PDA

Επιστροφή στο Forum : κεικ αλα αλεξ...



alexispap
04-07-10, 12:02
Εκανα ενα κεικ χθες και μου αρεσε αρκετα....λοιπον χρειαζομαστε :
-100γρ βρωμη
-2 μπανανες
-20 γρ αμυγδαλα αναλατα
-5 ασπραδια αυγου
-1 ολοκληρο αυγο
-1 κουτ. σουπας κακαο
-1 κουτ. σουπας baking powder
-4 scoop πρωτεινη (εγω εβαλα βανιλια)

Για την εκτελεση χρησιμοποιησα ενα μπλεντερ χειρος(αν λεγεται ετσι) που εχω, πολυ βολικο εργαλειο...

Εριξα σε μια ψηλη κανατα την βρωμη , την αλεσα μεχρι να γινει σκονη και την εριξα σε ενα μεγαλο μπωλ, αλεσα τα αμυγδαλα και εριξα και αυτα στο μπωλ, πολτοποιησα τις μπανανες στη κανατα(με ελαχιστο νερο για βοηθεια)- και αυτες μετα στο μπωλ.
Τελος, εριξα τα αυγα, το baking και την πρωτεινη στην κανατα. Ριχνουμε και αυτο το μιγμα στο μπωλ μαζι με τα υπολοιπα-αφηνοντας ομως λιγο μεσα στην κανατα- Ανακατευουμε πολυ ευκολα με ενα κουταλι ολα τα υλικα που εχουμε στο μπωλ μεχρι να γινουν ενα και το ριχνουμε σε μια αλουμινενια φορμα για κεικ.
Στο μιγμα που εχουμε αφησει στην κανατα ριχνουμε(οποιος θελει φυσικα) το κακαο, το χτυπαμε λιγο και παιρνουμε με ενα κουταλι και το βυθιζουμε σε διαφορα σημεια του μιγματος που εχουμε στη φορμα....σε οσα θελουμε.( αυτο το εκανα γιατι δεν ηθελα να ειναι ολο το κεικ κακαο αλλα σε διαφορα σημεια).
Το βαζουμε σε προθερμασμενο φουρνο, σε 30' εμενα ηταν ετοιμο στους 180 βαθμους. Ενας τροπος να δειτε αν ειναι ετοιμο ειναι να χωσεται ενα μαχαιρι στο κεικ την ωρα που ψηνεται, αμα το βγαλετε και ειναι καθαρο(χωρις υπολοιματα απο το μιγμα) ειναι ετοιμο.

Συνολικα το κεικ μας δινει : 1430 θερ 160 πρ. 145 υδ. 34 λιπη
δια εξι - το κομματι : 240 θερ 26.5 πρ 24 υδ. 5,5λιπη
Αυτα....το μονο υλικο που δεν ειναι και τοσο αθωο ειναι το κακαο γιατι εχει σακχαρα(αυτο που ειχα εγω τουλαχιστον). Για πρωτο κεικ παντως μου βγηκε πολυ καλο...:)

Titanium
04-07-10, 17:53
δικια σου συνταγει η την βρικες καπου;;;
παντος ακουγετε πολυ καλη και θα την δικιμασω...
απο γευση πως ειναι αφου δεν εχει καθολου ζαχαρη;;;;

alexispap
04-07-10, 18:37
Δεν την βρηκα καπου, απλα πηρα ιδεες απο κεηκ που εχουν ποσταρει αλλα μελη και εκανα την δικη μου παραλλαγη...

Κοιτα δεν γλυφεις και τα δαχτυλα σου απο την γευση, αλλα εγω να σου πω την αληθεια το περιμενα χειροτερο....αντιθετως τρωγεται ανετα...ειδικα με καφεδακι ειναι μια χαρα...

Βαζω και με λεπτομερειες τις διατροφικες αξιες των υλικων οποτε ο καθενας μπορει να <<παιξει>> με τις αναλογιες :
ΘΕΡ. ΠΡΩΤ. ΥΔΑΤ. ΛΙΠΗ
100 γρ βρωμη 370 11 60 8
2 μπανανες 250 10 60 1
20 γρ αμυγδαλα ωμα 120 4,5 4 10
6 ασπραδια + 1 κροκο 150 30 1 5
4 σκουπ πρωτεινη(βανιλια) 460 100 5 8
1 κουτ. σουπ. κακαο 80 1,5 15 2
1 κουτ. σουπ. baking powder - - - -

1430 160 145 34

ααα κατι που ξεχασα να βαλω ειναι λιγο ξυσμα πορτοκαλιου...νομιζω θα του δωσει λιγο ακομα σε γευση...στο επομενο...