PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαιτα και Πρωτεινη!!!



alkisd
07-07-10, 03:15
Καλησπερα σε ολους,

Χαρηκα που βρηκα το site και τις πολυ κατατοπιστικες συμβουλες εδω και ελπιζω σε μια βοηθεια που θελω. Η ιστορια μου ειναι η εξης:

Ειμαι 31 χρονων και μενω μονιμα Αγγλια τον τελευταιο χρονο. Περσυ ζυγιζα 145 κιλα και το υψος μου ειναι 1.82 . Παντα ημουν υπερβαρος με πολλες δοκιμες και διαφορες διαιτες. Περσυ πανω σε μια κριση που περασα γενικα εραψα το στομα μου και εχασα 45 κιλα και περιπου 5 μηνες. Η διαιτα που εκανα ηταν να μην τρωω σχεδον τιποτα παρα μονο red bull, καφε και τσιγαρο και οποτε ενιωθα οτι παω να πεσω ετρωγα μια μπουκια ετσι για να ξεγελασω την πεινα μου. Ξερω οτι ηταν λαθος αλλα μου ειχε γυρισει το μυαλο. Γυμναστικη να συμπληρωσω οτι δεν εχω κανει ποτε.
Οταν εφτασα τα 100 κιλα ενιωσα αλλος ανθρωπος και ηθελα να χασω αλλα 10 να παω 90 να τελειωνω με αυτο το βασανο. Δυστιχως μια λιμωδη μονοπιρινωση ηρθε και μου χαλασε τα σχεδια και κανοντας γενικες εξετασεις ολα ηταν πολυ χαμηλα και επρεπε να τα ανεβασω αφου οι γονεις μου τρομαξαν απο τα λογια των γιατρων.
Δυστιχως αφαιθηκα και το αποτελεσμα ειναι να παρω 20 κιλα μεσα σε 9-10 μηνες. Λογικο θα μου πειτε.
Τωρα εδω και 2 βδομαδες εφτιαξα ενα προγραμμα διατροφης και παραλληλα ξεκινησα γυμναστηριο με σκοπο να χαω αυτα τα 20 κιλα που πειρα + αλλα 10 και να παω στα 90 κιλα που παντα ηθελα.

Στο γυμναστηριο που παω καθε μερα πια που προτειναν και με συμβουλεψαν να ξεκινισω πρωτεινη. Εγω ως ασχετος δεν ξερω ποια και τι πρεπει να παρω.

Δεν θελω να κανω body building. Στοχος μου ειναι να χασω τα κιλα και να κανω ενα γραμμωμενο σωμα. Αυτο μονο.
Ο σκελετος μου ειναι μεγαλες πλατες και λοιπα αλλα δεν με ενδιαφερει να γινω φετες κιολας.

Ποια πρωτεινη μου προτεινετε που παραλληλα θα με βοηθησει με το χασιμο των κιλων μου + το γυμναστηριο ποθ εχω ξεκινισει καθημερινα?

Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες της ιστοριας μου.

Φιλικα,
Αλκης.

just
07-07-10, 03:19
Καλησπερα σε ολους,

Χαρηκα που βρηκα το site και τις πολυ κατατοπιστικες συμβουλες εδω και ελπιζω σε μια βοηθεια που θελω. Η ιστορια μου ειναι η εξης:

Ειμαι 31 χρονων και μενω μονιμα Αγγλια τον τελευταιο χρονο. Περσυ ζυγιζα 145 κιλα και το υψος μου ειναι 1.82 . Παντα ημουν υπερβαρος με πολλες δοκιμες και διαφορες διαιτες. Περσυ πανω σε μια κριση που περασα γενικα εραψα το στομα μου και εχασα 45 κιλα και περιπου 5 μηνες. Η διαιτα που εκανα ηταν να μην τρωω σχεδον τιποτα παρα μονο red bull, καφε και τσιγαρο και οποτε ενιωθα οτι παω να πεσω ετρωγα μια μπουκια ετσι για να ξεγελασω την πεινα μου. Ξερω οτι ηταν λαθος αλλα μου ειχε γυρισει το μυαλο. Γυμναστικη να συμπληρωσω οτι δεν εχω κανει ποτε.
Οταν εφτασα τα 100 κιλα ενιωσα αλλος ανθρωπος και ηθελα να χασω αλλα 10 να παω 90 να τελειωνω με αυτο το βασανο. Δυστιχως μια λιμωδη μονοπιρινωση ηρθε και μου χαλασε τα σχεδια και κανοντας γενικες εξετασεις ολα ηταν πολυ χαμηλα και επρεπε να τα ανεβασω αφου οι γονεις μου τρομαξαν απο τα λογια των γιατρων.
Δυστιχως αφαιθηκα και το αποτελεσμα ειναι να παρω 20 κιλα μεσα σε 9-10 μηνες. Λογικο θα μου πειτε.
Τωρα εδω και 2 βδομαδες εφτιαξα ενα προγραμμα διατροφης και παραλληλα ξεκινησα γυμναστηριο με σκοπο να χαω αυτα τα 20 κιλα που πειρα + αλλα 10 και να παω στα 90 κιλα που παντα ηθελα.

Στο γυμναστηριο που παω καθε μερα πια που προτειναν και με συμβουλεψαν να ξεκινισω πρωτεινη. Εγω ως ασχετος δεν ξερω ποια και τι πρεπει να παρω.

Δεν θελω να κανω body building. Στοχος μου ειναι να χασω τα κιλα και να κανω ενα γραμμωμενο σωμα. Αυτο μονο.
Ο σκελετος μου ειναι μεγαλες πλατες και λοιπα αλλα δεν με ενδιαφερει να γινω φετες κιολας.

Ποια πρωτεινη μου προτεινετε που παραλληλα θα με βοηθησει με το χασιμο των κιλων μου + το γυμναστηριο ποθ εχω ξεκινισει καθημερινα?

Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες της ιστοριας μου.

Φιλικα,
Αλκης.

καλη αρχη φιλε..να παρεις μια κα8αρη πρωτεινη(whey protein) δεν εχει σημασια πια

και εγω 8ελω να μεινο μονιμα αγγλια!!

alkisd
07-07-10, 03:45
Σου ευχομαι να μεινεις και εσυ λοιπον αγγλια.. :)

Υπαρχει και light protein? Και αληθεια αυτη σε τι θα βοηθησει εμενα? Εννοω τι θα μου προσφερει η πρωτεινη. Στην γραμμωση?
Sorry αν αμολαω κοτσανες!
;)

Manos1989
07-07-10, 10:00
Πρωτείνη να πάρεις αν δεν μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου από στερεά γεύματα.Χρησιμοποιείται ως αντικατάσταση οποιουδήποτε γεύματος αλλά η χρήση για την οποία την προτιμούμε από κάτι στερεό,είναι για το μεταπροπονητικό μας γεύμα που θέλουμε να εκμεταλλευτούμε το μικρό παραθυράκι αναβολικής διάθεσης στον οργανισμό μας και θέλουμε κάτι όσο το δυνατόν πιο άμεσα απορροφήσιμο.
Μπορείς κάλλιστα να μείνεις στο απλό φαγητό αλλά η αλήθεια είναι ότι η πρωτείνη είναι φοβερήά πρακτική....εμένα τώρα το καλοκαίρι στην παραλία με έχει σώσει!
Καλώς ήρθες και καλή αρχή στην ΣΩΣΤΗ προσπάθεια σου;)


p.s Light δεν υπάρχει........απλά να κοιτάξεις να έχει όσο το δυνατόν λιγότερους υδατάνθρακες,ή απλά πάρε μια γνωστή όπως η whey gold standard 100% ON,Myofusion Gaspari

versus
07-07-10, 11:33
Καλησπερα σε ολους,

Χαρηκα που βρηκα το site και τις πολυ κατατοπιστικες συμβουλες εδω και ελπιζω σε μια βοηθεια που θελω. Η ιστορια μου ειναι η εξης:

Ειμαι 31 χρονων και μενω μονιμα Αγγλια τον τελευταιο χρονο. Περσυ ζυγιζα 145 κιλα και το υψος μου ειναι 1.82 . Παντα ημουν υπερβαρος με πολλες δοκιμες και διαφορες διαιτες. Περσυ πανω σε μια κριση που περασα γενικα εραψα το στομα μου και εχασα 45 κιλα και περιπου 5 μηνες. Η διαιτα που εκανα ηταν να μην τρωω σχεδον τιποτα παρα μονο red bull, καφε και τσιγαρο και οποτε ενιωθα οτι παω να πεσω ετρωγα μια μπουκια ετσι για να ξεγελασω την πεινα μου. Ξερω οτι ηταν λαθος αλλα μου ειχε γυρισει το μυαλο. Γυμναστικη να συμπληρωσω οτι δεν εχω κανει ποτε.
Οταν εφτασα τα 100 κιλα ενιωσα αλλος ανθρωπος και ηθελα να χασω αλλα 10 να παω 90 να τελειωνω με αυτο το βασανο. Δυστιχως μια λιμωδη μονοπιρινωση ηρθε και μου χαλασε τα σχεδια και κανοντας γενικες εξετασεις ολα ηταν πολυ χαμηλα και επρεπε να τα ανεβασω αφου οι γονεις μου τρομαξαν απο τα λογια των γιατρων.
Δυστιχως αφαιθηκα και το αποτελεσμα ειναι να παρω 20 κιλα μεσα σε 9-10 μηνες. Λογικο θα μου πειτε.
Τωρα εδω και 2 βδομαδες εφτιαξα ενα προγραμμα διατροφης και παραλληλα ξεκινησα γυμναστηριο με σκοπο να χαω αυτα τα 20 κιλα που πειρα + αλλα 10 και να παω στα 90 κιλα που παντα ηθελα.

Στο γυμναστηριο που παω καθε μερα πια που προτειναν και με συμβουλεψαν να ξεκινισω πρωτεινη. Εγω ως ασχετος δεν ξερω ποια και τι πρεπει να παρω.

Δεν θελω να κανω body building. Στοχος μου ειναι να χασω τα κιλα και να κανω ενα γραμμωμενο σωμα. Αυτο μονο.
Ο σκελετος μου ειναι μεγαλες πλατες και λοιπα αλλα δεν με ενδιαφερει να γινω φετες κιολας.

Ποια πρωτεινη μου προτεινετε που παραλληλα θα με βοηθησει με το χασιμο των κιλων μου + το γυμναστηριο ποθ εχω ξεκινισει καθημερινα?

Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες της ιστοριας μου.

Φιλικα,
Αλκης.

πω ρε φίλε.....λοιμώδη μονοπυρήνωση!τι μου θύμισες;
το καλοκαίρι που πέρασε την είχα!
ταλαιποριόμουν 2 μήνες!
ούτε να κουραστώ,ούτε να φάω ότι να ναι,και μιλάμε αυστηρή δίαιτα όχι διατροφή!
ούτε απ' το σπίτι έβγαινα!
αυτή η αρρώστια χτυπάει στο συκώτι και είναι επικίνδυνη!
πάλι καλά δεν γίνεται να την ξαναπεράσεις άμα την πέρασες!
κολλιέται με το σάλιο!!!την κολλάς ή από 1 ποτήρι νερό που ήπιε κ άλλος,ή από φιλί!
γι' αυτό και αλλιώς την λένε και η αρρώστια του φιλιού!
εύχομαι να μην την περάσετε!


όσο για το πρόβλημα σου..
ξεκίνα μία διατροφή γράμμωσης φίλε!
κάνε αερόβια και βάρη!πολύ αερόβια!
και πάρε και την 100% Whey Gold Standard!
και σε εγγυώμαι ότι θα έχεις αποτελέσματα!
αλλά δώσε βάση στην διατροφή!αυτή είναι που θα σου χάσει κιλά!
αν σου έδωσαν την εντύπωση ότι θα χάσεις κιλά από την πρωτεΐνη,ΛΑΘΟΣ!

Υ.Γ. Κάποια links που θα σε βοηθήσουν φίλε..
http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1596&category=562

manosvdm
07-07-10, 13:17
γεια σου φιλε καλος ηρθες και καλη επιτυχια

δοκιμασε cardio to πρωι νηστικος (ή μετα τα βαρη σου) και αμεσος μετα ξεκιμα τα 5-6 (300-400 θερμιθες) γευματα σου
ολα να περιεχουν πρωτεινες υδατανθρακες(υδατνκες μην το παρακανεις) και καλα λιπαρα, εκτος μετα του γυμναστηριου να πινεις την πρωτεινουλα σου με καμια μπανανιτσα(μικρη).
γνωμη μου ασπαραδια αυγου το πρωι ειναι οτι καλυτερου γιατι σου καταστελουν και την πεινα για το υπολοιπο της ημερας.

σιγουρα αποτελεσματα, οταν κολησεις υπαρχουν πολλα περιθωρια αλλαγης........ για να συνεχισεις την απωλεια σου

απλα αυτη ειναι η βασικη στρατηγικη.....