PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουραση και χασιμο βαρους



Xxlakis
10-07-10, 10:17
Καλημερα...θα ηθελα τη συμβουλη σας σε ενα θεμα που με απασχολει.Παντα η διατροφη μου ητανε καθαρη και οι προπονησεις μου βγαινανε με μεγαλη ενταση και μπορουσα να τα συνδιασω αυτα με τις ομολογουμενως αυξημενες επαγγελματικες υποχρεωσεις μου.Στοχος μου ητανε παντα να μπορω να διατηρω το σωμα μου σε μια σχετικα καλη κατασταση και να ριξω τα 5-6 παραπανησια κιλα που εχω πανω μου κατι το οποιο γινοτανε αργα αλλα σταθερα.Απλα τον τελευταιο καιρο ειμαι πολυ στο τρεξιμο χωρις ομως αυτο να επηρεασει το προγραμμα μου αλλα παρατηρησα πως η μειωση του βαρους μου καπου "κολησε".Τη διατροφη μου παντα την εχω καπως περιορισμενη σε υδατανθρακες και απλα σκεφτηκα μηπως η κουραση του οργανισμου μου σε συνδιασμο με αυτο ειναι δυνατον να με εμποδιζει με καποιο τροπο να χασω κιλα.Θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη καποιων πιο κατατοπισμενων απο μενα.Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

sogoku
10-07-10, 10:56
Ψηλε μου το ειχα παθει και εγω αυτο.Ενω εχανα οταν ξεκινησα βραδινη δουλεια σε καποια σημεια κολλουσα.Με λιγο διαβασμα καταλαβα οτι ισως εφταιγε η κορτιζολη που ειναι υπευθυνη για την αποθηκευση λιπους και την απωλεια μυικης μαζας.
Εγω θα σε συμβουλευα να κοψεις λιγο απο καπου απο τις προπονησεις ισως για να μην εχεις σημαδια υπερκοπωσης και κολλαει η ζυγαρια.
Φαε καμια εβδομαδα λιγο περισσοτερο αν θες[καθαρα παλι]
Γενικα πειραματισου.

Xxlakis
10-07-10, 11:32
Βασικα σκεφτομουνα να κοψω τα βαρη μεχρι το τελος του καλοκαιριου(Η' να κανω 3 φορες τη βδομαδα κυκλικο) και να κανω μονο αεροβια καθε μερα τουλαχιστον να χασω τα κιλα που θελω (εστω και λιγη μυικη μαζα) και το χειμωνα "ανεβαζω" παλι.

sogoku
10-07-10, 11:48
Βασικα σκεφτομουνα να κοψω τα βαρη μεχρι το τελος του καλοκαιριου(Η' να κανω 3 φορες τη βδομαδα κυκλικο) και να κανω μονο αεροβια καθε μερα τουλαχιστον να χασω τα κιλα που θελω (εστω και λιγη μυικη μαζα) και το χειμωνα "ανεβαζω" παλι.



Γιατι ρε ψηλε μου?Με στενοχωρεις....Αν νιωθεις κουραση σταματα μια δυο εβδομαδες και ξαναμπες δυναμικα..Εξαλλου με τα βαρη καις πολλες θερμιδες και μεταπροπονητικα και θα συντηρισεις [σε συνδυασμο με φαι καλο] και μυικη μαζα και μεταβολισμο υψηλα.ΜηΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΑ ΒΑΡΗ ΟΠΩς ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.Αν θες κανε ενα μικρο reset απλα.
Οπως σου ειπα αν θελεις ανεβασε θερμιδες φτασε κοντα στις συντηρησεις και βγαζε καλες αεροβιες με βαρη.
Βλεπεις και κανεις εγω ετσι θα εκανα.

SepTum
10-07-10, 19:58
Ενας βασικος κανονας για να κρατησεις ψηλα το μεταβολισμο σου και να "ξεκολλησεις απο τετοιες καταστασεις" ειναι να παιξεις με τους υδατανθρακες.Το πιο κλασσικο ειναι 3μερες θα τρως με αρνητικο ισοζυγιο θερμιδων και χαμηλους αμηλωδης υδατανθρακες σε μικρες ποσοτητες (μονο στα 2 πρωτα γευματα)μετα μονο σαλατες για συνοδεια της πρωτεινης και 1 μερα θα τρως κοντα στη συντηρηση με περισσοτερους αμηλωδης και σε ποσοτητα αλλα αυτη τη φορα μεχρι 4ο γευμα.Αν θες περισσοτερες πληροφοριες με παραδειγματα κλπ μου λες για να σε παραπεμψω σε αντοιστιχο ηλεκτρονικο βιβλιο που βρισκεις online.