PDA

Επιστροφή στο Forum : Σουκραλοζη η Σπλεντα γλυκαντικη ουσια



manosvdm
08-07-10, 14:38
ολοι πινουμε σουκραλοζη :P:P:P:P:P:P:P:P:P η ε955 μεσα απο τις πρωτεινες που καταναλωνουμε
ερευνες στο διαδυκτυο δειχνουν οτι ειναι ασφαλεστατη και παρενενεργειες που μπορει να προκαλουντε ειναι σαφως λιγοτερες απο την ζαχαρη
γιατι η ζαχαρη εχει και μαλιστα πολυ κακες για την υγεια μας

πρόκειται για το μοναδικό υποκατάστατο που προέρχεται από τη ζάχαρη και είναι 600 φορές πιο γλυκό απ' αυτήν. Χρησιμοποιείται κυρίως σε προϊόντα άρτου και προμαγειρεμένα τρόφιμα, σε αναψυκτικά, τσίχλες, διαιτητικά προϊόντα, χυμούς και στα ζελέ. Η χρήση της εγκρίθηκε το 1983 και από έρευνες που έχουν γίνει δεν έχει αποδειχθεί καμιά σύνδεση της σουκραλόζης με ασθένειες ή παρενέργειες.
το μυστικο της στην ποσοτητα της αφου μολις η μυτη στο κουταλακι του γλυκου ειναι αρκετο για να μας στειλει στα ουρανια απο θεσπεσια γευση γλυκας

υπαρχει και σε πουδρα και σε ταμπλετακια μικρα
εγω πρωσοπικα εκανα το λαθος και εβαλα 2 σε μια κουπα τσαι και το τσαι δεν πινονταν
προιντα που το συνανταμε:

Sweet and ballance γιοτης
Λιπτον
Στις περισσοτερες πρωτεινες ορου γαλακτος
σε σοκολατες πλεων

σημερα βρηκα το προιον σε φαρμακειο διπλα στην δουλεια μου.
ειναι η γνωστη Σπλεντα

http://www.splenda.co.uk/
http://img517.imageshack.us/img517/2096/splenda2.jpg (http://img517.imageshack.us/i/splenda2.jpg/)

http://img716.imageshack.us/img716/4247/splenda2jk.jpg (http://img716.imageshack.us/i/splenda2jk.jpg/)
2 τετοια μου καταστρεψαν την κουπα
χρειαζετε μονο ενα τετοιο:P

manosvdm
10-09-10, 08:36
ΛΟΙΠΟΝ μετα απο 2 μηνες εκτεταμενης χρησης της μπορω να πω οτι δεν δημιουργησε καμια παρενεργεια, καμια εναποθηση λιπους και την θεωρω αξια βοηθεια για αυτους που αγαπανε την γλυκια γευση:P:P:P:P:P:P:P.

η χρηση που εκανα ηταν σε αχνη σκονη και σε ταμμπλετουλες μινι για το τσαι

ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ:
ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΣΑΙ 3 ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΣΕ 1 ΛΙΤΡΟ

ΑΧΝΗ:
ΣΕ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ:P:P:P:P:P
ΣΕ ΒΑΦΛΕΣ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ:P:P:P:P:P
ΣΤΟ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ:green::green::green:
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ;););)(2-3 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ)με αυτο τον τροπο μπορεις να αντικαταστησης την whey μεσα στο γιαουρτι και να τρως περισσοτερο γιαουρτι τελικα.

ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΜΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΗ 600 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ:green::green::green::green:

ΟΠΟΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ:bowdown::bowdown::bowdown:

eri_87
10-09-10, 14:09
Καλή ακούγεται... Δεν έχει διαφορετική γεύση όμως αν βάλεις τέτοια αντί ζάχαρη? Γιατί έτσι έχω ακούσει για τα γλυκά με υποκατάστατα ζάχαρης που φτιάχνουν...
Και που τη βρίσκεις? Μόνο φαρμακείο? Τιμή?:green:

manosvdm
14-09-10, 08:25
ιδια ακριβως γευση με την:P:P:P:P:P:P ζαχαρη:thumbup::thumbup:
5 ευρω το κουτι:):):)
το οποιο φτανει για πολυ μεγαλο διαστημα μιας και πρεπει να βαζεις πολυ λιγοτερο απο την αλλη ζαχαρη.:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

jGod
14-09-10, 14:38
πες μας και που την βρισκουμε :)
αμερικη αποτι ξερω χρησιμοποιουνε πολυ σπλεντα.
σε σουπερ μαρκετ δεν εχω βρει παντως

manosvdm
14-09-10, 15:00
πες μας και που την βρισκουμε :)
αμερικη αποτι ξερω χρησιμοποιουνε πολυ σπλεντα.
σε σουπερ μαρκετ δεν εχω βρει παντως

στην μπενακη στοα βιολογικα προιντα την εχει σε ολες τις μορφες
στο μπακακο επισης

και αν την ζητησης στο φαρμακειο της γειτονιας λογικα θα στην φερει(ετσι εκανα την πρωτη φορα)
απο τοτε που βρηκα στα βιολογικα ησυχασα

eri_87
14-03-11, 18:14
23023
Βρήκα το προιόν της φωτο που λέει ότι είναι σουκραλόζη και έχει 3ευρώ το βάζο των 80γρ. Απότι έψαξα στο νετ, είναι πολύ καλή τιμή για σουκραλόζη. Δεν το έχω δει ακόμα στο σούπερ μαρκετ.... Αν το δει κάποιος ας μας το πει... :turtle:

stamthedrum
14-03-11, 18:43
23023
Βρήκα το προιόν της φωτο που λέει ότι είναι σουκραλόζη και έχει 3ευρώ το βάζο των 80γρ. Απότι έψαξα στο νετ, είναι πολύ καλή τιμή για σουκραλόζη. Δεν το έχω δει ακόμα στο σούπερ μαρκετ.... Αν το δει κάποιος ας μας το πει... :turtle:

Το έχω δει και το είχα αγοράσει.

1ον πολύ ακριβό (3.5-4 ευρώ)

2ον κι αυτό περιέχει μαλτοδεξτρίνη, όπως και τα κλασικά γλυκαντικά σε σκόνη.

3ον η κλασική ζαχαρίνη είναι πιο γλυκιά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Και σε μένα και στον αδερφό μου φάνηκε πολύ αδύναμη η γλύκα της σουκραλόζης, τουλάχιστον όσον αφορά το συγκεκριμένο σκεύασμα.
Οπότε, προτιμώ τη ζαχαρίνη της εταιρείας (1) που κάνει μόνο 1.20 :P

eri_87
14-03-11, 21:44
Το έχω δει και το είχα αγοράσει.

1ον πολύ ακριβό (3.5-4 ευρώ)

2ον κι αυτό περιέχει μαλτοδεξτρίνη, όπως και τα κλασικά γλυκαντικά σε σκόνη.

3ον η κλασική ζαχαρίνη είναι πιο γλυκιά, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Και σε μένα και στον αδερφό μου φάνηκε πολύ αδύναμη η γλύκα της σουκραλόζης, τουλάχιστον όσον αφορά το συγκεκριμένο σκεύασμα.
Οπότε, προτιμώ τη ζαχαρίνη της εταιρείας (1) που κάνει μόνο 1.20 :P

Ναι ε; Τότε να μην το πάρω... ;) Αν βρω κάποια στιγμή Splenda ίσως δοκιμάσω, μήπως είναι καλύτερη από αυτό!

chami
17-09-12, 04:31
“Ερωτηματικά για την ασφάλειά της έκαναν την εμφάνισή τους από το 1911” αναφέρει χαρακτηριστικά ο Κλινικός Διαιτολόγος - Διατροφολόγος, Ιωάννης Σουπιός. Έκτοτε, πολλές έρευνες έχουν συσχετίσει το τεχνητό αυτό σκεύασμα με την εμφάνιση καρκίνου.
- Το 1977, μία μελέτη στον Καναδά, που εξέταζε ειδικά το ρόλο των παραπροϊόντων, απέδειξε ότι η ζαχαρίνη από μόνη της προκάλεσε καρκίνο της ουροδόχου κύστης σε αρουραίους.
- Η κατανάλωσή της από παιδιά πρέπει να αποφεύγεται λόγω περιορισμένων πληροφοριών για την ασφάλειά της.
Σε πολλές χώρες έχει απαγορευτεί η κατανάλωση της. Οι οδηγίες ασφάλειας, ορίζουν ότι δεν πρέπει να γίνεται ημερήσια κατανάλωση ζαχαρίνης, σε ποσότητα μεγαλύτερη των 15mg ανά κιλό σωματικού βάρους .

tolis93
17-09-12, 09:31
“Ερωτηματικά για την ασφάλειά της έκαναν την εμφάνισή τους από το 1911” αναφέρει χαρακτηριστικά ο Κλινικός Διαιτολόγος - Διατροφολόγος, Ιωάννης Σουπιός. Έκτοτε, πολλές έρευνες έχουν συσχετίσει το τεχνητό αυτό σκεύασμα με την εμφάνιση καρκίνου.
- Το 1977, μία μελέτη στον Καναδά, που εξέταζε ειδικά το ρόλο των παραπροϊόντων, απέδειξε ότι η ζαχαρίνη από μόνη της προκάλεσε καρκίνο της ουροδόχου κύστης σε αρουραίους.
- Η κατανάλωσή της από παιδιά πρέπει να αποφεύγεται λόγω περιορισμένων πληροφοριών για την ασφάλειά της.
Σε πολλές χώρες έχει απαγορευτεί η κατανάλωση της. Οι οδηγίες ασφάλειας, ορίζουν ότι δεν πρέπει να γίνεται ημερήσια κατανάλωση ζαχαρίνης, σε ποσότητα μεγαλύτερη των 15mg ανά κιλό σωματικού βάρους .





http://www.sucralose.org/facts/default.asp θελει τρελες ποσοτητες για να σε πειραξει.καπου ειχα βρει κ την ερευνα αναλυτικα κ την ειχα βαλει κιολας καπου εδω