PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεινομενο Προγραμμα Μειωσης Λιπους κ Γραμμωσης



promitheas25
02-04-07, 00:20
Καλησπερα σε ολους.Δεν βαζω συχνα θεματα αλλα διαβαζω κ παρακουλουθω τη σιτε παντα.Θα ηθελα να παρουσιασετε ενα προγραμμα για τη μειωση λειπους κ γραμμωσης οχι μονο οσο αφορα τα βαρη αλλα κ αεοροβια γιατι καλοκαιρι ερχεται!Στο γυμναστηριο που πηγαινω η περρισοτεροι γυμναστες(οχι οτι φταινε οι ανθρωποι αλλα)μολις εχουν βγει απο τη σχολη κ τους κρατανε ανα 6μηνο ετσι αναγκαζομαι να βρισκω προγραμματα απο εδω κ απο εκει!Γυμναζομαι εδω κ 6 μηνες συνεχομενα κ προερχομαι απο διακοπη 12 μηνων λογω σπασιμο χεριου στα δακτυλα.
Οτι αλλες πληροφοριες χρειαζοντε στο να δωσετε ενα πρρογραμμα με χαρα να της δωσω!Ευχαριστω ολλους εκ των προτερων κ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

gpol
02-04-07, 00:36
Φιλε promithea οταν παμε για γραμμωση ή οταν παμε για ογκο, δεν αλλαζει κατι στο προγραμμα ασκησεων. Η διατροφη κανει ολη τη δουλεια, αρα θα πρεπει να αναζητησεις την απαντηση σου εκει

Gasturb
02-04-07, 00:38
100% agreed + επιπλέον αεροβική

Gt

gpol
02-04-07, 00:42
Promithea αν θες ανοιξε στη ενοτητα της διατροφης ενα topic και παρεθεσε μας τη διατροφη σου, καθως και τα κιλα σου, το υψος σου, και τα stats σου

BRaWNy
02-04-07, 00:42
Θα σε βοηθούσε αν σου έλεγα ένα καλό πρόγραμμα διατροφής για γράμμωση για έναν μποντυμπιλντερ 105 κιλών με λίπος 15%, ύψος 1,82, ηλικία 34, που κάνει 140 κιλα στον πάγκο για 5 επαναλήψεις και σηκώνει στις αρσεις θανάτου 190 κιλά για 7 επαναλήψεις, και στα Σκουωτ 160 κιλά για 3 επαναλήψεις, που δουλεύει σε βιοτεχνία 6μερες την εβδομάδα σε χειρονακτική εργασία, κάθε Κυριακή παίζει και μπάσκετ και οι διατροφικές του συνήθειες μέχρι τωρα είναι 6 γευματα την μέρα, με αρκετά cheat meals, και που ζει στην Σκανδιναβία (περισσότερο κρύο εκει) κ.α.?

Προφανως όχι.
Δεν θα σε βοηθόυσε γιατι απλούστατα τα στατς του δεν ανταποκρίνονται με τα δικά σου, δεν είστε ίδιοι, (εκτός κι αν κατα διαβολική συμπτωση έτυχε να περιγράψω πράγματι εσένα), οπότε καταλαβαίνεις ότι τα στοιχεία που έχουμε για σένα δεν είναι αρκετά για να σου πούμε κάτι συγκεκριμένο.

Κατ' αρχην προτείνω να την ψάξεις λίγο περισσότερο, να καταλάβεις ή να σιγουρευτείς αν είσαι ετοιμος για κάτι τέτοιο, αν δηλαδή ο στόχος που βάζεις ειναι σωστός απο timing για σενα και θα έχει πράγματι θετικό αντίκτυπο και δεν δουλέψει αρνητικά κ.λ.π. κ.λ.π.
Διάβασε κι άλλο το φόρουμ, δες και άλλα μέλη τι κάνουν με ίδιους στόχους,, δες πως σκέφονται, πως προπονούνται, παρε μια καλή εικόνα και πες μας εσυ τι κάνεις απο προπονηση και διατροφή ή τι σκέφτεσε να κάνεις και πάνω σε αυτό να συζητήσουμε, να διορθωσουμε αν μπορουμε, να ρυθμίσουμε, να πουμε τελος πάντων την γνωμη μας ωστε να βοηθηθείς και πιό συγκεκριμένα, να δεις τελος πάντων αν εισαι στο σωστό δρόμο και απο πράξη και απο θεωρία και νοοτροπία πανω στον χωρο.
Δεν ειναι τόσο απλό, ετσι απλά, να καθησει κανείς να σου γράψει κάτι στο χαρτί και αντε βουρ να το εφαρμόσουμε και όλα καλά και χωρις να έχει και τα ανάλογα στοιχεία για σενα.
Σκοπός ειναι να καταλάβεις και το νόημα αλλά και γιατι το ενα ή το άλλο απο οσα θα προτεινει κανείς.
Βοήθησέ μας να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

promitheas25
02-04-07, 16:12
Δεν γνωριζα οτι δεν αλλαζει τιποτα οσον αφορα το προγραμμα μετα απο ερευνα που ειχα κανει ακολουθουσα ενα κυκλικο προγραμμα.Ηταν 3 μερες την εβδομαδα με 10 λεπτα διαδρομο την αρχη για ζεσταμα κ 20 λεπτα στο τελος,κ της αλλες 2 μερες εκανα καθαρα μονο αεροβια δηλαδη 40 λεπτα διαδρομο.Ηταν λιγες οι φορες απο δεν μπορεσα να παω κ της 5 μερες κ το πηγαινα μια βαρη μια αεροβια.Θελω την αποψη σας για αυτο το πρπγραμμα που βρηκα μεσω ενος φιλου



¨ΗΜΕΡΑ 1η

ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΠΑΡΑ 10-8-10
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 10-8-10
ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ 10-8-10
ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 10-8-10
ΠΛΑΓΙΕΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ 10-8-10

ΗΜΕΡΑ 2η

ΜΟΝΟΖΥΓΟ 3χ10
ΟΠΙΣΘΟΛΕΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ 10-8-10
ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΓΟΝΑΤΩΝ 10-8-10
ΠΡΕΣΣΑ 10-8-10
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ 10-8-10

ΗΜΕΡΑ 3η(10-8-10)

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ ΜΕ ΜΠΑΡΑ SCOTT
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ ΣΧΟΙΝΙ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΜΨΕΙΣ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ

ΗΜΕΡΑ 4η(10-8-10)

ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ
ΟΡΘΙΑ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
ΟΠΙΣΘΟΛΕΜΙΕΣ ΕΛΞΕΙΣ
ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
ΠΡΕΣΣΑ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ ΣΕ ΕΠΙΚΛΙΝΗ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ ΣΕ ΣΧΟΙΝΙ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ

Κοιταξα κ τα περι διατροφης ποστ κ εκανα κ τους υπολογισμους που δινει ο φιλος Gpol.ΕΙμαι οπως σας ειπα 27 χρονων 1.85 υψος 97 κιλα με ποσοστο λιπους(ειδα οτι το δινουν πολλοι φιλοι στα stats τους)χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος γυρω στο 27%.Ευχαριστω για την απευθειας κ πολυ καλες απαντησεις που δωσατε!Θα προσπαθισω να κανω κ ενα ποστ στο θεμα διατροφη μολις μπορεσω.

gpol
02-04-07, 16:19
φιλε promithea κανεις 66 σετ την εβδομαδα! τοσα, καλα καλα δεν κανουν αυτοι που περνουν φαρμακα! Πρεπει να μειωσεις τα σετ! Με τοσα σετ δεν μπορεις να γυμναστεις με ενταση, ουτε να φορτωσεις κιλα. Τα αποτελεσμα και η προοδος σου θα ηταν περισσοτερα αν μειωνες τα σετ. Μην ξεχνας οι μυς για να αναπτυχθουν θελουν ενα ερεθισμα, φαι και ξεκουραση. Το ερεθισμα μπορει ανετα να προκληθει με 2 σετ ανα μυ. Απο την αλλη δεν δινεις την επαρκη ξεκουραση στους μυς. Πχ κανεις πλατη με μετα απο 3 μερες(λογικα) κανεις δικεφαλα. Γυμναζοντας την πλατη, γυμναζονται εμμεσα και τα δικεφαλα. Την τριτη μερα κανεις δικεφαλα,τρικεφαλα και την τεταρτη μερα παλι τα γυμναζεις

winny
02-04-07, 18:20
Φιλε promithea οταν παμε για γραμμωση ή οταν παμε για ογκο, δεν αλλαζει κατι στο προγραμμα ασκησεων. Η διατροφη κανει ολη τη δουλεια, αρα θα πρεπει να αναζητησεις την απαντηση σου εκει

παιδια εγω διαφωνω :evilno:

σε περιοδο ογκου η προπονηση εχει πολλα κιλα, επαναληψεις απο 6 εως 8 και μεγαλυτερης διαρκειας διαλειματα αναμεσα στα σετ.

σε περιοδο γραμμωσης μειωνουμε τα κιλα (κατι που ουτως η αλλως πρεπει να γινει γιατι οι δυναμεις μας δεν ειναι ιδιες λογω θερμιδων) αυξανουμε τις επαναληψεις σε 10 με 12 (οχι σε ολες τις ασκησεις αλλα στις περισσοτερες) και μειωνουμε τον χρονο ξεκουρασης αναμεσα στα σετ

Εγω αυτη τη μεθοδο ξερω, και λειτουργει θαυμασια επανω μου. Αν αυτο που λετε εσεις οντως δουλευει, δεν το γνωριζω

Antonio
02-04-07, 18:55
παιδια εγω διαφωνω

σε περιοδο ογκου η προπονηση εχει πολλα κιλα, επαναληψεις απο 6 εως 8 και μεγαλυτερης διαρκειας διαλειματα αναμεσα στα σετ.

σε περιοδο γραμμωσης μειωνουμε τα κιλα (κατι που ουτως η αλλως πρεπει να γινει γιατι οι δυναμεις μας δεν ειναι ιδιες λογω θερμιδων) αυξανουμε τις επαναληψεις σε 10 με 12 (οχι σε ολες τις ασκησεις αλλα στις περισσοτερες) και μειωνουμε τον χρονο ξεκουρασης αναμεσα στα σετ

Εγω αυτη τη μεθοδο ξερω, και λειτουργει θαυμασια επανω μου. Αν αυτο που λετε εσεις οντως δουλευει, δεν το γνωριζω

Κι εγώ έτσι έχω μaθει.
Ουτως η άλλος το καλοκαίρι και να θές να φορτώσεις δεν μπορείς-και δεν πρέπει λόγο της ζέστης. Όπως επίσης έμαθα να κάνω 10-12 σετ στις μεγάλες ομάδες και 6-8 στις μικρές.

Η τελευταία τάση (της μόδας?) όμως προτίνει ολο και μικρότερο όγκο προπόνησης.
τόσο μικρότερο που κάποιοι προτίνουν μόλις 2 σετ σε καποιες μυικές ομάδες...

Ξερω εγώ ρε winstrol μάλλον είμαστε πολύ παλιοι και έχουν αλλάξει τα συστήματα... :geek:

BRaWNy
02-04-07, 19:02
παιδια εγω διαφωνω :evilno:

σε περιοδο ογκου η προπονηση εχει πολλα κιλα, επαναληψεις απο 6 εως 8 και μεγαλυτερης διαρκειας διαλειματα αναμεσα στα σετ.

σε περιοδο γραμμωσης μειωνουμε τα κιλα (κατι που ουτως η αλλως πρεπει να γινει γιατι οι δυναμεις μας δεν ειναι ιδιες λογω θερμιδων) αυξανουμε τις επαναληψεις σε 10 με 12 (οχι σε ολες τις ασκησεις αλλα στις περισσοτερες) και μειωνουμε τον χρονο ξεκουρασης αναμεσα στα σετ

Εγω αυτη τη μεθοδο ξερω, και λειτουργει θαυμασια επανω μου. Αν αυτο που λετε εσεις οντως δουλευει, δεν το γνωριζω
Kι όμως, πάντα προσπαθούμε να κάνουμε με ένταση και βαριά, τωρα εαν οι επαναλήψεις και τα κιλά αλλάζουν (και αυτό γινεται σε όλες τις περιόδους μεσα σε πλαίσια περιοδικότητας και όχι λόγω γραμμωσης) δεν θεωρείται αλλαγή, είναι μέσα στα πλαίσια της προπόνησης, αν με πιάνεις.
Αυτό που εννοεί ο gpol ότι δεν γινονται αλλαγές, είναι περι φιλοσοφίας γενικότερα και στο οτι κάποιοι πιτσεύουν ότι οι πολλές επαναλήψεις καθορίζουν την γράμμωση και καίνε το λίπος.
Οι δυνάμεις υποτίθεται ότι δεν πρέπει να μειώνονται, αν γινεται σωστά η δίαιτα.
απλά η ενέργεια μειώνεται και αυτό συνήθως προς το τέλος, όπου πολλές φορές σκόπιμα χαλαρώουμε την προπόνηση όχι λόγω έλλειψης δυνάμεων ή ενέργειας, αλλά για να αποφύγουμε περισσότερο την κατακράτηση νερών ή οποία προκαλείται απο την κούραση αλλά και την ένταση την μεγάλη, αλλά και απο τις πολυαρθρικές γενικά βασικές βαριές ασκήσεις ιδιαιτερα για πόδια.
Αυτές όμως είναι λεπτομέρειες προς το τέλος της δίαιτας.
Πολλοί αθλητές κόβουν εντελώς την προπόνηση των ποδιών 5-6 μερες πριν τους αγωνες εως και 15 μέρες μερικοί.
Το θέμα είναι ότι, ειτε κάνουμε όγκο , ειτε δίαιτα (γράμμωση), πάντα ο στόχος μας ειναι να αυξάνουμε τους μυς μας και την δύναμή μας ή τουλάχιστον να τους διατηρούμε οσο το δυνατόν βέβαια γίνεται.
Φυσικά εαν μειωσουμε την έντασή στους μυες, πιό εύκολα θα "χανονται" κατα την δίαιτα, διότι ο οργανισμός θα δει ότι δεν τους χρειάζεται πιό μεγάλους και δυνατούς, αφου δεν υπάρχει πλέον ένταση.
Η γράμμωση είναι θεμα διατροφής και όχι θεμα επαναλήψεων και μειωσης έντασης.
το λίπος ειναι κυταρο διαφορετικό απο τους μυες, ειναι αποθηκη ενέργειας απλά, ενω οι μυες ειναι ενεργό και μεταβολικό κυταρο.

Οπότε προτεινω και σε περιόδους δίαιτας να στοχεύεις σε πολλά κιλά, πολλά και βαριά κιλά για σένα εκεινη τη στιγμή.
Άρα καταλαβαίνεις ότι παρόλο που μπορει σε περιόδους διαιτας τα κιλά να ειναι κάπως λιγότερα κάποια στιγμή, η ένταση θα είναι ίδια, θα σου φαινονται δηλαδή το ίδιο δυσκολα όπως και τα πολλά κιλά στον όγκο.
π.χ.αν βγαζεις στον 6 επαναλήψεις σε μια ασκηση με 100 κιλά και στην δίαιτα προς το τέλος τις ιδιες επαναλήψεις με 90 κιλά, σημαινει ότι τα κιλά ειναι μεν λιγότερα αλλά η ένταση ίδια δε.
Οπότε δεν υπάρχει αλλαγή όταν επιδιωκεις να προπονείσε με τετοιον τρόπο.
Το να μειώσεις τα κιλά χωρις λόγο και χωρις να χρειάζεται, (εκτός μόνο όπως ανεφερα και παραπάνω), δεν έχει νόημα και με τίποτε δεν σημαινει οτι θα βοηθήσει αυτό στη γράμμωση.
Το bodybuilding είναι πάντα bodybuilding σε όλες τις περιόδους και χρησιμοποιείται και με περιοδικότητα άσχετα με το αν κάνει κανείς διαιτα για γράμμωση ή δίαιτα για όγκο.
Στην περίοδο γράμμωσης απο την άλλη, οι μονες αλλαγές που γίνονται είναι στη διατροφή και στην δραστηριότητα (μιλάμε κυρίως περι αεροβικών) ωστε να ανεβουν και οι θερμίδες που καταναλώνονται και ο μεταβολισμός.
Έχε υπόψιν ότι με προπόνηση εντασης ο μεταβολισμός παραμένει περισσότερο χρόνο ανεβασμένος απο κάθε τι άλλο, ασχετα με το αν με χαμηλή ένταση και πολλές επαναλήψεις και περισσότερα σετ κάψεις περισσότερες θερμίδες, στην ουσία θα καούν περισσότερες με την προπόνηση έντασης διότι θα υπάρχει μεγαλύτερη διάρκεια ανεβασμένου μεταβολισμού.
Άσε που με την χαμηλή ένταση στα βαρη, οι μυες δεν θα έχουν λόγους να υπάρχουν και εννοώ να παραμένουν μεγάλοι και δυνατοί, ειδικά όταν υπάρχει και έλλειψη ενέργειας λόγω δίαιτας.

winny
02-04-07, 20:46
παιδια εγω διαφωνω :evilno:

σε περιοδο ογκου η προπονηση εχει πολλα κιλα, επαναληψεις απο 6 εως 8 και μεγαλυτερης διαρκειας διαλειματα αναμεσα στα σετ.

σε περιοδο γραμμωσης μειωνουμε τα κιλα (κατι που ουτως η αλλως πρεπει να γινει γιατι οι δυναμεις μας δεν ειναι ιδιες λογω θερμιδων) αυξανουμε τις επαναληψεις σε 10 με 12 (οχι σε ολες τις ασκησεις αλλα στις περισσοτερες) και μειωνουμε τον χρονο ξεκουρασης αναμεσα στα σετ

Εγω αυτη τη μεθοδο ξερω, και λειτουργει θαυμασια επανω μου. Αν αυτο που λετε εσεις οντως δουλευει, δεν το γνωριζω
Kι όμως, πάντα προσπαθούμε να κάνουμε με ένταση και βαριά, τωρα εαν οι επαναλήψεις και τα κιλά αλλάζουν (και αυτό γινεται σε όλες τις περιόδους μεσα σε πλαίσια περιοδικότητας και όχι λόγω γραμμωσης) δεν θεωρείται αλλαγή, είναι μέσα στα πλαίσια της προπόνησης, αν με πιάνεις.
Αυτό που εννοεί ο gpol ότι δεν γινονται αλλαγές, είναι περι φιλοσοφίας γενικότερα και στο οτι κάποιοι πιτσεύουν ότι οι πολλές επαναλήψεις καθορίζουν την γράμμωση και καίνε το λίπος.
Οι δυνάμεις υποτίθεται ότι δεν πρέπει να μειώνονται, αν γινεται σωστά η δίαιτα.
απλά η ενέργεια μειώνεται και αυτό συνήθως προς το τέλος, όπου πολλές φορές σκόπιμα χαλαρώουμε την προπόνηση όχι λόγω έλλειψης δυνάμεων ή ενέργειας, αλλά για να αποφύγουμε περισσότερο την κατακράτηση νερών ή οποία προκαλείται απο την κούραση αλλά και την ένταση την μεγάλη, αλλά και απο τις πολυαρθρικές γενικά βασικές βαριές ασκήσεις ιδιαιτερα για πόδια.
Αυτές όμως είναι λεπτομέρειες προς το τέλος της δίαιτας.
Πολλοί αθλητές κόβουν εντελώς την προπόνηση των ποδιών 5-6 μερες πριν τους αγωνες εως και 15 μέρες μερικοί.
Το θέμα είναι ότι, ειτε κάνουμε όγκο , ειτε δίαιτα (γράμμωση), πάντα ο στόχος μας ειναι να αυξάνουμε τους μυς μας και την δύναμή μας ή τουλάχιστον να τους διατηρούμε οσο το δυνατόν βέβαια γίνεται.
Φυσικά εαν μειωσουμε την έντασή στους μυες, πιό εύκολα θα "χανονται" κατα την δίαιτα, διότι ο οργανισμός θα δει ότι δεν τους χρειάζεται πιό μεγάλους και δυνατούς, αφου δεν υπάρχει πλέον ένταση.
Η γράμμωση είναι θεμα διατροφής και όχι θεμα επαναλήψεων και μειωσης έντασης.
το λίπος ειναι κυταρο διαφορετικό απο τους μυες, ειναι αποθηκη ενέργειας απλά, ενω οι μυες ειναι ενεργό και μεταβολικό κυταρο.

Οπότε προτεινω και σε περιόδους δίαιτας να στοχεύεις σε πολλά κιλά, πολλά και βαριά κιλά για σένα εκεινη τη στιγμή.
Άρα καταλαβαίνεις ότι παρόλο που μπορει σε περιόδους διαιτας τα κιλά να ειναι κάπως λιγότερα κάποια στιγμή, η ένταση θα είναι ίδια, θα σου φαινονται δηλαδή το ίδιο δυσκολα όπως και τα πολλά κιλά στον όγκο.
π.χ.αν βγαζεις στον 6 επαναλήψεις σε μια ασκηση με 100 κιλά και στην δίαιτα προς το τέλος τις ιδιες επαναλήψεις με 90 κιλά, σημαινει ότι τα κιλά ειναι μεν λιγότερα αλλά η ένταση ίδια δε.
Οπότε δεν υπάρχει αλλαγή όταν επιδιωκεις να προπονείσε με τετοιον τρόπο.
Το να μειώσεις τα κιλά χωρις λόγο και χωρις να χρειάζεται, (εκτός μόνο όπως ανεφερα και παραπάνω), δεν έχει νόημα και με τίποτε δεν σημαινει οτι θα βοηθήσει αυτό στη γράμμωση.
Το bodybuilding είναι πάντα bodybuilding σε όλες τις περιόδους και χρησιμοποιείται και με περιοδικότητα άσχετα με το αν κάνει κανείς διαιτα για γράμμωση ή δίαιτα για όγκο.
Στην περίοδο γράμμωσης απο την άλλη, οι μονες αλλαγές που γίνονται είναι στη διατροφή και στην δραστηριότητα (μιλάμε κυρίως περι αεροβικών) ωστε να ανεβουν και οι θερμίδες που καταναλώνονται και ο μεταβολισμός.
Έχε υπόψιν ότι με προπόνηση εντασης ο μεταβολισμός παραμένει περισσότερο χρόνο ανεβασμένος απο κάθε τι άλλο, ασχετα με το αν με χαμηλή ένταση και πολλές επαναλήψεις και περισσότερα σετ κάψεις περισσότερες θερμίδες, στην ουσία θα καούν περισσότερες με την προπόνηση έντασης διότι θα υπάρχει μεγαλύτερη διάρκεια ανεβασμένου μεταβολισμού.
Άσε που με την χαμηλή ένταση στα βαρη, οι μυες δεν θα έχουν λόγους να υπάρχουν και εννοώ να παραμένουν μεγάλοι και δυνατοί, ειδικά όταν υπάρχει και έλλειψη ενέργειας λόγω δίαιτας.

φιλε brawny σε γενικες γραμμες συμφωνουμε, (περι στοχου, λογου που μειωνονται τα κιλα, και σημασιας επαναληψεων) Απλα επειδη εγω ανοικω μαλλον στην παλια σχολη, εχω μαθει ετσι, δεν το αναλυω και τοσο οσο εσυ (που καλα το κανεις αφου το θες και εχεις την ορεξη να το κανεις!!!) και στο φιναλε δε με ενδιαφερει και τοσο, μιας και οι "πολυ καλες" εποχες μου εχουν πλεον περασει. Μακαρι επισης οι υποχρεωσεις που εχω πλεον σαν πατερας, οικογενειαρχης, και εργαζομενος σε 2 δουλειες, να μου αφηναν περισσοτερο χρονο να ασχοληθω με αυτο το αθλημα που τοσο αγαπω. Παντως γενικα το κλιμα που επικρατει σε τετοιου ειδους προπονησης (δηλαδη μεγαλα καψιματα απο τις επαναληψεις, μικρα διαλειματα, πολυ λαχανιασμα, πολυ εφιδρωση, πολυ νερο...) εμενα μου "παει" καλυτερα οταν θελω να κοψω. Ετσι λειτουργω σχεδον μηχανικα γιατι ετσι εμαθα απο μικρος.

winny
02-04-07, 20:48
[quote]Ξερω εγώ ρε winstrol μάλλον είμαστε πολύ παλιοι και έχουν αλλάξει τα συστήματα... :geek:

Αντονιο και εσυ βετερανος? ποσω χρονων? :wink: :wink:

BRaWNy
02-04-07, 21:05
φιλε brawny σε γενικες γραμμες συμφωνουμε, (περι στοχου, λογου που μειωνονται τα κιλα, και σημασιας επαναληψεων) Απλα επειδη εγω ανοικω μαλλον στην παλια σχολη, εχω μαθει ετσι, δεν το αναλυω και τοσο οσο εσυ (που καλα το κανεις αφου το θες και εχεις την ορεξη να το κανεις!!!) και στο φιναλε δε με ενδιαφερει και τοσο, μιας και οι "πολυ καλες" εποχες μου εχουν πλεον περασει. Μακαρι επισης οι υποχρεωσεις που εχω πλεον σαν πατερας, οικογενειαρχης, και εργαζομενος σε 2 δουλειες, να μου αφηναν περισσοτερο χρονο να ασχοληθω με αυτο το αθλημα που τοσο αγαπω. Παντως γενικα το κλιμα που επικρατει σε τετοιου ειδους προπονησης (δηλαδη μεγαλα καψιματα απο τις επαναληψεις, μικρα διαλειματα, πολυ λαχανιασμα, πολυ εφιδρωση, πολυ νερο...) εμενα μου "παει" καλυτερα οταν θελω να κοψω. Ετσι λειτουργω σχεδον μηχανικα γιατι ετσι εμαθα απο μικρος.
Φίλε οι απόψεις μου που παρέθεσα είναι της παλιάς σχολής, και αυτό που λες με τα "καψίματα" είναι απλά ένα στυλ προπόνησης και όχι ότι αυτό θα σε κάνει να "κοπείς", ούτε ότι τέτοιο χρειάζεται απαραίτητα σε περίοδο δίαιτας, μπορει να γινει και σε περίοδο όγκου, και αυτό ήταν που διαφωνώ μαζί σου.

Και εγω οικογενειάρχης είμαι 41 ετων, με 2 παιδιά (14 και 10).

winny
02-04-07, 22:01
Και εγω οικογενειάρχης είμαι 41 ετων, με 2 παιδιά (14 και 10).

ε τοτε σου βγαζω το καπελο....αν και στο αβαταρ (που υπεθεσα οτι εισαι εσυ) αν εισαι φαινεσαι πολυ νεοτερος

BRaWNy
02-04-07, 23:25
Και εγω οικογενειάρχης είμαι 41 ετων, με 2 παιδιά (14 και 10).

ε τοτε σου βγαζω το καπελο....αν και στο αβαταρ (που υπεθεσα οτι εισαι εσυ) αν εισαι φαινεσαι πολυ νεοτεροςEγω είμαι στο άβαταρ και ναι κάπως φαίνομαι νεωτερος, ειδικότερα πιό παλία με "κάνανε" για αρκετά χρόνια νεώτερο.
Στο άβαταρ είμαι 38.
Αν και δεν μπορω να καταλάβω, αφου δεν διακρίνεται καλά το πρόσωπο πως συμπεραίνεις ότι είμαι νεώτερος, απο το σωμα?
Δηλαδή δυσκολα να έχει τέτοιο σωμα ένας σαραντάρης ή και πενηντάρης και πάει λέγοντας?

promitheas25
03-04-07, 00:23
Σας ευχαριστω ολους παντοτε οταν βαζω καποιο ποστ περνω τις απαντησεις που θελω αλλα κ μαθαινω πολλα περισσοτερα απο οσα ζητουσα :P

ikamak
03-04-07, 02:35
Να πω και εγω την αποψη μου. Η περιοδικοτητα δεν ειναι μονο αναγκαια στο σωμα, ειναι και στο μυαλο. Δε μπορεις να γυμναζεσαι επι σειρα ετων ΜΟΝΟ με ενταση και βαρια κιλα οταν κανεις bodybuilding. Φυσικα μιλαω για natural, δε ξερω τι κανουν οι υπολοιποι. Ουτε μπορεις να στηριζεσαι μονο στο volume. Μετρον αριστον, και πιστευω οτι ισχυει και στο bodybuilding.

gpol
03-04-07, 12:10
Oσον αφορα την γραμμωση και τον ογκο περι επαναληψεων ... παρεθετω αλλη μια αποψη

" Πολλές επαναλήψεις γράμμωση, λίγες επαναλήψεις όγκος. Σίγουρα; Είστε πολύ βέβαιοι; Δηλαδή ο Δήμας, ο Τζελίλης, ο Σαμπάνης, γυμνάζονται με 10-12 επαν. για να πετύχουν την πολλή καλή τους γράμμωση;
Η πραγματικότητα είναι ότι στην άρση βαρών οι επαναλήψεις κινούνται σε πολύ χαμηλά επίπεδα 1-3. Αυτό το οποίο κρίνει την απώλεια λίπους ή την αύξηση των μυϊκών κιλών είναι κατά 99% η διατροφή.
Η άποψη αυτή για τις επαναλήψεις και τα αποτελέσματα τους στο σωματικό βάρος είναι αναχρονιστική. Το να λιώνεις στην επανάληψη δεν βοηθά ιδιαίτερα σε σχέση με κάποιον που κάνει περισσότερα κιλά λιγότερες επαναλήψεις. Μια ελάχιστα μεγαλύτερη θερμιδική κατανάλωση λόγω περισσότερων επαναλήψεων καλύπτεται ακόμη και με ένα μέτριο μήλο. Μην περιμένετε λοιπόν να κάψετε τις 2 πίτσες και 3 μπύρες που τσιμπήσατε χθες βράδυ ακόμα και αν ζαλίσετε τις μπάρες από το πολύ κούνημα.
Σε αναλογία και η αύξηση των μυϊκών κιλών μπορεί να επιτευχθεί είτε με πολλές είτε με λίγες επαναλήψεις. Καθοριστικότερο στοιχείο είναι ο συνολικός όγκος των κιλών που σηκώνονται και όχι το όριο επαναλήψεων. Παράδειγμα κάποιος που θα κάνει στον πάγκο 70X10, 70X10, 80X10, 90X10, 100X5 έχει σηκώσει 700 + 700 + 800 + 900 + 500 = 3600κ και σίγουρα έχει καταφέρει πολύ περισσότερα για τον όγκο του από κάποιον που σήκωσε 90Χ5 90Χ5 100Χ5 100Χ5 100Χ5 = 2400κ. "

πηγη: http://www.greekmuscle.net

jiujitSu
03-04-07, 12:40
Να πω και εγω την αποψη μου...

Προσωπικα τα πολλα κιλα σε διαιτα δεν τα παλευω. Τωρα που δεν ειμαι πια fan της αεροβικης οποτε παω για κοψιμο ξεκιναω τον 1ο μηνα χωρις αλλαγες στο προγραμμα μου και απο τον 2ο μηνα αλλαζω αριθμο σετ και επαναληψεων.

Απο 3σετ - 8επαναληψεις παω σε 4-6σετ 25-50 επαναληψεις.
Πειραματικα που το δοκιμασα σαν λυση απελπισιας για μενα δουλεψε...


BraWNy και Winstrol = Γερολυκοι :wink:

BRaWNy
03-04-07, 14:10
Παράδειγμα κάποιος που θα κάνει στον πάγκο 70X10, 70X10, 80X10, 90X10, 100X5 έχει σηκώσει 700 + 700 + 800 + 900 + 500 = 3600κ και σίγουρα έχει καταφέρει πολύ περισσότερα για τον όγκο του από κάποιον που σήκωσε 90Χ5 90Χ5 100Χ5 100Χ5 100Χ5 = 2400κ. "


>>>Το παραπάνω είναι σχετικό, αλλά και ελλειπές και ειναι αρκετά μπερδεμένο ωστε κανείς να ασχολείτε σε μεγάλο βαθμό και να την ψάχνει κ.λ.π.

Δεν είναι μόνο ο συνολικός όγκος των κιλών, αλλά το πιό σπουδαίο, ο χρόνος.
Δηλαδή πόσα σήκωσε στην τελική κάποιος ανα δευτερόλεπτο ή ανα λεπτό.
Επίσης, σε αυτό υπάρχει και μια άλλη ενότητα, οχι μόνο στο πόσο σήκωσε κανείς ανα δευτερόλεπτο ή λεπτό που βγαίνει απο τις πράξεις που θα κάνουμε για τα πλαίσια ενός σετ, όπου χρησιμοποιήθηκε βάρος, επαναλήψεις και χρόνος, αλλά και στο πόσο σήκωσε κανείς σε δύο ή και περισσότερα σετ, όπου χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια όπως το παραπάνω + τον επιπλέον χρόνο του διαλλείματος μέσα στις πράξεις.
Μεγαλύτερο φορτίο ανα δευτερόλεπτο θα βγει σε 1 σετ και ειδικότερα με rest-pause παρά απο πολλαπλά σετ.
Τονίζω, "φορτίο ανα δευτερόλεπτο".
Συν αυτό, παιζει ρόλο και το time under tension.

Οπότε το παραπάνω, όπως είπα είναι ελλειπές, διότι κάλλιστα κανείς μπορει να πάρει ένα βάρος να κάνει τις επαναλήψεις του σε αυτό κάθε 2 λεπτά απο μία, να κάνει βέβαια και πολλά σετ και να του πάρει και 4 ωρες, τι σημαίνει αυτό? Θα αυξηθεί?

Ένα πράγμα είναι απόλυτο και πιάνει σε όλους.
Σε κάθε προπόνηση μιας μυικής ομάδας, πάντα κυνηγάς να κάνεις κάτι παραπάνω, με την έννοια ή περισσότερο βάρος για τις ίδιες επαναλήψεις ή περισσότερες επαναλήψεις με το ίδιο βάρος, είτε αυτό το πετυχαίνεις χρησιμοποιώντας κάθε φορά απο 3 σετ, ειτε απο 1.
Και για να μην το παρεξηγήσετε, μιλάμε για επαναλήψεις και βάρος που προσφέρουν ένταση (και όχι απλά φορτίο) και που θα δωσουν ερέθισμα ανάπτυξης μαζας και δυναμης.
Δηλαδή αν κάποιος που κάνει 1 λειτουργικό σετ στον πάγκο ας πούμε 100 κιλά για 5 επαναλήψεις (συνολικό φόρτο 100 Χ 5 = 500), αν ξαφνικά κάνει με 30 κιλά Χ 10 επαναλήψεις για 3 σετ (30 Χ 10 = 300, 300 Χ 3 = 900 μεγαλύτερο συνολικό φορτίο απο πριν) θα έχει αύξηση?
Μα αφου δεν θα υπάρχει ανάλογη ένταση, να μην εξηγήσω κι άλλο πιστευω ειναι ευνόητο.
Απο την άλλη θα μου πει κανείς, όχι απαραίτητα 30 κιλά, ας βάλει 90 να έχουν ένταση, τότε το φορτίο ειναι μεγαλύτερο, αλλά αν διαιρεθεί δια του χρόνου που χρειάζεται μεχρι να ολοκληρωθεί, θα δει ότι στο πόσο φορτίο ανα δευτερόλεπτο δεν θα ειναι μεγαλύτερο και πιθανόν ίσο με το αλλο αν παραμείνει στο 1 σετ με αυτά τα 90 κιλά, αν πάει και για άλλα και υπολογίσουμε και τα διαλλείματα θα μικραινει κι άλλο.
Παρόλα αυτά όπως σας ειπα μην δινεται πολύ σημασία σε αυτά, δωστε σημασία στο να προοδεύεται όπως ανέφερα πιο πάνω, κυνηγωντας πάντα να κάνετε κατι παραπάνω και να δυναμώνετε.
Μόνο με ενταση γινεται δουλειά και με τυχον αυξησή της, και μιλάμε για ένταση όχι ποσότητα κιλών απαραίτητα, άλλο η ενταση και άλλο το Load (η μετρηση εντασης απο αυτην την πλευρά).
Παραθέτω παρακάτω κάτι, ειναι στα αγγλικά, να το έχετε να το διαβάζετε όσοι θέλετε:

Always challenge your self to beat the numbers of the previous workout.
Either it is with more weight to an exercise or more reps with a given weight to an exercise,e.t.c.
You have to beat them,don't let these numbers own your ass,if you understand what I mean.
If you don't beat them,it means you using the wrong way to progressive overload,or wrong programm for you,or wrong rest-zone between workouts,or wrong nutrition,so you have do do regulations in order to continue gaining.
If you continually destroy that previous records you continually get larger and stronger over time.
Sadly there does come a time down the road where the poundage-jumps slow down on an exercise and you start fighting for a rep here and there to beat last week.
Of Course some day everybody meats a "wall",its impossible to beat lifelong and in continuous manner these previous records,if it was possible you may have reached as an example,to lift 1000 kgs in Deadlifts after a number of years.
So,if you reach a plateau,its time to make an other kind of regulations,meaning either you change exercises,programm,or progressive loading method e.t.c.



THE PEOPLE WHO MAKE THE GREATEST STRENGTH GAINS OVER TIME WILL MAKE THE GREATEST SIZE GAINS OVER TIME ACCORDING TO THEIR GENETIC POTENTIAL

gpol
03-04-07, 14:14
Δεν είναι μόνο ο συνολικός όγκος των κιλών, αλλά το πιό σπουδαίο, ο χρόνος.
Δηλαδή πόσα σήκωσε στην τελική κάποιος ανα δευτερόλεπτο ή ανα λεπτό.
[/color]

:army2:

αυτο που ηθλενα να τονισει ειναι το εξης : Πολλές επαναλήψεις γράμμωση, λίγες επαναλήψεις όγκος. Σίγουρα; Είστε πολύ βέβαιοι; Δηλαδή ο Δήμας, ο Τζελίλης, ο Σαμπάνης, γυμνάζονται με 10-12 επαν. για να πετύχουν την πολλή καλή τους γράμμωση;
Η πραγματικότητα είναι ότι στην άρση βαρών οι επαναλήψεις κινούνται σε πολύ χαμηλά επίπεδα 1-3. Αυτό το οποίο κρίνει την απώλεια λίπους ή την αύξηση των μυϊκών κιλών είναι κατά 99% η διατροφή.

BRaWNy
03-04-07, 14:16
....Απο 3σετ - 8επαναληψεις παω σε 4-6σετ 25-50 επαναληψεις.
Πειραματικα που το δοκιμασα σαν λυση απελπισιας για μενα δουλεψε...

>>>Σε τι ακριβώς δούλεψε?
Είπες λύση απελπισίας, εγω να πω κάτι άλλο, πολλές φορές ρίχνουμε σε λάθος πράγματα τα σφάλματα και νομίζουμε ότι αυτά θέλουν αλλαγή, επειδή πολλές φορές βιαζόμαστε να κρίνουμε και δίνουμε την απαραίτητη πίστωση χρόνου σε κάτι, το οποίο δουλεύει ή πιθανότατα αυτό ευθύνεται μέσα και απο τους συνδιασμόυς του με άλλα, στο τελικό αποτέλεσμα ενω δεν φαίνεται αρχικά.

BRaWNy
03-04-07, 14:25
...Αυτό το οποίο κρίνει την απώλεια λίπους ή την αύξηση των μυϊκών κιλών είναι κατά 99% η διατροφή.


>>>Και αυτό ειναι άστοχο, ειδικά όταν μιλάμε για μποντυμπίλντιγκ και περισσότερο για μυικά κιλά.
Ωραία λοιπόν, τότε ας κάνει κάποιος 100% διατροφή και όχι 99%, και ας βγάλει έξω εντελώς την προπόνηση ή ας κάνει της πλάκας προπόνηση αφου δεν έχει τόση σημασία και περισσότερη του 1%.
Να δούμε τι θα πετύχει.
Εσεις τι λέτε να πετύχει?

Η δική μου γνώμη:
Η διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο γενικώς, αλλά ανεβαίνουν τα ποσοστά της όταν πρόκειται για γράμμωση, πάντα όμως σε συνάρτηση και συνδιασμό και με την προπόνηση.
Για μένα δεν ίσχύει πλέον αυτο που λένε 70% διατροφή-30% προπόνηση, ούτε και το 50% διατροφή και 50% προπόνηση που ασπαζόμουν πριν.

Για μένα πλέον μεταξυ αυτων των δυο, ισχύει το 100% διατροφή και το 100% προπόνηση!!!
....και απο όλες τις πλευρές και μορφές

Για εσάς?

winny
03-04-07, 14:34
Και εγω οικογενειάρχης είμαι 41 ετων, με 2 παιδιά (14 και 10).

ε τοτε σου βγαζω το καπελο....αν και στο αβαταρ (που υπεθεσα οτι εισαι εσυ) αν εισαι φαινεσαι πολυ νεοτεροςEγω είμαι στο άβαταρ και ναι κάπως φαίνομαι νεωτερος, ειδικότερα πιό παλία με "κάνανε" για αρκετά χρόνια νεώτερο.
Στο άβαταρ είμαι 38.
Αν και δεν μπορω να καταλάβω, αφου δεν διακρίνεται καλά το πρόσωπο πως συμπεραίνεις ότι είμαι νεώτερος, απο το σωμα?
Δηλαδή δυσκολα να έχει τέτοιο σωμα ένας σαραντάρης ή και πενηντάρης και πάει λέγοντας?

για το προσωπο λεω απο το λιγο που φαινεται...φυσικα και το σωμα μπορει να συμβαδιζει με την ηλικια των 40 η 50

jiujitSu
03-04-07, 14:44
....Απο 3σετ - 8επαναληψεις παω σε 4-6σετ 25-50 επαναληψεις.
Πειραματικα που το δοκιμασα σαν λυση απελπισιας για μενα δουλεψε...

>>>Σε τι ακριβώς δούλεψε?
Είπες λύση απελπισίας, εγω να πω κάτι άλλο, πολλές φορές ρίχνουμε σε λάθος πράγματα τα σφάλματα και νομίζουμε ότι αυτά θέλουν αλλαγή, επειδή πολλές φορές βιαζόμαστε να κρίνουμε και δίνουμε την απαραίτητη πίστωση χρόνου σε κάτι, το οποίο δουλεύει ή πιθανότατα αυτό ευθύνεται μέσα και απο τους συνδιασμόυς του με άλλα, στο τελικό αποτέλεσμα ενω δεν φαίνεται αρχικά.

Στο να χασω λιπος απο πισματαρικες περιοχες οπου 2 ωρες αεροβικης την μερα + Βαρη δεν τα καταφεραν.

Δεν το προτεινω ουτε μπορω να το υποστηριξω επιστημονικα με καποιο τροπο ή ερευνα. Απλα λεω οτι σε μενα δουλεψε.

jiujitSu
03-04-07, 14:57
Oσον αφορα την γραμμωση και τον ογκο περι επαναληψεων ... παρεθετω αλλη μια αποψη

" Πολλές επαναλήψεις γράμμωση, λίγες επαναλήψεις όγκος. Σίγουρα; Είστε πολύ βέβαιοι; Δηλαδή ο Δήμας, ο Τζελίλης, ο Σαμπάνης, γυμνάζονται με 10-12 επαν. για να πετύχουν την πολλή καλή τους γράμμωση;



Χμ... και οι αθλητες των 100μ κανουν μονο σπριντς που βασιζονται κυριως στα αποθεματα γλυκογονου και ομως ειναι LEAN AS HELL.
Ολοι οι παραπανω αθλητες ειναι χημικα ενισχυμενοι και το παραδειγμα ειναι ακυρο κατα την γνωμη μου.
Με τα χημικα γραμμωνονται ακομη και ποδια γυναικων.... που σε αντιθετη περιπτωση οτι πρωτόκολλο ασκησης και να ακολουθησουν δεν υπαρχει περιπτωση. Αντε 1 στις 100 ισως τα καταφερει.

BRaWNy
03-04-07, 14:58
....Απο 3σετ - 8επαναληψεις παω σε 4-6σετ 25-50 επαναληψεις.
Πειραματικα που το δοκιμασα σαν λυση απελπισιας για μενα δουλεψε...

>>>Σε τι ακριβώς δούλεψε?
Είπες λύση απελπισίας, εγω να πω κάτι άλλο, πολλές φορές ρίχνουμε σε λάθος πράγματα τα σφάλματα και νομίζουμε ότι αυτά θέλουν αλλαγή, επειδή πολλές φορές βιαζόμαστε να κρίνουμε και δίνουμε την απαραίτητη πίστωση χρόνου σε κάτι, το οποίο δουλεύει ή πιθανότατα αυτό ευθύνεται μέσα και απο τους συνδιασμόυς του με άλλα, στο τελικό αποτέλεσμα ενω δεν φαίνεται αρχικά.

Στο να χασω λιπος απο πισματαρικες περιοχες οπου 2 ωρες αεροβικης την μερα + Βαρη δεν τα καταφεραν.

Δεν το προτεινω ουτε μπορω να το υποστηριξω επιστημονικα με καποιο τροπο ή ερευνα. Απλα λεω οτι σε μενα δουλεψε.Απλά να σου πω εγω, αν μου επιτρέπεις, μετα βεβαιότητος ότι το που έχασες λίπος απο τις πεισματάρικες περιοχές δεν οφειλοταν σε αυτό.
Πως είμαι βέβαιος?
Σκέψου μόνο αυτό, αν το χρησιμοποιούσες μονίμως σημαίνει ότι δεν θα είχες ποτέ πεισματάρικες περιοχές?
Μπορει να βοήθησε με κάποιον τρόπο, αλλά δεν ευθύνεται αυτό.
Δηλαδή όπως, (ας με συγχωρέσετε για αυτό ειδικά το off) όπως ας πούμε το p...iron δεν κάνει τίποτε απο μόνο του, ενω βοηθάει και χρησιμεύει όταν υπάρχει η παρουσία της t.....iron, καταλαβαίνεις απο ποιά άποψη και ξέρεις τι εννοώ, για αυτό και χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα, έτσι ακριβως και με την περίπτωση που μιλάμε.
Οπότε πιστευω θα ηταν καλύτερο να έψαχνες τις απαντήσεις πάνω σε κάτι άλλο, στην προκειμένη περίπτωση δε του παραδείγματιος η απάντηση και η ουσία είναι στην t.....iron.
Με πιάνεις?


Υ.Γ.Με λίγα λόγια το αποτέλεσμα θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς, απλά δεν γινονται όλα απότομα, αλλά με κάποια σειρά.

jiujitSu
03-04-07, 15:06
....Απο 3σετ - 8επαναληψεις παω σε 4-6σετ 25-50 επαναληψεις.
Πειραματικα που το δοκιμασα σαν λυση απελπισιας για μενα δουλεψε...

>>>Σε τι ακριβώς δούλεψε?
Είπες λύση απελπισίας, εγω να πω κάτι άλλο, πολλές φορές ρίχνουμε σε λάθος πράγματα τα σφάλματα και νομίζουμε ότι αυτά θέλουν αλλαγή, επειδή πολλές φορές βιαζόμαστε να κρίνουμε και δίνουμε την απαραίτητη πίστωση χρόνου σε κάτι, το οποίο δουλεύει ή πιθανότατα αυτό ευθύνεται μέσα και απο τους συνδιασμόυς του με άλλα, στο τελικό αποτέλεσμα ενω δεν φαίνεται αρχικά.

Στο να χασω λιπος απο πισματαρικες περιοχες οπου 2 ωρες αεροβικης την μερα + Βαρη δεν τα καταφεραν.

Δεν το προτεινω ουτε μπορω να το υποστηριξω επιστημονικα με καποιο τροπο ή ερευνα. Απλα λεω οτι σε μενα δουλεψε.Απλά να σου πω εγω, αν μου επιτρέπεις, μετα βεβαιότητος ότι το που έχασες λίπος απο τις πεισματάρικες περιοχές δεν οφειλοταν σε αυτό.
Πως είμαι βέβαιος?
Σκέψου μόνο αυτό, αν το χρησιμοποιούσες μονίμως σημαίνει ότι δεν θα είχες ποτέ πεισματάρικες περιοχές?
Μπορει να βοήθησε με κάποιον τρόπο, αλλά δεν ευθύνεται αυτό.
Δηλαδή όπως, (ας με συγχωρέσετε για αυτό ειδικά το off) όπως ας πούμε το p...iron δεν κάνει τίποτε απο μόνο του, ενω βοηθάει και χρησιμεύει όταν υπάρχει η παρουσία της t.....iron, καταλαβαίνεις απο ποιά άποψη και ξέρεις τι εννοώ, για αυτό και χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα, έτσι ακριβως και με την περίπτωση που μιλάμε.
Οπότε πιστευω θα ηταν καλύτερο να έψαχνες τις απαντήσεις πάνω σε κάτι άλλο, στην προκειμένη περίπτωση δε του παραδείγματιος η απάντηση και η ουσία είναι στην t.....iron.
Με πιάνεις?


Υ.Γ.Με λίγα λόγια το αποτέλεσμα θα ερχόταν έτσι κι αλλιώς, απλά δεν γινονται όλα απότομα, αλλά με κάποια σειρά.

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες. Παντα υπαχει ενα "catch" ομως. Δηλαδη η SHBG δεσμευει και τα οιστρογονα(με μικροτερο affinity) οποτε μπλοκαροντας την εχεις και περισσοτερα free οιστρογονα να δωσουν female fat patterns οποτε μπορει να δουλευεις παλι against your goals...

Δεν το χρησιμοποιω μονιμος γιατι δεν βλεπω μυικη αναπτυξη με αυτο το πρωτοκολλο.
Ειχα διαβασει κατι ερευνες οτι οι πολλες επαναληψεις ενεργοποιουν κυριως τις κοκκινες μυικες ινες οι οποιες εχουν μιτοχονδρια και μπορουν να καψουν το λιπος πολυ πιο ευκολα.
Επισης οι πολλες επαναληψεις αυξανουν την αεροβικη τους ικανοτητα κατα πολυ.
Επισης αλλαζει ως ενα βαθμο το ratio ασπρες/κοκκινες μυικες ινες στον μυς με την μετατροπη ορισμενων ασπρων σε ροζ... δηλαδη αποκτανε μιτοχονδρια.


Υ.Γ . Σορυ για το edit νομιζω επιβαλοταν.

BRaWNy
03-04-07, 15:44
....Ειχα διαβασει κατι ερευνες οτι οι πολλες επαναληψεις ενεργοποιουν κυριως τις κοκκινες μυικες ινες οι οποιες εχουν μιτοχονδρια και μπορουν να καψουν το λιπος πολυ πιο ευκολα.

>>>Ναι μεν, αλλά απο την άλλη θυσιάζεις ενα καλό για ένα άλλο καλό, θυσιάζεις το μέγεθος των μυων σου κατα κάποιον τρόπο.
Κάποια πράγματα μπορουν να γίνουν και με άλλους τρόπους που δεν θαθ είναι και τοσο θυσία σε κάτι άλλο πολύτιμο.

Μπορεις να κάνεις πολλές επαναλήψεις αλλά να έχεις και μεγάλο βάρος και μεγάλη ένταση, και όχι να το μειώσεις για να ανεβούν οι επαναλήψεις.
Σκοπός είναι να μην χαθει η ενταση.
Υπάρχουν μέθοδοι.

.....Επισης οι πολλες επαναληψεις αυξανουν την αεροβικη τους ικανοτητα κατα πολυ.

>>>Και η μεγάλη ένταση αυξάνει και αυτη την αερόβια ικανότητα γιατι και αυτή φτάνει σε σημείο να δουλεύει και καρδιοαγγειακά, οπότε εκει έχουμε με ένα σμπάρο δύο τριγωνια.
επίσης όσο πιό μεγάλοι οι μυες, τοσο και πιο μεγάλη αεροβική ικανότητα αποκτούν, τοσο και ποιό πολλές θερμίδες χρειάζιονται για την συντηρηση τους κ.λ.π. κ.λ.π.

.....Επισης αλλαζει ως ενα βαθμο το ratio ασπρες/κοκκινες μυικες ινες στον μυς με την μετατροπη ορισμενων ασπρων σε ροζ... δηλαδη αποκτανε μιτοχονδρια.


>>>αυτό δεν εχει αποδειχθεί ακόμη στον άνθρωπο.

Τεσπα, για να καταλάβεις δεν διαφωνώ με αυτό που έκανες ή αυτό που είπε ο άλλος φίλος εδω στο τόπικ, απλά διαφωνώ με τον τρόπο που παρατέθηκε, δηλαδή στο ότι είναι must και το μόνο υπεύθυνο.
Δεν θα εγραφα κάτι, αν π.χ. έβλεπα στα πόστς να λέει κανείς "Ναι μεν ετσι, αλλά κάποια στιγμή συμπληρωματικά κάνω στο τέλος και αυτό για αυτούς τους λόγους κ.λ.π." και όχι "Διαφωνώ, πάντα πρέπει να κάνουμε έτσι...κ.λ.π. κ.λ.π."
Δεν εννοώ προσωπικά εσένα, απλά θέλω να σου δειξω γιατι έγραψα ότι εγραψα, απλά για να τονίσω κάποια πράγματα αλλιώς, αν με πιάνεις.
αν δεις στα δικά μου πόστ δεν ειπα ότι θα πρέπει να λείπει αυτό ή κάτι άλλο, ειπα πως θα πρέπει να κινείται κανείς και που θα ταιριαζε το καθένα και πιό πολύ μίλησα για να εξηγήσω ότι στην τελική για την απώλεια λίπους άλλα ειναι πιό υπευθυνα και όχι ακριβως η προπόνηση.


Καλά έκανες που εκανες edit, αν θες τα σβηνουμε και εντελώς, για σενα τα εγραψα, αφου τωρα τα διάβασες, δεν χρειάζονται.
Απλώς ηταν αρκετός ο λίγος χρόνος να μεινουν ετσι μεχρι να τα δεις.

jiujitSu
03-04-07, 15:52
Κατανοητες και σεβαστες οι απαντησεις/αποψεις σου .


Αυτο που ειπες παντως για το "φορτίο ανα δευτερόλεπτο" makes a very good sense !

BRaWNy
03-04-07, 16:08
Τωρα κάνεις cutting, αν μπεις και στη διαδικασία να το ψάξεις περισσότερο αυτό + και ότι άλλο κάνεις που θέλει και πνευματική εργασία, θα είναι περισσότερο μαρτύριο η φάση.

jiujitSu
03-04-07, 16:14
Χεχεχεχ u got that right !

την παλευω ακομη... σε κανα μηνα θα αρχισουν τα γερα κολπα. Ειδικα αμα πεσω στα 150γρ υδατανθρακες εκει οι δικοι μου νομιζουν οτι την "πινω".

Για τους επομενους 2 μηνες να με συγχωρεσετε αμα πω καμια ......... καποια στιγμη.
Οσοι εχουν νοιωσει το Ketone-way-of-thinking καταλαβαινουν. :geek: