PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπόνηση στήθους από τον Αρνολντ Σβαρτσενένγκερ



Muscleboss
04-07-10, 19:23
Μια κλασσική προπόνηση στήθους από τον Αρνολντ Σβαρτσενένγκερ

Τέσσερεις τίτλοι Mr. Universe, επτά τίτλοι Mr. Olympia, Κόναν, Εξολοθρευτής, Κυβερνήτης της Καλιφόρνια... χρειάζεται πραματικά συστάσεις αυτός ο άνθρωπος; Ο Άρνολντ Σβαρτσενένγκερ είναι ο διασημότερος bodybuilder όλων των εποχών και πιθανότατα πάντα θα είναι. Εν μέρη αυτό οφείλεται στο οτι, κατά τη διάρκεια της επικράτησής του στο Mr. Olympia,οι δύο καλύτερες μυικές του ομάδες ήταν οι δικέφαλοι και το στήθος, οι μυικές ομάδες που αναδυκύονται περισσότερο από τα «κοφτά φανελάκια», οι μυικές ομάδες που πάντα συσχετίζονται με τη σωματική διάπλαση ενός bodybuilder. Ειδικά το στήθος του χαρακτηρίζεται από πολλούς σαν το καλύτερο όλων των εποχών. Ας αφήσουμε λοιπόν τον Άρνολντ να μας περιγράψει με ποιόν τρόπο έχτισε τότε αυτό το μεγαλοπρεπές στήθος.

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13750&stc=1&d=1278260272


Ο ΑΡΝΟΛΝΤ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΟΥ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΗΘΟΥΣ

«Πάντα μου αρέσει να ξεκινάω την προπόνηση στήθους με πιέσεις. Χρησιμοποιώ την αρχή της πυραμίδας ξεκινώντας με ένα ελαφρύ βάρος και πηγαίνοντας σε ένα μεγάλο βάρος για έξι επαναήψεις. Μετά από αυτό κάνω επικληνείς πιέσεις με μπάρα για να εστιάσω στο πάνω μέρος του στήθους μου. Αυτές μου αρέσει να τις κάνω από 10 έως 15 επαναλήψεις για να επιτύχω ένα καλό πρήξιμο. Μετά από αυτό κάνω ανοίγματα αλτήρων σε ίσιο πάγκο για να τεντώσω τους θωρακικούς μου μύς και να γυμνάσω το εσωτερικό μέρος του στήθους μου. Τέλος τελειώνω την προπόνησή μου με βυθίσεις κατά τις οποίες γέρνω όσο μπορώ περισσότερο. Και αυτή η άσκηση τεντώνει πολύ τους θωρακικούς μου στέλνωντας πολύ αίμα στο σημείο αυτό. Οι βυθίσεις εστιάζουν περισσότερο στο κατώτερο σημείο του στήθους μου.»

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13751&stc=1&d=1278260272


1. Πιέσεις Πάγκου (με μπάρα)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13752&stc=1&d=1278260272


2. Πιέσεις σε επικληνή (με μπάρα)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13753&stc=1&d=1278260272


3. Ανοίγματα με αλτήρες (ίσιος πάγκος)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13754&stc=1&d=1278260272


4. Βυθίσεις σε δίζυγο (με επιπλέον βάρος)

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=13755&stc=1&d=1278260272


(από το flexonline)

ioannis1
04-07-10, 22:19
πανο πιο αριστο ποστ δεν γινοτανε.σε ευχαριστουμε:clap:

KATERINI 144
05-07-10, 09:51
κλασικά και απλά πράγματα, δε χρειάζεται τιποτα περισσότερο. :thumbup:

sTeLaKoS
05-07-10, 13:41
Stick to the basics :thumbup:

Orc
05-07-10, 14:58
Arnold classic:green::bowdown:

NASSER
05-07-10, 16:56
Ωραιο προγραμμα, εγω θα το συνεχιζα με προπονηση τρικεφαλων. :weights:

-Giannis-
05-07-10, 18:59
Ωραιο προγραμμα, εγω θα το συνεχιζα με προπονηση τρικεφαλων. :weights:


Στην Eγκυκλοπαίδεια του και στο βιβλίο του Education of bodybuilder το στήθος το βάζει μαζί με την πλάτη και τους ωμους ;)

kafros gate 7
05-07-10, 21:54
Στην Eγκυκλοπαίδεια του και στο βιβλίο του Education of bodybuilder το στήθος το βάζει μαζί με την πλάτη και τους ωμους ;)

εδω εχω ενσταση.για το education of bodybuilder δν ξερω.στο new encyclopedia of modern bodybuilding βαζει στηθος πλατη μαζι και στο advanced επιπεδο βαζει απογευμα της ιδιας μερας ποδια.καλα ρε μαγκες πως ειχε τετοιο αποτελεσμα με τοσο εξαντλητικο προγραμμα?

thanasis reaction
05-07-10, 22:03
εδω εχω ενσταση.για το education of bodybuilder δν ξερω.στο new encyclopedia of modern bodybuilding βαζει στηθος πλατη μαζι και στο advanced επιπεδο βαζει απογευμα της ιδιας μερας ποδια.καλα ρε μαγκες πως ειχε τετοιο αποτελεσμα με τοσο εξαντλητικο προγραμμα?

τωρα αυτη ειναι ερωτηση?????τι κανει νιαου νιαου????

-Giannis-
05-07-10, 22:05
εδω εχω ενσταση.για το education of bodybuilder δν ξερω.στο new encyclopedia of modern bodybuilding βαζει στηθος πλατη μαζι και στο advanced επιπεδο βαζει απογευμα της ιδιας μερας ποδια.καλα ρε μαγκες πως ειχε τετοιο αποτελεσμα με τοσο εξαντλητικο προγραμμα?


συγγνώμη δεν το διευκρίνισα..... δίκαιο έχεις πάντως στο education of bodybuilder έτσι το έχει και τις 3 ομάδες μαζί

εγώ έτσι το έχω το πρόγραμμα μου και βγαίνει μια χαρά...

kafros gate 7
05-07-10, 22:09
τωρα αυτη ειναι ερωτηση?????τι κανει νιαου νιαου????

τι ρε παιδι γιατι ειμαστε και βλακες??:P

Polyneikos
05-07-10, 22:56
Αυτο το μοτίβο προπόνησης δείχνει ότι ενας τρόπος υπάρχει να καρφωσει καποιος την πρόκα με ένα σφυρι !The straight way !
Και για να μην μιλαω αληγορικα και μπερδευω αυτο που θελω να πω είναι οτι ο Βασιλιας Αrnold δεν βασίστηκε σε περιεργες ασκήσεις για την αναπτυξη του στηθους του.
Σε αυτό όμως που ηταν μπροστα για την εποχή του ήταν η σύνδεση νου/μυων,παντα πίστευε ότι η προπόνηση πρεπει να ειναι εγκεφαλικη και ήταν οραματιστης,σκεφτόταν πόσο μεγαλο ήθελε να κανει το στήθος του και απλα με την προπόνηση το πετυχαινε.Σιγουρα για καποια παιδια μπορεί να φανεί περίεργη αυτη η προσεγγιση όμως αυτος ήταν ο Arnold !
Πανο πολύ καλα έκανες που ανεβασες αυτη την προπόνηση..:clap:

kafros gate 7
06-07-10, 01:28
ναι αλλα το οτι εβαζε στηθος την ιδια μερα με την πλατη και το απογευμα ποδια πως εξηγειται???

thanasis reaction
06-07-10, 01:31
οτι ειχε καλο γιατρο!!!!:green::green::green:

sTeLaKoS
06-07-10, 14:01
Παιδιά παλιά τα προπονητικά πλάνα ήταν τελείως διαφορετικά. Πίστευαν πως όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα.
Ο Άρλοντ περνούσε τη μισή του μέρα μέσα στο γυμναστήριο κάνοντας προπόνηση.

Αν γράψει ο Ηλία Τριανταφύλλου θα σας πει πως κι εκείνος όταν ξεκινούσε το bodybuilding, έκανε ατελείωτα σετ για κάθε μυική ομάδα.

Eddie
06-07-10, 14:57
Παιδιά παλιά τα προπονητικά πλάνα ήταν τελείως διαφορετικά. Πίστευαν πως όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα.
Ο Άρλοντ περνούσε τη μισή του μέρα μέσα στο γυμναστήριο κάνοντας προπόνηση.

Αν γράψει ο Ηλία Τριανταφύλλου θα σας πει πως κι εκείνος όταν ξεκινούσε το bodybuilding, έκανε ατελείωτα σετ για κάθε μυική ομάδα.

Συμφωνω!!

Εδω για χερια εβγαζε περιπου 40 σετ συνολο:shock:


Και οσο για τις ανταγωνιστικες ομαδες,ακομα και σημερα τις γυμναζουν μαζι.Δικεφαλο-τρικεφαλο,μηριαιο δικεφαλο-τετρακεφαλο,ετσι γυμναζεις και στηθος πλατη.Απλα το θεμα ειναι να εχεις δυναμαρια γιατι απο θεμα φορτιου,κιλων και ογκου προπονησης ειναι πολυ δυσκολο!!

Devil Randime
12-08-10, 04:20
Arnold = Respect :thumbup:

TheWorst
22-03-11, 23:31
Ρε παιδια γιατι στο βιβλιο του το προγραμμα που λεει ειναι διαφορετικο ? :green:

chris corfu
23-03-11, 11:30
Παιδιά παλιά τα προπονητικά πλάνα ήταν τελείως διαφορετικά. Πίστευαν πως όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα.
Ο Άρλοντ περνούσε τη μισή του μέρα μέσα στο γυμναστήριο κάνοντας προπόνηση.

Αν γράψει ο Ηλία Τριανταφύλλου θα σας πει πως κι εκείνος όταν ξεκινούσε το bodybuilding, έκανε ατελείωτα σετ για κάθε μυική ομάδα.

σωστα ετσι και ο δικος μου γυμναστης ο Ρικος ειναι της ιδιας σχολης με τον Τριανταφυλλου και απο τοτε που ξεκινησα ποτε δεν εχω κανει μονο 12-14 σετ ας πουμε χερια που κανω μαζι(δικεφαλα-τρικεφαλα) κανω 32-36 σετ.. Πολλοι ειναι αντιθετοι εγω μια χαρα παω. Αλλα θα τονισω τωρα οτι για να κανεις στηθος και ποδια η σταθος πλατη ποδια σε μια μερα(αν ειναι δυνατον) πρεπει να εχεις την καταληιλη ΧΕΙΜΙΚΗ υποστηριξη αλλιως απλα παιζεις... Αυτη ειναι η απαντηση στο πως τα εκανε ο Αρνολντ. Επισης θεωρω εντελως λαθος να ακουει κανεις κ να κανει τα ιδια με καποιους μεγαλους στο χωρο μεν αλλα οχι καταλληλους να τον συμουλευσουν απ τη στιγμη οπου αυτοι δεν ηταν φυσικοι αθλητες.

tasos2
23-03-11, 11:39
Φυσικα οσοι εκαναν παρα πολλα σετ και ειχαν αποτελεσμα ειχαν χημικη υποστηριξη και αναρρωναν πολυ γρηγοροτερα και καλυτερα απο εμας. Αλλιως δεν θα ειχαν αποτελεσμα

PMalamas
23-03-11, 11:44
Ρε παιδια γιατι στο βιβλιο του το προγραμμα που λεει ειναι διαφορετικο ? :green:

Γιατι ρε παιδια πιστευεται οτι ειχαν ενα καθολικο προγραμα, τα αλλαζαν. Οπως αλλαζουν ολοι, μαζι κι εμεις και κανουν μετατροπες.

Γιατι δεν εχετε δει τον Αρνολντ να κανει Διασταυρωσεις τροχαλιας?
Η πιεσεις με αλτηρες? η βυθυσεις σε παραληλες μπαρες? Κ.Α. Στα βιντεο??
Δε τα λεει ολα ενα προγραμα. Αυτο ειναι μια βαση που λεει απο πανω και μπορει να γινει και μονο του, και μαλιστα μια καλη βαση.

chris corfu
23-03-11, 12:02
Φυσικα οσοι εκαναν παρα πολλα σετ και ειχαν αποτελεσμα ειχαν χημικη υποστηριξη και αναρρωναν πολυ γρηγοροτερα και καλυτερα απο εμας. Αλλιως δεν θα ειχαν αποτελεσμα

ακριβως απ την στιγμη που το σωμα σου εχει δυνατοτητα και τρεχει σε σχεση με ενα νορμαλ σωμα κανεις προπονηση περισσοτερο και ετσι εχεις συνολικα γρηογορετη και μεγαλη προοδο, οπως επισης μπορεις να φας και μεγαλητερες ποσοτητες και να αφομοιωνονται.. Ολα πολλαπλασιαζονται..

ΡΜαλαμας σωστα αυτα που λες αλλα σε οτι προγραμμα κ να αλλαζει καποιος παντα ομως εχει μια βασικη φιλοσοφια ππου κινειται τριγυρω. Αυτο ηθελα να συμληρωσω. :toast:

PMalamas
23-03-11, 14:11
ακριβως απ την στιγμη που το σωμα σου εχει δυνατοτητα και τρεχει σε σχεση με ενα νορμαλ σωμα κανεις προπονηση περισσοτερο και ετσι εχεις συνολικα γρηογορετη και μεγαλη προοδο, οπως επισης μπορεις να φας και μεγαλητερες ποσοτητες και να αφομοιωνονται.. Ολα πολλαπλασιαζονται..

ΡΜαλαμας σωστα αυτα που λες αλλα σε οτι προγραμμα κ να αλλαζει καποιος παντα ομως εχει μια βασικη φιλοσοφια ππου κινειται τριγυρω. Αυτο ηθελα να συμληρωσω. :toast:

Αυτο δε λεω...:unsure:

chris corfu
23-03-11, 14:42
Αυτο δε λεω...:unsure:

λες οτι λες, που συμφωνησα αλλα δεν αναφερθηκε ξεκαθαρα αυτο που συμπληρωσα κ ειδικα σε αυτο το αρθρο με τις ερωτησεις για παλια κ νεα προγραμματα ηθελα να το τονισω. γτ συνηθως καποια ευκολως εννοουμενα καποιοι μπορει να μην τα καταλαβουν.

PMalamas
23-03-11, 16:52
σωστος;)

TheWorst
24-03-11, 01:32
Γιατι ρε παιδια πιστευεται οτι ειχαν ενα καθολικο προγραμα, τα αλλαζαν. Οπως αλλαζουν ολοι, μαζι κι εμεις και κανουν μετατροπες.

Γιατι δεν εχετε δει τον Αρνολντ να κανει Διασταυρωσεις τροχαλιας?
Η πιεσεις με αλτηρες? η βυθυσεις σε παραληλες μπαρες? Κ.Α. Στα βιντεο??
Δε τα λεει ολα ενα προγραμα. Αυτο ειναι μια βαση που λεει απο πανω και μπορει να γινει και μονο του, και μαλιστα μια καλη βαση.

Σωστο και αυτο , απλα αμα δεις π.χ. το προγραμμα ωμων που εχει δε στεκει και πολυ :D
Μονο τη πρωτη ασκηση (πρεσσα Αρνολντ) κανει 18 σετ ! Εχει κι αλλες 4-5 ! χ4

Kazmaier
24-03-11, 01:58
18 set κανει μονο σε μια ασκηση ο αρνολντ? Μηπως δεν μας τα λες καλα ρε φιλαρακι?

PMalamas
24-03-11, 11:33
:unsure::unsure::unsure::unsure:

TheWorst
24-03-11, 15:13
Προγραμμα Αρνολντ για ωμους:

1.Πρεσσα Αρνολντ 18 σετ χ 8-12 επαναληψεις
2.Εκτασεις αλτηρων απο επικλεινη παγκο (ξαπλωμενος προς τα πλαγια) 4 σετ χ 8-12 επαναληψεις
3.Καθιστος εκτασεις αλτηρων 4 χ 8-12 επαναληψεις
4.Προτασεις αλτηρων 4 χ 8-12 επαναληψεις
5.Εκτασεις με σκοινη μπροστα απτο σωμα με ενα χερι 4 χ 8-12

El Topo
24-03-11, 17:41
Aπ'ό,τι βλέπω, τα προγράμματα αυτά απέχουν πολύ από αυτά ενός μη επαγγελματία αθλητή, τόσο σε αριθμό σετ-επαναλήψεων, όσο και ενδεχομένως σε ασκήσεις.

Devil
24-03-11, 17:47
^^^

αυτο δεν ειναι προγραμμα..... προπο ειναι....

δεν εχει τα βασικα στοιχεια ενος προγραμματος.... γιατι 18σετ και οχι 20 ???? τι διαφορα εχει? 2 σετ πανω 2 σετ κατω....

μετα δεν γραφει τιποτα περι κιλων.... ουτε αναφερετε σε rest αναμεσα στα σετ...

κλασσικο προγραμμα γυμναστηριου 3χ10 και δεν σημαζευεται.... απλα εχει αλλαξει τα νουμερα....

Pavlos17
24-03-11, 17:49
δεν παιζει να εκανε 18 σετ με πρεσσα αρνολντ λαθος μεταφραση του worst μαλλον

TheWorst
24-03-11, 17:50
δεν παιζει να εκανε 18 σετ με πρεσσα αρνολντ λαθος μεταφραση του worst μαλλον

Ακριβως τοσα εκανε :) Το προγραμμα οπως λεει ο ιδιος το χρησημοποιει 1 μηνα πριν απο διαγωνισμους!

destroyerody94
24-03-11, 20:14
Ακριβως τοσα εκανε :) Το προγραμμα οπως λεει ο ιδιος το χρησημοποιει 1 μηνα πριν απο διαγωνισμους!

worst Eίσαι θεός keep up the good work man!:bowdown::clap::clap:

Sry for the off.

PMalamas
24-03-11, 21:14
Ακριβως τοσα εκανε :) Το προγραμμα οπως λεει ο ιδιος το χρησημοποιει 1 μηνα πριν απο διαγωνισμους!

μηπως εχεις την πηγη?

TheWorst
24-03-11, 22:21
Το βιβλιο του - τα μυστικα της επιτυχιας μου

TheWorst
24-03-11, 22:36
^^^

αυτο δεν ειναι προγραμμα..... προπο ειναι....

δεν εχει τα βασικα στοιχεια ενος προγραμματος.... γιατι 18σετ και οχι 20 ???? τι διαφορα εχει? 2 σετ πανω 2 σετ κατω....

μετα δεν γραφει τιποτα περι κιλων.... ουτε αναφερετε σε rest αναμεσα στα σετ...

κλασσικο προγραμμα γυμναστηριου 3χ10 και δεν σημαζευεται.... απλα εχει αλλαξει τα νουμερα....

Κιλα δεν αναφερει πουθενα,καθως τα κιλα τα ρυθμιζει ο καθενας , το θεμα δεν ειναι να μας πληροφορησει με ποσα κιλα κανει , αλλα να μας βοηθησει να φτιαξουμε ενα προγραμμα για ατομα που θα πανε σε διαγωνισμους..

Pavlos17
24-03-11, 23:01
Κιλα δεν αναφερει πουθενα,καθως τα κιλα τα ρυθμιζει ο καθενας , το θεμα δεν ειναι να μας πληροφορησει με ποσα κιλα κανει , αλλα να μας βοηθησει να φτιαξουμε ενα προγραμμα για ατομα που θα πανε σε διαγωνισμους..

ποιος θα κατσει να κανει 18σετ μονο σε μια ασκηση? δηλαδη ελεος :green:

TheWorst
24-03-11, 23:06
ποιος θα κατσει να κανει 18σετ μονο σε μια ασκηση? δηλαδη ελεος :green:

Ε δινει ιδιαιτερη εμφαση στην ασκηση του . Πρεσσα Αρνολντ , αυτος τη σκεφτηκε ? :D

PMalamas
24-03-11, 23:30
υπαρχει πρεσσα αρνολντ..??:unsure::unsure:
Εγω γιατι ξερω μονο τις πιεσεις ωμων με στρεψεις-αλτηρες του αρνολντ?

TheWorst
24-03-11, 23:56
υπαρχει πρεσσα αρνολντ..??:unsure::unsure:
Εγω γιατι ξερω μονο τις πιεσεις ωμων με στρεψεις-αλτηρες του αρνολντ?

Πρεσσα Αρνολντ λεει στο προγραμμα του και στην εικονα δειχνει πως το κανει με αλτηρες (μαλλον την ιδια ασκηση λεμε)

TheWorst
25-03-11, 00:06
Εψαξα στο Ιντερνετ.

Οριστε η ασκηση

http://blog.ultimatefitnessgear.com/wp-content/uploads/2010/09/arnold-schwarzenegger-dumbbell-press.jpg

pan0z
25-03-11, 00:17
Φανταζομαι το λεει στα αγγλικα εκει που το διαβασες worst και μαλλον δεν εκανες σωστη μεταφραση arnold press σημαινει αρνολντ πιεσεις οχι αρνολντ πρεσσα :green:

PMalamas
25-03-11, 00:24
δατσ ραιτ:P

TheWorst
25-03-11, 00:28
Μαλιστα .. Λεει arnold press και νομιζα οτι ειναι πρεσσα :D

pan0z
25-03-11, 00:35
αν εκανε ωμους στην πρεσσα πραγματικα θα την ειχε παει σε αλλο επιπεδο την ασκηση :green:

Devil
25-03-11, 01:03
Κιλα δεν αναφερει πουθενα,καθως τα κιλα τα ρυθμιζει ο καθενας , το θεμα δεν ειναι να μας πληροφορησει με ποσα κιλα κανει , αλλα να μας βοηθησει να φτιαξουμε ενα προγραμμα για ατομα που θα πανε σε διαγωνισμους..

ναι τα ρυθμιζει ο καθενας.... ετσι οπως ρυθμιζει και τον ογκο προπονησης....

αυτο δεν ειναι προγραμμα.... δεν εχει βασικα πραγματα.... τα περισσοτερα προγραμματα δινουν % των κιλων και μια Χ Ψ προοδο....

TheWorst
25-03-11, 01:39
Το προγραμμα ειναι για ογκο , αλλα δεν αναφερει κιλα ! Ετσι κι αλλιως δυσκολα θα εκανε καποιος οσα εκανε ο Αρνολντ :D

Λεει σετ επαναληψεις , πως εκτελουνται οι ασκησεις, αναφερεται στην προοδο , το τι πετυχαινεις με τη προπονηση αυτη .. Αυτα :)

Devil
25-03-11, 03:20
μμμμμ....... ναιιιι.....

και πως το ξεχωριζεις εσυ απο ενα προγραμμα γραμμωσεις? τι διαφορα εχει ενα προγραμμα ογκου απο ενα γραμμωσης?

δεν μιλαω για τα κιλα του Arnold.... μιλαω για %.....

τι πετυχενεις με αυτη την προπονηση?

αν τα σετ αντι για 18.... ηταν 17.... τι διαφορα θα ειχε? αν ηταν 19?

TheWorst
25-03-11, 13:52
μμμμμ....... ναιιιι.....

και πως το ξεχωριζεις εσυ απο ενα προγραμμα γραμμωσεις? τι διαφορα εχει ενα προγραμμα ογκου απο ενα γραμμωσης?

δεν μιλαω για τα κιλα του Arnold.... μιλαω για %.....

τι πετυχενεις με αυτη την προπονηση?

αν τα σετ αντι για 18.... ηταν 17.... τι διαφορα θα ειχε? αν ηταν 19?

Η διαφορα ειναι οτι το λεει ο Αρνολντ :)

Devil
25-03-11, 15:40
Η διαφορα ειναι οτι το λεει ο Αρνολντ :)

βρες κατι πιο πειστικο... ;)

TheWorst
25-03-11, 15:55
βρες κατι πιο πειστικο... ;)

Εμενα με πειθει.. Αφου το λεει ο Αρνολντ.. Ετσι κι αλλιως γιατι βγαζουμε παντα συγκεκριμενα σετ ? Την αλλη φορα πηγαινε στο γυμναστηριο και αντι να κανεις 3-4 σετ καθε ασκηση για στηθος πλατη οτι και να ειναι κανε απο 1 σετ και φυγε στα 5 λεπτα :)

Devil
25-03-11, 17:26
Εμενα με πειθει.. Αφου το λεει ο Αρνολντ.. Ετσι κι αλλιως γιατι βγαζουμε παντα συγκεκριμενα σετ ? Την αλλη φορα πηγαινε στο γυμναστηριο και αντι να κανεις 3-4 σετ καθε ασκηση για στηθος πλατη οτι και να ειναι κανε απο 1 σετ και φυγε στα 5 λεπτα :)

αμα σε πειθει παω πασο.... και εφοσον το λεει ο Αρνολντ ναι ειναι σωστο....

τα σετ τα βαζουμε για να καθορισουμε τον ογκο προπονησης...

αυτο με το ενα σετ που λες..... το εκανε ο dorian yates.... σε πειθει μηπως αυτος τωρα???

Pavlos17
25-03-11, 18:59
οσο και να αγαπαω τον arnold.αν μου ελεγε να κανω 18σετ πιεσεις ωμων δεν θα τις εκανα με την καμια...και natural αθλητης αυτο το πραγμα δεν το βγαζει.εμενα προσωπικα δεν με πειθει καν οτι εκανε 18σετ.

TheWorst
25-03-11, 20:20
οσο και να αγαπαω τον arnold.αν μου ελεγε να κανω 18σετ πιεσεις ωμων δεν θα τις εκανα με την καμια...και natural αθλητης αυτο το πραγμα δεν το βγαζει.εμενα προσωπικα δεν με πειθει καν οτι εκανε 18σετ.

Για αυτο αναφερεται σε ανθρωπους που θα κατεβουν σε διαγωνισμους .. Μονο για 1 μηνα :)

PMalamas
25-03-11, 20:48
ρε συ μηπος αναφεροταν σε προγραμα γραμωσης και καλα προαγωνιστηκο κι ελεγε 18reps?

TheWorst
25-03-11, 21:03
ρε συ μηπος αναφεροταν σε προγραμα γραμωσης και καλα προαγωνιστηκο κι ελεγε 18reps?

18 σετ λεμε φιλε , για 1 μηνα πριν απο διαγωνισμους μονο

Pavlos17
25-03-11, 21:07
18 σετ λεμε φιλε , για 1 μηνα πριν απο διαγωνισμους μονο

μπορεις να το βγαλεις φωτογραφια να το δουμε?ακομα απιθανο μου φενεται

TheWorst
25-03-11, 21:15
Ρε φιλε τι σου φαινεται απιθανο ? Το βιβλιο του στο κεφαλαιο της προπονησης ωμων το ειδες ?

Pavlos17
25-03-11, 21:24
Ρε φιλε τι σου φαινεται απιθανο ? Το βιβλιο του στο κεφαλαιο της προπονησης ωμων το ειδες ?

πως λεγεται το βιβλιο?

TheWorst
25-03-11, 21:35
Τα μυστικα της επιτυχιας μου (μτφρ)

PMalamas
25-03-11, 22:37
Τα μυστικα της επιτυχιας μου (μτφρ)

Α ναι αυτα που του ειπε ο γεροντας..
"Κοναν:Γεροντα ηρθα εδω γιατι ξερω οτι κατεχεις τα μυστικα των μυστικων..
Γεροντας: Υπαρχουν και τα αναβολικα Κοναν.
Κοναν: Μιλας με γριφους γεροντα.":P:P

Κι οσοι καταλαβαν καταλαβαν..

TheWorst
25-03-11, 22:42
Α ναι αυτα που του ειπε ο γεροντας..
"Κοναν:Γεροντα ηρθα εδω γιατι ξερω οτι κατεχεις τα μυστικα των μυστικων..
Γεροντας: Υπαρχουν και τα αναβολικα Κοναν.
Κοναν: Μιλας με γριφους γεροντα.":P:P

Κι οσοι καταλαβαν καταλαβαν..

Αφου αναφερεται σε προχωρημενους ανθρωπους πριν απο διαγωνισμο και εχοντας υποψην του οτι εκανε αυτο το προγραμμα πριν απο Mr.Olympia λογικα θα απευθεινεται και σε ανθρωπους με την αναλογη χημικη υποστηριξη :)

Devil
26-03-11, 10:12
... και γενικα αμα κανεις ενα search στο νετ.... '' arnold shoulder training'' θα βρεις ισα με αλλα 150 προγραμματα...... :green:

Pavlos17
26-03-11, 10:14
... και γενικα αμα κανεις ενα search στο νετ.... '' arnold shoulder training'' θα βρεις ισα με αλλα 150 προγραμματα...... :green:

χααχαχ και οχι μονο,γραψε και για στηθος θα σου βγαλει αλλα 300...

TheWorst
26-03-11, 13:14
Εννοειτε οτι βγαζει διαφορετικα προγραμματα ?

Kazmaier
26-03-11, 16:12
the worst , τι κολλημα εχεισ φαει με τον σβαρτσο ρε μαγκα? κιαλλοι τον θαυμαζουμε για τα επιτευματα του αλλα ειναι ανουσιο να προσπαθεις να κοπιαρεις αυτα που εκανε αυτοσ, στο πανε και τα αλλα παιδια πριν οτι δεν ειναι με την καμια για φυσικους αθλητες αυτα τα νουμερα

TheWorst
26-03-11, 17:38
the worst , τι κολλημα εχεισ φαει με τον σβαρτσο ρε μαγκα? κιαλλοι τον θαυμαζουμε για τα επιτευματα του αλλα ειναι ανουσιο να προσπαθεις να κοπιαρεις αυτα που εκανε αυτοσ, στο πανε και τα αλλα παιδια πριν οτι δεν ειναι με την καμια για φυσικους αθλητες αυτα τα νουμερα

Νταξει σιγουρα δε γινεται εγω να κανω αυτο το προγραμμα , οπως λεει στο βιβλιο του αυτο το προγραμμα εκανε για τους ωμους για 1 μηνα πριν απο τους αγωνες.

PMalamas
26-03-11, 18:02
Νταξει σιγουρα δε γινεται εγω να κανω αυτο το προγραμμα , οπως λεει στο βιβλιο του αυτο το προγραμμα εκανε για τους ωμους για 1 μηνα πριν απο τους αγωνες.
1

Αφου αναφερεται σε προχωρημενους ανθρωπους πριν απο διαγωνισμο και εχοντας υποψην του οτι εκανε αυτο το προγραμμα πριν απο Mr.Olympia λογικα θα απευθεινεται και σε ανθρωπους με την αναλογη χημικη υποστηριξη :)
2

18 σετ λεμε φιλε , για 1 μηνα πριν απο διαγωνισμους μονο
3

Για αυτο αναφερεται σε ανθρωπους που θα κατεβουν σε διαγωνισμους .. Μονο για 1 μηνα :)
4

Ακριβως τοσα εκανε :) Το προγραμμα οπως λεει ο ιδιος το χρησημοποιει 1 μηνα πριν απο διαγωνισμους!
5

Προγραμμα Αρνολντ για ωμους:

1.Πρεσσα Αρνολντ 18 σετ χ 8-12 επαναληψεις



Μα ποσσες φορες θα το πεις?? :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::clap::bowdown:

TheWorst
26-03-11, 18:12
1

2

3

4

5



Μα ποσσες φορες θα το πεις?? :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::clap::bowdown:

Χαχα, καλο ! :green:

GEOP13
03-02-13, 17:30
παρολο τις διατριβες σας το αρθρο ηταν ενδιαφερον.. :thumbup: