PDA

Επιστροφή στο Forum : ποση αυξηση κιλων σε καθε σετ?



Τ.Ε.Φ.Α.Α
01-07-10, 20:39
στην προπονηση με βαρη καποιοι υποστηριζουν οτι ειναι αναγκαιο να ανεβαζουμε τα κιλα ανα 5 αναμεσα στα σετ δλδ ας υποθεσουμε οτι κανουμε πιεσεις μοπαρας στον οριζοντιο παγκο 4 σετ 12-10-6-4 επαναληψεις, σε καθε σετ πρεπει να ανεβαζουμε τα κιλα ανα 5 για να μπορει να προσαρμοζεται ετσι ο οργανισμος μας! οι 12 επαναληψεις εκτελουνται με 30% ενταση ενω οι 10 εκτελουνται με 50% αρα πως γινεται καποιος να ανεβαινει ανα 5 κιλα? απο το 30% πεταγεσαι στο 50% αρα λογικα απο τα 35 κιλα που κανεις στις 12 επαναληψεις για αν σε πιασει στο 50% πρεπει να ανεβεις κατευθειαν στο 45 !!! αλλοι υποστηριζουν οτι αυτο ειναι λαθος πρεπει να ανεβαινεις ανα 5 κιλα! τι ισχυει?

beefmeup
01-07-10, 20:50
δεν υπαρχει χρυσος κανονας εδω..απλα αναλογα το ειδος της προπο που κανεις,δουλευεις κ τα κιλα σου..

εγω ας που με,μετα απο καποια σετ για ζεσταμα καλο,ξεκιναω φουλ λειτουργικα σετ,με οσα μπορω.κ δουλευα αναλογα μετα,επαναληψεις κ κιλα.

pepeismenos karga
01-07-10, 20:54
εγω πιστευω...αποψη μου δηλαδη πως ειναι καλυτερο να μην ανεβαζεισ κιλα...αλλα να πεζεις το οριακο σου και αν το αυξανεις καθε φορα...βρισκεισ πχ το 10 του μαξ σου που ειναι π.χ 80 κιλα...δηλαδη σε αυτα βγαζεις 10 με πολυ ζορι...και τα ξαναπεζεις για αλλα 2-3 σετ..για 8 ,6 και 4 επαναληψεις...και την επομενη αυξανεις το τελικο βαρος...εγω ετσι κανω..οπως ειπες εαν αυξανουμε ενταση σε καθε σετ δηλαδη στο πρωτο κανουμε το 30% στο επομενο το 50% και στο τελευταιο το 80% του μαξ....δυσκολα θα βαλλουμε μαζα στα 2 πρωτα σετ κατα την αποψη μου ή θα βαλλουμε πολυ λιγοτερη εαν πεζαμε με λιγο μεγαλυτερη ενταση οπως στο75-80% του μαξ...γι αυτο θεωρω πως καλυτερα να κραταμε καλυτερα την ενεργεια μας και να τη χρησιμοποιουμε καταλληλα...βεβαια ετσι κανω εγω απλα σου δινω ενα σκεπτικο...

thegravijia
01-07-10, 20:55
^^ καλο!

savage
01-07-10, 21:52
η αποψη μου ειναι οτι η αυξηση του βαρους,(αν αποφασισουμε να ακολουθησουμε μια τετοια τακτικη,γιατι εγω πολλες φορες χρησιμοποιω και μια τακτικη παρομοια με του πεπεισμενου) δεν εχει να κανει με απολυτο αριθμο κιλων(πχ αυξανω 5 κιλα ανα σετ, η αυξανω 10 κιλα ανα σετ),αλλα με ποσοστα επι του μεγιστου βαρους(για μια επαναληψη)!!
πχ το να ανεβασεις 5 κιλα απο σετ σε σετ στο leg press ειναι αστειο.εγω αυξανω 30-50 κιλα σε καθε σετ.
στον παγκο αυξανω 5-15 κιλα πχ ανα σετ,ενω σε μια μονοαρθρικη ασκηση τυπου πλαγιες αρσεις ωμων απο χαμηλη τροχαλια με ενα ενα χερι,αυξανω κατα μολις 1,25-2,5 κιλα ανα σετ.

οποτε συνοψιζοντας αν πχ καποιος θελει να εκτελεσει ενα προγραμμα με επαναληψεις 12-10-8-6, τοτε το βαρος που θα χρησιμοποιει πρεπει να ειναι 50%,60%,70%,80% κατα προσεγγιση. οποτε το βαρος εξαρταται απο τη μια μεγιστη επαναληψη μας.ενας που εχει ρεκορ 1 επαναληψη στα 200 κιλα,αυξανει κατα 20 κιλα ανα σετ(100-120-140,160).
ενας που εχει ρεκορ μια μεγιστη επαναληψη στα 100 κιλα,αυξανει ανα 10 κιλα.

οποτε θελω να καταδειξω οτι ολα ειναι σχετικα!

Τ.Ε.Φ.Α.Α
01-07-10, 22:18
ουσιαστικα ομως απο την 12 αρα επαναληψη πρεπει να βαζεις κιλα που να σε πιανουν και να ζορισεζε λιγο γιατι αμα ανεβαζεις ανα 5 τοτε αντι για 4 σετ θα κανεις 14 μερχι να φτασεις στο 90% της εντασης σου?

thanasis reaction
01-07-10, 22:32
ανεβαζεις τοσα ωστε οι 2 τελευταιες να βγαινουν ζορικα.γι αυτο καλο ειναι να γραφεις καπου τα κιλα που κανεις για να εχεις μια βαση.

Xxlakis
01-07-10, 22:41
Αμα ξερεις τα κιλα που "εχεις" πιστευω πως μπορεις να κανεις σωστη κατανομη των κιλων ανα σετ ωστε να τα αυξανεις περιοδικα μεχρι το τελευταιο που θα ξερεις πως "πρεπει" να βγει με αιμα.Απλα επειδη "οφειλεις" να παρουσιαζεις προοδο θα ξεκινας την επομενη η' μεθεπομενη προπονηση με περισσοτερα κιλα(το ποσο ειναι αναλογα με την ασκηση) απο το πρωτο σετ ωστε στο τελευταιο να προσπαθησεις να εχεις και σε αυτο + ...απλο ειναι πιστευω...

ioannis1
03-07-10, 21:08
ανεβαζεις τοσα ωστε οι 2 τελευταιες να βγαινουν ζορικα.γι αυτο καλο ειναι να γραφεις καπου τα κιλα που κανεις για να εχεις μια βαση.

αυτοςειναι ο κανονας.

marvin
02-08-12, 23:23
η αποψη μου ειναι οτι η αυξηση του βαρους,(αν αποφασισουμε να ακολουθησουμε μια τετοια τακτικη,γιατι εγω πολλες φορες χρησιμοποιω και μια τακτικη παρομοια με του πεπεισμενου) δεν εχει να κανει με απολυτο αριθμο κιλων(πχ αυξανω 5 κιλα ανα σετ, η αυξανω 10 κιλα ανα σετ),αλλα με ποσοστα επι του μεγιστου βαρους(για μια επαναληψη)!!
πχ το να ανεβασεις 5 κιλα απο σετ σε σετ στο leg press ειναι αστειο.εγω αυξανω 30-50 κιλα σε καθε σετ.
στον παγκο αυξανω 5-15 κιλα πχ ανα σετ,ενω σε μια μονοαρθρικη ασκηση τυπου πλαγιες αρσεις ωμων απο χαμηλη τροχαλια με ενα ενα χερι,αυξανω κατα μολις 1,25-2,5 κιλα ανα σετ.

οποτε συνοψιζοντας αν πχ καποιος θελει να εκτελεσει ενα προγραμμα με επαναληψεις 12-10-8-6, τοτε το βαρος που θα χρησιμοποιει πρεπει να ειναι 50%,60%,70%,80% κατα προσεγγιση. οποτε το βαρος εξαρταται απο τη μια μεγιστη επαναληψη μας.ενας που εχει ρεκορ 1 επαναληψη στα 200 κιλα,αυξανει κατα 20 κιλα ανα σετ(100-120-140,160).
ενας που εχει ρεκορ μια μεγιστη επαναληψη στα 100 κιλα,αυξανει ανα 10 κιλα.

οποτε θελω να καταδειξω οτι ολα ειναι σχετικα!

Ενδιαφερον και αυτη η αποψη αλλα και του pepeismenos karga πιο πανω!!!:turtle:

NASSER
02-08-12, 23:41
Πρόσφατο το θέμα... :green:

marvin
02-08-12, 23:44
Συγνωμη,αλλα δεν ηξερα οτι ποσταρουμε με καποια χρονικο περιθωριο τα θερντ.Αν ειναι ετσι ας σβηστει παρακαλω!!:turtle:

NASSER
02-08-12, 23:46
Άλλο ποστάρω και άλλο απαντάω... τίποτα δεν σβήνεται. Ίσως είναι να το ξανασυζητήσουμε το θέμα.

marvin
02-08-12, 23:54
Ανεβασα το θεμα πανω μηπως και γραψουν και αλλοι την αποψη τους και μαθουμε τιποτα περισσοτερο νομιζω ολες οι αποψεις ειναι ενδιαφερουσες!!

magavaTOUT
03-08-12, 01:33
Εγω τωρα τελευταια κανω το εξης. Εστω οτι σε μια ασκηση εχω 3 σετ. Επιλεγω ενα βαρος ωστε να βγαζω 7-8 επαναληψεις max και το κραταω και στα 3 σετ. Την επομενη φορα παλι τα ιδια κιλα απλα προσπαθω για περισσοτερες επαναληψεις. Οταν μπορεσω και κανω και τα 3 σετ με 12 επαναληψεις, ανεβαζω κιλα και παλι παω στις 7-8. Αυτο το κανω σε "βαριες" ασκησεις (παγκο, press etc.) εκτος απο αρσεις. Crossover πχ χτυπαω 12αρες καθε φορα.

Dakonblackblade
03-08-12, 10:43
Εγώ πιστεύω πως το θέμα υπεραναλύεται χωρίς πολύ λογο. 6-12 επαναλήψεις με όσα κιλά σε ρίχνουν οριακά μέσα στο όριο. Αν βγάζει κανεις 12 με το ζόρι μπορεί να ανέβει λίγο και να πέσει στις 6 με το ζόρι και να το παλέψει εκεί. Ένας δεδομένος αριθμός επαναλήψεων πχ. 8 , μόνο κλέψιμο μπορεί να φέρει. Επίσης πυραμίδες , 80% των μέγιστων (αλήθεια πόσοι μπορούν να πουν ποια είναι τα μέγιστά τους σε κάθε χρονική στιγμή? Ανά βδομάδα θα πρέπει να αλλάζει το νούμερο ειδικά σε αρχάριους), μόνο ασάφεια φέρνουν.

marvin
03-08-12, 15:45
Δεν εχω κανει ποτε ασκηση για 1 επαναληψη οποτε μου ειναι αγνωστο τα μεγιστα μου. Οταν ''φοβαμαι'' να ανεβασω,απλα παιζω με προεξαντληση και μετα 4 σετ *12 επαν με τις 2 τελευταιες να βγαινουν δυσκολα ωστε να εχω καποιο ικανοποιητικο αποτελεσμα!!Δεν ξερω αν ειναι σωστο η λαθος.Αυτο το κανω τωρα τελευταια σε ασκησεις στηθους και σε οποια ασκηση πιανει τους ωμους μιας και ειχα θεμα!!