PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλάνο αποκατάστασης



Antonio
29-03-07, 11:25
Ήρθε η ώρα να αρχίσω κι εγώ να κινούμαι...

Λοιπόν, 1 χρόνο πρίν είχα ένα σοβαρό τροχαίο όπου και σταμάτησα απότομα το gym και όχι μόνο. Για την ιστορία μόνο και για όσους γνωρίζουν: συντριπτικό κάταγμα κνήμης μετα οστικού ελλείματος 9-10cm. 3 χειρουργία εξωτερική οστεοσύνθεση, taylor και λαγόνιο μόσχευμα... :shock:

τεσπα χθές πήγα για τελευταία φορά στον doc μου είπε να αφήσω πατερίτσες και να αρχίσω σιγά σιγά περπάτημα ποδήλατο κολύμπι κτλ.
Όπως καταλαβένετε και από την έκταση του τράυματος ξεχνάμε τα βάρη στα πόδια για τουάχιστον 6-7 μήνες ακόμα. Από εκεί και πέρα ξαναπάω στο doc και το συζητάμε.

Από άποψη σωματικής διάπλασης πρίν 2 χρόνια είχα φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο για τους στόχους μου. Κάνω γυμναστική κοντά στα 10 χρόνια, μαζί με τις περιόδους που ήμουν off.

Αυτή την στιγμή έχω πάρει περίπου 8 παραπανίσια κιλά λόγο της ακινησίας και φυσικά έχει χαλάσει και η αναλογία μυών-λίπους.

Σε συνδιασμό με τους περιορισμούς που έχω στις ασκήσεις μέ βάρη λόγω του τράυματισμού (ξεχνάμε πόδια τελείως αλλά και ασκήσεις που φορτίζονται αυτά αρκετά όπως κωπηλατικη με μπάρα, άρσεις θανάτου...), μπορείτε να προτείνετε ένα πλάνο για την σταδιακή αποκαταστασή μου?

Στόχο μου είναι ένα φίτ κορμί. (βλέπε αβατάρ-εντάξυ ο τύπος είναι και λίγο κομμάτια-άπιαστο όνειρο!!)

billys15
29-03-07, 14:11
Ευχομαι να αναρρωσεις οσο το δυνατον συντομοτερα.
Λοιπον,θα αναφερω μερικες ασκησεις που νομιζω δεν επιβαρυνουν τα ποδια.

Στηθος-ολες οι γνωστες (πιεσεις παγκου,flys κλπ)---δεν ξερω αν υπαρχει καμια αλλη που να ζοριζει τα ποδια

Πλατη-τροχαλια,μονοζυγο.κωπηλατικη στην τροχαλια....ξεχνα παντως,οπως ειπες,την κλασσικη κωπηλατικη μπαρας-αλτηρα,αλλα μπορεις να κανεις κωπηλατικη σε επικλινη παγκο.Νομιζω ειναι ΟΚ.

Τρικεφαλοι-τροχαλια,γαλλικες (ολου του τυπου) καθιστος ή ξαπλωτος,πιεσεις μπαρας κλπ

Δικεφαλοι-καμψεις μπαρας/αλτηρων μονο ιεραποστολικες,γιατι ορθιος δεν ειναι και πολυ καλο για τα ποδια νομιζω,καμψεις αυτοσυγκεντρωσης καθιστος και οχι οπως τις εκανε ο Schwarzenegger,ορθιος-σκυφτος δηλαδη.Επισης καλες ειναι και οι επικλινεις καμψεις αλτηρων,η τροχαλια κλπ

Ωμοι-νομιζω οι περισσοτερες ειναι ΟΚ.

winny
29-03-07, 20:35
εγω θα σου ευχηθω καλη αναρωση, και μην μασας με τιποτα!!!

μετα απο αυτο που περασα και εγω, εχω φιλοσοφησει λιγακι περισσοτερο τα πραγματα, και πραγματικα πιστευω οτι μετα απο καθε αναποδια που σου συμβαινει - με τη δυναμη του Θεου - γινεσαι δυνατοτερος ψυχικα και σωματικα!!!

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

Antonio
29-03-07, 20:52
Σε ευχαριστώ πολύ φιλε.
Εννοείτε οτι από την όλη ιστορία έμαθα πολλά.Και το σημαντικότερο να εκτιμώ την κάθε στιγμή της ζωής μου γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερες "δυνητικές" καταστάσεις που μας περιμένουν εκεί έξω από στιγμή σε στιγμή...

Vson
29-03-07, 21:33
antonio με τη σειρα μου σου ευχομαι και εγω καλη αναρωση και να ξερεις οτι ο οργανισμος στο 90% των περιπτωσεων γινεται οπως ηταν! μην ανησυχεις,αυτη τη περιοδο εχω και εγω ενα προβλημα με τα γονατα και πραγματικα ειμαι πολυ εκνευρισμενος,θελω και εγω να κανω για το πανω σωμα γιατι 5 μερες ειμαι στο σπιτι και δεν κανω τιποτα.

Καλη αναρωση & keep it burning:)

v@g
29-03-07, 21:37
Φίλε εύχομαι ολόψυχα πάντα σιδερένιος!! :D

Billy
29-03-07, 21:52
φιλε Αntonio, περαστικά σου και σηδερενιος.

Επειδη κι'εγώ ακομα αναρωνω απο τραυματισμο θα σου ελεγα να κανεις ότι σου πει ο φυσιοθεραπευτης σου σχετικά με το πόδι. Φαντάζομαι θα έχει αδυνατισει μυικα αρκετά και θα πρέπει σιγά-σιγά να πάρει πάλι "τα πάνω του". Μην το pushαρεις και μην το βιαστεις, θέλει τον χρόνο του και τοτε θα ξεπεταχτει μονο του. Εσυ κάνε χαμηλης εντασης ασκεις στο πόδι και αυτο θα αντιδρασει σιγά-σιγα. Θα βλέπεις διαφορα καθε μερα, πολλές φορες και απο το πρωί μέχρι το απόγευμα, αλλα μην το βιαστεις γιατι ετσι το καθυστερεις περισσοτερο.

Antonio
30-03-07, 09:06
Παιδία σας ευχαριστώ.

Δεν βλέπω να προτείνετε κανένα πλάνο για την προπόνηση όμως. Τι είδους γυμναστική λέτε να κάνω λαμβάνοντας υπόψην οτι τα πόδια δεν πρέπει να ζοριστούν για τουλάχιστον 1 εξάμηνο ακόμα.
Να κάνω όγκο μόνο στο πάνω κορμί?
Να κανω γράμμωση για να χάσω τα περιτά κιλά επειδή δεν μπορώ να φορτώσω στα πόδια? Αλλά τι να γραμμώσω?Εχει μείνει μυική μάζα από παλία αλλά δεν είναι αρκετή.

Πάντως ο doc δεν μου έδωσε φυσιοθεραπίες. Μoυ είπε να κάνω (χαλαρή) γυμναστική. Τουτέστιν πολύ περπάτημα,ποδήλατο,κολύμπι,περπάτημα στην άμμο για να δουλέψουν οι κλειδώσεις...

Vson
30-03-07, 09:28
και αυτο και θα κανεις,αγαπητε.

εγω θα ελεγα steps ,για ογκο να πας καλυτερα μιας και ειναι η περιοδος που τρως πολυ κ βοηθα την αποκατασταση,ασε την γραμμωση για μετα

winny
30-03-07, 10:11
αν θα κανεις περπατημα σε μεγαλες αποστασεις, φροντισε να φορας τα καταληλα παπουτσια για αυτο ωστε να αποροφαν τυχον κραδασμους ωστε να μην φτανουν στα ποδια σου ( την ιδια μεθοδο αποκαταστασης χρησιμοποιεισα και εγω για τη μεση μου)

Το κολυμπι και το βαδισμα στην αμμο ειναι κλασεις ανωτερο. Ειδικα το κολυμπι σε λιγο καιρο θα ενεργοποιησει ολο το μυικο σου συστημα και συνχρονως θα δουλευεις και αεροβικη. Στη περιπτωση σου θα βοηθουσε να χρησιμοποιουσες και πεδιλα ωστε να αυξανεις την αντισταση, ωστε να δυναμωσεις σε ασφαλη παντα πλαισια τα ποδια σου

Antonio
25-10-07, 00:45
Ξεσηκώνω αυτό το τόπικ με αφορμή την τελευταία μου επίσκεψη στον γιατρό.
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του οσίου που μου έσωσε το πόδι η ίαση έχει επέλθει και μπορώ πλέον να χαρώ κάθε δραστηριότητα χωρίς φόβο.
Ρώτησα και για προπόνηση με βάρη και πήρα το πράσινο φώς χωρίς επιφυλάξεις.
Τις τελευταίες μέρες έκανα μερικές προπονήσεις στα πόδια, με μηδαμινα κιλά εννοείτε, και διαπίστωσα οτι έχω μικροενοχλήσεις στο γόνατο όταν κάνω σκουότ (με σκέτη μπάρα).
Έχετε να προτείνετε κάποιο πλάνο απόκατάστασης για τα πόδια??
Κάποιες ασκήσεις που από θέμα φυσιολογίας να είναι καλύτερες για την συγκεκριμένη περίπτωση?
Για παράδειγμα ο προπονητης μου είπε οτι το leg extension είναι η ιδανικότερη άσκηση για αποκατάσταση από τραυματισμους.

Gasturb
25-10-07, 01:44
Για αρχή μπράβο για τα ευχάριστα, σιδερένιος κ αλλό κακό να μην σου βρει.

Eγώ στη θέση σου θα έκανα μηχανήματα για τα πόδια (πχ leg extension) όπως σου είπε κ ο γυμναστής σου αφήνοντας λίγο προς στιγμήν την μπάρα. Αργά κ με λίγα κιλά για να δυναμώσουν τα αδύνατα σημεία κ να κάνουν μια καλή αποκατάσταση.

Gt

billys15
25-10-07, 10:40
Μπραβο Αντωνη,σιδερενιος!!

Εκτος απο τα γνωστα μηχανηματα που λες εσυ κι ο Στρατος (καμψεις-εκτασεις ποδιων κλπ) θα σου ελεγα να δοκιμασεις και σκουωτ στο σμιθ και να δεις μηπως εισαι πιο σταθερος εκει και να ξεκινησεις σιγα σιγα (εννοω να ξεκινησεις σκουωτ κανονικα).Αν παλι ομως νιωθεις ενοχλησεις,αστο για λιγο καιρο ακομα.