπόλοιπο σε ακραίες θέσεις είναι και λίγο marketing..

SkillBill
17-11-13, 16:05
Πιστεύω, με εξαίρεση αυτούς που έχουν δυσανεξία στην γλουτένη, ότι όλο το υπόλοιπο σε ακραίες θέσεις είναι και λίγο marketing..


αυτο απλως..