PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

venom1987
18-01-12, 10:58
σε νιωθω...ξυπνας και λες..δεν μπορω να μαι ολη μερα ετσι?? :P

ακριβως ετσι....... ;)

venom1987
18-01-12, 14:40
για γραμμωση η διατροφη πως πρεπει να παιζει??? σε αναλογις π/υ/λ

Devil
18-01-12, 14:49
για γραμμωση η διατροφη πως πρεπει να παιζει??? σε αναλογις π/υ/λ

2,5-3gr πρωτεινη ανα κιλο.... 1γρ λιπαρα ανα κιλο... και υδατανθρακες οσο σου παρει για να συμπληρωσεις θερμιδες....

venom1987
18-01-12, 16:43
2,5-3gr πρωτεινη ανα κιλο.... 1γρ λιπαρα ανα κιλο... και υδατανθρακες οσο σου παρει για να συμπληρωσεις θερμιδες....

σε αναλογια ?? π/υ/λ 35/40/25 ??? γιατι γυμναζομαι 6 φορες την βδομαδα....:unsure:

eli_din3
18-01-12, 17:03
2,5-3gr πρωτεινη ανα κιλο.... 1γρ λιπαρα ανα κιλο... και υδατανθρακες οσο σου παρει για να συμπληρωσεις θερμιδες....

ολα αυτα ανα κιλο γενικα οσα εισαι συνολο δηλαδη... ή μυικα κιλα?

COBRA_STYLE
18-01-12, 17:06
ολα αυτα ανα κιλο γενικα οσα εισαι συνολο δηλαδη... ή μυικα κιλα?

ανα κιλο σωματικου βαρους,γενικα δλδ.

Devil
18-01-12, 20:31
σε αναλογια ?? π/υ/λ 35/40/25 ??? γιατι γυμναζομαι 6 φορες την βδομαδα....:unsure:

κανε 2 πραξεις.... διατροφη με % δεν βγαινει...


ολα αυτα ανα κιλο γενικα οσα εισαι συνολο δηλαδη... ή μυικα κιλα?

τα λιπαρα ανα συνολικο βαρος...

τις πρωτεινες αν πας να παιξεις στο 3γρ τοτε ανα μυικα κιλα... αν πας στο 2,5γρ κρατα τα συνολικα...

Giannistzn
18-01-12, 20:48
Devil και 2-2,5(μαξ) αν παιξεις πρωτεΐνη και 1,5 λιπαρα παλι καλα δεν θα ειναι? Και να εχεις αρκετα κατω carbs

Επισης, στα 2,5-3 που αναφερεις καθαρα ζωικα ή μεικτα (ζωικα και φυτικα?)

Devil
18-01-12, 20:50
Devil και 2-2,5(μαξ) αν παιξεις πρωτεΐνη και 1,5 λιπαρα παλι καλα δεν θα ειναι? Και να εχεις αρκετα κατω carbs

Επισης, στα 2,5-3 που αναφερεις καθαρα ζωικα ή μεικτα (ζωικα και φυτικα?)

ναι για μια low carb δεν ειναι ασχημα... ασχετος αν εγω προτιμω περισσοτερες πρωτεινες...

μεικτα... και οι αλλες πρωτεινες ειναι...αμινοξεα εχουν... γιατι να μην τα μετρησεις...

Giannistzn
18-01-12, 20:57
Συμφωνω οτι υπολογιζεις και τις φυτικες. Παντα τις μετραω. Απλα (εμενα) μου φενεται πιο ευκολο να υπολογισω να παιρνω 2-2,5γρ / kg απο ζωικες και σιγουρα θα με φτασει στο 3+ οτι παρω απο φυτικες οποτε το δουλευω ετσι.

Devil
18-01-12, 21:00
Συμφωνω οτι υπολογιζεις και τις φυτικες. Παντα τις μετραω. Απλα (εμενα) μου φενεται πιο ευκολο να υπολογισω να παιρνω 2-2,5γρ / kg απο ζωικες και σιγουρα θα με φτασει στο 3+ οτι παρω απο φυτικες οποτε το δουλευω ετσι.

λιγο πολυ το ιδιο ειναι... με 2-2,5γρ ανα κιλο απο ζωικες συν τις αλλες φτανεις στα 3γρ ανα κιλο ανετα... τωρα φτανεις τα 3 και κατι ψηλα φτανεις τα 3 και κατι λιγοτερο.. who cares... κανεις δεν καταβολισε για 10-20γρ πρωτεινης λιγοτερα...;):green:

eli_din3
27-01-12, 16:33
το μπουτι κοτοπουλο ποσο λιπος εχει?

gym
27-01-12, 16:53
το μπουτι κοτοπουλο ποσο λιπος εχει?

για ποσα γραμμαρια μιλαμε αστερι μου?
μπουτια κ μπουτια υπαρχουν πολλλααα!


πχ ενα απλο 3.4oz δες απο το calorieking




Calories 181 (758 kJ)

Total Fat 8g
Sat. Fat 2.2g
Cholesterol 89mg
Sodium 86mg
Total Carbs. 0g
Dietary Fiberm 0g
Sugars 0g
Protein 25.7g
Calcium 11.4mg
Potassium 229.9mg

eli_din3
27-01-12, 16:56
για ποσα γραμμαρια μιλαμε αστερι μου?
μπουτια κ μπουτια υπαρχουν πολλλααα!


πχ ενα απλο 3.4oz δες απο το calorieking




Calories 181 (758 kJ)

Total Fat 8g
Sat. Fat 2.2g
Cholesterol 89mg
Sodium 86mg
Total Carbs. 0g
Dietary Fiberm 0g
Sugars 0g
Protein 25.7g
Calcium 11.4mg
Potassium 229.9mg


100 γρ απο αλανιαρα κοτα της γιαγιας :p ahahhah τι ειναι 3.4 οz?

Giannistzn
27-01-12, 16:59
1oz = 28gr

gym
27-01-12, 17:03
:thumbup::thumbup:

petamen0s
27-01-12, 17:13
για ποσα γραμμαρια μιλαμε αστερι μου?
μπουτια κ μπουτια υπαρχουν πολλλααα!


πχ ενα απλο 3.4oz δες απο το calorieking




Calories 181 (758 kJ)

Total Fat 8g
Sat. Fat 2.2g
Cholesterol 89mg
Sodium 86mg
Total Carbs. 0g
Dietary Fiberm 0g
Sugars 0g
Protein 25.7g
Calcium 11.4mg
Potassium 229.9mg
Ψημένο σωστά; Εσείς τι προτιμάτε φιλέτο στήθος ή μπούτι; Σκέφτομαι να το γυρίσω στο μπούτι γιατί είναι ποιο φθηνό αλλά δεν ξέρω πόσα γρ. χρειάζεται για να πάρεις 30+g πρωτεΐνη. Πάνω κάτω στα ίδια $$ πρέπει να έρχεται.

gym
27-01-12, 17:15
στηθος βασικα προτιμαω αλλα κ το μπουτι καλο ειναι!για αλλαγη μια χαρα...:thumbup:

eli_din3
27-01-12, 23:23
η ελια μοσχου ρε παιδια τι ειναι???? πηγε και το πηρε η μανα μου και δεν ξερω καν ποσο λιπος εχει..πφφ

AntwnhsSs
29-01-12, 20:02
καλησπερα,
μεχρει ποσα γραμμαρια ζαχαρης μπορουμε να τρωμε?
ζαχαρη δεν ενοω την κανονικη αλλα τα ζαχαρα απο τα φρουτα κτλ
απλα καταναλονω 3 φρουτα την ημερα μεσα στο πρωινο και δεκατιανο και βγενουν γυρο στα 80-90γρ(συνολικα απο ολλα) :green:

Giannistzn
29-01-12, 20:16
Δεν υπαρχει καποιο οριο ουτε κανονας, αρκει να χωρανε στα μακρος σου.

tolis93
30-01-12, 00:19
η ελια μοσχου ρε παιδια τι ειναι???? πηγε και το πηρε η μανα μου και δεν ξερω καν ποσο λιπος εχει..πφφ

τμημα ειναι απο το σβερκο.καθαρο κρεας.μια χαρα ειναι;)

tolis93
30-01-12, 00:21
καλησπερα,
μεχρει ποσα γραμμαρια ζαχαρης μπορουμε να τρωμε?
ζαχαρη δεν ενοω την κανονικη αλλα τα ζαχαρα απο τα φρουτα κτλ
απλα καταναλονω 3 φρουτα την ημερα μεσα στο πρωινο και δεκατιανο και βγενουν γυρο στα 80-90γρ(συνολικα απο ολλα) :green:

οι αμερικανοι δηλωνουν 50-60 γρ σακχαρων τη μερα. στην ευρωπη 70.για μη αθλουμενους.αλλα νταξει αναφερουν κ κατι ποσοστα αμυλου κ υδατανθρακων στο θεο. πχ 320-360 για ατομα π δε γυμναζονται κιολας.οποτε...οσα θες

Dalton
30-01-12, 01:16
Λοιπόν, είμαι καινούριος στο site σας και έφτιαξα το λογαριασμό εδώ για να με βοηθήσετε με τη διατροφή μου. Είμαι 17, το ύψος μου 1.72 κ 60 κιλά το βάρος μου. Όλο το θέμα είναι τα κιλά μου. Θα ήθελα να αυξήσω το βάρος και τον όγκο μου. Τρώω οτιδήποτε παχαίνει αλλά πάλι τίποτα. Δεν είναι ότι ντε και καλά θέλω να παχύνω, και όγκος μόνο μου κάνει. Μπορείτε να βοηθήσετε με τη διατροφή ή ο,τι άλλο χρειάζομαι για να το επιτύχω αυτό?

tolis93
30-01-12, 01:17
Λοιπόν, είμαι καινούριος στο site σας και έφτιαξα το λογαριασμό εδώ για να με βοηθήσετε με τη διατροφή μου. Είμαι 17, το ύψος μου 1.72 κ 60 κιλά το βάρος μου. Όλο το θέμα είναι τα κιλά μου. Θα ήθελα να αυξήσω το βάρος και τον όγκο μου. Τρώω οτιδήποτε παχαίνει αλλά πάλι τίποτα. Δεν είναι ότι ντε και καλά θέλω να παχύνω, και όγκος μόνο μου κάνει. Μπορείτε να βοηθήσετε με τη διατροφή ή ο,τι άλλο χρειάζομαι για να το επιτύχω αυτό?

bro ανοιξε ενα τοπικ με εναν αναλογο τιτλο πχ διατροφη dalton και θα βοηθησουμε εκει.εδω θα χαθουν ολα

Γιάννηςς
30-01-12, 15:01
Μοσχαρίσια λουκάνικα:

Θεωρείτε σαβούρα γενικά τα λουκάνικα;Τωρα τελευταία επειδή είναι εύκολα και γρήγορα στο μαγείρεμα τα χρησιμοποιώ πολύ!Αλλα στα μοσχαρισια παρατηρησα οτι εχει πολυ λιπος και λαδι.Βγαζει αυτα τα πορτοκαλι λαδια...
Τα μακροσυστατικα του ειναι: υδατ-->9 λιπη-->9 πρωτεινες --> 12 στα 100γρ.Αλλα το λιπος του δεν νομιζω να ειναι καλο...γενικα το οτι το λαδι βγαινει πορτοκαλι (βραστο το εκανα) μου θυμιζει τα τηγανιτα και νομιζω οτι ειναι κακο.Ισχυει;

eli_din3
30-01-12, 15:03
Μοσχαρίσια λουκάνικα:

Θεωρείτε σαβούρα γενικά τα λουκάνικα;Τωρα τελευταία επειδή είναι εύκολα και γρήγορα στο μαγείρεμα τα χρησιμοποιώ πολύ!Αλλα στα μοσχαρισια παρατηρησα οτι εχει πολυ λιπος και λαδι.Βγαζει αυτα τα πορτοκαλι λαδια...
Τα μακροσυστατικα του ειναι: υδατ-->9 λιπη--> πρωτεινες --> 12 στα 100γρ.Αλλα το λιπος του δεν νομιζω να ειναι καλο...γενικα το οτι το λαδι βγαινει πορτοκαλι (βραστο το εκανα) μου θυμιζει τα τηγανιτα και νομιζω οτι ειναι κακο.Ισχυει;

ποσο λιπος?

Γιάννηςς
30-01-12, 15:05
Ααα σορρυ δεν εβαλα τον αριθμο...9 λιπος!...Πολυ δεν ειναι;

eli_din3
30-01-12, 15:09
Ααα σορρυ δεν εβαλα τον αριθμο...9 λιπος!...Πολυ δεν ειναι;

εισαι σιγουρος οτι ειναι στα 100 μονο 9 λιπος??εδω τις γαλοπουλας το ενα αν θυμαμαι καλα ειχε 5γρ λιπους)

παντως γενικα τα λουκανικα και ειδικα τ εμποριου ειναι πολυ επεξεργασμενα και δν κανουν καλο..τωρα για πλ αναγκη μια φορα στ τοσο εγω θα παιρνα γαλοπουλας ή εστω κοτοπουλου αλλα δεν εχω παρει ποτε ν φανταστεις..πολυ κακα συστατικα

Γιάννηςς
30-01-12, 15:16
Απο το κρεοπολειο τα παιρνει η μανα μου,οχι του εμποριου θελω να πω...(εκτος αν θεωρειτε και τυο του εμποριου...νομιζω εμποριου εννοεις αυτα τα συσκευασμενα στα σουπερ μαρκετ).
Για το λιπος,τοσο μου βγαζει στο myfitnesspal...μισο να ξανακοιταξω.

Οκ θα τα αποφευγω γιατι και μενα η συνειδηση μου δεν ειναι καθαρη οταν τα τρωω xD

eli_din3
30-01-12, 15:24
Απο το κρεοπολειο τα παιρνει η μανα μου,οχι του εμποριου θελω να πω...(εκτος αν θεωρειτε και τυο του εμποριου...νομιζω εμποριου εννοεις αυτα τα συσκευασμενα στα σουπερ μαρκετ).
Για το λιπος,τοσο μου βγαζει στο myfitnesspal...μισο να ξανακοιταξω.

Οκ θα τα αποφευγω γιατι και μενα η συνειδηση μου δεν ειναι καθαρη οταν τα τρωω xD

κοιτα γενικα στα λουκανικα βαζουν οτι να ναι μεσα.. οτι περισσευει γενικως..ε τι να το κανουμε μωρε..α! λουκανικο.. οποτε νταξει..καλυτερα να περιοριζονται... και επισης γενικως τα αλαντικα (ακομα και η γαλοπουλα :P πληγμα ρ γ****ο)

Γιάννηςς
30-01-12, 15:28
Kαι τις γαλοπουλες ειναι αληθεια οτι της εχω διαλυσει!..Καθε μερα τρωω και πολλες μαλιστα!...Αρα θα πρεπει να βρω κατι αλο αντι για γαλοπουλα για να συμπληρωνω πρωτεϊνες...αλλα τι;Σκεφτομαι μπιφτεκια κοτοπουλο χωρις υδατανθρακα ομως...γινονται μπιφτεκια χωρις βρωμη;Γιατι θελω να εχω ενα τροφιθμο να μπορω να συμπληρωσω πρωτεϊνη γιατι τις περισσοτερες φορες εκει εχω το προβλημα...αλλιως αν δω και δυσκολευομαι θα παρω συμπληρωμα :P

eli_din3
30-01-12, 15:40
Kαι τις γαλοπουλες ειναι αληθεια οτι της εχω διαλυσει!..Καθε μερα τρωω και πολλες μαλιστα!...Αρα θα πρεπει να βρω κατι αλο αντι για γαλοπουλα για να συμπληρωνω πρωτεϊνες...αλλα τι;Σκεφτομαι μπιφτεκια κοτοπουλο χωρις υδατανθρακα ομως...γινονται μπιφτεκια χωρις βρωμη;Γιατι θελω να εχω ενα τροφιθμο να μπορω να συμπληρωσω πρωτεϊνη γιατι τις περισσοτερες φορες εκει εχω το προβλημα...αλλιως αν δω και δυσκολευομαι θα παρω συμπληρωμα :P

πω ρε..παντως εμεις οι δυο μοιαζουμε πολυ :P και εγω οταν πρωτοαρχισα τετοια διατροφη (νταξει οχι οτι το κανω πολυ καιρο αλλα σ λεω για τις πρωτες βδομαδες) ειχα τ ιδια θεματα... να προσπαθω να φτιαξω μερεντες..να μαλωνω με την μανα μ. να τρωω τονους γαλοπουλας καθε μερα :P anyway
ε τοτε μην κανεις μπιφτεκι φατο σκετο αν ειναι ετσι ή σε κιμα..ή σιγα ριξε λιγη πολυ λιγη βρωμη κλαιν...
και εγω το ιδιο προβλημα εχω.. σημερα μαζι με το πρωινο εφαγα με το ζορι και ενα γιαουρτι για να παρω πρωτεινη :P να ξερασω πηγα πρωινιατικα...(και φαντασου εγω δεν εχω και μυς που και να χα :P) εε..γιαουρτι.... φιλετα...σαρδελες.. θαλασσινα γενικα πχ γαριδες... ασπραδακια (νταξει βρισιμο απ μαμα για το πως ξοδευω τα αυγα) . κοτατζ... φασολια,φακες αλλα τινγκα στον υδατανθρακα :p ... εεε τι αλλο.... πφφ... αα εγω πολλες φορες καταληγω στον τονο... βαζεισ λιγη σγουρη σαλατα..λιγο κρεμμυδακι φρεσκο..αρκετο λεμονι... μια κουταλια τ γλυκου λαδι ή πιο πολυ αναλογα με τις θερμιδες σου.. και βαζεις και τον τονο και γινεται μιαμ. αν το κανεις μεσημεριανο(γιατι ειπες δεν θες υδατανθρακα) χωνεις και λιγο καλαμποκακι και γινεται..............αχ πεινασα :P

Γιάννηςς
30-01-12, 15:49
Χαχαχαχα...και εμενα σαν τρελλη κανει η μανα μου οταν πεταω τους κροκους!


ε τοτε μην κανεις μπιφτεκι φατο σκετο αν ειναι ετσι ή σε κιμα..ή σιγα ριξε λιγη πολυ λιγη βρωμη κλαιν...

Εννοεις απλα να βραζω τον κιμα με τοματοπελτε ας πουμε χωρις λαδι και να το τρωω ετσι;Εγω εννοουσα να το κανω μπιφτεκι,με κρεμμυδακι κτλ αλλα χωρις υδατανθρακα απο ψωμι βρωμη κτλ.Γινεται ετσι;Δεν ξερω κιλας επειδη δεν μαγειρευω εγω :P


φιλετα...σαρδελες.. θαλασσινα γενικα πχ γαριδες... ασπραδακια


Fιλετα δηλαδη;Σαρδελες αυτες που ειναι σε κονσερβα στο λαδι;Υπαρχει χωρις λαδι;Η εννοεις να τις κανω σπιτικες(η μανα μου) στο φουρνο;Θαλασσινα δεν φτιαχνουνε συχνα οι δικοι(μαλακια κτλ) γιατι δεν τα πολυτρωμε...


αα εγω πολλες φορες καταληγω στον τονο... βαζεισ λιγη σγουρη σαλατα..λιγο κρεμμυδακι φρεσκο..αρκετο λεμονι... μια κουταλια τ γλυκου λαδι ή πιο πολυ αναλογα με τις θερμιδες σου.. και βαζεις και τον τονο και γινεται μιαμ


Kαι γω!...Ειδικα μεταπορπονητικο η βραδυνο τρωω τονο με μαρουλι και λιγο λαδι και κοτατζ και πολυσπορο και γαλοπουλα...σγουρη σαλατα τι ειναι;Το μαρουλη αυτο το πολυ σγουρο;


χωνεις και λιγο καλαμποκακι και γινεται....

Το καλαμποκι αυτο απο κονσερβα;τι μακροσυστατικα εχει γενικα;Ειναι καλο;Βασικα πρεπει να πηγαινω μονος μου να ψωνιζω γιατι η μανα μου και πολλα fail και θα παρει παλι οτι να ναι!:shock:

eli_din3
30-01-12, 15:58
Χαχαχαχα...και εμενα σαν τρελλη κανει η μανα μου οταν πεταω τους κροκους!

εδω εγω τους λυπαμαι τι μ λες τρ :P

Εννοεις απλα να βραζω τον κιμα με τοματοπελτε ας πουμε χωρις λαδι και να το τρωω ετσι;Εγω εννοουσα να το κανω μπιφτεκι,με κρεμμυδακι κτλ αλλα χωρις υδατανθρακα απο ψωμι βρωμη κτλ.Γινεται ετσι;Δεν ξερω κιλας επειδη δεν μαγειρευω εγω :P


κοιτα κ εγω απο μπιφτεκια δεν ξερω να σ πω..αλλα τι θα σ πειραξει να βαλεις λιγη φρυγανια ολικης ή λιγη βρωμη..λιγο μωρεεεε :P

Fιλετα δηλαδη;Σαρδελες αυτες που ειναι σε κονσερβα στο λαδι;Υπαρχει χωρις λαδι;Η εννοεις να τις κανω σπιτικες(η μανα μου) στο φουρνο;Θαλασσινα δεν φτιαχνουνε συχνα οι δικοι(μαλακια κτλ) γιατι δεν τα πολυτρωμε...

φιλετο κοτοπουλο..ψαρονεφρι... φιλετο μοσχαρισιο... σαρδελες εγω παιρνω απο την λαικη.. τις τιγκαρω στο λεμονι..στην ριγανη... 20 λεπτα στον φουρνο... και ειναι απιστευτες.. θαλασσινα ουτε εμεις φτιαχνουμε αλλα θα τους κανω να φτιαχνουμε δεν με νοιαζει :p


Kαι γω!...Ειδικα μεταπορπονητικο η βραδυνο τρωω τονο με μαρουλι και λιγο λαδι και κοτατζ και πολυσπορο και γαλοπουλα...σγουρη σαλατα τι ειναι;Το μαρουλη αυτο το πολυ σγουρο;

ναι..τ ιδιο ειν μωρε ..απλα εμενα μαρεσει πιο πλ τ σγουρο :P

Το καλαμποκι αυτο απο κονσερβα;τι μακροσυστατικα εχει γενικα;Ειναι καλο;Βασικα πρεπει να πηγαινω μονος μου να ψωνιζω γιατι η μανα μου και πολλα fail και θα παρει παλι οτι να ναι!:shock:

ειναι υδατανθρακας κατα κυριο λογο... δεν ξερω τωρα τι να σου πω... εδω επειδη ολοι ειναι πολυ προχωρημενοι πολλες φορες εχουν και αλλες απαιτησεις απο την ποιοτητα τροφων.. αλλα μια χαρα ειναι νομιζω....ακαι η gym μου χε πει πχ οτι μεταπροπονητικο ειναι μια χαρα..(ε μη βαλεισ κ ολη την κονσερβα ομως :P)

εγω μονη παω για ψωνια γιατι εχει πλακα και μαρεσει πλεον :P

Γιάννηςς
30-01-12, 16:04
Εγω δεν προλαβαινω μες στην βδομαδα με τιποτα!!...Μονο Σαββατο απογευμα και Κυριακη..τις υπολοιπες ωρες θα διαβαζω θα ειμαι γυμν η αγγλικα :P
Kαλα μποριε να βαλω λιιιιιγο βρωμη.
Οποτε θα πω στην μανα μου (ερχονται τα εγκαιφαλικα!!!) να μου παρει φιλετακια(οχι χοιρινου!) να μου κανει συχνα σαρδελιτσες,μπιφτεκακια...και να προμηθευτουμε 3-4 κοτες απ το χωριο να μας κανουν αυγα :P

Xιλια ευχαριστώ!!

Γιάννηςς
30-01-12, 16:06
Άααα και τα φιλετακια πως να τα μαγειρευουν;Στο φουνρο με ελαχιστο λαδι;...γινεται να μην βαλουν καθολου;...Προτιμω το βραστο κοτοπουλο βεβαια...
Και τ αμπιφτεκια στο φουρνο χωρις λαδι σε λαδοκολα;Και στις σαρδελεες no oil ετσι;

gym
30-01-12, 16:11
Άααα και τα φιλετακια πως να τα μαγειρευουν;Στο φουνρο με ελαχιστο λαδι;...γινεται να μην βαλουν καθολου;...Προτιμω το βραστο κοτοπουλο βεβαια...
Και τ αμπιφτεκια στο φουρνο χωρις λαδι σε λαδοκολα;Και στις σαρδελεες no oil ετσι;

ψητα σε αντικολλητικο χωρις λαδι...απλα το αφηνεις να καψει καλα κ το ριχνεις...απλο!;)

πολλοι τροποι να τα φτιαξεις χωρις λαδι...καρβουνα αν εισαι τυχερος...αντικολλητικο....βραστο...ατμος..

Γιάννηςς
30-01-12, 16:23
ψητα σε αντικολλητικο χωρις λαδι...απλα το αφηνεις να καψει καλα κ το ριχνεις...απλο


Εννοεις σε αντικολλητικο τηγανι ετσι;

Και ναι ειμαστε τυχεροι και εχουμε μπαρμεκιου στη βεραντα αλλα δεν πολυψηνουμε!...Αν τυχει...οποτε για να το εχω σιγουρο,θα τα κανω στον φουρνο(αυτο δεν ειναι ο ατμος;;)...φουρνο ενοω αυτο που το βαζεις και φυσαει ζεστος αερας και τα ψηνει........ποποοο 1002 ορολογιες ειναι..πανω κατω το λενε;Grill το λενε..δεν θυμαμαι :P Παντος χωρις λαδακι! :D Ευχαριστώ!!! Η το πολυ πολυ και αυτα στο αντικολλητικο τηγανι...

gym
30-01-12, 16:26
και στο φουρνο πανω κατω με αερα κριλ οτιδηποτε ειναι οκ εφοσον δεν κολυμπαει στο λαδι...
απλα για πιο γρηγορα σ ειπα αντικολλητικο τηγανι εκεινο το βαρυ με τις γραμμες...

στον φουρνο βαζεις εκεινη το σιδερενιο με τις γραμμουλεεεεεεςςςςς την σχαρα κ το αλειφεις με μια χαρτοπετσετα λιγοοοο λαδι ισα ισα να μην κολλησει το κρεας οχι τιποτα αλλο...

εκτος κ αν θες να κολλησει λιγο κ να τριβεις μετα
αλλιως το βαζεις ψηνεται κ οτι λιπος μπορει να βγει πεφτει κατω στο ταψι του φουρνου...εκει αν θες βαλε μια λαδοκολλα για να μην πλενεις ταψια ως αγορακι που εισαι...μην τα φοτωνεις στην μαμακα...

αλλιως βαλτο σε λαδοκολλα το κρεας σου κ ψηστο εκει μεσα...μια χαρα κ σιγα τα λιπη που βγαζει ενα κοτοπουλο ;)

Γιάννηςς
30-01-12, 16:33
Χμ οποτε εχουμε: Η σε αντικολλητικο χωρις λαδι,η στο φουρνο σε σκαρα(το προτιμω) να πεσουν και οτι λιπη εχει απο κατω στην λαδοκολα!...Η στα καρβουνα οποτε τυχει!...Η βραστό!
Ερωτηση,αντικολλητικο τηγανι εννοεις κατι τετοιο;; http://anamorfosis.net/blog/wp-content/uploads/2010/02/frying_pan.jpg γιατι διαβασα για κατι γραμμες και μπερδευτηκα xD Σορρυ για την ταλαιπορια! :)

xelashai
30-01-12, 16:48
http://www.fissler.gr/gr/products/frypans/frying_system/special/special_product_detail/product/p_special_special_grill-3.html?no_cache=1

eli_din3
30-01-12, 17:07
Χμ οποτε εχουμε: Η σε αντικολλητικο χωρις λαδι,η στο φουρνο σε σκαρα(το προτιμω) να πεσουν και οτι λιπη εχει απο κατω στην λαδοκολα!...Η στα καρβουνα οποτε τυχει!...Η βραστό!
Ερωτηση,αντικολλητικο τηγανι εννοεις κατι τετοιο;; http://anamorfosis.net/blog/wp-content/uploads/2010/02/frying_pan.jpg γιατι διαβασα για κατι γραμμες και μπερδευτηκα xD Σορρυ για την ταλαιπορια! :)

αα μια τρωμε τα μοσχαριστια λουκανικα και μετα μας πειραζουν οι λεπτομερειες για το λιπος του κοτοπουλου :P.. λοιπον δεν θα το λεγα τοσο λεπτομερως..αλλα θα στο πω γιατι η συγκεκριμενη συνταγη εμενα με τρελενει..
παιρνουμε λιγη μουσταρδα..αρκετο λεμονι..ριγανη..και παπρικα το μπαχαρικο.. τα ανακατευουμε και αλειφουμε το φιλετο κοτοπουλο...
παιρνουμε ενα αντικολλητικο τηγανακι...ριχνουμε μισο ποτηρι νερο και οτι εμεινε απο το μιγμα π ειπα πανω... και το φιλετο..και το αφηνουμε να βρασει σε σιγανη φωτια με καπακι μεχρι να εξατμιστει το νερο.. to γυρναμε συχνα για να ψηθει και απο τις δυο..οταν το νερο τελειωσει θα αρχισει ν κανει τσσσ τσσ :p τοτε ριχνεις 2 δαχτυλα νερο ακομα και το αφηνεις να παρει χρωμα.... κ γινεται ενα ΤΖΙΤΖΙ φιλετο.... εγω το τρωω και με μπασματι με καρρυ... ή το βαζω σε μπαγκετα ολικης.... με 2-3 φετες ντοματας και λιγη μουσταρδα.. ευτυχως την στιγμη π σ γραφω τρωω αλλιως θα σ ριχνα καταρες μιαααμμ

Γιάννηςς
30-01-12, 17:08
Δςεν εχουμε τετοιο...αλλα εχουμε ενα αλλο που μου πε η μανα μου οτι ειναι επισης αντικολλητικο...το πολυ πολυ βαζω με μια χαρτοπετσετα λαδι στο τηγανι για να μην κολλησει.

Γιάννηςς
30-01-12, 17:14
αα μια τρωμε τα μοσχαριστια λουκανικα και μετα μας πειραζουν οι λεπτομερειες για το λιπος του κοτοπουλου :P.. λοιπον δεν θα το λεγα τοσο λεπτομερως..αλλα θα στο πω γιατι η συγκεκριμενη συνταγη εμενα με τρελενει..
παιρνουμε λιγη μουσταρδα..αρκετο λεμονι..ριγανη..και παπρικα το μπαχαρικο.. τα ανακατευουμε και αλειφουμε το φιλετο κοτοπουλο...
παιρνουμε ενα αντικολλητικο τηγανακι...ριχνουμε μισο ποτηρι νερο και οτι εμεινε απο το μιγμα π ειπα πανω... και το φιλετο..και το αφηνουμε να βρασει σε σιγανη φωτια με καπακι μεχρι να εξατμιστει το νερο.. to γυρναμε συχνα για να ψηθει και απο τις δυο..οταν το νερο τελειωσει θα αρχισει ν κανει τσσσ τσσ :p τοτε ριχνεις 2 δαχτυλα νερο ακομα και το αφηνεις να παρει χρωμα.... κ γινεται ενα ΤΖΙΤΖΙ φιλετο.... εγω το τρωω και με μπασματι με καρρυ... ή το βαζω σε μπαγκετα ολικης.... με 2-3 φετες ντοματας και λιγη μουσταρδα.. ευτυχως την στιγμη π σ γραφω τρωω αλλιως θα σ ριχνα καταρες μιαααμμ

Χαχαχα...ok για τα λουκανικα δεν το ξερα οτι ειναι ψιλοσκ@τ@...να ρωτησω...λιγο χαζο ειναι...οταν κανει τσσσσ να ριξω 2 δαχτυλα νερο...τα 2 δαχτυλα ειναι ολο το μηκος του δαχτυλου;;Αποκλιεται....σε ποσοτητα ποσο ειναι τα 2 δαχτυλα; :P Aν παρουμε και τα δικα μου δαχτυλα κιολας...σαν πλοκαμια ειναι :unsure:

eli_din3
30-01-12, 17:19
Χαχαχα...ok για τα λουκανικα δεν το ξερα οτι ειναι ψιλοσκ@τ@...να ρωτησω...λιγο χαζο ειναι...οταν κανει τσσσσ να ριξω 2 δαχτυλα νερο...τα 2 δαχτυλα ειναι ολο το μηκος του δαχτυλου;;Αποκλιεται....σε ποσοτητα ποσο ειναι τα 2 δαχτυλα; :P Aν παρουμε και τα δικα μου δαχτυλα κιολας...σαν πλοκαμια ειναι :unsure:

βρε εννοω..μεσα στο ποτηρι.. να βαλεις νερο σε παχος 2 δαχτυλων... αντε εναμιση δικο σου :P και μετα ριξτο..αχαχαχα

Γιάννηςς
30-01-12, 17:26
Θα τη δωσω στη μανα μου τη συνταγη γιατι δεν το χω...2 δαχτυλα καθετα στο ποτυρι;Σαν να αγιξεις τον πατο;Δεν χωραει :shock::unsure...η αν χωραει θα ειναι γεματο το ποτυρι...αστο μην απαντησεις θα το βρω! :P

eli_din3
30-01-12, 17:30
Θα τη δωσω στη μανα μου τη συνταγη γιατι δεν το χω...2 δαχτυλα καθετα στο ποτυρι;Σαν να αγιξεις τον πατο;Δεν χωραει :shock::unsure...η αν χωραει θα ειναι γεματο το ποτυρι...αστο μην απαντησεις θα το βρω! :P

AXAXAXXAXAXAXXAXAXAXXAXXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXAXXAXA
ACAXAXXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAAXAXXAXAXAXAXAAXAXAXXAXA
AAXAXAXAXA

ΛΙΩΝΩ ΜΙΛΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!! αχαχαχαχ

2 δαχτυλα παχος οχι υψος.. η μαμα σου θα καταλαβει...
αχαχαχ...ε ρε αυτο το παιδι κοιλιακους θα μ κανει :P

Γιάννηςς
30-01-12, 17:38
Αααααα εε πες ενα νυχι ρε παιδι μου να καταλαβουμε...πες 3-4 εκατοστα...με το δαχτυλο κοιταω ξανακοιταω...λεω μισο λιτρο νερο θα βαλω;;;Τι ποτυρια εχουν λεω και χωρανε μεσα 2 δαχτυλα :unsure::unsure: Οκ thanks!!! :P:P:welcome: Φευγω για γυμν!

petamen0s
31-01-12, 20:14
Τα συκωτάκια από κοτόπουλo είδα οτι έχουν ίδια macros με τα το φιλέτο περίπου. Είναι καλή επιλογή για κάθε μέρα; Καμιά ιδέα για το πως να τα μαγειρέψω;

KeyserSoze
02-02-12, 12:27
Γαλακτοκομικα...:unsure:
Κουβεντιαζα με φιλο χθες στο gym (αθλητη πολεμικων τεχνων) και μου κατερριψε οτι ηξερα για τα γαλακτοκομικα (ακομα και χαμηλων ή 0% λιπαρων)
Πρωτον, μου ειπε να κοψω το γαλα με τη βρωμη που τρωω το πρωι και να βαζω καλυτερα πολτο φρουτων
Δευτερον, μου ειπε να κοψω το γιαουρτακι με τα αμυγδαλα που τρωω τελευταιο γευμα (οχι τα αμυγδαλα, μονο το γιαουρτι:P)
Τριτον, μου ειπε να κοψω τυρια σε τοστ ή πιτες και να βαζω καλυτερα 3πλη γαλοπουλα ή 2πλο ζαμπονο αντι για τυρι-γαλοπουλα

Γενικα ηταν καθετος οτι τα γαλακτοκομικα οτι απορροφουνται πολυ αργα, παχαινουν και το σημαντικοτερο...οτι δεν προσφερουν τιποτα στον οργανισμο.

Θελω να πω οτι ειμαι ανοικτος στο να τα κοψω εγω λογω γυμναστηριου αλλα αυτος ελεγε οτι δεν εχουν κανενα κερδος (ακομα και για τη συζυγο που πινει γαλα ως γυναικα λογω ασβεστιου για να μην παθει οστεοπορωση, ενω λεει οτι δεν βοηθαει ουτε στο πεπτικο)

Εσεις τι γνωμη εχετε?

Giannistzn
02-02-12, 12:37
Kαποια αιτιολογηση σου εδωσε? Γιατι τετοιες αερολογιες ολοι λενε, χωρις να ξερουν τι λενε και χωρις να το υποστηριζουν..

tolis93
02-02-12, 12:39
Γαλακτοκομικα...:unsure:
Κουβεντιαζα με φιλο χθες στο gym (αθλητη πολεμικων τεχνων) και μου κατερριψε οτι ηξερα για τα γαλακτοκομικα (ακομα και χαμηλων ή 0% λιπαρων)
Πρωτον, μου ειπε να κοψω το γαλα με τη βρωμη που τρωω το πρωι και να βαζω καλυτερα πολτο φρουτων
Δευτερον, μου ειπε να κοψω το γιαουρτακι με τα αμυγδαλα που τρωω τελευταιο γευμα (οχι τα αμυγδαλα, μονο το γιαουρτι:P)
Τριτον, μου ειπε να κοψω τυρια σε τοστ ή πιτες και να βαζω καλυτερα 3πλη γαλοπουλα ή 2πλο ζαμπονο αντι για τυρι-γαλοπουλα

Γενικα ηταν καθετος οτι τα γαλακτοκομικα οτι απορροφουνται πολυ αργα, παχαινουν και το σημαντικοτερο...οτι δεν προσφερουν τιποτα στον οργανισμο.

Θελω να πω οτι ειμαι ανοικτος στο να τα κοψω εγω λογω γυμναστηριου αλλα αυτος ελεγε οτι δεν εχουν κανενα κερδος (ακομα και για τη συζυγο που πινει γαλα ως γυναικα λογω ασβεστιου για να μην παθει οστεοπορωση, ενω λεει οτι δεν βοηθαει ουτε στο πεπτικο)

Εσεις τι γνωμη εχετε?
μονο απο αυτο φενεται ποσο το χει ψαξει.απο ποτε υπαρχει τροφη που παχαινει?και τι γινεται με οσες βιταμινες εχουν?μερικα ειναι πολυ επεξεργασμενα.δεκτον.αλλα ειπαμε....

venom1987
02-02-12, 13:24
Γαλακτοκομικα...:unsure:
Κουβεντιαζα με φιλο χθες στο gym (αθλητη πολεμικων τεχνων) και μου κατερριψε οτι ηξερα για τα γαλακτοκομικα (ακομα και χαμηλων ή 0% λιπαρων)
Πρωτον, μου ειπε να κοψω το γαλα με τη βρωμη που τρωω το πρωι και να βαζω καλυτερα πολτο φρουτων
Δευτερον, μου ειπε να κοψω το γιαουρτακι με τα αμυγδαλα που τρωω τελευταιο γευμα (οχι τα αμυγδαλα, μονο το γιαουρτι:P)
Τριτον, μου ειπε να κοψω τυρια σε τοστ ή πιτες και να βαζω καλυτερα 3πλη γαλοπουλα ή 2πλο ζαμπονο αντι για τυρι-γαλοπουλα

Γενικα ηταν καθετος οτι τα γαλακτοκομικα οτι απορροφουνται πολυ αργα, παχαινουν και το σημαντικοτερο...οτι δεν προσφερουν τιποτα στον οργανισμο.

Θελω να πω οτι ειμαι ανοικτος στο να τα κοψω εγω λογω γυμναστηριου αλλα αυτος ελεγε οτι δεν εχουν κανενα κερδος (ακομα και για τη συζυγο που πινει γαλα ως γυναικα λογω ασβεστιου για να μην παθει οστεοπορωση, ενω λεει οτι δεν βοηθαει ουτε στο πεπτικο)

Εσεις τι γνωμη εχετε?

δεν στεκει με τπτ αυρο........μην τρελαθουμε

εδω απο τα αρχαια χρονια οι στρατιωτες τρωγανε απαραιτητα γαλακτοκομικα........

εγω προσωπικα πρωτη φορα τ ακουω ........μαλλον δεν ηταν αθλητης......

Metropontix
02-02-12, 13:25
να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Το ελαιόλαδο όπως είναι γνωστό είναι καλό λιπαρό. Ψημένο όμως 1 φορά στο τηγάνι ή στο φούρνο ή στο κατσαρόλι παύει να είναι καλό λιπαρό;


δεν στεκει με τπτ αυρο........μην τρελαθουμε

εδω απο τα αρχαια χρονια οι στρατιωτες τρωγανε απαραιτητα γαλακτοκομικα........

εγω προσωπικα πρωτη φορα τ ακουω ........μαλλον δεν ηταν αθλητης......

Μάλλον επειδή προκαλούν το θόλωμα πως λέγεται από αυτί σε αυτί ή η πληροφορία γίνεται πιο τρομακτική και προστέθηκαν πληροφορίες που να συνδέουν τα γαλακτοκομικά με φοβερά και τρομερά πράγματα ή η πληροφορία γίνεται πιο τρανταχτή εξαφανίζοντας κάθε πληροφορία για αυτά με σκοπό τη μη χρήση τους. Χαλασμένο τηλέφωνο :ρ

KeyserSoze
02-02-12, 13:29
Bασικα υποστηριξε οτι ολα τα γαλακτομικα - οχι μονο το γαλα - απορροφουνται πολυ αργα και γινεται κατακρατηση των λιπαρων τους ενω ειπε οτι δεν σου προσφερει πραγματικα κατι, οτι πχ το ασβεστιο μπορεις να το βρεις απο ξηρους καρπους (σε αυτο διαφωνουσε ο γυμναστης βεβαια, ειπε οτι οντως το γαλα δεν προσφερεται για BB αλλα για τον οργανισμο ειναι καλο. Ασβεστιο, πεψη, βιταμινες κτλ)

Θα ηθελα να το κανουμε break down λιγο σε 2 κατηγοριες

- Για μενα, λογω γυμναστηριου που δεν αρκει να κανει κατι καλο στον οργανισμο, θελω να μην κραταει λιπαρα
- Για τη συζυγο, που τρωει γαλακτοκομικα προληπτικα οπως ειπα (οστεοπορωση)

Επισης, θα ηθελα τη γνωμη σας αν γινεται διαχωρισμος γαλακτοκομικων, αν δλδ πιστευετε "καλα σου ειπε για το γιαουρτι, αλλα γαλα πιες" ή "καλα σου ειπε γαλα ή γιαουρτι, αλλα κανα τυρι φαε"

KeyserSoze
02-02-12, 13:32
δεν στεκει με τπτ αυρο........μην τρελαθουμε

εδω απο τα αρχαια χρονια οι στρατιωτες τρωγανε απαραιτητα γαλακτοκομικα........

εγω προσωπικα πρωτη φορα τ ακουω ........μαλλον δεν ηταν αθλητης......

Κοιτα, εχει ενα σοβαρο επιχειρημα ετσι?
Το σωμα του. Δηλαδη βλεπεις οτι στον ιδιο δουλευει.
Κανει χρονια κικ και μαι ται, κατεβαινει σε αγωνες και ειναι toned και fit (βεβαια αυτο του ειπα εγω, οτι ειναι σφιχτο, καλοσχηματισμενο σωμα αλλα λογω κατηγοριων δεν εχει μεγαλο ογκο οποτε ισως κανει projected σε ολους κατι που μονο σε αυτον, με τους αγωνες και τον συγκεκριμενο σωματοτυπο εχει νοημα)

Το οτι οι στρατιωτες τρωνε γαλακτοκομικα ισως δεν λεει κατι, δεν νομιζω οτι τα τρωνε επειδη τους βοηθαει στο χτισιμο σωματος, ισως εχουν αλλες αναγκες

eli_din3
02-02-12, 13:41
Κοιτα, εχει ενα σοβαρο επιχειρημα ετσι?
Το σωμα του. Δηλαδη βλεπεις οτι στον ιδιο δουλευει.
Κανει χρονια κικ και μαι ται, κατεβαινει σε αγωνες και ειναι toned και fit (βεβαια αυτο του ειπα εγω, οτι ειναι σφιχτο, καλοσχηματισμενο σωμα αλλα λογω κατηγοριων δεν εχει μεγαλο ογκο οποτε ισως κανει projected σε ολους κατι που μονο σε αυτον, με τους αγωνες και τον συγκεκριμενο σωματοτυπο εχει νοημα)

Το οτι οι στρατιωτες τρωνε γαλακτοκομικα ισως δεν λεει κατι, δεν νομιζω οτι τα τρωνε επειδη τους βοηθαει στο χτισιμο σωματος, ισως εχουν αλλες αναγκες

μα το οτι ειναι σφιχτος γραμμωμενος κτλ δεν παει να πει οτι το κατεκτησε επειδη δεν ετρωγε γαλακτοκομικα... δηλαδη και εγω δεν τρωω πχ φιλετο λεμε..αλλα ειμαι φετες..αρα το φιλετο θολωνει ή παχαινει??

επισης οντως μπορει να λειτουργει σαυτον..καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος..

η ταπεινη γνωμη μιας αρχαριας :P

KeyserSoze
02-02-12, 13:43
eli, συμφωνω, αυτο του ειπα, οτι επειδη αυτος πλακωνεται στις προπονησεις και εχει εναν σωματοτυπο δεν σημαινει πως ο,τι δεν κανει αυτος, κανει κακο σε καποιον αλλο σωματοτυπο (και εχει διαφορα το δεν κανει καλο με το κανει κακο. Μπορει πχ το γαλα να μην προσφερει τιποτα αλλα να σου αρεσει η γευση)


Σημειωση, επειδη εγραψα κατακρατηση λιπαρων, εννοουσα κατακρατηση υγρων

venom1987
02-02-12, 14:31
Κοιτα, εχει ενα σοβαρο επιχειρημα ετσι?
Το σωμα του. Δηλαδη βλεπεις οτι στον ιδιο δουλευει.
Κανει χρονια κικ και μαι ται, κατεβαινει σε αγωνες και ειναι toned και fit (βεβαια αυτο του ειπα εγω, οτι ειναι σφιχτο, καλοσχηματισμενο σωμα αλλα λογω κατηγοριων δεν εχει μεγαλο ογκο οποτε ισως κανει projected σε ολους κατι που μονο σε αυτον, με τους αγωνες και τον συγκεκριμενο σωματοτυπο εχει νοημα)

Το οτι οι στρατιωτες τρωνε γαλακτοκομικα ισως δεν λεει κατι, δεν νομιζω οτι τα τρωνε επειδη τους βοηθαει στο χτισιμο σωματος, ισως εχουν αλλες αναγκες

οχι το κανανε γιατι το κρεας τους εκανε ποιο αργους ενω τα γαλακτοκομικα τους εκαναν ποιο εβληγιστους.....

και εγω κανω πολεμικες τεχνες τωρα το θεμα ειναι τι σωμα θες να κανεις......
ο φιλος σ προφανος θελει να ειναι κοκαλο ........για να τον βοηθαει........αλλα οχι οτι δεν κανουν και δεν τα χρειαζεται ο οργανισμος...

tolis93
02-02-12, 15:49
α επειδη δλδ τα γαλακτοκομικα αποροφουνται αργα δε κανει.δλδ οι καζεινες ειναι για πεταμα κ μας δουλευουν.οπα απορροφονται κ τα λιπαρα.δλδ του ελαιολαδου η των ξηρων καρπων δεν απορροφονται.ρε...σοβαρα τωρα...νταξει...

δικια μ ερωτηση τωρα... για ποιο λογο τα ζυμαρικα απαγορευονται σε γραμμωση?

venom1987
02-02-12, 16:17
α επειδη δλδ τα γαλακτοκομικα αποροφουνται αργα δε κανει.δλδ οι καζεινες ειναι για πεταμα κ μας δουλευουν.οπα απορροφονται κ τα λιπαρα.δλδ του ελαιολαδου η των ξηρων καρπων δεν απορροφονται.ρε...σοβαρα τωρα...νταξει...

δικια μ ερωτηση τωρα... για ποιο λογο τα ζυμαρικα απαγορευονται σε γραμμωση?

+1

KeyserSoze
02-02-12, 16:18
Αρα καταληγουμε οτι η λογικη καταναλωση γαλακτοκομικων χαμηλων λιπαρων δεν θολωνει/παχαινει και πως εν γενει τα γαλακτοκομικα οντως κανουν καλο στον οργανισμο? (περαν γυμναστικης)

Devil
02-02-12, 16:26
Αρα καταληγουμε οτι η λογικη καταναλωση γαλακτοκομικων χαμηλων λιπαρων δεν θολωνει/παχαινει και πως εν γενει τα γαλακτοκομικα οντως κανουν καλο στον οργανισμο? (περαν γυμναστικης)

με λιγα λογια ναι...;)

tolis93
02-02-12, 16:27
Αρα καταληγουμε οτι η λογικη καταναλωση γαλακτοκομικων χαμηλων λιπαρων δεν θολωνει/παχαινει και πως εν γενει τα γαλακτοκομικα οντως κανουν καλο στον οργανισμο? (περαν γυμναστικης)

εγω το κανα το πειραμα μ.κ με φρουτα π τρωω κ με γαλακτοκομικα.μια βδομαδα αποχη το ενα μια βδομαδα αποχη το αλλο μια βδομαδα κ τα 2.διαφορες ειδα απλα ελαχιστες...αυτο το παχαινει απλα δν υπαρχει.δε παχαινει μια τροφη.εχει πολλες θερμιδες μια τροφη σε μια α ποσοτητα πχ 100 γρ ναι οκ.αλλα παχαινει δεν υπαρχει...κ φυσικα χρειαζονται...εχουν λιποδυαλιτες βιταμινες πρωτεινη και ασβεστιο.οκ εχουν απλους υδατανθρακες.σιγα...ποσους εχουν π θα σου κανουν ζημια?παν μετρον αριστον

Chris92
05-02-12, 00:04
τι μπαχαρικα βαζετε στο κοτοπουλο? (βραστο)

gym
05-02-12, 00:07
παπρικα συνηθως γλυκια και πιπερι...!αλλες φορες και σκονη μουσταρδας!...τα παντα βασικα!:green:

TheWorst
05-02-12, 01:17
Παιδες , σε γραμμωση βαζουμε μπαχαρικα στα φαγητα ή οχι ? Υπαρχουν καποια που να κανουν καμια κατακρατηση, να εμποδιζουν τπτ , το παραμικρο . Λιγο φως ριξτε :green:

gym
05-02-12, 01:18
Παιδες , σε γραμμωση βαζουμε μπαχαρικα στα φαγητα ή οχι ? Υπαρχουν καποια που να κανουν καμια κατακρατηση, να εμποδιζουν τπτ , το παραμικρο . Λιγο φως ριξτε :green:

AΦΟΒΑ

Chris92
05-02-12, 01:34
παπρικα συνηθως γλυκια και πιπερι...!αλλες φορες και σκονη μουσταρδας!...τα παντα βασικα!:green:υπερευχαριστω!! δε μπορω να το κατεβασω πλεον σκετο (ή με δενδρολιβανο π βαζω) κ βαζω κετσαπ κ μουσταρδες...:doh:

TheWorst
05-02-12, 03:15
Εχω μια απορια . Σε ιντερβιου ο Κολμαν λεει οτι 2-3 μερες πριν απο αγωνες ανεβαζει απο 150 τους υ/ες σε 800-900. Γιατι το κανει αυτο ? Ακομα και σε αυτες τις 2-3 μερες δε μπορει εστω να θωλωσει?

Devil
05-02-12, 06:45
Εχω μια απορια . Σε ιντερβιου ο Κολμαν λεει οτι 2-3 μερες πριν απο αγωνες ανεβαζει απο 150 τους υ/ες σε 800-900. Γιατι το κανει αυτο ? Ακομα και σε αυτες τις 2-3 μερες δε μπορει εστω να θωλωσει?

1) δεν λεει την αληθεια....

2) μερικοι κανουν carb-loading πριν τον αγωνα για να μην ειναι εντελως flat....

καλητερη απαντηση ειναι το 1ο βεβαια...:green:

TheWorst
05-02-12, 12:29
Μαλιστα.Λεει και αλλα πολλα.6 γευματα την μερα το καθενα με 500 γραμμαρια κοτοπουλο ή γαλοπουλα :shock: (3 κιλα κρεας :shock:)

Μια αλλη απορια: Στο αρθρο τουτο δω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=93:2009-09-25-06-43-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 λεει το πρωι ακριβως πριν τον αγωνα παιρνουν υ/ες.Δε φοβουνται μη φουσκωσουν οι κοιλιες του ? ή απλα ρισκαρουν και οτι γινει ? :turtle:

tyler_durden
05-02-12, 12:48
Γαλακτοκομικα...:unsure:

Γενικα ηταν καθετος οτι τα γαλακτοκομικα οτι απορροφουνται πολυ αργα, παχαινουν και το σημαντικοτερο...οτι δεν προσφερουν τιποτα στον οργανισμο.

Εσεις τι γνωμη εχετε?

οτι ο φιλος σου δεν ξερει τι του γινεται..ολες οι τροφες "παχαινουν" αν κανεις υπερκαταναλωση...
το μονο που μετραει ειναι η συνολικη ημερισια θερμιδικη προσληψη..ποσα καις,ποσα βαζεις..Α.Δ.Ε και τιποτα παραπανω..

αν θες να το τραβηξεις παραπερα,ναι οντως υπαρχουν τροφες που επηρεαζουν αρνητικα την ευαισθησια σου στην ινσουλινη,
αλλα τα γαλακτοκομικα 2% δεν ειναι απο αυτες.

καλα το "δεν προσφερουν τιποτα στον οργανισμο" διεκδικει τον τιτλο του χρυσου βατομουρου,αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Devil
05-02-12, 13:18
Μαλιστα.Λεει και αλλα πολλα.6 γευματα την μερα το καθενα με 500 γραμμαρια κοτοπουλο ή γαλοπουλα :shock: (3 κιλα κρεας :shock:)

Μια αλλη απορια: Στο αρθρο τουτο δω http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=93:2009-09-25-06-43-13&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4 λεει το πρωι ακριβως πριν τον αγωνα παιρνουν υ/ες.Δε φοβουνται μη φουσκωσουν οι κοιλιες του ? ή απλα ρισκαρουν και οτι γινει ? :turtle:


ποια κοιλια να φουσκωσει..... αν ερχοντε απο υποθερμιδικη με υδατανθρακες κοντα στο μηδεν.... και κανουν recarb... σχεδον ολα τα τραβανε οι μυς...

killerwolf
05-02-12, 13:42
Γαλακτοκομικα...:unsure:
Κουβεντιαζα με φιλο χθες στο gym (αθλητη πολεμικων τεχνων) και μου κατερριψε οτι ηξερα για τα γαλακτοκομικα (ακομα και χαμηλων ή 0% λιπαρων)
Πρωτον, μου ειπε να κοψω το γαλα με τη βρωμη που τρωω το πρωι και να βαζω καλυτερα πολτο φρουτων
Δευτερον, μου ειπε να κοψω το γιαουρτακι με τα αμυγδαλα που τρωω τελευταιο γευμα (οχι τα αμυγδαλα, μονο το γιαουρτι:P)
Τριτον, μου ειπε να κοψω τυρια σε τοστ ή πιτες και να βαζω καλυτερα 3πλη γαλοπουλα ή 2πλο ζαμπονο αντι για τυρι-γαλοπουλα

Γενικα ηταν καθετος οτι τα γαλακτοκομικα οτι απορροφουνται πολυ αργα, παχαινουν και το σημαντικοτερο...οτι δεν προσφερουν τιποτα στον οργανισμο.

Θελω να πω οτι ειμαι ανοικτος στο να τα κοψω εγω λογω γυμναστηριου αλλα αυτος ελεγε οτι δεν εχουν κανενα κερδος (ακομα και για τη συζυγο που πινει γαλα ως γυναικα λογω ασβεστιου για να μην παθει οστεοπορωση, ενω λεει οτι δεν βοηθαει ουτε στο πεπτικο)

Εσεις τι γνωμη εχετε?

Εντάξει υπερβολικός ο φίλος σου. Γενικά τα τελευταία χρόνια γίνεται ένας πόλεμος στο γάλα αγελάδας και έδω και στο εξωτερικό. Ότι είναι βαρύ, παχαίνει, φέρνει δυσπεψία. Η αληθεια είναι ότι είναι καλύτερο να τρώει κανείς γάλα απο κατσίκα ή πρόβατο. Είναι πιο ελαφρύ και χωνεύεται πιο εύκολα. Αλλά το να κόψει κανείς όλα τα γαλακτοκομικά αυτό είναι μεγάλη υπερβολή. Βέβαια ύπαρχουν οργανισμοί που έχουν δυσανεξία στα γαλακτομικά και πρέπει να το αποφεύγουν αλλά αντίστοιχα όλοι έχουμε κάπου δυσανεξία ...
Οι υπερβολές κάνουν κακό... Το μέτρο είναι το βασικότερο!

TheWorst
05-02-12, 14:21
ποια κοιλια να φουσκωσει..... αν ερχοντε απο υποθερμιδικη με υδατανθρακες κοντα στο μηδεν.... και κανουν recarb... σχεδον ολα τα τραβανε οι μυς...

Ααα , οκ .Δεν το ηξερα αυτο :green:

Jart
06-02-12, 00:30
Σε περιοδο ογκου πριν τον υπνο παλι αποφευγουμε τους υδατανθρακες? Ενα γιαουρτακι καλα ειναι δλδ?

jimas
06-02-12, 19:53
Σε περιοδο ογκου πριν τον υπνο παλι αποφευγουμε τους υδατανθρακες? Ενα γιαουρτακι καλα ειναι δλδ?

Εγώ πιστεύω ότι είναι μια χαρά ιδιαίτερα αν έχεις πάρει και μια whey πριν κανα 45λεπτο η και παραπάνω το γιαουρτάκι σου δίνει την καζείνη που είναι πρωτείνη αργής απορόφησης και σε κρατάει όλο το βράδυ. Εγώ προσωπικά αυτό κάνω το βράδυ αντί να πίνω γάλα όταν παίρνω whey μετά την προπόνηση τρώω και ένα γιαούρτι πρίν τον ύπνο και είμαι οκ η όταν τρώω νωρίς βραδυνό το έχω σαν τελευταίο γεύμα.

leftis
08-02-12, 22:31
Μπορούμε να χρησιμοποιούμε κόκκινο ξύδι σε καθημερινή βάση? Μου αρέσει πολύ με το μπρόκολο και κατεβάζω πολύ.

Gianna
08-02-12, 23:44
Μπορούμε να χρησιμοποιούμε κόκκινο ξύδι σε καθημερινή βάση? Μου αρέσει πολύ με το μπρόκολο και κατεβάζω πολύ.

Γιατί να μην μπορούμε;; Τι έχει, καλέ, ξύδι είναι.

rey1989
09-02-12, 13:13
Κατάφερα και έκοψα το κάπνισμα χωρις παρατράγουδα (ουτε πονοκέφαλοι ουτε νευρά ουτε τπτ) και μου κόλλησε η συνήθεια να μασάω συνεχώς τσίχλες
πήρα αυτες orbit sugarfree με γευση rasberry , blackcurrant,grapefruit και νόμιζα οτι δεν έχουν θερμίδες...γιατι πίστευα οτι οι θερμίδες στις τσίχλες προέρχονται απο την ζάχαρη
αφού μάσησα ενα πακέτο τις τελευταίες 2 μέρες ... σήμερα έπεσε το μάτι μου στο κουτί πίσω και μου έπεσε το σαγόνι !

ανά 100gr

θερμίδες 157kcal
πρωτεΐνες 0
ΥΔ 63,3
-σάκχαρα 0
-πολυαλκοόλες 62,9γρ
-Άμυλο 0,4γρ
:shock::shock::shock::shock:

το κουτί έχει 14 και τις ζύγισα με τα χαρτάκια και είναι περίπου 25γρ!!
να υποθέσω πως θα πρέπει να τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι σωστά? :green:

οι πολυαλκοόλες παχαίνουν ?? και γενικά πρέπει να απογεύονται ?:unsure::unsure:

tolis93
10-02-12, 00:48
Κατάφερα και έκοψα το κάπνισμα χωρις παρατράγουδα (ουτε πονοκέφαλοι ουτε νευρά ουτε τπτ) και μου κόλλησε η συνήθεια να μασάω συνεχώς τσίχλες
πήρα αυτες orbit sugarfree με γευση rasberry , blackcurrant,grapefruit και νόμιζα οτι δεν έχουν θερμίδες...γιατι πίστευα οτι οι θερμίδες στις τσίχλες προέρχονται απο την ζάχαρη
αφού μάσησα ενα πακέτο τις τελευταίες 2 μέρες ... σήμερα έπεσε το μάτι μου στο κουτί πίσω και μου έπεσε το σαγόνι !

ανά 100gr

θερμίδες 157kcal
πρωτεΐνες 0
ΥΔ 63,3
-σάκχαρα 0
-πολυαλκοόλες 62,9γρ
-Άμυλο 0,4γρ
:shock::shock::shock::shock:

το κουτί έχει 14 και τις ζύγισα με τα χαρτάκια και είναι περίπου 25γρ!!
να υποθέσω πως θα πρέπει να τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι σωστά? :green:

οι πολυαλκοόλες παχαίνουν ?? και γενικά πρέπει να απογεύονται ?:unsure::unsure:
αραααξε.τις μασας.δε τις καταπινεις.1 αυτο.2ον.μονο απο το μασημα εκαψες τις θερμιδες.3ον οι πολυλκοολες οπως κ οι πολυολες απλα μπαινουν βγαινουν.δλδ 0 θερμιδες. κ να μετρουσαν κ παλι ρ συ.100 θερμιδες τι θα σ κανουν απο τσιχλες?ακουσες κανενα να παχυνε απο τσιχλες η να χαλασε τπτ?3 πακετα τη μερα παιρνω κ βλεπουμε....

chris1990
10-02-12, 00:48
μετα απο ποιο γευμα ειναι προτιμοτερο να προπονουμαστε?
συνηθιζα μετα το 2ο
ωστοσω σημερα εφαγα πρωινο με πολλους υδατανθρακες και μετα απο κανα 2μισαωρο μπηκα προπονηση
επειδη ηταν ισως η πιο κουραστικη της βδομαδας μιας και ειναι η μονη μερα που κανω 2 ομαδες μαζι αισθανθηκα αρκετη κουραση
παιζει να φταιει οτι ημουν με μολις ενα γευμα ?

tolis93
10-02-12, 00:49
Γιατί να μην μπορούμε;; Τι έχει, καλέ, ξύδι είναι.

ανετα μπορεις. απλα αν γουσταρεις πολυ καλο ειναι να το αναμυγνιεις με λιγο νερακι.το ξυδι γιαννα μ ειναι φορ ριαλ πολυ οξυνο. αν δουλευες σε ταβερνα χασαπικο κτλπ θα καταλαβαινες τι εννοω:green: κανει οτι κ η κοκα κολα στη σκουρια:green::green::green:

rey1989
10-02-12, 11:30
αραααξε.τις μασας.δε τις καταπινεις.1 αυτο.2ον.μονο απο το μασημα εκαψες τις θερμιδες.3ον οι πολυλκοολες οπως κ οι πολυολες απλα μπαινουν βγαινουν.δλδ 0 θερμιδες. κ να μετρουσαν κ παλι ρ συ.100 θερμιδες τι θα σ κανουν απο τσιχλες?ακουσες κανενα να παχυνε απο τσιχλες η να χαλασε τπτ?3 πακετα τη μερα παιρνω κ βλεπουμε....

ok, δίκιο έχεις.. θένξ :thumbup:
απλά είδα ΥΔατάνθρακες 63,3 στα 100γρ και πετάχτηκαν τα μάτια μου έξω, δεν ήξερα για τις πολυαλκοόλες, νόμιζα οτι γίνονται λίπος :rolf:
τζάμπα έδωσα ενα πακέτο στην αδερφή μου, 1,80euro .. :doh:

AntwnhsSs
10-02-12, 11:36
ok, δίκιο έχεις.. θένξ :thumbup:
απλά είδα ΥΔατάνθρακες 63,3 στα 100γρ και πετάχτηκαν τα μάτια μου έξω, δεν ήξερα για τις πολυαλκοόλες, νόμιζα οτι γίνονται λίπος :rolf:
τζάμπα έδωσα ενα πακέτο στην αδερφή μου, 1,80euro .. :doh:

ναι, και εγω για αυτο το λογο τις εχω κοψει εδω και 4 μηνες περιπου ετρωγα 2-3 πακετα τη μερα :turtle:
ε τωρα απο 1-2 (τσιχλες) κ αν :green:

tolis93
10-02-12, 15:56
ok, δίκιο έχεις.. θένξ :thumbup:
απλά είδα ΥΔατάνθρακες 63,3 στα 100γρ και πετάχτηκαν τα μάτια μου έξω, δεν ήξερα για τις πολυαλκοόλες, νόμιζα οτι γίνονται λίπος :rolf:
τζάμπα έδωσα ενα πακέτο στην αδερφή μου, 1,80euro .. :doh:

αν ανακαλυψεις τη τροφη που οταν τη τρως εφοσον δε ξεπερνας τις θερμιδες συντηρισης σου γινεται λιπος.πες την μ.θελω να παχυνω μια πρωην μ :green:

Γιάννηςς
11-02-12, 00:45
Τις τελευταιες μέρες επειδή γεμίζω από θερμίδες μέσα στη μέρα το βράδυ δεν μου μένει περιθώριο για να φάω καλά.Πχ σήμερα έφαγα 30 γρ αμυγδαλα στο γυμν και ενα σκουπ πρωτεϊνης...και μετα απο κανα 2ωρο έφαγα 1 τοστ με 2 γαλοπουλες και 2 φετες μαυρο ψωμι τοστ και αλλο ενα σκουπ.Αρκεί ή πρέπει να φροντίζω ώστε το βραδυνό να είναι μεγάλο;Εμένα πάντος με έχει βολέψει γιατί το βράδυ δεν πεινάω κιόλας.Πχ πιο πριν έτρωγα πολλά πράγματα...2 γιαούρτια με κοτόπουλο και ψωμί(μαυρο) κτλ...τελευταία πίνω ένα σκουπ διαλυμενο σε γάλα,και κανα τοστ...

tolis93
11-02-12, 13:14
Τις τελευταιες μέρες επειδή γεμίζω από θερμίδες μέσα στη μέρα το βράδυ δεν μου μένει περιθώριο για να φάω καλά.Πχ σήμερα έφαγα 30 γρ αμυγδαλα στο γυμν και ενα σκουπ πρωτεϊνης...και μετα απο κανα 2ωρο έφαγα 1 τοστ με 2 γαλοπουλες και 2 φετες μαυρο ψωμι τοστ και αλλο ενα σκουπ.Αρκεί ή πρέπει να φροντίζω ώστε το βραδυνό να είναι μεγάλο;Εμένα πάντος με έχει βολέψει γιατί το βράδυ δεν πεινάω κιόλας.Πχ πιο πριν έτρωγα πολλά πράγματα...2 γιαούρτια με κοτόπουλο και ψωμί(μαυρο) κτλ...τελευταία πίνω ένα σκουπ διαλυμενο σε γάλα,και κανα τοστ...

Αν σε βολεύει μια χαρα είσαι. Γιατί να χρειαζεσαι μεγάλη ποσοτητα το βραδύ;?

Γιάννηςς
11-02-12, 18:26
Γιατί είχα διαβάσει οτι καλύτερο είναι το μεταπροπονητικό να είναι το μεγαλύτερο γεύμα...και εμένα το βραδυνό υμπέφτει με το μεταπροπονητικο.Και συν οτι το βραδυ δεν τρωμε για πολλες ωρες.

spyros Bodybuilding
12-02-12, 15:39
παιδια,μπορειτε να μου πειτε ποσες θερμιδες και πρωτεινες,εχουν τα 200γρ στηθος κοτοπουλο??

jannous44
12-02-12, 15:41
παιδια,μπορειτε να μου πειτε ποσες θερμιδες και πρωτεινες,εχουν τα 200γρ στηθος κοτοπουλο??

48γ πρωτ = 192 θερμιδες

franky94
12-02-12, 15:42
φιλε νομιζω γυρω στις 44 δεν ειμαι 100% σιγουρος!!καπου το ειχα δει!!


edit:ο jannous44 με προλαβε!!!

spyros Bodybuilding
12-02-12, 16:32
48γ πρωτ = 192 θερμιδες

σιγουρα?
στον θερμιδομετρητη μου λεει,181γρ στηθος θ=250 π=33:unsure:

Γιάννηςς
12-02-12, 16:39
Ερώτηση: Αν ειμαστε σε υποθερμιδικη,αλλά η πρωτείνη ειναι αυξημένη..δηλαδή κανονικά 2,5 επί σωματικό βάρος έχουμε μυϊκή ανάπτυξη ή καταβολίζεις μυικό ιστό;Δλδ είναι το ίδιο με το να κάνεις υπερθερμιδική με τα ιδια γραμμαρια πρωτεϊνων;;

Irriversible
12-02-12, 16:41
Εχω BMR:1.584 και θερμιδες συντηρησης 2.614 για να παρω ογκο πρεπει να αυξησω 250 θερμιδες. Αυτες οι επιπλεον 250 θερμιδες πρεπει να προερχονται απο υδατανθρακες? Και να τις λαμβανω τις μερες προπονησης μονο ή και τις μερες ξεκουρασης?

Γιάννηςς
12-02-12, 16:43
Εχω BMR:1.584 και θερμιδες συντηρησης 2.614 για να παρω ογκο πρεπει να αυξησω 250 θερμιδες. Αυτες οι επιπλεον 250 θερμιδες πρεπει να προερχονται απο υδατανθρακες? Και να τις λαμβανω τις μερες προπονησης μονο ή και τις μερες ξεκουρασης?

Ουσιατικά περιπου το ιδιο ρωταμε...αν μειωσεις υδατανθρακες απο υπερθερμιδικη και γινει υποθερμιδικη θα εχεις την ιδια μυικη αναπτυξη σε σχεση με το αν ειχες πιο ψηλα τους υδατ.;;

venom1987
13-02-12, 00:39
παιδια,μπορειτε να μου πειτε ποσες θερμιδες και πρωτεινες,εχουν τα 200γρ στηθος κοτοπουλο??

τα 100 γρ ψητου στηθους εχουν πρωτεινη 30 γρ και λιπος 2 γρ

Irriversible
13-02-12, 12:11
τα 100 γρ ψητου στηθους εχουν πρωτεινη 30 γρ και λιπος 2 γρ

Το κρεας το μετραμε ψημενο?

Andrikos
13-02-12, 16:02
Εχω μια απορια . Σε ιντερβιου ο Κολμαν λεει οτι 2-3 μερες πριν απο αγωνες ανεβαζει απο 150 τους υ/ες σε 800-900. Γιατι το κανει αυτο ? Ακομα και σε αυτες τις 2-3 μερες δε μπορει εστω να θωλωσει?

Ίσα ίσα που όταν γεμίζει το σώμα με γλυκογόνο φαίνεται πιο γραμμωμένο. Ο υδατάνθρακας δεν θολώνει , το αλάτι θολώνει αλλά και πάλι με τόσο υδατάνθρακα που παίρνουν το νερό τραβιέται ενδομυικά, και ότι μείνει το τακτοποιεί το διουρητικό

venom1987
13-02-12, 17:10
Το κρεας το μετραμε ψημενο?

γενικα τα παντα σε ψημενη και βρασμενη μορφη..... ;)

sTeLaKoS
13-02-12, 22:24
Όχι όλα.
Τους υδατάνθρακες είναι καλύτερα να τους μετράμε ωμούς, αν και είναι δύσκολο πρακτικά.
Αναλόγως τον χρόνο βράσης ή το είδους του ρυζιού, αλλάζει το νερό που απορροφά άρα και τα μακροσυστατικά.

Galthazar
14-02-12, 14:36
Γι αυτο το λογο αλλωστε οι bbers πριν τον αγωνα τρωνε 1-2 μερες πολυ σαβουρα..για να φυγουν τα νερα και να φαινονται κομμμενοι

eli_din3
14-02-12, 14:48
Ουσιατικά περιπου το ιδιο ρωταμε...αν μειωσεις υδατανθρακες απο υπερθερμιδικη και γινει υποθερμιδικη θα εχεις την ιδια μυικη αναπτυξη σε σχεση με το αν ειχες πιο ψηλα τους υδατ.;;

να θυμασαι παντως οτι γενικα αν δεν εχεις αρκετους υδατανθρακες για ενεργεια το σωμα θα χρησιμοποιησει τις πρωτεινες για ενεργεια κατι που δεν το θες εφοσον ο μυς θα χασει την τροφη του ετσι

beefmeup
14-02-12, 14:59
Ουσιατικά περιπου το ιδιο ρωταμε...αν μειωσεις υδατανθρακες απο υπερθερμιδικη και γινει υποθερμιδικη θα εχεις την ιδια μυικη αναπτυξη σε σχεση με το αν ειχες πιο ψηλα τους υδατ.;;

ευκολα,αβιαστα..
κ γιατι οχι,αλλωστε??


να θυμασαι παντως οτι γενικα αν δεν εχεις αρκετους υδατανθρακες για ενεργεια το σωμα θα χρησιμοποιησει τις πρωτεινες για ενεργεια κατι που δεν το θες εφοσον ο μυς θα χασει την τροφη του ετσι

αυτο που γραφεις ελλη ισχυει,αλλα για να γινει πρεπει να ριξεις πολυ χαμηλα τον υ/α κ να κανεις μεγαλες σε διαρκεια κ ενταση προπονησεις..
κ ταυτοχρονα να εχεις μεγαλη μυικοτητα,κ πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους..αλλα κ παλι αν περνεις λιπαρα απο διατροφη μπορεις κ εκει να το σωσεις..
ισχυει δλδ αλλα υπο προυποθεσεις
γενικα σε ενα μεσο αθλουμενο δεν γινεται..

Galthazar
14-02-12, 15:00
χρησιμοποιει εκτος απο πρωτεϊνες και λιπος για να καλυψει τις αναγκες του αν εχει απουσια υδατανθρακων. Παντως πιο πολυ λιπος χρησιμοποιει παρα πρωτεϊνες λογω παραπανω ενεργειας που δινουν.

Γιάννηςς
14-02-12, 16:04
Kάνω μεγάααλες σε διάρκεια και έντασης προπονήσεις αλλά δεν έχω πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους ακόμα και ούτε μεγάλη μυικότητα.Απλώς κρατάω τις πρωτεϊνες σε 2,5 επι σωματικό βάρος,και τα υπολοιπα κοιτάω να είναι υδατ και λιπη (περισσοτερο υδατ) για ενέργεια κτλ. Πάντος γενικά παίρνω 100 (το λιγότερο και σπανια) με 200(170 ~ καθημερινα μέσο όρο) υδατ. 190 πρωτεϊνες και τα υπολοιπα λίπη.Και είμαι σε υποθερμιδική με 2700 θερμίδες.Γενικά πόσο υδατ και λίπη πρέπει να παίρνουμε περίπου;πχ στην πρωτΕϊνη ισχυει 2 επι σωματικο βαρος.Αρα μπορεις να εισαι μόνιμα σε υποθερμιδική-ισοθερμιδικη παίζωντας με υδατ και λιπη για να βάζεις και μυϊκότητα;
Ουσιαστικά πότε θεωρούνται χαμηλά οι υδατάνθρακες;Μέχρι που μπορώ να τους μειώσω;

beefmeup
14-02-12, 16:27
Kάνω μεγάααλες σε διάρκεια και έντασης προπονήσεις αλλά δεν έχω πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους ακόμα και ούτε μεγάλη μυικότητα.Απλώς κρατάω τις πρωτεϊνες σε 2,5 επι σωματικό βάρος,και τα υπολοιπα κοιτάω να είναι υδατ και λιπη (περισσοτερο υδατ) για ενέργεια κτλ.

με αυτη την πρωτεινη δεν παιζει να χασεις τπτ..
τωρα το ποσο πρεπει να περνεις απο τα αλλα που να ξερω..:unsure:
ο,τι σου λεει το σωμα σου..αλλοι μπορουν ριχνουν χαμηλα τον υ/α αλλοι με χαμηλο κλαταρουν..
το δουλευεις αυτο κ βλεπεις..
αυτο για την υποθερμιδικη που λες το εχουν συζητησει εδω (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18949-LeanGains)
το χω δοκιμασει κ γω για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα,κ καπου σε σκορπια θεματα το ειχα γραψει στο παρελθον,οταν αναφερομαι στο τι κανω εγω στην διατροφη μου...
γινεται ανετα.

marpi
14-02-12, 17:02
Kάνω μεγάααλες σε διάρκεια και έντασης προπονήσεις αλλά δεν έχω πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους ακόμα και ούτε μεγάλη μυικότητα.Απλώς κρατάω τις πρωτεϊνες σε 2,5 επι σωματικό βάρος,και τα υπολοιπα κοιτάω να είναι υδατ και λιπη (περισσοτερο υδατ) για ενέργεια κτλ. Πάντος γενικά παίρνω 100 (το λιγότερο και σπανια) με 200(170 ~ καθημερινα μέσο όρο) υδατ. 190 πρωτεϊνες και τα υπολοιπα λίπη.Και είμαι σε υποθερμιδική με 2700 θερμίδες.Γενικά πόσο υδατ και λίπη πρέπει να παίρνουμε περίπου;πχ στην πρωτΕϊνη ισχυει 2 επι σωματικο βαρος.Αρα μπορεις να εισαι μόνιμα σε υποθερμιδική-ισοθερμιδικη παίζωντας με υδατ και λιπη για να βάζεις και μυϊκότητα;
Ουσιαστικά πότε θεωρούνται χαμηλά οι υδατάνθρακες;Μέχρι που μπορώ να τους μειώσω;



http://www.biology.uoc.gr/courses/BIO392_efarmbio/4udatanurakes.htm

tolis93
14-02-12, 17:57
Kάνω μεγάααλες σε διάρκεια και έντασης προπονήσεις αλλά δεν έχω πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους ακόμα και ούτε μεγάλη μυικότητα.Απλώς κρατάω τις πρωτεϊνες σε 2,5 επι σωματικό βάρος,και τα υπολοιπα κοιτάω να είναι υδατ και λιπη (περισσοτερο υδατ) για ενέργεια κτλ. Πάντος γενικά παίρνω 100 (το λιγότερο και σπανια) με 200(170 ~ καθημερινα μέσο όρο) υδατ. 190 πρωτεϊνες και τα υπολοιπα λίπη.Και είμαι σε υποθερμιδική με 2700 θερμίδες.Γενικά πόσο υδατ και λίπη πρέπει να παίρνουμε περίπου;πχ στην πρωτΕϊνη ισχυει 2 επι σωματικο βαρος.Αρα μπορεις να εισαι μόνιμα σε υποθερμιδική-ισοθερμιδικη παίζωντας με υδατ και λιπη για να βάζεις και μυϊκότητα;
Ουσιαστικά πότε θεωρούνται χαμηλά οι υδατάνθρακες;Μέχρι που μπορώ να τους μειώσω;απο οσα συζητησαμε τπτ δν κρατησες ε?

Γιάννηςς
14-02-12, 20:24
http://www.biology.uoc.gr/courses/BIO392_efarmbio/4udatanurakes.htm

To κράτησα σε σελιδοδείκτη,θα το δω το βραδυ γιατι δεν προλαβαινω.




απο οσα συζητησαμε τπτ δν κρατησες ε?

Τι εννοεις;Ισα ισα που κατα καιρους ρίχνω και κανα διαβασμα να τα θυμαμαι :P Απλώς διαβάζω διάφορα στο φόρουμ.και αυτά που ξέρω(που εχω μαθει απο δω) ερχονται μερικα σε αντιφασημε αλλα και πρεπει να τα διευκρινησω :P Και επισης ρωτάω γιατί τις τελευταίες μέρες μείωσα και άλλο τον υδατ,αν και το έκανα για λίγες μόνο μέρες.Θα ξαναέρθω φυσιολογικά.Εεε και απλά ρωτάω για να μην κάνω βλακείες...

Γιάννηςς
14-02-12, 20:31
με αυτη την πρωτεινη δεν παιζει να χασεις τπτ..
τωρα το ποσο πρεπει να περνεις απο τα αλλα που να ξερω..:unsure:
ο,τι σου λεει το σωμα σου..αλλοι μπορουν ριχνουν χαμηλα τον υ/α αλλοι με χαμηλο κλαταρουν..
το δουλευεις αυτο κ βλεπεις..
αυτο για την υποθερμιδικη που λες το εχουν συζητησει εδω (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?18949-LeanGains)
το χω δοκιμασει κ γω για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα,κ καπου σε σκορπια θεματα το ειχα γραψει στο παρελθον,οταν αναφερομαι στο τι κανω εγω στην διατροφη μου...
γινεται ανετα.


Ok αν και νομίζω χωρίς πολύ υδατ δεν μπορώ γιατί όταν το δοκίμασα ένιωθα σαν ατονία.Ευχαριστώ:)

jim-jimakos
14-02-12, 22:22
Καλησπερα είμαι 40χρ. και ξανα-αρχισα να ασχολουμαι με τα "σιδερα" 5 μέρες την εβδομάδα εδω και 5 μήνες (συστηματικα) μετά από 15 χρόνια περίπου αποχής...
Από 90 κ. εχω πέσει στα 85... εχουν φύγει τα πολλά λίπη, εχω δει διαφορές στο σώμα μου... αλλα νομίζω (μπορεί να είναι και ιδέα μου) ότι εχω μείνει "στάσιμος"....
Το βασικό μου πρόβλημα είναι.. ότι δεν μπορω με τπτ να διώξω το περιττό (όχι πολύ) λίπος απο την κοιλιά και πλάι... (αν και κάνω αερόβιο 20' τη μέρα)
Μήπως θα μπορούσατε να αξιολογήστε την διατροφή μου? δεν ξερω πως να την μετρήσω θερμιδικά αλλά δεν νομίζω να είναι πολύ υψηλή
ευχαριστω

6:30 (εγερτήριο) - 150ml απαχο γάλα + 1 scoop WHEY
8:30 τοστ με ψωμι ολικης 1 φέτα τυρι Light και 2 φετες γαλοπουλα
10:30 150ml απαχο γάλα + 100γρ βρωμη
14:30 (μετά την προπόνηση) 1 scoop WHEY + 1 μπανάνα + 1 κουταλιά μέλι
16:00 γεύμα, κοτόπουλο ή ψάρι ή άπαχο μοσχάρι + 150 γρ. ρύζι καστανό
18:30-19:00 1 φρούτο
21:00 120 γρ. τόνο ή σνακ βρώμης με 4 ασπράδια + 1 χούφτα αμύγδαλα
24:00 1 γιαουρτάκι + 1 κουταλιά μέλι + λίγα καρύδια

COBRA_STYLE
14-02-12, 23:03
Εγω θα σου'λεγα να μειωσεις σε πρωτη φαση υ/α απο βρωμη και ρυζι και βλεπεις πως μετα πως παει.Μην κανεις καθε μερα αεροβιο.Αλλαξε το σε 3 φορες τη βδομαδα.

jim-jimakos
14-02-12, 23:22
Εγω θα σου'λεγα να μειωσεις σε πρωτη φαση υ/α απο βρωμη και ρυζι και βλεπεις πως μετα πως παει.Μην κανεις καθε μερα αεροβιο.Αλλαξε το σε 3 φορες τη βδομαδα.

η περιορισμενη λήψη υδατάνθρακα βοηθάει στο χάσιμο λίπους?? ειναι υπερβολικος ο υδατάνθρακας που παίρνω?

COBRA_STYLE
14-02-12, 23:27
η περιορισμενη λήψη υδατάνθρακα βοηθάει στο χάσιμο λίπους?? ειναι υπερβολικος ο υδατάνθρακας που παίρνω?

Ε οταν θες να αρχισεις να πεφτεις σε κιλα,το 1ο πραγμα που κανεις στη διατροφη σου ειναι να μειωσεις υ/α.

Τωρα για τον υ/α σου δεν τον μετρησα να δω που εισαι,εδω δε μετραω τα δικα μου:Pαπλα σου ειπα τί θα εκανα εγω στη θεση σου.;)

Levrone
14-02-12, 23:31
και το μελι πριν τον υπνο δεν εχει καποιο νοημα..

και το αεροβιο θα το κανα καθε μερα, και ενα 40λεπτακι και αν μπορεις και το πρωι μολις ξυπνησεις ακομα καλυτερα..

αποψεις ειναι αυτα..

jim-jimakos
15-02-12, 00:05
και το μελι πριν τον υπνο δεν εχει καποιο νοημα..

και το αεροβιο θα το κανα καθε μερα, και ενα 40λεπτακι και αν μπορεις και το πρωι μολις ξυπνησεις ακομα καλυτερα..

αποψεις ειναι αυτα..

το μέλι απλως για την γευση το βάζω το βραδυ...:P

venom1987
15-02-12, 00:52
το μέλι απλως για την γευση το βάζω το βραδυ...:P

ε μια κουταλια του γλυκου ενταξει καλα ειναι τοτε.........

perfetto
15-02-12, 12:43
πώς να ανοίξω ένα θέμα για διατροφικές απορίες κλπ??????????????????

Devil
16-02-12, 07:48
Ε οταν θες να αρχισεις να πεφτεις σε κιλα,το 1ο πραγμα που κανεις στη διατροφη σου ειναι να μειωσεις υ/α.

Τωρα για τον υ/α σου δεν τον μετρησα να δω που εισαι,εδω δε μετραω τα δικα μου:Pαπλα σου ειπα τί θα εκανα εγω στη θεση σου.;)

καλα δεν ειναι και must.... και τα λιπαρα να μειωσεις γινετε δουλεια....:green:

COBRA_STYLE
16-02-12, 12:55
καλα δεν ειναι και must.... και τα λιπαρα να μειωσεις γινετε δουλεια....:green:

ναι οκ.Αλλα αμα εχεις ηδη τα λιπαρα χαμηλοτερα απο τα αλλα,οπως κανουμε οι περισσοτεροι,δεν εχεις πολλα περιθωρια μειωσης.Ασε που κοβοντας απο υ/α φευγουν πιο γρηγορα τα κιλα.Ξεκολλας πιο γρηγορα.Αποψη μου.

billys15
16-02-12, 15:48
καλα δεν ειναι και must.... και τα λιπαρα να μειωσεις γινετε δουλεια....:green:

Απο αποψη θερμιδων ανετα χανεις και ισχυει στο 100% οπως το λες,αλλα θα συμφωνησω με τον cobra οτι η μειωση υδατανθρακων δινει ενα boost ταχυτερο,ετσι εχω παρατηρησει τουλαχιστον :)

BON
16-02-12, 19:08
Γεια στο φορουμ, παιδια ζητω την βοηθεια σας. Ασχολουμε γυρω στον 1+ χρονο με βαρη......περασα αρκετες ωρες διαβαζοντας το φορουμ παραλληλα. Εβγαλα ορισμενα συμπερασματα για διατροφη και προπονηση και βασιζομουν σε αυτα. Επαιρνα και πρωτεινη, διατροφη προσεγμενη, δεξτροζη-πρωτ μεταπροπονητικα. Τους τελευταιους 2 μηνες ομως τα εκοψα ολα, ροφηματα, δεξτροζη, διατροφη κανω οτι να'ναι και πρωτεινη απο τροφη λιγοστη....(120γρ με βαρος 70κιλα). Ειδα διαφορα και προοδο που δεν ειδα ποτε μεχρι τωρα..... Σε 4-5 εβδομαδες πηγα πχ απο τα 80 στα 95 κιλα οριζοντιο παγκο (ιδιες επαν).....και ανεβηκα και 2-3κιλα σωμ. βαρος..... Πως εξηγειται αυτο το φαινομενο. Φοβαμαι πλεον να ξανακανω διατροφη με ασπραδια, πρωτεινες, καζεινες κτλ μηπως και ξαναπεσω. Υποψιαζομαι οτι ανεβηκα λογω αυξημενων λιπαρων-υδατανθρακων....αλλα ειδα και μυικη αναπτυξη εκτος απο αυξηση δυναμης οποτε με μπερδευει αυτο..... Παρακαλω βοηθειστε....

alexakos90
17-02-12, 13:06
Γεια στο φορουμ, παιδια ζητω την βοηθεια σας. Ασχολουμε γυρω στον 1+ χρονο με βαρη......περασα αρκετες ωρες διαβαζοντας το φορουμ παραλληλα. Εβγαλα ορισμενα συμπερασματα για διατροφη και προπονηση και βασιζομουν σε αυτα. Επαιρνα και πρωτεινη, διατροφη προσεγμενη, δεξτροζη-πρωτ μεταπροπονητικα. Τους τελευταιους 2 μηνες ομως τα εκοψα ολα, ροφηματα, δεξτροζη, διατροφη κανω οτι να'ναι και πρωτεινη απο τροφη λιγοστη....(120γρ με βαρος 70κιλα). Ειδα διαφορα και προοδο που δεν ειδα ποτε μεχρι τωρα..... Σε 4-5 εβδομαδες πηγα πχ απο τα 80 στα 95 κιλα οριζοντιο παγκο (ιδιες επαν).....και ανεβηκα και 2-3κιλα σωμ. βαρος..... Πως εξηγειται αυτο το φαινομενο. Φοβαμαι πλεον να ξανακανω διατροφη με ασπραδια, πρωτεινες, καζεινες κτλ μηπως και ξαναπεσω. Υποψιαζομαι οτι ανεβηκα λογω αυξημενων λιπαρων-υδατανθρακων....αλλα ειδα και μυικη αναπτυξη εκτος απο αυξηση δυναμης οποτε με μπερδευει αυτο..... Παρακαλω βοηθειστε....

Μήπως έκανες και εσύ το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι ότι το ροφημα πρωτεινης ειναι αυτο που "φτιάχνει" σώμα ;; Και η "προσεγμένη" διατροφη που θα εννοείς, ειναι τύπου 1400 θερμιδες;; Γιατί έτσι σίγουρα δε θα δεις αποτελέσματα.. Αν τρως υποθερμικα, ένα ροφημα δεν φέρνει την άνοιξη !

procop
17-02-12, 15:18
εχω το εξης προβλημα με την διατροφη μου,
θελω να βαλω κιλα,αλλα δεν μπορω να ειμαι με ενα φαι στο στομα ολη την ημερα.επισης,τελευταια,το πρωινο μ το τρωω με το ζορι,και μετα εχω καουρες...τι να κανω?

Galthazar
17-02-12, 15:23
εχω το εξης προβλημα με την διατροφη μου,
θελω να βαλω κιλα,αλλα δεν μπορω να ειμαι με ενα φαι στο στομα ολη την ημερα.επισης,τελευταια,το πρωινο μ το τρωω με το ζορι,και μετα εχω καουρες...τι να κανω?

κοιταξε εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18949-LeanGains

BON
17-02-12, 15:39
Μήπως έκανες και εσύ το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι ότι το ροφημα πρωτεινης ειναι αυτο που "φτιάχνει" σώμα ;; Και η "προσεγμένη" διατροφη που θα εννοείς, ειναι τύπου 1400 θερμιδες;; Γιατί έτσι σίγουρα δε θα δεις αποτελέσματα.. Αν τρως υποθερμικα, ένα ροφημα δεν φέρνει την άνοιξη !

Καταλαβαινω τι λες, απλα αν βαζω σε καθε γευμα αρκετη πρωτεινη δεν μπορω να φαω αρκετο υδατανθρακα(δεν χωραει) χαχα. Και παρατηρησα οτι τρωγοντας παραπανω υδατ απο πρωτ ειναι καλυτερα. Ισως τελικα πρεπει να τρωω με το ζορι.......σ'ευχαριστω....

procop
17-02-12, 15:40
κοιταξε εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18949-LeanGains

παιζει και σε φαση υπερθεμιδικης?διοτι αν φαω πολυ το βραδυ μ φαινεται θα βαλω λιπος

alexakos90
17-02-12, 15:48
Καταλαβαινω τι λες, απλα αν βαζω σε καθε γευμα αρκετη πρωτεινη δεν μπορω να φαω αρκετο υδατανθρακα(δεν χωραει) χαχα. Και παρατηρησα οτι τρωγοντας παραπανω υδατ απο πρωτ ειναι καλυτερα. Ισως τελικα πρεπει να τρωω με το ζορι.......σ'ευχαριστω....

Μη ξεχνάς όμως ότι ο υδατανθρακας αποθηκευει αρκετό νερό.. Υπάρχει ένα άρθρο εδώ μέσα που θα σε βοηθήσει ώστε να αυξήσεις λίγο την όρεξη σου! Μια συμβουλή απο εμένα ειναι να μην αναγκαζεσαι να τρως με το ζορι παραπάνω πρωτεινη αποτι χρειάζεσαι.. ( wannabe Coleman ). φτιάξε λίγο τα μάκρος σου και ολα θα πανε ρολόι! Πάνω απολα να γυμναζομαστε για να έχουμε την υγεια μας..

jim-jimakos
17-02-12, 15:58
Εγω θα σου'λεγα να μειωσεις σε πρωτη φαση υ/α απο βρωμη και ρυζι και βλεπεις πως μετα πως παει.Μην κανεις καθε μερα αεροβιο.Αλλαξε το σε 3 φορες τη βδομαδα.

Ωραία λοιπον... θα κρατησω μόνο την βρώμη μου το πρωι.. και τον άλλο υ/α STOP.
Αλλα... με τι θα συνοδευσω τα γευματά μου?? Ξερό κοτόπουλο-μοσχάρι και ψάρι??? πως να "κατέβει" το μαμημένο???:P

tolis93
17-02-12, 16:27
Ωραία λοιπον... θα κρατησω μόνο την βρώμη μου το πρωι.. και τον άλλο υ/α STOP.
Αλλα... με τι θα συνοδευσω τα γευματά μου?? Ξερό κοτόπουλο-μοσχάρι και ψάρι??? πως να "κατέβει" το μαμημένο???:P

σαλατικα αδερφε....

jim-jimakos
17-02-12, 22:06
Μια ερώτηση...
Σκέφτομαι να βράσω μια ποσότητα αυγών, και να τα αποθηκευσω στην κατάψυξη. Υπαρχει περίπτωση να χαθεί η διατροφική τους αξία??

Ευχαριστω

COBRA_STYLE
17-02-12, 22:12
Ωραία λοιπον... θα κρατησω μόνο την βρώμη μου το πρωι.. και τον άλλο υ/α STOP.
Αλλα... με τι θα συνοδευσω τα γευματά μου?? Ξερό κοτόπουλο-μοσχάρι και ψάρι??? πως να "κατέβει" το μαμημένο???:P

Βαλε ή σαλατα ή φτιαξε και καμια ωραια σαλτσα να τα συνοδευσεις.Εγω θα εκανα και τα 2 βασικα.:thumbup:

Devil
18-02-12, 00:28
ναι οκ.Αλλα αμα εχεις ηδη τα λιπαρα χαμηλοτερα απο τα αλλα,οπως κανουμε οι περισσοτεροι,δεν εχεις πολλα περιθωρια μειωσης.Ασε που κοβοντας απο υ/α φευγουν πιο γρηγορα τα κιλα.Ξεκολλας πιο γρηγορα.Αποψη μου.


Απο αποψη θερμιδων ανετα χανεις και ισχυει στο 100% οπως το λες,αλλα θα συμφωνησω με τον cobra οτι η μειωση υδατανθρακων δινει ενα boost ταχυτερο,ετσι εχω παρατηρησει τουλαχιστον :)

ναι αλλα κυριως λογο υγρων.... απο την αλλη ειναι και πως θα το δουλεψει ο καθενας.... δλδ αν θα διαλεξει να ειναι σε high carb... low carb... keto...

αντιδρα διαφορετικα ο καθενας σε σχεση με τους υδατανθρακες..... και οχι μονο απο τη μερια της απολειας λιπους αλλα και ψυχολογικα....

και ουσιαστικα η ψυχολογια παιζει ενα αρκετα καλο ρολο σε υποθερμιδικη διατροφη....

billys15
18-02-12, 08:52
Ναι εχεις δικιο,θελει εναν πειραματισμο.Οσον αφορα την ψυχολογια,οντως ειναι ψιλοχαλια,με τα λαμπακια να αναβουν με το παραμικρο δυστυχως :green:

jim-jimakos
18-02-12, 09:47
Μια ερώτηση...
Σκέφτομαι να βράσω μια ποσότητα αυγών, και να τα αποθηκευσω στην κατάψυξη. Υπαρχει περίπτωση να χαθεί η διατροφική τους αξία??

Ευχαριστω

Giannistzn
18-02-12, 10:05
Γιατι καταψυξη? Στο ψυγειο μια χαρα θα διατηρηθουν, τα πασχαλινα δηλαδη πως κρατανε?

Γενικα η καταψυξη για τα τροφιμα δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη.

tolis93
18-02-12, 19:56
Γιατι καταψυξη? Στο ψυγειο μια χαρα θα διατηρηθουν, τα πασχαλινα δηλαδη πως κρατανε?

Γενικα η καταψυξη για τα τροφιμα δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη.

και γιατι αυτο??:unsure:

alexakos90
18-02-12, 20:36
Τα βρασμενα αυγα αντέχουν 1 εβδομάδα εντός ψυγειου, οπότε δε βρίσκω το λόγο να τα έχεις στην κατάψυξη. Καλό ειναι να μη τα καταψυξεις.. Γενικά όμως η κατάψυξη οταν γίνεται απο εμάς ειναι μια χαρά επιλογή!

Giannistzn
18-02-12, 20:43
Μετουσιωση δεν γινεται μονο κατα το μαγειρεμα αλλα και κατα την καταψυξη (ορισμενων τροφων). Γενικα ουτε η υπερβολικη θερμανση ειναι καλη ουτε η καταψυξη. Το βελτιστο ειναι συντηρηση, οταν αυτη ειναι εφικτη. Τωρα εαν θες να μαγειρεψεις κρεας μιας βδομαδας και να το βαλεις στην καταψυξη, οκ αλλα οσον αφορα αυγα π.χ. ποσα θα κανεις? 200 και δεν θα τα φας σε μια βδομαδα? (που συντηρουνται βελτιστα)

jim-jimakos
18-02-12, 21:34
Μια ερώτηση...
Σκέφτομαι να βράσω μια ποσότητα αυγών, και να τα αποθηκευσω στην κατάψυξη. Υπαρχει περίπτωση να χαθεί η διατροφική τους αξία??

Ευχαριστω

Η σκεψη μου είναι η εξής:
επειδη τα αυγά προτιμω να τα τρώω βραστά.. και για να μην βράζω κάθε μέρα 5-6 αυγά... σκεφτομαι σε μια μεγάλη κατσαρόλα να βράσω 30-40 αυγά, να τα βάλω στην συντηρηση ή στην κατάψυξη έτσι ωστε να "καλύψω" τις εβδομαδιαίες ανάγκες μου

Gianna
19-02-12, 18:38
Η σκεψη μου είναι η εξής:
επειδη τα αυγά προτιμω να τα τρώω βραστά.. και για να μην βράζω κάθε μέρα 5-6 αυγά... σκεφτομαι σε μια μεγάλη κατσαρόλα να βράσω 30-40 αυγά, να τα βάλω στην συντηρηση ή στην κατάψυξη έτσι ωστε να "καλύψω" τις εβδομαδιαίες ανάγκες μου

Αυτό κάνω κι εγώ. Βράζω 30 αυγά στην μεγάλη κατσαρόλα (ίσα που χωράνε) και τα διατηρώ στο ψυγείο. Κατάψυξη δεν χρειάζονται, μια χαρά θα είναι στην ψύξη, εδώ και εκτός ψυγείο τα βρασμένα δεν παθαίνουν τίποτα για 5 μέρες σίγουρα.

jim-jimakos
19-02-12, 21:01
Αυτό κάνω κι εγώ. Βράζω 30 αυγά στην μεγάλη κατσαρόλα (ίσα που χωράνε) και τα διατηρώ στο ψυγείο. Κατάψυξη δεν χρειάζονται, μια χαρά θα είναι στην ψύξη, εδώ και εκτός ψυγείο τα βρασμένα δεν παθαίνουν τίποτα για 5 μέρες σίγουρα.

thanksssss
και εγω αυτό σκέφτηκα, αλλά είπα να ρωτησω μπας και παίζει κανένα πρόβλημα και χάνεται η διατροφική τους αξία, μένοντας στο ψυγείο ή στην κατάψυξη...

marvin
19-02-12, 21:10
Η σκεψη μου είναι η εξής:
επειδη τα αυγά προτιμω να τα τρώω βραστά.. και για να μην βράζω κάθε μέρα 5-6 αυγά... σκεφτομαι σε μια μεγάλη κατσαρόλα να βράσω 30-40 αυγά, να τα βάλω στην συντηρηση ή στην κατάψυξη έτσι ωστε να "καλύψω" τις εβδομαδιαίες ανάγκες μου

Το μονο που ισως σε χαλασει θα ειναι οτι τα τρως κρυα...ειναι λιγο πιο γευστικα οταν ειναι ζεστα και οσο και να το κανεις οταν ειναι να φας πανω απο τρια στο ιδιο γευμα ισως σε χαλασει,ισως και οχι!!!!!:turtle:

spyros Bodybuilding
19-02-12, 23:48
ρε παιδια,δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποια ατομα παιρνουν τοσο πολυ πρωτεινη απο την διατροφη τους.Για τους επαγγελματιες λογικο ειναι,αλλα ο αλλος που ειναι 75 κιλα (http://www.teenbodybuilding.com/nathan-heimonen.html),γιατι να παιρνει 4γρ πρωτεινη ανα κιλο?

beefmeup
19-02-12, 23:54
ρε παιδια,δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποια ατομα παιρνουν τοσο πολυ πρωτεινη απο την διατροφη τους.Για τους επαγγελματιες λογικο ειναι,αλλα ο αλλος που ειναι 75 κιλα (http://www.teenbodybuilding.com/nathan-heimonen.html),γιατι να παιρνει 4γρ πρωτεινη ανα κιλο?

γιατι εχει 6% λιπος κ απο την στιγμη που θελει να το κρατησει εκει απο καπου πρεπει να καλυψει θερμιδες..
λιπαρα κ υ/ες δεν παιζουν,αρα τις περνει απο πρωτεινη..

spyros Bodybuilding
20-02-12, 00:06
γιατι εχει 6% λιπος κ απο την στιγμη που θελει να το κρατησει εκει απο καπου πρεπει να καλυψει θερμιδες..
λιπαρα κ υ/ες δεν παιζουν,αρα τις περνει απο πρωτεινη..

δηλαδη αμα θες να παραμεινεις σε χαμηλα %λιπους χωρις να χασεις την μυικοτητα που εχεις,πρεπει να εχεις μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης και χαμηλους υδα και λιπη?

τοτε γιατι οταν κανουμε διατροφη συντηρησης,οι αναλογιες σε πρωτεινη και υδατανθρακα πανω-κατω ειναι ιδιες??

beefmeup
20-02-12, 00:07
τοτε γιατι οταν κανουμε διατροφη συντηρησης,οι αναλογιες σε πρωτεινη και υδατανθρακα ειναι πανω-κατω ειναι ιδιες??

εχεις 6% λιπος?

spyros Bodybuilding
20-02-12, 00:10
εχεις 6% λιπος?

οχι,καθαρα απο περιεργεια ρωταω

τις αναλογιες σε π/υ/λ για να συντηρησε τις φτιαχνεις αναλογα με τους στοχους σου??

Giannistzn
20-02-12, 00:12
Eνοειται οτι τα μακρος τα φτιαχνεις αναλογα με τους στοχους σου.. Οταν συντηρεισε, ο στοχος ειναι ενας, να συντηρηθεις προφανως. Πως αλλιως δηλαδη? Λες σημερα θα παιξω με 30-70-0 και αυριο θα παω σε 20-50-30?

Βλεπεις τι δουλευει καλυτερα πανω σου και αναλογα το τι στοχους εχεις αλλαζεις και τα μακρος σου. Γι'αυτο μια διατροφη θελει βαθος χρονου, υπομονη και να μαθεις το σωμα σου για να δουλεψει οσο το δυνατον καλυτερα.

beefmeup
20-02-12, 00:15
οχι,καθαρα απο περιεργεια ρωταω

τις αναλογιες σε π/υ/λ για να συντηρησε τις φτιαχνεις αναλογα με τους στοχους σου??

σε ρωτησα αν εχεις,γιατι μου γραφεις απο πανω


τοτε γιατι οταν κανουμε διατροφη συντηρησης,οι αναλογιες σε πρωτεινη και υδατανθρακα ειναι πανω-κατω ειναι ιδιες??

οταν κανεις διατροφη συντηρησης οι αναλογιες ειναι αυτες που γραφεις περιπου γιατι εχεις θερμιδες στην διατροφη σου..
με διατροφη συντηρησης δεν πεφτεις σε 6% λιπος..
ΟΤΑΝ κ αν πεσεις σημαινει οτι εκανες υποθερμιδικη..που σημαινει οτι για να συνεχισεις να το διατηρεις τοσο χαμηλα θα πρεπει να συνεχισεις να κανεις υποθερμιδικη..
που σημαινει οτι υ/ες κ λιπαρα δεν παιζει να χεις σε περισσια..ο τυπος που ποσταρες τρωει υ/ες μονο απο λαχανικα..
αρα θελει πολυ πρωτεινη,γιατι λογω μυικοτητας που εχει με τοσο χαμηλο λιπος κ θα πρεπει να συμπληρωσει θερμιδες απο καπου,αλλα κ να προσεξει να μην καταβολισει..γιατι με τοσο χαμηλο λιπος θα καταβολισει..

john0
20-02-12, 20:56
Guys..άσχετο...αλλά είδα κάτι και φρίκαρα!! έχουνε στο Αμερικα μια μάρκα απο dressings..και λοιπά.. που λέγεται Walden farms..κ βγάζει no calorie σιροπι σοκολάτας..κ άλλα τέτοια κολλασμένα!! (τσέκαρα έχουνε stevia,sodium...no carb-fat-prot)... έχει τπτ αντιστοιχο στο Greece να πα να προμηθευτώ να γίνει της ιερόδουλης?? :P

CapoFighter
20-02-12, 22:45
Guys..άσχετο...αλλά είδα κάτι και φρίκαρα!! έχουνε στο Αμερικα μια μάρκα απο dressings..και λοιπά.. που λέγεται Walden farms..κ βγάζει no calorie σιροπι σοκολάτας..κ άλλα τέτοια κολλασμένα!! (τσέκαρα έχουνε stevia,sodium...no carb-fat-prot)... έχει τπτ αντιστοιχο στο Greece να πα να προμηθευτώ να γίνει της ιερόδουλης?? :P

Ωχχχχχ μη λες τετοια και αρχισουμε να κατεβαζουμε κουτια απο αυτα.... Ρε τι βγαζουνε στο Αμερικα ρε γαμωτο και εδω τιποτα... Τοσο καιρο συζηταμε για ασπραδια αυγων σε μπουκαλι και τελικα ακομα φως στο τουνελ δεν ειδαμε...

Ερωτηση: Αν θελω να κοψω τον υδατανθρακα απο ολες τις πηγες (ψωμι, μακαρονια,ασπρο ρυζι) θα μπορουσα να τον αντικαταστησω με τα λαχανικα(και αυτα υδατανθρακες δεν περιεχουν?) και φυσικα να κρατησω (ελαχιστη ποσοτητα βρωμης και μαυρο ρυζι). Ο λογος ειναι οτι πλεον εχω προσεξει οτι οι υδατανθρακες ειναι αυτοι που με φορτωνουν και λεω να δοκιμασω να τους αντικαταστησω με λαχανικα... π.χ. να παιρνω κοτοπουλο με πρασινη σαλαταα ειναι το ιδιο απο οτι αν επερνα κοτοπουλο με μαυρο ρυζι,κτλ( εννοω σε παραγωγη ινσουλινης...)

COBRA_STYLE
20-02-12, 23:15
Ερωτηση: Αν θελω να κοψω τον υδατανθρακα απο ολες τις πηγες (ψωμι, μακαρονια,ασπρο ρυζι) θα μπορουσα να τον αντικαταστησω με τα λαχανικα(και αυτα υδατανθρακες δεν περιεχουν?) και φυσικα να κρατησω (ελαχιστη ποσοτητα βρωμης και μαυρο ρυζι). Ο λογος ειναι οτι πλεον εχω προσεξει οτι οι υδατανθρακες ειναι αυτοι που με φορτωνουν και λεω να δοκιμασω να τους αντικαταστησω με λαχανικα... π.χ. να παιρνω κοτοπουλο με πρασινη σαλαταα ειναι το ιδιο απο οτι αν επερνα κοτοπουλο με μαυρο ρυζι,κτλ( εννοω σε παραγωγη ινσουλινης...)

Οχι δεν θα ειναι το ιδιο.Στην πρωτη περιπτωση θα εχεις πιο αργη αυξηση των επιπεδων ινσουλινης στο αιμα.Αλλα και παλι,στην δευτερη περιπτωση αργη θα ειναι η εκκριση ινσουλινης και οχι αποτομη.Γιατι μιλας για συνθετο υ/α.Τι φοβασαι ακριβως?

CapoFighter
20-02-12, 23:34
Οχι δεν θα ειναι το ιδιο.Στην πρωτη περιπτωση θα εχεις πιο αργη αυξηση των επιπεδων ινσουλινης στο αιμα.Αλλα και παλι,στην δευτερη περιπτωση αργη θα ειναι η εκκριση ινσουλινης και οχι αποτομη.Γιατι μιλας για συνθετο υ/α.Τι φοβασαι ακριβως?

Το καταλαβαινωγ για την αυξηση της ινσουλινης αφου οπως ειπες ειναι συνθετος ο υδατανθρακας. Το θεμα ειναι οτι θα προτιμησω πλεον τα πρασινα λαχανικα σαν πηγη υδατανθρακα(παντα μεσα στα μακρος μου). Εχω ξεκινησει πλεον να μπαινω σε προγραμμα για γραμμωση γιατι μεχρι τωρα παραεγινε το κακο!!! Δεν ειναι οτι φοβαμαι αλλα θελω να χασω κιλα και θα προτιμησω υδατανθρακα απο λαχανικα, αυτο εννοω...

COBRA_STYLE
20-02-12, 23:35
Απλα μη προσθεσεις στην πρασιναδα μπαλσαμικο ξυδι,πετιμεζια κτλ.

eli_din3
20-02-12, 23:39
Απλα μη προσθεσεις στην πρασιναδα μπαλσαμικο ξυδι,πετιμεζια κτλ.

γιατι οχι μπαλσαμικο?!?

tolis93
22-02-12, 00:17
γιατι οχι μπαλσαμικο?!?

περιεχει καποια ποσοτητα ζαχαρης.εξαρταται το μπαλσαμικο βεβαια.εγω παντως βαζω δε βαζω διαφορα δν εχω δει δε σε χαλαει τοσο

eli_din3
22-02-12, 00:18
περιεχει καποια ποσοτητα ζαχαρης.εξαρταται το μπαλσαμικο βεβαια.εγω παντως βαζω δε βαζω διαφορα δν εχω δει δε σε χαλαει τοσο

ε τωρα 5-10 γρ μπαλσαμικο σιγα :S

tolis93
22-02-12, 00:19
Το καταλαβαινωγ για την αυξηση της ινσουλινης αφου οπως ειπες ειναι συνθετος ο υδατανθρακας.

δεν παιζει ρολο αν ειναι συνθετος η οχι ο υδατανθρακας για αυξηση ινσουλινης αλλα ο γλυκαιμικος δεικτης της τροφης και ο συνδιασμος με αλλη τροφη.καθως και η ποσοτητα( βλεπε γλυκαιμικο φορτιο). και τα μηλα ειναι απλος υδατανθρακας αλλα η φρουκτοζη χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη.ενω οι βραστες πατατες συνθετος υδατανθρακας υψιλου γλυκαιμικου δεικτη

Γιάννηςς
22-02-12, 00:47
Έχει κάποιος άρθρο για τους κινδύνους της σόγιας;Γενικά βλέπω διάφορα για τις ισοφλαβίνες που έχει,τα φυτικά οιστρογώνα δηλαδή και οτι μπορεί να προκαλέσει διάφορα.Αλλού πάλι βλέπω οτι δεν έχει επιπτώσεις.Αλλού βλέπω για αλλεργίες.Πάντος κάτι που να σχετίζεται με το bodybuilding δεν βρήκα.Να εντάξω τη σόγια στη διατροφή;Αν οχι γιατί;

CapoFighter
22-02-12, 01:08
δεν παιζει ρολο αν ειναι συνθετος η οχι ο υδατανθρακας για αυξηση ινσουλινης αλλα ο γλυκαιμικος δεικτης της τροφης και ο συνδιασμος με αλλη τροφη.καθως και η ποσοτητα( βλεπε γλυκαιμικο φορτιο). και τα μηλα ειναι απλος υδατανθρακας αλλα η φρουκτοζη χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη.ενω οι βραστες πατατες συνθετος υδατανθρακας υψιλου γλυκαιμικου δεικτη

Μαλλον το ειχα μπερδεψει καπως αυτο το θεμα αλλα πολυ σωστος ο φιλος...!!! thx a lot :thumbup::thumbup:

COBRA_STYLE
22-02-12, 01:11
Έχει κάποιος άρθρο για τους κινδύνους της σόγιας;Γενικά βλέπω διάφορα για τις ισοφλαβίνες που έχει,τα φυτικά οιστρογώνα δηλαδή και οτι μπορεί να προκαλέσει διάφορα.Αλλού πάλι βλέπω οτι δεν έχει επιπτώσεις.Αλλού βλέπω για αλλεργίες.Πάντος κάτι που να σχετίζεται με το bodybuilding δεν βρήκα.Να εντάξω τη σόγια στη διατροφή;Αν οχι γιατί;

Αστην καλυτερα....το πιο πιθανο ειναι να αγορασεις μεταλλαγμενη σογια.

tolis93
22-02-12, 01:15
Μαλλον το ειχα μπερδεψει καπως αυτο το θεμα αλλα πολυ σωστος ο φιλος...!!! thx a lot :thumbup::thumbup:

my pleasure.
γιαννηςςς η μονη περιπτωση να παρεις κανονικη βιολογικη σογια ειναι να τη παρεις στη κλασικη μορφη της. φασολακια δηλαδη γιατι καπως ετσι ειναι η σογια. γενικα για να παρεις βιολογικη σογια σπανιο πραγμα.πχ ενα γαλα 1 λιτρο εχει 4 ευρω κ μονο σε βιολογικα.δε συμφερει καν....

Γιάννηςς
22-02-12, 01:15
Η καθηγήτρια μου στη βιολογία,η οποία πριν γίνει καθηγήτρια στι δημόσιο δούλευε ως διευθύντρια στον ΕΦΕΤ,μας έχει πει οτι στην Ελλάδα απαγορεύονται τα μεταλλαγμένα.Επιτρέπονται μόνο προσθήκες μεταλλαγμένων προϊόντων κατά 1%.Δηλαδη δεν ξέρω...ρώτησα και την καθηγητρια στο facebook (:P) και περιμένω απάντηση.Σήμερα πάντος στο μάθημα μας είπε οτι είναι πολύ καλή.Της έστειλα τώρα για τις ισοφλαβίνες και το γενετικό κομμάτι και περιμένω...

Γιάννηςς
22-02-12, 01:16
my pleasure.
γιαννηςςς η μονη περιπτωση να παρεις κανονικη βιολογικη σογια ειναι να τη παρεις στη κλασικη μορφη της. φασολακια δηλαδη γιατι καπως ετσι ειναι η σογια. γενικα για να παρεις βιολογικη σογια σπανιο πραγμα.πχ ενα γαλα 1 λιτρο εχει 4 ευρω κ μονο σε βιολογικα.δε συμφερει καν....

Οκ,οπότε μάλλον να το ξεχάσω για σόγια :P...

tolis93
22-02-12, 01:17
Οκ,οπότε μάλλον να το ξεχάσω για σόγια :P...

μονο τυρι σογιας εχω βρει καλο σε βασιλοπουλο κατα τα αλλα αστα να πανε.καθε γαλα κ αλλη γευση.καταντια...

COBRA_STYLE
22-02-12, 01:19
Η καθηγήτρια μου στη βιολογία,η οποία πριν γίνει καθηγήτρια στι δημόσιο δούλευε ως διευθύντρια στον ΕΦΕΤ,μας έχει πει οτι στην Ελλάδα απαγορεύονται τα μεταλλαγμένα.Επιτρέπονται μόνο προσθήκες μεταλλαγμένων προϊόντων κατά 1%.Δηλαδη δεν ξέρω...ρώτησα και την καθηγητρια στο facebook (:P) και περιμένω απάντηση.Σήμερα πάντος στο μάθημα μας είπε οτι είναι πολύ καλή.Της έστειλα τώρα για τις ισοφλαβίνες και το γενετικό κομμάτι και περιμένω...

Στην καθηγητρια σου πες οτι η Ελλαδα εχει υπογραψει εδω και καποια χρονια το Codex Alimentarius,δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο.

αα επισης πες της και ενα μπεεεε απο μενα.

tolis93
22-02-12, 01:22
Στην καθηγητρια σου πες οτι η Ελλαδα εχει υπογραψει εδω και καποια χρονια το Codex Alimentarius,δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο.

αα επισης πες της και ενα μπεεεε απο μενα.

να τος ο ψαγμενος.αυτο ηθελα να παραθεσω αλλα εψαχνα το αρθρο

Γιάννηςς
22-02-12, 01:40
Τι ξέρω για τον codex,το έχω ψάξει κιόλας...πιο παλιά ήμουν πορωμένος με κάτι τέτοια.Αλλά όντος δεν της το έχω αναφέρει αυτό για τον codex.Αν και απ οτι βλεπω χλωμο το βλεπω για σογια τελικα :P

COBRA_STYLE
22-02-12, 01:44
να τος ο ψαγμενος.αυτο ηθελα να παραθεσω αλλα εψαχνα το αρθρο

Eχει αρχισει και εφαρμοζεται πολυ αθορυβα εδω και καιρο...ενα απο τα πολλα παραδειγματα και προσφατο ειναι το ανοιγμα του επαγγελματος των φαρμακοποιων....αυτο ειναι στοχος του Codex.

Γιάννηςς
22-02-12, 02:34
http://www.efet.gr/portal/page/portal/efetnew/efet/codex
http://www.eufic.org/article/el/artid/codex-alimentarius/

Μά πόσο ρόδινα τα παρουσιάζουν;; :clap::clap:


http://www.youtube.com/watch?v=FwotSVD0BSo
Aν και φαίνοται λίγο τραβηγμένα αυτά που λέει...

Saldi
22-02-12, 17:21
Επειδή είδα και απο ειδα με διατροφολόγους στην πόλη μου και επειδη τίποτα δεν είανι καλύτερο απο το να βγάζεις εσυ διατροφή ε΄χω κάμπωσες ερωτήσεις...
Οι επιλογές είναι 3..
Συντήρηση
Ογκος
Γραμμωση

Σε τι ποσοστά πρέπει να παίζεις με το καθένα??
Protein,carb,fat
παρόλα αυτά ισχύει και το άλλο...
Σε θερμίδες για να βάλεις η να χάσεις κιλά παίζεις 10%-30% πάνω απο τις θερμίδες συντήρησης η 10%-30% κάτω απο της θερμίδες συντήρησης για να χάσεις...Φαντάζομαι οτι τα ποσοστά εξαρτώνται απο το πόσο διατεθημένος είσαι να κάνεις αυστηρη διατροφή γράμμωσης η όγκου....(τα λέω καλα η όχι?)
Επομένως προκύπτουν διάφοροι συνδιασμοί.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
Πχ αν πούμε οτι είμαστε +25% στις θερμίδες γιατι θέλουμε να βάλουμε κιλά τι ποσοστο protein,carb,fat να παίξουμε?
Αν απο την άλλη βάλουμε -25% στις θερμίδες γιατι θέλουμε να χάσουμε κιλά σε τι ποσοστα protein,carb,fat θα παίξουμε?

Ευχαριστώ πολύ!

tolis93
22-02-12, 17:26
saldi υπαρχουν πολλοι τροποι και για τα 3. συνηθως ισοθερμιδικα για συντηρηση παιζεις με το βαρος σου επι 2 πρωτεινη επι 1μισι η επι 2 υδατανθρακα και οτι μενει απο λιπαρα. σε ογκο παιζεις επι 2 η επι 2μισι πρωτεινη επι 2 η 2μισι υδατανθρακα και οτι μενει λιπαρα και σε γραμμωση το βαρος σου επι 2 εως και επι 3 πρωτεινη.το βαρος σου επι 1 η επι 1μισι λιπαρα και οτι μενει υδατανθρακες. βεβαια αυτα ειναι ολα ενδεικτικα.το θεμα ειναι σωστες τροφες και οι θερμιδες.αλλοι πρωτημουν να αυξομειωνουν υδατανθρακες μονο και να αφηνουν τα λιπαρα κ τη πρωτεινη ως εχει.αλλοι απλα προσθετουν η αφαιρουν αεροβια ασκηση και αλλοι παιζουν με λιπαρα. οτι θελεις κανεις

Γιάννηςς
22-02-12, 20:09
για την πρωτεϊνη σε περιοδο γραμμωσης: το επι 2 και το 3 εχει κάποια ουσιαστικη διαφορα;Δηλαδη εγω ειμαι επι 2,5...αν το κανω επι 3 τι θα αλλαξει;

Saldi
22-02-12, 21:05
Για να καταλαβω...
Αν παίξω δηλαδη..
35% προτείνη,50%υδατανθρακα,15%λιπαρα και είμαι με υποθερμιδικη και αεροβιο ειμαι καλα για γραμμωση?
Τα ποσοστα δεν μπορω να τα βγαλω για αυτο ρωτάω...το επι 2μιση με ζορίζει πιο πολι:D
Ειμαι πολυ στα χαμένα συγνώμη για τις χαζες ερωτησεις απλα αυτο που ξέρω πχ είναι,οτι οταν θέλεις να βάλεις κιλά ανεβάζεις υδατάνθρακααρα ανεβαίνουν και οι θερμίδες και ετσι γίνετε υπερθερμιδική?
Αν υποθεσουμε οτι 2.500 ειναι συντήρηση...3.000 ογου και 2.000 γράμμωση τι ποσοστα να έβαζα σε κάθε ενα απο αυτο?

Mcstefan7
22-02-12, 22:57
υπάρχει ήδη θέμα μπες εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%99%CE%99/page278 και ρώτα ότι 8ες.

tolis93
22-02-12, 23:47
για την πρωτεϊνη σε περιοδο γραμμωσης: το επι 2 και το 3 εχει κάποια ουσιαστικη διαφορα;Δηλαδη εγω ειμαι επι 2,5...αν το κανω επι 3 τι θα αλλαξει;

τιποτα ιδιαιτερο δε θα αλλαξει....

Γιάννηςς
23-02-12, 00:37
Οκ ευχαριστώ! :)

Saldi
23-02-12, 02:11
υπάρχει ήδη θέμα μπες εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82-%CE%99%CE%99/page278 και ρώτα ότι 8ες.

Εδώ δεν ήμουν?

Για να καταλαβω...
Αν παίξω δηλαδη..
35% προτείνη,50%υδατανθρακα,15%λιπαρα και είμαι με υποθερμιδικη και αεροβιο ειμαι καλα για γραμμωση?
Τα ποσοστα δεν μπορω να τα βγαλω για αυτο ρωτάω...το επι 2μιση με ζορίζει πιο πολι:D
Ειμαι πολυ στα χαμένα συγνώμη για τις χαζες ερωτησεις απλα αυτο που ξέρω πχ είναι,οτι οταν θέλεις να βάλεις κιλά ανεβάζεις υδατάνθρακααρα ανεβαίνουν και οι θερμίδες και ετσι γίνετε υπερθερμιδική?
Αν υποθεσουμε οτι 2.500 ειναι συντήρηση...3.000 ογου και 2.000 γράμμωση τι ποσοστα να έβαζα σε κάθε ενα απο αυτο?
Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεως

venom1987
23-02-12, 10:21
ερωτηση :

απο καταστηματα συμπληρωματατων ποιες σοκολατες πρωτεινης προτειματε???

ποιες δεν εχουν ζαχαρη????που αξιζει να τρωμε?

tolis93
23-02-12, 15:34
Εδώ δεν ήμουν?

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεως

saldi μη το μετρας με επι τοις % βασικα...παιξε με γραμμαρια επι το βαρος σου κ βλεπεις πως σ τερειαζει η διατροφη σου με το περασμα του καιρου.με ποσοστα μια χαρα δουλευει απο το 35-50-15 το κλασικο δλδ πρωτεινη υδατανθρακας λιπαρα μεχρι και το 33-33-33 δουλευει μια χαρα. ειναι αναλογα το σωμα πιστευω

beefmeup
23-02-12, 15:35
saldi μη το μετρας με επι τοις % βασικα...παιξε με γραμμαρια επι το βαρος σου κ βλεπεις πως σ τερειαζει η διατροφη σου με το περασμα του καιρου.

αυτο..:thumbup:

Saldi
23-02-12, 17:22
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ...!Μόλις ετοιμάσω μια διατροφή θα την ανεβάσω να μου πείτε εντυπώσεις...!!!

Metropontix
26-02-12, 18:10
Έριξα και μια αναζήτηση νωρίτερα και βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με αυτό που ήθελα να ρωτήσω. Θεωρούσα πως τα συκωτάκια ήταν τίγκα στο λίπος αλλά τελικά βλέπω πως έχουν πολύ πρωτεΐνη. Η ερώτηση μου είναι η εξής η Χοληστερίνη που έχουν κι είναι αρκετή, θα πρέπει να μας προβληματίσει; Είμαι υγιής οκ αλλά η χοληστερίνη παίζει κάνα ρόλο στα macros πως λέγονται;

CapoFighter
26-02-12, 18:16
2η βδομαδα που ακολουθω σε προγραμμα γραμμωσης στη διατροφη μου με αρκετα χαμηλους υδατανθρακες και το προγραμμα πηγαινει κανονικα οπως το περιμενα.Εχασα 2-3 κιλα μεσα σε 2 βδομαδες και οταν ζυγιστηκα δεν ημουν και με αδειο στομαχι οποτε ΕΛΠΙΖΩ σε κατι παραπανω... Εκανα καλα που μετα απο 2 βδομαδες εκανα ενα giga cheat meal που το λυσμονουσα εδω και πολυ καιρο- το θεωρησα ομως σαν recarb στη διατροφη μου αφου οι υδατ/κες ειναι αρκετα χαμηλοι μεσα στη διατροφη.

Δηλαδη σε μια διατροφη γραμμωσης πρεπει να κανουμε recarb οταν εχουμε χαμηλους υδατ/κες η απλα συνεχιζουμε ετσι για οσο κραταει αυτη η περιοδος και απλα κανουμε καποια μικρα cheat για να μην ξενερωνουμε...

Οπως και να εχει εγω το recarb-cheat οτι και να ειναι τελοςπαντων το εκανα και τωρα ποναει η κοιλια μου:green::green:. Συγκεκριμενα ηταν ενα γευμα τουμπανο....για να σας δωσω να καταλαβετε εννοω (γιαουρτι με κακαο μαζι με ψιλοκομενο μηλο και τυρι Arla delite 5% ανακατεμενα μαζι με ομελετα και μετα εβαλα κοπανησα και κριτσινια-ντακος οπως τα λενε τελοςπαντων με μελι...εεμμμμ αρκετα μπορω να πω. Το αποτελεσμα ηταν να κανω μεσα στη μερα αυτη(που ειχα 45λεπτα ποδηλατο εξω στην πολη) ενα γευμα με πολλους υδατανθρακες που ενω αν θα επρεπε να κανω recarb θα επρεπε γενικα να τρωω υδατ./κες σε ολη τη διαρκεια της μερα αλλα μπορω να πω οτι και στα αλλα γευματα εφαγα αρκετους υδατ/κες. Αυτο ειναι Σωστο ή Λαθος ? Σορρυ αν σας μπερδεψα λιγο :-?

tolis93
26-02-12, 18:24
2η βδομαδα που ακολουθω σε προγραμμα γραμμωσης στη διατροφη μου με αρκετα χαμηλους υδατανθρακες και το προγραμμα πηγαινει κανονικα οπως το περιμενα.Εχασα 2-3 κιλα μεσα σε 2 βδομαδες και οταν ζυγιστηκα δεν ημουν και με αδειο στομαχι οποτε ΕΛΠΙΖΩ σε κατι παραπανω... Εκανα καλα που μετα απο 2 βδομαδες εκανα ενα giga cheat meal που το λυσμονουσα εδω και πολυ καιρο- το θεωρησα ομως σαν recarb στη διατροφη μου αφου οι υδατ/κες ειναι αρκετα χαμηλοι μεσα στη διατροφη.

Δηλαδη σε μια διατροφη γραμμωσης πρεπει να κανουμε recarb οταν εχουμε χαμηλους υδατ/κες η απλα συνεχιζουμε ετσι για οσο κραταει αυτη η περιοδος και απλα κανουμε καποια μικρα cheat για να μην ξενερωνουμε...

Οπως και να εχει εγω το recarb-cheat οτι και να ειναι τελοςπαντων το εκανα και τωρα ποναει η κοιλια μου:green::green:. Συγκεκριμενα ηταν ενα γευμα τουμπανο....για να σας δωσω να καταλαβετε εννοω (γιαουρτι με κακαο μαζι με ψιλοκομενο μηλο και τυρι Arla delite 5% ανακατεμενα μαζι με ομελετα και μετα εβαλα κοπανησα και κριτσινια-ντακος οπως τα λενε τελοςπαντων με μελι...εεμμμμ αρκετα μπορω να πω. Το αποτελεσμα ηταν να κανω μεσα στη μερα αυτη(που ειχα 45λεπτα ποδηλατο εξω στην πολη) ενα γευμα με πολλους υδατανθρακες που ενω αν θα επρεπε να κανω recarb θα επρεπε γενικα να τρωω υδατ./κες σε ολη τη διαρκεια της μερα αλλα μπορω να πω οτι και στα αλλα γευματα εφαγα αρκετους υδατ/κες. Αυτο ειναι Σωστο ή Λαθος ? Σορρυ αν σας μπερδεψα λιγο :-?
σωστο η λαθος εσυ θα το κρινεις αναλογα με το τι θα δεις στο σωμα σου.παντως ρε αδερφακι μ τι σιχαμα ηταν αυτο?γιαουρτι κακαο με μηλο οκ αλλα με τυρι? και ομελετα μετα?μονο εγω σε κρεπα νομιζα οτι τα κανα αυτα.κ μια φορα π το κανα μεθυσμενος ημουν(δε θελω να το επεκτεινω περεταιρω:green:) οτι εκανες εκανες εξαλου.δλδ αν σ πουμε ειναι οκ η οχι θα εχει σημασια?απλα λιγοτερες περισσοτερες τυψεις θα χεις....το κανες τωρα το χαρικες παει.εισαι αρχοντας

CapoFighter
26-02-12, 18:42
σωστο η λαθος εσυ θα το κρινεις αναλογα με το τι θα δεις στο σωμα σου.παντως ρε αδερφακι μ τι σιχαμα ηταν αυτο?γιαουρτι κακαο με μηλο οκ αλλα με τυρι? και ομελετα μετα?μονο εγω σε κρεπα νομιζα οτι τα κανα αυτα.κ μια φορα π το κανα μεθυσμενος ημουν(δε θελω να το επεκτεινω περεταιρω:green:) οτι εκανες εκανες εξαλου.δλδ αν σ πουμε ειναι οκ η οχι θα εχει σημασια?απλα λιγοτερες περισσοτερες τυψεις θα χεις....το κανες τωρα το χαρικες παει.εισαι αρχοντας

Ναι ρε φιλε δεν λεω για τις τυψεις...αυτες παει περασαν τωρα αν και ο πονος στο στομαχι εχει μεινει :green: απλα θελω να πω οτι πρεπει να κανουμε recarb σε καποιες φασεις στην περιοδο γραμμωσης ? Για αυτο ρωταω για να δω αν τελικα θα το ξανακανω ....εεε γκουχ γκουχ :unsure: εννοω οτι αν θα κανω recarb καποια αλλη φορα μεσα σε 1,5-2 βδομαδες απο τωρα... ? Για το αν οντως ειμαι σηχαμα αστο καλυτερα ασχολειαστω γιατι ξεχασα να πω οτι εβαλα μεσα και κινοα και ιπποφαες για να ειναι πιο υγειηνο :P ....

tolis93
26-02-12, 18:45
Ναι ρε φιλε δεν λεω για τις τυψεις...αυτες παει περασαν τωρα αν και ο πονος στο στομαχι εχει μεινει :green: απλα θελω να πω οτι πρεπει να κανουμε recarb σε καποιες φασεις στην περιοδο γραμμωσης ? Για αυτο ρωταω για να δω αν τελικα θα το ξανακανω ....εεε γκουχ γκουχ :unsure: εννοω οτι αν θα κανω recarb καποια αλλη φορα μεσα σε 1,5-2 βδομαδες απο τωρα... ? Για το αν οντως ειμαι σηχαμα αστο καλυτερα ασχολειαστω γιατι ξεχασα να πω οτι εβαλα μεσα και κινοα και ιπποφαες για να ειναι πιο υγειηνο :P ....

το ρικαρμπαρισμα ειναι καθαρα θεμα δικο σ.αν βλεπεις φλαταρισμα μυων επιδοσεις να πεφτουν και να μη τη παλευεις.ναι ξανακανε τσιτ....εε....ρικαρμπαρισμα τελος παντων...αν δεν εχεις θεμα δε χρειαζεσαι.αλλοι κανουν ρικαρμπαρισμα ανα 4 μερες και αλλοι κανουν κετο και δε νιωθουν χρηστο επι 1 μηνα....

tolis93
27-02-12, 21:10
φιλε μου ανοιξε ενα θεμα και βαλε εκει τη διατροφη σου.υπολογισε τα μακρος σου και πες μας τους στοχους σου.εδω θα χαθει σιγουρα.αν θες αποψη καλης η οχι διατροφης.μπορω να πω οτι εισαι σε θεση να το κρινεις μονος σου καθως γνωριζεις τις υγιεινες τροφες:thumbup:

sTeLaKoS
27-02-12, 21:45
Jimas μετέφερα τη διατροφή σου σε ξεχωριστό τόπικ για να μη χαθεί μέσα στις Γενικές ερωτήσεις. :thumbup:

Διατροφή όγκου jimas (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19662-Διατροφή-όγκου-jimas)

jimas
27-02-12, 21:50
Jimas μετέφερα τη διατροφή σου σε ξεχωριστό τόπικ για να μη χαθεί μέσα στις Γενικές ερωτήσεις. :thumbup:

Διατροφή όγκου jimas (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19662-Διατροφή-όγκου-jimas)

Οκ. Απλά την πόσταρα εδώ γιατί και την προηγούμενη φορά εδώ με βοηθήσατε με τα σχόλια σας και την διόρθωσα.

beatshooter
28-02-12, 13:21
Καλησπερα,μετα απο καιρο απραξιας και ++κιλων:(

Εχω αρχισει ξανα προπονησεις απο χτες(κυριως αεροβιο αλλα θελω να κανω και βαρη) στοχο εχω απωλεια κιλων.Απλα δεν ξερω τι διατροφη να κανω:"απλη" υποθερμιδικη ή να δοκιμασω κετο?Δεν εχω ξανακανει κετο και εχω τις αμφιβολιες μου.

CapoFighter
28-02-12, 13:38
Καλησπερα,μετα απο καιρο απραξιας και ++κιλων:(

Εχω αρχισει ξανα προπονησεις απο χτες(κυριως αεροβιο αλλα θελω να κανω και βαρη) στοχο εχω απωλεια κιλων.Απλα δεν ξερω τι διατροφη να κανω:"απλη" υποθερμιδικη ή να δοκιμασω κετο?Δεν εχω ξανακανει κετο και εχω τις αμφιβολιες μου.

Καλυτερα οχι κετο απο τωρα γιατι αν δεν εισαι αρκετα πειθαρχημενος τοτε θα ειναι δυσκολο απο κει που μπορει να επερνες καποια ποσοτητα υδατ/κων ..?.. ξαφνικα να πεσεις στα ελαχιστα γραμμαρια. Με καλη διατροφη και γυμναστικη ισως το σωμα σου να ανακαμψει και να δεις διαφορα ...Κανε μια προσπαθεια και δεν θα χασεις!!!

giorgosss
29-02-12, 15:09
Η δεξτροζη σε σκονη απο φαραμακειο , σε τι δοσολογια πρεπει να λαμβανεται μετα την προπονηση , δλδ υπαρχη καποια αναλογια με την whey που περνεις επιτοπου η κατι αλλο ...???

giorgosss
29-02-12, 15:26
βασικα απ οτι καταλαβα το σωστο ειναι για τα 30 γρ καθαρης (45gr whey) αντιστοιχουν γυρω στα διπλασια γραμμαρια δεξτροζης , δλδ καπου 60 γρ σκονης... αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με... :toast:

billys15
29-02-12, 15:26
Η δοση ειναι αναλογως τα κιλα σου,την προπονηση,το τι θελεις κλπ.Μπορεις να φτασεις π.χ. απο 20γρ μεχρι και 60-70 ή και 80γρ.

eli_din3
01-03-12, 00:59
υπαρχει χυμα κοτατζ?? και αν ναι που? και μπορουμε να το εμπιστευτουμε??

tolis93
01-03-12, 13:46
υπαρχει χυμα κοτατζ?? και αν ναι που? και μπορουμε να το εμπιστευτουμε??

σε καθε σουπερμαρκετ σε παγκο τυριων. αλλα εχει το 4αρι η το 5μισαρι 2,2 δε βρισκεις.αν θες 2,2 κ φθηνο πας λιντλ
και ειναι της φαγε.οτι παιρνεις σε πακετο παιρνεις κ απο παγκο απλα δε πληρωνεις τη συσκευασια κτλπ κτλπ ξερεις

Saldi
01-03-12, 14:21
να ρωτήσω λίγο...
Τι κακάο χρησιμοποιήτε στην διατροφή σας?Τι μάρκα?
Γιατι κάτι που είχε πάρει το μάτι μου έλεγε οτι τα κακάο απο τις ελληνικές εταιρίες δεν είναι 100%φυσικά και πολλοι καταφευγουν σε αγορά κακάο απο το εξωτερικό

tolis93
01-03-12, 14:25
να ρωτήσω λίγο...
Τι κακάο χρησιμοποιήτε στην διατροφή σας?Τι μάρκα?
Γιατι κάτι που είχε πάρει το μάτι μου έλεγε οτι τα κακάο απο τις ελληνικές εταιρίες δεν είναι 100%φυσικά και πολλοι καταφευγουν σε αγορά κακάο απο το εξωτερικό

van houten kαι παυλιδης.τα μονα κατα τη γνωμη μ π λες κακαο

Saldi
01-03-12, 21:14
van houten kαι παυλιδης.τα μονα κατα τη γνωμη μ π λες κακαο

Να προτιμήσω ενα απο τα 2ο?
Το παυλίδης οκ υπάρχει σε super market το van houten?Μπορώ να το προμηθευτώ απο κάπου?

giorgosss
01-03-12, 22:38
Η δεξτροζη σε σκονη απο φαραμακειο , σε τι δοσολογια πρεπει να λαμβανεται μετα την προπονηση , δλδ υπαρχη καποια αναλογια με την whey που περνεις επιτοπου η κατι αλλο ...???

πηρα τη δεξτροζη απο το φαρμακειο , ειναι σαν ζαχαρη αχνη . πολυ γλυκια... το σωστο πηρα ετσι ? η μου εδωσαν λαθος ??? μηπως 8α βαλω λιπος αρκετο με αυτο ??? :toast:

RAMBO
01-03-12, 22:39
σωστα πηρες;)..ετσι ειναι

spyros Bodybuilding
02-03-12, 00:48
Παιδια,οι τηγανιτες πατατες γιατι ειναι "απαγορευμενες" σε μια διατροφη bb??εννοω τις σπιτικες τηγανιτες,τοσο χαλια θρεπτικη αξια εχουν??

gym
02-03-12, 00:49
τηγανιζεται το λαδι?=αχρηστο λαδι....


καλυτερα να τις κανεις στο φουρνο με κατι κολπα που εχουμε πει κ θα ειναι κ υγειινες κ νοστιμες σαν τηγανητες

Γιάννηςς
02-03-12, 01:00
Λινκ για τα "κόλπα"; :P

marpi
02-03-12, 01:02
Παιδια,οι τηγανιτες πατατες γιατι ειναι "απαγορευμενες" σε μια διατροφη bb??εννοω τις σπιτικες τηγανιτες,τοσο χαλια θρεπτικη αξια εχουν??

τισ εκανα χθες πρωτη φορα με το κολπο στον φουρνο κ γιναν φοβερεσ παντως!

gym
02-03-12, 01:05
Λινκ για τα "κόλπα"; :P

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6653-%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%95%CF%82-%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3-%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3-%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%91&highlight=%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82+%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%82

κ αμα δεν καταλαβες κατι ρωτα να εξηγησω

Γιάννηςς
02-03-12, 01:09
Ευχαριστώ ΠΟΛΥ! :green:

worfel
02-03-12, 01:11
λεω να ξεκινησω κετο. πως ξεκιναω ομως? θελω να πω εχω κανει ενα πλανο, κατευθειαν πχ αυριο το ξεκιναω ή μειωνω πρωτα σταδιακα τα carbs ωστε να μην ειναι τοσο αποτομο?

exkaliber
02-03-12, 01:35
τα κεφτεδακια τι μακρος εχουν??

Γιάννηςς
02-03-12, 01:43
Δεν εξαρτάται από το τι θα βάλεις μέσα;Με βρωμη που τα κανω εγω βγαίνουν πολύ ώραία με λίγα λίπη,καλό σύνθετο υδατ με φυτικες ίνες και μπολικη πρωτεϊνη!!Μιαμ!

Giannistzn
02-03-12, 01:53
τα κεφτεδακια τι μακρος εχουν??

Τα "παραδοσιακα" αρκετα λιπαρα, καποια ποσοτητα υδατανθρακα και λιγη πρωτεΐνη.

Αν σκευτεις οτι τα αλευρωνουν, τα τηγανιζουν και ο κιμας που βαζουν δεν ειναι και αριστης ποιοτητας (εννοω εχει αρκετο λιπος και λιγο ψαχνο)

exkaliber
02-03-12, 01:55
αυτα απο το lidl παιρνω και δεν γραφουν πανω
ειναι και φτηνα
τα χεις δοκιμασει μηπως?

Giannistzn
02-03-12, 02:01
Oχι τα ειχε παρει ενα φιλαρακι που ειχαμε παει μια φορα μαζι. Θα τον ρωτησω να μου πει εντυπωσεις (απο αποψη λιπαροτητας κλπ)

Αν και το lidl φημιζεται για το οτι 1/2 προΐοντα του δεν εχουν μακρος, σε αυτα σιγουρα δεν εχει? Στα περισσοτερα αλαντικα του και κρεατικα του εχω δει. Θα το τσεκαρω και εγω αυριο - μεθαυριο που θα ξαναπαω. Παντως, γενικα συσκευασμενα, ψημενα και στη συντηρηση δεν ειναι και οτι καλυτερο..

exkaliber
02-03-12, 02:03
δεν ειχε απ οσο θυμαμαι

exkaliber
02-03-12, 02:47
μια γεματη κουταλια της σουπας λαδι,ποσα ml ειναι?

Giannistzn
02-03-12, 09:53
Kυμαινεται απο 7-12 αναλογα το κουταλι.. Υπολογισε γυρω στα 8-10γρ πανω κατω και εισαι μεσα

exkaliber
02-03-12, 16:52
δλδ 100 θερμιδες περιπου
καλα ειναι:green:

spyros Bodybuilding
02-03-12, 18:16
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6653-%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%95%CF%82-%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3-%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3-%CE%A4%CE%97%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%91&highlight=%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82+%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%82

κ αμα δεν καταλαβες κατι ρωτα να εξηγησω

Πολυ καλη συνταγη,θα την δοκιμασω.Τωρα,η θρεπτικη και θερμιδικη αξια μιας πατατας ποσο ειναι στα 100γρ??επηρεαζεται καθολου οταν τις κανουμε "τηγανιτες"(συνταγη του φορουμ)??για την ακριβεια,αμα σας ειναι ευκολο,μπορειτε να μου πειτε ποσα γρ πατατα ισοδυναμουν με 100γρ ρυζι σε θεμα θρεπτικων και θερμιδικων αξιων?

tolis93
02-03-12, 19:28
δλδ 100 θερμιδες περιπου
καλα ειναι:green:

δωσε τη μαρκα απο τα κεφτεδακια...γιατι ειμαστε εδω??:green:

exkaliber
03-03-12, 01:47
δωσε τη μαρκα απο τα κεφτεδακια...γιατι ειμαστε εδω??:green:

αγορι μου γλυκο και ομορφο :love::love::love::green:

εσενα ειχα στο μυαλο μου οταν σκεφτηκα να το ρωτησω


αυτα εδω ειναι


http://www.killdeal.gr/prosfores-fylladia.aspx?offer_id=12918

tolis93
03-03-12, 17:15
αγορι μου γλυκο και ομορφο :love::love::love::green:

εσενα ειχα στο μυαλο μου οταν σκεφτηκα να το ρωτησω


αυτα εδω ειναι


http://www.killdeal.gr/prosfores-fylladia.aspx?offer_id=12918

στα 100 γρ 171 θερμιδες 19 γρ πρωτεινη 10 γρ λιπαρα 2 γρ υδατανθρακα. μου βγαλε το λαδι να τα βρω τα μ@μ@μ@ν@

exkaliber
03-03-12, 18:50
μια χαρα δλδ
ειναι και φθηνα

magavaTOUT
03-03-12, 22:59
για γραμμωση, ποιοι υ/α ειναι οι προτιμοτεροι ?

eli_din3
03-03-12, 23:19
αν φτιαξουμε κρεπες με αλυρι ολικης κτλ.. θεωρειται τσιτ?? πειτε οχι :P για μεταπροπονητικο ή πρωινο

Galthazar
03-03-12, 23:20
αν φτιαξουμε κρεπες με αλυρι ολικης κτλ.. θεωρειται τσιτ?? πειτε οχι :P για μεταπροπονητικο ή πρωινο

οχι αλλα αναλογα τι θα βαλεις μεσα...για πρωινο πιστευω ειναι ο,τι πρεπει

μπορεις να κανεις και κρεπα aka πιτακι βρωμης

Γιάννηςς
03-03-12, 23:46
Παιδιά είδα σήμερα τα μακροσυστατικά του αλευριού ολικής αλέσεως και ήταν πολύ καλά!!!.Δεν είχα σάκχαρα,ελάχιστ αλίπη και καλές φυτικές ίνες!...Θα παίρνω να φτιάχνω διάφορα!

eli_din3
03-03-12, 23:50
Παιδιά είδα σήμερα τα μακροσυστατικά του αλευριού ολικής αλέσεως και ήταν πολύ καλά!!!.Δεν είχα σάκχαρα,ελάχιστ αλίπη και καλές φυτικές ίνες!...Θα παίρνω να φτιάχνω διάφορα!

ελα αυριο πρωι πρωι το καλο πρωινοοοοοοοοοο...θα επιχειρησω κρεπουλες... τωρα αν τρωγονται θα δειξει..γιατι κατι μου λεει οτι θα κολλησουν :P

COBRA_STYLE
03-03-12, 23:52
για γραμμωση, ποιοι υ/α ειναι οι προτιμοτεροι ?

γλυκοπατατα the best:thumbup:

Γιάννηςς
04-03-12, 00:04
ελα αυριο πρωι πρωι το καλο πρωινοοοοοοοοοο...θα επιχειρησω κρεπουλες... τωρα αν τρωγονται θα δειξει..γιατι κατι μου λεει οτι θα κολλησουν :P

Ποποοο...μου δωσες ιδέα!Γαλοπούλα στο τηγάνι να αρπάξει λίγο μαζί με ντοματούλα να βγάλει τα υγρά της και τυρί με χαμηλά λιπαρά λιωμένο ή κότατζ με μουσταρδίτσα και λαϊτ μαγιονέζα και καμιά πιπεριά......και πατατούλα στον φούρνο να είναι σαν τηγανιτή..................και δεν παλεύεται!!!

tolis93
04-03-12, 10:38
Ηλια μη γραφεις παντου για φαγητα πειναμε.δεν εχω φαει και πρωινο ακομα:green:
ειχα ανεβασει συνταγη για κρεπες για τη ζυμη.ουτε κολλανε ουτε τπτ;) απλα αν τρωτε συχνα καλο ειναι να φτιαξετε μειγμα για 3-4 μερες και μετα ψυγειο.τπτ δε παθαινει

eli_din3
04-03-12, 11:59
Ηλια μη γραφεις παντου για φαγητα πειναμε.δεν εχω φαει και πρωινο ακομα:green:
ειχα ανεβασει συνταγη για κρεπες για τη ζυμη.ουτε κολλανε ουτε τπτ;) απλα αν τρωτε συχνα καλο ειναι να φτιαξετε μειγμα για 3-4 μερες και μετα ψυγειο.τπτ δε παθαινει

μπορεις να δωσεις λιγο λινκ γιατι δεν το βρισκω??

Γιάννηςς
04-03-12, 12:02
Το βράδυ θα δημιουργήσω.:green:

eli_din3
04-03-12, 12:08
Το βράδυ θα δημιουργήσω.:green:

εγω αυτην την στιγμη ειμαι πανω απο το αντικολλητικο xD

Γιάννηςς
04-03-12, 12:21
Xαχαχαχα...Τελικά εγώ δεν έχω αλέυρι :( Σκέφτομαι να πάρω τη βρώμη και να την αλέσω στο μπλέντερ.......κάνει η μάπα θα βγεί;:unsure:

tolis93
04-03-12, 12:35
εγω αυτην την στιγμη ειμαι πανω απο το αντικολλητικο xD

παρε μια ωραιοτατη λαιτ εκδοχη....
μιση κουπα αλευρι ολικης αλεσεως.
2 ασπραδια 1 κροκο αυγου
4-6 ζαχαρινες η 2 κ γλυκου μαυρη ζαχαρη
λιγο νερο.
50 μλ γαλα απαχο
τοποθετεις το γαλα και το αλευρι μαζι και τα χτυπας.αν γινεται πιχτο προσθετεις νερο οσπου να γινει περιπου κρεμωδες.δλδ να εχει μια ρευστοτητα μεν αλλα να μην ειναι κατουρο δε.προσθετεις τις ζαχαρινες η τη ζαχαρη και τα αυγα.συνεχιζεις να χτυπας μεχρι να γινουν ενα ομογενοποιημενο μειγμα.
εχεις προθερμανει το αντικολλητικο σου.το κατεβασεις σε μετρια φωτια και περνας το μειγμα μεχρι να σκεπασει το τηγανι.με 1 πλαστικη σπατουλα σιγα σιγα ξεκολας(οπως κανουμε πιτακι βρωμης) το γυρνας απο την αλλη για κανα 2 λεπτα ακομα κ εισαι ετοιμος.
θερμιδες 220. πρωτεινη 11γρ λιπαρα 5 γρ υδατανθρακας 32 γρ
καλη σου ορεξη

ηλια μια χαρα θα βγει κ με βρωμη

eli_din3
04-03-12, 12:41
παρε μια ωραιοτατη λαιτ εκδοχη....
μιση κουπα αλευρι ολικης αλεσεως.
2 ασπραδια 1 κροκο αυγου
4-6 ζαχαρινες η 2 κ γλυκου μαυρη ζαχαρη
λιγο νερο.
50 μλ γαλα απαχο
τοποθετεις το γαλα και το αλευρι μαζι και τα χτυπας.αν γινεται πιχτο προσθετεις νερο οσπου να γινει περιπου κρεμωδες.δλδ να εχει μια ρευστοτητα μεν αλλα να μην ειναι κατουρο δε.προσθετεις τις ζαχαρινες η τη ζαχαρη και τα αυγα.συνεχιζεις να χτυπας μεχρι να γινουν ενα ομογενοποιημενο μειγμα.
εχεις προθερμανει το αντικολλητικο σου.το κατεβασεις σε μετρια φωτια και περνας το μειγμα μεχρι να σκεπασει το τηγανι.με 1 πλαστικη σπατουλα σιγα σιγα ξεκολας(οπως κανουμε πιτακι βρωμης) το γυρνας απο την αλλη για κανα 2 λεπτα ακομα κ εισαι ετοιμος.
θερμιδες 220. πρωτεινη 11γρ λιπαρα 5 γρ υδατανθρακας 32 γρ
καλη σου ορεξη

ηλια μια χαρα θα βγει κ με βρωμη

καπως ετσι το κανα αλλα με ενα ολοκληρο αυγο και τιποτα αλλο απο αυγα..τελειες βγηκαν! ευχαριστω για την συνατη..θα το δοκιμασω και ετσι (τωρα που το βρηκαμεεε..ουυ :P)

tolis93
04-03-12, 12:56
καπως ετσι το κανα αλλα με ενα ολοκληρο αυγο και τιποτα αλλο απο αυγα..τελειες βγηκαν! ευχαριστω για την συνατη..θα το δοκιμασω και ετσι (τωρα που το βρηκαμεεε..ουυ :P)

κομπλε εισαι.copy paiste το εκανα απο το θρεντακι π εχω τις συνταγες.και κανα κεικ να φτιαξεις καμια μερα ετσι για να σπασει η κρεπα:green:

Irriversible
04-03-12, 19:46
Για να φτιαχνω ροφημα βρωμης μαζι με γαλα κ.λ.π ειναι καλυτερο το blender ή το μιξερ ??? επισης αν θελετε πειτε και καμια συνταγη, ψαχνω τροπο για να μπορω να φαω βρωμη...

nikos1233
04-03-12, 22:50
Παιδιά από πού αγοράζεται κιμά γαλοπούλας?? Έχω τρελαθεί! Έχω πάει σε 5 κρεοπωλεία και δεν είχε κανένας!!!

eli_din3
04-03-12, 22:54
Παιδιά από πού αγοράζεται κιμά γαλοπούλας?? Έχω τρελαθεί! Έχω πάει σε 5 κρεοπωλεία και δεν είχε κανένας!!!

ε μπορεις να παρεις εσυ το στηθος και να το χτυπησεις λιγο στο μουλτι αποτι ξερω

TheWorst
05-03-12, 12:43
Μπορω να βαζω στις σαλατες αλατι (καλιουχο παντα) και ξυδι σε περιοδο γραμμωσης?

Giannistzn
05-03-12, 13:25
Αλατι ναι (με μετρο φυσικα) δεν υπαρχει λογος να το κοψεις. Ειχε γινει και συζητηση σε καποιο θεμα πιο παλια.

Για το ξυδι δεν ειμαι σιγουρος, εχω διαβασει απο 2-3 ατομα οτι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Καποιος που γνωριζει παραπανω ας μας πει.

tolis93
05-03-12, 15:54
Αλατι ναι (με μετρο φυσικα) δεν υπαρχει λογος να το κοψεις. Ειχε γινει και συζητηση σε καποιο θεμα πιο παλια.

Για το ξυδι δεν ειμαι σιγουρος, εχω διαβασει απο 2-3 ατομα οτι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Καποιος που γνωριζει παραπανω ας μας πει.

για μπαλσαμικο αναφερεται το μετρο.το κανονικο βαζεις αβερτεν κουβερτεν(καλα εδω εγω τρωω κετσαπ μουσταρδα και ΗΡ αλλα τελος παντων:green:) δε νομιζω να σε επιρεασουν τοοοοσο. εγω οποτε βαζω αλλατι με βλεπω πιο στεγνο κιολας....τι να πω...
κιμα γαλοπουλας ανετα βρισκεις σε σουπερμαρκετ. πηγαινε παρε στηθος και ζητα να στο κανουν κιμα.απο εκει εννοω.
τη βρωμη να τη κανεις σε αντικολλητικο με κανα ασπραδακι και κανενα κροκο(πιτακι εν ολοιγις) να νιωσεις τι εστι γευσηγνωσιαν....
κανεις αλλος??:green:

procop
05-03-12, 22:34
tolis,εισαι κακη επιρροη στο φαγητο...:P
εφτιαξα και εγω την κρεπουλα,αλλα την εκανα γλυκια,5 κουταλιεσ μερεντα,2 μπανανεσ:banana: ,και 8 μπισκοτα παπαδοπουλου..

Gianna
05-03-12, 22:38
tolis,εισαι κακη επιρροη στο φαγητο...:P
εφτιαξα και εγω την κρεπουλα,αλλα την εκανα γλυκια,5 κουταλιεσ μερεντα,2 μπανανεσ:banana: ,και 8 μπισκοτα παπαδοπουλου..

Εμ. δεν σου φταίει ο Τόλης για την μερέντα και τα παπαδοπούλου:green:Τουλάχιστον μέτρησε, εεεε;;;