PDA

Επιστροφή στο Forum : Λυποδιαλυτες για 47χρονη...



LoneWolf
28-06-10, 00:52
Λοιπον το θεμα αυτο αφορα την μανα μου η οποια ειναι 47 χρονων και εχει περιττο λυπος στην κοιλια (παχακια) :) .

Δουλευει αρκετες ωρες με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει γυμναστικη διοτι ειναι πτωμα. Που και που πηγαινει με το ποδηλατο εξω οποτε κανει λιγη αεροβια.
Απο διατροφη δεν εχει καποιο πλανο ουτε τρωει πολλα γευματα αλλα ειναι προσεγμενη , σπανια τρωει γλυκα κλπ.
Ισως φταιει και η ηλικια αλλα μαλλον θα πρεπει να προσεξουμε την διατροφη.

Επειδη μου ειπε πως θελει να δοκιμασει λεκιθινη (ασφαλες λυποδιαλιτικο οπως διαβασα στο φορουμ του bodybuilding.gr ) και καποιος ανεφερε πως δεν αξιζει τα λεφτα λεω μηπως ηταν καλυτερο να δοκιμαζε καποιον κανονικο λυποδιαλυτη.
Απο τα λιγα που εχω ακουσει πρεπει οπωσδηποτε να κανει γυμναστικη οταν θα περνει το λυποδιαλυτη. (διορθωστε με αν κανω λαθος)
Δεν περιμενουμε τρελα αποτελεσματα απο μαγικα χαπια.
Οποτε αν εχει καποιος την ορεξη ας προτεινει καποιο λυποδιαλυτη αφου με βεβαιωσει πρωτα πως δεν θα υπαρχει προβλημα με την χρηση λυποδιαλυτικων χωρις γυμναστικη και σε αυτη την ηλικια.

(Απαντησεις σε 4-5 σειρες το πολυ) :P
Ευχαριστω

Qlim4X
28-06-10, 01:03
Λοιπον το θεμα αυτο αφορα την μανα μου η οποια ειναι 47 χρονων και εχει περιττο λυπος στην κοιλια (παχακια) :) .

Δουλευει αρκετες ωρες με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει γυμναστικη διοτι ειναι πτωμα. Που και που πηγαινει με το ποδηλατο εξω οποτε κανει λιγη αεροβια.
Απο διατροφη δεν εχει καποιο πλανο ουτε τρωει πολλα γευματα αλλα ειναι προσεγμενη , σπανια τρωει γλυκα κλπ.
Ισως φταιει και η ηλικια αλλα μαλλον θα πρεπει να προσεξουμε την διατροφη.

Επειδη μου ειπε πως θελει να δοκιμασει λεκιθινη (ασφαλες λυποδιαλιτικο οπως διαβασα στο φορουμ του bodybuilding.gr ) και καποιος ανεφερε πως δεν αξιζει τα λεφτα λεω μηπως ηταν καλυτερο να δοκιμαζε καποιον κανονικο λυποδιαλυτη.
Απο τα λιγα που εχω ακουσει πρεπει οπωσδηποτε να κανει γυμναστικη οταν θα περνει το λυποδιαλυτη. (διορθωστε με αν κανω λαθος)
Δεν περιμενουμε τρελα αποτελεσματα απο μαγικα χαπια.
Οποτε αν εχει καποιος την ορεξη ας προτεινει καποιο λυποδιαλυτη αφου με βεβαιωσει πρωτα πως δεν θα υπαρχει προβλημα με την χρηση λυποδιαλυτικων χωρις γυμναστικη και σε αυτη την ηλικια.

(Απαντησεις σε 4-5 σειρες το πολυ) :P
Ευχαριστω


λυποδιαλητες κτλ δεν ειναι μαγικα χαπια.

αν δεν μπει ο ιδιος ιδια στο τρυπακι το τι θες να κανεις τοτε δεν θα σε σωσει.

ποσταρε το θεμα στην κοσταντινα που ειναι αρμοδια για τις γυναικες να σου πει αναλιτικα.

αλλα αυτα που θα πει ειναι διατροφη και αεροβιο. χωρις αυτα δεν πας πουθενα.

CROCOJET
28-06-10, 01:14
Λοιπον το θεμα αυτο αφορα την μανα μου η οποια ειναι 47 χρονων και εχει περιττο λυπος στην κοιλια (παχακια) :) .

Δουλευει αρκετες ωρες με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει γυμναστικη διοτι ειναι πτωμα. Που και που πηγαινει με το ποδηλατο εξω οποτε κανει λιγη αεροβια.
Απο διατροφη δεν εχει καποιο πλανο ουτε τρωει πολλα γευματα αλλα ειναι προσεγμενη , σπανια τρωει γλυκα κλπ.
Ισως φταιει και η ηλικια αλλα μαλλον θα πρεπει να προσεξουμε την διατροφη.

Επειδη μου ειπε πως θελει να δοκιμασει λεκιθινη (ασφαλες λυποδιαλιτικο οπως διαβασα στο φορουμ του bodybuilding.gr ) και καποιος ανεφερε πως δεν αξιζει τα λεφτα λεω μηπως ηταν καλυτερο να δοκιμαζε καποιον κανονικο λυποδιαλυτη.
Απο τα λιγα που εχω ακουσει πρεπει οπωσδηποτε να κανει γυμναστικη οταν θα περνει το λυποδιαλυτη. (διορθωστε με αν κανω λαθος)
Δεν περιμενουμε τρελα αποτελεσματα απο μαγικα χαπια.
Οποτε αν εχει καποιος την ορεξη ας προτεινει καποιο λυποδιαλυτη αφου με βεβαιωσει πρωτα πως δεν θα υπαρχει προβλημα με την χρηση λυποδιαλυτικων χωρις γυμναστικη και σε αυτη την ηλικια.

(Απαντησεις σε 4-5 σειρες το πολυ) :P
Ευχαριστω

Με μια σειρά: Forget About It

Όλα αυτά τα προϊόντα απευθύνονται σε ανθρώπους που γυμνάζονται και κάποια μόνο σε προχωρημένους. Ούτε οι κατασκευαστές δεν μπορούν να σε διαβεβαιώσουν γι αυτά που ζητάς.

Η μάνα σου πρέπει συμβουλευτεί τους ειδικούς για θέματα γυμναστικής/διατροφής. Σοβαρά bro, εδώ είναι φορουμ για bodybuilding. Έχεις αναλογιστεί τι ζητάς;

KATERINI 144
28-06-10, 01:21
(Απαντησεις σε 4-5 σειρες το πολυ) :P
Ευχαριστωσωστος ο LoneWolf :green:

δε χρειάζεται λιποδιαλυτη, κατσε φτιαξε της μια σωστη υποθερμιδικη διατροφη και θα ειναι μια χαρα. :toast:

Devil
28-06-10, 04:29
Λοιπον το θεμα αυτο αφορα την μανα μου η οποια ειναι 47 χρονων και εχει περιττο λυπος στην κοιλια (παχακια) :) .

Δουλευει αρκετες ωρες με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει γυμναστικη διοτι ειναι πτωμα. Που και που πηγαινει με το ποδηλατο εξω οποτε κανει λιγη αεροβια.
Απο διατροφη δεν εχει καποιο πλανο ουτε τρωει πολλα γευματα αλλα ειναι προσεγμενη , σπανια τρωει γλυκα κλπ.
Ισως φταιει και η ηλικια αλλα μαλλον θα πρεπει να προσεξουμε την διατροφη.

Επειδη μου ειπε πως θελει να δοκιμασει λεκιθινη (ασφαλες λυποδιαλιτικο οπως διαβασα στο φορουμ του bodybuilding.gr ) και καποιος ανεφερε πως δεν αξιζει τα λεφτα λεω μηπως ηταν καλυτερο να δοκιμαζε καποιον κανονικο λυποδιαλυτη.
Απο τα λιγα που εχω ακουσει πρεπει οπωσδηποτε να κανει γυμναστικη οταν θα περνει το λυποδιαλυτη. (διορθωστε με αν κανω λαθος)
Δεν περιμενουμε τρελα αποτελεσματα απο μαγικα χαπια.
Οποτε αν εχει καποιος την ορεξη ας προτεινει καποιο λυποδιαλυτη αφου με βεβαιωσει πρωτα πως δεν θα υπαρχει προβλημα με την χρηση λυποδιαλυτικων χωρις γυμναστικη και σε αυτη την ηλικια.

(Απαντησεις σε 4-5 σειρες το πολυ) :P
Ευχαριστω

κοβει τους υδατανθρακες μετα το μεσημερι

το μονο που μπορω να σου προτινω ειναι το πρασινο τσαι πριν απο τα γευματα κανα (20'-30') και κανενα Ω3 (1-1,5γρ απο epa και dha)

Micha3L_Myers
28-06-10, 09:38
Πρασινο τσαι

Bane
28-06-10, 10:07
Xenical

Qlim4X
28-06-10, 10:55
Xenical

αυτο δεν θελει συνταγη γιατρου?

Manos1989
28-06-10, 11:04
αυτο δεν θελει συνταγη γιατρου?

Ναι αλλά σιγά το φάρμακο,εγώ χωρίς συνταγή το πήρα.Αλλά υπάρχει πάντα και το Alli που έχει την μίση δοσολογία ορλιστάτης(και άμα λάχει παίρνεις 2):P

Qlim4X
28-06-10, 11:14
Ναι αλλά σιγά το φάρμακο,εγώ χωρίς συνταγή το πήρα.Αλλά υπάρχει πάντα και το Alli που έχει την μίση δοσολογία ορλιστάτης(και άμα λάχει παίρνεις 2):P

και σε τι σε βοηθησε αυτο?

Polyneikos
28-06-10, 11:19
Κατευθειαν τουαλετα....:green::green:
Υποτίθεται η ορλιστατη μπλοκαρει μερος του λίπους που λαμβανεται από το γευμα...Από γνωστο μου ατομο που το είχε λαβει είχε πρόβλημα αμεσο να πηγαινει τουαλετα.

To εχω ξαναναφερει σε αλλο τόπικ :




To xenical και το alli που ανεφερα προηγουμενως βασίζονται στην Ορλιστάτη :

Η ορλιστάτη είναι ένας εντερικός αναστολέας της λιπάσης που λαμβάνεται τρεις φορές ημερησίως με τα γεύματα. Προκαλεί δυσαπορρόφηση του 30% του λίπους των τροφών. Οδηγεί σε απώλεια βάρους 5 - 10%, σε 50 - 60% των ασθενούν και σε κλινικές μελέτες έχει βρεθεί ότι η απώλεια αυτή (μαζί με τη σχετική κλινική ωφέλεια) διατηρείται σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον έως και για τέσσερα χρόνια.
Σε μία πρόσφατη ανασκόπηση όταν η ορλιστάτη συγκρίθηκε με φαρμακευτική ουσία placebo όλοι οι παράγοντες κινδύνου για τη στεφανιαία νόσο βελτιώθηκαν, ενώ 37% λιγότεροι ασθενείς (52% εκ τα>ν οποίων με επηρεασμένη ανοχή της γλυκόζης) ανέπτυξαν σακχαρώδη διαβήτη μέσα σε τέσσερα χρόνια. Η ελαττωμένη εντερική απορρόφηση του λίπους μπορεί να έχει άμεσα αποτελέσματα στη βελτίωση της ευαισθησίας στην ινσουλίνη και στα λιπίδια.
Το αποτέλεσμα βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο με τη βοήθεια ενός οργανωμένου προγράμματος άσκησης και συγκεκριμένης διατροφής. (Οι κατασκευαστές της ορλιστάτης παρέχουν ένα ικανοποιητικό ολοκληρωμένο σχέδιο δράσης (που ονομάζεται MAP) στους ασθενείς που λαμβάνουν το φάρμακο.) Οι ασθενείς που δεν ακολουθούν τις οδηγίες για μειωμένη λήψη λιπών με τη διατροφή (σε γενικές γραμμές <60 gr λίπους ημερησίως) θα παρουσιάζουν στεατόρροια. Δεν είναι απαραίτητες οι ανεπιθύμητες ενέργειες από το γαστρεντερικό για να υπάρξει αποτελεσματική απώλεια βάρους, επειδή η δυσαπορρόφηση 20 gr λίπους είναι συνήθως ασυμπτωματική, ενώ προκαλεί ενεργειακό έλλειμμα της τάξης των 180 kcal ημερησίως.



Επίσης αλλες 2 ουσίες που διαβασα ότι λειτουργουν αναλογα είναι η Σιβουτραμίνη και η Ριμοναμπάτη :

Σιβουτραμίνη

Η σιβουτραμίνη αναστέλλει την επαναπρόσληψη της νοραδρεναλίνης και της σεροτονίνης, προάγοντας και επιμηκύνοντας το αίσθημα κορεσμού· λαμβάνεται μία φορά ημερησίως. Προκαλεί απώλεια βάρους κατά 5 - 10% σε 60 - 70% των ασθενών, η οποία σύμφωνα με κλινικές μελέτες διατηρείται ικανοποιητικά για τουλάχιστον μέχρι δύο έτη. Αν η απώλεια του βάρους είναι μικρότερη από 2 kg σε τέσσερις εβδομάδες η δοσολογία μπορεί να αυξηθεί από τα 10 mg στα 15 mg.
Τα επίπεδα της χοληστερόλης υψηλής πυκνότητας σε λιποπρωτεΐνες (HDL) αυξάνουν κατά 25%, εν μέρει ανεξάρτητα από την απώλεια του βάρους. Η νοραδρενεργική δράση του φαρμάκου αυξάνει την καρδιακή συχνότητα κατά 1-2 παλμούς /λεπτό, αντισταθμίζοντας την πτώση της αρτηριακής πίεσης που αναμένεται με την απώλεια του βάρους. Ορισμένοι ασθενείς, ειδικά όταν δεν χάνουν βάρος, μπορεί να αναφέρουν άνοδο της αρτηριακής πίεσης για το λόγο αυτό έχει μεγάλη σημασία η παρακολούθηση της αρτηριακής πίεσης κατά τη διάρκεια των πρώτων 12 εβδομάδων της θεραπείας. Η ελεγχόμενη υπέρταση δεν αποτελεί αντένδειξη για τη χορήγηση της σιβουτραμίνης.
Οι κύριες ανεπιθύμητες ενέργειες της σιβουτραμίνης περιλαμβάνουν ξηροστομία, δυσκοιλιότητα, κεφαλαλγίες και ζάλη όλες μπορούν να αντιμετωπιστούν με τη λήψη μεγαλύτερης ποσότητας ύδατος κατά τη διάρκεια της απώλειας βάρους. Η κακή ποιότητα και οι διαταραχές του ύπνου μπορούν να εμφανιστούν πρώιμα κατά τη διάρκεια της θεραπείας και συνήθως υποχωρούν από μόνες τους. Αρκετές πιθανές αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα (για παράδειγμα με τους εκλεκτικούς αναστολείς της επαναπρόσληψης της σεροτονίνης) μπορούν να περιορίσουν τη χρήση της.

Ριμοναμπάντη

Η ριμοναμπάντη είναι ο πρώτος ανταγωνιστής των υποδοχέων των καναβινοειδών-1 που έχει εγκριθεί για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας. Η διέγερση των υποδοχέων των καναβινοειδών-1 στον εγκέφαλο προκαλεί τη λήψη τροφής, ενώ στους περιφερικούς ιστούς βελτιώνει τους καρδιαγγειακούς παράγοντες κινδύνου όπως τη χαμηλή συγκέντρωση της λιποπρωτεΐνης με χοληστερόλη υψηλής πυκνότητας, την αντοχή στην ινσουλίνη και τη φλεγμονή. Η αναστολή με τη ριμοναμπάντης προκαλεί απώλεια βάρους και ανεξάρτητες από το βάρος βελτιώσεις σε ορισμένους καρδιαγγειακούς παράγοντες κινδύνου.
Η ριμοναμπάντη προκαλεί απώλεια βάρους κατά 5 - 10% σε 60 - 70% των ατόμων, που διατηρείται μέχρι και για δύο χρόνια, σύμφωνα με τις κλινικές μελέτες. Οι ανεπιθύμητες ενέργειες που έχουν σημειωθεί ήταν ήπιες και σπάνιες. Από τις κλινικές μελέτες έχουν αποκλειστεί οι καταθλιπτικοί ασθενείς· οι επιδράσεις στη διάθεση και την κατάθλιψη θα πρέπει να αξιολογούνται κατά τη διάρκεια της συνηθισμένης κλινικής περίθαλψης.





Πηγη: http://www.incardiology.gr/pathiseis_paxisarkia/paxisarkia_farmaka.htm (http://www.incardiology.gr/pathiseis_paxisarkia/paxisarkia_farmaka.htm)

Andrikos
28-06-10, 11:25
Κατευθειαν τουαλετα....:green::green:
Υποτίθεται η ορλιστατη μπλοκαρει μερος του λίπους που λαμβανεται από το γευμα...Από γνωστο μου ατομο που το είχε λαβει είχε πρόβλημα αμεσο να πηγαινει τουαλετα.

Εκτός αυτού που κανείς δεν το λέει στους κακόμοιρους τους παχύσαρκους που ως επί το πλείστον το αγοράζουν , αφού εμποδίζει την απορρόφηση του λίπους εμποδίζει και την απορρόφηση των λιποδιαλυτών βιταμινών Α, D, K, E. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά...

Polyneikos
28-06-10, 11:58
:thumbup::thumbup:

Bane
28-06-10, 12:49
Εκτός αυτού που κανείς δεν το λέει στους κακόμοιρους τους παχύσαρκους που ως επί το πλείστον το αγοράζουν , αφού εμποδίζει την απορρόφηση του λίπους εμποδίζει και την απορρόφηση των λιποδιαλυτών βιταμινών Α, D, K, E. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά...

Οτιδήποτε δουλευεί έχει και παρενέργειες. Κατα τα άλλα καλύτερα να δώσεις 60Ε για κάτι που δουλεύει (και σου ρίχνει και την χοληστερίνη) παρά 20-30Ε για κάτι που δεν κάνει τπτ.
Και στο κάτο κάτο κακόμοιρε παχύσαρκε εφόσον δεν θέλεις να βάλεις φερμουάρ στο στόμα ε ασ βάλεις μπεμπιλίνο :P

LoneWolf
28-06-10, 13:15
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας , απ'οτι φενεται θα κατσω να ξαναδιαφασω το φορουμ και θα φτιαξω ενα πλανο διατροφης θα την βαλω να κανει και λιγη αεροβια και θα ειμαστε οκ. :thumbup:
Γιατι 30-60 ευρω δε λεει για λυποδιαλυτη ...
Καλυτερα να παρω μια πρωτεινη για μενα :P

Andrikos
28-06-10, 13:49
Οτιδήποτε δουλευεί έχει και παρενέργειες. Κατα τα άλλα καλύτερα να δώσεις 60Ε για κάτι που δουλεύει (και σου ρίχνει και την χοληστερίνη) παρά 20-30Ε για κάτι που δεν κάνει τπτ.
Και στο κάτο κάτο κακόμοιρε παχύσαρκε εφόσον δεν θέλεις να βάλεις φερμουάρ στο στόμα ε ασ βάλεις μπεμπιλίνο :P

Αν κάποιος θέλει να χάσει λίπος τον περιορισμό στο φαγητό δεν τον γλιτώνει , όσο orlistat και να παίρνει οπότε δεν τίθεται δίλημμα. Η υποθερμιδική δίαιτα δεν ρίχνει την χοληστερίνη; H γυμναστική δεν ρίχνει τα τριγλυκερίδια και βελτιώνει την ινσουλινοευαισθήσια ; Και αυτές οι παρεμβάσεις δεν έχουν παρενέργειες , μόνο βελτιώνουν την υγεία.

Bane
28-06-10, 13:58
Αν κάποιος θέλει να χάσει λίπος τον περιορισμό στο φαγητό δεν τον γλιτώνει , όσο orlistat και να παίρνει οπότε δεν τίθεται δίλημμα. Η υποθερμιδική δίαιτα δεν ρίχνει την χοληστερίνη; H γυμναστική δεν ρίχνει τα τριγλυκερίδια και βελτιώνει την ινσουλινοευαισθήσια ; Και αυτές οι παρεμβάσεις δεν έχουν παρενέργειες , μόνο βελτιώνουν την υγεία.

Ναι αλλα ο πολύς ο κοσμος ΔΕΝ θελει να κάνει διαιτα και γυμναστική ψαχνει το μαγικο χάπι.

Bane
28-06-10, 13:59
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας , απ'οτι φενεται θα κατσω να ξαναδιαφασω το φορουμ και θα φτιαξω ενα πλανο διατροφης θα την βαλω να κανει και λιγη αεροβια και θα ειμαστε οκ. :thumbup:
Γιατι 30-60 ευρω δε λεει για λυποδιαλυτη ...
Καλυτερα να παρω μια πρωτεινη για μενα :P

Δεν δίνεις 30-60Ε για την μάνα σου; Τσιφουτιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

Devil
28-06-10, 15:19
Δεν δίνεις 30-60Ε για την μάνα σου; Τσιφουτιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

και μετα σου λενε κανε παιδι να δεις καλο :green::green::green:

sogoku
28-06-10, 15:56
p:
Γιατι 30-60 ευρω δε λεει για λυποδιαλυτη ...
Καλυτερα να παρω μια πρωτεινη για μενα :P
[/QUOTE]

Ψυχαρα......

CROCOJET
28-06-10, 20:09
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας , απ'οτι φενεται θα κατσω να ξαναδιαφασω το φορουμ και θα φτιαξω ενα πλανο διατροφης θα την βαλω να κανει και λιγη αεροβια και θα ειμαστε οκ. :thumbup:


Bro θες να βοηθήσεις και να προσφέρεις, αλλά ότι ισχύει για τις πληροφορίες που υπάρχουν στο forum για συμπληρώματα διατροφής και λιποδιαλύτες ισχύει και για τα προγράμματα διατροφής και γυμναστικής. Απευθύνονται σε ανθρώπους που κάνουν bodybuilding. Δεν απευθύνονται σε 47χρονες γυναίκες που "πού και πού πγαίνουν με το ποδήλατο έξω". Σκέψου λογικά. Όλα τα προγράμματα διατροφής που θα βρεις εδώ περιλαμβάνουν αυξημένο ποσό πρωτεΐνης. Δεν μπορείς να βάλεις τη μάνα σου να τρώει στα καλά καθούμενα τόση πρωτεΐνη.

Manos1989
28-06-10, 21:27
Εγώ xenical παίρνω 1 χαπάκι την εβδομάδα με το cheat μου μήπως μου γλιτώσει τίποτα....Και έχω να παρατηρήσω ότι δεν με έχει στείλει ποτέ τουαλέτα άμεσα ή για να είμαι πιο ακριβής δεν έχει επηρεάσει το ''bowl movement"' μου.

LoneWolf
29-06-10, 13:58
Bro θες να βοηθήσεις και να προσφέρεις, αλλά ότι ισχύει για τις πληροφορίες που υπάρχουν στο forum για συμπληρώματα διατροφής και λιποδιαλύτες ισχύει και για τα προγράμματα διατροφής και γυμναστικής. Απευθύνονται σε ανθρώπους που κάνουν bodybuilding. Δεν απευθύνονται σε 47χρονες γυναίκες που "πού και πού πγαίνουν με το ποδήλατο έξω". Σκέψου λογικά. Όλα τα προγράμματα διατροφής που θα βρεις εδώ περιλαμβάνουν αυξημένο ποσό πρωτεΐνης. Δεν μπορείς να βάλεις τη μάνα σου να τρώει στα καλά καθούμενα τόση πρωτεΐνη.


Εχεις δικαιο σε αυτο. Το θεμα ειναι πως θελω να αντλησω περισσοτερες πληροφοριες
για το τι πρεπει να τρωει και ποιες ωρες γιατι ο στοχος μια διατροφης για καποιον που κανει bodybuilding ειναι να αυξησει την μυικη του μαζα και να μειωσει οσο το δυνατον περισσοτερο το λυπος. Εννοειται πως τα ποσα πρωτεινων υδατανθρακων λυπων κλπ θα προσαρμοστουνε.

Bane
29-06-10, 22:28
Εγώ xenical παίρνω 1 χαπάκι την εβδομάδα με το cheat μου μήπως μου γλιτώσει τίποτα....Και έχω να παρατηρήσω ότι δεν με έχει στείλει ποτέ τουαλέτα άμεσα ή για να είμαι πιο ακριβής δεν έχει επηρεάσει το ''bowl movement"' μου.

Γενικά οι παρενέργειες του Xenical εξαρτόνται κατα πολύ από την διατροφή που ακολουθείς, σε φυσιολογικ'ά γεύματα (10-20 γραμμάρια λίπους) δεν υπάρχει πρόβλημα, τώρα αν πας ταβέρνα και πάρεις κολοκυθάκια τηγανητά, μελιτζάνες τηγανητές, μπακαλιάρο και πατάτες, ε τον ήπιες :cursing: