PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοιλιακοί



Σελίδες : [1] 2 3

billys15
22-10-06, 20:17
διαβασα κατι σε μια ξενη σελιδα bb πριν καμποσο καιρο,και απο τοτε το εφαρμοζω.θελω ομως να σιγουρευτω οτι ειναι ΟΚ.ελεγε οτι οι κοιλιακοι θα πρεπει να γυμναζονται οπως και οι αλλοι μυες,δλδ 8-10,ετσι ωστε να παρουν ογκο.ειναι σωστο αυτο; κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι οντως ετσι,γιατι μεγαλωνουν και φαινονται καλυτερα.πειτε μου ομως γνωμες για να μαθω τι πραγματικα ειναι σωστο

stevengr
22-10-06, 20:46
Εγω και βιβλιο για εκγυμναση κοιλιακων που εχω αναγραφει 8-12 επαναληψεις maximum, και 3-4 ασκησεις.

Οποτε το αρθρο που διαβασες πιστευω οτι ισχυει.

Muscleboss
22-10-06, 23:55
Η μία φιλοσοφία εκγύμνασης κοιλιακών είναι αυτή που αναφέρεις, δηλαδή 1 φορά την εβδομάδα παρόμοια με τις άλλες μυικές ομάδες.

Η δεύτερη φιλοσοφία είναι εκγύμναση κοιλιακών μέρα παρά μέρα (ή και κάθε μέρα) με μεγαλύτερο αριθμό επαναλήψεων.

Δεν υπάρχει σωστό και λαθος. Ο πρώτος τρόπος ενδείκνυται για άτομα που έχουν μικρή μέση και κοιλιακούς. Η δεύετρη για όσους έχουν μεγάλη περιφέρεια μέσης και θέλουν απλά να έχουν τονισμένους τους μυς της κοιλιάς.

Πάντως γενικά κρατήστε ότι το μέγεθος (και το σχήμα) των κοιλιακών και της μέσης βασίζονται σε μεγάλο ποσοστό στα γεννετικά του καθενός. Αυτό που μένει σε εμάς είναι είτε να δυναμώσουμε μια αδύνατη μέση, είτε να "σουλουπώσουμε" μια μεγάλη περιφέρεια.

Προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη μέθοδο καθώς πιστεύω ότι έχει καλύτερα αποτελέσματα σύσφιξης και καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

ΜΒ

billys15
23-10-06, 19:53
sorry ξεχασα να πω οτι τους κανω οποτε παω γυμναστηριο (3 φορες τη βδομαδα και αν παω και καμια μερα για διαδρομο μονο,τους γυμναζω και τοτε)

epote
29-10-06, 12:46
η προπονηση των κοιλιακων ειναι τεραστιο ζητημα. Οι κοιλιακοι εχουν ως σκοπο να κρατανε σταθερο το κορμο, οπερ, πρεπει να γυμναζονται κατ αυτο το τροπο. Αποτελουντε κυριως απο κοκκινες (αργης οξειδοσης) μυικες ινες ως εκ τουτου οι πολλες επαναληψεις με λιγη επιβαρυνση ειναι πιο "κοντα" στη φυσικη λειτουργια τους.

Οποιο ερεθισμα "υψηλης" εντασης παιρνουν το παιρνουν απο βαρεια βαθεια καθισματα αρσεις θανατου κτλ

δεδομενου οτι αναφερομαστε σε bodybuilders το ιδανικο θα ηταν να εναλασονται οι τροποι προπονησεις, 1-2 μηνες πολλες επαναληψεις 1-2 μηνες λιγες κτλ

best of both worlds

jkapet
01-12-06, 18:17
Καλησπερα φιλοι.... εχω την εξης απορια.... ποσους κοιλιακους πρεπει να κανεις για να γυμνασεις και τους πανω αλλα και τους κατω?? π.χ. 3 σετ επανω και 3 σετ κατω? η κατω θελει περισσοτερα επειδη ειναι ποιο δυσκολη περιοχη? please help!!! :fresse:

Theristis
02-12-06, 00:01
Όλους τους κοιλιακούς θα πρέπει να τους γυμνάζεις το ίδιο για να αποφύγεις την ασυμετρία.

ajax
02-12-06, 00:14
σωστα! :army2: δεν θες να ειναι ασυμετροι...φαινετε χαλια

muaythaispirit
06-12-06, 01:07
ναι αλλα στην περιπτωση που υπαρχει ηδη καποια ασυμετρια (απο την φυση σου ή απο αλλους παραγοντες) θα μπορουσες να δωσεις μεγαλυτερη βαση στο αδυνατο μερος!
αυτο μπορεις να το κανεις ειται γυμναζοντας το πρωτο και αρα με μεγαλυτερη ενταση ειται με πιο πολλα σετ, ασκησεις

tasosfit
06-12-06, 01:15
Cool παιδιά δεν υπάρχουν κάτω και πάνω κοιλιακοι, ένας είναι ο ορθός κοιλιακός!
Ξεκινάει αποτο στέρνο και καταλήγει στην λεκάνη.Η ''κάτω'' περιοχή του φαινεται πιο δύσκολα λόγο περισσότερου λίπους στο σημείο αυτό. Προσέξτε την διατροφή , κάντε χιλιομετρα και θα εμφανιστεί. Μην γυμνάζεται πάνω και κάτω κοιλιακούς άλλες μέρες είναι ο ίδιος.

muaythaispirit
06-12-06, 15:11
καλα αυτο δεν το συζηταμε καν!
αν εχεις λιπος και τους καλυτερους κοιλιακους στον κοσμο να εχεις δεν θα τους δει ποτε κανεις χαχαχ!
δεν ειπε κανεις να γυμναζονται αλλες μερες απλα υπαρχουν μερικες ασκησεις που επικεντρωνονται περισοτερο σε ορισμενα σημεια της κοιλιας σε σχεση με αλλα!
και στους δικεφαλους πχ κανουμε μερικες ασκησεις για συγκεκριμενα αποτελεσματα οπως ανυψωση κτλ αλλα γυμναζετει ολος ο μυς

pikolo
01-04-07, 03:05
ποσουα κοιλιακους κανετε?καθε ποσες μερες και ποιες ασκησεις?βαζετε βαρη?προσωπικα κανω 3 φορες την εβδομαδα τπ προγραμμα που λεγεται 8minute abs

billys15
01-04-07, 11:50
Πιστευω οτι οι κοιλιακοι ειναι ακριβως σαν τους υπολοιπους μυς,οποτε κανω 8αρια με βαρος για να μεγαλωσουν και να δυναμωσουν.Δεν χρησιμοποιω αυτα τα "500 κοιλιακους τη μερα" κτλ.Κανω 3 φορες την εβδομαδα (δηλαδη τις μερες που εχω gym).

winny
01-04-07, 12:45
κοιλιακοι δεν ειναι σαν τους υπολοιπους μυς. Εχουν διαφορετικη δομη οσων αφορα τις μυικες ινες. 3 φορες την εβδομαδα ειναι πολυ καλα αν κανεις περιπου 4 ασκησεις των 3 σετ. Βεβαια θα πρεπει να συνοδευονται παντα με ραχιαιους σε αναλογια 2 προς 1 (δηλαδη 2 ασκησεις για ραχιαιους). Οι επαναληψεις θα πρεπει να κυμενονται στις 10 με 15 περιπου, αναλογα την αναπτυξη που εχει ο καθε ενας

Antonio
01-04-07, 13:24
πρεπει να συνοδευονται παντα με ραχιαιους


Αυτό είναι σίγουρο? Για πιο λόγο πρέπει να γίνονται έτσι?
Δεν είναι καλύτερα να κάνεις διαφορέτικές μέρες ραχιαίους και κοιλιακούς?
Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα πάντα. Για παράδειγμα έκανα ραχιαίους μαζί με την πλάτη εφόσον είναι τμήμα αυτής

billys15
01-04-07, 13:28
Κι εγω κανω ραχιαους μαζι με κοιλιακους.Ειναι οι μυς που κρατανε το σωμα σταθερο και αν τους γυμναζεις τακτικα τοτε αποφευγεις και τραυματισμους μεσης.

winny
01-04-07, 14:02
πρεπει να συνοδευονται παντα με ραχιαιους


Αυτό είναι σίγουρο? Για πιο λόγο πρέπει να γίνονται έτσι?
Δεν είναι καλύτερα να κάνεις διαφορέτικές μέρες ραχιαίους και κοιλιακούς?
Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα πάντα. Για παράδειγμα έκανα ραχιαίους μαζί με την πλάτη εφόσον είναι τμήμα αυτής

και εγω αυτη την εντυπωση ειχα, αλλα αργοτερα εμαθα οτι επειδη ειναι ομαδες "ανταγωνιστες" οπως δηλαδη δικεφαλα με τρικεφαλα, θα πρεπει να γυμναζονται συνχρονως για καλυτερο και κυριως ασφαλεστερο αποτελεσμα.

Antonio
01-04-07, 14:07
Με το ίδιο σκεπτικίο πρέπει να κάνουμε δικέφαλα τρικέφαλα και στήθος πλάτη?
Υπάρχουν όμως και προγράμματα που δεν τις βάζουν μαζί αυτές τις ομάδες.
Υπάρχουν προγράμματα που διασπούν και τις ανταγωνιστικές ομάδες των ποδιων. Την μια μέρα τετρακέφαλα και την άλλη μηριαίους δικέφαλους :?

BRaWNy
01-04-07, 17:00
Κι εγω κανω ραχιαους μαζι με κοιλιακους.Ειναι οι μυς που κρατανε το σωμα σταθερο και αν τους γυμναζεις τακτικα τοτε αποφευγεις και τραυματισμους μεσης.
Μήπως να τα γυμνάζεις τακτικά και υπερβολικά, κάνεις "συμβόλαιο" για να τα τραυματίσεις και όχι μόνον αυτά?
Απο ότι ειδα, εσυ γυμνάζεις κοιλιακούς 3 φορές την εβδομάδα και με ένταση, τσάμπα περιμένεις αυτό το όφελος που είπες ότι περιμένεις απο αυτό, κατα την δική μου προσωπική μου άποψη.
το συμπερασμα που έβγαλες για να πετυχεις αυτό το όφελος με αυτον τον τρόπο, το έβγαλες μόνος σου, βάζοντας τα πράγματα κάτω και αναλύοντας με την δική σου κρίση ή το άκουσες απο αλλού?


Καμμιά φορά, η παραπληροφόρηση δεν στηρίζεται μόνο σε αυτό που θα ειπωθει για κάποιο "αντικείμενο" αλλά και στον τρόπο που θα ειπωθει, το οποίο μπορει να έχει ως συνέπεια, παρόλο που όσα ειπωθούν να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, να τα εκλάβει ή να τα καταλάβει κανείς λάθος εν μέρει και όσο χρειάζεται για να γίνει στοιχείο παραπληροφόρησης μέσα στο δικό του μυαλό και φυσικά αν το μεταφερει και σε άλλους (με λάθος τρόπο δηλαδή) να το μεταφέρει και ως παραπληροφόρηση.

BRaWNy
01-04-07, 17:05
....πρεπει να συνοδευονται παντα με ραχιαιους


>>>ουτε κρυο , ουτε ζέστη, το ίδιο κάνει.
Δεν είναι θέμα για να χαιρει τέτοιας έμφασης/απασχόλησης, όπως θέλετε πειτε το...



Ένα απόσπασμα κάπως off, αλλά στην ουσία αρκετά σχετικό και οn:
Μέχρι να σκεφτεί κανείς πως θα ηταν σωστό, ετσι ή αλλιώς και το ένα και το άλλο, θα φυγει και το πρηξιμο απο το στηθος, οπότε βουρ για το επόμενο σετ πάγκου...και ασε τα άλλα για την ωρα τους....

Eστιαστειτε εκει που πρέπει...
Μιλάω γενικώς, δεν απευθύνομαι σε κάποιον ξεχωριστά...και όπως πάντα, απλά γνωμη, γνωση και άποψή μου.

Billy
01-04-07, 18:54
Συνηθως κοιλιακους κάνεις την ημερα που κάνεις και Ποδια.
Ενα τυπικό προγραμμα για Ποδια περιλαμβανει Σκουάτ και Αρσεις αυτες οι δυο οι ασκήσεις γυμναζουν και τους ραχιαιους. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια isolation οπως Καλημερες για τους ραχιαίους. Νομιζω!

Nick3
01-04-07, 22:43
Οι καλημέρες δεν είναι isolation.

billys15
01-04-07, 23:26
Μήπως να τα γυμνάζεις τακτικά και υπερβολικά, κάνεις "συμβόλαιο" για να τα τραυματίσεις και όχι μόνον αυτά?
Απο ότι ειδα, εσυ γυμνάζεις κοιλιακούς 3 φορές την εβδομάδα και με ένταση, τσάμπα περιμένεις αυτό το όφελος που είπες ότι περιμένεις απο αυτό, κατα την δική μου προσωπική μου άποψη.
το συμπερασμα που έβγαλες για να πετυχεις αυτό το όφελος με αυτον τον τρόπο, το έβγαλες μόνος σου, βάζοντας τα πράγματα κάτω και αναλύοντας με την δική σου κρίση ή το άκουσες απο αλλού?



Εγω αυτο το ακουσα απο καπου και μετα σκεφτηκα οτι οντως θα δουλευουν σαν τους αλλους μυς.Δηλαδη απ'οτι καταλαβα ειναι λαθος ε;
Πως θα προτεινες να γινονται οι ασκησεις κοιλιακων;

Elliot
01-04-07, 23:58
Εγω θα διαφωνησω με τον αγαπητο Brawny οτι γυμναζοντας τα καθε μερα μπορει να τα τραυματισεις και παραθετω το εξης παραδειγμα

καθε μερα κανω δυο ποδια.Ενα το πρωι ενα το απογευμα και ραχιους το πρωι , ραχιους το απογευμα εδω και 6 μηνες συνεχως Τραυματισμο δεν ειχα μεχρι στιγμης αλλα- ------->
Δεν τραυματιζεσαι εαν προσεξεις την ενταση κάθε φορα..Ο προπονητικος φορτος ειναι αυτος που εχει την μεγαλυτερη σημασια.
Κοιλιακους και ραχιους δεν γνωριζω εαν κανουν καθε μερα οι αθλητες της σωματικης διαπλασης αλλα τουλαχιστον σε αθληματα δυναμης οσοι δεν κανουν καθημερινα αντιμετωπιζουν προβλημα.Οι κοιλιακοι και οι ραχιαοι ειναι εξεχουσας σημασιας και θελει προγραμματισμο η εκγυμναση τους αλλα και η εκαστοτε ενταση της επιβαρυνση τους.

Εαν μια μερα εχεις δουλεψει αρση θανατου ειναι λογικο οτι θε επιβαρυνεις λιγοτερο τους ραχιους.Εαν μια αλλη μερα δουλεψεις ποδια μπροστα θα επιβαρυνεις λιγοτερο τους κοιλιακους γιατι τα ποδια μπροστα ειναι ασκηση ισορροπιας και οι κοιλιακοι δουλευουν υπερωριες!!

Εν κατακλειδι πιστευω οτι ο φορτος και το ποσοστο επιβαρυνσης των ασκησεων εξαρταται καθαρα απο το συνολο του ολικου προπονητικου φόρτου της ημερος και της εβδομαδος

ajax
02-04-07, 00:42
συμφωνω απολυτα.Σαν αθλητης αγωνισματος δυναμης γυμναζω τους ραχαιους ειδικα καθε μερα,αν τους παραμελισω αρχιζω να εχω ενοχλησεις χαμηλα στην μεση την στιγμη που τρεχω..

BRaWNy
02-04-07, 00:54
Μήπως να τα γυμνάζεις τακτικά και υπερβολικά, κάνεις "συμβόλαιο" για να τα τραυματίσεις και όχι μόνον αυτά?
Απο ότι ειδα, εσυ γυμνάζεις κοιλιακούς 3 φορές την εβδομάδα και με ένταση, τσάμπα περιμένεις αυτό το όφελος που είπες ότι περιμένεις απο αυτό, κατα την δική μου προσωπική μου άποψη.
το συμπερασμα που έβγαλες για να πετυχεις αυτό το όφελος με αυτον τον τρόπο, το έβγαλες μόνος σου, βάζοντας τα πράγματα κάτω και αναλύοντας με την δική σου κρίση ή το άκουσες απο αλλού?



Εγω αυτο το ακουσα απο καπου και μετα σκεφτηκα οτι οντως θα δουλευουν σαν τους αλλους μυς.Δηλαδη απ'οτι καταλαβα ειναι λαθος ε;
Πως θα προτεινες να γινονται οι ασκησεις κοιλιακων;
Τους άλλους μυς τους γυμνάζεις δηλαδή με ένταση 3 φορές την εβδομάδα?

Προτείνω ΜΑΧ εως 2 φορές την εβδομάδα με τουλάχιστον κενό 2 ημερων ανάμεσα, εστω την μια με ενταση και την άλλη με λιγότερη, και σε ημέρες, σε διαχωρισμό δηλαδή που δεν θα επιρρεαστούν ή αθ επιρρεάσουν άλλες ομάδες με τις οποίες συνεργάζονται σε πολλές ασκήσεις.
π.χ.αν κάνεις κοιλιακούς σημερα με ενταση, δεν θα μπορέσεις να αποδόσεις στα σκουωτ αυριο, διότι θα σε εμποδίσουν οι "κουρασμένοι" κοιλιακοί, η οποίοι παιρνουν μερος και εργο και αυτοί με τα σκουωτ και απο την άλλη ενω θα βρίσκονται σε φάση ανάρρωσης στο καπάκι θα δεχτούν κι άλλο εργο, ασε που αυτό θα έχει επίπτωση και στο νευρικό σου σύστημα, διότι η εκγυμνασή τους το επιρρεάζει αρκετά ετσι κι αλλιώς.

Έπειτα φαντάζομαι ότι ξέρεις, ότι για να "φανούν" δεν παίζει ρόλο το ποσο τους γυμνάζεις, αλλά η διατροφή και το αν έχεις χαμηλό % λίπους και φυσικά ακόμη καλύτερα όταν θα ειναι και καλοαναπτυμένοι κάτι που δεν μπορει να επιτευχθει με συχνή και υπερβολική προπόνηση, όπως και με όλους τους μυς, αυτό νομίζω ότι θα πρέπει να το ξερεις και να το έχεις διαπιστωσει ηδη, καθως είναι απο τα πρωτα γράμματα της αλφάβητου στο bodybuilding.

Αν δεν σε καλύπτουν αυτά που ειπα ή δεν έχουν λογική για σένα και διαφωνείς, και γενικότερα όποιος άλλος διαφωνεί (όπως βλέπω και παρακάτω σε άλλο ποστ μετα το δικό σου), ας προσπεράσει το πόστ μου και ας μην του δωσει ανάλογη σημασία.
Εγω απλά εχω καθηκον να ποσταρω την γνωμη, γνωση και άποψή μου.

Απο την άλλη, αν σε καλύπτουν και συμφωνείς, κανε τις ρυθμίσεις σου απο αυριο κιόλλας.

BRaWNy
02-04-07, 01:03
Εγω θα διαφωνησω με τον αγαπητο Brawny οτι γυμναζοντας τα καθε μερα μπορει να τα τραυματισεις και παραθετω το εξης παραδειγμα

καθε μερα κανω δυο ποδια.Ενα το πρωι ενα το απογευμα και ραχιους το πρωι , ραχιους το απογευμα εδω και 6 μηνες συνεχως Τραυματισμο δεν ειχα μεχρι στιγμης αλλα- ------->
Δεν τραυματιζεσαι εαν προσεξεις την ενταση κάθε φορα..Ο προπονητικος φορτος ειναι αυτος που εχει την μεγαλυτερη σημασια.
Κοιλιακους και ραχιους δεν γνωριζω εαν κανουν καθε μερα οι αθλητες της σωματικης διαπλασης αλλα τουλαχιστον σε αθληματα δυναμης οσοι δεν κανουν καθημερινα αντιμετωπιζουν προβλημα.Οι κοιλιακοι και οι ραχιαοι ειναι εξεχουσας σημασιας και θελει προγραμματισμο η εκγυμναση τους αλλα και η εκαστοτε ενταση της επιβαρυνση τους.

Εαν μια μερα εχεις δουλεψει αρση θανατου ειναι λογικο οτι θε επιβαρυνεις λιγοτερο τους ραχιους.Εαν μια αλλη μερα δουλεψεις ποδια μπροστα θα επιβαρυνεις λιγοτερο τους κοιλιακους γιατι τα ποδια μπροστα ειναι ασκηση ισορροπιας και οι κοιλιακοι δουλευουν υπερωριες!!

Εν κατακλειδι πιστευω οτι ο φορτος και το ποσοστο επιβαρυνσης των ασκησεων εξαρταται καθαρα απο το συνολο του ολικου προπονητικου φόρτου της ημερος και της εβδομαδος
Ξέρεις κάτι, όλοι μπορουν να γυμναζουν μυες καθημερινά και να μην τραυματίζονται ή και να μην υπερπροπονούνται, όμως έτσι στην πραγματικότητα δεν γυμνάζονται και συνεπώς δεν αναπτύσσονται.
Προπονήσεις που σου επιτρέπουν να γυμνάζεις καθημερινά την ίδια ομάδα ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ να προκαλούν πρόβλημα έχουν και ανάλογη έλλειψη έντασης για ερέθισμα μυικής αναπτυξης και δυναμης, οπότε όσο και να το "χτυπάει" κανείς με αυτόν τον τρόπο, φραπές δεν γινεται, αν με πιάνεις.
Αν με πιάνεις βεβαια και δεν συμφωνείς ειναι άλλο θέμα, στην τελική εσυ κάνεις όπως νομίζεις.
Η διαφορά μεταξύ κάποιων είναι και αποτέλεσμα και τις διαφοράς σε αυτό που κάνουν.

Μην το πάρεις προσωπικά, την γνωμη μου λέω.
Νομίζω ότι πλέον δεν εχω να προσθέσω κατι άλλο σε αυτό το τόπικ, ότι ειχα να πω το ειπα, δεν χρειάζεται επιπλέον παραθέσεις ή αναλύσεις, μην στην τελική "υπερπροπονήσουμε" και το μυαλό μας

Elliot
02-04-07, 01:13
Αγαπητε Brawny

συμφωνω οτι αν γυμναζεις μια μυικη ομαδα συνεχως με υψηλη ενταση ο τραυματισμος καραδοκει.Σε αυτο εχεις δικιο φυσικα για αυτο και πρεπει να γινεται προγραμματισμος της εντασης

το διευκρυνισα οτι δεν γνωριζω στην σωματικη διαπλαση πως δουλευουν οι αθλητες ακριβως τις συγκεκριμενες μυικες ομαδες και απλα παρεθεσα τον τροπο που δουλευουν οι αθλητες δυναμης

Ολες οι αποψεις σεβαστες και φυσικα ειμαστε ανοιχτοι για συζητηση παντα!!!

Gasturb
02-04-07, 01:16
Φίλε Εlliot οκ η ασφαλής σου προπόνηση αλλά έτσι δίνεις χρόνο να αναπτυχθούν οι κοιλιακοι σου?

Gt

Elliot
02-04-07, 01:25
Gasturb

για να πω την μαυρη αληθεια οι κοιλιακοι μου ειναι σε μια μετρια κατασταση...εχω υπερβολικα αναπτυγμενους ραχιαιους (με ελαφρα λορδωση λογω αθληματος) και πλαγιους κοιλιακους αλλα
οι υπολοιποι κοιλιακοι δεν τα παιρνουν τα γραμματα οτι και αν κανω!!!

Λες να φταει η λεγομενη μπακα του αρσιβαριστα?

Gasturb
02-04-07, 01:30
Λες να φταει η λεγομενη μπακα του αρσιβαριστα?

Γιατi εχουν? Για δώσε λίγα ινφο επι του θέματος

Gt

billys15
02-04-07, 18:41
Φιλε BRaWNy η αληθεια ειναι οτι εχεις δικιο.Οποτε,οπως λες,το εφαρμοζω αμεσα.1 φορα την εβδομαδα θα κανω.

Ειχα μπερδεψει λιγο το ολο θεμα με τους κοιλιακους και.....Τεσπα.

Billy
02-04-07, 19:35
εγω σημερα εκανα Κοιλιακούς σε Κατακλινη πάγκο με βαρη.
Στο πρωτο σετ δεν μπόρεσα να κάνω πάνω από 12 επαναληψεις, ο στοχος ηταν να κανω 15
Στο Δευτερο σετ έκανα μόνο 6, μετά μείωσα λίγο την κλιση του πάγκου καί έκανα 12.
Τωρα αισθάνομαι τους κοιλιακούς να με "τραβάνε" ευχαριστα, οχι πόνο, φαίνεται ότι τους τσιτωσα για τα καλά.

pikolo
03-04-07, 04:08
και εγω οτι ειπε ο brawny κανω....μια με το πολυ 2 φορες την εβδομαδα!!!και η δευτερη οχι τοσο επιπονη οσο η πρωτη....δηλαδη το παω μια εβδομαδα 2 φορες....μια εβδομαδα μια φορα....αφου γυμναζομαι 3 φορες τιν εβδομαδα.....δευτερα ανω μερος τεταρτη κατω μερος +κοιλιακους παρασκευη πανω μερος...και την επομενη εβδομαδα το αλλαζω....δελαδη δευτερα κατω μερος + κοιλιακους τεταρτη ανω μερος και παρασκευη κατω μερος και κοιλιακους.....πως σας φαινεται?ετσι και δεν υπερπροπονουμαι και πιστευω πως θα εχω μυικα κερδη...

Sourlas
22-11-07, 11:58
Ύπάρχουν οι Αρσεις Θανάτου στην προπόνησή σας? Αν ναι πείτε που τις έχετε βάλει στο προγραμμά και με ποιά μορφή τις εκτελείτε.
Προσωπικά κάνω κανονικές αρσεις στην προπόνηση της πλάτης.Δε ξέρω αν θα τις συνεχίσω γιατί μου καταπονούν πολύ τα πόδια.

ioannis1
22-11-07, 12:19
κάνω αρση θανατου μετα την κωπηλατικη με μπαρα συνηθως σαν δευτερη ασκηση.ειναι φοβερη και για τον δικεφαλο ποδιων.δεν σηκωνω την μπαρα απο το πατωμα αλλα απο ορθοστατες στι υψος της μεσης.

Nicktiger
22-11-07, 13:22
Και βεβαια!!.Πολυ βασικη ασκηση.
Απο τις λίγες ασκήσεις που νιώθω ολο το σωμα μου να δουλέυει σε ενταση και αρμονία.Οσον αφορά την εκτελεση συμφωνω με ioanni :awesome:

KATERINI 144
22-11-07, 13:27
την κάνω την άσκηση σε καθε πρόγραμμα πλάτης, πριν ξεκινούσα απο το πάτωμα την μπάρα, τώρα όπως ο Γιάννης απο ορθοστάτες.

hackman
22-11-07, 14:17
φυσικά και κάνω σαν μια από τις ποιο βασικές ασκήσεις

gpol
22-11-07, 15:12
Σκεφτομαι τωρα που θα ξανααρχισω, να βαλω αρσεις (με τεντωμενα ποδια) μονο την ημερα των ποδιων

billys15
22-11-07, 16:35
Κανω την ημερα της πλατης,πρωτη ασκηση.Ουτε εγω την σηκωνω απο το πατωμα (το εκανα μεχρι την προηγουμενη βδομαδα) γιατι φοβαμαι τωρα για τη μεση.Βαζω την μπαρα κανονικα στον ισιο παγκο και την παιρνω απο κει. (........αφηστε,εχω κολλησει στα ιδια κιλα εδω και 2-3 βδομαδες και δεν μ'αρεσει... :angry:)

Gasturb
22-11-07, 16:44
Aν δεν κάνεις SQUATS και DEADLIFTS δεν κάνεις bodybuilding! :chinese:

Gt

anastasisk
22-11-07, 18:44
Φυσικα και κανω αρσεις θανατου.Τις εχω βαλει εδω και ενα χρονο στο προγραμμα πλατης και δεν εχω σκοπο να τις βγαλω.Απο τοτε που τις κανω εχω δει μεγαλη διαφορα αναπτυξης στην πλατη,στους ραχιαιους καθως και στους δικεφαλους ποδιων.Ασε που ειναι και πορωτικη....απλα αναντικαταστατη...... :evil2:

Nick3
22-11-07, 20:14
Ναι.Κάνω Romanian,Top και stiff leg deads.Όταν έχω πόδια τις κάνω.

Gasturb
25-11-07, 18:27
H πιο σωστή μετάφραση του deadlift δεν είναι άρσεις θανάτου αλλά άρσεις νεκρού σημείου

:spank:

Gt

billys15
25-11-07, 20:50
Ή σκετο "αρσεις νεκρου" :lol:

KATERINI 144
25-11-07, 21:12
το νεκρό σημείο είναι αυτό :green: :wink:

http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/DSC00389-1.jpg

RUHL
25-11-07, 21:40
Ρε τον Φωτη μας περασε δες τον δες τον :cyclops: 190 :clapping:

ioannis1
25-11-07, 22:39
και δεν λυγισε τα ποδια του αρκετα οπως πρεπει.μας εβαλε τα γιαλια. 8)

Gasturb
25-11-07, 23:09
το νεκρό σημείο είναι αυτό :green: :wink:

http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/DSC00389-1.jpg

Αυτη Φώτη λίγο πιο κάτω απο τα γόνατα είναι η δεύτερη παραλλαγή του νεκρού σημείου, η πρώτη είναι να αφήνουμε την μπάρα για 1 2 secs στο πάτωμα κάτι όμως που δεν το προτιμώ και εγώ.

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/BBDeadlift.gif

Gt

billys15
25-11-07, 23:56
Μαζι σας :thumbup: :weights:

tasosfit
26-11-07, 22:39
το νεκρό σημείο είναι αυτό :green: :wink:

http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/DSC00389-1.jpg

Φίλε μου KATERINI 144 ΜΕΙΩΣΕ κιλά και ισιωσε πλάτη γιατι αν δεν έχεις θα αποκτήσεις καραμπινάτες κοιλες δισκων στην καλύτερητων περιπτώσεων.

Επίσης, γιατι οι αρσεις θανάτου στο πρόγραμμα πλάτης ;;;

billys15
26-11-07, 22:42
Τασο γιατι το λες αυτο για το προγραμμα πλατης? Δεν πανε οι αρσεις θανατου στην πλατη? Αφου πιανουν μια χαρα.

tasosfit
26-11-07, 22:54
Αν μιλάμε για τεντωμένα πόδια τοτε οι οπίσθιοι μηριαίοι (δικέφαλα) είναι οι μύες στόχευσης.
Αλλά και στα λυγισμένα γόνατα θα την ταίριαζα με πόδια...

Χωρίς κανείς βέβαια να σου απαγορεύει την χρηση της στην προπόνηση με την πλάτη.....
Αν έβλεπα ολο το πρόγραμμα με τους επιμέρους στόχους θα σου έλεγα με ασφάλεια τι να κάνεις..

Gasturb
26-11-07, 23:16
Φίλε μου KATERINI 144 .. ισιωσε πλάτη

Έχει δίκιο ο Τάσος κ κακώς δεν το προσέξαμε τόσο καιρό :evil:

Gt

KATERINI 144
26-11-07, 23:19
σωστά τα λες για την τεχνική tasosfit, αλλά δεν μπορείς να δεις από μια φώτο την τεχνική, εδώ χάλασε λόγο των πολλών κιλών :wink:

οι άρσεις θανάτου στο πρόγραμμα πλάτης γιατί δουλεύει η πλάτη (με λυγισμένα πόδια την κάνω, άσχετα από την φώτο που κόλλησα και από πείσμα τα σήκωσα με μέση)

tasosfit
26-11-07, 23:24
Εννοειται φίλε μου, κανείς δεν μπορεί να κρίνει απο μια φωτο....και η διαθεση μου ηταν φιλική. Ξέρω οτι εκεί......πονάει! Αλλά αν ειδες συμφωνούμε δεν σου ειπα μόνο ισωσε, ειπα και μειωσε τα κιλα. Πρωτα τεχνική και μετά επιβάρυνση...keep it!

Πρόσεχε όμως και στα πολλά κιλα΄.....


Επίσης και στα βαθιά καθίσματα δουλεύει η πλάτη αλλά......ΠΟΔΙΑ!

Any way δεν υπάρχει προβλημα.

Η άσκηση ομως συμπεριλαμάνεται στις ασκήσεις ποδιών στα περισσότερα απο τα γνωστα ασκησιολόγια.....

Gasturb
26-11-07, 23:27
Μιας κ έθεσες το θέμα κιλά να σε ρωτήσω. Σύμφωνα με το προγραμμά μου για deadlifts έχω 4+2 επαναλήψεις rest pause δλδ κάνω 4 επαναλήψεις όσο αντέξω κ μετά απο 20 secs κάνω άλλες 2. Το βλέπεις επιβαρυμένο ώστε να ελαφρύνω τα κιλά κ να κάνω περισσότερες επαναλήψεις η να το αφήσω ως έχει? :unsure:

Το ίδο κάνω κ για τα squat.

Gt

KATERINI 144
26-11-07, 23:30
δεν μπαίνουν πάντα αυτά τα κιλά ρεσυ Τάσο, εννοείτε , εδώ με είχε νευριασει ο Γιάννης που κωλοβαρουσε και έκανα αυτά τα κιλά :awesome: :green: :green: :green:

tasosfit
26-11-07, 23:43
Μια χαρά καλές ......Κοντρες :thumbsup:

KATERINI 144
26-11-07, 23:43
Αν μιλάμε για τεντωμένα πόδια τοτε οι οπίσθιοι μηριαίοι (δικέφαλα) είναι οι μύες στόχευσης.
Αλλά και στα λυγισμένα γόνατα θα την ταίριαζα με πόδια...


Τασο με μπερδεύεις, για τα αλύγιστα ποδια συμφωνώ οκ, αλλα αν κάνω με λυγισμένα ποδια πχ 50 κιλα χ 15-20 επαναλήψεις, τη θα πιαστεί η πλάτη η τα πόδια, (εγω βασικά λεω θα πιαστεί η πλάτη στο μέσον τις)

εκανα εντιτ ειχα γράψει λαθος αλύγιστα αντι λυγισμένα.

ioannis1
26-11-07, 23:43
Δεν καταλαβα ρε παιδια.δηλ κανω λαθος που κανω αρση θανατου με την πλατη;ο o dorian κανει και αυτος λαθος;ο jay και αυτος;να συνεχίσω;με τεντωμενα ποδια και λιγα κιλα την κανω για δικεφαλο αλλα μη τρελαθουμε κιολας.κανε αρση θανατου κανονικη και μετα σκουωτ ναδουμε τι θα νοιωσεις.δεν συμφωνω μαζι σου τασο.
οσο για τον φωτη οντως δεν την εκανε σωστα αλλα ενταξει.πορωθηκε.δεν την κανει παντα ετσι.

Gasturb
27-11-07, 22:30
Δεν καταλαβα ρε παιδια.δηλ κανω λαθος που κανω αρση θανατου με την πλατη;

Και εγώ είμαι υπερ ότι οι άρσεις νεκρού σημείου είναι ασκήσεις για την πλάτη κ συγκεκριμένα για την ράχη

http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/BBDeadlift.html

http://www.exrx.net/Muscles/ErectorSpinae.html

Gt

gpol
27-11-07, 23:11
Οπως θελει τις χρησιμοποιει ο καθενας. Αν θελει να δουλεψει πιο πολυ πισω μηρους τοτε τα εχει τεντωμενα και δεν ανεβαινει τερμα πανω. Εξαρταται βεβαια και το split που εχει γενικα, για να δει που θα τις βαλει, στα ποδια ή στην πλατη

tasosfit
28-11-07, 00:40
Παιδια χαλαρώστε, κουβέντα κάνουμε...Πρόκειται για πολυαρθρικη full Body άσκηση!
Η συγκεκριμένη χρησιμοποιείται ως προάσκηση στην άρση βαρών για επολε ζετε κλπ.
Ειναι άσκηση που ενεργοποιεί πλήρως τα πόδια με μεγάλη συμετοχή του ιερονωτιαίου συστήματος. Συμφωνώ με τον gpol.

Α! και μην τρελένεστε με το τι κάνει ο Dorian, δε σημαίνει οτι αυτά που κάνουν οι επαγγελματίες ειναι τα σωστότερα. Εχει αποδειχθεί πολλές φορες για χοντρά λάθη σε επαγγελματίες αθλητές. Αν σημερα κάποιος έκανε την προπόνηση που κάναν οι αθλητές του 70-80 θα σηκωνε πολύ κουβέντα....
Οι επαγγελματίες ας μην πίναν οτι πίνουν και τα ξαναλέγαμε και ασε να τους δούμε στα 55-60 τι προβλήματα θα έχουν(οπως οι περισσότεροι bbrs αλλων εποχών). Εδω μιλάμε για ''καθαρό'' bb νομίζω.... Γιατι δυστυχώς ή ευτυχως το σώμα μας δεν εινα μόνο μυικό συστημα, έχουμε και αρθρώσεις και οστα κλπ.
Any way πλατιάζω ασχετα..

Συμφωνοι λοιπόν άλλοι τη βάζουν στα πόδια και άλλοι στην πλάτη. Εγώ δεν θα γυμναζα την πλάτη μου στην υπερτροφία με αυτήν. Ισως την έβαζα στην Μ.Δύναμη την ημέρα του πάνω μέρους. Γιατι όμως να μην έβαζα στρίψιμο...Γνώμη μου......

tasosfit
28-11-07, 00:55
Δεν καταλαβα ρε παιδια.δηλ κανω λαθος που κανω αρση θανατου με την πλατη;

Και εγώ είμαι υπερ ότι οι άρσεις νεκρού σημείου είναι ασκήσεις για την πλάτη κ συγκεκριμένα για την ράχη

http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/BBDeadlift.html

http://www.exrx.net/Muscles/ErectorSpinae.html

Gt


http://www.exrx.net/AnimatedEx/ErectorSpinae/BBDeadlift.gif


Τα πόδια του δεν σας θυμίζουν τίποτα απο ημικάθισματα?
Μηπως αν η μπάρα ήταν στην καθετη προέκταση των χεριων στην πλάτη θα ειχαμε ημικαθίσματα? Γιατι τότε η πλάτη θα γυμναζόταν λιγότερο? Την ιδια κάθετη προέκταση στο έδαφος θα ειχα....Τι κουράζεται extra?τα χεράκια μου που κρατούν τι μπάρα(πω,πω τι ειπα!!! θύελλα αντιδράσεων) :smash:

Μην τρελένεστε με τα site και τα βαπτίσια ακσησεων....

Δενλέμε οτι δεν γυμνάζει πλάτη αλλά οχι οτι τα πόδια απλά
συνεργάζονται......Καραγυμνάζονται.....γνώμη μου.
Ετσι λέω τωρα εεεεε...

KATERINI 144
28-11-07, 01:29
οχι ρε Τασο καλά τα λες, και τα πόδια δουλεύουν και πολλή μάλιστα, αλλά με λυγισμένα εγω την προτιμώ για πλάτη, δεν υπάρχει καμία διαμάχη :awesome:

anastasisk
28-11-07, 01:29
Μια και λεμε για αρσεις θανατου θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Ειναι μια απορια που μου εχει δημιουργηθει εδω και καιρο.Κανω Αρσεις Θανατου και Σκουως(μηχανημα,τωρα εχω αρχησει σιγα,σιγα να κανω στον smith)εδω και ενα χρονο.
Στις αρσεις θανατου τα maxi κιλα που κανω ειναι 120,6 επαναληψεις.
Στο Σκουως κανω 120 κιλα,8 επαναληψεις.
Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει ζωνη μεσης.Ειχα δοκιμασει καποια στιγμη να βαλω για προληπτικους λογους,οχι οτι ειχα καποιες ενοχλησεις αλλα ενοιωσα να με περιοριζει παρα
πολυ στην εκτελεση της ασκησης και την εβγαλα.
Ποτε μεχρι σημερα δεν εχω νοιωσει ενοχλησεις στη μεση η στην πλατη,
Να συνεχισω ετσι η θα εχω προβληματα στο μελλον.... :???:

Thanks......

tasosfit
28-11-07, 01:47
οχι ρε Τασο καλά τα λες, και τα πόδια δουλεύουν και πολλή μάλιστα, αλλά με λυγισμένα εγω την προτιμώ για πλάτη, δεν υπάρχει καμία διαμάχη :awesome:

Γι' αυτό το λόγο εχουμε το forum για να τα λέμε και προβληματίζουμε ο ένας τον άλλον. Ετσι δινεται κινητρο για ψαξιμο.....στο forum εχω μαθει περισσότερα απο οτι εχω πει... :toast:

KATERINI 144
28-11-07, 01:47
anastasisk κάποιοι λενε πως ειναι καλύτερα χωρίς ζώνη, αλλα στα πολλά κιλά εγω πιστεύω επιβάλετε η ζώνη.

υσ: πάντως ειμαι σίγουρος πως στις άρσεις μπορείς καμια 40αρια κιλα παραπάνω να βάλεις, δεν μπορεί να κανείς ίδια κιλα σκουοτ με τις άρσεις, κάτι δεν πάει καλά. (η φοβάσαι να κάνεις περισσότερα κιλα άρσεις η δεν κατεβαίνεις πολύ κάτω στα σκουοτ ) :roll:

KATERINI 144
28-11-07, 01:49
οχι ρε Τασο καλά τα λες, και τα πόδια δουλεύουν και πολλή μάλιστα, αλλά με λυγισμένα εγω την προτιμώ για πλάτη, δεν υπάρχει καμία διαμάχη :awesome:

Γι' αυτό το λόγο εχουμε το forum για να τα λέμε και προβληματίζουμε ο ένας τον άλλον. Ετσι δινεται κινητρο για ψαξιμο.....στο forum εχω μαθει περισσότερα απο οτι εχω πει... :toast:
+1 :awesome:

anastasisk
28-11-07, 01:56
Φωτη,στα σκουως κατεβαινω μεχρι 90 μοιρες,οι μυροι μου δηλαδη να ειναι στην ιδια ευθεια με το δαπεδο(επειδη εχω προβλημα στα γονατα)
Τωρα για τις αρσεις που ελεγες θα δοκιμσω να αυξησω τα κιλα γιατι πιστευω οτι οντως μπορω να κανω περισσοτερα.

Τhanks... :clapping:

Υ.Γ.Θα αναφερω το προβλημα στα γονατα αναλυτικα στο αναλογο section.

horhem
28-11-07, 02:01
το νεκρό σημείο είναι αυτό :green: :wink:

http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/DSC00389-1.jpg

Mπραβο KATERINI 144 πολυ ωραια την κανεις την ασκηση :D

Gasturb
28-11-07, 02:07
Ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει ζωνη μεσης.Ειχα δοκιμασει καποια στιγμη να βαλω για προληπτικους λογους,οχι οτι ειχα καποιες ενοχλησεις αλλα ενοιωσα να με περιοριζει παρα
πολυ στην εκτελεση της ασκησης και την εβγαλα.

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1553 :cursing:

Εγώ για το ζέσταμα κ το ανέβασμα τον κιλών δεν χρησιμοποιώ αλλά στο τελευταίο σετ με τα 400 κιλά που βάζω ( :lol: ) είμαι άνευ..

Gt

anastasisk
28-11-07, 02:13
Και εγω μια πο τα ιδια....μονο που εγω εχω πεσει στα 395 κιλα.... :joker:

tasosfit
28-11-07, 02:19
Αυτο θα πει bb :bowdown:

KATERINI 144
28-11-07, 02:25
ε ναι πολλοί υποστηρίζουν πως αν ξεχαστείς και δεν σφηχτεις ενω φοράς τη ζώνη θα πάθεις ζημιά,
και αν δεν τη φοράς και ξεχαστείς?! τη θα πάθεις?! μάλλον θα σακατευτείς εντελώς :D

ioannis1
28-11-07, 13:36
εγω παλι ζωνη βαζω ακομη και στις πιεσεις παγκου,νομιζω ειναι απαραιτητη.

RUHL
28-11-07, 15:47
Eγω μπορω να πω οτι σε ολες τις ασκησεις βαζω ζωνη :green: μαλον στις μονες που δεν βαζω ειναι σε εκεινες που εμποδιζει βιθυσεις σε 2 παγκους κοιλιακους ραχιεους κατι τετοια νομιζω οτι μου προσφερει καπια ασφαλεια και μπορω να τραβαω περισσοτερα κιλα μπορει να ειναι και ψυχολογικο αλλα χωρις ζωνη δεν παιζω με βαρια κιλα

Antonio
12-01-08, 16:21
Επειδή ποτέ δεν έκανα άρσεις θανάτου και έχω κάποιον καιρό που ξεκίνησα να ρωτήσω κάτι. Από οτι εχω καταλάβει οι άρσεις θανάτου πιάνουν πιο πολύ το κάτω σημείο της μέσης,τους ραχαίους ως επί το πλήστον.Δεν είναι και η κάλύτερη άσκηση για πλάτη απλά την βάζουμε επειδή είναι πολυαθροικη και περισσότερο επειδή επηρεάζει θετικά την έκριση ορμονών. Υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσει η μέση (εννοώ η διάμετρος και συγκεκριμένα άσχημα) από την εκτέλεση της εν λόγω άσκησης?

gpol
12-01-08, 16:24
Πιστευω ναι, μαζι με το squat

RUHL
12-01-08, 17:01
Nαι ομως αμα δεν κανεις σκουωτ δεν θα μεγαλοσουν τα ποδια :P και ετσι βγαινεις παλι χαμενος :P με λιγο μικροτερη μεση αλλα και μικροτερα ποδια :P παει η οθαλμαπατη :banghead: :wink:

gpol
12-01-08, 17:03
Ποιος ειπε να μην κανεις squat ???????

RUHL
12-01-08, 17:08
εσυ :P :bounce: :chinese: :joker: :smash:



Οχι ετσι γενικα ειπα μια αποψη απλος απο τις αρσεις θανατου ειναι πολαπλα τα κερδη και εφοσον εμεις δεν περνουμε διαφορα :chinese: ειμαστε καλα απλος δεν πιστευω να ειναι προβλημα αμα μεγαλωσεις την μεση κατα 2 εκατοστα και ολο το υπολοιπο σωμα κατα 5 :D :wink:

gpol
12-01-08, 17:13
Ειπα απλα οτι μεγαλωνει η μεση :spank: :spank: :spank: :spank:

Οι βασικες ασκησεις ειναι αναντικαταστατες !

RUHL
12-01-08, 17:26
:bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:

:shoot: :shoot: :2guns: :2guns: :rifle: :rifle: :box: :box1:

stelios30
13-01-08, 02:25
Ύπάρχουν οι Αρσεις Θανάτου στην προπόνησή σας? Αν ναι πείτε που τις έχετε βάλει στο προγραμμά και με ποιά μορφή τις εκτελείτε.
Προσωπικά κάνω κανονικές αρσεις στην προπόνηση της πλάτης.Δε ξέρω αν θα τις συνεχίσω γιατί μου καταπονούν πολύ τα πόδια.
και γωτης χρησιμοποιω στην πλατη και στα ποδια εναλλαξ ειναι πολυ καλη ασκησει για ολο το σωμα.

Niiick
03-03-08, 00:56
gas άρσεις νεκρού σημείου ????την εχω ακουσει κ ως νεκρη αρση.στα αγγλικα ονομαζεται deadlift γιατι το βαρος ειναι dead weight δηλαδη η μπαρα ακουμπαει στο εδαφος οπου κ τοποθετειται στη σωστη αρση θανατου.τουλαχιστον ετσι ξερω :roll:

RUHL
03-03-08, 02:00
μαλον θα παρεις απαντηση απο γκας σε καμια 10αρια μερες :lol: :lol: απουσιαζει :sneaky: :D :P

Niiick
03-03-08, 22:58
διακρινω κλικες και γνωριμιες στο φορουμ αχμμμμμμ :shifty: :shifty: :shifty:

Niiick
20-03-08, 02:40
ρε παιδια οταν κανετε αρσεις την επομενη μερα σας ποναει καθολου η μεση?να τη νιωθετε κουρασμενη,sore :clown2:

Vson
20-03-08, 03:43
αν εισαι στην αρχη κ εχεις πιασηματα αυτο ειναι φυσιολογικο... αν ειναι καπως μακροπροθεσμο εκει πρεπει να προσεξεις ,μπορει να κανεις λαθος την ασκηση ,να προσεχεις πολυ

ζωνη sucks αλλα πρεπει να'σαι master για να μη κανεις καμια ******

Antonio
20-03-08, 11:11
Γενικά ναι.
Βασικά δεν την περιελάμβανα μέχρι πρότινος στο πρόγραμμα. Τώρα που την έβαλα γενικά την επόμενη μέρα νιώθω πιασμένη την μέση σχεδόν πάντα.
Αν την ακούσει η μέση μου για πάνω από 1-2 μέρες την κόβω για κανα 2 προπονήσεις μέχρι να συνέλθει...

Gasturb
20-03-08, 23:09
gas άρσεις νεκρού σημείου ????την εχω ακουσει κ ως νεκρη αρση.στα αγγλικα ονομαζεται deadlift γιατι το βαρος ειναι dead weight δηλαδη η μπαρα ακουμπαει στο εδαφος οπου κ τοποθετειται στη σωστη αρση θανατου.τουλαχιστον ετσι ξερω :roll:
Σεβαστή η άποψη σου :hantel:



αν ειναι καπως μακροπροθεσμο εκει πρεπει να προσεξεις ,μπορει να κανεις λαθος την ασκηση ,να προσεχεις πολυ
:awesome:

Gt

KATERINI 144
21-03-08, 12:41
ρε παιδια οταν κανετε αρσεις την επομενη μερα σας ποναει καθολου η μεση?να τη νιωθετε κουρασμενη,sore :clown2:
η μεση πονάει η' η μυες τις πλάτης, γιατι αν ειναι η μυες λογικό ειναι να πονάνε.

Gasturb
21-03-08, 18:19
Φοβάμαι Φώτη ότι ο Nick εννοεί το 'lower back' κάτω χαμηλά δλδ οπότε κ θα πρέπει να προσέξει. Σίγουρα μετά την άσκηση νιώθουμε πιάσιμο/πόνο αλλά αν συνεχίζεται κ τις επόμενες μέρες πολύ πιθανόν να ειναι λάθος εκτέλεση οπότε όσο ανεβάζει κιλά θα το επιβαρύνει ακόμα περισσότερο εκείνο το σημείο χαμηλά. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Nick

Gt

asdf
23-03-08, 21:25
Εχω παρατηρησει οτι γενικα στα αρθρα με προγραμματα κτλ δεν δινεται μεγαλη εμφαση στο θεμα των κοιλιακων. Θα μου αρεσε να εβλεπα ενα αρθρο για προπονηση ρουτινας κοιλιακων ή μεσα στα υπαρχοντα προγραμματα να γινεται αναλυση της προπονησης (σετ-ασκησεις).

RUHL
23-03-08, 22:26
επειδη το θεμα ειναι πολυ απλο οι κοιλιακοι φτιαχνοντε στην κουζινα για αυτο και κανενας δεν λεει η αναφερεται συγκεκριμενα σε κατι εσυ απλος προσεχεις να γυμναζεις μια απο πανω προς τα κατω ροκινησματα νομιζω λεγετε :geek: και αρσεις ποδιων απο κατω προς τα πανω και σε αναλογια αμα δεν κανω λαθος 1 προς 3 να γυμναζεις του πλαγιους σε σχεση με τους μπροστα γιατι δεν ειναι δινει ομορφο σχημα αμα εχεις καλυτερους πλαγιους απο τους μπροστα

α κατι ακομα οι κοιλιακοι οπως και οι γαμπες οξυγονοντε πολυ γρηγορα μεσα σε 48 ωρες δλδ ειναι ετοιμοι για νεα προπονηση καθε 3 μερα αυτα

και προσθετο βαρος στους κοιλιακους δεν χρειαζετε για και καλα περισσοτερη αντισταση γιατι μπορει να παθεις ζημια και δεν ειναι αναγκη αμα εισαι τοσο δυνατος σηκωσε παραπανω κιλα στις αρσεις αλλα οχι στους κοιλιακους

και κατι ακομα να ξερεις οταν κανεις αρσεις θανατου σκουωτ και αλλες εν μερη παλι δουλευουν οι κοιλιακοι

αυτα πιστευω να σε βοηθησα :wave:

αλλα επιμενω οι κοιλιακοι φτιαχνοντε στην κουζινα οσο και να ζοριζεσε στο γυμναστηριο δεν θα τους δεις ποτε μα ποτε

TRIANTAFYLLOU
23-03-08, 22:43
οι κοιλιακοι είναι μύς όπως όλοι οι μυς του σώματος και πρέπει να γυμνάζονται όπως όλοι οι μυς του σώματος με σετ και επαναλήψεις και μέρες ξεκούρασης, απλά είναι μυς που ανταποκρίνονται καλύτερα στις πολλές επαναλήψεις αν νομίζει κάποιος οτι με κάποιες ασκήσεις θα τους κάνει να φανουν είναι πολύ γελασμένος τότε όλοι που πάνε στα γυμναστήρια και γυμνάζονται θα είχαν κοιλιακούς .

ακόμη και οι χοντροί έχουν κοιλιακούς αλλά είναι θαμένοι σε βάθος 10 εκατοστών περίπου λίπους άρα το θέμα δεν είναι να τους γυμνάσουμε απλά αλλά να τους εμφανίσουμε γι αυτό ακόμη και αυτοί που έχουν κοιλιακούς στούς αγώνες πρός μεγαλη απογοήτευση εξαφανίζονται ως δια μαγείας μετά τους αγώνες στην πραγματικότητα όμως εκεί είναι δεν χάθηκαν αλλά έκανε την εμφάνηση του το λίπος και τούς κάλυψε .

άρα στο θέμα των κοιλιακών ισχύει ένα πρόγραμα μείωσης του λίπους απο την περιοχη αυτή που πρέπει να περιλαμβάνει σωστή διατροφη για επιτάχυνση του μεταβολισμού σε συνδιασμό με αερόβια προπόνηση και βάρη σε αυτό βοηθάν όλες οι ασκήσεις αφου όταν καιμε λίπος καίμε και απο αυτήν την περιοχή και όχι μόνο με τις ασκήσεις κοιλιακών απλά όταν οι κοιλιακοί είναι χοντρά κομάτια σαν πατάτες τότε και με λίγο λίπος πάλι φαίνονται εγώ τούς γυμνάζω πολύ σπάνια γιατι ανταποκρίνονται γρήγορα και μεγαλώνουν πιο πολύ απ το στήθος, περισότερο τους γυμνάζω για στήριξη της μέσης . οπότε και να ανεβάσω το λίπος πάλι φαινονται ένας που έχει λεπτούς κοιλιακούς πρέπει να τους αναπτύξει περισσότερο για να μην έχει πρόβλημα με το παραμικρό λίπος που θα βάλει να τους χάσει και αυτό γίνετε προπονόντας τους κανονικά όπως όλες τις μυικές ομάδες . ένας τρόπος είναι γυμνάζοντας τους σε κάθε προπονητική ημέρα απο 4 με5 σέτ των 20 εως 25 επαναλήψεων ενας άλλος τρόπος είναι να κάνουμε 8 εως 10 σετ αυστηρα γυμνάζοντας σε όλο το εύρος πάνω και κατω κοιλιακούς από 20 εως 25 επαναλήψεις πολύ αυστήρα αλλά μόνο 2 φορές την εβδομάδα για να υπάρχει δυνατότητα ξεκούρασης και να μεγαλώσουν όπως όλοι οι μύς του σώματος για μένα είναι η πιο ευκολη μυική ομάδα αρκεί να γίνεται συντονισμένη προσπάθεια όπως προανέφερα με πρόγραμμα μείωσης του λίπους . γι αυτό στούς αγώνες μπορεί κάποιος να χάνει σε πολλά σημεία πχ στηθος ωμοι χέρια κ.τ.λ. αλλά κοιλιακούς όλοι έχουν τουλάχιστον οι σοβαροί αθλητές γι αυτό και λέω είναι εύκολη μυική ομάδα απλά η αγνοια την κάνει δυσκολη ακόμη και αυτός που κάνει συνέχεια δίαιτα επιβάλετε να φάει και την σαβουρα του μια φορα την εβδομάδα γιατί και το σύνδρομο της στέρησης δεν κάνει καλό..

asdf
23-03-08, 22:45
+1 Alex για οτι αφορα την κουζινα ΑΛΛΑ το site αποτελει εναν οδηγο για τον οποιοδηποτε θελει να ασχοληθει με την εκγυμναση του σωματος του. Σε αυτους τους οποιουσδηποτε ανηκει και ενα ποσοστο το οποιο ειναι τελειως ασχετο με την γυμναστκη αλλα αποφασησε να κανει μια σοβαρη δουλεια. Ετσι λοιπον νομιζω οτι τα αρθρα πρεπει τον πιανουνε απο το χερακι αυτο το ποσοστο και να το οδηγουν βημα βημα ετσι ωστε ο αριθμος αποριων του αναγνωστη να ειναι οσο το δυνατον μικροτερος. Τελος σε ενα γενικο τα αρθρα γραφονται με την νοοτροπια ετσι ωστε και ο ΠΟΙΟ ασχετος να καταλαβαινει τι παιζει αλλα και για τι γινεται το καθε τι . Για μενα αυτο ειναι το κρητηριο μιας εμπερηστατομενης μελετης - αρθρο .

+1 και στον Ηλια

stavro
23-03-08, 22:52
ηλια με τοσο απλο τροπο περιεγραψες το τι πρεπει και τι δεν πρεπει, ευχαριστουμε :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

RUHL
23-03-08, 23:30
Καλα ο Ηλιας παλι εκθεση εγραψε :dooreek: :dooreek: :clap:

Niiick
23-03-08, 23:49
σωστος εισαι gas :wink:

ioannis1
24-03-08, 23:07
χαχααχα :clapping: αρε αλεξ απαικτος. :moderator:

Kntrns_MD
26-03-08, 15:24
+1 στον ηλία :thumbup:

RUHL
01-04-08, 15:00
Να ρωτησω εγω κατι εσεις οταν κανετε αρσεις θανατου τα κιλα ακουμπανε το πατωμα σε καθε επαναληψη
http://youtube.com/watch?v=FvuCkPIqQQM

η αφηνετε καποια αποσταση απο το πατωμα και αν ναι ποση περιπου σε cm :???:

KATERINI 144
01-04-08, 22:13
εξαρτάτε σε τη δάπεδο κάνεις την άσκηση ορέ, αμα κάτω εχει πλακάκι.............
ενώ άμα κάτω έχει αυτό το ιδικό το πλαστικό......................


:idea: :clown2: :joker: :welcome:

billys15
01-04-08, 22:28
Εγω δεν την κανω μεχρι κατω γιατι το φοβαμαι.Μεχρι το γονατο παω την μπαρα.

RUHL
01-04-08, 23:13
εξαρτάτε σε τη δάπεδο κάνεις την άσκηση ορέ, αμα κάτω εχει πλακάκι.............
ενώ άμα κάτω έχει αυτό το ιδικό το πλαστικό......................


:idea: :clown2: :joker: :welcome:

Εσεις πλακακια εχετε αμα θυμαμε καλα ε? :lol: :lol:

Dinos
01-04-08, 23:58
μιας και το φερε η συζητηση

εκανα παρασκευη deadlifts και εως σημερα νιωθω πονο στην σπονδυλικη στηλη αν και την ασκηση την εκανα σωστα (ισια πλατη + επιτηρηση γυμναστη )

http://img84.imageshack.us/img84/2773/normalspineco5.jpg

Ειχα κανει ραχιαιους ( ηταν ζεστη ηδη η μεση )

Λετε μια ζωνη να αποτρεψει προβληματα που μπορει να προκληθουν στη μεση απο την συγκεκριμενη ασκηση?

billys15
02-04-08, 00:19
Εγω παντως τωρα την κανω μονο με ζωνη (ανεβαινουν πιο ευκολα και τα κιλα).

Gasturb
09-04-08, 03:21
Αν ηταν η πρώτη φορά που την έκανες άστην μέχρι να ξεκουραστείς κ μην βάλεις πολλά κιλά την επόμενη φορά. Νορμαλ καταστάσεις κ σιγα σιγα ανέβα σε επιδόσεις.

Oι ραχιαίοι καλυτερα μετα την άσκηση χωρίς να ειναι απαραίτητο


η αφηνετε καποια αποσταση απο το πατωμα και αν ναι ποση περιπου σε cm :???:
πριν ακουμπήσουν περιπου 5 10 cm

Gt

Vaggelis
10-04-08, 10:34
Είχα ζήτηση από τον γυμναστή να μου την βάλει στο πρόγραμμα αλλα μου είπε πως είμαι μίρκος και μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα στην μέση(μπουρούσα να κάνω και αλλιώς) :turtle:

Vson
11-04-08, 07:20
οσα προβληματα μπορει να σου δημιουργησει μια τετοια ασκηση αλλα τοσα καλα σου δημιουργει εφοσον την κανεις σωστα, δενει τη μεση και την κανει γερη, οταν πηδας απο καπου πχ και υπαρχει ταλαντωση στη μεση εκει επισης υπαρχει κινδυνος να την τραυματισεις ασχημα, μια γερη μεση πχ δεν τραυματιζεται οσο ευκολα μια ποσο μαλλον αγυμναστη, βεβαια με προσοχη η ασκηση γιατι δεν ειναι παιξε γελασε η μεση
μια δυνατη μεση συμβαλλει στη καλη υγεια και ισσοροπια σε ενα ατομο

τους περισσοτερους γυμναστες να μην τους ακους, το μονο που θελουν ειναι να βγαλουν την ουρα τους απ'εξω και να μη σε φορτωνονται, λογικο ειναι να σου πει ετσι κ να σε ''στειλει'', σιγα μην κατσει να ασχοληθει μαζι σου οι περισοτεροι ειναι ασχετοι οι ιδιοι καμια φορα, εδω στο forum πιο ψαγμενα ειναι τα ατομα και ας μην ειναι ολοι τους professional , τελευταια βεβαια εχουμε και τους prο οπου η γνωμη τους πραγματικα αξιζει το ενδιαφερον του αρχαριου παντα


Gasturb αυτο νομιζω που ακουμπας το πατωμα μου φαινεται καπως cheat, πιο μεγαλη κουραση αλλα και προσπαθεια θελει οταν δεν αφηνεις, ειναι σαν στα οργανα που λιγο πριν ακουμπησει πας παλι πισω οποτε συμφωνω μαζι σου για πιο εντονο deadlift μεχρι κατω ειναι καπως,

μη βλεπετε τον coleman αυτος σηκωνει 800lbs εκει ,... που να τα κρατησεις; τρελος θα'σαι για να κρατησεις τετοια πιεση στα χερια σου εστω και για 2-3 seconds

asdf
11-04-08, 13:25
Eγω οταν την ειχα ξεκινησει με ενοχλουσε απαλα για 1-2 μερες μετα την μερα της για 3 βδομαδες και να φανταστεις οτι την εκανα και με ζωνη και λιγα κιλα. Μετα απο αυτες τις 3 βδομαδες ολα cool oυτε ενοχλησεις ουτε τπτ.
Ως μια απο τις σοβαροτερες ασκησεις θελεις αρκετο χρονο να την συνηθησει το σωμα σου αλλα και να μαθεις την τεχνικη που ειναι το παν για αυτη την ασκηση.

RUHL
11-04-08, 13:54
Gasturb αυτο νομιζω που ακουμπας το πατωμα μου φαινεται καπως cheat, πιο μεγαλη κουραση αλλα και προσπαθεια θελει οταν δεν αφηνεις, ειναι σαν στα οργανα που λιγο πριν ακουμπησει πας παλι πισω οποτε συμφωνω μαζι σου για πιο εντονο deadlift μεχρι κατω ειναι καπως,



Δοκημασε το εξης :green: :green: πρωτη επαναληψη την περνεις απο κατω(στο πατωμα ειναι η μπαρα) και στις επομενες αφηνης τα κιλα περιπου 1 δευτερολεπτο κατω και μετα παλι σηκωνεις θα σου πω εγω μετα τι ειναι cheat :lol: :lol: :lol: :lol: και τι ειναι hard :green:

Niiick
11-04-08, 15:04
:notice: εγω την κανω μεχρι εκει που ακουμπανε οχι πολυ βαρια ομως μεχρι 100 και πιανει τρελλα περισσοτερο απο το να σταματας πιο πανω.τωρα τι ειναι πιο ασφαλες αλλο θεμα :wave:

Gasturb
11-04-08, 15:22
Επειδη μπορεί να κάνω κ λάθος πάνω σε αυτό - αν χρειάζεται η όχι διάλλειμα - ας μας πουν οι pro :love: την αποψη τους για να το ξεδιαλύνουμε

RUHL
11-04-08, 15:38
Kοιτα εγω στο περιπου ειπα 1 δευτερολεπτο κατω σε καθε επαναληψη ενοουσα να ειναι σαν την πρωτη αμα το τραβηξεις απο το πατωμα παντως οι power lifters κανουν μερικες τετοιες τεχνικες

Gasturb
11-04-08, 15:57
Το διορθώνω :green:



Επειδη μπορεί να κάνω κ λάθος πάνω σε αυτό - αν χρειάζεται η όχι να ακουμπάμε την μπάρα στο πάτωμα - ας μας πουν οι pro :love: την αποψη τους για να το ξεδιαλύνουμε

Muscleboss
11-04-08, 16:17
η εκτέλεση που κάνω εγώ είναι να παίρνω τη μπάρα και ανεβαίνω πάνω σε στιβαγμένες πλάκες, ή ξύλινο κούτι, ή οπουδήποτε μπορώ και δεν έχω πρόβλημα να ακουμπήσει η όχι στο έδαφος. δεν ακουμπάει κ το επιδιώκω αυτό... αυτό όταν κάνω άρσεις για μηριαία δικέφαλα και κατεβαίνω χαμηλά.

πλεόν άρσεις για πλάτη δεν κάνω γιατί παλιότερα είχα τρυματισεί και νομίζω ότι ήταν να μου το προσφέρουν μου το πρόσφεραν. δε κατέβαινα τόσο χαμηλά και σε καμία περίπτωση δεν άφηνα τη μπάρα να ακουμπάει κάτω.

ΜΒ

RUHL
11-04-08, 16:41
H λαβη τον αρσεων θανατου :green:

Τι λαβη χρησημοποιειτε οπως ειδα εναν προ ελεγε το δυνατο χερι κραταει την μπαρα(πως να το εξηγησω τωρα :lol: ) α :idea: οπως κανουμε καψεις δικεφαλον :idea: και το αλλο χερι αναποδα

ομως εγω ειχα δει μια φωτο πολυ παλια σε ενα περιδικο και συνηθησα να την κανω αναποδα και δεν με βολευει με αυτο το τροπο τωρα που μεγαλωσα εσεις τι λαβη χρησημοποιειτε :???:

Gasturb
11-04-08, 17:12
Muscleboss :clap:

Λαβή κανονική εγώ με χρήση Deadlift Straps

Vaggelis
11-04-08, 22:10
Εγώ είμαι γραμμένος σε 2 γυμναστήρια στην αρχή πήγαινα σε ένα με καλο όνομα και έτσι αλλα με λαλακες γυμναστές μου είχαν δόση ένα πρόγραμμα πολύ μούφα όταν λέμε τις πλακας όμως και του λέω εγώ ότι αυτά είναι πολύ εύκολα και τα βγάζω σε 30 λεπτά και μου λέει δεν σημαίνει κάτι αυτό και άρχισε να μου το πεζή σχετικός με το θέμα και τέτοια.... και το άλλο κουφό εκτελούσα μια άσκηση λάθος και με έβλεπε ο γυμναστής που είναι υπέθυνος και δεν έλεγε τίποτα έρχεται αυτός που έχει το gym και άρχισε να μου την λέει,και του λέω αφού την κάνω λάθος γιατί δεν μου είπε τίποτα ο γυμναστής και μου λέει στην εξήγησε μια φορα να την θυμώσουν....και έτσι άλλαξα αλλα η το σπαστικό είναι ότι έχω πλήρωση για 1 χρόνο και ok παο που και που και κάνω διάδρομο και κοιλιακούς ισα να δικαιολογήσω τα λεφτά που δώσαν η γονείς μου :banghead: Δηλαδή να επιμείνω να μου βάλει τις άρσης θανάτου στο πρόγραμμα? :hantel: :?:

RUHL
11-04-08, 22:26
Ελεος ρε μαν τι να επημενεις κανε μονος σου διαβασε ολο το τοπικ απο την αρχη και μετα στο youtube.com γραψε dead lift να δεις τροπο εκτελεσης και κανε μονος σου και αμα σου τιποτα πες φυγε μην σου $#*&^#*&&%@*&#@^%*#&*@& πιστευω να καταλαβει η ρωτα τον Κατερινη τι πρεπει να πεις(φωτη για το α παγενε λεω :lol: :lol: :lol: )

Vaggelis
11-04-08, 22:44
axaxaxaxa όχι είναι καλός γυμναστής δεν έχω πρόβλημα σε ότι τον ρωτάω είναι ok απλά είναι λίγο επιφυλακτικός :rabbit:

ioannis1
11-04-08, 23:00
για το αν πρεπει να αφηνουμε την μπαρα να χτυπα στο πατωμα κατα το κατεβασμα οι μεγαλοι ββ το κανουν δεν ξερω γιατι ισως για αναπηδηση,εγω δεν το κανω μη σπασει κανα πατωμα αφου το γυμν ειναι στον πρωτο οροφο.οσο για την λαβη και οι δυοκαλες ειναι αλλα εγω την κανω οπως ο γκας.

RUHL
11-04-08, 23:43
γιαννη εχεται και πλακακια εκει η κανω λαθος :rabbit: :rabbit: :rabbit: :rabbit: αμα αφησεις κατω την μπαρα ποσα λες να σπασουνε :lol:

KATERINI 144
11-04-08, 23:45
δεν ειναι πλακάκια ρε αλεξ, πλαστικό είναι. :rabbit:

asdf
18-04-08, 02:08
Oποιος μπορει ας δειξει με ενα σχεδιαγραμμα ποιους μυες γυμναζει αυτη η ασκηση γιατι με αυτα που εχω ακουσει παω να τρελαθω ..... Περιμενω Alex :banghead: :P η οποιος αλλος ευπροσδεκτος :wink:

RUHL
18-04-08, 09:10
μεση κατω πλατη δλδ
και μιροιεους δικεφαλους αλλα δεν την κανουμε για αυτο το λογω εγω τουλαχιστον για τις ορμονες και τεστο που λεγαμε κατι για νατυραλ για αυτο τη κανω :moderator: :moderator:

billys15
18-04-08, 14:34
Τραπεζοειδεις,εσω πλατη (πανω και κατω),πισω ωμους (ισως και πλαγια κεφαλη),πηχεις,ισως δικεφαλους και ποδια (αναλογα πως δινεις τη δυναμη).

RUHL
18-04-08, 14:47
αμα σου πιανοντε ολα αυτα και δικεφαλος στο χερι (ενταξη τον καρπο τον ξεχασα επειδη δεν δινω βαση εκει) τοτε μεγαλα κλεψηματα θα κανεις :lol: :green: δεν ξερω σε μενα ποτε δεν πιαστηκαν αυτα οσα κιλα και αν εβαζα παντα η πιεση πηγαινε εκει που ειπα

Gasturb
18-04-08, 14:48
Όλα εδώ

http://www.exrx.net/WeightExercises/ErectorSpinae/BBDeadlift.html

RUHL
18-04-08, 14:52
ενταξη αυτο ειναι ολο το σωμα :lol: μεχρι και τα αυτια πιανοντε :green: :P τελικα δουλευει και ο τετρακεφαλος η ειναι αναλογος ποσο κατω πηγαινεις :unsure:

Gasturb
18-04-08, 14:57
ενταξη αυτο ειναι ολο το σωμα

όλο το πίσω σώμα κ πόδια θέλεις να πεις μιας κ δεν πιάνει χέρια ώμους στήθος. Αλλα απο μια πολυαρθρική άσκηση τι περίμενες να πιάνει μεμονωμένα έναν μυ πχ τετρακέφαλο? Δεν συγκαταλέγεται άδικα ως μια από τις καλύτερες του bb :hantel:

billys15
18-04-08, 15:30
Εγω γιατι οταν κανω αρσεις και κωπηλατικη μου πιανονται πλαγια οι ωμοι? :)

RUHL
18-04-08, 15:42
plecebo xaaxxaxa

Gasturb
18-04-08, 16:06
αρσεις και κωπηλατικη

Άλλο άρσεις (που είναι το θέμα μας) κ άλλο κωπηλατική...... !

billys15
18-04-08, 17:30
Εχεις δικιο,αλλα το εχω παρατηρησει οταν τις κανω αυτες τις 2.Τελοσπαντων εκλεισε.

Vson
26-04-08, 05:14
η εκτέλεση που κάνω εγώ είναι να παίρνω τη μπάρα και ανεβαίνω πάνω σε στιβαγμένες πλάκες, ή ξύλινο κούτι, ή οπουδήποτε μπορώ και δεν έχω πρόβλημα να ακουμπήσει η όχι στο έδαφος. δεν ακουμπάει κ το επιδιώκω αυτό... αυτό όταν κάνω άρσεις για μηριαία δικέφαλα και κατεβαίνω χαμηλά.

πλεόν άρσεις για πλάτη δεν κάνω γιατί παλιότερα είχα τρυματισεί και νομίζω ότι ήταν να μου το προσφέρουν μου το πρόσφεραν. δε κατέβαινα τόσο χαμηλά και σε καμία περίπτωση δεν άφηνα τη μπάρα να ακουμπάει κάτω.

ΜΒ
αυτο δεν νομιζω να στεκει, πως μπορεις να πεις οτι μια ασκηση που βαζει σε ισχη το μισο νευρικο σου συστημα οτι ειχε να σου προσφερει το προσφερε; :roll:
ασκηση που απασχολει 10 νευρα > μια που απασχολει 2 ιδιως οταν ειναι το κεντρικο
http://diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/complications_nerves/images/peripheral.gif
τα περιφεριακα νευρα δεν μπορουν να υπερβουν τα βασικα , και απο εκει ξεκινα η μυικοτητα κ ολα ταλλα

τι τραυματισμο ειχες αληθεια;

billys15
26-04-08, 13:48
Για να ρωτησω.Αν στις αρσεις δεν θελουμε να δωσουμε τοση εμφαση στην κατω πλατη (και για αποφυγη τραυματισμων),μπορουμε να κατεβαινουμε μεχρι λιγο πιο πανω απο το γονατο ή ειναι λαθος?

ioannis1
26-04-08, 13:50
λιγο πιο κατω γινεται.μαλιστα μπορεις να την κανεις και στη σμιθ αρκει να πατας σε κατι ψηλο.

RUHL
30-04-08, 14:23
Nα σας ρωτησω αρσεις θανατου στην γραμμωση κανετε?
Μαλον ποιο συγκεκριμενα στις αρχες οκ
μετα την μεση της υπολογισμενης περιοδου γραμμωσης κανετε αρσεις θανατου ?

Tassos
09-05-08, 11:58
ποιά είναι η γνώμη σας για το τρόπο εκγύμνασης των κοιλιακών? Εγώ προσωπικά αντιμετωπίζω τους κοιλιακούς μου όπως κάθε άλλο σωματικό μου τμήμα κάνοντας σετ με 15 12 επαναλήψεις κρατώντας πλάκες με βάρη. Εχει αυτή η μέθοδος κάποια επιροή στο σχηματισμό των κοιλιακών μυών σε σχέση με τα μεγάλα σετ των 50 και 100 κοιλιακών?

RUHL
09-05-08, 12:07
τους κοιλιακους δεν μπορεις να τους μεγαλωσεις ουτε να τους μικρηνεις οποτε θεωρω ασκοπο να βαζεις βαρη στους κοιλιακους ασε που εγκυμονουν κυνδινοι αμα το κανεις-παρακανεις με τα κιλα

παντα ημουν υποστηριχτης των αργων επαναληψεων και οτι οι κοιλιακοι φτιαχνοντε στην κουζινα οποτε και 100 κιλα να περνεις δεν εχει νοημα(περα απο την τουλα που μπορει να κανει 100reps :thumbup: :thumbup: :shock: )

Playmobil
10-05-08, 05:16
Ruhl τι εννοείς δεν παίρνουνε όγκο; Εγώ είμαι θερμός υποστηριχτής των κοιλιακών με αντισταση καθότι είδα μεγάλο αοτέλεσμα πάνω μου. Παλαιότερα είχα φτάσει να κάνω 100 ροκανίσματα 4 σετ με 30κιλους αλτήρες στο κάθε χέρι και είδα απίστευτη αύξηση των λογκων του, ωστόσο τλοσο λόγω του ότι δεν άντεχα πλέον και ότι δεν επιθυμούσα άλλον όγκο (καθότι αρκετός για τη μετέπειτα γράμμωση) το σταμάτησα. Πλέον βέβαια έχω να τους γυμνάσω μεμονωμένα κάτι μήνες πέρα από αραιά και που στο μηχάνημα με αντιστάσεις στο γυμναστήριο την ημέρα των ποδιών. Από Δευτέρα βέβαια εντάσσονται φουλ στο πρόγραμμα.
Τάσο καλύτερο θα είναι να ακούσεις και καναν άλλο ποιον έμπειρο από εμένα(όπως και ο Ruhl είναι :) ), εγώ προσωπικά αναφέρω πως σε εμένα δούλεψε και με το παραπάνω... Συν τοις άλλοις ποτέ δεν πίστεψα ότι θα κάνεις ογκώδεις κοιλιακούς με το στυλ των 100 επαναλήψεων...

RUHL
10-05-08, 10:52
:rolf: :rolf: :rolf: δεν μπορεις να βαλεις ογκο στους κοιλιακους αμαν ρε παιδια :rolf: :rolf: :rolf: αμα ηταν ετσι τοτε σιγουρα θα ειχαμε καποιον τρελο ββερ πως βλεπεις πηχεις του πριεστ δελτοειδης του ruhl γαμπες ματαραζο πλατη κολεμαν κτλ κτλ εναν τετοιο με μεγαλους κοιλιακους :idea: :green: :green: :green: δεν υπαρχει πρεπει να εισαι σε πολυ noob σταδιο οπως ειναι ο αδερφος μου τωρα που και απλα ροκανισματα να κανει θα παρει ΛΙΓΟ μυικο ιστο εκει

KATERINI 144
10-05-08, 11:18
δεν μπορεις να βαλεις ογκο στους κοιλιακους ικι όμως μπορείς :chinese:

RUHL
10-05-08, 12:12
δεν μπορεις :chinese: :spank:

toula_nomikou
10-05-08, 12:59
Η δικη μου αποψη παιδια ειναι η οτι αν εχεις καλη πλακα κμε τη διαιτα βγαινουν η οταν δεν εχεις δεν γινεται τιποτα απλα οταν κανεις κοιλιακους με αντισταση πρεπει να δουλευεις πολυ και τους ραχιαιους κ θελει κ ποσοχη..εγω με τα βαρη βλεπω ενα μικρο πρηξιματακι αλλα οχι σοβαρη διαφορα..για παιδια με οχι πολυ μεγαλη πειρα συμφωνω με τις αργες επαναληψεις.

alekoukosmyconian
11-05-08, 15:37
ποιά είναι η γνώμη σας για το τρόπο εκγύμνασης των κοιλιακών? Εγώ προσωπικά αντιμετωπίζω τους κοιλιακούς μου όπως κάθε άλλο σωματικό μου τμήμα κάνοντας σετ με 15 12 επαναλήψεις κρατώντας πλάκες με βάρη. Εχει αυτή η μέθοδος κάποια επιροή στο σχηματισμό των κοιλιακών μυών σε σχέση με τα μεγάλα σετ των 50 και 100 κοιλιακών?


πολύ καλά κάνεις και συνέχιζε να τους αντιμετωπίζεις έτσι γυμνάζοντάς τους 2 με 3 το πολύ φορές την εβδομάδα. μπορείς εναλλάξ η μία προπόνηση σου να είναι όπως την κάνεις και η άλλη να είναι με 3,4 σετ για άνω 3,4 σετ για κάτω και 3.4 σετ για πλάγιους από 25 μέχρι 50 επαναλήψεις ή μέχρι κόπωση χωρίς να βάλεις βάρη, Με τον καιρό θα δεις τι πραγματικά δουλεύει σε σένα. Αν κάποιος π.χ. γραμμώνει ή τον πιάνουν οι 6άρες δε σημαίνει ότι το ίδιο γίνεται και με σένα. Πειραματίσου!


εξτρα τιπ: την μερα που θα κάνεις κοιλιακούς με βαρη στους άνω και τους κάτω βαζε όσο βάρος θες, στους πλάγιους όμως(αν κάνεις ξεχωριστα) μη βάλεις βάρος σε καμία περίπτωση γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να μεγαλώσει η μέση σου

RUHL
11-05-08, 15:50
στους πλάγιους όμως(αν κάνεις ξεχωριστα) μη βάλεις βάρος σε καμία περίπτωση γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να μεγαλώσει η μέση σου

Πολυ σημαντικο +1 χαλαει και το σχημα μετα περα απο το μεγαλομα της μεσης φενεται πολυ περιεργο αν εχεις ποιο ανεπτυγμενους πλαγιους απο τους μπροστα

ioannis1
11-05-08, 15:57
εγω πιστευω οτι οικοιλιακοι μεγαλωνουν με τη βαρια προπονηση με βασικες ασκησεις.παντως μια ασκηση που κανω με βαρη ειναι ξαπλωτες αρσεις ποδιων με εναν αλτηρα αναμεσα στα ποδια στα πελματα.φοβερη.

alekoukosmyconian
11-05-08, 16:43
εγω πιστευω οτι οικοιλιακοι μεγαλωνουν με τη βαρια προπονηση με βασικες ασκησεις.παντως μια ασκηση που κανω με βαρη ειναι ξαπλωτες αρσεις ποδιων με εναν αλτηρα αναμεσα στα ποδια στα πελματα.φοβερη.



την έχω κάνει..!πολύ κουραστική. και είχα βάλει και 8κιλο σκέψου..γιατι επαναλήψεις μιλάμε Γιάννη? 10- 12?

flexwheeler99
12-05-08, 13:40
Η καλυτερη ασκηση.Μεγαλα κιλα,μεγαλη κινηση.Μονο που τα σηκωνεις απο το εδαφος μεχρι πανω λεει πολλα.Αν μπορεσεις να τα σηκωσεις και πανω απτο κεφαλι λεει περισσοτερα!!

Μου κανει εντυπωση που ο κοσμος φοβαται μηπως παθει κατι η μεση του.Αν η τεχνικη ειναι σωστη ειναι απολυτα ασφαλης.Το ιδιο ισχυει και για τα ποδια(squat).Βαθυ καθισμα μεχρι τερμα.No problem!

RUHL
12-05-08, 14:53
αν εβλεπες πως εκτελουν οι καινουριοι τις αρσεις θανατου δεν θα ειχες ιδια γνωμη :affraid: :affraid: για την μεση :affraid:

ειδα προσφατα εγω :affraid:

εδω ακομα και γυμναστες δεν ξερουν την σωστη εκτελεση :chinese: +οτι δεν θα στην δηξουν επειδη φοβουντε μην παθουν κατι οι πελατες

αλλα τοσα χρονια κανω αρσεις εγω απο αλλες ασκησεις επαθα προβληματα με την μεση :rolf: :rolf: και ομως ετσι ειναι :green: :green:

Playmobil
12-05-08, 23:08
Βρε συ Ruhl διαφώτισε με γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες. Ας βγάλουμε από τη συζήτηση τη δικιά μου εμπειρία γιατί το ξεκαθάρισες ήδη, ήτανε σε πολύ noob στάδιο οι κοιλιακοί μου όντως οπότε λογικό να πάρουνε, συν του ότι πήρανε από το ευρύτερο πλαίσιο προπόνησης.
Αλλά με τη λογική αυτή τότε γιατί τους προπονούμε; Άλλο να μην τους προπονείς γιατί θεωρείς πως παίρνουνε σε όγκο από το ευρύτερο χειμερινό πρόγραμμα όγκου έμμεσα από άλλες ασκήσεις (όπως είπε και ο ιωάννης και το οποίο πλέον κάνω και εγώ) και άλλο να θεωρείς πως δεν αυξάνουνε σε όγκο γενικότερα. Ένα μικρό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένας ο οποίος προσωπικά δεν με εκπλήσει με το κορμί του, εδώ υπάρχουνε πάμπολα παιδιά με κλάσεις ανώτερο, είναι ο Λεωνίδας στους 300, δηλαδή οι κοιλιακοί του δεν έχουνε όγκο αλλά με λίγη γράμμωση πρηστήκανε έτσι;
Δες ακριβώς από πάνω τους κοιλιακούς του Αλέκου, εξ αρχής αυτό το μέγεθος είχανε και όσο καιρό προπονείται δεν πήρανε όγκο;
Αν μου πεις ότι έχουνε ένα όριο τότε το δέχομαι, αλλά μέχρι τότε θα παίρνουνε όγκο. Και εγώ αυτό το όριο προσωπικά δεν το έχω ακόμα φτάσει όπως και άλλοι υποθέτω και γιαυτό υποστηρίζω τις ασκήσεις κοιλιακών με βάρος...

RUHL
12-05-08, 23:23
κοιτα πιστευω οτι τον πρωτο χρονο αντε σου βαζω και 2 χρονια (πολυ εβαλα) αφου τους αναπτυξης(που δεν χρειαζοντε παλι βαρη απλη αντισταση) περα απο αυτο δεν μπορεις να τους κανεις τιποτα αυτους σου εδωσε ο θεουλης αυτους θα παρεις :green: καλα ειδικα το σχημα(δες πως ειναι του κατλερ :affraid: ασχημο θεαμα ενω του ahmad haidar γενετικο πλεονεκτημα ενω ο κολεμαν-οταν ηταν στα καλα του ακομα γενετικα καταραμενος για την εσωτερικη μερια μιλαω)

Με εχετε πριξη με αυτον απο τους 300 εσυ και αδερφος μου :cursing: :cursing: οποτε ακουω με πιανει αυτο :banghead: :banghead: θα το πω ακομα μια φωτο ειχε κατι λιγα ο τυπος + πολα πολα πολα πολα πολα γραφικα στον υπολογιστη

Οπως ειπα και απο πανω μολις περασεις καπιες γενικες γραμμες τερμα ο αδεφος μου αυτο το προβλημα εχει τωρα δεν εχει ανεπτυγμενη μυικη μαζα εκει (οπως θα ειδες) αυτος ΝΑΙ μπορει να βαλει μυικο ιστο εκει ειναι ακομα στα πρωτα σταδια πιο κατω απο beginer :joker:

Απλα εγω γενικα ειμε κατα των κοιλιακων με βαρη για τους λογους οτι δεν εχω δει ουτε σε αλλους ουτε σε μενα να δινει "ογκο" εκει το μονο που εχω παρατηρησει ειναι να δημιουργουντε προβληματα απο καπιους γνωστους αμα το παρακανεις με τα κιλα οποτε για μενα καλυτερα βαλε κιλα στα σκουωτ και στις αρσεις στους κοιλιακους δεν μπαινουν κιλα

Το χειροτερο πραγμα που εχω δει ειναι εναν με μεση 120cm + να κανει κοιλιακους με 20κιλη πλακα :thumbdown: :thumbdown: :rabbit: :banghead:

RUHL
12-05-08, 23:25
.εγω με τα βαρη βλεπω ενα μικρο πρηξιματακι αλλα οχι σοβαρη διαφορα..το λεει και η τουλα να τετοια γνωμη και εγω εχω περιπου απλος δεν μπορω να την φτασω στους κοιλιακους :banghead: :affraid: ακους εκει πανω απο 100 :bounce: :bounce: καλα θα κανω τον :chinese: :chinese: :chinese:



:army1:

alekoukosmyconian
13-05-08, 00:51
Βρε συ Ruhl διαφώτισε με γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες. Ας βγάλουμε από τη συζήτηση τη δικιά μου εμπειρία γιατί το ξεκαθάρισες ήδη, ήτανε σε πολύ noob στάδιο οι κοιλιακοί μου όντως οπότε λογικό να πάρουνε, συν του ότι πήρανε από το ευρύτερο πλαίσιο προπόνησης.
Αλλά με τη λογική αυτή τότε γιατί τους προπονούμε; Άλλο να μην τους προπονείς γιατί θεωρείς πως παίρνουνε σε όγκο από το ευρύτερο χειμερινό πρόγραμμα όγκου έμμεσα από άλλες ασκήσεις (όπως είπε και ο ιωάννης και το οποίο πλέον κάνω και εγώ) και άλλο να θεωρείς πως δεν αυξάνουνε σε όγκο γενικότερα. Ένα μικρό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένας ο οποίος προσωπικά δεν με εκπλήσει με το κορμί του, εδώ υπάρχουνε πάμπολα παιδιά με κλάσεις ανώτερο, είναι ο Λεωνίδας στους 300, δηλαδή οι κοιλιακοί του δεν έχουνε όγκο αλλά με λίγη γράμμωση πρηστήκανε έτσι;
Δες ακριβώς από πάνω τους κοιλιακούς του Αλέκου, εξ αρχής αυτό το μέγεθος είχανε και όσο καιρό προπονείται δεν πήρανε όγκο;
Αν μου πεις ότι έχουνε ένα όριο τότε το δέχομαι, αλλά μέχρι τότε θα παίρνουνε όγκο. Και εγώ αυτό το όριο προσωπικά δεν το έχω ακόμα φτάσει όπως και άλλοι υποθέτω και γιαυτό υποστηρίζω τις ασκήσεις κοιλιακών με βάρος...


Θα μιλήσω για μένα γιατί στον Λεωνίδα έπεσε και make up :shock:


κοίταξε μέχρι πέρσυ έκανα κάθε μέρα, μέρα παρά μέρα τους ξεσκιζα και τσουπ σχηματίστηκαν και ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΔΑΧΤΥΛΟΥ ΜΟΥ.!


έπειτα κατάλαβα εδώ και ένα χρόνο ότι και αυτοί είναι μία μυική ομάδα σαν όλες τις άλλες απλά ίσως αναρρώνουν λίγο γρηγορότερα( όπως π.χ. γάμπες ή πήχεις)

κάνεις ποτέ δικέφαλα ή τρικέφαλα δευτέρα,τρίτη,τετάρτη,πέμπτη,παρασκευή,σαββατο και κυριακή? ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ γιατί θα καείς.άσε που αν υπερπροπονηθούν θα γεμίσουν αργότερα νερά και ΔΕ ΘΑ ΓΡΑΜΜΩΣΕΙΣ ΠΟΤΕ


με λίγα λόγια άρχισα μα τους αντιμετωπίζω σαν μυική ομάδα γυμνάζοντας τους ακόμη και τώρα που είμαι στη δίατα και στα τελικά κοψίματα μέχρι και δύο φορές την εβδομάδα, κανονική προπόνηση και σοπύπερ σετ αν χρειαστεί , και γιγα σετ καμια φορά και 6άρες οταν βαζω κιλά, κανονικά σαν να κάνω χέρια π.χ. και απλά μεγάλωσαν τόσο πολύ γιατί τους δίνω και υδατάνθρακα μετά την προπόνηση ώστε φαίνονται πιο γραμμωμένοι,ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΟΙ ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΜΑΣ.! :turtle:

RUHL
13-05-08, 01:41
τωρα που μεγαλωσαν ποσο εγηναν :bounce: :bounce: :bounce: σαν την μπουνια σου :green: :green: :P :P :P :P :P :P :geek:

Vson
13-05-08, 10:52
εγω λεω να μην κανεις καν πλαγιους κοιλιακους γιατι τους γεμιζεις , κανε κοιλιακους κυριως χρησιμοποιωντας τα ποδια για τους κατω και ανω απλα ροκανισματα κ θα'χεις αισθητη διαφορα , οσο για τους κοιλιακους στο πλαι με το καιρο θα φυγουν κ ας μην κανεις καθολου πλαινες ασκησεις που μπορουν να σου ανοιξουν τη μεση (μυικα παντα)

flexwheeler99
13-05-08, 17:01
εγω πιστευω οτι οικοιλιακοι μεγαλωνουν με τη βαρια προπονηση με βασικες ασκησεις.παντως μια ασκηση που κανω με βαρη ειναι ξαπλωτες αρσεις ποδιων με εναν αλτηρα αναμεσα στα ποδια στα πελματα.φοβερη.

x2

Playmobil
13-05-08, 21:50
Ruhl μήπως ο αδερφός έχει κοιλιακούς πέτρα και ζηλεύουμε χαχα!!Τι να κάνω δεν έχω παρά να συμφωνήσω με ότι λες καθότι πιο έμπειρος... Εξάλλου αφού το είπε και η Τούλα το να επιμείνω δεν έχει νόημα...
Άσχετο αλλά μιας και λέτε για πλάγιους όντως είναι άσχημο να υπερφουσκώσουνε αλλά θέλω εδώ να ρωτήσω το εξής: Όταν έκανα ένα διάστημα πολλούς πλάγιους είδα να σχηματίζεται σιγά σιγά η γραμμή του Απόλλωνα.Τότε το είχα συνδέσει με τους πλάγιους αλλά πλέον τους έχω κόψει εδώ και κανα δυο χρονάκια και παρατήρησα να έχει σχηματιστεί για τα καλά από μόνη της χωρίς ασκήσεις κοιλιακών, τώρα ποιεσ ασκήσεις επηρέασαν και πως με τον καιρό δεν το ξέρω... Καλή φάση πάντως :P ... Τελικά όμως με τους πλάγιους ή ακόμα και τους κάτω και την εκγύμνασή των έχει σχέση;

RUHL
13-05-08, 22:39
αυτο που εγηνε με τους πλαγιους σου συμβενει με μενα και τους κοιλιακους :rolf: :rolf: :rolf: γενικοτερα :green: μαλον ηδη γυμναζοντε αρκετα με αλλες ασκησεις που δεν εχουμε γνωση

μερικα παραδειγματα περα απο τις βασηκες

κανεις εκτασεις η πιεσεις με αλτηρες σε κατακλινη παγκο(η και ισιο) μετα σηκωνεσε με τους αλτηρες για να τους αφησης κατω δεν τους πετας σαν τον κολεμαν( :green: τουλαχιστον εμενα δεν με αφηνουν στο γυμναστηριο μου :green: ) οποτε κατι γυμναζετε εμεσα

μετα κανεις τρικεφαλο και δουλευεις αλλες γωνιες και σκυβεις μπροστα με λαβη Λ η σχοινη εμεσα κατι πιανη
κανεις πλατη και βαζεις μπολικα κιλα στην τροχαλια και η λαβη ειναι 25 cm δλδ κλειστη και φερνεις τη μπαρα κατω απο το σαγονι η στο στηθος εμεσα πιανοντε οι κοιαλκοι(καποτε δοκιμαζα να κατεβο εως 2-3 επαναληψεις με αρκετα κιλα ετσι για δοκιμη με ενα φιλο ειχαμε ενα πιασιμο-πονο στους κοιλιακους την επομενη μερα δεν λεγεται :lol: )

Γενικα ειπα μερικες ασκησεις που μου ηρθαν τωρα οτι μερικες φορες χωρις να το καταλαβεις σε καποιες ασκησεις κανεις και κοιλιακους :thumbup:

tasosfit
14-05-08, 00:47
στους πλάγιους όμως(αν κάνεις ξεχωριστα) μη βάλεις βάρος σε καμία περίπτωση γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος να μεγαλώσει η μέση σου

Πολυ σημαντικο +1 χαλαει και το σχημα μετα περα απο το μεγαλομα της μεσης φενεται πολυ περιεργο αν εχεις ποιο ανεπτυγμενους πλαγιους απο τους μπροστα

αν δεν υπερτρέφονται πως θα ... φαρδύνει η μέση? Ολοι οι μύες του σώματος μπορούννα υπερτραφούν αλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο. Τώρα με ποιο τρόπο; Σιγουρα οχι με 100 κιλα-προσπαθωντας να διαλυσω την οσφυική μόιρα!!!

Spyro D
14-05-08, 15:03
φυσικα κ μπορεις να βαλεις ογκο στους κοιλιακους...οπως κ σε καθε μυ του σωματος μας...... :bounce:

RUHL
14-05-08, 15:11
καποτε οταν ξεκινηση ββινγκ ειχα χερι 33 cm και το πηγα στα 45 με τους κοιλιακους για τι αυξηση μιλας :green: :chinese: ? επειδη λες ειναι σαν τους αλλους μυιεις :geek:

Vson
15-05-08, 18:58
Ruhl μήπως ο αδερφός έχει κοιλιακούς πέτρα και ζηλεύουμε χαχα!!Τι να κάνω δεν έχω παρά να συμφωνήσω με ότι λες καθότι πιο έμπειρος... Εξάλλου αφού το είπε και η Τούλα το να επιμείνω δεν έχει νόημα...
Άσχετο αλλά μιας και λέτε για πλάγιους όντως είναι άσχημο να υπερφουσκώσουνε αλλά θέλω εδώ να ρωτήσω το εξής: Όταν έκανα ένα διάστημα πολλούς πλάγιους είδα να σχηματίζεται σιγά σιγά η γραμμή του Απόλλωνα.Τότε το είχα συνδέσει με τους πλάγιους αλλά πλέον τους έχω κόψει εδώ και κανα δυο χρονάκια και παρατήρησα να έχει σχηματιστεί για τα καλά από μόνη της χωρίς ασκήσεις κοιλιακών, τώρα ποιεσ ασκήσεις επηρέασαν και πως με τον καιρό δεν το ξέρω... Καλή φάση πάντως :P ... Τελικά όμως με τους πλάγιους ή ακόμα και τους κάτω και την εκγύμνασή των έχει σχέση;

αν θες γραμμη απολλωνα τοτε κανε τους κοιλιακους σου με τα ποδια, ετσι διαχωριζεις τη κοιλια με τα ποδια κυριως αλλα και squat deadlift κανουν αυτο που λες

use ur legs λεμε! και θα δεις:)

RUHL
15-05-08, 22:06
μαλιστα κατι μαθαμε και σημερα η γραμμωση του απολωνα :green: μηπως παιζει καμια γαμπα του αχιλεα :green: :P η χερια του ηρακλη :P

αχααα τωρα το θυμιθηκα η απολωνια κορμαρα :idea: :greenalien: :drunken:

:toast: :toast: :toast: :green:

panagiotisf
22-05-08, 15:04
δεν εχω κατι να σου πω για την ασκηση
νομιζω ποως το καλυψαν το θεμα τα παιδια
αλλα θα σου πω μια ιστορια που πιστευω να σε βοηθήσει οσο βοηθησε και μενα
ηταν λοιπον ενας τυπος στο γυμναστηριο και εκανε αρσεις θανατου συχνα πυκνα
ο τυπος ηταν πολυ γυμνασμενος εκανε κυριος βασικες ασκησεις και εβαζε πολλα κιλα
ωσπου μια μερα πηρε την μεση του στο χερι δεν θυμαμαι τι του ειπαν οι γιατροι οτι εχει
παντος αυτο που θυμαμαι ηταν οτι του ειπαν οι γιατροι πως ποτε δεν θα ξανακανει βαρη στην ζωη του
ηθικον διδαγμα λοιπον

1 ποτε μην φωρτωνεις στα ορια σου κιλα στις ασκησεις σκουοτ και αρσεις θανατου

2 κανε πολλους ραχιαιους ραχιαιους ραχιαιους ραχιαιους
να το ξαναπω μηπως

περιμενω τις γνωμες σας για την ιστορια που σας διηγηθηκα

RUHL
22-05-08, 15:17
Ποτε δεν εχω παθει ζημια στις αρσεις ουτε στα σκουωτ ισως θα επρεπε να ειχα παθει στις αρσεις μερικες φορες που σκεφτομε επειδη δεν ειχα 100% καλα την μεση αλλα ακομα δεν επαθα ζημεια και ανα 2-3 μηνες κατεβαινω και σε μονες επαναληψεις ενω στις προπονησεις φτανω εως και 3-4

ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ

το αστειο ειναι οτι τραυματιστηκα σε αλλες ασκησεις πχ οταν ανεβαζα τα κιλα σε ορθια θεση για να κανω δελτοειδης με αλτηρες σταυματησα την μεση μου :lol: :lol: και μια φωρα στον παγκο νομιζω ψηλοτραυματησμος στην μεση επειδη δεν ειχα καλα τα ποδια και ασκηθηκε πολυ πιεση στην μεση διοτι τα κιλα ηταν πολλα

panagiotisf
22-05-08, 17:11
επειδη ολοι οι οργανισμοι δεν ειναι ιδιοι ουτε και ολα τα σωματα
και επειδη τις αρσεις θανατου τις κανουν και ανθρωποι που το κορμι τους δεν ειναι στα επιπεδα που πρεπει
για αυτους και για πολλους ακομη λογους λεω και φωναζω οχι πολλα κιλα σε αυτες τις ασκησεις
οχι πολλα κιλα ειδικα απο ατομα που δεν ειναι χρονια και χρονια στα γυμναστηρια
εδω παθαινουν και επαγγελματιες αθλητες ζημια με αυτην την ασκηση
για φαντασου στους αρχαριους που πολλες φορες ξεγιελιουνται
και νομιζουν πως ειναι γυμνασμενοι να φορτωσουν κιλα και να παθουν καμια ζημια
αντε και να παθουν θα μαθουν θα μου πεις
αλλα επειδη υπαρχει κινδυνος να παθουν και μονιμη ζημια γι αυτο το λεω
ειναι ισως η πιο επικυνδινη ασκηση αυτη και μαλιστα απο τις πιο δυσκολες στην εκτελεση
δεν ειναι πολλοι βλεπεις αυτοι που την κανουν τοσο αυστηρα
και δεν θελει και πολυ η μεση για να την παρεις στο χερι που λενε
για αυτο επαναλαμβανω την αποψη μου καντε ραχιαιους αν κανετε αρση θανατου
δυναμωστε και δωστε βαση στην μεση σας

manolios
24-09-08, 18:08
ποιος τρόπος είναι καλυτερος ομως για τις αρσεις θανάτου? :unsure: γιατι εχω ψιλομπερδευτει.μεχρι τώρα κανω τις stiff legged...

slaine
24-09-08, 19:50
εγώ έχω 2 μετατοπισμένους σπονδύλους+ιεροποίηση+σκολίωση+γόνατο(+άλλα πολλά που δεν τα λέω γιατί δεν επιρεάζουν άμεσα τη συγκεκριμένη άσκηση.)

οι γιατροί μου απαγόρευσαν όλες τις καθιστές ασκήσεις, τα σκουώτ, άρσεις θανάτου,κωπηλατική με μπάρα και πρέσσα. (δεν άφησαν και τίποτα!:S)

εν τέλει τους έγραψα και με σωστή τεχνική τις κάνω όλες τις πάραπάνω ασκήσεις και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

τα γόνατα τα έχω ελαφρώς λυγισμένα όταν κάνω την άσκηση (και γενικά όλες τις ασκήσεις) αλλά είναι πιο δύσκολο να δουλέψει καλά και να παραμείνει η γωνία σταθερή.

με τεντωμένα γόνατα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

panagiotisf
24-09-08, 21:56
εγώ έχω 2 μετατοπισμένους σπονδύλους+ιεροποίηση+σκολίωση+γόνατο(+άλλα πολλά που δεν τα λέω γιατί δεν επιρεάζουν άμεσα τη συγκεκριμένη άσκηση.)

οι γιατροί μου απαγόρευσαν όλες τις καθιστές ασκήσεις, τα σκουώτ, άρσεις θανάτου,κωπηλατική με μπάρα και πρέσσα. (δεν άφησαν και τίποτα!:S)

εν τέλει τους έγραψα και με σωστή τεχνική τις κάνω όλες τις πάραπάνω ασκήσεις και δεν έχω κανένα πρόβλημα.


φιλε σορυ κιολας αλλα εισαι παραδειγμα προς αποφυγη
με την μεση δεν πεζουν για κανενα λογο
τωρα αν εσυ γραφεις τους γιατρους ειναι δικο σου θεμα
καλο ειναι ομως οι υπολοιποι που διαβαζουν να αποφυγουν κατι τετοιο αν εχουν προβλημα παρομοιο με το δικο σου
και να μην γραφουν τους γιατρους

slaine
24-09-08, 22:11
παναγιώτη εγώ δε συστήνω σε κανέναν να κάνει κάτι ή να μην κάνει.

απλά είπα τη δική μου περίπτωση.

μίλησα με γιατρούς που είχαν αντικρουώμενες απόψεις αλλά και με φυσιοθεραπευτές που επίσης είχαν αντικρουώμενες απόψεις. έπειτα από πολλή σκέψη με βάση τη λογική και όχι το τι θέλω κατέληξα να κάνω αυτά που κάνω πολύ προσεχτικά και προοδευτικά και οι πόνοι έχουν εξαφανιστεί τελείως κάτι που δεν είχε γίνει σε καμία περίπτωση όταν ακολουθούσα τις "συντηρητικές" συμβουλές που έλεγαν ξεκούραση και παυσίπονα.

panagiotisf
24-09-08, 22:37
slaine φιλε δεν το ειπα ουτε ειρωνικα ουτε τιποτα απλα φιλε μπορει εσυ να εχεις μια τρελα με την καλη εννοια να μην καταλαβαινεις
δεν ξερω πως αλλιως να στο θεσω
απλα ετσι που το εγραψες καλο θα ηταν καποιος που θα το διαβασει να το αποφυγει
σορρυ αν το πηρες στραβα δεν εννοουσα τπτ
οκ

peris
24-09-08, 22:45
παντως εγω πιστευω οτι ο καθενας οριζει το σωμα του και που πρεπει να σταματησει τι να του πει ο γιατρος το λεω γιατι εχω παρομοια εμπειρια λογο χτυπηματος στο γονατο ισα ισα που αν σταματησει πιστευω θα εχεις περισσοτερα προβληματα νταξει δε θα πας απο την αρχη να πλακωθεις εκει θα εισαι χαζος αλλα με σταθερα βηματα

slaine
24-09-08, 22:49
δεν παρεξηγήθηκα απλά εξήγησα τι έγινε στην περίπτωσή μου. :toast:

σίγουρα όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.

συμφωνώ με τον peris

manolios
25-09-08, 22:51
μιας και ξεκινησα εγω την κουβεντα ας πω και εγω την γνωμη μου....καλο είναι να ξέρει κανείς τις αδυναμίες του και να ενεργει καταλληλα για μην τα κανει χειροτερα.καλο είναι να εισαι σχολαστικος να ελεγχει οποιο προβλημα εχει καποιος.......νομιζω τελικα θα κανω τις stiif legged deadlifts!

tezaman
30-09-08, 14:23
ένας τρόπος είναι γυμνάζοντας τους σε κάθε προπονητική ημέρα .

εγώ που κάνω 2 μέρες προπόνηση 1 ξεκούραση μπορώ να προπονώ τους κοιλιακούς 2 συνεχόμενες ημέρες ? :help:

NASSER
30-09-08, 14:59
O Hλιας το εχει αναλυσει πολυ σωστα!
Σε καθε προπονηση 4-5 σετ των 20-25 επαναλήψεων ή δυο φορες τη βδομαδα 8-10 σετ των 20-25 επαναλήψεων.

Εγω προσωπικα κανω 8-10 σετ πολυ αυστηρα απο 15-25 επαναληψεις, δυο φορες την εβδομαδα. Και οι 15 επαναληψεις, επειδη στα τελευταια σετ δεν βγαινουν οι επαναληψεις 25 ή 20.

tezaman
30-09-08, 15:04
οπότε αν δεν είναι πολυ σκληρή η προπόνηση μπορείς να τους προπονείς σε κάθε προπόνηση :shifty:

No Cash
11-01-09, 23:52
τι προτεινετε καλυτερο ειναι να βαζεις λιγα κιλα στο στηθος σου η χωρις?

βαζω κιλα στα καλαμια κρατωντας τα σε ορθη γωνια περιπου κ λιγα στο στηθος μου... να το συνεχισω η να αλλαξω κατι?

slaine
12-01-09, 00:01
αν έχεις πολύ ανεπτυγμένους κοιλιακούς μπορείς να βάλεις λίγα κιλά. αλλά λίγα και προσεχτικά γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες τραυματισμού

Billy
12-01-09, 12:04
το θέμα είναι απλό,
αν μπορείς να εκτελείς τις ασκήσεις με την σωστή τεχνική τότε βάλε περισσότερο βάρος γιατί θα αναπτυχθούν περισσότερο η κοιλιακοί μυς.
Πολλές φορές όμως από την επιθυμία μας να προσθέσουμε περισσότερο βάρος παραμελούμε την τεχνική και αυτό συνεπάγεται σε τραυματισμούς στην περιοχή της μέσης (πίσω).

harispower
12-01-09, 15:02
εμενα μου αρέσει να κάνω κοιλιακούς με κιλά αλλα όχι παραπόλα φυσικά..κοιτάω τεχνική περισσότερο :wink:

asdf
12-01-09, 15:36
Aν χρησημοποιειται κιλα, να τα πιανεται και να τα κρατατε πισω απο το κελφαλι σας, στο υψος του αυχενα... Εκει ειναι η ουσια. Αν τωρα τα βαζετε πανω στο στηθος, η τα κρατατε μπροστα, ελαχιστα καταφερενεται.

Exci
12-01-09, 17:37
Aν χρησημοποιειται κιλα, να τα πιανεται και να τα κρατατε πισω απο το κελφαλι σας, στο υψος του αυχενα... Εκει ειναι η ουσια. Αν τωρα τα βαζετε πανω στο στηθος, η τα κρατατε μπροστα, ελαχιστα καταφερενεται.Αυτο ακριβως, τι να τα κανεις και 10 κιλα οταν ειναι 5 εκατοστα απο τον αξονα περιστροφης :sneaky:

slaine
12-01-09, 18:06
γιατί όταν κάνουμε άρσεις ή κωπηλατική έχουμε ίσια τη μέση-σπονδυλική στήλη? για να μην τραυματιστούμε.

και θέλετε στους κοιλιακούς που κάνετε κάμψη της σπονδυλικής στήλης να βάλετε και κιλά? 'η μήπως κάνετε με τεντωμένη την πλάτη και ζορίζονται ουσιαστικά έτσι οι καμπτήρες στα πόδια (δεν ξέρω πως λέγονται). ακόμα κι αν κάνετε μόνο ροκανίσματα με κάμψη μόνο στο πάνω μέρος...

το έχω κάνει κατά καιρούς και θα έλεγα όσο μπορέιτε να το αποφεύγετε και να μη βιαστέιτε. να έχουν αναπτυχθεί-δυναμώσει πρώτα αρκετά οι κοιλιακοί.

Kntrns_MD
15-01-09, 13:05
Θα σου πρότεινα συνδυασμό και των δύο μεθόδων. Μία προπόνηση με πρόσθετη επιβάρυνση κιλών και μία χωρίς ας πούμε. Ή μισή προπόνηση έτσι μισή αλλιώς. 8)

NASSER
15-01-09, 18:53
Θα σου πρότεινα συνδυασμό και των δύο μεθόδων. Μία προπόνηση με πρόσθετη επιβάρυνση κιλών και μία χωρίς ας πούμε. Ή μισή προπόνηση έτσι μισή αλλιώς. 8)

+1
Η προταση ειναι απο εναν αθλητη που εχει πραγματικα πολυ ξεχωριστους κοιλιακους! :toast:

toumpanosss
31-01-09, 03:44
Ena simantikotato kommati sto olo paketo twn koiliakwn einai oi plagioi pou mazi me tous katw se kanoun na 3exwrizeis !
Esies gymnazete tous plagious koiliakous kai an nai me poies askhseis?

slaine
31-01-09, 03:56
κατ'αρχάς καλώς ήρθες φίλε μου!

μονο γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες καθότι είναι κανόνας του φόρουμ. άνοιξε και ένα τόπικ στα νέα μέλη να γνωριστούμε καλύτερα.

τώρα σε αυτά που ρωτάς.
πρώτα απ'όλα αν δεν έχεις χαμηλό ποσοστό λίπους δε φαίνεται τίποτα. άρα προσοχή στα μάσα. απο κει και πέρα καλό είναι να δουλεύεις όλους τους μυς αν και δουλεύουν άμεσα ή εμμεσα σε άλλες ασκήσεις.

εγώ προσωπικά δεν κάνω κοιλιακούς πλέον παρά μόνο λίγους για ζέσταμα. όλο έω ν ακάνω μετά και όλο το αφήνω γι'αύριο :oops:

ασκήσεις για πλαινούς κοιλιακούς = έμμεσα οποιαδήποτε άσκηση στην οποία συμμετέχει ο κορμός και άμεσα οποιαδήποτε άσκηση περιέχει στρίψιμο του κορμού. οι ασκήσεις έιναι άπειρες. μπορέις και να αυτοσχεδιάσεις

_kwstas_
31-01-09, 07:11
σωστος ο σλαινε

embrance
01-02-09, 15:26
Εγω κοιλιακους κανω 2 φορες ην εβδομαδα,3 σετακια απο 8 επναληψεις προς καθε κατευθηνση*κανονικους,και 2 πλαγιους).Αυτο φτανει και ειναι τουμπανο.:Ρ

veronica
02-02-09, 10:31
http://cov.vita.gr/ft/ft822_m.jpg

εγω ετσι εκανα πλαγιους..αν και δεν χρειαζοταν ποτε..για μενα οι πιο αποτελεσματικοι κοιλιακοι που για καποιο λογο τους γυμναζουν ολους ειναι ..τωρα πως να το δειξω..δεν υπαρχει και πουθενα φωτο..ειναι μοναδικη περιπτωση..τελοσπαντων θα προσπαθησω να εξηγησω.

http://www.myself.gr/files/Image/Articles/bodyandmind/fitness/febrouarios2008/askisi8photo7diorthwmenh.jpg

σαν τη δευτερη φωτο αλλα οχι με τεντωμενα ποδια.Τα χερια τεντωμενα στηριζουν οτι κεφαλι(εγω συνηθως τα ειχα σταυρωμενα μεταξυ τους)και προσπαθεις να σηκωθεις.Μοιαζει ευκολο αλλα ειναι δυσκολο!Διοτι πολλοι δεν ξερουν να κανουν σωστους κοιλιακους..εχουν τα χερια με λυγισμενους αγκωνες..καταλαβατε πως..πισω απο το κεφαλι και στην ουσια σηκωνουν μονο το κεφαλι.Ενω με τον τροπο που σας λεω γυμναζεσαι και χρειαζονται λιγοτερες επαναληψεις! :wink:

Υ.Γ αυτη η ασκηση ειναι καλη γιατι με αυτον τον τροπο εχεις ισια την πλατη συνεχως..και μια μικρη λορδωση..Με τους τυπικους κοιλιακους..συνηθως ειμαστε καμπουριασμενοι..

κρινοντας απο το παρακατω παλικαρι παντα..

http://4.bp.blogspot.com/_VxpvlN3wI7k/RyI_BPwXzeI/AAAAAAAAAXo/7v6PixB81LI/s320/E1.jpg

NASSER
02-02-09, 14:02
Βερονικα εγραψες :wink:

veronica
02-02-09, 14:51
thanks! :)

RAMBO
02-02-09, 17:33
αν τουσ κανεισ στο μηχανιμα κοιλιακων ειναι καλα?η καλυτερα αγκαλια με εναν δισκο?

toumpanosss
02-02-09, 19:48
Οι καλυτεροι πιστευω κοιλιακοι με βαρη ειναι το λεγομενο προσκηνιμα. Γυμναζουν ολη την κοιλιακη χωρα και σε πιανουν 100%!

slaine
02-02-09, 19:49
οι καλύτεροι κοιλιακοί φτιάχνονται με το ξύλο 8)

kyriakos23
03-03-09, 22:13
λοιπον για να μην τα κανω λαθος πεστε μου κ σεις.
κοιλιακους κανω 3 σετ πλαγιους,3 σετ πανω κοιλιακοι κ αλλα 3 για τους κατω.τα σετ ειναι 12-20 επαναληψεις.
τους κανω μερα παρα μερα.
ειναι οκ?
αν ξεχασα κατι που θελετε να μαθετε ρωτηστε με..

NASSER
03-03-09, 22:19
Αρκετα ειναι τα σετ! Δεν χριαζεται να κανεις μερα παρα μερα, αλλα μπορεις να περιοριστεις στις δυο φορες τη βδομαδα. Αρκει να τους εκτελεις αυστηρα και αργα.

kyriakos23
03-03-09, 22:23
δηλαδη ποσα σετ ειναι καλα να κανω για τον καθε κοιλιακο?
τωρα συνολικα βγενουν 9 σετ αλλα 3σετ για καθε διαφωρετικο κοιλιακο οχι τον ιδιο...
πολλα ειναι?

NASSER
03-03-09, 22:25
Διαβασε εδω αυτα που εχει γραψει ο Γιαννης και ειναι πολυ βασικα για την μυικη ομαδα των κοιλιακων
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=18209#18209

τα λεει ολα οπως πρεπει!

thegravijia
03-03-09, 22:58
να προσθεσω και εγω κατι που εχει πει ο kris dim που οταν τον ρωτανε πως απεκτησε τοσο βαθυ κοψιματα στους κοιλιακους ο ιδιος λεει πως σε καθε προπονηση επιλεγει 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ απο την προηγουμενη φορα για κοιλιακους ασκησεις και κανει 10 -15 σετ συνολο ..εξαρταται το πως νιωθει,,,
επισης βαζει βαρος σε καθε ασκηση,

ενα ακομα που κανει ειναι επειδη θεωρει οτι και οι κοιλιακοι ειναι σαν τους υπολοιπους μυες στο σωμα κ συνιθυζουν κ αυτοι ευκολα τις συνεχεια ιδιες ασκησεις και επαναληψεις σε μερικες προπονησεις μπορει να κανει 35-40 επαναληψεις και σε αλλες προπονησεις 10-15 επαναληψεις - δηλαδη συνεχεια αλλαζει για να μην συνηθιζουν οι μυς...
κ επισης λεει πως το να βαζεις εξτρα βαρος ειναι πολυ σημαντικο -
ιδιαιτερα οταν παιζεις χαμηλες σε αριθμο επαναληψεις...

kyriakos23
03-03-09, 23:04
δεν ξερω γιατι εδω κ τοσους μηνες που παω γυμναστηριο εφτιαξα καπως ολα τα αλλα ,κοιλιακους ομως δεν τα καταφερνω....
ειμαι κ λεπτος ..

Kntrns_MD
04-03-09, 10:57
kyriako Δουλευε τους κοιλιακούς σου 1 φορά την εβδομάδα τουλάχιστον ή και περισσότερο, και τη διαφορά θα τη δείς σε βάθος χρόνου. Οι κοιλιακοί δε μεγαλώνουν από τον ένα μηνα στον άλλο, όταν όμως τελικα ρίξεις το λίπος σου και γραμμώσεις εκεί θα καταλάβεις τι δουλεία έχεις κάνει. Συνέχισε να τους γυμνάζεις και μη σε απασχολεί που δεν βλέπεις αμέσως διαφορά. :lift2hand:

GiorgosM
28-03-09, 02:03
Να ρωτησω και εγω κατι...Σε καποιο βιβλιο διαβασα οτι θα πρεπει να αποφευγονται οι αρσεις θανατου απο ατομα που δεν εχουν αναπτυξει τελειως τη σπονδυλικη στηλη, και μιας και ειμαι 15,5 χρονων δεν ξερω αν πρεπει να βαλω +deads στο προγραμμα...Παντως squat κανω (η μαλλον αρχισα να ξανακανω) και φοραω ζωνη, τουλαζιστον προς το παρον, αφου ειχα τραυματιστει στη μεση και ακομα νιωθω μια ψιλοενοχληση....

Πιστευω οτι αν χρησιμοποιω σωστη τεχνικη, μετρια κιλα (για 5-10 reps) και ακομα ζωνη, ο κινδυνος στις αρσεις μειωνεται κατα πολυ...

Επισης ποιος ειναι ο ασφαλεστερος τροπος εκτελεσης για τη μεση???

Το κακο ειναι οτι θελω να κανω προγραμμα δυναμης και οι αρσεις ειναι αναντικαταστατες...Εκτος και αν εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη ασφαλεστερη ασκηση

billys15
28-03-09, 06:08
Εγω εχω να σου προτεινω να κανεις και σκουωτ και αρσεις ΑΛΛΑ να ξεκινησεις με σκετη μπαρα,ακομα και στα σκουωτ που τα κανεις καμποσο καιρο.Εισαι ακομα 15,δεν χρειαζεται να βιαζεσαι.Ναι ξερω πώς ειναι,ολοι θελουμε γρηγορα αποτελεσματα,απλα αν δεν κανεις σωστη τεχνικη απο τωρα,αργοτερα θα αναγκαζεσαι να μειωνεις βαρος και να ανεβαινεις,να ξαναμειωνεις και να ξανανεβαινεις...Οποτε μαθε τωρα τελεια την κινηση,να σου γινει συνηθεια δηλαδη,και ανεβαζε σιγα σιγα.

BRaWNy
28-03-09, 08:49
Με τις άρσεις, αλλά γενικά με όλες τις ασκήσεις, θα δημιουργήσεις προϋποθέσεις και προσαρμογές τέτοιες, που θα προάγουν την ενδυνάμωση και των οστών αλλά και την καλύτερη στάση του σώματος.
Αν αρχίσεις απο παιδί, θα μειώσεις κατα πολύ τον κίνδυνο εμφάνισης οστεοπόρωσης αργότερα σε μεγάλη ηλικία.

Στις άρσεις μην χρησιμοποιείς σκέτη μπάρα, διότι είναι πολύ λίγο το φορτίο και δεν θα μπορεσεις να μάθεις την τεχνική, θα είναι σαν να τις κάνεις χωρις βάρος και τα οστά σου κλπ, θα είναι "χαλαρά".
Βάλε κάποιο βάρος που να νοιώθεις τι κάνεις, ετσι ωστε με την κίνηση να πάρουν και την σωστή θέση και τα οστά αν με πιάνεις.
Για να προσαρμοστείς στην τεχνική της κλπ, θέλει χαμηλές επαναλήψεις (όχι πάνω απο 5), διότι στις πολλές δημιουργείται κάποιο fatigue και τείνει η άσκηση να χαλάει απο άποψη τεχνικής, αλλά και αρκετά σετς.

Δες και τι είχα γράψει πριν λίγο καιρό στο λογκ του leandros.
Σκοπός είναι να παίρνουν και τα οστά σου την πρέπουσα θέση, κάτι που με υπερβολιά χαμηλά κιλά δεν γίνεται.
Δηλαδή σκέψου και απο αυτη την πλευρά, όταν είναι χαμηλά τα κιλά και είναι σαν να δεν κρατάς βάρος (εκτός κι αν τα 20 κιλά σου είναι πολυ΄βαριά), είναι σαν να κάνεις την κίνηση μόνο με το σωμα σου, σαν να κρατάς "φανταστική" μπάρα, οπότε καταλαβαίνεις ότι και η ίδια η κίνηση (και με βαση τα οστά που ανεφερα παραπάνω) απέχει πολύ απο την πραγματική κίνηση όπου θα κρατας ένα "σοβαρό" βάρος.
αλλιως είναι π.χ. να ρίχνεις ακόντιο στην πραγματικότητα και αλλιως να το κάνεις παντομίμα, αν με πιάνεις.
Εκτός κι αν είσαι σε θεση ακόμη και χωρις βάρος να μπορεις να κάνεις να δουλεύουν όπως πρέπει τα motor units, οι μυες και τα οστά, σαν να κρατάς βάρος.
Οπότε και χρησιμοποιώντας υπερβολικά χαμηλά κιλά (αναλογα την άσκηση), μπορει κατα κάποιον τρόπο να θεωρηθεί και αυτό "κλέψιμο".

Όσο για τους τραυματισμούς, δεν σου λέω να βάλεις βάρος μεγάλο που να μην μπορεις να το σηκώσεις ή να μην μπορεις να κάνεις την κίνηση σωστά ή ολοκληρωμένα, αλλά να βάρεις ανάλογο βάρος που να βάζει "μπρός" αυτες τις λειτουργίες που αναφερθηκα παραπάνω, και τα 20 κιλά στις άρσεις πιστευω ότι δεν το κάνουν σε σένα, βαση και αυτά που μας είπες για σένα.
Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν έχεις κάποιο κινητικό ή σωματικό πρόβλημα και τέτοια, που δεν το φαντάζομαι, αλλιως πιθανότατα δε θα έκανες προπόνηση, ουτε θα έγραφες λογκ κλπ, αν με πιάνεις.
Απο την άλλη, αν έχεις πρόβλημα τραυματισμού είναι άλλο θέμα, και θα έπρεπε να το δεις απο την πλευρά του μεγέθους του κλπ.

Επίσης, όπως ειπε και ο Ruhl, τα βαρη δεν εμποδίζουν την ανάπτυξη, αλλά την προάγουν, και μαζί με αυτή, προάγουν και το να αποκτήσει κανείς και γερά οστά, και αυτό θέλει και κάποιο ερέθισμα.
Την κόρη μου στα 14 της με 15, την πρωτη φορά που την έβαλα να δοκιμάσει άρσεις θανάτου, με σκέτη μπάρα είχε πολύ floppy form δεν είχε αντισταση και η μπάρα "ταξίδευε", αμέσως μετα της έβαλα 40 κιλά για να μαθει την άσκηση και όλα στρώσανε.
Τωρα μετα απο 1 και κάτι χρόνο, έχει κάνει Romanian άρσεις με 117 κιλά για 2 επαναλήψεις, και ουτε γάτα ουτε ζημιά.


Επίσης, μάθε να τις κάνεις χωρις ζώνη, για να δωσεις την ευκαρία στην δική σου "φυσική" ζώνη (μυες τις περιοχής της μέσης), να δυναμώσουν, και παράλληλα και ανάλογα με τους άλλους μυες που θα εμπλέκονται.
Η ζώνη έχει την τάση να αφήνει αυτούς τους μυες εκτός παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να μένουν και πίσω σε σχεση με τους άλλους μυες, και κατα συνέπεια να αυξάνονται τα ποσοστά τραυματισμού τους.
Η ζώνη μπορει να βοηθήει απλά στα πολλά κιλά, να σηκώσεις παραπάνω ή να κάνεις περισσότερες επαναλήψεις.
Αυτά τα πολλά κιλά βέβαια, που μπορει και να τα "φοβάσε" ετσι ωστε να βάζεις την ζωνη για "προστασία", είναι πολύ μακριά ακόμη, μιας και τωρα ξεκινάς.
Λογικά (κατα μέσον όρο) θα πρέπει να ξεπεράσει ένα άτομο κατα πολύ τα 100 κιλά, για να σκεφτεται κάτι τέτοιο.

Οι άρσεις αν και δεν είναι τόσο δύσκολες στο να μαθευτούν/εκτελεστούν με σωστή τεχνική, είναι προτιμότερο να κάνεις Romanian όπου η μπάρα να κατεβαίνει λίγο πιό κάτω απο το γόνατο (με στόχο αργότερα κι αν θες, να πηγαίνει πιό κάτω), λόγο του ότι βάζουν σε πιό καλήθέση κατα κάποιον το σωμα, τα οστά και την σταση του σώματος.
Οι κανονικές άρσεις, που γίνονται και με την βοήθεια των τετρακεφάλων (αρθρωση γονάτου), όσο να' ναι μπορει να μην σου ταιριάζουν απόλυτα, π.χ. λόγο μήκους μηριαίων οστών κ.α.

Τα Σκουωτ αντίθετα, είναι κάπως πιό πολύπλοκα στην εκμάθηση της τεχνικής, και εκει μπορεις να ξεκινήσεις και με σκέτη μπάρα, εξάλλου σηκώνεις και το βάρος σου με τα πόδια και γλουτούς.

Αυτα κατα την δική μου προσωπική γνώμη και βασει αποψεων που ασπάζομαι.

leangains
02-04-09, 01:14
H λαβη τον αρσεων θανατου :green:

Τι λαβη χρησημοποιειτε οπως ειδα εναν προ ελεγε το δυνατο χερι κραταει την μπαρα(πως να το εξηγησω τωρα :lol: ) α :idea: οπως κανουμε καψεις δικεφαλον :idea: και το αλλο χερι αναποδα

ομως εγω ειχα δει μια φωτο πολυ παλια σε ενα περιδικο και συνηθησα να την κανω αναποδα και δεν με βολευει με αυτο το τροπο τωρα που μεγαλωσα εσεις τι λαβη χρησημοποιειτε :???:

κάποιο σχόλιο σε αυτό δεν κάνατε...

πόσα χρόνια την κάνεις έτσι (αριστερό χέρι από πάνω, δεξί απο κάτω)(ή και ανάποδα ανάλογα δεξιόχειρας-αριστερόχειρας)???

τίποτα δυσανολογίες ανάπτυξης σε μυικές ομάδες έχεις παρατηρήσει? και αν ναι που??

αλλάζεις λαβή από σετ σε σετ (από αριστερό πάνω σε αριστερό κάτω)??

leangains
25-04-09, 00:16
Δεν απάντησε κανείς σε αυτό που ρώτησα ούτε ο Ruhlys, ακόμα περιμένω.

Άλλη μια ερώτηση: double overhand hook grip χρησιμοποιεί κάποιος? πόσα κιλά έχεις διαφορά περισσότερα-λιγότερα?

billys15
25-04-09, 04:37
Προσωπικα εχω το δεξι αναποδα και το αριστερο κανονικη λαβη,οπως ειπε ο Alex δηλαδη.

Lean ετσι οπως λες,και με τα 2 αναποδα,πρεπει να ειναι αρκετα δυσκολα και να πιεζεται πολυ περισσοτερο η μεση.Το καταλαβαινω απο τις καμψεις δικεφαλων που κανω με μπαρα,εκει τραβαει πολυ.

KATERINI 144
25-04-09, 09:37
Δεν απάντησε κανείς σε αυτό που ρώτησα ούτε ο Ruhlys, ακόμα περιμένω.

Άλλη μια ερώτηση: double overhand hook grip χρησιμοποιεί κάποιος? πόσα κιλά έχεις διαφορά περισσότερα-λιγότερα?
οπως στη φωτο λεαν, δεν εχω κανει με ενα χερι αναποδα ενα κανονικα.

http://www.bodybuilding.com/fun/images/2006/deadlift1.jpg


''double overhand hook grip" με εχετε τρελάνει με τις αγγλικες ορολογίες ρεσυς, τη σημαίνει αυτο πάλι.

leangains
25-04-09, 09:51
Billy πόσα χρόνια την κάνεις έτσι?? αλλάζεις από σετ σε σετ χέρια under-over??
δυσαναλογία σε κάποια μυική ομάδα έχεις παρατηρήσει?

τα μπέρδεψες :drunken:λόγω της ώρας :dooreek:(γιατί δεν κοιμάσαι τέτοια ώρα??:moderator: )

ανάποδα=under grip
σαν να κάνεις κάμψεις δικεφάλων για πήχεις=over grip

hook grip=τα δύο μικρά δάκτυλα, κλέινει ο αντίχειρας και από πάνω ΄κλείνουν δείκτης κ μεσος (εάν δεν την έχω καταλάβει λάθος:unsure::doh: )
υποτίθεται ότι έτσι έχεις καλύτερη σταθερότητα, την κάνω κανά 2μηνο τώρα, αλλά κάτι πρέπει να κάνω λάθος...


Ωραίος ο καττερινι144! αυτή είναι ''double overhand grip σκληροπυρηνικός
powerlifter o katterini144! Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το δεξί από κάτω?? έχεις περισσότερη σταθερότητα κ σηκώνεις περισσότερα, αλλά... εδώ έρχεται αυτό που ρ5ωτάω τον αλέκο

Ξέρει κανείς στην άρση βαρών τη λαβή (grip) χρησιμοποιούν, hook grip???

KATERINI 144
25-04-09, 10:01
ολα τα χρονια ετσι την κανω.

τη να κοιμάμαι, τωρα ηρθα στη δουλειά πριν μιαμιση ωρα ρεσυ, 10 το πρωι ειναι εδω :green:

leangains
25-04-09, 10:23
^^ ποσταρες την ώρα που έγραφα στον βασιλαρο και μπερδευτήκαμε(δεν πρόλαβα να κάνω edit), για τον Billy έλεγα που ήταν ξύπνιος 4:37 :moderator:

leangains
25-04-09, 10:51
πιεζεται η μεση.Το καταλαβαινω απο τις καμψεις δικεφαλων που κανω με μπαρα,εκει τραβαει πολυ.

Έεεεπ! Γιατί αυτό???? Στις τελευταίες επαναλήψεις, σηκώνεις τα κιλά με κίνηση απτα ισχύα δίνοντας ορμή στην μπάρα να πάει πάνω??? Βilly αυτό κ'ανεις?

Πήγαινε σε τροχαλία που έχει πλάτη (στις πολλαπλές ψηλές τροχαλίες, που είναι 4 τροχαλίες σταυρό, έχει και μία με πλάτη πίσω που κάνουν τρικέφαλα με σταθερή πλάτη) και κάνε εκεί κάμψεις δικεφάλων.

Βilly μη κλέβεις ρε συ, δεν κερδίζεις και πολλά έτσι, καλύτερα πέτα την μπάρα και κάνε 2-3 ρεπς με μία πιο λίγα κιλά.

Υ.Γ. Θυμήθηκα τον θειο Ronnie ό,τι άσκηση και να κάνει η μέση ρυθμικά πάνω κάτω ο κλεφταράς βλ πλάγιες εκτάσεις, πλ εκτ σκυφτός, κάμψεις δικ... αλλά τι να του πείς κλέβεις, σώπα ρε σήκωσε κ εσύ όσα εγώ κ μετά έλα να τα ξαναπούμε, αλλά φοράει κ ζώνη

billys15
25-04-09, 15:47
Κατσε ρε συ δεν μ'αφησες να απαντησω κι εβγαλες πορισμα :D.Στις καμψεις δικεφαλων αναφερομουν οτι με πιανει οταν παω να σηκωσω την μπαρα απο κατω ας πουμε για να κανω.Σχετικα με αυτο που λες,ναι που και που εσκεμμενα κλεβω,και πολυ μαλιστα.Αλλα δεν ειναι συνεχεια ετσι.

Τις αρσεις ετσι τις κανω αν θυμαμαι καλα απο τελη καλοκαιριου περυσι.Οχι δυσαναλογια δεν υπαρχει,παρα μονο τα "συνηθισμενα",ας πουμε αδυναμο χερι-ποδι λιγο μικροτερα κλπ.Δηλαδη οχι μονο δεν υπαρχει προβλημα,αλλα εφτιαξε και το προβληματακι που ειχα με τους ωμους και την πλατη,οπως το βλεπα.Καλα δεν οφειλεται μονο στις αρσεις σιγουρα,απλα θελω να σου δειξω.Και νομιζω οτι ετσι οντως τραβας περισσοτερα κιλα,πιο ευκολα δηλαδη.Απλα το "κολπο" στις αρσεις απ'ο,τι εχω καταλαβει ειναι να δουλευεις με τους γλουτους απο κατω και οσο ανεβαινεις,να εχεις την μπαρα κοντα στο σωμα σου και να εχεις παντα την μεση σφιχτη (ΟΚ αυτο ισχυει σε ολες τις ασκησεις) και επισης βοηθανε οι ιμαντες πολυ.Απλες οι συμβουλες μου :).Εσυ τι προβλημα παρατηρεις?

leangains
27-04-09, 00:57
καλά βασίλαρε μη βαράς, βιάστηκα όντως, αλλά έτσι όπως το έγραψες φαντάστηκα, ότι έκανες κ εσύ ότι εγώ πιο παλιά, εξ ιδίων τα αλλότρια:):) από ενδιαφέρον το έγραψα. ότι σε τραβάνε οι γυναίκες σε μπαρ και ξενύχτια δεν το σχολίασες:P:P:P

τα πρώτα 2.5 χρόνια την έκανα αριστερό overhand δεξί underhand.

είχα μεγαλύτερη κορύφωση στον αριστερό τραπ (όταν τον έσφιγγα).
Ψαχνόμουν να βρώ από πού δημιουργήθηκε αυτή η ασυμετρία. άλλος μου έλεγε ότι είναι λογικό στα πλαίσια δυνατής-αδύνατης πλευράς (τόσο μεγάλη :unsure::unsure: ), άλλος ότι η διαφορά στον τραπ απ το γεγονός ότι είχα τραυματιστεί τον πρώτο χρόνο στον αριστερό ώμο, άλλος ότι ήταν στα πλαίσια των newbie gains κτλ .

μια μέρα παρατήρησα στον καθρέφτη τον αριστερό τραπ στις άρσεις νεκρής μπάρας (έτσι θα έπρεπε να ματαφράζονται κ όχι θανάτου) κ μάλλον βρήκα την πηγή του κακού.

τον επόμενο 1 χρόνο άλλαξα λαβές δεξί-αριστερό.

και τα επόμενα 2 χρόνια, άλλαζα λαβές από σετ σε σετ. οι τραπς ήρθαν στα ίσια τους. αλλά....

Εκείνο το καλοκαίρι αποφάσισα να δω πως θα είμαι με λιγότερα ποσοστά λίπους για πρώτη φορά. Και η χαρά της σπασμένης συμμετρίας ξαναχτύπησε.

κάποιες μικρές διαφορές ήταν αριστερά μερικές λεπτομέρειες στον πλατή ραχιαίο κοντά στη μασχάλη, δεξιά στον δικέφαλο και ρομβοειδή. γενικά η αριστερή μεριά φαινόταν λίγο πιο αναπτυγμένη.
Οι διαφορές ήταν πολύ μικρές αλλά σπαστικές.

Σταμάτησα για 1.5 χρόνια τις deadliers (και την κωπηλατική με αλτήρα και δε θα την ξανακάνω ένα-ένα χέρι, την κάνω και τα 2 ταυτόγχρονα καβάλα σε επικλινή πάγκο) και τις ξανάρχισα (τις deadliers) με αριστερό-δεξί overhand grip για τα τελευταία 2 χρόνια (όπως ο κατερρινι δλδ) και τώρα 2-3 μήνες προσπαθώ να δουλέψω την hook grip (αλλά κάτι κάνω λάθος, θα το βρω που θα πάει).

Oπως λες έχεις μεγαλύτερη σταθερότητα με τις μεικτές λαβές κ μπορείς να σηκώσεις περισσότερα κιλά, κάτι στο οποίο σε βοηθάει κ η hook grip.

Σε καμία περίπτωση δε λέω τι να μην κάνετε ή τι να κάνετε, απλώς γράφω τη δική μου εμπειρία. οι παλιοί θα μπορούσαν να συνεισφέρουν με τα πολύτιμα σχόλια τους εαν θέλουν.
Ίσως η δική μου ασυμμετρία να ήταν από εκείνο τον πρώτο τραυματισμό ίσως από γεννετικά, ίσως σε συνδυασμό με εσφαλμένη τεχνική σε αυτή κ άλλες ασκήσεις, πολλά μπορεί.

Exci
06-05-09, 20:45
Xμμ lean, εννοεις οτι λογω διαφορετικης λαβης αισθανεσαι οτι τα 2 μερη της πλατης σου αναπτυχθηκαν διαφορετικα?

Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω..Τελικα ποιο ειναι το ειδος που δινει εμφαση στα ποδια και ποιο στην πλατη? Εννοω τεντωμενα/λυγισμενα ποδια. Προσωπικα βεβαια με τεντωμενα δεν μπορω να φτασω καθολου χαμηλα λογω χαλια ευλυγισιας..

billys15
07-05-09, 01:25
Με τεντωμενα να πηγαινεις τερμα κατω δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.

Lean δεν ειχα δει το post σου,τωρα το ειδα.Μηπως με το αριστερο εδινες ασυνειδητα περισσοτερη δυναμη,δηλαδη δουλευες καπως "περιεργα" τον ωμο σου? Δεν ξερω,τι να πω.

P.S.: Η hook grip με λιγα λογια ειναι η απλη λαβη,χωρις ιμαντες,χωρις γαντια.Ετσι?

Exci
07-05-09, 17:16
Με τεντωμενα να πηγαινεις τερμα κατω δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.
Nταξει σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι δε νομιζω να μπορουν αρκετοι να φτασουν κατω κατω με τεντωμενη πλατη :shock:

skrwz21
07-05-09, 17:46
τεντωμενα ποδια?? θα σκοτωθειτε ρε
λυγισμενα λιγο οταν κατεβαινεις και φτανεις εως λιγο πιο κατω απο τα γονατα η μπαρα !

Steve KinG STyLe
07-05-09, 18:04
Deadlift Diagnosis - Link (http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance_repair/deadlift_diagnosis)
Fix your deadlift for fast size and strength gains!
by Eric Cressey


Hi. My name is Eric and I have a problem. I never expected it and I didn't plan for it. It just happened. And now, I'll never be the same. Hardly a minute passes when I don't think about it, salivate, and get the shivers. My own grandmother cringes in fright when she even hears about "it."
Yes, folks, I'm a deadlift-aholic.

H εισαγωγη και μονο ειναι ολα τα λεφτα χαχα, και στην συνεχεια γινεται ακομα πιο ενδιαφερον...


Dissecting The Deadlift - Link (http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/dissecting_the_deadlift&cr=)
10 Variations of The Best Bodybuilding Exercise
by Christian Thibaudeau


Why isn't it more often used in gyms? Well, if it's even "allowed" at your gym, most guys don't include it because if they even bother to train their lower body at all, they stick with a few sets of leg extensions (after a 20-set biceps workout). Also, deadlifts are hard work.
And that's a sad thing, because a training program based around deadlifting is the best way to completely transform your physique in record time.
Another perceived weak point to the deadlift is that, while it's a very good overall mass builder, it's kinda hard to efficiently target certain problem areas. When you're lifting a weight, your body doesn't know that you are trying to build a specific muscle group; it only knows that it's fighting a heavy-ass weight (which could very well be a live opponent) and if you don't win, you might die on the field of battle!


Damn, και τα 2 αθρα αξιζουν να διαβαστουν και ειναι απο μεγαλους προπονητες/συγκραφεις.

billys15
07-05-09, 18:25
Τους 4 τελευταιους κανονες του 2ου link να θυμομαστε και ειμαστε ΟΚ :)

Exci
07-05-09, 18:54
Xεχε beach position, θα το εχω υπ'οψην :bodybuilder2:
Εχει και αυτο που λεει ο καθαροκέρδης :cyclops:

Niiick
07-05-09, 19:48
(after a 20-set biceps workout)ασε εχω βαρεθει ολα τα βλαμενα στηθος δικεφαλους στηθος δικεφαλους αυτα κοιτανε οι γκομενες ε ρε τι τους εχει κανει το mens health:P
αυτο που λεει ο leangains οντως λεγονται νεκρες αρσεις το ειχα γραψει τι και πως σε ενα τοπικ δε θυμαμαι, πολυ σωστος:toast:

παιδια μη κανετε με ανομοια λαβη,και εγω ετσι εκανα και τραβαγα πιο πολλα αλλα ειναι φυσικο να δημιουργηθει ασυμετρια..εξαλου τις αντιπαθω με αυτη τη λαβη γιατι ετσι ειχα τραυματιστει :sneaky::sneaky::sneaky:(απο βλακεια μου εννοειται):green:

Exci
09-05-09, 16:00
Στις αρσεις με τεντωμενα ποδια, οταν αρχιζει να τραβανε τα μηριαια, μεχρι που συνεχιζουμε προς τα κατω? Ρωταω γιατι οπως ειπα πιο πανω εχω ενα θεμα με την ευλυγισια, οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν το υψος που φτανουν στα βιντεο αφορουν ολους.

Συνεχιζω να παω πιο κατω εχοντας τα μηριαια να τραβανε (βοηθαει στην αυξηση ευλυγισιας αυτο?) Η σταματαω σε ενα ανεκτο σημειο? Παντα βεβαια μεχρι το σημειο που η πλατη συνεχιζει να ειναι ισια.

billys15
09-05-09, 16:12
Πας μεχρι το κατω μερος του γονατου,οχι πιο κατω.

Exci
09-05-09, 16:18
Πας μεχρι το κατω μερος του γονατου,οχι πιο κατω.
Ok, ευχαριστω.

Και με λυγισμενα, φτανεις κατω (την ακουμπας στιγμιαια ξερω γω) και ανεβαινεις, η παλι φτανεις μεχρι το καλαμι ας πουμε?

billys15
09-05-09, 17:55
Αν θελεις να κανεις τις κλασσικες αρσεις,ναι πας μεχρι κατω,οχι στιγμιαια,την αφηνεις κανονικα.

Exci
09-05-09, 18:54
Ναι εννοω την αφηνεις για 1-2 δευτερολεπτα, οχι 5-10 :)

skrwz21
09-05-09, 23:11
Αν θελεις να κανεις τις κλασσικες αρσεις,ναι πας μεχρι κατω,οχι στιγμιαια,την αφηνεις κανονικα.
αυτο για πισω ποδια περισσοτερο η για κατω πλατη ??

Exci
09-05-09, 23:16
αυτο για πισω ποδια περισσοτερο η για κατω πλατη ??
Για ποδια αν δεν κανω λαθος συνισταται με τεντωμενα :cyclops:

leangains
09-05-09, 23:23
@Steve KinG STyLe

που σουνα ρε Στιβι όταν άρχιζα....:bowdown::bowdown:

@ billys15

σε αυτό που ρωτάς-αντιπροτείνεις νομίζω απαντάω στο τέλος του προηγ μηνύματος: ίσως... κ στην αρχή: ψαχνόμουν... τώρα που το θυμήθηκα, ο ξάδερφος ενός φίλου μου (παλαιστής με προϋπηρεσία) μου είχε πει ότι λόγω του τραυματισμού τράβαγα στις πλάγιες εκτάσεις με μεγάλη συμμετοχή του τραπ. Τσου! Επίσης ένας γυμναστής μου είχε πει ότι είναι εξαιτίας σκολίωσης... φαινόταν ότι έγερνα. Εγώ το παρατήρησα μόνο όταν μου το πε. Τώρα πως θα μπορούσε να είχε κυρτώσει η σπονδυλικη στήλη απ τις ωμοπλάτες κ πάνω… ??? φαντάσου για τι ασυμμετρία μιλάγαμε. αυτό μου ακουγόταν πιο πιθανό ωστόσο.
Για το ΥΓ έχω ανεβάσει βιντεάκι στο dealift styles στα πολυμέσα


ασε εχω βαρεθει ολα τα βλαμενα στηθος δικεφαλους στηθος δικεφαλους αυτα κοιτανε οι γκομενες ε ρε τι τους εχει κανει το mens health:

στηθος +δικεφαλους= disco muscles :rolf: άσε τα παιδιά να κάνουν τη δουλειά τους κ τις γκόμενες να χαζεύουν… μέχρι να βγουν οι μπλούζες. :green:

κ για επειδή :toast: ένα μπλουζάκι δώρο από εμένα

1525


Ναι εννοω την αφηνεις για 1-2 δευτερολεπτα, οχι 5-10 :)
κ το 5-10 μπορεί να γίνει, αυτό αν θέλει θα στο εξηγήσει ο Στιβι μια κ αυτός έχει το copyright στο "διάφορα προγράμματα προπονήσεων", μπορεί να το έχει γράψει κ κάποιος άλλος κάπου αλλού κ να μη το έχω δει ακόμα καθότι newbie, μη μου παρεξηγηθεί κανείς :)


Για να γράψουμε κ κανα σοβαρό, στη deadlift η πλάτη συμμετέχει ισομετρικά, χρησιμεύει περισσότερο ως μυς σταθεροποίησης, όπως δλδ συμβαίνει και στις πιέσεις πάγκου, όπου ο πλατής ραχιαίος σταθεροποιεί τον κορμό, ιδιαίτερα αισθητό όταν κάνουμε στήθος στο δίζυγο ή cross over.
Κ αυτός είναι ίσως ένας λόγος που κάποιοι την κάνουν σε πρόγραμμα ποδιών. Επίσης η πλάτη σταθεροποιεί τον κορμό στα squats, ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι, μπορεί να κάνω κ λάθος.

kyriakos23
10-05-09, 00:57
εχω μια ερωτηση.
αν θες να μην κανεις αρσεις θανατου και να την αντικαταστησεισ με αλλη ασκηση γινετε?
αν ναι με ποια.ποιες?

skrwz21
10-05-09, 01:08
εχω μια ερωτηση.
αν θες να μην κανεις αρσεις θανατου και να την αντικαταστησεισ με αλλη ασκηση γινετε?
αν ναι με ποια.ποιες?

ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ !
αναντικαταστατη, οποτε η την κανεις η οχι, κατι ενδιαμεσο δεν παιζει

billys15
10-05-09, 02:22
Ο,τι ειπε ο skrwz.Εκτος κι αν θελεις να κανεις καποια πιο "ευκολη" παραλλαγη της,π.χ. romanian.Και βλεπεις οτι το ευκολη το βαζω σε εισαγωγικα,γιατι η ρουμανικη μπορει να γινει πολυ πιο δυσκολη και μαλιστα πολυ πιο επικυνδινη απο τις κλασσικες,μεχρι κατω αρσεις.Φαντασου οτι βαζεις λιγο περισσοτερα απο ο,τι μπορεις,κατεβαινεις και πας να τραβηξεις προς τα πανω...Φαντασου οτι βαζεις σε καθε επομενη προπονηση περισσοτερα και οτι κανεις πιο συχνα τις αρσεις...Ε εκει δεν θα παραπονεθει η μεση? Ενω με τις αλλες ανεβαινεις πιο σιγα,εχεις ολη την κινηση υπο τον ελεγχο σου και γνωριζεις ποσα κιλα μπορεις πραγματικα να τραβηξεις απ'το εδαφος,ασε που βοηθαν και στην ευλυγισια,αρα αμεσα και στο σκουωτ.Ενταξει μπορουν να γινουν κι αυτες επικυνδινες,οπως και ο,τι ασκηση υπαρχει.Ειναι πως το μεταχειριζεσαι.

Σημερα εκανα την ολοκληρωμενη κι εγω,αλλα σε ολες τις επαναληψεις η μπαρα κατω και παλι απο την αρχη το ανεβασμα,δεν ηταν η κινηση συνεχομενη,αυτο που αναφερουμε πανω..^^ Την εντελως original ας πουμε :)

skrwz21
10-05-09, 11:54
Ο,τι ειπε ο skrwz.Εκτος κι αν θελεις να κανεις καποια πιο "ευκολη" παραλλαγη της,π.χ. romanian.Και βλεπεις οτι το ευκολη το βαζω σε εισαγωγικα,γιατι η ρουμανικη μπορει να γινει πολυ πιο δυσκολη και μαλιστα πολυ πιο επικυνδινη απο τις κλασσικες,μεχρι κατω αρσεις.Φαντασου οτι βαζεις λιγο περισσοτερα απο ο,τι μπορεις,κατεβαινεις και πας να τραβηξεις προς τα πανω...Φαντασου οτι βαζεις σε καθε επομενη προπονηση περισσοτερα και οτι κανεις πιο συχνα τις αρσεις...Ε εκει δεν θα παραπονεθει η μεση? Ενω με τις αλλες ανεβαινεις πιο σιγα,εχεις ολη την κινηση υπο τον ελεγχο σου και γνωριζεις ποσα κιλα μπορεις πραγματικα να τραβηξεις απ'το εδαφος,ασε που βοηθαν και στην ευλυγισια,αρα αμεσα και στο σκουωτ.Ενταξει μπορουν να γινουν κι αυτες επικυνδινες,οπως και ο,τι ασκηση υπαρχει.Ειναι πως το μεταχειριζεσαι.

Σημερα εκανα την ολοκληρωμενη κι εγω,αλλα σε ολες τις επαναληψεις η μπαρα κατω και παλι απο την αρχη το ανεβασμα,δεν ηταν η κινηση συνεχομενη,αυτο που αναφερουμε πανω..^^ Την εντελως original ας πουμε :)

original δηλαδη ειναι μεχρι λιγο πιο κατω απο το γονατο .. αυτο θες να πεις?

billys15
10-05-09, 13:11
Οχι οχι λαθος με καταλαβες.Original λεω τις μεχρι κατω,τις conventional που λενε.

skrwz21
13-06-09, 01:53
για πειτε τα στατιστικα σας να δουμε μεχρι που εχετε φτασει ?
και ποιο τυπο εφαρμοζεται ..

εγω ειμαι στα 125κιλα στις Romanian, 5 επαναληψεις

leangains
13-06-09, 02:06
kai χαιρεσαι, η κορη του Μπραουνι σεχει για ζεσταμα ευκολα. gaiti powerlifting κανουμε για να μετραμε στατιστικά? να τα μετρας Χσωματικός βαρος
αν εισαι 100+ κιλά τι να πει

μαλλον χανεις το νοημα της ασκησης

Exci
13-06-09, 12:46
Θα μπορουσες να μην εισαι τοσο επιθετικος στις απαντησεις σου Lean..

skrwz21
13-06-09, 20:46
kai χαιρεσαι, η κορη του Μπραουνι σεχει για ζεσταμα ευκολα. gaiti powerlifting κανουμε για να μετραμε στατιστικά? να τα μετρας Χσωματικός βαρος
αν εισαι 100+ κιλά τι να πει

μαλλον χανεις το νοημα της ασκησης

χαχαχα:clapping:ετσι
μπραβο της παντως ειναι φαινομενο ε ? αλλα τι να λεμε, γονιδια ειναι ;)

86 κιλα ειμαι ρε συ

iliaspap88
15-06-09, 02:17
καλά βασίλαρε μη βαράς, βιάστηκα όντως, αλλά έτσι όπως το έγραψες φαντάστηκα, ότι έκανες κ εσύ ότι εγώ πιο παλιά, εξ ιδίων τα αλλότρια:):) από ενδιαφέρον το έγραψα. ότι σε τραβάνε οι γυναίκες σε μπαρ και ξενύχτια δεν το σχολίασες:P:P:P

τα πρώτα 2.5 χρόνια την έκανα αριστερό overhand δεξί underhand.

είχα μεγαλύτερη κορύφωση στον αριστερό τραπ (όταν τον έσφιγγα).
Ψαχνόμουν να βρώ από πού δημιουργήθηκε αυτή η ασυμετρία. άλλος μου έλεγε ότι είναι λογικό στα πλαίσια δυνατής-αδύνατης πλευράς (τόσο μεγάλη :unsure::unsure: ), άλλος ότι η διαφορά στον τραπ απ το γεγονός ότι είχα τραυματιστεί τον πρώτο χρόνο στον αριστερό ώμο, άλλος ότι ήταν στα πλαίσια των newbie gains κτλ .

μια μέρα παρατήρησα στον καθρέφτη τον αριστερό τραπ στις άρσεις νεκρής μπάρας (έτσι θα έπρεπε να ματαφράζονται κ όχι θανάτου) κ μάλλον βρήκα την πηγή του κακού.

τον επόμενο 1 χρόνο άλλαξα λαβές δεξί-αριστερό.

και τα επόμενα 2 χρόνια, άλλαζα λαβές από σετ σε σετ. οι τραπς ήρθαν στα ίσια τους. αλλά....

Εκείνο το καλοκαίρι αποφάσισα να δω πως θα είμαι με λιγότερα ποσοστά λίπους για πρώτη φορά. Και η χαρά της σπασμένης συμμετρίας ξαναχτύπησε.

κάποιες μικρές διαφορές ήταν αριστερά μερικές λεπτομέρειες στον πλατή ραχιαίο κοντά στη μασχάλη, δεξιά στον δικέφαλο και ρομβοειδή. γενικά η αριστερή μεριά φαινόταν λίγο πιο αναπτυγμένη.
Οι διαφορές ήταν πολύ μικρές αλλά σπαστικές.

Σταμάτησα για 1.5 χρόνια τις deadliers (και την κωπηλατική με αλτήρα και δε θα την ξανακάνω ένα-ένα χέρι, την κάνω και τα 2 ταυτόγχρονα καβάλα σε επικλινή πάγκο) και τις ξανάρχισα (τις deadliers) με αριστερό-δεξί overhand grip για τα τελευταία 2 χρόνια (όπως ο κατερρινι δλδ) και τώρα 2-3 μήνες προσπαθώ να δουλέψω την hook grip (αλλά κάτι κάνω λάθος, θα το βρω που θα πάει).

Oπως λες έχεις μεγαλύτερη σταθερότητα με τις μεικτές λαβές κ μπορείς να σηκώσεις περισσότερα κιλά, κάτι στο οποίο σε βοηθάει κ η hook grip.

Σε καμία περίπτωση δε λέω τι να μην κάνετε ή τι να κάνετε, απλώς γράφω τη δική μου εμπειρία. οι παλιοί θα μπορούσαν να συνεισφέρουν με τα πολύτιμα σχόλια τους εαν θέλουν.
Ίσως η δική μου ασυμμετρία να ήταν από εκείνο τον πρώτο τραυματισμό ίσως από γεννετικά, ίσως σε συνδυασμό με εσφαλμένη τεχνική σε αυτή κ άλλες ασκήσεις, πολλά μπορεί.

πραγματικα πιστευεις οτι το προβλημα ηταν η λαβη????