PDA

Επιστροφή στο Forum : Whey+creatine κ μετά λιποτροπικό



alexmafia2
01-04-07, 17:00
ακουστε τι θα κανω,σκεφτομαι τον απριλιο να ξεκινησω whey+creatine μεχρι αρχες μαιου δλδ 1 μηνα και κατι,και μετα συνεχισω για καθαρισμα με αμινοχεα και κανα λιποτροπικο,(σωστη διατροφη κανα ολο το χρονο).λετε να προλαβω να καθαρισω?το βρισκεται σωστο αυτο το προγραμμα?μου προτεινεται κατι αλλο?

BRaWNy
01-04-07, 17:13
Ποιό πρόγραμμα φίλε, αν επιτρέπεται?
Το μόνο σιγουρο που βλέπω αλλά και φαντάζομαι εσυ, είναι το ότι θα πάρεις whey and creatine, απο κει και πέρα ανέφερες διατροφή χωρις να ξερουμε τι διατροφή, απο τι αποτελειται δηλαδή, πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι και ακόμη και εσυ, μόνο δηλαδή απο τον λόγο σου?

Τωρα όσον αφορά το σκεπτικό σου, για καθάρισμα κ.λ.π., εστιάζεσε λάθος.
Πρωτα δες αν εισαι έτοιμος για κάτι τέτοιο και βεβαιώσου και για τους υπόλοιπους βασικούς παράγοντες που χρειάζονται γενικά στον χωρο και όχι μόνο για καθάρισμα.
Τωρα κατα πόσο είσαι έτοιμος ή όχι δεν μπορω να πω, αφου δεν παραθέτεις το "υλικό" προς αξιολόγηση ας το πούμε, ωστε να εκφράσουμε την άποψή μας, αλλά απο την πείρα μου θα πω, με βάση αυτά που ανέφερες και το σκεπτικό σου κατα ενα μεγάλο ποσοστό δεν είσαι έτοιμος και ότι έχεις "εκτριοχιαστεί" απο τον σωστό δρόμο.

Αποψή μου.
Δεν θέλω να σου πω αυτά που θα θελες ας πούμε να ακούσεις, σου λέω στα ίσια τι πιστεύω εγώ, ειτε κάνω λάθος ειτε όχι, φαντάζομαι ότι αυτό θα προτιμάς και εσυ και ότι θα το εκτιμήσεις.
Ζήτησες τα φωτα μας, αυτά ειναι τα φωτα απο την δική μου πλευρά και εύχομαι να σε "φωτίσουν" όσο γίνεται καλύτερα και να πετύχεις σε ότι σκοπεύεις, αρκει οι στόχοι να ειναι με την σωστή σειρά.

ΒRaWNyS eXTRaS:
Πρωτα βάζουμε τα θεμέλεια και μετα χτίζουμε το σπίτι,
πρωτα χτιζουμε το σπίτι και μετα το βάφουμε.

Δεν μπορεις να βάψεις εναν τοίχο για παράδειγμα, ενω δεν τον έχεις χτισει ακόμη.

alexmafia2
01-04-07, 17:48
μαλλον κανεις λαθος,παω γυμναστηριο 1 χρονο περιπου φιλε και εχω καταφερει αρκετα ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ εκτος απο κατι αμινοχεα!απλα πηρα την αποφαση να παρω καπια σημπληρωματα για μια οθηση.τωρα οσο για την διατροφη μ ειναι αρκετα καλη και δεν χρειαζεται να την αναφερω!!αλλα εγω κατι αλλο ρωτισα και εσυ εκτος το οτι δεν μ απαντησες ουσιαστικα με εκραξες κ απο πανω λες και ειμαι κανα παιδακι π εχει αρχισει 2 μηνες τζιμ και πσαχνετε κατευθειαν στα γρηγορα αποτελεσματα χωρις να σκεφτεται της συνεπειες.οσο για το προγραμμα δεν εννοω προγραμμα ασκησεων η διατροφης αλλα προγραμμα ληψης συμπληρωματων αν δεν καταλαβες.ααα και κατι αλλο σε 1 χρονο τα εβαλα τα θεμελια αρκετα καλα φιλε μ πιστευω πως ηρθε η στιγμη να το χτισω και να το βαψω!

gpol
01-04-07, 17:54
φιλε alexmafia μας αναφερεις οτι θες να πας για καθαρισμα, παραθετοντας μονο τα αμινοξεα και καποιο λιποτροπικο. Ολη την δουλεια θα την κανει η διατροφη σου (αυτο θελει να σου τονισει ο brawny) και οχι καποιο συμπληρωμα. Προς θεου δεν στην λεει κανενας!
Αν θες κοιτα την διατροφη που παρεθεσε ο jiu, που εχετε τον ιδιο σκοπο, το καθαρισμα. Ο jiu γιατι πιστευεις οτι παρεθεσε το διατροφικο του πλανο; ακριβως επειδη αυτο θα κανει ολη τη δουλεια. Μια παρεα ειμαστε εδω, μην χαλιομαστε, κριμα :(

BRaWNy
01-04-07, 18:00
μαλλον κανεις λαθος,παω γυμναστηριο 1 χρονο περιπου φιλε και εχω καταφερει αρκετα ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ εκτος απο κατι αμινοχεα!απλα πηρα την αποφαση να παρω καπια σημπληρωματα για μια οθηση.τωρα οσο για την διατροφη μ ειναι αρκετα καλη και δεν χρειαζεται να την αναφερω!!αλλα εγω κατι αλλο ρωτισα και εσυ εκτος το οτι δεν μ απαντησες ουσιαστικα με εκραξες κ απο πανω λες και ειμαι κανα παιδακι π εχει αρχισει 2 μηνες τζιμ και πσαχνετε κατευθειαν στα γρηγορα αποτελεσματα χωρις να σκεφτεται της συνεπειες.οσο για το προγραμμα δεν εννοω προγραμμα ασκησεων η διατροφης αλλα προγραμμα ληψης συμπληρωματων αν δεν καταλαβες.ααα και κατι αλλο σε 1 χρονο τα εβαλα τα θεμελια αρκετα καλα φιλε μ πιστευω πως ηρθε η στιγμη να το χτισω και να το βαψω!
Φίλε, εσυ κατάλαβες λάθος όλα όσα σου είπα και δεν έπιασες το νόημα.
Δεν πειράζει, να' σαι καλά.

Teo70
01-04-07, 18:38
Φίλε alexmafia2 μάλλον να σε βοηθήσει ήθελε ο BRaWNy αλλά το παρεξήγησες.
Οσο για το "χτίσιμο σπιτιού" όταν μιλάμε για ΒΒ θέλεις σίγουρα πολύ παραπάνω από ένα χρόνο.

alexmafia2
01-04-07, 19:44
ok τοτε δικο μου λαθος !

alexmafia2
01-04-07, 19:49
gpol απλα το εχω αυτονοητο οτι η διατροφη ειναι το α-ω και για αυτο δεν την ανεφερα...

Elliot
01-04-07, 21:03
Καλησπερα σε ολους

Χωρις να θελω να σε προσβαλω alexmafia παντα μιλωντας ηρεμα και πολιτισμενα γνωμη μου ειναι πως ενας χρονος δεν ειναι αρκετος για να βαλεις γερα θεμελια..προσωπικη μου αποψη ειναι οτι χρειαζεσαι τουλαχιστον μια διετια με τριετια για να βαλεις θεμελια και στην τετραετια πανω αρχιζεις πλεον και αναπτυσσεσαι!!

Οσο γενετικη προδιαθεση και αν εχεις νομιζω οτι αυτο παρατηρειται σε γενικες γραμμες.Οσο για την αναφορα που εγινε στα συμπληρωματα διατροφης.Πανω απο ολα οπως ειπες και εσυ ειναι η διατροφη και επειτα ολα τα υπολοιπα.Απλα τα συμπληρωματα δεν προκειται να λειτουργησουν τελευταια στιγμη!

Tην πρωτεινη γιατι να την κοψεις..Το φαγητο σου θα το εκοβες ?Εαν σταματησεις την πρωτεινη μετα το γυμναστικη σου τοτε το μονο που θα πετυχεις θα ειναι απλα καταβολισμος..Θα μου πεις θα εχω τα αμινοξεα..Αμινοξεα λειτουργουν για την αποκατασταση δεν ταιζεις τους μυς που πεινουν εκεινη την ωρα..

Αυτα απο εμενα νομιζω οτι στον τομεα των συμπληρωματων υπαρχουν καποια βασικα τα οποια διατηρουμε δηλαδη

Πολυβιταμινη
Πρωτεινη
Αμινοξεα

και μετα προσθετουμε οτι παραπανω πιστευουμε οτι χρειαζεται..Εσυ θες να φτασεις καπου χωρις βενζινη στ αυτοκινητο !!

Λαβε τα υποψη σου αν θες αγαπητε μου φιλε και θα δεις διαφορα πιστεψε με

BRaWNy
01-04-07, 22:29
alexmafia.....

Πάντως αυτό που εννοούσα εγω και που ηθελα να σου "περάσω" δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που σου λένε οι υπόλοιποι (που δεν έχουν βεβαια αδικο σε ότι λένε) και κατα κάποιον τρόπο σε έκανα έμμεσα ερωτηση ή αν θες, ηθελα να σε βάλω να παραθέσεις την διατροφή σου, να ριξω μια ματια και να πω την γνώμη μου, δεν ξερω αν το έχεις κάνει σε άλλο τόπικ και δεν το γνωρίζω.
Είπες ότι κάνεις καλή διατροφή, και ναι δεν αμφιβάλλω αφου το λες, απο τη στιγμή όμως που ρωτάς κάτι και θες μια γνωμη, σημαινει ότι θες να βεβαιωθείς και για αυτό που κάνεις αν ειναι καλό κ.λ.π.
Άσχετα αν αναφέρεσε όταν ρωτησες "ειναι καλό το πρόγραμμα" στα συμπληρωματα που παίρνεις και εννοείς εκεινα σαν πρόγραμμα, παρόλα αυτά θα πήγαινε να παραθέσεις και το πρόγραμμα διατροφής σου ή και της προπόνησής σου ακόμη, για να υπάρχουν πιό ολοκληρωμένα στοιχεία ωστε να πει κανεις την άποψή του σε αυτό που ρωτάς.
Όπως ειπα, δεν γνωριζω αν το έχεις κάνει ηδη σε άλλο τόπικ, οπότε θα μπορουσες να μου πεις.
Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ:
π.χ. κάνω εγω ένα πόστ και γραφω, "πήρα/αγόρασα ένα καθρέπτη για την δουλειά μου, τι λετε θα με βοηθήσει?" και δεν αναφέρω ποιά ειναι η δουλειά μου ή αν θες πως ειναι η δουλειά μου και σε τι πράγμα περιμένω να με βοηθήσει ο καθρέπτης πάνω σε αυτή.

Τεσπα, αν πάντως πιστεύεις ότι όλα τα κάνεις μια χαρά και ότι έχεις αποτελέσματα, δεν βρίσκω τον λόγο γιατι να ρωτάς και όχι απλά να αναφέρεις.

Βιάστηκες να συμπεράνεις.
Έπειτα μην ξεχνάς ότι εγω δεν είμαι και κανένας εφηβος για να κάθομαι "να σου την λέω" ή να δημιουργω καταστάσεις έντασης και τέτοια, απλά να βοηθήσω ήθελα, επειδή εγω δεν είχα ανάλογη βοηθεια τον καιρό που την χρειαζόμουν, βλέπεις τοτε δεν υπήρχε ιντερνετ ή δυνατότηες να βρισκεις πληροφορίες εύκολα, και έφαγα πολλά χρόνια στο να μάθω απο μονος μου κάποια πράγματα, να πειραματιστώ κ.λ.π. και μεσα απο trials and errors, να γνωρισω καλά και τον εαυτό μου και το σωμα μου και να αποκτησω μια σχετική γνωση αλλά κυριως να αποκτησω εμπειρία.

alexmafia2
01-04-07, 23:38
απλα ξερεις κατι brawny αλλο ρωτισα και αλλο αρχισες να αναφερεις ειμαστε στην ενοτητα συμπληρωματα και ρωτισα εαν με γουει και κρεατιν θα εχω καλα αποτελεσματα και εαν θα μετα τον κυκλο αυτον 8α μπορεσω να καθαρισω και να κρατισω τα αποτελεσματα της κρεατιν με αμινοχεα αυτο!αμα ηθελα να ρωτισω κατι για την διατροφη μ θα ρωτουσα αλλου (σε αλλη ενοτητα) αρα οταν καπιος ρωταει κατι καλο ειναι να του απανταμε σε αυτο που ρωταει. BRAWNY σε σεβομαι εκτος του οτι ξερεις πολλα και επειδη εισαι μεγαλυτερος.μπορει εγω να εκανα λαθος διατυπωση στην αρχη αρα δικο μου λαθος.

billys15
01-04-07, 23:43
....και εαν θα μετα τον κυκλο αυτον 8α μπορεσω να καθαρισω και να κρατισω τα αποτελεσματα της κρεατιν με αμινοχεα αυτο!

Φιλε πιστευω οτι ειναι δυσκολο να κρατησεις τα αποτελεσματα της κρεατινης στο 100% μετα το τελος τους κυκλου.Εχει ξαναειπωθει αλλωστε.Αλλα με καλη διατροφη,που πιστευω πως κανεις,και καλη γυμναστικη,ισως και τα απαραιτητα συμπληρωματα,θα μπορεσεις να κρατησεις ενα καλο ποσοστο.

BRaWNy
02-04-07, 00:24
απλα ξερεις κατι brawny αλλο ρωτισα και αλλο αρχισες να αναφερεις ειμαστε στην ενοτητα συμπληρωματα και ρωτισα εαν με γουει και κρεατιν θα εχω καλα αποτελεσματα και εαν θα μετα τον κυκλο αυτον 8α μπορεσω να καθαρισω και να κρατισω τα αποτελεσματα της κρεατιν με αμινοχεα αυτο!αμα ηθελα να ρωτισω κατι για την διατροφη μ θα ρωτουσα αλλου (σε αλλη ενοτητα) αρα οταν καπιος ρωταει κατι καλο ειναι να του απανταμε σε αυτο που ρωταει. BRAWNY σε σεβομαι εκτος του οτι ξερεις πολλα και επειδη εισαι μεγαλυτερος.μπορει εγω να εκανα λαθος διατυπωση στην αρχη αρα δικο μου λαθος.
Κι όμως ξερω καλά τι ρωτησες και σε ποιά ενότητα, απλά εσυ δεν κατάλαβες ότι για μένα αυτό που ρώτησες είναι σχετικότατο και με την διατροφή και ότι απο κει πηγάζουν όλα και στο τέλος θα έβλεπες ότι αφου ηξερα και την διατροφή σου που κάνεις, θα σου απαντούσα ακριβως και λεπτομερειακά για αυτό που ρωτησες για αυτά τα συμπληρώματα.
Εκει θα κατέληγα, απλά ηθελα παραπάνω στοιχεία για να σου απαντησω πιό συγκεριμένα, και αυτά τα στοιχεία τα ηθελα απο την διατροφή σου, γιατι ανάλογα με αυτήν θα ηταν και ανάλογα διαφορετική η απάντηση ως προς το αν ειναι καλά τα συμπληρωματα για αυτόν τον σκοπό που έχεις και πως θα μπορουσαν να γινουν ρυθμίσεις ίσως για να βοηθησουν.
Περιμένεις έτσι απλά να σου απαντησω, σε ότι απλά ρωτησες, δεν θα ειναι και τοσο αντικειμενική η άποψή μου, γιατι δεν μπορω να φανταστω κάποια πράγματα απο μόνος μου αν δεν μου τα πεις, παρα μόνο σε έναν μικρό βαθμό ανάλογα το πως γράφεις γενικά μεσα στο φόρουμ.

Πολλές φορές όταν συνατάμε εναν απλό γνωστο στο δρόμο και μας ρωταει "πως πας, καλά?" συνηθως απαντάμε "μια χαρά, εσύ?" άκόμη κι αν δεν ειμαστε μια χαρά.
Έλπίζω να με "πιάνεις" τωρα.