PDA

Επιστροφή στο Forum : 154 κιλα - στοχος τα 83,αλλα πως;



johnmaxprince
09-07-10, 01:05
Να σας συστηθώ με λένε Nick Jamal είμαι 18 ετών και είμαι νεο μέλος,συγκεκριμένα μόλις γράφτηκα.Λοιπόν το θέμα ειναι οτι είμαι 154 κιλά με ύψος 1.86 και θέλω να φτάσω 83 για να ξεκινήσω σοβαρά bodybuilding αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω πως να αρχίσω,ούτε τι διατροφη πρέπει να κάνω ούτε τι άσκηση.Πως λοιπόν θα χάσω οσο το δυνατόν γρηγορότερα αυτά τα κιλά?

stelios17
09-07-10, 01:20
Μπραβο για την αποφαση που πειρες και ευχομαι να πετυχεις τους στοχους σου ...

Καταρχην διαβασε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)
, και οτι δεν καταλαβεις ρωτα μας ...

Επειτα να ξερεις οτι το χασιμο κιλων πρεπει να γινει με σταθερους ρυθμους γιατι αλλιως οχι μονο το δερμα χανει την ελλαστικοτητα του αλλα δεν ειναι καλο και για τον οργανισμο σου... Οι στοχοι σου θα πρεπει να ειναι μακροπροθεσμοι ....

Οσο αφορα το κομματι της προπονησης , εχεις παρει καποιο προγραμμα απο το γημναστηριο σου????

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΕΡΟΒΙΟ!!!!
Η αεροβικη ειναι το Α και το Ω στην μειωση του λιπους ...

johnmaxprince
09-07-10, 02:17
Stelios 17 καλο το αρθρο και το πλανο αλλα σε καποιο σημειο λεει οτι:Αν λοιπόν ο στόχος σας είναι να χάσετε 15 κιλά τότε είναι αργά... και ο μόνος τρόπος αν και λανθασμένος είναι να καταφύγετε σε μεγάλες μειώσεις θερμίδων που θα έχουν σαν αποτέλεσμα την απώλεια μυϊκού ιστού. Ας προσέχατε και του χρόνου ας σχεδιάσετε καλύτερα τα πλάνα σας... .Οποτε μαλλον δεν μου ταιριαζει γιατι θα χανω κιλα με δραματικα αργο ρυθμο.Στοχος μου ειναι να χασω τα κιλα αλλα να τα χασω και σχετικα γρηγορα.

salpas18
09-07-10, 02:27
πολυ καλη διατροφη αεροβια πολυ καλη οταν μπις καλα στο κλημα παρε και κανενα λυποδιαλητη αν σου προτηνουν και τα παιδια παντος ο κολητος μου που παμε μαζι 9 μηνες γυμν εχασε 17 κιλα μεχρη τωρα εχει χτηπηση και 2 λυποδιαλιτες σταδιακα αλλα πολυ καλη διατροφη πισμα και αεροβια εκανε... τωρα καλητερα ας σου τα πουνε οι πιο εμπιρι απο εδω!!! :toast::turtle:

George1993
09-07-10, 02:33
Καλησπέρα Νίκο
1) Καλώς ήρθες και καλές επιτυχίες με το στόχο σου :welcome:
2) Λοιπόν σε τέτοιο στάδιο που είσαι εγώ θα σου λεγα να ξεκαθαρίσεις την διατροφή σου ! Κόψε αναψυκτικα, fast food, γλυκά και ότιδήποτε άχρηστο ( μείωσε και υδατάνθρακες )
Αρχικά ξεκίνα να μειώσεις τις θερμίδες που παίρνεις και οπωσδήποτε γυμναστική κυρίως αεροβική. Και μην ξεχνάς εκτός απο αεροβική να κάνεις βάρη κτλ γιατί το σώμα σου όταν τα χάσεις θα είναι πολύ άσχημο
Πραγματικά αν έχω γράψει κάτι λαθος ας με διορθώσουν γιατί και γω σου γράφω ότι έχω μάθει απο δω μέσα. Είσαι νέος ακόμα όπως και γω και μπορείς να κάνεις το σώμα σου όπως σου αρέσει

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία !


Πιστεύω ότι αν ακολουθήσεις αυτά για αρχή τα αποτελέσματα των πρώτων κιλών θα έρθουν γρήγορα

johnmaxprince
09-07-10, 02:33
Παντως αν εχανα εγω 17 κιλα σε 9 μηνες δεν θα αδυνατιζα ουτε σε 3 χρονια.Εδω λεμε να χανω 8 κιλα το μηνα.Δυσκολο αλλα και ακατορθωτο?

George1993
09-07-10, 02:38
Παντως αν εχανα εγω 17 κιλα σε 9 μηνες δεν θα αδυνατιζα ουτε σε 3 χρονια.Εδω λεμε να χανω 8 κιλα το μηνα.Δυσκολο αλλα και ακατορθωτο?


Στην αρχή θα χάσεις πολλά κιλά και γρήγορα αν ακολουθήσεις σωστή διατροφή και γυμναστική
Αρκετά γρήγορα μπορώ να πω
Αλλά φυσικό είναι κάποια στιγμή να κολίσει η ζυγαριά οπότε κατεβάζεις και άλλο θερμίδες και συνεχίζεις!

Andrikos
09-07-10, 09:47
Νομίζω καταλαβαίνεις ότι είσαι ειδική περίπτωση και όχι ένα τυπικό μέλος bodybuilding forum (που είναι λογικό να απευθύνεται κατά βάση σε άτομα με διαφορετική φυσική και σωματική κατάσταση).Κάνε αιματολογικές εξετάσεις , δες πώς είναι το σάκχαρό σου, και συμβουλέψου έναν ειδικό για το τι πρέπει να κάνεις.

GEORGEXX1
09-07-10, 09:58
Φιλε ξεκινα την γυμναστικη και την διατροφη και τα καλα αποτελεσματα θα ερθουν.
Μην βαζεις χρονικα περιθωρια στην προσπαθεια που κανεις γιατι θα απελπιστεις.
Τα κιλα θα φυγουν σιγα-σιγα εισαι σε καλη ηλικια,και θα πετυχεις αυτο που θες με πειθαρχεια και πολυ πεισμα.Εχεις κοτσια;;;

johnmaxprince
09-07-10, 10:00
Παντως και μυικη μαζα να χασω δεν με προβληματιζει γιατι οπως προανεφερα μετα το τελος της διαιτας θα αρχισω bodybuilding,οποτε αναπτυξη ογκου κτλ.

johnmaxprince
09-07-10, 10:05
GEORGEXX1 τα κοτσια ειναι βασικη προϋποθεση για οτι και αν κανεις,το θεμα ειναι τι διατροφη και τι ασκηση?

Manos1989
09-07-10, 10:21
Βασικά είσαι σε ένα στάδιο που δεν θέλει πολύ κουβέντα και ψάξιμο......JUST DO IT!!!!
Δεν χρειάζεσαι bodybuilding διατροφή,δεν θα αδυνατίσεις ούτε σε 4 χρόνια έτσι.
Απλά κόψε όλη τη σαβούρα όπως σου είπαν και πιο πάνω,μείωσε τις ποσότητες φαγητού και σπάσε τα γεύματα σου σε περισσότερα απο 2-3 τη μέρα.Απόφυγε τους υδατάνθρακες(ψωμί,φρυγανιές,παξιμάδια,μακαρόνια,ρύζι κλπ)μετά το μεσημέρι.
Ξεκίνα και γυμναστήριο με ένα κυκλικό πρόγραμμα(θα σου πουν εκεί)και αερόβια στον ρυθμό που μπορείς.
Κάνε αυτά για αρχή και θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές,τα αποτελέσματά σου θα είναι το κίνητρό σου.
8 κιλά ας χάσεις(αν χάσεις) μόνο τον πρώτο μήνα,όχι κάθε μήνα,δεν είναι καλό από οποιαδήποτε άποψη.
Καλή επιτυχία και να θυμάσαι ότι εφόσον το πέτυχαν άλλοι(μιλάω εκ πείρας:P),μπορείς κι εσύ;)

johnmaxprince
09-07-10, 10:28
Για χημικες διαιτες πια η αποψη σας?Εγω βασικα δεν τις εμπιστευομαι και πολυ

salpas18
09-07-10, 12:19
Για χημικες διαιτες πια η αποψη σας?Εγω βασικα δεν τις εμπιστευομαι και πολυ

ασε της διαιτες ειναι οτι χιροτερο φτιαξε μονος σου μια διατροφη κοψε οπως ειπαν τα παιδια τα πολλα αναψηκτικα και σαβουρες τρωγε πιοτηκα με μετρο και παρε αυριο μεθαυριο κανενα λυποδιαλητη αν 8ες... α και καλα 8α ηταν να παρεις και μια πολυβηταμηνη!

deluxe
09-07-10, 12:29
Καλυτερα να κανει διαιτα μεχρι να χασει 20-30 κιλα γρηγορα ( οταν λεμε γρηγορα μεχρι 6 μηνες ) και μετα να ξεκινησει διατροφη. Εξαλλου δεν θα εχει αρκετο μυϊκο ιστο, αλλα και να χασει λιγο δε εγινε και τιποτα. Το θεμα ειναι να φυγει το λιπος!

8 κιλα το μηνα που λες ειναι υπερβολη! Εκτος αν πεθαινεις της πεινας. Μονο κακο θα σου κανει αυτο βεβαια!

StormRid3r
09-07-10, 14:24
Φιλε μου φτιαξε διατροφη και κανε πολυ αεροβια χωρις ομως να παραμελλεις τα βαρη. Και να μην βαζεις χρονικα ορια στον εαυτο σου. Εισαι 18 χρονων ακομα εχεις ολο τον χρονο μπροστα σου. Καλη επιτυχια....

deluxe
09-07-10, 15:15
Το μεγαλυτερο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι που εχουν αρκετα κιλα, ειναι οτι κανουν μονο αεροβια χωρις καθολου βαρη. Και ενας φιλος μου ειναι πολλα κιλα του λεω να παει και γυμναστηριο και μου λεει πρωτα να χασει τα κιλα και μετα.. Δε ξερω με ποια λογικη. Μπορει και να ντρεπεται.

Littlejohn
09-07-10, 15:36
Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά γιατί κάποιοι δίνετε συμβουλές όταν έχετε άγνοια γύρω από ένα συγκεκριμένο θέμα?

Δλδ, λέτε σε ένα αρκετά υπερβαρό παιδί να πλακωθεί στην αεροβική, χωρίς καν να γνωρίζετε την κατάσταση της υγείας του. Ή να μην κάνει ισορροπημένη διατροφή (γιατί δεν είναι ββ), αλλά δίαιτα ή ακόμα να πάρει και λιποδιαλύτες...

-----------------------------------------------------------------------------------------

Φίλε μου Νικ. Παρακάτω σου γράφω κάποια πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνεις, για να βάλεις σωστές βάσεις και να ξεκινήσεις το ταξίδι σου.

Με σειρά προτεραιότητας:

1) Άμεσα ιατρικές εξετάσεις. Καρδιακό έλεγχο. Αιματολογικό. Ενδοκρινολογικό (θυροειδή).

(Δεδομένο ότι έχεις κάνει το 1 και είσαι κομπλέ πας στο 2).

2)Εκπαίδευση του μυαλού. Αποφάσισε ότι θες πραγματικά να προχωρήσεις και πίστεψε ότι μπορείς.

3)Βρες κίνητρο. Αυτό μπορεί να είναι η πολύ καλή φυσική κατάσταση, η θέληση σου να ενασχοληθείς με κάποιο σπορ/hobby. Μια γκόμενα. Ένα ωραίο σώμα.
Οτιδήποτε θα σε κρατήσει συγκεντρωμένο στον στόχο σου και θα σου δίνει το απαραίτητο πείσμα για να επιμένεις.

4)Ξέχνα τις διαίτες. Αν μπεις σε αυτό το τριπάκι σου εγγυώμαι προσωπικά ότι θα χάσεις 20-30-40 κιλά και μετά θα βάλεις τα διπλάσια. Αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει πιο πολύ είναι να χάσεις το βάρος και να μη το ξαναβάλεις ποτέ. Αυτό θα το κάνεις ΜΟΝΟ με αλλαγή τρόπου ζωής. Πράγμα που σημαίνει ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή και άσκηση.

5)Baby steps. Μια σκάλα την ανεβαίνουμε ένα ένα τα σκαλιά.
Κάτσε και γράψε σε ένα χαρτί τι τρως τώρα, μέσα σε μια μέρα. Κατόπιν διάβασε το και προσπάθησε εσύ ο ίδιος από μόνος σου να δεις που είναι τα λάθη. Όλοι σε γενικές γραμμές καταλαβαίνουμε τι είναι καλή τροφή και τι όχι. Αν κάποιο φαγητό σε ``προβληματίζει`` αφαίρεσε το. Ακολούθησε το ένστικτο σου.
Σιγά σιγά, όσο περνάει ο καιρός και μαθαίνεις κάποια πράγματα, θα καθαρίζεις όλο και περισσότερο την διατροφή σου.

6)Ξεκίνα κάποια καθημερινή ελαφριά δραστηριότητα. Πχ. χαλαρό περπάτημα στο γυμναστήριο, βόλτες έξω, μπανάκι στη θάλασσα, ρακέτες, πινκ πονκ, γκολφ. Οτιδήποτε τέλοσπαντων θα σε έχει σε κίνηση για κάποια ώρα... Αργότερα όσο
θα χάνεις βάρος και θα βελτιώνετε η φυσική σου κατάσταση, θα μπορείς να αυξάνεις και το επίπεδο της δραστηριότητας σου (είτε είναι γυμναστήριο με βάρη και αερόβια άσκηση, είτε κάποιο σπορ).

7)Ψάξε, διάβασε, ενημερώσου. Για οτιδήποτε έχει να κάνει με το σώμα σου και την υγιεινή διατροφή. Στην αρχή θα σου φανεί βουνό, αλλά σιγά σιγά το τοπίο θα ξεκαθαρίσει. Μην περιμένεις έτοιμες λύσεις. Αυτό είναι πάντα ο μόνος σίγουρος δρόμος προς την αποτυχία.
Όπως είπε ο Κομφούκιος `` Αν δώσεις σε έναν άνθρωπο ένα ψάρι, θα είναι χορτάτος για μία ημέρα. Αν του μάθεις να ψαρεύει, θα είναι είναι χορτάτος μια ζωή``...

8)``Ρωτώντας πάμε στην πόλη.``. Ανακάλυψες το φόρουμ. Χρησιμοποίησε όσο μπορείς. Ρώτα και το πιο κουφό που σε προβληματίζει. Φυσικά με την προυπόθεση ότι πρώτα θα έχεις κάνει την δικιά σου έρευνα. Ξαναλέω, μη τα περιμένεις όλα έτοιμα.

9) Συνειδητοποίησε ότι δεν υπάρχουν γρήγορες λύσεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ``γοργόν δεν έχειν χάρη``... Όσο πιο αργά και σταθερά χάσεις το
βάρος τόσο μεγαλύτερα οφέλη θα έχεις στο τέλος.
Βέβαια δεν σου λέω ότι θα κάνεις 5 χρόνια. Αλλά μη περιμένεις να ρίξεις όλο το βάρος σε 5 μήνες.


------------------------------------------------------------------------------------

manosvdm
09-07-10, 15:45
Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά γιατί κάποιοι δίνετε συμβουλές όταν έχετε άγνοια γύρω από ένα συγκεκριμένο θέμα?
:thumbup:
Δλδ, λέτε σε ένα αρκετά υπερβαρό παιδί να πλακωθεί στην αεροβική, χωρίς καν να γνωρίζετε την κατάσταση της υγείας του. Ή να μην κάνει ισορροπημένη διατροφή (γιατί δεν είναι ββ), αλλά δίαιτα ή ακόμα να πάρει και λιποδιαλύτες...

-----------------------------------------------------------------------------------------

Φίλε μου Νικ. Παρακάτω σου γράφω κάποια πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνεις, για να βάλεις σωστές βάσεις και να ξεκινήσεις το ταξίδι σου.

Με σειρά προτεραιότητας:

1) Άμεσα ιατρικές εξετάσεις. Καρδιακό έλεγχο. Αιματολογικό. Ενδοκρινολογικό (θυροειδή).

(Δεδομένο ότι έχεις κάνει το 1 και είσαι κομπλέ πας στο 2).

2)Εκπαίδευση του μυαλού. Αποφάσισε ότι θες πραγματικά να προχωρήσεις και πίστεψε ότι μπορείς.

3)Βρες κίνητρο. Αυτό μπορεί να είναι η πολύ καλή φυσική κατάσταση, η θέληση σου να ενασχοληθείς με κάποιο σπορ/hobby. Μια γκόμενα. Ένα ωραίο σώμα.
Οτιδήποτε θα σε κρατήσει συγκεντρωμένο στον στόχο σου και θα σου δίνει το απαραίτητο πείσμα για να επιμένεις.

4)Ξέχνα τις διαίτες. Αν μπεις σε αυτό το τριπάκι σου εγγυώμαι προσωπικά ότι θα χάσεις 20-30-40 κιλά και μετά θα βάλεις τα διπλάσια. Αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει πιο πολύ είναι να χάσεις το βάρος και να μη το ξαναβάλεις ποτέ. Αυτό θα το κάνεις ΜΟΝΟ με αλλαγή τρόπου ζωής. Πράγμα που σημαίνει ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή και άσκηση.

5)Baby steps. Μια σκάλα την ανεβαίνουμε ένα ένα τα σκαλιά.
Κάτσε και γράψε σε ένα χαρτί τι τρως τώρα, μέσα σε μια μέρα. Κατόπιν διάβασε το και προσπάθησε εσύ ο ίδιος από μόνος σου να δεις που είναι τα λάθη. Όλοι σε γενικές γραμμές καταλαβαίνουμε τι είναι καλή τροφή και τι όχι. Αν κάποιο φαγητό σε ``προβληματίζει`` αφαίρεσε το. Ακολούθησε το ένστικτο σου.
Σιγά σιγά, όσο περνάει ο καιρός και μαθαίνεις κάποια πράγματα, θα καθαρίζεις όλο και περισσότερο την διατροφή σου.

6)Ξεκίνα κάποια καθημερινή ελαφριά δραστηριότητα. Πχ. χαλαρό περπάτημα στο γυμναστήριο, βόλτες έξω, μπανάκι στη θάλασσα, ρακέτες, πινκ πονκ, γκολφ. Οτιδήποτε τέλοσπαντων θα σε έχει σε κίνηση για κάποια ώρα... Αργότερα όσο
θα χάνεις βάρος και θα βελτιώνετε η φυσική σου κατάσταση, θα μπορείς να αυξάνεις και το επίπεδο της δραστηριότητας σου (είτε είναι γυμναστήριο με βάρη και αερόβια άσκηση, είτε κάποιο σπορ).

7)Ψάξε, διάβασε, ενημερώσου. Για οτιδήποτε έχει να κάνει με το σώμα σου και την υγιεινή διατροφή. Στην αρχή θα σου φανεί βουνό, αλλά σιγά σιγά το τοπίο θα ξεκαθαρίσει. Μην περιμένεις έτοιμες λύσεις. Αυτό είναι πάντα ο μόνος σίγουρος δρόμος προς την αποτυχία.
Όπως είπε ο Κομφούκιος `` Αν δώσεις σε έναν άνθρωπο ένα ψάρι, θα είναι χορτάτος για μία ημέρα. Αν του μάθεις να ψαρεύει, θα είναι είναι χορτάτος μια ζωή``...

8)``Ρωτώντας πάμε στην πόλη.``. Ανακάλυψες το φόρουμ. Χρησιμοποίησε όσο μπορείς. Ρώτα και το πιο κουφό που σε προβληματίζει. Φυσικά με την προυπόθεση ότι πρώτα θα έχεις κάνει την δικιά σου έρευνα. Ξαναλέω, μη τα περιμένεις όλα έτοιμα.

9) Συνειδητοποίησε ότι δεν υπάρχουν γρήγορες λύσεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ``γοργόν δεν έχειν χάρη``... Όσο πιο αργά και σταθερά χάσεις το
βάρος τόσο μεγαλύτερα οφέλη θα έχεις στο τέλος.
Βέβαια δεν σου λέω ότι θα κάνεις 5 χρόνια. Αλλά μη περιμένεις να ρίξεις όλο το βάρος σε 5 μήνες.


------------------------------------------------------------------------------------
:thumbup::thumbup::thumbup:
μπραβο john , να προσθεσω οτι σε ολα αυτα που ειπε ο φιλος ενα βιβλιο που μπορει να σε βοηθησει σε ολα σου ειπε ο φιλος ειναι του VENUTO το burn the fat feed the muscle.

manosvdm
09-07-10, 15:47
Μπραβο για την αποφαση που πειρες και ευχομαι να πετυχεις τους στοχους σου ...

Καταρχην διαβασε εδώ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2009-09-25-06-39-02&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)
, και οτι δεν καταλαβεις ρωτα μας ...

Επειτα να ξερεις οτι το χασιμο κιλων πρεπει να γινει με σταθερους ρυθμους γιατι αλλιως οχι μονο το δερμα χανει την ελλαστικοτητα του αλλα δεν ειναι καλο και για τον οργανισμο σου... Οι στοχοι σου θα πρεπει να ειναι μακροπροθεσμοι ....

Οσο αφορα το κομματι της προπονησης , εχεις παρει καποιο προγραμμα απο το γημναστηριο σου????

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΕΡΟΒΙΟ!!!!
Η αεροβικη ειναι το Α και το Ω στην μειωση του λιπους ...


σε εναν ανθωρωπο τοσο κιλων δεν του δινουν αγωνιστικη διατροφη γραμμωσης.
αμα δεν γνωριζεις φιλαρακο καλο ειναι να μην ποσταρεις απαραιτητα:shock:

StefPat
09-07-10, 15:48
Αρκετά σωστός ο Μάνος.

Εγώ είμαι της γνώμης ότι το πιο σημαντικό είναι πρώτα να το πιστέψει, να έχει μία αισιόδοξη ψυχολογία, πως το λένε! Είναι από τα πιο σημαντικά!

Andrikos
09-07-10, 17:46
Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά γιατί κάποιοι δίνετε συμβουλές όταν έχετε άγνοια γύρω από ένα συγκεκριμένο θέμα?

Δλδ, λέτε σε ένα αρκετά υπερβαρό παιδί να πλακωθεί στην αεροβική, χωρίς καν να γνωρίζετε την κατάσταση της υγείας του. Ή να μην κάνει ισορροπημένη διατροφή (γιατί δεν είναι ββ), αλλά δίαιτα ή ακόμα να πάρει και λιποδιαλύτες...



Συμφωνώ. Το να δηλώνουμε άγνοια για ένα θέμα που απλά εικάζουμε πώς αντιμετωπίζεται δεν είναι ντροπή , είναι μία υπεύθυνη στάση.

johnmaxprince
09-07-10, 18:16
Παντως εχω κανει εξετασεις και γενικα δεν εχω κανενα προβλημα υγειας.Σκεφτομουν και το δακτυλιο στομαχου αλλα δεν ξερω τα αποτελεσματα.Βεβαια οτι και να κανεις πρεπει να αλλαξεις τις διατροφικες σου συνηθειες.

johnmaxprince
09-07-10, 20:44
Για την ατκινς τι πιστευετε?

KATERINI 144
09-07-10, 22:26
δεν ειναι και η ποιο υγιεινή, δες εδω Η ΝΕΑ ΔΙΑΙΤΑ ΤΟΥ ΑΤΚΙΝΣ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5040&highlight=atkins)

κοιτα μπορεις να κανεις μια διατροφή χωρις σχετικά να πεινάς και να χάνεις κιλά αργα αλλα σταθερα, θα πρεπει ομως να μελετήσεις τα αρθρα του φορουμ και να τη φτιαξεις μονος σου υπολογίζοντας θερμιδες κλπ,
δε χρειάζονται ακρότητες ουτε πολλες λεπτομέρειες, αυτα που θα πρεπει οπωσδήποτε να αποφεύγεις ειναι τα τηγανιτά τα πολλα λιπαρα και τα ζυμαρικά σε γενικες γραμμες.

καλη επιτυχία.

TRIANTAFYLLOU
09-07-10, 23:10
κατ αρχήν έχουμε τρανταχτα παραδείγματα στο φόρουμ ανθρώπων με πολλα κιλά και πέτυχαν εκπληκτικά αποτελέσματα , υπάρχουν μάλιστα και ντοκουμέντα με φωτο που δεν αμφισβητούνται.

στην δική σου περίπτωση το θετικό είναι πως είσαι μικρός και είναι πιο εύκολο να χάσεις και ακόμη να επανέλθει το δέρμα όσο το δυνατόν καλύτερα .

κατ αρχήν κάνεις εξετάσεις να δείς την κατάσταση της υγείας σου και αιματολογικές ενοείτε και αν όλα είναι καλά που επειδή είσαι μικρός υπάρχουν πολλες πιθανότητες να είσαι καλά και αιματολογικά , απλα αν αφήσεις να συνεχιστεί αυτη η κατάσταση με τα πολλα κιλά θα έρθουν και προβλήματα υγείας, τότε ξεκινάς μια ισοροπημένη διατροφή υποθερμιδική χωρίς υπερβολές και σωματική άσκηση σε χαλαρό ρυθμό όπως άλλωστε και ενας που ξεκινάει να γυμνάζετε ενω δεν έχει ασχοληθεί ποτε .
και θα ξυπνήσεις τον μεταβολισμό σου και πρίν ακόμη χάσεις τα κιλα θα αρχίσεις να νοιώθεις πιο όμορφα επειδη θα δυναμώνει το μυικο σύστημα και θα κουβαλάς πιο άνετα το σώμα σου

τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο εγω προσωπικά εχω δεί ανθρώπους κυριολεκτικα να μεταμορφώνονται , δεν σημαίνει σώνει και καλά επειδή έχεις υπερβολικα κιλά είσαι και άρωστος , αλλα θα αρωστήσεις αν δεν μεριμνήσεις στο μέλλον .

οπότε πρώτα ενα γενικό τσέκιν στον οργανισμό σου και άμεσα αρχίζεις την δίαιτα σωστα και ισοροπημένα και σ αυτό θα σε βοηθήσει και το φόρουμ διαβάζοντας τα άρθρα .

εκείνο που χρειάζετε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η καλή ψυχολογία που είναι βασική και όρεξη για να πετύχεις τον στόχο γιατι όπως έχω ξαναπεί όλα γίνονται μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται :thumbup::thumbup:

Devus
09-07-10, 23:43
θα ειναι το πρωτο μου post σε αυτο το φορουμ και ας ειμαι σε αυτο παρα πολυ καιρο διαβαζοντας με σεβασμο οτι γραφει ο καθενας και περνωντας παντα απειρες γνωσεις απο ανθρωπους του χωρου που γραφουν εδω! και τους ευχαριστω για αυτο!

στο θεμα μας λοιπον...αποφασισα να γραψω εδω γιατι ειμαι ενας ανθρωπος που οτι λεει το τοπικ το εκανα και το περασα στο μεγιστο βαθμο και μαλιστα προσφατα !!και θα απευθηνθω λοιπον στο φιλο!
φιλε μου σου μιλαει ενας ανθρωπος που απο τα 170κιλα επεσε στα 85 μεσα σε 7 μηνες.... σχεδον ολοι θα πουν οτι αυτο ειναι το χειροτερο.... τα βηματα μου λοιπον

1) αποφαση !! μια και εξω... δεν εχει ξεφευγω εδω..τοτε βλεπουμε..ε και σιγα μια φορα εγινε ..και ...και ... και... μια ειναι η αποφαση ενας ειναι ο στοχος!!

2) προπονηση με βαρη !! ολα μου τα κιλα τα εχασα με μονο βαρη...το ποδηλατο το ξεκινησα στα τελειωματα...τα βαρη χρειαζονται..οπως και η αεροβικη αλλα ειναι πολλα τα κιλα μας για να παιξεις μονο αεροβια...

3) σωστη διατροφη και σωστα προγραμματα!! εναν ανθρωπο δλδ να σε καθοδηγει σωστα και να τον εμπιστευτεις!! δυστχως αυτο που πας να κανεις ειναι τροφη για πολλους και σιγουρα θα ακουσεις τα απειρα που μπορει να σε επιρεασουν και πολλες φορες να σε βλαψουν!!

4) επιμονη και πεισμα για αυτο που κανεις!! ποτε μα ποτε μην πεις κουραστικα..εχασες τον στοχο και ολο τον κοπο που περασες...

5) σωστα συμπληρωματα !! ναι γιατι χωρις αυτα δεν θα κανεις τιποτα...

6) θα πεινασεις !! καποτε χορτενες μονο ;)

7) θα κρεμασεις...δεμαρτικα!! ναι ειναι πολλα τα κιλα και οτι και αν ακουσεις για κρεμες κτλ κτλ ΔΕΝ !! απλα η δευτερη αποφαση ειναι οτι στο τελος τελος τελος...πας για μικρη πλαστικη!!

8) ξεκινα με υγιεινη διατροφη για να δεις πως ανταποκρινεται ο οργανισμος σου και αν το αντεχεις για αρχη..μετα περνας στη διαιτα!!

9)ξεκινα με ενα full check up να δεις που εισαι !! και μετα κανε οσο πιο συχνα μπορεις... εκανα στην αρχη και κανω καθε διμηνο τριμηνο..
ναι χρειαζεται αυτο που πας να κανεις και που εκανα δεν ειναι αστειο για οποιοδηποτε οργανισμο !!

10) τα 8 προηγουμενα βηματα- που σιγουρα ξεχναω καποια και σιγουρα δεν ειναι σωστη σειρα απο τον ενθουσιασμο μου που βλεπω εναν ανθρωπο να περνει τετοια αποφαση γιατι το εχω περασει αυτο- δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα σε αυτο που θα νιωσεις και θα δεις στο τελος του στοχου σου !!!

11) μην βαζεις χρονικα περιθωρεια...εχασες το παιχνιδι...καλυτερα βαζε νουμερα παντελονιου για επομενουσ στοχους... ;)

12) και 2 κουβεντες που λεει παντα ο δασκαλος μου... to build you must destroy first !! Και never be greedy...

τωρα ποια ειμαι στα 95 κιλα σταθερα +- 1-2 καθε φορα και χαιρομαι καθε σταγονα ιδρωτα και στερησης που εριξα και περασα!! και χαιρομαι για αυτο που πας να κανεις!! με τις ευχες μου λοιπον και συγνωμη αν κουρασα η ακουγομαι καπως :)
φιλικα Παναγιωτης

KATERINI 144
10-07-10, 00:00
μπραβο παναγιωτη για το ποστ και για αυτο που καταφερες, κακος δε γραφεις στο φορουμ, ξεκίνα απο σημερα. :toast::toast:

KATERINI 144
10-07-10, 00:07
ας δει ο φιλος Nick Jamal μερικες φωτογραφιες απο μελη που τα καταφεραν πολυ καλα οπως ο μανος Θα τα καταφερω να κανω παρεα μαζι σας!!!!!! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5884)

και ο αγγελος Get lean... or die! Φωτογραφίες (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1993)

johnmaxprince
10-07-10, 00:12
Παναγιωτη τι ετρωγες?

Devus
10-07-10, 10:36
δεν θα σου πω τι ετρωγα...τα παντα ηταν αναλογα με το τι εκανα στο γυμναστηριο! θα σου πω ομως οτι πεινουσα οπως σχεδον ολοι εδω μεσα...απλα μετα ειναι θεμα συνηθειας και ναι δεν υπαρχει πεινα! θα σου πω μια απαντηση που ειμαι σιγουρος ομως οτι την ξερεις...δεν ετρωγα σαλτσες-κοκκινιστα-τηγανιτα-λαδια-αλατια-γλυκα-ζαχαρες-λιπαρα...ειπα κατι που δεν ξερεις απο μονος σου ??
οτι εκανα και οτι θα κανεις στην απαντηση του τι ετρωγα δεν απεχει απο αυτα που γραφουν τα παιδια γνωστες στο ειδος στην αρχικη σελιδα του site περι διατροφων! αν θες ομως μια απαντηση γενικη..κρεας πρασιναδες και ολα στον ατμο !
φιλε μου πιστεψε με σε αυτο που πας να κανεις θα ανακαλυψεις στο τελος οτι τα ηξερες ολα σε γενικες γραμμες...οταν λεω ολα πανω κατω τι πρεπει τι δεν πρεπει εννοω... ποιος εχεις τα balls να τα εφαρμωσει και να τα τιρησει ειναι το θεμα :)

Devus
10-07-10, 10:41
μπραβο παναγιωτη για το ποστ και για αυτο που καταφερες, κακος δε γραφεις στο φορουμ, ξεκίνα απο σημερα. :toast::toast:

σε ευχαριστω Κατερινη! το οτι δεν γραφω προς θεου δεν ειναι οτι σνομπαρω κανεναν και τιποτα..ειναι ο τυπος μου τετοιος που μου αρεσει να συλλεγω...και ασε που δεν εχω γνωσεις επι του θεματος γιατι και το ββ και η σοβαρη και σωστη αθληση πιστευω οτι ειναι μια ολοκληρη επιστιμη και μαλιστα πολυ λεπτη και οταν δεν ξερω δεν μου αρεσει να μιλαω..να τωρα κατι ηξερα και ποσταρα...το σιγουρο ειναι ειναι ομως οτι πολλα που βρηκα εδω με βοηθησαν και με βοηθουν γιαυτο και ειπα ευχαριστω σε ολους στο πρωτο μου ποστ!:toast:

manosvdm
14-07-10, 11:48
ΠΟΛΥ σωστα αυτα που λεει o devus αλλα διαφωνω για το αν θα κρεμασει.
οσο ποιο σωστα γινετε το fat loss kai οχι weght loss δεν θα κρεμασει
εδω ειναι το στοιχημα.
πρεπει να αλλαξει τροπο ζωης και να πει φετος ετσι του χρονου 20% κατω και του παραχρονου 20% κατω πχχχ..
πρεπει να βαλει στοχους μακροπροθεσμους και κοντοπροθεσμους.
στοχους χρονου, μηνα και ευβδομαδας


φρουτα λαχανικα προπονηση cheat meals αλλαγη τροπου ζωης και το δερμα θα ερθει να ταιριαξει στο νεο σχημα.
κανενας FAT LOSS EXPERT ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΗ
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΙΝΣΟΥΛΙΝΑΑΑΑΑΑΣ.(LOWER THE INSULIN FOR EVER)

Littlejohn
14-07-10, 14:41
Μάνο, στο τελευταίο επέτρεψε μου να διαφωνήσω... Σε πολύ μεγάλες απώλειες, το δέρμα ΔΕΝ επανέρχεται πλήρως ποτέ. Δεν το λέω εγώ, γιατροί το λένε.

Βέβαια κάποιος νέος ή κάποιος με καλά γονίδια, ίσως να μην έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα και διορθωθεί (έως ένα βαθμό) το πρόβλημα, αλλά αυτοί θα αποτελέσουν εξαίρεση και όχι τον κανόνα...

Φυσικά δεν μιλάω για απώλειες της τάξης των 20-30-40 κιλών (εδώ με λίγο υπομονή όλα φτιάχνουν). Μιλάω για 50+++...

manosvdm
14-07-10, 15:20
Μάνο, στο τελευταίο επέτρεψε μου να διαφωνήσω... Σε πολύ μεγάλες απώλειες, το δέρμα ΔΕΝ επανέρχεται πλήρως ποτέ. Δεν το λέω εγώ, γιατροί το λένε.

Βέβαια κάποιος νέος ή κάποιος με καλά γονίδια, ίσως να μην έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα και διορθωθεί (έως ένα βαθμό) το πρόβλημα, αλλά αυτοί θα αποτελέσουν εξαίρεση και όχι τον κανόνα...

Φυσικά δεν μιλάω για απώλειες της τάξης των 20-30-40 κιλών (εδώ με λίγο υπομονή όλα φτιάχνουν). Μιλάω για 50+++...

εγω παντως ξεπερασα τα 50 κιλα και απο οτι φαινετε με λιγη υπομονη ακομη θα διρθοθει
να σου πω οτι πιστευω.
στο χαλαρωμα καταρχην μιλαμε για κυταρα τα οποια δεν ειναι νεκρα, επομενος το σωμα μπορει να αποκτησει προσβαση σε αυτα τα κυταρα, το θεμα ειναι οτι μετα απο τοσα κιλα απωλεια το σωμα αρνειτε πεισματικα γιατι εχει σοκαριστει.
σημασια εχει καθε λιγο να βλεπεις μια διαφορα ικανοποιητικη, και εγω εχω μια μικρη χαλαρωση, αλλα ειναι μικροτερη καθε φορα.
Η υψηλης εντασης προπονηση σε αυτη τη περιπτωση βοηθαει πολυ.
και φυσικα δεν πρεπει το σωμα να μενει σε ενα τροπο cardio kai hiit.
αυτος που εχει χαλαρωση και εχει επιστρεψη απο τον ΑΔΗ δεν υπολογιζει αν θα μικρυνει λιγακη ο δικεφαλος του η δεν ειναι τοσο σκληρος οσο καποιοιυ αλλου, πρεπει να ειναι συγκεντρομενος στη λιποδιαλυση, να εναλαλαση τα cardio κατα περιοδους και να τρωει πολυ ιχθυελαιο.
ειναι θεμα χρονου να τσιτωσει στα νεα δεδομενα ο φλοιος.
με αυτα που λετε για γιατρους δημιουργειτε αθελα σας χαμηλο στοχο επιτυχιας, και εμεσος εναλακτικο τροπο διορθωσης, με αποτελεσμα αυτοι οι ανθρωποι να ειναι ποιο ελλαστικοι στην διαιτα τους.
πχ οταν λεμε απαγορευετε λευκο αλευρι=ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
οταν λεμε 8-16γρ ιχθυελαιο λεμε 8-16 και 4
οταν λεμε ολικη αλεση εννουμε 100%
υπαρχουν καποια απαγορευτικα που πρεπει να ειναι για παντα στην διατροφη τους.

Littlejohn
14-07-10, 15:35
στο χαλαρωμα καταρχην μιλαμε για κυταρα τα οποια δεν ειναι νεκρα, επομενος το σωμα μπορει να αποκτησει προσβαση σε αυτα τα κυταρα, το θεμα ειναι οτι μετα απο τοσα κιλα απωλεια το σωμα αρνειτε πεισματικα γιατι εχει σοκαριστει.
σημασια εχει καθε λιγο να βλεπεις μια διαφορα ικανοποιητικη, και εγω εχω μια μικρη χαλαρωση, αλλα ειναι μικροτερη καθε φορα.
Συμφωνώ... Το πρόβλημα είναι τι γίνεται όταν δεν βλέπεις και αυτή την μικρή διαφορά...

Η υψηλης εντασης προπονηση σε αυτη τη περιπτωση βοηθαει πολυ.
και φυσικα δεν πρεπει το σωμα να μενει σε ενα τροπο cardio kai hiit.
αυτος που εχει χαλαρωση και εχει επιστρεψη απο τον ΑΔΗ δεν υπολογιζει αν θα μικρυνει λιγακη ο δικεφαλος του η δεν ειναι τοσο σκληρος οσο καποιοιυ αλλου, πρεπει να ειναι συγκεντρομενος στη λιποδιαλυση, να εναλαλαση τα cardio κατα περιοδους και να τρωει πολυ ιχθυελαιο.

Επίσης συμφωνώ...

ειναι θεμα χρονου να τσιτωσει στα νεα δεδομενα ο φλοιος.

Χμμμ... Εγώ για παράδειγμα που έχω περί των 8-9 κιλών σε μάζα χαλαρού δέρματος, πόσο χρόνο θα πρέπει να περιμένω? 40-50 χρόνια...? Γιατί τόσο θα μου πάρει με τον φυσιολογικό ρυθμό ανανέωσης των κυττάρων...

με αυτα που λετε για γιατρους δημιουργειτε αθελα σας χαμηλο στοχο επιτυχιας, και εμεσος εναλακτικο τροπο διορθωσης, με αποτελεσμα αυτοι οι ανθρωποι να ειναι ποιο ελλαστικοι στην διαιτα τους.
πχ οταν λεμε απαγορευετε λευκο αλευρι=ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
οταν λεμε 8-16γρ ιχθυελαιο λεμε 8-16 και 4
οταν λεμε ολικη αλεση εννουμε 100%
υπαρχουν καποια απαγορευτικα που πρεπει να ειναι για παντα στην διατροφη τους.

Δεν δημιουργώ ούτε θέλω να δημιουργήσω χαμηλό στόχο επιτυχίας... Μιλάω ορθολογικά, λαμβάνοντας υπόψιν επιστημονικά δεδομένα. Είναι προτιμότερο να χαιδεύουμε αυτιά?
Σε καμιά περίπτωση όμως η ``εύκολη λύση`` (όπως υπονοείς) δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σαν δικαιολογία για μικρότερης έντασης προσπάθεια, σε αυτό συμφωνούμε...

.

manosvdm
14-07-10, 15:57
.

KATARXHN ΓΙΑΤΙ ΚΟΚΚΙΝΙΖΕΙΣ ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ:shock:

ΕΝΑ ΣΥΚΩΤΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΝΑΝΕΩΝΕΙ ΚΥΤΤΑΡΑ ΣΕ 6ΜΗΝΕΣπχ
ολα τα κυταρα του ανθρωπουν ανανεονονται πολυ τακτικα
και γενικα ειναι ενα παρε δοσε φθορας και συντηρησης,
αν εσυ αλλαξεις τροπο ζωης και οσο ποιο τελεια τον εκτελεις τοτε πολυ ποιο συντομα θα ερθουν τα αποτελεσματα
εγω απο 47 ιντσες κοιλια εχω 32 ιντσες σε 14μηνες
τι σε κανει να πιστευεις οτι οι 32 ιντσες δεν μπορουν να γινουν 30 ΚΑΙ 30 28.

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΑΚΤΙΚΗ........:thumbup:

Littlejohn
14-07-10, 16:13
Κοκκινίζω για να διακρίνονται εύκολα οι απαντήσεις μου, όχι για λόγους έντασης...:green:

-------------------------------------------------