PDA

Επιστροφή στο Forum : Elite 12 (Dymatize)



Lao
11-07-10, 12:51
http://www.dymatize.com/clientuploads/directory/products/Elite12HR-4.4lb-FB-Facts.jpg


Repair, Recovery, Growth. Specially formulated, Elite 12-Hour contains a fusion of the most Anabolic/Anti-Catabolic protein sources available, loaded with Glutamine, BCAAs, Essential Fatty Acids, and Zytrix, the advanced enzyme matrix that helps amplify absorption, to promote constant muscle growth and recovery for hours. Elite 12-Hour is a great source of protein anytime - morning, pre/post workout, and before bed - helping enhance and prolong the positive nitrogen balance your body needs to repair, recover, and grow.

Αυτή την πρωτεΐνη χρησιμοποιώ εδώ και μερικούς μήνες.

Μου αρέσει το ότι απελευθερώνεται σιγά-σιγά και για τις δικές μου ανάγκες και το δικό μου ημερήσιο πρόγραμμα, αυτό είναι καλό. Μέχρι στιγμής, την έχω πάρει σε γεύση μπανανα και σοκολάτα και μπορώ να πω ότι και οι δύο γεύσεις μου αρέσουν.

Αν θέλω ένα... boost, την ρίχνω σε 500 ml γάλα και έχω ένα ρόφημα με περίπου 30-35 γραμμάρια πρωτεΐνης, αλλιώς την διαλύω σε ένα ποτήρι νερό. Διαλυτότητα έχει καλή.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μία από τις καλύτερες πρωτεΐνες.

beefmeup
11-07-10, 13:04
νταξ,ειναι.
την εχω παρει βανιλια,η οποια ομως δεν μου αρεσε καθολου(σαν γευση),πραμα σπανιο γιατι κατεβαζω τα παντα.

ειχα μια περιεργη επιγευση,που δεν μορω να προσδιορισω.κατι σαν κρεμα για μωρα,αλλα στο πιο περιεργο,γιατι κ μετις κρεμες για μωρα δεν εχω προβλημα:green:

Micha3L_Myers
11-07-10, 13:04
καλη φαινεται αλλα στα 100 γρ εχει 63 πρωτεινη

Lao
11-07-10, 13:12
νταξ,ειναι.
την εχω παρει βανιλια,η οποια ομως δεν μου αρεσε καθολου(σαν γευση),πραμα σπανιο γιατι κατεβαζω τα παντα.

ειχα μια περιεργη επιγευση,που δεν μορω να προσδιορισω.κατι σαν κρεμα για μωρα,αλλα στο πιο περιεργο,γιατι κ μετις κρεμες για μωρα δεν εχω προβλημα:green:

Βανίλια έχει πάρει ένας κολλητός μου και μου είπε αυτό ακριβώς που λες και εσύ. Πάντως, η σοκολάτα και η μπανάνα είναι μια χαρά.


καλη φαινεται αλλα στα 100 γρ εχει 63 πρωτεινη

Ναι, αυτός είναι ένας λόγος που την έχω επιλέξει. Δεν θέλω μια «καθαρή», ούτε μια «βρώμικη», αλλά μια all-around. Βασικά, μου θυμίζει μια παλιά μου αγάπη :p, την Aminovit, που ήταν 65άρα. :toast:

eas2000
11-07-10, 13:14
Πολλα συστατικά ρε παιδιά, δεν συμπαθώ πρωτείνες που έχουν ένα κατεβατό συστατικά έστω και αν είναι λιπαρά οξέα κλπ

Πρωτείνη παίρνεις, οχι καμια φορμουλα pre workout ξερω γω

beefmeup
11-07-10, 13:17
καλη φαινεται αλλα στα 100 γρ εχει 63 πρωτεινη

ολες η καζεινες κ blend(syntrax,syntha-6,100%gold standard casein(ON),κλπ),εχουν τοσο πανω κατω,με μικρες διαφορες σιτς δοσεις ανα κουβα.

λογικο,γιατι εχουν ολες κ αλλα προσθετα οπως mct,λιγους υδατανρακες,ινες κλπ.

καζεινη,ειναι οχι isolate/concentrate.

beefmeup
11-07-10, 13:17
ολες η καζεινες κ blend(syntrax,syntha-6,100%gold standard casein(ON),κλπ),εχουν τοσο πανω κατω,με μικρες διαφορες σιτς δοσεις ανα κουβα.

λογικο,γιατι εχουν ολες κ αλλα προσθετα οπως mct,λιγους υδατανρακες,ινες κλπ.

καζεινη,ειναι οχι isolate/concentrate.

EAS,αυτες τις θες για συγκεκριμενη χρηση,οχι για μεταπροπο.οποτε για την δουλεια που τις θες πρεπει να τα χουν αυτα.

themisdas
11-07-10, 13:29
Ναι, αυτός είναι ένας λόγος που την έχω επιλέξει. Δεν θέλω μια «καθαρή», ούτε μια «βρώμικη», αλλά μια all-around. Βασικά, μου θυμίζει μια παλιά μου αγάπη :p, την Aminovit, που ήταν 65άρα. :toast:

aminovit, ωραια πρωτεινη (ειδικα γευση) αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος..

Levrone
11-07-10, 13:33
εχω καταναλωσει αρκετα κουτια της συγκεκριμενης, δεν εχω δοκιμασει χειροτερες γευσεις απο αυτη μα την Παναγια τη Βαγγελιστρα..

και μουφα και η ετικετα της..δηλαδη ποιο πεπτικο συστημα θα ασχολειται 12 ωρες με μια πρωτεινη?

Lao
11-07-10, 13:44
και μουφα και η ετικετα της..δηλαδη ποιο πεπτικο συστημα θα ασχολειται 12 ωρες με μια πρωτεινη?

Τι σε κάνει να το λες αυτό φίλε μου;

beefmeup
11-07-10, 13:44
και μουφα και η ετικετα της..δηλαδη ποιο πεπτικο συστημα θα ασχολειται 12 ωρες με μια πρωτεινη?

νταξ,αυτο το χουμε πει,δε παιζει.αλλα δεν το γραφει μονο αυτη,αλλα ολες(σχεδον) οι καζειν μπλεντ.

beefmeup
11-07-10, 13:56
Τι σε κάνει να το λες αυτό φίλε μου;

LAO,κανα 3ωρακι το πολυ.

Levrone
11-07-10, 14:04
Τι σε κάνει να το λες αυτό φίλε μου;

η λογικη και η επιστημη φιλε μου!

Lao
11-07-10, 14:06
LAO,κανα 3ωρακι το πολυ.

Κοίτα, χημικός δεν είμαι, ούτε βιολόγος. ΟΚ, σίγουρα παίζει marketing στην μέση και το «12 hour» μπορεί να είναι 11, 10, 9 ώρες κτλ. Λογικά θα έχει να κάνει και με τον οργανισμό του καθενός.

Ωστόσο, οι 3 σε σχέση με τις 12 ώρες είναι μεγάλη διαφορά και ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο μιλάμε για απάτη και κάτι τέτοιο εγώ τουλάχιστον το θεωρώ σοβαρό μιας και ο «κράχτης» του συγκεκριμένου προϊόντος είναι ακριβώς η αργή απορρόφηση.

Το θέμα είναι, πως στοιχειοθετείται η απόκλιση αυτή; Να μαθαίνουμε κιόλας και να ξέρουμε και τι μας γίνεται.

Lao
11-07-10, 14:07
η λογικη και η επιστημη φιλε μου!

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; :)

beefmeup
11-07-10, 14:13
Κοίτα, χημικός δεν είμαι, ούτε βιολόγος. ΟΚ, σίγουρα παίζει marketing στην μέση και το «12 hour» μπορεί να είναι 11, 10, 9 ώρες κτλ. Λογικά θα έχει να κάνει και με τον οργανισμό του καθενός.

Ωστόσο, οι 3 σε σχέση με τις 12 ώρες είναι μεγάλη διαφορά και ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο μιλάμε για απάτη και κάτι τέτοιο εγώ τουλάχιστον το θεωρώ σοβαρό μιας και ο «κράχτης» του συγκεκριμένου προϊόντος είναι ακριβώς η αργή απορρόφηση.

Το θέμα είναι, πως στοιχειοθετείται η απόκλιση αυτή; Να μαθαίνουμε κιόλας και να ξέρουμε και τι μας γίνεται.

μια καλη αρχη αμφισβητησης ειναι να ξεκιναμε απτην πηγη..
δλδ,ρωτησες την εταιρια,που το στηριζει το 12ωρο?σου εδειξε καμια μελετη??κανα πινακα με μετρησεις??

αν υπηρχε να εισαι σιγουρος οτι θα το εβαζε στην ετικετα.αν οχι,ειναι γιατι δεν υπαρχει.(λογικη δλδ)
πες το εξαπατηση,πες το οπως θες.το ιδιο αποτελεσμα εχει κ αυτο δεν ειναι 12ωρο.

Lao
11-07-10, 14:29
μια καλη αρχη αμφισβητησης ειναι να ξεκιναμε απτην πηγη..
δλδ,ρωτησες την εταιρια,που το στηριζει το 12ωρο?σου εδειξε καμια μελετη??κανα πινακα με μετρησεις??

αν υπηρχε να εισαι σιγουρος οτι θα το εβαζε στην ετικετα.αν οχι,ειναι γιατι δεν υπαρχει.(λογικη δλδ)
πες το εξαπατηση,πες το οπως θες.το ιδιο αποτελεσμα εχει κ αυτο δεν ειναι 12ωρο.

Πίνακα με σοβαρές μετρήσεις και μελέτες δεν έχω δει στην ετικέτα καμίας πρωτεΐνης από όσες έχω πάρει.

Όσον αφορά την συγκεκριμένη, στην ετικέτα (από πίσω) αναφέρει μια πατέντα τους που την ονομάζουν «Sustained Muscle Saturation Technology (SMST)» και περιγράφει το πως δουλεύει.

Τώρα το αν αυτή η πατέντα όντως λειτουργεί όπως λένε δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω. Με κάθε ειλικρίνεια, εδώ και πολύ καιρό είμαι της άποψης ότι αν θέλουμε τεκμηριωμένες απαντήσεις, θα τις πάρουμε μόνο από ένα χημείο. ;)

Levrone
11-07-10, 14:30
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; :)



κοιταξε, οτι και να ριξεις στο στομαχι μεχρι να επεξεργαστει και να φυγει εξω 12ωρο δε θα πιασει.
εδω μια απλη καζεινη παιρνεις και σου λενε 5-6 ωρες θα σε κρατησει. και παλι υπερβολη θεωρειται.
μια τροφη να επεξεργαζεται 12 ωρες απλα δε γινεται. δεν ξερω τι αλλο θα θελες να σου πω.

γιατι δε γινεται???? γιατι δε γινεται. ετσι ειναι κατασκευασμενο το συστημα απο τον Creator (χαχαχα, κορυφαια ατακα απο καθηγητη στη σχολη για να μην πει τη λεξη Θεος και υπαρξουν αντιδρασεις απο το κοινο!!!!)

beefmeup
11-07-10, 14:36
κοιταξε, οτι και να ριξεις στο στομαχι μεχρι να επεξεργαστει και να φυγει εξω 12ωρο δε θα πιασει.
εδω μια απλη καζεινη παιρνεις και σου λενε 5-6 ωρες θα σε κρατησει. και παλι υπερβολη θεωρειται.
μια τροφη να επεξεργαζεται 12 ωρες απλα δε γινεται. δεν ξερω τι αλλο θα θελες να σου πω.

γιατι δε γινεται???? γιατι δε γινεται. ετσι ειναι κατασκευασμενο το συστημα απο τον Creator (χαχαχα, κορυφαια ατακα απο καθηγητη στη σχολη για να μην πει τη λεξη Θεος και υπαρξουν αντιδρασεις απο το κοινο!!!!)

εδω ρε,το κρεας φευγει σε κανα 2ωρο το πολυ(αναλογα)..ποσο μαλλον ενα σεηκ,που το μισο θα περασει χωρις να ακουμπησει καθολου.

οτι κατσει στο στομαχι κ γινει αυτο το ζελεδοειδες που γινεται η καζεινη,λες να κανει κανα 6 ωρο να διαλυθει??τι εχει τσιμεντο?

το πολυ σε 3 ωριτσες λεμε.

LAO,αλλο το ενα αλλο το αλλο..μην ψαχνεις μετρησεις για να δεις ποσους μυς θα σου κανουν οι σκονες..εκει παρε μασλτεκ,που τα κανει αυτα.:green:

αλλα το να λες οτι δινει αμινο στο αιμα 12 ωρες,ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο,που χωρις πολλες πολλες μετρησεις,βαση λογικης κ απλων γνωσεων καταλαβαινεις οτι απλα δεν γινεται.

Lao
11-07-10, 16:42
κοιταξε, οτι και να ριξεις στο στομαχι μεχρι να επεξεργαστει και να φυγει εξω 12ωρο δε θα πιασει.
εδω μια απλη καζεινη παιρνεις και σου λενε 5-6 ωρες θα σε κρατησει. και παλι υπερβολη θεωρειται.
μια τροφη να επεξεργαζεται 12 ωρες απλα δε γινεται. δεν ξερω τι αλλο θα θελες να σου πω.

γιατι δε γινεται???? γιατι δε γινεται. ετσι ειναι κατασκευασμενο το συστημα απο τον Creator (χαχαχα, κορυφαια ατακα απο καθηγητη στη σχολη για να μην πει τη λεξη Θεος και υπαρξουν αντιδρασεις απο το κοινο!!!!)

ΟΚ, τώρα κατάλαβα τι θέλεις να πεις.


εδω ρε,το κρεας φευγει σε κανα 2ωρο το πολυ(αναλογα)..ποσο μαλλον ενα σεηκ,που το μισο θα περασει χωρις να ακουμπησει καθολου.

οτι κατσει στο στομαχι κ γινει αυτο το ζελεδοειδες που γινεται η καζεινη,λες να κανει κανα 6 ωρο να διαλυθει??τι εχει τσιμεντο?

το πολυ σε 3 ωριτσες λεμε.

LAO,αλλο το ενα αλλο το αλλο..μην ψαχνεις μετρησεις για να δεις ποσους μυς θα σου κανουν οι σκονες..εκει παρε μασλτεκ,που τα κανει αυτα.:green:

αλλα το να λες οτι δινει αμινο στο αιμα 12 ωρες,ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο,που χωρις πολλες πολλες μετρησεις,βαση λογικης κ απλων γνωσεων καταλαβαινεις οτι απλα δεν γινεται.

Όπως είπα και πριν, σίγουρα παίζει marketing μέσα, δεν διαφωνούμε. Ίσως να την δοκίμασαν σε τίποτα γιόγκι με super αργό μεταβολισμό και να έκαναν 12 ώρες για να την απορροφήσουν :P :toast: