PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρρυθμίες.



Dans
02-03-07, 16:23
:? Εχω προβληματιστει. εδω και μια βδομαδα εχω την εντυπωση οτι με ποιανουν αρρυθμιες. υπαρχει περιπτωση να συμβαινει αυτο απο τα βαρη? ειναι κληρονομικο?(εχει η μητερα μου και η αδερφη μου(που κανει πρωταθλητισμο)). το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ειχα και οτι παντα παραφορτωνα σε κιλα χωρις να εχω προβλημα. τωρα που κανω ελαφρες πρωπονησεις με ποιανουν? η μονη βαρια ασκηση που κανω ειναι βαθια σκουοτ κ αυτη μια φορα την εβδομαδα. στο τριπλεξ που εκανα περυσι ειμουν μια χαρα. μπορει να μου περασουν αν αυξησω την ωρα στον διαδρομο και αρχισω παλι υγιεινη διατροφη? ειναι επικινδυνες οι αρρυθμιες? εχει αρχισει κ με παιρνει απο κατω..................... :???:

Gasturb
02-03-07, 16:39
Πόσο ετών είσαι αν επιτρέπεται?

Gt

Dans
02-03-07, 21:33
18. το θεμα ειναι οτι δεν ξερω καν αν ειναι αρρυθμιες. το νιωθω συνηθως κατα την εκπνοη στο υψος του διαφραγματος. δεν ξερω. προσπαθω να σκεφτω τι διαφορετικο εχω κανει αυτην την περιοδο που μπορει να το επιρεαζει. απλα δεν προσεχω την διατροφη μου οσο την προσεχα και δεν κανω συστηματικο καρντιο. πριν κανα χρονο ομως ουτε που ανεβαινα σε διαδρομο και δεν εκανα καθολου διατροφη. Α! ειχα βαλει πριν λιγες ημερες στο σμιθ 160 κιλα και εκανα γαμπες. μπορει μια συγεκριμενη ασκηση να ζορισει την καρδια? δεν ενιωσα να ζοριζομαι ομως. γενικα ποιοι παραγοντες μπορουν να προκαλεσουν αρρυθμιες? :|

ajax
03-03-07, 11:39
απο ψυχολογικους μεχρι οτι θες.και επιδει η καρδια δεν ειναι αστειο αμεσος στον γιατρο!!

Vson
03-03-07, 12:47
οι περισοτερες ασθενιες ερχονται απο τον εγκεφαλο,προσπαθησε να μη σκεφτεσαι ασχημα πραγματα,λιγο θαρρος δεν βλαπτει(φυσικα δεν ενοω να γινεις εντελως rambo και να μην σε νοιαζει ακομα κ αν σωριαστεις συνεχιζεις ακαθεκτος προς θεου).
Επισης να αναφερω οτι ο εγκεφαλος ιστορικα εχει δειξει να εξοντωνει ασθενιες καρκινου,αν αυτο σου λεει κατι τοτε σκεψου.

Το αγχος μπορει να δημιουργησει χειροτερα προβληματα,αποβαλλε το οριστικα!

Επισης εισαι νεος μην ανησυχεις η αποκατασταση του οργανισμου ειναι ταχυτατη,take care & don't think more than needed:D.

Τα υπερβολικα βαρη εχουν επιπτωσεις στη καρδια φυσικα αλλα οπως λενε και εδω στο forum τη γυμναζουν ,αρα πρεπει να ξερεις τι αντεχει η καρδια σου πριν την ωθησεις απο το 5 στο 20 αντι για 6,μη το παρακανεις ο ηρωας απο το μακαριτη απεχουν 3 γραμματα.

Dans
03-03-07, 13:10
απο ψυχολογικους μεχρι οτι θες.και επιδει η καρδια δεν ειναι αστειο αμεσος στον γιατρο!!
Να και κατι που δεν ηξερα. ειμαι σε χαλια ψυχολογικη κατασταση αυτο το καιρο λογο πανελληνιων και γενικοτερα εχω αγχοθει με τις καταραμενες. thanx for the tip

ajax
03-03-07, 15:45
το ειχα και εγω για τους ιδιους λογους.ακομα και ο προπονητης μου γιατι αγχωνωταν με τις επιδοσεις μας.απο οτι μ ειχε πει τον επιανε ιδιως το πρωι....

tasos kaza
01-07-10, 19:06
ΕΙΜΑΙ 23 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΒΑΡΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΛΟΓΩ ΜΙΑΣ ΖΑΛΗΣ Κ ΕΝΟΣ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΙΘΜΕΙΕΣ ΕΒΑΛΑ HOLTER ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΙΘΜΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΑΡΙΘΜΙΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΒΡΑΔΥΚΑΡΔΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΟΠΟΣΕΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΕΙΕΣ(ΙΣΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ Ο ΑΡΙΘΜΙΟΛΟΓΟΣ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ Κ ΙΣΩΣ Κ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΡΗ Κ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ Η ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ?ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ.

**** Γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες, είναι κανονας
γιατι στη γλωσσα του ΝΕΤ τα κεφαλαια δειχνουν ψηλο τονο διαλογου mods team ****

giannis64
01-07-10, 19:13
ότι σου πούνε οι γιατροί. αυτούς θα ακούσεις και όχι εμάς!!

ποιος θα έπαιρνε την ευθύνη να σου πει να κάνεις προπόνηση η όχι??

GEORGEXX1
01-07-10, 19:14
φιλε τασο θα ειταν πολυ ανευθυνο απο μερους μας να σου πουμε οτιδηποτε σχετιζετε με την υγεια σου απο την στιγμη που επισκεφθηκες δυο γιατρους.
Η γνωμη μου εινα να ξεκουραστεις και να το ξανακοιταξεις

isis
01-07-10, 21:17
..............................

thegravijia
01-07-10, 22:59
ΕΙΜΑΙ 23 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΒΑΡΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΛΟΓΩ ΜΙΑΣ ΖΑΛΗΣ Κ ΕΝΟΣ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΟΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΙΘΜΕΙΕΣ ΕΒΑΛΑ HOLTER ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΡΙΘΜΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΑΡΙΘΜΙΟΛΟΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΒΡΑΔΥΚΑΡΔΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΥΠΕΡΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΟΠΟΣΕΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΕΙΕΣ(ΙΣΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ ΕΚΕΙΝΩΝ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ Ο ΑΡΙΘΜΙΟΛΟΓΟΣ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ Κ ΙΣΩΣ Κ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΡΗ Κ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ Η ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ?ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟΧΗΣ.

**** Γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες, είναι κανονας
γιατι στη γλωσσα του ΝΕΤ τα κεφαλαια δειχνουν ψηλο τονο διαλογου mods team ****

πηγαινε σε αλλον - μην το αφησεις-

deluxe
02-07-10, 01:47
Οι αριθμειες δε προκαλουνται και απο την κρεατινη μερικες φορες;

Hercules
02-07-10, 05:22
φιλε ειχα και εγω αριθμειες μετα απ τα 3-4 χρονια γυμναστικης με βαρη και ηταν λιγο ενοχλητικο το συναισθημα αυτο,ειναι σαν να "πεφτει",φτερουγαει η καρδια σου για μισο δευτερολπτο,ευτυχως εκανα τις εξετασεις μου δεν ειχα κατι.το θεμα ειναι οτι αυτες οι αρριθμειες που ειχα εμφανιζονταν κατα τη διαρκεια των σετ οταν ειχα μεγαλο φορτιο να σηκωσω(πχ πισεις παγκου 100-105 κιλα 2-3 επαναληψεις).ειναι το μεγιστο που εχω φτασει και ισως το σωμα μου να μην αντεχε αυτη την πιεση,ολο αυτο το βαρος..ετσι το εξηγω.φετος που κανω πιο συντηρητικα,αρκετα λιγοτερα κιλα και αρκετες επαναληψεις σε συνδιασμο με καλες αναπνοες κατα την ασκηση και περισσοτερη αεροβια εχω βρει την υγεια μου.παντως επειδη απ οτι γραφεις ειχες περιστατικο μουδιασματος και λιποθυμιας μην το αφησεις,να το κοιταξεις εξονυχιστικα. (παρεπιπτοντως μηπως εχεις αγχος γενικα στη ζωη σου,εισαι αγχωτικος τυπος?)

Hercules
02-07-10, 05:23
Οι αριθμειες δε προκαλουνται και απο την κρεατινη μερικες φορες;

??οχι ρε φιλε,δεν υπαρχει σχεση...

Polyneikos
02-07-10, 17:11
Παιδια αρρυθμίες είναι,δεν μιλαμε για αριθμους (αριθμείες).
Τωρα για τα υπόλοιπα αυστηρα σε Καρδιολόγο και αν θες την γνωμη μου Ωνασειο.Ειναι πολύ εξειδικευμενοι,ασχολουνται μονο με αυτα και εχουν εμπειρια δεκαδων χιλιαδων περιπτωσεων.Οι αρρυθμίες σε καποιες περιπτωσεις λύνονται με βηματοδότη,αν δεν κανω λαθος.

Polyneikos
02-07-10, 17:15
http://www.healthview.gr



Αρρυθμίες





04/03/2009

Αρρυθμίες
Αρρυθμία
βραδυαρρυθμία
διαταραχή καρδιακού ρυθμού
ταχυαρρυθμία
Αρρυθμίες ονομάζονται οι διαταραχές του ρυθμού της καρδιάς. Ο φυσιολογικός παλμός της καρδιάς είναι ρυθμικός. Στην περίπτωση της αρρυθμίας ο ασθενής αντιλαμβάνεται την καρδιά του να κτυπά ακανόνιστα, να «φτερουγίζει», να κτυπά γρήγορα ή να κάνει διακοπές.

Ποια είναι τα συμπτώματα;


Τα κυριότερα συμπτώματα είναι τα εξής:

Αίσθημα παλμών δηλαδή αίσθημα «φτερουγίσματος» της καρδιάς
Αίσθημα διακοπών του φυσιολογικού παλμού της καρδιάς
Δύσπνοια – λαχάνιασμα
Εύκολη κόπωση
Ζάλη, λιποθυμία
Συγκοπή
Σε ορισμένες περιπτώσεις επικίνδυνων αρρυθμιών ακόμα και αιφνίδιος θάνατος.
Πού οφείλεται;


Οι αρρυθμίες έχουν διάφορα αίτια:

Έντονο στρες ή φόβος ή συγκίνηση
Υπερκατανάλωση αλκοόλ και υπερβολικό κάπνισμα
Διαταραχές στο ηλεκτρικό σύστημα της καρδιάς
Στεφανιαία νόσος
Μυοκαρδιοπάθειες
Μυοκαρδίτιδες
Βαλβιδοπάθειες
Καρδιακή ανεπάρκεια
Θυρεοειδοπάθειες
Αναιμία.
Πώς γίνεται η διάγνωση;

Όταν οι αρρυθμίες γίνονται αντιληπτές, πρέπει να καταγράφονται σε ηλεκτροκαρδιογράφημα ή σε μια ειδική συσκευή που καταγράφει τον καρδιακό ρυθμό όλο το 24ωρο (holter ρυθμού 24ώρου).
Σε περιπτώσεις που ήδη υπάρχει υπόστρωμα καρδιοπάθειας, η διερεύνηση για αρρυθμίες θα πρέπει να γίνεται και προληπτικά, χωρίς δηλαδή να προϋπάρχουν συμπτώματα. Με ειδικές τεχνικές (ηλεκτροφυσιολογική μελέτη: εισαγωγή ειδικών καλωδίων στην καρδιά που καταγράφουν το ρυθμό της καρδιάς και τις διαταραχές του) η αρρυθμία μπορεί επίσης να προκληθεί μέσα στο αιμοδυναμικό εργαστήριο ώστε να αναγνωριστεί η φύση της και η ενδεδειγμένη θεραπεία. Τέλος, σε ειδικές περιπτώσεις εμφυτεύεται ειδική συσκευή καταγραφής αρρυθμιών (reveal holter) κάτω από το δέρμα στο επάνω μέρος του θώρακα, η οποία καταγράφει τις αρρυθμίες για διάστημα περίπου ενός έτους.

Πώς θεραπεύεται;

Η θεραπεία των αρρυθμιών εξαρτάται από τη φύση τους (από το αν δηλαδή πρόκειται για απλές έκτακτες συστολές, ταχυκαρδίες, βραδυκαρδίες, διακοπές του καρδιακού ρυθμού, κολπική μαρμαρυγή κ.τ.λ.) και από την ύπαρξη ή όχι υποκείμενης καρδιοπάθειας.
Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει αντιαρρυθμικά φάρμακα, ηρεμιστικά φάρμακα και ανάλογα με την περίπτωση αντιπηκτικά φάρμακα.
Σε συγκεκριμένες αρρυθμίες (βραδυαρρυθμίες) μπορεί να γίνει εμφύτευση βηματοδότη (ειδικό μηχάνημα που με ηλεκτρικό ρεύμα δίνει ρυθμό στην καρδιά όταν παρουσιάζονται παύσεις του ρυθμού), ενώ αν εμφανιστούν αρρυθμίες επικίνδυνες για αιφνίδιο θάνατο γίνεται εμφύτευση ειδικού απινιδωτή, δηλαδή ενός μηχανήματος που επαναφέρει το ρυθμό της καρδιάς όταν αυτή παρουσιάσει θανατηφόρο αρρυθμία.

Τι είδους επιπλοκές μπορεί να παρουσιαστούν;

Οι συνήθεις επιπλοκές των αρρυθμιών είναι η ζάλη, η λιποθυμία, η συγκοπή, οι θρομβώσεις (σε ορισμένες αρρυθμίες) και ο αιφνίδιος θάνατος (σε ορισμένες αρρυθμίες). Επίσης, αν μια ταχυαρρυθμία εγκατασταθεί για πολύ καιρό, μπορεί να προκαλέσει βλάβη στην καρδιά.

Πώς μπορεί να προληφθεί;

Για τις απλές αρρυθμίες, δηλαδή τις απλές έκτακτες συστολές, συνιστάται αποφυγή του στρες, των μεγάλων γευμάτων και της υπερκατανάλωσης αλκοόλ και καφέ, καθώς και διακοπή του καπνίσματος και ρύθμιση της αρτηριακής πίεσης.
Στις πιο σύνθετες αρρυθμίες που υπάρχει υπόστρωμα καρδιακής νόσου, απαιτείται συμμόρφωση με τη φαρμακευτική αγωγή και τακτική παρακολούθηση με ειδικές διαγνωστικές εξετάσεις.

sogoku
02-07-10, 18:21
Ετσι με αυτα δεν παιζουμε και δεν χωραει να σου πουμε τιποτα περα απο το να πας σε καλο 'ψαγμενο' γιατρο.

isis
02-07-10, 18:30
..............................

sogoku
02-07-10, 18:33
όπου και να πάει , μία ενιαία αγωγή υπάρχει , άντε και μία δεύτερη καινούργια. Οι άλλες ακόμα δεν ήρθαν στο ellada.

..Δεν το γνωριζω αυτο που λες.Ετσι θα ειναι.Απλα εγω σε σοβαρα προβληματα δεν παω σε εναν απλο παθολογο πχ να μου πει παρε αυτα τα χαπια και ξεκουρασου αυτο εννοω ψαγμενο να ξερει και να σχολειται.

Polyneikos
02-07-10, 18:37
Συνηθως στην Ελλαδα δεν υπάρχει πρόβλημα στην αγωγη αλλα στην ΑΚΡΙΒΗΣ διαγνωση.

isis
02-07-10, 18:39
.........................................

sogoku
02-07-10, 18:41
Αυτο λεω αλλα καμια φορα και τα δυο ειναι χαλια..Αν πχ χτυπησω το ποδι μου χτυπα ξυλο δεν θα παω στο νοσοκομειο να μου πει ελα μωρε διαστρεμα ειναι ξεκουραση και παγο και να μου βαλει και κανεναν γυψο στην χειροτερη.Ενω αν πας σε καλο ορθοπαιδικο πχ θα σου κανει υπερηχο μπορεις να γλιτωσεις τον γυψο[και την ατροφια] με εναν ναρθηκα και να εχεις και καλυτερη ανναρωση.Ετσι το εννοω και στον φιλο πανω κατω.

isis
02-07-10, 18:45
..............................

Polyneikos
02-07-10, 19:06
Παιδια ,αν πρόκειται για αρρυθμια πραγματικη και σε σοβαρο επίπεδο,το είπα και παραπανω,μπορεί να χρειαστει βηματοδοτης σε καποιον,δηλαδη προκύπτει και επέμβαση,δεν είναι θεμα μονο φαρμακων.Ειναι κατι που απευχομαι για τον φίλο μας αλλα σίγουρα δεν θα πρεπει να το αντιμετωπίσει απλοϊκα.
Με την καρδια δεν παίζουμε,εχω προσωπικα εμπειρίες από πόλυ στενα συγγενικα πρόσωπα,δεν το λεω τυχαία,ούτε να πανικοβαλλουμε χρειαζουμε τον φίλο μας αλλα ούτε και να επαναπαυτει.

deluxe
02-07-10, 19:49
??οχι ρε φιλε,δεν υπαρχει σχεση...Μη εισαι τοσο σιγουρος.. Το ειχε παθει και ενα φιλαρακι μου..

Οι αντεδειξεις της κρεατινης :


<<Ο FDA έχει ανακοίνωσει ελάχιστες περιπτώσεις όπου η χρήση της κρεατίνης σχετίσθηκε με καρδιακές αρρυθμίες, καρδιομυοπάθειες, φλεβική θρόμβωση. Το γεγονός αυτό καθιστά τη χρήση της προσεκτική.>>

Hercules
02-07-10, 22:29
Παιδια ,αν πρόκειται για αρρυθμια πραγματικη και σε σοβαρο επίπεδο,το είπα και παραπανω,μπορεί να χρειαστει βηματοδοτης σε καποιον,δηλαδη προκύπτει και επέμβαση,δεν είναι θεμα μονο φαρμακων.Ειναι κατι που απευχομαι για τον φίλο μας αλλα σίγουρα δεν θα πρεπει να το αντιμετωπίσει απλοϊκα.
Με την καρδια δεν παίζουμε,εχω προσωπικα εμπειρίες από πόλυ στενα συγγενικα πρόσωπα,δεν το λεω τυχαία,ούτε να πανικοβαλλουμε χρειαζουμε τον φίλο μας αλλα ούτε και να επαναπαυτει.

ενταξει κατευθειαν την εκανες την διαγνωση εσυ,χειρουργειο και βηματοδοτη στον φιλο.βηματοδοτη εβαλε η γιαγια μου που ειναι 80.περα απ τη πλακα αυτο που λες οτι δε θα πρεπει να το αντιμετωπισει απλοικα το ολο θεμα και εφοσον γυμναζεται ειναι το πλεον σωστο,και εφοσον εχεις ακουσει για το ωνασειο οτι ειναι εξειδικευμενοι καλα θα κανει να περασει μια βολτα το παιδι απο εκει..

Polyneikos
02-07-10, 22:39
Δεν εκανα καμια διαγνωση,αν διαβασεις προσεκτικα το τόπικ καποιοι μιλησαν ότι ξεπερνιεται με αγωγη,εγω απλα είπα ότι δεν υπάρχει μονο αυτη η περιπτωση.
Τωρα για την γιαγια σου που αναφερεις ειναι αστοχο το παραδειγμα,το ότι το εβαλε στα 80 δεν σημαινει ότι το χρειαζονται μονο υπερηλικες.Δυστυχως αν κανεις καμια βόλτα στο Ωνασειο μπαίνουν βηματοδότες ακομα και σε νεογεννητα.:thumbup:

Hercules
03-07-10, 03:09
Δεν εκανα καμια διαγνωση,αν διαβασεις προσεκτικα το τόπικ καποιοι μιλησαν ότι ξεπερνιεται με αγωγη,εγω απλα είπα ότι δεν υπάρχει μονο αυτη η περιπτωση.
Τωρα για την γιαγια σου που αναφερεις ειναι αστοχο το παραδειγμα,το ότι το εβαλε στα 80 δεν σημαινει ότι το χρειαζονται μονο υπερηλικες.Δυστυχως αν κανεις καμια βόλτα στο Ωνασειο μπαίνουν βηματοδότες ακομα και σε νεογεννητα.:thumbup:

αυτο ομολογω δεν το ηξερα.οπως και να εχει θα παει ο φιλος να κανει τις εξετασεις του και θα μας πει

isis
05-07-10, 10:21
..............................

Hercules
05-07-10, 11:11
Δεδομένου ότι το συνεχίζουμε το θέμα , μιας και είμαι παθών με τις αρρυθμίες από την ηλικία των 16 ετών να πούμε μερικά πράγματα. Ας πούμε ότι η αρρυθμία του παιδιού αυτού είναι κακοήθης ή δυνητικά κακοήθης , τότε θα πάει στο Ωνάσειο , όπως πήγα και εγώ , μπορεί κατά πάσα πιθανότητα να κάνει ηλεκτροφυσιολογικό έλεγχο , όπως έκανα και εγώ και εφόσον αξιολογηθεί η λειτουργία της καρδιάς από πολλές απόψεις και κριθεί ότι αυτό που χρειάζεται είναι μόνο φαρμακευτική αγωγή , τότε για την ακρίβεια 3 κατηγορίες αγωγών υπάρχουν και μία τέταρτη , την οποία συνήθως δε δίνουν. Τα υπόλοιπα θα τα βρουν οι γιατροί στο Ωνάσειο.

οταν λες αγωγες εννοεις θεραπεια με φαρμακα?εσενα τι σου ειπαν οι γιατροι,μπορεις να συνεχιζεισ να γυμναζεσαι παρα τις αρρυθμιες?

manosvdm
05-07-10, 11:50
φιλαρακο μην απογοητευεσε, μπορει να ειναι και κατι παροδικο.

το υπνο σου τον εχεις τσεκαρει;
ειχα και εγω αρυθμιες, μαλιστα εκανα μια μερα και κολπηκη μαρμαρυγη απο απνοιες στον υπνο μου.

απνοιες συνηθος εχουν οι υπερβαροι αλλα καμια φορα εχει παρατηρηθει και σε ποιο αδυνατους.

υποψη οτι οι καρδιολογοι ειναι το τελευταιο που υποπτευονται.
στην περιπτωση μου ακομη και μετα απο χορηγηση ειδικης συσκευησ για τις απνοιες, ο καρδιολογος συνεχιζε να μην συμφωνει.

παντως ψαξτο καλα............

isis
05-07-10, 12:35
.....................................

tasos kaza
05-07-10, 21:34
ναι γενικα ειμαι αγχωδεισ αν και δν τις αισθανομουν τις αριθμειες!αμα δν μου το ελεγε ο γιατρος δεν θα το καταλαβαινα!η ζαλη μου ειπαν μπορει να ηταν και απο την ιγμοριτιδα που εχω.

Hercules
05-07-10, 22:58
ναι γενικα ειμαι αγχωδεισ αν και δν τις αισθανομουν τις αριθμειες!αμα δν μου το ελεγε ο γιατρος δεν θα το καταλαβαινα!η ζαλη μου ειπαν μπορει να ηταν και απο την ιγμοριτιδα που εχω.

τελικα εκανες αλλες εξετασεις η συνεχιζεις ακαθεκτος τη γυμναστικη παρα τις αριθμειες??

tasos kaza
07-07-10, 18:36
τελικα εκανες αλλες εξετασεις η συνεχιζεις ακαθεκτος τη γυμναστικη παρα τις αριθμειες??

οχι δεν κανω..!θα κανω διαλειμμα τρεις μηνες κ μετα θα ξαναβαλω holter οπως μου ειπανε κ θα πραξω αναλογα.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
22-03-16, 23:53
Απαγορεύεται η χρήση νιτρικών και θερμογενητικών (όπως και β2 διεγερτών) σε καρδιοπαθή με αρρυθμίες.Καθώς επίσης και η χρήση σπειρονολακτόνης (αναστολέας αλδοστερόνης),λόγω υπερκαλιαιμίας που οδηγεί σε αρρυθμίες.