PDA

Επιστροφή στο Forum : BB και ψαροντούφεκο??



Mitsen
28-06-10, 21:05
Πέραν του BB η αγαπημένη μου ενασχόληση (κύριος το καλοκαίρι ) είναι το ψαροντούφεκο.
Σε αυτό το thread επιχειρώ να μαζευτούν όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις-γνώσεις στο πως ακριβώς λειτουργεί ο οργανισμός μας τις ώρες στο νερό και τι διατροφικές συμβουλές μπορούμε να ακολουθήσουμε τόσο πριν αλλα και μετά το πολύωρο ψάρεμα.
Έχουν γίνει κάποια σκόρπια replys στο παρελθόν, όπου προτείνω τους διαχειριστές να τα εντάξουν σε αυτή τη κατηγορια, έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν ποιο οργανωμένα.

Για να μην φλυαρώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα.
Πολλές φορες πηγαίνω για ψαροντούφεκο πρωί στις 8 ηώρα νηστικός φυσικά, εφόσον δεν έχω άλλη επιλογή(κίνδυνος αναρρόφησης)
Οι ώρες ψαρέματος μπορεί να κυμαίνονται από 3 έως πολλές φορες 5. Αν αναλογιστούμε τις ώρες ύπνου και ψαρέματος ο οργανισμός μένει χωρίς τροφή περίπου 11-14 ώρες!
Ποσο καταστροφικό για τον οργανισμό είναι αυτό και ποσο κοντά στα επίπεδα καταβολισμού φτάνει?

Κάποιος μάλιστα μου πρότεινε να έχω δεμένο στη σημαδούρα μου ένα μπουκάλι πόσιμο νερό που θα περιέχει λίγο μέλι για να πίνω σταδιακά στο ψάρεμα, μειώνοντας έτσι το κίνδυνο του καταβολισμού.
Άλλοι πάλι μου πρότειναν να καταναλώσω καζεΐνη στο πρωινό ώστε να με κρατήσει στις ώρες ψαρέματος.
(σε αυτό το σημείο θέλω να πω ότι το δοκίμασα και στα πρώτα 30-35 λεπτά ένιωθα φούσκωμα και ρευόμουν το ρόφημα της καζεΐνης)

Το ερώτημα μου είναι ξεκάθαρο: Τι διατροφικές κινήσεις μπορούμε να ακολουθήσουμε πριν από ένα πολύωρο ψάρεμα, αλλα και τι "μεταπροπονητικο" γεύμα θα ακολουθήσει? (συνήθως βάζω ότι και στο μεταπροπονητικο του γυμναστηρίου whey+meli+μπανάνα)

Ευχαριστώ εκ των προτερων.
Δημήτρης

kutsup
29-06-10, 07:19
Ξύπνα πιο νωρίς και φάε ή πιες μια whey 30 - 40 λεπτά πριν. Από το τίποτε...

Littlejohn
29-06-10, 13:36
Πολλές φορες πηγαίνω για ψαροντούφεκο πρωί στις 8 ηώρα νηστικός φυσικά, εφόσον δεν έχω άλλη επιλογή(κίνδυνος αναρρόφησης)


Δημήτρης

Εξήγησα σε άλλο τόπικ, ότι αυτό που γράφετε συνέχεια (και εσύ και κάποιο άλλο παιδί) δεν μπορεί να συμβεί... Κίνδυνος αναρρόφησης ΜΟΝΟ σε φάση ύπνου...

Διατροφικά το παρακουράζεις, χωρίς να υπάρχει λόγος. Τα πράγματα είναι απλά. Μετά τον ύπνο και μία ώρα πρίν το ψάρεμα, πίνεις μια whey και κατά την διάρκεια του ψαρέματος ανά τακτά διαστήματα τροφοδοτείς τον οργανισμό σου με κάποια πηγή άμεσης αποκατάστασης γλυκογόνου (γι`αυτό σου πρότεινα μέλι)...

Επίσης αν από την ώρα που ξυπνήσεις μέχρι την ώρα που θα αρχίσεις το ψάρεμα μεσολαβούν 2-3 ώρες, τότε τρως πρωινό (με άμυλα) κανονικά...

Μπορείς ακόμα (αν δεν είσαι σε φάση γράμμωσης) να κάνεις μια υπερπλήρωση υδατάνθρακα (carb load) το βράδυ πρίν. Κλασσικό φαίνομενο, ψαροτουφεκάδες να χτυπάνε υπερμεγέθης μακαρονάδες βραδιάτικα...

Και ο καταβολισμός εν ώρα ψαρέματος, δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί. Από την στιγμή που θα είσαι καλυμμένος από πλευράς γλυκογόνου, δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα...

:toast:

Mitsen
30-06-10, 13:35
Όταν βγω από τη θάλασσα θα ακολουθήσω το μεταπροπονιτικο γεύμα που έχω και τις μέρες του γυμναστηρίου?
Τα ίδια gr. πρωτεΐνης?:unsure::unsure: