PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσκευασία ON Gold Standard



Tomahawk
03-07-10, 12:31
Λίγο άκυρο το θέμα μου αλλα με κόφτει λίγο!
Σήμερα άνοιξα τις κούτες απο την παραγγελία απο εξωτερικό
και είδα την 2κιλη Gold Standard και παραξενεύτηκα.

Πρώτη φορά πήρα απο εξωτερικό, τις προηγούμενες 2 που είχα πάρει τις είχα αγοράσει απο ελληνικό κατάστημα.
Η συσκευασία (Double Rich Chocolate) μου φαίνεται ελάχιστα πιο μικρή, με εμφανώς μικρότερο καπάκι/τρύπα. Επίσης στο χαρτάκι που έχει μέσα απο το καπάκι για να προστατεύει απο την υγρασία την πρωτεϊνη γράφει "sealed for your protection" ενώ οι άλλες 2 που έχω δε γράφουν τίποτα, απλά είναι ένα ασπρο χαρτί/χαρτονάκι...
Τέλος η μια έγραφε 77 servings και αυτή απο το εξωτερικό γράφει 74.

Τι παίζει να έγινε? Άλλαξε η συσκευασία ή με πιάσανε κότσο και τόσο καιρό έπερνα μουφα πρωτεϊνη;

savage
03-07-10, 12:37
Δε σου φαινεται μικροτερη η συσκευασια.Ειναι μικροτερη(αλλωστε μονος σου ειπες οτι εχει 74 servings εν σχεσει με τα 77 της αλλης).Μονο με ενα τροπο θα'σαι σιγουρος.Πηγαινε τη στο χημειο

versus
03-07-10, 13:13
μάλλον είναι μικρότερη φιλαράκο!:P

Tomahawk
03-07-10, 14:42
Δε με ενδιαφέρει τόσο το μέγεθος και τα 2-3 servings παραπάνω-παρακάτω, αλλα η αυθεντικότητα της πρωτεϊνης που έπερνα απο το ελληνικό κατάστημα (γιατί δε νομίζω το discount να έχει μουφα πρωτεϊνες)...
Μπορεί να μου εξακριβώσει κάποιος αν έχει αλλάξει συσκευασία η ΟΝ και η παλαιότερη δεν έγραφε πχ το Sealed for your protection στο χαρτάκι πάνω στο στόμιο;

Στο χημείο είναι λιγο δύσκολο να την πάνω γιατί δεν περισσεύουν λεφτά και ούτως ή άλλως δε νομίζω να ξαναπάρω απο εκείνο το καταστημα, απλά θέλω να εξακριβώσω το κατα πόσον ήταν αυθεντική αυτή...

Hercules
03-07-10, 16:21
Δε με ενδιαφέρει τόσο το μέγεθος και τα 2-3 servings παραπάνω-παρακάτω, αλλα η αυθεντικότητα της πρωτεϊνης που έπερνα απο το ελληνικό κατάστημα (γιατί δε νομίζω το discount να έχει μουφα πρωτεϊνες)...
Μπορεί να μου εξακριβώσει κάποιος αν έχει αλλάξει συσκευασία η ΟΝ και η παλαιότερη δεν έγραφε πχ το Sealed for your protection στο χαρτάκι πάνω στο στόμιο;

Στο χημείο είναι λιγο δύσκολο να την πάνω γιατί δεν περισσεύουν λεφτά και ούτως ή άλλως δε νομίζω να ξαναπάρω απο εκείνο το καταστημα, απλά θέλω να εξακριβώσω το κατα πόσον ήταν αυθεντική αυτή...

δεν μαζευομαστε καμια 50αρια ατομα απ το φορουμ να βαλουμε ο καθενας καποια ευρω να κανουμε μια αναλυση να δουμε τι σκατα ηταν η πρωτη πρωτεινη του παιδιου? βασικα δεν ξερω και ποσο κοστιζει μια αναλυση..αν ξερει καποιος ας μας πει η να ρωτησουμε

Anithos
03-07-10, 17:01
εχω αυτο που προσεχα ειναι οτι απο Γερμανια που περνω το πλαστικο περιβαλει ολο το κουτι ενω στο Χ-ΣΤΟΡΣ το πλαστικο περιβαλλει μονο το καπακι επανω μονο ,δεν ξερω...

Tomahawk
03-07-10, 22:08
εχω αυτο που προσεχα ειναι οτι απο Γερμανια που περνω το πλαστικο περιβαλει ολο το κουτι ενω στο Χ-ΣΤΟΡΣ το πλαστικο περιβαλλει μονο το καπακι επανω μονο ,δεν ξερω...

Αυτό ακριβώς, επίσης το χαρτάκι μέσα απο το καπάκι είναι απλά λευκό στη 1η συσκευασία που αναφέρεις, σωστά;

panosdive
04-07-10, 01:28
Αυτό ακριβώς, επίσης το χαρτάκι μέσα απο το καπάκι είναι απλά λευκό στη 1η συσκευασία που αναφέρεις, σωστά;

ειναι απο διαφορετικο εργοστασιο απλα δεν φτιαχνοντε ολα σε ενα

Anithos
04-07-10, 09:54
ειναι απο διαφορετικο εργοστασιο απλα δεν φτιαχνοντε ολα σε ενα

ε αφου ειναι ετσι ,τι καθομαστε και συζηταμε για διαφορες και τα χ-τριμ μας λενε εχουν μονο αυτοι την γνησια,πια γνησια ..οι αλλες που ειναι απο αλλα εργοστασιο σε αλλη χωρα δεν ειναι οι γνησιες.

flinstone
04-07-10, 10:16
παιδιά εγω είχα αγαράσει πρωτείνη από ελληνικό κατάστημα και είχε διαφορα στη γεύση με αυτό από εξωτερικό. τι πέζει δεν ξέρω. αυτή από εξωτερίκο ήταν πολί καλίτερη.

Polyneikos
04-07-10, 10:28
Yπαρχουν πολλα εργοστασια παραγωγης,δεν σημαινει ότι μια Αμερικανικη εταιρια π.χ. ότι τα παρασκευαζει μονο στην Αμερικη,εχει μοναδες παραγωγης και στην Ευρωπη,π.χ. στην Ολλανδία.
όπως καταλαβαίνεις από την στιγμη που η πρωτη ύλη προέρχεται από διαφορετικα ζωα με διαφορετικες συνθηκες διαβίωσης ακομα και η γευση είναι λογικό να διαφερει..Απλα η μαμα εταιρία δινει τις προδιαγραφες παρασκευης...

Hercules
04-07-10, 10:29
παιδιά εγω είχα αγαράσει πρωτείνη από ελληνικό κατάστημα και είχε διαφορα στη γεύση με αυτό από εξωτερικό. τι πέζει δεν ξέρω. αυτή από εξωτερίκο ήταν πολί καλίτερη.

οντως και εγω απο ελληνικο καταστημα που ειχα παρει κανα 2 φορες ηταν σαν αγευστο πραγμα καμια σχεση με απ εξω..μηπως φταιει και οτι ειναι εκτεθημενα στη βιτρινα και τα βαραει ο ηλιος

panosdive
04-07-10, 10:48
Yπαρχουν πολλα εργοστασια παραγωγης,δεν σημαινει ότι μια Αμερικανικη εταιρια π.χ. ότι τα παρασκευαζει μονο στην Αμερικη,εχει μοναδες παραγωγης και στην Ευρωπη,π.χ. στην Ολλανδία.
όπως καταλαβαίνεις από την στιγμη που η πρωτη ύλη προέρχεται από διαφορετικα ζωα με διαφορετικες συνθηκες διαβίωσης ακομα και η γευση είναι λογικό να διαφερει..Απλα η μαμα εταιρία δινει τις προδιαγραφες παρασκευης...

Ακριβως ετσι!!:inandout:

panosdive
04-07-10, 10:50
οντως και εγω απο ελληνικο καταστημα που ειχα παρει κανα 2 φορες ηταν σαν αγευστο πραγμα καμια σχεση με απ εξω..μηπως φταιει και οτι ειναι εκτεθημενα στη βιτρινα και τα βαραει ο ηλιος

αν σου εδωσε αυτο που βαραγε ο ηλιος δωστο πισω

Titanium
04-07-10, 13:12
Νομιζω πως καταλαβα πιο ειναι το προβλιμα.....

old box
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13743&stc=1&d=1278238289

new box
http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13744&stc=1&d=1278238315

Titanium
04-07-10, 13:15
το παλιο κουτι ειναι ολοκλιρο τηλιγμενο με μια μαυρη ζελατινη μαζει με το καπακι
ενω το καινουριο ειναι μαυρο το αυτοκολιτο ειναι μικροτερο και η ζελατινη καλιπτει μονο το καπακι....;);)

Titanium
04-07-10, 13:33
Λίγο άκυρο το θέμα μου αλλα με κόφτει λίγο!
Σήμερα άνοιξα τις κούτες απο την παραγγελία απο εξωτερικό
και είδα την 2κιλη Gold Standard και παραξενεύτηκα.

Πρώτη φορά πήρα απο εξωτερικό, τις προηγούμενες 2 που είχα πάρει τις είχα αγοράσει απο ελληνικό κατάστημα.
Η συσκευασία (Double Rich Chocolate) μου φαίνεται ελάχιστα πιο μικρή, με εμφανώς μικρότερο καπάκι/τρύπα. Επίσης στο χαρτάκι που έχει μέσα απο το καπάκι για να προστατεύει απο την υγρασία την πρωτεϊνη γράφει "sealed for your protection" ενώ οι άλλες 2 που έχω δε γράφουν τίποτα, απλά είναι ένα ασπρο χαρτί/χαρτονάκι...
Τέλος η μια έγραφε 77 servings και αυτή απο το εξωτερικό γράφει 74.

Τι παίζει να έγινε? Άλλαξε η συσκευασία ή με πιάσανε κότσο και τόσο καιρό έπερνα μουφα πρωτεϊνη;

αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι αλλαζει απο γευση σε γευση...
Η ον σου λεει οτι σου δινει 24 gr πρωτεινη με καθε scoop....
Η καθε γευση ομως δεν δεν εχει ακριβως την ιδια περιεκτικοτιτα σε πρωτεϊνη στα % και για να πετιχουν αυτο το 24 gr μεγαλονουν το scoop αρα μικρενει και ο αριθμος των δοσεων....;););)

Tomahawk
04-07-10, 15:43
Ναι Titanium, αυτό το έχω καταλάβει απλά τη διαφορά στα servings την έγραψα γιατί αναφέρομαι στην ίδια γεύση ακριβώς (double rich chocolate) απλά σε διαφορετική συσκευασία (παλιά και κανούργια απ'ότι κατάλαβα)..

Titanium
04-07-10, 15:51
παντος η διαφορα στη σησκευασια αυτην ειναι ετσι????
μαλον τοτε η κενουρια σισκευασια θα κλεβει 3 δοσεις....

xaris92
04-07-10, 17:45
φιλε μου εχω την απαντηση....περυσι πηρα απο ενα καταστημα στην ελλαδα την πρωτεινη αυτη κ ειχε τιν ιδια συσκευασκια η οποια ειναι 2,341κιλα ενω φετοσ παιρνοντας απο το ιδιο καταστημα την ιδια πρωτεινη παλι εβγαζε αντι για 77,74 δοσεις και το βαρος ηταν μειωμενο...απλα αλλαξε η συσκευασια κ προφανως αυτη π ειχαμε παραγγειλει περυσι ηταν παλαιοτερη εκδοση...δεν νομιζω να παιζει τιποτα αλλο....

NIK900
08-07-10, 16:38
πιστευω ειναι και οι 2 κανονικεs . . γιατι εχω παρει και εγω απ΄εξω και απο ελλαδα. επισηs μου εχει τυχει να τιs δω και τιs 2 διπλα διπλα στο ιδιο μαγαζι . . αναλoγωs την παρτιδα . .

Mitsen
08-07-10, 17:30
Παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω τι παίζει με την ON, εγώ πήρα τι προηγουμενη βδομάδα την "delicious strawberry" από τα X-Tream και μυρίζει φαρμακίλα... βασικά δεν πίνεται αυτό το πράγμα ΤΕΛΟΣ!:shock:
Αύριο άμα προλάβω θα τους πάρω ένα τηλ.

Όσο για να είσαι 100% σίγουρος για το αν είναι νοθευμένη, το μονο που μπορείς να κανεις είναι όπως πολύ σωστά ειπώθηκε ποιο πάνω να την πας στο χημείο. Αυτό όμως κοστίζει!:(

Αν μαζευόμασταν μια μικρή ομάδα ώστε να στέλναμε δείγμα για ανάλυση σίγουρα θάταν ποιο φτηνή λύση.
Σε τέτοια περίπτωση εγώ πάντως είμαι μέσα!;)

Surfer
08-07-10, 17:53
Από αρχες του 2010 άλλαξε η ευρωπαϊκη νομοθεσία αναφορικά με τις απαγορευμένες γλυκαντικές ουσίες οι οποίες επιτρέπεται να υπάρχουν σε τροφές, συμπληρώματα κτλ. Κλασσικά, απαγορεύτηκαν αρκετές. Οι εταιρείες λοιπόν έχουν διαφορετικές παρτίδες για Αμερική και Ευρώπη. Από εδώ και πέρα θα παρατηρείτε συχνά διαφορές σε ίδιες πρωτεϊνες ανάλογα από πού έρχονται, από Αμερική ή Ευρώπη.