PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

gmalamos
06-07-10, 00:22
Κωλοκυθακια βραστα αντι για καποια σαλατα σε low carb διαιτα??Τι λεει απο υδατανθρακες??

thanasis reaction
06-07-10, 00:25
κ γω ειμαι της αποψης οτι χωρις φαι κορμι δεν φτιαχνεις οτι κ να κανεις!!!!το λεω κ απο προσωπικη εμπειρια.

Andrikos
06-07-10, 00:28
Τώρα που ηρέμησαν τα πνεύματα απλά να ξεκαθαρίσω την άποψη μου γιατί πριν είχε θόρυβο μέσα στις φωνές.:green:
Έχω ακολουθήσει για 10 χρόνια το δόγμα του ΒΒ και τρώω 300 γραμμάρια κρέας κάθε μέρα , τίποτε το λάθος με αυτήν την στρατηγική imo . Παρόλα αυτά έχω περάσει αρκετές μέρες αποχής από το κρέας και από τις στερεές πηγές πρωτεΐνης λόγω δύσκολου ωραρίου ζεστού καιρού και υγρασίας που προσωπικά μου έκοβε την όρεξη για στερεή μορφή πρωτεΐνης και έτσι τρεφόμουν αποκλειστικά με γαλακτοκομικά, είτε μιλάμε για μαύρο ψωμί με κότατζ , είτε για γιαούρτι με πρωτεΐνη, αυτό το έκανα για αρκετές μέρες γιατί με βόλευε πολύ αφού δεν είχε προετοιμασία και συμφωνούσε με την όρεξη μου που είχε αποκλείσει για κάποιο λόγο το κρέας εκείνον τον καιρό . Δεν έπαθα κάτι ούτε έχασα μυς , οι προπονήσεις έβγαιναν κανονικά και η ζωή μου το ίδιο και ένιωθα πολύ ήρεμος στο διατροφικό σκέλος αλλά και στο προπονητικό γιατί δεν πίεζα τον εαυτό μου να φάει κάτι το οποίο δεν ήθελα , προσωπικά αν κάνω πράγματα ψυχαναγκαστικά τα κάνω χάλια σε όλους τους τομείς. Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν χρειάζεται να έχουμε ψυχαναγκασμούς χωρίς λόγο , το κρέας είναι σημαντική πηγή θρεπτικών συστατικών αλλά αν για κάποιο λόγο κάποιος δεν μπορεί να φάει το κρέας δεν χάθηκε και ο κόσμος , υπάρχουν και εναλλακτικές οδοί στους στόχους μας.

savage
06-07-10, 00:32
ξερει κανεις θερμιδες/υδατανθρακες ανα 100 γραμ ξινομηλου?Η εστω πως λεγεται στα αγγλικα,να το βρω στο http://www.nutritiondata.com/?
Ευχαριστω!:thumbup:

thanasis reaction
06-07-10, 00:33
αυτο που λες ειναι σωστο,αλλα νομιζω οτι διαφερει απο αυτο που ειπες πριν.φιλος μου κανει 40 μερες νηστεια κ δεν χανει ουτε γραμμαριο κ μιλαμε για εναν τυπο τεραστιο κ δεν περνει ουτε καν πρωτεινη.κ καθαρο παρα πολυ απο λιπος.

just
06-07-10, 00:35
καλύτερα ένα γιαούρτι το βράδυ!

βρισκομαι σε τελικη φαση και 8ελω να ξεφυγω απο τα γαλακτομικα γιαυτο..

KATERINI 144
06-07-10, 00:35
αυτο που λες ειναι σωστο,αλλα νομιζω οτι διαφερει απο αυτο που ειπες πριν.+1 :toast:

KATERINI 144
06-07-10, 00:36
βρισκομαι σε τελικη φαση και 8ελω να ξεφυγω απο τα γαλακτομικα γιαυτο..φαε κοτοπουλο με σαλατα και εισαι οκ.

KATERINI 144
06-07-10, 00:39
ξερει κανεις θερμιδες/υδατανθρακες ανα 100 γραμ ξινομηλου?Η εστω πως λεγεται στα αγγλικα,να το βρω στο http://www.nutritiondata.com/?
Ευχαριστω!:thumbup:νομιζω ετσι λεγετε νικο, crabapple.

savage
06-07-10, 00:40
ευχαριστω φωτη!!!:toast:

Muscleboss
06-07-10, 00:50
ευχαριστω φωτη!!!:toast:
Nick αν το βρείς βάλτο κ εδώ να το δούμε κει εμείς.


i_hP4ZycbFU

cheers all :toast:

MB

versus
06-07-10, 00:51
ευχαριστω φωτη!!!:toast:

google-->μετάφραση-->(πατάς από Ελληνικά σε Αγγλικά)-->την λέξη που θες!
http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT&q=%CE%BE%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF#auto|en|%CE%BE%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF
;)

KATERINI 144
06-07-10, 00:54
δεν το βρικα ετσι αλλα το σωστό ειναι αυτο που ειπα versus, crab apple.

http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT&q=%CE%BE%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF#auto|el|crab%20apple

savage
06-07-10, 00:57
Nick αν το βρείς βάλτο κ εδώ να το δούμε κει εμείς.



http://www.nutritiondata.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1874/2


νατο Πανο.Το βρηκα:thumbup:

G3orge
06-07-10, 01:02
Γεια σας παιδια τωρα που χαλαρωσα λιγο απο την προετοιμασια για τις πανελληνιες ειπα να αρχισω να ξαναμπαινω λιγο στο φορουμ τωρα που μπορω δλδ/...:(
Τεσπα πηρα προσφατα ενα μπλεντερ με το οποιο μπορεις να φτιαξεις smoothies
Κανει ενα smoothie για μεταπροπονητικο γευμα.Και αν ναι μηπως μπορειτε να προτεινετε καμια νταρτανα συνταγη(απλως να πω οτι δεν εχω πρωτεινη ορου γαλακτος οποτε απο φυσικες τροφες αν υπαρχει)
Ευχαριστω...Επισης ισχυει οτι οι γκοφρετες πρωτεινης ειναι μαπα και περιεχουν μεσα τρανς λιπαρα αλλα το λενε διαφορετικα για να μας κοροιδεψουν?Γιατι ειχα αρχισει να τρωω συστηματικα!

just
06-07-10, 02:21
αν είσαι σε γράμμωση καλύτερα τα αυγά!
αλλά και στον όγκο αυγά προτείνω!!

Και ας απορροφούνται γρήγορα!!


νΑΙ ΑΛΛΑ δεν μου λες αν πρεπει να προσ8εσω κατι ας πουμε αμυγδαλα για να μην απορροφη8ουν γρηγορα..

versus
06-07-10, 10:21
δεν το βρικα ετσι αλλα το σωστό ειναι αυτο που ειπα versus, crab apple.

http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT&q=%CE%BE%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF#auto|el|crab%20apple

το ίδιο έχω;)
στην αρχή μπερδεύτηκα!
το ίδιο βγαίνει:thumbup:

KATERINI 144
06-07-10, 11:35
νΑΙ ΑΛΛΑ δεν μου λες αν πρεπει να προσ8εσω κατι ας πουμε αμυγδαλα για να μην απορροφη8ουν γρηγορα..αν δε φας κροκο φαε αμύγδαλα, εξαρτατε τη γευση σου αρεσει, και ο κροκος καλα λιπαρα εχει.

-beba-
06-07-10, 15:41
Kαρπουζάκι τρώτε τώρα το καλοκαίρι?

Μήπως παχαίνει?

versus
06-07-10, 15:43
έχει πολύ ζάχαρη και υγρά!
νερό+ζάχαρη είναι!

Eddie
06-07-10, 15:44
Kαρπουζάκι τρώτε τώρα το καλοκαίρι?

Μήπως παχαίνει?

Δε ξερω αν κανω λαθος,αλλα εχει υψηλο γλυκαιμικο,αλλα οχι πολλες θερμιδες γιατι το 95% ειναι νερο.

Εγω προσωπικα τρωω,και λιγο πεπονι.

-beba-
06-07-10, 15:45
Αχ αχ αχ...............όλα τα ωραία απαγορευονται.............σνιφ...σνιφ...σνιφ

Αληθευει ότι το καρπούζι έχει αργινίνη?

-beba-
06-07-10, 15:48
Δε ξερω αν κανω λαθος,αλλα εχει υψηλο γλυκαιμικο,αλλα οχι πολλες θερμιδες γιατι το 95% ειναι νερο.

Εγω προσωπικα τρωω,και λιγο πεπονι.

Εαν είναι 95% νερό, τότε δεν παχαίνει νομίζω.

giannis64
06-07-10, 15:50
οχι!! το καρπουζι εχει βιαταμινες α, β6 c, λυκοπενιο, καλιο και φυτικες ινες!!

edit: σε μεγαλες ποσοτητες και σε ακαταληλη ωρα ληψης παχαινει!!

-beba-
06-07-10, 15:53
Μεγάλη ποσότητα είναι όλο το καρπούζι?

thegravijia
06-07-10, 16:21
εχτε την εντυπωσει οτι θα λιπωσετε αΠΟ το καρπουζι?

versus
06-07-10, 16:23
εγώ προσωπικά όχι..αλλά καλό είναι να ρωτάμε!

stamthedrum
06-07-10, 17:22
Τίποτα δεν παχαίνει αν καταναλώνεται με μέτρο. Δεν υπάρχουν παχυντικές τροφές και μη παχυντικές. Υπάρχουν ποιοτικές και μη ποιοτικές. Οποιαδήποτε από αυτές τις κατηγορίες υπερκαταναλωθεί θα οδηγήσει σε αποθήκευση λίπους.

(Είναι σαν αυτό που λένε πολλοί τα Χριστούγεννα "Κάνει να φάμε κουραμπιέδες οι οποίοι π.χ. έχουν πολύ βούτυρο και ζάχαρη" Ε ναι κάνει να φας, αλλά φάε 1-2 όχι 100!!)

αααχχχ κουραμπιέδες......

ellaki
06-07-10, 17:45
απ οτι ειδα εχει ξαναγινει αναφορα... http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=183

scarone
06-07-10, 22:25
Τωρα δεν ξερω αν απευθηνομαι και στο σωστο ποστ...Οταν ακολουθουμε πλανο διατροφης για ογκο κ ειμαστε σ περιοδο ογκου,η διατροφη αυτη εμποδιζει την εμφανηση κοιλιακων μυων;

versus
06-07-10, 22:28
Τωρα δεν ξερω αν απευθηνομαι και στο σωστο ποστ...Οταν ακολουθουμε πλανο διατροφης για ογκο κ ειμαστε σ περιοδο ογκου,η διατροφη αυτη εμποδιζει την εμφανηση κοιλιακων μυων;

?????????????????????????????????????????????

GEORGEXX1
06-07-10, 22:36
Τωρα δεν ξερω αν απευθηνομαι και στο σωστο ποστ...Οταν ακολουθουμε πλανο διατροφης για ογκο κ ειμαστε σ περιοδο ογκου,η διατροφη αυτη εμποδιζει την εμφανηση κοιλιακων μυων;

οι κυλιακοι δεν χανονται οσο τους γυμναζεις.
Λογο της αυξημενης ποσοτητας θερμιδων θα θολωσουν,αλα θα πρηστουν και στην γραμωση θα ειναι ετοιμοι να αναδειχθουν καλυτεροι.

arisfwtis
07-07-10, 01:55
ερωτηση σχετικα με την γαλοπουλα
το να την καταναλωνουμε καθημερινα ειναι σωστο?
ανηκει και αυτη στα αλλαντικα ετσι δν ειναι?

Ramrod
07-07-10, 03:26
ερωτηση σχετικα με την γαλοπουλα
το να την καταναλωνουμε καθημερινα ειναι σωστο?
ανηκει και αυτη στα αλλαντικα ετσι δν ειναι?

Το κρέας της γαλοπούλας δεν ανήκει στα αλλαντικά. Αν εννοείς καπνιστή ή βραστή (αυτά που βάζουμε στα τοστ) τότε είναι αλλαντικό...

deluxe
07-07-10, 05:47
Το καρπουζι εχει και κρεατινη, να γνωριζετε! :D

arisfwtis
07-07-10, 10:22
Το κρέας της γαλοπούλας δεν ανήκει στα αλλαντικά. Αν εννοείς καπνιστή ή βραστή (αυτά που βάζουμε στα τοστ) τότε είναι αλλαντικό...

αυτο ακριβως εννοω αδερφε

υ.γ. τα μπιφτεκια γαλοπουλας ειναι πολυ νοστιμα
αν και δυσκολα να τον βρεις τον κιμα στα χασαπικα γιατι χρειαζεται ξεχωριστη μηχανη
αν παντως βρειτε καπου δοκιμαστε και δν θα χασετε:clap:

versus
07-07-10, 11:00
Το καρπουζι εχει και κρεατινη, να γνωριζετε! :D

έχει αλλά σε τι ποσότητα;

versus
07-07-10, 11:01
ερωτηση σχετικα με την γαλοπουλα
το να την καταναλωνουμε καθημερινα ειναι σωστο?
ανηκει και αυτη στα αλλαντικα ετσι δν ειναι?
όχι δεν πειράζει!
αλλά μην το παρακάνεις!



αυτο ακριβως εννοω αδερφε

υ.γ. τα μπιφτεκια γαλοπουλας ειναι πολυ νοστιμα
αν και δυσκολα να τον βρεις τον κιμα στα χασαπικα γιατι χρειαζεται ξεχωριστη μηχανη
αν παντως βρειτε καπου δοκιμαστε και δν θα χασετε:clap:

μπιφτέκια κοτόπουλου είναι επίσης τέλεια!

arisfwtis
07-07-10, 11:04
3 φετες βραστης η καπνιστης την μερα τρωω σαν δεκατιανο με τοστ ολικης και λαχανικα



υποθετω πως και ο κιμας κοτοπουλου χρειαζετε ειδικη μηχανη:(

για τους σαλονικεις παντως στο καπανι εχουν μηχανη για κιμα γαλοπουλας/κοτοπουλου


φυσικα υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ και κατεψυγμενα ετοιμα μπιφτεκια αλλα δν νομιζω να τα προτιμαει κανεις

versus
07-07-10, 11:13
3 φετες βραστης η καπνιστης την μερα τρωω σαν δεκατιανο με τοστ ολικης και λαχανικα



υποθετω πως και ο κιμας κοτοπουλου χρειαζετε ειδικη μηχανη:(

για τους σαλονικεις παντως στο καπανι εχουν μηχανη για κιμα γαλοπουλας/κοτοπουλου


φυσικα υπαρχουν στα σουπερ μαρκετ και κατεψυγμενα ετοιμα μπιφτεκια αλλα δν νομιζω να τα προτιμαει κανεις
για τις γαλοπούλες είσαι οκ δεν τρως πολλές!
άλλοι τρώνε και 10!

δεν ξέρω τι εννοείς ειδική μηχανή,πάντως από τον κρεοπώλη εννοώ!
και στα supermarket να πας έχει και σε κάποια κάτι σαν κρεοπωλεία!
δεν χρειάζεται να τα πάρεις κατεψυγμένα!

arisfwtis
07-07-10, 11:18
απαγορευται απο τον νομο να χρησιμοποιεις την ιδια μηχανη για μοσχαρισιο κιμα και κιμα απο γαλοπουλα(υποθετω πως και για κοτα θα ισχυει το ιδιο) ετσι μου πε ο κρεωπολης της γειτονιας

versus
07-07-10, 11:20
αααααααααα!!
δεν το ήξερα!:P

giannis64
07-07-10, 12:04
Το καρπουζι εχει και κρεατινη, να γνωριζετε! :D

αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω!!
φρουτο και κρεατινη??

απο που το διαβασες????:unsure:

sogoku
07-07-10, 12:19
Αρχικό μήνυμα απο deluxe
Το καρπουζι εχει και κρεατινη, να γνωριζετε!

Εγω ετσι το παω παντως.Εναν μηνα μεσα με καρπουζι[on] και εναν μηνα με αποθεραπεια συνηθως εξω με πεπονι[off].

arisfwtis
07-07-10, 12:31
το καλοκαιρι με γραμμωση παει το καρπουζι ομως?
στην γραμμωση δν ειναι καλο να αποφευγουμε τα φρουτα?

sogoku
07-07-10, 12:37
το καλοκαιρι με γραμμωση παει το καρπουζι ομως?
στην γραμμωση δν ειναι καλο να αποφευγουμε τα φρουτα?



Αυτα νομιζω ειναι λεπτομερεις του στυλ αν εισαι σε λιπος κατω απο 10%.
Αν τρως ενα καρπουζι την μερα βεβαια δεν ειναι και αμελητεο και ψηλα να βρισκεσαι σε λιπος.
Αρα και παλι ερχομαστε στο παν μετρον αριστο.

versus
07-07-10, 13:08
Αυτα νομιζω ειναι λεπτομερεις του στυλ αν εισαι σε λιπος κατω απο 10%.
Αν τρως ενα καρπουζι την μερα βεβαια δεν ειναι και αμελητεο και ψηλα να βρισκεσαι σε λιπος.
Αρα και παλι ερχομαστε στο παν μετρον αριστο.

δεν είναι μόνο για το λίπος!
γενικά την φρουκτόζη σε γράμμωση να προσπαθούμε να την αποφεύγουμε!
αποθηκεύεται στο συκώτι για να χρησιμοποιηθεί αργότερα ως ενέργεια!
είναι λιγότερο πιθανό να αποθηκευτεί στα μυικά κύτταρα!
και επειδή οι τροφές και οι θερμίδες είναι λίγες,συνήθως δεν είναι στην επιλογή μας!

beefmeup
07-07-10, 13:21
ναι ρε παιδες,αλλα μην ξεχναμε οτι,αυτα περι προσοχης στις φρουκτοζες κλπ,απο φρουτα ειναι υπερβολικα εκτος αν ειμαστε υπερβαροι,η με πολλα περιτα κιλα,κ θελουμε να χασουμε.

οχι στην καθημερινοτητα μας,που ετσι κ αλλιως χρειαζονται τα φρουτα σε λογικες ποσοτητες.2-3 μεριδες μετριου φρουτου ανα μερα δεν θα θολωσουν κανενα κοιλιακο.

αυτο το κανουν τα πιτογυρα κ οι μακαροναδες(φουρνου).

κ τα υγρα αποτα φρουτα,εχρονται κ..παρερχονται,δεν ειναι θεμα.

κ κατω απο 8%λιπος να σαι,παλι δεν εχεις προβλημα με τα φρουτα,ειναι στανταρακι με καλη αποδοση αυτο,να το παιξετε;)

thanasis reaction
07-07-10, 13:51
Εγω ετσι το παω παντως.Εναν μηνα μεσα με καρπουζι[on] και εναν μηνα με αποθεραπεια συνηθως εξω με πεπονι[off].

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

arisfwtis
07-07-10, 14:09
μια ερωτηση παιδια
με την γραμμωση
μετα την προπονηση
αντι για μαλτο και γλυκοζη το μελακι ειναι καλο?(διαβασα και ειδα οτι οι αποψεις διίστανται)
αν οχι εχετε να προτεινετε καποιον αλλο υδατανθρακα?

versus
07-07-10, 14:10
μια ερωτηση παιδια

μετα την προπονηση
αντι για μαλτο και γλυκοζη το μελακι ειναι καλο?
αν οχι εχετε να προτεινετε καποιον αλλο υδατανθρακα?

καλό είναι!

arisfwtis
07-07-10, 14:13
καλό είναι!

:thumbup::thumbup:
thx φιλε μου

tommygunz
07-07-10, 14:15
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και γλυκόζη. Πουλάνε στα σουπερμάρκετ σε βαζάκια όπως τις μαρμελάδες.

arisfwtis
07-07-10, 14:20
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και γλυκόζη. Πουλάνε στα σουπερμάρκετ σε βαζάκια όπως τις μαρμελάδες.

αυτο σκεφτηκα αρχικα αλλα πηγα και ειδα τις τιμες και δν συμφερει καθολου
οποτε την βγαζουμε προς το παρων με μελι
και οταν μας περισσεψουν λεφτα παμε για μαλτο/δεξ
:green:

Manos1989
07-07-10, 14:25
αυτο σκεφτηκα αρχικα αλλα πηγα και ειδα τις τιμες και δν συμφερει καθολου
οποτε την βγαζουμε προς το παρων με μελι
και οταν μας περισσεψουν λεφτα παμε για μαλτο/δεξ
:green:

waxy maize μπορείς επίσης.

tommygunz
07-07-10, 14:31
αυτο σκεφτηκα αρχικα αλλα πηγα και ειδα τις τιμες και δν συμφερει καθολου
οποτε την βγαζουμε προς το παρων με μελι
και οταν μας περισσεψουν λεφτα παμε για μαλτο/δεξ
:green:

Έχω την εντύπωση πως η γλυκόζη είναι πιο φθηνή από το μέλι...

arisfwtis
07-07-10, 14:38
Έχω την εντύπωση πως η γλυκόζη είναι πιο φθηνή από το μέλι...

για το μελι δν ξερω φιλε μου μας το φερνουν παραγωγοι οποτε το εχω τσαμπα:)

giannis64
07-07-10, 15:01
για το μελι δν ξερω φιλε μου μας το φερνουν παραγωγοι οποτε το εχω τσαμπα:)


το μελι δεν το περνεις μετα την προπονηση για τον υδατανθρακα του!;)

arisfwtis
07-07-10, 16:53
μεγαλο γλυκαιμικο δεικτη εχει και το ασπρο ψωμι και τα κορν φλεικς (η βρωμη?)
οποτε μπορουμε να τα τρωμε μετα την προπονηση .....?

Ramrod
07-07-10, 16:55
μεγαλο γλυκαιμικο δεικτη εχει και το ασπρο ψωμι και τα κορν φλεικς (η βρωμη?)
οποτε μπορουμε να τα τρωμε μετα την προπονηση .....?

Θεωρητικά μπορείς απλά θα αργήσεις περισσότερο να τα χωνέψεις....

κουλης
07-07-10, 17:59
κανει να φαω μια ομελετα τηγανιτη μονο με τα ασπραδια(3) :)?

Ramrod
07-07-10, 18:03
κανει να φαω μια ομελετα τηγανιτη μονο με τα ασπραδια(3) :)?

ναι

(χωρίς λάδι...τα 3 ασπράδια είναι λίγα)

arisfwtis
07-07-10, 19:12
κανει να φαω μια ομελετα τηγανιτη μονο με τα ασπραδια(3) :)?

βαλε μεσα ασπραδια μπολικα ενα κροκο αμα θελεις
γαλοπουλα και λαχανικα και γινεται τελεια

ioannis1
07-07-10, 20:57
Θεωρητικά μπορείς απλά θα αργήσεις περισσότερο να τα χωνέψεις....

το μελι αποροφαται γρηγορα οποτε αυξανει την εκκριση ινσουλινης κατακορυφα.

-beba-
07-07-10, 21:11
το μελι αποροφαται γρηγορα οποτε αυξανει την εκκριση ινσουλινης κατακορυφα.

Γιάννη είναι προτιμότερο το μέλι ή η δεξτρόζη+μαλτοδεξτρίνη στο μεταπροπονητικό?

KATERINI 144
07-07-10, 21:28
Γιάννη είναι προτιμότερο το μέλι ή η δεξτρόζη+μαλτοδεξτρίνη στο μεταπροπονητικό?μπεμπα δεξτρόζη+μαλτοδεξτρίνη απορροφούνται ποιο γρηγορα,

ας βρει καποιος μια ερευνα να δουμε σε ποσο χρονο απορροφά ο οργανισμος αυτα τα δυο και σε ποσο το μελι, θα εχει ενδιαφερων.
(παίζει να ειναι 2-5 λεπτά διαφορά.)

-beba-
07-07-10, 21:31
Τότε θα συνεχίσω να πίνω δεξτρόζη στο μεταπροπονητικό. Ευχαριστώ.

giannis64
07-07-10, 21:31
παντος η πιο γρηγορη ειναι η ζαχαρη!!

-beba-
07-07-10, 21:33
Και πιο φθηνή φαντάζομαι Γιάννη. Βέβαια έχω να αγοράσω ζάχαρη.........ούτε που θυμάμαι από πότε...............

giannis64
07-07-10, 21:35
το μελι αποροφαται γρηγορα οποτε αυξανει την εκκριση ινσουλινης κατακορυφα.


μπεμπα δεξτρόζη+μαλτοδεξτρίνη απορροφούνται ποιο γρηγορα,

ας βρει καποιος μια ερευνα να δουμε σε ποσο χρονο απορροφά ο οργανισμος αυτα τα δυο και σε ποσο το μελι, θα εχει ενδιαφερων.
(παίζει να ειναι 2-5 λεπτά διαφορά.)


παντος η πιο γρηγορη ειναι η ζαχαρη!!


Τότε θα συνεχίσω να πίνω δεξτρόζη στο μεταπροπονητικό. Ευχαριστώ.

+1000000^^^^

το θεμα ειναι ομως πως το μελι εχει και πολλα αλλα θρεπτικα συστατικα!
σε σχεση με τα υποληπα.
και αποτι ξερω παει σε ταχυτητα....
ινσουλινη-ζαχαρη-δεξτροζη-μελι!!

deluxe
07-07-10, 22:21
Εγω παιρνω σκετη μαλτοδεξτρινη μεταπροπονητικα.

lef
07-07-10, 23:38
ρε παιδια εχω βαλει αρκετο μοσχαρι στην διατροφη μου και πηγα και πηρα περα απο μπριζολες,ποντικι που μου ειπε οτι ειναι για το βραστο μοσχαρι.το μαγειρεψα αλλα οσο και αν προσπαθησα να το καθαρισω γινεται πανικος απο λιπη!!τι περνετε εσεις απο μοσχαρι?ευχαριστω!!

Eddie
07-07-10, 23:46
Εγω φιλετο,απαχες μπριζολες δλδ αλλα οχι απ το κοκκαλο,νουα που ειναι απλα κορυφη και κιμα απο απαχο μερος.

arisfwtis
07-07-10, 23:46
νουα αδερφε
δες και εδω για παραπανω
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3048

lef
07-07-10, 23:48
Εγω φιλετο,απαχες μπριζολες δλδ αλλα οχι απ το κοκκαλο,νουα που ειναι απλα κορυφη και κιμα απο απαχο μερος.

και εγω φιλετο μοσχαρι ζητησα αρχικα και μου ειπε 26ε το κιλο.:shock:

εσυ νουα το ζητας?κιμα για να κανεισ κεφτεδακια?

Eddie
07-07-10, 23:54
Ναι,νουα!!
Εχει γυρω στα 12-15Ε το κιλο και ειναι πεντακαθαρο.

Για κιμα δε ξερω απο ποιο μερος βαζει,ειμαι σε χωριο ομως και εχουμε καλες σχεσεις με τον χασαπη.Τον εμπιστευομαι.

lef
08-07-10, 00:05
Ναι,νουα!!
Εχει γυρω στα 12-15Ε το κιλο και ειναι πεντακαθαρο.

Για κιμα δε ξερω απο ποιο μερος βαζει,ειμαι σε χωριο ομως και εχουμε καλες σχεσεις με τον χασαπη.Τον εμπιστευομαι.

καλα εδω στηναθηνα δεν ειναι να εμπιστευεσαι χασαπη

παω αυριο να ζητησω νουα γιατι αυτο το πραγμα σαν τσιχα που πηρα δεν τρωγεται.ευχαριστω:)

scarone
08-07-10, 14:03
Μαλτο απο που μπορω να λαβω/βρω;

beefmeup
08-07-10, 14:07
Μαλτο απο που μπορω να λαβω/βρω;

την λαμβανεις απτο στομα.

την περνεις απο εδω..http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4490&category=563

..μεταξυ αλλων.

deluxe
08-07-10, 15:20
Το ψαρονεφρι τελικα ειναι καλο; Χοιρινο ειναι, ετσι; Οποτε εχω παρει, ειχε αρκετο λιπος. Το εκοβα βεβαια, οσο μπορουσα.

COBRA_STYLE
08-07-10, 15:31
Ε ρε συ luxe αυξησε την ποσότητα γραμ. του τόνου έτσι ώστε να φτάσεις τα 30 γρ. πρωτείνης ..διατροφικά σου εξηγώ ότι δεν είναι σωστός ο συνδυασμός
(γνωστός μου έπαθε τροφική δηλητηρίαση τρώγοντας αυγό και ψάρι μαζί)σε κάλυψα?

μην τρελενεστε παιδια,τη συγκεκριμενη τροφικη δηλητηριαση την παθαινεις εαν σου λειπει ενα συγκεκριμενο ενζυμο εκ γεννετης!!!Δεν το παθαινουν ολοι...ετσι ειναι και με τα κουκια...παλι θεμα ενζυμου ειναι

beefmeup
08-07-10, 15:32
μην τρελενεστε παιδια,τη συγκεκριμενη τροφικη δηλητηριαση την παθαινεις εαν σου λειπει ενα συγκεκριμενο ενζυμο εκ γεννετης!!!Δεν το παθαινουν ολοι...ετσι ειναι και με τα κουκια...παλι θεμα ενζυμου ειναι

αυτο.:thumbup:

arisfwtis
08-07-10, 15:44
Το ψαρονεφρι τελικα ειναι καλο; Χοιρινο ειναι, ετσι; Οποτε εχω παρει, ειχε αρκετο λιπος. Το εκοβα βεβαια, οσο μπορουσα.


http://nutritiondata.self.com/facts/pork-products/2282/2
δες φιλε μου εδω για ψαρονεφρι

KATERINI 144
08-07-10, 15:48
http://nutritiondata.self.com/facts/pork-products/2282/2
δες φιλε μου εδω για ψαρονεφριεδω εχει βγαλει ανάλυση σίγουρα για ψαρονέφρι?! αν θυμάμαι καλα στα 100 γραμμαρια 4-5% λιπαρα εχει, οχι οσα λεει το λινκ που εβαλες.

arisfwtis
08-07-10, 15:53
εδω εχει βγαλει ανάλυση σίγουρα για ψαρονέφρι?! αν θυμάμαι καλα στα 100 γραμμαρια 4-5% λιπαρα εχει, οχι οσα λεει το λινκ που εβαλες.

συμφωνα με αυτα που γραφει ειναι φιλετο χοιρινο ψαρονεφρι
σχαρας απαχο

κουλης
08-07-10, 15:58
για το becel pro-activ τι εχετε να πειτε?
http://www.becel.gr/Consumer/Article.aspx?Path=Consumer/CholesterolAdvice/ProActiv/FloraLight

-beba-
08-07-10, 16:16
ρε παιδια εχω βαλει αρκετο μοσχαρι στην διατροφη μου και πηγα και πηρα περα απο μπριζολες,ποντικι που μου ειπε οτι ειναι για το βραστο μοσχαρι.το μαγειρεψα αλλα οσο και αν προσπαθησα να το καθαρισω γινεται πανικος απο λιπη!!τι περνετε εσεις απο μοσχαρι?ευχαριστω!!

:shock::shock::shock::shock::shock:

arisfwtis
08-07-10, 16:18
http://www.sintagespareas.gr/images/stories/mosxari.gif
Από τον μηρό του βοδινού παίρνουμε τα εξής κομμάτια:
Τρανς: Εσωτερικό τμήμα του μηρού, ανάμεσα στο κιλότο και την ουρά. Είναι κατάλληλο για σνίτσελ, ψητά φούρνου και κατσαρόλας, τηγάνι και γκριλ.
Κιλότο: Τρυφερό κομμάτι, κατάλληλο για ψητά κατσαρόλας, κοκκινιστά και ψητά σχάρας.
Νουά: Σχετικά σκληρό κομμάτι, αλλά άπαχο. Κατάλληλο για κοκκινιστά.
Στρογγυλό: Κατάλληλο για βραστά.
Ποντίκι: Κατάλληλο για σούπες.

Άλλα κομμάτια:
Φιλέτο: Το καλύτερο κομμάτι. Μπορεί να χωρισθεί σε τρία κομμάτια, την κεφαλή, το σώμα και την ουρά του φιλέτου. Από την κεφαλή και το σώμα παίρνουμε τα διάφορα steak, τα tournedos, τα chateubrian, από τη δε ουρά τα μενταγιόν, το φιλέ μινιόν κ.λπ.
Κόντρα φιλέτο: Δίνει ένα σχεδόν ενιαίο τεμάχιο, το οποίο μπορεί να πωληθεί είτε με το κόκκαλο είτε χωρίς αυτό. Όταν στο κομμάτι αυτό υπάρχει το φιλέτο και πωλείται με τα κόκκαλα, τότε παίρνουμε το Τ-bone στέικ (μπριζόλα). Χωρίς κόκκαλο είναι κατάλληλο για ψητό φούρνου, κατσαρόλας, όπως επίσης και για τηγάνι, γκριλ και γενικά για κουζίνα της ώρας. Από κόντρα γίνεται και το αγγλικό roast-beef.
Λάπα (κοιλιά): Κρέας κατάλληλο για κιμά.
Μπριζόλες και σπαλομπριζόλες: Οι γνωστές μας μπριζόλες με κόκκαλο που συνήθως προορίζονται για την «κουζίνα της ώρας». Μπορούν όμως να πωληθούν και χωρίς το κόκκαλο, ως ενιαίο κομμάτι για ψητά φούρνου. Πάνω στις σπαλομπριζόλες βρίσκεται το καπάκι, το οποίο επειδή περιέχει αρκετό συνδετικό ιστό προορίζεται για βραστά ή γίνεται κιμάς. Από τις μπριζόλες μπορούμε να πάρουμε και η νουά αντρεκότ, που ως τεμάχιο μοιάζει πολύ με το νουά του μηρού και είναι κατάλληλο για ψητό φούρνου ή κατσαρόλας. Τα κομμάτια που περισσεύουν κατά τον τεμαχισμό αυτό προορίζονται για κιμάδες.
Λαιμός: Κατάλληλος για ψητά φούρνου, κοκκινιστά, βραστά. Συνήθως προορίζεται για κιμάδες.
Σπάλα: Το χοντρό κομμάτι της σπάλας είναι κατάλληλο για ψητά φούρνου ή μαγειρευτά, ενώ το λεπτό είναι κατάλληλο για σχάρα ή βραστό.

scarone
08-07-10, 16:25
την λαμβανεις απτο στομα.

την περνεις απο εδω..http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4490&category=563

..μεταξυ αλλων.

εννοω απο πια τροφη παιρνω μαλτο;

arisfwtis
08-07-10, 16:31
απο τα smartieshttp://drowninginlaundry.files.wordpress.com/2008/07/canada-smarties.jpg
:green::green::green:

Ramrod
08-07-10, 17:17
απο τα smartieshttp://drowninginlaundry.files.wordpress.com/2008/07/canada-smarties.jpg
:green::green::green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

SepTum
08-07-10, 17:26
Aν τρωω πρωινο στις 1το μεσημερι και μετα τα γευματα μου ειναι 1-4-7-9-12-3 και κοιμαμαι στις 5-6(7-8ωρες υπνος) και παλι το ιδιο,κανω κακο στον οργανισμο μου?Αναγνωριζει τις ωρες?

Ramrod
08-07-10, 17:33
Aν τρωω πρωινο στις 1το μεσημερι και μετα τα γευματα μου ειναι 1-4-7-9-12-3 και κοιμαμαι στις 5-6(7-8ωρες υπνος) και παλι το ιδιο,κανω κακο στον οργανισμο μου?Αναγνωριζει τις ωρες?

Δεν υπάρχει πρόβλημα θεωρητικά,, όχι που να σχετίζεταιμε το αθλημα τουλάχιστον...απλά ξέρεις τι λένε, ο βραδινός ύπνος δεν αναπλήρώνεται! ;)

Κόψε μισή ωρίτσα απο 2γευματα που απορροφόνται πιο γρήγορα(πχ αν φας αυγά φαε μετά απο 2μιση ώρες) και κοιμήσου καμια ώρα παραπάνω...

Eddie
08-07-10, 17:36
Aν τρωω πρωινο στις 1το μεσημερι και μετα τα γευματα μου ειναι 1-4-7-9-12-3 και κοιμαμαι στις 5-6(7-8ωρες υπνος) και παλι το ιδιο,κανω κακο στον οργανισμο μου?Αναγνωριζει τις ωρες?

Eγω ξερω οτι η μεγιστη εκκριση αυξητικης ορμονης γινεται απο τις 22.00-02.00,δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια..

stamthedrum
08-07-10, 18:22
Eγω ξερω οτι η μεγιστη εκκριση αυξητικης ορμονης γινεται απο τις 22.00-02.00,δε ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια..

Ισχύει αν κοιμάσαι αυτές τις ώρες. Σε έναν όμως νυχτοφύλακα που κοιμάται το πρωί, αυτό αλλάζει.

versus
08-07-10, 19:25
απο τα smartieshttp://drowninginlaundry.files.wordpress.com/2008/07/canada-smarties.jpg
:green::green::green:

:geek::geek:

xstreeme
08-07-10, 19:58
Παιδια εδω και καιρο επερνα μια συγκεκριμενη μαρκα ρυζιου καστανου και εβαζα 140γρ(αψητη ποσοτητα παντα) για μεσημεριανο και 1 ωρα μετατην προπονηση γευμα(φαση ογκου).Τωρα ομως το supermarket εχει φερει αλλη μαρκα ρυζιου την οποια την πηρα και εψησα παλη 140γρ.Η ποσοτητα ομως μολις ψηθηκε μου φανικε πολυ μικροτερη απο το αλο ρυζι.Στο αλο εβαζα 4 κουπες νερο.σε αυτο εβαλα 4 και δν ψηθηκε οπως το αλλο μπορει να ηθελε λιγο παραπανω.Τεσπα η ποσοτητα υδατανθρακων και στις δυο περιπτωσεις ιδια δν ειναι?Η εκεινο που ηταν περισοτερο οπτικα ειχε και περισοτερο.Και τα δυο 140γρ ζυγισμενα.

versus
08-07-10, 20:02
σε σακουλάκι ήταν;
γιατί εγώ σε αυτό που παίρνω λέει και υδατάνθρακες και τα πάντα!

Eddie
08-07-10, 20:49
Ισχύει αν κοιμάσαι αυτές τις ώρες. Σε έναν όμως νυχτοφύλακα που κοιμάται το πρωί, αυτό αλλάζει.

Ε ναι εκει θελω να καταλειξω,οτι αν κοιμηθεις στις 10 και σηκωθεις στις 6 εχεις περισσοτερα οφελη απο την ΑΟ απο το να κοιμηθεις στις 2 και να σηκωθεις στις 10.

-beba-
08-07-10, 20:52
Ε ναι εκει θελω να καταλειξω,οτι αν κοιμηθεις στις 10 και σηκωθεις στις 6 εχεις περισσοτερα οφελη απο την ΑΟ απο το να κοιμηθεις στις 2 και να σηκωθεις στις 10.

Αυτό κάνω εγώ συνήθως.........

lef
08-07-10, 21:33
Ναι,νουα!!
Εχει γυρω στα 12-15Ε το κιλο και ειναι πεντακαθαρο.

Για κιμα δε ξερω απο ποιο μερος βαζει,ειμαι σε χωριο ομως και εχουμε καλες σχεσεις με τον χασαπη.Τον εμπιστευομαι.

eddie πηρα σημερα νουα και ειναι απιστευτο κρεας,πραγματικα πεντακαθαρο.και το πηρα και φθηνα σε σχεση με την τιμη που μου ειπες απο αλυσιδα κρεατικων.9,5ε το κιλο?πως το μαγειρευεις?γινεται και ψητο?

-beba-
08-07-10, 21:36
Εχω μπερδευτεί. Εγώ όταν πάω να πάρω κρέας βλέπω κρεατα στη σειρά, δεν ξέρω γιατί είναι το καθένα και ποιό είναι το καλύτερο. Πώς θα μάθω να ξεχωρίζω?

Eddie
08-07-10, 22:28
eddie πηρα σημερα νουα και ειναι απιστευτο κρεας,πραγματικα πεντακαθαρο.και το πηρα και φθηνα σε σχεση με την τιμη που μου ειπες απο αλυσιδα κρεατικων.9,5ε το κιλο?πως το μαγειρευεις?γινεται και ψητο?

Eλα ρε?Μπραβο!!

Λοιπον,εγω το νουα το τρωω λιγο φορτωμενο απο θερμιδες βασικα,καμια Κυριακη ξερεις!Το φτιαχνει η μανα μου αυτο,ψητο κατσαρολας με λιγο λαδι το οποιο οταν τελειωσει το μαγειρεμα,αυτο που θα μεινει θα το σβησει με λιγο κρασι και θα κανει σαλτσα.Το τρωω συνηθως με καστανο ρυζι η και με ασπρο.Τωρα λεπτομερειες τι και πως,δεν ξερω,απλα οτι ειναι ψητο κατσαρολας.


Εχω μπερδευτεί. Εγώ όταν πάω να πάρω κρέας βλέπω κρεατα στη σειρά, δεν ξέρω γιατί είναι το καθένα και ποιό είναι το καλύτερο. Πώς θα μάθω να ξεχωρίζω?

Για αρχη,τα φτιαχνεις με χασαπη :nana:

lef
08-07-10, 22:34
[QUOTE=Eddie;206868]Eλα ρε?Μπραβο!!

Λοιπον,εγω το νουα το τρωω λιγο φορτωμενο απο θερμιδες βασικα,καμια Κυριακη ξερεις!Το φτιαχνει η μανα μου αυτο,ψητο κατσαρολας με λιγο λαδι το οποιο οταν τελειωσει το μαγειρεμα,αυτο που θα μεινει θα το σβησει με λιγο κρασι και θα κανει σαλτσα.Το τρωω συνηθως με καστανο ρυζι η και με ασπρο.Τωρα λεπτομερειες τι και πως,δεν ξερω,απλα οτι ειναι ψητο κατσαρολας.


ο καλα πολυ ψαγμενια αυτο.γεια στα χερια της μανας σου:clap:

εγω ομως που η μανα μου ειναι καμια 800χιλ μακρια θα το πεταξω σε ενα ταψι στο φουρνο και οτι βγει:green:

Eddie
08-07-10, 22:39
ο καλα πολυ ψαγμενια αυτο.γεια στα χερια της μανας σου:clap:

εγω ομως που η μανα μου ειναι καμια 800χιλ μακρια θα το πεταξω σε ενα ταψι στο φουρνο και οτι βγει:green:

Aαχαχχ,λοιπον απλα βαλτο στο φουρνο,οχι στο γκριλ γιατι δε προκειτε να ψηθει.Νομιζω γινεται και ρολο,δε ξερω αν καταπιανεσαι με τετοια.

beefmeup
08-07-10, 22:40
Aαχαχχ,λοιπον απλα βαλτο στο φουρνο,οχι στο γκριλ γιατι δε προκειτε να ψηθει.Νομιζω γινεται και ρολο,δε ξερω αν καταπιανεσαι με τετοια.

αν το βρασεις πρωτα λιγο,κ μετα γκριλ??

lef
08-07-10, 22:43
Aαχαχχ,λοιπον απλα βαλτο στο φουρνο,οχι στο γκριλ γιατι δε προκειτε να ψηθει.Νομιζω γινεται και ρολο,δε ξερω αν καταπιανεσαι με τετοια.

εγκο απο τετοια ντεν γκνωριζει:P

Eddie
08-07-10, 23:24
αν το βρασεις πρωτα λιγο,κ μετα γκριλ??

Δε ξερω Διονυση,λογικα θα γινει καλο,δεν το εχω κανει ομως για να ξερω.Τα φιλετα παντως τα βαζω στο φουρνο.

KATERINI 144
08-07-10, 23:48
Εχω μπερδευτεί. Εγώ όταν πάω να πάρω κρέας βλέπω κρεατα στη σειρά, δεν ξέρω γιατί είναι το καθένα και ποιό είναι το καλύτερο. Πώς θα μάθω να ξεχωρίζω?μη πας φετος σε νησί, κανε αγροτουρισμό. :thumbup:

KATERINI 144
08-07-10, 23:50
αν το βρασεις πρωτα λιγο,κ μετα γκριλ??καλα λεει ο μπιφ, κανε το ετσι, θα γινει και ποιο μαλακο.

SepTum
09-07-10, 02:30
Σιγουρα ειναι περισσοτερα τα οφελη για τον οργανισμο αλλα οσον αφορα τη διατροφη? πχΘελω να κοβω τους βασικους υδατανθρακες μετα το 3ο γευμα.Για καποιον που ξυπναει στις 7 το 3ο γευμα ειναι στις 4 και για μενα που ξυπναω 12 ειναι στις 6.Λετε να εχει σημασια?
Επισης πως λεγεται αυτο στα ελληνικα? http://www.google.gr/images?um=1&hl=el&rlz=1C1CHMY_enGR307GR308&tbs=isch:1&sa=1&q=Shredded+wheat&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai= Ειναι καλο?

versus
09-07-10, 11:50
Κανταΐφι λέγεται αυτό στα ελληνικά!

deluxe
09-07-10, 12:54
Το BMR μου ειναι στις 1786 θερμιδες. Οσο ανεβαζω τη δραστηριοτητα ανεβαινει και αυτο κατα 300-400 θερμιδες. Να υπολογισω θερμιδες τις ημερες που παω γυμναστηριο στο βαρια, δλδ στο x1.5 και τις ημερες που δε παω στο μετρια δλδ στο x1.2; Καποιος που κανει βαρια ή πολυ βαρια προπονηση δλδ στο x2 τι ακριβως κανει; Επισης τι γινεται με την αεροβια;

Οποτε αντιστοιχα οι θερμιδες θα ειναι, ημερα γυμναστηριου : 2949 και ημερα ξεκουρασης : 2681

Για γραμμωση μειωνεις σταδιακα 200-300 θερμιδες. Να παω το μεσο των 2 παραπανω και να μειωσω τις θερμιδες; Δλδ (2949+2681)/2 = 2815 θερμιδες.

Τι λετε;

arisfwtis
09-07-10, 13:15
σημερα δοκιμασα φιλετο μοσχαρι στην σχαρα

τρομερο ηταν
το συστηνω ανεπιφυλακτα
αν αντεχει η τσεπη βεβαια 25 και κατι το κιλο:(:(

deluxe
09-07-10, 13:26
σημερα δοκιμασα φιλετο μοσχαρι στην σχαρα

τρομερο ηταν
το συστηνω ανεπιφυλακτα
αν αντεχει η τσεπη βεβαια 25 και κατι το κιλο:(:(Μπον φιλε εννοεις ε;

arisfwtis
09-07-10, 13:28
φιλετο ζητησα :green:
δν ξερω αν ειναι αυτο που λες

deluxe
09-07-10, 13:31
Ή ψαρονεφρι πηρες ή μπον φιλε.

Eddie
09-07-10, 13:54
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι ψαρονεφρι ειναι μονο το χοιρινο?Ισως κανω και λαθος..

Το μπον φιλε ειναι απ τα ακριβοτερα κομματια,νομιζω στα Αγγλικα λεγεται Τ bone stick.

Blackie
09-07-10, 18:14
Απ'όσο έψαξα δεν έχει αναλυθεί πουθενά παιδιά... Η απορία μου είναι η εξής:

Έστω πως είμαστε έξω λόγω εργασίας, διασκέδασης κλπ και δεν έχουμε πρόσβαση σε ακριβείς μερίδες, ούτε στο φαγητό του σπιτιού... Ποια είναι τα καλύτερα υποκατάστατα για εσάς; ΠΧ, ένα κρύο σάντουϊτς με γαλοπούλα; Σαλάτα ceasar's; Τι τρώτε γενικά; Κυρίως εσείς που κάνετε γράμμωση...

COBRA_STYLE
09-07-10, 18:18
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι ψαρονεφρι ειναι μονο το χοιρινο?Ισως κανω και λαθος..

Το μπον φιλε ειναι απ τα ακριβοτερα κομματια,νομιζω στα Αγγλικα λεγεται Τ bone stick.
το ψαρονεφρι ειναι μονο χοιρινο παιδες:welcome:

sogoku
09-07-10, 18:21
Απ'όσο έψαξα δεν έχει αναλυθεί πουθενά παιδιά... Η απορία μου είναι η εξής:

Έστω πως είμαστε έξω λόγω εργασίας, διασκέδασης κλπ και δεν έχουμε πρόσβαση σε ακριβείς μερίδες, ούτε στο φαγητό του σπιτιού... Ποια είναι τα καλύτερα υποκατάστατα για εσάς; ΠΧ, ένα κρύο σάντουϊτς με γαλοπούλα; Σαλάτα ceasar's; Τι τρώτε γενικά; Κυρίως εσείς που κάνετε γράμμωση...



Κοτοσουβλακια με σαλατα , φιλετο με σαλατα.Αν ειναι πιο προχειρο αλαδωτη πιτα κοτοσουβλακι κρεμμυδι ντοματα καμια φορα.

Blackie
09-07-10, 18:24
Κοτοσουβλακια με σαλατα , φιλετο με σαλατα.Αν ειναι πιο προχειρο αλαδωτη πιτα κοτοσουβλακι κρεμμυδι ντοματα καμια φορα.


Αλάδωτη πίτα κάνει λες, ε; Μαύρη μπαγκέτα με γαλοπούλα είναι πολύ άμυλο για βράδυ; Επίσης, αν ζυγίσεις "χάνω γεύμα" - "τρώω από έξω", η ζυγαριά τίνει προς το 2ο φαντάζομαι, έτσι;


ΥΓ: Το ψαρονέφρι όντως, είναι μόνο χοιρινό...

sogoku
09-07-10, 18:36
Αλάδωτη πίτα κάνει λες, ε; Μαύρη μπαγκέτα με γαλοπούλα είναι πολύ άμυλο για βράδυ; Επίσης, αν ζυγίσεις "χάνω γεύμα" - "τρώω από έξω", η ζυγαριά τίνει προς το 2ο φαντάζομαι, έτσι;


ΥΓ: Το ψαρονέφρι όντως, είναι μόνο χοιρινό...



Κοιταξε εχει πολλους παραμετρους αυτο που ρωτας.Ποσο αυστηρος εισαι με την διατροφη σου πχ.Τωρα η πιτα δεν ειναι ολικης μαλλον αλλα δεν θα σε κανει και μεγαλη ζημια νομιζω.Τωρα αν ειναι βραδυ και εχεις φαει ηδη τον υπολογισμενο σου υδατανθρκα ε ξεφευγεις λιγο.Εννοειται ομως μην χανεις γευμα γιατι και θα σου πεσει το ζαχαρο [και ισως μετα για να σηκωθει παμε σε πιο αποτελεσματικες μεθοδους οπως καμια παστα] και συνεχιζεις την ροη αμινοξεων στο αιμα σου,
Εγω πχ αν βρεθω σε αυτην την κατασταση που αναφερεις καθομαι συνηθως σε ταβερνα και τρωω φιλετο με σαλατα.
Μαυρη μπαγκετα με γαλοπουλα που λες, και αλλαντικο ειναι και μικρη ποσοτητα πρωτεινης.
Ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.

Eddie
09-07-10, 20:47
Αλάδωτη πίτα κάνει λες, ε; Μαύρη μπαγκέτα με γαλοπούλα είναι πολύ άμυλο για βράδυ; Επίσης, αν ζυγίσεις "χάνω γεύμα" - "τρώω από έξω", η ζυγαριά τίνει προς το 2ο φαντάζομαι, έτσι;


ΥΓ: Το ψαρονέφρι όντως, είναι μόνο χοιρινό...

Οχι ρε παιδια,τι πιτα λετε?Δεν ειναι μονο το λαδι,κατ αρχην ειναι σκετο ζυμαρι και 2ον ειναι τιγκα στο αλατι απ οσο ξερω.Ακομα και ζαχαρη μπορει να εχει!!

Νο way man,καλυτερα φιλετακια κοτοπουλο η μπιφτεκια.

Α,τωρα θυμηθικα!!Μπορεις να τρως αραβικη πιτα,λενε οτι ειναι πολυ καλυτερη απο την απλη.

Blackie
10-07-10, 00:45
Εντάξει, πιστεύω πως εφόσον δεν ασχολείται κάποιος με αγωνιστικό bodybuilding δε θα έχει θέμα αν φάει την πιτούλα με τα 2 κοτοσουβλάκια ή τη μπαγκέτα με τη γαλοπούλα και κανένα αυγό για παράδειγμα... Βγαίνει ακριβό βέβαια, αλλά αυτά που θα έδινες στα ποτά τα δίνεις στο φαΐ! :P Κρίμα που δεν υπάρχουν καταστήματα γρήγορου φαγητού βασισμένα σε υγιεινές τροφές... Σιγά μην πιάσουν στην Ελλάδα, αλλά τέλοσπαντων...

Edit: Θερμιδική ανάλυση αλάδωτης πίτας και ξυλάκι κοτοσουβλάκι έχουμε; Ξεκοκκάλισα το forum, αλλά φευ!

Levrone
10-07-10, 02:14
Εντάξει, πιστεύω πως εφόσον δεν ασχολείται κάποιος με αγωνιστικό bodybuilding δε θα έχει θέμα αν φάει την πιτούλα με τα 2 κοτοσουβλάκια ή τη μπαγκέτα με τη γαλοπούλα και κανένα αυγό για παράδειγμα... Βγαίνει ακριβό βέβαια, αλλά αυτά που θα έδινες στα ποτά τα δίνεις στο φαΐ! :P Κρίμα που δεν υπάρχουν καταστήματα γρήγορου φαγητού βασισμένα σε υγιεινές τροφές... Σιγά μην πιάσουν στην Ελλάδα, αλλά τέλοσπαντων...

Edit: Θερμιδική ανάλυση αλάδωτης πίτας και ξυλάκι κοτοσουβλάκι έχουμε; Ξεκοκκάλισα το forum, αλλά φευ!

ισα ισα , εγω πιστευω οτι θα πιασουν.

πολυς κοσμος θελει να φαει υγιεινα αλλα χανει τη μπαλα σε θεματα χρονου.

οποιος ανοιξει κατι τετοιο και ειναι ΜΑΓΚΑΡΑ και το δουλεψει σωστα, (που λεει ο λογος να ψηνει και ψωμι μπροστα σου) θα δουλεψει. νομιζω.

Blackie
10-07-10, 02:28
Levrone, για εμένα είσαι ρομαντικός... Μακάρι να γινόταν, αλλά σκέψου πόλεμο που θα φάει από αλυσίδες γρήγορου φαγητού, τοπικά ψητοπωλεία κλπ... Παρ'αυτά πιστεύω πως μπορείς να κάνεις απίστευτες νοστιμιές με αγνά και ελάχιστα βλαβερά προϊόντα, αρκεί να έχεις μεράκι σ'αυτό που κάνεις... Απλά, όταν αρχίσουν οι της γενιάς μας να θερίζονται από καρκίνους και συναφείς ασθένειες, τότε θα ξυπνήσουμε...

kaiowas
10-07-10, 13:30
για τις κοτομπουκές(όχι πανέ) που πουλάνε στα φαστ φουντ τι γνώμη έχετε?
επιίσης για τα μανιτάρια κονσέρβα, τα καταναλώνω με το κιλό?

KATERINI 144
10-07-10, 14:15
πως ειναι μαγειρεμένες?

τα μανιτάρια ειναι οκ αλλα καλύτερα φρεσκα,
περιέχουν κάλιο χαλκό σελήνιο και σίδηρο πολλες βιταμίνες, ελάχιστο λίπος, και λιγες θερμιδες.

kaiowas
10-07-10, 14:29
πως ειναι μαγειρεμένες?

τα μανιτάρια ειναι οκ αλλα καλύτερα φρεσκα,
περιέχουν κάλιο χαλκό σελήνιο και σίδηρο πολλες βιταμίνες, ελάχιστο λίπος, και λιγες θερμιδες.

οι κοτομπουκιές(προψημένες) ψήνονται στη τοστιέρα :green:

KATERINI 144
10-07-10, 14:32
οι κοτομπουκιές(προψημένες) ψήνονται στη τοστιέρα :green:μισο να παρω το τσιγκέλι... πως προψηθικαν?!?!?! :smash::smash::smash::smash::smash::smash:

kaiowas
10-07-10, 14:35
μισο να παρω το τσιγκέλι... πως προψηθικαν?!?!?! :smash::smash::smash::smash::smash::smash:

υποθέτω είναι προψημένα(μάλλον προτηγανισμένα ), από ΓΡΗΓΟΡΗ αγοράζω όταν είμαι στο δρόμο αν έχεις ιδία άποψη:unsure:

-beba-
10-07-10, 14:36
Μιαμ.....μιαμ......μιαμ....................μυρίζω κοτομπουκίτσες.......

KATERINI 144
10-07-10, 14:43
(μάλλον προτηγανισμένα ) αν ειναι τηγανισμένα καλύτερα φαε ενα γυρο πιτα να τον ευχαριστηθείς κιόλας,

οχι δεν κανει αν ειναι τηγανισμένες.

xstreeme
10-07-10, 15:23
Παιδια αν βρασω 150γρ ρυζι με 4 κουπες νερο η με 6 αλλαζει τιποτα ως προς τα θρεπτικα συστατικα του?Γτ οταν βαζω παραπανω νερο μου φενεται οτι γινεται περισσοτερο το ρυζι και λογικο ειναι αφου τραβαει νερο.Τι λετε?

Eddie
10-07-10, 15:27
Παιδια αν βρασω 150γρ ρυζι με 4 κουπες νερο η με 6 αλλαζει τιποτα ως προς τα θρεπτικα συστατικα του?Γτ οταν βαζω παραπανω νερο μου φενεται οτι γινεται περισσοτερο το ρυζι και λογικο ειναι αφου τραβαει νερο.Τι λετε?

Οχι,το ιδιο ειναι!Το θεμα ειναι οτι μπορει να σου πεσουν πιο βαρια.150γρ ρυζι θα βγουνε περιπου 450γρ βρασμενα.

Εμενα μου κανει εντυπωση το οτι οταν τα μαγειρευω απο το βραδυ,στο κατσαρολακι πιανουν 2-3 δαχτυλα ενω την επομενη το μεσημερι κοντευουν 10 ποντους:shock:

Βραζουν και φουσκωνουν οσο τα αφηνεις!

Και κατι αλλο,εγω δε μετραω κουπες.Συμπληρωνω συνεχεια ωστε να μην κολλησουν μεχρι να ειναι ετοιμα.

-beba-
10-07-10, 15:40
Παιδια αν βρασω 150γρ ρυζι με 4 κουπες νερο η με 6 αλλαζει τιποτα ως προς τα θρεπτικα συστατικα του?Γτ οταν βαζω παραπανω νερο μου φενεται οτι γινεται περισσοτερο το ρυζι και λογικο ειναι αφου τραβαει νερο.Τι λετε?

Συνήθως η αναλογία είναι 1 ποτήρι ρίζι με 2,5-3 ποτήρια νερού για να σου βγει το ρίζι χωρίς νερά στεγνό. Εγώ έτσι το κάνω και γίνεται ωραίο. Βράστο επίσης σε χαμηλή φωτιά.

xstreeme
10-07-10, 15:50
Χθες εβαλα 150γρ αβραστο και το εψησα με 6 κουπες και εσκασα για μεσημερι..Σημερα το εβρασα με 4 και μπορουσα να φαω και αλλο δν με φουσκωσε..αλλα απο θρεπτικα συστατικα τα ιδια ειναι οποτε κομπλε.ετσι δν ειναι?

Blackie
10-07-10, 16:11
Επειδή έμεινα με την απορία, ο επόμενος που θα φάει σαντουϊτσάκι (η κατά τας Αθήνας, σουβλάκι), ας κάνει το καλό να ζυγίσει το ξυλάκι κοτόπουλο να μας πει... :P Να δω πως θα μάθουμε τι παίζει με την πίτα!

κουλης
10-07-10, 16:20
Επειδή έμεινα με την απορία, ο επόμενος που θα φάει σαντουϊτσάκι (η κατά τας Αθήνας, σουβλάκι), ας κάνει το καλό να ζυγίσει το ξυλάκι κοτόπουλο να μας πει... :P Να δω πως θα μάθουμε τι παίζει με την πίτα!

παρτην αλλαδοτη! εγω οταν τρωω σουβλακι περνω με αλαδοτη πιτα χωρις πατατες καθολου αλατι και αντι για sos η τζατζικη βαζω μουσταρδα! :D

Eddie
10-07-10, 17:13
Χθες εβαλα 150γρ αβραστο και το εψησα με 6 κουπες και εσκασα για μεσημερι..Σημερα το εβρασα με 4 και μπορουσα να φαω και αλλο δν με φουσκωσε..αλλα απο θρεπτικα συστατικα τα ιδια ειναι οποτε κομπλε.ετσι δν ειναι?

Ναι ρε,καλυτερα με μπολικο νερο,σε χορταινει πιο καλα:thumbup:

Εκτος αμα το τρως στεγνο και πινεις καπακι ενα λιτρο νερο ωστε να φουσκωσει το ρυζι στο στομαχι σου:turtle:

thegravijia
10-07-10, 17:13
παρτην αλλαδοτη! εγω οταν τρωω σουβλακι περνω με αλαδοτη πιτα χωρις πατατες καθολου αλατι και αντι για sos η τζατζικη βαζω μουσταρδα! :D
χθες κατα της 3 το πρωι χτυπησα 2 αλαδωτες με τζακικι ντοματα και μπολικο κοτοπουλο :thumbup:

Blackie
10-07-10, 18:01
παρτην αλλαδοτη! εγω οταν τρωω σουβλακι περνω με αλαδοτη πιτα χωρις πατατες καθολου αλατι και αντι για sos η τζατζικη βαζω μουσταρδα! :D

Χθες έφαγα μια αλάδωτη πίτα με τομάτα και κρεμμύδι και 2 κοτοσουβλάκια, αλλά δε ξέρω ποσότητες για να υπολογίσω τί κατανάλωσα... Ναι μεν είναι κάτι σαν υποκατάστατο, αλλά πάλι, πρέπει να ξέρουμε τι φάγαμε! Άσε που κόστιζε και 4 ευρώ, φαρμάκι τα γυράδικα! :P

thegravijia
10-07-10, 18:26
ολοι στη διαιτα ειμαστε βλεπω :turtle:

SepTum
10-07-10, 23:22
Eχω μια ερωτηση και θα την κανω με μορφη παραδειγματος για να μην μπλεξω με θεωριες.Ειμαι σε γραμμωση.Τρωω στις 7.Παω γυμναστηριο στις 8.30.Κανω βαρη μεχρι 9και τεταρτο.(45λεπτα).9.30 με 10.15 κανω αεροβια και καπακι μετα shaker με whey.Ειναι καλο για μεγιστα αποτελεσματα?Να αλλαξω κατι στη σειρα?

Eddie
10-07-10, 23:25
Eχω μια ερωτηση και θα την κανω με μορφη παραδειγματος για να μην μπλεξω με θεωριες.Ειμαι σε γραμμωση.Τρωω στις 7.Παω γυμναστηριο στις 8.30.Κανω βαρη μεχρι 9και τεταρτο.(45λεπτα).9.30 με 10.15 κανω αεροβια και καπακι μετα shaker με whey.Ειναι καλο για μεγιστα αποτελεσματα?Να αλλαξω κατι στη σειρα?

Απο τις 9.15 μεχρι τις 9.30 τι μεσολαβει?

Επισης για μενα χωρις να ξερω και τι τρως,μιαμιση ωρα πριν την προπονα φαγητο ειναι λιγο το διαστημα.Δε σε παιρνει να τρως ενα μισαωρο πιο μπροστα,χονευεις καλα?

noz1989
10-07-10, 23:26
Μιας και εισαι σε γραμμωση, για μεγιστα (θεωρητικα) αποτελεσματα μπορεις να παρεις μερικα bcaa's αμινοξεα πρι την προπο με βαρη, και μερικα αμεσως μετα τα βαρη και πριν την αεροβια, και τελος μετα την αεροβια πινεις την whey με τους υδατανθρακες!

Blackie
11-07-10, 03:03
ολοι στη διαιτα ειμαστε βλεπω :turtle:

Καλοκαίριασε και δεν καθόμαστε στον κώλο μας... Μεγάλο κυπελάκι freggio σου λέει τίποτα; Cheat meal ftw :P

thegravijia
11-07-10, 09:16
Καλοκαίριασε και δεν καθόμαστε στον κώλο μας... Μεγάλο κυπελάκι freggio σου λέει τίποτα; Cheat meal ftw :P
τι ειναι αυτο?:unsure:

κουλης
11-07-10, 10:51
τι ειναι αυτο?:unsure:

παγωτατζιδικο σαν την δωδωνη! (αν εννοει αυτο):thumbup:

liosis
11-07-10, 12:33
ρε παιδια επειδη εχω μπερδεφτει λιγο θα θελα να μ πειτε οταν κανεισ γραμμωση τι παιζει ρολο ??το προγραμμα ? η η διατροφη ??για να καταλαβεται εκανα προγραμμα ογκου με 3000μ θερμιδεσ .κ θελω να γραμμωσω θα πρεπει να αλλαξω προγραμμα απο απο ογκου σε γραμμωσησ η να κατεβασω τησ θερμιδεσ ????:unsure::unsure:

kwstas25
11-07-10, 12:39
ρε παιδια επειδη εχω μπερδεφτει λιγο θα θελα να μ πειτε οταν κανεισ γραμμωση τι παιζει ρολο ??το προγραμμα ? η η διατροφη ??για να καταλαβεται εκανα προγραμμα ογκου με 3000μ θερμιδεσ .κ θελω να γραμμωσω θα πρεπει να αλλαξω προγραμμα απο απο ογκου σε γραμμωσησ η να κατεβασω τησ θερμιδεσ ????:unsure::unsure:

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

διαβασε εδο αυτα που χρειαζεσαι

Blackie
11-07-10, 13:21
τι ειναι αυτο?:unsure:

Όπως είπε κι ο Κούλης, αλυσίδα παγωτατζίδικο... Με τρελλές γεύσεις όμως! Το μεγάλο κυπελλάκι είναι 5 μπάλες, καμια 200γρ+ παγωτό... Μιαμ! :P

ΥΓ: Πως μπορούμε να κολλήσουμε κάτι γλυκό, χωρίς όμως να θεωρηθεί cheat meal; Ειδικά τις βραδυνές ώρες... Σκεφτόμουν κανένα κουτάλι μέλι, αλλά δε ξέρω το κατά πόσο θα αποβεί καταστροφική η φρουκτόζη... Άλλες προτάσεις για τους γλυκατζήδες;

SepTum
11-07-10, 14:48
Απο τις 9.15 μεχρι τις 9.30 τι μεσολαβει?

Επισης για μενα χωρις να ξερω και τι τρως,μιαμιση ωρα πριν την προπονα φαγητο ειναι λιγο το διαστημα.Δε σε παιρνει να τρως ενα μισαωρο πιο μπροστα,χονευεις καλα?
Ειναι 1 τεταρτο μεχρι να παω σπιτι που θα κανω και ποδηλατο.Ενοεις στις 7.30 να τρωω η στις 6.30?

SepTum
11-07-10, 14:51
Μιας και εισαι σε γραμμωση, για μεγιστα (θεωρητικα) αποτελεσματα μπορεις να παρεις μερικα bcaa's αμινοξεα πρι την προπο με βαρη, και μερικα αμεσως μετα τα βαρη και πριν την αεροβια, και τελος μετα την αεροβια πινεις την whey με τους υδατανθρακες! Ποσο καλα ειναι αυτα?Ειναι τοσο "αγνα" οσο μια απλη whey πχ?

noz1989
11-07-10, 14:55
Ποσο καλα ειναι αυτα?Ειναι τοσο "αγνα" οσο μια απλη whey πχ?

H πρωτεινη αποτελειται απο αμινοξεα, και καποιο μερος αυτης αποτελειται και απο bcaa's που ειναι αντικαταβολικα!

loukiss
11-07-10, 14:57
@thegravija :freggio=παγωτακι και μαλιστα πολυ respect ;)

loukiss
11-07-10, 15:02
ρε παιδια επειδη εχω μπερδεφτει λιγο θα θελα να μ πειτε οταν κανεισ γραμμωση τι παιζει ρολο ??το προγραμμα ? η η διατροφη ??για να καταλαβεται εκανα προγραμμα ογκου με 3000μ θερμιδεσ .κ θελω να γραμμωσω θα πρεπει να αλλαξω προγραμμα απο απο ογκου σε γραμμωσησ η να κατεβασω τησ θερμιδεσ ????:unsure::unsure:

εφοσον εχεις υπολογισει τις θερμιδες συντηρησης σου αρχισε κατεβαζοντας τες κατα 250 θερμιδες ανα 10 μερο η γενικα οταν βλεπεις οτι δν χανεις αλλο...εχει και το προγραμμα που κανεις το ρολο στη γραμμωση ...αλλα κατα 95% η διατροφη σου...το προγραμμα αναγκαστικα θα γινει του στυλ λιγοτερα κιλα περισσοτερες επαναληψεις γτ δν θα εχεις τα αναγκαια ενεργειακα αποθεματα απο υδατανθρακες για να κανεις τις προπονησεις που εκανες κατα τη περιοδο ογκου ..

loukiss
11-07-10, 16:37
Αν εχω υπολογισει οτι οι θερμιδες που θελω τις μερες π κανω προπονηση 3000 και τις μερες οφφ 2700(απλα μειωνω υδατανθρακα).Τις μερες προπονησης ολες οι θερμιδες που παιρνω + μεταπροπονητικο πρεπει να ναι 3000 ή χωρις το μεταπροπονητικο??

ευχαριστω ,αν υπαρχει αλλο παρομοιο ποστ συγγνωμη.:thumbup::toast:

***** ερωτήσεις που χρίζουν μονολεκτικής απάντησης γίνονται στις γενικές ερωτήσεις! *****

xstreeme
11-07-10, 18:08
Παιδια να ρωτησω κατι..Μιας και κυριακη σημερα ξεμηνα απο προμοιθειες...Εχω δυο τονους κονσερβα ομως..Εχω αλλα 2 γευματα που πρεπει να εχουν πρωτεινη.Να φαω και τις δυο κονσερβες?η να φαω μια και να μην φαω τπτ μετα?:S Δν εχω τπτ αλο

kwstas25
11-07-10, 18:12
Παιδια να ρωτησω κατι..Μιας και κυριακη σημερα ξεμηνα απο προμοιθειες...Εχω δυο τονους κονσερβα ομως..Εχω αλλα 2 γευματα που πρεπει να εχουν πρωτεινη.Να φαω και τις δυο κονσερβες?η να φαω μια και να μην φαω τπτ μετα?:S Δν εχω τπτ αλο

εγω στην θεση σου θα ετρωγα τιν μια ,,,,,,,,μισι τωρα με λιγι ντοματα ή μαρουλι , φριγανιες δεν εχεις ?? λιγο ψωμι ???? και τιν αλλη μισι το βραδι ...βρασε 2 πατατουλες. λιγο ριζι

xstreeme
11-07-10, 18:20
ναι ρε φιλε και εγω το σκεφτηκα ετσι αλλα πρεπει να εχωσ ε καθε γευμα 30γρ πρωτεινη:S

KeyserSoze
11-07-10, 18:28
Αν εχω υπολογισει οτι οι θερμιδες που θελω τις μερες π κανω προπονηση 3000 και τις μερες οφφ 2700(απλα μειωνω υδατανθρακα).Τις μερες προπονησης ολες οι θερμιδες που παιρνω + μεταπροπονητικο πρεπει να ναι 3000 ή χωρις το μεταπροπονητικο??

ευχαριστω ,αν υπαρχει αλλο παρομοιο ποστ συγγνωμη.:thumbup::toast:



Λογικα ΜΕ...γιατι, δεν εχει θερμιδες το μεταπροπονητικο?
Ερωτηση για να μην ανοιγω νεο τοπικο
Καποιο καλο calculator για το BMR μας εχουμε?
Γιατι θελω να ξαναυπολογισω ποσες θερμιδες χρειαζομαι

***** Προγραμμα Υπολογισμου BMR και θερμιδων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298) mods team*****

ioannis1
11-07-10, 18:37
βεβαιως ολα μαζι.και ενα μηλο ναφας ενδιαμεσα στο ββ θεωρειται γευμα

SepTum
11-07-10, 18:38
Παιδια να ρωτησω κατι..Μιας και κυριακη σημερα ξεμηνα απο προμοιθειες...Εχω δυο τονους κονσερβα ομως..Εχω αλλα 2 γευματα που πρεπει να εχουν πρωτεινη.Να φαω και τις δυο κονσερβες?η να φαω μια και να μην φαω τπτ μετα?:S Δν εχω τπτ αλο
Φατες και τις δυο αν δεν εχεις κατι αλλο.Ειπαμε η κονσερβα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα ενοουμε σε διαρκη καταναλωση.Να τρως δηλαδη καθημερινα κονσερβες για μηνες η χρονια,ναι τοτε νομιζω βλαπτει.

Eddie
11-07-10, 18:46
Ειναι 1 τεταρτο μεχρι να παω σπιτι που θα κανω και ποδηλατο.Ενοεις στις 7.30 να τρωω η στις 6.30?

Α οκ!!

Στις 6,30 εννοω;)

xstreeme
11-07-10, 20:55
Twra efaga ton tono..Na faw kata tis 10 2 giaourtakia me amigdala stis 10?kai 10.30 misi nani?i na piw mia whey stis 10 kai auta stis 12?;)

***Γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες, ειναι κανονας του φορουμ, Mods Team***

flinstone
11-07-10, 21:09
ρε παιδια επειδη εχω μπερδεφτει λιγο θα θελα να μ πειτε οταν κανεισ γραμμωση τι παιζει ρολο ??το προγραμμα ? η η διατροφη ??για να καταλαβεται εκανα προγραμμα ογκου με 3000μ θερμιδεσ .κ θελω να γραμμωσω θα πρεπει να αλλαξω προγραμμα απο απο ογκου σε γραμμωσησ η να κατεβασω τησ θερμιδεσ ????:unsure::unsure:

θα πρέπει να μιώσεις τις θερμιδες. το πρόγραμμα δεν πέζει τόσο ρόλο. Απλά όταν θα φτάσεις σε χαμιλό ποσοστο λίπους θα πρέπει να κάνεις προπ. με περισότερη ένταση για να σκληρίνεις.

xstreeme
11-07-10, 21:44
τωρα εφαγα τον τονο..Θα φαω κατα της 10,30 1 whey και μετα γιαουρτακια και νανι΄)

Blackie
11-07-10, 22:56
Παληκάρια... Αν χάσουμε γεύμα, τι είναι καλύτερο, να αυξήσουμε τις ποσότητες λίγο περισσότερο στο επόμενο ή να μειώσουμε τις ώρες ενδιάμεσα;

beefmeup
11-07-10, 23:23
Παληκάρια... Αν χάσουμε γεύμα, τι είναι καλύτερο, να αυξήσουμε τις ποσότητες λίγο περισσότερο στο επόμενο ή να μειώσουμε τις ώρες ενδιάμεσα;

μειωσε τις ωρες αλλα δεν καταλαβαινω ακριβως πως το εννοεις.

αν εννοεις να κανεις νωριτερα το επομενο γευμα απο αυτο που εχασες,αυτο:thumbup:

Blackie
11-07-10, 23:35
Ναι, αυτό εννοούσα, σ'ευχαριστώ! :D

Α, και κάτι ακόμα: Αν μας πιάσει λιγούρα για γλυκό ξεφεύγουμε απαραίτητα σε cheat meal; Έχετε να προτείνετε κάτι με γλυκιά γεύση και χαμηλό ΓΔ ή γενικά, τι κάνετε στις βραδυνές "υπογλυκαιμίες";

beefmeup
11-07-10, 23:37
Ναι, αυτό εννοούσα, σ'ευχαριστώ! :D

Α, και κάτι ακόμα: Αν μας πιάσει λιγούρα για γλυκό ξεφεύγουμε απαραίτητα σε cheat meal; Έχετε να προτείνετε κάτι με γλυκιά γεύση και χαμηλό ΓΔ ή γενικά, τι κάνετε στις βραδυνές "υπογλυκαιμίες";

μηλο,ξινομηλο κανα μικρο γλυκο φρουτο,εκτος αν εισαι σε πολυ αυστηρη διαιτα.

η αν θες να το χεσεις,καντο cheat με καμια μπαρα προτεινης,αλλα οχι τις μεγαλες(400 θερμιδες).

Blackie
11-07-10, 23:39
Αυτή η φρουκτόζη θα μας καταστρέψει... Να'σαι καλά beef!

beefmeup
11-07-10, 23:40
Αυτή η φρουκτόζη θα μας καταστρέψει... Να'σαι καλά beef!

αυτη κ οι γυναικες

Blackie
12-07-10, 02:12
Τώρα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... Συγκρίνεται η φρουκτόζη με το διάολο; Αμ δε! :P

arisfwtis
12-07-10, 11:56
διαβαζα διατροφικη αξθα των φιτνες ολικης και της βρωμης

φιτνεσ 372 θερμιδες,8,4 πρωτεινες,υδατανθρακες78,4(σακχαρα 17,2),λιπη1,4(κορεμσενα0,4),φυτικες ινες 5,9,νατριο0,5

quaker 356θερμιδες,11 πρωτεινες,υδατανθρακες 60(σακχαρα 1,1), λιπη 8 (κορεσμενα 1,5),ινες 9

αυτα ανα 100 γραμμαρια

για διατροφη γραμμωσης δν συμφερουν καλυτερα τα φιτνες απο την βρωμη λογω των λιγοτερω λιπαρων?

Jääskeläinen
12-07-10, 12:00
διαβαζα διατροφικη αξθα των φιτνες ολικης και της βρωμης

φιτνεσ 372 θερμιδες,8,4 πρωτεινες,υδατανθρακες78,4(σακχαρα 17,2),λιπη1,4(κορεμσενα0,4),φυτικες ινες 5,9,νατριο0,5

quaker 356θερμιδες,11 πρωτεινες,υδατανθρακες 60(σακχαρα 1,1), λιπη 8 (κορεσμενα 1,5),ινες 9

αυτα ανα 100 γραμμαρια

για διατροφη γραμμωσης δν συμφερουν καλυτερα τα φιτνες απο την βρωμη λογω των λιγοτερω λιπαρων?

Όχι.

Blackie
12-07-10, 13:43
διαβαζα διατροφικη αξθα των φιτνες ολικης και της βρωμης

φιτνεσ 372 θερμιδες,8,4 πρωτεινες,υδατανθρακες78,4(σακχαρα 17,2),λιπη1,4(κορεμσενα0,4),φυτικες ινες 5,9,νατριο0,5

quaker 356θερμιδες,11 πρωτεινες,υδατανθρακες 60(σακχαρα 1,1), λιπη 8 (κορεσμενα 1,5),ινες 9

αυτα ανα 100 γραμμαρια

για διατροφη γραμμωσης δν συμφερουν καλυτερα τα φιτνες απο την βρωμη λογω των λιγοτερω λιπαρων?

Τα Fitness έχουν σάκχαρα, δυστυχώς!

arisfwtis
12-07-10, 16:02
μια φετα γαλοπουλας 10 γρ
ξερετε ποσο πρωτεινη εχει?

TEFAAtzis
12-07-10, 16:04
γιατι μονο το στηθος??

-----------------------
μελι καλυτερα

τα μπουτια ειναι μες στο λιπος ρε

TEFAAtzis
12-07-10, 16:06
μια φετα γαλοπουλας 10 γρ
ξερετε ποσο πρωτεινη εχει?

μια βραστη σε σακουλακι της κρετα φαρμ νομιζω που επαιρνα ανα φετα ειχε 3,4 γραμμαρια πρωτεινης αν θυμαμαι καλα

arisfwtis
12-07-10, 16:06
μια βραστη σε σακουλακι της κρετα φαρμ νομιζω που επαιρνα ανα φετα ειχε 3,4 γραμμαρια πρωτεινης αν θυμαμαι καλα

thx αδερφε
αυτη της κρετα παιρνω και εγω
:thumbup:

TEFAAtzis
12-07-10, 16:13
thx αδερφε
αυτη της κρετα παιρνω και εγω
:thumbup:

τπτ φιλος.Και καλα που μου το θυμησες εχω καιρο να παρω:P

beefmeup
12-07-10, 16:15
τα μπουτια ειναι μες στο λιπος ρε

μητσε ναι,αλλα αν κανεις bulking,ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι κ τιγκα στην προτεινη;)

TEFAAtzis
12-07-10, 16:21
μητσε ναι,αλλα αν κανεις bulking,ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι κ τιγκα στην προτεινη;)

προτιμω στηθος και να χω και το κεφαλι μου ησυχο Ντιο;)

Doctorg
12-07-10, 21:12
5 ασπράδια αυγού με ένα κρόκο -ομελέτα- σε τηγάνι ελαφρά με με λάδι [ίσα -ίσα για να μην κολλήσει] ξέρει κάποιος πόσες θερμίδες βγαίνουν περίπου;

sogoku
12-07-10, 21:16
5 ασπράδια αυγού με ένα κρόκο -ομελέτα- σε τηγάνι ελαφρά με με λάδι [ίσα -ίσα για να μην κολλήσει] ξέρει κάποιος πόσες θερμίδες βγαίνουν περίπου;



130 με 140 νομιζω φιλος.

Doctorg
12-07-10, 21:22
Να σαι καλά sogoku

xstreeme
13-07-10, 15:58
Παιδια να ρωτησω κατι..τωρα λογω δουλειας το πρωινο με το ενδεκατιανο και το μεσημεριανο απεχουν αντι για 3 4 ωρες...πειραζει αυτο??μονο σε αυτα τα τρια γευματα ειναι αυτο το προβληματακι λογω δουλειας τα αλλα τηρουνται κανονικα.Τι λετε?

beefmeup
13-07-10, 16:00
Παιδια να ρωτησω κατι..τωρα λογω δουλειας το πρωινο με το ενδεκατιανο και το μεσημεριανο απεχουν αντι για 3 4 ωρες...πειραζει αυτο??μονο σε αυτα τα τρια γευματα ειναι αυτο το προβληματακι λογω δουλειας τα αλλα τηρουνται κανονικα.Τι λετε?

νταξ,μωρε δεν χαθηκε κ ο κοσμος..
αν μπορεις να περνεις αμινο(σε καπς) αναμεσα στα γευματα αυτα οκ.αλλιως δεν τρεχει..

loukiss
13-07-10, 16:07
μια βραστη σε σακουλακι της κρετα φαρμ νομιζω που επαιρνα ανα φετα ειχε 3,4 γραμμαρια πρωτεινης αν θυμαμαι καλα

παιδια εγω απο συσκευασια που παιρνω λεει στα 100 γρ εχει 15 γρ πρωτ ...βραστες παντα

-beba-
13-07-10, 16:45
Είναι καλός ο γαύρος? Μαγειρευται εύκολα και αναρωτιέμαι αν ήταν καλό να τρώω και γαυρο.....

beefmeup
13-07-10, 16:51
Είναι καλός ο γαύρος? Μαγειρευται εύκολα και αναρωτιέμαι αν ήταν καλό να τρώω και γαυρο.....

ειδικα αν ειναι απτον πειραια μπεμπα,ειναι μουρλια σε λεω!!

-beba-
13-07-10, 16:52
ειδικα αν ειναι απτον πειραια μπεμπα,ειναι μουρλια σε λεω!!

Ρωτάω σοβαρά beef.

bbonline
13-07-10, 18:55
Μέχρι τώρα έπινα μόνο ένα σκουπ whey στο γυμναστήριο μετά την προπόνηση. Θα πετύχω κάτι καλύτερο αν βάζω μέσα κι ένα κουταλάκι ζάχαρη; Δε μπορώ να παίρνω μέλι.

kwstas25
13-07-10, 18:59
Μέχρι τώρα έπινα μόνο ένα σκουπ whey στο γυμναστήριο μετά την προπόνηση. Θα πετύχω κάτι καλύτερο αν βάζω μέσα κι ένα κουταλάκι ζάχαρη; Δε μπορώ να παίρνω μέλι.

ναι βαλε ,,,, καλητερα θα ειναι αμα εισαι ογκο

Jääskeläinen
13-07-10, 19:06
καλυτερα ζαχαρη παρα μελι μεταπροπονητικα. οχι οτι θα δειτε καμια διαφορα, αλλα ειναι και πολυ πρακτικοτερη, που να παιδευεσαι με το μελι;

kwstas25
13-07-10, 19:07
καλυτερα ζαχαρη παρα μελι μεταπροπονητικα. οχι οτι θα δειτε καμια διαφορα, αλλα ειναι και πολυ πρακτικοτερη, που να παιδευεσαι με το μελι;

μα τι λες φιλε μου ???? 1000 φορες καλητερο ειναι το μελι απο την ζαχαρη

Jääskeläinen
13-07-10, 19:11
για πες γιατι

noz1989
13-07-10, 19:15
Μέχρι τώρα έπινα μόνο ένα σκουπ whey στο γυμναστήριο μετά την προπόνηση. Θα πετύχω κάτι καλύτερο αν βάζω μέσα κι ένα κουταλάκι ζάχαρη; Δε μπορώ να παίρνω μέλι.

Καταρχην ενα κουταλακι ζαχαρι ειναι αμελητεα ποσοτητα!!!

Επισης για μενα το μελι=ζαχαρονερο!

Εγω στην θεση σου θα επαιρνα σκετη whey και μετα απο 30'-45' θα ετρωγα κανονικο φαι!!

kwstas25
13-07-10, 19:16
για πες γιατι

Μας εφοδιάζει με ενέργεια, καθώς αποτελεί πηγή απλών και σύνθετων υδατανθράκων.
● Το αντιοξειδωτικό του περιεχόμενο έχει ιδιαίτερα ευεργετική δράση στον οργανισμό μας. Ερευνητικά δεδομένα δείχνουν ότι ορισμένα από τα αντιοξειδωτικά συστατικά του (όπως το καφεϊκό οξύ, το μέθυλ-καφεϊκό οξύ, το φαινυλέθυλ-καφεϊκό οξύ και το φαινυλδιμέθυλ-καφεϊκό οξύ) έχουν σημαντική αντικαρκινική δράση. Ειδικότερα, επιστημονική μελέτη έδειξε ότι η χορήγηση αυτών των αντιοξειδωτικών σε πειραματόζωα ανέστειλε των πολλαπλασιασμό νεοπλασματικών κυττάρων του εντέρου.
● Με τη μορφή καταπλάσματος, έχει θετική επίδραση σε ασθενείς με χρόνιες πληγές και έλκη. Το γεγονός αυτό οφείλεται στο ότι περιέχει απλά σάκχαρα, τα οποία απορροφούν υγρά από την πληγή, αναστέλλοντας έτσι την ανάπτυξη μικροβίων, τα οποία χρειάζονται υγρασία για να επιβιώσουν και να πολλαπλασιαστούν. Παράλληλα, το μέλι περιέχει το ένζυμο οξειδάση της γλυκόζης, το οποίο προάγει την παραγωγή υπεροξειδίου του υδρογόνου, μιας ουσίας με ήπιες αντισηπτικές ιδιότητες. Την αντιβακτηριδιακή του δράση την οφείλει σε μεγάλο βαθμό στο αντιοξειδωτικό πινοσεμπρίνη, που βρίσκεται σχεδόν αποκλειστικά στο μέλι.
● Συντελεί στην καλή λειτουργία του εντέρου. Το μέλι θεωρείται ένα από τα καλύτερα φυσικά, ελαφρά καθαρτικά. Η φρουκτόζη που περιέχει απορροφάται δυσκολότερα και σε συνδυασμό με τη χολίνη διεγείρει τα έντερα και προλαμβάνει τη δυσκοιλιότητα.
● Θεωρείται καταπραϋντικό και χαλαρωτικό. Σύμφωνα με τους ειδικούς, μία κουταλιά μέλι σε χλιαρό γάλα διευκολύνει τον ύπνο.
● Το υψηλό ποσοστό φρουκτόζης, σε συνδυασμό με τα ένζυμα που περιέχει το μέλι, βοηθά όσους βρίσκονται σε κατάσταση μέθης να συνέλθουν πιο γρήγορα. Γι’ αυτό το σκοπό, διαλύστε 2 κουταλιές μέλι σε λίγο χυμό λεμονιού.
● Το μέλι περιέχει 17% νερό, γι’ αυτό έχει και ενυδατική δράση

deluxe
13-07-10, 19:19
Υπαρχει καποιος πινακας που να αναλυει τι σακχαρα εχουν ορισμενες βασικες τροφες; Οπως τα γαλακτομικα.

Jääskeläinen
13-07-10, 19:29
κωστα αυτοι ειναι πολυ καλοι λογοι για να το τρωει η θεια μου που τρωει καθε βραδυ πιτογυρο ενω δεν τρωει πρωινο γιατι κανει διαιτα. ολοι εχουμε google.
Για το bodybuilding περιεχει μολις 31% γλυκοζη και το υπολοιπο 69% ειναι αχρηστα σακχαρα και αντιοξειδωτικα που εκεινη την ωρα μονο καλο δε κανουν. η ζαχαρη ειναι ενας δυσακχαριτης με 47% γλυκοζη και 53% φρουκτοζη.
και ξαναλεω δε θα υπαρξει καμια διαφορα απλα στους περισσοτερους σιγουρα ειναι ευκολοτερο να ριξουν ζαχαρη, παρα μελι το οποιο ειναι και πανακριβο, η οποια το νικα και σε θεωρητικη βαση.
επισης κατι πλεονεκτηματα τυπου "κανει καλο στις πληγες" "η φρουκτοζη κανει καλο στο εντερο" και "εχει 17% νερο και μας ενυδατωνει", ελπιζω να μη τα βρισκεις σοβαρα, οχι για μας, ουτε καν για τη θεια μου.

kwstas25
13-07-10, 19:31
κωστα αυτοι ειναι πολυ καλοι λογοι για να το τρωει η θεια μου που τρωει καθε βραδυ πιτογυρο ενω δεν τρωει πρωινο γιατι κανει διαιτα. ολοι εχουμε google.
Για το bodybuilding περιεχει μολις 31% γλυκοζη και το υπολοιπο 69% ειναι αχρηστα σακχαρα και αντιοξειδωτικα που εκεινη την ωρα μονο καλο δε κανουν. η ζαχαρη ειναι ενας δυσακχαριτης με 47% γλυκοζη και 53% φρουκτοζη.
και ξαναλεω δε θα υπαρξει καμια διαφορα απλα στους περισσοτερους σιγουρα ειναι ευκολοτερο να ριξουν ζαχαρη, παρα μελι το οποιο ειναι και πανακριβο, η οποια το νικα και σε θεωρητικη βαση.
επισης κατι πλεονεκτηματα τυπου "κανει καλο στις πληγες" "η φρουκτοζη κανει καλο στο εντερο" και "εχει 17% νερο και μας ενυδατωνει", ελπιζω να μη τα βρισκεις σοβαρα, οχι για μας, ουτε καν για τη θεια μου.

οκ δωστο στην θεια σου να το φαει τοτε

xstreeme
13-07-10, 21:49
Παιδια η κανελα εχει θερμιδες??Ρωταω γιατι στην βρωμη το πρωι ριχνω παρα πολυ:thumbsup:

beefmeup
13-07-10, 21:55
Παιδια η κανελα εχει θερμιδες??Ρωταω γιατι στην βρωμη το πρωι ριχνω παρα πολυ:thumbsup:

εδω ο σαβατζ βαζει 8 γρ κανελα..

μην φοβασαι τεκνο μου..βαζε αφοβα;)

xstreeme
13-07-10, 21:56
χαχαχα οκ!Και παραπανω βαζω!Δηλωνω fun της κανελας!!Τελος!!

deluxe
13-07-10, 22:04
Θερμιδες δεν εχει, εχει ομως ενα ειδος καφεϊνης και 8γρ ειναι υπερβολικα νομιζω.

beefmeup
13-07-10, 22:10
ειναι το ειδος απο ξανθινες που ειναι διουριτκο κ σε κανει να γραμμωνεις??

xstreeme
13-07-10, 22:20
χαχαχαχαχαχα τι λέι!!Δεν πεζει να σου δημιουργει τιποτα ρε!Μυρωδικο ειναι!

Jääskeläinen
13-07-10, 22:26
οκ δωστο στην θεια σου να το φαει τοτε

και οχι μονο καθως φαινεται.

kwstas25
13-07-10, 23:55
και οχι μονο καθως φαινεται.

τι εννοεις ?? να σου πο κατι .... δλδ αντι για μελι να βαζο και εγω ζαχαρι ειναι καλητερη?

Jääskeläinen
14-07-10, 00:01
εννοω οτι απ οτι φαινεται το χρησιμοποιεις κι εσυ.
ειναι πρακτικοτερη, οικονομικοτερη και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ καλυτερη, πρακτικα δε θα δεις κατι. εχοντας δεδομενα τα παραπνω ομως δε βρισκω κανενα λογο να φας μελι.

kwstas25
14-07-10, 00:04
εννοω οτι απ οτι φαινεται το χρησιμοποιεις κι εσυ.
ειναι πρακτικοτερη, οικονομικοτερη και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ καλυτερη, πρακτικα δε θα δεις κατι. εχοντας δεδομενα τα παραπνω ομως δε βρισκω κανενα λογο να φας μελι.

1 κουταλια σουπασ 30-35 γρ προτεινη περνω ειναι καλα για μετα την προπονηση ?

magayver
14-07-10, 00:04
τι να προτημισω για μεταπροπονιτικο ροφημα μετα την προπ. Whey+Hemo (αυτο π το πιναμε μικροι με το γαλα εννοω)+νερο Ή Whey κ μπανανα οπως κανω μεχρι τωρα.

kwstas25
14-07-10, 00:06
τι να προτημισω για μεταπροπονιτικο ροφημα μετα την προπ. Whey+Hemo (αυτο π το πιναμε μικροι με το γαλα εννοω)+νερο Ή Whey κ μπανανα οπως κανω μεχρι τωρα.

νερο Ή Whey κ μπανανα οπως κανω μεχρι τωρα

liosis
14-07-10, 11:54
καλησπερα μια ερωτηση θα κανω κ θα θελα μονο η εμπειροι να απαντησουν...τι μπορο να φαω κατευθειαν μετα απο την προπονηση??? δεν θελω πρωτεινη κ τετοιεσ αλλεσ σκονεσ θελω ολλα να ναι φυσικα....απλα μετα την προπονηση τη χρειαζεται ο οργανισμοσ ???????:weights::weights::weights:

noz1989
14-07-10, 11:58
καλησπερα μια ερωτηση θα κανω κ θα θελα μονο η εμπειροι να απαντησουν...τι μπορο να φαω κατευθειαν μετα απο την προπονηση??? δεν θελω πρωτεινη κ τετοιεσ αλλεσ σκονεσ θελω ολλα να ναι φυσικα....απλα μετα την προπονηση τη χρειαζεται ο οργανισμοσ ???????:weights::weights::weights:

Μιας και θες κατι ''φυσικο'' φαε ασπραδια+πατατα!

COBRA_STYLE
14-07-10, 11:59
καλησπερα μια ερωτηση θα κανω κ θα θελα μονο η εμπειροι να απαντησουν...τι μπορο να φαω κατευθειαν μετα απο την προπονηση??? δεν θελω πρωτεινη κ τετοιεσ αλλεσ σκονεσ θελω ολλα να ναι φυσικα....απλα μετα την προπονηση τη χρειαζεται ο οργανισμοσ ???????:weights::weights::weights:
φαε ασπραδια αυγου...εχει βουιξει ο τοπος...πρωτεινη θες μετα...so simple

-beba-
14-07-10, 15:00
Είναι καλή ιδέα να τρώμε σμέρνα?
Αν ναί ξέρει κανείς συνταγή για σμέρνα?

thegravijia
14-07-10, 16:05
Είναι καλή ιδέα να τρώμε σμέρνα?
Αν ναί ξέρει κανείς συνταγή για σμέρνα?
μπεμπα αμα μπεις να την πιασεις στη φτιαχνω εγω !:green:

arisfwtis
14-07-10, 16:09
εγω ουτε ξερω τι εινα η σμερνα:turtle::turtle::turtle::turtle:

deluxe
14-07-10, 16:14
Πουλαει στο Ελλαντα; Αηδια πρεπει να ειναι..

Andrikos
14-07-10, 16:54
Μας εφοδιάζει με ενέργεια, καθώς αποτελεί πηγή απλών και σύνθετων υδατανθράκων.
● Το αντιοξειδωτικό του περιεχόμενο έχει ιδιαίτερα ευεργετική δράση στον οργανισμό μας. Ερευνητικά δεδομένα δείχνουν ότι ορισμένα από τα αντιοξειδωτικά συστατικά του (όπως το καφεϊκό οξύ, το μέθυλ-καφεϊκό οξύ, το φαινυλέθυλ-καφεϊκό οξύ και το φαινυλδιμέθυλ-καφεϊκό οξύ) έχουν σημαντική αντικαρκινική δράση. Ειδικότερα, επιστημονική μελέτη έδειξε ότι η χορήγηση αυτών των αντιοξειδωτικών σε πειραματόζωα ανέστειλε των πολλαπλασιασμό νεοπλασματικών κυττάρων του εντέρου.
● Με τη μορφή καταπλάσματος, έχει θετική επίδραση σε ασθενείς με χρόνιες πληγές και έλκη. Το γεγονός αυτό οφείλεται στο ότι περιέχει απλά σάκχαρα, τα οποία απορροφούν υγρά από την πληγή, αναστέλλοντας έτσι την ανάπτυξη μικροβίων, τα οποία χρειάζονται υγρασία για να επιβιώσουν και να πολλαπλασιαστούν. Παράλληλα, το μέλι περιέχει το ένζυμο οξειδάση της γλυκόζης, το οποίο προάγει την παραγωγή υπεροξειδίου του υδρογόνου, μιας ουσίας με ήπιες αντισηπτικές ιδιότητες. Την αντιβακτηριδιακή του δράση την οφείλει σε μεγάλο βαθμό στο αντιοξειδωτικό πινοσεμπρίνη, που βρίσκεται σχεδόν αποκλειστικά στο μέλι.
● Συντελεί στην καλή λειτουργία του εντέρου. Το μέλι θεωρείται ένα από τα καλύτερα φυσικά, ελαφρά καθαρτικά. Η φρουκτόζη που περιέχει απορροφάται δυσκολότερα και σε συνδυασμό με τη χολίνη διεγείρει τα έντερα και προλαμβάνει τη δυσκοιλιότητα.
● Θεωρείται καταπραϋντικό και χαλαρωτικό. Σύμφωνα με τους ειδικούς, μία κουταλιά μέλι σε χλιαρό γάλα διευκολύνει τον ύπνο.
● Το υψηλό ποσοστό φρουκτόζης, σε συνδυασμό με τα ένζυμα που περιέχει το μέλι, βοηθά όσους βρίσκονται σε κατάσταση μέθης να συνέλθουν πιο γρήγορα. Γι’ αυτό το σκοπό, διαλύστε 2 κουταλιές μέλι σε λίγο χυμό λεμονιού.
● Το μέλι περιέχει 17% νερό, γι’ αυτό έχει και ενυδατική δράση

Υπάρχουν εκατοντάδες άρθρα σε αυτή την κατεύθυνηση

Η δική μου γνώμη για το μέλι

Το μέλι είναι μία τροφή που έχει βαθιές ρίζες στην κουλτούρα πολλών λαών. Τα περισσότερα ελληνικά άρθρα πάνω στο μέλι έχουν υπέρ-καλύψει αυτό το θέμα και έχουν προχωρήσει στο να το προωθούν σαν διατροφική πανάκεια. Αυτό ίσως έχει να κάνει με τις αναφορές χρήσης του στην θρησκεία και στην ιστορία αλλά και με τα σημερινά οικονομικά συμφέροντα από τους μεγάλους μελισσοπαραγωγούς.Όπως και να έχει, κανείς δεν τολμά να βγάλει αυτές τις παρωπίδες και να εξετάσει αν η προώθηση του στην σημερινή διατροφή μπορεί όντως να δικαιολογηθεί. Η κοινή πεποίθηση είναι ότι “το μέλι κάνει καλό” και υπάρχει παντού, ενώ σε μερικά άρθρα ίσως βρείτε την άποψη ότι είναι “φάρμακο” , ότι “τονώνει” , και ότι “ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα”. Τα άρθρα αυτά φυσικά δεν παραθέτουν καμία παραπομπή σε επιστημονική βιβλιογραφία. Είναι το μέλι το ελιξήριο της υγείας ; Το μέλι είναι ένα μείγμα φρουκτόζης και γλυκόζης ενώ περιέχει και μικροποσότητες από άλλους υδατάνθρακες. Αντίθετα με την κοινή πεποίθηση, περιέχει αμελητέες ποσότητες βιταμινών και μετάλλων. Επίσης περιέχει μικροποσότητες αντιοξειδωτικών ουσιών. Αν ψάχνετε για πηγές αντιοξειδωτικών ένα φρούτο είναι πολύ καλύτερη επιλογή.
Οι απόψεις που υποστηρίζουν φανατικά ότι το μέλι έχει μεγάλη διατροφική αξία δεν έχουν επιστημονική τεκμηρίωση όπως και οι απόψεις ότι το μέλι μπορεί να ωφελήσει το ανοσοποιητικό σύστημα.Η ύπαρξη ενός σχετικού πτυχίου από τον αρθρογράφο δεν σημαίνει ότι ένα άρθρο είναι σε επαφή με την πραγματικότητα, γι’ αυτό και οι απόψεις πρέπει πάντα να στηρίζονται με επιστημονικά δεδομένα. Εκτός διατροφικής χρήσης, το μέλι έχει δοκιμαστεί σαν βοήθημα στην επούλωση πληγών σε μερικές κλινικές μελέτες αλλά η χρήση αυτή ακόμα βρίσκεται υπό αμφισβήτηση. Διατροφικά, το μέλι είναι πολύ φτωχή τροφή που, εκτός από την τιμή, ελάχιστα διαφέρει από την ζάχαρη ενώ μπορεί να προκαλέσει γαστρεντερικές διαταραχές.
Κανείς δεν αρνείται πως το μέλι έχει εξαιρετική γεύση και ότι είναι μία τροφή που κουβαλάει αρκετή ιστορία αλλά αυτό δεν πρέπει να μας τυφλώνει στα συμπεράσμάτα μας ως προς το αν είναι μία πραγματικά ωφέλιμη τροφή. Οι εμπειρικές διατροφικές συνήθειες που διαμορφώνονται μέσα από την ιστορία και την θρησκεία δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες και πρέπει να εξετάζονται χωρίς προκαταλήψεις και δόγματα.


Εδώ το λινκ με τη βιβλιογραφία

http://metavolismos.com/?p=159

thegravijia
14-07-10, 16:57
andriko εσυ μετατην προπονηση τι προτεινεις για υδατανθρακα μαζι με την whey ?
δεξτροζη??

Andrikos
14-07-10, 17:16
andriko εσυ μετατην προπονηση τι προτεινεις για υδατανθρακα μαζι με την whey ?
δεξτροζη??

Αποφεύγω τις μαζικές συμβουλές σε αυτά τα θέματα και ούτε είμαι ιδιαίτερα απόλυτος στο θέμα γιατί δεν πιστεύω ότι χρειάζεται. Αν κάποιος δεν προπονεί την ίδια μυική ομάδα , που στο ΒΒ δε συνηθίζεται δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν θα είναι δεξτρόζη ή κάτι άλλο. Τώρα αυτό το "δεν έχει σημασία" ακούγεται λίγο κυνικό και καθόλου σκληροπυρηνικό , μπορείς να βρείς πολύ πιο απόλυτες αποψεις στα φόρουμ:green: Πολύ κουβέντα για το τίποτα κατά την γνώμη μου.

giannis64
14-07-10, 17:21
συγνωμη αντρικο αλλα με ολο τον σεβασμο....

υπαρχουν 5-10 βασικα βηματα σην διατροφη του ββ και απο αυτα στα μισα μεχρι τωρα εχεις βαλει τρικλοποδια!!!

με εχεις καταμπερδεψει και δεν μπορω να σε ακολουθησω, οπως την απαντηση που εδωσες πριν για το μελι, την ζαχαρι και την δεξτροζη!!:unsure:

Andrikos
14-07-10, 17:40
συγνωμη αντρικο αλλα με ολο τον σεβασμο....

υπαρχουν 5-10 βασικα βηματα σην διατροφη του ββ και απο αυτα στα μισα μεχρι τωρα εχεις βαλει τρικλοποδια!!!

με εχεις καταμπερδεψει και δεν μπορω να σε ακολουθησω, οπως την απαντηση που εδωσες πριν για το μελι, την ζαχαρι και την δεξτροζη!!:unsure:

Κατά την γνώμη μου τίποτα δεν είναι γραμμένο σε πέτρα , δεν είναι κακό να δεχόμαστε μερικά πράγματα σαν αξιώματα και να μην αναθεωρούμε απλά καμιά φορά μας λύνονται τα χέρια και η ψυχολογία όταν βλέπουμε πως μερικα πράγματα δεν είναι τόσο σημαντικά. Και εγώ πιο μικρός έπινα αποκλειστικά δεξτροζη και πίστευα ότι το μέλι είναι υπερ τροφή , τώρα έχω αναθεωρήσει.

giannis64
14-07-10, 17:44
ναι οκ! σε ρώτησε και άλλο μέλος πιο πάνω! εσύ τι προτείνεις για μεταπροπονητικα!!
Την εναλλακτική σου ζητάω!!

deluxe
14-07-10, 17:58
Τον andriko τον παω εδω και χρονια με τα χιλια!! Αν κανεις σωστη διατροφη ( στερεα γευματα ), καλη προπονηση και καλο υπνο, τα υπολοιπα λιγη σημασια εχουν.

Ενα φιλαρακι μου ειναι κομματια και δεν εχει παρει ουτε whey, ουτε δεξτροζη ποτε στη ζωη του.

-beba-
14-07-10, 18:01
μπεμπα αμα μπεις να την πιασεις στη φτιαχνω εγω !:green:

Δεν χρειάζεται να την πιάσω...........έχει ο ψαράς.:turtle::turtle::turtle:

kwstas25
14-07-10, 18:01
Ενα φιλαρακι μου ειναι κομματια και δεν εχει παρει ουτε whey, ουτε δεξτροζη ποτε στη ζωη του.

γιατι δεν κανεις και εσυ αυτα που κανει το φιλαρακι σου? και παρατα ολα τα σημπληροματα σου

-beba-
14-07-10, 18:03
εγω ουτε ξερω τι εινα η σμερνα:turtle::turtle::turtle::turtle:
Μοιάζει με χέλι. Επίσης μοιάζει με χοντρό φίδι και ζει στη θάλασσα.

Πουλαει στο Ελλαντα; Αηδια πρεπει να ειναι..

Εχει στα ψαράδικα. Δεν θα βρείς κάθε μέρα όμως.

Andrikos
14-07-10, 19:27
ναι οκ! σε ρώτησε και άλλο μέλος πιο πάνω! εσύ τι προτείνεις για μεταπροπονητικα!!
Την εναλλακτική σου ζητάω!!

Δεν χρειάζεται να φωνάζουμε , κουβέντα κάνουμε, την άποψη μου για ότι αξίζει την διατύπωσα , και μεταξύ μας ο λόγος που με ρωτάς δεν είναι γιατί σε νοιάζει τι πιστεύω αλλά γιατί θες να ανοίξεις καυγαδάκι όταν το μόνο που κάνω είναι να εκφράζω την άποψη μου που δεν θίγει κανέναν νομίζω.

deluxe
14-07-10, 19:33
Δεν χρειάζεται να φωνάζουμε , κουβέντα κάνουμε, την άποψη μου για ότι αξίζει την διατύπωσα , και μεταξύ μας ο λόγος που με ρωτάς δεν είναι γιατί σε νοιάζει τι πιστεύω αλλά γιατί θες να ανοίξεις καυγαδάκι όταν το μόνο που κάνω είναι να εκφράζω την άποψη μου που δεν θίγει κανέναν νομίζω.

:clap:




γιατι δεν κανεις και εσυ αυτα που κανει το φιλαρακι σου? και παρατα ολα τα σημπληροματα σουΠρος εκει τεινω...

giannis64
14-07-10, 19:49
Δεν χρειάζεται να φωνάζουμε , κουβέντα κάνουμε, την άποψη μου για ότι αξίζει την διατύπωσα , και μεταξύ μας ο λόγος που με ρωτάς δεν είναι γιατί σε νοιάζει τι πιστεύω αλλά γιατί θες να ανοίξεις καυγαδάκι όταν το μόνο που κάνω είναι να εκφράζω την άποψη μου που δεν θίγει κανέναν νομίζω.

άνθρωπε μου, είδες πουθενά να φωνάζω?? ήμαρτον ρε αντρικο!
και όχι δεν ρωτάω για καυγά! απλά είμαι περίεργος να μάθω τις απόψεις σου!!!

ΑΝ ΦΩΝΑΖΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΤΣΙ Η ΕΤΣΙ!!!

Polyneikos
14-07-10, 20:14
Τον andriko τον παω εδω και χρονια με τα χιλια!! Αν κανεις σωστη διατροφη ( στερεα γευματα ), καλη προπονηση και καλο υπνο, τα υπολοιπα λιγη σημασια εχουν.

Ενα φιλαρακι μου ειναι κομματια και δεν εχει παρει ουτε whey, ουτε δεξτροζη ποτε στη ζωη του.

Εδω απλα να πω και εγω κατι,γιατι το εχω ακουσει αρκετες φορες και μαλλον οι περισσότεροι αυτο εννοουν.
To να είναι καποιος 70 κιλα και κομματια το συναντας συχνα πυκνα,στα ΤΕΦΑΑ,στις παραλίες ,στα γήπεδα,ακομα και στις οικοδομες με παιδια που δουλευουν χειρονακτικες εργασίες ή ακομα και σε παιδια με χαρισμα εναν πολυ καλο μεταβολισμο,ακομα και εφηβοι που τωρα ξεκινανε γυμναστηριο τους βλεπω με τελειους κοιλαικους.
Το θεμα είναι πως μπορεί καποιος να φτασει 90 και 100 κιλα κομματια,με εναν υψος 1.80 ας πουμε,που αυτο σημαινει ότι εχει και αρκετη μυικότητα πανω του,όχι απλα να είναι στεγνος.
Εκει λιγο μετραει η εξειδίκευση και η στοχοποιηση και στα γευματα και σε όλα γιατι κατα τα αλλα θεωρητικα μπορείς να παίρνεις και 2000 θερμίδες από πίτσες μονο και παρόλα αυτα να είσαι στεγνος γιατι πολύ απλα καταναλωνεις πολυ περισσότερες.
Όποιος θελει να ακολουθει δικους τους δρόμους,κανενα πρόβλημα,καποια στιγμη η ιστορία μπορεί να τον δικαιωσει,αν όχι η ιστορια στην τελικη ο καθρεφτης του,αυτο δεν είναι το ζητουμενο;;
Απλα τουλαχιστον μην αναιρουμε πραγματα που πραγματικα δουλευουν.Κια φυσικα δεν μιλαω με την στενη εννοια της συζητησης της συγκεκριμενης,
δηλαδη να πιω whey με δεξτροζη,whey με μελι ή με τουλουμπες.
Καποτε που δεν τα ξεραν αυτα καποιοι καναν προετοιμασίες με μπιφτεκια και σαλατες,τον φτασαν τον στόχο τους και σε παγκόσμιο μαλιστα επίπεδο.Ισως αν είχαν αλλα εφόδια να φταναν και πιο μακρυα.

Levrone
14-07-10, 20:15
:clap:


?????????

beefmeup
14-07-10, 20:18
?????????

το εμοτικον για την "πηχτη" ειναι αυτο γιατρε.

καλη λευτερια ρε μουτρο:thumbup:

deluxe
14-07-10, 21:21
Εδω απλα να πω και εγω κατι,γιατι το εχω ακουσει αρκετες φορες και μαλλον οι περισσότεροι αυτο εννοουν.
To να είναι καποιος 70 κιλα και κομματια το συναντας συχνα πυκνα,στα ΤΕΦΑΑ,στις παραλίες ,στα γήπεδα,ακομα και στις οικοδομες με παιδια που δουλευουν χειρονακτικες εργασίες ή ακομα και σε παιδια με χαρισμα εναν πολυ καλο μεταβολισμο,ακομα και εφηβοι που τωρα ξεκινανε γυμναστηριο τους βλεπω με τελειους κοιλαικους.
Το θεμα είναι πως μπορεί καποιος να φτασει 90 και 100 κιλα κομματια,με εναν υψος 1.80 ας πουμε,που αυτο σημαινει ότι εχει και αρκετη μυικότητα πανω του,όχι απλα να είναι στεγνος.
Εκει λιγο μετραει η εξειδίκευση και η στοχοποιηση και στα γευματα και σε όλα γιατι κατα τα αλλα θεωρητικα μπορείς να παίρνεις και 2000 θερμίδες από πίτσες μονο και παρόλα αυτα να είσαι στεγνος γιατι πολύ απλα καταναλωνεις πολυ περισσότερες.
Όποιος θελει να ακολουθει δικους τους δρόμους,κανενα πρόβλημα,καποια στιγμη η ιστορία μπορεί να τον δικαιωσει,αν όχι η ιστορια στην τελικη ο καθρεφτης του,αυτο δεν είναι το ζητουμενο;;
Απλα τουλαχιστον μην αναιρουμε πραγματα που πραγματικα δουλευουν.Κια φυσικα δεν μιλαω με την στενη εννοια της συζητησης της συγκεκριμενης,
δηλαδη να πιω whey με δεξτροζη,whey με μελι ή με τουλουμπες.
Καποτε που δεν τα ξεραν αυτα καποιοι καναν προετοιμασίες με μπιφτεκια και σαλατες,τον φτασαν τον στόχο τους και σε παγκόσμιο μαλιστα επίπεδο.Ισως αν είχαν αλλα εφόδια να φταναν και πιο μακρυα.Συμφωνω σε αυτο. Απλα και ο στοχος του φιλου μου δεν ειναι να γινει τερας και να εχει τρελη μυικοτητα. Και γενικα ουτε εμενα μου αρεσει ο πολυς ογκος. Θα ηθελα να ειχα ενα πολυ καλο fitness σωμα ( λεγε με Venuto... ), αν και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.

Τωρα για τον φιλο μου, θα τον πω να γινει μελος εδω να βαλει και μερικες φωτος, ειναι 72 κιλα, αλλα κανει τα 80 κιλα παγκο, 10 επαναληψεις, ισως και παραπανω, αρκετα καλα πιστευω.

noz1989
14-07-10, 22:07
Συμφωνω σε αυτο. Απλα και ο στοχος του φιλου μου δεν ειναι να γινει τερας και να εχει τρελη μυικοτητα. Και γενικα ουτε εμενα μου αρεσει ο πολυς ογκος. Θα ηθελα να ειχα ενα πολυ καλο fitness σωμα ( λεγε με Venuto... ), αν και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.

Τωρα για τον φιλο μου, θα τον πω να γινει μελος εδω να βαλει και μερικες φωτος, ειναι 72 κιλα, αλλα κανει τα 80 κιλα παγκο, 10 επαναληψεις, ισως και παραπανω, αρκετα καλα πιστευω.
καλα, μερικοι σε αυτο το φορουμ αυτα τα κιλα τα κανουν για ζεσταμα! Δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο!

deluxe
14-07-10, 23:52
Χωρις να εχουν παρει απολυτως τιποτα και με ελαχιστο γυμναστηριο; Πιο πολυ κατι παραξενα κανει σαν παρκουρ.

Eddie
15-07-10, 01:26
καλα, μερικοι σε αυτο το φορουμ αυτα τα κιλα τα κανουν για ζεσταμα! Δεν ειναι κατι το αξιοσημειωτο!

++++++++++

Σιγα τα ωα!!!Πολλοι κανουν αυτα τα κιλα για πλακα και χωρις συμπληρωματα ουτε καν διατροφη.

deluxe
15-07-10, 01:42
Ενταξει ρε παιδες, ολοι τουμπανα ειμαστε.

Να προσθεσω, οχι απλα για πλακα, εντελως χαλαρα τα κανουν και ταυτοχρονα κανουν και ενα τσιγαρακι.

KATERINI 144
15-07-10, 01:48
Ενταξει ρε παιδες, ολοι τουμπανα ειμαστε.

Να προσθεσω, οχι απλα για πλακα, εντελως χαλαρα τα κανουν και ταυτοχρονα κανουν και ενα τσιγαρακι.
πολύ αντιδραστικός εγινες ρε ντελουξ, αν τα 80 σου φαίνονται πολλα μαλλον δε ζορίζεις πολυ τον εαυτο σου στην προπόνηση.

Eddie
15-07-10, 01:49
Ενταξει ρε παιδες, ολοι τουμπανα ειμαστε.

Να προσθεσω, οχι απλα για πλακα, εντελως χαλαρα τα κανουν και ταυτοχρονα κανουν και ενα τσιγαρακι.

Τσιγαρο δεν εχω δοκιμασει επειδη δε καπνιζω.Με γυαλια ηλιου,σαγιοναρα και μοχιτο βγαζω παραπανω απ οτι νορμαλ.

Επομενος στοχος με ενα χερι και μεθεπομενος χωρις.

deluxe
15-07-10, 02:12
Δλδ εσυ δε παιρνεις τιποτα, γιατι ετσι ειπες πριν.

Eddie
15-07-10, 02:22
Δλδ εσυ δε παιρνεις τιποτα, γιατι ετσι ειπες πριν.

Καπου μπερδευεσαι my friend!!Το οτι παιρνω πρωτεινη,αμινο και πολυβιταμινη δεν εχει καμια σχεση με τη δυναμη και ποσα κιλα σηκωνεις.Ενδεικτικα να σου πω οτι ειμαι 97κιλα και πιεζω 150 για 3 και σε περιοδο υποθερμιδικης με τοση ζεστη.

Επισης για να μη λες οτι παιζει ρολο η διατροφη και η whey,να σου πω οτι στα 15 μου που πηγαινα στιβο και εκανα σφαιρα,ημουν 86 κιλα ζυμαρι και λιπος και πιεζα 100Χ8 χωρις να εχω καμια σχεση με τα βαρη τοτε.Μονο ενα παγκο και μια τροχαλια ειχε ο συλλογος.

Για το αλλο το παλικαρι που ειναι 68 κιλα νατουραλ και πιεζει 110 επικληνη τι εχεις να πεις?

Ασε μη το ψαχνεις υπαρχουν πολλα δυνατα παιδια και εκτος γυμναστηριου.Για μενα ειναι απαραιτητος στοχος να πιεζεις το βαρος σου για 8-10 επαναληψεις.

sogoku
15-07-10, 12:38
Επειδη μου την εχει σπασει το fitday λιγο με τα αγγλικα του, ποσο υδατανθρακα εχουν 400 γραμμαρια κανονικης πατατας βραστη?Γυρω στα 80 με 100?