PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

lef
28-05-11, 19:28
Ρε δε σου ειπα,το πηρα κι εγω τελικα!!Αλλα τα ιδια μου φαινεται..χαχαχαχα!Βαζω 2 χαπακια και μια κουταλια ζαχαρη :turtle:



Γιατι δε βολευει??Σε φακελακια του 1γρ ειναι ρε..τα βαζεις στην τσεπη και εισαι ετοιμος.

Λεω να δοκιμασω 4-5 χαπακια μπας και φτιαξει η κατασταση..τι λες??:turtle:

δεν ξερω τι αλλο να κανω για να σου κοψω την ζαχαρη:green:
εγω σε σχεση με την πρασινη σκονη ξετρελαθηκα με τις ταμπλετες.τωρα τις εχω συνηθισει κιολας οποτε κομπλε
την σκονη την ειχα παρει χυμα εγω ρε απο μαγαζι με βιολογικα δεν ηξερα οτι υπαρχει και σε φακελακια
τι να πω δοκιμασε να βαλεις περισσοτερες.εγω 2-3 βαζω.σαν τωρα ενα πραγμα που εχω κανει ενα βαρελι φραπα:P

jannous44
29-05-11, 11:35
σε περιπτωσεις που εχουμε κοψει γαλακτοκομικα. για τελευταιο γευμα ημερας τι θα ηταν καλο να βαλουμε? cottage? η και αυτο κατατασετε στη κατηγορια αυτη? και αυτο ειναι ομως ακριβο. αρα παμε στο κλασικο νερο+whey+αμυγδαλα? κ αν εχω κοψει και τα αμυγδαλα?.:unsure:

Giannistzn
29-05-11, 12:01
Αμυγδαλα γιατι να κοψεις? Στη χειροτερη εαν δεν θες να βαλεις γιαουρτι ή cottage (αποτι ειχα διαβασει εχει φθηνο στο lidl) θα πρεπει να παρεις μια καζεΐνη νομιζω.

Η γουει ειναι γρηγορης απορροφησης αρα πιστευω οτι δεν κανει καλη δουλεια το βραδυ..

arisfwtis
29-05-11, 12:13
γιατι να κοψεις γαλακτοκομικα και να πινεις σκονη πρωτεινη αφου και αυτες εχουν λακτοζη

beatshooter
29-05-11, 14:54
Ειπα στην κοπελια να μου παρει 2 τριαδες γιαουρτια.....Κια μου φερνει κατι βιταλαιν με ροδακινο κ κερασι(εγω εννοουσα να παρει κανονικα Ολυμπος).

Συστατικα ανα κυπελο

105 kcal
11,6g protein
12,6gr υδατανθρακας εν των οποιων 11.2gr σακχαρα

Τι στο καλο ειναι οντως ψηλα τα σακχαρα η τσαμπα εχω τρελαθει?:(

Panosss
29-05-11, 15:08
Φυσικά και είναι, αφου έχουν γλυκαντικές ουσίες και φρούτα

COBRA_STYLE
29-05-11, 15:12
Ειπα στην κοπελια να μου παρει 2 τριαδες γιαουρτια.....Κια μου φερνει κατι βιταλαιν με ροδακινο κ κερασι(εγω εννοουσα να παρει κανονικα Ολυμπος).

Συστατικα ανα κυπελο

105 kcal
11,6g protein
12,6gr υδατανθρακας εν των οποιων 11.2gr σακχαρα

Τι στο καλο ειναι οντως ψηλα τα σακχαρα η τσαμπα εχω τρελαθει?:(
αφου πηρε αυτα,το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τα τρως στο πρωινο σου

beatshooter
29-05-11, 15:24
Η πρωινο οπως λες η prework θα τα δουλεψω

γυναικες ουτε μια σωστη δλεια

Giannis12
29-05-11, 17:29
σε περιπτωσεις που εχουμε κοψει γαλακτοκομικα. για τελευταιο γευμα ημερας τι θα ηταν καλο να βαλουμε? cottage? η και αυτο κατατασετε στη κατηγορια αυτη? και αυτο ειναι ομως ακριβο. αρα παμε στο κλασικο νερο+whey+αμυγδαλα? κ αν εχω κοψει και τα αμυγδαλα?.:unsure:

Γιατί να κόψεις τα γαλακτοκομικά? είναι υψηλά σε πρωτείνη.
Το cottage και αυτό γαλακτοκομικό είναι φυσικά.
Το καλύτερο βραδινό για εμένα είναι το στραγγιστό 2% είτε σε γράμμωση είτε σε όγκο.

Whey, την απορροφά γρήγορα ο οργανισμός σου και δεν συνιστάτε για βραδινό καθώς χρειάζεσαι πρωτείνη αργής απορρόφησης καθ'όλη διάρκεια του ύπνου.

COBRA_STYLE
29-05-11, 17:39
Η πρωινο οπως λες η prework θα τα δουλεψω

γυναικες ουτε μια σωστη δλεια
γιατι pre?δεν ειναι κ ο,τι καλυτερα οταν εχει σακχαρα

terataki
29-05-11, 20:38
γαλακτοκομικα=ασβεστιο=μεγαλυτερη καυση λιπους

dionisos
29-05-11, 21:15
γαλακτοκομικα=ασβεστιο=μεγαλυτερη καυση λιπους

Αυτό από που προκύπτει?

terataki
29-05-11, 21:23
Αυτό από που προκύπτει?

ειχα διαβασει μια ερευνα.μολις την ξαναβρω θα την ποσταρω

Eddie
29-05-11, 21:25
Αυτό από που προκύπτει?

Ε..ολο και καποια μελετη θα υπαρχει..που μπορει να λεει κιολας οτι οσο περισσοτερα γαλακτοκομικα τρως,τοσο περισσοτερο ασβεστιο,αρα μεγαλυτερη καυση λιπους.. :turtle:

Devil
29-05-11, 22:30
ειχα διαβασει μια ερευνα.μολις την ξαναβρω θα την ποσταρω

καμια απο αυτες...?

Diet induced thermogenesis, fat oxidation and food intake following sequential meals: Influence of calcium and vitamin D.

Chan She Ping-Delfos W (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Chan%20She%20Ping-Delfos%20W%22%5BAuthor%5D), Soares M (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Soares%20M%22%5BAuthor%5D).
Curtin Health Innovation Research Institute, Curtin University of Technology, GPO Box U1987, Perth, WA 6845, Australia.
Abstract

BACKGROUND & AIMS: The mechanisms linking dietary calcium and vitamin D to body weight regulation require confirmation.
METHODS: Eleven subjects, aged (mean ± SEM) 54 ± 1.2 y and BMI 31 ± 2.4 kg/m(2), participated in a randomised within-subject, sequential meal protocol comparing a low calcium trial (LCT) to an isoenergetic high calcium trial (HCT). Diet induced thermogenesis (DIT), fat oxidation rates (FOR), serum leptin, subjective feelings of hunger/satiety were measured at fasting and hourly over 8 h. Spontaneous food intake at a buffet and over the following 30 h was recorded. Postprandial responses, calculated as change (Δ) from baseline for each meal, were analysed by paired t-tests and 2 × 2 repeated measures ANOVA.
RESULTS: HCT resulted in lesser suppression of ΔFOR (p = 0.02) and a significantly greater DIT (p = 0.01). Further, the buffet to dinner interval was prolonged (p = 0. 083) and reported 24 h energy intake following this trial was significantly reduced (p = 0.017). ∆leptin following HCT but not LCT was negatively related to 24 h fat intake (r = -0.81, p = 0.016).
CONCLUSIONS: Higher calcium and vitamin D intake at a breakfast meal acutely increased postprandial FOR and DIT over two successive meals, and reduced spontaneous energy intake in the subsequent 24 h period. Australian New Zealand Clinical Trials Registry (ANZCTR) number: ACTRN12609000418279.
Copyright © 2010 Elsevier Ltd and European Society for Clinical Nutrition and Metabolism. All rights reserved.
PMID: 21276644 [PubMed - as supplied by publisher]


Effect of calcium from dairy and dietary supplements on faecal fat excretion: a meta-analysis of randomized controlled trials.


Christensen R (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Christensen%20R%22%5BAuthor%5D), Lorenzen JK (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Lorenzen%20JK%22%5BAuthor%5D), Svith CR (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Svith%20CR%22%5BAuthor%5D), Bartels EM (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Bartels%20EM%22%5BAuthor%5D), Melanson EL (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Melanson%20EL%22%5BAuthor%5D), Saris WH (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Saris%20WH%22%5BAuthor%5D), Tremblay A (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Tremblay%20A%22%5BAuthor%5D), Astrup A (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%22Astrup%20A%22%5BAuthor%5D).
The Parker Institute, Musculoskeletal Statistics Unit, Frederiksberg Hospital, Frederiksberg, Denmark.
Abstract

Observational studies have found that dietary calcium intake is inversely related to body weight and body fat mass. One explanatory mechanism is that dietary calcium increases faecal fat excretion. To examine the effect of calcium from dietary supplements or dairy products on quantitative faecal fat excretion, we performed a systematic review with meta-analysis. We included randomized, controlled trials of calcium (supplements or dairy) in healthy subjects, where faecal fat excretion was measured. Meta-analyses used random-effects models with changes in faecal fat excreted expressed as standardized mean differences, as the studies assessed the same outcome but measured in different ways. An increased calcium intake resulted in increased excretion of faecal fat by a standardized mean difference of 0.99 (95% confidence intervals: 0.63-1.34; P < 0.0001; expected to correspond to approximately 2g day(-1)) with moderate heterogeneity (I(2) = 49.5%) indicating some inconsistency in trial outcomes. However, the dairy trials showed homogeneous outcomes (I(2)=0%) indicating consistency among these trials. We estimated that increasing the dairy calcium intake by 1241 mg day(-1) resulted in an increase in faecal fat of 5.2 (1.6-8.8) g day(-1). In conclusion, dietary calcium has the potential to increase faecal fat excretion to an extent that could be relevant for prevention of weight (re-)gain. Long-term studies are required to establish its potential contribution.

terataki
29-05-11, 22:33
απτο leangains ειναι αυτη? γιατι εκει νομιζω πρεπει να την βρηκα :thumbup:

Devil
29-05-11, 22:34
απτο leangains ειναι αυτη? γιατι εκει νομιζω πρεπει να την βρηκα :thumbup:

α δεν ξερω.... δεν την πηρα απο εκει....

terataki
29-05-11, 22:35
α δεν ξερω.... δεν την πηρα απο εκει....

στο leangains πρεπει να την ειχα διαβασει

giannis64
29-05-11, 23:29
να ανεβασω και εγω καποιες που λενε το αντιθετο?

terataki
29-05-11, 23:32
να ανεβασω και εγω καποιες που λενε το αντιθετο?

γιατι οχι? ανταλλαγη αποψεων κανουμε :toast:

magavaTOUT
30-05-11, 17:14
ποσα γραμμαρια καλων λιπαρων πρεπει να παιρνουμε ημερησιως? ξερω ειναι καπως γενικη ερωτηση αλλα ψαχνω απαντηση :P

Giannistzn
30-05-11, 18:26
Αναλογα, παιζεις περιπου στο 15-30% των θερμιδων σου στο περιπου.

beatshooter
30-05-11, 20:51
γιατι pre?δεν ειναι κ ο,τι καλυτερα οταν εχει σακχαρα

Που θα προτεινες να τα τρωω αυτα?Μονο πρωινο?

gmalamos
31-05-11, 00:24
Παιδες τα βραστα κολοκυθακια ειναι χαμηλα σε υδατανθρακες?Ψαχνω διατροφικη αξια αλλα δεν βρισκω κατι.Για κετωση το λεω.:unsure:

arisfwtis
31-05-11, 00:26
γραψε squash στον nutritiondata και θα τα χει τα βραστα σε μια απο τις κατηγοριες :):)

gmalamos
31-05-11, 00:31
γραψε squash στον nutritiondata και θα τα χει τα βραστα σε μια απο τις κατηγοριες :):)

ok κομπλε ειναι..
Nutritional value per 100 g

Carbohydrates 3.4 g
- Dietary fiber 1.1 g
Fat 0.2 g
Protein 1.2 g
Water 95 g
Riboflavin (Vit. B2) 0.14 mg (9%)
Vitamin C 17 mg (28%)
Potassium 262 mg (6%)

Νερακι του θεου..Αντε μανιταρια σαλατες κολοκυθια μπας κ ξεγελασουμε τι πεινα μας.

arisfwtis
31-05-11, 00:39
αν και λιγο οφ

μια καλη συνταγη για κετωση ειναι η εξης

4 αυγα ολοκληρα 4 υδ
μπλε τυρι 100 γρ 1 υδ
γαλοπουλα κανα 2 φετες

και μετα ριξε καυτερη,μανιταρια κρεμυδακι

θα με θυμηθεις:green:

υ.γ.αυτα ομελετα ξεχασα να το γραψω

gmalamos
31-05-11, 00:44
αν και λιγο οφ

μια καλη συνταγη για κετωση ειναι η εξης

4 αυγα ολοκληρα 4 υδ
μπλε τυρι 100 γρ 1 υδ
γαλοπουλα κανα 2 φετες

και μετα ριξε καυτερη,μανιταρια κρεμυδακι

θα με θυμηθεις:green:


Δεν ειναι τηγανιτα ομως?
Το χω κανει αρκετες φορες σε ογκο.:P

arisfwtis
31-05-11, 00:46
σε αντικολλητικο

δεν βαζεις καθολου λαδι

βαζεις τα λαχανικα να φυγουν τα νερα τους και μολις φυγουν ριχνεις τα υπολοιπα μεσα

gmalamos
31-05-11, 00:47
σε αντικολλητικο

δεν βαζεις καθολου λαδι

βαζεις τα λαχανικα να φυγουν τα νερα τους και μολις φυγουν ριχνεις τα υπολοιπα μεσα

οκ.:thumbup:

vasilis123
31-05-11, 01:55
γεια σ ολους σας,ειμαι καινουριος στο forum και γενικα δεν κσερω και πολλα πραγματα απο pc :P ,λοιπον εχς μερικα πραγματακια ν σας πω,αν θελετε και κσερετε με βοηθατε....ειμαι 20 χρονο 1,70 , 63 κιλα , πρην μια βδομαδα πηγα και πηρα το συμπλιρομα protein (monster mass) θελω ν μ πητε αν ειναι καλη,και πωσ θα βαλω κιλα,πρεπει ν παρω κιλα οπωσ διποτε,θελω διλ να φτασω στα 73-75 κιλα,και αυτα τα κιλα εννοειτε ν τα παρω στα χερια,στο στιθος,στα φτερα,να ανοιξω,διλ ογκο με λιγα λογια,αλλα ποτε σε λυπος,διλ¨κιλια και τετοια πραγματα..!!! αν μπορητε πειτε μ..σας ευχαριστω.....περιμενω,γιατι εχω και ενα αλλο θεμα π θελω ν λιθει οσο ποιο γριγορα γινετε...

jackieboy
31-05-11, 09:37
Το βραδυ πριν κοιμηθω βαζω μαζι με το γιαουρτι 2% που τρωω και ενα scoop whey, προφανως ειναι ΟΚ ετσι?

Sage
31-05-11, 12:33
Καλημέρα παιδιά, πιστεύετε οτι θα ήταν σωστό να αντικαταστίσω στη διατροφή μου το πρωινό με πιτάκι βρώμης??

Παλιό πρωινό: 250ml γάλα 1,5% +1scoop whey+80gr βρώμη+10γρ αμύγδαλα+10γρ καρυδια+1 μήλο

Νέο πρωινό(πιτάκι):5 ασπράδια+1κροκος+80γρ βρώμη+10γρ αμύγδαλα+10γρ καρυδια+1 μήλο

Απλά έχω γραμμώσει αρκετά αλλα θέλω καλύτερη διαύγεια(!) στους κοιλιακούς γιαυτό ήθελα να δοκιμάσω να κόψω το γάλα(για 1-2 βδομ.) μήπως δω διαφορά!

Σημείωση: Μετά απο αυτο το γεύμα πάω για προπόνηση(μετά απο 2-3 ωρίτσες εννοείται):weights:

Τι λέτε? να το κάνω??:unsure:

COBRA_STYLE
31-05-11, 12:39
Που θα προτεινες να τα τρωω αυτα?Μονο πρωινο?
ναι στο πρωινο...οπου η ευαισθησια στην ινσουλινη ειναι αυξημενη και δεν εχεις φοβο να γινει λιπακι..αν και ειναι ψιλα γραμματα αυτα,αλλα αν θες να κανεις αυστηρο cutting και δεδομενου οτι σου πηρε αυτα τα γιαουρτια απο το να μη τα φας καντο ετσι

worfel
31-05-11, 13:39
παιδια μια φραπα με 1-2 κουταλακια ζαχαρη και 1 γαλατακι επιτρεπεται μεσα στην μερα σε περιοδο γραμμωσης?

Manos1989
31-05-11, 13:45
παιδια μια φραπα με 1-2 κουταλακια ζαχαρη και 1 γαλατακι επιτρεπεται μεσα στην μερα σε περιοδο γραμμωσης?

Γιατί να μη βάλεις ασπαρτάμη?
Αλλά αν θερμιδικά είσαι οκ, δε θα σε πειράξει το 1 κουταλάκι ζάχαρη.....απλά δεν είναι οτι ποιοτικότερο όπως καταλαβαίνεις.

worfel
31-05-11, 13:48
Γιατί να μη βάλεις ασπαρτάμη?
Αλλά αν θερμιδικά είσαι οκ, δε θα σε πειράξει το 1 κουταλάκι ζάχαρη.....απλά δεν είναι οτι ποιοτικότερο όπως καταλαβαίνεις.

γιατι εχω ακουσει διαφορα για την ασπαρταμη.. μαλλον θα ψαξω κανενα αλλο γλυκαντικο.

ακομα και λιγο πριν την προπονα δεν κανει? δεν το "καιω"?

Manos1989
31-05-11, 13:51
γιατι εχω ακουσει διαφορα για την ασπαρταμη.. μαλλον θα ψαξω κανενα αλλο γλυκαντικο.

ακομα και λιγο πριν την προπονα δεν κανει? δεν το "καιω"?

Αν σε παίρνει θερμιδικά, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία...μιλάμε για μηδαμινή ποσότητα.
Αλλά αν θες μια ''ιδανική'' ώρα, θα ήταν μετά την προπόνα.

worfel
31-05-11, 13:53
Αν σε παίρνει θερμιδικά, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία...μιλάμε για μηδαμινή ποσότητα.
Αλλά αν θες μια ''ιδανική'' ώρα, θα ήταν μετά την προπόνα.

οκ μαλιστα θενξ. γλυκαντικα εκτος ασπαρταμη ξερεις αν πουλανε στα σουπερ μαρκετ?

Sage
31-05-11, 14:00
οκ μαλιστα θενξ. γλυκαντικα εκτος ασπαρταμη ξερεις αν πουλανε στα σουπερ μαρκετ?
Πουλάνε..
εγώ έχω πάρει δισκία natreen που είναι χωρίς ασπαρτάμη και ενα μικρο δισκίο ισουται με ένα κουταλακι του γλυκου ζαχαρη.. αλλα με 0,01 θερμιδες (λένε..) ;)

Giannistzn
31-05-11, 14:23
Καλημέρα παιδιά, πιστεύετε οτι θα ήταν σωστό να αντικαταστίσω στη διατροφή μου το πρωινό με πιτάκι βρώμης??

Παλιό πρωινό: 250ml γάλα 1,5% +1scoop whey+80gr βρώμη+10γρ αμύγδαλα+10γρ καρυδια+1 μήλο

Νέο πρωινό(πιτάκι):5 ασπράδια+1κροκος+80γρ βρώμη+10γρ αμύγδαλα+10γρ καρυδια+1 μήλο

Απλά έχω γραμμώσει αρκετά αλλα θέλω καλύτερη διαύγεια(!) στους κοιλιακούς γιαυτό ήθελα να δοκιμάσω να κόψω το γάλα(για 1-2 βδομ.) μήπως δω διαφορά!

Σημείωση: Μετά απο αυτο το γεύμα πάω για προπόνηση(μετά απο 2-3 ωρίτσες εννοείται):weights:

Τι λέτε? να το κάνω??:unsure:

Για εμενα καλυτερα, επειδη γαλα με whey μπορει να αργησει περισσοτερο να απορροφηθει (λογω της καζεΐνης απο το γαλα), και το πρωι θες γρηγορη απορροφηση ;)

Sage
31-05-11, 15:44
Για εμενα καλυτερα, επειδη γαλα με whey μπορει να αργησει περισσοτερο να απορροφηθει (λογω της καζεΐνης απο το γαλα), και το πρωι θες γρηγορη απορροφηση ;)
Λες ε?
nice..:thumbup: θα το κάνω αν είναι.. :turtle:

Akis7
31-05-11, 15:53
Γεια σας παιδια... Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησης σχετικα με την διατροφη....
Ειμαι 20 χρονων 1,75 και 90 κιλα και πηγαινω στο γυμναστηριο εδω και 1 μηνα κανοντας διαιτα δικια μου η οποια δεν εχει αποτελεσμα...
Θα ηθελα να με βοηθεσετε δινοντας μου ενα αποτελεσματικο προγραμμα διατροφης...
Στοχος μ δεν ειναι να γινω τερας αλλα να παω απο τα 90 κιλα γυρο στα 75-80 και να κανω κ γραμμωση ωστε ν εχω ενα καλο γραμωμενο σωμα...
Αν μπορει καποιος να μου γραψει ενα καλο εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης με βαση το αποτελεσμα που ζηταω..
Ευχαριστωωω

RAMBO
31-05-11, 16:00
γραψε την διατροφη που κανεισ τωρα να την δουμε...

Akis7
31-05-11, 16:52
γραψε την διατροφη που κανεισ τωρα να την δουμε...

Dn kanw kapoia sukekrimena apla tr polu ligotero k trww light faghta k salates alla dn kanw kapoia sukgekrimenh diatrofh....
Gi auto 8 h8ela tr mia sukekrimenh diatrofh, k eimai apofasismenos n thn akolou8hsw gt 8elw na dw apotelesma....

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.MODS TEAM***

worfel
31-05-11, 17:04
Dn kanw kapoia sukekrimena apla tr polu ligotero k trww light faghta k salates alla dn kanw kapoia sukgekrimenh diatrofh....
Gi auto 8 h8ela tr mia sukekrimenh diatrofh, k eimai apofasismenos n thn akolou8hsw gt 8elw na dw apotelesma....

***γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.MODS TEAM***

Διάβασε στο θέμα "Διατροφή" τα sticky topics, βρες μια διατροφή στο ίδιο topic και τροποποίησε την ώστε να ταιριάζει στα κιλά/δραστηριότητα/ηλικία σου.


Και γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Akis7
01-06-11, 00:54
Διάβασε στο θέμα "Διατροφή" τα sticky topics, βρες μια διατροφή στο ίδιο topic και τροποποίησε την ώστε να ταιριάζει στα κιλά/δραστηριότητα/ηλικία σου.


Και γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Εψαξα αλλα δεν καταφερα να βρω μια συγκεκριμενη που να ταιριαζει με τα κιλα μου, γι αυτο ζητησα να μου γραψετε μια εαν μπορειτε, γιατι η περισσοτερες διατροφες που διαβαζω είναι για ογκο, για αυτο ζηταω βοηθεια, εαν μπορειτε να μου γραψετε μια να την σημειώσω και να την ξεκινήσω, και ν ειναι με βοη8ησει γ αυτο π ζητησα μειωση λιπους απο 90 στ 75-80 κιλα ειμαι κ 1,73 και να κανω και μια απλη γραμμωση οπως σας ειπα κ παραπάνω.. εαν μπορείτε βοηθηστε.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ....

jimas
02-06-11, 14:55
Καλησπέρα.
Μπορώ να συνδυάσω ταχίνι με μέλι αλειμμένο σε ψωμί με μισό ποτήρι γάλα για πρωινό;

Kaloutsikos
02-06-11, 16:05
Καλησπέρα.
Μπορώ να συνδυάσω ταχίνι με μέλι αλειμμένο σε ψωμί με μισό ποτήρι γάλα για πρωινό;

Πρωτεΐνη δεν έχεις στο πρωινό σου?
Μπορείς αλλά έχει κάμποσο υδατάνθρακα και λιπαρά,
σε όγκο δεν πειράζει.

jannous44
02-06-11, 16:12
οκ μαλιστα θενξ. γλυκαντικα εκτος ασπαρταμη ξερεις αν πουλανε στα σουπερ μαρκετ?

στεβια

Σήμερα, η κύρια χρήση της στέβιας είναι η εξαγωγή από τα φύλλα της -χλωρά ή ξηρά- των φυσικών γλυκαντικών ουσιών στεβιοσίδη, ρεμπαουδιοσίδη, κ.ά.. Η στεβιοσίδη μόνη της ή μαζί με τις άλλες γλυκαντικές ουσίες (αναφερόμενη ως στεβιοσίδη) είναι μία λευκή, μικροκρυσταλλική ουσία, όπως και η κοινή ζάχαρη, αλλά με μηδενική θερμιδική αξία και 200-300 φορές πιο γλυκιά, ανάλογα με την συγκέντρωση κάθε μιας από τις γλυκαντικές ουσίες.


αν θες και πηγη σου δινω.

Akis7
02-06-11, 16:17
Γεια σας παιδια... Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησης σχετικα με την διατροφη....
Ειμαι 20 χρονων 1,75 και 90 κιλα και πηγαινω στο γυμναστηριο εδω και 1 μηνα κανοντας διαιτα δικια μου η οποια δεν εχει αποτελεσμα...
Θα ηθελα να με βοηθεσετε δινοντας μου ενα αποτελεσματικο προγραμμα διατροφης...
Στοχος μ δεν ειναι να γινω τερας αλλα να παω απο τα 90 κιλα γυρο στα 75-80 και να κανω κ γραμμωση ωστε ν εχω ενα καλο γραμωμενο σωμα...
Αν μπορει καποιος να μου γραψει ενα καλο εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης με βαση το αποτελεσμα που ζηταω..
Ευχαριστωωω

Alexakos3
02-06-11, 16:23
Αδέρφια ερώτηση... Αγόρασε η οικογένεια μερικά κεράσια! Μπορώ τώρα στην διατροφή για γράμμωση να βάλω μερικά μέσα??? Επίσης συνηθίζω να τρώω ένα τοστ το πρωί με 3 φέτες γαλοπούλα κια μια φέτα τυρί πολύ χαμηλών λιπαρών μαζί με 4-5 ασπράδια που τα ψήνω στο τηγανάκι!! Η ερώτησή μου είναι αντί να βάζω το τυρί άψητο στο τοστ μπορώ να το ρίχνω στο τηγανάκι και αυτό ή αν ψηθεί το τυρί είναι πιο λιπαρό??

Kaloutsikos
02-06-11, 17:37
Γεια σας παιδια... Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησης σχετικα με την διατροφη....
Ειμαι 20 χρονων 1,75 και 90 κιλα και πηγαινω στο γυμναστηριο εδω και 1 μηνα κανοντας διαιτα δικια μου η οποια δεν εχει αποτελεσμα...
Θα ηθελα να με βοηθεσετε δινοντας μου ενα αποτελεσματικο προγραμμα διατροφης...
Στοχος μ δεν ειναι να γινω τερας αλλα να παω απο τα 90 κιλα γυρο στα 75-80 και να κανω κ γραμμωση ωστε ν εχω ενα καλο γραμωμενο σωμα...
Αν μπορει καποιος να μου γραψει ενα καλο εβδομαδιαιο προγραμμα διατροφης με βαση το αποτελεσμα που ζηταω..
Ευχαριστωωω

Aυτό (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1266-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%B1-topics-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82) θα σε βοηθήσει να καταλάβεις 5 πράγματα,
και για να μπορείς να βγάλεις μια διατροφή για τα μέτρα σου.


Αδέρφια ερώτηση... Αγόρασε η οικογένεια μερικά κεράσια! Μπορώ τώρα στην διατροφή για γράμμωση να βάλω μερικά μέσα??? Επίσης συνηθίζω να τρώω ένα τοστ το πρωί με 3 φέτες γαλοπούλα κια μια φέτα τυρί πολύ χαμηλών λιπαρών μαζί με 4-5 ασπράδια που τα ψήνω στο τηγανάκι!! Η ερώτησή μου είναι αντί να βάζω το τυρί άψητο στο τοστ μπορώ να το ρίχνω στο τηγανάκι και αυτό ή αν ψηθεί το τυρί είναι πιο λιπαρό??

Το τυρί σκέτο το ψήνεις στο τηγάνι?

tolis93
02-06-11, 18:09
Παιδες...προσπαθω να τρωω 5 μεριδες φρουτων και 5 λαχανικων τη μερα.ομως δε τα καταφερνω.τις ξεπερναω.δηλαδη τρωω 6-7 μεριδες φρουτων και αλλες τοσες λαχανικων για τη πλακα.ειμαι 18 χρονων.παιζει να υπαρχει καποιο προβλημα?τρωω απο ολα τα φρουτα εκτος μπανανας και απο λαχανικα απλα τα παντα...ευχαριστω εκ των προτερων.υποψην δε με ενδιαφερει μειωση λιπους και τετοια.ηδη παιζω στο 7,5%....

Alexakos3
02-06-11, 18:17
Το τυρί σκέτο το ψήνεις στο τηγάνι?

Όχι αδερφέ βάζω τα ασπράδια και όταν έχουν ψιλοασπρίσει ρίχνω την μια φέτα σε κομματάκια και τα ψήνω όλα μαζί για κάνα λεπτό ακόμα και μετά τα βγάζω...

worfel
02-06-11, 18:23
Παιδες...προσπαθω να τρωω 5 μεριδες φρουτων και 5 λαχανικων τη μερα.ομως δε τα καταφερνω.τις ξεπερναω.δηλαδη τρωω 6-7 μεριδες φρουτων και αλλες τοσες λαχανικων για τη πλακα.ειμαι 18 χρονων.παιζει να υπαρχει καποιο προβλημα?τρωω απο ολα τα φρουτα εκτος μπανανας και απο λαχανικα απλα τα παντα...ευχαριστω εκ των προτερων.υποψην δε με ενδιαφερει μειωση λιπους και τετοια.ηδη παιζω στο 7,5%....

Άμα δεν παραμελεις τα κοτόπουλα, ασπράδια κτλπ είσαι μια χαρά. Δεν χρειάζεσαι και συμπλήρωμα βιταμίνης, αφού τα παίρνεις φυσικά. Μπράβο Μπράβο

Panosss
02-06-11, 19:21
Παιδες...προσπαθω να τρωω 5 μεριδες φρουτων και 5 λαχανικων τη μερα.ομως δε τα καταφερνω.τις ξεπερναω.δηλαδη τρωω 6-7 μεριδες φρουτων και αλλες τοσες λαχανικων για τη πλακα.ειμαι 18 χρονων.παιζει να υπαρχει καποιο προβλημα?τρωω απο ολα τα φρουτα εκτος μπανανας και απο λαχανικα απλα τα παντα...ευχαριστω εκ των προτερων.υποψην δε με ενδιαφερει μειωση λιπους και τετοια.ηδη παιζω στο 7,5%....
Φάε παιδάκι μου απροβλημάτιστα, τι είναι αυτά που κάθεσαι και σκέφτεσαι 18 χρονών τζόβενο!!!


Η ερώτησή μου είναι αντί να βάζω το τυρί άψητο στο τοστ μπορώ να το ρίχνω στο τηγανάκι και αυτό ή αν ψηθεί το τυρί είναι πιο λιπαρό??
Εννοείται οτι μπορείς.
Το ίδιο πράγμα είναι!

Kaloutsikos
02-06-11, 21:13
Όχι αδερφέ βάζω τα ασπράδια και όταν έχουν ψιλοασπρίσει ρίχνω την μια φέτα σε κομματάκια και τα ψήνω όλα μαζί για κάνα λεπτό ακόμα και μετά τα βγάζω...

Μια χαρά,
όσο για τα κεράσια δεν υπάρχει πρόβλημα να τρως. :thumbup:

geo28
02-06-11, 21:54
κανω αυτη τη στιγμη tkd με 100 γρ υδατανθρακα τη μερα και ειναι ολος γυρω απ την προπονηση,τον οποιο μειωνω σταδιακα..μεχρι ποσο ειναι καλο να φτασει ο υδατανθρακας(50γρ??),γτ εχει αρχισει και πεφτει υπερβολικα και νιωθω και καπως φλατ.οποιος γνωριζει απο τετοιου ειδους διαιτα,μηπως θελει και μια μερα recarb?γτ μεχρι τωρα τις οφφ μερες πεζει να περνω και λιγοτερο απο 100 γρ υδατ..

COBRA_STYLE
02-06-11, 22:00
κανω αυτη τη στιγμη tkd με 100 γρ υδατανθρακα τη μερα και ειναι ολος γυρω απ την προπονηση,τον οποιο μειωνω σταδιακα..μεχρι ποσο ειναι καλο να φτασει ο υδατανθρακας(50γρ??),γτ εχει αρχισει και πεφτει υπερβολικα και νιωθω και καπως φλατ.οποιος γνωριζει απο τετοιου ειδους διαιτα,μηπως θελει και μια μερα recarb?γτ μεχρι τωρα τις οφφ μερες πεζει να περνω και λιγοτερο απο 100 γρ υδατ..

ειναι νωρις ακομα για recarb...οταν ριξεις και αλλο τον υ/α τοτε ναι...οταν πας 30-50γρ υ/α ανα 3 μερες αν δεν κανω λαθος το χτυπας το recarb

geo28
02-06-11, 22:07
ειναι νωρις ακομα για recarb...οταν ριξεις και αλλο τον υ/α τοτε ναι...οταν πας 30-50γρ υ/α ανα 3 μερες αν δεν κανω λαθος το χτυπας το recarb

και ποσο να ναι περιπου το ρεκαρμπ,5-6 ανα κιλο?λες μετα απ τα 50γρ υδ να το γυρισω σε κετο γτ μοιαζουν πολυ αυτες οι διατες?

jimas
02-06-11, 22:11
Πρωτεΐνη δεν έχεις στο πρωινό σου?
Μπορείς αλλά έχει κάμποσο υδατάνθρακα και λιπαρά,
σε όγκο δεν πειράζει.
Σαν πρωινό συνήθως τρώω η δημητριακά με ξηρούς καρπούς μέλι και γάλα η μια φέτα με μέλι και μισό ποτήρι γάλα ή μια σκέτη φέτα μαύρο ψωμί με τυρί κότατζ 1,5%.
Στο δεκατιανό που τρώω στη δουλειά έχω σίγουρα πρωτείνη πάντα.
Απλά επειδή για ενα μικρό διάστημα λίγων ημερών πρέπει να αποφύγω ξηρούς καρπούς είπα να κάνω μια αλλαγή στις γεύσεις και να μην φάω το ίδιο με τις προηγούμενες

COBRA_STYLE
02-06-11, 22:15
και ποσο να ναι περιπου το ρεκαρμπ,5-6 ανα κιλο?λες μετα απ τα 50γρ υδ να το γυρισω σε κετο γτ μοιαζουν πολυ αυτες οι διατες?

λοιπον,σε κετωση μπαινεις απο τι στιγμη που εισαι 50γρ υ/α και κατω....οντως μοιαζουν αλλα ξεχωριζουν και ταυτοχρονα:green:...ειναι απλα,στην tkd τρως πριν την προπονα και μετα υ/α ενω στην ckd τρως γενικα μεσα στη μερα 30-50γρ συνολικα υ/α


κοιτα για το recarb ειναι 2 οι εκδοχες....ή κανεις οταν νιωθεις οτι πρεπει γιατι δεν την παλευεις αλλο,ή ξεκινας παρασκευη βραδυ και τελειωνεις κυριακη βραδυ πριν πεσεις για νανι...εγω σου ειπα ανα 3 μερες γιατι ειναι δυσκολο αμα δεν τον εχεις ξανακανει..

συνηθως ειναι 10-12γρ carb/κιλο....η πρωτεινη στο 1γρ/κιλο και τα λιπαρα παρα πολυ χαμηλα

prt_sxs
02-06-11, 22:19
στι γραμωσση τρωμε ελαιολαδο...?
κ οσπρια...?

COBRA_STYLE
02-06-11, 22:20
στι γραμωσση τρωμε ελαιολαδο...?
κ οσπρια...?

αμε

Alexakos3
02-06-11, 22:27
Μια χαρά,
όσο για τα κεράσια δεν υπάρχει πρόβλημα να τρως. :thumbup:

Ok thanks Καλούτσικε!! :D :D :D

geo28
02-06-11, 22:30
λοιπον,σε κετωση μπαινεις απο τι στιγμη που εισαι 50γρ υ/α και κατω....οντως μοιαζουν αλλα ξεχωριζουν και ταυτοχρονα:green:...ειναι απλα,στην tkd τρως πριν την προπονα και μετα υ/α ενω στην ckd τρως γενικα μεσα στη μερα 30-50γρ συνολικα υ/α


κοιτα για το recarb ειναι 2 οι εκδοχες....ή κανεις οταν νιωθεις οτι πρεπει γιατι δεν την παλευεις αλλο,ή ξεκινας παρασκευη βραδυ και τελειωνεις κυριακη βραδυ πριν πεσεις για νανι...εγω σου ειπα ανα 3 μερες γιατι ειναι δυσκολο αμα δεν τον εχεις ξανακανει..

συνηθως ειναι 10-12γρ carb/κιλο....η πρωτεινη στο 1γρ/κιλο και τα λιπαρα παρα πολυ χαμηλα

ok thanks κτλβα..αρα μειωνω μεχρι 50 γρ υ/α και μετα γυριζω σε κετο κανω καποιες αλλαγες και στα υπολοιπα μακρος(65/35/5 οπως ειναι κλασικα στις κετο)..
σα πολυ ομως μου φενεται 2 φορες τη βδομαδα ρεκαρμπ με 10γρ/κιλο(εκι λογικα θα χω 2-3 τσιτ γευματα,μπορει και παραπανω)...1 φορα δε προτεινουν?

arisfwtis
02-06-11, 22:37
ckd
πρωτο ρεκαρμπ στις 14 μερες
και μετα καθε βδομαδα

10-12 γρ υδ για καθε κιλο
και λιποι οσο πιο χαμηλα γινεται

COBRA_STYLE
02-06-11, 22:41
ok thanks κτλβα..αρα μειωνω μεχρι 50 γρ υ/α και μετα γυριζω σε κετο κανω καποιες αλλαγες και στα υπολοιπα μακρος(65/35/5 οπως ειναι κλασικα στις κετο)..
σα πολυ ομως μου φενεται 2 φορες τη βδομαδα ρεκαρμπ με 10γρ/κιλο(εκι λογικα θα χω 2-3 τσιτ γευματα,μπορει και παραπανω)...1 φορα δε προτεινουν?

δεν ειναι πολυ ρε αμα το κανεις αυτο σαββατο+κυριακη...ενω ολη την υπολοιπη βδομαδα οι υ/ες ειναι στα ταρταρα...απλα οταν κανεις ckd το refeed ειναι πιο εντονο απο οταν κανεις tkd...

edit:ολα εξαρτωνται ρε συ απο το ποσο αυστηρη θα ειναι η διαιτα σου και ποση η διαρκεια της.....οσο πιο extreme η διαιτα σου τοσο πιο εντονο το refeed....

geo28
02-06-11, 22:51
δεν ειναι πολυ ρε αμα το κανεις αυτο σαββατο+κυριακη...ενω ολη την υπολοιπη βδομαδα οι υ/ες ειναι στα ταρταρα...απλα οταν κανεις ckd το refeed ειναι πιο εντονο απο οταν κανεις tkd...

ωραια δλδ κανω σαββατοκυριακο ρεκαρμπ με 6γρ/κιλο υ/α τη μερα για να μου βγει 12,
1γρ/κιλο πρωτεινη και ανυπαρκτα λιπαρα.. τα μισα γευματα λογικα θα ναι ελευθερα
γτ αλλιως δε βγαινει τοσος υδατανθρακας..

geo28
02-06-11, 22:53
ckd
πρωτο ρεκαρμπ στις 14 μερες
και μετα καθε βδομαδα

10-12 γρ υδ για καθε κιλο
και λιποι οσο πιο χαμηλα γινεται

πρωτη φορα τ ακουω αυτο,μετα απο 14 μερες...γτ αλλιως δε γινεται η κετωση?
δε νομιζω να την παλεψω 2 βδομαδες χωρις υ/α..

COBRA_STYLE
02-06-11, 22:57
κοιτα ρε,ενας γενικος μπουσουλας ειναι <10%bf-->2 times/week refeed....10-15% bf-->1 φορα ανα 6-12 μερες....τωρα για πανω απο 15% 1 φορα ανα 1-2 βδομαδες...καπως ετσι παει το timing

arisfwtis
02-06-11, 22:57
μιλαμε ομως για ckd οχι gia tkd

ενταξει τωρα αυτα ειναι που προτεινουν και σε μια βδομαδα να κανεις δεν εγινε τπτ

παντως απο θεμα πεινας οι πρωτες μερες ειναι οι δυσκολες και αυτες μετα το καρμ απ


στις υπολοιπες δεν νοιωθεις εντονη πεινα

οσο για το φλατ οντως ισχυει αλλα στα καρμπ απ θα ειναι σαν να βλεπεις αλλον στον καθρεφτη:green:

prt_sxs
02-06-11, 23:03
αμε

το ελαιολαδο δεν εχει κ κακα λιπαρα ομως κορεσμανα..?

COBRA_STYLE
02-06-11, 23:11
το ελαιολαδο δεν εχει κ κακα λιπαρα ομως κορεσμανα..?

ναι αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο...ενω τα μονοακορεστα και πολυακορεστα που σε ενδιαφερουν ειναι στο θεο...αν το τρως με μετρο δεν εχεις να φοβηθεις τπτ...και στο κατω κατω τα κορεσμενα δεν ειναι τοσο κακα οσα τα εχουν κανει:green:

Kaloutsikos
03-06-11, 00:10
Σαν πρωινό συνήθως τρώω η δημητριακά με ξηρούς καρπούς μέλι και γάλα η μια φέτα με μέλι και μισό ποτήρι γάλα ή μια σκέτη φέτα μαύρο ψωμί με τυρί κότατζ 1,5%.
Στο δεκατιανό που τρώω στη δουλειά έχω σίγουρα πρωτείνη πάντα.
Απλά επειδή για ενα μικρό διάστημα λίγων ημερών πρέπει να αποφύγω ξηρούς καρπούς είπα να κάνω μια αλλαγή στις γεύσεις και να μην φάω το ίδιο με τις προηγούμενες

Γι αυτό το λόγο εγώ προσωπικά παίρνω πρωτεΐνη συμπλήρωμα,
όταν σε κάποιο γεύμα δεν μπορώ να έχω πρωτεΐνη από φαγητό παίρνω συμπλήρωμα,
και ένας άλλος λόγος να μην τρώω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια γιατί θα τα βαρεθώ.:)

prt_sxs
03-06-11, 00:16
ναι αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο...ενω τα μονοακορεστα και πολυακορεστα που σε ενδιαφερουν ειναι στο θεο...αν το τρως με μετρο δεν εχεις να φοβηθεις τπτ...και στο κατω κατω τα κορεσμενα δεν ειναι τοσο κακα οσα τα εχουν κανει:green:

απλα το προτελευταιο μ γευμα εχει μεσα ελαιολαδο...
σαλατα με πρωτεινη μονο φυσικα αλλα κ ελειαοδο κ φοβαμαι μηπως μ μενουν αυτα...!

COBRA_STYLE
03-06-11, 12:06
απλα το προτελευταιο μ γευμα εχει μεσα ελαιολαδο...
σαλατα με πρωτεινη μονο φυσικα αλλα κ ελειαοδο κ φοβαμαι μηπως μ μενουν αυτα...!

δεν υπαρχει λογος να το σκεφτεσαι τοσο πολυ...1-2 κουταλιες ελαιολαδο πρεπει να υπαρχει παντα στις σαλατες σου!καλο σου κανει,οχι κακο...και εφοσον ειναι και στεγνο το γευμα οπως λες τοτε gg:thumbup:

tolis93
03-06-11, 14:48
Σαν πρωινό συνήθως τρώω η δημητριακά με ξηρούς καρπούς μέλι και γάλα η μια φέτα με μέλι και μισό ποτήρι γάλα ή μια σκέτη φέτα μαύρο ψωμί με τυρί κότατζ 1,5%.
Στο δεκατιανό που τρώω στη δουλειά έχω σίγουρα πρωτείνη πάντα.
Απλά επειδή για ενα μικρό διάστημα λίγων ημερών πρέπει να αποφύγω ξηρούς καρπούς είπα να κάνω μια αλλαγή στις γεύσεις και να μην φάω το ίδιο με τις προηγούμενες
αδερφε το κοτατζ 1,5% που το βρισκεις?μεχρι 1,9 εχω βρει και αυτο δεν ειναι σκετο...

Alexakos3
03-06-11, 18:19
αδερφε το κοτατζ 1,5% που το βρισκεις?μεχρι 1,9 εχω βρει και αυτο δεν ειναι σκετο...

Τι εννοείς δεν είναι σκέτο??

SeXperT
03-06-11, 20:14
Μου ηρθε μια φλασια για τον υπολογισμο πρωτεινης στα αυγα...
ασχετος των λιπαρων που δινει ο κροκος... να αναφερθω μονο σε πρωτεινη.

ειναι γνωστο οτι 100 γρ αυγου εχουν 13 γρ πρωτεινης περιπου.

αν εγω βαλω σε μια ζυγαρια μια ποσοτητα αυγων, ασχετα αν εχω μεσα ολους τους κροκους ή μονο ασπραδια, και την ζυγισω, και μου βγουνε 300 γρ, σημαινει οτι θα παρω 39γρ πρωτείνης?

ειναι σωστος ο συλογισμος μου?

Fiesta S 09
03-06-11, 20:33
Υπολόγισε οτι κάθε αβγό έχει περίπου 9 γρ. πρωτείνης,και το ασπράδι σκέτο 3-4 γρ.

SeXperT
03-06-11, 20:42
οχι 9 ρε... 6 εχει!!! αυτο που λεω ομως πρεπει να ειναι σωστοτερο... ή οχι?

jimas
03-06-11, 23:18
αδερφε το κοτατζ 1,5% που το βρισκεις?μεχρι 1,9 εχω βρει και αυτο δεν ειναι σκετο...

Στα λιντλ. Απο εκεί το πήρα.:thumbup:

jimas
03-06-11, 23:24
Γι αυτό το λόγο εγώ προσωπικά παίρνω πρωτεΐνη συμπλήρωμα,
όταν σε κάποιο γεύμα δεν μπορώ να έχω πρωτεΐνη από φαγητό παίρνω συμπλήρωμα,
και ένας άλλος λόγος να μην τρώω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια γιατί θα τα βαρεθώ.:)

Και εγώ παίρνω απλά είπα να κάνω ένα διάλειμμα και να δοκιμάσω τις δυνατότητες μου όσο μπορώ με διατροφή μιας που μου τελείωσε κιόλα ευκαιρία να κρατήσω και κανα φράγκο στην άκρη.

tolis93
03-06-11, 23:28
Στα λιντλ. Απο εκεί το πήρα.:thumbup:

Οταν λεω δεν ειναι σκετο εννοω εχει καιαγγουρι και καροτο μεσα.απο τα λιντλ ενα που βρηκα ελεγε στεγνα λιπαρα 20%.....

dionisos
03-06-11, 23:50
Στα λιντλ. Απο εκεί το πήρα.:thumbup:

Εγώ ένα που παίρνω από λιντλ λέει 2,2%

jimas
04-06-11, 00:18
Εγώ ένα που παίρνω από λιντλ λέει 2,2%

Ναι έχεις δίκιο 2,2% αυτό είναι δικό μου λάθος.

hlias102
04-06-11, 10:07
To cottage που άρχισα να παίρνω εγώ λόγω τιμής εδώ και καμοιά βδομάδα λέγεται pit frisch νομίζω αλλά δε λέει 2.2 fat,αλλά στεγνα λιπαρα 20%.Τί σημαίνει αυτό?

lila_1
04-06-11, 10:15
To cottage που άρχισα να παίρνω εγώ λόγω τιμής εδώ και καμοιά βδομάδα λέγεται pit frisch νομίζω αλλά δε λέει 2.2 fat,αλλά στεγνα λιπαρα 20%.Τί σημαίνει αυτό?
Λιπαρά επι ξηρού
Που σημένει οτι αν του αφαιρέσεις όλη την υγρασία(νερό), απο αυτό που θα μέινει το 20% θα ναι λίπος και το υπόλοιπο 80% υ/κες και πρωτείνες.

hlias102
04-06-11, 12:13
Λιπαρά επι ξηρού
Που σημένει οτι αν του αφαιρέσεις όλη την υγρασία(νερό), απο αυτό που θα μέινει το 20% θα ναι λίπος και το υπόλοιπο 80% υ/κες και πρωτείνες.


Και γιατί δε μας λένε 2% λιπαρά ή 4% λιπαρά να καταλεβαίνουμε και μεις οι απόφητοι λυκείου?χαχαχα

the_trooper
04-06-11, 14:18
Πολύ γενική ερώτηση. Αυτή τη στιγμή παίζω περίπου στις 3200 θερμίδες (για όγκο), οι υδατάνθρακες μου είναι 70γρ βρώμη το πρωί, 150γρ μακαρόνι ή ρύζι μεταπροπονητικά, 220γρ ρύζι σε άλλα 2 γεύματα (σύνολο 300γρ υδατάνθρακα περίπου δηλαδή + κανένα φρουτάκι στο πρωινό). Οι θερμίδες μου είναι εντάξει, μιας και παίζω με αύξηση +1 κιλού το μήνα και με κριτήριο μεζούρα, καθρέπτη και δερματοπτυχόμετρο δεν έχω λιπώσει ιδιαίτερα, περα από το κλασσικό φούσκωμα/θόλωμα από το πολυ φαϊ.

Σκέφτομαι όμως, αν μειώσω τον υδατάνθρακα και αυξήσω τα λιπαρά ώστε να έχω πάλι το ίδιο θερμιδικό πλεόνασμα, τα αποτελέσματα θα είναι τα ίδια; Να ρίξω τον υδατάνθρακα στα 200γρ δηλαδή και να αυξήσω κατα 45γρ τα καλά λιπαρά (από αμύγδαλα, ταχίνι, ελαιόλαδο κυρίως, αυτές τις πηγές χρησιμοποιώ).

Πχ σήμερα η μέρα μου πήγε κάπως έτσι

Πρωινό: 70γρ βρώμη, 1 πορτοκάλι, 1 μήλο (~300γρ και τα δύο μαζί), 1 ολόκληρο αυγό + 5 ασπράδια
Gym, post workout-> 150γρ καστανό ρύζι, 100γρ κοτόπουλο στήθος
Μεσημεριανό: 120γρ ρύζι, 100γρ κοτόπουλο +σαλάτα μαρούλι + 1κτγ ελαιόλαδο
Απόγευμα: 100γρ ρύζι, 150γρ φιλέτο pangasius + παντζάρια + 1 κτγ ελαιόλαδο
Βράδυ: 200γρ γιαούρτι 2% + 10 αμύγδαλα + 10γρ ταχίνι.

Υ.Γ. Οι θερμίδες είναι λίγο τσιμπημένες για το σωματικό μου βάρος επειδή γενικά η δραστηριότητα μου είναι αρκετά έντονη, και αφου απ' ότι βλέπω με αυτές βάζω σε κανονικούς ρυθμούς τις κρατάω μέχρι να κολλήσω, τις ημέρες ξεκούρασης από δουλειά και γυμναστήριο μειώνω τον υδατάνθρακα κατα το ήμισυ περίπου. Το ερώτημα μου είναι αν αναπληρώσω κάποιες υδατανθρακοθερμίδες με λιποθερμίδες θα έχω καλύτερα ή χειρότερα αποτελέσματα τόσο οπτικά όσο και από πλευράς δύναμης/απόδοσης;

NASSER
04-06-11, 14:35
Αν δεν πειραματιστείς τι σου ταιριάζει καλύτερα, δεν μπορεί κανένας να σου δώσει σίγουρη απάντηση.

the_trooper
04-06-11, 14:46
Trial and error δηλαδή :)

Λέω να το δοκιμάσω για 2 βδομάδες και βλέπουμε που θα με πάει :)

SeXperT
04-06-11, 15:47
Μου ηρθε μια φλασια για τον υπολογισμο πρωτεινης στα αυγα...
ασχετος των λιπαρων που δινει ο κροκος... να αναφερθω μονο σε πρωτεινη.

ειναι γνωστο οτι 100 γρ αυγου εχουν 13 γρ πρωτεινης περιπου.

αν εγω βαλω σε μια ζυγαρια μια ποσοτητα αυγων, ασχετα αν εχω μεσα ολους τους κροκους ή μονο ασπραδια, και την ζυγισω, και μου βγουνε 300 γρ, σημαινει οτι θα παρω 39γρ πρωτείνης?

ειναι σωστος ο συλογισμος μου?


anyone?

Stella
04-06-11, 16:53
anyone?

Κοίτα 1 αυγό ολόκληρο έχει 6γρ πρωτεΐνης. Ένα ασπράδι 4γρ πρωτείνης.
Μετράς πόσα ολόκληρα αυγά βάζεις και πόσα ασπράδια και υπολογίζεις τη συνολική πρωτείνη.
Τι δεν καταλαβαίνεις;
Γιατί κολλάς με τα γραμμάρια;

Kaloutsikos
04-06-11, 17:01
Μου ηρθε μια φλασια για τον υπολογισμο πρωτεινης στα αυγα...
ασχετος των λιπαρων που δινει ο κροκος... να αναφερθω μονο σε πρωτεινη.

ειναι γνωστο οτι 100 γρ αυγου εχουν 13 γρ πρωτεινης περιπου.

αν εγω βαλω σε μια ζυγαρια μια ποσοτητα αυγων, ασχετα αν εχω μεσα ολους τους κροκους ή μονο ασπραδια, και την ζυγισω, και μου βγουνε 300 γρ, σημαινει οτι θα παρω 39γρ πρωτείνης?

ειναι σωστος ο συλογισμος μου?


Δεν μπορείς να τα υπολόγίσεις με γραμμάρια,
γιατι αμα εσυ βάλεις 5 ολόκληρα αυγά πάνω στην ζυγαριά και σου δείξει 150γρ.
και μετά βάλεις 2 ολόκληρα και 5 ασπράδια και σου δείξει πάλι 150γρ.

θα είναι ίδιο το ποσοστό πρωτεΐνης και στις δύο περιπτώσεις?
μάλλον όχι:green:

SeXperT
04-06-11, 21:21
για αυτο το λεω ετσι, γιατι δεν νομιζω 1 αυγο που ζυγιζει 30γρ να εχει ιδια πρωτεινη με ενα αυγο που LARGE που ζυγιζει 80 γρ...

οποτε σαν γενικος κανονας απο οτι ξερω ισχυει τα 100 γρ αυγου εχουν 13 γρ πρωτεινης και 11 γρ λιπαρα...

αν υποθεσουμε οτι δεν με νοιαζουν τα λιπαρα, δεν θα ειναι πιο ακριβες να τα υπολογιζω στα 100 οτι και να βαλω μεσα?

και προφανως οταν λεμε 6 ολοκληρο και 3 με 4 το ασπραδι, σημαινει οτι ο κροκος ειναι αλλα 3-2...

μπορει να το σκεφτομαι και λαθος, απλα για αυτο και ηθελα να το συζητησω... αλλα νομιζω ετσι εχουμε μεγαλυτερη ακριβεια...


P.S. ναι καλουτσικε πιστευω θα εχω το ιδιο ποσοστο πρωτεινης ετσι οπως το σκεφτομαι... :P

απλα θα σημαινει αυο που ειπα πιο πανω, οτι τα 5 ολοκληρα σου αυγα θα ηταν μικροτερα απο τα αλλα...

SeXperT
04-06-11, 21:48
Trial and error δηλαδή :)

Λέω να το δοκιμάσω για 2 βδομάδες και βλέπουμε που θα με πάει :)


και να μας πεις, γιατι κι εγω κατι παρομοιο κανω τωρα...

gsisr
04-06-11, 21:55
είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα και να κάνω την ερώτησή μου εδώ..είμαι 1,87 76 κιλά και ακολουθω διατροφή όγκου. γυμναζόμουν 6 φορές τη βδομάδα 4 απ αυτές με βάρη και 2 προπόνηση ται μποξινγκ. έτρωγα τότε γύρω στις 3200 για όγκο και δεν έβαζα γραμμάριο! σταμάτησα τη προπόνηση πριν 2 βδομάδες λόγω χρόνου και πήγαινα μόνο 4 φορές βάρη.. αύξησα επισης και τις θερμίδες! ζυγίζομαι ττη δευτέρα της 1ης βδομάδας που σταμάτησα αερόβια στα 75 κιλά. ακολουθώ τη διατροφή με 3350 θερμίδες και ζυγίζομαι την επόμενη δευτέρα στα 76! λέω οκ σταμάτησα την αερόβια παραέφαγα κάποια θα έιναι και νερά. οπότε συνέχιζω επίτηδες χωρίς αερόβια και ρίχνω τις θερμίδες στις 3000 τις μέρες προπόνησης και λίγο λιγότερες τις μέρες ξεκούρασης.
ξαναζυγίζομαι και βλέπω 77:shock:

τι παίζει ρε παιδια και με λιγότερες θερμίδες και πάλι ένα κιλό + όππως με τις 350 ή μήπως τα πιο πολλά έιναι νερά???τι παίζει!

σκέφτομαι να βάλω 2 πρωινες αεροβιες των 30λεπτών παράπανω δε θα ήθελα...

beefmeup
04-06-11, 21:56
οταν βλεπεις συχνα σκαμπανεβασματα στην ζυγαρια του 1-2 κιλων νερα ειναι.

gsisr
04-06-11, 22:01
μακάρι...προσπαθώ να βρω τόσο καιρό τις θερμίδες συντήρησης. φταίει που σταμάτησα αερόβια κι ίσως να έχω περισσότερα νερά; έχω παίξει απ την αρχή της διαιτας με 2800, 2900, 3000, 3100 ,3300! τι να πω..σκέφτομαι να συνεχίσω πάντως με αυτές που τρώω τώρα + 2 φορές πρωινή αερόβια

Giannistzn
05-06-11, 15:23
Εαν κοψω απο λιπαρα, και βαλω την αντιστοιχη ποσοτητα σε υδ/κες για να ισοσταθμισω ενεργεια, θα εχει μεγαλο αντικτυπο σε ολη τη διατροφη?

Επειδη το προσωπο μου εχει γινει παλι σκ@τα απο τα πολλα λιπαρα.. Οχι τπτ αλλο, τσαμπα και 4 μηνες που επαιρνα χαπια..

Panosss
05-06-11, 15:39
Λιπαρά χρειάζεσαι στην διατροφή σου (στις σωστές αναλογίες).
Αν έβαλες λίπος, δεν το έβαλες απο τα λιπαρά αλλά απο την συνολική διατροφή σου

Giannistzn
05-06-11, 16:09
Μάλλον δεν διαβασες το πόστ μου. Μίλησα για δερμάτικο πρόβλημα Οχι για το ότι έβαλα κιλά. Και φυσικα δεν μιλάω για λίπος αλλα κυρίως για ξηρούς καρπούς (και ελαιόλαδο) δηλαδή για Καλά λιπαρά.

Alexakos3
05-06-11, 16:19
Ρε παιδιά ψάχνω στο net αλλα οι απόψεις διίστανται! Πόσο της % υδατάνθρακα έχουν γενικά οι πατάτες??

Panosss
05-06-11, 16:21
Μάλλον δεν διαβασες το πόστ μου. Μίλησα για δερμάτικο πρόβλημα Οχι για το ότι έβαλα κιλά. Και φυσικα δεν μιλάω για λίπος αλλα κυρίως για ξηρούς καρπούς (και ελαιόλαδο) δηλαδή για Καλά λιπαρά.

Που το ανέφερες φίλε, οτι πρόκειται για δερματικό πρόβλημα; :unsure:
Η δημοσίευσή σου ήταν αυτή

Εαν κοψω απο λιπαρα, και βαλω την αντιστοιχη ποσοτητα σε υδ/κες για να ισοσταθμισω ενεργεια, θα εχει μεγαλο αντικτυπο σε ολη τη διατροφη?

Επειδη το προσωπο μου εχει γινει παλι σκ@τα απο τα πολλα λιπαρα.. Οχι τπτ αλλο, τσαμπα και 4 μηνες που επαιρνα χαπια..
Απο που θέλεις να υποθέσω οτι εννοείς δερματικό πρόβλημα;

SeXperT
05-06-11, 16:34
Ρε παιδιά ψάχνω στο net αλλα οι απόψεις διίστανται! Πόσο της % υδατάνθρακα έχουν γενικά οι πατάτες??

στα 100γρ εχουν 3γρ πρωτεινη - 21 γρ υδατανθρακα - 0 γρ λιπος


P.S. για τα αυγα που εγραψα πιο πισω δεν εχει κανεις αλλος αποψη?

Alexakos3
05-06-11, 16:37
στα 100γρ εχουν 3γρ πρωτεινη - 21 γρ υδατανθρακα - 0 γρ λιπος


P.S. για τα αυγα που εγραψα πιο πισω δεν εχει κανεις αλλος αποψη?

thanks :D

Giannistzn
05-06-11, 16:37
Ρε παιδιά ψάχνω στο net αλλα οι απόψεις διίστανται! Πόσο της % υδατάνθρακα έχουν γενικά οι πατάτες??


Τσεκάρε και εδω (http://www.calorieking.com/foods/calories-in-fresh-or-dried-vegetables-potatoes-raw-flesh-skin_f-ZmlkPTcwOTY5.html) εμένα στα 100gr έβγαλε 17.5 στο σάιτ.

Πανο, το θεωρείς πιο πιθανο να λιπώσω στο πρόσωπο π.χ. ; Τεσπα σε δερμάτικο πρόβλημα αναφερομουν, σε σπυρακια

Sexpert ο κρόκος και το ασπραδι δεν νομίζω να έχουν την ίδια ποσότητα πρωτεινης. Πχ λέω εγω 100 γρ κρόκος 20 γρ πρωτεινης και 100 γρ ασπραδι 40 γρ πρωτεινης.

Εάν τα βάλεις μαζι και τα υπολογίσεις με τον ίδιο συντελεστή (που εν τέλη δεν είναι ίδιος για τον λόγο που ανέφερα απο πάνω) θα έχεις κάνει λάθος. Άρα μου φαινεται λάθος ο τρόπος αυτός.

Giannistzn
06-06-11, 10:24
Αναλογια ρυζιου πατατας ειναι 100γρ ρυζι (αβραστο) = (περιπου) 400γρ πατατας? ή κανω καποιο λαθος?

vasilis123
06-06-11, 19:06
εχω παρει το συμπλιρομα (monster mass) και πειρα και βρομη απο το σθπερ μαρκετ,να την κανωσκονη τελειος και να την ανακατεψω με το συμπλιρομα? η να την κανω σκονη και να την βαζω με φρεσκο γαλα και να πεινω.??τι λετε.?και ποτε να ο πεινω,καθε προι???

SeXperT
06-06-11, 19:47
Αναλογια ρυζιου πατατας ειναι 100γρ ρυζι (αβραστο) = (περιπου) 400γρ πατατας? ή κανω καποιο λαθος?

ναι τοσο περιπου... αλλα οχι 100γρ υδατανθρακα!

Mitsen
06-06-11, 20:06
Την βρώμη αν σαρεσει την αλέθεις, δεν αλλάζει κάτι. Το συμπλήρωμα πρωτεΐνης μπορείς να το χρεισιμοπεις μετά το γυναστηριο η σε κάποιο γεύμα που τα gr πρωτεΐνης δεν είναι αρκετά. Για το πρωί επίσης πιστεύω πως άμα σαρεσει με γάλα βαζετο με γάλα.
Ο χρόνος απορρόφησης της σκόνης ο ίδιος θάναι.

worfel
06-06-11, 20:58
αν τρωμε μεγαλες ποσότητες πρωτεινων παιζει ο οργανισμος να στραφει σε πρωτεινες για ενεργεια και να χασουμε μυικη μαζα? γιατι μετα τις 5-6 το απογευμα, δεν τρώω καθολου υδατανθρακες παρα μονο πρωτεινη (κοτοπουλα, μοσχαρια, αυγα κτλπ).

beefmeup
06-06-11, 20:59
αν τρωμε μεγαλες ποσότητες πρωτεινων παιζει ο οργανισμος να στραφει σε πρωτεινες για ενεργεια και να χασουμε μυικη μαζα? γιατι μετα τις 5-6 το απογευμα, δεν τρώω καθολου υδατανθρακες παρα μονο πρωτεινη (κοτοπουλα, μοσχαρια, αυγα κτλπ).

πολυ δυσκολα κ υπο προυποθεσεις.
κ ειδικα αν τρως υ/ες μεσα στο υπολοιπο της μερας.

Giannistzn
06-06-11, 21:15
πολυ δυσκολα κ υπο προυποθεσεις.
κ ειδικα αν τρως υ/ες μεσα στο υπολοιπο της μερας.

Και παλι αν τρωει (καλα) λιπαρα, πρωτα δεν θα στοχευσει εκει ο οργανισμος? Αφου δεν του "αρεσει" να καταβολιζει πρωτεΐνες.

beefmeup
06-06-11, 21:15
ναι κ αυτο.

worfel
06-06-11, 21:30
θενξ για τις αμεσες απαντησεις.

και κατι ακομα,

το πρωι οταν κανω αεροβια με αδειο στομαχι, εκτος απο λιποδιαλυτη μπορω να χρησιμοποιώ και 1 σκουπ πρωτεινη λιγο πριν την αεροβια? ή με τελειως αδειο στομαχι? γιατι ειναι δυσκολο να βρω αμινοξεα..

beefmeup
06-06-11, 21:31
καλυτερα αστην πρωτεινη για μετα με το φαγητο.

lef
06-06-11, 21:31
θενξ για τις αμεσες απαντησεις.

και κατι ακομα,

το πρωι οταν κανω αεροβια με αδειο στομαχι, εκτος απο λιποδιαλυτη μπορω να χρησιμοποιώ και 1 σκουπ πρωτεινη λιγο πριν την αεροβια? ή με τελειως αδειο στομαχι? γιατι ειναι δυσκολο να βρω αμινοξεα..

με τελειο αδειο οχι πρωτεινη

beatshooter
06-06-11, 21:31
νυστικος+λιπο

κανεις αεροβιο

ποσο διαρκει?το πολυ καμια ωρα?

και μετα πιες την πρωτεινη σου

worfel
06-06-11, 21:32
ντανκε :)

JoeDaFlow
06-06-11, 22:28
Hello BB, posh einai h posothta proteinis mesa se ena mpouti kotopoulou?

P.S, Sorry gia ta Greeklish, alla den exw perasei ellinika sta linux.

vasilis123
06-06-11, 23:02
thnx κατι τετοιο θα κανω..αλλα λεω να την πλακωνω και με κουταλι το πρωι,να τροω 2-3 κουταλιες καθε πρωι,μαζι με τα δημιτριακα τα αυγα και το συμπλιρομα που πεινω..τι λες.?

ΦΥΓΑΣ
06-06-11, 23:05
η πρωτεινη σου ειναι με υδατανδρακες(ογκου)?
τι θελεισ και την βρωμη

outnumb
06-06-11, 23:08
ποσο ζυγιζει το μπουτι;

worfel
06-06-11, 23:19
ποσο ζυγιζει το μπουτι;

γιατι, παιζει ρολο το βαρος? ιδια περιεκτικοτητα δεν θα εχει ειτε ειναι 50 ειτε ειναι 100 γρ?

t.s.t
06-06-11, 23:24
γιατι, παιζει ρολο το βαρος? ιδια περιεκτικοτητα δεν θα εχει ειτε ειναι 50 ειτε ειναι 100 γρ?

Νομιζω πως οχι,γιατι αν εχει πιο πολυ κρεας το μπουτι απο ενα αλλο λογικα θα αλλαζει η περιεκτικοτητα..

outnumb
06-06-11, 23:26
Νομιζω πως οχι,γιατι αν εχει πιο πολυ κρεας το μπουτι απο ενα αλλο λογικα θα αλλαζει η περιεκτικοτητα..

μη νομιζεις, ετσι ακριβως ειναι.. ;)

t.s.t
06-06-11, 23:29
μη νομιζεις, ετσι ακριβως ειναι.. ;)

:thumbup:

Giannistzn
07-06-11, 00:02
Αλλο το αν εχει λιπος ή ψαχνο. Η περιεκτικοτητα που λετε δεν νομιζω να αλλαζει.

Π.χ. στα 100 γρ (λεω εγω) 20% πρωτεΐνες / 20% λιπαρα / κλπ κλπ αυτο δεν αλλαζει απο μπουτι σε μπουτο (μικρες αποκλισεις οκ) αλλα δεν γινεται τα 100γρ απο ενα μπουτι να εχουν 20γρ πρωτεΐνης και 100γρ απο αλλο μπουτι 5γρ. Αποκλισεις των 2-3 γραμμαριων δεκτες και αναμενομενες.

the_trooper
07-06-11, 07:22
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη, μιλάμε για ζύγισμα καθαρού κρέατος μόνο, και όχι κόκκαλο. Εκεί δε νομίζω να αλλάζει ιδιαίτερα η σύσταση του μπουτιού :P

worfel
07-06-11, 10:38
στο στηθος κοτοπουλο γυρο γυρο καμια φορα εχει κατι ασπρακια, λιπος ειναι βασικα. πολυ λιγο. γνωριζει κανεις αν ειναι καλο λιπος ή οχι?

gym
07-06-11, 10:43
στο στηθος κοτοπουλο γυρο γυρο καμια φορα εχει κατι ασπρακια, λιπος ειναι βασικα. πολυ λιγο. γνωριζει κανεις αν ειναι καλο λιπος ή οχι?

λιπος ειναι καλε...τα ασπρακια λες αυτα που βγαινουν πχ στο βρασιμο η στο αντικολλητικο που μπορει να τρεξουν?λιπος κ αυτο...κακο.΄..ξου κακα...αλλα μην τρελαινεσαι...εκτος κ αν πιο πολυ φαινεται αυτο παρα το κοτοπουλο....:green::green::green:
δηλαδη μην παρεις κ την τσιμπιδα να το βγαλεις...αυτο εννοω...

Giannistzn
07-06-11, 10:50
λιπος ειναι καλε...τα ασπρακια λες αυτα που βγαινουν πχ στο βρασιμο η στο αντικολλητικο που μπορει να τρεξουν?λιπος κ αυτο...κακο.΄..ξου κακα...αλλα μην τρελαινεσαι...εκτος κ αν πιο πολυ φαινεται αυτο παρα το κοτοπουλο....:green::green::green:
δηλαδη μην παρεις κ την τσιμπιδα να το βγαλεις...αυτο εννοω...

Nαι καλα, εγω 3 ωρες χειρουργειο κανω για να τα βγαλω ΟΛΑ!! ΟΛΑ!! ΞΟΥ ΞΟΥ 666!

just kidding ε μην παρεξηγηθω κιολας.. :green:

worfel
07-06-11, 10:56
ντάνκε!

εχετε ακουσει για τα κοτοπουλα, που τα "ταϊζουν" οιστρογόνα ωστε να μεγαλωνει το στηθος τους πιο γρηγορα? διαβασα πως αυτες οι ορμονες, περνανε απο το κοτοπουλο στον ανθρωπο και γιαυτο οσοι τρωνε πολυ κοτοπουλο "πετανε βυζι"

το ερωτημα ειναι, εσεις καθε ποτε τρωτε κοτοπουλο? λαμβανετε αυτες τις φημες με τα οιστρογόνα υπ'όψην σας?

Giannistzn
07-06-11, 11:58
Πιο παλια ειχα κανει διατροφη για να χασω κιλα αποκλειστικα με κοτοπουλο - γαλοπουλα - αντε και κανενα μπιφτεκι. Και τωρα τρωω 5-6 φορες την εβδομαδα, 2-3 φορες τη μερα.

Ακομα πλακα ειναι το στηθος μου. Μην αγχωνεσαι, αλλα και αλλα μας ταιζουν..

vasilis123
07-06-11, 12:18
στον υδατανθρακα στιριζετε,εχει και θερμιδες φουλ και προτεινη,,οχι και πολι προτεινη ομως..θελω να βαλω κιλα οπωσ διποτε για αυτο........

Stella
07-06-11, 12:32
ντάνκε!

εχετε ακουσει για τα κοτοπουλα, που τα "ταϊζουν" οιστρογόνα ωστε να μεγαλωνει το στηθος τους πιο γρηγορα? διαβασα πως αυτες οι ορμονες, περνανε απο το κοτοπουλο στον ανθρωπο και γιαυτο οσοι τρωνε πολυ κοτοπουλο "πετανε βυζι"

το ερωτημα ειναι, εσεις καθε ποτε τρωτε κοτοπουλο? λαμβανετε αυτες τις φημες με τα οιστρογόνα υπ'όψην σας?

Με το κοτόπουλο δεν πετάς βυζί!!!
ΤΕΛΟΣ!

Giannistzn
07-06-11, 12:57
στον υδατανθρακα στιριζετε,εχει και θερμιδες φουλ και προτεινη,,οχι και πολι προτεινη ομως..θελω να βαλω κιλα οπωσ διποτε για αυτο........

Που κολαει αυτο βασικα γιατι δεν μπορω να βγαλω συνδεση..?


Με το κοτόπουλο δεν πετάς βυζί!!!
ΤΕΛΟΣ!

Διακρινω ενα παραπονο? :P

Stella
07-06-11, 14:53
Διακρινω ενα παραπονο? :P

Όχι μωρέ για άλλες λέω, όχι για μένα....:clown2:

tolis93
07-06-11, 15:39
παιδια τα κοτοπουλακια και οι γαλοπουλες σας αποκλειστικα και μονο απο το χασαπη!τι διαολο βαζουν οι εταιριες στα κρεατα..δε θελω να ξερω...μονο και μονο για να συντηρουνται σκεφτειτε...ποσο μαλλον για να μεγαλωνουν πιο γρηγορα και να αυξανεται η παραγωγη...γιαυτο χασαπακος της γειτονιας η καλυτερη δουλεια.δε παιρνει και του πεταματου κοτοπουλα και γαλοπουλες αφου δεν εχει αναγκη να πουλησει 1000 κοτοπουλα τη μερα...

tolis93
07-06-11, 15:50
μια ερωτηση...εχω παρει ενα γαλα σογιας(τωρα ξεκινησα να πινω απο αυτο το χουριο) και παρολο που ειναι χαμηλο σε θερμιδες(περιπου 100-110 το ποτηρακι 250 ml) παρατηρησα πως στα 100γρ εχει 7,5 γρ υδατανθρακα και τα 7,4 ειναι σακχαρα...και λιπαρα εχει 1,8 γρ....ειναι καλο να το πινω?επειδη ειναι φυτικο το λιπος και τα σακχαρα λογικα φυτικα.ειναι με γευση βανιλλια βεβαια.τωρα αν καποιος καταναλωνει καποιο γαλα σογιας ποιοτικοτερο ας προτυνει.
Υ.Γ. τα 100γρ ειναι και 100 ml? δε ξερω αν ισχυει και στο γαλα αυτο.
Ευχαριστω!!!

jimmy007
07-06-11, 16:01
μια ερωτηση...εχω παρει ενα γαλα σογιας(τωρα ξεκινησα να πινω απο αυτο το χουριο) και παρολο που ειναι χαμηλο σε θερμιδες(περιπου 100-110 το ποτηρακι 250 ml) παρατηρησα πως στα 100γρ εχει 7,5 γρ υδατανθρακα και τα 7,4 ειναι σακχαρα...και λιπαρα εχει 1,8 γρ....ειναι καλο να το πινω?επειδη ειναι φυτικο το λιπος και τα σακχαρα λογικα φυτικα.ειναι με γευση βανιλλια βεβαια.τωρα αν καποιος καταναλωνει καποιο γαλα σογιας ποιοτικοτερο ας προτυνει.
Υ.Γ. τα 100γρ ειναι και 100 ml? δε ξερω αν ισχυει και στο γαλα αυτο.
Ευχαριστω!!!

Καταρχάς η πρωτείνη του γάλακτος από σόγια είναι μικρότερης βιολογικής αξίας από την αντίστοιχη του κανονικού(από αγελάδα).
Οι υδ/κες του γάλακτος είναι σάκχαρα(λακτόζη).
Τα 100 γρ είναι χοντρικά 100 ml..

d3m
07-06-11, 16:14
Βαρεθηκα τι βρωμη ολο το χειμωνα και χθες στο σουπερ μαρκετ βρηκα αυτα weetabix αρκετα ωραια και κατεβαινουν ανετα.
Λεει οτι εχει χαμηλα σαχκαρα,λιπη και 95% ολικης αλεσεως.Τα εχει δοκιμασει καποιος αλλος?
http://www.weetabix.gr/dynamicimages/brandtranslation/live/en/image1.jpg

tolis93
07-06-11, 16:17
Βαρεθηκα τι βρωμη ολο το χειμωνα και χθες στο σουπερ μαρκετ βρηκα αυτα weetabix αρκετα ωραια και κατεβαινουν ανετα.
Λεει οτι εχει χαμηλα σαχκαρα,λιπη και 95% ολικης αλεσεως.Τα εχει δοκιμασει καποιος αλλος?
http://www.weetabix.gr/dynamicimages/brandtranslation/live/en/image1.jpg

φιλαρα κοψτα οπως εισαι!!!ειναι θανατος τσεκαρε γλυκαιμικο δεικτη και θα καταλαβεις.αυτα και τα rice krispies η καπως ετσι ειναι θανατηλα.εκτος αν τα χτυπας μετα τη προπο...αλλα γενικα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

tolis93
07-06-11, 16:17
Καταρχάς η πρωτείνη του γάλακτος από σόγια είναι μικρότερης βιολογικής αξίας από την αντίστοιχη του κανονικού(από αγελάδα).
Οι υδ/κες του γάλακτος είναι σάκχαρα(λακτόζη).
Τα 100 γρ είναι χοντρικά 100 ml..

σε ευχαριστω.οποτε προτεινεις γαλα αγελαδινο ετσι?

jimmy007
07-06-11, 16:23
σε ευχαριστω.οποτε προτεινεις γαλα αγελαδινο ετσι?

Για κάποιον που τον ενδιαφέρει η μυική ανάπτυξη είναι καλύτερη επιλογή. Όχι βέβαια ότι είναι ο μοναδικός δρόμος.
Γενικά, προσωπικά αποφεύγω τα πάρα πολλά φυτικά προιόντα στην διατροφή μου γιατί μας ενδιαφέρει να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο ανεβασμένα ανδρογόνα.

tolis93
07-06-11, 16:28
Για κάποιον που τον ενδιαφέρει η μυική ανάπτυξη είναι καλύτερη επιλογή. Όχι βέβαια ότι είναι ο μοναδικός δρόμος.
Γενικά, προσωπικά αποφεύγω τα πάρα πολλά φυτικά προιόντα στην διατροφή μου γιατί μας ενδιαφέρει να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο ανεβασμένα ανδρογόνα.

+1 παρολο που το ψοφαω στα φρουτα(6 την ημερα στη πλακα)

d3m
07-06-11, 16:31
φιλαρα κοψτα οπως εισαι!!!ειναι θανατος τσεκαρε γλυκαιμικο δεικτη και θα καταλαβεις.αυτα και τα rice krispies η καπως ετσι ειναι θανατηλα.εκτος αν τα χτυπας μετα τη προπο...αλλα γενικα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Πως το τσεκαρω αυτο?:unsure:

jimmy007
07-06-11, 16:41
+1 παρολο που το ψοφαω στα φρουτα(6 την ημερα στη πλακα)

Ε εντάξει δεν είναι σαν τη σόγια τα φρούτα...

tolis93
07-06-11, 16:57
Πως το τσεκαρω αυτο?:unsure:

πολυ απλα πας google και χτυπας gl of weetabix.σε βιβλιο διαβασα οτι εχει 22-23

d3m
07-06-11, 17:06
πολυ απλα πας google και χτυπας gl of weetabix.σε βιβλιο διαβασα οτι εχει 22-23

Ναι δικαιο εχεις.:thumbup:

tolis93
07-06-11, 17:20
Ναι δικαιο εχεις.:thumbup:

εγω παιρνω απο το σκλ@β@ν@τ@ κατι βιολογικα.εχει με καλαμποκι χωρις ζαχαρη.και ειναι απιστευτα.και τζαμπα(2,20 ξερω γω το πακετο και βιολογικο) και κατι αλλα bran flakes με 273 θερμιδες ανα 100 γρ.βιολογικα..χαμηλα σακχαρα.απιστευτα...και κατεβαινουν πολυυυυ ευκολα.ελπιζω να βοηθησα

Giannistzn
07-06-11, 18:28
παιδια τα κοτοπουλακια και οι γαλοπουλες σας αποκλειστικα και μονο απο το χασαπη!τι διαολο βαζουν οι εταιριες στα κρεατα..δε θελω να ξερω...μονο και μονο για να συντηρουνται σκεφτειτε...ποσο μαλλον για να μεγαλωνουν πιο γρηγορα και να αυξανεται η παραγωγη...γιαυτο χασαπακος της γειτονιας η καλυτερη δουλεια.δε παιρνει και του πεταματου κοτοπουλα και γαλοπουλες αφου δεν εχει αναγκη να πουλησει 1000 κοτοπουλα τη μερα...

Καλα δεν ισχυει και τοσο. Στο σουπερμαρκετ εχει το ιδιο κοτοπουλο που παιρνω απο το χασαπη (επειδη βλεπω τη συσκευασια) αλλα σε αλλη τιμη. Αλλα απο ποιοτητα ειναι το ιδιο. Δεν ισχυει κατι τετοιο παντα. Και ο χασαπης θα σου δωσει σαβουρα. Γι'αυτο βρισκεις καποιον καλο και τον προτιμας ;)

tolis93
07-06-11, 21:14
Καλα δεν ισχυει και τοσο. Στο σουπερμαρκετ εχει το ιδιο κοτοπουλο που παιρνω απο το χασαπη (επειδη βλεπω τη συσκευασια) αλλα σε αλλη τιμη. Αλλα απο ποιοτητα ειναι το ιδιο. Δεν ισχυει κατι τετοιο παντα. Και ο χασαπης θα σου δωσει σαβουρα. Γι'αυτο βρισκεις καποιον καλο και τον προτιμας ;)

νταξει εγω παω με προτυπο το δικο μου.μενω και σε περιοχη με αρκετα μειωμενη κινηση ισως γιαυτο...

tolis93
07-06-11, 21:19
σορυ που το ποσταρω εδω αλλα εδω τσεκαρουν περισσοτεροι...
και επειδη δεν θα μιλησω για καθαρο μεταπροπονητικο.
λοιπον.αυριο πρωι ζεστουλα θα χει και τα σχετικα το ψησε η παρεα να παμε για μπανακι.γυμναστηριο εννοειται δε γουσταρω να το χασω.οποτε θα κανω το πρωι και μετα θα χτυπησω ουσιαστικα το μεταπροπονητικο μου.
η ερωτηση ειναι η εξης....αν χτυπησω καμια αραβικη πιτα με πατατα και κανενα αυγο με γαλοπουλα ειναι οκ?ουσιαστικα για την αραβικη πιτα εχω ενδιασμους γιατι ειναι λιγο πολυ σα το λευκο ψωμι.
ευχαριστω εκ των προτερων.
Υ.Γ.(λεω να φαω λιγο του σκασμου για να με κρατησει και στη παραλια.μη καταληξω με κανενα σκουπιδο-σαντουιτς στα χερια μου...)

Giannistzn
07-06-11, 21:20
σορυ που το ποσταρω εδω αλλα εδω τσεκαρουν περισσοτεροι...
και επειδη δεν θα μιλησω για καθαρο μεταπροπονητικο.
λοιπον.αυριο πρωι ζεστουλα θα χει και τα σχετικα το ψησε η παρεα να παμε για μπανακι.γυμναστηριο εννοειται δε γουσταρω να το χασω.οποτε θα κανω το πρωι και μετα θα χτυπησω ουσιαστικα το μεταπροπονητικο μου.
η ερωτηση ειναι η εξης....αν χτυπησω καμια αραβικη πιτα με πατατα και κανενα αυγο με γαλοπουλα ειναι οκ?ουσιαστικα για την αραβικη πιτα εχω ενδιασμους γιατι ειναι λιγο πολυ σα το λευκο ψωμι.
ευχαριστω εκ των προτερων.
Υ.Γ.(λεω να φαω λιγο του σκασμου για να με κρατησει και στη παραλια.μη καταληξω με κανενα σκουπιδο-σαντουιτς στα χερια μου...)

Γιατι δεν παιρνεις κατι μαζι σου στην παραλια? π.χ. την αραβικη που λες ή ενα τοστ (τουμπανοτοστ) να σε καλυψει?

tolis93
07-06-11, 21:26
Γιατι δεν παιρνεις κατι μαζι σου στην παραλια? π.χ. την αραβικη που λες ή ενα τοστ (τουμπανοτοστ) να σε καλυψει?
μωρε εγω οταν παω για μπανιο παω για ΜΠΑΝΙΟ...δε βγαινω απο το νερο με τη καμια.και αν φαω πρεπει να μεινω και εξω.κυριως για αυτο.δηλαδη προσπαθω καπως να τα καλυψω ολα...

Giannistzn
07-06-11, 21:32
Ε κανε μια παραχωρηση και κατσε μιση ωρα εξω να χαζευεις.. Δεν ειναι κατι τραγικο. Ασε που αν δεν κανεις μακροβουτια κλπ εισαι μια χαρα.

Gianna
07-06-11, 21:43
φιλαρα κοψτα οπως εισαι!!!ειναι θανατος τσεκαρε γλυκαιμικο δεικτη και θα καταλαβεις.αυτα και τα rice krispies η καπως ετσι ειναι θανατηλα.εκτος αν τα χτυπας μετα τη προπο...αλλα γενικα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Εμένα πάντως μ΄αρέσουν πολύ :Pκαι σε διατροφολόγο που του τα έχω πει, ενέκρινε. (τα τρώει κι ο ίδιος) Τώρα τα rice krispies ναι, δεν νομίζω ότι είναι καλά!

tolis93
07-06-11, 21:49
Ε κανε μια παραχωρηση και κατσε μιση ωρα εξω να χαζευεις.. Δεν ειναι κατι τραγικο. Ασε που αν δεν κανεις μακροβουτια κλπ εισαι μια χαρα.

σχετικα με το γευμα π ανεφερα παραπανω τι λες?γιατι αν φαω κανενα τετοιο πριν παω παραλια ειμαι οκ....

tolis93
07-06-11, 21:50
Εμένα πάντως μ΄αρέσουν πολύ :Pκαι σε διατροφολόγο που του τα έχω πει, ενέκρινε. (τα τρώει κι ο ίδιος) Τώρα τα rice krispies ναι, δεν νομίζω ότι είναι καλά!

νταξει αν σαρεσουν να τα τρως δε θα παχυνεις απο το γλυκαιμικο δεικτη ενος προιοντος ολικης αλεσεως με φυτικες υνες και τα σχετικα...ειπαμε !!;)

Thanasis94
07-06-11, 22:33
Καλησπερα σας,
θελω οποιος γνωριζει κατι σχετικα με την διατροφη γραμμωσης να μου απαντησει...
καταρχην ειμαι 17 χρονων εχω υψος 1.80 και ειμαι 66 κιλα και ασχολουμαι 8 χρονια με τον στιβο και προσπαθω να κανω μια καλη γραμμωση κοιλιακων αλλα ακομα δεν εχω πετυχει το θεμιτο αποτελεσμα.
Ακολουθω το παρακατω προγραμμα διατροφης μαζι με συστηματικη προπονηση,δηλαδη για να γινω πιο συγκεκριμενος η προπονηση μου αποτελειται απο τρεξιμο εντονο η στατικο ποδηλατο + κοιλιακους+ βαρακια+καμψεις+ελξεις και αυτην την προπονηση την κανω 3-4 φορες την βδομαδα...
τωρα το προγραμμα διατροφης που ακολουθω το εβγαλα εγω αφου διαβασα καποια πραγματα για το θεμα της γραμμωσης...

το προγραμμα ειναι το εξης:

πρωι 08:00 η 9:00 2 φρυγανιες + 1 ποτηρι ζεστο τσάι ή μούσλι σπιτικο το οποιο περιεχει (10 αμυγδαλα,2-3 καρυδια,1 κουταλια της σουπας μελι,1 αποξηραμενο βερικοκο,1 κουταλια της σουπας σταφιδες,1 μπανανα,2 κουταλιες της σουπας quaker και 500ml γαλα ολα αυτα σε ενα μπολ...

μετα απο τρεις ωρες δηλαδη κατα της 11 με 12 η ωρα κανω την προπονηση

μεσημερι 14:00-15:00 στηθος κοτοπουλο η καποιο ψαρι + ρυζι και μια φορα την βδομαδα φακες η φασολια και μια σαλατα απο ινωδη λαχανικα σηνυθος : ντοματα,μπροκολο,μαρουλι

17:00 - 18:00 κρεας(μοσχαρισιο,γαλοπουλας,κοτοπουλο) + ρυζι η 2 αυγα και μια σαλατα απο ινωδη λαχανικα σηνυθος: ντοματα,μπροκολο,μαρουλι

20:00 - 21:00 τονο + σαλατα απο ινωδη λαχανικα

αυτο ειναι το προγραμμα μου και επισης πινω 8-10 ποτηρια νερο τη μερα
και ελαχιστους χυμους 2-3 την βδομαδα και παντα φυσικους
Τωρα αυτο το προγραμμα ειναι σωστο η λυπει κατι η να βγαλω κατι και να το αντικαταστησω με κατι αλλο?
και επισης τα τοστ με γαλοπουλα και κασερι για διατροφη γραμμωσης κανουν η λειτουργουν αρνητικα ωστε να πετυχω ενα θεμιτο αποτελεσμα και ο καγιανας με αυγα,ντοματα,τυρι και σαλτσα στο τηγανι κανει για γραμμωση η οχι?
οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει,ευχαριστω προκαταβολικα!!

jimas
07-06-11, 22:49
Καλησπερα σας,
θελω οποιος γνωριζει κατι σχετικα με την διατροφη γραμμωσης να μου απαντησει...
καταρχην ειμαι 17 χρονων εχω υψος 1.80 και ειμαι 66 κιλα και ασχολουμαι 8 χρονια με τον στιβο και προσπαθω να κανω μια καλη γραμμωση κοιλιακων αλλα ακομα δεν εχω πετυχει το θεμιτο αποτελεσμα.
Ακολουθω το παρακατω προγραμμα διατροφης μαζι με συστηματικη προπονηση,δηλαδη για να γινω πιο συγκεκριμενος η προπονηση μου αποτελειται απο τρεξιμο εντονο η στατικο ποδηλατο + κοιλιακους+ βαρακια+καμψεις+ελξεις και αυτην την προπονηση την κανω 3-4 φορες την βδομαδα...
τωρα το προγραμμα διατροφης που ακολουθω το εβγαλα εγω αφου διαβασα καποια πραγματα για το θεμα της γραμμωσης...

το προγραμμα ειναι το εξης:

πρωι 08:00 η 9:00 2 φρυγανιες + 1 ποτηρι ζεστο τσάι ή μούσλι σπιτικο το οποιο περιεχει (10 αμυγδαλα,2-3 καρυδια,1 κουταλια της σουπας μελι,1 αποξηραμενο βερικοκο,1 κουταλια της σουπας σταφιδες,1 μπανανα,2 κουταλιες της σουπας quaker και 500ml γαλα ολα αυτα σε ενα μπολ...

μετα απο τρεις ωρες δηλαδη κατα της 11 με 12 η ωρα κανω την προπονηση

μεσημερι 14:00-15:00 στηθος κοτοπουλο η καποιο ψαρι + ρυζι και μια φορα την βδομαδα φακες η φασολια και μια σαλατα απο ινωδη λαχανικα σηνυθος : ντοματα,μπροκολο,μαρουλι

17:00 - 18:00 κρεας(μοσχαρισιο,γαλοπουλας,κοτοπουλο) + ρυζι η 2 αυγα και μια σαλατα απο ινωδη λαχανικα σηνυθος: ντοματα,μπροκολο,μαρουλι

20:00 - 21:00 τονο + σαλατα απο ινωδη λαχανικα

αυτο ειναι το προγραμμα μου και επισης πινω 8-10 ποτηρια νερο τη μερα
και ελαχιστους χυμους 2-3 την βδομαδα και παντα φυσικους
Τωρα αυτο το προγραμμα ειναι σωστο η λυπει κατι η να βγαλω κατι και να το αντικαταστησω με κατι αλλο?
και επισης τα τοστ με γαλοπουλα και κασερι για διατροφη γραμμωσης κανουν η λειτουργουν αρνητικα ωστε να πετυχω ενα θεμιτο αποτελεσμα και ο καγιανας με αυγα,ντοματα,τυρι και σαλτσα στο τηγανι κανει για γραμμωση η οχι?
οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει,ευχαριστω προκαταβολικα!!

Σαν πολλά δεν είναι για πρωινό αυτά στο μούσλι;:unsure:
Μήπως δεν κάνεις αρκετούς κοιλιακούς η πρέπει να αλλάξεις άσκηση κοιλιακών ώστε να σε πίασουν πιο καλά;:unsure:
8χρόνια με το στίβο και δεν έχεις γράμμωση στους κοιλιακούς ακόμη;
Όσα άτομα έχω δει να ασχολούνται με στίβο δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι γραμμωμένοι

Thanasis94
07-06-11, 22:57
ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΩΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΟΣΟ ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΗ ΓΡΑΜΜΩΣΗ,ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΥΤΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΡΑΜΜΩΣΗ ΟΥΤΕ ΕΠΕΡΝΑ ΚΙΛΑ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΟΙΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ...ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΛΙ Τ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ?

Giannistzn
07-06-11, 22:59
Βασικα με 8 χρονια στοιβο επρεπε να ησουν τερμα στεγνος.. Εχω φιλο που κανει 1χρονο και κατι (και δεν προσεχει και τη διατροφη του) και εχει ελαχιστο ποσοστο λιπους.

Μηπως απλα δεν εχεις μυΐκοτητα και γι'αυτο δεν φαινονται εντονα? Μπορει αυτο να ειναι το προβλημα. Δηλαδη, να χρειαζεσαι μυΐκα κιλα για να δειξουν, αλλα απ'οσο ξερω στο στοιβο αυτο δεν ειναι και τοσο επιθυμιτο, δλδ οσο ποιο αδυνατος τοσο καλυτερα.

Thanasis94
07-06-11, 23:04
Αυτο μου λενε και οι γονεις μου οτι θελω μυικα κιλα για να δειξουν οι μυς... :unsure:

jimas
07-06-11, 23:06
Βασικα με 8 χρονια στοιβο επρεπε να ησουν τερμα στεγνος.. Εχω φιλο που κανει 1χρονο και κατι (και δεν προσεχει και τη διατροφη του) και εχει ελαχιστο ποσοστο λιπους.

Μηπως απλα δεν εχεις μυΐκοτητα και γι'αυτο δεν φαινονται εντονα? Μπορει αυτο να ειναι το προβλημα. Δηλαδη, να χρειαζεσαι μυΐκα κιλα για να δειξουν, αλλα απ'οσο ξερω στο στοιβο αυτο δεν ειναι και τοσο επιθυμιτο, δλδ οσο ποιο αδυνατος τοσο καλυτερα.
:thumbup: Μήπως τα προηγούμενα χρόνια που δεν πρόσεχες τη διατροφή σου έχεις συσσωρευμένο λίπος και θέλει λίγο χρόνο και περισσότερη ένταση στην προπόνηση για να καεί; Είναι κάπως αδύνατο να συμβαίνει αυτό αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εκτός και αν ο σωματότυπος σου είναι τέτοιος,
Γιατί δεν βάζεις το θέμα σαν ποστ και στην ενότητα που έχει σχέση με τις ασκήσεις γυμναστικής να σου πουν και εκεί μια γνώμη οι ειδικοί;

Thanasis94
07-06-11, 23:12
Παντως με αυτο το προγραμμα διατροφης που ανεφερα οτι κανω ειδα καποια αποτελεσματα το τελευταιο 2μηνο αλλα εκει που γραμμωνονται οι κοιλιακοι μετα απο καποιο διαστημα αρχιζουν να χανονται μηπως χανω μυικο ιστο απο τα πολλα χιλιομετρα?:unsure:

jimas
08-06-11, 12:08
αυτο ειναι το προγραμμα μου και επισης πινω 8-10 ποτηρια νερο τη μερα
και ελαχιστους χυμους 2-3 την βδομαδα και παντα φυσικους


8-10 ποτήρια νερό πίνεις εκτός προπόνησης η με την προπόνηση;
Αν πίνεις 8-10 ποτήρια με την προπόνηση πιστεύω είναι λίγα

Giannistzn
08-06-11, 12:42
Να το ρωτησω εδω μην ανοιγω θεμα, πιο παλια ειχα κανει τη διατροφη της ζωνης. Ειχα παει σε διατροφολογο. Πλεον βλεπω οτι ηταν μια κετογονικη διατροφη.

Θελω να ρωτησω, σχεδον σε ολα τα γευματα, μου ειχε φρουτο, π.χ.

πρωι - μηλο + γαλοπουλα + κιτρινο τυρι + κανενα αμυγδαλο

ή στο μεσημεριανο π.χ. μισο κιλο σαλατα - 150γρ κοτοπουλο και 1 μηλο (και Ω3)

Για ποιο λογο επαιζαν τα φρουτα? Κυριως μηλα - αχλαδια - καρπουζι - κερασι - φραουλες. Για το γλυκογονο ή καμια σχεση?

Jumaru
08-06-11, 13:40
Να ρωτήσω , παίρνω σπιρουλίνα και πολυβιταμίνη Q10 plus , θα ήταν υπερβολή να πάρω και Ω3 ? Τρώω τουλάχιστον 2 η 3 τη βδομάδα ψάρια (σαρδέλες ,λούτσους , σκουμπριά κτλ)

SeXperT
08-06-11, 13:58
Να ρωτήσω , παίρνω σπιρουλίνα και πολυβιταμίνη Q10 plus , θα ήταν υπερβολή να πάρω και Ω3 ? Τρώω τουλάχιστον 2 η 3 τη βδομάδα ψάρια (σαρδέλες ,λούτσους , σκουμπριά κτλ)


σταματα την σπιρουλινα να γλυτωσεις και κανα φραγκο και ξεκινα Ω-3

Thanasis94
08-06-11, 14:31
δεν τα πινω πριν η μετα την προπονηση τα πινω συνολικα ολη την μερα οποτε τα μισα ειναι περιπου πριν την προπονηση και τα αλλα μισα μετα...παιζει πολυ μεγαλο ρολο αν τα πινω πριν η μετα?

COBRA_STYLE
08-06-11, 20:53
μετα ρε δεν εχεις καθολου υ/α?
φανταζομαι δεν εχεις ουτε λιπαρα.τι τρως ρε?σκετο κοτοπουλο:green:
κ πριν ποσο υ/α βαζεις στο περιπου

κατσε να γραψουμε γτ θα του το μαμησουμε το θρεντ:turtle:

ξεχασα να πω οτι στο ποστ βαζω συνηθως μελι....μετα δεν βαζω υ/α στο στερεο γευμα...γενικα ρε τα φαγητα μου δεν ειναι σκετα,δλδ βαζει η μανα μου μεσα διαφορα οχι με την κακη εννοια και πολλες φορες δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι.;)


τωρα για πριν πολυ χοντρικα θα σου πω,εε αμα φαω ρυζι(καστανο παντα ή μπασματι) θα ειναι 2 αντε το πολυ 3 κουταλιες της σουπας βρασμενο...αμα ειναι ψωμι 1 φετα νορμαλ προς μικρη και πατατα νομιζω μιση

lef
08-06-11, 20:57
κατσε να γραψουμε γτ θα του το μαμησουμε το θρεντ:turtle:

ξεχασα να πω οτι στο ποστ βαζω συνηθως μελι....μετα δεν βαζω υ/α στο στερεο γευμα...γενικα ρε τα φαγητα μου δεν ειναι σκετα,δλδ βαζει η μανα μου μεσα διαφορα οχι με την κακη εννοια και πολλες φορες δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι.;)

πες κανενα μαγικο της μανας σου ρε:green:
το αρθρο των παιδιων με προβληματισε για τον ποστ υ/α αλλα και τι να βαλω με το κρεας μιας και ουτε λαχανικα ουτε λιπαρα θελω να βαλω

COBRA_STYLE
08-06-11, 21:01
πες κανενα μαγικο της μανας σου ρε:green:
το αρθρο των παιδιων με προβληματισε για τον ποστ υ/α αλλα και τι να βαλω με το κρεας μιας και ουτε λαχανικα ουτε λιπαρα θελω να βαλω

εε πχ.χθες εφαγα περκα στο φουρνο...ειχε βαλει διαφορα μυρωδικα,ντοματα λιωμενη,κρεμμυδι και λαδι κλασσικα και ηταν λουκουμι...μια χαρα ηταν και εχασα και 300γρ απο χθες...χαχαχα...καθε μερα ζυγιζομαι εχω ψυχωση τωρα:turtle::turtle::turtle:

για θυμισε μου λιγο τι ελεγε για τον υ/α στο ποστ

lef
08-06-11, 21:10
εε πχ.χθες εφαγα περκα στο φουρνο...ειχε βαλει διαφορα μυρωδικα,ντοματα λιωμενη,κρεμμυδι και λαδι κλασσικα και ηταν λουκουμι...μια χαρα ηταν και εχασα και 300γρ απο χθες...χαχαχα...καθε μερα ζυγιζομαι εχω ψυχωση τωρα:turtle::turtle::turtle:

για θυμισε μου λιγο τι ελεγε για τον υ/α στο ποστ

δεν λεει στανταρ να τους αποφυγουμε αλλα απλα οτι δεν ειναι απαραιτητοι.και μονο η πρωτεινη φτανει
''Εαν δεν λαβουμε υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο μας,η ληψη της πρωτεινης και μονο ειναι αρκετη να βοηθησει στην αναρρωση μιας και η γλυκοζη στο αιμα κ η ινσουλινη θα ειναι ηδη σε καποιο επιπεδο απο αυτους που θα εχουμε παρει πριν την προπονηση''τσεκαρε
και ελεγα να δοκιμασω να τους κοψω να δω αν θα δω καμια διαφορα αλλα οπως σου ειπα δεν λεει να φαω σκετο μπιφτεκι

COBRA_STYLE
08-06-11, 21:13
δεν λεει στανταρ να τους αποφυγουμε αλλα απλα οτι δεν ειναι απαραιτητοι.και μονο η πρωτεινη φτανει
''Εαν δεν λαβουμε υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο μας,η ληψη της πρωτεινης και μονο ειναι αρκετη να βοηθησει στην αναρρωση μιας και η γλυκοζη στο αιμα κ η ινσουλινη θα ειναι ηδη σε καποιο επιπεδο απο αυτους που θα εχουμε παρει πριν την προπονηση''τσεκαρε
και ελεγα να δοκιμασω να τους κοψω να δω αν θα δω καμια διαφορα αλλα οπως σου ειπα δεν λεει να φαω σκετο μπιφτεκι
αααα εσυ μιλας για το στερεο μετα το ποστ οκ...εγω ετσι κ αλλιως απο τοτε που ξεκινησα low carb πριν κανα 2μηνο περιπου δεν ετρωγα υ/α σε αυτο το γευμα,οπως και τωρα που ξεκινησα κετο απο προχθες...αλλα βαζω σχεδον παντα στο ποστ

lef
08-06-11, 21:26
αααα εσυ μιλας για το στερεο μετα το ποστ οκ...εγω ετσι κ αλλιως απο τοτε που ξεκινησα low carb πριν κανα 2μηνο περιπου δεν ετρωγα υ/α σε αυτο το γευμα,οπως και τωρα που ξεκινησα κετο απο προχθες...αλλα βαζω σχεδον παντα στο ποστ

εγω μονο στερεο εχω μετα την προπονα
αμινο περνω μετα την προπονηση και παω σπιτι για φαι

jimas
08-06-11, 22:57
δεν τα πινω πριν η μετα την προπονηση τα πινω συνολικα ολη την μερα οποτε τα μισα ειναι περιπου πριν την προπονηση και τα αλλα μισα μετα...παιζει πολυ μεγαλο ρολο αν τα πινω πριν η μετα?

Δεν εννοώ αυτό. Θέλω να πω οτι πέρα απο τα 8-10 ποτήρια που πίνεις την ημέρα πρέπει να πίνεις και αρκετό νερό επιπλέον κατά τη διάρκεια της προπόνησης.8-10 ποτήρια πρέπει έτσι και αλλιώς να πίνεις στάνταρ την ημέρα κάνεις δεν κάνεις προπόνηση

Alexakos3
09-06-11, 17:21
Ρε παιδιά πείτε μου κάτι... αυτήν την περίοδο που προσέχουμε δηλαδή πάρα πολύ την διατροφή μας μπορούμε να βάλουμε λίγο καρπούζι?? Και αν καμιά Κυριακή έχω τρελλές ορέξεις μπορώ να βάλω και λίγι φέτα που έχει μόνο 11% λιπαρα?? Γύρως τα 30-50 γρ σκεφτόμουν...

worfel
09-06-11, 17:34
Ρε παιδιά πείτε μου κάτι... αυτήν την περίοδο που προσέχουμε δηλαδή πάρα πολύ την διατροφή μας μπορούμε να βάλουμε λίγο καρπούζι?? Και αν καμιά Κυριακή έχω τρελλές ορέξεις μπορώ να βάλω και λίγι φέτα που έχει μόνο 11% λιπαρα?? Γύρως τα 30-50 γρ σκεφτόμουν...

αν εισαι σε ογκο ναι. αν εισαι σε γραμμωση, παλι ναι αλλα μην κανεις τσιτ μεαλ (αν θες να εισαι αυστηρος)

pan0z
09-06-11, 23:06
Για το γλυκο καλαμποκι κονσερβας τι γνωμη εχετε?Μερικες φορες το βραδυ αμα ειναι να βγω βαριεμε να μαγειρευω πατατα/κριθαρι και τροω αυτο.Βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι ο γλυκαιμικος του δεικτης δεν ειναι λιγο ψηλα?Δηλαδη θελω να ρωτησω ειναι σαν να τροω γλυκο?:green:Οχι τιποτα αλλο μην χασω και την αγωνιστικη σιλουετα μου:rolf::rolf::rolf:

Panosss
09-06-11, 23:44
Το γλυκό καλαμπόκι κονσέρβας για εμένα είναι απο τις χειρότερες επιλογές.
Εννοείται οτι σου προκαλεί παρόμοια κατάσταση με την ινσουλίνη, με ένα γλυκό.

pan0z
09-06-11, 23:46
Το γλυκό καλαμπόκι κονσέρβας για εμένα είναι απο τις χειρότερες επιλογές.
Εννοείται οτι σου προκαλεί παρόμοια κατάσταση με την ινσουλίνη, με ένα γλυκό.

δεν το κανω παντα 1-2 φορες τον μηνα απλα ρωταω για να ξερω γενικα

Panosss
09-06-11, 23:47
Ε, εντάξει πάρτο σαν cheat άρα και πήγαινε παρακάτω.

Alexakos3
09-06-11, 23:47
αν εισαι σε ογκο ναι. αν εισαι σε γραμμωση, παλι ναι αλλα μην κανεις τσιτ μεαλ (αν θες να εισαι αυστηρος)

Τα κανονικά cheat meal έχουν κοπεί εδώ και περίπου 1 μήνα και είμαι σε αυστηρή διατροφή και για αυτό ρωτάω αν το καρπούζι με 40-50 γρ φέτα 11% λιπαρά επιτρέπονται... γιατί φοβάμαι μήπως αντιδράσει ο οργανισμός και βάλω νερά... :unsure::unsure:

psilos85
09-06-11, 23:58
To cottαge το βαζω μεσα στο τοστακι οποτε δεν καταλαβαινω απο γευση:P:P:P

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι ειναι καλυτερο απο πλευρας υδατανθρακα για πριν την προπονηση? πχ ενα μπουκαλι gatorade φτανει?

Υπ'οψιν οτι απεχει σιγουρα 3-4 ωρες απο το μεσημεριανο γευμα

NASSER
10-06-11, 11:53
To cottαge το βαζω μεσα στο τοστακι οποτε δεν καταλαβαινω απο γευση:P:P:P

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι τι ειναι καλυτερο απο πλευρας υδατανθρακα για πριν την προπονηση? πχ ενα μπουκαλι gatorade φτανει?

Υπ'οψιν οτι απεχει σιγουρα 3-4 ωρες απο το μεσημεριανο γευμα

Το gatorade κοιταξες τι θερμίδες-υδατανθρακα έχει?
Αν στόχος είναι η άμεση ενέργεια, τοτε είσαι μια χαρά με αυτο.

psilos85
10-06-11, 14:01
Το gatorade κοιταξες τι θερμίδες-υδατανθρακα έχει?
Αν στόχος είναι η άμεση ενέργεια, τοτε είσαι μια χαρά με αυτο.


ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

100 ml
EΝΕΡΓΕΙΑ 25 kcal
ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ 0 g
ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ 6 g
ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΣΑΚΧΑΡΑ 6 g
ΛΙΠΗ 0g
ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΚΟΡΕΣΜΕΝΑ 0g
ΙΝΕΣ 0g
ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΑΛΑΤΑ:

ΝΑΤΡΙΟ 0,050g
ΚΑΛΙΟ 0,014g
ΧΛΩΡΙΟΥΧΟ 0,047g
ΜΑΓΝΗΣΙΟ 0,005g

Αρα στο μπουκαλι θα εχουμε 125 θερμιδες και 30 γρ υδατανθρακες

Panosss
10-06-11, 17:31
Για την ακρίβεια... 30 γρ ζάχαρη

psilos85
10-06-11, 22:45
καμμια αλλη ιδεα για υδατανθρακα πριν την προπονηση?

RAMBO
10-06-11, 22:48
παιδια αν παιρνω κοτοπουλο με το κιλο και τρωω μονο το στηθος το χωρισω σε μεριδες καλα δεν ειναι? χωρις τα μπουτια. επειδη τα φιλετα ειναι πανακριβα:P επισης μια ακομη ερωτηση επειδη δεν εχω καταλαβει ακριβως. η πρωτεινη αποροφατε πιο γρηγορα ( για μεταπροπονητικο? μαζι με μελι (γλυκοζη) η με απλο υδατανθρακα (φρουτo)?

ψαξε λιγο καλυτερα και θα βρεισ σε πακετο 3 φιλετα κοτοπουλο κοντα στα 4,90

the_trooper
10-06-11, 23:17
καμμια αλλη ιδεα για υδατανθρακα πριν την προπονηση?

Φρουτο. Επειδή πλεον λόγω προγράμματος κάνω προπονήσεις πρωί συνήθως, ξυπνάω 7.00, πίνω ένα scoop isolate, κατα τις 7.30 τρώω μία μπανάνα και στις 8.00 πάω προπόνα. Γενικά αν είσαι ψιλοάδειος (το τελευταίο σου γεύμα είναι 3+ ώρες πριν) το φρούτο είναι καλή επιλογή πριν την προπόνηση.

Panosss
11-06-11, 09:53
Συμφωνώ για το φρούτο.
Μπανάνα ή μήλο είναι μια χαρά.

tolis93
11-06-11, 11:32
καμμια αλλη ιδεα για υδατανθρακα πριν την προπονηση?

αυτο εχει του κερατα το γλυκαιμικο δεικτη για πριν τη προπονηση δε νομιζω οτι βοηθαει...

tolis93
11-06-11, 12:36
παιδες...αραβικη πιτα αντι για ψωμι ολικης???απλα μαρεσει παραπανω...

jannous44
11-06-11, 12:45
αααα εσυ μιλας για το στερεο μετα το ποστ οκ...εγω ετσι κ αλλιως απο τοτε που ξεκινησα low carb πριν κανα 2μηνο περιπου δεν ετρωγα υ/α σε αυτο το γευμα,οπως και τωρα που ξεκινησα κετο απο προχθες...αλλα βαζω σχεδον παντα στο ποστ

παντως εγω οταν παιξω με low carb συνηθως η παιξω 2-3 μερες χαμηλα και 1 μερα φορτονω. η ολες τις μερες χαμηλα. αναλογος. ο υδατ μου ειναι 25% πρωι 50% αμεσως μετα προπ με whey και το υπολιπο 25% στο κυριος γευμα μετα τη προπονηση. ετσι τα μυραζω...

stel106
11-06-11, 14:25
σε περιοδο γραμμωσης ποσο ειναι περιπου εφικτο να χανουμε σε κιλα για να χασουμε λιγοτερη μυικη μαζι για παραδειγμα σε ενα μηνα???

Devil
11-06-11, 14:27
σε περιοδο γραμμωσης ποσο ειναι περιπου εφικτο να χανουμε σε κιλα για να χασουμε λιγοτερη μυικη μαζι για παραδειγμα σε ενα μηνα???

συνηθως 0,5-1κιλο την εβδομαδα ειναι το πιο λογικο.... αν παιζεις πιο πανω η' πιο κατω κατι δεν παει καλα....

stel106
11-06-11, 14:43
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! προς το παρων ετσι παει αλλα δυστυχως βλεπω πως χανω και το πολυ το πρηξιμο και λιγο στεναχωριεμαι αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι αυτα :)

FiVo-Alex/City
11-06-11, 16:46
Στους συνολικούς υδατάνθρακες να υπολογίζω και αυτούς από τα λαχανικά; Είτε αυτή είναι διατροφή όγκου , είτε είναι για απώλεια λίπους;

jannous44
11-06-11, 16:53
Στους συνολικούς υδατάνθρακες να υπολογίζω και αυτούς από τα λαχανικά; Είτε αυτή είναι διατροφή όγκου , είτε είναι για απώλεια λίπους;

οχι! τα λαχανικα εχουν ελαχιστους εως ιχνοι υδατανθρακων και αυτα ειναι ινες.

FiVo-Alex/City
11-06-11, 16:54
Σ' ευχαριστώ! :thumbup:
edit: Τα φρούτα; Εχω φράουλες και Grapefruit σε πρωινό και δεκατιανό αντίστοιχα.

jimmy007
11-06-11, 17:08
οχι! τα λαχανικα εχουν ελαχιστους εως ιχνοι υδατανθρακων και αυτα ειναι ινες.

Εντάξει μπορεί να έχουν και 3-4 % περιεκτικότητα σε υδ/κες και μπορεί και το 1-2% να είναι σάκχαρα αλλά εντάξει. Και τι έγινε? Αμελητέες ποσότητες..

tolis93
11-06-11, 19:13
Εντάξει μπορεί να έχουν και 3-4 % περιεκτικότητα σε υδ/κες και μπορεί και το 1-2% να είναι σάκχαρα αλλά εντάξει. Και τι έγινε? Αμελητέες ποσότητες..

λαχανικα rules ρε!!

GOMI
11-06-11, 20:11
Ξέρει να μου πει κάποιος στα σίγουρα πόσα γρ. πρωτεΐνης έχουν 100γρ ψημένο φιλέτο γαλοπούλας ή 150 άψητο?

Στα 100ψημένο τα υπολογίζω 22γρ. Είναι λάθος?

the_trooper
11-06-11, 20:45
Σωστός, 100γρ ψημένο έχουν 22-23 γραμμάρια πρωτεϊνης ;)

dionisos
11-06-11, 21:09
Ξέρει να μου πει κάποιος στα σίγουρα πόσα γρ. πρωτεΐνης έχουν 100γρ ψημένο φιλέτο γαλοπούλας ή 150 άψητο?

Στα 100ψημένο τα υπολογίζω 22γρ. Είναι λάθος?

30 gr ξέρω εγώ! Μια πρόχειρη πηγή http://www.calorieking.com/foods/calories-in-turkey-breast-roasted-meat-only-without-skin_f-ZmlkPTE2NzE5OQ.html

the_trooper
11-06-11, 21:47
Ωπ ναι, λάθος κοιτούσα τόσο καιρό στη συσκευασία, 100γρ άψητου λέει έχουν 23 :unsure: Αφου το ψημένο χάνει και υγρά στην ίδια ποσότητα θα έχει σίγουρα περισσότερη πρωτεϊνη.

GOMI
11-06-11, 22:00
Ωραία...λαθος το υπολόγιζα και γω τόσο καιρό...100γρ. ψημένου είναι πάνω κάτω 150 άψητου...άρα έτρωγα μια μερίδα παραπάνω...:(
thxxxx....

tolis93
12-06-11, 01:39
Ωραία...λαθος το υπολόγιζα και γω τόσο καιρό...100γρ. ψημένου είναι πάνω κάτω 150 άψητου...άρα έτρωγα μια μερίδα παραπάνω...:(
thxxxx....
βασικα εφοσον η μεριδα ειναι 100 με 150 γραμμαρια ψημενο κ εσυ το μετρουσες αψητο εισαι οκ...ψημενο 100 θα σου βγαινε

Panosss
12-06-11, 02:46
100 γρ ψητής γαλοπούλας (αφήστε την ωμή ποσότητα) έχει 28 με 30 γρ πρωτεΐνης.
Και για να μην μπερδευόμαστε... ψήνεις ένα κομμάτι γαλοπούλα.
Το βγάζεις και ζυγίζεις 100 γρ. Αυτή η ποσότητα έχει απο 28 έως 30 γρ πρωτεΐνης

GOMI
12-06-11, 14:06
Ναι pano, στα 100γρ ψητής την υπολόγιζα 22γρ. πρωτείνης...Γι αυτό φεύγανε τα μονόκιλα σε μια μέρα...:P

jimas
12-06-11, 19:11
Καλησπέρα.
Τρείς φορές την εβδομάδα που δουλεύω και απόγευμα τρώω στις 3 το μεσημέρι μια κανονική μερίδα ίσως και λίγο παραπάνω ότι έχουν το σπίτι, μετά στις 5 που σηκώνομαι να πάω ξανά στη δουλειά τρώω ένα αυγό με μια η δυο ριζογκοφρέτες ή μια φέτα μαύρο ψωμί με ταχύνι και μέλι, και στις 9 που σχολάω τρώω ένα κρύο σάντουιτς με μαύρη μπαγκέτα βραστό κοτόπουλο ή τόνο και καλαμπόκι ελιές μαρούλι και ντομάτα.
Πολλές φορές στο κοτόπουλο βάζω και λίγο κασέρι μίλνερ.
Το βράδυ πρίν κοιμηθώ κατα τις 12 πίνω ένα ποτήρι γάλα 1.5%
Σκέφτομαι να μειώσω τη μεσημεριανή μερίδα στο μισό επειδή μεσολαβεί λίγος χρόνος μέχρι να ξαναφάω, και στο βραδινό να βάλω φρούτα και να αυξήσω το γάλα σε δυο ποτήρια μπας και καταφέρω να συμμαζέψω τους κοιλιακούς μου.
Ποια είναι η γνώμη σας και τι φρούτα μπορώ να προσθέσω εκτός απο μπανάνα γιατί τρώω μετά το γυμναστήριο τις μέρες που πάω.

jimmy007
12-06-11, 19:19
edit: Τα φρούτα; Εχω φράουλες και Grapefruit σε πρωινό και δεκατιανό αντίστοιχα.

Ναι τα φρούτα έχουν αρκετούς υδ/κες(φρουκτόζη).

pan0z
12-06-11, 19:32
Να ρωτησω τα mc donalds ειναι απο σογιας τα μπιφτεκια?Αν και ξερω οτι εχουν πληρη προφιλ αμινοξεων ξερει κανεις?


Νταξ δεν το σωζω οτι και να γινει θελω να κανω cheat meal και προσπαθω να βρω κατι θετικο απο ολο αυτο :green:

Kaloutsikos
12-06-11, 19:49
Καλησπέρα.
Τρείς φορές την εβδομάδα που δουλεύω και απόγευμα τρώω στις 3 το μεσημέρι μια κανονική μερίδα ίσως και λίγο παραπάνω ότι έχουν το σπίτι, μετά στις 5 που σηκώνομαι να πάω ξανά στη δουλειά τρώω ένα αυγό με μια η δυο ριζογκοφρέτες ή μια φέτα μαύρο ψωμί με ταχύνι και μέλι, και στις 9 που σχολάω τρώω ένα κρύο σάντουιτς με μαύρη μπαγκέτα βραστό κοτόπουλο ή τόνο και καλαμπόκι ελιές μαρούλι και ντομάτα.
Πολλές φορές στο κοτόπουλο βάζω και λίγο κασέρι μίλνερ.
Το βράδυ πρίν κοιμηθώ κατα τις 12 πίνω ένα ποτήρι γάλα 1.5%
Σκέφτομαι να μειώσω τη μεσημεριανή μερίδα στο μισό επειδή μεσολαβεί λίγος χρόνος μέχρι να ξαναφάω, και στο βραδινό να βάλω φρούτα και να αυξήσω το γάλα σε δυο ποτήρια μπας και καταφέρω να συμμαζέψω τους κοιλιακούς μου.
Ποια είναι η γνώμη σας και τι φρούτα μπορώ να προσθέσω εκτός απο μπανάνα γιατί τρώω μετά το γυμναστήριο τις μέρες που πάω.

Δεν είναι καλή ιδέα τα 2 ποτήρια γάλα και τα φρούτα για εκείνη την ώρα.
Το γάλα έχει λακτόζη και τα φρούτα φρουκτόζη, για εκείνη την ώρα δεν κάνουν.


Να ρωτησω τα mc donalds ειναι απο σογιας τα μπιφτεκια?Αν και ξερω οτι εχουν πληρη προφιλ αμινοξεων ξερει κανεις?


Νταξ δεν το σωζω οτι και να γινει θελω να κανω cheat meal και προσπαθω να βρω κατι θετικο απο ολο αυτο :green:

Αυτο το μπιφτέκι ρε συ είναι πολύ σόλα,
ένας θεός ξέρει από τι είναι.

tolis93
12-06-11, 19:52
Δεν είναι καλή ιδέα τα 2 ποτήρια γάλα και τα φρούτα για εκείνη την ώρα.
Το γάλα έχει λακτόζη και τα φρούτα φρουκτόζη, για εκείνη την ώρα δεν κάνουν.



Αυτο το μπιφτέκι ρε συ είναι πολύ σόλα,
ένας θεός ξέρει από τι είναι.

βασικα ειναι μαχητικος μηχανισμος των ninja so-ya :P αυτο το πραμα ανοιγει κεφαλι.εχω ενα προγραμματακι στο κινητο που αναγραφει θερμιδες λιπαρα πρωτεινες απο ολα τα τροφιμα εμποριου πες μ τι εφαγες να σ πω τι ειχε

DrNio
12-06-11, 20:12
Να ρωτησω τα mc donalds ειναι απο σογιας τα μπιφτεκια?Αν και ξερω οτι εχουν πληρη προφιλ αμινοξεων ξερει κανεις?


Νταξ δεν το σωζω οτι και να γινει θελω να κανω cheat meal και προσπαθω να βρω κατι θετικο απο ολο αυτο :green:


Έξι μήνες άθικτο παρέμεινε ένα γεύμα Happy Meal των ταχυφαγείων McDonald's ύστερα από έρευνα μιας φωτογράφου που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Daily Mail.

Πηγή : http://www.cosmo.gr/DietFitness/292306.html

Μετά απο αυτό,έγινε το ίδιο πείραμα απο έναν δημοσιογράφο( ή στην κρατική τηλεόραση ή στο σκαι δεν θυμάμαι) για τα χαμπουργκερ απο τα Mc Donalds και άλλα τέτοια εταιρειών (KFC π.χ. ,λογικά και Goodys) και μετά απο ένα 2μηνο ( 1 μήνα σίγουρα ) ήταν σχεδόν άθικτο δεν είχε σαπίσει τίποτα!!!(το είχε τυλιγμένο και παρατημένο στο συρτάρι του γραφείου του)

Έψαξα λίγο στο ιντερνετ μπας και έβρισκα το κομμάτι της εκπομπής αλλά δεν βρήκα κάτι.

pan0z
12-06-11, 20:20
καλα αυτο εχει να κανει και με τα συντηριτικα που βαζουν

DrNio
12-06-11, 20:24
:affraid:

No big deal ??:chinese:

jimas
12-06-11, 22:19
Δεν είναι καλή ιδέα τα 2 ποτήρια γάλα και τα φρούτα για εκείνη την ώρα.
Το γάλα έχει λακτόζη και τα φρούτα φρουκτόζη, για εκείνη την ώρα δεν κάνουν.


Πιστεύεις δηλαδή οτι με το κρύο σάντουιτς δεν έχω κάποιο θέμα και οτι μέχρι να κοιμηθώ καίγεται εύκολα;

pan0z
12-06-11, 23:11
:affraid:

No big deal ??:chinese:

το να το φαω 1 φορα το 3μηνο ναι δεν ειναι big deal.Εμενα αυτο που με ενδιεφερε ηταν αν με καλυπτει η πρωτεινη του σαν γευμα.

wrc4all
13-06-11, 00:17
Γεια σας

ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλα να τρωω υδατανθρακα το βραδυ? Την αεροβια την κανω το πρωι γυρο στις 11

Kaloutsikos
13-06-11, 01:32
Πιστεύεις δηλαδή οτι με το κρύο σάντουιτς δεν έχω κάποιο θέμα και οτι μέχρι να κοιμηθώ καίγεται εύκολα;

Μα δεν είπα να φας κρύο σάντουιτς, :green:
τι ώρα είναι το τελευταίο σου γεύμα και τη ώρα κοιμάσαι?


Γεια σας

ειμαι σε περιοδο γραμμωσης και ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλα να τρωω υδατανθρακα το βραδυ? Την αεροβια την κανω το πρωι γυρο στις 11

Ανάλογα τον υδατάνθρακα, και αν δεν έχεις καλύψει όλη την υπόλοιπη ημέρα
την ποσότητα που πρέπει να πάρεις από τους υδατάνθρακες τότε μπορείς.

jimas
13-06-11, 01:37
Μα δεν είπα να φας κρύο σάντουιτς, :green:
τι ώρα είναι το τελευταίο σου γεύμα και τη ώρα κοιμάσαι?


Το τελευταίο μου γεύμα (το κρύο σάντουιτσ :P) είναι γύρω στις 9:30 και κοιμάμαι κατα τις 12:30 με1.
Πριν κοιμηθώ γύρω στις 12 πίνω ένα ποτήρι 1/5% γάλα.

Kaloutsikos
13-06-11, 02:00
Το τελευταίο μου γεύμα (το κρύο σάντουιτσ :P) είναι γύρω στις 9:30 και κοιμάμαι κατα τις 12:30 με1.
Πριν κοιμηθώ γύρω στις 12 πίνω ένα ποτήρι 1/5% γάλα.

Στις 9,30 είναι καλά το σάντουιτς,

το γάλα βγάλτο και βάλε γιαούρτι 2%.

jimas
13-06-11, 11:19
Στις 9,30 είναι καλά το σάντουιτς,

το γάλα βγάλτο και βάλε γιαούρτι 2%.

Οκ θα το δοκιμάσω. Εξήγησε μου όμως γιατί το γιαούρτι επειδή ίσως έχει λιγότερη λακτόζη:unsure:;
Για το μεσημεριανό να μειώσω τη μερίδα στο μισό επειδή σε ενα δύωρο περίπου ακολουθεί ενα μικρό γεύμα (αυγό-ριζογκοφρέτα) συμφωνείς;

Kaloutsikos
13-06-11, 11:31
Οκ θα το δοκιμάσω. Εξήγησε μου όμως γιατί το γιαούρτι επειδή ίσως έχει λιγότερη λακτόζη:unsure:;
Για το μεσημεριανό να μειώσω τη μερίδα στο μισό επειδή σε ενα δύωρο περίπου ακολουθεί ενα μικρό γεύμα (αυγό-ριζογκοφρέτα) συμφωνείς;

Ναι γι αυτό λόγω της λακτόζης.

Αν νιώθεις ότι το μεσημεριανό σου δεν το έχεις χωνέψει, η φάε μικρότερη ποσότητα
το μεσημέρι ή φάε κατά τις 2,30 που είναι και το καλύτερο.

tolis93
13-06-11, 18:09
λιγη βοηθεια εδωω.....ειμαι 77 κιλα με 1,93 υψος.κανω διατροφη ογκου τωρα ξεκινησα τον ογκο βασικα δεν εχω βδομαδα.και ουσιαστικα ειναι η πρωτη φορα που κανω ογκο.υπολογισα λιπαρα υαδατανθρακες κ πρωτεινες κ εχουμε ως εξης
πρωτεινες--->135 γρ
υδατανθρακες--->185 γρ
λιπη---->25-30 γρ
αυτα ειναι τα περιπου νουμερα που παιζω καθημερινα.
απο διατροφη εχω 6 γευματα ολα με προτεινη και υδατανθρακα
αν μπορει καποιος να ριξει λιγο φως και απο δω?

Kaloutsikos
13-06-11, 18:15
λιγη βοηθεια εδωω.....ειμαι 77 κιλα με 1,93 υψος.κανω διατροφη ογκου τωρα ξεκινησα τον ογκο βασικα δεν εχω βδομαδα.και ουσιαστικα ειναι η πρωτη φορα που κανω ογκο.υπολογισα λιπαρα υαδατανθρακες κ πρωτεινες κ εχουμε ως εξης
πρωτεινες--->135 γρ
υδατανθρακες--->185 γρ
λιπη---->25-30 γρ
αυτα ειναι τα περιπου νουμερα που παιζω καθημερινα.
απο διατροφη εχω 6 γευματα ολα με προτεινη και υδατανθρακα
αν μπορει καποιος να ριξει λιγο φως και απο δω?

Δηλαδή τι θέλεις να σου πούμε?

Panosss
13-06-11, 18:28
λιγη βοηθεια εδωω.....ειμαι 77 κιλα με 1,93 υψος.κανω διατροφη ογκου τωρα ξεκινησα τον ογκο βασικα δεν εχω βδομαδα.και ουσιαστικα ειναι η πρωτη φορα που κανω ογκο.υπολογισα λιπαρα υαδατανθρακες κ πρωτεινες κ εχουμε ως εξης
πρωτεινες--->135 γρ
υδατανθρακες--->185 γρ
λιπη---->25-30 γρ
αυτα ειναι τα περιπου νουμερα που παιζω καθημερινα.
απο διατροφη εχω 6 γευματα ολα με προτεινη και υδατανθρακα
αν μπορει καποιος να ριξει λιγο φως και απο δω?

Υποθερμιδική διατροφη όγκου, πρώτη φορά βλέπω!!! :shock:

tolis93
13-06-11, 20:25
Υποθερμιδική διατροφη όγκου, πρώτη φορά βλέπω!!! :shock:

ακομα το ψαχνω σιγουρα θα ανεβουν αυτα τα νουμερα οπως ειπα ειναι η πρωτη φορα π κανω διατροφη ογκου και ειναι η πρωτη βδομαδα κιολας.
καλουτσικος αυτο π ρωταω ουσιαστικα ειναι αν ειναι οκ οι αναλογιες πρωτεινων υδατανθρακων και λιπων η αν θελει καποια αλλαγη κατι

COBRA_STYLE
13-06-11, 20:50
Να ρωτησω τα mc donalds ειναι απο σογιας τα μπιφτεκια?Αν και ξερω οτι εχουν πληρη προφιλ αμινοξεων ξερει κανεις?


Νταξ δεν το σωζω οτι και να γινει θελω να κανω cheat meal και προσπαθω να βρω κατι θετικο απο ολο αυτο :green:


Αυτο το μπιφτέκι ρε συ είναι πολύ σόλα,
ένας θεός ξέρει από τι είναι.


Πηγή : http://www.cosmo.gr/DietFitness/292306.html

Μετά απο αυτό,έγινε το ίδιο πείραμα απο έναν δημοσιογράφο( ή στην κρατική τηλεόραση ή στο σκαι δεν θυμάμαι) για τα χαμπουργκερ απο τα Mc Donalds και άλλα τέτοια εταιρειών (KFC π.χ. ,λογικά και Goodys) και μετά απο ένα 2μηνο ( 1 μήνα σίγουρα ) ήταν σχεδόν άθικτο δεν είχε σαπίσει τίποτα!!!(το είχε τυλιγμένο και παρατημένο στο συρτάρι του γραφείου του)

Έψαξα λίγο στο ιντερνετ μπας και έβρισκα το κομμάτι της εκπομπής αλλά δεν βρήκα κάτι.
ενα θα παω....Codex Alimentarious

gsisr
13-06-11, 20:51
δεδομένου ότι εν όψη διακοπών ας πούμε η για κάποια άλλη αιτία σταμάταμε το γυμναστήριο για κάνα 2-3 βδομάδες πως κινούμαστε διατροφικά; σίγουρα υπολογίζουμε τις θερμίδες που χρειαζόμαστε με μικρό δείκτη δραστηριότητας 1,3 ας πούμε απο κει και πέρα είναι καλο να κρατήσουμε τη πρωτείνη ψηλά και τον υ/α σε μέτρια επίπεδα;

Panosss
13-06-11, 20:51
ενα θα παω....Codex Alimentarious
ένα θα πω και εγώ... κλάϊν μάϊν :P:P:P

Tasos Green
13-06-11, 20:51
ενα θα παω....Codex Alimentarious

ο πολυ Λιακοπουλος βλαπτει! παρε παραδειγμα απο μενα...

Panosss
13-06-11, 20:57
δεδομένου ότι εν όψη διακοπών ας πούμε η για κάποια άλλη αιτία σταμάταμε το γυμναστήριο για κάνα 2-3 βδομάδες πως κινούμαστε διατροφικά; σίγουρα υπολογίζουμε τις θερμίδες που χρειαζόμαστε με μικρό δείκτη δραστηριότητας 1,3 ας πούμε απο κει και πέρα είναι καλο να κρατήσουμε τη πρωτείνη ψηλά και τον υ/α σε μέτρια επίπεδα;
Γιατί αγχώνεσαι;
Σε κάθε περίπτωση υπολογίζεις τι θερμίδες χρειάζεσαι την ημέρα, που προφανώς είναι λιγότερες λόγω αποχής απο γυμναστική.
Εννοείται οτι λιγότερες είναι και οι πρωτείνες που χρειάζεσαι, οπότε προσαρμόζεις ανάλογα.
Κανείς δεν μπορεί να σου πει ακριβώς τι να κάνεις. Θα ξεκινήσεις και θα προσαρμόζεις/διορθώνεις στην πορεία.

tolis93
13-06-11, 21:29
Γιατί αγχώνεσαι;
Σε κάθε περίπτωση υπολογίζεις τι θερμίδες χρειάζεσαι την ημέρα, που προφανώς είναι λιγότερες λόγω αποχής απο γυμναστική.
Εννοείται οτι λιγότερες είναι και οι πρωτείνες που χρειάζεσαι, οπότε προσαρμόζεις ανάλογα.
Κανείς δεν μπορεί να σου πει ακριβώς τι να κάνεις. Θα ξεκινήσεις και θα προσαρμόζεις/διορθώνεις στην πορεία.

φιλε μου για 2-3 βδομαδες δε θα παθεις τιποτα και καλο θα σου εκανε κατα τη ταπεινη μου γνωμη να εισαι και πιο ελεφθερος και λιγοτερο αυστηρος στο θεμα διατροφης.γιαυτο και λεγονται διακοπες.λεει να ξεφευγεις.δε σου λεω να σαι πατατες πιτσα κοκα κολα και πιασε και 2 πιτογυρο απολα αλλα μην ανχωνεσαι σε τοσο μεγαλο βαθμο.και λαβε και υποψη σου οτι θα περπατας και αρκετα σιγουρα στη περιοδο διακοπων....;)

gsisr
13-06-11, 22:32
:thumbup: καθαρή διατροφή θα κάνω απλά και ξάπλα στη παραλία για babewatch!

jimas
14-06-11, 00:39
:thumbup: καθαρή διατροφή θα κάνω απλά και ξάπλα στη παραλία για babewatch!

Είχα μια συζήτηση με ένα φίλο σήμερα ο οποίος πιστεύει βασιζόμενος σε κάτι πανεπιστημιακές έρευνες που διάβασε οτι καλό θα είναι να ελλατώσω αρκετά το γάλα γιατί παχαίνει αρκετά λόγω ζωικού λίπους.
Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό;
Εγώ πίνω 500 ml 1.5% το πρωί μαζί με το δεκατιανό μου που περιέχει γαλοπούλα και ένα ποτήρι 1.5% το βράδυ μέρα παρά μέρα μαζί με μια μπανάνα για πρωτείνη μετά το γυμναστήριο.
Βέβαια με είχατε συμβουλέψει οτι αν είμαι σε όγκο δεν πειράζει αλλά είπα να το ξαναρωτήσω:P

gsisr
14-06-11, 00:51
δεν έχεις θέμα εφόσον δε ξεφεύγεις σε ποσότητες από τη διατροφή σ. αν τα χεις υπολογισμένα γτ να βάλεις λίπος; εγώ βέβαια χρησιμοποιώ 0% στον όγκο αλλά σιγά..

Αντωνης
14-06-11, 00:52
Ρε παιδια ποσες φορες θα το πουμε?Δεν υπαρχουν τροφες που να παχαινουν

Η συνολικη ποσοτητα θερμιδων που παιρνετε παχαινει αν παχαινει,και οχι μια συγκεκριμενη τροφη.

Spyros1993
14-06-11, 00:56
Είχα μια συζήτηση με ένα φίλο σήμερα ο οποίος πιστεύει βασιζόμενος σε κάτι πανεπιστημιακές έρευνες που διάβασε οτι καλό θα είναι να ελλατώσω αρκετά το γάλα γιατί παχαίνει αρκετά λόγω ζωικού λίπους.
Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό;
Εγώ πίνω 500 ml 1.5% το πρωί μαζί με το δεκατιανό μου που περιέχει γαλοπούλα και ένα ποτήρι 1.5% το βράδυ μέρα παρά μέρα μαζί με μια μπανάνα για πρωτείνη μετά το γυμναστήριο.
Βέβαια με είχατε συμβουλέψει οτι αν είμαι σε όγκο δεν πειράζει αλλά είπα να το ξαναρωτήσω:P

είσαι οκ, μην ανησυχεις.
πες του φίλους σου, να μας στείλει τα λινκ με τις πανεπιστημιακές έρευνες να τις δούμε.
Και μην ξεχνάς ότι δεν παχαίνεις αν υπολογίζεις τις θερμίδες σου, μόνο όταν αρχίζεις και ξεφεύγεις.

jimas
14-06-11, 00:56
Ρε παιδια ποσες φορες θα το πουμε?Δεν υπαρχουν τροφες που να παχαινουν

Η συνολικη ποσοτητα θερμιδων που παιρνετε παχαινει αν παχαινει,και οχι μια συγκεκριμενη τροφη.

Οκ απλά μερικοί όπως εγώ αποφεύγουν να μετράν θερμίδες γιαυτό και ίσως κάπου να ξεφεύγω εν αγνοία μου:P

Levrone
14-06-11, 01:03
δεν έχεις θέμα εφόσον δε ξεφεύγεις σε ποσότητες από τη διατροφή σ. αν τα χεις υπολογισμένα γτ να βάλεις λίπος; εγώ βέβαια χρησιμοποιώ 0% στον όγκο αλλά σιγά..

φιλε αν θες την αποψη μου , 0% γαλα δεν υπαρχει..

δεν υφισταται..

εγω αν επινα θα επινα το 3,5% ..