PDA

Επιστροφή στο Forum : H διατροφή μου



alexmafia2
02-04-07, 23:42
καταλαβα.και σου παραθετω την διατροφη μ και τα χαρακτηριστικα μου.
1,77-74κιλα τορα απο ποσοστα λιπους δεν ξερω κ πολλα γιαυτο σου λεο οτι φενοντε μονο οι πανω κοιλιακοι, εχω λιγη κιλιτσα κατο κατο και γυρο απο την μεση αλλα μικρη.

η διατροφη μου

1(πρωινο)
3αυγα βρασμενα 1 με κροκο
δημητρικα ολικης αλεσης με γαλα 2%
φρουτο (μηλο-μπανανα-πορτοκαλι)

2(δεκατιανο)
2τονους ριο μαρε με νερο
και 1 μπανανα

3(μεσημεριανο)
κοτοπουλο-ψαρι-μπριζολα μοσχαρισια
ρυζι-πατατα βραστη
σαλατα και καπιο φρουτο

4(πριν απο την προνπονηση)
1τονο ριο μαρε με νερο
ρυζι-πατατα βραστη

5(μετα την προπονηση)
κοτοπουλο
ρυζι-πατατα βραστη
σαλατα

6(βραδυνο)
1 τονο ριο μαρε με νερο
με σαλατα

Gasturb
02-04-07, 23:50
Αν μας έγραφες κ σε γρ τι παίρνεις διτραοφικά απο κάθε γεύμα θα ήταν καλύτερη η αξιολόγηση μιας κ δεν ξέρουμε πχ πόσα γρ πρωτεϊνη υδατάνθρακα κ λίπος παίρνεις καθημερινά.

Σαν πρώτη παρατήρηση είναι ότι το menu σου σίγουρα δεν βγάζει 75 γρ λίπος με maximum 20 κορεσμένο λόγω τις απουσίας παντός τύπου λαδιού.

Gt

Gasturb
02-04-07, 23:54
2τονους ριο μαρε με νερο


Πόσα γρ πρωτεϊνη έχει αυτο?

Gt

alexmafia2
03-04-07, 00:07
ναι αλλα μην ξεχνας οτι η σαλατες εχουνε το λαδακι τους εστω και λιγο!τωρα υπολογισε γυρο στα 200 γρ η πρωτεινες και 150 η υδατανθρακες. ναι τα ριο μαρε τα 2 εχουνε 60 γρ πρωτεινη δλδ 1=30

Gasturb
03-04-07, 00:11
ναι αλλα μην ξεχνας οτι η σαλατες εχουνε το λαδακι τους εστω και λιγο!τωρα υπολογισε γυρο στα 200 γρ η πρωτεινες και 150 η υδατανθρακες. ναι τα ριο μαρε τα 2 εχουνε 60 γρ πρωτεινη δλδ 1=30

Με υπολογισμούς δεν γίνεται σωστή δουλειά, αν θέλεις καλή εκτίμηση κάνε τον κόπο να τα υπολογίσεις κ come back

Πάντως τα 200 γρ πρωτείνη για 77kg είναι αρκετά μιας κ με 150 γρ θα είσαι μια χαρά κ οι υδατανθρακές σου θέλουν οπωσδήποτε άνοδο.

Gt

alexmafia2
03-04-07, 00:24
εχεις δικιο και τωρα που θα παρω και whey θα ανεβει κ αλλο αρα θα πρεπει να το αλλαξω,γενικα αποφευγω τους πολλους υδατανθρακες λογω της κιλιτσας.αα και ειμαι 74 κιλα οχι 77.

Gasturb
03-04-07, 01:42
,γενικα αποφευγω τους πολλους υδατανθρακες λογω της κιλιτσας.

1. Μην κάνουμε το λάθος να ενοχοποιούμε όλους τους υδατάνθρακες - να αποφεύγεις τους απλούς υδατάνθρακες που οδηγούν στο πάχος αλλά όχι τους σύνθετους που σε εξασφαλίζουν την ενέργεια που κατανάλώνεις στην γυμναστική σου.

2. Ένα παράδειγμα ημερήσιας κατανομής θερμιδών είναi : Πρωτεϊνη 25%, Υδατάνθρακες 55%, Λίπη 20%

3. Πριν ξεκινήσεις να φτιάχνεις το προγραμμά σου συμβουλέψου το χρήσιμο ποστ το gpol

Ποσες θερμιδες χρειαζομαι για ογκο/γραμμωση; (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1162)

Gt

BRaWNy
03-04-07, 10:13
Το % λίπους σε κάποιον, δεν καθορίζεται απο το κατα πόσο φαίνονται ή όχι οι κοιλιακοί του.
Υπάρχουν άτομα που οι κοιλιακοί τους φαίνονται ή αν θελετε φαινονται καλύτερα απο κάποιους άλλους, ενω το % λίπους τους είναι μεγαλύτερο απο αυτό των άλλων.

Η διατροφή σου έχει "προβληματα" μέσα, ειδικά αν πρόκειται για απώλεια λίπους και γράμμωση.
Εξαρτάται βέβαια και πότε την άρχισες και για πόσο καιρό στοχεύεις να είναι έτσι και ισως μετα αλλάξει και για πότε (σε πόσο καιρό) υπολογίζεις το επίτευγμα του στόχου σου.
Αυτό κυρίως για τις ποσότητες και αναλογίες.
Παρόλα αυτά και πέρα απο αυτά, το γάλα και τα φρούτα είναι πρόβλημα.
Μου είχες δωσει την εντύπωση, ετσι όπως είχες μιλήσει για την διατροφή σου, ότι κάνεις τέλεια διατροφή.

alexmafia2
03-04-07, 14:48
τοτε brawny μπορεις να μου την αλλαξεις ετσι ωστε να ειναι πιο σωστη?το γαλα 2%νομιζα οτι ηταν οκ αρα το αλλαζουμε με τι?α ειπες οτι και τα φρουτα ειναι λαθος αρα και αυτα εξω,

BRaWNy
03-04-07, 15:26
Είπες ότι την κάνεις για "κόψιμο" έτσι?
Για "κόψιμο" δεν κάνει, αλλά για την περίπτωση σου είναι καλή, διότι εγω προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι καιρός ακόμη για "κόψιμο" (γράμμωση) για σένα.
Ειδα τις φωτός σου, και απο ότι είδα, δεν θα πρέπει να έχεις λόγους να ανησυχείς για περιττό λίπος, αλλά προτείνω να συνεχίσεις κι άλλο τον όγκο, τρωγοντας καθαρά (όπως και κάνεις σε αρκετό βαθμό) και ίσως λιγάκι παραπάνω.
Θα είναι πιό πετυχημένη η γράμμωση όταν την κάνεις αργότερα όταν θα φτάσεις και σε μεγαλύτερα επίπεδα μυικής μάζας, θα είναι πιό εύκολη και θα σου μείνουν και πολλά για να δείξεις , αν με πιάνεις.
Μην μπεις σε ένα λούκι δηλαδή, απο τωρα, και μαζί με το λιγοστό λίπος που έχεις χάσεις και μυική μάζα και μετα αντε πάλι απο την αρχή.
Κάνε πρωτα την υπέρβαση, φτασε ακόμη πιο ψηλά και μετά.
Δεν νομίζω ότι απο αυτό που ειδα απο τις φωτός, θα έχεις πρόβλημα με πολύ αποθήκευση λίπους ωστε να ανησυχείς.
Άσε που όσο βάζεις όγκο θα δείχνεις ακόμη πιό "καθαρός", πιό τσιτωμένος, πως να το πω..σε ποιό "φόρμα" αν θες και μην ανησυχεις για το καλοκαίρι αν θα εχεις λίγο λίπος πάνω σου, επικεντρωσου στο να αυξηθείς εκει που πρέπει, ετσι ωστε να προσέχουν τον όγκο σου και τους μυς σου και όχι αν έχεις περιττό λίπος και θα έρθει κάποια στιγμή που θα ασχοληθείς με αυτό, ωστε να το "διώξεις" και πίστεψε με θα είναι πιό κατάλληλη στιγμή.
Καλοκαίρια θα υπάρξουν πολλά στο μέλλον, τι σε πειράζει αν δεν φαινονται προς το παρόν οι κοιλιακοί σου, ενω όμως θα φαινεσε γομάρι και η παρουσία σου θα το εκπέμπει αυτό, μαζί και με δύναμη.
Πολύ πιθανόν, αν δοκιμάσεις απο τωρα, να φτάσεις σε σημείο να χασεις το λίπος, να φαίνονται μεν οι κοιλιακοί κ.λ.π., αλλά να μην "μετράει" αν με πιάνεις και να φαινεσε και άτονος.
Θέλει κι άλλο κρέας για να γινει πιό καλή η γράμμωση και να μην δειχνεις άτονος.
Εγω νομίζω προς το παρόν καλά ειναι να συνεχίσεις την προπόνηση και να πηγαίνεις για μάζα να τρως αρκετά καθαρά, τουλάχιστον για το καλοκαίρι και σιγά σιγά θα γίνονται σχεδόν μόνα τους τα πράγματα και όταν θα φτασει κάποτε η κατάλληλη στιγμή, ασχολείσου πιο "λεπτομερειακά".
Έχε υπομονή, θα απολαύσεις πιό πολύ το αποτέλεσμα αργότερα.

Οπότε αν κάνεις ετσι όπως προτείνω, η whey και η κρεατίνη, όπως ανέφερες σε άλλο τόπικ, μπορουν να έχουν θέση στην όλη φάση.

Οπότε κι αν συμφωνείς για μαζα και τρωγοντας καθαρά, προτείνω:
Αύξησε κι άλλο την πρωτεΐνη στο πρωινό, βάζοντας περισσότερα ασπράδια, κρατα το γάλα όμως μην το παρακάνεις.
Το ίδιο και με τα φρούτα, μην το παρακάνεις, προσπάθησε να μην τρως φρούτα μαζί με άλλες πηγες υδατανθράκων και συχνά.
Στηρίξου περισσότερο στο ρύζι απο ότι τις πατατες και βάλε και μακαρόνια αν θες που και που.
Τα πρωινά δημητριακά αν γίνουν βρωμη, ακόμη καλύτερα.
Μην ξεχνάς και τα καλά λιπαρά, όπως είπες έχεις ελαιόλαδο στις σαλάτες, βρες και απο μια πηγη να παιρνεις και Ωμέγα-3, π.χ. fishoils ή λινέλαιο και που και που και παχιά ψάρια ή λιγα καρυδια.
Πινε και αφθονο νερό, 4 λιτρα τουλάχιστον.

Επίσης μην το "παρακάνεις" με την προπόνηση, όσο πιό "λίγα" κάνεις και με μεγαλύτερη ένταση, ακόμη καλύτερα.

alexmafia2
03-04-07, 15:41
τορα το επιασα πληρως!σε ευχαριστω που μου εδωσες να καταλαβω καπια πραγματα!

BRaWNy
03-04-07, 15:45
Τελικά τι θα κάνεις?
Θα συνεχίσεις όπως προτείνω?

BRaWNy
03-04-07, 15:49
τορα το επιασα πληρως!σε ευχαριστω που μου εδωσες να καταλαβω καπια πραγματα!Τωρα ίσως καταλαβαίνεις και τον τρόπο, στο πως προσπαθω να βοηθήσω κάποιον.
Αν σου ειχα απαντήσει την πρωτη φορά απλά και μόνο με ενα ναι ή ενα όχι ή με μια απλή απάντηση μονολεκτική, δεν θα έμπαινες στη διαδικασία να σκεφτείς και κάπως περισσότερο ωστε στο τέλος να καταλάβεις αμέσως όταν θα κατέληγα και να έβγαζες ας πούμε πιο σωστά συμπεράσματα, για σενα για τον εαυτό σου, και όχι μονο για όσα ειπωθηκαν.
Αν με πιάνεις.

Απλά εγω θέλω να δίνω "τροφή" στον άλλον, αλλά όχι μασημένη, αν μπορεις να με καταλάβεις, για να μην πάει χαμένη αυτη η "τροφή", ετσι ωστε να την χρησιμοποιήσει και καλύτερα.

alexmafia2
03-04-07, 15:53
καταγραμμα φιλε μου,αλλα παραλληλα θα προσπαθησω να τρωο ακομα πιο στεγνα και περισσοτερο οπος ειπες,δεν πειραζει μορε ας μην βγουμε με κοιλιακους στη παραλια, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βγουμε με περισοτερρα μπρατσα!

Gasturb
03-04-07, 16:04
Το % λίπους σε κάποιον, δεν καθορίζεται απο το κατα πόσο φαίνονται ή όχι οι κοιλιακοί του.
Υπάρχουν άτομα που οι κοιλιακοί τους φαίνονται ή αν θελετε φαινονται καλύτερα απο κάποιους άλλους, ενω το % λίπους τους είναι μεγαλύτερο απο αυτό των άλλων.


Nάτος ο Brawny ξαναχτύπησε επί του θέματος κοιλιακών xexexe. Εγώ δεν συμφωνώ 100% γιατί με βάση πάντα ότι το άτομο γυμνάζεται παρατηρώ ότι οι κιλιακοί αρχίζουν να κάνουν την εμφανισή του απο το 18% κ κάτω. Δεν νομίζω να βρεθεί άτομο πχ με 25% κ να μας πει εχω 6 pack όμως θα βρεθεί να μας το πει με 14%. Τώρα ο alex έτσι όπως το λέει τον υπολογίζω χοντρικά γύρω στο 16.5%. Τώρα δεν είμαι κ εκέι να ξέρω τι κ πως απλά θέλω να καταλήξω στο ότι το ποσοστό έχει ένα μερίδιο στην 'γράμμωση' του κάθε γυμνασμένου μιας κ αφορα το λίπος στην επιδερμίδα οπότε κ την ανάλογη θολούρα στους κοιλιακούς.

Gt

BRaWNy
03-04-07, 16:04
καταγραμμα φιλε μου,αλλα παραλληλα θα προσπαθησω να τρωο ακομα πιο στεγνα και περισσοτερο οπος ειπες,δεν πειραζει μορε ας μην βγουμε με κοιλιακους στη παραλια, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βγουμε με περισοτερρα μπρατσα!
Θα ερθουν και οι στιγμές και για μπρατσα και για κοιλιακούς, μην στενχωριέσαι, αρκει να μην παρατησεις αυτό που κάνεις.

alexmafia2
03-04-07, 16:26
το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα τα παρατησω,πια μου εχει γινει τροπος ζωης και μου αρεσει!

BRaWNy
03-04-07, 17:46
Το % λίπους σε κάποιον, δεν καθορίζεται απο το κατα πόσο φαίνονται ή όχι οι κοιλιακοί του.
Υπάρχουν άτομα που οι κοιλιακοί τους φαίνονται ή αν θελετε φαινονται καλύτερα απο κάποιους άλλους, ενω το % λίπους τους είναι μεγαλύτερο απο αυτό των άλλων.


Nάτος ο Brawny ξαναχτύπησε επί του θέματος κοιλιακών xexexe. Εγώ δεν συμφωνώ 100% γιατί με βάση πάντα ότι το άτομο γυμνάζεται παρατηρώ ότι οι κιλιακοί αρχίζουν να κάνουν την εμφανισή του απο το 18% κ κάτω. Δεν νομίζω να βρεθεί άτομο πχ με 25% κ να μας πει εχω 6 pack όμως θα βρεθεί να μας το πει με 14%. Τώρα ο alex έτσι όπως το λέει τον υπολογίζω χοντρικά γύρω στο 16.5%. Τώρα δεν είμαι κ εκέι να ξέρω τι κ πως απλά θέλω να καταλήξω στο ότι το ποσοστό έχει ένα μερίδιο στην 'γράμμωση' του κάθε γυμνασμένου μιας κ αφορα το λίπος στην επιδερμίδα οπότε κ την ανάλογη θολούρα στους κοιλιακούς.

Gt
Άλλο εννοούσα εγω, υπάρχουν άτομα με πολύ χαμηλό % λίπους ας πούμε 8% και δεν εμφανίζουν κοιλιακούς ενω άλλοι εμφανίζουν με 12% ή καλύτερα αν θες, μπορει κάποιος με 12% να εμφανίσει το ίδιο καλά κοιλικαούς με έναν με 8% (και αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες), άρα απο την εμφάνιση των κοιλιακών και μόνο δεν μπορουμε να ξέρουμε το % λίπους του, θα πρέπει να τον δούμε και συνολικά, αλλά και να έχει κάνει μέτρηση αν θες, για να ξέρουμε.

Πάντως το πιό σημαντικό είναι, κάποιον να τον ενδιαφέρει πρωτα το % μυικής του μάζας και κατα πόσο ικανοποιητικό είναι και μετα να τον απασχολήσει το % λίπους του.

Gasturb
03-04-07, 18:24
Oπότε παλι συμφωνούμε δλδ hehehe Σίγουρα τα νούμερα 'παίζουν' μεταξύ τους για άλλους φαίνοντε έντονα στο 10 άλλοι στο 13 κτλ αλλά γενικά πιστεύω ότι απο 18 κ κάτω με δεδομένο πάντα ότι είναι γυμνασμένο το άτομο κάτι θα αρχίσει να φαίνεται. Γιατί την περίπτωση να μην πατάει gym τότε κ 8% να έχει ναι μεν θα έχει επίπεδη κοιλιά αλλα απο 'χαρακιές' nope!

Αλλά φυσικά στόχος μας δεν θα είναι να ασχολούμαστε τόσο με αυτά αφού με αύξηση της μυικής μας μάζας θα έχουμε πτώση λίπους κ ποσοτικά κ ποσοστιαία, οπότε guys keep pushing harder.

Gt

BRaWNy
03-04-07, 18:34
18 και κάτω πολύ είπες, νομίζω απο πιό χαμηλά, εκτός απο τους επαγγελματίες.
Ειδικά στους κοιλιακούς, δεν εννοώ άλλα σημεία, εμένα κοντα στο 13% και κάτω.
13% υποθέτω με βάση την καθαρή μου μάζα και όχι απο μέτρηση.
έπειτα δεν είναι και θέμα μόνο λίπους αλλά και κατακράτησης υγρων που μπορει να παιξει ρόλο στο να υπάρχει θολούρα.

Gasturb
03-04-07, 20:38
Νάτος πάλι ξαναχτύπησε :D Δεν εννοώ ως φετάς απλα εγώ πρόσεξα απο τα 18 άρχισα να βλέπω κάτι στον ορίζοντα όταν έτρεχα στον διάδρομο (από τον καθρέφτη απέναντι) κ εν στάση απο τα 16 . Τώρα για έντονα οταν είχα φτάσει το 14. Αλλά οκ βρισκόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος κ πιστεύω λύσαμε το θέμα ποσοστο λίπος αρκετα, οχι άλλο pls!!! :)

Gt

BRaWNy
04-04-07, 12:17
Θα χτυπήσω για ακόμη μιά φορά και θα σου πω, αφου άρχισες να τους βλέπεις δεν είσουν 18% αλλά αρκετά πιό κάτω.
Αυτη την φορά το χτυπημα είναι ευχάριστο, αφου αυτό σημαίνει ότι έχεις περισσότερη μυική μάζα απο ότι περίμενες.

asdf
04-04-07, 14:01
Εγω εχω 18% και δεν φαινεται τιποτα :cry:

BRaWNy
04-04-07, 14:12
Mην σκάς, εξάλλου το % λίπους σου δεν είναι βέβαιο ότι είναι ακριβές.

asdf
04-04-07, 14:16
Δεν σκαω απλα το ειπα για να δειξω οτι ενας που εχει γυρω στο 18 δεν φαινεται τπτ :wink:

Gasturb
04-04-07, 23:02
για να δειξω οτι ενας που εχει γυρω στο 18 δεν φαινεται τπτ :wink:

Γιατί περίμενες να φανεί?? Από το 18 μέχρι το 13 14 υπάρχει μακρύς δρόμο κ δεν είναι κ τόσο εύκολο. Μάλλον παρερμήνευσεις τα λόγια μου τελωσπάντων.

Επειδη έπεσε πολύ κουβέντα για το ποσοστό κ δεν είναi παρά μια δευτερεύουσας σημασίας παράμετρος δεν θα το συνεχιζω / δόσω περαιτέρω εξηγήσεις γιατί είναι πλέον χάσιμο χρόνου.

Και για να κλείσω το θέμα λέω ότι (1) οι τιμές του ποσοστού 'παιζουν' συνεχώς απο άτομο σε άτομο κ (2) βάζουμε στόχο άνοδος των μυικών μας κιλών κ όχι του ποσοστού λίπους μας.

Gt

winny
05-04-07, 23:06
εγω σημερα εκανα μετρηση στο gym και κοντεψα να παθω εγκεφαλικο...23,6!!! :( :( :(

ε βεβαια με το χειμωνα που περασα και λιγο εβαλα...

υπομονη και ελειπτικο στο full τωρα...

Gasturb
06-04-07, 03:53
Με τσιμπίδα ή ηλεκτρονική ζυγαριά winstrol?

Gt

winny
06-04-07, 12:21
αυτο το ηλεκτρονικο μηχανακι που κρατας με τεντωμενα χερια...δεν μου φανηκε και πολυ αξιοπιστο, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι δοκιμασαμε 3 διαφορετικα ατομα απο 2 φορες ο καθε ενας και παντα εδειχνε το ιδιο για τον καθε ενα μας...

asdf
06-04-07, 12:37
Μερικοι λενε οτι ειναι πιο αξιοπιστο απο την τσιμπιδα, και το λενε αυτο βασιζομενοι τον τροπο λειτουργιας τους (κλεινει κυκλωμα το σωμα και αυτο στελνει καποια mA και βαση της αγωγιμοτητας σου λεει το της % σου) . Α ρε ηλεκτρολογαρες... :geek:

Gasturb
06-04-07, 15:09
Μερικοι λενε οτι ειναι πιο αξιοπιστο απο την τσιμπιδα

Διαφωνώ κάθετα, γιατί το είχα ψάξει κ έχω κ μία ηλεκτρονική ζυγαρία Tanita. Κάθε τι ηλεκτρονικό για την μέτρηση του λίπους έχει πολύ άστοχες ενδείξεις πέρα το ότι οι τίμες που δείχνουν 'παίζουν' σε μεγάλο βαθμό. Το μόνο που σου προσφέρουν είναι η ευκολία να παρακολουθείς την τάση σου να βάζεις ή να χάνεις λίπος κ όχι να βρείς ποιο είνια το ποσοστό σου ακριβώς.

Winstrol προτίμησε μόνο τις απλές χειροκίνητες για να έχεις μία σιγουριά.

Gt

Gasturb
06-04-07, 15:17
(κλεινει κυκλωμα το σωμα και αυτο στελνει καποια mA και βαση της αγωγιμοτητας σου λεει το της % σου)

Ο λόγος που το κάνουν αυτό είναι γιατί οι μυς είναι ηλεκτρικά αγώγιμοι (αφού περιέχουν νερό) κ το λίπος όχι, οπότε ανάλογα με την αντίσταση που δέχεται το εκπέμπων σήμα λόγω του λίπους σου κ βάση κάποιους υπολογισμούς που κάνει σύμφωνα κ με τα stats που του έδωσες πριν (ύψος, βάρος, φύλο) σου βρίσκει τελικώς το λίπος σου. Όλα αυτά φυσικά στην θεωρια..

Gt

asdf
06-04-07, 16:34
Χαιρομε που το ξερεις και εσυ ... αρε μηχανικαρες....

winny
06-04-07, 16:53
Μερικοι λενε οτι ειναι πιο αξιοπιστο απο την τσιμπιδα

Διαφωνώ κάθετα, γιατί το είχα ψάξει κ έχω κ μία ηλεκτρονική ζυγαρία Tanita. Κάθε τι ηλεκτρονικό για την μέτρηση του λίπους έχει πολύ άστοχες ενδείξεις πέρα το ότι οι τίμες που δείχνουν 'παίζουν' σε μεγάλο βαθμό. Το μόνο που σου προσφέρουν είναι η ευκολία να παρακολουθείς την τάση σου να βάζεις ή να χάνεις λίπος κ όχι να βρείς ποιο είνια το ποσοστό σου ακριβώς.

Winstrol προτίμησε μόνο τις απλές χειροκίνητες για να έχεις μία σιγουριά.

Gt

εννοεις την τσιμπιδα?

Gasturb
06-04-07, 16:54
Yπάρχουν ηλεκτρονικές τσιμπίδες ..

http://jpg.gr/images11/img_69072.jpeg (http://www.jpg.gr)

αλλά προτιμήσε τις απλές χειροκίνητες ..

http://jpg.gr/images11/img_28957.jpeg (http://www.jpg.gr)

Gt

asdf
07-04-07, 17:35
Εγω παντος προσπαθησα να αγορασω μια αναλογικη τσιμπιδα αλλα δυστυχως δεν βρηκα site που να δεχεται Electron Visa...(σε περιπτωση που ξερει κανεις κατι pm για να μην ξεφυγει και το τοπικ)

winny
09-04-07, 19:45
thanks Gas

παιδια σημερα γυρισα απο το τριημερο...το τι εφαγα εκει που πηγαμε ντρεπομαι και να το σκεφτω!!! Φανταστειτε τωρα ξενοδοχειο 5 αστερων 2 μερες με 3 γευματα δωρεαν απο μπουφε (τυπου Μαμαλακη...)
Τελος παντων δε πειραζει μιας και ειχα καιρο να σπασω τη διαιτα. Απο αυριο κανονικα!
Μαλλον θα προτιμησω την χειροκινητη τσιμπιδα, αν και αυτο που εχει πει ο brawny περι καθρεφτη με βρισκει απολυτα συμφωνο. Εξ αλλου τοσα χρονια ετσι μετριεμαι. Απλα για να ξερω και και θεωρητικα που βρισκομαι καλο ειναι να εχω μια

Gasturb
09-04-07, 20:21
Συμβούλη...

Πρότεινα αυτή την τσιμπίδα..

http://img.alibaba.com/photo/11008985/Pooya_Body_Fat_Caliper.jpg

κ όχι αυτού του τύπου..

http://z.about.com/d/couponing/1/0/0/t/big_FCP4.jpg

γιατί ή δεύτερη είναι τελείως απαραδέκτη στην μέτρηση διότι η πρώτη έχει ένα γερό ελατήριο αντίστασης κ δίνει μακράν πιο σταθερές μετρήσεις.

Gt